SANATOGEH m 1975 - 2450 - 2750 - 3250 - 3750 - 45.- Fliuke strijksters eD Naaisters Nieuwe Levenskracht Dit is de Plymouth Touring Sedan 1937 t 2275- GOUD8CHE COURANT DINSDAG 20 APRIL 1937 TWEEDE BLAD REINIGT ALLES ook voor U T ONZE HUIZEN T. DE BRUiJN Firma N. NOORDEGRAAF NET PERSONEEL Beroemd zijn de LELY-Carriers L. N. POLDERVAART - Turfmarkt 1 - Gouda. maac kcast nooit HAAL HET BIJ „METALICO" Toonkamers „Crabeth' WISKUNDE P. S. DAUVILLIER. Burgvlietknde 55 - Gouda Telef. 2632 Kleiweg 12 Candidaatstelling voor de verkiezing van Ledeif der Tweede Kamer. BEGRAFENIS- en VERZEKERINGSBEDRIJF „DE MAASSTROOM" vraagt voor haar bijkantoor te Gouda als agent, tevens dragers. Brieven aan het Hoofdkantoor KORTE WARANDE 21, ROTTERDAM. GEVRAAGD bekend met Japonnen. Aanmelden HARTOGS Co.. Keenveerlaan 115, ROTTERDAM. We kunnen U leveren: MELK-, BAKKERS-, GROENTEN-CARRIERS en verder elke soort welke voor Uw bedrijf het meest geschikt is. SOEPELE GANG. LAGE PRIJZEN. ONVERWOESTBAAR. Tevens verkoop van alle maten CARRIERBANDEN. Wij raden aan in verband met de steeds hooger oploopende pry zen nü te koopen. Zijn Uw banden nog niet geheel op, neem dan een stel iy voor raad. Nog enkele weken kunnen we tegen de oude prijzen leveren. Dan worden ze beduidend duurder. Aanbevelend, -Beschenken Een bewijs van inschrijving in het Archief der N.V. Begrafenis- Onderneming van W. J. INNEMEE en ZONEN, 's-Gravenhage, waar borgt een regeling volgens beschreven wenschen en biedt gelegenheid tot sparen .voor de kosten, welk elk sterfgeval met zich brengt. De gespaarde gelden zijn verzekerd. Inlichtingen Denneweg 71—78, Telef. 115940, 's-Gravenhage. HOOGSTRAAT 12 - TEL. 2293 want DAAR slaagt U GOED enGOEDKOOP voor RIJWIELEN, ONDERDEELEN, ELECTRISCHE ARTIKELEN, IJZERWAREN en GEREEDSCHAPPEN. HET adres voor amateurs! Mo» ei verdwenen. „In het hort kan ik neggen, dat Sanatogen mij er boven op heeft geholpen. Die ontxettemle moe- en loomheid 's ochtends bij het opstaan ia totaal ver dwenen. Mijn kleur is aan- merkelijk beter geworden en ik mocht een goede gewichtsver meerdering waarnemen". Doe zooalf die tienduizenden vóór U, die hun ver moeidheid en zwakte zagen verdwijnen na het gebruik van Sanatogen en weer door en door gezonde men •chen werden. Dit ls verklaarbaar, want Sanatogen vult de uitgeputte lichaamscellen met nieuwe levenskracht. Ga nog vandaag een bus|e halen om die slapte en vermoeidheid te verdrl|ven. Tot uw verbazing zult ge dan weldra bemerken, dat ge weer even flink als vroeger zijt geworden. Het zenuwsterkend voedsel Moderne dingen zijn bij moderne menschen in trek. Dat is het ge weldig succes van den Falcon. Vlotte coupe, weergalpoze pasvorm en aantrekkelijke prijzen bezorgden den Falcon een enorme populariteit. En nu de pastel-kleuren I i Groole successen werken steeds op de verbeelding: daarom tracht men den Falcon te imiteerenl Wanneer U in den winkel echter op het Falcon-hangkaartje en het certi ficaat let, is alles okél Waiccn. WEATHERPROOF Wordt Uw bed wel goed „GESPREID". Zie andera eens in de etalage van de CRABETHSTRAAT 8. Telefoon 2020. lessen aangeboden, op zeer billijke voor waarden voor leerlingen H. B. S. «n Gymnasium, voor Candida ten BOUWKUN DIG OPZICHTER enz. door Burg. MartenMingel 12. zyn weer bijna voltooidnieuwe zijn in voorbereiding. Het is nu nog tijd aan de geweldige prijsstijgingen te ontkomen, omdat we veel materiaal in voorkoop hebben. Komt U eéns zien en praten. Het kost niets en ver plicht tot niets als U onze vele gerieven, keurige afwerkitig en scherpe prijzen beziet, alsmede de aan trekkelijke woonwijk, waarin de panden zijn gelegen. Te bevragen: Zie Etalage bij de Officieel* Agent voor Gouda en Ometreken (Official-dealer) Gouda Telef. 