E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 90 I9S9B Woensdag" IB^Deoember 1836 75e Jaargang KLEINTJE BOSKOOP, IJIEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen buitenlandsch nieuws. DE SCHAT. N01753 Het Abonnements geld 1937. Een gulden reductie kwartje laai 32 DE STRIJD OM MADRID. De bemiddelingspogingen van Engeland en Frankrijk. Van een volksstemming en wapenstilstand zal vermoedelijk niets komen. ROOD.r bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, Tsjang Kai Tsjek in leven. UUIbv***'*»-»** vx* 9 tt wviu, l_>vy r^luvl 1 VZl, lulND vüIÏU VI vvuL'IjIiAAj llrtrtOllvUvll 1, iTivr ihjvji *t*v*-«* ■»-> 1 5 DE ADMINISTRATIE. I FEUILLETON. LANTAGES Ij (Wordt vervolgd.) iv«Dhae*. BORDEN VOOR AVOND 6 UUR l IS ER NIET. Ik weet dat zoo goed, omdat Ik vanmor gen eenige leveranciers door dat poortje het van ZAKEN, he Rechtbank. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags aa het Bureau zijn in gekomen, teneinde van opname verzekerd te hebben. Juist maakte ik aanstalten om mij, voor zoover dat dat in de gegeven om standigheden mogelijk was, te goed te doen aan'een verleidelijken reerug, wel ke de kellner voor mij had neergezet, toen ik de half glazen deur In den gang naast de eetzaal zachtjes hoorde sluiten. Daar deze deur, naar ik wist, toegang gaf tot de veranda, waarover men den achtertuin bereikte, bedwong ik onmid dellijk mijn sympathie voor den smake- lljken reerug om al mijn aandacht op nieuw te wijden aan het smalle tegel paadje, dat naar het poortje in den muur leidde. Bij intuïtie voelde ik, dat ik hierop zoo dadelijk de ietwat gebogen het ongetwijfeld toekwam. Mijn aan- figuur van den professor zou zien ver- jlj je dus je middagmaal daar opdienen; wij zullen hier nog wat wachten en mocht de heer Jeschonek zich erover dat wij niet met ons drieën tegelijk aan tafel gaan, vertel hem dan vermogen mij tot deze conclusie gebracht ENGELAND. De ïede van den aartsbisschop. Donderdag aus. vragen in het Lagerhuis. De rede van den aartsbisschop van Can terbury, Lang, die deze voor de radio heeft gehouden en waarin hij critiek oefende op de omgeving van den ex-koning, heeft veel opziien gebaard. Het is waarschijnlijk, dat dit onderwerp Donderdag a.s. in het Lagerhuis ter sprake zal worden gebracht by de behandeling van de statuten der B.B.C. Gevraagd zal worden of deze rede werd gehouden met toestem- iping der regeering en zoo ja of één der ministers dan de rede ter inzage heeft ge-, had voordat ze door den aartsbisschop werd, uitgesproken. gen. De aanval der opstandelingen was by- zonder hevig in den sector Boadilla del Monte, waar Marokkaansche troepen en pas gearriveerde Duitschers tot den aanval overgingen, gesteund door luchtvaart en talrijke vechtwagens. De strijd duurde ruim 5 uur en eindigde met de algemeene vlucht van de opstandelingen, die ruim 200 lijken en tal van gewonden in onze linies achter lieten. De luchtstrydkrachten der regeering hebben doeltreffend het station Calatayud aan het Aragoneesche front gebombardeerd. Van de andere fronten valt niets te melden. De raad van verdediging der Baskische regeering deelde Dinsdag mede: De lucht strijdkrachten der opstandelingen zyn van morgen verschenen in den sector van Utrandiano, waar wy verkenningsvluchten ondernamen. Aan het front van Illareal hebben wij met intensief vuur een aanval van den vyand opgevangen, die zich mees ter wilde maken van onze stellingen. Aan den rechtervleugel van den sector Saismen- di hebben onze troepen een kleinen vooruit gang behaald, welke onze vroegere stelling verbeterd heeft. Aan de rest van het front heerscht volkomen rust. