i et. 'büib Woensdag 14 April 1937 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen V arkt 1 - Gouda. GEVAARLIJK VAARWATER. De blokkade van Bilbao. Spaansche gevaren. Londen in een lastig parket. BERGAMBACHT, B8RKENW0UDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, fdEUWERKERT --- rs De Gouden Brug. - - -- ---- GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, K, OUDERKERK. OUDEWATER, RKEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK. WADDWKVEEN, ZEVENHUIZEN, era. BITTENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. Den nuf- ing Inbegrepen- die zwak en moede n of lijden aart pün ten, of te zwak om liddel, «ur>» ord. Moercapelle; J. n, a. d. Rijn, ieder 'erord. Schoonhoven. f 7.50 subs. 3 d. h. tpaden en wegen: R. 1.50 subs. 1 d. h. Sovjet- van de in 1936 'erord. Moercapelle: subs. 2 d. h. srordt Gouda: D. M. subs. 1 d. h. ard. Gouda: M. K. t1 h. ord. Gouda: W. J. E d. h. Verord. Gouda: W. s. 1 d. h. erord. Waddinxveen: ndaal 4.subs. 2 Een half uur later zit het tweetal in het gezellige, van rook bezwangerde no- tabelenzaaltje van de herberg „Zur Traube” in het dorp Aldrane. Een enor me, groene kachel in het midden van ’t lokaal straalt verkwistend zijn warmte uit. Johanna en Sylvester hebben hun jasje en sweater uitgetrokken Zij drin ken thee uit groote glazen en eten er dikke sneden roggebrood met boter en honing bij. Zwijgend, overgelukkig lachen zij elkaar toe, Is het hier geen schitterend pen iba. 1 d. h. W. L. v. W. te h. x 2.subs. 2 x ngen, J. J. B. te rkerk, ieder iouda 1.— subs, utveen en T, A. u. 4.— aubs. 2 d. h.; ksubs. 1 d. h. H. N. B. te Zoe-, dem, ieder 1.50 1.: J. B. te Gouda l. te Utrecht, F. A. i, A. C. O. te Waü- i Rotterdam, ieder d. V. te Oudewater C. S. te Boskoop A. B. O. te Zoeter- h.; C. M. K. huisvr. huldig zonder toep. Gouda 3.subs, wijk 1.— subs. 1 De bevrachting van de Barones, miss Spencer en dr. Falk in een der ruime hotelsleden voltrekt zich onder groote belangstelling en hilariteit van de zijde der gasten. Allen verkeeren blijkbaar in de beste stemming. Schertsende af scheidswoorden, vermaningen en bestel lingen klinken door elkaar Szartossy, die op zijn syi’s gereed staat om te ver trekken, maakt tenslotte een eind aan de vroolijke afscheidsceremoniën. Hij dreigt, bij den gTooten voorsprong, dien BELGIë. De besprekingen van dr. Schacht te Brussel. Dr. Schacht is gisteren te Brusitel aan gekomen en door Koning Leopold in audiën tie ontvangen. Daarna heeft de Minister aangezeten aan een lunch te zijner eere aangeboden door zijn collega van de bank van België, Frank, welke gevolgd w erd door een langdurig onderhoud^ waarbij ook de vooraanstaande persoonlijkheden uit de Antwerpsche haven aanwezig waren. In bepaalde welingelichte kringen ont kent men niet, dat de door dr. Schacht ge- liefhebbende vrouw, die uitsluitend het goede en het mooie dezer aarde ziet Terwijl het paar zijn weg langs het smalle boschpad vervolgt, zegt Sylvester Vonberg Vannacht heb ik de eerste compo sitie geëindigd het thema fugaal door gewerkt in breede gedragenheid opge bouwd tot het eind tot den top. Deze symphonic ben jij, Jo. Jij alleen. De me lodie van jouw llèfde is er in verwerkt en het rhytme van jouw ziel. Het is het beste werk, dat ik ooit gemaakt heb... Daarvoor dank ik Je, Jo, dat je zóóveel voor me wilt zijn, dat je me zóó rijk maakt door je liefde Hartstochtelijk en warm klinken zijn woorden, ofschoon hij zachtjes spreekt. De vrouw’ aan zijn zijde drinkt ze, zoo- als men edele wijn geniet Ze bedwelmt zich er aan en