bakken LDEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, IJIEUWERKERK, OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 75e Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Gouda rog het woord. I jurvast DE FINANTIEELE VOORSTELLEN VAN DE BRITSCHE REGEERING. :oop «TEN film) Vlammende Schoonheid. Met groote meerderheid aangenomen. Landurige beraadslagingen. Baldwin aan ^ÏÏi*** De bijeenkomst van de niet- inmengings-subcommissie. Vrijdag I» Februari IB37 van 25 tot 80 ets. verantwoordelijk- et zal U meevallen aanbod, dat de Portugeesche regeering ge- De regeering poogt den vrede te hand- Men moet erkennen, dat de ILDBE LEGGING. ATORIA ENZ. Memphis zijn er een massa, die verliefd Ik probeer te zingen en jij probeert te te wastafels, vast ote kelderruimte, ntacten. orging die tot de logsbaüs heeft volgt. bond is van het begin der oprichting en de moeilijkheden voor hen, die in den Bond zijn, als we alleen maar probeerden te leven? Het was eerlijk gemeend en het streel de hem. Je bent een goede kameraad voor me, Mary Lee. Sentimenteel was het niet, maar het beloofde toch iets. Je zult hun immers heel gauw too- ATTENTIE! Ie voorstelling van uid PULU KUSU evenaar. ijzen 25 en 35 ets. Evenzeer als de mensch in domheid en slechtheid ver beneden het dier staat, evenzeer staat hij er in zijn verstand en gopdheid ver boven en dan op een on- metelljke hoogte. Iw speciale [WERK I ARLES BOYER, an een meisje itiet niet van het leven, lakt heeft met de ster van zeldzame FEUILLETON. Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. De vroegere minister van marine Alexan der (Labour) heeft gistermiddag in het La gerhuis bij de hervatting der debatten over de weerbaarheidsleening gezegd, dat zijn party bereid is iedere credietverleening, welke iroodig is voor collectieve veiligheid binnen het kader van *den Volkenbond te steunen, maar dat zij zich steeds zal ver zetten tegen iedere poging het land te stor ten in een herbewapening op groote schaal met nationaal politieke bedoelingen. zich op voldoende wjjze te verdedigen. „En hierom’’, zoo besoot Baldwin zijn rede, „leggen wy u deze voorstellen inzake de landsverdediging voor”. De financieele resolutie, waarbij de re- j geering wordt gemachtigd een leening aan te gaan tot een maximum van 400 millioen pond sterling, werd vervolgens door het bagerhuis met 329 tegen 145 stemmen aan genomen. dedigen, niet pry’s geven. Attlee was van meening dat iedere phra- 8e in het Witboek betrekking heeft op oor log, niet als t doch alg een zekerheid. Het is duidelyk, dat Engeland thans een organisatie op oor- Verkonden Kinderen Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zyn, wrijf dan ’s avonds keel, rug en borstje 1 in met DAM PO, dan zijn ze weer spoedig bete*. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. GOlimiE COURANT. Zij durfde hem niet in de oogen te zien. Het liefst had ze hem willen toe roepen: Het is niet de schuld van Mi chael, maar van mij! Maar ze wist, dat ze dat niet doen moest. Rickey zou zich van haar afwenden, zooals hij zich van Michael had afgewend en wie was er dan om hem te helpen? Den volgenden morgen belde zij Mary Lee op. -- Rickey is wanhopig, zei ze, Ik weet niet wat Ik doen moet. Zij vertelde haai' in 't kort wat er gebeurd was. - Een uur geleden is hij uitgegaan en hij had zijn koffertje bij zich Ik maak mij zoo ongerust... hij doet zoo vreemd. Ik zal hem wel opsnorren, zei Mary Lee vol vertrouwen. Ik weet wel waar hij gewoonlijk zit met z'n artiesten vrien den. Daar zal hij wel sympathie vinden, want die zijn het er allemaal roerend over eens, dat het talent op deze wereld miskend wordt. Maar toen Mary Lee erop uittrok, was zij toch niet zoo zeker van haar zaak als zij het Virginia wel had laten voor komen. Want wat, als ze hem vond? Zij moest voorzichtig te werk gaan, zijn sympathie zien te winnen en hem dan weer op het goede pad zien te brengen. Zij vond hem tenslotte In het restau rant, waar zij hem “en Virginia den eer sten avond naartoe had gebracht Het groepje, waar hij deel van ultmaaJcte was in een heftige discussie gewikkeld. Het ging erover, welke