KING 4 PEPERMUNT Van het Haagsche Binnenhof. i King houdt U fris en monter! Beurs van Amsterdam. Belangrijke Fransche Ministerraad. vangen besprekingen tot sluitW van een handels- en soheepvaartverdrag mogelijk zyn geworden na de succesrijke totstand koming van een overeenkomst voor het wederzydsohe handelsverkeer, Horinoetsji zeide voorts dat de handels overeenkomst tusschen Japan en Birma, i waarbij Japansche katoenen stukgoederen worden uitgewisseld tegen Birmeesche ruwe katoen, reeds van kracht is geworden, ter wijl ue onderhandelingen met BritSch- Indië inzake herziening en hernieuwing van de handelsovereenkomst eveneens goe den vooruitging maken. De betrekkingen met Nederlaiufech. Vervolgens kwam Horinoetsji te spreken over de handelsbetrekkingen met Neder- landsch-Indië, waarbij hij verklaarde .dat door de totstandkoming der scheepvaart overeenkomsten tusschen Japan en Neder- landsch Oost-Indië een gunstige atmosfeer is geschapen voor de sluiting van een han delsovereenkomst. Spreker zeide verder nog, dat de Japan sche regeering er naar streeft, overeenkom sten inzalce het ruilverkeer te sluiten met andere landen, met inachtnneming van de geldende tendenz in de internationale han del s betrekkingen. Ten aanzien van Noord-Ohina zeide Ho rinoetsji, dat de beide .besturen in Noord- China n.l. de autonome regeering van Oost- Hopei en de politieke raad van Hopei en Tsjahar tot stand zijn gekomen als gevolg van de bijzondere omstandigheden in Noord-China. Het bestaan dezer besturen in Noord- China die bereid' is en in staat zijn samen to werken met Japan, Mandsjoekwo en China is wenschelyk. Horinoetsji zeide ten slotte dat de economische samenwerking met de -Chineesche belangengroepen in Noord-China' in goede bansn is. De Japan sche regeering bevordert de ontwikkeling der betrekkingen door de noodige midde len ter beschikking te stellen. De begrooting van Justitie aangenomen. De begrooting van Justitie is gister- in de Eerste Kamer z. h. st. rmen, met aanteekening dat de béide natlonaal-socialistlsche afgevaar digden de heeren De Marcha,nt et r'An- sembourg en Van Vessem tegen wensch- ten te stemmen. Laatstgenoemde sloot vanmorgen de rij van sprekers met een rede, waarin hij betoogde dat de natlo naal-socialistlsche beweging in velerlei opzichten in een uitzonderingspositie werd geplaatst. In antwoord op de vele tegen de N.S.B. geuite beschuldigingen van terroristisch optreden verklaarde hij, dat veie leden-der N.S.B. uit andere partijen -waren gekomen en nogniet nationaab-socialistisch waren opgevoed ol geen bona fide leden waren, In zijn antwoord stelde de minister van justitie mr. Van Schalk daartegen over, dat de bedoelde ordeverstoringen systematisch waren voorbereid en dat de artikelen in de N.S.B.-pers van de be doelde opvoeding weinig deden verwach ten. Ten aanzien van de verschillende op merkingen over onderdeelen deed de minister op sommige punten toezeggin gen, zooals t.a.v. de herziening van het reemdelingenrecht, de Invoering van de administratieve rechtspraak, de wijze van overbrenging van personen die ver vangende hechtenis moesten ondergaan en eventueel verdergaande wijziging van het zeerecht, al had hij bezwaren tegen ratificatie der drie Brusselsche conven- Voor zoover hij niet alle eischen kon inwilligen beriep hij zich in verschillen de gevallen op de financieele conse- quenties, daaraan verbonden zouden zijn. De kwestie der muziekauteursrechten was zeer Ingewikkeld te regelen omdat het volgens den minister hier een mee- ningsverschll tusschen B.U.M.A. en radlo- omroepvereenlgingen betrot over de grootte van een bedrag, een civielrech telijke kwestie dus. Van een strafrech telijke vervolging kon pas sprake zijn als een klacht zou zijn Ingediend, en daartoe was de B.U.M.A. nog niet over- De minister verklaarde, dat te Alkmaar met betrekking tot de drie boerenjln- gens, die bij de zaak te Broek op Lan- gendijk betrokken waren, niets onregel matigs was geschied en dat zij blijkens zijn onderzoek op eigen initiatief van hooger beroep hadden afgezien. De heer Mendels was hiervan niet overtuigd en de minister zegde overleg met den raadsman der jongens to£ De minister verklaarde, dain ons land van willekeurige toepassing der preventieve hechtenis geen sprake is, doch zegde toe, er voor te waken, dat dit instituut met de grootste voorzich tigheid zal worden gebruikt. In den loop van den middag kon nog begonnen worden met de behandeling van de begrooting van Binnenlandsche Zaken. De heer Hermans (s.d.) klaagde over het passeeren van sociaal-democraten bij burgermeestersbenoemingen. De heer Kropman (r.k.) sprak de vrees uit, dat de regeering te centralistisch optreedt tegenover de gemeentebesturen en aldus de gemeentelijke autonomie ondermijnt. De heer Savornin Lohman (c.h.) ten slotte betreurde het Kon. besluit waarbij de nationale kleuren worden bepaald te zijn rood-wit-blauw. Er was eerder aan leiding geweest, de kleuren oranje-wlt- glauw te kiezen, hoejvel men het best deze materie voorloopig nog ongeregeld had kunnen laten. De beschouwingen over Binnenland sche Zaken zullen hiorgen worden voort gezet. BINNENLAND. De aankomst van de Nederlandsche handelsmissie in Rio de Janeiro. De Nederlandsche handelsmissie, wel ke onder leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek een reis door Zuid-Ame- rika maakt, is gisteren in Rio de Janeiro aangekomen. Aan boord werd het gezel schap Nederlanders verwelkomd namens aen president der republiek, door den ambassadeur Oliveira en door den mi nister van buitenlandsche zaken Ouro- preto Denzelfden dag heeft de volledige mis sie een tegenbezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken in het paleis Itamaraty. Tevens maakte de missie een aanvang met haar werkzaamheden door de ge- dachtenwisseling te openen met het In terdepartementale Braziliaansche Werk- pomité. Voorts was er dien dag op het Neder landsche gezantschap een noenmaal, waar de missie voor het eerst