laat zich meesleuren door den vlammenden geestdrift van den man, die haar er mee omhult en haar opheffend wegvoert naar den hemel aller gelukzaligheden. Sla geen treurigrn blik op de roos, die f®” wijl gebloeid heeft op uw pad. Zij ««ft haar taak vervuld, u gezegend. Gisteravond werd van Baskische zijde medegedeeld, dat een Epgelsch koop vaardijschip, welks naam nog niet is vastgesteld, door den kruiser der opstan delingen Aimirante Cervante binnen de Spaanscho territoriale wateren is aan gehouden en opgebracht naar ’n Spaan sche haven Het schip was, volgens een later be richt, de „Seven Seas Spray". De kapi- teih riep draadloos de hulp in van de Britsche oorlogsschepen, die zich naar de opgegeven plaats spoeden De „Seven Seas Spray” had geen contrabande aan boord en kon ongestoord opstoomen. De „Hood”, het grootste slagschip ter wereld, dat door de stom genoodzaakt was de haven van Jean de Luz te ver laten en sinds gisteren In de Golf van Biskaye kruiste is weer naai' Jean de Luz teruggekeerd. SOVJET-RUSLAND. De handelsbetrekkingen van iw» jei-ivu&iaua mei xveueruuid. nev rappori van het volkscommissariaat voor den buiteniandschen handel dër bovjet- Lrue oevat^eejx artikel, dat gewijd is aan de handelsbeteakingen tusschen de Sovjet unie en Nederland. Na erop gewezen te hebben dat de Sovjet- Ilussi sc he - N ede rl andsche handel sbetrekfcin- gen zich op grondslag van het protocol van 19 Januari normaal ontwikkelen, stelt het rapport vast, dat dit protocol de gemakke- lyke ontwïkkeluig ei. uitbreiding der han- delsbetrekkiagen tusschen beide landen heeft bevorderd. Bi.izondeg, gunstig ontwik kelde zich het handelsverkeer voor Neder land. De invoer van Nederlandsche goederen in de Sovjet-Unie bereikte in 1933 een waarde van 5.300.000 gulden, en steeg tot 13.700.090 gulden in de eerste 11 maanden van 1936, of met meer dan 250 De uitvoer der Sovjet-Unie naar Neder land daalde in dezelfde periode naar waar de van 35.800.000 tot 20.100.000 gulden. Naast aanzienlijk verhoogde aankoopen van goederen van Nederlandsch fabrikaat, DUITSCHLAND. Hevige brand bij Heiligenstadt. Uisiei iniddag is orand uitgeoroken op een boerdery te kieuzeber, een 111 de omgeving van Heiligenstadt gelegen plaats. Het vuur sloeg door den krachtigen wind met groote snelneid over op verschil lende landbouw- Schuren en weldra stonden 25 boerderijen in lichterlaaie. De brandweer is tegen de vuurzee niet opgewassen. Volgens een later bericht is het halve dorp in, de asch gelegd. Drie en twintig fa milies zyn dakloos geraakt, 27 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Veel vee is omgekomen. De brandweer van het plaatsje stond machteloos tegenover de vuurzee. Toevallig trok een troep militairen uit Muehlhausen op een oefening door het dorp. De man schappen verleenden assistentie bij het blusschingswerk, terwijl eveneens een be roep werd gedaan op de S.A., S.S. en N.S. K.K. Eenige soldaten Hepe^ tamelijk ern stige brandwonden op. ITALTé. Nota der Duitsche regeering aan het Vaticaan. Naar te Rome ibekend wordt, heeft de Duitsche ambassadeur by den Heiligen Stoel een antwoordnota overhandigd op den apostolischen brief over de positie der ka tholieke kerk in Duitschland, waarin het ryk een schending van het concordaat werd verweten. Omtrent den inhoud der antwoordnota verneemt men te Rome, dat er met verwon dering in wordt geconstateerd, dat de Paus niet alleen critiek uitoefend op de binnen- landsche toestanden van het rijk, toch daar enboven) een appèl richt tot de openbare meening der wereld, dat in zekeren zin probeert een algemeen front tegen Duitsch land te bereiken. Er wordt op gewezen, dat in de Mexi- caansche encycliek niet een dergelyk be roep op -het geweten der wereld voorkomt. Voorts wordt er op gewezen, dat het nieuwe Duitschland door het Vaticaan wordt gemeten volgens democratisch-parle- mentairen maatstaf, welke niet kan wor den toegepast. Er wordt de nadruk op ge legd, dat de bevolking van Duitschland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig eea pot Spriltoli Bij alle Drogisten. