E O 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dinsdag 23 —aart 183 7 75e Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen BELGIE’S ONAFHANKELIJKHEID. Koning Leopold’s bezoek aan Londen. - GEN". Mo 18476 M. SAAÉ a bergambacht, berkenwoüde, BODEGRAVEN, 1 HIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK^ SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene. Vlammende Schoonheid^ GoutU, voor- V. te Papekop 6,_ BELGIE. BUITKNLAND8CH nikuws. g weer f mee. k OEKJES enz. TGEBAKJES JE-- kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de Franco per post per kwartaal ƒ3.15. jnomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, st: M. H. te Wad- d. h. v.v. voorwerpen. A. A. v. L. te Goudy SALES MANAGER Je vriendin voor eeuwig, Marty.” (Wordt vervolgd.) NSCHAPPEN [EN. werking ten tot uit en kheden u dan hoek naar links grooter het ongeluk, t.ft Ie veel HUeder otte UdMM M Im4m). Grooto 1 Ivertentië) handelaren, j. aan het Bur- 1. v. d. H. tü van straf. V te Gouda te Gouda 2.— suoü? (iOHMIIE (MIRANT. DUITSCHLAND. Pauselijk rondschrijven van den kansel voorgelezen. Waarschuwing van bisschop Preysing. Naar een openlijken strijd? Bisschop Preysing heeft Zondag in de St. Hedwig-kathedraal te Berlijn een pauseljjk rondschrijven aan de bisschoppen voorgele zen, waarin Paus Pius het nationaal-socia- listisch regime er van" beschuldigt het con cordaat te hebben geschonden en de anti- christelijke bewegingen aan te moedigen. Bisschop Preysing heeft den nadruk ge legd op den ernst van de situatie en zijn gehoor verzocht zich voor te bereiden op een openlijken strijd. De encycliek werd in alle katholieke kerken in Duitschland van dan kansel voorgelezen en bestaat uit drie gedeelten. Het eerste heeft betrekking op het eigenlijke concordaat, het tweede be handelt het geloof in God, Jezus Christus en de kerk, alsmede de door de christelijke moraal aan de ouders toegekende rechten. Het derde deel smeekt de Goddelijke gena de af voor allen, die zich hebben laten mee- ui logen gebruikt Haat wu whit- korten tijd g<- k vee! beter, de rdween en de werd (nescher concordaat niet werd eerfeiedigd, de fout daarvoor niet ligt bij de ^atholieke Kerk, Verlichting weg Brussel-Antwerpen. Donderdagavond heeft Koning Leopold de verlichting van den weg BrusselAntwer pen ingewijd. In het bijzijn van eenige hooggeplaatste genoodigden, waaronder zich Dr. A. F. Philips bevond, drukte de Koning in zijn paleis te Laeken op een elec- trische knop, waardoor de natriumvertich- ting op het c.a. 40 K.M. lange traject'werd ontstoken. Koning Leopold heeft hierna per auto de verlichting in oogenschouw genomen, waar bij hjj zijn bijzondere voldoening hierover uitsprak. Ook de aanwezige autoriteiten gaven uiting aan hun bewondering voor de uit muntende gelijkmatige wegverlichting en de scherpe contrastwerking, welke ‘evenals reeds op den weg AmsterdamHaarlem is gebleken, er veel toe zal bijdragen het aan tal nachtelijke ongevallen op dit drukke traject tot een minimum te beperken. Waar de weg BrusselAntwerpen door de velden loopt, is natriumlicht toegepast, in de bebouwde kommen kwiklampen, welke een licht geven, dat slechts een zeer geringe verkleuring veroorzaakt In het geheel worden in deze installatie, welke ontworpen is door ir. Chanteaux, hoofdingenieur van den Belgischen Water staat, 752 Philips natriumlampen en 806 Philips kwiklampen gebruikt. De plechtigheid van de inwijding werd na een inleiding door den heer Merlot, Minister van Openbare Werken, door de radio uitge zonden. Langs den weg hadden zich vele belangstellenden geschaard. VEREEN.STATEN. De „sitdown” stakingen. Politie gaat voort stakers uit bedrijven te zetten. Ondanks de dreiging met afkondiging van een algemeene staking gaat de politie tc Detroit voort de staker.- die kleine fabrie ken bezet hebben, daar i te zetten. ABONNEMENTSPRIJS: per bezorging per looper geschiedt. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie 'Delef. Interne. 2745. Postrekening 48400. April 1921 S. 671; jvoorw. 50 ,«ub«. jaar. N. v. d. K. te Nle«. 15.