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmrtier 20 byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN14 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduéeerden pry's. Groote letters en randen worden betekend naar plaatsruimte. vóór de plaatsing zijn. niet waarschijnlijk lijkt, dat onze vriend van dezen, voor hotelgasten ongewonen weg, gebruik zal maken, dienen wij het want over de glasscherven heen zag ik zekere toch voor het onzekere te nemen van mijn plaats af duidelijk de daken en een oogje in het zeil te houden. Laat van eenige lage huisjes, welke zich te- J-- genover den muur moesten bevinden. Door dit steegje kwam men dus op de markt: ook wanneer Sanders mij dat niet verteld had, zou mijn oriënteerings- schijnen en zoo gebeurde het ook. Met haastigen tred te haastig, vond Ik, voor een man van zijn leeftijd en waar digheid liep hij het pad af zonder op of om te zien. Eerst toen hij de deur van het poortje achter zich wilde sluiten-, bleef hij even staan om door zijn blau wen bril een blik te werpen in de rich ting van de eetzaal, waar hij mij moest kunnen zien. Daarna sloot hij de deur. haastlg achter zich. Een oogenblik oferlegde ik, wat mij te doen stond. Zou ik, om geen tijd te verliezen, onzen verdachten geleerde langs denzelfden weg volgen, of deed Ik beter Sanders te waarschuwen, die nog met van Dobben op het terras moest zitten. Daar de professor alleen door het j steegje op de markt kon komen, welke vanaf het terras nog gemakkelijker te 1 V. Begrafenis- veothage, waar uit gelegenheid ih brengt. s-werkman, uit Delft wegens diefstal van Vermeer, te Moor- naanden gevangenis- zeventien keer ver- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Éureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. T DUUR LEKKER Aan, de eene zijde was ongeveer in het midden van dezen muur een poortje aangebracht, dat, naar Sanders mij ver- f' dacht concentreerde zich bijna geheel I op den kleinen achtertuin van het hote, welke geheel omgeven was door een met j mos begroeiden steenen muur, waarop, als af weer tegen ongewenschte bezoekers I een bonte verscheidenheid aan scherven GOllkSIJlE (OIRA VI. Dat het Engelsch-Fransche initiatief een bemiddelingsactie met betrekking tot de gebeurtenissen in Spanje succes zal hebben, moet ten ernstigste worden getwij feld. Er zyn te veel teek enen, die erop wy- zen, dat alle moeite, die men zich in boven aangeduide richting getroost, vruchteloos zal zyn. Noch van een wapenstilstand, noch van de voorgestelde volksstemming zal voorloopig iets komen. Wel is het antwoord van de Spaansche nevenregeering, die te Burgos zetelt, nog niet binnengekomen, zoodat het officieele standpunt van generaal Franco nog niet be kend is, maar uit de verklaring eeneryM'- zaghebbende persoonlijkheid der Spaan^wie nationalistische regeering, kan reeds nu worden ongemaakt, dat men te Burgos een plebisciet niet als een middel beschouwt om aan Spanje die rust en den vrede te her- geven| een volksstemming biedt aldus de opvatting van Burgos niet den min sten waarborg voor een duurzame oplossing, zoolang de als bolsjewistisch aangeduide heerschappij in sommige deelen van Spanje bly'ft bestendigd, en de kans op nieuwe bur geroorlogen bijgevolg blijft bestaan. Ge noemde persoonlijkheid heeft dan ook te kennen gegeven, dat buitenlandsche bemid deling in Spanje uitgesloten is en dat er geen sprake kan zijn van een vergelijk tus- schen de fel tegenover elkaar staande par tyen. De beslissing, zoo werd er nog aan toegevoegd, kunnen alleen de bajonetten brengen, tenzij de linksche tegenstanders zich onvoorwaardelijk overgeven. Dit is ongetwijfeld een duidelijke taal die bezwaarlijk misverstaan kan worden. Een overeenkomstig standpunt neemt overigens generaal Queipo de Liano, één der intiem ste medewerkers van generaal Franco in. Ook hy achtte onderhandelingen met de roo- de regeering te Valencia ónmogelijk. De Fransch-iEngelsche bemiddelingspo ging is dus mislukt, doordat één der strij dende partijen van de tusschenkomst niets wil weten. Valencia, waar die regeering-Ca- ballero zetelt, heeft niet hetzelfde afwijzen de standpunt als Burgos ingenomen. Cabal lero heeft er wel zijn bevreemding over te kennen gegeven, dat Parijs en Londen nun voorstellen ook tot Burgos hebben gericht, „aangezien er in internationaal-juridisch opzicht slechts één Spaansche regeering, die te Valencia, bestaat”, maar de vertegen woordiger van Valencia te Genève, die blijk baar van het standpunt is uitgegaan, dat het Fransch-Engelsche^ beroep op Burgos niet