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDBDEBUNGBN: 1—4 /egels ƒ2.26, elke regel meer ƒ0.00. O|> de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeehngen by oontract tot zeer gereduwarden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden dbor tusschenkomst van soliede Boen- handelaren, Advertentiebureau* en onoe agenten en inoetan daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te yn. niet-ijzer houdende metalen 40.327.000 (26.577.000), daaronder tin 39.204.000 (25.303.000), thee 5.138.000, (5.466.000), schepen 7.259.000 (2&355.0OO), optische instrumenten 534.000 (2.277.000), kinine 8.041.000 6.368.000), haring 3.070.000 516.000, plantenpliën 289.000 48.000), machinerieën en appara ten 696:000 (630.000) roebel. De uitvoer der Sovjet-Unie naar Neder land bedroeg in 1936 (tusschen haakjes cij fers 1935)W Hout 43.047.000 (36.232.000), daaronder gezaagd hout 34.548.000 (27.138.000), tarwe nihil (2.435.000 gerst 1.435.000 (9.255.000), plantenoliën 787.000 (4.883.000). I stegen in de laatste jaren ook de Sovjet- Russische aankoopen van trans! togoederen en koloniale waren. Deze voor Nederland voordeelige veran deringen op de handelsbalans met de Sovjet- Unie waren aan den eenen kant een gevolg van den Sterk gestegen uitvoer naar Sov- jet-Rusland, aan den anderen kant een ge volg van de beperking of volledige stopzet ting van den uitvoer van eenige Sovjet- Russische artikelen, tengevolge van het ver hoogde binnenlanrische verbruik. De betalingsbalans tusschen de Sovjet- Unie en Nederland is voor Nederland nog gunstiger, daar de Sovjet-Unae per jaar voor het charteren van Nederlandsche scheepsruimte 2 tot 3 millioen gulden be llij zal hebben, de winkels in Innsbruck totaal te zullen hebben leeggeplunderd vóór het gezelschap de stad bereikt. Maar dan commandeegrt dr. Falk: Vooruit Johanna en. Vonberg flankeeren de vertrekkende slede van! beide zijden. Tot kort voor Vill vergezellen zij de inzitten den, maai’ dan nemen zij afscheid om dwars door het. sneeuwveld de richting van de ruïne Hohenberg in te slaan. Vóór het dichte, dik besneeuwde bosca hen opneemt, werpen zij nog een blik op het landschap, dab-zlch aan hun voe ten uitstrekt. Zwijgend genieten zij van do schoonheid, welke *4» streek in haar majestueuze pracht hun biedt en dan op hetzelfde oogenblik ontmoeten hun blikken elkaar. Diep booten zij in een. Langzaam sluit Johanna haar oogen, zooals men dat doet voor de ver blindende glans van het schitterende zonlicht en een gelukzalige glimlach vormt zich om haar mond Jo mijn Jo Jo! Nooit nog heeft iemand Johan na, Barones Geitler-Hattotf zoo genoemd En steeds weer, als Sylvester Vonberg haar dezen naam geeft, voelt zij dat als een oneindige liefkozing. Een enkele maal vraagt zij zich wel eens af, of zoo veel geluk opeens eigenlijk wel mogelijk is, of het stand zal kunnen houden in het gewon? leven, dat toch eens weer moet komën om dan zijn rechten op te eischen. Slechts zelden echter bekruipt haai’ deze twijfel en nooit in tegenwoor