J My home is my Castle. Keizer Franz Joseph. Medisch Praatje. Gastvrouw en gast. Recepten. M NiJUte fee 52 Boskoop. HET INDISCHE GESCHENK VOOR PR1NSES~JUUANA~ Een der kostbaarste geschenken! "we e Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk zijn aangeboden, was wel de armband van de bevol king' van Nederlandsch-Indië. Het geschenk is een schitterend kleinood van groote waarde, dat door H. K. H. gedragen zal worden bij plechtige ge legenheden, allereerst al volgens een zeei* gewaardeerde beslissing van H. K. H. bij het huwelijk zelf. Ook later echter zal de Indische Juliana- armba'nd nog als het ware een der Sieraden van de Kroon kunnen zijn. In de teekening van den armband zelf, waarbij vooral dankbaar gebruik is gemaakt van de suggesties van Pangeran Adipatie Ario Koesoemo Joedo, is'het speciale Nederlandsch- Indische karakter van het kleinood tot uiting gekomen, In de teekening van de doos is uitgedrukt, dat het een huwelijksgeschenk is. Het sieraad bestaat uit brillanten, gezet in platinahet is een armband van breed mftdel, bestaande uit urie vakken. In de bovenste helft van het mid denstuk staat de Nederlandsche kroon. Daaronder z«n aan beide zij den de uitgeslagen vleugels van een Garoeda, den bekenden mystieken In- dischen vogel, Elk der beide zijvakken wordt gevuld door een Garoeda, ge keerd naar het middenvak. Tusschen de groote figuren zijn arabesken aangebracht volgens oud Jnvaansche motievende randversie- iing is ontleend aan een motief van den Boroboedoer. De diamanten zijn alle volstrekt loupe zuiver;4zfl zijn van de helder ste blauwwitte kleur; alle afkomstig uit Zuid-Afrika. De 34 groote steenen vertoonen alle het moderne vierkante slijpsel; de verhoudingen van het slijpsel bedoplen de levendigste schit tering te geven, De figuren zijn geheel bezet met brillanten, allen geslepen in den ron den vorm met 58 facetten. Het ge- heele aantal steenen is meer dan 1700. Ma'akZmmtawerki»0 ^vor deren het gezinsleven. ee" derde geen deelgenoot van Uw huwelijke scènes door Mevr. G. C. Meyer-Schwencke. He Engelschman zegt; „My home is my Castle", m.a.w. „mijn huis jg rn«n burcht". Inderdaad als zoodanig moet het huis ook beschouwd worden en niets moet van binnenuit naar bui ten gebracht worden, dat in intiemen knng thuis behoort. Alles, dat echt- genooten aangaat, alles, wat zij met elkander bespreken, 'gaat anderen niets aan, moet binnen de vier muren blijven. Hoe geheel anders is het vaak en hoe gedachtenioos brengen man en vrouw soms dingen naar buiten, uit iet gezin, dat door beiden gesticht is, die niet voor anderen bestemd zijn. Hoe vaak komt het niet voor, dat der den deelgenoot gemaakt worden van huiselijke scènes, die in een oogenbük van zichzelf vergeten, voorvielen. Wat hebben andere menschen ermeae te maken, indien de kinderen op school niet leeren of dingen doen, die niet altijd door den beugel kunnen? Het gebeurt zoo heel vaak, dat der gelijke dingen, die wij in een oogen- blik van vertrouwelijkheid aan der den vertellen, door deze weer aan an deren worden medgedeeld en tenslotte geheej andere proporties aannemen, dan ze oorspronkelijk hadden. Indien Wijzelf een gebeurtenis reeds lang vergeten -zijn, dan blijft deze in de herinnering van anderen vaak voort- leven. VeJe menschen zijn bijzonder ge steld om „nieuwtjes" te vertellen, ge- voelen zich hierdoor interessant en brengen het gehoorde over, zooals zij het zien en tenslotte worden ovei een huwelijksleven van een paar men schen soms dingenverteld, die in werkelijkheid niet bestaan. Man en vrouw hebben den duren plicht hun'huis hoog te houden, het huis, dat hun bescherming moet bie den tegen alle invloeden van buitenaf en niet gedachteloos vooriedereen opengesteld mag worden, aie min of meer belangstellende deelgenoot, /an het lief en leed wil zijn, dat in intie men kring beleefd wordt. Buitenstaanders kunnen nimmer volkomen tot oordeelen bevoegd ge rekend worden bü kleine meenings- vei schillen tusschen man en vrouw, kunnen niet oordeelen over bepaalde verhoudingen en nog minder als raad gevers optredpn. Iedere inmenging van buiten af kan zelfs grootere ver- 1 wijdering in een gezin brengen en tenslotte een