NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOKRCAPELLE, f, ene. «o 18483 Vrijdaa 2:ApriF|B37 76e7Jaargan£ BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, De Nederlandsche handelsmissie in Brazilië. en Vlammende Schoonheid. KABINETSRAAD TE VALENCIA. De kwestie der niet-inmenging. De Spaansche nota’s aan de Engelsche Fransche regeering. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen T mi, MV/OIYv/VZl., VV v UDIlIlIY, JT1Z4nö 1 IvJDVn 1 i 1T1v7v7IV171vUV-H A1V1 VlJlVVAI 1 BUllKNLAMUMJl N1KUWS. aan de regeering hebben deelgenomen. et Noord-Oostehik iront bron van alle FEUILLETON. zwegen zij, terwijl zij verder XXVIII. Tony neemt afscheid. f (Slot volgt). i de kerk. l BELGïë. Oud-nünister Sap daagt zestal Kamerleden voor het gerecht. DUITSCHLAND. Rudolf Hess pver het conflict met nel Vaticaan. Onwetendheid is de kwaad. Na er- hebben z; Van haar Naar het Engelsch van ders onder een godsdienstig vernis, ertoe hebben bijgedragen, Duitschiand aan den af grond van het bolsjewisme te brengen. Het weet dat men niet over het bolsjewisme kan zegevieren door pamfletten met vervloekin gen. Evenmin zal men daarin slagen door verklaringen vervat in termen, waaruit be- 1 zorgdheid spreekt. Ons volk weet dat het werk van Hitler door den Heer gezegend wordt. Het Duitsche volk zal niet toestaan, dat men zyn zoo moeiljjk veroverde eenheid zal verstoren. Het blyven voortgaan als één man op te rukken. Op Goeden Vrijdag, des avonds acht uur. is de Nederlandsche handelsmurie onder leiding van jhr. mr. dr. H. A van Karnebeek behouden te Buenos Aires aangekomen. De hoofdmacht der missie had zich te Santos ingescheeot op het stoomschip Almanzora, van de Royal Mail Lines; het waren naast den ambas sadeur de heeren Lamping, Welter, Da niels en Henny. De overige heeren, t.w. Gelderman, Menten, Verloop, Lelgnes Bakhoven, Schokker en Van Balen .had den daags tevoren te Santos het vlieg tuig van de Condorlijn genomen naar Porto Alegre, teneinde nog een bezoek te brpngen aan de hoofdstad van den staat Rio Grande do Sul. Deze groep arriveerde nog enkele uren vóór de hoofdmacht teBuenos Aires met een ..clipper” van de Pan-American Airways, nadat men onderweg op en boven de Plata-rivler elkaar van het water, resp. uit de lucht had toegewuifd. Aangaande de aankomst te Buenos Aires werd be richt langs telegrafischen weg. De laat ste dagen van het verblijf der handels- mlssie-, in Brazilië verdienen intusschen nog een afzonderlijk woord van toelich ting. Ambassadeur van Karnebeek had zich op Dinsdag 23 Maart, begeleid door fede rale en staatsautoriteiten. per auto van Sao Paulo naar Santos begeven, een rit van twee uur, waarbij ongeveer halver wege den ongeveer 1000 meter noogen bergrand moest worden overwonnen langs een slingerenden betonweg, die temidden van fraai bloeiend tropisch oerwoud doorloopend een zeer boeiend uitzicht geeft op de berghellingen en op De termijn van drie dagen, welke den oud-minister van financiën, Sap, <ioor ae rechtsche Kamerfractie was toegestaan om op straffe van uitsluiting terug te komen op de aanvallen, die hy onlangs in de Ka mer op minister-president Van Zeeland heeft gedaan, is thans afgeloopeh. Sap heeft geantwoord door zes rechtsche Kamerleden, waaronder den dr. Carton de Wiart, voor het gerecht te dagen. --o-- Komen, ve staat itio uranae ao öui is gunstig voorteeken meenden te mogen een ^er meest uitgestrekte van Brazilië. ruwweg zoo groot als geheel Duitschiand. Ingevolge de zuidelijke ligging bezit dit gebied een klimaat dat reeds merkbaar afwijkt van het tropische karakter der andere Braziliaansche staten, zoodat daar een samenleving is ontstaan, welke zich in menig opzicht aan de Europee- sche leefwijze kan aansluiten. De