in contact kwam met de ambtelijke- en zakenwe reld uit Brazilië. i De leider der missie, jhr. Van Karne beek, bracht vervolgens een bezoek aan den ministers van financiën, van land bouw, van arbeid en van. binnénlandsche zaken. Later In den middag bezocht de missie de Braziliaansche Persvereeniging en ontving een aantal journalisten- De volgende dagen zijn bestemd voos zakelijke besprekingen. De ontvangst en de stemming waren overal zeer hartelijk. De groote dagbla den ln Rio de Janeiro publiceeren uit voerige beschouwingen met portretten der missieleden, alsmede tal van artike len en afbeeldingen ovor Nederlandsche onderwerpen. Het ontwerp-Ziekenverzorgingswet en de vrije apothekerskeuze. Het hoofdbestuur van de Nederland sche Maatschappij tot bevordering der Pharmacie heelt zich .met een uitvoerig adres, gericht tot de leden van de Twee de Kamer, naar aanleiding van de laat ste nota van wijziging van het ontwerp- Ziekenverzorgingswet. In het adres vestigt het hoofdbestuur er de aandacht op, dat door de bepaling van art. 10, derde lid van het ontwerp de apothekers in een positie worden ge bracht, welke zeer verschillend is van die der andere deelnemers. Immers voor artsen, specialisten, tandartsen en vroed vrouwen geldt de vrije keuze algemeen. Voor apothekers is hetzelfde stelsel in beginsel gehandhaafd, dat de minister kan daarvan afwijking toestaan. Het hoofdbestuur voert een groot aantal ar gumenten voor het behoud der vrije apo- thekexskeuze aan. In. de noemt het de persoonlijke 1 patiënt en apotheker. In het adres wordt met voorbeelden aangetöönd, dat deze band inderdaad een groote rol speelt, al wordt zulks van andere zijde dikwijls ontkend. Ook het vertrouwens-element kam bij den apo theker ftt.worden uitgeschakeld, terwijl ook om practische redenen het persoon- - lijk contact gewenscht moet worden ge acht. Bij de ziekenfondsapotheek met een ambtenaar-apotheker ontbreekt dit contact geheel en al. De aard van dit bedrijf met zijn receptenbereiding aan den loopenden band leeht zich daar niet toe. Voorts wordt gewezen qp den dringen den ëisch, dat het apothekersberoep een vrij beroep blijft. Waar een ziekenfonds- bestuur, dat een eigen apotheek exploi teert, meestal uit leeken is samengesteld, bestaat het gevaar, dat bij een conflict tusschen het financieele belang van net fonds en het pharmaceutisch' belang der leden het laatste het onderspit delft. Het standpunt van den minister komt het hoofdbestuur onbegrijpelijk voor. Eenerzij ds stelt men het apothekersbe roep op hoogen prijs, getuige de groote kosten, besteed voor het pharmaceutisch hooger onderwijs en de zware examen- eischen, anderzijds zal hem door den niquwen regeling in vele gevallen de be staansmogelijkheid worden ontnomen. Wanneer in de toekomst de vrije keuze bij de fondsen uitzondering wórdt, zul len de meeste apothekers verdwijnen en zal de pharmaceutische verzorging van het publiek, fondsleden en niet-fonds- leden aanzienlijk slechter worden, zulks, ten nadeele van de volksgezondheid Dv geneesmiddelenprijzen zullen duurder moeten worden en velen zullen meer dan tot nu toe ln handen vallen van onbevoegden. De conclusie luidt, dat de oprichting van eigen zieken fondsapptheken cn daarmede gepaard gaande Inkrimping van het apothekersbedrijf tengevolge zal hebben, dat de geneesmiddelenvoorrie- ning duurder, minder doeltreffend en minder gemakkelijk zal worden, terwijl een belangrijke groep van wetenschap pelijke werkers voor de volksgezondheid de bestaansmogelijkheid zal worden ont- WEERBERICHT. Weerbericht naar richt in den morgen van 5 Maart, mede gedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste stand 771.3 te Reval eni Estland Laagste stand 741.9 te Tours, Frankrijk Verwachting: Matige tot zwakke, oos telijke tot noordelijke wind, zwaar be wolkt tot betrokken, mogelijk eenlge regen, weinig verandering in tempera- De vijandelijkheden in Spanje. Voorbehoud tot het nemen van maatregelen. Ingediend is een^ wetsontwerp „voor behoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje". De memorie van toelichting, Welke is onderteekend door de ministers van Buitenlandsche Zaken, Justitie, Finan ciën, Defensie, Waterstaat, Handel, Nij verheid en Scheepvaart, en Koloniën luidt als volgt: Terwijl de Uitvoerverbodenwet 1935 en de Sanctiewet 1935 voor een aantal door Nederland te nemen maatregelen, die zoo al niet tot bevordering der beëindi ging van vijandelijkheden in Spanje, dan toch tot localiseering daarvan kun nen strekken, een grpnslag bieden, geven het overleg in de zg non-interventie- commissie te Londen, en de door deze commissie gedane aanbevelingen aan leiding tot verschillende andere maat regelen, Wiarvoor fn onze wetgeving ee$ grondslag ontbreekt. Gedacht wordt hier in de eerste plaats aan een verbodsbe paling met betrekking tot het dlenst- nemen bij de strijdkrachten in Spanje. Wel werd zulk dienstnemen, voor zoover dit niet reeds wordt belemmerd door het bestaande verbod tot aanwerving en door de sanctie van het verlies van het Nederlanderschap, reeds zooveel mogelijk tegengegaan door de gepubliceerde maat regelen Inzake de afgjfte van paspoor ten voor reizen naar Spanje, een be pa aid verbod met strafbaarstelling van zoodanige behoeft een wettelijke basis. Nu verder de in de non-interventiecoïn- missie bereikte overeenstemming heeft geleid tot aanbeveling van effectieve maatregelen van controle op den toe-' voer van wapentuig en vrijwilligers naar Spanje, kan Nederland niet achterblij ven, voor zoover ,i» zijn vermogen ligt, er aan mede te werken 4an het beoogde doel wordt bereikt. Een algemeene maat regel van bestuur strekkende tot het tegengaan van het vervoer met Neder landsche schepen van wapentuig en vrij willigers naar Spanje, gegrond op de Sanctiewet 1935, Verkeert leeds in een vergevorderd stadium van vóorbereiding. Het voortdurend overleg in de genoemde commissie maakt het wenschelijk en noodig, dat met bekwamen spoed onzer zijds telkens