IS RANt uwde com... lidspaar NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Woensdag 13'Januari 1337 No 13417 75e Jaargang De kwestie-Alexandrette. str. 64 DE SCHAT. en De macht van de jonge Turksche republiek wordt steeds grooter. ^BRANDING voor echtgen. en natie, dragers en iet-leden ƒ165. verzekeringsfonds lings-secretaresse, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. Dc t to I Bombardement van Malaga. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen opname verzekerd te zijn. (Van onzen V.P-B.-correspondent). bliek tot een zeer belangrijke factor in de BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. werd kapot geslagen op de rotsen. Acht der De zes anderen verdronken. iTALIë. «mr ve uriiinivarisecrvii. zjviis nov auu uvn uicuvncinw.um vcj- Bosporus opgestelde geschut moest verwij- I bleef eenige dagen in Eski-Cheir en inspec. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). ..de professor" zullen noemen Het brief- I keurden Engeland en Frankrijk het plan goed. Italië echter maakte bezwaren. In April 1936 zegde Turkije de overeenkomst ■thans den vrijen toegang tot de Ook de Roemeensche vloot Generaal Valle overhandigde den Duce AAGDE FOTO’S ZIE ETALAGE kind INLIJSTEN t glas 1.95- jn plaatselijk rs het nieuws m over hun een geld ter neren vriend een nauwe advertentie vinden zijn Duitsche persstemmen over de verklaringen van Hitler en Poncet. Het „Berliner Tageblatt” schrijft over de verklaringen, die Hitler en Poncet heb ben uitgesproken, onder meer: haar hoogtepunt voorby is, kan dit goede gevolg hebben, dat men in het vervolg in Frankrijk iets zorgvuldiger met de Duit sche vraagstukken omspringt. De Italiaansche reis van Goering. Goering en zijn echtgenoote zullen mor genavond te Rome aankomen. Het schijnt, dat de reis semi-officieel is. Ter eere van den minister-president van Pruisen zal een politiek dner worden aangeboden en Goe ring zal door Mussolini worden ontvangen. Goering zal ook Napels en Capri bezoeken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringj 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZÓNDEN MEDEDEELINGEN: 1—4- regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneindë van opname verzekerd te zyn. 46 Toen hij eenigszlns van zijn verbazing bekomen was, zei hij. Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik geen moment getwijfeld heb aan de juistheid van de mededeeling, die wij Donderdag van Schaafsma ontvingen, n.l. dat hij wegens ziekte verhinderd was op kantoor te komen. Wanneer dit inderdaad al eenige bewondering, niet alleen bij mij, maar ook bij het overige personeel mag hebben gewekt, dan kwam die toch alleen voort uit het feit, dat mijn boekhouder gedurende de zeven jaar, welke hij in de zaak werkzaam is, hog nooit één enkele maal wegens ziekte heeft verzuimd. En nu zoudt u/tolllen beweren. Ik beweer niets, interrumpeerde Sanders. Ik vestig alleen de aandacht op een feit! Maar voor ik verder ga, zal Ik u eerst in het kort verslag doen van mijn wedervaren sinds wij in Schneldemuhl afscheid van elkaar namen. Het briefje, dat wij op de deur van de slaapcoupé vonden, overtuigde ons van de aanwe zigheid in den zelfden trein van den man, dien wij nu gemakshalve nog maar Daarmede liet Turkije doorschemeren, dat ’het de beslissing van den Volkenbond niet meer wil af wachten en dat het vast besloten is de kwestie maar pp eigen houtje te behandelen. Er wordt echter aan genomen, dat de Fransche diplomatie het niet op'een breuk met het bevriende Tur- krije zal later, aankomen en dat een nieuw conflict in den Oriënt verhinderd kan wor den. In dè laatste dagen valt er dan ook reeds eenige ontspanning in den toestand waar te nemen. Hoe sneller het spook van Marokko ver dwijnt, des te beter voor ons allen. Volgens de „Berliner Lokal Anzeiger" x van Duitschland rft Parijs nog steeds niet voldoende bekend te De crisis, die