RANT I I-INDISCHE 1937 uwde com 3.000.-, instellingen is geplaatst 3/4 pCt. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude. bodegraven, boskoop, gouderak. haastrecht, moordrecht, moercapelle, Vrijdag 22 Januari 1237 75e Jaargang go I942B BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen )37. Vlammende Schoonheid. T 1937 f 500.- en f 100.- RUMOER IN HET JAPANSCHE PARLEMENT. Felle critiek op het beleid der regeering. De Ministers gehoond. Hirota bepleitte versterking van leger en vloot. DlUIwxjrXy uuimuii vv vuvu, uv/vuuivri ui,, uvullvvl y vvvuuivnn, iinr*u aiiuvjh igsontwerp oevat zeven RM I „traditioneele” route, die de Jcroningsstoet FEUILLETON. m en 's-Gravenhage. msterdam. rantore van inschrijving «P oude mahonie wrijven en het zilver poet- Wordt verVolgd.) o q plaatselijk s het nieuws n over hun Jen geld ter ieren vriend een nauwe advertentie vinden zijn Het leven is geen weeldehandwerkje, dat men kan lostornen of doorknippen, wanneer patroon en kleuren niet langer bevallen. Er zit niets anders op dan het met alle rafels en onharmonische tinten en verwarde teekening zoo goed mogelijk te voltooien. )LLE GARANTIE, atsen. d 16 Januari 1937 De Munster Minister van H. COLUN )e Minister van Financiën- OUD. Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. Nadruk verboden. gedachte BETER of uda’s oudste firma DENEMARKEN. Vorstelijk huwelijk. Vandaag is Prinses Alexandrine Luise in het huwelijk getreden met Graaf Luitpold zu Castell-Castell. De bruid is een dochter ten om de Cerro de Los Angeles in de oonaen, onverwijld administratieve ner- j nfo-pionnen 24 uur neen wijziging is ee- j vormingen aan te brengen en de tucht krijgen ook. Zij heeit zoowel geld, dat zij niet weet wab ze ermee moet doen, zei Vir ginia, terwijl ze haaV broer het kleine dametje aanwees. Maar mrs. Bleecker kreeg het bureau toch niet, want plotseling begon een meisje te bieden. Zij scheen heelemaal alleen te zijn en stond met haar handen in de zakken van een dikken gerulten mantel. Zij was te dik om een Schotsche ruit te kunnen dragen, dat had zij toch wel kunnen weten. Maar haar gebrek aan smaak werd vergoed door haar frisch, aardig gezicht en de bruine krul len. die onder het strakke blauwvilten hoedje te voorschijn sprongen Zij scheen het bureau absoluut te willen hebben en bood kalm tegen Michael en mevrouw Bleecker op. De vaklui zwegen allang, de prijs ging veel te hoog voor hun winst percentage. Rickey luisterde In ademlooze span ning. Zeg Jin, als dat zoo doorgaat, heb ben we straks een fortuin binnen! Het bureau werd tenslotte het eigen dom van ijet meisje met den blauwen hoed. Michael werd de gelukkige bezitter van het Chippendale stoeltje en van een anderen antieken leuningstoel, terwijl mrs. Bleeker met de oud-HoIlandsche lepels ging strijken! Dat we hier nooit eerder aan ge dacht hebben. Jinny, we krijgen nu geld in overvloed! riep Richard enthousiast. Maar zijn zuster was niet zoo optimis tisch’ gestemd. Rickey! Nou, kijk me maar niet zoo aan! Ze heeft geld genoeg. Doe niet zoo dwaas. Virginia. Maar zijn zusje was de kamer al uit. Zij holde op mrs. Bleecker toe. Het spijt mij wel, maar die spiegel is bij vergissing tusschen de andere din- van Koloniën, I. 'GELOTE, per 16 Februari 193? 8n 1930 en 1931. op ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan oils Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. van Prins Harald, een broer van, komng Christiaan van Denemarken en Prinses Helena van Gluecksburg. -AND) egmnen l Februari 1938, 's jaars. Mrs. Bleecker deed haar bod telkens met een koele, zakelijke stem. Virginia had wel van de Bleeckers gehoord. An thony, de eenlge zoon, was bij de mari ne. Zijn vader was multi-millionnair, maar het was nu eenmaal een traditie, dat in elk geslacht een Anthony Blee cker de zee zou bevaren in dienst van zijn vaderland. Zij wist ook, niettegen staande haar afzondering, dat de Jonge man erg veel succes had bij het vrou welijk geslacht. Zijn moeder scheen daar niets op tegen te