:N H (handel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, B8RKENW0UDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, QOUDEKAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLB, - 39 Tri 'VS\ No. 19487 76e Jaargang Woensdag 7 April 1937 \IEUWKRKERK, ÓUD8RXEKK, OUDffWATKR, REBÜWUK, SCHOONHOVEN, ffFOLWUK, WAMMNXVB8N, ZEVENHUI Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen IBELEN I r OGEN'. TERDAM i A T 208 AAN 72-78 ENSTRAAT. De Gouden Brug. D, [h© PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD IN ONS LAND TERUG. Hartelijke begroeting, overal waar het jonge paar herkend werd. -- BUITENLANDSCH NIEUWS. genieten, maar FEUILLETON. icedig W#V idaag mae. beïnvloed. Zij blijven in den erker zit- weging. In ons en om ons heen. Dat was i (Wordt vervolgd). TBUHF. bureau heeft gehaald. Wij hebben goed geboerd, mevrouw Lien en kunnen met het resultaat alles zins tevreden zijn. Kijkt u eens hier: het onaangeroerde konto bij de Kreditan- Roman van HANNO PLE8SEN (Nadruk verboden). Safiatof en t«bruAt •*suU«at vms scW- Na korten tijd f«- k vul bettr, <U verdwun »n d* Lu» werd jnuche ADELS N NOTEN JK EN GLAS ITEIT. TTMANDEN. de werking wijzen tot beter uit en oeilijkheden p. bu«. Wij zijn niet op aarde geplaatst om te om onzen plicht te doen. reed I l getroffen. De moest stoppen, met een elegant gebaar be- om klokslag zes uur, brak den tijd en ont- stalt is nog vermeerderd met rente, de hypotheek op uw woning te door den gunstigen verkoop van de Engelsche staatsaandeelen geheel af gelost en het bedrag voor huishoudelijke doeleinden en levensonderhoud is door de betalin- o uui, umtk '‘■’-II VIV'J '-‘R viiv- ging niemand. Ook het stramme heen en weer marcheeren van de wachten, het ont steken van de lichten in het paleis, het in halen van, den Koninklijken standaard, het voorrijden van een hrik door een hofkoet- sier hadden de algemeene aandacht. De motorpolitie ronkte af en toe langs het publieke gelid en een-nachtegaal deed en Redactie helef. gewisse», of de voorwaardep voor een vruchtbaar streven geschapen kunnen wor den. Volgens inlichtingen, afkomstig uit be paalde Belgische kringen, zou de uitnoodi- ging, die de Fransche en de Britsche regee- ring tot van Zeeland hebben gericht, voort gevloeid rijn uit een reeds vroeger geopperd denkbeeld. De Volkenbondsdeskundige in Oostenrijk, Frère, zou kort geleden reeds uit naam van Van Zeeland een onderzoek hébben inge steld. De Belgische technicus is, naar het schijnt, thans in.staat, binnenkort een raP" port uit te brengen. Frère zou naar Parys en Londen vertrokken ,ter besprekingen van hetgeen hij heeft geconstateerd. BELGIË. Van Zeeland aanvaardt de Fransch- Engelsche uitnoodiging. De Osio-besprekmgen te Brussel. In den kabinetsraad te Brussel heeft mi- nister-jiresident Van Zeeland verslag uit gebracht over de uitnoodiging, die hem van de Fransche en Engelsche regeeringen ge worden is, tot het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheden van een alge meene beperking der eontingeaiteerings- maatregeden en van andere belemmeringen voor den internationalen handel, opdat de driezijdige verklaring van 26 September 1936 uitwerking kan krijgen. Het tijdstip wordt voor een dergelijk onderzoek geschikt geacht. Van Zeeland heeft zich in beginsel bereid verklaard dt&e kiesche taak op zich te nemen. De ministerraad konzich vereenigen met de door dan minister-president voorgestel- de maatregelen, die het Van Zeeland mo gelijk moeten maken zich er van te ver- Was het