EP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ^Dsnderdao 4 Maart 'IB37 No IB4B0 75e? Jaargang ihenkenbon fit. NNO1T53 De aardverschuiving en overstrooming bij het radio station Malabar. r Bijeenkomst van grooten Fascistischen Raad. J Vlammende Schoonheid. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Rechts rekent vast op de zege. 300 gram brood per dag in Madrid. Duitsch ambassadeur overhandigt Franco zijn geloofsbrieven. I i 1 1 i Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen OOSTEN RUn- de regeering besloten zeer binnenkort XVII. FEUILLETON. Het zolderkamertje. ze. PLANTAGES Zeven dooden. gedachte BETER of rada’s oudste firma OLLE GARANTIE, ratsen. ken. Na een uiteenzetting van den Duce nam de raad de volgende motie aar: Wat baat het vurig begin, als het mid den lauw en het einde koud is? De strijd om Toledo- Omtrent den strijd ten zuiden van het Madrlleensohe front zijn te Madrid be richten ontvangen, die er melding van maken, dat de nationalisten in Toledo zouden zijn geïsoleerd. De oorzaak van dit opzienbarende feit zou volgens deze berichten hierin gelegen zijn? dat vlieg tuigen der nationalisten bij vergissing een rechtsche afdeeling, die den laatsten bergpas welke nog open was, verdedigde, onder mitrailleur vuur nam en vernie tigde. soliede Boek- r de plaatsing ITALIë. Kwesties van volkspolitieekn aard. De groote fascistische raad heeft onder voorzitterschap van, Mussolini het vraag- Broodrantsoen- Met Ingang van 11 Maart wordt het broodverbrulk te Madrid gerantsoeneerd. Dagelijks wordt 300 gram per hoofd ver strekt. Het rantsoenstelsel geldt ook voor Haar heftigheid maakte indruk op hem. Je hoeft het zóó toch niet op te nemen? Hoe kan ik het anders opnemen? Plotseling begon zij te snikken en Naar het Engelsch van TEMPLE BALLY. Thans zijn bijzonderheden bekend ge worden over het offensief, dat Zondag j.l. in den sector van Oviedo door ge neraal Queipo de Llano „onneembaar” genoemd door de regeeringstroepen is ondernomen. De voornaamste stoot der regeeringstroepen was gericht op den berg Naranco, waar de rechtse hen krach tig geneste.u zitten. De mijnwerkers konden niet tot de rechtsche linies door dringen. Na een pauze van twee uur gin gen de regeeringstroepen opnieuw tot den aanval over met verscheidene pant- ser-auto’s Het tankafweergeschut der rechtschen deed den aanval echter spoe dig teniet en de mijnwerkers konden niet verder komen dan de linies, die zij bereikt hadden tijdens hun eersten aan val Tenslotte moesten zij terugtrekken, waarbij zij honderden dooden en talrijke gewonden, benevens drie pantserauto’s achterlieten. O, het geeft niets. Virginia glimlachte tegen het rose vrouwtje in de kussens. Waarom zou zij Jane een kwaad hart toedragen? Zij was Immers niet de moeite waard, dat zij zich over haar woorden ergerde Toen zij ontbeten had en klaar stond om te vertrekken, overhandigde Wells, de butler, haar een klein pakje. Mr McMillan vroeg mij u dit te geven, toen hij wegging. Virginia nam het aan en stak het in haar taschje. handelaren, aan het Bui BANDOENG, 4 Maart (Aneta- A.N.P.). Door de overstrooming en de daarop volgende aardschuivmg bij het radiostation Malabar zijn zeven personen gedood^ Het water zocht een uitweg en vormde een stroom van 300 meter breed in de richting van het radio station. Het huis, bewoond door de familie Slooten werd tegen den grond geslagen. Een koelieverblijf, -waar vier famili^ waren ondergebracht, werd vernield. Een inheemsche jon gen bekwam een sehedelfractuur en is overleden. Twee kinderen van een 'mantri-'hoofdverpleger werden dood ‘aangetroffen, evenals twee andere kinderen, een hadji (inlander die den tocht naar Mekka heeft gemaakt) en z(jn echtgenoote. Vier personen zijn gewond in het Juliana-Ziekenhuis opgenomen. Een antenne van het radiostation kwam neer op de hoogspanningslei- ding, waardoor het licht gedurende anderhalf uur was uitgeschakeld. Het radiobedrjjf werd stilgelegd om onge lukken te voorkomen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Twee Europeanen, de heeren Var- kevisscher en Broer, alsmede ande-i ren, werden door den stroom meege sleurd. (Reeds gisteren werd gemeld dat de heer Varkevisscher gewond was.) De regens zijn opgehouden, zoodat verder gevaar is geweken. ENGELAND. Metaal wordt duurder. Eengelsche invoerrechten op giet ijzer afgeschaft. Men