INT r S' >uda vde m ei weg 2 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 21 Januari 1037 Mo 19424 75e Jaargang BODEGRAVEN, DE BURGERSTRIJD IN SPANJE. der Linkschen. Een Fransch pleidooi voor toenadering met Duitschland. Verzoenende woorden. De Duitsche en Italiaansche nota’s inzake de vrijwilligerskwestie. Vlammende Schoonheid. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOÜDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, tylEUWERKERK, OUDERKERK,OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I hranscne voik en aat oorlugszucnughela i ^óëid was “de vóïêdigiingsilnïê» nel Dunscne voiK/to eenenmale vreemd blJ Cerro de Los Angele5 te floorDreKen. 1S. Pietns aansp^nnsr om in nnnernriir 1 - I BUITBNLAMDSCH N1BUW3. FRANKRIJK. De goudvoorraad. II. De man op het tafeltje. RM (Wordt vervolgd). ting. Het proces is op 23 dezer vastgesteld. aatselijk t nieuws ver hun geld ter i vriend nauwe ertentie len zijn Hun positie ten Westen van Madrid is benauwend geworden. Nieuwe luchtaanval op Madrid. aarzelde een oogenblik en legde uit: een antwoord smart ontroer- Virginla vond het onaangenaam om boven Rickey te ontmoeten. HM zou na tuurlijk blijven praten over die kande laars. En zij was niet van plan om toe te geven. Gewoonlijk wist Rlckey zijn zin wel door te drijven, maar ditmaal zou het hem niet gelukken! Maar zij had zich vergist. Toen zij de zolderkamer in kwam, stond Rlckey bij het raam ontketend na een voorbereidend artille- van eenige dagen. De aanval werd gesteund door tanks en artillerie vuur en. was een van de hevigste welke bij Madrid zijn’ontketend. Op het ge zicht van de vliegtuigen der rechtschen allerijl te hulp gezonden versterkingen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat twee vliegtuigen der rcgeering een twaalftal bommen op Ceuta hebben laten vallen. op en lieve VEREENIGDE STATEN. Staking in automobielindustrie breidt zich uit. Maar ze zijn één van de meest waardevolle nummers van de heele lijst. Grogan zegt het zelf. Hij zal ze pas het allerlaatst aan den man brengen. HU zal ze heelemaal niet aan den man brengen. Och jij, sentimenteele onzin! Daar ben ik van overtuigd, zei hij hartelijk. Haar gezichte klaarde op. Ik hoop, dat u de andere dingen krijgt, die.,u hebben wilt. Ik denk wel, dat u moeder’s stoeltje met eerbied zult behandelen. Vóór hij kon antwoorden draaide zij zich om en ging de trap op. Michael McMillan volgde haar met zijn oogen, en, uit de kamer, keek ook Anthony Bleecker haar na. zaken nad, neeit woorden gesproken, die weerklank hebben gevonden bij het FEUILLETON. Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. Nadruk verboden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke tegel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertentiën d« helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden betekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. neett men hiermede reeds zijn harte lijke instemming betuigd dat de vrede in Europa niet is gewaarborgd, zoolang er een duurzame overeenstemming tus- Los Angeles’ werd niet veroverd, maar r%..« u.> - aanval. stelde in staat rechtstreek- scher de vijandellj£e stellingen te be- G is te ren werd Malaga gebombar deerd. Uit Malaga wordt gemeld, dat vlieg tuigen der nationalisten gisteren de naaste omgeving der stad hebben ge bombardeerd. Zij hebben weinig schade aangericht. Mededeelingen van de zijde der opstandelingen. In het gisteravond om acht uur door het hooïdkwartier der nationalisten uit gegeven communique wordt het bericht, dat Cerro de Los Angeles door de regee- rmgstroepen zou zijn bezet, met nadruk 'stellig ontkend; Wel wordt toegegeven, dat de regeeringstroepen een heviger, aanval hebben ondernomen, doch