Koningin Helena krijgt de „Rosa d'Oro"-. Hoe slapen de vogels. Inkomens van Amerikaansehe vrouwen. Wat heeft het organisme in het voorjaar noodig-1 FILMNIEUWS. Jus voor vleeschlooze dagen door Martine Wittop Korting. Wy Hollanders zijn verslaafd aan jus! Recepten. De hoogste Pauselijke onderscheiding. Drie Europeesche vorstinnen draagsters dezer orde! Z. H. de Paus heeft besloten aan Koningin Helena van Italië, die 40 jaar geleden in hei huwelijk trad hiel den Italiaanschen Koning Victor Em- mnuel, de hoogste Pauselijke oHder- schejding te verleeneh, n.l. de „Rosa d'Öro". In dën loop der eeuwen hebben de pausen, evenals wereldlijke souverei- ïK'h, ridderorden verleend, verdien stelijke staatslieden in den adelstand verheven en andere onderscheidingen Uitgereikt. Zoo verkwistend als men in de middeleeuwen was met de uit reiking van onderscheidingen, des te H-zichtiger zijn (te laatste kerkvor sten met het verleehen van de ver schillende orden. Eerst de huidige Pontifex is hier mede weer wat vrijgeviger geworden. Dit bewijst wel het feit, dat Paus Pius XI heeft besloten op den 7en Maart a.s. de hoogste Pauselijke on derscheiding voor vrouwen van Ko ninklijke bloede, de „Rosa d'Oro" te schenken. Naar aanleiding van het 40-jarig huwelijk .met Koning Victor Emma nuel zal de Italiaansche Vorstin, die thans ook den titel van Keizerin van Abessynië draagt, als teeken van bij zondere Pauselijke hulde, deze hooge onderscheiding ontvangen. Zooals men weet is de Italiaansche koningin, een dochter van den over leden koning Nikita van Montenegro, van het Orthodoxe'geloof tot het Ka tholieke overgegaan. Vóór juist veeftig jaar, nog vóór de jonge Montenegrijnsche Prinses voet. op Italiaanschen bodem had ge zet, onmiddellijk na landing op Bari, werd zij in de Basiliek van St. Nico- laas gedoopt en als lid van de Katho lieke kerk opgenomen. De verdiensten van de Italiaansche vorstin jegens de Kerk liggen mper op sociaal terrein, daar tot aan de pn- derHeekening van - het Verdrag van Lateranen (1929) de betrekkingen tusschen de beide in dezelfde.stad.re- geerende soevereinen Italiaansche koning en Pontifex ingevolge de op de heerschers uit het Huis van Sa- voye sinds 1870 rustende banvloek des Pauses door een diepe kloof wa ren gescheiden. Doch ook sinds den vrede tusschen kerk en Italiaansche staat beperkt de connectie tusschen de hoven zich tot het wisselen van ge- lukwenschen bij bepaalde gelegenhe- den. Van des te grooter beteekenis is dan ook 's Pausen geschenk aan het Italiaansche Hof, als blijk van ach ting en genegenheid voor de thans Km rschende leden van het Vorsten huis. Xüedurendê zijn vijftienjarig Ponti- iicaat fieeft Z. H. de Paus slechts tweemaal de „Rosa d'Oro" geschon ken. De eerste maal aan de Spaansche Ivwiingin Victoria, zulks in 1923 en de tweede maal aan de Koningin van België, Elisabeth., in 1935. De „Rosa d'Oro" is een roze ij tak, veiwaardigd van fijn goud. Terwijl de rozèn\ iheestal 10 a 15 in getal, uit massief goud zijn gedreven, zijn de bladeren en twijgen bezet met kleine edelsteenen. Een der rozenknoppen verbergt; in een verscholen glazen ampulle, een weinig balsem, welke de Paus bij de wijding van den rozentak, welke steeds plaats vindt op den der den Zondag na Aschwoensdag, dus ditmaal op 7 Maart a.s., er eigenhan dig insluit. In vroeger eeuwen werd de gouden roos, eenmaal in het jaar in processie meegedragen, waarbij Z. H. de Paus was gezeten op een witte muilezelin. Dan werd de roos naar de H. Kruis kerk gebracht, waar de geloovigen haar mochten beziën. In de Middel eeuwen was het Vaticaan zoo vrijge vig met de „Rosa d'Oro, dat men haar zelfs ten geschenke gaf aan vooraan staande en verdienstelijke kooplieden. Ook Basilieken, steden en beroemde bedevaartplaatsen kodden in het be zit komen van de beroemde bloem. In latere eeuwen bepaalde de overheid, dat de „Rosa d'Oro" slechts aan leden van koninklijke huizen kon worden ten geschenke gegeven, terwijl een der laatst regeerende kerkvorsten be sloot de „Rosa d'Oro" nog alleen te geven aan de vrouwelijke leden van koningshuizen. Zoo verleende Paus Leo XIII in 1888 deze onderscheiding aan Keizerin Isabella van Brazilië, als erkenning voor haar verdiensten in den strijd om de vrijmaking der sla ven in 1892 ontving Koningin Ame- lje van Portugal de gouden