dingen waard waren om geschreven te worden, onit- dekte zij, na even geluisterd te hebben. .V. Begrafenis iwenhag», edt gel<«enh«d ach brengt i. Zij had geen tijd om hem te antwoor den, want Rickey kwam binnen. De jongen zei geen woord, vóór dat Michael de deur uit was. Toen barstte hij los: Hij is een ellendeling, Jinny! Rickey! Waarom? O, hij heeft mij in bedekte termen te verstaan gegeven, dat mijn verhaal snert was. Hij is geen cent beter dan alle andere uitgevers, die ons, jongeren, geen kans gunnen. Zij dooden het talent in iemand. En hij hoeft zich, niet te ver beelden, dat ik naar zijn zoogenaamden raad zal luisteren! Er zijn nog wel an dere uitgevers op de wereld dan Michael McMillan! Zij legde haar hand op zijn schouder. Stil, Rickey, kleine Roger zal je hoo- ren. Dan had je hem maar niet hier moeten brengen, zei hij geïrriteerd. Toen met een plotselinge ommekeer van stem ming: o, ik ben een bruut, om zoo tegen Je te praten, Jinny, Jij die altijd zoo goed bent... stelde maatregelen financieren. ny citeerde vervolgens de woordt Eden, die de inzichten van ue regeering zeer duidelyk uiteen heeft gezet; De Brit- ticne wapenen zullen nooit worden gebruikt voor een aanval of voor een doel, dat niet strookt met het Volkenbondspact of het verdrag van Parys. Zy zullen worden ge bruikt voor de verdediging van het Britsche gemeenebest en kunnen gebruikt worden» m de verdediging van Frankrijk e^ België in net geval van een niet-uitgelokten aan val. (Jok zullen zy gebruikt kunnen worden om Duitschland te verdedigen, als het het slachtoffer is van een niet-uitgelokten1 aan val. Deze verplichtingen zyn niet de over eenkomst met Irak en het verdrag van ibgypte, de eenige verplichtingen van En geland. Baldwin verklaarde verder, dat in dit licht de voorstellen van de regeering in- 1 zake de landsverdediging moeten wordep n Portugal en de niet-inmengmgs- controe. De Londehsche correspondent van dc „fi garo” meldt aan zijn blad: „Portagal zal deelnemen aan de controle te land, maar onder een uyzonderen vorm. De controle zal geleid worden door agenten van Eirgel- Fche nationals ei., die rechtstreeks geplaatst zullen zijn o.’ler controle van de Engtlsche regeering, welke de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de uitvoering van deze taak i met even groote waakzaamheid, alsof zij 1 was opgedragen aan de internationale con trolecommissie. Dit besluit is gisteravond gevallen. Beide partijen rukken op. Een luchtaanval op de hoofdstad verhinderd. Plundering in Almeria. In den sector Jarama blijven de regee- maal op den verkeerden weg zijn, Rickey Wat bedoel je? O, wij probeeren ons uit te drukken, terwijl we eigenlijk niets te zeggen heb ben. Maar Ik heb heel veel te zeggen, protesteerde Rickey heftig. Hoe het met jou is weet ik niet. Maar ik wel. Misschien wel, ja. Wat mij betreft, ik zou het liefst een Zuidzee-eilander zijn en in een strooien rokje rondloopen. j Ik probeer te zingen en Jij probeert te schrijven, maar zou het niet veel beter «.M fo nen, wat je eigenlijk bent, Rickey. Ilï draalde zich naar haar toe en keek 1 (Wordt vervolgd). zet. Dit Portugeesche aanbod werd heden ochtend door Lord Plymouth ter kennis van de subcommissie gebracht. Inzake zekere punten van het aanbod is opheldering ver- strekt. Reuter meent verder te weten, dat men vermoedelyk de tegenwerpingen van Portu- gal zal ontzenuwen door een compromis formule, wélke door Portugal en Engeland tezamen zal worden .uitgewerkt. zongen had. En één voor een zwegen de anderen om naar haar te luisteren. Mary Lee had een mooie, rijke altstem, wie naar haar luisterden, zagen het onge lukkige meisje, dat haar dood tegemoet ging, zagen de ivoren minaretten en de treurwilgen in het maanlicht. In de stilte, die op haar zingen volgde, zei' Mary Lee Jullie kunt wel zeggen, dat Jullie afgedaan hebt met het oude en dat jul lie de nieuwe kunst zult maken, maar kan één van jullie iets maken, dat dit gedicht evenaart? Het is duizend jaar geleden gemaakt en het zal nog duizen den Jaren blijven leven! 