— subs. 3 d. h. vapenwet: W. v. W. >s. 2 d.ifc. voorwaar- 2 d. h. met proeftijd Ook Wolde Mariam vermoord? i wee zonen van Martin gedood. De „D»üy express” bericht van den woordvoerder van den Negus te hebben vernomen ,uat de vroegere vertegenwoordi ger van Anessymê by den Volkenbond, Wolde Mariam, tijdens het jongste bloed bad in Addis Abeba om het leven is geko men. Zooals men zich zal herinneren, had Wolde Mariam zich in October j.l. aan het Italiuansche bewind onderworpen. De Abessijnsche legatie te Londèn ont ving bericht dat twee zonen van den gezant te Londen, Martin, tijdens het bloedbad na den aanslag op Graziani zijn gedood. Beiden studeerden in Londen en gingen in 1935 naar Abessynië om in de legers van den Keizer te strijden. ZIJ waren resp. 23 en 24 jaar oud. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorepde tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnuminer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-^1 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letter’s en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek- Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing lureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. tot de onmogelijkheden behoort. Tc Bristol schjjnt dit argument niet al te veel indruk te maken, aangezien men het blijkbaar vrij wel uitgesloten acht, dat België htft slacht- offei zal worden van een eventueel** Duit- sche agressie. Ondertusschen wijzen vele teeltenen erop, dat de Engelsche regeering haar best doet om aan de wenschen van België zooveel mo gelijk tegemoet te komen. Overigens valt nog steeds niet te beschikken over aandui dingen hoe men zich te Londen het schep pen van een nieuw veiligheidssysteem voor West-Europa, dat rondom" de onafhankelijk heid van België zou kunnen worden gegroe peerd, eigenlijk denkt. Het staat echter wel vast, dat men er in de eerste plaats naar zal streven te voorkomen, dat de banden tusschen België en het handvest van den Volkenbond worden verbroken. Hoe dit alles zjj, Koning Leopold heeft gisteravond aangezeten aan een diner, dat werd aangeboden door de Belgische ambas sade te Londen en waartoe ook verscheidene leden van het Britsche kabinet alsmede tal van leidende Engelsche politici waren uit- genoodigd. Het Ijjdt dan ook geen twijfel, of dit diner vormde het uitgangspunt voor genanimeerde besprekingen over de Brttsch- Belgische relaties, bekeken in het licht der door Brussel gekoesterde wenschen. B. tu Gouda, 4 d. h. proertyd vun leeuwük 2 x 5a— Koning Leopold lil van België heeft gis terochtend Brussel verlaten om zich naar de Engelsche hoofdstad te begeven, waar hjj een aantal dagen zal doorbrengen. Zooals meestentijds in dergeljjke gevallen ge schiedt, wordt ook nu meegedeeld, dat het bezoek een particulier karakter draagt, doch men mag wel aannemen, dat de ko- ning zyn verblijf te Londen zal aangrijpen om met Engelsche staatslieden van gedach ten te wisselen over België’s toekomstige positie in een Europeesch veiligheidsstelsel. Te Brussel ziet men reeds geruiinen tjjd in, dat de Volkenbond niet langer de instan tie is, waarop België met volkomen zeker heid kan bouwen in het hypothetische geval, dat het slachtoffer wordt van een agressie, aangezien alle teekenen erop wijzen, dat er voorloopig geen algemeene Europeesche re geling binnen het Geneefsche kader tot stand zal komen. Toch is België het be hoeft geen betoog er alles aan gelegen, dat zyn onafhankelijkheid wordt gewaar borgd. Naar men zich zal herinneren, heeft de Belgische regeering reeds herhaalde keeren laten uitkomen, dat zij niet voornemens is de verplichtingen te verzaken, die ook voor Brussel voortvloeien uit de bepalingen van het Volkenbondshandvest. Wel echter blijkt uit alles, dat België Zwitserland b.v. neemt een overeenkomstig standpunt in graag zou willen worden ontheven van zijn verplichting om in militair opzicht hulp te verleenen. Men heeft meer dan eens België den raad gegeven zich ten nauwste by Engeland aan te sluiten, doch hiertegen zijn terstond iie- zwaren gerezen,» daar het gevolg van een dergelyk innig contact wel eens kon zyn, dat de Belgische belangen in het gedrang raakten, wanneer Engeland gedwongen zou zijn ter verdediging van zijn eigen belangen party te kiezen in een