:ll IT I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Wrijdaq IB «Waart IBS 7 75ef Jaargang BOSKOOP, enz. EEN ONTPLOFFINGSRAMP IN TEXAS. School in de lucht gevlogen. Zeshonderd kinderen om het leven gekomen. Vlammende Schoonheid. K. DE JONG 696. I Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, priEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, verschijnselen van wondstarkramp heb- BUITENLANDSCH NIEUWS. In de ei.cycliek tegen het communisme en geels. Niemand kon hem inlichtingen Zij die u vleien, zijn vaak uwe vijanden. FEUILLETON. wat mrs. Leonard! betreft: haar hard- hi I TELEF. 3311 (Wontt vervolgd). I jpa* mid- dit Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. ÏTALI3. De encycliek tegen het communisme. len. Alle auto’s uit de omgeving zijn ge- requireerd, maar het is bijna niet moge niet zoo laf zijn om oneerlijk spel te spe len. Jij houdt van haar en ik houd van UI N TE GELS UINGRINT U INZ AND EN DADELS EN NOTEN IUK EN GLAS LITEIT. UITMANDEN, ithandel J), van Jen, en »enl acteur E HAAK egang boven u jaar, gekeken. af omdat haar geest daar was, had iij» het huis gekocht. Niemand anders zou het bezitten. Niemand zou haar stralende verschijning wegdrijven van de plaats, waar zij thuis hoorde. Den een of anderen dag zou hij, Michael haar vinden en haar zeggen dat hij haar van het oogenblik, dat hij haar de trap zag opgaan, bemind had. Hij werd uit zijn droomerljen opge schrikt. Plotseling merkte Tony op: Ik heb Virginia gezien, vóór ik naar Florida vertrok. Is ze dan niet met Rlckey meege gaan? Dacht je dat dan? Ik heb haar adres niet, zei Michael stug. Ik ontmoette haar bij toeval. Ik zou je wel zeggen waar, maar ze heeft me loopen. Tegen dat uur ging ze altijd in- koopen £oen. Hij herinnerde zich dat zij hem dit verteld had. ENGELAND. Het echtscheidingsproces van Mevrouw Simpson. Hedenochtend heeft de rechtbank het echt- scheidingsproces van mevrouw Wallis Simpson en Ernest Simpson behandeld op voorstel van den procureur des konings. Deze ongewone wyze van handelen is ver_ moedelyk bedoeld om een einde te maken aan zekere geruchten. Ernest Simpson wist niets van deze handeling, voer hij de kwes tie in de krant laa. De magistraat des koning is de magi straat die in geval van echtscheidingen in tervenieert met het verzoek een echtschei- J Z. H. de„Paus zich tegen de „verschrikke lijk bij het terrein van de ramp te ko- I men. De wegen zijn versperd door de duizenden auto’s van belangstellenden en hulpbiedenden, die zich terstond op weg begeven hebben Ondanks de groote hulpvaardigheid en de snelle hulpmaat regelen heerscht dus op het terrein zelf gebrek aan bevoegd medisch personeel trale verwarming der school werd ge stookt met het door deze buizen aange voerde natuurgas. Door onbekende oor zaak schijnt een scheur in deze gaslei dingen te zijn ontstaan Het ontsnap pende gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn gekomen. De gevolgen verschrikkelijk. De gevolgen waren verschrikkelijk. Ooggetuigen vertellen, dat zij plotseling een donderende ontploffing hoorden en zagen, hoe het dak van de school „weg geblazen werd”, een geheele vleugel van het gebouw ineen zakte. Vrijwel tezelf dertijd laaiden felle vlammentongen hoog de lucht in en hulden den jam merlijken puinhoop, die van de school was overgebleven, in een ziedende vuur zee, zoodat in het eerst zelfs niet moge lijk was nabij te komen. De omgeving van de school biedt een troosteloos schouwspel. Het terrein ligt bezaaid met brokken ijzer en steen, waartusschen de eerst aangekomenen de droevig verminkte en verkoolde lijkjes der kinderen verspreid vonden liggen. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van de tooneeleft, die zich al spoedig nabij de plaats des onheils af speelden. In stomme verslagenheid staan de ouders roerloos te staren naar de pulnhoopen, waaruit de vlammen nog steeds opstijgen. Van tijd tot tijd moe ten volwassenen weggedragen worden, wien de smart te hevig is geworden. Met koortsachtigen haast, maar in een vreeselijk, beklemmend zwijgen, werken de reddingsmanschappen voort. Toen de nacht was ingetreden, werd het ber gingswerk voortgezet met behulp van schijnwerpers, wier felle lichtschijn scherpe schaduwen trok, waartusschen De Paus is van meening, dat de betreu- renswaardige verspreiding van, dit systeem, geweten moet worden aan het valsche ideaal van gerechtigheid en gelijkheid, dat het communisme aan de menigte voorspiegelt, terwijl het verder belooft, een einde te ma ken aan zopveel niet te ontkennen misbrui ken. Onder de oorzaken van de verspreiding van de communistische leer noemt de Paus mede de sluwe propaganda en het onver klaarbare stilzwijgen van een groot deel van de pers over de verspreiding van het com munisme. De Paus constateert het droeve gevolg hiervan in Spanje en Mexico en voor al in Rusland. Tegenover de dwalingen van het commu nisme, stelt de Heilige Vader de leer van de katholieke kerk, welke gelijkheid en broederschap verlangt voor alle menschen, de vrijheid verdedigt en het wettig gezag in de samenleving erkent en verdedigt. De Paus herinnert er aan, dat de katho lieke leer zich niet afzijdig houdt van de menschelijke zaken en de vooruitgang hier van niet tegenhoudt. Hij noodigt vervolgens alle geloovigen uit het christelijk leven te hernieuwen. Hij spoort aan zich te onthechten aan de aard- sche goederen, de christelijke liefdadigheid te beoefenen, alsmede de rechtvaardigheid, welke de werkgevers moet doen erkennen, dat de werkman een onmiskenbaar recht heeft. Verder beveelt de Paus een actie aan om het communisme te bestrijden en de val strikken, welke het stelt, te ontmaskeren. De Heilige Vader kan op geen enkel ter rein samenwerking met het communisme toestaan indien men de christelijke bescha ving wil redden. Tenslotte doet de Heilige Vader een bij zonder beroep op alle katholieken om zich te verzetten tegen de „Zonder God” bewe ging, de staat moet evenwel medehelper de waarheid tot overwinning te brengen. De encycliek besluit met een beroep op de katholieken, die aangetast zy’n door het kwaad van het communisme, dezen gevaar lijken weg ter verlaten. I De jonge dame zal er wel een reden voor hebben gehad geen adres achter te laten. En vragen doe ik niets. Maar u kunt me iets vertellen als u wilt. Ik heb niets te vertellen. Hij wist, dat zij de kwestie ontweek, en hij dacht reeds over ompraten. Maar mrs. Leonard! had iets over zich van stoere onafhankelijkheid, van eenvou dige waardigheid. En dat weerhield hem. Maar het is voor mij van de groot ste beteekenis, zei hij, nog dralend. Mrs. Leonard! kreeg medelijden. Hij scheen een aardige jongeman en het jonge meisje boven was niet vroolijk. Het was niet goed dat zoo’n mooi jong kind zoo alleen was en werkte op die ratelen- Tony, recht overeind staand en stu rend, terwijl de wind zijn haar naar achteren streek, geleek op de een of an dere legendarische gestalte, op Lohen- erin misschien, op een blohd-lokkigen Viking, sterk en krachtig. Plotseling zei hij, naar Michael om laag kijkend: Ik zag je gisternacht uit het huis van de Farquhars komen. Heb jij dat gezien? Ik heb het ge kocht. Gekocht? vroeg Tony, een en al verwondering Ja. Weet Virginia dat? Dat het van mij is? Ik heb het haar ™et verteld. Wat ben je van plan ermee te doen? mag de hemel weten, lachte Michael en zweeg, want hoe zou hij Tony t-Uhnen vertellen wat er allemaal was n^yr<1 Hoe naar hier was gekomen orn Virginia te zoeken, hoe hij niet open uk naar haar had durven vragen, maar Een interview van Ward Price met Mussolini. Italië niet bij kroning vertegenwoor- digi. J