1 Kom mee, Rickey. Ik heb genoeg van kunstlicht. Ik wil de zon zien. Toen Rickey naast Mary Lee in den bus zat, op weg naar het park, zei ze inoanc Baldwin asm het woord. Minister-president Baldwin sloot het debat en herinnerde aan de verklaringen welke hij in den verkiezingsstrijd heeft af gelegd ten aanzien van den Volkenbond, n.l. dat indien de sancties mislukken zou den, de bond versterkt moest worden en dat eenige groote mogendheden die den bond verlieten, hierin teruggebracht moe ten worden. Baldwin herhaalde, dat de regeering niet denkt aan aanvallend optreden, doch zich wil beveiligen tegen een aanval. Engeland kan zien niet veraedigen, noch zijn rol spe len in het handnaven van den vrede in de wereld, ais zyn bewapening met op het noodzakelyk peil wordt gebracht. Dit is het eenige doel van de uitgaven. Spreker| zeide, dat leger en vloot op het oogenblik zwakker zyn (tan m 1914 en. Engeland kan zonder gevaar de voorge stelde maatregelen financieren. ny citeerde vervolgens de woorden van willen werken voor collectieve veiligheid, zyn bijna onoverkomelijk, nu enkele van de sterkst bewapende landen zich buiten den bond bevinden. Een van de grootste oorzaken van den wankelen toestand van de laatste twee of drie jaren was het gebrek aan evenwicht tusschen de verplichtingen en de verant woordelijkheid van Engèland en zyn mate- rieele kracht. Deze verplichtingen en verantwoordelijk heid was ver verheven boven de materieele kracht van het land, zoodat het veel moei- 1 ijker was om te doen W het wilde, dan wanneer het een sterker arm had gehad. Spreker wees er verder op, dat geen tegen stelling bestaat tusschen de landsverdedi ging en de collectieve veiligheid. Het doe! van de collectieve veiligheid is zorg te dra den, dat de kracht van de orde sterker is dan de kracht van de wanorde. Indien op het oogenblik een oorlog uit zou brel^en *n Europa, dan zou dit geen plaatselyke oor log zyn, doch hij zou geheel Europa om vatten en dit is het ergste, wat zou kunnen gebeuren. Indien de krachten vrijwel gelijk zouden zyn dan zou meh een herhaling van 1914 kur.nen krijgen, doch met grooter ver schrikkingen. Het denkbeeld van een col lectieve veiligheid is dat een kracht zoo overweldigend is, dat geen enkel aanvaller den strijd zal kunnen aapbinden. Dit zou het geval zijn als de Volkenbond universeel was. „Doch als gij uw verplichtingen over eenkomstig de collectieve veiligheid zult moeten vervullen’’, zjo zeide Baldiwn, „zorg dan dat gij stéfk genoeg zyt om u te verdedigen”. Indien een pact van weder- keerigen bijstand tegen aanvallen zou be staan onder de statuten vap West-Europa, dan geloof ik, dat een dergelyk pact den vrede zou kunnen waarborgen, doch indien dit pact geschonden zou worden «n wij er deel van uitmaalkten, dan zouden wij on- middellyk tegenover ons kunnen vinden een Europeesche mogendheid van den eersten rang op militair en luchtvaartgebied. Overeenkomstig deze collectieve veilig heid moet Engeland steeds een deel van den eventueelen schok opvangen en in ieder geval moet het een schok van de zeestrijd- krachten opvangen. Ook vanuit de lucht loopt het land gevapr en het zou voor En geland dus een zeer gevaarlijke houding zijn, om toe te treden tot een verdrag van -- collectieve veiligheid zonder in staat te I dat de subcommissie de bespreking van de zijn volledig zyn rol hierin te vervullen en j vraagstukken, welke voortvloeien uit het aanbod, dat de Portugeesche regeering ge- daan heeft aan de Britsche, werd voortge- haar aan: Wat bedoel je met leven? O, de dagen nemen zooals zij zijn. Onze ambitie vergeten, alles vergeten, behalve, dat het leven goed is Het is niet goed, zei hij bitter. Zie maar eens, wat het mij geeft. Michael McMillan en het heele verhaal van zijn gegrlefden eigen dunk kwam er hor tend en heftig uit. Jinny probeert wel mij te begrijpen, maar zij kan het niet. Niemand begrijpt je. Ik geloof, dat het de vloek Is van het genie. Mary Lee had Rickey nu, waar zij hem hebben wilde. Hij had haar zijn wonden laten zien, nu zou zij ze verbinden. Zij wist, dat hü zich een miskend genie voelde met de heele wereld tegen zich. Ik begrijp je waarschijnlijk ook wel niet, maar ik leef meer met je mee, dan lneens: je vermoedt. Ik