roos, in 1893, was de Koningin van België de uitverkorene. Dan kwamen er twee kerkmonarchen, Paus Pius en Bene- dictus XV, die de gouden roos aan niemand verleenden. De oferhandiging van de „Rosa d'Oro" aan Koningin Helena van Ita lië zal geschieden door den Pauselij ken Nuntius, die sinds 1929 aan het Hof van den Italiaanschen koning verschijnt. De gebeurtenis zal aan leiding zijn tot de viering van 'een groot Hoffeest. GEBOORTE VAN EEN PRINS IN ITALIË. Prinses Marie-José schonk het leven aan een zoon, die de toekomstig* kroonprins zal worden. Hier ziet men de Prinses met haar oudste dochtertje. Dr. Jac, P. Thijse, de onvermoeide scherpzinnige bespieder van het na tuurleven, vestigt in de Levende Na tuur de aandacht op het slapen van de vogels. Spreeuwen en musschen, aldus de schrijver, ontwaken precies bij zonsopgang, de meeste andere soorten eerder ,tot zelfs de roodborst en merci. Ook de vinken zijn vroeg bij ,de hand, ongeveer gelijktijdig met de meezen en later dan de roodbortt. Zij zoeken ook hun rustplaatsen op lang voor zonsondergang en weer eer der dan roodborst of merel. Al die dingen zijn gemakkelijk waar te ne men, wanneer men heeft leeren letten Op de geluiden. Iedereen is wel be kend met het misbaar dat de merels maken tegen slapenstij d, maar ook andere vogels laten zich niet onbe tuigd. Heel veel vogels slapen gezellig, maar ook weer lang niet allemaal. Het is alleraardigst om een stuk of tien meezen achter elkaar te zien bin nenkomen in hun slaap-nesthok of hjeele scharen vinken te zien binnen vallen in de taxus, thuja's, rhododen drons of dichte jonge dennetjes. Een indrukwekkend wintertafereel is het huiswaarts keeren van de spreeuwen, de meeuwen en de bonte kraaien. Om een uur of drie kan men wijd over het land de gestadige vluchten van deze vogels gericht zien naar hun verza melplaatsen en dan heerscht daar ge durende een klein uurtje een onbe schrijfelijke drukte, vooraljlRider de kraaien, die nog al houden van eeh spelletje alvorens tp gaan slapen. Ze verzamelen zich niet alleen in de boo- 3en, maar bedekken vaajs den ^fond et één groote grijs met zwarte massa. Vóór en ria de wereldcrisis. 'Hoogtepunt in 1929. Werkverruiming ha opheffing gouden standaard. Evenals in de meeste Europeesche landen is ook in de Vereenigde Sta ten van Amerika het jaar 1929 de i\jd van de hoogconjunctuur geweest. Gedurende dezen tijd waren de ar- beidsloonen het hoogst, ja, zelfs mo- gLii we zeggen, dat ze menigmaal ab normaal hoog opgedreven waren. In de Vereenigde Staten verdiende een arbeider in doorsnede ongeveer 18 dollars per week en de loonen van het vrouwelijk kantoorpersoneel wa ren gemiddeld óngeveer 25 dollar per week. Wanneer men in aanmerking neemt dat het hier een gemiddeld loon be treft en dit resultaat berekend is mei inbegrip van de loonen der beginne lingen en leerkrachten, dan begrijpt men, dat de meer geroutineerde vrou- wpn aanmerkelijk hooger betaald werden Men vergete tevens niet, dat ook de koopkracht van den dollar be duidend hooger was. De wereldcrisis begon in 1930 en kostte het bedrijfsleven meer en meer in de daarop volgende jaren, zoodat men langzamerhand een teveel aan werkkrachten kreeg, wien het niet mogelijk was, in handel, industrie of verkeer een werkkring te vinden. De loonen liepen terug en de nood der tijden noodzaakte de arbeidsters zich te schikken en zelfs blij te zijn, dat ze althans werk haddcfk Deze ver mindering van loon bereikte veelal een bedrag van ongeveer 10 dollar per weck in<het jaar 1933 voor fabrieks arbeidsters, zoodat haar inkomsten zelfs beneden de helft van eenige ja ren terug kwarnj^a, n.l. van dè hoog conjunctuur in 1929. Na 1933 zijn de loonen vrywejprta- biel gebleven, hetgeen hieraan toe te schrijven is, dat vele dezer arbeidsters bij verbruiksindustriën werkzaam t waren, die minder door de crisis ge troffen warpivfdan de kapitaalvor- mende. In de industrie als weverijen, schoenen-, conserven fabrieken e.d. bleef steed§ werk,-, alhoewel een teruggang duidelijk waar te nemen viel. (n de staal- en ijzerindustrie, in machine- en autofabrieken daaren tegen werden do arbeidsmogelijkhe den tot het uiterste beperkt; reden 1 waarom de vrouwelijke arbeidskrach- ten gedurende de economische depres- aie zich beter staande konden houden, clan de mannen, clté in laatstgenoemde