maatregelen kunnen wor den genomen, al naar mate over ver schillende onderwerpen in die commis sie en tusschen de regeeringen overeen stemming wordt bereikt. Het is niet wel mogelijk voor depe spoedeischende regelingen, die somwijlen voor een onderdepl vallen op het gebiefl van den wetgever, telkenmale de mede werking van de wetgevende macht in te rofepen. Hef is orn' dié reden, dat bij dit wetsontwerp aan de Kroon le bevoegd heid wordt' verleétt'd om bij algemeenen maatregel van béstutir die maatregelen, welke door de omstandigheden mochten .worden vereischtg te nemen. jpe bepalingen ^van art. 2 e.v. zijn in hoofdzaak gelijkluidend dan die van dê Uitvoerverboden- en Sanctiewet. Met het oog op 4e wenscbelijkhëid bepaalde fei ten dooi* Nederlanders oók in het bui tenland gepïeegl té kutmen Verbieden, is aan arfc'4 een vijfde lid toegevoegd. Wegen* den- spoêdelschenden aard van dage aangelegenheid is, overeenkomstig art. 71 van de wet op de staatsinrichting van Nederlandsch-Indië. afgezien van het hooren van den Volksraad van Ned.- Reg-eling der ziekenverzorging. Overleg met den Minister van Sociale Zaken. Nadat de memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp tot regeling dér ziekenverzorging was ingezonden, heeft een mondeling overleg tusschen den Minister van Sociale Zaken en de bijzondere commissie plaats gehad. •Van dat overleg "is nu aan de Kamer mededéeling geda'ah Het gaf aanleiding tot verschillend^1 wijzigingen, welke, in een nadere nota van wijziging vereenigd, aap de commissie Werden toegezonden. Deze zesde nota van wijziging ging vergezeld van een nader gewijzigd ont werp van wet. Van de zijde der commissie werd ge wezen op.het gestelde in het vijfde lid van artikel 10, dat o.a. bepaalt, dat van een weigering otji een adapirant-deel- nemer toe te laten of van een verbre king-van een verbintenis met een deel nemer toe te lèteri of van een verbre king van eén verbintenis met een deel nemer beroep openktaat bij de commis sie van toezicht, die zich van behande ling van dat beroep onthoudt, indien deze behoort tot de bevoegdheid van den tuchtrechter. Deze verwijzing naar den tuchtrechter is niet juist, omdat de be handeling van een beroep als het be doelde nimmer tot diens bevoegdheid kan behooren. De minister erkende de juistheid van de opmerking met betrekking tot het vijfde lid van art 10, van welk artikel hij een wijziging toezegde. 'Uit het midden der commissie werd aanvulling van het ontwerp bepleit met een bepaling, welk© voor alle gevallen het hooren van den Centralen Raad vóór de vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur verplicht stelt. De minister bleek tot een zoodanige aanvulling bereid te zijn. De commissie meende, dat het aanbe veling zou verdienen in verschillende artikelen, waarin thans alleen van rege ling door de Króón wordt gewaagd, uit drukkelijk te spreken van een algemee nen maatregel van bestuur. De minister zegde toe, het ontwerp op dit punt aan een herziening te zullen Issie bestond ernstig be- Bij de zwaar tegen de blanco volmacht, welke bij artikel 8 door de regeering wordt gevraagd Overigens gaf de commissie als haar meening te kennen, dat ook- deze be paling naar het artikel betreffende de rechtèn en verplichtingen der leden zou behooren te worden overgebracht. De niinistpr ztgde overweging toe. De commissie stelde de vraag, of de weistandsgrens in art. 9 niet zou kunnen vervallen of althans op een vrij hoog bedrag zou kunnen worden gesteld, in dien een gedifferentieerd tarief werd ingevoerd. De minister verklaarde zich bereid, de mogelijkheid van een gedifferentieerd tarief in overweging te nemen. Tegen het geheel doen vervallen van de weistandsgrens bleef bij den minister ernstig bezwaar bestaan Wel deelde de minister mede, dat het zijn bedoeling is.^te bevorderen, dat krachtens de overgangsbepalingen worclt afgezien van den eisch van eeir wei standsgrens ten aanzien van die fond sen, die zulk èen gTens op dit oogenblik niet hebben. De „Kippenpot" en de Pluimvee- houdery. Vragen van den heer v. <L Sluis. De heer Van der Sluis heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij ae volgende vragen gesteld: i. Kan de minister bevestigen, dat de zg. „kippenpot" is samengesteld uit: a. de heffingen op eieren bij den uit voer naar Duitschlahd, b. de ingehouden restituties bij uit voer? 2 Is de minister bereid een opgave te verstrekken, waarin van week tot week de sub a. en b. bedoelde bedragen woi-" den gespecificeerd met vermelding van de iedere week naar Duitschland uitge voerde eieren, de opgelegde heffingen en de ingehouden restituties, een en an der sedert met de vorming van den „kippenpot" een begin werd gemaakt tot heden? 3. Is de minister bereid mede te dee- len, of in den „kippenpot" eveneens zijn gevloeid de bedragen, waarvoor geer» restitutie werd verleend, toen van Nov. 1933 tot Januari 1934 de rechten op mais, tarwe en gerst waren verhoogd van l tot f 1.50 de 100 kg., terwijl gedurende deze periode de toeslag bij export bleef gehandhaafd op het bedrag, hetwelk be rekend was, toen de heffing nog 1.— bedroeg? Is eveneens in den „kippen pot" gevloeid het bedrag van 25 cent per 100 eieren, waarmede de restitutie on middellijk na de muntdepreciatie werd verlaagd om eerst een maand later weer op 35 cent te worden teruggebracht? 4. Is de minister bereid gespecificeerd mede te deelen, welke bedragen uit den „kippenpot" ten behoeve van de pluim veehouders zijn gebruikt voor steun aan fokkerijen en vermeerderingsbedrijven? 5. Acht de minister het juist de be- dragén, welké bènoodigd zijn kis voor schotten voor de financieringVan den export naar Duitschland te beschouwen als bedragen, waarmede de „kippenpot" werd verminderd of «is de minister van. meening, dat deze bedragen, zij het ver traagd, terugkomen, zopdat zij ten slotte toch weder in den „kippenpot" vloeien, waardoor slechts van tijdelijke vermin dering zou kunnen worden gesproken? 