moet worden uitgelegd als een erken- ning-de jure van de regeering-Franco, heeft in beginsel zyn instemming betuigd met het Fransch-Engelsche initiatief; immers: p.e gelegenheid door ons U in beide vorige jaren aan onze abonné’s gebo den om vóór den aanvang van het Nieuwe jaar het abonnementsgeld voor het geheele volgend jaar voor uit te betalen, waarvoor dan één gulden reductie wordt verleend, wo>rdt we derom door ons Lpenge- steld. V Uit de talrijke inzehdin*^, gen van het abonnements- bedrag van acht gulden vorige jaren is ons geble ken dat vele abonné’s er prijs op stellen dit te doen om te voorkomen dat elk kwartaal een kwitantie aan huis wordt aangeboden, terwijl er bovendien zoo heel ongemerkt een gulden wordt bespaard, die voor andere uitgaven weer kan worden benut. Er zijn al enkele abonné’s die ons met onze mededee- ling zijn vóór geweest, door ons reeds door giree- ring of storting op onze postrekening 48400 abonnementsbedrag acht gulden voor 1937 toe te zenden. Zij hebben de rij dus geopend.' Wie volgt nu? Wij wachten gaarne voor Kerstmis de remistes van ACHT GULDEN op postrekening 48400, of door storting aan ons Bureau: MARKT 31. bereiken was, zoodat hy ons in geen ge val zou kunnen ontloopen, besloot ik tot het laatste. Ik stond dus haastig van tafel op, maar juist op dit oogenblik hoorde ik de glazen deur van den gang opnieuw openen en sluiten, welk geluid bijna onmiddellijk gevolgd werd door de verschyning van een tweeden persoon op het tegelpad, dien ik tot dusver in deze omgeving nog niet gezien had en wiens plotselinge aanwezigheid minstens evenveel verwondering wekte als die van den geleerde uit net hooge* Noorden. Het was een heer van middelbaren leeftijd, correct gekleed in een lichtgrijs zomer- costuum, type militair in ruste, een lorg net in gouden montuur op den neus en in het bezit van een kneyel, zooals die eertijds in de gloriedagen der Hohenzol- lerns, de bovenlip sierde van eiken mili tair in Oost-Pruisen, die zich zelf res pecteerde. Onder den arm droeg hij een bruin lederen actetasch. Ook hij begaf, J zich haastig in de richting van ’t poor-' tje, waardoor hij echter met meer spoed J dan de professor verdween. Wie was deze vreemdeling? Een on schuldige pensiongast, die er om de een of andere duistere reden de voorkeur aan gaf door een achterdeur te vertrek ken? Of een leveranener, die steeds van dezen weg gebruik placht te maken? Het laatste leek mij niet waarschijnlijk, daar de vreemdeling wel allerminst den in druk maakte van een winkelier Ik staarde mijn vriend verbaasd aan wat hem niet ontging, want zich thans tot mij wendend, vervolgde hij: Ja Miel, hoe zeer het me ook spijt, onmogelijk lijkt het niet, dat ik ook Jou op non actief zal moeten stellen; maar wanneer het zoover mocht komen, troost je dan met de gedachte, dat het geen gebrek aan vertrouwen in Je capaciteiten is, flat me tot dien maatregel heeft doen besluiten. Kijk eens heeren, de zaak is fleze, dat we wel wat heel licht over on zen tegenstander denken. U vergeet, dat het dien man vandaag of morgen, wan neer wij voortgaan hem voortdurend te schaduwen, wel moet opvallen, dat wij verdenking jegens hem koesteren. En flan is het spel natuurlijk voor ons ver loren. ik wil nog even de komst van den heer Nieuwenhuis afwachten, maar dan zal ik ook onmiddellijk maatregelen moeten treffen, op dit oogenblik staan m’n plannen nog niet geheel vast, maar wel gewenscht lijkt het mij nu reeds, 1 flat wij den heer Nieuwenhuis hier niet als den vierden man, die nog verwacht werd, ontvangen Ik bedoel dit: de heer 1 verbazen, Nieuwenhuls is de eenige, dien onzen 1 tegelijk a: J. v. V., 41 jaar, koop- ïrk a. d. IJssel, door te Gouda wegens le Landbouwcrisiswet de rechtbank het naar de straf gewij ds. 1 dag hechtenis. fabrieksarbeider te sgens het plegen van !rjarigen, is ontslagen ag, met ter beschik- regeering. A. J. v. z., 29 jaar, te Z- 58 jaar, en J. v S Judewater, landarbei- zonder vergunning aan keuring onder ben kantonrechter te heeft de rechtbank ietigd en de straffen boete, subs 4 dagen bs. 10 dagen en 5 itenis. lak