bedrijven werkten. Vergeleken bij de loonen van de arbeidsters in 1 abrie ken e.d. zijn de loonen van vrouwe lijk kantoorpersoneel naar verhou ding hooger gebleven. Deze loonen waren eveneens in 1933 het laagst, doch een gemiddeld loon bedroeg toch nog steeds 20.49 dollar; hetgeen be- teekent, dat sedert 1929 een terug gang van 16 plaats vond. De crisis had in het voorjaar van 1933 het hoogste punt bereikt en de toestand op de arbeidsmarkt was uiterst gespannen. In April 1933 werd de gouden standaard opgeheven, er werd meer geproduceerd' de ar beidsmogelijkheden verruimden zich, en de loonen gingen omhoog, pot al door het feit, dat het "aantal werklui per week weer werd uitgebreid. Se dert den herfst 1933 zijn productie, werkmogelijkheden en loonen weer in stijgende lijn. Wat verdient de werkende Ameri kaansehe vrouw thans? In Mei 1936 was het gemiddelde weekloon van een industrie-arbeid ster gestegen tot 14.9 dollar, waar mede weljswaar de hoogte van 1929 aiog niet bereikt werd. Tevens moet in het oog gehouden worden, dat de koopkracht der dollars ook beduidend verminderd is. Het is dus geenszins mogelijk voor deze werkende vrou wen, om ook maar ëënigszins royaal te leven, doch men kan zeggen, dat de. meest ernstige crisisverschijnselen in Amerika overwonnen zijn. Hoe het thans staat met het vrou welijk kantoorpersoneel? Aangezien de daling der salarissen geen gelijken tred heeft gehouden met die der weekloonen der fabrieksar beidsters, kan men niet verwachten, dat de stijging een gelijk percentage bedraagt. Het gemiddelde weekloon, dat te rugliep op 20.49 dollar, geeft thans 21.32 aan, een stijging dus van 3.6 c/c tegenover 50 van de loonen der fa brieksarbeidsters. In vergelijking tot de mannelijke werkkrachten op kantoren verdienen de vrouwen slechts zéér weinig, nau welijks meer dan het gemiddelde in- komen van een man. Ingestelde enquêtes hebben boven- dien aangetoond, dat de werkende Amerikaansehe vrouw zeer vele fami lieverplichtingen heeft, zoodat haar inkomen relatief nog aan den lagen kant is. Natuurlijk geven wij toe, dat deze persoonlijke belastingen niet op reke ning gesteld.kunnen worden van hare werkgevers, doch met dit al wordt het leven van de werkende vrouwen in Amerika er niet gemakkelijker door. j Aanpakkenis het parool en inder daad wordt er door de vrouwen Veel" werk verzet. Eenvoudige voeding, ln de katholieke streken in ons land zijn de carnavalsfeesten weer achter den rug. Menigeen heeft voor korten tijd de alledaagsche zorgen vergeten en is opgegaan in dè algemeene feest vreugde. Het is zoo goed om tijdelijk eens alle moeilijkheden op fcyde te zet ten en de gedachten te dwingen in een andere richting te. gaan, wqnt zoodra men zich dan weer geplaatst ziet voor het gewone sleurleven, dan bekijkt men dit met andere oogen. Men kan het leven beter aan en telkenmale ko men nog allerlei aardige herinnerin gen op, die een glimlach op het gelaat too veren. Het hart is bevrijd van veel ballast. De vasten zijn door de' katho lieke kerk voorgeschreven, een ge bruik dat reeds uit de grijze oudheid dateert en, zooais gezegd wordt, voort gesproten is uit de wenschelijkheld om het lichaam tevens een reiniging te doen ondergaan. Een reiniging van de slakken of slechte stoffen, die zidh door de wintervoeding opgehoopt heb- ben.t Alles in de natuur begint lang zamerhand te veranderen. De slapen de boomen en heesters beginnen te ontwaken en de levenssappen voeden de knoppen, die zich binnen enkele maanden weer zullen ontplooien tot blaadjes van het mooiste en frischte groen, dat slechts denkhaar is. Tegen dat het voorjaar nadert en •de atmosfeer verandert, milder wordt heeft er bij de rtienschen ook een be paalde werking van het bloed en de levenssappen plaats. Het lichaam wil veel frissche tucht! verbruikte en zieke stoffen uitschei den en zich gereed maken, de lente gezond en krachtig tegemoet te tre den. Dit werk der natuur moet de mensch zeive steunen en het is voor namelijk de huisvrouw, die tot taak heeft ,in dezen zin voor haar gezin te zorgen. Wat heeft het lichaam in het voor jaar noodig? Lichtere voeding, eenvoudige spij - zen, siechts licht, oi beter nog niet gekruid, doch die het organisme de noodige voedende en opbouwende be- standdeelen toevoegen. Men kan met minder voedsel volstaan en behoeft