niet meer te overbrug gen kloof vormen. Het tehuis, dat man en vrouw ge sticht hebben, moet een krachtigen band vormen tusschen de gezinsle den onderling, moet het gevoel van saamhoorigheid aankweekenen tevens al die eigenschappen van geest en ge moed, die de mensch opvoeren tot een hooger plan, zonder dat invloeden van buiten ai storend mogen inwerken. Heeft men van den beginne af aan zyn tehuis op de?en grondslag opge bouwd, dan zullen de kinderen reeds vroeg leeren aanvoelen, welk een gi oote kracht er van yitgaat en zul len zij het steeds als een veilige ha ven weten te beschouwen, waar zij by storm en ontij kunnen binyen varen. Reeds uit principe moet men tegen over derden zwijgen over alle huise lijke aangelegenheden, waarmede zij niets te maken hebben. Indien men zich van den -beginne af aan hieraan houdt, zal niemand het wagen, zich in te mengen in of iets te zeggen over de gezinsverhoudingen. Alle onaan gename woorden, iedere inmenging van anderen, ieder onrecht aan een van de gezinsleden aangedaan, stuit af op de sterke wallen, die de burcht omgeven. Wij willen met het boven staande geenszins betoog^n, dat men zich van de buitenwereld angstig af moet houden en evenmin, dat men vrienden of familieleden buiten de poorten van de burcht moet houden, zonder hen 'deel te laten nemen aan het familieleven. Integendeel blijft er nog zooveel over, dat onderling be leefd kan worden, doch zufks moet steeds zoo geschieden, dat het zelfres pect en de eer van het huis hoog ge houden worden. Het werpt een slecht daglicht op den man of de vrouw, die huiselyke ohistandigheden, erger nog, onderlin ge meeningsverschillen, naar buiten uitdraagt, wellicht om het medege voel van anderen te verwekken. Hier ontbreekt alle gevoel van eigenwaarde en wordt een hoogie mate van zichzelf vergeten aan deft dag gelegd, hetgeen nooit bevorderlijk kan zyn voor een goede verhouding in het gezin. In een gezin, waar man en vrouw elkander hoog houden, tegenover de kinderen en tegenover de buitenwe reld, zal geen sprake zyn van be klaagd willen worden, omdat zulks eenvoudig misplaatst zou zijn. Van zulk een gezin zal dan ook een sfeer uitgaan, waar iedere moede wande laar rust kan vinden en menig zoe kend menschenkind zich inderdaad thuis gevoelt. Binnen de muren van zulk een burcht'zullen vreugde en ge luk hoogtij vieren en mochten zich onverhoopt donkere wolken samen pakken, dan zullen 'deze geen ver schrikking brengen, want al is Ze even onzichtbaar, tóch schijnt de zon! Een tragisch Vorstenhuu clifk! ,>Niets bleef hevi bespaard!'* Eindelijk, zei tante Dora. Dit is mijn neef Walter, een d^pgniet. Wal ter, kijk eens even wat er met den wagen aan de hand is. Tante Dora was opeens zeer spraak zaam. Maar kindje, dat wy' je nu hier op een landweg moeten aantreffen. Zoo, en hoe gaat het met je moeder? Goed? Ja, die modderbaden waren uitstekend. Ik voel me ook weer hee- lemaal de oude. Maar kom, kindje, laat Walter maar voor de auto zorgen, waarom zullen wy' hier in de koude bly'ven staan. Zij nam den ^.rm van het jonge meisje en wandelde met haar weg. Toen de vrouwen een eindje weg waren, kroop Walter weer uit de auto en stuurde later Johannes er heen om de auto te halen. Het meisje was bedroefd omdat zij haar reis nipt kon voortzetten. Men verwachtte haar bij vrienden. Doch er was geen mogelijkheid er te ko men. Toen hakte tante Dora den knoop door en zeiKind, ik ben vandaag jarig, wy hebben hier een groot feest, telefoneer aan je vrienden, dat je hier blijft, dan maken zy zich niet on gerust. Als morgen je wagen klaar is kun je immers verder rijden? Er viel voor het jonge meisje mets anders te doen, dan dit aanbod te aan vaarden. s Middags hadden d^. jongelui even gelegenheid elkaar alleen te spreken. Waarom heb je mij niet gezegd dat jouw tante Dora Mevrouw Berg- sen was vroeg het1 meisje. Walter verontschuldigde zich: By ons is zy alleen tante Dora. Merk waardig, dat zy nog een anderen naam heeft. Zoo, dus jullie kennen elkaar? Nu, dan hadden wij het wel eenvoudiger kunnen doen. Het meisje lachte: Jy was door- je krijgslist zoo bezeten. Jy hebt ge zegd, dat wij diplomatisch te werk moesten gaan, wij moesten