gister tot in den laten namiddag eenen male onniogelyk te ontdekken hoe laat en waar het Prinselyk Paar de Neder- landsche grens haddeaj overschreden, omdat men het in de Residentie zelf niet wist en zy, die het wel wisten, absoluut niets wenschtt-n mee te deelen, het vermoeden, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard te gen een uur of zes Dordrecht zouden pas- seeren, werd in den 1°°P van dea dag steeds sterker. Ook aan den Maasoever, in Dordrecht zoowel als in Zwijndrecht bleek dit gerucht reeds te zyn doorgedrongen, want toen we omstreeks half vijf van den Haag in Zwijndrecht arriveerden, stond het in de straten en vooral bij het pontveer reeds zwart van de menschen. Ook aan den anderen Maasoever, in Dordrecht, stonden honderden menschen te wachten. Velen stonden er al van 2 uur af en hoewel van de komst van het Prinselyk Paar niet positief vast stond, bleven de menschen geduldig staan wachten. Het ge duld werd zwaar op de proef gesteld. Reeds vreesden velen, dat het zoo verrassend be richt tenslotte toch loos alarm geweest zou zjjn, toen de komst van een Rotterdamsche politie-motor met zijspan aan de Zwyn- drechtsche kant van de Maas den wachten den menschen weer nieuwe moed gaf. Zou het dan toch waar zijn? Rykhalzend werd over het zwarte, doch kalme water naar de andere oever gekeken, doch voorloopig was alle moeie vergeefs. Heel lang duurde die onzekerheid echter niet meer. Want even voor half 7 reed aan de Dordtsche kant van het veer een grijze Ford langs de file wach tende auto’s. Achter het stuur zat de secre taris van den Prins, Jhr. Röell, die het Prinselijk Paar tot de Nederlandsche grens was tegemoet gereden en die nu snel voor uit was gegaan om de noodige maatregelen te nemen voor de vlotte overtocht op het pontveer. De havenautoriteiten waren echter reeds tijdig gewaarschuwd. Hun was bericht dat Prinses Juliana en Prins Bernhard om kwart voor zes de Nederlandsche grens wa ren gepasseerd en dat de route over Dordrecht naar den Haag zou loopen. De heer Ijzerman, directeur van het gemeente lijk havenbedrijf had toen onmiddellyk nog voor de komst van Jhr Röell de noodige maatregelen genomen en zoo kon de Prin- seljjke auto om precies half 7 ongestoord en zonde eenig oponthoud onder de luide toejuichingen van de samengestroomde menschenmenigte het veerpont oprijden, De groene Ford, een nieuwe V 8, waarin1 Prin- 869 Juliana en Prins Bernhard waren, 8®- “ton .stond in het midden van het pont- Voor het Huis ten Bosch. Waar het Prinselijk Paar zijn intrék zou nemen wist niemand. Dat het Huis ten Bosch het einddoel van den rit Parijsden Haag zou zijn leek echter nogal waar schijnlijk. H. M. de Koningin verblijft daar immers reeds geruimen tijd en men meende terecht, zooals, zal blijken dat Prinses Juliana en Prins Bernhard dus naar het Huis ten Bosch zouden rijden. Ook omtent het uur van aankomst be stond weinig overeenstemming. Wie half zes dacht en dat waren er vélen, bleek zich nog deerlijk verrekend te hebben, want het werd kwart voor 8. Een feit is echter, dat er om 3 uur al be langstellenden in de omgeving van 't paleis in het Haagsche Bosch waren, die behalve dat zij van een goede plaats verzekerd wa ren, het voorrecht hadden de Koningin in een open auto te tien uitrijden. Drie kwartier later kwam Hare Majesteit met bloemen terug. Tegen half zes groeide het aantal nieuws gierigen aan tot een tweehonderdtal, welk contingent van de aankomst van het Prin- selijk Paar getuige was. Enkele agenten hielden het