heelt Burgin, parlementair on dersecretaris van het ministerie van handel, in het Lagerhuis gevraagd, of het m verband met de stijging der prij zen van ijzer en staal nier wenscheiijk zou zijn een stelsel van toezicht op de metaaiprijzen m te voeren. Burgln ant woordde dat. minister Runciman te dezen aanzien overleg had gepleegd met den minister voor de coördinatie der defen sie en tot de overtuiging was gekomen, dat een dergelijk toezicht op het oogen- blik noodzakelijk noen wenschelijk is. De Bntsche autoriteiten tiebben de in- voerreenten op gietijzer, welke 33J pet. ad valorem bedroeg, aigescnajt, terwijl de invoerrechten op staal van pet. is verlaagd tot 10 pet. Deze maatregel is een gevolg van het gebrek aan ijzer van de Britscne indus trie, hetgeen weer een gevolg is van de herbewapening, welke gepaard gaat aan het herstel van het normale leven in het land. De industrie wordt door deze maatregel van de regeering in staat ge steld, in het buitenland grondstoiien te koopen, zonder de prijzen in het bin nenland op te voeren. De weg naar Valencia. De rechtschen hebben pogingen in het werk gesteld zich meester te maken van Vallescas, een klein dorp aan den weg naar Valencia, met het doel, dezen weg af te snijden. Bovendien hebben de rechtsche troepen hun druk op Morata te Taruna verzwaard. Na een hevig ge schutvuur trokken zij ten aanval tegen Morata, terwijl zij tevens in de richting van Vallecas aanvielen. Men had overi gens den dubbelen aanval voorzien. De strijd duurde vier uur. De regeerings troepen boden hardnekkigen tegenstand en omstreeks twee uur in den morgen was het slagveld bezaaid met lijken. De rechtsche troepen wilden zich terug trekken, doch zij werden gedwongen opnieuw den strijd te aanvaarden. De Madrileensche verdedigingsraad heeft medegedeeld, dat de zware Dult- sche batterijen van den vijand, die zijn opgesteld aan den anderen kant van den Cerro de los Angeles, de volkswijk Cavaples hebben gebombardeerd. De schade in aanzienlijk, terwijl er vrij wat slachtoffers onder de burgerbevolking gevallen zijn. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat een bericht uit rechtsche bron, gepubli ceerd door de Voz de Espana, meldt, dat ruim 3000 gewonden van het front in Asturië te Bilbao zijn aangekomen. Ver scheidene duizenden gewonden zouden voorts opgenomen zijn in ziekenhuizen in Asturië en verschillende plaatsen van Biscaye. BELGlë. I De regeering zal de zuivelindustrie steunen. Na langdurige beraadslagingen heeft de regeering besloten zeer binnenkort een wetsontwerp bij het parlement in te dienen, waarbij de Korting gemachtigd wordt de productie van en de handel in margarine en dergelijke eetbare vetten te regelen teneinde zoodoende invloed te kunnen oefenen op het prijsverloop der zuivelproducten De margarlnepro- ductie zal dan gecontlngenteerd worden en dit productle-contingent zal al naar de behoeften van de markt periodiek vastgesteld worden. standigheden voorgedaan, die mij nood zaken het te doen Gaat je broer met j'e mee? Neen. Wat zegt Tony ervan? Ik heb het hem niet verteld. Het bleek duidelijk, dat Jane voor een raadsel stond Dus, je loopt van hem weg? vroeg zij koel. O neen. Ik heb hem een briefje ge schreven. Toen had Jane een plotseling besluie genomen. Ga zitten, zei ze, en laat ons eerlijk over de dingen spreken. Ik weet, dat Tony met Je wil trouwen en ik zou graag willen weten, hoe jij erover denkt. Ik denk er heelemaal niet over. Ik houd niet van hem. En je bent niet vap plan met hem te trouwen, wanneer je niet van hem houdt? Neen. Rickey boog zich over haar heen en smeekte: Niet doen, Jinny Ik ben een bruut, zei hij even later, ik weet het wel, Jinny, maaY ik kan niet anders, Ik moet gaan... Toen hij weg was, deed Virginia haar avondjurk uit en sloeg een eenvoudig, blauw pelgnolrtje om dat zij zelf ge maakt had. Zij wist wat haar te doen stond Uit het secretalre-tje in den hoek ham zij pen en papier prachtig dik geschept papier, met het Bleecker wapen in den hoek. Haar briefje aan Michael schreef zij zonder aarzelen, verzegelde het daarna en legde het opzij. Morgen ochtend zou zij het hem laten brengen. In bed dacht zij nog eens over alles ha. Het kon niet anders Michael kon niet langer voor haar zijn. Zij had haar besluit genomen, haar trots had haar Toen zij eindelijk goed en wel in den trein