PK aat 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No IS41I Maandag IN JohuoHJ837 75e Jaargang 2, Tel. 3016 DE SCHAT. Een interview met Generaal Franco. De strijd aan de Spaansche kust. Bewapende treilers. Gebakjes VORM SUCCM IR DEZE KWARTJWj BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, fïIEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen BUITBNLANDSCH NDKUWS. een Marokko”, 1 LK.W.-Agent p. on* FEUILLETON. Besluit. EINDE. betalingsvoorwaar- kan aanschaffen. Naaimachine 7.50 te kol mgeb. Adres: Bosman, f i'. Jacobastraat 1. Goede voorbeelden zijn de wegwijzers op het pad des levens. merkte ik tenslotte schuchter op, dat het waarschijnlijk geen tweede maal zou voorkomen, dat iemand om in het bezit al onze krachten inspannen de betrek kingen met de Spaansch sprekende lan den van Amerika te verstevigen." Het onderhoud, dat een half uur duur de, werd in de Fransche taal gevoerd. geven. En dit. Miel, zoo besloot de detec tive. terwijl hij zich gereed maakte onl te vertrekken, is dan het ontsluierde ge heim van den verborgen schat, waarvan ik morgen de eerste berichten in de „Mercuur” hoop aan te treffen Je ziet, dat Je ook ditmaal niet tekort bent ge komen, ondanks je vergeefsche reis naar Oost-Pruisen. Tevergeefs was die reis geenszins, protesteerde ik. Zij heeft mij althans in staat gesteld, veel met eigen oogen te Dobben maakte Nieuwenhuis tot eige naar van deze zaak, waardoor zijn in komsten zouden verdubbelen En ten slotte bleek ook bij hem de kiem tot de misdaad aanwezig Voor zoover ik zijn gerepareerd Het zusterschip Espana”, sinds 1936 in revisie, bevindt zich, in handen van Franco. Beide schepen heb ben 14.200 ton waterverplaatsing, zijn ongeveer 2U jaren in dienst, hebben een snelheid van slechts 20 zeemijlen per uur en hebban zware ?0,5 c.M kanonnen aan boord.v cident. I Het aantal van deze bewapende trei- Iers is niet nauwkeurig vast te stellen, maar zeker is, dat hierdoor in den Spaanschen zee-oorlog een nieuwe, zeer gevaarlijke factor is opgetreden. Gevr. wegens hutoelijk jenwoordige nette Dienutb» or dag of dag en nacht. zA indig kunnende w. en kok® Adres: Markt 68. 3evr. een flinke nette Dirt* ie voor d. en n. Zelfst. ku£ en bek, m. koken, Bov. iii r.g.v. Mevr. Belonje, L. W. Werkelijk goede THEE slechts 27 et Mi fa. M. J. KAMPHUIZEN. >uwe 14 Tel. 271 Een nette Jongen gevr. la d 14 j. Aanm. Zaterd. na 7 E Slagery H. Sluyter, •nst. Huygensstraat 152. lit heeft de praktijk EHANG noodig? Dan naar de BEHAN^SELBEURS, I eugestraat 86 Tel. 2tt Vraagt collectie 1937 aan.' Behangen 20 cent per rot' aanschouwen, wat ik anders zeker voor onmogelijk zou hebben gehouden. Ik hoop, dat dat dan aan de „Mer cuur*’ ten goede komt, antwoordde San ders lachend. Die bescheiden wensch ben ik toch minstens aan een van haar, zoowel als van mijn ijverigste medewer kers verplicht. schmink en voorts de bril en eenige kleedingstukken, welke de pseudo-prof. Christiansen droeg en die Jij vermoede lijk ook wel zult, herkennen. Dat? was de laatste avond, dien Nieu wenhuis als vrij staatsburger doorbracht Sanders wenkte den kellner om at te rekenen en van de pauze, welke daar door ontstond, maakte ik gebruik alles nog eens in mijn gedachten te ordenen. Inderdaad, er was geen enkel duister punt meer in den loop der gebeurtenis sen, waarvoor de detective geen verkla ring had weten te geven. Het leek nu alles zoo eenvoudig, het geheele geval had zoo weinig meer van een raadsel, dat ik mij er haast voor schaamde zelf niet achter de waarheid te zijn gekomen Als resultaat van mijn overpeinzingen Omtrent de strijd aan de Spaansche kust schrijft een speciale corr ons de volgende bijzonderheden: Bij het uitbreken van den burgeroor- kVocnbdagavond 20 Janu*| avonds 8 uur, hoopt il A jouw „Daniël” over ,,D< v leiding te spreken Schipper van KockMff Een vergelijking. Men mag aannemen, dat er ten aan zien van de tonnenmaat der oorlogs schepen van de regeering en Franco weinig verschil bestaat. Bedacht moet echter worden; dat de schepen van Franco over deskundige leiders beschik ken en daardoor