Wh WA Wiesbaden. „Een edelsteen in kostbare zetting." Wintersport om den „Kahlen Ast" in het mooie Sauerland. Ademhalingsgymnastiek als versterkingsmiddel. Het wasschen en drogen van een vacht. Twaalfgodenkruid. FILMNIEUWS. W etenswaardigheden. De beteekenis van melk in den vastentijd. RECEPTEN. De faam van Wiesbaden, de we reldberoemde badplaats aan den Rjjii, rust op een heel solide basis: de ge neeskracht der bronnen, de onvergan kelijke schoonheid van het landschap en de uiterste zorg, besteed aan alle cultureele instellingen. Ontelbaar is het aantal lijders aan jicht en rheumatiek, dat door een kuur te Wiesbaden genezing heeft ge vonden, en het Wiesbader bronwater is tot dusverre door geen enkel natuur lijk dan wel kunstmatig geneesmiddel overtroffen. Wie, lijdend aan jicht of rheumatiek, tijdig naar Wiesbaden komt pn de drink- en badkuur op de juiste wijze, d.w.z. volgens medisch advies en onder voortdurend dokters- toezicht, volgt, zal hier genezing vin den. Gelegen in een naar het Zuiden naar den Rijn dus open dal kom, door het Taunusgebergte beschermd tegen de gure winden en stormen, heeft Wiesbaden een heerlijk klimaat. Vandaar dan ook de weèaderige, bui tengewoon mooie plantengroei in deze streek, en de mogelijkheid, het geheele jaar door een kuur te doen; een stil seizoen kent Wiesbaden dan ook niet. Later dan elders vallen hier de bladeren van de boomen, strenge winters zijn hier bijna onbekend. Het is geen zeldzaamheid, dat te Wiesba den" de periode tusschen herfst en lente eigenlijk één onafgebroken na- herfst is, waarin de winter zich nau- welijk doet voelen. Terecht heeft een bekend schrijver Wiesbaden eens vergeleken met een „edelsteen in kostbare zetting". Elk jaargetijde heeft er zijn bijzondere bekoring; het is een badplaats, die niet naar gewone attracties" behoeft te streven, omdat zij zonder veel op hef toch reeds een ongewone aantrek kingskracht uitoefent. Immersis het niet voldoende attractie, wanneer het geneeskrachtige water een jicht- of rheumatieklyder de gezondheid weer geeft? Waai- de bronnen in Wiesbaden zulk een groote beteekenis hebben, .en deze bovendien nog in zulk een heer lijke landstreek gelegen zijn, spreekt het welhaast vanzelf, dat kunst en geestelijk leven in deze badplaats op zeer hoog peil staan. Wiesbaden be zit dan ook in zijn Kurhaus één der fraaiste gebouwen van dit genre. In dit middelpunt van het internationale badplaats-leven hebben tal van be roemde personen en staatslieden el kaar ontmoet* en het Europeesche continent kent geen groote kunste naars, die hier niet minstens een maal voor het verwende publiek zijn opgetreden. Goethe heeft eens de bad- én kuur- gasten den volgenden raad gegeven: „Behn Baden sei die erste Pflicht, dass man sich nicht den Kopf zer- bricht, und dass man höchstens nui studiere, wie man das Justigste Leber* führe". Doch deze studie behoeft den kuurgast te Wiesbaden niet veel hoofdbrekens te kosten: de Kurhaus- directie en de leiders der verdere in- 1 stellingen van kunst èn vermaak zor- gen hiervoor op buitengewoon veel- 1 zydige yrjjze! Heeft het cultureele leven zich dus in Wiesbaden tot een hoog peil ont wikkeld, de opkomst der geneeskun dige- en kur-instituten heeft hierme de gelijken tred gehouden. Is het Kai ser Friedrich-Bad zeer bekend, ook de faam van het Opelbad op den Neroberg, dat eerst twee jaar be staat, is reeds alom verspreid, en zoo groot werd zelf het aantal bezoekers van dit in alle opzichten ideale zwem bad, dat het reeds thans aanzienlek vergroot rpoest worden. Het is dan ook gebleken dat in de zomermaanden het Opelbad hetwelk niet over dekt is voor Wiesbaden een factor van groote beteekenis is in den con currentiestrijd der badplaatsen om de gunst der reizigers en genezing zoekenden, en deze stad heeft dan ook hierdoor een grooten voorsprong op haar mededingsters. Wy mogen ook niet onvermeld la ten de nieuwste aanwinst van Wies- baden, de Brunnenkolonnade voor het Kurhaus. Temidden van het bonte Kurleven vindt de badgast hrer een 'dprado van rust, waar hij zoowel zijn drihkkuur kan doen als genieten van hetgeen het