niet-West-Europee?ch conflict. De Londensche berichtgever der Neuc Zürcher Zeitung maakte dezer dagen dan ook de juiste opmerking, dat, wanneer Brus sel vasthoudt aan een nieuwe definitie van den Belgischen status, dit geschiedt, omdat het ook maar den schijn’van eenzijdige over eenkomsten wil vermijden. Dit is dan ook de strekking van het voor genomen afstand doen van de eenzijdige fVansch-Britsche garantie, zooals deze voortvloeide uit de diplomatieke onderhan- delingen na de remilitarisatie van het Ryn- land, De kern van dezen waarborg zou België echter het hpeft er trouwens recht op als lid van den Volkenbond willen b»i"»jaen Te Londen en Fürys- schijnt men liter tegen in te brengen, dal militaire onJer Jteunmg in den omvang, zooals die België in geval van nood zou moeten worden geboden Mensch worden is ook een kunst, som- miren brengen het er niet ver in. XXIV. Marty aanschouwt een nieuwen dag. Het was natuurlijk Jane Bleeker, die het had gedaan. Ter elfder ure nog. Instinctief had zjj geweten, dat er dien avond, toen Ma«ty met een prachtige japon <aan tafel Was verschenen en met een zilveren band maar bij de rijksregeeririj’, welke, naa hij zegt, de bepalingen van dit tractaat niet op loyale wijze heeft géïnterpreteerd. Indien de Paus het concordaat niet heeft opgezegd is dat, naar hij zegt, slechts we gens de zorg voor het zielenheil, waarmede hij belast is. Maar laten wij voortgaan, al dus de encycliek, „de rechten der geloovi- gien te verdedigen tegenover de leiders van uw volk. Laten wjj ons niet laten beïnvloe den door voorbijgaand f.ucces of tegenspoed. De encycliek critiseert vervolgens de ras sentheorie. Zij veroordeelt ernstig de theo- ie van „bloed en bodem”. „Wie dergelijke dwalingen profeteert, schendt eens gezworen trouw. Overal waar men probeert de ouders te verhinderen hun kinderen op te voeden, zooals zy dat aan voelen, schendt mep den trouw aan God. Nooit zal de kerk vrjjeljjk de scholen er kennen, waar de met het kerkelyk onder wijs belaste onderwijzer niet vry is of waar het onderwijs wordt gegeven in anti-chr’s- teljjken geest”. De kerk verklaart, aldtta de Paus: „Bid voor allen, die lijden om hun geloof. Tot in de gevangenissen en concentratiekampen moet men zoo noodig den lijfsdwang weer staan”. Wat de schoolkwestie betreft, betwist de Pauseden uitslag van de onlangs gehouden stemming over de voorkeur der ouders voor de confessioneele of voor de „gemengde" scholen. Deze stemming, waarbij de katho lieken veel terrein hebben verloren, is niet geheim geweest.' Een geheime stemming zou aantoonen, dat een overweldigende meer derheid der katholieke oudere trouw is aan de kerk. C* De encycliek laakt in scherpe bewoordin gen de inbreuken, die het nationaal-Socialis- tische regime gepleegd heeft op het concor daat, dat Duitschland met den heiligen Stoel heeft gesloten. Hoewel het document de deur open laat voor overeenstemming, laat het geen twijfel erover bestaan, dat de kerk zoo noodig zal vechten. In het slot van zijn rondschrijven zegt de Paus: „God is onze g-tuige, dat wij geen vuriger verlangen koesteren, dan de vrede tusschen kerk ”611 staat in Duitschland te herstellen. Indien echter, zonder onze schuld, geen vrede tot stand mocht komen, zal de kerk van God opkomen voor haar rechten en vrijheden, in den naam van den Almachtige, Wiens arm heden ten dage niet korter is”. In alle stilte zyn in den nacht van Zater dag op Zondag naar alle parochies exem- plaren van het pauselijk schrijven gezon- sleepen door bedreigingen of beloften te- i den, zoodat het Zondagmorgen van den gen Christus te. prediken. De Paus verklaart, dat indien het tus- art. 11 Alg. Vissch*. te Rotterdam 4,_ werpen. iery Regl.: G. K. te >8. 