3016 By de heden plaats gehad hebbende can didaatstelling voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer .welke op Woensdag 26 Mei e.k. gehouden zal worden, zyn in de Rijkskieskring Leiden, waartoe Gouda en de omliggende gemeenten behooren, de na- >1.7 candidatenlysten ingediend: R. K. Staatspartij: Mr. Dr. L. J. C. Beau fort, A. J. Loerakker, J. Groen Azn., M. P. van der Weyden, E. J. M. Stumpel, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, F. P. Th. Rohling, Prof. Dr. C. C. Berg, Th. P. J. Eisen, G. C. W. Blonk, J. D. de Kok, E. Th. Lockefeer. S. D. A. P.: W: Drees, A. W.' IJzerman, J. E. Stokvis, P. Gardenier, Mw. C. A. Weersma—v. Duin, Mr. H. B. J. Waslander, J. J. Spronkers, A. Pleysier, J. Emmens. Anti-Rev. PartijH. Colyn, J. A. de Wil de, J. Schouten, J. J. C. van Dyk, L. F. Duy- maer van Twist, C. Smeenk, J. Terpstra, C. van den Heuvel, W. Wagenaar, H. Amelink, C. van der Zaal,, J. Tjalma, A. Zylstra, T. A. wan Dyken, G. A. Diepenhorst, H. J. W. A. Meyerink, A, B. Roosjen, J. Algera, C. Beekenkamp en P. C. Briët. Vrijheidsbond: Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, Mr. W. C. Wendelaart Dr. S. E. B. Bierema, C. J. van Kempen, H. D. Louwes, Mr. J. A. H. Coops, Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi, A. H. v. d. Most, C. G. Roos, W. J. Klein Lankhorst, Prof. Mr. C. W. de Vries, S. G. N. Nauta Pieter, F. W. Coster, Prof. Mr. J. M. van Bemmelen, Mr. H. A. Kindermann, H. H. Martin. Chr. Hist. Unie: J.hr. Mr. D. J. de Geer, H. W. Tilanus, J. Bakker, J. M. Krygpr, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Mej. Mr. C. F. Katz, Tj. Krol, J. Weitkamp, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, W. J. A. C. Bins, H. van Boeyen, Mr. G. E. van Walsum, G. Seunninga, Mr Marra, Mr. M. Ch. de Jong, J. C. Wolthuis, M. de Looze, R. M. Minnema, Mr. J. J. R. Schmal, J. Rustige. Vryz. Dent. Bond: Mr. P. J. Oud, Mr. A. M. Joekes, Mr. B. Bakker-Nort, F. E. H. Ebels, J. Schilthuis, M. M. Cohen, Mr* K. Bylsma, Dr. H. A. Zwijnenberg, Dr. A. Sta- verman, Mevr. F. J. van GelderDroste, H. B. Berghuys, Mr. J. Slager, Mevr. v. d. Broeckede Man, J. van den Bifink, Mi". P. van Bockhove, R. Gerritsen, J. C. Deering, M. Hannewijk, L. Willemsen, A. Kooiman. Kath. De«n. Party: Mr. -P. M.'Arts, C. Di Wessing, P. G. van Engelen, G. J; Bik, L Waterloo, W. C. Setteur, Nic." J. Driesen, Chr. W. Limburg, I. A. A. Grijseels, A. van Miert, J. P. Stormmesand, C. J. A. van Ryt, W. F. N. Bronkhorst, J. H. H. Hendriks, M. de Haan. Communistische Partij: L. L. H. de Vis ser, D. Wynkoop, Roestam Effendi, C. Schalker, S.j de Groot, N. Beuzemaker, J. F..M. de Lepper, J. Herder, C.-Borst, A. Potze, Mevr. E. Teeboom—van West, B. Boers, L. Seegers, W. Reuderink, G. Roorda, H. Geesink, F. Swolfs, S, Kroon-, G. Ster- ringa, H. Bastiaanse. Staatk. Geref. Partij: Ds. G. H. Kersten, Ds. P. Zandt, Ir. C. N'. van Dis, Ds. A. F. P. Pop, J. van Bochove, Dr. A. B. Leemans, B. J. van Putten, D. Kodde, A. J. Kersten, D. van Leeuwen, C. B. van Woerden, J. W. van Houdt, W. van de Vate. Rev. S>oc. Arbeiderspartij: H. J. F. M. Sneevliet, A. Menist, C. J. H. Poppe, F. Bos man, J. H. E. Roebers, A. Lagkemper, J Kalter Sr., A. Veltrop, W. Smid, C. Kitsz, J. Koopal, E.,Pieperiet, W. F. Dolleman, J. Flameling, B. Appel, M. M. BoumanTi chelaar, Tr. de HaanZwagerman, A. Koot stra, J. Heere. Christ. Dem. Uijie: H. van Houten, H. Posthuma, R. van der Brug, H. Steketee, J. J. Geite, Ds. I. Paber, A. D. Veenhofl, L. P. du