Kurhaus hem als afwis seling biedt. Het zou te ver voeren, indien wij hier alles wilden opsommen, wat Wiesbaden zijn gasten biedt, opdat deze weer gezond en met nieuwe le vensvreugde naar hun woonplaats kunnen terugkeeren. Mogen wij hier volstaan met te zeggen, dat het woord „Service" in deze stad geen leege klank, doch een 'categorische impe ratief is, hét levensdoel van allen, die er werkzaam zijn ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Een eigenaardige tegenstelling: eerst een eindeloos industrieel gé- west tusschen Keulen en Dortmund met mijnen, hoogovens en fabrieken, doorkruist van verkeersmiddelen van allerlei aard en bewolkt met den rook van ontelbare schoórsteenen. En dan, nauwelijks honderd kilometer verder/ de vrede van de bergen van het Sauer land. Golvende heuvels met stille bos- schen -en uitgestrekte weiden. Hier wonen Westfalen, Rijnlanders en Hessen. Dat is het „Sauerland", een naam, welke met het wezen van dit kernachtige, waardevolle middelge bergte niéts te maken heeft. Men moet herinneren aan den Harz of aan het Zwarte Woud, wanneer men den vreemdeling een voorstelling wil ge ven van hetgeen hem in deze 800 M. hooge bergen wacht. Naar dit bosch-gebied, wtlks uit gestrektheid reeds hieruit blijkt, dat men er skiwegen van 80 kilometer lengte vindt, trekken in den winter duizenden en duizenden uit de steden van het industriegebied en' uit die van het Rijnland, om er het weekend te gaan doorbrengen. Propvol zijn de extra-treinen, die uit Duisburg en Dusseldorp komen en Winterberg, het Waldcker Upland, Willingen en Us- seln als eindstation hebben. Maar het Sauerland is niet alleen een doel voor een weekend-uitstapje. Van veel ver der kennen de wintergasten, die hier, in sneeuw en winterzon wenschen op te knappen. Steeds talrijker wordt I het aantal Nederlanders, die naar I het SauerJand trekken, omdat dit I sneeuwgebied het dichtst bij hun va- derland is gelegen. Het stadje Winterberg is het cen- in beweging brengt (men lette er bij het inademen op, dat de maag wordt opgehevèn), verhoogde bloeddruk kan verdwijnen. De oorzaak van dezen j merkwaardigen invloed op het li- In het bijzonder wordt veel aan- chaam, die als een ware verjongings- dacht besteed aan de muziek. Wij her- j kuür werkt, is nog niet met zeker- inneren hierbij aan het Nederland- j heid vastgesteld kunnen worden. Men sche muziekfeest, dat het vorig jaar Als wij ,Jierademen". De verrassende uitwerking van l Er is één gebied van de Moderne gezondheidsleer waaraaSü 'b? kwète- ren nog veel te weinig aandacht wordt besteed, namelijk de ademha lingsgymnastiek. Dit mag des te ver wonderlijker heeten, omdat wij in de ademhalingsoefeningen een voortref- welijk middel ter versterking van het jonge lichaam hebben, dat niets kost en dat blijkens de in Amerika ermee opgedane ervaringen bepaald verras sende resultaten afwerpt. In Japan en China is de ademha lingsgymnastiek als middel ten ver- sterking van het lichaam reeds 'j eeuwen bekend. In deze landen wordt zij bij de meest uiteenloopende.ziekte- J en zwajdetoestanden toegepast en on- valt het liehaam meende te kunnen getwijfeld met succes, anders had de 1 methode zich niet zoo door de eeuwen heen kunnen handhaven. Ook in Britsch-Indië wordt ademgymnastiek 1 zeer algemeen toegepast. Ook in de moderne geneeskunde vinden adem- halingsoefeningen veelvuldig toepas- sing. Men weet thans, dat^r diepe j hejd en kracht worden geconsta. ademhaling, die de geheele borstkas 1 - - ademhalen. kinderen, die systematisch ademha- 1 ingsgymhastiek'beoefenen, reeds na korten tijd een Verbetering van den algemeenen gezondheidstoestand te bespeuren. Hun uithoudingsvermogen bij het werk wordt grooter, zij kun nen beter hqn aandacht bepalen bij de taak, die hun'gestéld wordt en het werk gaat hun lichter af. Er valt een algeheele toename van levensenergie te bespeuren, waarvan ook de ge zonde jongen en het stevigste meisje nog kan profiteeren. In Amerika zijn op dit gebied op verschillende scho len proeven genomen en de uitkom sten «telden do verwachtingen, die men van deze methode ter versterking