publiek ach ter den rijweg onder de boomen om het Voorplein vry te laten. Achter het stand beeld van Frederik Hendrik was op de trap een looper uitgelegd. Twee manschappen van de militaire politie deden als schild wachten dienst. De aflossing van de wacht, langen in haar op. Een opwelling is het, zooals zij die niet meer gekend heeft sinds Wolfgang Lien van haar is heen gegaan. Zij voelt, hoe het bloed haar naar de wangen stijgt en haar hart bonst. Een schemerig waas voor de oogen dwingt haar dezen te sluiten en haar hoofd zoekt, steun tegen de hooge leu ning van de stoel. Voelt u zich niet goed? Ernstige bezorgdheid, medeleven, m hartelijkheid liggen in den toon, waarop Eugen Del- mer dit vraagt En als Renate haar oogen weer opslaat, ontmoeten zij den trouwen blik van haar besten vriend. Spontaan steekt zij hem beide handen toe, terwijl zij hem tegelijkertijd in stilte vergiffenis schenkt, al vermoedt hij dan ook niets van hetgeen er in haar omgaat. Ik geloof, dat ik die zware wijn wat al te schielijk heb gedronken, zegt zij en al die aardige legenden schrijft over den Berggeest en Prinses Alpenroos, over de verschietende ster, die in het meer viel, de verdwaald? glimwormpjes en over het lot vah de nevelvrouw; die zoo aar dig weet te vertellen hoe het Zondags- vari Rotterdam naar den Haag. Niemand herkende de Vorstelijke personen op hun doorrit - ook niet in Delft, waar g- r_’_ op een gevaarlyk kruispunt plotseling moest uitwijken om een niet-verlicht ver- 1 keerspaaltje te mijden. Het gaf even, een kleine verkeersopstopping, doch zonder be- teekenis. Om half 8 passeerde het gezel schap de Hoornbrug en, enkele ©ogenblikken later was het Prinselijk Paar weer op Haagse h grondgebied gearriveerd. Langs den Rjjswij’kschen weg, Rijswijk- sche plein en Rijnstraat ging het naar het Bezuidenhout en zoo naar het paleis Huis ten Bosch Even rustig en kalm als deze huwelijks reis begonnen was, volkomen .vrjj van pu blieke belangstelling, even kalm was het einde: om kwart voor 8 gisteravond reden vele auto’s in, file op den Bezuiderihoutschen weg, niemand schonk er eenige aandacht aan. Bij het Huis ten Bosch zwenkten drie auto’s uit de file het Voorplein op. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren weer thuis. (iri s* (lOlUStllE COURANT. grijze oogen straalt de warmte van haaf ziel. Vroolijk lachend verweert zij zich tegen haar gastheer, als deze haar nogmaals een der schotels aanreikt: Nee, nee, dank u! Ik ben hard op weg om mij bij gelegenheid van den tweeden verjaardag van mijn intocht in de Lantaarn mijn maag te bederven, want reeds vóór deze rijkelijk voorziene disch heeft Therese mij een ontbijt voor gezet, dat allerminst In overeenstem ming kon worden genoemd met mijn tinancieele draagkracht Dan zullen we toch direct eens even naaien hoe hef. met onze financiën ge steld is, gaat Delmer bereidwillig op haar scherts in. En daarmee is de overgang gevonden naar een zakelijke bespreking tusschen cliënte en zaakwaarnemer, waarbij nochtans het vriendschappelijk karakter van het samenzijn niet wordt .v.vu u. uv beïnvloed. Zij blijven in den erker zlt- vriendschap met den ouden ten, Anton ruimt de tafel af en Eugen i Delmer spreidt daar allerlei papieren 1 over uit, zooals afschriften van bank- Met een hartelijken blik dankt Renate 1 rekeningen, nota’s en brieven, welke hij Voor zijn goede wenschen. Er wordt niet inmiddels uit een lade van zijn schrijf- veel gesproken; zij begrijpen elkaar ook zonder bijzondere woorden. Het samen