digheid van den man, dien zij liefheeft. Want dan is zij slechts gevoel, niets als dant van de five o’vlo. in Iglerhof, Jo? - Ik zou in leder geval voor geen geld van de wereld willen ruilen, boy! Johanna leunt behaaglijk achterover in haar stoel. Steeds nog glimlachend, kijkt ze van onder haar wenkbrauwen naar Sylvester, die grootq happen van het smakelijk brood neemt en vervolgt: Maar daarom behoef je toch niet direct zoo te overdrijven! Terwijl zij dit zegt, duwt ze zachtjes zijn armen weg. welke hij beiden op tafel heeft gelegd, onderwijl vrij heftig in zijn thee roerend. Pardon, prinses! be boer komt weer eens te voorschijn. Als h’ij echter be merkt, dat zijn woorden haar hebben doen schrikken, drukt hij snel een kus op de hand, die nog steeds op zijn arm ligt om daarna op zijn innemende ma nier te vervolgen: Dat komt er van, als een mensch zoo gelukkig Is aks ik. Lieve boer! Even beroert ze met haar lippen zijn voorhoofd. Je hebt ge toond tien maal meer tact te bezitten dan je prinses. Maar toch moet Ik het ja even zeggen: Kokettier niet te veel met je boeren-afkomst Het lijkt zoo veel op een pose, die Jo loch heusch niet noodle hebt Ik wil niet, dat je Je klei neert, Sylvester! Zij heeft snel achtereen gesproken en hij heeft ernstig geluisterd. Nu knikt hij. Je hebt gelijk, Jo, en je zult steeds met me tevreden zijn Nee nog veel 1 meer Trotsch zul je op me kunnen zijn. I Dat beloof ik je! En zij voelt, dat ’t hem heilige ernst Is (Wordt varvolgd) Thee is ge- ;d volgens speciale systeem. Itaat van ja nge ervaring, we Egberts i opgericht in jaar 1753. Franco toe gepaste blokkade te verbre ken. Baldwin, de Engelsche premier, heen veel critiek moeten aanhooren, omdat de houding van Engeland in feite neer zou komen op steunverleenlng aan Franco, ten standpunt, dat niet alleen door de Engelsche arbeiderspartij wordt inge nomen, maar tevens door de Britsche liberalen, wier pers reeds de opmerking heeft gemaakt, dat de door Baldwin voorgestane wijze van niet-inmenging tengevolge heeft, dat de Britsche sche pen thans geen melk kunnen brengen aan de Engelsche kinderen té Bilbao, „die van honger sterven en dit, omdat een Spaansch zeeroover dreigt te schie ten op die schepen, welke het zoudèn willen beproeven”. De zienswijze wordt tevens verkondigd, dat buitenlandsche schepen wel degelijk het recht hebben de Spaansche territoriale wateren binnen te varen, wanneer de regeering-Caballero hiertegen geen bezwaar heelt. Kortom: 1q Engelsche arbeiders- en liberale krfc - gen, waai’ men de vraag stelt, waarvoui het dan noodig is een oorlogsmarine te hebben, uit men den wensjh, dat de Britsche regeering zijn koopvaarders, op weg naai’ de havens der officieele Spaansche regeering, escorteert in de territoriale wateren. Verwante denkbeelden huldigen de Fransche volksfrontkringen van allerlei schakeeringen. Zij wijze erop, dat En glands houding neerkomt op steunver-’ leening aan Franco. Tegelijkertijd Wordt er de aandacht op gevestigd, dat de non- interventie geenszins een verbod inhoudt levensmiddelen te zenden. Het feit, dat Engeland van zijn elementaire rechten afziet, wordt hier en daar in Frankrijk dan ook aangeduid als een „belachelijke en verfoeilijke” politiek. Intusschen heeft toch ook Frankrijk het voorbeeld van Engeland gevolgd en de Fransche koopvaardijschepen geraden zich niet naar de havens Bilbao en San tander te begeven. De kwestie, gerezen door de blokkade van de haven van Bilbao, en het vertrek van Britsche gepantserde schepen naai de Golf van Biskaje, heeft de belang