zich inderdaad niet ongerust te ma ken, wanneer deze of gene van het gezin eens minder trek heeft. Zoodra er weer groene groenten zijn, moeten deze gebruikt worden, evenais alle soorten sla, vooral ook geraspte wor telen zijn buitengewoon goed. Inplaats van thee wordt pepermunt of kamillenthee gedronken, öie slech te stoffen afdrijven en het bloed zui veren. Vleesch moet niet, of althans in zeer geringe hoeveelheid genuttigd worden, liefst rauw, doch ook als com pote of rauwe, geweekte vruchten, pruimen, abrikozen Indien men zich op deze wijze voedt al te zoete gerechten en snoepe rijen uitsluit dan zal men zich straks, als de lente in het land is, veel meer geschikt gevoelen om alle nood zakelijke voorjaarswerkzaamheden uit te voerén. Het lichaam is in dezen tijd van Wasschen van kant. Echte Brusselsche kant schudt men het best in een karaf, gedeeltelijk ge vuld met goede vlokkenzeep heen en weer, om ze volkomen schoon te krij gen, zonder dat ze ook maar het rhinst te lijden heeftdaarna enkele malen lauw spoelwater in de karaf doen en weer schudden om alle zeepresten te verwijderen. Laatste spoelwater op geloste suiker toevoegen-en vervol gens tusschen doeken gedeeltelijk droog laten worden. Vochtig strijken op de verkeerde kant of opspelden. Vuüe spiegels. Zeer vuile spiegels bestrijkt men met een papje spiritus en fijn krijt en laat dit volkomen droog worden, daarna met een flanellen doek na- wrijven, zoo noodig nog eenmaal her halen. Kunstzijde. Kunstzijde mag nimmer dicht bij een kachel gedroogd worden. Hel bes- te is ,kleedingstukken van dit mate-- j riaal gemaakt in een doek op te rol len, zóó, dat deze als tusschenlaag dienst doet, daarna uitdrukken niet wringen om het overtollige water te verwijderen. Schorseneeren. Bij het koopen van schorseneeren, moet men erop letten, gave, niet te dikke wortels te krijgen. Indien de ondereind'en afgebroken zijn, gaat veel van het melkachtige sap, dat de wortels juist zoo smakelijk maakt, verloren. Dikke wortels zijn vaak oud en houterig. beperking in de voedselopname spoe diger geneigd de koude aan te voelen dan#* wanneer stevige winterpotten met veel vet genuttigd worden. Zulk? ,kan men evenwel opheffen door te zorgen, dat men dagelijks... in de tfis- sche lucht komt en de longen vol doende zuurstof inademen en tevens door de kamers telkens een minuut of vijf liefst meer te luchten door het openen der vensters. Zuinige huisvrouwen zullen het wellicht zonde vinden om de kachel- warmte naar buiten te laten ontsnap pen, doch zij vergeten, hoe weinig waarde de lucht heeft, waarin zij le ven, indien er niet genoeg zuurstof aanwezig is. Heeft men vensters, die ook van bóven geopend kunnen worden, dan worden deze het eerst neergelaten, opdat de warme lucht, die verbruikt is, en naar omhoog stijgt, eerst kan ontsnappen, daarna opent men het venster aan de onderzijde. Men kan ook op rationeele wijze luchten door de deur en een venster in één tegenoverliggend vertrek te openen. De verbruikte warme lucht wordt in enkele minuten door de in- stroomende versche lucht verdreven en de kamer, die slechts een gering warmteverlies heeft, zal zich gevuld hebben met uivere lucht. Huisvrouwen kunnen niet genoeg doordrongen zijn van het groote be lang voor de gezondheid, van eenvou dige, doch doelmatige voeding en frissche lucht; twee factoren, die van het grootste behing zijn voor volwaa senen en zeker wel voor kinderen. De Paramount Jubileumfilm „Champagne Wals". katharinVhepburn. Een der scènes uit „Champagne Wals" in het Thj WEENSCHE WALS CONTRA JAZZ. „Champagne Wala", die jubileum-film van dè "Paramount die vanaf hedenavond in het Thalia-Theater draait, laat den toeschouwer zien hoe Weenen, waarin nakomelingen van den grooten Johann zijn naam, zyn muziek eh zijn Walspaleis hooghouden., plots als een sensatie, op brutale en overrompelende wijze de modernste Amerikaansehe jazz bin nentrekt Op den voorgrond ontspint zich natuurlijk een intrige met diverse hoofdpersonen, die 1 nauw in verband staat met dezen strijd. Een tijdlang laat het zich aanzien of de Jazz over alle linies wint, maar tenslotte vindt deze knap gecombineerde film een soort compromis, waarbij de aantrekkelijkheden der Strauss-walsen en Jie der Jazz-rhyth- men naast elkaar worden ei'aend. Beide groepen krijgen in „Champagne