Gouda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eiw. 75e Jaargang BODEGRAVEN, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen HALVE DAG STAKING IN FRANKRIJK. tie inrichting •maar: Vlammende Schoonheid. De controle op 29 Maart in werking elef. 2632 Het blijft woelig. Op verschillende plaatsen zijn solidariteits- stakingen uitgebroken. Ontbinding van fascistische bonden geëischt. De K. L. M. naar de West 1 WIJ op ORTING No IB472 FEUILLETON. XXII. iganan, i dervond Tony geelt Virginia op 3 ■tuks 10 01 tWorde vervolgd). 1 t zal U meevallen itaeten. lying die tot de zeggen, al» pijn of spit. en nlleng ligd word! In Cadix ia wees een schip met Italianen aangekomen. txMubarueinenten aan weerazyden. den de onder - K.L.M. en „De Naar het Engelsch van TEMPLE BAILT .DBELEGGING. roeit, maar s uitkomst, lerlei aard cheid, ent. Dumon! en ;e bevatten niet lekke: et verloren. Opdracht aan de Schelde voor den bouw van een geheel metalen vliegtuig voor lange afstanden. Transatlantische lyn. iormeele voorbereidingen zoodanig ge vorderd, dat van de Portugeesche regee ring alle medewerking verwacht kon worden voor een dienst via Lissabon en Praia op de Kaap Verdische Eilanden naar Paramaribo. De accomodatle die het ontworpen toestel biedt voor 4 pas sagiers, wijst er op, dat men waarschijn lijk nadat de vluchten met postvervoer een bevredigend resultaat zullen hebben opgeleverd, denkt aan de instelling van een transatlantischen dienst voor post en passagiers. Gezien de beteekenis, ook als centrum van het Nederlandsche luchtverkeer in de West, mag worden aangenomen dat bu het tot stand komen van den transatlantischen dienst of mis schien reeds eerder het eindpunt van de nieuwe lijn, Paramaribo, door een lucht- iijn met Curasao zal worden verbonden. Het nieuwe Oceaan-vliegtuig. Naar wij vernemen z< handelingen tusschen Schelde” in een zoodanig stadium ver- chael wandelde de straat 01 voetstappen maakten een op de ruwe klinkers. Tony ging naar huls en probeerde te slapen maar in zijn gedachten zag hij aldoor Michael de trappen op en af gaan. Virginia’s huls! Wat beteekende .dit? Wat beteekende dit? Het was och tend vóór hij Insliep. Den volgenden dag ging hij in den laten middag naar de rivier. April bloei de in bleeke schoonheid open. Er hing - een purperen nevel over de bosschen en de knoppen werden dik aan de takken. In de moerassen tusschen het riet en de biezen verschoten smaragden vonken, als de waterplanten op haar stengels deinden Tony’s boot maakte weinig ge- - VEREEN1GDE STATEN. Race over de Stille Zuidzee. Amelia Earhart voor vlucht om de wereld opgestegen. Amelia Earhart is hedenochtend 6 uur (plaatsel. tyd) te Oakland in Califonuë opgestegen voor haar vlucht rond de we reld. Haar zwaar met benzine belaaen toe stel had een aanloop van 1200 meter noodig voor het van den, grond loskwam. Ruim een uur nadat de ariatrice was ge start, stegen ook de beide groote Ameri- kaansche vhegbooten, de „Ameriacn Clip per" en de „Hawaiiclipper” op. Zij zetten evenals het „vliegende laboratorium", zoo- als men het toestel van Miss Earhart heeft genoemd, koers naar Honoloeloe, 'zoodat men van een spannende Oceaanroce getui ge kan zijn, De route, welke Miss Earhart zal volgen, gaat over Rangoon, Calcutta, Karatsji, Aden, Khartoem; Dakar, Natal, Panama, Mexico-std en zoo naar Oakland, de „Ha waii Clipper” vliegt in de geregelden dienst over de Stille Zuidzee, terwijl de „American Clipper” een proefvlucht naar Nieuw-Zee- land maakt itche pijnen, lepelootheid de waterkeering in de Soham Lode by Sar- way. De moerasgebieden by Ely staan tiians onder water. Den geheeien dag heb ben ploegen vrijwilligers getracht den bres te dichten, maar des avonds bleek 'de strijd Legen de overstroommgen verloren. Laat in den