Bois, J. Riemersma, S. Noofdhof, G. B. Herring, E. de Haan. Herv. Geref. Staatspartij: Ds. C. A. Ling- beek, Ds. K. H. E. Gravemeyer, Ds. B. Gijzel, K. Eelderik, Ds. I.. Boers, A. G. Buirdng, Ds. A. C. G. den Hertog, G. J. Prins, F. S. de Jong, A. J. Must. Zwart Front: A. J. Meijer, M. J. Schal ker,, B. Boezfeman, L. Antonietti, Jos. van Wel, H. J. Honing, Mr. B. Perridon, Z..van den- Berg, J. Perey, A. Stratingh, Th. van den Heuvel, J. Groenendijk, J. van den ;Berg, R. Doel, W. A. Kerkhoven. Nationaal Herstel; Dr. W. Emmens, Dr. W. K. H. Fouilletau de Bruyn, Vice-Adm. b. d. L. J. Quant, J. R. Crucij, Mr. P. P. J. M. Geradts, Mr, P. Ch. L. Eschauzier, H. P. H. Wlirta, Prof. Dr. J. M. N. Kapteyn, J. A. de Gelder, Ir. J. F. B. Regensburg, P. den Bruggen Cate, W. J. van Spreekens, Mr. F. Baron van der Felts, Ch. Polis, J. G. .Coster, G- J. Homan, G. J. van DuijneveldL A. Uithol, Mr. G. P. Haverkamp. Christ. Nat. Actie: Prof. Dr. H. Visscher, J. Aalbers, D. Schouten, A, van Eck, J Vroegindeweij, P. J. Haanschoten, G. Klok, J. N. Kramer, L. Doornenbal, W. J. van Lokhorst, K. J. van den Berg, P. Smits. Nat. Soc. Beweging: Ir. A. A. Mussert, C. van Geelkerken, G. Dieters Jr., H. J. Woudenberg, W. O. A. Koster, M. M. Rost van Tonningen, E. J. Geldrop, G. F, V lekke, J. H. L. de Bruin, A. J. van Peperstraate, J. Ph. van Kampen, p. W. Ongers, Jhr. E. J. R. M. von Bönninghausen, A. J. Spelt, W. de Rijke, A. Froma, J. van Hoey Smith, G. de Jong, Dr. F. O. Bruyning, A. J. Aeyl- kema. Nat. Rad Verb.' „Alg. Belang": Kraak Steeman, A_ van Gent, J. C. Singels, J. van Kampen, G. A. Weiman, J. Keizer, Dr. R. de Waard, Mevr. A. SchwierRutters, B. H. Moerman. De nummering der lysten. Volgens het gewyzigde artikel 50 van de Kieswet (wet van den 23sten Me? 1935 S. 306) zullen de lysten der partyen, die ver tegenwoordigd waren in de ontbonden Twee de Kamer, althans voorzoover haar fracties uit meer dan één lid bestonden, voorkeur- nummers kunnen krygen, indien dit op de in bedoeld artikel voorgeschreven wyze wordt verzocht. In dit geval zal het Centraal Stembureau, mits voldaan wordt aan de in voornoemd artikel gestelde voorschriften, de navolgen de lysten aldus num meren: R. K. Staatsparty 1 S. D. A. P2 Anti-Rev. Party 3 Christ. Hist. Unie 4 Vrijheidsbond 5 Vryz. Dem. Bond 6 Communistische Party 7 Staatk. Geref. Party 8 De overige lysten worden genummerd in de volgorde door het lot aangewezen. Koninklijke Nederlandsche Middenstandsbond. Jaarlijksche algemeene bondsvergadering 19 Mei 1937. Zooals wij reeds eerder medegedeeld- hebben, zal de Kon. Ned. Middenstands bond op Woensdag 19 Mei in hotel-café- restaurant „Krasnapolsky", Warmoesstr. te Amsterdam, zijn jaarlijksche algemee ne bondsvergadering houden. Dezer dagen ts de agenda verschenen, welke een heel boekdeel omvat. Behalve de gebruikelijke punten, zoo als de verwelkoming namens de ontvan gende afdeeling, ditmaal de Algemeene Winkeliersvereniging te Amsterdam bij monde van haai- voorzitter, den heer J. J. Korff, opening door den bondsvoorzit ter, den heer Ed. G. Schürmann, de vast stelling der notulen van de vorige bonds vergadering, dë aanbieding van het financieel verslag en de indiening van de gewijzigde begrooting 1937 en de nieuwe begrooting 1938, vermeldt de agenda een voorstel van het hoofdbestuur tot her ziening van het werkprogram. Voorge steld wordt toe te voegen, dat de Kon. Ned. Middenstandsbond streeft naar her ziening van de Tabakswet, de Waarborg- wet, de Wet op het Uitverkoopen en Op ruimen, Drankwet, Warenwet, de Vleesch keuringswet, de