De toestand der tertiaire wegen. Tentoonstellingsgebouw „Houtrust" in gebruik genomen. Opening van de tentoonstelling „De Hofdstadbloem". Beurs van Amsterdam. geeringen gedacht hebben. De Volken bond ls er dan ook van overtuigd, dat de taak. van Van Zeeland en zijn mede werkers ten zeerste vergemakkelijkt zal worden door de werkzaamheden, waar aan gedurende de geheele crisis de eco nomische en flnancieele comlté's van den Volkenbond en zijn afdeeling voor linancieele en economische studiën zich gewijd hébben. Dat wil niet zeggen, dat Genève de taak van Van Zeeland als gemakkelijk beschouwd noch een bijeen roeping eener internationale economi sche conferentie zeer nabij acht. Het feit alleen echter van een zoodanige voorbereiding op een zoodanig oogen- blik kan niet nalaten in de wereld een sfeer ontspanning te scheppen, d)e gun stig ls voor herstel en .een terugkeer van het Internationale vertrouwen. DU1TSCHLAND. Felle aanklacht van Niemöller. „Predikanten als openbare vijanden ff. - behandeld". De Evangelische predikant Niemöller is gisteravond in de kerk te Berlyn-Dahlem voorgegaan in een bijzondere dienst, waar in hy protesteerde tegen de politiek van den nationalistischen staat op godsdienstig ge bied. Ds. "NiemiÖller noemde de namen van tien predikanten en leeken, wïen het spreken is verboden, van dertien menschen, die uil hun parochie verdreven zyn, van een vrouw, die in een concentratiekamp is opgesloten en van een advocaat te Breslau, die in hechte nis is genomen. „Dit aantal", aldus vervólgde hy, is mis schien niet zoo groot, maar eèger is het, dat onze predikanten en onze geloovigen door den staat als openbare vijanden wor- cten beschouwd en behandeld. Christus zelf wordt als openbare vijand beschouwd. De vervolging van christenen en van phriatus wordt bedreven in naam van een wet, wélke „wet tot bescherming van volk en staat" heet. Hjet is een leugen, indien men beweert, dat de leden dér Evangelische kerk zich hebben schuldig gemaakt aan wel ke overtreding of welk miadryf ook. Men heeft hun vrijheid van godsdienst beloofd." Aan het einde van den dienst werd geld ingezameld voor de gezinnen van de „be proefde predikanten en geloovigen". BINNENLAND. Aan de Memorie van .Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijz'igïtig Motorrij tuigenbelastingwet en wet van den 6den October 1934 tot instelling van. een Ver- keersfonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen wordt het volgende ontleend: De. omstandigheid, dat vrijwel alge meen ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel om het aandeel van elk derprovinciën in het ten behoeve van de tertiaire wegen uit te trekken be drag uitsluitend afhankelijk te stelle# van de opbrengst der motorrijtuigen- en rijwielbelastingen in die provincie iii.het begrootlngsjaar, heeft de regeering aan leiding gegeven, nogmaals ernstig te overwegen op welke wijze aan de geuite bezwaren zou kunnen, worden tegemoet gekomen. Dit kan geschieden door te bepalen, dal slechts de helft van dit aandeel op deze wijze wordt verdeeld, terwijl de an dere helft ,wordl verdeeld in evenredig heid tot dè oppervlakte der verschillen de provinciën. Inderdaad wordt door de provinciën met de dichtste bevolking, met name Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht naar verhouding van haar oppervlakte, een grooter percentage van de genoem de. 3-iastingen opgebracht dan door de overige provinciën. Najarmate het aantal motorrijtuigen in een provincie grooter is, zal van de tertiaire wegen een inten siever gebruik worden gemaakt en gul len derhalve de onderhoudskosten hier van hooger zijn. Bovendien is in verband met de bodemgesteldheid van ons land •de verbetering van de tertiaire wegen juist in de dichtst bewoonde provinciën verreweg het kostbaarst per k.m. De kosten van verbetering per'k.m tertiai- ren weg zijn in verband met de grond- gesteldheid en andere omstandigheden voor elke provincie zeer verschillend. De regeering acht het dan ook juist, dat een en ander tot uiting komt in de uitkeeringen ten behoeve van de ter tiaire wegen dodr alsnog de helft daar van te bereken naar de opbrengst der belastingen. Een nota van wijziging van het wets ontwerp, waarbij het bovenstaande be ginsel tot uitdrukking wordt gebracht, is bij deze memorie gevolgd. Naar de meening van veie leden zou de goedkeuring van de Kroon, vermeld in lid Sr van het voorgestelde artikel 34bis, moeten worden aangewend om t3 komen tot cenlgszlns uniforme regelen, waaraan een weg moet voldoen om op het testiaire. wegenplan te worden ge plaatst, waartoe men een centraal col lege van advies voor de tertiaire wegen zou willen vormen, bij welk college ad vies wordt Ingewonnen alvorens de Ko ninklijke goédkeuring wordt verleénd. Zooals reeds werd opgemeiNt, zullen, de regelen, waaraan een weg moet vol doen om op het tertiaire wegenplan te worden geplaatst, voor de verschillende provinciën zeer uiteenloopen en lijkt de beoordeelLng daarvan door een centraal college minder aangewezen De hoofd ingenieurs-directeuren van den Rijks waterstaat en de hoofdingenieurs van den Provincialen Waterstaat mogen niet geacht worden vertrouwd te zijn mqt toestanden in andere provinciën dan die, waarin zij werkzaam zijn. Bovendien wordt groote vrijheid aan de provinciale besturen gelaten en kan de zeggenschap- van het Rijk over de tertiaire wegen- piaJinen beperkt blijven, weshalve aan dit college minder beboette bestaat. Uiteraard zal, voordat een verordening door de Kroon wordt goedgekeurd, dooi den betrokken hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en den betrok ken hoofdingenieur-directeur vin' denl Rijkswaterstaat advies worden uitge-' bracht. De regeering meent, dat, waar geener lei verband bestaat tusschen de uitkee- ving aan de verschillende provinciën en den toestand, waarin de tertiaire wegen zich in die provinciën bevinden, geen reden bestaat om dit verband te leggen tusschen bedoelde uitkeeringen en het bedrag, dat door de provinciën reeds mocht 'zijn besteed voor onderhoud