6. Is de minister bereid mede te dee len, we^lke de reden is, waarom thans blijkens zijn verklaring in de vergade ring dér Tweede Kamer van 18 Februari 1937 .nagenoeg, niets, althans niet de groote sommen, die de millioenen doen ontstaan", in den „kippenpot" zouden vloeien? 7. Staat de minister nog steeds op het standpunt, dat de „kippenpot" geheel aan de pluimveehouderij ten goede be hoort te komen? GEMENGDE BERICHTEN. Moord te Groede. Een landbouwer schiet a bout por- tant een knecht dood. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op den Breskenschedijk te Groede de 45- jarige landbouwer F. G. op den 30-jarig'en A. W een schot gelost, dat dezen in het hart trof. De man was vrijwel op slag dood. Omtrent de aanleiding tot het gebeur de vernemen wij, dat er sinds eenigen tijd een veéte tusschen F. G. en A. W. bestond. Laatstgenoemde was werkzaam op een boerenerf, dat gelegen is naast een stuk land van F G. Gistermiddag ontmgoetten beide mannen elkaar op den Breskenschedijk. Zij kre gen twist en plotseling haalde G. een revolver te voorschijn, waarmede hij een schot loste op W„ die even later ineen zeeg. Onmiddellijk schoten eenige voorbij gangers toe, terwijl enkelen den rijks veldwachter waarschuwden. Deze arres- teferde den dader en bracht hem naar de marechaussee-kazerne te Breskens. G. staat zeer ongunstig bekend. Het lijk van het slachtoffer is door de politie in beslag genomen De potvisschen te Rotterdam. In een bijeenkomst in „Atlanta" in Rotterdam heeft prof. dr H Bosehma, directeur van het Rijksmuseum van na tuurlijke historie te Leiden, het een en ander verteld over de in Zeeland aange spoelde potvisschen Men vermoedt, aldus spr. dat, toen het water zakte, de beide exempla ren op de zandbank, door het eigen ge wicht tegen de zandplaat zijn gedrukt en toen niet meer in staat zijn geweest adem te halen. Prof Bosehma sprak zijn dank uit jegens allen, vooral tot de heeren Kroes Een natuurlijke verkwikking TONNEMA CIE. F ABP. VAN KING PEPERMUNT SNEE* en de autoriteiten in Zeeland, voor de medewerking welke zij hadden verleend. Spr uitte zijn voldoening, dat men Rot terdam een terrein had gekregen, dat zich zoo uitstekend leende tot de ont leding van de potvisschen en het weten schappelijke onderzoek. Ten onrechte klaagde men over den geur, welke de dieren verspreiden, wantde beziens waardigheid van deze exemplaren, welke men hoogstwaarschijnlijk nooit meer zou kunnen aanschouwen, woog ruimschoot daar tegen op. Spr. zeide nog, dat er hier te lande geen juridische regeling is met betrek king tot het vinden van deze soort die ren, welkè niet onder strandvonderij ge rekend kunnen worden, omdat er geen eigenaar Is geweest, zooals voor strand vonderij geldt. Men heeft hier het recht van den vinder zonder meer toegepast en men kon zich dus alleen door middel van koop ln het bezit stellen van de dle- len, welke voor de Nederlandsche musea een aanwinst van onschatbare waarde zijn. Men zal het werk zoo snel mogelijk beëindigen en dezer dagen zal men ook reeds met het af spekken van het tweede exemplaar beginnen. Er bestaat Zaterdag, Zondag en Maan dag nog gelegenheid voor het publiek om de dieren in oogenschouw te nemen. Zich in vlaag van verstandsverbijstering den hals afgesneden. Een ontzettend drama heeft rich gis termórgen alhier afgespeeld De 55*-jarige A. van E. ging naar de uiterwaarden om hout te hakken. Ver moedelijk heeft hij zich daar ln een vlaag van verstandsverbijstering den hals afgesneden. De man geraakte ver volgens te water en verdronk. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. Ambtenaar uit Meerssen door den trein overreden. Vanmorgen omstreejes zeven uur ont dekte een ambtenaar van de spoorwegen te Meerssen, die op weg was naar het station aldaar, op de Hollandsche lijn tusschen Bunde en Maastricht een man, die door een trein Was overreden Het slachtoffer miste beide voeten* Het bleek later te zijn de ongeveer 50- jarige J. C. uit Maastrecht. In zorgwek- kenden toestand is de man naar het ziekenhuis „Calvariënberg" te Maas-* trlcht vervoerd, RADIONIEUWS A.N.P. Zaterdag 6 Maart. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending, 18—10.20 v.m. en 7—7.30 VPRO: 8.Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.20 Gramofoon, declamatié en VA'RA- Maandrevue (op gr.); 12.— Gramofoon; 12*45 Orgelspel; 1.15—1.45 Gramofoon; 2.„Het internationale vraagstuk der gTondstoffenvoorziening", causerie; 2.20 „Les Ménétriers" en gramofoon; 3.15 Schaakpraatje; 3.30 R'damsch Fhilh. Or kest en solisten; 4.30 Esperanto-uitzen- ding; 4.60 Vervolg concert; 6.40 Literaire causerie; 6.— Orgelspel; 6.30 De Wiele waal1 en causerie; 7.Filmland; 7.30 Bij belvertellingen; 8.Herh. SOS-Ber.; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 Arb. Zangvereen. „Sempre Crescendo", Ensche- désche Orfkestvereen. en solisten; 9.Toe spraak; 9.10 VARA-Orkest; 9.45 Radiotoo- neel; 10.— Berichten ANP; 10.05 Vervolg concert; II.Berichten; 11.05 Damnieuws; 11.10 Ramblers; 11.4512 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. KRO-Uitzending, 4—5 HIRO: 89.16 en 10.Gramofoon; 11.30 Godsd. halfuur; 12.— Berichten; 12.15 KRO-orkest en gramofoon; 2.Voor de jeugd; 2.80 De KRO-Mekxhsten en solirt; 3.Kinderuur; 4— Gramofoon; 4.10 Theosofische cause rie; 4.30 HERO-IPost; 4.35 Gramofoon; 4.40 Causerie over personeelsorganisatie; 5.05 De JKRO-Melodisten en solist; 6.30 Gramo foon 6.46 De KRO-Nachtegaaltjes; 6.1$ Gramofoon; 6.20 Journ. weekoverzicht; 6.45 Gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 Kath. R VTJ; 7.35 Actueele aetherflitsen; 8.— Be richten AiNP, Mededleelingen; 8.10 Over peinzing met muzik. omlijsting; 8.30 KRO- Melodisten, vocaal ensemble en solist; 10.— Declamatie en gramofoon; 10.80 Berichten ANP; 10.40 Intern, sportrevue; 10.5512 Gramofoon. Droit wich 1500 M.: 11.20 Orgelspel; 11.50 Het Rawlins Strijkkwartet; 12.50 Gramoloon; 1.20 Com- 1 modore Grand Orkest; 2.20 „English Sin- —ra", vocaal kwartet en violist; 3.20 Sport- «portage's; 4.56 Declamatie; 5.15 Gramo foon- 5.36 BBC-Dansorkest; 6.20 Berich ten-'6.3& Sportnieuws; 6.50 Welsch Inter mezzo; 7-05 Komische dialoog; 7.20 BBC- Zangers; 7.50 Radiojournaal; 8.20 BBC- Orkest en soliste; 9.20 Berichten; 9.40 Va- riété-prograimtóa; 10.40 Declamatie; 11.