tante Do- ra om zoo te zeggen in ons net ver strikken. Hij knikte in gedachten. Een goed idee van my, die panne met je wagen op den landweg,: dat zul je moeten toegeven. Alles klopte als een bus, en dan opeens blykt het, dat jul lie elkaar kennen En, hoe bevalt ze je? vroeg zy zacht. Johannes heeft echt zy n best ge daan, om de tafel te versieren, ant woordde hy onnoozel. Wat zeg je? vroeg tante Dora. Nu, de tafelversiering..., zei hy onschuldig. Wie praat er nu van de tafel versiering? Ik bedoel het jonge meisje. Walter keek op, wierp het meisje een heimelijke blik toe en antwoord de danU weet alles het beste, tante Dora. Zy onderbrak hemWeet ik ook. Jy hebt geen oogen in je hoofd! Jy zou gewoon je geluk voorbij loopen! Het is maar góed, dat zij panne aan haar auto had. Dat is een beschikking van den hemel geweest. Bijna had Walter zich verraden, maar op dit oogenbük begonnen de dienstmeisjes de tafel af te ruimen en zoo zweeg hij en tante Dora is nooit te weten gekomen, dat hy in dit geval zelf voor den hemel had ge speeld. Het was dezer dagen juist 20 jaar geleden, dat Keizer Frans Joseph, Kelzer van Oostenrijk, afstammeling van het Huis der Habsburgers, op den leeftijd van $6 jaar overleed. Van dezen vorst kan men gerust zeggen, dat „niets hem bespaard bleef". Keizer Frans Joseph volgde in De cember 1948 zy11 overleden Oom Fer dinand I op, om te regeeren over een groot gebied mei een gemengde en in aard verschillende bevolking, dat in 1867 onder den naam Oostenry'k- Hongarye tot een Keizer ryk werd veredfid. De Keizer trad in het huwe lijk met Elisabeth, een der twee zeer schoone dochters van de zuster van Franz Joseph's moeder. In Hongarije noemde men haai de „Roos van Beieren". Elisabeth was eerst 16 jaar, toen Franz Joseph haar ten huwelijk vroeg. De keuze van den Keizer werd in Oosten- ïyk-Hongarye met algemeene inge nomenheid begroet, want de prinses droeg den naam van lieftallig en char mant. Hoe gelukkig de vooruitzichten ook mogen hebben geschenen, de ge schiedenis van later zou het anders leeren. Het wreede leven zou onophoudelijk zijn stempel drukken op het jonge vorstenpaar en blijmoedige uitgela tenheid in sombere en droefgeestige ingetogenheid doen verkeeren. De jonge \;orstin was na enkele jaren reeds getuige van een oorlog met Ita lië, welke met een nederlaaarVan Oos tenrijk dooi- het VrédeWÏdrag van Villafrance in 1859 eindigde. In 1866 verklaarde de Keizer opnieuw den oorlog aan Pruisen, maar ook hier stond het geluk niet aan zyn zyde. Op 3 October van dat jaar werd de vrede met Italië gesloten ten koste Van afstand van een belangrijk grondgebied, nadat reeds op 23 Aug. 1866 het Vredesverdrag met Pruisen was geteekend. Omstreeks denzelfden tijd waren er hevige beroeringen in Mexico. Het niet voldoen van financieele verplich tingen leidde Spanje, Engeland en Frankrijk tot een krachtig ingrijpen. In 1862 door toedoen van Frankrijk werd het jaar daarop 's Keizers broe der, Maximiliaan, tot Keizer van Me xico uitgeroepen, die na vier jaar door de opstandelingen op de vlakten van Queretaro werd terecht gesteld. Zijn echtgenoote, Keizerin Charlotte, werd krankzinnig by het vernemen van deze tijding. Na de vestiging van de Oostenryk- Hongaarsche monarchie in November 1868 kwam er wel eenige verbetering in de houding van de jonge keizerin, die in de eerste jaren van haar huwe lijk zeer slecht kon gewennen aan de strenge voorschriften van het Hof van Keizer Frónz Joseph. En met deze houdirtg- was men het in en bui ten het Hof dikwijls langs niet eens. Op haar buitengoed te'Gödöllo, waai de keizerin zeer gaarne was, bracht de jonge vrouw haar zomervacanties door. Dat zy tenslotte ook de harten der Oostenrijkers won, dankte zy aan haar lieftalligheid en haar goedheid voor de armen en gebrekkigen ,voor wie zij zeer veel over had. Een der gevoeligste slagen, die het keizerlijk hof van Oostenrijk zouden ti effen, was het drama van Meyer- ling op 30 Januari 1889, toen 's Kei zers oudste zoon Rudolf in 1881 ge huwd met Aartshertogin Stefanie, een gewelddadigen dood stierf. De Keizerin had haar zoon boven alles lief. Het verlies van den jongeman knakte haar meer dan de tragische dood