naar men kan hopen, thans dingen: een grijze pruik, een hoeveel heid schmink... Doét u geen moeite, meneer Nieu wenhuis, onderbrak Sanders' plotseling zichzelf en van den rustigen conversa tietoon waarop hij zooeven gesproken had, wös thans n’ets meer te bespeuren. Een oogenbllk zat ik perplex. In zijn hand glinsterde een kleine revolver, wel ke dreigend op onze gastheeriwas 'ge richt, die - als verslagen achter zijn schrijfbureau zat, waarvan een lade half was opengetrokken. Het was thans een gdjiedende stem, welke ik hoorde en die mij herinnerde aan dergelijke situaties, die ik reeds eerder had meegemaakt. Mag ik u verzoeken uw handen om hoog te steken en op dien stoel daar plaats te nemen. Hij wees met het jioofd in de richting van een eenvoudigen kantoorstoel, welke naast de deur stond. Nieuwenhuis vol deed aan het bevel, blijkbaar beseffend, dat hier alle tegenstand nuttelod» was en zooals hij daar als een gebroken man door het vertrek strompelde, leek hij Plotseling jaren ouder geworden. Nog steeds kostte het mij moeite te gelooven, dat ik in dezen man den dader van den moord op van Dobben voor mij zag en zeker was ik op dit oogenbllk niet in staat mij een zuiver beeld te vor men van de geraffineerde wijze, waarop de makelaar deze duistere zaak had ge- enscèneerd. Wij zullen elkaar wel niet veel meer POLEN. Polen erkent souvereiniteit van Italië over Ethiopië. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek heeft een lunch aangeboden ter I eere van den Italiaanschen ambassadeur, wien h(j officieel mededeeling deed van de instructies aan den Poolschen ambassadeur in Italië tot erkenning de facto van de Italiaansche souvereiniteit over het gebied var. Ethiopië. huis, zei Sanders, toen deze zich totaal verslagen, op den. aangewezen, stoel had laten neervallen. Uwe houding, vervolg de hij met iets van grenzelooze minach ting in. zijn stem, bewijst afdoende, aat u er niet aan denkt te ontkennen. Trou wens, dat zou in dit geval niets baten, want zooals ik reeds zei, het bewijsma teriaal is overstelpend. U hebt uw rol als professor gespeeld voor de eerste en waarschijnlijk ook voor de laatste maal. Hebt u nog iets te zeggen? Doch Nieuwenhuis scheen niet In staat ook maar een woord uit te bren gen. Hij knikte slechts ontkennend: zijn houding was die van den man, die tot de erkenning gekomen is, dat hij met deze wereld heeft afgedaan Sanders haalde de schouders op en wendde zich toen tot mij. Wees jij zoo goed Miel, even tegen het raafn daar te tikken Ik deed wat mij verzocht werd en on- middellijk reed een gesloten auto lang zaam voor, terwijl bijna tegelijkertijd, op de deur van het privé-kantoor werd ge klopt. Twee rechercheurs traden binnen. Sanders gaf hun een wenk en terwijl Nieuwenhuis trachtte iets van zijn vroe gere houding te herwinnen, begaf het drietal zich zwijgend naar den wachten den auto Fransch-Syrische mandaat behoort en dat aan de zuidelijke grens van Turkije ligt. De regeering van Kemal Ataturk eischt op het oogenblik de autonomie voor deze grens- zóne. Dit vraagstuk werd, reeds in Decem- ber van het vorige jaar voor het forum van den Volkenbond ter sprake gebracht. Eenige dagen geleden kwam Rüstü Aras j van staat Madrid in contact met de recht- I sche troepen. 1 Het moreel der Madrileenen is niet ge wijzigd. In hun hart, zoo zeggen dé berich ten, zyn zij berustend, maaf toch zeer sterk. Zondag hebben de bewoners der hoofdstad, profiteerende van dg ingetreden kalmte, een bezoek gebracht aan de in den loop van de week verwoeste wijken. Zij geyen eghter niet op hevige wijze uiting aan hun veront waardiging. Dinsdagrpiddag deelde de verdedigings- raad van Madrid mede, dat dè iregeerings- troepen, na eenige aanvallen van de na tionalisten ten Westen van dé stad te hebben afgeslagen, overgingen tot een te genaanval. Na een feilen strijd, welke door den dichten mi^t werd