Mussolnii heeft een onderhoud verleend aan Ward Price van de „Daily Mail” en daarin o.a. verklaard, dat de uitnoodiging aan Haile Selassie tot gevolg zal hebben, dat by de kroning van koning George geen It alia arische delegatie aanwezig zal zijn. In koloniaal opzicht voldaan. Mussolini voegde hieraan toe, dat Italië thans in koloniaal opzicht voldaan is en een vriendschappelijke regeling wenscht te trèf. dat hij den indruk had gekregen, dat men meende, dat zij bij haar broer op het jacht der Van Duyne’s was. Grogan had hem het adres der Van Duyne’s ge geven. --- Wij hebben opdracht gekregen alles naar den jongeman door te zenden, had hij gezegd. Van Grogan had hij ook de sleutels van het oude huls gekregen. Hij had door de kamers gezworven en ze uitge rust met alles wat Virginia zou noodig" hebben als zij hier was^ Als zij hier was? Haar geest ging met hem de trappen op en af, naar de oude keuken, itaaar het y dakkamertje, waar zij uit het zolderven- berglngsmanschappen zich voortbewegen in een bijna ondragelijke spanning. Bui ten de afzetting staan de honderden ouders, die niet te bewegen zijn zich huiswaarts te begeven en af te wachten tot zij bericht krijgen, dat hun kind ge vonden is. Hopen zij het onmogelijke? De gouverneur van Texas heeft alle beschikbare troepen hierheen gezonden. I Ook een vliegtuig is aangekomen met o„ dokters, verpleegsters en geneesmidde- atheïsme, welke heden is gepubliceerd, keert len. Alle auto’s uit de omerevine ziln ee- 7 w a» lijke bedreiging” van het communisme ten aanzien van alle volken. De materialistische leer van het communisme wordt uiteenge zet, welke geen verschil maakt tusschen geesten stof, tusschen ziel en lichaam, wel ke alle hiërarchie e» ieder$ autoriteit ver nietigt en welke den godsdienst en het ge zin ontwydt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie ën Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400, zou ook niets liever willen dan haar de ders, direct van mrs. Leonardl gehuurd; mijne te kunnen noemen Maar ik wil 1 zij wisten niets van de menschen, die rlot laf aiin nm AHPArliib* cr.nl La cr»o_ irnnr Han Ha Irnrnarc HaHHnn n’nl.nrl van den slaap. Met de handen in haar zij en met haar GOUDSCHE COURANT. het dit keer... met u spgien. Ik zeg dat u hier wasjn bent, als u naar de jonge dame zoekt. Bedoelt u'dat ze vlak bij is? Ik bedoel niets. Mrs. Leonard! keek hem met haar zwarte oogen van terzijde aan. Ik bedoel niets. En ik heb u ook niets verteld. Ik denk alleen aan mijn wasch en aan mijn spaghetti. Michael lachte als een jongen. Ik zal haar vinden en op onzen trouwdag moet u komen dansen. Ik dans niet. Maar op onzen trouwdag, van Vir ginia en mij? Zij flqisterde in zichzelf: Zit de z£ak zoo Jn mekaar? Als ik haar lang genoeg kan spre ken om haar te vertellen, dat iemand oneenigheid heeft veroorzaakt. Mrs. Leonard! wrong haar handen. Maar ik heb het beloofd en ik houd mijn woord. Meer kon hij niet van haar los krijgen. Maar de wetenschap dat Virginia niet' ver weg was, beteekendé tenminste al de machine tot haar oogen dicht vielen. iets; misschien was ze wel hier in de buurt. Hij zou de straat op en neer loo- pen tot hij haar ontmoette. lederen dag rug naar de Maandagsche wasch zei ze: I zou hij tegen het schemeruur terugko- Mijn kinderen spelen een spelletje i men en voor het huis op en neer blijven op school, dat „heet en koud” heet. m Dat ken ik, antwoordde Michael gretig. Mrs. Leonari knikte langzaam met haar hoofd. Dat is een aardig spelletje. Ik zal ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Door het ontploffen van een verwar mingsketel is een school in Tyler, in den Staat Texas, gedeeltelijk vernield, waar bij eenige honderden kinderen van de 1500 die de school bezochten om het leven zijn gekomen. De school, waar