avond zyn draadloos alle vrijwilligers uit het district opgeroepen zich ter be schikking te snellen van de autoriteiten. i 4,1 Spaansch voorstel aan Frankrijk en Engeland keuter meent te weten, dat de regeering te Valencia op 9 Februari de regeeringen van Frankrijk en Engeland zou hebben voorgesteld, dat deze landen zekere reen ten 'U Spaansch Marokko zouden worden toegekend in ruil voor hun hulp in den strijd. Hoewel de Spaansche regeering op die voorstellen nog geen antwoord heeft ontvangen, verneemt Reuter, dat de Fran- sche en Britsche regeeringen geen oogen- blik een dergelyken ruil zouden kunnen overwegen, omdat die in strijd met haar verplichtingen uit de verdragen zou zijn, een dergelijk antwoord zal de regeering te Valencia waarschijnlijk binnenkort berei ken. én maag»|oor- Ie gevoelig»!» ten maag, nart ze telken» op >nt er niet aan Het A.N.P. meldt, dat de K.L.M. m onderhandeling is met de Kon. Mij De Schelde voor den bouw van een lange aistandsvllegtuig, waarschijnlijk be stemd voor een eventueelen dienst naar Paramaribo. Het toestel zou een middendekker worden, uit dur-aluminium, opgetrok ken en i^itgerust met drie motoren van ll<Jü pk. elk. De lengte van het ontworpen toestel is ongeveer 17 M., de spanwijdte 2* M Er is accomodatle voor 4 passagiers. De transatlantische verbinding, j Dit bericht is een bevestiging van de I reeds geruimen tijd de ronde doende ge- ruchten en het bij ingewijden bekende I I feit, dat de K.L.M. bij de afdeeling vlieg- I I tuigbouw van „De Schelde” te Vlissingen een geheel metalen vliegtuig wilde laten i bouwen voor lange afstandsvluchten, in I het bijzonder voor een transatlantischen dienst. Naar men weet zijn door de re- I I cente onderhandelingen te Lissabon de 1 De bond van vakvereenigingen in het district Parijs heeft het volgende communi qué gepubliceerd: i „De bond van vakvereenigingen is ten aanzien van de bloedige gebeurtenissen te Clichy, welke een gevolg zyn van de voort durende provocatie van de fascistische ben den van oordeel, dat het thans genoeg is en dat reeds te veel bloed van aibeiders is ge vloeid en met het oog op de spontane sta kingsbeweging welke Woensdag uitbrak als normale reactie op de vreeselyke provoca tie van Clichy, kondigt zy voor morgen ochtend een algemeene staking van een halven dag af. Het werk moet overal her vat worden op het gewone uur van aanvang van den middagwerktijd. Dit neerleggen van den arbeid moet het karakter hebben van een waarschuwing teneinde uiteindelyk te verkrijgen, dat de fascistische bondeh onmiddellijk en geheri worden ontbonden en dat kolonel de la Rocqué wordt gearrestee^, verder dat krachtige maatregelen worden genomen te gen' hen, die verantwoordelijk zyn voor het schieten en tenslotte dat het politieleger en de bestuursorganen gezuiverd worden, teneinde het republikeinsch gevoel te her nieuwen en te versterken. De bond verklaart, dat de demonstratie van! heden verre van gericht zyn tegen de regeering van het volksfront, welke aan het bewind moet blyven, bedoelt de regee ring te helpen den tegenstand te ovenvin nen, welke zich verzet tegen de toepassing van de maatregelen, welke ten doel hebben de orde te handhaven. Om dit nauwkeurig duidelyk te maken, beperkt de bond de staking tot hedenoch tend, geheel vrijwillig teneinde de interpel- lanten van de oppositie, welke in de Kamer zullen trachten de regeering in moeilijkhe den te brengen, onmogelyk te maken deze beweging uit te buiten tegen de regeering. Eischen der communisten. Het persbureau der communistische par ty heeft een. mededeeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Thorez en Duclos een bezoek hebben gebracht aan Blum en namens de partij krachtig hebben gepro testeerd tegen het optreden der politiechefs, die arbeidersbloed te Clichy hebben doen vloeien. Zij hebben geëischt aldus de mededeeling, dat maatregelen worden, geno men tegen de verantwoordelijken en dat er Groote menie hen zijn ook in de sfeer, die zij om zich heen scheppen, groot. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 94-6 uur. Administratie en Redactie 'Belef. Interne. 2745. Postrekening 48400. Toen Tony tenslotte in Annapolis aan kwam, was hij zich voor de eerste maal van ziji| leven van een gevoel van groo te eenzaamheid bewust. Het was een nieuwe ervaring voor hem: niet te be zitten wat hij wilde hebben. En nu be geerde hij het onmogelijke. Toen hij dien nacht door de straten van de oude stad dwaalde, dacht hij' aan Marty’s koele schbonheid, aan de onop rechtheden van zijn moeder en aan Vir ginia’s eenvoud en eerlijkheid Wat een verschil zou het voor zijn toekomst zijn als hij met haar kon trouwen! Hoe zou hij zijn best doen, om beter’te zijn dan tot nu toe en om een beter tehuis te krijgen dan de oude Anthony!» Voor het huis der Farquhars stonc^ hij stil en terwijl hij tegen de poort leunde en het huls bekeek, zag hij een lichtje de De O 16 naar de Spaansche wateren? Ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardij. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Ne derlandsche onderzeeboot O 16, die de vo rige week op de Taag is aangekomen, van de Nederlandsche regeering opdracht heeft gekregen voorloopig in de Spaansche wate ren te blyven, ter behartiging van de be langen der Nederlandsche koopvaardij. trap aidalen. Er waren vensters in het trappenhuis en het licht- wierp een gou den vierkantje op de gesloten gordijnen. Het lichtje dwaalde naar de voorkamer en hield daar stil. Tony bleef Jangen tijd staan wachten en vroeg zich af of hij zou aanbellen en vragen wie er was in het leege huis. Zijn hart stond bijna stil toen hij aan de mogelijkheid dacht, dat Virginia kon zijn teruggekeerd. Tenslotte doofde het licht uit. De straatdeur ging open en een man kwam naar buiten. Het licht van de straatlan taarn viel pal op hem. De gratie van deze slanke verschijning, het waakzame opheffen van het hoofd lieten geen twij fel over. Het was Michael McMillan! Wat had hij in dat huls gedaan? In stinctief hield Tony zich achteraf. Mi- >p; zijn vlugge scherp geluid ENGELAND. De overstroomingen. De overstroomingen bij Cambridge ne men verontrustenden omvang aan, tenge volge van het mislukken der wanhopige po gingen om een doorbraak te voorkomen van Na de incidenten van Clichy. Zeven arrerianten voor den rechter van innrr/ctie. /even demonstranten, die na de gebeur tenissen van Clicny iel beschikking van de Justitie werden g( Jouden, zyn heden voor den rechter van instructie verschenen, die hen aan een verhoor onderwierp. Zij wor den allen beschuldigd van het dragen van verboden wfpens. Bovendien houdt de Justitie zich nog bezig met de zaak van een onbekende, die beschuldigd wordt van rebellie, moord en pog ng tot moord. niet het evenwicht om ze goed te ge bruiken. rfij is niet als zijn zuster. Virginia Is verstandig en practisch Tony trachtte het onverschillig te zeg gen. Maar de beide mannen waren er zich van bewust, dat hun bloed sneller klopte, toen Virginia’s naam werd ge noemd. Het was een beteekenisvol oogen- blik, beiden wister} dit. Schaduwen vielen over het water en kleurden het diep purper. Michael liet zijn hand door het- water glijden, het leek wel wijn. De jongen is zeltzucNtig, zei hij en Virginia maakt hem nog erger door haar onzelfzuchtigheid. Er werd nogal over hem gesproken tooi} hij hier woonde. Maar iedereen spreekt schande over den vader; dat schijnt een excentrieke aristocraat te zijn. Michael trok zijn hand uit het water Het was vreemd, dat ze -rit was en niet purper gekleurd. Oude families brengen dikwijls