en verbetering van waterschapswegen, ge meentewegen, .provinciale wegen, die niet op de wegenplannen voorkomen, en particuliere wegen. Niet kan worden in gezien, dat zoodoende, in het stelsel van dit wetsontwerp, de provinciën, die op dit gebied diligent zijn geweest, minder zouden ontvangen voor de tertiairewe- gen dan provinciën, die in dit opzicht nog een aiwaóhtende houding aannamen De ruime mate van vrijheid, welke de regeering aan de provinciale besturen voor de tertiaire wegen laat, kan niet worden gegeven binnen het raam van de voor de provinciale wegenplannen- gel dende regeling. De vraag, hoe moet worden voorzien in het onderhoud en de verbetering van de op het rijkswegenplan geplaatste, niet bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen, houdt naai- het 'oerdeel van de regeering geen rechtstreeksch verband met dit wetsvoorstel. Ook de regeering is van oordeel, dat deze wegen zoo spoedig mogelijk door het Rijk moeten worden overgenomen, voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen, en zü is voornemens dit zooveel mogelijk te bevorderen. Prins Bern hard lid van den Raad •van State. Installatie door H. M .de Koningin. H M. de Koningin heeft hedenmiddag om 2 uur in een Buitengewone zitting van den Kaad van State Z. K. H. Prins Bernhard geïnstalleerd. Om kwart voor twee vertrokken de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard uit het paléis ,Jfui3 ten Bosch" om zich per auto naar het gebouw van den Raad van State aan het Binnenhof te begeven. Prins Bernhard droeg voor deze plechtig heid het uniformvap Ritmeester bij. de Blauwe Huzaren. Er bestond van de zyde van het publiek groote belangstelling. Talrijke personen Stonden voor het paleis en by het hek om de Vorstelijke personen bü het vertrek toe te juichen. Via den Bezuidenhoutacheweg werd naar -het Binnenhof gereden. Hoewel het uur van installatie niet van' tevoren bekend was gemaakt, waren er toch een paar honderd Joel angstellenden heden* middag, tegen twee uur op het Binnenhof verzameld. De. politie zorgde ervoor, dat zy op geruimen afstand van den ingang van het gebouw van den Raad van State ver wijderd bleven. Ook had de politie de in- gan'ger! tot heb Binnenhof bezet om het rij dend verkeer den doortocht te belemmeren. Precies twee uur reed in snelle vaart een motor met zijspan van'de Haagsche po litie, die uit de richting Plein naderde, het Binnenhof op. Hierachter volgde de Konink lijke auto, de voor den ingang van het ge bouw van den Raadi van State stil hield. De Koningin stapte het eerste uit. H. M. was in een grijzen mantel gekleed en droeg een groenen hoed. De Prinses was in het bruin fluweel ge kleed en de Prins droeg zooals reeds is ge zegd, de uniform van Ritmeester van de BTauWe Huzaren. Aan den ingang van. den Raad van Stat werden de Vorstelijke personen ontvangen door den vice-president Jhr. Mr. F. Bee- laerts van Blokland, Staatsraad C. J. Has- Belman en den secretaris, Jhr. Mr. Dr. J. D H. de Beaufort. Nadat de Koningin, de Prinses en de Prins waren binnengeleid en de leden en ambtenaren van den Raad hadden begroet, heeft de Kpningin de vergadering geopend en aan den secretaris verzocht voorlezing te willen doen van het Koninklijk besluit van 0 Januari 1907, no. 3. Hare Majesteit heeft daarop met een red Prins Bernhard in het hooge college ge- installeerd. Nadat deze rede door den Prins was be antwoord geworden, heeft de vice-president fn een toespraak Hare Majesteit bedankt voor het voorrecht, dat hoogst dezelve deze voorzitten, en Prins Bernhard namens de buitengewone vergadering heeft willen leden welkom géheeten in het college. Hare Majesteit heeft daarop de vergade ring gesloten. De intocht van het Prinselijk Paar te Soest. De intocht van het prinselijk paar te Soest zal, in overleg met den secretaris van H. K. H. Prinses Juliana, Baron Baud, op Donderdag 15 April, den dag dus volgende op dien waarop de intocht in Baarn plaats vindt, geschieden. Het feestprogramma, dat ter goedkeu ring aan het prinselijk paar zal worden voorgelegd, is in groote lijnen als volgt vastgesteld Het prinselijk paar zal zijn in tocht houden in een la daumont bespan nen karos, welke door H. M. de Kböïrtgin hiervoor wordt afgestaan,, met aan weers zijden een ordonnans-officier te paard. Hierna volgen twee rijtuig en met twee paar den bespannen, waarin de leden van de hof houding zullen plaats nemen', terwijl aan Jiet rytuig van het prinselijk paar een met twee paarden bespannen rijtuig, waarin de burgemeester van Soest is gezeten, zal voorafgaan. By het raadhuis zal halt wor den gehouden. Hier zullen H. K. H. Prinses^ en Z. K. H. Prins Bernhard door tweehonderd schoolkinderen worden toege-. zongen. De burgemeester spreekt hier .een' welkomstrede uit. Des avonds zal in het rosarium, tegenover het raadhuis, een concert worden gegeven, na afloop waarvan een groot vuurwerk wordt afgestoken. Ook Vrydag en Zaterdag, volgende op den dag van den intocht, zal het in Soest volop feest zijn. Zaterdagavond zulten ten slotte de festiviteiten besloten worden met een grootsche fakkeloptocht. De versiering van de 12 K.M. lange route, welke nagenoeg de geheele gemeente om vat, zal uiterlijk Woensdagavond 14 April gereed komen. i y Wanneer het prinselijk paar ite Baarn komt. De route welke het prinselijk paar by zyn intocht in Baarn zal nemen, zal een afstand van ongeveer twee uur gaans lang zyn. Hunne Koninklijke Hoogheden zullen zijn gezeten in ene met vier paarden i la Daumont bespannen karos, welke wordt vooraf gegaan dopr twaalf ruiters in uni form van de landelijke ryvereeniging „De Eemruiters". De stoet zal worden gesloten door twintig ruiters, t.w. tien heren en tien amazones, allen gezeten op schimmels. GEMENGDE BERICHTEN. Stoomschip „^ndra" tot zinken gebracht. Vijf Nederlanders onder de bemanning? Een der geheimzinnige schepen die munitie vervoeren Het onder de vlag van Panama varen de vrachtschi p.AJidra", ddtdoor een Britsche firma bevracht was, zou ter hoogte van Castro Urdiales door den rechtschen kruiser „Almiranto Cervera" tot zinken zijn, gebracht. Onder de be manning van het schip zouden zich eeni- ge Nederlanders bevinden. De „Andra" is eigendom van de Brit sche firma Emil Jones. Het schip was met een lading Asturisch ijzererts op weg naar Cardiff, Zaterdag 13 Maart liep de „Andra" des middags met machineschade de haven van Óüiitkerkcn" Ipinnen. Het schip, dat met oorlogsmateriaal geladen wjfe, kwam uit'Grynia eh was toen, naar mèn voor gaf. ol> weg naar Bayonne. De lading, bestond uit achttien ton granaten, tien ton patronen en drie honderd ton tanks Het. s.s „Andra"-heette vroeger „In- dra". het was 1385 bruto en 773 nette reg. tons en werd in 1922 gebouwd. Sleeht materiaal. Een speciale carv van de Haagsche Crt. «leidt De geschiedenis tfah do „Aiïdfa" doet denken aan Herman Heyerman's „Op Hoop van-Zegen", De reeders probeeren in ons land schepelingen te werven, ter wijl zij weten,,dat ais dezen eenmaal hebben aangemonsterd en het schip het ruime sop heeft gekozen, zij groote kans loopen nimmer een yoet op Nederland- scttén bodem. te zullen zetten ook al blijven zij uit hahden van de Franco troepen, met de boot in de diepte te zul len verdwijnen, want het materiaal, dat voor de mysterieuze reizen wordt ge bruikt, ia volkomen onzeewaardig. De schepen kijn vopr het meerendeel zoo lek ais een mandje. Een storm van geringe kracht is vpidoeijde om het schip tot zinken te brengen. Weten de zeelieden, die voor deze sche pen. monsteren, aan welke gevaren zij bloot kunnen staan? Monsteren zij, om dat hun politieke gevoelens overeen komen met die van het Spaansche volfys- frlnt? Zetten zij hun leven op het spel' alteen uit drang naar avonturen? Of zwichten deze mannen votn de zeer aan lokkelijke aanbiddingen, welke hun 'wor den gedaan? Het zijn vragen, waarop niet onmRL dellijk antwoord is te geven. Maar uit de gesprekken, welke wij gisteravond en vannacht mét dè familieleden der op varenden hadden; dtè na het hooren van Het persbericht in hevige ongerustheid verkeerden, is ons gebleken, dat dé poli tieke gevoelens niet direct een rol spe len, nocJr de drang naar avonturen, doch dat men voornamelijk tot monsteren overgaat omdat de donkerman en de lichtmatroos bijna eenzelfde gage ont vangen als de eerste stuurman van een normaal koopvaardijschip Wanneer zij aanmonsteren, beseffen zij niet de groo te gevaren, waaraan zij bloot staan tij dens de reis. De rol van het Ned. Bevrach tingskantoor. Reeds eerder hebben wij gewezen op het bestaan van een zeer geheimzinnige maatschappij te Rotterdam, de N.v. Rambon ganaamd, waarmede, ook het Nederlandsche Bevrachtingskantoor te Rotterdam in nauwe relatie staat. Daar monsterene deze zeelieden aan. Hoewel het Nederlandsche Bevrach tingskantoor in verband met verspreide berichten nog met nadruk in de couran ten heeft verklaard, dat zij ntefc de wa pentransporten naar Gdynia niets uit staande heeft, is ons gisteravond geble ken, dat deze maatschappij de Neder landsche zeelleden, die hebben aange monsterd, naar Duinkerken heeft gezon den. waar zij zich aan boord van het thans getorpedeerde s.s. „Andra" hebben begeven. De maatschappij heeft deh zee lieden van de „Andra" gages aangeboden welke zeer hoog waren. Elke zeéAall zou, wanneer de reis volbracht zou zijn, 250 krijgen als extra toelage. Wanneer de reis is volbracht, vertelt men er niet bij Maanden geleden zijn de s.s. Ram- voor ingebruik genomen met dankbaar heid jegens allen die daartoe hebben medegewerkt en met vreugde over het geen hier ten nutte der gemeente is tot stand gebracht. Na een woord van dank van den heer Van Alphen stelde deze het gebouw ter beschikking van het comité van Dp Hofstadbloem". Het woord was daarna aan den heer Het was heden voor de stad 's-Gravöh-l hage een historisch moment, toen een reeds lang gekoesterde v/ensch in ver vulling ging door de ingebruikneming van een grootsch afzonderlijk tentoon stellingsgebouw. Vele jifren had zich de behoefte daar aan reeds doen gevoelep, maar telkens weer stuitten.de geopperde plannen op moeilijkheden en moest even zoovele malen van de verwezenlijking daarvan worden afgezien. Totdat eindelijk een tot dat doel ge vormd comité besloot den moed niet langer op te geven en na grondige voor bereiding met overwinning vgn tai van moeilijkheden in samenwerking met het gemeentebestuur tot een resultaat wist te komen, dat aaii de residentie de zoo zeer verlangde beschikking over een be hoorlijke tentoonstellingsruimte zou ver schaffen. Onmiddellijk werd met bekwamen spoed met den bouw begonnen en zij het ook met eenige vertraging, thans is op liet terrein Houtrust 'n gebouw verrezen, dat aan alle gestelde verwachtingen vol doet, en welks ingebruikneming heden gepaard ging met de opening van cje eerste tentoonstelling, die van „De Hof- Het gebouw. Bij beschouwing van het ongeveer 10.000 vierkante meter groote gebouw valt onmiddellijk op de organische op bouw van het geheel. De twee groote, 15 m. hooge tentoon stellingshallen domlneeren. Duidelijk en klaar ligt de entreehal hiertegen aan, een gesloten geheel vormend met rechts de 32 ,m. hooge centrale-verwarming.* schoorsteen, welke door de speciale be werking, zoowel 's avonds als overdag reeds van verre de aandacht op het ge bouw vestigt, en links het hallcirkelvor- mige restaurant. Hierdoor heeft het ge bouw een grootsch en monumentaal aanzicht gekregen en is de eentonigheid van twee symetrlsche loodsen vermeden. Vijf dubbele glazen deuren geven toe- gang tpt de entreehal. De wand boven deze deuren, benevens die boven de acht 1 dubbele deuren naar de belde tentoon stellingshallen, zijn tot aan het plafond van glas. Van de straat af krijgt men dus reeds een indruk van de enorme hallen, welke door de glasvlakken zicht- 1 baar zijn. I De Ingebruikneming- Voor de ingebruikneming van het ten- toonstellingsgebouw bestond hedenmid- dag groote belangstelling' Namens het bestuur van de N.V. Ten- toonstellingsgebouw „Houtrust" heeft daarbij de heer F. van Alphen een ope ningsrede uitgesproken en hartelijk dank gezegd aan allen, die medewerking heb ben verleend voor de totstandkoming en b,ij de uitvoering. Spr herdacht in den aanvang van zijn, rede den overleden Belgischen gezant den tieer Maskens. Daarna was het woord aan den burge meester van de residentie, mr. S. J R. de Monchy. Rede van den burgemeester. Burgemeester mr. De Monchy consta teerde, dat een wensch, die tientallen van jaren -ook bij het gemeentebestuur in zijn wisselende samenstelling, heeft geleefd, heden in vervulling gaat. 