de ontploffingsramp zich heeft afgespeeld, bestond uit twee vleugels, waarvan er een vrijwel volko men verwoest is, aangezien de wanden door de enorme kracht van de ontplof- ilng naar buiten werden gedrukt, en het geheele dak van het twee verdiepingen tellende gebouw neerkwam op de 700 kin deren, die zich daar bevonden. De andere vleugel van het gebouw, welke reeds door de leerlingen was ver laten, werd slechts licht beschadigd. Twee uren nadat de ramp plaats vond had men reeds de lijken van 130 kinde ren en 10 onderwijzers gevonden. Verscheidene kinderen liepen brand wonden op Door de kracht van de ontploffing, welke vermoedelijk is ontstaan doordat zich gas heeft gevormd in de ketelrulmte van de verwarming, werden baksteenen tot op vierhonderd meter afstand weg geslingerd. De directeur van de school vreest, dat drie- tot vierhonderd kinderen om het leven zijn gekomen De school staat in New Londen en werd bezocht door de kinderen uit alle omliggende plaatsen. Texas in rouw gedompeld- Geheel Texas is in rouw gedompeld tengevolge van de vreeselijke ramp, die zoo veel honderden gezinnen van hun kinderen beroofd heeft. Het is nog niet mogelijk een overzicht te krijgen over den totalen omvang van de catastrophe. Het is niet mogelijk door te dringen tot de plaats des onheils, waar een strenge afzetting* gehandhaafd wordt en waar koortsachtig wordt gewerkt om de puin- hoopen op te ruimen en de slachtoffers te bergen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de ramp veroorzaakt is, niet door een ontploffing in de verwarmingsin- stallatie, maar tengevolge van een ont ploffing in een buis, welke natuurgas naar het gebouw leidde. De school ligt n.l. midden in het petroleumgebled en werd lAfdzakelijk bezocht door de kin deren van employe’s der olle-onder- neming. De overvloed van natuurgas, die de bodem oplevert wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleinden en te dien einde is een uitgebreid net van bulsleldlngen langs de verschillende gebouwen aange legd. Langs de school Hepen ook ver scheidene van deze buizen en de cen- fen met Groot-Brittannjë inzake de handels aangelegenheden in Afrika, in het by zonder betreffende Kenya en den Soedan. De vrjjwiHigers in Sjlanje. Overgaande op Spanje zeide de Duce: ,Jk kan u verzekeren, dat wij aan generaal Franco niets gevraagd hebben in don vorm van een marinebasis op de Balearen of in Spaansch Marokko. De Italiaansche vrijwil ligers in Spanje, wier aantal sterk is ov^V- dreven, zullen naar hun haardsteden terug- keeren wanneer het hun goed dunkt, tenzij een algemeen accoord tot stand komt om ook de andere vrywiligers, -wier aantal on eindig veel grooter is, terug te trekken. Italië doet niets en Zal niets dóen, wat ook maar indirect de territoriale onschendbaar heid van Spanje zou raken. Itajië heeft niet net voornemen zich na den burgeroorlog met Spaansche aangelegenheden in te la ten”. Terugkomende op de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Engeland, zeide de Diué*, dat Italië nooit vijandige bedoelingen ten opzichte van Engeland en Frankryk heeit gekoesterd en zulks ook niet op het oogen - blik doet. Geen enkel voordeel uit Europeeschen oorlog. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Mussolini: „Zelfs indien, bekeken van het laagste standpunt van verlies en winst, zou ik geen enkel voordeel kunnen behalen uit een Europeeschen oorlog waarby ik Italië aan geduchte risico’s bloot stel”. De ontwikkeling van Abessynië, zoo ver volgde Mussolini, zal veel tijd, energie en kapitaal vereischen en het is dus vanzelf sprekend, dat Italië wenscht samen te wer ken met de Europeeache landen, die kolo niën in Afrika bezitten”. Een as RomeBerlyn. Wat betreft Locarno en het westelijke pact, is Italië bereid alles te doen wat in zijn vermogen