koesteren, volkomen in het gelijk. In hoeverre de gunstige uitwerking van ademhalingsoefeningen zjch ook uit strekt tot de inwendige organen, ja vcrorloopig nog niet bekend, doch wel staat vast, dat ook op dit terrein een onmiskenbare toename van gezond- onder leiding van Carl Schuricht plaats vond. Het feest had een zeer groot succes en gaf den leden van an- dere nationaliteiten een uitstekend denkbeeld van het werk onzer jonge Nederlandsche componisten. Door dit 1 muziekfeest wilde Wiesbaden als het ware haar dank betuigen aan de buurnatie, daar verreweg het groot- ste percentage der Kurgasten tot de 1 Nederlandsche nationaliteit'behoort, j Het vorig jaar werd Wiesbaden door 10582 Nederlanders bezocht, neemt aan, dat door de diepe adem haling rijke organen in het lichaam worden gemasseerd, hetgeen een buitenge woon gunstigen invloed op de werk zaamheid van het hart Nen op den bloedsomloop moet hebben. Ademhalingsoefeningen bij kinderen. De jeugd heeft nog geen verjon gingskuren noodig; zij heeft nog geen last van verhoogden bloeddruk. Maar toch ligt het voor de hand, dat deze w(jze van ademhaling, die in frissche zuivere lucht dagelijks'15 minuten teerd, zij het ook dat deze bij jonge menschen niet Zoo uitgesproken aan den dag treedt als bij ouden van da gen. iHet lichaam wijst den weg! Na een meer of minder heftige >ge- moedsbeweging, gaat ons lichaam in stinctmatig ademhalingsgymnastiek „doen"wij zeggen dan, dat we „her- terwijl dit jaar tot eind September reeds 10780 Nederlanders werden ge- I moet worden uitgevoerd, op zijn tfcld. Wiesbaden schijnt bij onze land- j minst genomen ook voor de gezond- genooten dus wel zeer bijzonder in heid van kinderen en jonge menschen den smaak te vallen! bevorderlijk zal •zijn. Inderdaad is bij verschillende uiterst belang- j ademen" of ook wel „verlicht adertj- i halen". Dit herademen is niets anders dan een extra diepe ademhaling, die, zooals wij allen bij ervaring weten, ons gemoed een gevoel geeft, of het van een zwaren druk of van een be klemming bevrijd wordt. Hier doet I zich weer een staaltje voor van de wijze, waarop men door zuiver licha- melijke handelingen invloed kan uit- j oefenen op den gemoedstoestand. Wij zouden dan ook iedere moeder willen aanraden, haar kinderen van hun prilste jeugd af aan, aan dit even eenvoudige als doeltreffende middel ter verhooging van lichaams- en ziels kracht te gewennen. Winter in het Sauerland. Op den Kahlen Ast", in het ski gebied van Winterberg. trum van dit gebied. Van hier loopen de skiwegen als stralen naar het win terland, In ontelbare alleraardigste Westfaalsche dorpen kan men een goed onderkomen vinden. Nauwelijks een «uur van Winterberg verwijderd, verheft zich# hoog boven alle bergen, de „Kahie Ast" (841 M.)_ met zijn ge weldigen toren. De hellingen en we gen van dezen-berg zijn een bij uit stek geliefkoosd terrein der ski-en thousiasten. In een van de flanken van den berg gaapt het „Rauchloch" met zy'n groote springschans. In den toren zelf heerscht een gezellige druk te van de sportslieden, die hier ko men eten en drinken. Om de spits van den toren huilt de storm. Hij drijft de nevelen van de bergen naar het dal en tooit de op eenzame hoogte staan de dennen in schitterend ijsgewaad. Licht, lucht, zon en verte. Menig- mensch uit de groote stad heeft er hier 'van genoten. Voor öntelbaren zijn deze bergen op elk weekend in den winter bronnen van gezondheid en kracht. Zij voldoen ook volkomeft aan alle eischen, welke de beoefenaars van de wintersport aan een middelge bergte stellen. Men vindt er goed ge markeerde skiwegen, oefenschansen en groote springschansen, ijsbanen en eeij uitstekende bobbaan. En aan gezien zoowel de minder bemiddelde," alsook de beter gesitueerde winter- gast in het Sauerland wintervermaak komt zoeken, vindt men hier ook ho tels, logementen, restaurants voor elke beurs. Overal wordt de ski-kame- raad goed ontvangen, onverschillig of hij te Alt- of te Neu-Astenberg, Elke- ringhausen, Züschen, Nordenau, Lan- gewiese, Willingen, Usseln of Eimel- rod zijn tenten opslaat. Het Sauerland biedt meer, dan men