's-Gra- venhage heeft zijn 'tentoonstellingsge bouw gekregen. Hij bracht hulde en dank aan de ven nootschap, die dit gebouw stichtte en met name aan haar president-commis saris, die hierbij de drijvende kracht is geweest. Spr verklaarde daarna het gebouw De opening van toonstelling „De Hofstadbloem". Zij die gistermorgen een kijkje had den genomen in het toen nog kale groot* tentoonstellingsgebouw, waarin met man en machtgewerkt werd om toch vooral op tijd gereed te zijn, zouden hun oogen vanmoroen. nauwelijks hebben gelooid Den geheelen nacht hadden de exposan ten met groote ploegen werklieden door gewerkt en toen het groote oogenblii vanmiddag was aangebroken, maakte het mchtige gebouw een sprookjesach- tigen indruk. Een bloementuin, zooals die in Nederland nog nimmer te aan schouwen viel. Een bloemenweelde, die als het ware getuigenis wilde afleggen van een oplevende conjunctuur. De kleu renpracht van de duizenden bloemen, wier landen van herkomst over de ge heele wereld zijn verspreid, is een schit tering voor de oogen van hen, die soo plotseling uit het grillig natte voorjaars weer buiten in de romantische intieme sfeer van deze bloemenzee worden ge plaatst. Zij doet weldadig aan en de voortreffelijke architectuur geeft het ge heel een voornamen rustigen indruk. Ztf is er in geslaagd dè tallooze vele en kost bare inzendingen te rangschikken op een wijze die bewondering afdwingt. De hooge breede wanden, van het groote ge bouw zijn zooveel mogelijk door stauge palmen en sierheesters, gemaskeerd. In het midden van het bloemenparadijs kronkelt zich een vijver, waarin een kla terende fonteirt. In die vijver zwemmen honderden goudvlssëhen Rustieke bruggetjes en met gravel be-,, strooide wandelpaden geven den bezoe kers gelegenheid de sprookjestuin in aae richtingen te doorkruisen. De exposanten hebbenwerkelijk kos ten noch moeite gespaard om de expo sitie zoo imposant mogelijk te doen zijn, Wie er waren. Bij de officieele opeising van het ten toonstellingsgebouw „Houtrust" tevens de opening van de bloemententoonstel ling „De Hofstadbloem" waren 9-m. aan wezig: prof. di'. Gelissen, minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de commandant van het veldleger op gou verneur der residentie, generaal Van Voorts tot Voorts, burgemeester De Mon chy, de wethouders Vrijenhoek, v. d. Bilt, Buurman en Snouck Henkemans, ir. M H Damme, directeur-generaal P.T.T., jhr. mr. C. Dedel', secretaris van den Raad van Toezicht, van de Coöp. Spaar en Voorschotbank der VGravenhaag- sche TuinbouwvereenjgUigjhr. mr. G. C. W van Tets van Goudrlaan, eere- yoorzitter der 's-Gravenhaagsche Tuin bouw vereeniging; mr. dr. A* A. van Rhijn, secr.-generaal van hel departe ment van Landbouw eh .Visschcrij; de lieer N. G. van der Mey, hoofdcommis saris van politie; kolonel A. R. van den Bent, garnizoenscommandant; ir. R. P. Bonthuis, inspecteur van den larldbouw; dc gemeente-secretarte, mr. Boasson; mr E. Polls, gedelegeerd commissaris E.M.S. Scheveningen; vele raadsleden, directeuren van gemeentelijke bedrijven en hoofden van gemeentelijke diensten en zeer vele leden van het cere-comité. bon, Doèesa, Tinga uit Rotterdam ver trokken met onbekende bestemming en, nog zijn deze schepen niet in de haven van vertrek teruggekeerd. RADIONIEUWS A.N.P. Vrijdag 9 April. Hilversum l, 1875 M. Algemeen program, ma, verzorgd door de NCRV: 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.); 8.30 Gramofoon; 9.80 Gcïukwen- schen; 10,30 Morgendienst; 11.Piano voordracht; 12.— Berichten; 12.15 Gramo foon; 12.30 Orgelspel; 1.30 Gramofoon; 1.45 Ensemble v. d. Horst; 230 Chr. lectuur; 3.Vervolg concert; 3.45 Gramofoon; 4. Mezzo-sopraan en piano; 4.45—5.45 Decla matie en gramofoon; 0.— Gramofoon; 6.30 Causerie oVer kamerplanten; 7.— Berich ten; 7.15 Literair halfuur; 7.45 Reportage; 8.— Berichten ANP, Herh. SOS-Ber.; 8.15 NCRiV-orkest; 9..Amsterdam in de Ned. dichtkunst; 9.30 Vervolg NGRV-orkest en solist; (Om 10.— Berichten ANP); 10.30— 11.30 Gramofoort; Hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. 8.VARA, 10.t VPRO, 10.20 VARA, 1Z— AVRO, Ir- VA RA, 7.30 VPRO, 9<VARA, 10.40 VPRO, 11.— VARA: 8.Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.10 Gramofoon; 11,10 Vervolg declamatie; 11.30 Orgelspél; 12. Kovacs Lajos' orkest en gramofoon; 2.— Declamatie; 2.30 Het Lyra-Trio; 3.15 AVR O-Danaorkesb; 4.— Melody Circle en gra mofoon; 5.Voor de kinderen; 5.30 De Flierefluiters; 6.30 Politiek radiojournaal; 6.50 Gramofoon; 7.„Hoofdmomenten uit de geschiedenis der Ned. arbeidersbewe ging", causerie; 7.20 Gramofoon; 7.30/Be- richten VGP; 7.36 Religieuze causerie; 8- Instr. kwintet; 830 „Open vensters", le ring; 9.VARA-orkest; 10.Gramofoon; 10.10 Zang; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwyding; 11.Jazzmuziek (gr.); 11.30 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11.20 Gramofoon; 12.05 Orgelconcert; 12.50 BBC-Dansorkest; 1.35 Het Grinke- Trio; 2.20 „A rolling stone"; 2.35 Gramo- foofi; 3.06 Politiemuziekcorps van Bristol; 3.50 Gramofoon; 4.20 BBC-Midlandorkest; 5.35 Het BBC-Harmonie-orkest6.20 Be richten; 6.45 Het Willie Walker Octet; 7.30 Voor tuinlietfihebbers; 7.50 Al CoUins' Band; 8.20 Radiotooneel; 9J20 Berichten; 9.40 „Scott's last expedition", causerie; 10.