van die excentrieke wezens voort, zei hij. De jongen bewijst het, het meisje is eraan ontsnapt. Zij hadden de baai bereikteen wij de uitgestrektheid van bleek goud onder de opkomende maan. Een boot kwam van Baltimore en leek een streep van twinkelende lichtjes^ Er waren ook lich tjes boven de zandbanken: ze glinster den als sterren. FRANKRIJK. Vrouw pleegt aanslag op Graaf de Chambrun. De oud-ambassadeur in ziekenhuis op genomen. Graaf de Chambrun, de vroegere ambas sadeur van Frankrijk, te Rome, is op het L oord-station het slachtoffer geworden van een aanslag., welke een vrouw, mevrouw 1 onlange, op hem- heeft gepleegd met een revolver. De Cbambrun werd door een, ko gel getroffen en o eigebracht naar het zie leen huis Laribcisiere. De rechter van instructie heeft een on- oerzoek ter plaatse ingesteld. luid, toen haar boeg door de sereene op pervlakte van de Severn sneed en met den stroom meedreef. Ten laatste kwam hij bij de plek op de kust, waar den vorigen zomer Michael MpMillan Virginia Farquhar haar ge zicht naar de avond-zon had zien op heffen. Op die plek stond ook nu een man. Hij had zijn hoed afgezet en de wind woelde door zijn haren. Michael! Tony zette zijn motor aan en stuurde In de richting van den lagen pier. Bij het hooren van het korte snelle puffen van den motor keerde Michael zich om, en Tony riep: Kom mee, het is heerlijk op het water! Michael snelde naar de landingsplaats. Wat een geluk! Ik had het niet beter kunnen treffen. Toen zij afstieten vroeg Tony: Wat spook je hier eigenlijk uit in Annapolis? Op jacht naar schrijvers? Ik zou erAwel een willen vinden. Michael leundeMui achterover en zette zijn hoed af. Zie je daar die grielen op den oever, Tohy? Er zijn er niet veel meer tegenwoordig. Tony interesseerde zich niet voor grie len. Rickey Farquhar is met 'n boek bezig, merkte hij op, met Marty van Duyne er in. Rickey stelt zich aan op dat jacht als een jong kalf. Maar Marty noemt hem een tragisch jong kunstenaar. Zoo'n jongen is inderdaad tra gisch Hij bezit groote talenten, maar ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prijs. Liefdadigheids-adVertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25; elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer ge reduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Men verwacht, dat het toezicht te land en ter zee in Spanje op 29 Maart deiuutief in werking zal treden. Nog altyd moet wor den vastgesteld, in welke verhouuing de verschalende landen in het-corps waame- rners vertegenwoordigd zullen zyn. De gedelegeerde raad van verdediging van de hoofdstad heeft een communique uitgegeven van den volgenden inhoud: Aan het front van Guadalajara, hebben artillerie en luchtmacht een zeer groote be drijvigheid ontplooid. Bombardements- en jachltofstellen der regeering hebben de stellingen der rechtschen, gebombardeerd en belangrijke concentraties in den sector van Brihuvga gemitrailleerd. Ruim 50 toestellen namen aan cïeze manoeuvre deel. Tjjdens den stryd aan het front van, Brihuega wer den drie Fiattoestelleii neergeschoten. Wy verloren één vliegtuig. In den loop van den dag zyn weer 20 krijgsgevangenen ge maakt, terwijl 15 Italianen zich by onze linies aanmeldden. Aan het front van de Jarama is geweervuur gewisseld, zonder gevolgen. Aan d' fronten van Madrid, Gua darrama en Avila is geschutvuur uitgewis seld. k -pende met een j drong op meer samen- Rooy, voorzitter van de irdering van de Ham. ng een uiteenzetting -dezer vereeniging had igenda afgehageld. werd voor 1936 toege- r Jac. van Pareren (p ker kreeg Van Bevena ie Mulierbeker door het in ontvangst genomen slotte werd aan Berger quette uitgereikt. ig brak de critiek ki -f daartoe in de eerst» aarby vooral de kwestie en de C.D.A. de gemoe- bracht. eel