hou van je meer dan ik Soms heb ik een gevoel of we alle- ooit van een man gehouden heb. In ---ni-uzv., 1 Memphis zijn er een massa, die verliefd l op me zijn, maar ik geef meer om jouw vriendschap dan om hun liefde. Mls- schien geef je niets om mijn vriend schap maar je hebt me noodlg. En je I moet me beloven, dat je me bij je zult i laten blijven en je helpen De beste manier om te schrijven was de meest objectieve, werd er heftig beweerd. Men moest, een gedachtenvisie van zijn onderwerp hebben. Toen mengde Mary Lee zich In het gesprek. Wat gedachtenvisie, zei ze. Niets daarvan. De grootste werken zijn uit een groote, subjectieve emotie geschre ven. Neem „Anne Karenina” bijvoor beeld of „vnity Fair”. Denk je dat Tha ckeray die groote scène van het bal bij Waterloo objectief geschreven heeft? Hij liet zich meesleepen door wat hij voelde en Becky’s reactie is het meest men- schelijke in de heele litteratuur. Zij lachten haar uit. Ouderwetsch! werd haar naar het hoofd geslingerd! Maar zij verweerde zich. Als één van jullie iets kan schep pen, dat halt zoo lang zal blijven voort leven als dat, ja, dan heb je het recht om te critiseeren. Daar waren zij woedend over en Ri ckey niet het minst van allen. Denk Je dat wij van. plan zijn onze gedachten te leenen van hen, die ons zijn voorgegaan? Wij hebben afgerekend met het oude, wij zullen de nieuwe kunst maken. Maar Mary Lee scheen al niet meer naar hen te luisteren. Als in gedachten had zij de glazen, die In haar bereik stonden, op een rij gezet eh speelde er nu met de tanden van haar vork langs. Toen zong zij zacht het liedje van het Chineesch meisje, zooals zij het dien avond in het oude huis in Annapolis ge- Naar verluidt is de subcommissie van de niet-inmengingscommissie te Londen na een vergadering van twee uur uiteengegaan, zonder dat een beslissing is genomen inzake de tegenwerpingen van Portugal tegen de controle-voorstellen. Morgen zal een nieuwe bijeenkomst wor- den gehouden. In een communiqué wordt medegedeeld, Inskip aan het woord. Minister Inskip verklaarde: Gij kunt, zoo vaak gyi wilt, praten over collectieve vei ligheid en over het doen samengaan' der strijdkrachten, maar tenslotte zal de taak van iedere regeering welke dezen naam waard is, moeten zyn zich er tegen te ver zekeren, dat geen enkele buitenlaudsche vjjand het van hem zal winnen. Ten aanzien van de defensie-uitgaven vragen wij Groot-Brittanmë te laten beta len voor zijn koloniën en onderhoorigheden, waarvoor wij verantwoordelijk zyn en waarvan wy voor onze grondstoffen af hankelijk zyn. - De dominions zullen hun eige^ schikkin gen op hun eigen kosten en voor hun eigen verdediging treffen. De regeerng is er van overtuigd, dat de heruitrusting der drie strijdende wapens net onontbeerlyk middel is 'om ons doel te verwezenlijken. Maar het is niet dit doel, Waarnaar wy streven, het doel .blyft on- derhandelingen over een Europeesche rege ling en de versterking van het gezag van den Volkenbond. Wy zyn bereid deel te nemen aan dit gemeenschappelijke werk van de politieke bevrediging en oeconomi- f sene samenwerking. Deze aanhaling van de woorden van I Eden werd door de ministers met applaus I begroet. Inskip voegde hieraan toe, dat het ideaal van de collectieve veiligheid zeker den plicht der nationale veiligheid niet mag 1 "“schaduwen. gezien. Het doel van Engeland blijft h« Of collecteve veiligheid bestaat of niet handhaven van den vrede, bestaat, ons land kan zyn taak zich te ver- De regeering poogt den vrede u haven door het sluiten van verdragen, wel- ke het oude verdrag van Locarno moeten w - 1 vervangen. Men moet erkennen, dat de een verwyderde mqgelykheid, j Volkenbond van thans niet meer de Volken- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. De onder de vlag van Franco gevallen Roemenen werden naar Boekarest overgebracht, waar zij in een mausoleum wor den bijgezet. De bevolking bewijst de laatste eer aan de gesneuvelde landgenooten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. en geen vredespolitiek EER AAN DE IN SPANJE GEVALLEN ROEMEENSCHK

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1