— B BC-Orkest, BBC-Koor e solisten; 11.05 Het New Georgian Trio; 11.35 Jack Jackson's orkest; 11.501220 Dansmuziek (gr.), Radio-Paris 1648 M.: 6.10 en 7.20 Gramofoon; 10.50 Gramo foon; 11.35 Paulet-kamerorkest en zang; 3.20 Kamermuziek; 4.50 Zang; 6.05 Cello concert; 5.50 Vervolg zang; 6.05 Vervolg cello-concert; 7.05 Pianorvoordracht; 7.35 Vocaal vrouwenkwartet; 7.50 Piano-conert; 8.20 Gavar. concert; 9.60 Gramofoon; 10.20 12.20 Orioestconcert. Keulen 456 M.: 5.50 Politiemuziekcorps6.30 Gramofoon; 7.50 Om roep-Amusementsorkest; 8.50 Gra mofoon; 11.20 Omroepkleinorkest; 1.3b Ge var. concert; 3.20 O. Kerrabach's orkest; 5.20 Dresd. Phdlh. Orkest en solisten; 7.30 Voor oud-strijders, (Tadiotooneel en berich ten); 9.50 Schuman-concert; 10.3011-20 Omr oep-Amusementsorkest Brussel 32? en 484 M.: 322 M.: 11.20 Gramofoon; 11.50 Salonor- kest; 12.30 dito; 12.50r-l.2O Gramofoon; 4.20 Omroepdansorkest; 5.05 Kamermuziek: 6.20 Gramofoon; 720 SalonoTkest en sc lis ten; 7.50 Radiotooneel; 8.50 Salonorkest; 92010.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 1120 Gramofoon; 11-40 Zang) 11.50 Omroeporkest; 1280 dito; 12-50 Zang; 1-L20 Gramofoon; 420 Omroeporkest; 5.36 Gramofoon; 5.50 Pianovoordracht; 6.S5 Zang; 720 Voor oud-strijders; 9.30 Gramo foon; 9.45—1020 Accordeonmuziék Dea tschlandsender 1571 M.: 7.50 Omroepkleinorkest; 8.20 Volksmu ziek; 9.20 Berichten; 950-11.20 Omroej- Amusementsorkest; (Om 10.06 Weerbe richt). TOONEEL. STADSNIEUWS. Nieuwe Schouwburg;. „Rijksstraatweg No. 6". I)e Ned. Tooneelgro«p. Er zijn vele stadsbewoners, wier eenig verlangen is, later, wanneer voor hen de tijd van rusten is aangebroken, te gaai» wonen ergens op een stil dorpje, om te ge nieten van bosch en hei, en de stilte die er neerseht. Anderen verkiezen de groote stad om hun laatste levensdagen te siyten, nouden Vhn het rumoer, van het autover- Keer, de drukke winkelstraten en wat men ai zoo meer in een groote stad genieten kan. Michel, een bescheiden JYansch ambte naartje, neen Zyn gansche leven, dat nooit veel afwisseling heeft bekmd, net ver langen gekoesterd te wonen aan een der groote straatwegen, waarover de auto's suizen ruuu de Middellandsche Zeekust en n?g veel verder. zyn verlangen ia. bevredigd, Michel woont met vrouw en dochter in zyn huisje, eu de auto's ryden, voorby, en ze merken nauwelijks het kleine huisje op dat toch eigenlijk de eenige afwisseling ia op hun tocht over d^n eindeloozen weg. Voor t'rancientje, het dochtertje van Michel, is dit een groot verdriet. Zy verwacht alles yan den weg, hoopt dat de weg haar het groote avontuur zal brengen. To.tdat opeens net avontuur er is, door de plotselinge tomst van een schrijver en zijn zoon, die op een regenachtagen dag een panne hebben en beschutting zoeken in het vriendelijke huisje aan den straatweg, waar de auteur gaarne eenigen tyd langer wil vertoeven dan zijn ongeval 'noodzakelijk maakte. Maar dé atmosfeer van bonhammie en gastvrij heid kan niet van langen duur zijn, wanneer het droomstertje een onbeantwoorde lfefde koestert voor den zoon, en de schryver, ge troffen door de natuurlijkheid van dit o,.- bèdarven meisje, zyn gevoelens van gene genheid jegens haar ziet afstuiten tegen een muur van niet begrijpen. Vadter en zoon' vertrekken en' hét huisje aan den straatweg herbergt een gezin, waarvan de leden de snelheid, waarmee deze episode voorbij glééd, nauwelijks kunnen bevatten. De teleurstelling duurt slechts kort, het oude optimisme keert terug, en vader en dochter zyn stellig overtuigd dat een nieuw avontuur niet kan uitblijven. Van deze subtiele comedie heeft de Ne- vertblking gegeven, al was het geheel rais- Mhieh te weinig Frapsch. De lichte Fran- sche sfeer wisten eigenlijk alleen Cruys Voorbergh en Max Croiaet te troffen. Toch was de vertolking van de rol van den ge pensioneerden ambtenaar, gespeeld door Ben Royaards, ook uitnemend. Jeanne Ver- fitraete was een lief droomstertje en Rika Hopper, óe moeder die van droomen en faxw tasie niets wilde weten. De belangstelling was zeer matig. IttCHTZAXJBN." Inkomstenbelasting. Dc rechtbank te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak tegen de carosserieiabrlkanten d. O en D. uit Woerden, die twee weken tevoren te recht hadden gestaan wegens ontduiking van de rijksinkomstenbelasting door een lelaag inkomen op te geven; bovendien zoudeïi zij den inspe^eur der directe be lastingen vervalschte boeken ter inzage hebben gegeven. Ter terechtzitting zei den zij, van boekhouden geen verstand te hebben De boekhouder beweerde, dat verdachten hem gezegd hadden, het in komen in de boeken flink te „drukken". De rechtbank heeft, liet ten loste geleg de niet bewezen achtende, de beide ver dachten vrijgesproken. De oificier van Justitie had tegen ieder drie maanden gevangenisstraf geëischt. Oneerlijke concurrentie. Hille en Heijn geparenteerd, maar niet geassocieerd. B c. V„ 59 jaar, handelsagent te Gou da, heeft zich voor d? Rotterd Recht bank te verantwoorden wegens oneer lijke concurrentie Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat hij, nadat, de winkelier T M. den Toom hem had gezegd, geen beschuiten Joodlg te hebben, 'omdat hij deze lek kernij altijd van de firma Hille betrok, de vrouw van den winkelier had gewaar schuwd „Dom van jullie, van Hille te koopen, dan spek je immers de zakken JW le concurrenten, want Hffle en Al- bert Heijn is één". Deze „onthulling" bad op den zoon van den winkelier zulk een indruk gemaakt, dat hij, toen er een vertegenwoordiger van de firma Hille «wam. dezen pardoes begroette met de woorden; „ik wil Jullie rommel niet meer want dan spek ik dc zakken van mijn concurrent, want. HiUe 'en Heijn is één!" ^tterlijk de woorden van verdachte. bk!?,.0 M waargenomen door mr. J. «omelingh. heeft lOü 'boete, subsidiair jn maand hechtenis gerequireerd. Want wat verdachte 'heeft gezegd, is onjuist, «u is dan een zoon vah Hille getrouwd dophtev van Heijn en al heeft tenoemde zoon eeh directeursfunctie. WEERBERICHT. logste stand 768.9 te Reval. Wste stand 742.3 te Vestmanoar. li^^^HngMeest matige, tijdelijk wel- ij-r benemende Zuidwestelijke tot Zuide- w wind, gedeeltelijk bewolkt tot betrok ken, wanvankelyk regenbuien, iets koeler. GOUDA, 8 April 1937. Ontheffing Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van Gouda ..brengen ter algemeene kenr.iis, dat zy op grond van artikel 9, 5e lid der Winkelsiui-, tingswet 1930, 8. 