WK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No 18448 75e Jaargang. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, I feuilleton. Vlammende Schoonheid. LABOUR IS TEGEN DE DEFENSIE-VOORSTELLEN. 1500 millioen nog niet het eindbedrag. Chamberlain ontkent dat deze maatregelen tot oorlog leiden. „Bolwerk van den vrede”. De burgerstrüd in Spanje. Dit blad verschijnt dagelijke, behalve Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, 1VIEUWERKERK. OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, yi».- Denderdag 18 Februari 1837 BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, en BUITEN LAN DSCH NIEUWS. ming worden overgelegd, docfi deze twijfel In antwoord op een vraag van den af ge- 95 cent ven. leege bordje gaf en in de kussens terug zonk. Nu, de bronzen ridder had beloofd, lijk zal Sir Walter Maandag naar Lon den terugkeeren. meen je dat? (Wordt vervolgd). reert, tot den aanval over. Zij werd op alle punten teruggeslagen en leed aanzienlijke verliezen. Terzelfder tijd kwam het aan het Madri- om te Naar het Engelsch van TEMPLE BAILT. en Hitler inzake de neutraliteit van Bel- ENGELAND. De overstroomingsramp bij Mozambique. Honderd dooden. Volgens de laatste officieele schattingen zyn bij de overstroomingen in Mozambique nog geen honderd inboorlingen om het leven gekomen. Meer dan duizend bewoners kon den gered worden. Frankrijk, Engeland onafhankelijkheid en gië ontvangen. In deze verklaringen ziet de regeering een mogelijkheid om tot een over eenkomst te komen. De regeering wil oor log vermijden, niet uit .egoïstische overwe gingen, doch omdat zy overtuigd is, dat vrede voor België vrede voor Europa be- teekent. Hardnekkige strijd in een olijven-plantage. De aanvallen aan het front van Madrid zijn hervat. Een speciale correspondent meldt uit Ta lavera de la Reine: De krijgsverrichtingen in den sector va.i de Jarama zijn van beide zijden hardnek- Links rukt op. Omtrent het offensief van de regeerings- troepen aan de Jarama wordt nader ge meld: De aanval werd vooiibenria door een he- I loeii vuguuu. uc ucui van ut kamer opende, vond zij Michael alleen. Zij zag aan zijn gezicht, dat er iets ge beurd was. Waar Is Rickey? vroeg zij bulten adem. Een taxi gaan halen. Zij legde het kind op de divan, pakte het poesje op en legde het naast hem en ging weer haastig naar Michael terug. Wat is er gebeurd? vroeg zij ang stig. Ik vrees, dat ik alles nog erger in de war heb gebracht. Ik heb getracht zoo voorzichtig mogelijk te zijn, maar uw broer wilde het niet goed opnemen. Haar oogen werden dof. Was u net met mij eens, wat het verhaal betreft? Absoluut Maar zoodra ik begon te critiseeren, geraakte hij buiten zichzelf. Ik ken dat. Ik had gehoopt, dat het met u niet het geval zou zijn. Hij gaf me te verstaan, dat hij zich tot een anderen uitgever zou wenden. Eén, die hem beter kon waardeeren.. Het spijt mij zoo verschrikkelijk voor u... Bekommer u niet om mij. U moet dit alleen niet... tusschen ons... tus- schen onze vriendschap laten komen. Haar hart bonsde Niets kan ooit tusschen ons komen. HU kwam een stap dichter naar haar toe. Virginia dat verontschuldigingen zullen worden aan geboden, militaire eer zal worden bewezen en een schadeloosstelling zal worden be taald .aangezien zij overtuigd is, dat de Spaansche regeering verantwoordelijk is voor den moord en niet voldoende heeft ge daan om de waarheid te ontdekken. de opvatting rechtvaardigen, dat hij jood eenstemmen met de waarheid, dan wordt de betiokken persoon onmiddellyk uit den dienst ontslagen. In geval van twijfel, of wanneer de ver- t wordt afgelegd, moet de dienstplichtige een bewijs van afstamming inzake de exploitatie van st de gasfabriek, aange er C. de Rooy werd aan stemmen der heeren Vis M ®n van der Hee (gr. tasten. Ten aanzien van de kwestie-de Borch- grave zeide de minister vast besloten te zyn :ie van het Zwembad Ito- .t. terug. een commissie ad hoc be- uit de heeren Büemmer, cal onderzoeken of nu n-bouwing van het raad- ger zullen worden een w niet voordeeliger is. n uur werd de openbare 'ten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aang nomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. Neville Chamberlain heeft bij het Lager huis het ontwerp voor de weerbaarheids- leening ingediend en daarbij met name verklaard, dat een verwisseling tusschen kapitaal en inkomsten onvermijdelijk schijnt, hoewel de schatkist het verschil zoo moge lijk zal handhaven. De werkelijke rechtvaardiging voor het voorstel, dat zonder precedent is, is te vin den in de omstandigheden van het oogen. blik, d*e zonder precendent zijn en ons, aldus Chamberlain, tot deze groote uit gaven hebber, genoopt en het noodzakelyk hebben gemaakt deze uitgaven samen te drukkep in een betrekkelijk korte periode. Indien de oppositie verrast is over het bedrag van 400 millioen pond dan is dat, omdat zij zich geen rekenschap geeft van den ont-zaglyken om vang van de taak, waarvoor de regeering geplaatst is. Behalve voor degenen, die voortdurend aandacht hebben voor deze kwestie is het inderdaad uiterst moeilijk zich er reken schap van1 te geven hoeveel kostbaarder de militaire uitrustingen thans zijn dan zelfs aan het einde van den groeten oorlog. Chamberlain herinnert er dan aan, dat het bedrag van 1500 millioen niet als eindbe drag kan worden beschouwd. De plannen zyn niet gericht tegen eenige mogendheden of groep van mogendheden, maar het is de plicht der regeering een program voor te stellen, dat noodig wordt geacht voor onze veiligheid en voor de ten uitvoerlegging van onze politiek. Met een toespeling op een de vorige week door Attlee gemaakte opmerking zei de Chamberlain, dat het absoluut niet juist is, dat deze maatregel tot een oorlog zou kunnen leiden, daar hij de handhaving van 'Jen vrede beoogt. De geheele wereld weet, dat het Britsche tijk zijn geheelen invloed zal aanwenden om voor zich en allen den vrede te hand haven. Onze toenemende kracht, waarschijnlijk het grootste bestaande bolwerk, dient den BELGIE. Tijdperk van herstel in België. Het geschil over het Maas-Schelde-kanaal. De neutraliteits-garantie. Tydens de debatten over de begrooting van Spaak geantwoord op verscheidene inter pellaties. O.a. zeide hij, dat België thans in De Madrileensche verdedigingsraad heeft medgedeeld, dat de rechtschen hun aanval- len ten Zuiden van de hoofdstad hernieuwd rMhebben. Tot driemaal toe ging de Duitsche hij vroeg de regeering op duidelijke wijze 1 infanterie, die in den sector Arganda ope- reert. int dun aanvul over Zii worrl nn nllp j-mpeilijkheden, die den beletten. De handel met de regeeringen van Londen en Berlijn met het oog op de sluiting van een bilaterale overeenkomst inzake een qualitatieve be perking der bewapening op de basis van he1! vlootverdrag van Londen van 1936. O, zei ze verheugd, gelukkig dat u er bent. Roger heeft zoo naar u ver langd. Wij hadden een gast. «Ik heb een kippensoep je voor Roger meegebracht, mrs. Barlow, liet is naar een oud recept i gemaakt er zit rijst In, en een beetje selderij en peterselie ,en een heel, heel klein snippertje ui. Zij stond al 1n de kamer en koos haar woorden met opzet voor de ooren van het kleine joggle op het bed En ik heb een paar heerlijke gehak- balletjes gemaakt, die er vroolljk in rond gesprongen hebben, toen het soepje kook je. U weet wel, hoe u hem aan ’t eten moet krijgen, zei zijn moeder, terwijl zij haar oude, zwarte hoedje opzette. Hij zegt altijd dat u net als in een sprookje praat. Het leven is toch ook een beetje een sprookje, niet? Maar toen Virginia de tranen zag, die in de oogen van de vrouw schoten, ver- j minderde zij haar vreugde. Ja, ik-weet wel dat de goede feeën soms eerder kwade geesten lijken. Maar en Virginia hem gezelschap kwam hou- I den. Zij had een verhaal verzonnen van 1 de avonturen van den bronzen ridder en voegde er telkens een stukje aan toe. Vertel me weer wat van hem, com- vaardigde der Labour-partij, 'Arthur Hen derson, heeft de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Lord Cranborne, in het Lagerhuis verklaard, dat sinds eenigen ue aanval wera voanoweie aoor een ne- tijd onderhandelingen gaande zyn tusschen vig artillerievuur op de stellingen der recht- schen en een spervuur