Wet op de Coöperatieve vereenigingen en nog een aantal andere Punten. De Amsterdamsche Vleeschhou- wersvereenlging „Vereenigde Amster- aamsche Slagers" (V.A.S.) stelt voor met oortdurende kracht bij de Regeering aan te dringen op afschaffing van de 10 Pet. crisisheffing dp rundvleesch, zoo mede op afschaffing van de heffing op gesmolten vet en reuzel. Op verzoek van e Alg. Nederl. Bond van Bierhande ren en Mineraalwaterfabrikanten zal h«tPï?CÜ8che toepassing van de Wet op dpnri emeen VerblTldend en Onverbin- end Verklaren vgn Ondernemersover- enkomsten besproken worden, rre agenda vermeldt verder de behan deling van het rapport der bondscom- mlssie inzake reorganisatie der sociale verzekeringswetgeving en het rapport der bondscommissie „Middenstand en Onderwijs", terwijl Inzake de uitvoering der Vestigingswet Kleinbedrijf" door het hoofdbestuur belangrijke mededee- lingen zullen worden gedaan. Ten besluite van de bondsvergadering zal dr, F. L. van Muiswinkel, directeur van het „Economisch Instituut voor den Middenstand" te 's-Gravenhage een cau serie houden over „Practische ervarin gen van het Economisch Instituut voor den Middenstand".- Gezien de belangrijkheid van deze agenda kan een druk bezochte vergade ring verwacht worden. De schrijfwijze van de Nederlandsche taal. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, gelijk hij on langs reeds in de Eerste Kamer der Sta ten-Genera al als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, thans een commissie ingesteld om hem te advisec- ren nopens den inhoud van regels, vol gens welke, in het bijzonder met het oog op de belangen van het onderwijs, voor de hedendaagsche Nederlandsche schrijf taal de voornaamwoordelijke aandüiding dient te worden bepaald met dien ver stande, dat in elk geval: a. afzonderlijke aandacht worde ge schonken aan de voornaamwoordelijke aanduiding van of met 'betrekking tot mannelijke personen en mannelijke die ren: b. worde onderzocht in hoeverre ook voor andere dan onder a. bedoelde woor den de speciale rgels zullen kunnen gel den, die daarvoor worden aanbevolen. In dé commissie hebben zitting ge nomen prof. dr. J. van Ginneken en prof. dr. J. C. F. H. Schrijnen, beiden hoogleeraar aan de roomsch-kgtholieke universiteit te Uijmegen, en prof. dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, terwijl prof. Van Ginneken als voorzitter zal optreden. De commissie heeft reeds 17 April jl. haar werkzaamheden aangevangen. De nieuwe rijksweg Dordrecht— De A.N.W.B. meldt, dat 4 Mei a.s. door den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage zal worden aanbesteed volgens bestek no. 424 den aanleg van het gedeelte van den rijksweg no 16 van het rijkswegen plan 1932 vanaf den Krabbenweg in,de gemeente Dordrecht tot Willemsdorp. Voor den aanleg van dezen ongeveer 14 k.m. langen weg, welke nagenoeg pa rallel en ten oosten van den bestaande» rijksweg zal loopen, is rekening gehou den met een toekomstig dwarsprofiel met twee gescheiden rijbanen. Voorloopig zal de westelijke rijbaan worden aangelegd op een aardebaan met een gemiddelde kruinsbreedte van 13.25 mefar. De rijbaan zal worden voor zien van eene verharding van cement- beton breed6.25 meter, waarvan aan weerszijden een aansluitende strook klin kers breed 0.50 meter. Waar verzakkingen in de aardebaan te verwachten zijn, zal een bestrating van klinkerkeien worden aangebracht, opge sloten tusschen bantbanden van gewa pend beton: Op verschillende plaatsen zullen aan de oostzijde, 3 meter breede klinkerstroo- ken warden aangebracht, bestemd voor parkeeren. Nabij den Krabbenweg te Dordrecht zal de nieuwe weg voorloopig wórden aangesloten aan den -bestaanden rijks weg en te Willemsdorp aan de noorde lijke oprit tot de nieuwe brug over 'het Hollandsch Diep. Het geheele werk zal een jaar na den datum van aanvang moeten zijn vol tooid, zoodat mag worden verwacht, dat deze weg nagenoeg gelijktijdig gereed zal komen met de in agnbouw zijnde brug over de Oude Maas te Dordrecht. De uitzending van loozen naar gezondheidskoloniën. De gezinsleden bijslag. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld aat bij hem een brief van het staatstoe zicht op de volksgezondheid is ingeko men, waarin wordt verzocht niet over te gaan tot intrekking van den gezinsleden bijslag op de steunuitkeeringen aan werkloozen, wanneer kinderen van hen worden uitgezonden naar gezondheids- Mede met het oog op de kosten, welke een dergelijke uitzending voor de betrok ken ouders veelal met zich brengt (klep-" ding en dergelijke) meent de minister tegen inwilliging van bovengemeld ver zoek geen bezwaar te moeten maken. De minister voegt er aan toe, dat bedoelde ontheffing beperkt dient te blijven tot de' eerste zes weken van de uitzending en slechts verleend mag worden, indien door de betrokken vereenigingen voor gezondheidskoloniën, voor de uitzending van de kinderen geen bijdrage van de betrokken ouders wordt gevraagd. De minister verzoekt den gemeente besturen bij de toepassing ^an (je steun regeling met het bov'enstaande rekening te houden. Een nieuwe stichting op economisch gebied? Prins Bemhard zou een leidende functie worden aangeboden. Naar het „Utrechtsch Nieuwsblad" verneemt, zijn in leidende kringen van handel en industrie hier te- lande plan nen in overweging om te komen tot de oprichting eener omvangrijke stichting op economischgebied, welke zich zal bezig Jiouden met onderzoekingen, het samenstellen van rapporten, het ver strekken van onderzoekopdrachten en dergelijke. Het blad verneemt voort, dat wordt gehoopt dat Z. K. H. Prins Bern- hard, wiens belangstelling voor de eco nomische problemen van'ons land reeds duidelijk is gebleken, in de ontworpen stichting een leidende functie op zich zou willen nemen. Waarom de „Sarkani" niet werd geconvoyeerd. De regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van de in eenige dag aden verschenen berichten, dat door den marinestaf aan het Ned. Bevrach tingskantoor te Amsterdam vóór het vertrek uit Rotterdam van het s.s. Sar kani toezegging zou zijn gedaan, dat dit schip bij het passeeren van de Straat van Gilbraltar door een Nederlandsch oorlogsschip zou worden geconcoyeerd, deelt genoemde staf ons mede, dat van een dergelijke toezegging geensprake is geweest. Toen de kapitein van de Sarkani op 1 i April mondeling het verzoek om con- vooi deed, werd hem medegedeeld, dat de directie van het Nederlandsch Be vrachtingskantoor een dergelijk verzoek schriftelijk behoorde in te dienen bij het departement van defensie, doch dat con- vool niet zou kunnen worden toegestaan, wanneer niet aan bepaaldelijk te stellen voorwaarden, o.a. bij de inlading, zou zijn voldaan. Er werd pas op-10 April een verzoek om convooi van het Ned. Bevrachtings kantoor ontvangen, waarbij moet worden aangeteekend, dat het schip toen reeds uit den Nieuwen Waterweg was vertrok ken, zoodat daadwerkelijke controle niet meer mogelijk was. Bovendien kon, bij navraag te Rotterdam, de verantwoar- delijke instantie niet den waarbprg geven, dat er niets anders dan levens middelen in het schip waren geladen. ELFPROVIN CIEN-TOCHT. Ten einde het toerisme in 't eigen land te bevorderen en de bezienswaardigheden