zijn is vervuld van een diepen, weldoen den vrede; zijn betoovering gaat uit van de persoonlijkheid van de vrouw, niet tegenstaande deze toch eigenlijk niet mooi kan worden genoemd. Want on regelmatig zijn de trekken van het blee- ke, smalle gelaat, sluik is het gladde, donkere haar en onbeduidend is haai’ tengere gestalte. Maar uit l¥»a< groote, hetzelfde moment reeds komt haar gevoel In opstand Zij verzet er zich tegen, dat hij. de zestiger, haar de vrouw van veertig jaar op zoo’n wijze met zich zelf vergelijkt. Gedurende het onderdeel van een seconde 'maken haar vriend schappelijke gevoelens jegens Eugen Delmer plaats voor vijandschap en even- zoo kort stijgt een warm en gulzig ver- n®** „rekent". zich even hooren. Van ongeduld was geen „rsprake. Het weer was uitstekend, al werd de Prins het was frisch bij het invallen van- de duisternis. rt, Precies half 8 herkent iemand van de groep pers- en cameramenschen het geluid van een politiefluitje. Zouden ztf in aan tocht zijn? Een grijze Cabriolet, uit de richting Van den. Itezuidenhoutschen weg komend, stopt voor een zyvleugel. Twee ge sloten auto’s houden achter deze auto stil. Een1 chauffeur stapt uit, spreekt even tot een. bediende en stapt dan in. Er zit nog iemand in deze auto, die als het Fordje van Prins Bernhard herkend wordt. In snellen vaart niet verblindende lichten trekt de Ford weg gevolgd door de beide andere auto’s, nagrkeken door H. M. de Koningin, die voor een zyraam even zichtbaar was. Dat het nu slechts een kwestie van enkele oogenblikken kan zijn voelt iedereen. Ein- delyk wordt dan het geduld van de wach tenden beloond. Kwart voor acht zwenkt een groene Ford van het nieuwste type, een Cabriolet twee onder de kap, het Voorplein op. Gejuich klinkt uit aller mond, hoeden gaan de hxcht in: het Prinselyk Paar is aangekomen. Blootshoofds zit Prins Bernhard achter het stuur. Prinses Juliana zit naast hem. Enke le auto’s met bagage volgen. De Prinses springt vlug uit de auto spoedig gevolgd door Prins Bernhard. De Koningin begroet haar Dochter en Schoonzoon, op de trap. Voor een zijraam wuiven Koningin, Prinses en Prins nog tot de uitbundige toeschou wers, die naar voren dringen. Dan trekt de Koningin en het Jonge Paar zich terug en verspreiden de wachtenden zich, innig vol daan het Jonge Paar in de Residentie terug te weten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.21), per- week 17 cent, overal waar de bezonging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUpA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Interne. 2745. Poétrekening 4S40U. DUITSGHLAND. „Mensur* zal gemeen goed van Duüsche volk worden. „Duel moet worden ontdaan van aureool, dat een kaste er vreeger aan had verleend.” De „Mensur”, het studentenduel op da sabel, zal worden gedemocratiseerd en zal tot gemeen goed van het Duitscbe volk werden gemaakt. In het voorwoord op den nieuwen eere- eode der studenten, welke het volgend se mester van kracht zal worden, wordt ge zegd, dat er ,4je®n verschil bestaat tusschen de eer van een student en van een arbeider, van een stfldaat en van. een handelsman”. Het duel zal worden ontdaan von het aureool, dat een kaste er vroeger aan ver" leend had. Op alle hoogé9cho)en ;?n universiteiten zullen de eerate twee semesters worden ge wijd aan voorbereidende oefeningen met de nieuwe lichte sabel van 400 gram. Gedu rende het derde semester zal de student zich trainen voor het eigenlijke duel. Tenslotte zullen de eere-rechtbanken wor den vervangen door