zat, opende Virginia het kleine pakje, dat Wells haai* had gegeven. De oude Anthony had haar naar het station gereden ërt bij het afscheid met een eenigszins ontroerde stem gezegd: Als Je ooit behoefte voelt aan eén vriend, mijn lieve kind, weet dan, dat ik altijd voor je klaar sta. Waarop zij geantwoord had: O. ik wou, dat ik van Tony hield. Het zou heerlijk zijn om u tot schoon vader te hebben Maar dat en alles was vergeten toén zij het touwtje had losgemaakt en in een witlederen étui een gedreven platina, hanger had gevonden, rondom met dia mantjes versierd Michael had op eén kaartje erbij het gedicht geschreven, dat haar voorvader aan de dame van de oud- Hollandsche lepels had opgedragen Al trek Ik oost- of westwaarts, naar ’t noorden of naar ’t zuid. Het glanzen van dit zllv'ren ding blijft steeds in mijn herinnering. Maar meer dan ’t beeld erin gegrift, het lief gezicht dat eens dit zilver ving. En daaronder stond: Voor mijn Virgi nia, met mijn liefde voor altijd. daartoe gedreven Haar keuze was tus- schen Rickey en Michael, want hen bei den vereenigen ging niet langer. En zij kon Rickey niet in den steek laten, hij had haar noodlg en zeker als hij uit Florida terugkwam Want dat de heele geschiedenis met Marty op veel verdriet voor hem zou uitdraaien, daar was Vir- gina zeker van. Tenslotte viel zij in slaap en toen zij wakker werd, aanschouwde zij een grau wen Kerstmorgen. Zij kleedde zich haas tig aan, schreef het briefje aan Tony en vroeg toen den weg naai de naaste kerk. Veel kalmer en zeker van den weg, dien zij gaan moest, was zij op Derek- dale teruggekomen. Zij vroeg of zij mrs. Bleecker kon spreken en haar gastvrouw had haar op bed ontvangen. Jane zag er jonger dan ooit uit in een roze ochtendjasje en de haren in een breede, rose bandeau. Zij had thee en toast voor ontbijt. Het liefste zou zij met chocolade en versche broodjes ontbeten hebben, maar zij moest om haar figuur denken. Maar lieve kind, hoe kom je zoo vroeg op? riep zij uit, toen Virginia bin nentrad. Ik ben naar de kerk geweest. Heusch? Ja, en ik kom u goedendag zeggen, want ik ga vanmorgen weg, mrs Blee cker. Er was een lichtje in Jane’s oogen ge komen Waarom ga Je weg? Er hebben zich onverwachte om- I een aantal dorpen in de nabijheid der hoofdstad. Duitsche ambassadeur overhandigt Franco geloofsbrieven. De Duitsche ambassadeur generaal Faupel, heeft te Salamanca zijn geloofs brieven aan Franco overhandigd, terwijl een geestdriftige menigte „Deutschland ueber alles” zong en „Vlvl Alemaiua'* juichte. Faupel verklaarde o.m.: „Wij, Dult- schers, zijn er over overtuigd, dat de bases voor de verzoening der volkeren zijn de beschaving en het onderling ver trouwen der volkeren. De klassehaat kan niet tot dit doel lelden.” Generaal Franco antwoordde o.m.: „Wij willen bij ons den vrede, dien Duitschland in zijn land gebracht heeft, invoeren.” hebbende den volkspolitieken toestand des lands, en gehoord hebbende het rapport van Bottai, besluit de volkspolitiek te per- fectionneeren langs de volgende richtlij nen: 1. Voorkeursrecht op arbeid aan vaders van groote gezinnen, omdat in moeilijke tijdten voor het vaderland, de groote gezin nen zich de zwaarste offers moeten ge troosten etn het grootste contingent man nen leveren; 2. Een politiek te volgen, waarbij gelet wordt op het gezinsinkomen; 3. Een herziening der aan de orde zijn de volkspolitieke maatregelen, teneinde hieraan een meer rechtstreeksch karakter VEREENIGDE STATEN. Economische mobilisatie? Van fabrieken, die voor het leger kunnen werken. De Washington Times verneemt uit betrouwbare bron dat de generale staf der Vereenigde Staten voornemens is aan het congres de middelen te vragen voor een jaarlijksche proef mobilisatie van de Amerlkaansche fabrieken, die kunnen werken voor het leger. Plotseling drong de humor van de situatie tot Virginia door en zij glim lachte, toen zij antwoordde: U wilt niet, dat ik met Tony trouw Wat kan het u dan schelen of ik van een ander houd? Waarop Jane een beetje beduusd had geantwoord: Het kan mij qok niets schelen. Maar de waarheid was, dat zij Virginia had willen zien lijden, niet Tony. Wat verbeeldde dat kind zich, dat zij met een hooghartig gebaar het Bleecker-for tuin durfde verwerpen? Virginia stak haar de hand toe: Ik moet nu gaan En ik heb u nog geen gelukkig Kerstfeest gewenscht. Veel