op hun verbindings- lynen. In samenwerking met de artillerie bombardeerden 22 bombardementsvliegtui- gië gen van de regeering, beschermd door jacht- vliegtuigen, de loopgraven van de recht- I VEKEEN1GDE STATEN. Vier dagen lang zware zandstorm. Groote schade aan den oogst. De staten Oklahoma, Texas, Kansas en Colorado zijn vier dagen lang door een hevigen zandstorm geteisterd, welke het hevigst woedde in Texas, waar men Toen Virginia de deur van de groote ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en d'en bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 7r byslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerd?!) prys. Groote letters en randen wordep berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. schen. Later rukte de infanterie op, be- schermd door vechtwagens en gesteund doo. I een welonderhouden mitrailleurvuur. De troepen van Franco boden hardnekkigen tegenstand en de strijd duurde twee uyr. I Hierna toonden de rechtschen teekenen van I vermoeidheid, hun vuur werd minder leven dig en de aanvallende regeeringstroepen konden gemakkelijker de loopgraven bestor- men. De mitrailleumesten van de rechtschen werden door tanks onschadelijk gemaakt. 1 Maas-Scheldekanaal de goede betrekkingen I op het einde wordt alles toch weer goed voor ons. Gelooft u dat, juffrouw Virginia9 Ik probeer het tenminste te geloo- ven. Virginia goot de soep op een diep mandeerde Roger, terwijl hij haar het staande alle douane- uitvoer hinderen of 1 de Scandinavische landen en Amerika gaat goed vooruit en de Minister zeide verder, 1 van arische afkomst in militairen dienst en dat volgens de opvatting van de Neder- landsche staatslieden het geschil over het Maas-Scheldekanaal de goede betrekkingen 1 tusschen België en Nederland niet kan aan- 1 Jêbben en'niet töt den joidschen’godsdienst J behooren, niet als jood beschouwd. In ge val van twijfel moet een bewijs van afstam- ming worden overgelegd, doch deze twijfel niet in te gaan op beschuldigingen, ^elke gchort den miUtairen dienstplicht niet op. ENGELAND. Sir Walter Munckton naar Enzesfeld. Het dagblad „Le Matin” meldt’ uit 1 Londen: Sir Walter Muncton, grootrentmeester van Cornwall, Is uit Londen per vlieg tuig vertrokkcji om het weekend op het kasteel Enzesteld door tc brengen. Het bezoek, dat hij aan den Hertog van Windsor zal brengen, staat in verband met de regeling der financleele aange legenheden van den Hertog. Waarschljn- ■De minister herinnerde verder aan de be- slissing van de niet-inmengings commissie. Geheel Europa wensch niet-inmenging en spreker vraagt hoe België dan achter zou kunnen blijven. Sprekende over de overeenkomst van Lo- camo zeide Spaak dat de politiek van Bel- ”j er op gericht is het land buiten elk con flict van de groote mogendheden te houden. Met voldoening zijn de verklaringen van dat hij nooit zou liegen en dat hij nooit bang zou zijn. En lederen morgen *als hij wakker werd, in de velden, die fonkel den van den dauw, dan bad hij dat hij dien dag goed zou mogen zijn voor de menschen. En als hij ’s nachts weer ging slapen en de sterren boven hem schit terden, vroeg hij vergiffenis voor alles wat hij ongedaan had gelaten Nu heeft de bronzen ridder zijn zwerf tocht beëindigd, maar toch wil hij nog iets goeds doen. Daarom staat hij hier op de trap met zijn toorts en licht alle menschen bij, opdat zij niet zullen val len. En hij hoopt, dat het licht ook in hun harten zal schijnen en hen goed en gelukkig zal maken. Roger’s oogen werden zwaar Ik zal een liedje voor je zingen, zei Virginia, dan moet jij probeeren te sla pen. Zij zong met haar lippen en ook met haar hart. Want Michael zat benedeA bij Rickey en straks zou zij hem weer zien. Hij zou zeker wachten, als zij niet te lang weg bleef. Toen Roger even later weer wakker werd, zei ze: Je moeder is nog niet terug, daar om zal ik je mee naar beneden nemen naar het poesje en Weenie, den hond. Zij wikkelde hem In een deken en droeg hem naar beneden. Hij was angst wekkend licht voor zijn zes Jaren. Toen zij den bronzen ridder passeerden, raak te Roger hem aan met zijn vingertjes. Uw licht schijnt