3 d. h. v.v. kansel kon worden voorgelezen. Slechts in enkele steden is het schrijven door de ge- schen het Rijk en het Vaticaan gesloten I staatspolitie in beslag genomen. om het haar, iets gewichtigs zou gebeuren. Marty had voor haar gasten een partijtje georganiseerd op een naburig jacht. En op het laatste oogenblik had zy de andere laten gaan en was zelf thuis gebleven. En Jane was gebleven. Liefste, had ze tegen haar jonge gast vrouw gezegd, ik geloof dat het voor jou en Rickey niet goed is, om hier alleen met de bemanning achter te blijven. Marty haalde haar schouders op. Denk, wat je wilt. Zy stond by de ree ling, zoo etherisch mooi in het licht van de maan, dat zelfs Jane, toen zij haar aanzag, huiverde. Jane sloeg haar oogen neer. Waarom denk je dat? Ik denk het niet, ik wéét het. Marty, ben je dwaas? Ja, Rickey noemt het een schoone dwaasheid. O, die jongen! Weet je wat je hèm gaat aandoen? Het kan me niet schelen, wat ik hem aandoe ik houd van hem. Als je van hem hield, zou je hem met rust laten. Hoe bedoel je dat? Je maakt hem niet gelukkig. En hy kan jou niet gelukkig maken. Het zal een ellendige vergissing blijken. En ik kan me jouf leven niet voorstellen als een vergis sing, Marty. Marty luisterde. Je bent altijd zoo verstandig geweest, vervolgde Jane. Je hebt altijd geweten, hoe je je schoonheid op het voordeeligst kon FEUILLETON. Naar het Engelsch van 00 Maar daarover kon geen nieuws zyn, om <*at er van geen trouwen sprake was ge weest en ook nooit zou zyn. Want terwy’l Y^ginia en Michael en Mary Lee ergens feestelijk dineerden, besteeg Rickey Farqu- bat de trappen van het oude huis in Was- ington Square. Toen hij de zolderkamer bad bereikt, zag hy de deur openstaan, den kleinen Schotschen herder op wacht zitten en vond hij de kleine kat vlak voor de ka chel. slapend. Rickey zag er verwilderd en verwaar- oosd uit. Hy wierp zichzelf op den divan en sloeg zyn armen voor de oogen. Twee jachten had hij niet geslapen en ook nu kan h(J niet slapen. Weenie kwam naast hem zitten en likte ’Un hand. Na Virginia aanbad het hondje Rickey het meest. Éindelijk nam Rickey het °P de canapé en samen lagen zij, bond en man, zwijgend in het donker. Belangrijke verklaring over ramp te Tyler. Natuurgas zonder toestemming in school gebruikt. De commissie belast met het onderzoek naar de veraniwoordelijkheid voor de ont- ploffingsramp in de school van Tyler heeft gisteren sensationeele inlichtingen ontvan gen, Clark, opzichter by een groote petro- leummaatschappü, verklaarde namelijk, dat de architecten, die de verwarmings-instal- latie van de school hadden ingericht, „zon der toestemming van de maatschappij” het reservoir van de school hadden aangesloten op de PÜpen, welke dienen om bij boring van nieuwe petroleumbronnen het natuur- gas na extractie van de petroleum af te voeren. Clark verklaarde, dat dit vaak voorkwam in streken, waar petroleum wordt gevonden en waar particulieren dan gratis natuurgas ontvangen. Clark deelde verder mede, dat hy Don derdag alleen van deze gewoonte op de l^igte was en dat hy na «e ontploffing een ingenieur had uitgezonden om het buizennet der maatschappij te inspecteeren. Deze in genieur had een aftakking ontdekt, welke bedekt was met aarde, die ongeveer twee maanden geleden was omgewoeld. Hij had daarop bevel gegeven het secundaire bui zennet af te sluiten, maar het was toen te Iaat. Het schijnt dus zeker te zijn, dat e?n aanzienlijke hoeveelheid natuurgas in de wanden der school is binnengedrongen en dat de ontploffing hiervan het gebouw als vulden de lucht met haar zoete geuren. Hij ging aan dek; men overhandigde hem een brief. Dit heeft miss Van Duyne achterge laten, vertelde de bediende hem. Achtergelaten? Ja, zij is met mrs. Bleecker naar de „Wanderer”. Ik denk dat u ook daarheen moet, sir. Maar Rickey hoefde niet te volgen, want het schrijven luidde: „Rickey liefste, ik weet dat ik wreed ben. Maar ik ben wreed alleen om je eigen best wil. Op het laatste oogenblik ben ik beslo ten niet met je te trouwen. Het is een al te groot risico voor ons tweeën. Onder de be- toovering, die je om me hebt geweven, schuilt een erg prozaische natuur en als de eerste tijd verstreken is„ zul je zien, zooals ik werkelijk ben en zul je teleurgesteld worden. En als je my niet langer kunt ver- eeren en verafgoden, zal ik je haten. Dat I zal ik zeker, Rickey. Ik ken mezelf beter dan de herinnering bewaren aan alles wat w«* looj vonden en dat we niet door ^-dingen hebben bezoedeld. J() voor mij blijven de jonge tragi- >naar en ik altijd voor jou je n/tooverfee. Wel een teleurstellende ‘ets ik. Maar wees ervan overtuigd, 