gewoonlijk vermoedt. Men overtuige zieh daarvan j Een vacht kan men heel goed zelf wasschen, als men als volgt te werk gaat: I t Meet de lengte en breedte van de vacht (alleen van de huid, dus da achterkant van de vacht). Dit i3 noo- dig oin de vacht, wanneer deze mocht, krimpen bij het dragen, weer op de juiste maat terug te brengen. Maak een Radionsop als volgt: Doe de ver- eischte hoeveelheid Radion in een kom (1 pakje is voldoende voor- c„a. 30 liter sop)Voeg dan koud water t in kleine hoeveelheden toe. Goed roe- t ren om klonteren te voorkomen. Dan koud water bijvoegen om een melk- achtige vloeistof te verkrijgen. De Radion-oplossing dan bij het gereed- staande waschwater voegen, hetwelk men gereed gezet heeft in een groote teil. Het water mag iets lauw zyn. Men wascht nu de vacht in de téil eerst bewerkt men de achterkant met een hard borsteltje, dan keert men de vacht om en wascht met de handen door de haren, precies alsof meri hoofdhaar wascht. Mocht 1 de vacht zeer vuil zijn, geef dan nog een twee de Radionsop. Na dezè bewerking spoelt men de vacht terdege uit, zoo dat geen 2eepdee|en meer aanwezig zijn. Heeft men een wringer, haal de vacht hier dan even door, doch zorg ervoor, dat de haren niet tusschen de assen komen. Beschikt men niét over een wringer, knijp to zooveel mo gelijk water uit de vacht met de han den. Hang het stuk in den wind te drogen, niet in de zon, over een ronde lat. Tijdens het dragen schudt men de vacht af en toe wat op, teneinde de haren wat los te maken. Is de vacht droog, borstel de haren dan nog eens goed na met een harden, drogen bor stel en U zult verrukt zijn over het resultaat. Bemerkt men wanneer de vacht eenmaal droog is, dat deze ge krompen is, dan maakt men de huid met wat sop een beetje vochtig en rekt deze „op. Daar deze weer tijdens het drogen zou kunnen krimpen, spij kert men het, huidje even vast op een plank (met koperen spijkertjes), na dat men hierop de juiste maten heeft aangegeven. 01' we de plant pir by haar Holland* schen naam, twaalfgodenkruid of af- godskruid, dan wel bij den weten- schappelyken naam Dodecatheon noe men, vele bloemenliefhebbers zullen het hoofd schudden en zeggen, dat ze daar nog nooit van gehoord hebben. Want al komt de plant tegenwoordig in de catalogie van onze groote kwee kers geregeld voor, algemeen bekentj is ze toch nog niet. Het afgodskruid is een lid van de groote familie der primulaceeën en stamt uit Nooid-Amerika, waar het op de prairiën en ook beneden op de berghellipgen in het wild. groeit. De plant leent zich pok goed voor ons klimaat en levert geen bijzondere moeilijkheden op. Slechts zou men te gen haar kunnen aanvoeren, dat ze na den bloei geheel verdwijnt om eerst weer in het volgend voorjaar te verschijnen; doch dit is de gewoonte van vele bolgewassen tulpen en hyacinthen by v. - en die zouden wij daarom toch voor geen geld willen tnissen. Over de vraag, welke standplaats voor Dodecatheon het best is, waren de kweekers het aanvankelijk niet eens. Er werdén proeven genomen met halfschaduw en open standplaats en toen bleek, dat in het tweede ge val de plant, nog veel rijker bloem droeg. Doch daarmede was de zaak nog niet uitgemaakt, want de kwes tie is, dat het twaalfgodenkruid van boven lucht en zon wil hebben, ter wijl de wortels schaduw op den grond verlangen. De beste plaats is dus tus schen vlakwortelende planten, die den grond bedekken, doch verder geen ruimte innemen. Ook kan men Dode catheon heel goed combineeren met planten die in hét voorjaar laag blij ven en eerst later, als eerstgenoemde ij uitgebloeid, hooger opschieten. De bloemen van het twaalfgoden kruid vertoonen eenige overeenkomst met cyclamen; ie zijn evenals deze teruggeslagen. Uit een slerke blad rozet komen de slanke stengels te voorschijn, die elk een groot aantal bloemen tot 20 toe dragen. De bloeitijd begint in Mei of Juni en duurt een week of vierer zijn tegen woordig verschillende kleuren ge kweekt, n.l. violet,lichtrood, rose, wit, donkerrood met gele ring, enz. Vermenigvuldiging door zaad of door schuren. Jonge planten bloeien eerst in het tweede