daar aan wordt toegevoegd, dat deze werd af geslagen, waarbij, een groote hoeveelheid materiaal werd buit gemaakt. Er zijn drie dingen, die ik gr&ag zou hebben, de kandelaars, de oud-Hol- landsche lepels en het Chippendale stoeltje. U bedoelt dat met den ladderrug? Dat was moeder’s stoel. Zij zal er altijd in. Is zij dood? Neen, zij is weggegaan met vader. Hij is erg ziek. Dit was zijn eenige kans op herstel. Daarom zijn wij. tot den ver koop overgegaan. Zij zweeg, daar er een jongeman de deur inkwam. Michael zag dadelijk, dat het haar broer was. De jonge Farquhar was langer dan zijn zuster, maar hij had denzeltden slanken en sierlijken lichaams bouw, en hetzelfds koperkleurige haar. Alleen was er dit verschil, dat Virginia een veel krachtiger indruk maakte. Richard liep met lichtelijk gebogen schouders en ook zijn gelaatstrekken drukten niet die wilssterkte uit, die men op Virginia’s gezicht kon lezen. De veiling begint over een paar mi nuten. zei h-. Ik dacht dat je er wel liever niet bij zoudt willen zijn. Wij gaan uit het zolderkamertje den boel bekijken, verklaarde zij aan Michael. Op dat oogenblik zag Richard de kan delaars in haar arm. Waar breng je ze naar toe, Jinny? Er klonk iets smeekends in haar stem Rlckey, ik verkoop ze niet. Waarom niet? vroeg hij scherp. Omdat we moeten toch Iets van alles redden... Fransche vredeswil bekend, is, waarop van Duitsche zijde is gereageerd door te verklaren, dat het onjuist is door, op onrechtstreeksche wijze, te stellen, dat de vredeswil in Duitschland minder krachtig zou zijn dan in Frank rijk. Ten aanzien van de koloniale kwestie wil Lamoureux echter niet van conces sies weten; hij meent, dat er een andere oplossing bestaat: Duitschland zou men in economisch en financieel opzicht te gemoet kunnen komen. Ofschoon Lamoureux, blijkens zijn uit eenzettingen, iets minder soepel is dan Piétri, stelt men van Duitsche zijde niet- temin vast, dat bij beide Fransche poli tici de verelschte goede wil kan worden vastgesteld. Zij laten zich beiden leiden door dezelfde overwegingen als Bastid, de Fransche minister van handel, toen deze onlangs bij het leggen van den eer sten steen voor het Duitsche huis op de internationale tentoonstelling te Parijs de hoop uitsprak, dat een en ander mocht lelden tot een beter wederzij dsch begrip en vrede tusschen twee volkeren, voor wie geen aanleiding of noodzaak bestaat ten eeuwigen dage met elkan der overhoop te liggen. Het heeft in Duitschland een goeden indruk gemaakt, dat Piétri, de vroegere Fransche minister van koloniën en oor- logsmarine, die tot de links-republikei nen, dus tot den rechtervleugel van het centrum behoort, dezer dagen te kennen heeft gegeven steeds voorstander te zijn geweest van rechtstreeksch overleg met Duitschland, teneinde alle vraagstukken te regelen, die Duitschland en Frankrijk kunnen verdeelen. Nadrukkelijk heeft Piétri de gedachte verworpen, als zou den Franschen en Duitschers tegenover elkander een erielijken haat koesteren. Evenmin wenschte Piétri den Duitschers het recht te ontzeggen geregeerd te wor den op de wijze, die hun juist voorkomt. Een groepeering der staten naar hun staatsvorm wordt door Piétri onjuist.ge acht: Frankrijk is immers ook de gealli eerde van Rusland geweest, toen daar nog het tsaristische absolutisme heersen - te, dat scherp contrasteerde met het Fransche republicanisme. Ook thans is het bolsjewistische Rusland de bondge noot van Frankrijk. Ook wenschte Piétri geen geloot te schenken aan de „oor logswoede van het Duitsche volk en evenmin was hij bereid aan te nemen, dat men „zelfs in het Duitschland van 1937" als resultaat van koel overleg en terwilie van den hersenschim eener nieuwe wereldverdeeling eraan zou den ken