van haar neef, Lodewijk II. Toen ,was het ook met haar geluk ge daan. Haar neiging om de eenzaam heid te zoeken, vermeerderde met den dag en haar uitstapjes naar haar va derland hadden voor haar geen be koring meer. Toch zou deze moedige vrouw nog meer te lijden krijgen. In 1897 gewerd haar vanuit Parijs het bericht, dat haar zuster by een brand in een liefdadigheidsbazar om het le- ven was gekomen. Zooals zy zelf zei, was haar hart dood van droefheid, toen zy dit ontstellend bericht las van haar jongste zuster, van wie zy zoo veel hield. De Keizerin onttrok zich aan net hofleven, doch de spiedende blik van den sluipmoordenaar volgde haar. Het anarchisme, dat haar hoofdkwar tier in Italië had, zond zyn agenten uit om dood en droefenis te zaaien. Het was op 10 September 1898, dat de Keizerin, met eenige van haar ver trouwelingen een tocht zou maken naar den Mont de Caux, waarvoor men het stoomschbip „Genf" had ge charterd. Toen de keizerin eenige oogenbiikken alleen stond, trad een man op haar toe en duwde haar snel een dolk in de borst. Zwaar gewond werd dé vrouw naar de boot gebracht. Enkele uren later stierf zy. Keizer Franz Jospeh droeg dezen nieuwen slag met gelatenheid. De gryze monarch was reeds in het leed gestaaid. Voor hem was de maat nog niet volgemeten. Nog 18 jaren scheid den hem van de verlossing uit dit leven, zoo blijmoedig en vol verwach ting begonnen. In 1903 vielen vorst en vorstin van het naburig Servië als slachtoffers van een samenzwering. In 1904 wprd Grootvorst Sergius van Rusland ver moord. In 1908 kondigde de Keizer lijke Regeering de annexatie van Bos nië en Herzogovina aan, waardoor nieuwe politieke moeiiykheden ont stonden. In 1912 verklaarde zoowel Montenegro als Bulgarye den oorlog aan Turkye. Het bleef gisten rond de Donau monarchie, totdat de moord te Serajewo in Juli 1914 op Aartshertog Franz I erdinand en diens gemalin, gepleegd door een anarchistischen student, den gryzen vorst alle illusie voor de toekomst van zyn Ryk ont nam. Het trotsche Ryk werd meege sleurd in den Wei<eldoorlog, welke binnen enkele jaren zou leiden tot in eenstorting van het groote, eens zoo machtige land van Oostenrtjk, waar over de Keizer de eerste en eenige heerscher is gebleven, tot de dood op 21 November 1916, midden in den werelbrand, ook voor hem verlossing uit een langdurig lijden beteekende. Het verhand tusschen hart en maag. Het is veel te weinig bekend, dat er zoo'n innig contact is tusscnen hart en maag, ware dit zóó, dan zou menige patiënt aan 'deze organen meer aandacht besteden. Wat ver keerd werkt op het hart, js evenmin goed voor de maag en omgekeerd. Vele menschen hebben last van hun hart, omdat zy aan de niaag lyden en anderen hebben maagbezwaren, om dat hun hart niet in orde is. Komt men dan ook met klachten ovei een I dezer organen by den medicus, dan zai hy beide aan een onderzoek on derwerpen. Beide organen zyn van het grootste belang en liggen by el kander, evenals de raderen van een l uul'werk in elkander grypen en onbe rispelijk moeten werken om het aan den gang te houden, is dit ook zoo met maag en hart, die op elkander aangewezen zyn. By hartpatiënten is het dieet van het grootste belang en mogen slechts zeer kleine porties tegelijk gebruikt worden, aangezien de uitgezette maag op het middenrif drukt en tevens nadeelig op het hart werkt. Niet 'zelden ondervinden men schen die hun maag telkens over laden voortdurend hartbezwaren, aangezien een te groote druk op dit orgaan wordt uitgeoefend. De klachten van menschen, die aan een slechte spijsvertering lyden zyn yele en velerlei ,en veroorzaken dik wijls een nerveuse harttoestand, moe heid, zwakte, neerslachtigheid, gas- vorming met een gevoel van beklemd heid in de hartstreek, pijn in de lin ker maagstreek, die uitstraalt naar het hart, hartzwakte, enz. Aan te bevelen is, dat men zich steeds tot den medicus wendt, die door het vaststellen van de juiste diagnose een bepaald dieet en leef wijze zal voorschrijven. Over het algemeen komen maag- en hartziekten het minst voor by men schen, die een rustig en regelmatig leven leidenzy daarentegen, die zich zwaar voeden hebben veel meer aan leg deze kwalen te