verslag bracht vele rd op voorstel van Zuid- loor het district Nootf. an de nieuw benoemde ie op te dragen alles op. sn, daarover een rapport vaama een schriftelijke 3 vinden. zing leverde geen moei- eeren Strengholt, 'voor werden by enkele can- zen, terwyl in de plaats die bedankte, de heer r van het district Zuid- rerd. De heeren Burger, ling, die voor de N.T.C. rden eveneens hy enkele rkozen. uurde ruim 4% uur. versch bloed zdl komen in het politiecorps, i omdat de oproermakers blykbaar mede-* plichtigen in dat corps hebben. Verder heb ben de communisten er op aangedrongen, dat de bonden der opstandelingen zonder verwijl worden ontbonden. Dit is, aldus be sluit het communiqué, onvoorwaardelyk noodig voor de handhaving der orde, zoo- als het Fransche volk die wensoht. Havas heeft deze mededeeling voorge legd aan Leon Blum, die verklaarde, dat zy niet overeenkwam met het onderhoud, dat Thorez en Duclos met hem hadden gehad. Officieel onderzoek. De minister van binnenlandsche zaken, Dormoy, heeft den inspecteur-generaal van den administratieven dienst van zyn minis terie opgedragen, een onderzoek in te stel len naar de verantwoordelijkheid voor de onlusten te Clichy en in het bijzonder naar de omstandigheden, die den ordedienst dwong van de wapenen gebruik te maken. De lyken der slachtoffers zullen worden overgebracht naar het instituut, waar de lijkschouwingen worden verricht.,Paul Fau ré, Francois Detessan en Aubaud hebben zich naar het ziekenhuis begeven, waai Blumel ter verpleging is opgenomen; De toestand van Blumel is bevredigend. Stakingen. Te Parys is Woensdag tegen het einde van den morgen in verband met de inciden ten van Clichy een solidariteitstaking van één uur afgekondigd op de terreinen van de tentoonstelling. Vervolgens werd een ver gadering gehouden nabjj de werkplaatsen van het Trocadero om besluiten te nemen over de hervatting der werkzaamheden. Na de vergadering is. een delegatie naar den minister-president afgevaardigd. Het commissariaat generaal der tentoon stelling heeft een verklaring gepubliceerd, volgens welke geen enkele wijziging ge bracht zal worden in de openingsdatum van de tentoonstelling. Deze zal op 1 Mei ge opend worden en op 2 Mei voor het publiek opengesteld zijti. Verder is in de fabrieken van Valetta Bosch een staking uitgebroken. 1200 arbei- a ders bezétten de beddyven. 1 Uit protest tegen de gebeurtenissen t? Clichy zyn, 2500 arbeiders van de motoren- fabrieken van Lorraine Dietrich te Argen- teuil in staking gegaan. De werklieden hebben de fabrieken bezet. Elkaar meer zagen. Maar bij elkaar waren. Maar we zouden ons doodelijk ver velen, Tony. Dat zoudt u niet. Vader is ’n pracht mensch. Juist daarom Hij torent veel te hoog boven me uit. Dps dat was het? Jane’s kleinheid vreesde de grootheid van den ouden An thony. Tony zuchtte, toen hij haar ver liet. Een eigen haard! Arme vader’. Jullie zijn zeker twee dwazen, als je mijn meening vraagt. Maar die vragen we niet, zei Rickey niet overtuiging. Marty zegt dat’ zij ge noeg heeft van haar wereld. Zij wil leven in de wereld die ik haar geven zal. Nadat jullie getrouwd zijn, zal zij er op zijn hoogst vijf minuten in leven, zei de practische Jane - Zij zal er voor altijd in leven, was het extatische antwoord. Daarna begaf Jane zich naar bed. Zij had nog niet alle pijlen verschoten, die zij op haar boog had. Marty moest met Tony trouwen, dat had zij altijd gewild en dat wilde zij nog. Toen zij den volgenden morgen in haar hut brieven zat te «chrijven kwam Tony bij haar Ik vertrek vanmiddag, Midget. Maar waarom, m’n liejfe Jongen? Ik moet terug Ga met me mee. - Met je meegaan? Ja, vader is een beetje eenzaam Ik wou dat u en hij Dat wij wat? GOKHË COURANT

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1