jaar, doch houden het dan ook jaren uit. Peter Loi re als de anarchist in „De man die te veel wist" in het Thalia-Theater. Garen in de war. Indien het garen van een spoeltje geheel en al in de war is gekomen en met geen mogeltfkheid meer afwindt, houdt men er even een aangestoken lucifer onder, waarna het garen ver brandt en de spoel overgewonden kan worden. Glycerine en stijfsel. Indien men een weinig glycerine aan stijfsel toevoegt, zal men bg het strijken geen last hebben dat deze aan het ijzer blijft plakken. Zwarte wollen kousen. Om te voorkomen dat zwarte wol len kousen een roodachtige kleur krij gen, moet men aan wasch- en spoel water êen weinig azijn toevoegen. Ketelsteen. Wist u dat men ketelsteen ge heel kan verwijderen door de ketel uit te koken met water en azijn'! Wiskunde en danskunst. Hoc Ginger Rogers aan een-goede jurk kwam. Zoolang merkwaardige berichten uit Hol lywood komen is men over het algemeen ge neigd ze te gelooven, zij het dan ook met ten medelijdend glimlachje om menschel', Ginger Rogers, de partner van Fred As- taire in verschillende dansfilms. Hedenavond kan men het tWeetal weer bewonderen in „Follow the Fleet" in de Schouwburg-Bioscoop. door Martine Wittop Koning. Als we tijdelijk op magere gerech ten zijn aangewezen, dan vinden we in de diverse melkspijzen een doel treffende aanvulling van den maal tijd. Speciaal voor gezinnen met kmde- ren geldt dan de raad: kies uit dc verscheidenheid van voedzame, sma kelijke nagerechten er dagelijks een, waarin de melk op den voorgrond treedt. Een pap, een schoteltje, een eenvoudige pudding of vla ze be- 'hooreh tot de lievelingskostjes van kleuter en schoolkind, ze bevatten een groote hoeveelheid voedsel en... ze zijn niet duur! Ehn paar voorbeelden! Daar is ten eerste de bekende rijs tebrij. Als we per L. melk 150 gr. rijst ge bruiken, dan zal na een uurtje zacht jes koken de pap juist „ameuig" ge noeg zijn, om warm te worden ge bruikt vergezeld liefst van wat door elkaar geroerde suiker en ka neel. Willen we de rijst liever als „pud ding" opdienen, dan kan dat ookop twee wijzen zelfs, warm en koud. Voor. den kouden pudding houden we ons aan de daareven genoemde hoéveelheden melk en rijst; maar we doen de lijmig gekookte rijstebrij in een met koud water omgespoelden puddingvorm (na er eerst natuurlijk wat suiker doorgeroerd te hebben) en we zetten ze tot den volgenden dag op een koele plaats, om ze dan te stor ten en op te dienen met b.v. een bes- sensapsaus of wat gestoofde vruchten (pruimen, abrikozen). Als warm gerecht heeft de pudding wat méér rijst noodig (200 gr. op 1 L. ntêtk)we laten de rijst zachtjes gaar ert bijna droog koken, roeren ei' wat suiker door, scheppen ze in een met koud water omgespoelden vorm en keeren ze dan dadelijk warm om. Ook hierbij past een bessensapsaus (warm natuurlijk) of een schaaltje warme gestoofde vruchten. En, om er nog even een nieuwig- bpidje bij te vermelden: als U de stijve warme rijst in een langwerpi- 8én brood- of cakevorm hebt ge schept, en er dus op den schotel een soort rijstbroodje wordt' opgediend, dan kunt U een koudgeworden restje daarvan den volgenden dag in nette plakken snijden (niet te dun!), in wat bloem wentelen en vervolgens -m de koekenpan bakken met wat heete boter. Ook kunt U van kpude rijstebrij, met wat bloem, een geklopt ei en wat suiker ér door, in de koekenpan de bekende rijstkoekjes bakken. Alles samen genomen geeft rijste brij als melkspijs ons dus heel wat mogelijkheden, die tn dezen tijd te pas komen. Ook andere pappen (vermicelli-, siamsago-, havermout-, tapioca-, pa relgort-, Alkmaarsche gort-, gries- meel-) hebben een goede kans. Ver schillende daaronder (pappen van parelgort, Alkmaarsche gort, ook van bloem en van maizena) hebben het voordeel, dat ze ook met karnemelk een smakelijk gerecht leveren. Een portie van 3 h 4 d.L. melk (of karne melk) per persoon gfeeft met de daar bij behoorende hoeveelheid aan bin dende stoffen een nagerecht, dat ge rust op één lijn kan worden gesteld met 100 gr. vleesch. Wenschen We dit nagerecht iejs minder eenvoudig, dan maken we er met