krijgen. In lan den, waar veel bier gedronken wordt hebben vele menschen een uitgezette maag, met als uitvloeisel hiervan al lerlei hartbezwaren. Kenmerkend is, dat in zuidelijke landen, waar men in verband met het klimaat meer gedwongen is matig te leven, maag- en hartbezwaren veel minder voorkomen. Matig zyn in alles, doch vooral waar het eten en drinken betreft, kan dus wel als eerste eisch gesteld wor den om gezond te blijven en hart noch maag overdadig werk te verschaffen. Wy lezen in het „Ryk der Vrouw" „Wat is een gastvrij huis? Waarin bestaat gastvrijheid? In het invitee ren van allerlei menschen? In het geven van allerlei diners, partijtjes en bridge-avonden In het uitnoodi- gen van uw vrienden en de vrienden dier vrienden? Neen! In een gastvry huis, in den echten, waren mooien zin des woords worden de menschen niet uitgenoo- digd. Ze komen er en zyn welkom... dat is alles! Een vriendin van buiten belt op, dat ze in de styd is en vraagt of ze mag komen eten. Natuurlijk, graag! Gauw naar de keuken, gauw wat extra's makenEen lekker hors- doeuvrëtje, een dessert, één bus groente erby, met het mooie serVies dekken, het meisje extra instructies geven enz. enz. Men zou zeggen...... huismoedertje is gastvry en heeft wat voor haar gasten over! De vriendin komt. 't Is een gewone werkdag. Ze voelt onbewust alle be roering en bereddering die ze teweeg heeft gebracht: ze ziet het mooie ser vies, ze begrijpt de „gemaakte com plimenten" en... voelt zich genegeerd en onbehaaglijk. Dat is geen gastvrijheid. Ergens anders belt een vriendin op met het verzoek: „Mag ik komen eten „Dolgraag Wat gezellig, kom gauw hier heen, dan kunnen we nog een uurtje kletsen voor tafel of zal ik je soms ergens komen afhalen? Maar denk er aan: 't is Donderdag! Groen te, aardappelen, vleesch en een appel. Meer kryg je niet!" Een bord meer by zetten en een schoon servet krygen! „Dat is gastvryheid." Ör is veel waars in, en toch heeft de zaak natuurlijk ook een anderen kante, zelfs, wanneer het intieme gasten betreft. Tenslotte geldt in alle gastvrije landen van ouds als wet der gastvryheid, dat men den gast het beste voorzet. Natuurlijk moet dit niet geschieden op een wijze, dat de gast het gevoel heeft, dat er voor haar veel omslag is gemaakt, maar de echte gastvrouw weet wel, hoe zij op het laatst nog een aardig toetje of voorgerecht maakt en iets feestelijks aan den disch geeft, ten bewijze, dat de gast welkom is, zooals de goede gast ook weef, hoe het minst last te veroorzaken. De graad van intimiteit zal altijd van invloed zyn op de ver houding en de meer of minder compli menten. De gastvrouw moet het ta lent verstaan te orgahiseeren, de gast zich aan te passen. Wel aardig is, in verband hiermede wat wij lazen over den gast in de „BandoengscMe Huisvrouw", in een artikel, getee kend mrs. Critiek. Schr. merkte op, dat der gastvrouw altyd eischen worden gesteld, maar dat men dat ook aan den gast kan doen en dan werkt zy naar aanlei ding v^n (je ervaringen van een oude beproefde gastvrouw eenige bezwa ren tegen gasten uit, om tenslotte tot de volgende conclusie te komen, om trent de eischen te stellen aan Jen gast, dien men graag ziet terugko men: le. Pas U zelf aan bij 't gezin, waarin U komt, aan hun levenswijze en -omstandigheden, maar doe dit* niet op 't oog vallende wijze. 2e. Apprecieer de goede bedoelin gen van gastvrouw, dóe op Uw beurt Uw oogen open om haar te helpen, of 'n kleine attentie te bewyzen, maar... weet wanneer 't past, Uw ooren gesloten te houden. 3e. Eerbiedig het eigendom van Uw gast-familie nog meer .dan het Uwe, en... leer dit ook aan Uwe kin deren." We gelooven, dat velen hun nut er mede kunnen doen. Witte boonensoep met kei'ry. We hebben van den vorigen dag witte boonen overgehouden doordat we ongeveer 336 ons meer kookten, dan voor het maal noodig wat# en wry ven deze door de zeef, zoodat we naarna aan puree en kookwater van de boonen by elkander hebben 2% L. We hebben verder noodig: 1 ui, 50 gram bloem, 1 theelepel kerry, 1 d.L. room, dobbelsteentjes gebakken brood. We maken de ui schoon, snipperen deze fyn en smoren hem met de bei ter gaar, liefst met den deksel op de pan, omdat hy