een zekere ofermacht op ae vloot van de regeering hebben. Aanderzijds heeft Franco het nadeel, dat hl] aan de Middellandsche Zeekust, met uitzondering van Ceuta, niet over vloot- steunpunten beschikt. Voor het overige is het niet goed mo gelijk de krachtsverhouding tusschen de beide vloten vast te stellen, want het is niet bekend, hoevele en welke eenheden der Spaansche vloot bij het uitbreken van den oorlog gevechtswaardig waren en al evenmin kan men nauwkeurig vaststellen, in hoeverre de strijdkracht van de verschillende schepen in den loop van den oorlog verminderd is. Zeker is slechts, dat de meer deskundige leiding aan de vloot van Franco een zekeren voorsprong op de regeenngsvloot ver schaft. De regeeringsvloot is mln of meer in het defensief gedrongen, nadat het haar onder vrij gevoelige verliezen mis lukt was. de Marokkaansche troepen transporten van Ceuta naar het Spaan sche moederland te verhinderen. Het gevaar voor complicaties. Daar het aantal oorlogsschepen aan beide zijden zeer beperkt is en geen der beide vloten in staat geacht kan worden het land tusschen Biscaya en de Mlddell. Zee te dekken, is men begonnen, treilers te bewapenen De met kanonnen bewa pende treilers kunnen natuurlijk ónmo gelijk den strijd tegen een oorlogsschip aanbinden, maar zoowel van de zijde van Franco als van de regeering leggen zij beslag op handelsschepen, die naar zij beweeren oorlogsmateriaal voor de tegenpartij zouden vervoeren en op deze wijze kunnen zij incidenten met zeer ernstige gevolgen veroorzaken. Het Inci dent van de „Palos” staat werkelijk niet alleen. Nog dezer dagen hield een bewa pende treiler van Franco een Engelsch koopvaardijschip aan en slechts het spoedig verschijnen van een Engelschen oorlogsbodem voorkwam een nieuw in- liggen. Spanje bezat bij het Kieler kanaal voor vreemde oorlogsschepen gesloten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat opheffing van de in het verdrag van Ver sailles vastgestelde controle over de Duit sche waterwegen, het hoofdcommando der oorlogsmarine de volgende nieuwe lezing heeft gegeven aan de bepaling over de doorvaart van buitenlandsche oorlogssche pen door het Kieler kanaal: „Oorlogsschepen van vreemde mogend heden mogen slechts na vooraf langs diplo- matieken weg verkregen toestemming door hef Keizer Wilhélm-kanaal varen." Te Londen acht men, volgens de bladen, bovenvermeld besluit eenvoudig het na tuurlijke gevolg van de opzegging <der con trole over de Duitsche waterwegen, zoodat men hieraan geen beteekenis behoeft te hechten. Bjj het verdrag van Versailles werd het Keizer Wilhelm-kanaal (later genoemd Kieler-kanaaltot een internationalen wa terweg verklaard, waarop de doortocht vrij was zoowel voor koopvaardij- als oor logsschepen van alle landen. digde vazen en., wat vermolmd hout. Vermoedelijk, zoo schreef de heer Mühl- heim m-, waren de voor eeuwen verbor gen schatten grootendeels reeds onmid dellijk door nabestaanden weggehaald Voor zoover uit aanteekeningen was na te gaan, was althans gedurende de laat- ste tweehonderd jaar op die plaats niet gegraven. I Na de tragische wending, die deze zaak naar het station en vandaar met den 1 trein naar Amsterdam, waar hij den koffer aan het bagage-depot op het I Centraal station in bewaring gaf. Daar t werd het ding in beslag genomen. De inhoud bestond uit een grijze pruik van antecedenten heb Kunnen nagaan, moet hetzelfde haar als dat, wat ik in de ge- J hij in zijn Jeugd reeds vreemde neigin- De zaak-Nieuwenhuis vormde eenige dagen lang de sensatie van het kranten lezend publiek. Mijn hoofdredacteur werd voor de ge leden ergernis over mijn schijnbaar vruchtelooze reis naar Oost-Pruisen ruimschoots schadeloos gesteld door Ue intense belangstelling, welke de lezers van de „Mercuur” voor de artikelen over deze geruchtmakende zaak aan den dag legden, maar tenslotte werd ook dit, zoo gretig aanvaarde nieuws verdrongen door andere belangrijke gebeurtenissen, welke de aandacht opeischten. Nog slechts tweemaal daarna werd de naam Nieu wenhuis opnieuw in de .Mercuur” ge noemd. Den eersten