een kleine wijziging een z.g. „schoteltje" van. Het uitgangspunt hierbij is een dikke pap van een der daareven genoemde soorten; we roe ren er naar smaak wat suiker door en gewoonlijk ook één of meer geklop te eieren, om er daarna een vuurvast schoteltje mee te vullen en dit in deu oven een lichtbruin korstje te geven. Willen we door zoo'n mengsel eerst nog wat rozijnen doen, of wiHen wc het schoteltje vullen met afwisselen de laagjes vruchtenmoes en dikke pap... dat verandert niets aan de hoofdzaak: het melkgerecht met zijn voedzaamheid blijft ons ook dan zijn hulp geven. En mag ik tenslotte nog even wij zen op het succes, dat we in dit op zicht kunnen bereiken met een schaal tje hangop of een portie yoghurt? Die beide zijn ook waardevolle voedings middelen die in dezen tijd van belang zyn. <3 I die om schijnbare onbeduidendheden zoó'n drukte kunnen maken. Toch is het niet zoo erg wonderbaarlijk, dat de makers van een film, waar gewoonlyk duizenden, vele mai len tien- of honderdduizenden en zelfs rnil- lioenen mee gemoeid zyn, ook aan .le ge ringste bijzonderheden groote aandacht be den. He^ publiek, dat aan den eeneh kimt 1 „slikt", is op onbertekenmare oogen- blikken opeens zeer critisch en bezorgt om een enkel dóódsimpel feit, dat de regisseur of de productieleider over het hoofd heeft .gezien, een overigens verdienstelijke fjlm een volkomen fiasco. Verder komt het voor, dat een enkel ef fect dat in de vertooning van de film mis schien twintig seconden of een halve mi nuut de aandacht in beslag neemt en als een aardige vpndst wordt gewaardeerd, slechts met de grootst mogelyke inspanning wórdt verkregen en vaak zeer knappe technici eischt om te worden uitgedacht en uitge voerd. Maar het zal toch wel voor de eerste maal zijn sinds het zwakke geslacht de be renvellen onzer voorvaderen (en moede ren) aflegde, dat een avondjapon van zil- verlamée volgens mathematische grondsla gen werd berekend. Deze gebeurtenis had plaats met het kleed, dat Ginger Rogers draagt in de dansfinale van haar nieuwste R.K.O.-film „Follow the fleet". Aan dezen dans „Let's face the music" ligt een snel 'rhytme ten grondslag, dgt in overeenstem ming met (ie tegenwoordige wals-motieven opgebouwd is. Bij bepaalde wendingen vlydt zich het kleed van Ginger Rogers bevallig om haar figuur, eenmaal rechts, eenmaal links in overeenstemming met de muziek. Maar het bleek bij de proef-opnamen, dat een en ander niet wilde kloppen. Soms zweefde de japon nog aan den linkerkant wanneer de danseres reeds aan de volgende beweging was begonnen en omgekeerd. Het wilde nipt gelukken deplooien goed te kry- gen. In zyn wanhoop richtte de regisseur, Mark Snndrich, zich tot een bekende pro fessor van de Universiteit van Los Angelos, dien by verzocht de jurk te verbeteren. Do geleerde man nam de jurk mee naar huis met een gramofoonplaat waarop Irving Ber lin's muziek voor den dans was vastgelegd. Twee dagen later kwam de jurk terug, uiterlijk onveranderd, maar v by nadere proefneming bleek, dat de plooien preeie.-- zoo vielen als men het gewenscht had. Hoe de professor het klaargespeeld heeft vertelt hy niet. UW DEN OMTBML 1 Fred Astaire, de man met de lachende beeiien, de bekende Amerikaansche filmster in „Follow the Fleet". Aardappelommelet. 2 koude aardappelen, 3 14 eieren, 30 gr. boter, '.4 theelepel citroensap, nootmuskaat, zout, peper, peterselie. De voedzame ommelet is een stevig voor gerecht b(j een minder iqpedzame groente. We raspen de koude aardappelen en ver mengen dit met de geklopte eierdooiers, citroensap, zout en peper. De eiwitten wor den zeer stijf geklopt en >nj het aardappel- mengsel gedaan, waarna w(j de boter in de koekepan goed warm laten worden-en het beslag erin doen, de ommelet met een dek sel, op de pan, zachtjes aan één zijde licht bruin laten bakken. De bovenkant, die droog geworden is, wordt niet gebakken. De ommelet bestrooien taet peterselie, in drieën vouwen en op een Verwarmden scho tel liter water, bloem, 2 lepeli af en toe met De boter ei verwarmd en van de visch Kabeljauw taart met groene krui- densaus. 