— BBC-Theater-Qrkest en goiist; 11.60 Be- nebben; lJP-12^0 Dansmuziek (gr. Radió-Paris 1648 M.: 7.20, 8.20 en U-20 Gramfoon; 1.35 Zang; 1.60 en 3.20 Gramofoon; 5.20 Gevar. con cert; 8.20 Zang en voordracht; 9.05 Con- semtoriumvereeniging, NImes; 11.20- '"iteulen 456 M.: 6.50 H. Fröhlich's orkest en mandoline kwartet; 8.50 Orkestconcert; 8.50 Gramo foon; 11.20 Orkestvereen. Gleiwrtz-Beuthen I.35 Gramofoon; 3.20 Omroepkleinorkest en militair orkest; 6.25 Omroepkwintet; 730 Vroolijk programma; 9.50-11.20 West- duitsch dansorkest en solisten. Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salon- orkest; 1.30 Omroeporkest; 1.50 Gramo foon; 2.23 Vioolrecital; 2,50 Pianorecital; 3.20 Gramofoon; 3.35 A. Felleman's orkest; 6.20 Omroeporkest; 6.05 Gramofoon; 6.35 «n 7.20 dito; 8.20 „Aïda", opera; In de pauze: Causerie, gramofoon en berichten; II.30-12.20 Gramofoon. DeutsChlandsender 1571 M.: 7.30 Gevar. programma; 9.20 Berichten; 960 Fluit en piano; 10.05 Weerbericht- (620—12.16 Dansmuziek (gr.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN, i Landau te- Bodegraven. De sicultaanséance die de Nedei-landsche kampioen gisteravond te Bodegraven gaf, trok, gelijk in dit door den heer De Meyere geschapen schaak-dorado niet anders dan te verwachten was, enorme belangstelling. Na een begroetingswoord door den heer P. J. van Dobben de Bruin, den voorzitter van de schaakclub Bodegraven, begon de simultaanspeler zijn w-andeling langs de borden en precies 12.15 was h(j met zijn taak gereed. Hy had toen van zyn 37 te- onder wie zich de nieuw be- van Oud-Alblas, de heer C. G. van Dobben de Bruin bevond, 31 verslagen, met drie remise gemaakt, te we ten met de heeren J. G. Breekveldt, T-. Scheer en K. Veerman en aan drie anderen, met name de heeren P. G. J. Ydo, A. Scheer en S. Verburg de overwinning moeten l&teri. De voorstelling was dus zoowei voor Lan dau ais voor de schaakclub Bodegraven een mooi succes. WISSELKOERSEN. 4 Maart 5 Maart Officieel. lenden 8.92 8.92 Berlijn 73.46 73.60 Parijs 8.48% 8.49 Brussel 30.76 30.85 Zwitserland 41.71 41.73 Kopenhagen 39.86 39.86 Stockholm 46.02% 46.02% Oslo 44,87% 44.87 New-Yoitc 1.82% 1.82% Praag 6.3s 6.38 Prolongatie 1, part. disc. daggeld 14 registermarken 35%, crediet spermarken 19%, effectensperrmarken 18%, reismarken 51%, bankpapier 42. Beuraoverzicht. Verdeelde markt. Kalme handel. Ru bbe ra andeden levendig en vaat. Scheep vaart waarden gedrukt. Be- leggingsafdeeling weinig veranderd. Industrieelen prijshoudend. Amerika lager. De Rubberfondsen, die de laatste dagen ^igszins op de achtergrond waren gedron gen door de Amerikaansche waarden, had den heden op de Amsterdamsche effecten beurs de leidende positie weer veroverd. In Amsterdam rubbers en diverse andere aandeelen werd druk handel gedreven en daarbij bestoM groote vraag zoodat ten opzichte van gisteren flinke koerswinsten kon worden geboekt. Voor tabakken was de animo niet groot, de koersen waren zoo goed als onveranderd. Onder de industrieelen trokken de Aku'a n°£al de aandacht en daarbij konden die "ch vrijwel geheel herstellen van het gis- teren geleden verlies. De Philipsaandeelen waren prijshoudend, doch Unilevers daar- '"legen werden wat lager afgedaan. De suikerafdeeling was stil, H.V.A.'s wa- ren 200 goed als onveranderd. Enkele ih- oouranten kregen een klein verlies te boe kon. Hoewel de affaire in petroleumfondsen geringe afmetingen was, waren Ko- rinklijkerf prijshoudend. De Warrants wer- n 'ets hooger afgedaan en bewogen zich v°ornamelyk omstreeks den prijs van 630. Voor scheepvaartpapieren was de stem- roing iets zwakker geworden, in het b(j- tonder voor de Indische lijnen, doch groote verliezen kwamen niet voor. Op de Amerikaansche afdeling werd de terugslag ondervonden van de reactie van "allstreet. De staal waarden en de koper- "^rieelèn die de grootste omzetten te zien Raven, werden lager genoteerd. Ameri kaansche kunstzijde-aandeelen waren niet veranderd. Intercontinental Rubbers Wjjven op peil. De beleggingsmarkt was de staatspapieren waren weinig ver anderd, de 3 obligatiën Nederland 1936, 3 obligatiën Ned.-Indië waren goed Prijshoudend. De obligatiën uit de Youmg- 'eening konden zich ruimschoots handhaven. GOUDA, 5 Maart 1937. Een tentoonstelling van „De Goudsche Glazen" in de St. Janskerk te Gouda. ra- omstaan ernstige plannen om on ue zomermaanden in tiouda een tentoonstelling ie houaen van „De Goudscüe Glazen lnu de restauratie der kerkglazen, aer bt. JiuisKera voleindigd is, is er een comité gevormd uit versuiillende daarvoor in aan merking komende organisaties, teneinde een tentoonstelling in te richten van dat gene wat betrekking heeft op de vermaar de Goudsche Glazen, zoowel uit een oog punt van de lustorie der glazen, de kunst der beroemde 17e eeuwsche glasschilders, als de restauratie, zooals die door Ir. J. Schouten jn 30 jaren is tot stand gebracht, en de literatuur, welke daarover is ver schenen. j Deze expositie zal met de medewerking van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk ge houden worden op de daarvoor meest aan gewezen piaatè; de St. Janskerk, die om eyn beroemde glazen van de meesters deA glazeniers, museum van glasschilderkunst kaai worden genoemd. Het Comité, dat voor deze tentoonstel ling is gevormd bestaat uit: Mr. A. J. J. Ryksen, Voorzitter; C. van Krimpen, Viee- Voorzitter; Mej. Verwaal, Secretaresse; H. Harms, Penningmeester; D. A. Goedewaa- gen; H. de Groot; C. H. Hagedorn; J. G. C. Kamphuizen; P. D. Muylwyk; G. J. J. Pot; A. R. v. d. Putte; Dr. Mr. J. Smit; F. Tieter; G. F. W. van de Velde; Mevr. de Vooys-de Lange en Dr. K. Zimmerman. Haar van het hoofd gerukt. Ongeluk op de Ambachtsschool Op de Ambachtsschool