keer was dit als gevolg van een bericht, dat ik van den heer Mühlheim uit Pr. Holland ontving. Deze deelde mij nl. mede, dat, zooals hij aan vankelijk reeds vreesde, het onderzoek naar den verborgen schat vrijwel geen resultaat had opgeleverd Wel waren er onmiskenbare bewijzen gevonden, dat eens de, in de documenten aangeduide plek als bewaarplaats moest hebben ge diend van een hoeveelheid waardevolle bezittingen, welke zeker aan vroegere bewoners van het oude Holland moesten hebben toebehoord, maar van die bezit tingen was niets meer overgebleven dan een ijzeren kistje met oude munten, een kruisbeeldje, eenige gedeeltelijk bescha- 6, 7, 8, 9 en 10 cent I DageJjjks verach I J. DE HOOG I v.h. Duchatenu, I rtenssingel Tel, 2® r. H. en Trapnaaitit**® coop. Spotprijs, ondelstraat 4. RUBRIK. 4 50 Begrepen? besloot hij deze uiteen zetting en toen ik hierop bevestigend antwoordde, vervolgde hij: Om nu ech ter op den boekhouder terug te komen, het spreekt vanzelf, dat mijn ondervra ging diens nieuwsgierigheid in hooge mate opwekte, zoodat Ik hem wel over mijn verdenking moest inlichten. Ten einde te voorkomen, dat de man zich den volgenden dag door zijn houding zou verraden hij was natuurlijk ge heel overstuur door het schokkende nieuws dwong ik hem de belofte ai, dat hij zich ziek zou melden en zich niet buitenshuis zou begeven vóór wij tot, de arrestatie waren overgegaan. Je begrijpt, dat wij sindsdien Nieuwenhuis geen mo ment uit het oog hebben verloren. Vanaf het oogenblik, dat hij in Amsterdam op het Centraal station arriveerde tot zoover had jij keurig op hem gepast, Miel, al wist je daar, naar ik meen, zelf niet veel van tot vanmiddag, toen de beide rechercheurs hem meenamen, heeft hij voortdurend onder bewaking gestaan en daardoor zijn wij er dan ook tenslotte nog vrij gemakkelijk in ge slaagd de attributen, waarvan hij bij zijn vermomming gebruik heeft gemaakt in handen te krijgen. Ik duidde daar al even op tijdens het laatste onderhoud, dat wij met den pseudo-professor had den. Gisteravond om acht uur verliet hij zijn woning met een kleine koffer. De belde rechercheurs, met zijn bewaking belast, volgden hem, eerst door de stad g enkele restanten schoenen 1.29-1.39 I ris Kalmejjer, St. AntW® In het groote hoofdkwartier heeft een speciale vertegenwoordiger van Havas een onderhoud gehad met generaal Franco, die zich bereid verklaarde de hem gestelde vragen zonder omwegen te beantwoorden Het onderhoud vond plaats in salon van het bisschoppelijk paleis. De eerste vraag van den correspon dent betrot de berichten aangaande de Duitsche troepen in 11J.J Ui CAJ X X J V M g, 'VUU „VVIHWV huurde auto in Pr Holland vond, wat gen hebben vertoond. Zijn ouders, die niet onbemiddeld waren hebben heel wat met hem te,stellen gehad Kleine dlef- sallen waren oorzaak dat hij van school werd gejaagd en ook op lateren leeftijd toonde hij zich oneerlijk, eigenwijs en wreed. Ten einde raad schijnen zijn ouders, die inmiddels overlfcden zijn, hem in het Woningbureau, dat door van Dob ben is opgericht, te hebbën ingekocht Van Dobben had kapitaal) noodig voor uitbreiding en zoo werd Nieuwenhuis mede-directcur. Dat is intusschen alweer tien jaar ereleden en gedurende dien tijd schijnt hij zich vrij behoorlijk te hebben gedragen, als was zijn privé leven dan ook niet van alls stfletten* vrij Gewoon lijk zocht hij zijn amusement in Amster dam, zoodat er in zijn woonplaats weinig van hem uitdekte. Ik vermoed, dat speel schulden hem al eenigen tijd met het plan, zijn compagnon van het leven te berooven. hebben doen rondloopen en te geraken van een schat, waarvan het dat hij deze gelegenheid heeft aange- bestaan nog niet eens vast tond, zijn grepen om aan dit plan uitvoering te toevlucht zou nemen tot een dergelijke Bpvpn misdaad, maar zelfs dit bleek Sanders niet geheel met mij eens te zijn. Neen Miel, zei hij, de statistiek der criminaliteit leert ons, dat er zelfs om heel wat minder dan 'n verborgen schat gemoord en geplunderd wordt. Boven dien moet je niet vergeten, dat de inzet van Nieuwenhuis meer was dan dat. Het