1 middelmatig groote kabeljauwstaart, 100 gram boter, 40 gram zeer fijn gehakte kruiden, peterselie, kenjel, selderfl, dragon. Voor de berading snijden we de graat uit de visch, wasschen deze, geven daarna op afstanden 1 irven en zouten hem. In een vuurv isten schotel, liefst langwer pig, komt de vi ich met de helft van de boter en het water, lie wij (met een deksel) in den oven plaatsen en gaar laten worden, hetgeen ongev er 20 of 25 minuten duurt; iet vocht bedruipen, de bloem worden tezamen vermengd, terwyl het vocht voorzichtig wordt afgegoten en by de blo m en boter komt. De saus door laten kol en, totdat ze "mooi gebonden ia. De pau va i het vuur nemen en de ge hakte kruiden door de saus roeren. De visch wordt op een erwarmden schotel gelegd en de saus wordt er overheen gegoten, even tueel nog wat fijngehakte peterselie over den boVenkant Ragout vdn kai Ken kalfstohg, 4 gram boter, 50 m, 2 eierdooiers, kalfstong. d.L. geurige bouillon, 50 gram bloem, d.L. 60 gram kalfagehaHt, klein blikie champignons, een eetlepel witte Bordeauic, een paar durppels citroen sap en een tikje fyne witte peper. De boter smelten, de bloem er 3 minuten in laten fruiten zonder dat ze bruin mag worden en er met den .bouillon en de room een saus van koken. Deze afmaken met de eierdooiers, de champignons en het cham- pignonnat, de afzonderlijk gaargekookte kleine balletjes kalfsgehakt, den Bordeaux, het citroensap en de peper. De gaargekook te en ontvelde tong in kléine dobbelsteen tjes snyden en alles samen verwarmen zon der ze te laten koken. Chocolade-vanillepudding. 1 Liter melk, 150 gram suiker, 1 stukje boter, 1 pakje chocolade-custardpudding, 1 pakje vanille-cu8tarApudding. Deze toespijs is heel gauw te maken en tevens zeer voordeelig, een factor, die te genwoordig zeker van groot belang is. We koken in twee pannetjes de melk, in elk on geveer 4 kleine theekopjes, de rest blijft om in twee kommetjes de chocolade- en de vanillecustard aan te maken. Is er reeds suiker bij de custard, dan verdient het toch aanbeveling nog één flinke eetlepel by de kokende melk te voegen.,In geval er geen suiker in de puddingpoeder is, dan doen we bij de vanille V% ons: Vi theekopje en bij de chocolade ruim hi kopje. We maken eerst de vanillevla, door de aangemengde custard by de kokende melk te voegen en 1 alles roerende even door te laten koken, pan van het vuur, de helft van de boter byVoe- gon en daarna flink gedurende eenige mi nuten opkloppen. De andere custardpoeder op dezelfde manier klaarmaken, daarna een ^glazen schaal laag om laag met witte en bruine pudding vullen. Het kloppen mag niet vergeten worden, daar de pudding hier- door, alhoewel geen eieren gebruikt zijn, veel luchtiger wordt. Vruchtencalce. Cakedeeg móet gebakken worden in een oven, die in den aanvang ongeveer 150 k 160 graden Celsius heet is. De baktijd va- rieert van één tot twee uur. Een gewone cake is meestal in een uur goed, een zware cake, bijv. een met veel krenten en rozijnen, 1 vraagt langeren baktyd. Gebruikt men vul ling in cake, dan dient de oven in het begin iets heeter te zijn dan gewoonlyk, zoodat de vulling niet door het weeke deeg heen naar den bodem kan zakken. Een goed ge bakken cake kan, onmiddellijk na het bak ken, uit den vorm genomen worden. Zij zal niet inzakken. Meil kan van alle ingrediën ten (bloem, boter en suiker) evenveel ne men. Gebruikt men 150 #gram bloem, dan gaan daarbij 3 eieren en 1 theelepel bak poeder. Het cakedeeg moet lang en gelijk matig geroerd worden, wel een half uur, wil m< ZEVENHUIZEN. i Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam Woens dag ü4 Februari bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Aiwezig de heer G. Zweers. Ingekomen waren; Goedkeuring van Ged. Staten van de gewijzigde politie-verordening. Een bericht van den heer J. J. de Reus dat hij zijn benoeming ais lid der com missie van schoolverzuim aanneemt. De goedkeuring van het gemeenschap pelijk overleg met Moordrecht tot het toelaten4 van kinderen op school volgens art. 19 der L. O.-wet 1920. Een verzoek van het bestuur der bij zondere scholen om voorschot voor 1937 overeenkomstig art. 101 dfer L. - O.