zich in de ellende van een nieuwen oorlog te storten. De conclusie van Piétri was dan ook, dat er een einde moet ko men aan den toestand van vrees, die er tusschen Duitschland en Frankrijk be- Wenscht gij een leven zonder leed, be schouw dan elk dreigend onheil als reeds voorbijgegaan. De geruchten met het oog op den naderende Jü Januari. Mevr. Tabois over een garantie aan Belgie. Mevrouw labouis schrijft in „lOeuvre aat de F uehrer op 30 Januari België oe verzekering zal geven, dat Duitschland het precies dezelfde verzekeringen zal geven als Frankrijk en Engeland hebben gedaan. Dat wil zeggen aigeheelen bijstand met of zonder wederkeerigheia. De Duitsche verzekering zal België zeer zeker veroorloven, terug te keeren tot de positie van volkomen neutraliteit. Indien België uit Berlijn de plechtige verzekering ontvangt, dat Duitschland zijn gebied niet zal schenden, waarom zou Bel- gie dan nog voortgaan met de politiek van herbewapening, welk® in dat land zoo po pulair is? Er is geen twijfel, dat dit deel van de redevoering van Hitler allen Europeeschen kanselarijen te denken zal geven, want men weet, wat het voor Parijs en Londen kan beteekenen niet op België te kunnen rekenen. De „Echo de Paris” over de Belgi sche neutraliteit. De „Echo de Paris” levert op bovenbe- Blijkens berichten uit Rome heeft de rede van Eden in politieke kringen al daar een goeden indruk gemaakt. Men neemt daarbij in aanmerking, dat de Britsche minister in sommige deelen van zijn redevoerlngaandacht moest schen ken aan de blnnenlandsche politiek. Over het geheel genomen acht men zijn woorden opbouwend, vredelievend en gunstig voor een internationale samen werking. Te Berlijn verwacht men dat het Duit sche antwoord op de jongste Britsche nota inzake de ’kwestie der vrijwilligers voor Spanje, Zaterdag na den terugkeer van Goering zal worden overhandigd. De minister-president zal Vrijdag te Berchtesgaden aankomen en daar een onderhoud met Hitler hebben. Het Italiaansche antwoord zou even eens Zaterdag overhandigd worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef latere. 2745. Postrekening 48400. (lOUlMHE COURANT. Het meisje werd wit, maar hij liep ge prikkeld door. Mijn broer is niet altijd zoo. ver ontschuldigde zij hem tegenover McMil lan. suat; heb begin zal wel moeilijk zijn, maar ue goeue wn zat zegevieren en men moet kritiek en veraacntmaking Ltrwiiie vaii ue goede zaax over nebben.’ Heeds nu is van Duitscne zijde te ken - nen gegeven, dat in net aeixie rijk even- oveneg uit den te ruimen, wat de ëiêvuur beide volken scheidt, wordt dan ook van i harte door Duitschland toegejuicht. I Nog een ander Fransen oud-minister, Lamoureux, een radicaal-socialist, die i vroeger de porteteuüe van economlscne I vlüchtte dc vuana in wanorde en liet vele dooden en gewonaen op het slag- hebben gevonden bij ntt 1 ---- Duitsche volk. Lamoureux heeft de stel- fing verkondigd en van Duitsche zijde Radio Sevilla heelt gisteren medege deeld, dat de regeeringstroepen een vol- lealg echec heboen geleden bij Cerro de los nngeles. Ten Westen van Madrid is volgens mededeelingen de stelling der regeeringstroepen benauwend geworden, 1 tengevolge van de zeer groote successen J der rechtschen, die lederen dag de mo gelijkheid tot terugtrekken onmogelijk maken. 