stelling van Italiaansche politici, die op merken, dat de Engelsche regeering-zich in verlegenheid bevindt. Volgens hun meening zou men van inmenging ten gunste van Valencia kunnen spreken, Indien -Britsche oorlogsschepen zich in de Spaansche territoriale wateren zou den wagen ter bescherming van Engel- schc koopvaarders Indien daarentegen de Britsche autoriteiten zich van deze inmenging zouden onthouden, zou dat een erkenning vart Franco als oorlog voerende beteekenen. De Tribune meent hieruit te moeten opmaken, dat de be staande toestand die erkenning kan ver- Deze verklaart zich daartoe gaarne bereid. Ook voor hem heeft het woord „Kerstinkoopen” iets fasclneerends; al leen wil hij de mooie heenreis op ski’s maken, om dan tegen 5 uur de anderen te ontmoeten, in Hotel „Maria Teresia”, vanwaar zij dan gezamenlijk den terug tocht zullen .aanvaarden. En wilt u uw boodschappen in Inns bruck dan g'eheeï alleen doen, zonder eenigen raad en bijstand? vraagt de Ba rones. Met deze vraag dringt het niet alleen tot Szartossy, maar ook tot de anderen door, dat men zich door het parool „Kerstinkoopen” heeft laten verblinden, zonder eigenlijk goed te weten vbor wien men al die cadeaux zal aanschaffen. De aarzeling duurt echter slechts kort. Juist het „wat” en „voor wte” zullen den ijver van het viertal slechts stimuleeren. Johanna is bij deze gedachtenwisseling overbodig geworden en glimlachend trekt zij zich dan ook terug. Sylvester, denkt ze Jij bent m’n kostbaarste Kerstgeschenk 3NTEN-CARRIERS geschikt is. VERWOESTBAAR- ANDEN. iloopende pni»” jan een stal in voor wijzen leveren. Lra" Roman van HANNO PLESSEN (Nadruk verboden). hetzelfde oogenblik betrèden dr. ..“I .®n rtiiss Spencer, beiden in een «wug gesprek gewikkeld, de hall. Ja, e flegmatieke Engelsche ia bepaald ut?eïonden en dat is op zichzelf al zoo- buitengewoons, dat BaronesGeit- An~.?elangstellinS en nieuwsgierigheid ^middellijk worden opgewekt. h nauwkeurige informatie wordt klam 7espaard Zij wordt direct aange- «npt en men inviteert haar om aan (Ipai besproken middagproject. tni>n nemen Het ligt in het voome- brunvCTect na ta*ei Per slede naar Inns- doen v 8aan om Kerstinkoopen te In a r^ün^oopen dat wil zeggen althon van met Pakjes beladenen te van de Kerststemming thuis lllk *Ven’ De oude dame is natuur- kelüvS ïuur en vlam zeei' nadruk- betuigt zij dr Falk haar waardee- drtn(F dlt- schitterende idee. Alleen wieno ier aan- dat Szartossy, voor bil7lSopllle von Geltler nu eenmaal een zajrzijriV°°rliefde heeTt’ de Vlerde ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal-2.25, per week 17 cent, overal waar de belonging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, deil boekhandel ?n de postkantoren. Owe bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef, Interne. 2745. Postrekening 48400. voerde besprekingen gedeeltelijk betrek king hebben op het verleenen van facilitei ten, ten aanzien van den invoer in Duitsch land van goederen, welke van een Belgische haven zynl aangevoerd. Morgen zal de Duitsche minister aanzitten aan een door minister-president van Zeeland aangeboden noenmaal. De besprekingen worden overigens gekenmerkt door een groote geheim houding. Toch verneemt Havas, dat reeds eenigen tyd geleden een contact was tot stand gekomen tusschen een groep Duitsche industrieelen en zekere Antwerp sche importeurs van koloniale waren. Van Vrijdag af zouden de vertegenwoordigers van beide partijen te Gent by een zijn. Het streven der Duitsche industrieelen zou zyn zich grondstoffen te verschaffen, in het bijzonder oliehoudende producten en koper uit den Kongo. Er zouden van Belgi sche zijde eenige (bezwaren zyn ingebracht tegen de levering van koper met het oog op het gebruik daarvan ten behoeve van de Duitsche herbewapening. Verder zouden de onderhandelingen belemmerd worden door de moeilijkheid voor Duitschland zyn beta lingen aan het buitenland in deviezen te doen. Het zou n.l. een bedrag van meer dan een half milliard Belgi.