niet mag bruinen, voegen de bloem erby, daarna by scheutjes tegelijk het boonen water en laten dit tcsamen 15 minuten heel zacht doorkoken. De room wordt in de soepterrine gedaan en hierbij komt de geztafde soep. Een paar sneedjes oud brood worden aan dobbelsteen tjes gesneden en in boter of slaolie goudgeel gebakken en op een apart schaaltje gepre senteerd. Pikante aardappelkoekjes. Laten we aannemen dat U geen rest heeft.. Neem dan eenige rauwe aardapeïen en rasp die. Rasp Uw kaasrestjes ^n roer déZe met een geklutst ei door de aardappelen. Een gesnipperd uitje een weinig gehakte pe terselie een lepeltje spysaroma, noot muskaat of peper kunnen den smaak ver- hoogen ,doch noodig is dit .niet! In de koe kenpan worden dan kleine koekjes ge Dak ken op de wyze van „drie in de pan". Als de' gpne zyde goudgeel is, keeren we met een mes de koekjes om en bakken de tweede zy'de. Dit gerechtje kost bijna niets et vol doet uitstekend. Groenetenkaaskoekjes Misschien heeft U een restje groenten. U raspt er flink wat kaas door en bindt het met een lepel bloem en een geklutst ei. Nootmuskaat en peper naar smaak. Ook van dit deeg hakt U kleine koekjes in een weinig vet in de koekenpan. Heerlijk voor broodbelegging vooral nu t winter wordt; dan Zyn de huisgenooten dol op een warm hapje. Aardappeltomaat stoofpot. Dit is iets om op een drukken dag ge makkelijk en goedkoop uit te zyn. Uw ge wone hoeveelheid aardappelen koken. U neemt, een half pond tomaten en een tot %ons kaas per persoon. De tomaten in dikke plakken snyden en braden. De kaas raspen en met het braadsel door de gare aardap pelen roeren. In een goed gesloten pan. nog even stov»en en zout, peper of dergelijke naar smaak toevoegen. 1 Rijstto maatstoofpot. Wilt U gèen aardappelen schillen omdat U andere bezigheden heeft? Dan per vier personen anderhalf pond 'rijst flink was- schen tot het water helder ziet en opzetten met tweemaal zooveel water of taptemelk als rijst.' Deksel goed gesloten houden^ en als de rijst flink doorkookt de pan overzet ten op êen lage vlam op asbestplaatje. Een pond uien ontvellen, in dikke plakken snij den en bakken. Af en toe roeren. Een pond tomaten halveeren en als de uien lichtbruin zijn even meebakken. 3 ons vette kaas "in blokjes snyden en met het baksel door de gare rijst stoken. Nog een paar minuten laten stoven! Juianapudding (voor U personen L. slagroom, 2 eiwitten, 5 sinaasappe len, t citroen,* 125 gram suiker, 12 gïam gelatine (hiervan 1 blaadje roode, verder witte). Pers de vruchten uit. Smeer den pudding vorm in met wat ongeklopt eiwit en Zet hem omgekeerd neer. Los in een deel van het vruchtensap, op het vuur, de suiker eh de in koud water geweekte gelatine op. Klop, slagroom en eiwit afzonderlijk styf. Ver meng alles met elkaar en voeg ook wat ge raspte sinaasappelschil toe. Laat de massa in een kom staan tot ze geleiachtig wordt; roer er af en toe voorzichtig in'. Als het sap niet meer zakt, roer .dan nog eenmaal alles goed door. (Meer scheppen dan roeren eigenlylj, ,om het schuim weg te maken.) Doe nu de massa in den puddingvorm en laat den pudding véftfer Styf worden. Stort den pudding na eenige uren '(mits hy zeer koud gestaan heeft) of den volgen den dag, op een glazen schotel. Garneer hem desgewenscht met geslagen room en presenteer er vanillewafeltjes bij. Leg. aan weerskanten een J en B van sinaasappelschil op een ondergrond van donkergroen en op den rand van den schotel kleine reepjes citroenschil en tomaat of biet. V nicht enpie. Deeg: 150 gr. bloem, 75 gr. boter. Onge veer 4 h 5 lepels water, 3 groote appels, 3 bananen, 100 gr. sunmaid, 25 gr. boter, 75 gr. suiker, 1 theelepel kaneel. We beginnen met een deeg te maken van de bloem en de boter, die eerst met elkan der tot een kruimelige massa worden ge hakt en daarna met het water tot een ste vige deegbal verwerkt, die op een met bloem bestoven aanrecht of deegplank tot een dunne lap wordt uitgerold, opgevouwen en nogmaals uitgerold, tdaarna met een vochtige doek .bedekt, en. wordt eenige uren op een koele plaats gezet. Inmiddels maken we het vulsel, hakken de appels en snyden de bananen aan plakjes. Een vuurvaste vorm wordt met boter