-wet, werd aangenomen. Een verzoek van H. Stolberg en 17 an dere huiseigenaren om de hen verschul digde huishuren van steuntrekkenden af te houden Voor kennisgeving aange- Voorstel tot toetreding bij de Borg- stellingsionds Gouda en Omstreken, in de vorige raadsvergadering behandeld, werd' met 4 tegen 2 stemmen verworpen. Tot onderwijzeres aan de openb. school werd bènoemd met alg. st mej. A. M. J. Krijn, tijdelijk te Gouda Tot leden van het hoofdstembureau werderjl benoemd de hef ren: J. B. Meijer, J. L. ïfaut O. Braat, van Dorp, O- Zweeretot pl.verv li 'en: L v. Leeu wen en C. Kreit Tot leden van stembureau I werden benoenkd de heeron J. B. Meijer, J. L. Paul en G. Braat, en tot pl.v. de heeren C. KreÊf, N. Romeijn en H. Spekman. Benoemd van stembureau II: tot voor zitter de heer J. v. Dorp, en tot leden: W. M. Staarthof en L. van Leeuwen, en tot pl.v. leden G. Zweere en C. v. d. Wilt'. Voortstel conversie geldleenlng werd Voorstel van B. en W. tot van een subsidie, groot 110,19, IJsclub voor de exploitatie van zwemihrichting over 1936 werd goedge keurd. Vaststelling kohier forensenbelasting, Vaststelling begrootings\riJziging 1936 werd na toelichting van den secretaris De heer J. L. Paul stelde voor om de chting de^ morgens te laten straatverlich vervallen. Zal door J Zal door B. en W. worden nagegaan. By de rondvraag vraagt de heer Braat geen toestemming meer te geven voor uttvoeringen op Zaterdagavond, in ver band met het slechte kerkbezoek op Zondagmorgen na een uitvoering De heer Meijer bespreekt de electrici- teitslevering en de heer Kr eft de slechte toestand vah de begraafplaats De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Een vaandel voor den B.V.L. Er iheeft zich een, dames-comité gevormd tot h^t bijeenbrengen van gelden voor eén vaandel van, den Byz. Vrfjw. Landstorm afd. Zevenhuizen. Het comité bestaat uit de dames: Gallas, voorzitster; Bovendorp, F. Berkhout,' penningmees- hamer, Staarthof, de Reus, Wolfskeel, van der Knaap, Wobbes, van der Griepdt, Heuvel ink en mej. M. Gallas. Vopr dit döel zal vermoedelijk in Juli a.s. een keine' bazar gehouden worden. Inzendingen van daarby te verkoopen zaken worden, gaarne vóór half Juni a.s. door de genoem de dijimes in ontvangst genomen. Vrijdagavond hield de afd. Zevenhuizen van Volksonderwijs een propaganda-avond in Jlotel Vos te Zevenhuizen met medewer king van de Bodegraaf sche Propaganda- club B.P.C. Burgemeester Th. H. Klinkha mer heeft den avond geopend en eenige wooifden gewijd aan de nagedachtenis van den Heer Miedema. Door een dubbel kwar tet werden een drietal liederen gezongen, die zeer in den smaak vielen. Vervolgens sprak de heer Boosman uit Bodegraven een propagandistisch woord, waarna door een zestal dames en heeren een tooneelstukje oerd getiteld „Het nyslukte een vroolyk spel in één bedryf. moordrecht. Bazar Voetbalvereenjging „Moordrecht". Reeds geruimen tijd houdt het Bestuur van de voetbalvereniging „Moordrecht" zich bezig met enkele zeer gewanschte ver beteringen aan terrein en kleedgelegenheid, tot op heden de noodige middelen waartoe tot ontbraken. Ontbrak het echter aan accomodatie, aan medeleven en medewerking van de Moor- drechtsche burgery ontbreekt het niet. Lit de burgery zyn thans een groot aantal fraaie en nuttige voorwerpen beschikbaar gesteld, welke het bestuur heeft doen be sluiten een bazar te organiseeren. Een bezoek aan deze bazar, welke op Woensdag 3 Maart, des namiddags half twee wordt geopend, zal de overtuiging schjenken, dat „Moordrecht", dank zy deze hjitp, op bijzondere wjjze naar voren komt. Een „uitverkochte zaak" aan het eind der bazar zou de vereeniging wel zeer ten goede komen. Schaak- en Damvereeniging „Moordrecht". I>e aangekondigde causerie en simultaan seance van den heer Mühring op Vrijdag a.s., kan door omstandigheden niet plaats hebben, maar zal eenigen tijd moeten wor den uitgesteld. In plaats daarvan gaa' 'iet schaaktiental Vrijdag a.s. naar Rotte' am om een com petitie-wedstrijd te spelen tegen Excelior 1^.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4