«»che franken betref fen, daarom zullen de regeeringen een ac tief aandeel nemen in de onderhandelingeL taalt. De Sovjet-'Russische-Nederlandsche han- delsbctrekkingen toonen verder aan dat zy steeds gebaseerd waren op het wederzyd- sche voordeel en belang van beide landen by de ontwikkeling van het goedereverkeer. De invoer van afzonderlijke belangrijke Nederlandsche goederen naar de Unit? bedroeg volgens gegevens Sovjet-Russische douanestatislpek (tusschen haakjes invoer 1935)1 Rubber 945.000 17.279.000 In verband met de blokkade van Bil bao, afgekondigd door generaal Franco, heeft de minister-president van Enge land, Baldwin, de Britsche schepen ge raden de territoriale wateren te vermij den^ Reteds enkele dagen geleden had de Spaansche nevenregeerlng te Burgos de Britten ervan verwittigd, dat zij ook ter zee tot een blokkade van Bilbao had be sloten Aanvankelijk voelde de Engelsche regeering er niet bijster veel voor boven genoemde blokkade te erkennen; im mers: de regeering te Londen heeft de regeering-JTranco nog steeds niet de rechten van een belligerent toegekend. Hier stond echter tegenover, dat de regeering-Franco niet het recht wilde prijsgeven om ook tegenover Engelsche handelsschepen de door haar getroffen maatregelen toe te passen Zoo kon het dan ook gebeuren, dat een Britsche koopvaarder, die levensmiddelen aan boord had voor het belegerde Bilbao, door de oorlogsschepen der Spaansche nationalistische regeering werd terugge zonden. Hierop kregen andere Brlbsche schepen, die eveneens met levensmidde len op weg waren naar Bilbao, van Brit sche torpedobooten, die zich in de Noord-Spaansche wateren bevinden, op dracht de reis naar Bilbao niet voort te zetten, maar zich voorloopig te begeven naar Saint Jean de Luz derhalve naar een Fransche haven, waar zij op nadere instructies moesten wachten. In den beginne bestond blijkbaar bij het Britsche vlootbevel het vóórnemen de Engelsche handelsschepen, ondaliks de blokkade door rechts, naar Bilbao te escorteeren. Hieraan was echter het ge vaar verbonden dat er een botJlng zou plaats vinden tusschen de Engelsche oorlogsschepen en die der Spaansche nationalisten M.a.w.: er was plotseling een i zeer ernstige toestand ontstaan. Deze situatie was het die de EngelschÊ ministers ertoe bracht onderling van ge dachten te wisselen. Tenslotte werden de ministers hetfer over eens. dat zij, al heeft de regeering- Franco .Bilbao ter zee op effectieve wijze geblokkeerd, den Spaanschen nationa listen niet het recht van oorlogvoeren den kon toekennen, en evenmin de re geering te Valencia. Aan den anderen kant zal de Engelsche regeering geen molestatie der Britsche handelsschepen bulten de drlemljlszone gedoogea, doch inmiddels heeft de Engelsche regeering de koopvaarders van Britsche nationali teit den dringenden raad gegeven zich verre te houden van de drlemljlszone, daar de regeering den handelsschepen geen afdoende bescherming kan waar borgen Een en ander komt in de prac- tilk derhalve hierop neer, dat de Engel- sche regeering niets doet om de door

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1