460, gewijzigd by de wèt1 van 27 Juli 1934, S. 450, ontheffing van winkelsluiting hebben verleend op 7, en 9 April 1937, uitsluitend voor de door het Bestuur van het Mannenkoor „Gouda's Lie- dertafei" in de bovenzaal van de lunchroom „Holiandia" te houden bazar. Hinderwet Burgemeester en Wethouders doen te we ten dat zy' vergunning hebben verleend aan C. P. van der Pool, en zyn rechtverkrijgen de" tot het oprichten van gen aardewerk- ibakkery door plaatsing van een oven in het perceel plaatselijk gemerkt Hoefsteeg no. 6, en aan E. A rends en zyn rechtverkrijgen den tot het uitbreiden der fabriek van sui kerwerken door byplaatsing daarin van 2 electromotoren van 2 en 3% P.K. voor het dryven van een cirkelzaag en een schaaf bank in het perceel, plaatselijk gemerkt Gouwe no. 218. kadastraal bekend gemeente Gouda, sectie B no. 2426, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instel len van beroep binnen 14 dagen bij H. M de Koningin, ingevolge artikel 16 der Hin der wet. Hij, die het beroep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het gemeen tebestuur en (bij deurwaardersexploot) aan den(n) gene(ra), aan wie de vergunning is verleend. Tentoonstelling Avondschool voor Ambachtslied?". Ten besluite van de wintercursus, is gis teravond de joarlijksche tentoonstelling van het werk der leerlingen ,-ian de Avondschool voor Ambachtslieden in het schoolgebouw aan den Graaf Florisweg geopend. In een tweetal lokalen zyn de teekeningen geëxpo seerd. Van de twee eerste klassen is er fraai handteekenwerk en van de drie hoog ste klassen schilders hout-imitatie en deeo- ratieschilderstukken. De electriciens en machinebankwerkers vjtn alle klassen met uitzondering dei- eer ste, stellpn goed vakteekenwerk ten toon. Zoo zagen we o.m. projectieteekenwerk van machinedeelen, centrifugaalpompen, cylin- derblokken, alsook in teekening gebracht.? De electrotechnikers maakten duidelijke teekeningen van schel-, telefoon-, kracht en licht-installaties voor huizen, winkels, fabrieken, enz. alsmede een schets voor een lift. Alles met elkander kan gezegd worden dat er met ambitie en ijver door de jongens is gewérkt ontter vakkundige leiding der Vrijdagavond om 7 uur zal de promotie dej- leerlingen plaats vinden. De tentoonstelling is ook hedenavond van Auto in de Karnemelksloot Misleid door de duisternis, is gisteravond omstreeks negen uur de heer M. J. Okker, tandarts te Woerden, met zyn auto 111 kt water van de Karnemelksloot gereden. Daar het verkeer wegens reparatie van den Fluweelensingel via de IJssellaan ■wordt geleid, was de heer O., komende uit de richting Haastrecht langs de Burge meester Martensstraat op weg naar den Bodegraafschen straatweg langs het kruis punt I Jssell aan -Karnemelksloot gereden. Door den regen heeft de heer O. bij het nemen van de bocht het water niet tijdig bemerkt en meenende dat hy aan een brei de straat was gekomen, wilde hy naar rechts zwenken, doch kwam in plaats daarvan midden in het water terecht. Gelukkig zat de heer O. alleen in zyn war gen en slaagde hy er in zich spoedig op den kant te begeven. Met een nat pak en hevige schrik kwam hij van dit avontuur af. Een kraanwagen van de fa. J. L. Hulle- ma heeft daarna de auto vut het water ge haald, De onfortuinlijke chauffeur begaf zich per trein naar Woerden. Het ongeval trok veel bekijks. Reprjse ran „Wie lacht daar?" Donderdag 22 April. Naar wy verntemen moet het in de be doeling liggen op Donderdag 22 April a,s. in den Grooten Schouwburg een reprise te geven van de Revue „Wie lacht daar?" door de Goudsche revue-spelers. Goudsch Volksconcert. Woensdag 21 April a.s. zal t laatste con cert gegeven worden van dit seizoen. Voor dit concert vraagt het bestuur de byzondere aandacht der muziekliefhebbers uit Gouda en omstreken. De bekende pianist, Willem Andriessen zal .dan als solist optreden met een pianoconcert van Beethoven. Uitvoering Hosan"a. De Chr. Zangver. ..Hosanna" met het jeugd-dameskoor zal op. 15 April a.s. (Don derdag) een propagada-zartgavond gev en in de zaal Kunstmin, aanvang 8.16 uur. Stadsapaarhahk en Start ingediend overzicht over de maand Maart 1937. Inleg in 5890 posten* Spaarbank 59.87826, Stortingsdienst 107296.40, totaal 167.776.66. Terogbe- taald in 2392 posten: Spaarbank 39.775.70, J Stortingsd. 101.142.68. totaal 140.91828. Meer ingelegd dan terugbetaald 26.85828. Saldo te goed per 1 Maart 137 951.072.84 Saldo te goed per ultimo Maart 1937 977.931.12. Ultimo Maart 1937: Spaarboekjes in om loop 3302, Rekeninghouders 2105, totaal 5407. Ultimo Februari 1937 5390, meer 17. Kantongerecht Gouda. Muziek gemaakt. '"'""De niet verschenen J. B. heeft met een collega muziek gemaakt in Zevenhuizen. De wed. G. A. H. H.-B. te Zevenhuizen heeft het tweetal een cent gegeven. Het O.M. eischte 5.— subs. 2 dagen. Het vonnis luidde 2.50 of 1 dag. Zondaren van het verkeer. Meg. L. P. N. v. H.-F. te Vlist heeft met haar fiets niet rechts gehouden. Ze kreeg 3.— subs. 1 dag. D. H. te Reeuwijk heeft niet op het fiets pad van den Henegouwerweg gereden. Hy kreeg 1.— boete subs. 1 dag. Dronken achter 't stuur. H. B. uit Wuddinxveen heeft op den Kat- tensingel een auto bestuurd nadat hij te veel aan Bachus geofferd had. Hy had „maar" 4 bonels en 4 glazen bier op! Het O.M. eischte 75.'subs. 15 dagen met intrekking van het rybewys voor den tijd van 1 jaar. De kantonrechter wilde het nog eens pro- beeren en gaf verd. een onvoorwaardelijke boete van 40.