eere -raden, bestaande uit een rechter, die zyn sporen op politiek gebied heeft verdiend en twee bijzittere. IMMUM» VEREENIGD ESTATBN. Het vermiste vliegtuig. Vermoedelijk alle, inzittenden omge komen. Majoor Smith, de bestuurder van het too- stel waarmede gisteren wrflkstukkèn zijn waargenomen van het Douglas D.C, 3-toe- stel, dat sinds Zaterdag vermist wordt, ver klaarde bij zijn terugkomst te Albuquerque, dat er niet de gerigste kans bestond, dat een der acht inzittenden van het vliegtuig het leven behouden had. Uit een vliegtuig, dat een onderzoek in stelt naar het sedert Zaterdag vermiste vliegtuig, heeft men waargenomen, dat de wrakstukken van het toestel, waarvan gis teren melding is gemaakt, zich op 5500 meter 'hoogte tegen een berghelling bevin den. veer, voorop stond de Ford van Jhr. Róell, terwjjl achter de Prinselijk auto nog volg de een wagen van de ryksrecherche. Ande re auto’s weiden op het veer niet toegelaten, echter wel een aantal voetgangers, die iu deze oogenblikken, vergeleken by hen, die aan weerszijden van de oevers stonden, wel in een zeer bevoorrechte positie verkeerden. Op het veer onderhield Prins Bernhard, die uit den wagen was gekomen en er frisch en door de zoiu bruingebrand uitzag, zich eenj- ge oogenblikken met een der rechercheurs. De overtocht had een vlot verloop. Aan den Zwijndrechtschen oever was er voor de 3 auto’s aanvankelijk geen doorkoken aan. Het enthousiaste wuivende en juichende pu bliek liet voor de auto’s by na geen ruimte over. Langzaam, heel langzaam kwamen de wagens vooruit, waarby de Rotterdamsche motorpolitie de grootste moeite had i'uim baan te maken. Van Zwijndrecht naar den Haag. Toen men Zwijndrecht eenmaal door was ging het in een snel tempo in de richting Rotterdam: de laatste etappe van den hu welij kareis van onze Prinses en Prins Bern- hard. Het grijze Fordje van Prins Bernhard, dat langzamerhand in ons land zoo bekend is geworden en waarin thans Jhr. Róell was gezeten, schoot als een pijl uit deu boog vooruit. Wij hebben het den geheelen weg niet meer gezien. Met een flink vaartje ging het den beton weg af naar Rotterdam. Slechts weinigen herkenden onderweg het jonge paar in den groenen wagen. Alleen de Rotterdamsche motorpolitie gaf aan het geheel een bijzon- oder karakter, Fietsers en voetgangers, die gepasseerd werden, zagen In den regel te laat, wie hen voobijreed. Konden ze nog een glimp van Prins Bernhard en Praises Ju liana zien, dan juichten ze het Prinselyk Paar hartelyk toe. Halverwege den weg naai' Rotterdam bleef de motorpolitie achter. Toen was ‘er in het geheel niets meer; waardoor de pu blieke opmerkzaamheid werd getroffen. De doorrit door Rotterdam gaf geen en kele vertraging, Ofschoon in het geheel geen politiemaatregelen waren verkeersagent, die Prins Bernhard, die 3 Dat is werkelijk een verrassing, Tnerese. In dank je wel, hoor! Hartelijk stoekt zij het van blijdschap stralende meisje de hand toe. Dan doet zij het feestelijke ontbijt, de noodige eer aan, terwijl de hond zich behaaglijk uitetrekt aan haar voeten op het donker-roode karpet. Na het ontbijt verwisselt Renate haar yitte wollen huisjapon tegen een don kerblauw sportcostuum, bindt haar ski’a onder en glijdt naar het dal Zij neemt p “e‘ling in groote bogen en trekt het eerste spoor in de frissche poedersneeuw, Oto daarbij Ucht opstuift. Bij de Prft- “tojstratenserabdij beëindigt zij, de Prikkelende winterlucht diep Inademend, aar snellen tocht. Hier gaat het land- JJigeleidelijk over in de, door