hier ter stede is Woensdagmorgen een ongeluk gebeurd, dat nóg bijzonder goed afliep. In de af- deeling voor autoherstellers is de 17-jarige A. M. Wassing, wonende Gouwe 240, met zijn haar in een boormachine geraakt, ten gevolge waarvan een flinke hoeveelheid haar tot op de huid van het hoofd werd afgerukt. Op het gillen van den jongen, die leerling is van de 3de klasse, snelde een e, die de machine uit- Met zulk een kracht was het haar van 't hoofd getrokken dat de boor, welke een dikte heeft van een pink, geheel krom was geraakt. De jongen had aanvan kelijk veel pijn, doch na wat van den schrik' te zijn bekomen heeft hy een nieuwe boor in de machine geplaatst en zyn werkzaam heden voortgezet. Een andere leerling, die in hetzelfde lokaal was, verloor by het zien van het ongeval 't bewustzijn. Hy kwam evenwel spoedig weer by kennis. De verlenging van B-steun. De berekening van de rijksbijdrage. De minister van sociale zaken heeft «jen. geméentëbéètürên een rondzendbrief doen toekomen waarin een regeling wordt ge geven voor de verleening van z.g. B-steun. Deze rondzendbrief wykt slechts van den het vorige jaar gezondene af voor zoover het betreft de berekening van de rijksbij drage, welke als volgt zal plaats hebben. Over het kalenderjaar 1937 mag per ge meente ten hoogste worden besteed een bedrag gelyk aan het gemiddelde aantal «verkloozen over de eerste tien maanden van 1936 van de als werkzoekende by de plaatselijke organen der arbeidsbemidde ling ingeschrevenen, vermenigvuldigd met 5.30. Van het hiervoor genoemde bedrag ad 5.30 per werklooze komt 2.tei» laste van de gemeente en 3.30 voor reke ning van het departement van sociale za ken. In verband met het gunstig resultaat van de door den minister van sociale zaken ge nomen proefneming inzake de beschikbaar stelling van wollen en halfwollen dekens behoudt de minister zich het recht voor een gedeelte van het aan de gemeente uit te/keeren bedrag niet in geld doch in na. tura te verstrekken. De uitvoering van de regeling wordt we derom opgedragen aan bet plaatselijk zoo genaamd B-Comité. Voor de samenstelling van dit comité gelden dezelfde regelen als vorige jaren. Aangehouden. De politie heeft hedenmorgen J. N.f al hier, aangehouden, die nog 4 maanden tuchtschool heeft te ondergaan. Hy is naar Rotterdam overgebracht. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe aanwinsten. Onderstaande werken liggen van 1 tot 15 Maart op de leeszaal ter lezing en kun nen nu reeds besproken worden. Romans. Wies Defresne; Klanten. J. H. Doorn: De roode straten van Damascus. G. R. Preedy: De koers van het leven. Vera Robinson: Boven kreunende wielen. Berta Ruck: Harten-drie. R. Sabatini: Te vu*r en te zwaard. G. Schöer: Een man uit één stuk. I. Stone: Het leven van1 Vincent van Gogh. A. Timmermans: Toekomst. C. van Wessem: 300 negerslaven. Buitenlandsche Romans. S. S. van Dine: The canary murder case. Th. Kröger; Das vergessene Dorf. ■Studiewerken: W. H. O Tenhaeff: Het spiritisme. O. Ricard: Jeugdleven. P. Schul- te: Kruisridder der lucht. K. Munkt'10 Ox- fordsnapslhots. D. L. Daalder; Driftig en eigenzinnig. J. Ritzema Bos en H. Bos: Leerboek der dierkunde. B. H. Sajet: Wen ken byi ziekte. J. Bergmans: De tuin bij het huis. G. J. Hoogewerff: De Noord- Nederland sche schilderkunst, dl. 1. J. C. A. Fetter en J. C. van Noorden: Amoe; een bybelsch spel. Gedurende de maand Februari werd de leeszaal door 1428 personen bezocht, waar van 1293 mannen en 135 vrouwen. Uitgeleend werden 7310 banden, hetgeen 342 meer is, dan in dezelfde maand van 1986. J. v. d. Endt. t Teraardebestelling te 's-Gravenhage. Gisterenmiddag heeft op de begraai- plaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Graven- uage de teraardebestelling plaats gehad van net stoifelyk overscnot van den heer J. van der Endt, in leven oud-inspecteur ie kl. van den Raad van Arbeid en lid van den Gemeenteraad van Gouda. velen uit Gouda en van elders waren op gekomen om den overledene de laatste eer te bewyzen. Up de begraafplaats waren o.m. aanwezig burgemeester Gaariandt en de vier wethouders C. H. Koemans, Mr. H. P. G. M. de Witt Wijnen, W. Sanders, E. A. Polet, benevens de raadsleden J. K. Be geer, Mevr. van Dantzig-Meiles, P. D. ïviuylwyk, J. Polman en A. van Wyk, de predikanten der Ned. Herv. Gemeente Ds. Verheul, Ds. van Dyken, Ds. Elienga en Ds. van, Ginkei, het college van Diakenen der Ned. Herv. Kerk, het bestuur van de Wijkverpleging der Ned. Herv. Diaconie, Dr. A. Montagne Izn„ Zuster Claessen en andere Zusters, Ds. I. Voorsteegh, oud-pre dikant van de Ned. Herv. Gem. van Gouda, de oud-Zendeling H. J. Eggink, Ds. Kaüws, Zendingsdirecteur van Oegstgeest, het be stuur van den Markbkoopliedenbond van Gouda vertegenwoordigd door de heeren J. C. Kapteyn en D. van Vlaardingen, de hee ren I. J. Keesing, J. v. d. Berg en R. Staal, resp. voorzitter en hoofdcommiezen van den Raad van Arbeid te Utrecht, lfet be stuur van de Kamer- en Sthtenkieskring der Christ. Hist. Unie, vertegenwoordigd door de heeren Jac. Wilbrink en C. E. Klink, het bestuur van bet Genootschap van oud-agenten der Ryksverzekeringbank, vertegenwoordigd door den heer F. F. Faro, het bestuur van de Nat. Chr. Geheelonthou ders vereeniging, vertegenwoordigd door Ds. Venema te Loosduinen en den iheer G. van Diemen, den Haag, voorts de heeren G. Braat te Zevenhoven, A. de Roo uit Deventer, P. Bik, directeur der N.V. Ree- aery „De Ussel" te Gouda, J. Waale, oud- postdirecteur en vele andere vrienden. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de aula was geplaatst vormden de dia- kenert der Ned. Herv. Gemeente een wacht by de baar. Terwijl de organist, de heer J. R. Grave- lotte, Psalm 68 speelde betraden de fami lieleden en vrienden de aula, waar gelegen heid was om den betreurden doode te &t- Ds. van Dyken sprak het eerst namens den Kerkeraad van Gouda -en herdacht den trouwen vriend en broeder jn(«yn arbeid als lid van den Kerkeraad en &U medebe stuurder van de Westerschool, eri als voor zitter van de onderafd. Gouda Van de Chr. Vervolgens herdacht de heer J. Bol ais 2e voorzitte/ van het college van Diakenen den overleden voorzitter, die het college uoor een geestetyken band aan zich had gebonden en het had opgevoerd tot hooger sieeren. Hy putte zyn kracht tut zijn ge loof en was daardoor in staat tot nauwge zette plichtsvervulling. Zijn werken was geloof, hoop en liefde. Het geloof is hem door Gods genade deelachtig geworden, zyn hoop is verwezenlijkt en de liefde in Christus blyft zijn eeuwig deel. Namens het College van Diakenen en de kring van bezoekzusters bracht die heer Bol den over ledene een laatsten groet. Burgemeester Gaariandt wijdde een zeer waardeerend woord aan de nagedachtenis van den, overledene, wiens verdiensten als lid van den Raad maar vooral als voorzit ter van, het Crisiscomité A door spr. in het ncht werden gesteld. Zyn arbeid op sociaal gemed ten behoeve der behoeftigen zal niet worden vergeten. Ds. Verheul sprekend namens het be stuur der Wijkverpleging nam op ontroe rende wyze afscheid van den overledene, die gedurende 15 jaar in d©n Kerkeraad en m de Wijkverpleging als kameraad en strijdmakker hem terzyde heeft gestaan. Ds. Verheul uitte zijn erkentelykhe.d aan Mevr. van der Endt, die haar man zoo vaak moest missen om hem de gelegenheid te geven zich met all© toewijding aan zyn liefdevol werk te geven. De Wyk zal hem in liefde blijven gedenken. Daarna spraken nog de heeren G. de Kwaasteniet, den. haag, die als familielid er op wees hoe de betreurde doode voor allen een lichtend voorbeeld is geweest, Ds. Ve neman, Loosduinen, die 's heeren van der Endt's arbeid voor de Christelijke geheel onthouding hoogelyk schatte, Jac. Wil brink, die met groote waardeering gewaag de van 's heeren van der Endt's werk voor de Christ. Hist. Unie en de heeren Faro en Joha, die den overledene herdachten als collega en medewerker ln ambtelijken kring. Als laatste spreker voerde de wykpredi- kant Ds. B. van Ginkei het woord. Zoo gaat alles voorbij, aWus spr., maar de groote kracht Gods is de eenige, de blijvende troost, liet Evangelie Gods is het licht in deni nacht van somberheid. Hij, die thans is heengegaan heeft van het graf een poort gemaakt. Ds. van Ginkei herinnerde aan de laatste oogenblikken van den overledene, die in volle overgave is heengegaan. Öp zyn ver zoek las de predikant Psalm 68 10 en vervolgens Ps. 118 7. .Onder het spelen van Psalm 68 werd daarna het stoffelijk overschot uitgedragen en door diakenen ter laatste rustplaats ge- i bracht. j Nadat d© kist boven de groeve was ge plaatst werd een drietal kransen en bloem stukken van de familie, de Wijkverpleging en van de Ambtenaren van de Rijksverze keringsbank er op gelegd. Toen de kist was gedaald strooiden de nabestaanden en vele vrienden bloemen in het graf, waarna eén broeder van den overledene, den heer A. v. d. Endt namens de familie de sprekers, diakenen en alle verdere belangstellenden dank bracht voor de laatste eer aan den overlede Psychometrische avond van „Harraonia". Is er een bewust leven na den dood? Met deze vraag en hei, antwoord daarop is de Nederlandsche Vereeniging van Spiritisten „Harmonia" gisteravond naar Gouda gekomen. De avond, die gehou den werd in de bovenzaal van „Het Schaakbord", werd niet zoo druk bezocht als de openingsavond, welke eenige maanden geleden eveneens hier ter stede werd gehouden. Alvorens tot de eigenlijke psychome trische experimenten over te gaan heeft de leidster, mej. Jos. Maass, een korte Inleiding gehouden Volgens spr is er voor hen, die spiritistisch denken geen dood. Is iemand gestorven, dan gaat hij of zij over naar een andere wereld en zijn voor hun nabestaanden niet voor goed verloren. Enkelen onzer hebben een kracht in zich, waardoor het mogelijk is contact te krijgen met deze intelligenties aldus de benaming voor diegenen, die naar spiritistische opvatting overgegaan zijn en boodschappen van hen over te brengen. Het is een gave, waardoor men door middel van een voorwerp, ver schijnselen ziet uit het verleden, soms van jaren en jaren her; heden en de toekomst Om de nlet-spiritisten van de werkelijkheid dezer bewering te overtui gen door hen persoonlijk voor het feit te stellen, worden deze avonden georga niseerd. Hierna leverden verschillende aanwe zigen voorwerpen in die aan overledenen hadden behoord of aan nog levenden behooren. Het mocht mej. Maass gelukken den eigenaare daarvan boodschappen over te breneen van hen. die gestorven waren, hetzij een moeder, vrouw of ander fami- iie-lid. Niet altijd konden de betreffende personen het hun door het medium medegedeelde thuisbrengen. Soms waren het voorvallen van jaren terug Op velen maakte het expériment een diepen in druk. De heer J. Kakebeeke, voorzitter van het hoofdbestuur, die mede aanwezig was, heeft na het experiment van mej. Maass nog het een en ander verteld over het doel van de vereeniging en over spiritisme en magnetisme in het alge- Opdracht van werk. Aan de N.V. tot Aanneming van Wér ken v.h. H. J. Néderhorst alhier is door de N.V. Kabelfabriek te Delft opdracht verleend voor den bouw van een nieuw kantoorgebouw. Kantongerecht Gouda. Uitspraken m 4 Maart. Art. 424 W. v. Str.: P. de G. te Gouda, berisping. Art. 9, 27 Motorr.wet; A R. te Gouda S x 0.60 of 3 x 1 d. h. Art. 22 idem: A. J. S. te Noordwyk 4. of 2 d. h.; A. v. B. te Zevenhuizen 2.of 1 d. ih.; A, de J. te Gouda 1.of 1 d. h.; J. K. te Moordrecht vryspraak. Art. 27 idem: C. J. v. W. te Gouda 4.- of 2 4. k; A. P. G. te LTsselmonde 8. of 1 d. h. Art. 3 Motorfl Itegl.: C. M, te Waddinx- veen 1.50 of 1 d. h.; S. de H. te Papekop vryspraak; M. G. de R. te Ouderkerk a. d. IJssel 6.of 1 d. h. Art. 6 idém: H. J. v. H. te Gouda 2. of 1 h. Art. 11 idem: J. W. de G. te de Kaag en N. den U te Waddinxveen, ieder 3.of 1 d. h.; A. v* L. te Rotterdam, schuldig z. toep. v. str.; J. O. v. V. te Gouda, beris ping; C. M. te Utrecht en K. D. te Goude rak, ieder 1.50 of 1 d. h.; Th. de B. te Boskoop f 2.of 1 d. h.; C. A. J. te Gouda l.r— of 1 d. h. Art. 14 idtem: G. D. te Bergambacht 15.