Wals" inderdaad hun volle deel. Maar er is nog meer! Er is prachtige zang van de mezzo-sopraan Gladys Swarthout, er is knap spel van Gladys en van Fred Mac Murray, Jack Oakie, Vm?nne Osborne en talloozq anderen, er zyn fantastische dansen door het duo Veloz en Yolanda, er zijn show-scènes van kolossale opzet, er is ker mispret, en er waart een aanstekelijke lach door de film, van begin tot 'ind. Het is trouwens niet toevallig, dafc^fcham- pagne Ufeils" zoo aantrekkelijk is geworden en zooveel geld kostte. Want het is een ge legenheidsfilm, een film met een speciale representatieve taak! De sprong vqn 25 jaar. Naar men weet vierde de Paramount°in Ja nuari een merkwaardig jubileum. Het was deze maand 25 jaar geleden, dat Adolph Zukor films begon te produceeren en de maatschappij oprichtte, die onder de naam Paramount zoo wèlbekend is! Vijf en twintig jaar is in een jong bedrijf als de filmindustrie een heele tijd, vooral oihdat juist in deze industrie veranderingen in techniek en personen zoo veelvuldig en snel op elkaar volgend,, voorkomen. Film sterren van tien jaar geledendaaraan denkt men meestal met een weemoedige glimlach terug... ze lijken zoo héél ver weg. En welke veranderingen heeft de opname techniek niet in vijftien jaar beleefd! Stom me en sprekende film, volmaakte fotografie', fil. i.- in kleuren, enz. enz. Daarom is het des té merkwaardiger, hoe Adolph Zukor, als eenig overgeblevene van de vroegere grootheden, nog als opperste chef van een dier grootste maatschappijen regeert en deze met vaste hand langs don weg tot succes voert. Het opschrift „Adolph Zukor stelt U voor"... heeft al op heel wat onvergetelijke Paramount-films geprijkt en zal dat, zooals het er op het moment naar uitziet, nog in lengte van dagen doen. Een feestfilm! Het is nu ter eere van dit jubileum, dat „Champagne Wals" werd vervaardigd. De film is gemaakt als feestfilhj, als tastbaar document van de graad van vervolmaking, die de film in 1937 heeft bereikt. De film is gemaakt met den opzet: ,;Kyk, dat kun nen w tegenwoordig! In 1937 kan Holly wood U binnen twee uren zooveel moois en zooiets ongeloofelyk goeds voortooveren!" Het is duidelijk, dat als een maatschap pij als Paramount zijn talentvolle kunste naars en technici aan het wenk zet onder een dergsijjk motto, dat er dan iets zeer bizonders voor den dag zal komen. En al leen al die scènes van de binnenkomst der Amerikaansehe jazz (opzweepend van rhyt- me en onbedaarlijk komisch) en dat gran diooze feest, waarop Johann Strauss voor de eerste maal -zijn „Blauwe Donau" speelt ten overstaan van Keizer Franz Joseph en een zaal vol walslustigen en die verbluffen de finale, waarin een orkest van over de 500 musici op het doek komt, maken dan ook al deze film een gang naar de bioscoop overwaard. D? bekende Engelsche actrice, die de hoofd rol speelt in „Opstandige harten". „OPSTANDIGE HARTEN". Schouwburg-Bioscoop. „Opstandige harten" met Charles Boyer ten Katharine Hepburn, is een van de beste rolprenten van de Remaco Radio Pictures. Boyer, die reeds verschillende malen als tegenspeler van Marlène Dietrich optrad, is in deze rolprent een beroemd dirigent, die orfdanks zyn groote liefde voor zijn vrouw, een zeer begaafde componiste, ver ward geraakt in de strikken van een andere vrouw*, met het gevolg dat het hu wel ijl. ont bonden wordt. Constance, zijn vrouw, ver dwijnt uit zijn leven, mahr met haar ook zyn succes. Langzamerhand gaat het berg afwaarts en de man geraakt in de diepste ellende. Totdat de jonge vrouw de hand ter verzoening uitsteekt en tracht met hem sa men een nieuw leven te beginnen en al het gebeurde te vergeten en te vergeven. Katharine Hepbui'n, die dezer dagen als Maria Stuart triomfen oogstte, maakt ook van haar rol in deze film een pracht-créa- tie. CHARLES BOYER. Een van de meest op den voorgrond tredende filmacteurs van Hollywood. „SAMARANG". „Samarang", de film die Zondagmorgen voor de tweede maal in de Schouwburg- Bioscoop draait, is de verfilming van Het boek van Lori Bara. De film wordt geheel door inboorlingen van het eiland Puin Knsn, I veertig mijlen van den evenaar van den Indischen Oceaan gespeeld. Het is een bekend feit, dat in geen ander land het gebruik van „jus" bij de aardappelen zóó als vanzelfspre kend wordt beschouwd; en eigenlijk wordt ook door geen enkele