bevol king is er een mengsel van Portugeesch- Vader gaat ook naar Europa. Wij WiebbeiN samen onze plannen gemaakt zonder jou. Zij was nu werkelijk beangst. Maar Tony, ik wil niet buitenge sloten worden! Het is tot nu toe altijd vader ge weest, die buitengesloten werd, en ik ga nu probeeren een beetje goed te maken, wat wij hem te kort hebben gedaan. Midget. Zij greep hem bij den arm. Je houdt toch nog wel van me? Hij glimlachte, maar het was niet meel de oude, bewonderende glimlach- Natuurlijk. Maar dit jaar ga ik niet met Je mee. Jij hebt immers Marty en je nieuwe kleeren, die je moet laten zien. Ik wil niet met Marty afgescheept worden, zei ze heftig. Zoo noemde je het vroeger niet, hielp hij haar herinneren. Hoe dikwijls heb je vader en mij niet in den steek gelaten om maanden en maanden op het VanDuyne-jacht of de Van Duyne- buitens door te’brengen? Waarom zou je ook dit jaar niet met Marty meegaan naar haar Maine-bosschen? uw bOb tegen de politiek van niet-inmenging en heel veel over en zocht naar een middel om hen beiden weer bij elkaar te bren gen Natuurlijk was er nog de feestweek in Annapolis, in Juni. Zij zou Marty zeker uitnoodlgen om met haar mee te gaan. Dan had je eerstens al de bals van de adelborsten en verder nog de feestelijk heden. die gepaard gingen met het af scheid van den ouden superintendant en de ambtsaanvaarding van den nieu wen admiraal. En Tony moest maar zor gen, dat Marty overal naar toe ging. Maar Marty toonde al even weinig be langstelling voor dit plan als voor het andere. Ik ben er al zoo dikwijls geweest en dan. Rickey is er. Ik dacht, dat je hem uit je leven had verbannen? zei Jane scherp. Dat heb ik ook. Maar ik kan hem niet uit mijn gedachten zetten. Ik weet wel, dat ik een dwaas ben. Kijk me alsje blieft niet zoo aan. Jane. Maar het eind van het lied was toch dat Jane haar zin kreeg en dat Marty met haar naar Annapolis ging. Zij logeerden in het oude historische hotel, op kamers, die uitzagen op de kapel en den blauwen hemel daarboven. Het was op den tweeden dag na hun aankomst, dat Jane het oude huis van de Farquhars passeerde en zag dat de verplicht te hebben gezien tot repres- saillemaatregelen. Hij heeft een inten sief bombardement op de stad Jaen be volen, waar zeer belangrijke schade is aangericht. De generaal ontkende ver volgens zeer stellig alle berichten aan gaande een beweerde samenzweering tegen generaal Franco, zoowel in Spaansch Marokko als in Spanje zelf. glimlachte tegen haar. Ik hou ook van de lammetjes en de eenden en de duiven, maar het aller meest van jou. Mary Lee, zei hij tevre den. Toen —1, n« _>i - samen tegen den stroom oproeiden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. ring van Augustus. Door een dergelijk gedrag draagt Ita lië bij tot een voortduren van den bur- geroorlog in Spanje, overtreedt het art. 10 van het Volkenbondshandvest en ge draagt het zich als oorlogvoerende mo gendheid. De fundamenteele reden voor deze moeilijkheden spruit voort uit de bolsje- I)e toespraak van generaal Queipo de Llano. In zijn toespraak van vandaag heeft generaal Queipo de Llano verklaard, dat de vliegtuigen der regeerlng vandaag het ziekenhuis te Cordova hebben ge bombardeerd Er is een groot aantal slachtoffers. Juelpo de Llano zeide zich weer in Derekdale terug. Zij was van plan den zomer' in een der mondaine Fransche badplaatsen door te brengen. Tony zou op zijn tocht dicht genoeg in de buurt komen- om zich zoo nu en dan bij hen te voegen Marty moest natuur lijk meegaan Tony en Marty moesten elkaar maar zooveel mogelijk zien. Je kon anders in deze dagen heelemaal niet meer van Marty opaan Nadat Rickey Farquhar het jacht had verlaten was zij terneergeslagen en lusteloos ge worden. Zij