kans op een gelukkig Kerst feest zal Ik niet hebben met Tony in zoo’n stemming, had Jane geantwoord. Maar zij had Virginia’s hand toch ge drukt en er, een beetje beschaamd over zichzelf, aan toegevoegd: Ik had je dat alles misschien niet Andere vrouwen zouden om de zoo in Je gezicht moeten zeggen... voordeelen denken - - Minachting brandde als een vlam in haar oogen toen Virginia de oudere vrouw aanlag U bedoelt zijn geld? Voor mij zou het huwelijk nooit een contract kunnen zijn. mrs. Bleecker. U hoeft niet bang te zijn. Tony is absoluut veilig Toen was Jane grof geworden. Natuurlijk is er een ander, zei ze. Je zoudt geen milUoenen weggooien, als Je niet van een ander hield. Dat is de ware reden. Mussolini doctor honoris causa. Begin, April zal de senaat van, de univer- siteit van Lausanne onder voorzitterschap van den rector der universiteit zich naar Rome begeven om de^ Duce den doctorsbul voor het doctoraat honoris causa in de po litieke en, sociale wetenschappen ie over handigen. De universiteit besloot ter gele genheid van het honderdjarig bestaan Mussolini tot eeredoctor te benoemen. De senaat zal worden vergezeld van pro fessor Bosinsegm, die reeds aan, de univer siteit doceerde toe>n Mussolini deze be zocht. j Professoren en studenten van de univer- t siteit van Lausanne zyn er trots op, dat stuk van de volkspoltiiek des lands bespro- J Mussolini het eeredoctoraat heeft aan- -- i-u.-j vaard, nadat hy een dergelijk aanbod van andere universiteiten van de hand heeft „De groote fascistische raad, bestudeerd J gewezen. te geven en den grooten gezinnen een sta biel bestaan te verzekeren; 4. De instelling van huwelyksleenin- gen en bruid schat ver zekeringen voor jeug dige arbeiders; 5. De vorming eener nationale vereeni- ging ondeij de groote gezinnen; 6. Een herziening der provinciale en gemeentelijke kieskringen, waarbij als grondslag genomen zullen worden de re- sultaten der volkstelling van 1941 en de kieskringen in die gemeenten en provinciën zullen worden opgeheven, waar de bevol king een bepaalde leeftijdsgrens heeft overschreden en schaarsch is geworden; 7. De instelling van een centraal or gaan als controle op de volkspolitiek. Na deze richtlijnen, welke in den vorm, van wetgevende maatregelen zullen wor den vastgesteld, te hebben besproken, her innerde de groote fascistische raad er aan, dat het volkspolitieke vraagstuk, als een kwestie van leven en voortzetting van het leven, inderdaad een kardinaal vraagstuk is, en, geen militaire macht, geen econo mische uitbreiding en geen veilige toe komst voor het vaderland. Hierna werd de vergadering gesloten. De groote fascistische raad zal morgen weuerom byeenkomen. ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het'Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 14 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden- mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenko'mst van s Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór lureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Keert Schuschnigg zich af van Mussolini? Toch restauratie De „Daily Herald meiui, dat ue uostui- ryksche bondskanselier, bcnuschmgg, zyn, reis naai' Rome, die in den loop van ue volgende week geschieden zou, ai gelast heelt. Het blad scnryft dan verder: „Uostenryk breekt met Mussolini. Dn verbazingwekkende gebaar geeft het einde aan, van de nauwe overeenstemming tus- sche Oostenrijk en Italië, welke m net voorjaar van 1933 ontstond. Teneinde nadruk te leggen op den breuk doen de regeeringsbladen van, Weenen een aanval op de bewapeningspolitiek van Italië. Meer nog, en dit is gevaarlijk, Schuschnigg schijnt besloten te zyn voort te gaan met zyn plannen tot restauratie fier Habsburgers, ondanks de waarschuw in gen van Berlijn en Rome.” De legerleiding heeft een onderzoek ingesteld in 20.000 fabrieken. Hiervan worden 12.000 gerangschikt onder de zoo genaamde „sleutel-fabrieken", die In ge val van oorlog onmiddellijk oorlogsma- terieel kunnen fabrtceeren. Hieronder worden ook gerekend uniformen, auto-t mobielen e.d. De generale staf hóópt, dat nog In de huidige zitting van het congres een wet op de economische mobilisatie van de Vereenigde Staten wordt aangenomen.. Dank je, Wells, zei ze kalm. Maar onder haar uiterlijke kalmte bonsde (101HE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1