andere natie de jus bereid zooals bij ons,^ waar een duidelyk afgescheiden vet- laagje bovendrijft op het magere bruine gedeelte. Die jus van ons is gewoonlijk een bijproduct van het vleesch, zooals wij dat gewend zijn te braden; valt der halve het vleesch in de vastendagen Weg, dan beteekent dit voor de mees te huisvrouwen, dat men het dien tyd °ok buiten jus zal moeten stellén. Dat is een onjuist begrip. Zeker, we mogen geen vleesch en geen vet gebruiken, maar... we heb ben gelukkig wel boter tot onze be schikking en voor het bruine bezink sel ,dat anders de pan met gebraden vleesch te zien geeft, stellen we een dergelijk bruingebraden laagje in de Plaats, een laagje van kijkt"U maar niet al te verwonderdmelkvellen, het door velen zoo gehate bijproduct van gekookte melk. Hoe we die gebruiken? We doen onzen voorraad aap afge schepte melk velletjes in het ijzeren P°tje, waarin we gewoonlijk 't vleesch braden, we voegen er zooveel bo ter bij, als voor onzen voorraad jus noodig is (gewoonlijk 25 30 gram ongeveer afgestreken lepel per persoon). Met een klein beetje zout erin en misschien een ietsje „marmi- te" laten we nu zachtjes alles samen braden, af en toe roerende om de melkvelletjes wat te verdeelen en van den bodem te schrappen.'Als het mengsel goed bruin is geworden en er zich, evenals bij gebraden vleesch, een donker bezinksel op den bodem vertoont, dan gieten we roerende wat water erbij (ongeveer V2 d.L. per per soon) we dekken de pan dicht en laten op een zacht vuur onze jus nog een oogenblik „napruttelen", tot ze de gewenschte mate van gebonden heid heeft gekregen. Wilt U in plaats van de marmite bijv. er een scheutje soja in doen, dan gebeurt dat op het laatste oogenblik. De jus. op deze wijze bereid, wijkt noch in smaak noch iil uiterlijk van een vleeschjus af: 't zou kunnen zijn, dat U er den eersten keer niet dade lijk volkomen succes mee hadt, maar de oefening van een paar dagen geeft U toch vast en zeker de noodige rou tine om op dit punt het volmaakte te bereiken. Wilt u nog- eenige variatie aanbren gen? Tegelijk met de melkvellen kuht U dan bijv. een fijngehakt uitje laten bruin worden, dat U er desgewenscht vóór dat.de jus in de sauskom wordt gegoten, weer kunt uitzeven. Of wel, er worden met de melk vellen een paar theelepels dikke to- matenpurée meegefruit, die de jus be halve een smaakverandering, ook een zeer gunstige kleurverhooging bezor gen en een iets jrrootere mate van ge bondenheid, die het product doet lij ken op de beroemde biefstukjus. Tot zoover over de jus. Natuurlijk is het óók mogelijk het 1 begrip „jus" in dezen tijd geheel op- j zij te zetten en tijdelijk de hulp in te j roepen van allerlei gebonden sauzen, waarin het vet niet als afgescheiden laagje zichtbaar is (gewelde boter, botersaus, peterseliesaus, eiersaus, t enz. enz.). Waar de meeste van die sauzen wel aan de huisvrouw bekend zullen zijn, en ze met een flink klontje boter al- tijd wel smakelijk worden, lijkt het ons overbodig er in nadere bijzonder heden over te schrijven. H a verm on t koekjes. J Week 1 ons""!™ vermout c.a. uur in 2 kopjes water, doe er dan achtereenvolgens 2 eidooiers bij, en bij gedeelten 1 ons bloem, ten slotte de stijfgeklopte eiwitten en een theelepeltje zout» Zorg dat het j>eslag zeer dik is, doe er anders nog wat bloe m,by. Bak van dit beslag in boter of Delfia klein-: platte koekjes aan beide kanten brum en geef ze met bruine suiker. 1 Appelbeignets. Snyd 10 goifllreinetten in dikke plakken, na ze geschild en geboord te hebben; maaK een stevig beslag van 2 a 214 ons bloem en 3 kopjes spuitwater, en doe er een thee-^ lepeltje zout en la ons basterdsuiker door A Dompel de appelschijven goed in het beslag en bak ze in heet frituurvet knappend bruin en gaar. Laat ze op grauw papier uitlekken en bestrooi ze warm met poedersuiker. j Vanillevla met bitterkoekjes. Week 1 ons bitterkoekjes in wat rum of marasquin. Kook op de gewone wyze va nillevla van Vu L. melk, 2 eetlepels custard, 5 eetlepels suiker en 1 ei, doe de helft in een vla-schaal, leg hierop de bitterkoekjes en giet er de rest van de vla overheen. UIT DEN OMTRK1L ÖOHKOOT. Gemeenteraad! Vergadering op Woensdag *7 Februari 1937, des avonds om 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter do heer mr. E. P Verkerk, secretaris de neer W. Trapman. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen dei vergadering van 27 Januari 1937 worden onveranderd vast gesteld. Mededeelingen. B en W. deelen uitvoerig mede naar aanleiding van de vraag, van den heer I<oef inzake het onderhoud van het be strate voetpad langs de hulzen, staande aart de Voorkade wat daaromtrent in den loop der jaren is besloten en wat alzoo is geschied. Vervolgens passeeren stilzwijgend de hamer: Aanbieding van de ingekomen aanvra gen van besturen van bijzondere scho len om toekenning van de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 10Ï der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar l93t>. Voorstel om te besluiten tot toeken ning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder gewoon lager onderwijs, op de vergoeding, bedoeld in art. 10- der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1937. Alsvoren ten aanzien van de scholen voor bijzonder uitgebreid lager onder wijs. Voorstel tot. verhuring van kweekerij- land aan de Zuidkade. ■Voorstel om te besluiten tot conversie van een 4; pet. leening, waarvan'het restant na de Jaarlijksche aflossing be draagt 67.000 ln een 3} pet. leening. De heer Boekraad spreekt er zijn vreugde over uit, dat een 3J jict. leening wordt geplaatst. De Voorzitter laat uitkomen, dat het hier betreft een leening op vrij korten termijn. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Voorstel tot deelneming in het waar borgfonds van de voorgenomen 5-daag- sche rozententoonstelling te Boskoop, uitgaande van de Vereeniging „Nos Jun- gunt Rosae". De heer Van Kleef juicht dit voorstel toe. Wel W pet. van de gekweekte rozen, ook van buiten, tfordt door de Boskoop- sche handel verwerkt. De heer De Ruyter juicht dit voorstel eveneens toe Hij ziet ln het voorstel weinig risico. De heer Brand vraagt zich af of 1937 wel het Juiste jaar is om deze rozenten toonstelling te houden, nu eerst vooraf gaat de groote bloemententoonstelling. Wethouder Van Gelderen merkt naar aanleiding hiervan op, dat niet de ge meente, maar de Vereeniging „Nos Jun- gunt Rosae" tot de expositie besloten hpeft. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Voorstel van den Burgemeester tot vaststelling van een verordening rege lende het verleenen van pensioen aan de wethouders. De heer Loef verlaat de vergadering. De heer Brand gaat met het voorstel ln principe accoord. In kleine gemeen ten zal het dikwijls bezwaarlijk zijn om menschen voor het wethoudersambt te vinden, die niet over kapitaal beschik ken. Het ambt is slecht betaald en men loopt de kans na 4 jaren op straat te komen. Spreker zou daarom willen voor stellen reeds na een ambtsperiode van 4 jaren pensioenaanspraken op 65-jari- gen leeftijd aan de wethouders te ver zekeren en wel van 20 pet. der. wedde, na a jaren op 40 pet. der wedde en ha, 10 jaren op 50 pet. der wedde. De Voorzitter merkt op, dat zijn voor stel beoogt om pas na 10 Jaren een recht van 30 pet. te verzekeren en na 16 a 17 jaren van 50 pet. De heer Noest deelt mede, dat zijn fractie de meening van den heer Brand huldigt. De heer De Ruyter Is een andere op vatting toegedaan. Naar zijn gevoel ver draagt het ambt zich niet met pension- neering. In de maatschappij ziet men pas pensioenaanspraken ontstaan na groote perioden bij volledige ambten. Mocht de wedde te laag zijn, welnu, laat deze dan verhoogd worden. Verder acht hij het onjuist, dat een gewezen wethouder, die voor pensioen in aanmerking wil komen, hierom vragen moet. Men heeft er recht op of niet. De heer Van Kleef kan een groot ge deelte van het gesprokene van den heer De Ruyter onderschrijven. Anderzijds gaat hij ook in de richting van den heer Brand. Hij wil het pensioen beschouwen als een ouderdomspensioen. In de groote gemeenten verkrijgt men reeds recht op pensioen na i en 2 jaren. Dat acht hij onjuist. Er zal een behoorlijken dienst tijd moeten zijn. Daarom gaat hij mee met het voorstel van den Voorzitter. De heer Haring sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Van Kleei Na nog eenige discussie komt het voor stel van den heer Brand in stemming. Uitgebracht worden 10 stemmen. De bei de wethouders onthouden zich van stem ming. Over dit voorstel staken de stem men. Voor het voorstel verklaren zich de heeren Brand, 't Hart, Boekraad, Noest pn Van der