ingevet, het deeg dun uitgerold en hiermede bekleeden wy den vorm, bodem en zykanten, geven prikjes in den bodem en beleggen dit eerst met de gehakte appels, die met suiker en kaneel zijn vermengd, daarna een laag rozijnen en vervolgns de bananenschyfjes; de boter ver- deelen we hier en daar in klontjes. We rol len nu ons laatste deeg uit en leggen dit als een deksel over alles heen, terwyl we het met een vork op het deeg van de zij kanten drukken en in het midden een kleine opening maken om eventueele damp een uitweg te geven. We maken b.v. in het mid den twee sneden met een puntig mesje in de lengte en breedte en buigen de deeg- punten even om. 20 h 25 minutep wordt het schoteltje in den oven geplaatsj, en warm of koud opgediend. EEN AARDIG BREIWERKJE. Hoeveelheid wol 2 kluwen van 50 gram. Brei de eerste pen als volgt: 9 recht, om slaan, 1 steek op de pen, 2 steken samen- breien, overhalen, 9 recht. 2e ry: De geheel pen averecht. 3e ry: Omslaan, 2 samenbreien, 2 recht. 4e ry: Alles averecht en verdér alle even toeren averecht. 5e ry: zooals de eerste. 7e rij: 3 recht, omalaan, een steek op de pen nemen, 2 samenbreien, overhalen, 9 recht. 9e ry: 1 recht, 2 samenbreien, omslaan, 3 recht, 1 omslaan, 2 samenbreien, 2 recht. 1 omslaan, 2 samenbreien, 1 recht. 11e ry: 3 recht, 1 omslaan 1 steek op de pen nemen, 2 samenbreien, overhalen, 1 om slaan, 9 recht. 13e rij: evenals de eerste. Brei dan een lap van 60 c.m. Haak er een klein schulprandje omheen en men heeft een aardig kleedje. UIT DEIN ÜMTlUsiiv DE AARDBEVINGSRAMP JN SALVADOR. Deze foto, <de eerste origineele opname na den damp in Salvador, toont de verwoes tingen, die in deze MiddertAmarikaansche republiek door een aardbeving zijn aan gericht. - Benoemd. Tot onderwijzeres aan de Ned. Herv. school te Boskoop, is benoemd mej. M. H. Goedman thans in gelijke betrekking aan, de chr. school* II a. d. Lageweg al hier. n Hét Wijkgebouw. De rekening van het Wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk a. d. Lageweg alhier, sloot over het algeloopen boekjaar met een nadeeljg saldo van, Mm 200. De tijdefts de Kerstdagen voö* dit tekort gehoudep. collecte bracht fulin 100 op. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: Hermanus Bernar- •dus Meijer 24 j&ar en Antje Rózendaal 2ü Jaar. i REEUWIJK. BERGAMBACHT.' Aanbesteding. Voor de aanbesteding voor het botiwen van een landhuis voor rekening van den heer J. P. Mahlstede alhier, waien de laagste inschrijvers-voor grondv, metsel en betonwerk, de Lange en van den Berg alhier voor 3559, stucadóorswerk T. G. van Ameide te Dordrecht voor 398, timmer- en smldpwerk J. A. de Jong al hier, voor 2666, lodd- en zinkwerk B. Verhoek alhier voor 360, schilder- en glas- en behangwerk T. de Man fe Ant- merstol voor 405; electriciteitswerk H. Rehorst alhier voor 98.15. Uitslagen van het O.D.G. Groep 'a. Derde ronde: Bergambacht l—Benschop 1 6—14 Vierde ronde: Stolwijk 2-^-Haastrecht 1 1—19 Benschop 1—Stolwijk 1 17—3 Polsbroek 1—Stol wij kersluis 1 19—1 Stolwijkersluis 2—Bergambacht 1 5—15 Vijfde ronde: StolWijk 1—Polsbroek l 8—12 Bergambacht l—Stolwijk 213—7 Stolwijkersluis 1—Benschop 1 8—12 Haastrecht l—Stolwijkersluis 2 17—3 In groep B werd Excelsior l ongesla gen Uitbetaling oudersdomsrente. Daar in verband vmet den natioiialen feestdag de ouderdomsrente ten postkatnre alhier gisteren niet kou worden uitbetaald, zal zulks heden, Vrijdag geschieden. Rijkspostspaarbank Boskoop. Aan het postkantoor Boskoop werd gedu rende de maand December ingelegd 9886.63 en terugbetaald 15.228.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 5917. Jaarvergadering „Voorzorg". De Brandstoffenvereeniging „Voorzorg" houdt Donderdag 14 Januari a.s. haar jaar vergadering in Hotel „Neuf". Zie verder de betreffende advertentie in dit blad. Armenpraktijk. Voor het jaar 1937 is met de armenprak tijk alhier belast arts A. S. Kater. De Boskoopsche Veiling. Aan de Boskoopsche Veiling werd in het afgeloopen jaar voor een bedrag van 83.319.54 geveild. De begrooting voor 1936 bedroeg ƒ80.000.