— subs. 10 dagen en een voorwaardelijke straf van 1 week hechtenis met 1 jaar proeftijd en een voorwaardelijke ontzegging van rijbevoegdheid voor dep tijd van eep half jaar. Versiering stukgereden. A. v. Z. te Schoonhoven heeft met een met hooi geladen vrachtauto door de ver sierde Koestraat aldaar1 gereden. De wagen was 3% M. hoog opgeladen met hooi en de eerepoorten bleken 4 M. hoog te zyn. Alles werd vernield. Als getuige werd gehoord A. C. B., ge meente-secretaris te Schoonhoven, die het voorval hoeft gezien. Get. gaf toe, dat verd. heel. voorzicht g heeft gereden, doch de poorten waren hoog genoeg, zoodat de wagen meer dan 3% M. hoog opgeladen geweest moet zyn. Het 031. eischte ö.t~ subs. 2 dagen plu- 1 dag hechtenia voorwaardelijk met een half jaar proeftyd en toewijzing van 18.76 schadevergoeding. Dq feestcommissie zal gehoord worden, waarom de zaak 1 week werd aangehouden. Een soortgelijke beslissing werd geno men in de zaak tegen A. v. W. te Schoon hoven, die voor eenzelfde aangelegenheid terecht Filmavond „Mercurius". Met de „Marnix" naar Genua. Dinsdagavond 6 April werd in „Ter Gouw", uitgeschreven door de afd. Gouda eau de Nat. Bond van Handels- en Kan toorbedienden „MercuritfS' in samenwerking met de Stoomvaart My. Nederland, de film „Varen en Genieten" vertoond. De heer Rink, vertegenwoordiger van ae My. Nederland te Amsterdam hield een korte inleiding vooraf, hetgeen het geheel ten goede kwam. De film vertoonde een reis van Amsterdam naar Genua. De eerste ha ven, die wordt aangedaan is Southampton, van hieruit worden uitstapjes o.a. naar Londen e» eiland Wight gemaakt, van Southampton wordt door de Golf van Bisca- je gevaren naar Algiers, deze stad en om streken o.a. de plantentuin worden bezocht. Daarna gaat de reis haar de Zuidkust van Frankryk en Menton, Monaco en Monte Carlo. Tenslotte als einddoel Genua. Men kreeg een goed-idee wat er zich aan iboord van zoo'n groot mailschip als de „Marnix" bévindt o.a. een zwembassin, dek- sportvelden voor tennis, jazzband met gele genheid voor dansen. En er wordt goed ge geten, getuige de vele gebraden kippen. De explicatie gedurende d« vertooning kwam het geheel ten goede. De voorzitter, de heer Laugeman, sloot de avond met een woord van dank voor het welslagen. De zaal was geheel gevuld. Filmnieuws. Schouwburg. Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop zal vanaf mor genavond vertoonen de groote Weensche Tobisfilm „Burgtheater" met Wemer Kraus, Hortense Raky, Willy Eichenberger, Olga Tschechowa, Hans Moser en vele un- deren. Burgtheater xs geregisseerd door den ge- nialen Willy Forst, die reeds zoovelen in bewondering heeft gebracht. Een interessant programma gaat ;iaH deze zeer bijzondere rolprent vooraf. Zondagochtend wordt e«n repise gegeven van „F. P. I antwoordt niet" met Hans ALbere in de hoofdrol. Thalia-Theaier. Het Thalia-Theater brengt van Vrijdag af „De Robin Hood van Eldorado" met Warner Baxter in de hoofdrol. De film speelt in Californie dat in 1848 in den strijd tusschen de Ver. Staten en Mexic" aan het laatste land werd toege wezen. 4' ff E?n uitgebreid voorprogi amma v;!tor.id het geheel. Men raadplege verder de betreffend* ad vertenties. Burgelljke Stand. GEBOREN: 5 April: Martinus Cornelia, t. van J. G. Kuipers en J. C. Driehuis, So- phiag^aat 66. 4'April: Dirk, z. van G. Lokum en E. Boer, L. Noodgodsteeg 83. Nely, d. van A. Prinsenberg en M. W. van Vliet, Boele kade 98. Johannes, z. van" A. Blom en C van Hanswyk, W^depoort 2. Antoniua (jerardu* Mar ah, z. van G. A. M. Weck en Al. M. de Jong, J. de Haen&tr. 3. GETROUWD: 7 April: A. J. Af. de Knegt en E. J. van Putten. H. W. A. de Wagl en C. M. Scholten. J. J. A, Boer en W. G. Wintershoven. H. van Hertum en E. lib %É- J. Stoop en, A. Cabout. OVERLEDE77; Geen. AGENDA. 8 April 8 uur Zaal Kunstmin. Concert van „de Bazuin". b April, uur. Chr. Geref. Kerk. Prof. Wisse. 9 April 8 uur Blauwe Kruis. Rem. Geref. Kerk Gemeente-avond. 10 April, hbi u. n.m. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Feestavond Goudsche pad- vindsters, 13 April 8 uur Zaal Kunstmin. Openbare vergadering Vrijheidsbond. Sprekers Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, Minister van Waterstaat en Mr. J. Rutgers. LUCHTVAART Demonstratie boven Ypenbar^. Op a.s. Zondag. Eiken dag is net vliegveld Ypsnburg voor bezoekers toegankelijk. Er zijn er nog al tijd, die dit met weten en nog verzuimd hebben eens een kijkje te komen nemen. Ter stimuleering van een bezoek heeft het bestuur van het vliegveld nu een pro gramma van demonstratie* in de lucht ont- worpen, dat Zondag a.s. zal worden afge werkt. Wie dus Zondagrr.'ddag om 3 uur op Ypenburg aanwezig is heeft behalve het gewone léven op een vliegveld nog meer te Het programma opent met een escadxlile- vlucht, welke door 3 toestellen zal worden uitgevoerd: een sportvliegtuig in het mid den, geflankeerd door 2 toestellen van de Nationale LuchtvaartschooL De heer Hoekstra neemt twee nummers van het programma voor zyn rekening en zal met zyn zweefvliegtuig het Uichtruira kiezen. k.,% Luitenant Asjes stijgt op met de F K 46 «nu te laten, zien hoe het moet en hoe het niet moet. 4 jg jg Verder zullen enkele machines zich op het „bolionnen-rammen" toeleggen en doellan- dinger. uitvoeren. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Rie Mastenbroek gaat wederom zwemmen. Naar de Telegraaf verneemt, heeft Rie Mastenbroek het plan wederom aan wed strijden deel te nemen. Zij wil zich althans laten inschrijven voor de wedstrijden die 17 April a.s. te Breda gehoUden worden. Rie Mastenbroek heeft destijds aan haar club, de O.D.Z. medegedeeld, dat zij niet meer voor haar oude vereeniging wenschte te 'starten. Later weer heeft zij den wensch te kennen gegeven lid te worden van de Goudsche Zwemclub, maar hoe het ook zij voorloopig zou Rie Mastenbrofek toch niet voor de G.Z.C. kunnen uitkomen, d.^.z. al vorens dispensatie door den KN.Z3. ver leend en de gebruikelijke overgangstermijn verstreken was. Maar officieel is van een dispensatiever- leening nog niets bekend. In ieder geval zal Rie Mastenbroek dus, zou zy op wedstrijden willen uitkomen, zich weer door de O.D.Z. moeten laten inschrijven. Het hangt nu van rie bereidheid va^jiet O.D^Z.-bestuur af of dit mogelijk is. Binnen eenige dagen zal hierover de beslissing vallen. De presidente van de O.D2., Mevr. v. d. Laan, deelde aan de corr. van de Tel. mede dat, ofschoon zij uiteraard niet alleen te beslissen heeft, zij er persoonlijk voor zou zijn Rie weer in te schrijven. De bedoeling zou zyn dat de Olympische kampioene op de 100 M. borstcrawl zou uit- Het grappige nummer: meelbommen wer pen op een bewegend doel ontbreekt ook ditmaal niét en tenslotte aal de Haagsche Zweefvliegclub met het nieuwe toestel „Windekind" een lierstart maken. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 8 April. Aangevoerd in totaal 1651 .stuks, waarvan 45 slachtvarkens. Vette van 23 Mi—24 et. per pond levend met 2% kor ting. 362 magere varkens 24—36; 667 big gen 11—17; 7 runderen 175—226; 539 nuchtere kalveren 6—8.50; 31 bokken en geiten 2—7, alles per stuk Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 8 April. Aangevoerd 180 partijen kaas. Prijzen le kw. m. ran. 20—21.50; 2e kw. m. r.m. 18—19. Handel traag. EIEREN. Aangevoerd 248.500 stuks. Kipeieren f 2.50—2.85; eendeieren f 2.50- 2.80, per 100 stuks. BOTER. Aangevoerd 398 ponden boter. Goeboter 0.70—0.75; Weiboter 0.65— 0.70 per pond. Handel vlug. Coöp.'Zuid-Holl. Eierveiling GA. (C.Z.H.E.) te Gouda. 8 April. Ahhvoer 165500 kipeieren. Prywm: 50—58 K.G. 2.05-2.70; 58-00 K.G. 2.70—2.80; 60—62 K.G. 2.80—2.90; 62—72 KG. 2.90—3.50; Bruine 68—70 K.G. 2.803.60; Kleine eieren 2.60—- 3.60, per 100 stuk. Aanvoer 1500 eendeieren. Pryzeh 2.60 —2.70 per 100 stuks. Ganzen 67. Kal koen 6. Graanmarkt Gouda. 8 Febr. Tarwe 9—11; Rogge 8—9; Gerst 8.50—9; Haver 7.75—825; Erw- tenrsfT&fft—9.50; Bruine bodnen 10—12, per 100 K.G. Boternoteering. -s-GRiAVEWHAjGE, 8 April. De comihis- sienoteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 'f 0.65 per K.G. Deensche boternoteering. KOPENHAGEN, b April. De officieele Deensche boternoteering is heden vastge steld op 197 kronen is (9 cent. LAAiölL berichten. De intocht van het Prinselük Paar in Baarn en Soest. s-GRAVeNHAGE, 8 April. Naar wy ver nemen, staat thans vast, dat de intocht van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de gemeente Baarn zal plaats hebben op 14 April en in de gexneente Soest op 15 April a.s. Aanbesteding. 's-GRAVENHAGE, 8 April. Vanwege den Rijkswaterstaat weru heden aanbesteed het uitvoeren van grond- en straatwerken en het maken van een duiker brug met bijko mende werken tot verbetering van den rijksweg BodegravenHarmeien, onder de gemeente Woerden. Laagste inschrijvers waren de Gebrs. A. en J. A. Scbouls te Leiderdorp, voor 112179. De grondwetsherziening aangenomen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft he^en de verschillende wetsontwer pen betrekking hebbende op de grondwets herziening, aangenomen. Dronken autobestuurder rijdt mijnwerker aan. Slachtoffer op slag gedood. HOENSBROEK, 8 April. Gisteravond is op den Hommertweg te Hoensbroek de mijn werker M., wonende te Nuth, die daar op de fiets reed, gegrepen door een auto be stuurd door zekeren S. uit Beek. De mijn werker werd tegen den grond gslingerd en op slag gedood. De mijnwerker kwam van den kant van de Akerstraat en reed, evenals de personen auto, in de rifhting Schinnen. Zoowel de fietser als de autobestuurder hielden den rechterkant van den weg. De politie uit Hoensbroek en een arts waren spoedig na het ongeval ter plaatse. De laatste kon slechts den dood van het slachtoffer constateeren. De bestuurder van de auto, die onder den invloed van sterken drank bleek te verkee- ren ,is gearresteerd. Het lyk van M. is in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. WISSltCKOKliSKN. 7 A, ril. 8 April. Officieel. Londen 8.94% 8.94% Berlyn 73.43 73.43 Parijs 8.40 8.36 Brussel 30.76 30.70% Zwitserland 41,63 41.60 Kopenhagen 39.95 39.92% Stockholm 46,17% 46.12% Oslo 44.97% 44,92% Nevy-York 1.82% 1.82% Praag 6.38 6.38 Prolongatie 1, part. disc. daggeld re gistermarken 35%, erudiet sperrmarken 19%, effectensperrmarken 18%, reismarken 49%, bankpapier 41%. Overzicht Anxsterdamsche Effectenbeurs. Beperte omzetten. Algemeen lagere zienlijk lager. Amerikaanache markt boven priteit. Beleggingsafdeling stil doch prijshoudend. De reactie in Wallstreet ging aan de Am- sterdamsche beurs niet onopgemerkt voor bij en bij de opening stelden vrijwel alle fondsenpoorten zich op een verlaagd koers- peil, waarbij i nsomxoige gevallen vrij groo te madeeslige verschillen voorkwamen. De Amerikaanschc shares waxen in de eerst"" plaats de dupe van de historie. In Anna- conda, de staalaandeelen, alsmede enkele Spoox-wegwaarden, vonden vrij flinke om zetten plaats, doch de handel kon toch niet omvangrijk worden genoemd. Hoewel alge meen lagere noteeringen tot stand kwamen, vielen de koersen hier naar verhouding van de inzinking te New-York toch nog mee én in meerdere gevallen werd boven Ameri- kaansche pariteit afgedaan. De locale markt hiervan den gebruikelijken weer- Op de rubberofdeeling ontwikkelde zich nogal wat affaire in Amsterdam robbers e.. diverse andere soorten. Het hoofdfonds kreeg een vrij aanzienlijk verlies te boeken, doch onder beurstyd trad geleidelijk aan een klein herstel in. De handel in tabakken was vrijwel tot stilstand gekomen. Senem- feah's werden enkele procenten lager geno teerd. Het wachten was hier natuurlijk op de inteékerring die morgen een aanvang rullen nemen. Indxxstrieelen werden op be scheiden voet verhandeld. Aku's en Unile vers waren nagenoeg prijshoudend. De Phi- lipsaandeelen, waren by de ojwming eenige procenten beneden het vorige slot, doch lie pen naderhand langzaam aan naar boven. Suikerfondsen werden op kleine schaal ved- hamdeld, en golden algemeen lager. De af faire in Scheepvaartpapieren was merkbaar ingekrompen. Aandeelen Holland Amerika Lijn bewogen zich iets beneden het peil van gisteren, en eveneens was dit het geval m>4 aandeelen Koninklijke Boot. Ook Neder landsche Scheepvaartunie's kwamen iets la ger te liggen. Op de PetroleumafdeelLn^ was de handel in Koninklijke van kleine af metingen. Reeds dadelijk werd beneden het vorige peil gehandeld en onder beurstijd froote reacties voor. De Be was stil. Staatsfondsen wa ren prijshoudend, zoowel van de 4 procent Migatiën als voor de ovle schuld. Prolongatie 1 procent.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2