had geweigerd om met Jane in New-York inkoopen te gaan doen en nu praatte zij erover om zich dezen zomer te begraven in haar buitenhuis in de Maine-bosschen. Ik heb niets noodig, had ze gezegd. Enfin, je kunt alles wat Je noodig hebt in Parijs krijgen, had Jane geant woord. Ik ga niet naar Parijs. Tony zal er zijn. Wat kan het mij schelen of Tony er is? Ik dacht, dat je het prettig zoudt vinden. Och, wat geef ik om Tony of Tony om mij. had Marty verveeld geantwoord. Je doet beter me dat uitje hoofd te zet ten, Jane. Maar Jane dacht er niet aan, dat uit haar hoofd te zetten. Zij dacht er juist Spaansche ambassadeur overhan digt te Londen een nota van zijn regeering. De Spaansche ambassadeur. Azcarate. heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan het Foreign Offiee. Men verklaart, dab hij aan de Britsche regeering een nota heeft overhandigd van de regeering te. Valencia, waarin de aandacht van Londen wordt gevestigd op bepaalde bewijzen van de aanwezig heid in Spanje van Italiaansche legers. Communique van Tarradellas. I Om tien uur gisteravond heeft Tarra- j dellas het volgende communique aan de pers verstrekt: Om zeven uur vanavond staat verplicht is zich te onthouden van 1 is in het paleis der Generalidad een bij- inmenging in de binnenlandsche zaken I eenkomst gehouden van de vertegen- uat voorheen, priester politici en partij lei- van een andere staat de grootste over- woordigers van alle vakvereeniglngen- treding, die tot nu toe gepleegd werd t en politieke groepen, die tot nu aan toe tegen de politiek van niet-inmenging en aan de regeering hebben deelgenomen, de internationale verplichtingen, voort- ten einde samen een oplossing te vinden vloeiend uit de nlet-inmenglngsverkla- j van de crisis. Gistel avond heeft Rudolf Hess op hei Hitier-piein een rede gehouden ter geiegen- heid van de feestelykneden naar aanie.ding f van de inwerkmg-treding van de wet toe stichting van „Groot Hamburg”. In deze rede maakte Hess toespelingen op het conflict met het Vaticaan. Hoewel verblinde geesten hopen onze eenheid door klein-geestige twisten te verstoren, en inter nationale machten meenen tweedracht m ons volik te kunnen zien, zullen zy daa.in met slagen aldus Hess ons volk weet, de mdëfassige laaglanden van Sahtos, welke de vermaarde bananen vóórtbren gen. Het geluk diende in zooverre dat de missie in deze doorgaans uiterst regen achtige strook lands een dag van helde ren zonneschijn en onbelemmerd verge zicht trof. Te Santos werd het gezelschap opge wacht door een delegatie van ter plaatse werkzame landgenooten, waaronder ver tegenwoordigers van de Hollandsche Bank Unie en van den Koninklijken Hol- landschen Lloyd. De missie begaf zich regelrecht naar de Bolsa de Cafe, de groote koffiebeurs, de grootste ter wereld Aan ambassadeur Van Karnebeek werd door het beursbestuur verzocht, de och- tendbijeenkomst van deze beurs te wil len presideeren, een voor Z. Exc. stellig ongewone taak, welke echter naar bei- derzijdsch genoegen werd vervuld. Het toeval wilde dat bij die gelegenheid de noteering van de koffie niet minder dan 1 35 punten opliep, tot groote vreugde der Braziliaansche gastheeren, die hierin een zien. Onder leiding van den burgemeester werd vervolgens de stadsuitbreiding in oogenschouw genomen, waarbij met name de wijze waarop het eens zoo moe rassige en ongezonde Santos in een vol maakt koortsvrij en zelfs bepaald gezond oord is veranderd, de aandacht verkreeg. Een aantal gemetselde kanalen zorgt ramen openstonden en dat er weer gor diinen hingen. Alles wees erop, dat het weer bewoond zou worden Zij sprak er dien avond met Tony over. Heeft iemand het gekocht? Ja, Michael McMillan. Hij gaat trouwen met Virginia. In haar verwondering