ligt om daartoe te geraken. Zulk een accoord zou kunnen worden verge makkelijkt door de stichting van een as tus schen Rome en Berlyn, welke niet gevormd wordt om onlusten in Europa, te verwekken, maar veeleer, om in dit werelddeel vrede en orde te vestigen. aangezien dokters noch verpleegsters snel genoeg nabij kunnen komen. Tot laat in den nacht had men van de veertig vermiste onderwijzers eerst tien kunnen bergen, verminkt, onher kenbaar. Het staat wel vast, dat het grootste aantal slachtoffers vrijwel ter stond bij de ontploffing door het neer stortend gesteente gedood is, sommigen echter zijn door de steekvlammen, die ontstonden, getroffen en totaal verkoold. Veel slachtoffers ook zullen in het ge heel niet kunnen worden teruggevonden, aangezien hun lijken uiteengereten zijn door het geweld der explosie. Van het stoffelijk overschot van eik Slachtoffer, dat geborgen is, worden vin gerafdrukken genomen, in de hoop, dat met daarmede nog tot Identificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen waren nog geen vijftien jaar. Het schijnt ech ter, dat de jongste scholieren al naar huis gezonden waren, toen het ongeluk gebeurde. Aan den anderen kant echter vertelt men, dat het aantal slachtoffers zoo groot is geworden, doordat alle ove rige leerlingen opeengepakt zaten in het z.g.n. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school, waar niets van overgebleven is. Meer dan 250 gewónden. Reuter verneemt nog nader, dat tot hedenmorgen vroeg men uit de puinen van de school in Tyler 399 lijken had geborgen. President Roosevelt heeft een beroep gedaan op het Roode Kruis, dat reeds per vliegtuig dokters en verpleeg sters naar de plaats des onheils had ge zonden. Het plaatselijk ziekenhuis is overvol I en de lijken worden thans gelegd in de naburige winkels en kerken, welke ook worden gereserveerd voor het onder- j brengen van de gewonden, welker totale t aantal reeds 250- zou bedragen Men wacht thans met ongeduld op de aan- komst van sera, aangezien zich bij tal- I rijke geredden reeds de kenmerkende de snelle en geruchtlooze figuren der ben^^vaorg^aan” teranV^^^5 jh eb” l oen voorgedaan, terwijl verscheidene anderen lijden aan een nerveuze instor ting. laten beloven te zwijgen. geefs. Niemand kon hem inlichtingen Zoo... geven. Noch de hospita, noch de nieuwe Het is de waarheid, McMillan. O, ik huurders. Zij hadden, vertelden de* huur- ders, direct van mrs. Leonard! gehuurd; zli wisten nipte van rip mpnsnhpn riie voor hen de kamers hadden gehad. En ..wv—v wat mrs. Leonard! betreft: haar hard haar. Ze zeggen, dat de beste man wint. I nekkig stilzwijgen leverde al even weinig Welnu, jij hebt gewonnen. resultaat op I Wat bedoel je? vroeg Michael. Tony wachtte een oogenblik, terwijl hij de boot in een wijden boog huis- waarts stuurde. Toen zei hij: j I Ik heb haar gevraagd. Ik heb haar J meegenomen naar Derekdale en haar alles laten zien, wat ik haar te geven stertje naar beneden in den tuin hadden had. Ze heeft me gezegd, dat ze niet van me hield; dat ze van jou hield. Zij is niet iemand, die verandert. Michael probeerde iets te zeggen, maar hij wist niet wat. Tony leek meer dan ooit op een straienden ridder. Michael dacht aan den bronzen ridder op de trap vérite sans peur waarheid zonder vrees. Tony’st gebaar was prach tig geweest. Niet iedereen zou tot zoo iets in staat zijn geweest. Dit zal ik nooit vergeten, Bieecker, zei hij eindelijk. Ik heb niets gedaan, antwoordde Tony en hij meende het. Het gesprek met zijn vader had dit gedaan. Hij had een vrouw noodig, die van hem hield. Een huwelijk zonder liefde is als een huis zonder zon. Den volgenden dag begon Michael met zijn onderzoek; hij ging opnieuw naar I Washington Square. Maar wederom ver- an

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1