hebben, want ieder oogenbllk kwam zij met de groote auto naar Annapolis en had dan steeds een meisje bij zich, niet altijd hetzelfde, maar wel altijd een, dat knap was en rijk. En dan was Anthony altijd de trou we begeleider van zijn moeder en haar charmant gezelschap. Als mrs. Bleecker haar zinnen op de secretaire had gezet, zou zij haar wel kocht, omdat ik het wel een aardig ding vond. Daarom heb ik hem wit geverfd en in mijn eigen kamertje opgehangen. Mrs. Bleecker nam het meisje van top tot teen op. Enfin, u bent tenminste eerlijk, zei ze tenslotte, met een air, alsof zij een straatjongen prees, die een verloren por- temonnaie terugbracht. Het irriteerde haar verschrikkelijk, dat zij zich had laten beetnemen. Een paar antiquirs, die het gesprek hoorden, glimlachten spottend. Maar als die spiegel niet echt is, vroeg zij uit de hoogte, hoe kan ik dan \an de andere dingen op aan? Daar sta ik voor in! Virginia’s wangen brandden, Tony kwam haastig tusschenbelde om de situ atie te redden. Net goed voor je, Midget! En in zijn hart dacht hij: Dat kind gedraagt zich als een prinses! De ma niet waarop zij op Midget’s beleedlglng reageerde! Mrs. Bleecker voelde waarschijnlijk wel, dat zij te ver was gegaan, want even later zei ze: ik zou graag van alles, wat Ik ge kocht heb, de geschiedenis weten, miss Farquhar, vooral van de Oud-Holland- sche lepels. Kunt u niet met ons gaan lunchen? Wij staan juist op het punt om een restaurant op te zoeken. Ik denk niet, dat het gaan zal, ant woordde Virginia. Minister-president Hirota heelt in zijn redevoering voor den landdag het tinan- cieele program uiteengezet, dat de re geering aan beide Kamers tegelijkertijd zal voorleggen. De begrooting beloopt ürie milliard yen. Het begroolingsontwerp oevat zeven punten. Het eerste punt betreft de nationale verdediging Het leger, aldus Hirota, moet onmiddellijk worden versterkt om het hooid te bieden aan de behoeften der nationafe verdedfgfng op het Aziati sche vastefand, terwijl de marfne, welke niet meer gebonden is aan de beperken de clausule van het verdrag van Was hington en dat van Londen (die sedert 41 December hun kracht verloren heb- oen) een voldoende bewapening moet hebben om de pacifistische politiek van Japan, welke bestaat in net vermijden van iedere dreiging en agressie te doen eerbiedigen. Het tweede punt betreft de hervor ming van het’ onderwijs door verlenging van het aantal verplichte schooljaren. Het derde punt behandelt een wijzi ging in de belastingheffing. Het vierde beoogt een stabilisatie van het natio nale leven. Het vijfde punt betreft de ontwikke ling van handel en industrie in Japan. Hirota wees er op, dat deze ontwikke ling, welke de regeenng wensciit, zal kunnen worden voltooid door de elec- trlsche centrales aan staatscontrole te onderwerpen, waarvoor speciale rege lingen zuilen moeten worden getroffen. De productie van. ruwe katoen en wol moet worden ontwikkeld, de bultenland- sche handel zal moeten worden geacti veerd met handhaving van de controle op het ruilverkeer met het buitenland en met behulp van een goede organi satie van de handelsbetrekkingen van Japan met andere landen. Het zesde punt betreft het program der politiek tegenover Mandsjoekwo, dat bestaat in de aanmoediging der Japan se!» emigratie en Japansche beleggin gen, terwijl het zevende punt de ver betering beoogt van het bestuursstelsel. Hirota noemde dit programma een mi nimumprogram, waarvan het minimum evenwel met alle middelen moet worden bereikt. Tenslotte zelde Hirota groot be lang te hechten aan de regeling der Ja- panschRussische betrekkingen. De mUIloenen-nota. De minister van financiën, Baha, heeft de begrooting uiteengezet,, welke veel belangstelling wekte. De minister ver- I I de woorden van Hamada als beleediging opvatte, waarop Hamada op de tribune sprong ëh uitriep: „Ik zal onmiddellijk Harakiri plegen als uit het stenografisch verslag blijkt, dat ik ben tekortgescho ten in eerbied voor het leger”. Soekoeraoetsjl, lid van de Minseitopartlj, zelde: „Toen de regeéring-Hirota aan het bewind kwam, hééft hij zich ver bonden, onverwijld adniiinlstratieve her- klaarde, dat de regeering niet alleen noodzakelijk voorstellen aeed tot ver* wezenlijking van de nationale politiek, doch ook een programhia zou indienen tot versterking van de openbare finan ciën en het zooveel moge lijk doen toe nemen van de normaie inkomsten De begrooting voor 1937-1958, welke op cteze principes is gegrondvest, is in even wicht, inkomsten en uitgaven bedragen 5.038.500.