gehinderd, werd de vyand teruggedreven in de richting van Maja da Honda, Villa Nueva del Pardillo en Pozüelo. De weg naar La Coruna werd van vijanden gezuiverd. De regeeringstroe- jP^n versterken thans hun nieuwe stellin gen. Nu de onderhandelingen over de uitwis seling van gijzelaars tusschen Burgos en Bilbao mislukt zijn, zyn de zeven Baski- sche gedelegeerde^ aan boord van een En gel schen torpedojager te Bilbao terugge keerd. vliegbrevet. Pioeven van bekwaamheid af gelegd. Mussolini heeft gisteren. zijn militair vliegbrevet verworven. Hij had de laatste 1 weken reeds 25 uur gevlogen in allerlei I vliegtuigen, land- en watertoestellen, en heeft gistermiddag boven Littorio zijn laat- ste proeven afgelegd, waarbij hij o.a. tot gen'van Hitler en Poncet werkelijk gesul- 45W) n'etCT A 1 Iah TP« ii' wïfiEo KöT’Alkt. het brevet. over de Dardanellen op en de kwestie kwam navenstad sedert het ,uitbfeken toegang tot de Middellandsche Zèe te schenken. Dat was de eerste zet tegen de Geallieerden, Na lange onderhandelingen j je Immers kon daar rfog niet l(ing heb ben gehangen, daar het anders zeker zou zijn opgemerkt door het personeel van den slaapwagen. Zeer Juist,z knikte Nieuwenhuis, doch Sanders schonk hieraan geen aan dacht. Ei’ bleven mij dus twee mogelijk heden, vervolgde hij. Ik kon In den trein blijven om te trachten den schrijflustl- gen professor te ontdekken, hetgeen na tuurlijk groote moeilijkheden zou op leveren, omdat de man zeker een of an dere vermomming zou hebben aange nomen of ik moest in Schneidemuhl den trein verlaten, waarbij ik dan de kans liep, dat de man mij zou volgen om uit te vorsenen wat mij aanleiding gaf juist daar uit te stappen dan wel op een an dere wijze van zijn belangstelling voor mijn persoon blijk te geven, bijvoorbeeld door vanuit den. trein toe te zien, waar ik bleef.. En? Nieuwenhuis en ik vroegen het beiden tegelijk, hetgeen den detective een glim lach ontlokte Helaas, antwoordde hij. Wanneer ik bij het opsporen van den dader in deze zaak uitsluitend had moeten afgaan op het resultaat van deze simpele handel wijze, dan had ik mijn matten wel kun nen oprollen, want de eenigen, die be langstelling bleken te toonen over mijn verlaten van den trein waren de beide heeren, die ik bereids als medewerker had leeren waardeeren. Turkije’s invloed neemt toe. De internationale positie van Turkije, die in het op den tienden. Augustus 1926 onder- teekende vredesverdrag met de Geallieer den werd vastgelegd, was voor' bet land niet ze?r gunstig. Buiten de territoriale verliezen, werd aan Turkije de practischo controle over de Dardanellen ontnomen en moest het land zich verplichten de geheele zóne te demilitariseeren. Zelfs het aan den het bestaan der republiek heeft Turkije een vooruitgang ondergaan van eeuwen. Toen in het jaar 1921 de party der Jong- Turken aan de macht kwam, bevond het land zich nog in een toestand van middél- eeuwsch feodalisme en was het nog geheel gespeend van den socialen vooruitgang van de WestJEuropeesche staten. Na den t we reldoorlog verloor Turkije zijn rijkste pro vincies en uit een ingperium werd een klei ne randstaat zonder industrie en zonder be stuur. Niemand! in Turkije wist op het oogenblik, wat de dag van morgen kon brengen. Spoedig kreeg het land echter in Kemal Pasja, den tegenwoordigen Kemal Ataturk, een redder. Hij werd de dictator van het land, hij schiep een nieuw bestuurs apparaat, reorganiseerde het leger en ver nietigde de overblijfselen van het Ooster- sche feodalisme. Kemal Ataturk was en is een anti-com munist, maar dit verhinderde hem niet, een verdrag van vriendschap met Sovjet-Rus- land te sluiten, een verdrag, dat al spoedig tot eèn alliantie uitgroeide. Met behulp van de Sovjet-Unie gelukte het Kemal Pasja Turkije in een modernen staat te verande ren. Toen in het binnenland de toestand zich begon te stabiliseerep dit proces kwam! eerst