Woningbureau en Assurantiekantoor Hermes, is een bloeiend bedrijf, waarin twee menschen gemakkelijk een bestaan kunnen vinden Het overlijden van Van Kruisers en torpedojagers. Echter niet de beide slagschepen, maar de moderne kruisers en torpedojagers spelen in den zee-ooriog aan de kusten van Spanje de hoofdrol De beide zeer moderne zwftre kruisers „Canarias” en „üaieares staan onder bevel van Franco Zij hebben een snelheid van 33 knoopen, zijn ieder met acht 20,3 c.M. kanonnen cn luchtafweergeschut uitgerust en vor men de kern van de vloot der opstan delingen. Van de drie moderne lichte kruisers is de „Almirante Cervera” een van de meest acWteve eenheden van Franco, maar juist dezer dagen schijnt het schip bij (Jen aanval op Malaga door een vijandelijken vliegtuigbom getroffen te zijn en zware averij te hebben opge- loopen. Het zusterschip „Libertad” be hoort aan de regeering, evenals de „Mi quel de Cervantes” en de kleinere krui sers „Mendez Nunêz” en „Republica”. De torpedojagers bevinden zich voor het grootste gedeelte in handen van de re geering, maar vele schepen zijn door de nationalisten bulten gevecht gesteld. De regeerlngskrulser „Libertad” is voor Alicante of op een mijn geloopen of ge- I torpedeerd en moet zwaar beschadigd in den haven 1' ••••--•> uitbreken van den oorlog zes dulkbooten van 850 ton en zes van 500 ton. Een deel vqn deze eenheden heeft bij den aanval op ’Franco voor Ceuta door luchtaanval len nog al wat verliezen geleden. Eenige i dulkbooten schijnen zich in het bezit van Franco te bevinden I genomen had, betreurde hij het overi gens geenszins, dat de door hem geleide onderzoekingen slechts zoo weinig resul taat hadden opgeleverd. Het bestuur van de Oberlindische Geschichtvereln had Nieuwenhuis aangeboden de kosten van het opgravingswerk voor haar rekening te nemen mits deze laatste al het ge vondene aan de vereenlging wilde af staan, de documenten van Abraham Florisz incluis. En daar Nieuwenhuis dit aanbod had geaccepteerd, was hiermede althans de materieele zijde van deze schatgra'verskwestie afgedaan De moreele zijde werd eenige maan den later voor de rechtbank behandeld, doch hierbij openden zich geen nieuwe gezichtspunten. Het bleek, dat Sanders’ verklaring over het geval geheel met de feiten overeenstemden en dat Nieuwen huis voornamelijk tengevolge van finan- cieele moeilijkheden tot zijn daad was gekomen. Hij werd tot een gevangenis straf van vele jaren veroordeeld en daar na vlei het scherm voor de laatste maal in dit treurspel, dat zoo lang duizenden had beroerd. Ook de schat in ’t oude Holland, was, als zooveel andere, die in den loop der eeuwen reeds de begeerte van het menschdom opwekten, tenslotte niet veel meer dan een fictie gebleken. (lOlliSGHE GIIRiM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriag) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring t—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in bet Zaterdagnmmer 20 beslag op den prijs. liefdadighe ids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. schepen, over de Jaime I” en over de „Espana”. Het oorlogsschip „Jaime I” heeft aan de zijde van de regeering eigenlijk meer revolutionaire dan mili taire successen behaald. Het heeft de rol van een Spaansche Potemkin gespeeld, de matrozen hebben hun officieren ge- dood en daar dientengevolge een des kundige leiding ontbrak, heeft het schip in den aanvang van den oorlog weinig belangrijke operaties aan .de kust van Spanje kunnen ondernemen. Zooals be kend is de Jaime I” door een torpedo boot van onbekende herkomst bulten gevecht gesteld. Het schip wordt op het eerste keer is in de wereldgeschiedenis, 1 oogenblik in dep haven van Carthagena dat een aanvaller een wijk heeft aange wezen waarin de non-combattanten zich konden terugtrekken. Wij zullen den oorlog op militaire wijze winnen. Ik zeg niet, dat dit in een week of in zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wij hem geheel zullen winnen en op het geheele grondgebied.” ..Hoe zal het nieuwe Spanje er uit zien?” vroeg de correspondent verder en