ÜUD yen, dit is 73ó millioen meer aan inkomsten en 121 mfilloen meer aan uitgaven in vergelijking met de thans loopende begrooting. De giootere inkomsten worden door 417.5ü0.u0ü yen gevonden m de hervoi - ming van de belastingen, voor 4ó.7OO.uUü in de hervorming van de douanerechten, voor 39.3oo.ouo in verhooging-van de prij zen van het tabaks-monopolie der re geering en het Invoeren van een alcohol- monopolie. Tot dekking van het tekort oat na deze verhooging van de mkpm- sten nog bestaat zal de regeering een leenlng uitgeven, groot 802.400.000 yen. «prekende over uitgaven verklaarde de minister dat de gewone uitgaven 1.700.900.900 yen bedragen en de bui tengewone 1.337.600.000. De uitgaven voor de nationale politiek bedr. 1.068.000.000 yen, waarvan 692.10C.IW bestemd voor het leger, hierbij inbegrepen de uitgaven welke een gevolg zijn van de gebeurte nissen in Mandsjoekwo. De minister verklaarde verder, dat de begrooting voor het komend jaar aan zienlijk hooger is dan de loopende be grooting en hij verwacht, dat dit nog eerjige Jaren zal duren, doch het uit geven van leeningen zal gehouden wor den binnen de limiet van 1937-1938. De minister verwacht, dat het uitgeven van leeningen gaandeweg zal verminderen. Spr. zelde vervolgens, dat in het afge- loopen jaar de bultenlandsche handel 5725 millioen yen bedroeg, een record cijfer in de annalen van den Japanschen bultenlandschen handel. Er zal naar ge streefd worden den bultenlandschen hahdel nog verder te ontwikkelen. „Weinig populaire regeering”. Hamada, lid der Selyoekai partij, heeft de regeering geïnterpelleerd. Hij zelde: „gedurende dertig jaar parlemen tarisme hebben wij nooit een regeering gezien, zoo weinig populair als de regee ring van Hirota”. Hamada deed een feilen aanval op de politiek van 't leger en zelde, dat Hirota een stroom an is, achter wlen zich zekere I militairen verschuilen. Teraoetsji, de minister van oorlog, verklaarde, dat hij j in het leger te herstellen. Het spijt ons te moeten vaststellen, dat zij in belde taken gefaald heeft.” Hij beschuldigde vervolgens minister Arita er van een even geheimzinnige als kleingeestige politiek gevoerd te heb ben De buitenlandsche politiek van Japan heeft slechts tot mislukkingen geleld, niet alleen tegenover China en Sovjet-Rusland, maar ook tegenover Duitse hland. Toen Hirota en Baba wilden antwoor den. weigerden de afgevaardigden te luisteren. Toen Arita het Duitsch—Ja- pansch verdrag aanroerde, werd er ge roepen: „leugenaar, houd je mond"; er uit”. Op verzoek van minister-president Hirota Is de zitting van het Lagerhuis bij keizerlijke beschikking voor den tijd van twee dagen geschorst. In de hoop, dat de partijen daarna van haar vijan dige houding zullen afzien. De toestand in het Lagerhuis zou ernstig geworden zijn door de uitlatingen van Hamada, die door den minister van oorlog als be- leedlglngen worden opgevat. BUITENLANDSC R NIEUWS. Felle strijd bij Marbella. Mislukte luchtaanval op de hoofdstad. Versterking uit Marokko. Gisterochtend werd in Madrid een hevig kanonvuur gehoord, hetgeen erop schijnt te wijzen, dat een feite strijd wordt ge voerd nabij Marbella. De regeeringstroe- pen willen klaarblijkelijk Marbella èh Estepona heroveren. Te Algeciras zijn versterkingen uit Marokko aan land gezet. Het transport schip is zonder escorte van Marokko overgestoken. Geen oorlogsschepen van de regeering zijn sedert het offensief bij Marbella en Estepona in de Straat van Gibraltar gezien. Het groote hoofdkwartier der