twee jaren geleden tot een goed einde vestigde Turkije zijn aan dacht met bij zonderen ijver op de vraag stukken van de buitenlandsche politiek. In den persoon van den Turkschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Rüstü Aras vond Turkije een uitstekend diplo maat en vertegenwoordiger zijner belangen Al zeer spoedig wist Rüstü Aras zich zoo wel in Volkenbondskringen. te Genève als op den Quai d’Orsay en in' het F oreign Office te Londen een ongekend prestige te verwerven. I derhandelingen bereid was, volstrekt in j overeenstemming was met de diplomatieke beleefdheid' en gebruiken. Engeland had daarbij nog een ander doel op het oog; het wildé de positie van Italië in de Middel- landsche Zee juist op dat oogenblik ver- zwakken. Vele honderden dooden. Wederom stilstand aan het front van Madrid na stabilisatie der stellingen. Tegenaanval der verdedigers. Malaga is gisteren uit de lucht en van zee gebomoaraeerd met een felheid als deze j van dén burgerqorlog nog niet heeft leeren kennen. De aangerlente schade is aanzienlijk. De eerste' ramingen stelden het aantal dooden op 300 en het aantal gewonden op 1000. Het Deensche s.s,9„Signe” en het Noor- sche „Saga”, die langs de kade gemeerd lagen, toen zes vliegtuigen der opstande lingen ruim 100 brandbommen over de ge heele stad uitwierpen met een groote snel heid, terwijl tegelijkertijd twee opstande- 1 in genkruisers uit zee 200 schoten op de stad losten, stoomden in allerijl op naar Gibraltar om daar de wijk te nemen. Een aantal ledenr der bemanningen heeft lichte verwondingen opgeloopen. Uit de buurt van San Roque en Gua- diaro, heeft mep hevig kanongebulder ge hoord, waaruit men concludeert dat het of fensief der rechtschen tegen Malaga voort duurt. De geruchten dat Estepona door de rechtsche troepen is ingenomen, zijn tegen- gésproken door de autoriteiten te Algeciras, die voorts verklaarden dat het voor het oogenblik geenszins in de bedoeling ligt, een aanval op Estepona 'te ontketenen. Aan het MaSrileensche front. De belegering van Madrid door de na- tiortalisten heeft wederom een stilstand er varen. F seerd hetgeen veroorlooft balans op te ma ken. D$ voorposten der rechtschen zyn op gesteld in een cirkelboog van ongeveer 135 graden, welke loopt van de Zuidzijde van Madrid tot het Noordwesten, Teneinde hun xsouvereiniteit over zyn wateren, want de In alle stilte, zonder eenig propagandis- vloten van Engeland, Frankrijk en Italië tisch gedoe wordt de jonge Turksche repu- hadden - ---- --X’ CT’i’-t Zwarte Zee. Middellandsche Zee. In de zestien jaren van werd in de vroegere Turksche wateren toé- gelaten. Op de conferentie van Montreux kondig de de Turksche minister vaA Buitenland sche Zaken Rüstü Aras aan, dat Turkije het plan had, Sovjet-Rusland den vrijen toegang tot de De kwestie van Alexandrette. 1 Op het oogenblik verlangt Turky'e nu de j herziening van het statuut van het Sand- sjakgebied van Alexandrette. Het betreft hier zooals bekend een district, dat tot het ENGELAND. Finsch schip vergaan. Men vreest dat 31 personen om het leven iün gekomen. In de Pentland Firth is het Finsche, vijf duizend ton metende motorschip Johanna Thordan op zyn eerste reis van New-York naar Helsingfors gestrand. Een reddings boot wist South Ronaldshay te bereiken met zeven leden der bemanning en twee dooden. De andere opvarenden zouden zijn verdronken. .Een later bericht zegt: Men vreest dat 31 personen om het leven 'zyn gekomen bij den scheepsramp met de Jonanna Thordan. Een reddingsboot met 22 mannen, twee vrouwen en twee kinderen is niet teruggevonden. Men vreest, dat de boot gezonken is en dat alle opvarenden zijn verdronken, omdat alle nasporingen op do. woelige zee vruchteloos zijn geweest. I Een twéede reddingsboot, waarin de kapi tein en dertien leden der bemanning zaten, -o—r-werd kapot geslagen op de rotsen. Acht der „Het getuigt van de groote