— of 3 d. h. Art 46 idem: C. J. H. v. d. H. te Gou derak 10.of 6 d. h. Art. 58 idem: C. D. te Moordrecht 1.50 of 1 d. h. Art. 59 idiean: C. D. te Moordrecht 3. of 1 d.rii.; E. C. v. d. K. te Gouda en J. J. S. te Waddinxveen; ieder 1.of 1 d. h.; J. P. K. te Hekendorp 2.50 of ld. h.; A. B. te Gouda 050 of 1 d. h.; C. N. te Gouda 8.-*- of 1 d. h.; H. de K. te Reeu- wyk 2.of 1 d. 'h.; C. J. te Gouda 0.50 of 1 d. h.; C. A B. te Gouda 1.50 of 1 d. h.-- Art. 62!bis idean: A. B. A. te Rotterdam 3.— of 1 d. h. Art. 63 idem: P. C. v. B. te Gouda 1.50 of 1 d. h. Art. 7 Winketsl.wet: E. Z., F. v. H. J. M. B. en L. J. de P. te Gouda, ieder 8.of 1 <L h.; L. S te Gamde. 5.of 2 d. h.; K. Y- d. H. te Gouda i5.of 3 d. h. 'Art. 36 Alg. Pol. Verord. Gouda: H. C. M. te Gouda 1.of 1 d. 'h* Art. 47 idem: H. A. J. te Gouda 1. 9f X d. h. Art. 78 idem: M., S. en S. K. H. té Gouda, iédter 2.50 of 1 d. fl». Art. 88 idem: Cf. Th. J. J., H. W. en A. O. te Gouda, ieder berisping. Art. 17 Visscherij wet; M. T. v. D. te Rot terdam 1.-— of 1 dt h.; L. de G. te Rotter dam f 3.— of 1 d. h. Art. 16 Regl. in ZJL (wegen): H. N. te Gouda 3.of 1 d. h. At. 68 Arbeidswet: C. K. te Gouda 25.— of 6 d. h. Art. 15 Wet Opemb. Verv.middelen: C. M. K te Gouda 0.50 of 1 d. H. Art. 11 IJlkwet: B. Th. te Gouda 2. of 1 d. h. Art. 2 Melkbesluit: L. A. K. te Oude water voorw. 50.of 10 d. h. met proef tijd van 2 jaar. AGENDA. 6 Maart 7% uur Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Feestavond Goudsche H.B.S.- Vereeniging. 10 Maart, 8% uur. Nieuwe Schouwburg. Vierde Nu tea vond. 17 Maart, 8% uur. Nieuwe Schouwburg. Vyfde Nutsavond. LAATSTE BEK1CHTEN. V ritje invoer en verhandeling van goud. Communique over ministerraadszitting. De ministerraad heeft besloten de Bank van Frankrijk machtiging te vragen tot het vi doen invoeren in het land van ,vud en tot den vrijen handel in „aud in het bin nenland. PARIJS, 5 Maart. De ministers zijn vanmorgen om tien uur in raadszitting bijeengekomen in het Elysee, onder voorzitterschap van president Lebrun. Om 12 uur begaf minister-president Blum zich naar het ministerie van Bin nenlandsche Zaken, waar hij den jour nalisten het volgende communique dic teerde: „De ministerraad heeft den finan- cieelen toestand bestudeerd in zijn we zenlijk, samenhangende elementen: de munt, de begrooting en de schatkist. Op voorstel van Vincent Auriol, den minis ter van Financiën, heeft de Raad. met algemeene stemmen de volgende beslis singen genomen: 1. De munt- De driehoeksovereen komst van 25 Septmber j.l. met de Ver- eonigde Staten en Groot-Brittannië, blijft de basis voor de monetaire politiek van Frankrijk. Uitgesloten is dus eeA toevlucht nemefi tot deviezencontrole. De regeering vraagt de Bank van Frankrijk algemeene machtiging te ver- Ie enen voor vrijen invoer van en vrijen handel ln goucj in het buitenland. Te rekenen vanaf Maandag 8 Maart zal de Bank van Frankrijk goud aankoopen tegen den koers van den dag, zonder „identiteitsrechtvaardiging". Een commissie, bestaande uit de hee ren Labeyrle, den gouverneur van de Bank van Frankrijk, Charles Rist, ho norair gouverneur, Paul Baudouln, dtr.- generaal van de Emisslebank van de Indo-Chlna en Jaques Rueff, directeur van de „Mouvement General de Fonds", zal een egalisatie-fonds voor de valuta beheeren, dat volgens de monetaire wet alle middelen zal hebben voor de ver dediging van den franc, met het doel de veiligheid van den handel en de stabili- teit der prijzen te verzekeren. 2. De begrooting. De ontvangsten gedurende de maand Januari en de tee kenen, die algemeen wijzen op een eco nomische opleving geven reden te hopen dat het geringe tekort, dat op de be grooting geplaatst is, niet zal worden overschreden en zelfs zeer belangrijk verminderd zal worden in den loop van het belastingjaar. De regeering is vast besloten den terugkeer tot een werkelijk evenwicht niet te dwarsboomen door onvoorziene uitgaven. De strengste in structies zijn gegeven aan alle departe menten om aanvullende credleten tegen te gaan. 3. De schatkist. De verbetering in den economlscfien toestand en het ge leidelijk weer in dienst nemen van werk- loozen in zekere industrieën stellen ln staal wijziging te brengen in 't tempo van een zeker aantal uitgaven voor beleggin- 1 gen of eerste oprichting ten laste van den Staat of van openbare lichamen. De Koningin naar de bioscoop. Bezoek aan de Metropole-Palace. 's-GRAVENHAGE, 5 Maart. H M. de Koningin heeft hedenochtend met en kele dames en heeren van haar hofhou ding het Metropolo-Palace, het nieuwe bioscooptheater op den hoek van de Carneglelaan en de Laan van Meerder- voort, bezocht. Hot was de wensch van Hare Majes teit de opnamen te zien, welke tijdens en na den bruidstijd van het Prinselijk paar genomen zijn. De directie van dit theater had in verband met het reeds eenige dagen geleden aangekondigde be zoek aan Prpfilti opdracht gegeven nog enkele opnamen van het jonge paar te Zeil am See te maken. Deze opnamen waren per vliegtuig overgebracht, zoodat zij hedenochtend voor de eerste maal vertoond konden worden. Precies kwart voor'twaalf reed de auto met den Koninklijken standaard, gevolgd door twee andere hofauto's, voor het theater. In de vestibule ontvinèeri de heeren A. G. van Tol, directeur-eigenaar en O: J. Noels van wageningen, adjunct-direc teur, de Koningin en geleidde haar naar I een loge op het balkon, waar Hare Ma jesteit óp haar plaats een ruiker orchl- deeën vond. I De voorstelling van het Profllti-nleuwi; .j duurde precies een uur oen de lichten aangingen ontbood de oningin de hee- ren vari.de directie en betuigde haar bijzondere ingenomenheid met. deze voois telling. Ook Informeerde de Konln-> gin naar den bouw van het theater. Hare Majesteit noemde de bioscoop „hy- permodern en bijzonder mooi".

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2