van alleen W v. iger te Oudewater, 58 overtreding van de hij had vleesch, was goedgekeurd en sicht mocht worden dien vleesch dat be- n kelder voorhanden [Donrechter te Gouda >t 3 keer f 10 boete, n hechtenis. - heeft onnls bevestigd. De opstand tegen Nanking breidt zich uit. Omsingeling van Sianfoe. Zeer uitvoerige berichten hebben reeds ingelicht over de nieuwe verwarring in •China, in het leven gewëpen door de ge vangenneming van China’s president, maar schalk Tsjang Kai Tsjek door maarschalk Tsjang Hsoe Liang, welke verwarring vhans nog is vergroot door de belichten dat pro vinciale troepen van Kansoe, die eerst tegen de ministers party hadden gekozen, zich thans aansluiten by een opstandige bewe ging, waardoor de binnenlandsche strijd opnieuw is opgelaaid, nadat China pas zyn rust en eenheid had hervonden. Dit alles bergt groote gevaren in zich, aangezien de militaire opstand als gevolg waarvan Tsjang Kai Tsjek zich thans in gyzeling bevindt, ontketend werd, omdat degenen, die aan de zy'de van Tsjang Hsoe Liang staan, van gevoelen zyn, dat Nanking te genover Tokio een te slappe houding aan neemt; de rebellen verlangen, dat Japan de oorlog zal worden verklaard. Het heeft de aandacht getrokken, dat de eischen, welke door'Tsjang Hsoe Liang zijn gesteld, niet alleen maatregelen behelzen tegen de tal rijke Japansche agressies en annexatieplan nen, maar bovendien een pro-communistisch karakter dragen, zoodat het dan ook niet behoeft te verbazen, dat reeds geruchten de ronde hebben gedaan, volgens welke Tsjang Hsoe Liang een offensief en defensief ver bond met de Sovjet-Unie zou hebben geslo ten, hetgeen door Moskou intusschen met maar dat je van plan bent vanmiddag 1 in je eentje een bezoek te brengen aan Mariënburg. Ik voldeed aan deze opdracht en zocht een plaatsje in de nog vrij leege eetzaal, waar de heer Jeschoilek mij spoedig ont dekte. Vanachter het buffet stevende hij regelrecht op mij toe, een en al aan dacht voor mijn wenschen, zooals dat een goeden hotelier betaamt. Toen ik hem de reden van m’n verlangen het j middagmaal alleen te gebruiken, had meegedeeld, wenkte hij onmiddellijk een i kellner, die zich verder met de zorg voor mijn diner belastte. Helaas was ik niet in de gelegenheid het voortreffelijk toe bereide maal die eer aan te doen, welke Laat het besef in ons groeien, dat er tusschen alle leven een onderlinge be trekking bestaat en wij hebben den zin der broederschap begrepen. den meesten nadruk wordt ontkend. De Rus- sische autoriteiten verklaren ten overvloede, dat de Chineesche verzetplegers op geen I enkele wij zie van Russische zijde, wat de tegenwoordige actie betreft, zijn gesteund. Zy voegen hieraan nog toe, dat Rusland zal vasthouden aan haar politiek van niet-in- I menging ten aanzien van vreemde skaten, een politiek, welke naar zij zeggen scherp contrasteert met die der „Japansche provocateurs en hun vele agenten”, die het groote Ohineesche volk ih een toestand van slavernij willen brengen”. Een missie van M. W. H. Donald, die was uitgezonden om na te gaan of Tsjang Kai Tsjek ongedeerd was, heeft de geruchten volgens welke er te Sianfoe een tegenbe weging zou zijn ontstaan, tegengesproken. Hy heeft tevens mediedeeiingen gedaan over een onderhoud, dat Tsjang Kai Tsjek en Tsjang Hsoe Liang gehad hebben. De laat ste heeft daarby den maarschalk gevraagd zyn voorstellen betreffende het sluiten van een bondgenootschap met Rusland tegen 1 Japan te aanvaarden. Tsjang Kai Tsjek, die tot dusverre geweigerd had met Tsjang1 Hsoe Liang te spreken, heeft geantwoord, dat het in de bestaande omstandigheden ón mogelijk is aan de eischen van Liang te I voldoen. Hy verzocht Donald zijn vrouw te willen mededeelen, dat zy niet mag trach- ten naar Sianfoe te komen. In verband met de trouwbetuigingen van alle civiele en militaire leiders der provin- j cies Sjansi, Honan, Szetsjioean, Hopei die grenzen aan de provincie Sjensi, waar de i opstand is uitgebroken, heeft de regieering van Nanking schikkingen getroffen om het gebied van Sianfoe te omsingelen, voor het geval de aangeknoopte onderhandelingen mislukken. De belangrijke troepenbewegingen hou den aan ,het normale verkeer over de spoor lijn naar Loenhai is onderbroken. 