vredelievend- j opvarenden konden echter de kust bereiken, heid van den Rykskanselier, dat hy, zon- - - der te letten op de ongebreidelde laster- campagne der Fransche pers tegen Duitsch- land, niet geaarzeld heeft opnfeuw te be- 1 toogen, dat de door Duitschland gevolgde G0IIN1IE COURANT. ken stroom zij slechts over een lengte van stfhijnt de vredespolitiek eenige honderden meters in handen hebben De hóofdstad l).eeft een omtrek van onge- zyn. veer 20 K.M. en over ongeveer 8 K-M. daar- Dat waren dus twee al te bekende gezichten lachte Nieuwenhuis. Inderdaad beaamde Sanders, maar tenslotte was ik toch niet tevergeefs uit gestapt. Ik wist namelijk, dat Schneide muhl in het bezit is van een vlleghaven en daar ik aanvankelijk reeds het plau koesterde mij vanuit Berlijn per vlieg tuig naai’ de woonplaats- van den pro fessor te begeven, was het thans toch mogelijk aan dit plan uitvoering te geven. Er was mij namelijk alles aan gelegen om vóór den professor op diens plaats van bestemming te zijn, en daar in ben ik tenslotte toch nog geslaagd. Had je dan zulke belangrijke in-- lichtingen uit Oslo ontvangen? vfoeg ik, maar Sanders deed alsof Bij mijn vraag niet gehoord Daar aangekomen, vervolgde hij, kreeg ik al spoedig de bevestiging van hetgeen ik reeds vermoedde Een be diende van den professor verschatte mij door zijn waardevolle inlichtingen den ontbrekendoen schakel in het bewijsma teriaal en toen de geleerde zelf terug keerde, behoefde ik hem slechts eenigen tijd te schaduwen om de voornaamst/e stukken van overtuiging in handen te krijgen. Ik werd daarbij kranig geassis teerd door de plaatselijke politie, die mij een handigen rechercheur ter beschik king stelde en in tegenwoordigheid van dezen was ik er gisteravond getuige van, j hoe de professor, die zich onbespied waande, een ernstige poging deed om zich te ontdoen van een paar lastige te vertellen hebben, meneer Nieuwen- nu met een groote delegatie naar Parijs en had daar langdurige besprekingen met den Minister van Buitenlandsche Zaken Delbos j en den staatssecretaris Viénot. Hij verlang de, dat Frankrijk zyn antwoord nog voor i de Januari-zitting van den Volkenbond be kend zou mqken. Toen hij dit niet bereikte, reisde hij plotseling af. In Turkije begon nu een heftige pers- compagne. Vele bladil® spraken zelfs van een oorlog oip Alexandrette. Toen reisde president Kemal Ataturk geheel onver- j wacht naar Konyah. In zijn gezelschap be vonden zich de geheele Turksche generale I staf, de minister van Buitenlandsche Zaken en zijn medewerkers. Kemal Ataturk ver- derd worden. Daarmede verloor Turkije de teerde het leger. I Als er niet voortdurend brandstof op den haard geworpen wordt, gaat het vuur uit. zooals bekend voor den Volkenbond. Dc Westersche mogendheden moesten to - I geven, dat de handelwijze van Turkije, dat zijn verplichtingen opzegde, maar tot on- j Mussolini verwerft zdjn militair koers niet in het minst aanleiding kan f geven tot de zonderlinge onderstellingen, die men geuit heeft. 4 Ook de Fransche regeering heeft door haar verklaring getoond zich bewust te tzyn van haar verantwoordelijkheid.’’ De „Deutsche AUgemeine Zeitung” hoopt, dat de atmosfeer door de verklarin- 1 gen van Hitler en Poncet werkelijk gezui- De stellingen zyn weer gestabiü- 1 verd zal worden. Er is nog niets bereikt jtgeen veroorlooft balans od te ma- aldus -dit blad met een uiterlijke kalmeering van de Fransche zenuwen. I Men moet verwachten, dat Frankrijk maatregelen zal nemen» om te voorkomen, dat de Europeesche vrede nogmaals op een I positie ten Noordwesten, welke tot in het dergelijke wijze in gevaar wordt gebracht. midden van de universiteitswijk dringt, te verdedigen, zijn de troepen van generaal Franco de Manzanares overgetrokken, wel- F?0 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUD.t. u bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1