zei Jane iets, waarover zij la|er spijt had. Ik ben blij, dat jij het niet bent, die met haar trouwt. Heftig wendde Tony zich naar haar toe. Als je werkelijk van me hield, zou Je dat niet zeggen, moeder! Maar ik hou toch heusch van je. Als dat waar is, dan zou je mijn geluk willen. En mijn kans op geluk is verkeken, nu mijn kans op Virginia ver keken is. Hij stond voor het raam van zijn moe- der’s zitkamer, met zijn rug naar net licht. Het leek, alsof er een schaduw over hem was gevallen, die het stralende en jonge, wat hem altijd zoo aantrekke lijk had gemaakt, verduisterde. Ik had gedacht, dat we samen naar het buitenland zouden kunnen gaan, dezen zomer, Tony, zei Jane snel. Er zijn zoo’n massa dingen die we zouden kun nen doen, jij en ik... Tony schudde het hoofd. Tijdens den kabinetsraad te Valencia heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken zijn collega’s op de hoogte gesteld van den internationalen toestand met het oog op het probleem der niet-inmen ging en de onweerlegbare bewijzen aan gaande de daarop door Italië gemaakte inbreuken. Na zijn uiteenzetting kreeg de Minister opdracht een nota op te stellen, welke aan de commissie te Londen zal worden voorgelegd in een volgende bijeenkomst. De nota zal vergezeld gaan van tal van documenten, welke zijn achterge laten door den Italiaanschen opperbe velhebber op het oogenblik, dat de troe pen der opstandelingen aan het front van Guadalajara moesten terugtrekken. De tekst der nota's gepubliceerd. De Spaansche autoriteiten hebben te Londen en Parijs den tekst gepubliceerd van de nota welke vandaag door ambas sadeurs der regeering 'te Valencia aan de Engelsche en Fransche regeeringen werd overhandigd De tekst luidt als volgt: Tijdens de jongste gevechten in de provincie Guadalajara hebben de regee- rlngstroepen zich meester gemaakt van orders van het Italiaansche oppercom mando, dat de militaire operaties in dezen sector leidt, alsmede van dienst- stukken betrekking hebbend op de Ita liaansche divisies, die bondgenooten zijn der opstandelingen. Deze documenten dragen op een wijze, die geen enkele twijfel overlaat, duidelijk de kenteeke- nen van de inmenging van het Italiaan- «che leger in Spanje, die den 27sten No- vermbër 1936 ter kennis gebracht werd van den Volkenbond en opnieuw door de regeering der republiek vermeld werd in haar mededeeling aan den secretaris generaal van den l3en Maart 1937, even als in haar nota’s van denzelfden datum, die aan de mogendheden werden toege- zonden. De aanwezigheid van een Ita- I liaansch bezettingsleger dat strijdt tegen de wettige regeering van Spanje, vormt, f behalve dat zij een schending van het I recht van den mensch beteekent en in directe tegenspraak is, met het besluit I van den Volkenbond^raad van 12 Dec. 1936, waarin verklaard werd dat elke 1 GOUISIHE (OIRAVl. voor den af voer van overtollig water, en een talrijk corps sanitaire ambtenaren en beambten yoert een onafgebroken strijd tegen demuskietenlarven die op, welke plek ook, mochten worden aange- troffen. Daar waar voorheen gele koorts hare slachtoffers placht te zoeken, strek ken zich thans riante woonbuurten uit, langs uitgestrekte lanen die door tuinen en parken gezoomd zijn. Deze wanaelrit werd besloten met een tochtje langs het vermaarde strand van Santos, dat zóó hard is dat auto’s er met iedere ge* wenschte snelheid op kunnen rijden als ware het een asfaltbaan. Een middagmaal werd door de autori teiten aangeboden in het breed opgezette badhotel Parque Balneario, bij welke ge legenheid eenige beleefdheden werden gewisseld. Aangezien het schip pas later in den namiddag vertrok, bood zich een wel kome gelegenheid om na de lunch een indruk op te doen van de zeer uitge- breide