1 Volgons den radio-zender werd de mis lukte aanval van de regeeringstroepen, 3 ZIJ toen Ik had er alleen maar in toegestemd om ze op den «verkoop te brengen, omdat mijn broer erop stond. Ik had niet moe ten toegeven. Zie* u, zij hebben al onze intieme feestjes verlicht. Zij zweeg plotseling, niet in staat om te spreken. Valt het u hard? vroeg hij, met een sympatnieken klank in zijn stem. O. het is verschrikkelijk. Al die her inneringen. Hij kon niet dadelijk vinden. Haar kinderlijke de hem diep. Geeft u het huis ook op? vroeg hij ten slotte. Ja. Het is zwaar belast, wij kunnen net met behouden, ik zou het niet zoo rg vinden, als ik maar zeker wist dat Tjemand in kwam, die er van zou hou- uen en het zou waardeeren. Zij deed haar best om haar zelf be- neerschlng te herwinnen. Hij hielp haar uoor van onderwerp te veranderen ceert de volgende mededeeling van den pro cureur van de Sovjet-Unie. De organen van het volkscommissariaat van binnenlandsche zaken hebben het on derzoek voltooid inzake het Trotskistische „Parallelle Centrum”, bestaande uit Pjata- kof, Radek, Sokolnikof en Serebrjakof, dat in 1933 op aanwijzing van Trotski georga niseerd is naast het toen bestaande Trots- kistisch-Zinowjewistische Centrum, waar van Zinowjef, Kamenef, Smirnof, Mratsj- kbwski e.a. deel uitmaakten. riet onderzoek heeft vastgesteld, dat het Parallelle Centrum op directe aanwijzingen van Trotski, woel- en terroristische groe pen organiseerde, die in een aantal bedrij ven, speciaal in diegene, die van belang waren voor de landsverdediging, sabotage- en woelarbeid verrichten en terroristische handelingen tegen leiders van de commu nistische party der Sovjet-Unie en van de Sovjetregeering voorbereiden. Dezelfde groepen verrichten op directe aanwijzing van Trotski en van het Paral lelle Centrum ook spionnage ten gunste vap eenige buitenlandsche staten Het onderzoek heeftsyastgesteld, dat de misdadige werkzaamheid van het Parallelle centrum en andere leden van de Trotskisti sche organisatie, die iu deze aangelegen heid als beklaagden ter verantwoording ge roepen zyn, gericht was op de ondermijning van de militaire macht van de Sovjet-unie, de bespoediging van militaire aanvallen op de Sovjet-Unie, hulpverleening aan buiten landsche aanvallers, met betrekking tot de inbezitneming van grondgebied en de ver- aeèling van de Sovjet-Ume, het ten Val brengen van de Sovjetmacht en het herstel van het kapitalisme en van de heerschappij van de bourgeoisie in de Sovjet-Unie. In deze zaak zullen zich voor de recht bank te verantwoorden hebben: Pjatakof, Radek, Sokolnikof, Serebrjakof, Moeralow, Lifsjitsj, Drobnis, Bogoeslawski, Njasef, Rataitsjak, Norkin, Sjestof, Stroilof, Toe rok, Grasje, Poesjkin en Arnold. De acte van beschuldiging is door den procureur van de Sovjet-Unie goedgekeurd ep met de verdere stukken verwezen naar ,^..w «V het militaire college van het Opperste ge doeld bericht het commentaar, dat het doel f rechtshof, ter behandeling in openbare zit- der Rijksregeering blijkbaar is alles, wal m haar macht is te doen om alle uiterlijke voorwaarden van een Belgische neutraliteit, zooals deze in 1914 bestond, te herstellen en het der Belgische regeering moeilijk te maken met Frankrijk en Engeland defen sieve regelingen te treffen. RUSLAND. Sokolnikof en Radek staan terecht. Het proces tegen het parallelle centrum. Het Sovjet-telegraafagentschap publi- Kom hier, Jinny, zei hij opgewon den. Heb je ooit zooiets gezien? Die laat- I ste auto heeft een paar gsoothandelaren uit New-York gebracht. Eén van de ven dumeesters vertelde mij, dat zij al jaren een oogje op ons huis hebben gehad, in de hoop, dat we zouden verkoopen. Zij kwam naast hem staan. Beneden haar lag de tuin in felle tinten, als een modern schilderij: vlammende kleuren van bloeiende chrysanten tegen het bijna zwarte groen van de palmstrulken, een bonte kleurenmengeling van groepjes kijkers .daarboven het harde blauw van de lucht en op den achtergrond het blauw van de rivier die den hemel in zich gevangen scheen te houden. Virginia had een gevoel, alsof het niet echt was wat er gebeurde. Haar heele leven was dit haar huis geweest, haar tuin. Een