recht- schen deelde mede, dat gevangen geno men soldaten van de regeerlngstroepen verklaard hebben, dat plotseling was besloten tot den aanval op de Cerre de Los Angeles. De aanvallers maakten djCel uit van verschillende corpsen en werden gesteund door tanks en artille rie. Zij naderden tot de stellingen der opstandelingen, die hen door een leven dig artillerievuur terugdreven. In hun achtervolging van de regeerlngstroepen I rukten 4de rechtschen drie kilometer op. Er zullen nu ook dubbele uitgaven zijn, Rickey en dan de schulden! Ja(>de schulden! Den vorigen avond had zij tot diep in den nacht over de papieren gebogen gezeten en het resul taat van al haar becijferingen had haar den angst om het hart doen slaan Er waren aangelegenheden, die haar vader Jarenlang verwaarloosd had en die nu eigenlijk door Rickey zouden moeten worden verzorgd Maar de marinen van de familie hadden geen zakenhoofd. Virginia evenmin, maar zij begreep ten minste, dat er toch iemand moest zijn, die orde bracht in den chaos. Zij was tot de conclusie gekomen, dat, als de meubels en het huls goed verkocht wer den, er net geld genoeg zou zijn om de schulden af te betalen en haar ouders een onbezorgd verblijf in Callfomfë te verschaffen Wat Rickey en haarzelf betrof, och, zij waren jong en hadden het leven voor zich. Haar moeder en zij waren al die Jaren zoo zuinig mogelijk geweest. Hoe wel zij in haar jeugd nooit een hand had behoeven uit te steken, had mrs. Farquhar, het kleine, teere vrouwtje, ENGELAND. Feestviering te Londen. Op uitgebreide schaal treft men voorbereidingen in verband met de kroningsplechtigheid. Halve wereld trekt naar Engeland’» hoofdstad. A anaelaars in het Londensche bt. James's Park en m üe Mail Kunnen overat siapeis baiKCn, zien liggen, die een schuch ter begin vormen van. de tribunes, welke in de stau worden opgericht, nu ae Kro- ningsaatum van George VI nadert. Dat is zoo ongeveer alles, wat naar buiten valt waar te nemen, maar achter de schermen zijn de organisatoren, nu de trooncnsis naar oplossing heeft gevonden en het nieu we jaar zyn intrede heeft gedaan, mee spoed aan net werk. Het Londensche seizoen, dat officieel in Mei begint, maar feitelyk pas in Juni goed van stapel loopt, wordt een, maand ver vroegd; iedereen die zich dat permitteeren kan, zal probeeren tenminste vóór twapuf Mei, den kroningsdatum, aanwezig te zijn, waarby uit het buitenland een stroom van geld binnenkomt. Juist voor de overzeesene bezoekers (en dat zijn zij, waarop de han del zijn hoop vestigt) is het seizoen bijna twee maanden verlengd. Scheepvaartmaat- scnappqen op de U.S.A. en Canada hebben extra vaarten ingelegd en denken alle „cruises” dit jaar te annuleeren; in de we lken voor de kroning zullen o.a. niet min der dan -twintig schepen uit New-York bin nenkomen en van een afnemen van net en thousiasme na koning Edwards aftreden is, in de boekingen althans, met veel te merken, naar men ons meedeelt. Üit Australië schat men het aantal be zoekers op tien A vijftienduizend. Die gaan natuurlijk niet meteen weer weg, na d halve wereld te zijn omgezwalkt; de kans bestaat dat zij, na een tijdje in Londen „het anker te hebben uitgeworpen”, ook een toer over het continent gaan maken. Men is te Londen reeds bezig de planken aan te sjouwen, waar zitplaatsen zullen komen voor een klein half millioen men- schen ,die, naar men verwacht, hiervoor on geveer 5.000.000 zullen betalen. Men schat, dat de prijzen tusschen twintig en tweehonderd gulden per plaats zullen be dragen. Voor plaatsen tegenover Westmin ster Abbey wordt het „bagatel” van dertig pond gevraagd. Nu de belangstelling veel geweldiger is dan in 1911, toen koning George V ge kroond werd, en de halve wereld naar Lon den schijnt te komen om die reeks van feesten mee te maken, heeft men de oude, DUITSCH LAND. Scheepsrampen. Tal van zeelieden vonden den dood in de golven. In een zwaren sneeuwstorm is ten Wes ten van Fehmarn het marinevaartuig Wel le, dat was uitgevaren om een zeilechip en een bergingsvaartuig