in onze harten, zei hij. DUITSCHLAND. Geen joden in het Duitsche leger. „Halve” en „kwart” joden moeten in militairen dienst. De Ryksminister voor Binnenlandsche Zaken heeft in overeenstemming met den Rijksminister van Oorlog een nieuwe ver ordening uitgevaardigd inzake dienst plicht, volgens welke joden niet meer wor den toegelaten tot den militairen dienst. Ieder dienstplichtige moet door de mili taire autoriteiten worden onderricht, over het begrip „jood" en moet een verklaring I afleggen, dat hem, na zorgvuldig onder- zoek, geen omstandigheden bekend zyn die de opvatting rechtvaardigen, dat hij jood zou zijn. Mocht deze verklaring niet over- buitenlandsche zaken heeft minister I pen een aanval in de richting van Cerro de Spaak geantwoord op verscheidene inter- klaring niet San Benito gedaan. Dé aanval geschiedde pellaties. O.a. zeide bij, dat België than? in 1 by verrassing en was niet door geschut- een tijdperk van herstel leeft niettegen- overleggen. Bij ordonnantie tot wijziging van de mi litaire wet van 25 Mei 1936 is bepaald, dat „halve” en „kwart” joden ev.nals recruten in den arbeidsdienst moeten treden. By deze nieuwe ordonnantie worden zy, die niet meer dan twee joodsche grootouders vriendschap. Zij lachte tegen hem en ging toem met zijn moeder naar de deur Haast u maar niet, mrs. Barlow. Als u laat bent, neem ik Roger wel mee naar beneden. Toen zij bij zijn bedje terugkwam, vroeg Roger: Wat bedoelt u met den geur van de vriendschap? J Q, als je erg veel van iemand houdt 1 en Je weet, dat hij je vriend is, dan is je gedachte aan die vriendschap als de 1 geur van deze viooltjes. Ik houd veel van u, zei kleine Roger eenvoudig. Virginia boog zich over hem heen en kuste hem. En ik van jou. Maar zij wist, dat het niet aan Roger was, dat zij gedacht had, toen ze dat zei. Wij hebben nog een vriend, hè? Wie dan? Den bronzen ridder op de trap. O jè, natuurlijk. Hij lachte tegen mij, toen ik daarnet langs hem kwam. Zij hadden dikwijls over den bronzen ridder gepraat, als Roger beneden op de trap zat om op zijn moeder te wachten bordje. 4 4 Als je alles mooi opeet, krijg je van mij twee viooltjes, Roger. Ze zijn heel kostbaar, want hun geur Is die van de 1 kig voortgezet. Vooral tusschen Arganda en Tajuna was de stryd fel. De regeerings- troeperi bezetten hier stellingen in dé olijvenkweekeryen, die gemakkelijk te ver dedigen zijn. De rechtschen kunnen hier slechts voetje voor voetje vorderen en moe ten het terrein meter na meter veroveren. De rechtschen hebben echter met hulp van de luchtstrijdkrachten, die de olijvenkwee- kerijen met pakken handgranaten bestook ten, belangrijke vorderingen gemaakt en den militietroepen groote verliezen toege bracht. Heele groepen buitenlanders, die bij de militietroepen dienst deden, hebben zich overgegeven. In den sector Robledo die Chavela, ten Zuid-westen van het Escoriaal, waar de rechtschen zich sedert lar.g stevig ge- i nesteld hebben, hebben de regeeringstroe- richting van Cerro de Dé aanval geschiedde Elf Junker bombardementsvliegtuigen en 36 verkenningstoestellen trachtten 'boven de stellingen der regeeringstroepen te komen. t Zij werden door d» luchtmacht der regee- i ringstroepen gedwongen een gevecht te aanvaarden, waarbij twee bombardements- vliegtuigen en twee verkenners der recht schen werden neergeschoten. In den sector Abadanes bij Guadalajara werd een recht- sche aanval gemakkelijk afgeslagen. te zeggen, of haar politiek een van eollee- tieve veiligheid, militaire bondgenootschap pen of een van isolement is. Sinclair achtte het eveneens noodig aan 1 - de grieven der ontevreden mogendheden 1 ^r°nt tot een hevig luchtgevecht tegemoet te komen. Neville Chamberlain interrumpeerde hierop zeggende: „Wat ik gezegd heb moet niet worden uitgelegd als een algemeene spiegeling voor alle tijden en alle omstan digheden, doch heeft betrekking op de bij- zondere omstandigheden, waarover wij van» daag beraadslagen”. Overtuigd als wij zyn, dat dit program j Beperking der maritieme bewapening, essentieel is voor onze veiligheid en een groote factor voor de veiligheid van ande- re naties