het teosbestuur aangelegde parken en Plantsoenen. to Innsbruck zelf is de sneeuw niet wit en wel allerminst in straten, waar ski-, slede-, wagen- en biZh!P?re” door elkaar loopen. Ook de d ls er toet meer zoo zuiver als op neiiing, want tusschen de rookende ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bworgkring: 1—5 regels 1.5ó, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 28 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-adVertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeeUngen by contract tot zeer gereducoerdeu prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingeoonden door tusechenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onae agenten en moeten daags vóór de plasteing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde vafi opname verwkerd te rijn. gen van uw uitgever te Leipzig niet al leen gedekt, maar bovendien is er nog een saldo van 10.000 shilling, die ik op uw naam bij de Gemeente Spaarbank heb belegd, alstublieft... Dank u, meneer Delmer. Ik ben u zeer erkentelijk. Het is werkelijk te vtel zooals u vooi' me zorgt! O, wat ik doe, is de moeite niet waard. U bent nu eenmaal een flinke vrouw, die met haar pen veel geld weet te verdienen. Ja. wie zou dat ooit ge dacht hebben van de kleine comtesse Royter Dat waren toen heel andere tijden, Eugen Delmer... Andere tijden, herhaalt hij lang zaam. Mooiere misschien, maai' ook moeijker. Het ging op en neer in u, zoo wel als in mij, er was een streven en verwachten, dat nu eens in vervulling -- ging, dan weer in een teleurstelling eln- alles in haar is weer tot rust gekomen digde. Steeds echter was alles In be- ZU is weer mevrouw Renate Lien, die weging. In ons en om ons heen. Dat was sinds twee jaren als weduwe in de Lan de jeugd met al haar onrust en haar taam woont, in de bergen rondklimt en zeldzame tegenstrijdigheden. Die is nt -hriin iten overwonnen; de symmetrie der rustige dagen van den ouderdom is bereikt.i Terwijl hij spreekt, voelt Renate plot- j seling haar hart ineen krimpen. Maar op hetzelfde moment reeds komt haar f aig weet ie vwucucxi uur uw - - -1 ynd edëlweis plukt, hoe de vliegenpad- destoel aan zijn rood-wit gespikkeld jurkje komt, waarom het eenzame kruis op de rotsen staat en nog zooveel meer. duidde, dat hij kon doorryden, had er geen flauw vermoeden van, wie in den wagen I zaten. 1 Zonder zich bijzonder te haasten reed Prins Bernhard de drukke Rotterdamsche 'binnenstad door; de Maasbruggen over, I langs de rivier, zoo naar den Coolsingel en I vervolgens naar den grooten verkeersweg l schoorsteenen heerscht hier een zeer druk verkeer van allerlei vervoermidde len. Voorbij is het met de stilte der berg- eenzaamheid. Het dringend bellen der trams, het loeien van auto-claxons en ander straatrumoer van de meest uit- eenloopende soort zorgen voor de typisch stedelijke atmosfeer. De ski’s over den schouder, vervolgt Renate haar weg van de Maria There- siastraat langs de galerij vau de Herzog Frederic hstr a at om dan kwiek de zand- steenen trap van Eugen Delmer’s woning te bestijgen. Hartelijk als steeds is de begroeting tusschen den jurist en zijn „Zondags- cliënt", zooals hij Renate schertsend pleegt, te noemen. Spoedig zitten zij bei den tegenover elkaar en langzaam schenkt Eugen Delmer de goudgele wijn in de slanke glazen. Prosit, mevrouw Lien! Op een ver der gelukkig leven In de Lantaarn en een prettige i Delmer! Helder klinken de kelken tegen elkaar.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1