te helpen, vergaan. De 25 opvarenden zijn omgekomen. In den mist is op de Westrivier. onge veer vijftig knometer ten Zuiden, van Kan ton, een stoomboot op een rif gelocpen en gezonken Van de vierhonderd opvarenden werden er tweehonderd gered, de andere zijn om het Je.en gekomen of worden ver in it. Een visscher aldus wordt uit Oslo ge seind heeft een bijna geheel vernield wrakstuk gevonden van het Finsche s.s. Savonaa, dat bij Christiansund op de kust is geloopen. Men vreest, dat de geheele be manning, bestaande uit twintig koppen, om hei leven is gvsomen, aangezien in de om geving van te plaats des onheils geen levend wezen ontdekt werd. itterdam en 's-Gravenhage. tterdam en 's-Gravenhage sterdam en '$-Gravenhage. nhage ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkriag) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkriag: 5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnmmer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prij». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden pry's. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschemkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aa het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De autoriteiten van de Spaansche zone van Marokko hebben besloten den toe gang te weigeren aan Franschen, die beschikken over een pas, welke later dan 17 Juli 1936 Is gedateerd. De verdedlgingsraad van Madrid heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gemeld, dat na de hevige gevech- 1 ten am de Cerro de Los Angeles in de afgeloopen 24 uur geen wijziging is ge komen m den algemeenen toestand aan het front voor Madrid. Een escadrille vliegtuigen van de rechtschen trachtte Madrid te bombar- deeren, doch moest den strijd aanbin- den met jachtvliegtuigen van de regee ring. Twee driemotorige Junker-vlleg- tuigen werden omlaag geschoten. De luchtmacht der nationalisten bombar deerde Ceuta, waardoor brand ontstond in de benzine-opslagplaatsen. Terechtstellingen- Uit Bilbao wordt gemeld, dat volgens berichten ontvangen door het persbu reau van de Baskische delegatie 50 per sonen gefusilleerd zijn te Pamplona, Zondag j.l. en 200 te Vera de Bidassoa. Van dezelfde zijde wordt verklaard, dat de rechtschen in Navarre 14.000 personen hebben gefusilleerd sedert het begin van de vijandelijkheden. De persafdeeling der Baskische regee ring deelt verder mede, dat Duitsche kruisers’ hulp hebben verleend bij net leggen van mijnen voor de haven van Bilbao. Het grootste deel dezer mijnen Is vernield door vliegtuigen of vaartui gen, der regeering. hOUIMHE COURANT. en hoe zij, niettegenstaande haar ar moede, het oude huis zijn voorname en toch hartelijke sfeer konden doen be houden. De mannen hadden dit als vanzelf sprekend aanvaard, zonder de vele op offeringen ook maar te vermoeden. Vader en zoon, beiden waren droomers en ongeschikt voor de harde werkelijk heid van. het leven. Mrs. Bleecker bood nu op een kleinen wltgeverfden spiegel. Vroeg-Amerlkaansch, verklaarde Grogan. Hij had natuurlijk niet geverfd moeten worden, maar de lijnen zijn goed Hij liet den prijs oploopen, tot de spie gel tenslotte voor honderd vijf tig dollar het eigendom werd van mrs. Bleecker. Virginia kwam met een schok tot de werkelijkheid terug. i O hemel, Rlckey, Ik kan haar dien spiegel niet laten koopen. Hij is niet echt! Rickey’s stem had weer even een ru- I wen klank. Wat heb jij ermee te maken? Ze denkt dat ze er verstand van heeft. En -waarom zou je haar wijzer maken? haar heele huwelijksleven lang nooit I meer gehad dah een kleine dienstmeid. Virginia had leeren koken, dekken, het oude mahonie wrijven en het zilver poet- 1 sen. Deze twee afstammelingen van een rijk geslacht, afstammelingen van be roemde schoonheden, die altijd in de rijkste gewaden en met de prachtigste Juweelen getooid waren geweest, wisten 1 gen terecht gekomen, hij is niet antiek, hoe zij haar handen moesten gebruiken Ik heb hem zelf voor twee( dollar ge-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1