haveninstallaties, waarover San tos beschikt. Ambassadeur Van Karne beek kwam hierbij zeer onder den in druk van de beteekenis, welke Santos bezit als afscheephaven voor het bloei ende en snelgroeiende achterland van Sao Paulo, hetwelk geweldige hoeveel heden koffie, katoen en fruit naar over- zeesche bestemmingen verzendt. Tevens echter bleek, hoezeer Santos een ultvals- poot geworden is voor de vlot toenemen de nijverheid van Sao Paulo, welke groo- tendeels de eigen bevolking van fabri katen. voorziet, zoodat zich hier een levendige scheepvaart op de geheele Braziliaansche kust ontwikkeld heeft. Met belangstelling werd stilgestaan bij het laden van koffie over den loopenden band, het overnemen van verpakte bos sen bananen per Jacobsladder en andere voorbeelden van moderne werkmethodes. De directeur-generaal der havenbedrij ven, dr. Ismael Coelho de Souza, ver strekt hierbij de benoodigde toelichting. Ten slotte vertrok tegen het einde van den namiddag de Almanzora, om na een voorspoedige en welgeslaagde reis het gezelschap drie dagen later te Buenos Aires te ontschepen. Op den ochtend van den laatsten dag was ook Montevido aangeloopen. waar gelegenheid bestond om een eerste contact te verkrijgen met de heeren, die bij het a.s. bezoek der handelsmissie aan Uruguay met de rege ling belast zullen zijn. Inmiddels waren de zes hierboven reeds genoemde heel en in gezelschap van Hare Majesteits gezant te Rib de Janeiro, den heer Schuller tot Peursum, per vliegtuig te Porto Alegre aange komen. De staat Rio Grande do Snl is wistische bondgenootschappen met Frankrijk en Tsjecho-Slowakije. Joego slavië heeft nimmer de Sovjets willen erkennen en ook te Boekarest zijn steeds sterke stroomingen geweest tegen de doorlating van Moskovietische troepen, welke doortocht krachtens de pacten tot automatischen bijstand onvermijdelijk zouden zijn geworden met de ernstige sociale en politieke gevolgen, er van. Uit een onderzoek der bij deze nota ge voegden stukken volgt: 1. De aanwezigheid op het Spaansche grondgebied van volledige eenheden van het Italiaansche leger, waarvan perso neel. materiaal, de verbindingsorganen en het kader van het commando Ita- liaansch zijn. 2. De eenheden van het Italiaansche leger treden in het haar toegewezen ge bied op als een waar bezettingsleger. 3. De Italiaansche regeering heeft op het Spaansche grondgebied eigen open bare diensten Ingesteld bestemd voor haar militair? eenheden. 4 De meest vooraanstaande persoon lijkheden van het Italiaansche Regiem nemen actief deel aan de actie der Ita liaansche strijdkrachten in Spanje, lei den deze en moedigen ze aan. 5. Al het voorafgaande staat gelijk met een invasie in Spanje door Italië, hetgeen ernstig het vertrouwen aan het wankelen brengt, dat plechtig gesloten overeenkomsten moeten Inboezemen, en tast ernstig de veiligheid in West-Europa aan evenals de algemeene zaak van den vrede De regeering der republiek, in het be zit der hierbij ingesloten bewijzen, acht deze voldoende om er de hierboven ge formuleerde conclusies uit te trekken en heeft de eer deze ter kennis van uwe regeering te brengen, zonder het bijeen- brengen van al het verzamelde mate- riaal af te wachten. De nota was onderteekend door den minister van buitenlandsche zaken. Del Vayo. I Jane Bleecker had al zooveel jaar haar ?lgen zin weten door te drijven, dat het aar. nu alles juist tegen haar zin in ,n te gaan, heel moeilijk viel zich de situatie te vereenigen. Na een paar weken in New-York te vaü’T1 sebracht met het kiezen zomergarderobe, was zij nu ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (belioorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daags vóór dë plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1