—. Het geveilde bedrag is er 262 veilingen gehouden. OUDERKERK a. d. IJSSEL. A.K.J.A. De afdeellng der A.R.J.A. alhier, zal op Zaterdag 23 Januari in de christelijke school I in de Kromme in ledenvergade ring bijeenkomen, op welke vergadering de heer M. de Jong zal spreken over: „Het recht van opstand". Uitslag Kerstschietwedstrijd „Joubert". Do uitslag van de door de schletver- eeniging „Joubert" -alhier gehouden Kerstschietwedstrijd is als volgt: Vrije baan: Schutters lste klasse: le prijs A. Hol- dermans 80 p.; 2e pr. N. van Wijk 78 p.; 3e pr. G. Spoormaker 76 p.; 4e pr. A. P. Sterk 75 p.; 5e pr. C. Vuyk 74 p. Schutters 2e klasse: le pr. C. Vermeer 76 p.; 2e pr. Ant. van Soest 73 p.; 3e pr. P. Goudriaan 70 p.; 4e pr. C. Horsman 68 p.; 5e pr. Ant. Vank-Noordegraaf 67 p. Schutters 3e klasse: le pr. P. Blonk 71 p.; 2e pr. T. J. Blonk 68 p 3e pr. B van Vliet 62 p.; 4e pr. W. van Capellen 60 p.; 5e pr. J. van Omme 51 p. Daarna volgde een geanimeerde wed strijd op „blinde" schijven, met den na volgenden uitslag: le pr. N. van Wijk 835 p 2e pr E. Hendriks 811 p.; 3e pr. G. Spoormaker 800 p.; 4e pr. A Holdermans 799 p.; 5e „pr. P. Goudriaan 771 p.; 6e pr. P. Blonk 725 r.; 7e pr. C Horsman 721 p. De' prijzen welke bestonden uit tul banden, kerstkransen en gevogeltje, wer den door den voorzitter van het corps, den heer N. van Wijk, aan de winnaars uitgereikt. De boom plant dag. A.s. Zaterdagmiddag half drie zal in tegenwoordigheid van, het gemeentebestuur die door die„Reeuwy.ksche Oranjevereniging aam dé gemeente geschonken Juliana-Bern- hard-boom op het t«rrein naast het ge meentehuis worden geplant. Arbeidsbeurs. Bij de arbeidsbemiddeling staan deze week 251 werkzoekenden ingeschreven tegen 220 vorige week. Deze stijging vindt in hootdzaak zijn oorzaak, dat een aan tal tewerk gestelden aan den nieuwen Rijksweg, welks werk voor een 14 dagen is stilgelegd, zich als werkloozen hpbben doen inschrijven. Loop der bevolking. „Vectrbkke-nP A. P de Goey uit D 113 naar Zwamiherdam D 21; D. Pelle- koren uit B 66 naar Boskoop, Voorkacfè 74; C. E. van Wieringen uit D 142 naar Haastrecht A 85; Cath. G. Nederhof uit D 119 naar Boskoop, Reijerskoop 345; F. Oosterwijk uit E 92 naar Gouda, Goe- janverwellendijk 17; Joh. Vergeer uit K 55 naar Snelrewaard B 18. ingekomen: C. E. van Zalingen in E 75 uit Monster; M. M. van Twist in E 46 uit Dordrecht; Joh. Heemskerk in D 110 uit Boskoop. Verhuisd binnen de gemeenteG, Walet van H 77 naar H 1576; W. Brauns* van E 19 naar F 55; J. C. de Kamper van H 170 naar E 19; J. Jongeneel van F 26 naar F 41; P. van Woerkom van E 118 naar E 119. Kerkcollecte. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp voor noodlijdende kerken en personen heeft opgebracht 4,87, terwijl de collecte voor Haastrecht 16,34 opbracht. De extra Collecte voor de kerk bracht over de maand December 30,46 op. Het gestichte orgelfonds In het voorjaar van 1936 voor een nieuw orgel in de kerk bracht tot eind December het mooie bedrag op van 137.62. T- Gevonden voorwerpen. 'Bij de politie is als verloren aange geven een paar handschoenen en als ge vonden een portemonnate zonder inh: Inlichtingen bij veldwachter Van Dalen, Reeuwijk-dorp. De verschillende Kerkgenootschappen. vUlt het 5-jaarlijks gemeenteverslag wordt omtrent de samenstelling van de verschillende Kerkgenootschappen het navolgende ontleend: Nederduitsch Hervormden 2257, Re monstranten 3, Chr Gereformeerdeh 16, Evangelisch Luthersch 2, Behoorende tot de Gerèf. Kerk 386, Roomsch Katholie ken 1391, tot andere Kerkgenootschap pen 63, peen kerkelijk gezindte 168. In 1931 werden 145 processen-verbalen opgemaakt en werd aan 15 personen nachtverblijf verstrekt; in 1932 resp 176 en 12; in 1933: 176 en 6; in 1934 300 en 10; in 1935 240 en 19. Doorvaart gestremd. In verband met zandstorten aan den nieuwen Rijksweg bij de tunnel aan den Nieuwdor,perweg, zal de doorvaart aan weerszijden van 10 tot en met 24 Jan. a.s. aan den Nleuwdorperweg gestremd zijn. HAASTRECHT. Steunverleeming. Met ingang van liet niieuwe jaar Is de uitbetaling van de steungelden aan werk loozen verzet van Maandag op Dinsdag morgen. In verbamd met de feestelijkheden in het dorp op a.s. Dinsdag zullen de steun gelden OP dien dag reeds de® voormiddags

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4