Staak. In een volgende vergadering moet der halve opnieuw over dit voorstel worden gestemd. Het gevolg is, dat dit punt verder niet meer kan worden behandeld in deze ver gadering. De heer Noest verlaat de vergadering Behoudens een kleine opmerking van den heer Boekraad wordt het voorstel tot wijziging van de begrootingen van het electriclteits-, gas- en waterbedrijf, dienst 1936, aangenomen. GLADYS SWARTHOUT. UBA apjauaS ^saaui ap ur'a de Paramount. Eveneens wordt het voorstel tot wijzi ging van de gemeente-begrooting dienst 1937 aangenomen. Voorstel tot het leggen van een hoog spanningskabel en tot het bouwen van een transformatorhuisje in het westelijk deel der gemeente. De heer Haring vraagt op welke wijze het gebouwtje zal worden gebouwd. De heer Boekraad spreekt er zijn be vreemding over uit, dat deze zaak niet bij de behandeling der begrooting ter sprake is gebracht De heer Kranenburg vraagt of de hoogspanningskabel alleen voor het licht ln het tentoonstellings.' bouw noodig ls, dan wel oj het in de h otïïllfc Hgt haar o.m. te bezigen voor t ictrlsche verwar ming. Wethouder Van Gelderen geeft een overzicht van den gang van zaken. Toen de begrooting behandeld werd, was de wijze van verlichting van het tentoon stellingsgebouw niet bekend. Eenige dagen geleden zijn verlichtlngsproeven genomen in het gebouw en daarbij bleek, dat de verlichting bij de beetaande kabel slechts een derde van de noodig geachte sterkte bedroeg. Op het oogenblik is nog niet in het college van B. en W ter sprake geweest, wie het huisje zal bou wen. Het college dient er rekening mede te houden, dat dit zoo goedkoop moge lijk geschiedt De Voorzitter wijst er op, dat wellicht de muur van het tentoonstellingsgebouw als muur van het huisje kan worden be nut, hetgeen reeds een aanzienlijke be sparing geeft. De kabel is enkel noodig voor de verlichting. De kabel zal worden gelegd langs den waterkant aan de Zijde. De heer Brand vraagt of hiermede niet gewacht kan worden tot na de Zijde- verbreedlng. Wethouder Van Gelderen antwoordt ontkennend. De Voorzitter spreekt als zijn verwach ting uit, dat met de Zijdeverbreeding in geen geval ln 1937 zal worden begonnen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel aangenomen Vervolgens wordt aan mej. W. P. M Scherjon, op haar verzoek, eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. KUNDVKAAG. De heer Bfand bepleit om de gaten in de Voorkade te dichten De Voorzitter zal deze zaak bekijken. De heer Van Kleef vraagt of de ge meente verantwoordelijk kan worden gesteld vooi; het ongeluk, dat bij den aakten overweg aan de Zijde voor cenigK dagen heeft plaats aangezien zij hier een dienst hebftingesteld. De Voorzittêr^vraagtf1 of de heer Van Kleef weet wat een proces kost. De heer Van Kleef acht het onjuist, dat dezen overweg onbewaakt ls Er pas seeren treinen, waarvan de waarschuwer der gemeente niets weet Daardoor is deze dienst dan ook maar half werk Spreker zou bij de spoorwegen er op wil len aandringen om dezen overweg als nog te laten bewaken. Kan dat niet, dan waren flikkerlichten te plaatsen. De Voorzitter antwoordt, dat de spoor wegen destijds niet bereid waren den overweg tp bewaken Een waarschu wingstoestel, zooals bij Steenwljk is ge plaatst kost rond 40<io. De heer Van Kleef zou, wanneer d>j gemeente verantwoordelijk mocht blij ken de waarschuwingsdienst willen op heffen. De heer Van der Staak wijst op een stinkende sloot achter de hulzen aan de Valkenburgerlaan, vooral aan het eind. Een riool zou hier uitkomst geven. De heer Kranenburg vraagt wat er feitelijk bij de tunnel op de open plek nabil de Ned. Herv. Kerk wordt gemaakt Spr. meent, dat er een plantsoen zou komen. Maar gezien, hetgeen er gebeurt, kan hit zïch moeilijk indenken, dat men nu met een plantsoen bezig is. De Voorzitter antwoordt, dat dit ma noeuvres zijn om een plantsoen te krij gen. De heer Grootendorst wil nog opmer ken, dat een automatisch toestel, zooals bij Steenwljk bij den onbewaakten spoorwegoverweg wordt gevonden, ln de toekomst wel zal voldoen Hierna sluiting Spreekbeurt Mr. W. C. Wendelaar. Op Maandag 22 Febr. a.s. zal in Hotel Klaassen voor de afd. Boskoop van de Li berale Staatspartij „de Vrijheidsbond" de partijvoorzitter Mr. C. Wendelaar het woord voeren.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4