120 trei nen zyn ter beschikking gesteld van de troepen. Voorts trekken de uitgelezen troe pen van Tsjang Kai Tsjek op uit Kansoe naar Sianfoe. Zij zijn thans op 25 K.M. van deze stad aangekomen na tegenstand te hebben ontmoet. Del Vayo, de minister van buitenlanasche zaken der regeering-Caballero, heeft zyn adhaesie betuigd met de resolutie, die door den Volkenbondsraad is aangenomen en waarin de IJngelsch-Fransche voorstellen betreffende een volksstemming in Spanje worden toegejuicht. Door de Fransch-Engelsche bemiddelings voorstellen te aanvaarden, heeft Valencia een tactisch-juisten zet gedaan, waardoor het moreel in een betere positie geraakt dan Burgos. Overigens dient voorts nog te worden op- gemierkt, dat drie der staten die met de re- geering-Franco sympathiseeren en op wie Pary's en Londen eveneens een beroep heb ben gedaan om het bemiddelingsvoorstel te doen slagen Duitschland, Italië en Por tugal antwoorden hebben gegeven, die zoodanig zyn geredigeerd, dat zy op het eerste oog zouden kunnen worden opgevat als een instemming met het Fransch-Engel sche streven, maar wanneer men tusschen de regels doorleest, kry'gt men den indruk, dat een groote mate van scepticisme, wat de kans op slagen der bemiddelingsactie be treft ,in de antwoorden tot uiting komt. Als bezwaar laat men gelden, dat zy niet bruik baar en niet concreet genoeg zyn, terwijl men voorts de meening huldigt, dat de Lon- diensche commissie eerst het probleem der inmenging van buitenaf op definitieve en bevredigende wy'ze dient op te lossen. Een en ander beteekent dus, dat voor loopig in Spanje de kanonnen, vliegtuig bommen en bajonetten nog een woordje mee zullen spreken. TOLKEN NOODIG. Van regeeringszyde worden successen gemeld in den Spaanschen burgerkrijg. Officieren van het rechtsche Spaansche leger zijn te Gibraltar aangekomen om tol ken aan te werven, die Ehgelsoh, Dultsch en Italiaansch spreken. Het hoofdkwartier der nationalisten ieéft dringende- behoefte aan deze tolken. Men biedt deze tolken 600 peseta’s per maand en de officiersuniform aan. Twee Britsche onderdanen hebben deze aanbieding aangenomen. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft Dinsdag een communi qué verspreid, waarin wordt medegedeeld: Na de herhaalde bloedige nederlagen die zij voor Madrid hebben geleden, hebben de opstandelingen een drievoudige afleiding gepoogd door te zetten op (fcie punten van 1 een verder van de hoofdstad verwyderd front. Aanvallen werden ontketend in de sectoren Fresnedilla (aan het Guadarrama 1 front), Boadilla del Monte (ten Zuidwesten van Madrid) en Val de Morillo. Overal werd de vyand met zware verliezen teruggesla- hooggeleerde professor nog niet kent, Ons daarentegen heeft hij steeds teza men! gezien en hij zal dus extra op zijn hoede zijn, wanneer wij iets ondernemen Uw compagnon, meneer van Dobben, zal mij dus als derde medewerker misschien nog goede diensten kunnen bewijzen, hetgeen overigens ik haast me om er dat aan toe te voegen een uitzonde ring zal zijn, want Wils weet wel dat ik het over het algemeen niet bijster op een groot aantal vrijwillige medewerkers begrepen heb. j Ik beaamde dit met een hoofdknik. Zoolang Nieuwenhuis echter nog tusschen de wielen zit, zullen wij moe ten roeien met de riemen die wij heb ben, vervolgde Sanders. Vandaar Wils, dat ik jou zou willen verzoeken den ach tertuin was in het oog te ..houden. Wan neer je een plaatsje kiest voor het raam in de eetzaal, heb je een uitstekend uit zicht op het poortje, dat toegang geelt tot een achter het hotel gelegen steegje, hetwelk daar weer op de markt uitkomt. van allerlei fiesschen was ingemetseld. ik weet dat zoo eoed. omdat ik vanmor- Aan de eene ziide was ongeveer in het 1 zag gaan. Hoewel het mij voorloopig 1 -zekerd had, toegang moest geven tot een steegje. Deze opgave bleek juist te zijn, Voor de post-abonné’s is het verminderde bedrag twaalf gulden (inplaats van 13.

Goudsche Courant | 1936 | | pagina 1