kale, oude gevangenis had het haar soms geleken, maar nu, nu het niet langer van haar zou zijn, kreeg het groote waarde. Haar thuis Zij was hier geboren. De meubels, die dé venduhou- der aankondigde, waren haar meubels geweest, het bed waar zij in had gesla pen. de tafel waarvan zij had gegeten, waren ook haar eigendom geweest. Zij wondde zich plotseling om en snikte. Rlckey sloeg zijn arm stevig om haar heen. Kom. Jin, suste hij. we gaan toch tfiiet huilen, wel? Die lieve Rlckey! Dat was echt iets voor hem, om zoo iets te doen. Zij had ruzie verwacht, en nu troostte hij haar! Ze waren nu aan vader’s bureau. De Opnieuw heeft een automobielfabriek, behoorende tot de Buick Motor Company, waar 15.000 arbeiders werkzaam zyn, moe ten sluiten. De staking der arbeiders in de venster glasindustrie te Pittsburg is by gelegd. stem van den verkooper verhief zich met frissche kracht: Dames en heeren, antiek koper- drfjfwerk aan de sloten en een koperen adelaar met gespreide vleugels! Virginia hief haar hoofd weer luisterde. De oude adelaar, de vriend uit haar kinderjaren! o, en de geschiedenis van het oude bureau, waar aan zij haar vader zoo dikwijls had zien zitten, terwijl zijn smalle witte hand met den grooten zegelring aan den ring vinger. over het blanke papier schoof! Het bureau kende vader’s onstuimige geestdrift uit de eerste dagen, dat hij was begonn^p te dichten. Maar het kende ook de nederlaag van zijn droo- men, de nederlaag, die zijn teere, fljn- gewrochte verzen leden in dezen moder nen tijd, met zijn nieuwe vormen etu zijn onversierd realisme. De adelaar, ene Virginia eerst een triomfverkonder had toegeschenen, was haar langzamerhand een symbool der mislukking geworden. Er werd levendig geboden. De man, die de kandelaars had willen hebben, zat op den rand van een kleine tafel en riep «ijn bod telkens tegen dat van den af slager in. Virginia keek belangstellend naar hem. HU was niet knap, vond zij, maar hij had een zekere jongesachttge charme, die haar voor hem Innam. Ter wijl zij op hem neerkeek, keek hij plot seling naar boven en lichtte zijn hand, op tot een groet. Zij vond het aardig van hem en haar stralend gezichtje zei hem dat veld achter. De overwinning der recht- sche troepen was volkomen. van regeeringszijde wej’d vernomen, dat de regeeringstroepen zich ordelijk hebben teruggetrokken op de posities, die zij in de vlakte innamen Cerro de schen Fr ankrijk en Duitschland tot stand is gekomen. Volgens Lamoureux w hangt alles van Duitschland af, daar de dreigen. Aan den anderen kant had de vrArtAswu hPUAnd wanrnn aanv£ü tot onmidoeUyk doel, een aflei ding fie vormen om een aanval der rechtschen, welke gemeld was, te ver- veronder- hinderen. De nationalisten werden slechts gered door de aankomst van in hllprill té» hnln R-pznnripn vprsterkincpn I i/ Naar aanleiding van de commentaren in de buitenlandsche pers op de bespre kingen der niet-inmenglngscommlssie over het öpaansche goud in het buiten land wordt in een officieuze verklaring te Valencia gezegd, dat een embargo op Spaansch goud, geplaatst in het buiten land, onmogelijk is om de eenvoudige reden, dat er geen Spaansch goud in het buitenland bestaat. De aandacht van de Bpaansche open bare meening wordt er op gevestigd, dat het goud. dat Spanje heeft verlaten, be stemd was voor dringende betalingen. Desniettegenstaande neemt Spanje, wat goudvoorraad betreft, na zes maanden burgeroorlog nog de vierde plaats onder de landen in. Deze voorraad én de zil- vervoorraad waarborgen den omloop van wettige bankbiljetten. min een spoor is te vinden van den ot- weerden „erienjken. haat jegens het »n aal iixyyn eenenmale vreemd om in onoenuig

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1