zou het ons onmogelyk zyn te rug te wijken voor zyn voltooiing. Neville Chamberlain betreurt -ten zeer ste, dat de beschaving er de voorkeur aan geeft ïioh den rug te breken onder de voortdurende toeneming van lasten in plaats van te probeeren door wederzijdsche concessies de geschillen te regelen en ook in plaats van met energie te streven naai’ 1 Wie het verstand niet splitst in twee deelen, in technisch en moreel verstand, kan niets begrijpen van de menschen, noch van hun doen en laten. hetgeen welvaart en tevredenheid zou kun nen brengen. Doch voor het oogenblik, aldus de mi nister, kunnen wy niets anders doen dan de maatregelen te vervolgen. De vrede en de bevrediging van de ontwapeningspolitiek kunnen niet door een enkele mogendheid worden verkregen, doch overal en steeds zullen wij anderen moeten zoeken en vin den, die onze zienswyze deelen. Wij zullen ons in hun gezelschap verheugen op een vruchtdragender, gezonder en waardiger oplossing. u Algemeene beschouwingen. Pethick Lawrence zeide, dat de Labour- oppositie tegen het ontwerp zal stemmen, omdat geen enkel verband is onthuld tu3- schen de voorstellen, der regeering en de buitenlandsche politiek, omdat voorts geen enkele aanwyzing bestaat voor een essen- tieele coördinatie der verschillende onder- deelen van de landsverdediging en omdat de lasten niet door njiddel van belastingen ziin ov'lee’d on de schouders van ilegenen, 1 dragen. I :gd over I vuur voorbereid. Niettemin had men de I concentraties der regeeringstroepen reeds waargenomen, zoodat de rechtschen op hun qui vive waren. Zij dreven de aanvallers tot voorbij het punt van uitgang terug. niet door bewyzen worden gestaafd. De re- i geering van Spanje heeft nooit getracht de Belgische regeering aan spionnage doen gelooven. De Belgische regeering zal met kracht eischen, dat het onderzoek, dat gevraagd is tot het einde zal worden door gezet. De regeering heeft verder gevraagd zyn gelegd op de schouders van degenen, die ze het beste zouden kunnen, Bovendien is geen enkel woord gezegd Uw. den Volkenbond en collectieve veiligheid. De voorgestelde leening is een oorlogslee- ning in vredestijd. Sinclair, die namens de liberale oppositie het woord voerde, critiseerde zekere zijden der regeeringsplannen. Hij beschuldigde Neville Chanrberlain er van de Volken- bondspolitiek van Eden te verloochenen en Maar Rickey’s verontwaardiging was niet meer te stuiten. In de oogenblik- ken. die daarop volgden, wierp hij Mi chael on vergeef lijke dingen naar het hoofd maar Michael vergaf ze hem. Hij zag in, dat hij den boel hopeloos in de war had geschopt. Als hij maar geweten had, hoe abnormaal hooge gedachten Rickey van zich zelf had, dan zou hij het wel anders aangepakt hebben. Maar nu was het kwaad al gedaan! Hij hoop te. dat Virginia gauw zou komen, maar mj zag er toch tegenop haar te zien Virginia had, toen zij hen verliet, geen oogenblik meer aan de mogelijkheid van mislukking gedacht Zij had alle ver trouwen in Michael’s tact om Rickey 1 ii&h pakken- en haar hart was zoo Jicht, dat zij zachtjes zong toen zij de fap opging, zij glimlachte tegen den oronzen ridder op zijn voetstuk Toen zij eindelijk de bovenste verdie ping bereikte en aanklopte aan een deur hL1!?1 elnde van de sans werd deze naastlg geopend door een Jonge, bleeke vrouw. og meer op te voeren echjer van meening da h tbana^ telde eischen en voor de ta Ük nog hooger kaa woide.’ ‘ndien la het aantal Mrso eze verhooging !ou e zoo gering, dat het haast loont, daarvoor een arM. st te stellen. bespreking vereenigde ede. neiwtelling stembureau». en W. voorgestelde ieJn .bureaux werden door tie herkozen. deelde vervolgens metlt ’rekening van den geiMai' heer Stuurman, de beg^. voor den verbouw van l.t 2000.— zal dienen te Wor- waardoor deze komt a. rband met de stijging dat .bben vergunning verleeaii der schutsluis vaa de dpher-wetering. J raad over in Geheime zitting in het voorstel tot oprui. is naar den Voorofschm zullen hiernaar een ouden xama de raad in de eerst :al besluiten tot al of niet GOIIDSLIIE COURANT.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1