de generaal antwoordde hierop: „Allereerst zal het een vrij Spanje zijn. In het buitenland vergist men zich nog steeds omtrent onze beweegredenen, en stelt men ons voor als voorvechters van een klassenstrijd en als vijand3n van het volk Wij zullen den klassenstrijd onderdrukken!, willen den arbeid zijn waardigheid en vrijheid hergeven en met het volk de slechte rijken zijn. In dit opzicht hebben wij reeds vele maatrege len getroffen. Zoo met betrekking tot de werkloosheid en de openbare gezondheid. Wij hebben een vakvereenlgingsorgani- satle gevormd, die zich later tot een corporatie zal ontwikkelen en zullen het land vrede geven „Wat zal het toekomstig uiterlijk zijn van Spanje tegenover het buitenland? vroeg de correspondent tenslotte. „Wij hebben van niemand Iets te vra gen. Wij wenschen zoo spoedig mogelijk betrekkingen te hernieuwen, die tevoren met alle landen zonder uitzondering Op de vraag van den correspondent I werden onderhouden. Wij zullen echter of de ontruiming van Madrid door de burgerbevolking verandering in zijn j plannen heeft gebracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: „Er is niets veranderd. Madrid zal val len zooals was voorzien. Het heeft wel- I iswaar groote politieke beteekenis doch 1 van Madrid hangt het lot van den oor- i log niet af Het beslült Madrid te ver dedigen stelde ons voor de moeilijkheid I DUITSCHLAND. Duitsche kerkvorsten naar Rome. Mgr. Conrad von Preysing, de bisschop van Berlijn, is per vliegtuig naar Rome vertrokken, waar zich reeds de kardinalen Faulhaber en Schulte en bisschop van Munster, von Galen bevinden. Katholieke kringen hechten groot be lang aan deze Roomsche reis der Duitsche prelaten. Men meent, dat zij kardinaal Pa- celli en waarschijnlijk ook den Paus een uiteenzetting zullen geven van de recente moeilijkheden der katholieken in Duitsch- land. Een der meest zorgwekkende ver schijnselen, die wellicht besproken zullen worden, is de „ontkerstening” van de jeugd in de nat.-soc. organisaties. Gaat Goering naar Polen? In de tweede helft van Februari wordt minister-president Goering in Polen ver wacht voor het deelnemen aan wolvenjach ten in de dominiale wouden van Bialowits. Evenals bij de vorige jachtpartijen zal Goe ring vermoedelijk van de gelegenheid ge bruik maken besprekingen te voeren met de Poolsche staatslieden. Vermoedelijk zal mevrouw Goering haar echtgenoot vergezellen. ons van dc stad meester te maken en den dood van vele onschuldigen te ver oorzaken, of den oorlog elders voort te zetten. Wij hebben de moeilijkheid an ders opgelost: wij zullen Madrid nemen cn niet verwoesten. De komende gebeur tenis cn. waarover ik, zoo ge begrijpen zult, niet kan spreken, zullen het u be wijzen. ik wijs u er nog op, dat het de ontscheping van Marokko „Er zijn geen Duitsclfe soldaten in Spaansch Marokko”, zoo verklaarde Franco. „Ik spreek de beweerde ontscheping van Duitsche troepen of vrijwilligers in onze bezittingen in Noord-Afrika for meel tegen. Er kan vandaag evenmin als gisteren sprake van zijn, dat de natio nale Spaansche regeering ook maar een enkel stukje nationaal grondgebied zou afstaan.” De opmerking van den correspondent, dat het internationale karakter van den oorlog in Spanje, onvermijdelijk onrust moet verwekken, ontlokte den generaal de opmerking „Het internationaal ka rakter van dezen oorlog is niet onze zaak. Wij hebben dit nooit gewenscht. Wij zullen slechts tot het eind toe strij den, teneinde de communistische mach ten van ons grondgebied te verdrijven. Italië en Duitschland voeren elk op eigen wijze denzelfden strijd en hierin ligt het geheim van de sympathie voor ons. Weliswaar genieten onze legers den steun van een klein aantal buitenland- sche technici, doch aan het front vallen slechts Spanjaarden on Spaansche on derdanen en zijn het met uitzondering van enkele vreemdelingen, die op regel matige wijze in ons legioen zijn opge- I nomen. Spanjaarden, die voor God en I vaderland sterven” log beschikte Spanje over twee linie- ABONNEMENTSPRIJSper kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1