1 van je en ik doe hiermee de moei- daad die ik van mijn leven heb ge- ENGELAND. Verklaring van Baldwin over grootere vrijheid in den internationalen ruilhandel. Tegenover een deputatie, die by hem de meest volledige medewerking van de Brit- sche icgeering bepleitte aan een verbetering der econoische internationale betrekkingen in net belang van den wereldvrede, heeft Baldwin een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, dat de Britsche regeering volko men de opvatting deelde, volgens welke de zaak van den wereldvrede begunstigd zou worden door een grootere vrijheid in den internationalen ruilhandel. Wat het voorstel betreft, volgens hetwelk de Britsche regee ring zou moeten streven naar accoorden met andere naties, teneinde een groep te vor men met lage douanetarieven, verklaarde Baldwin, dat de regeering fundamenteele bezwaren daartegen ziet. Ten eerste zou dit een discriminatie in zich opsluiten je gens de niet-deelnemende landen, hetgeen op represaille zou kunnen uitloopen en aan leiding zou kunnen geven tot tarievenoor logen en ten tweede zou dit de clausule der meestbegunstlgde natie doen verdwijnen. Het is onwaarschijnlijk dat practische re sultaten worden bereikt door bilaterale on- derhandelingen. delijk zal hy hier zijn. Marty, je moet hem hier niet ontmoe ten. O, ik weet, je denkt misschien dat ik cynisch en hard ben, en misschien ben ik het ook. Maar jij bent geen jong en roman tisch kind meer; je bent te verstandig en te oud om het slachtoffer van wat romantiek te worden. Later zul je er spijt van hebben, als je nu je zelf laat gaan. Ik weet het, het zal je berouwen. Wat zou het, dan zal ik toch eenmaal het geluk hebben gekend. Haar stem was treurig. 1 Maar wat heb je aan een geluk, dat je een leven lang berouwen zal Je zal tot het einde van je leven aan hem vastzitten, altijd en overal de herinnering meedragen aan je vergissing, Marty. Marty leunde dichter tegen de reeling; de boot kwam al naderbij. Je hebt gelijk, natuurlijk Jane. Miaar als je denkt dat ik hem kan opgeven als Je kunt hem opgeven, maar je moet hem niet vaarwel zeggen, zei Jane ernstig. Mar ty, kom met me mee, vóór hij hier is. En zoo gebeurde het, dat Ricky, toen hy het jacht had bereikt en naar de reeling keek, geen zilveren verschijning in het maanlicht zag staan. Hij had gedacht, dat Marty hem zou wachten. Hij had een domi nee, een jongen man met een romantisch hart, bereid gevonden om het huwelijk op een eenzame plek op het strand te voltrek ken. 'De twee mannen, die hem roeiden, zou den getuigen zijn. In de boot had Rickey een grooten bouquetjpranje bloesem, met zilveren linten vast^bonden; de bloemen laten uitkomen. En al de verwikkelingen die je prestige hadden kunnen schaden, heb je altijd ver van je gehouden. Je hebt je leven altijd zoo verstandig weten in te richten en alle dwaasheden die je later zouden kunnen berouwen, steeds vermeden. En nu wil je met dien dwazen jongen dichter trouwen de wereld zal je uitlachen. Uitlachen? Marty keerde zich een wei nig naar haar toe. Ja, uitlachen. Jane kende Marty’s trots. Een jongen van niets. Hij heeft niet eens een boek om te bewijzen wat hij is. Hij praat wel veel, maar doet niets. Het zou voor jou een excuus kunnen zy'n, als je de wereld kon zeggen: „Hjj is een genie; hij heeft het bewezen”. Maar hij heeft niets bewezen. Hij heeft sinds hjj hier is, niets anders gedaan dan jou het hof maken en versjtes schrijven. Als je met hem trouwt, Marty, zal de wereld je uitlachen. Maar als ik hem opgeef, breek ik zjjn hart. Jane maakte een lichtelijk spottende be weging. Mannenharten breken! Nu, dat weten we wel beter. Die breken niet en als 'ze breken, staan er genoeg klaar om ze weer op te lappen. Marty wendde haar hoofd af en keek uit over het water. Heel in de verte kon zij een strook zien van het zilveren strand en de palmen, die heen en weer wuifden op een zachten bries. Tusschen het strand en het jacht naderde snel een boot. In die boot zit Rickey, zei Marty; da- jjj. Daarom is dit het beste dat we in elkaar m< alledaagse hrf zult altijAw sche ku^tei zilverei fee! ik Wout lijaste dada

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1