daarvan by onze landgenooten meer bekend te maken, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. besloten, te beginnen met 1 Mei a.s., aen Elfprovinciën-tocht door Nederland uit te schryven voor toeristen. De deel nemers zyn geheel vry in de wyze waarop zy de reis door ons land willen maken kunnen dus gebruik maken van onverschil lig welk vervoermiddel: trein, auto, fiets, vaartuig, enz., terwyl zy ook geheel vry zyn in de keuze van de dagen waarop zy hun tochten willen doen, mits zy die maar vóór 1 Mei van het volgend jaar hebben beëindigd. Doel van den tocht is, dat de deelnemers in den loop van één jaar in iedere provincie drie aangewezen beziens waardigheden hebben bezocht, monumenten, museums of andere uit een oogpunt van na tuur- en stedenschoon belangryke objecten, ook die, welke minder bekend zyn en niet temin de belangstelling verdienen. Deze zyn zooveel mogelijk zóó gekozen, dat een be zoek daarvan tevens een algemeenen indruk kan geven van de provincie. .Wie in den loop van één jaar, dus vóór 1 Mei 1938, de 33 aangewezen bezienswaar digheden hebben bezocht, ontvangen eer herinnerings-plaquette, terwyl ook aan de genen die 22 of 11 van de aangewezen pun ten bezochten een souvenir zal worden uit gereikt. In de onderscheidene provinciën zyn voor een bezoek aangewezen: Noor d-H o 11 a p d Molenmuseum te Koog aan de Zaan; stichting Cruquius te Haarlemmermeer; stadhuis de De Ryp; Z u i d-H o 11 a n d Prinsenhof te Delft; graftombe Graven van Nassau te Ouder kerk a. d. IJssel; Kaagsocieteit en Kager plassen; Zeeland: museum Zeeuwsch Genootschap „Nehalennia" te Middelburg; vuurtoren te Westenschouwen; stadhuis te Sluis; Utrecht: museum Sypestein te Loosdrecht r;uïne te Wyk by Duurstede; Zuiderzeedorpen Bunschoten en Spaken burg; Noord-Brabant: St. Jans Ka thedraal te 's-Hertogenbosch; vestingwer ken te Willemstad; vennen te Oisterwyk; Limburg museum van Natuurlijke His torie te Maastricht kerkje te Asselt; kas teel te Geysteren; Gelderland: leger museum Doorwerth; kerk met gedenkteeken van de Graven van Nassau te Heumen; jachtslot St. Hubertus op de Hoöge Veluwe; Oerysel Rijksmuseum te Enschedé; Dr. Schaepman-monument te Tubbergen; stad huis te Hasselt; Drenthe: oudheidkamer Hondsrug te Eramen; monument Meindert van der Thynen te Coevorden; hunebedden te Darp, of krententuinen te Dwnigelo; E r i e s 1 a n d Hidde Nyland stichting te Hindeloopenkerk te Wieuwerd; Bonifa- ciusbron te Dokkum; Groningen: Men- kemaborg te Uithuizen; monument te Hei- ligerleë; paviljoen te Paterswolde. !Het ligt in de bedoeling, wanneer er vol doende belangstelling voor dezen toch be staat, dien een volgend jaar weer uit te schryven, waarby dan weer andere beziens waardigheden kunnen Wden gekozen. Landbouw-Ongevallenverzekering. De Centrale Landbouw-Onderlinge. Heden werd te Amsterdam in een der zalen van de „Industrieele CluÓ" onder voorzitterschap van den heer P. Hiem- stra te Utrecht de jaarlijksche algemee ne ledenvergadering gehouden van de vereeniging „De Centrale Landbouw- Onderlinge", bedrijfsvereniging inge volge de Land- en Tuinbouwongevallen- wet 1922. Ter vergadering waren alle elf afdee- lingen der vereeniging vertegenwoordigd. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den persoon van wijlen den heer K.Czn. de Boer, In leven lid en voor zitter van het college van commissaris sen. Spreker schetste de bijzondere ver diensten van den overledene, die door zijn baanbrekende» arbeid de vereeni ging sinds hare oprichting een groote steun is geweest. Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar l November 1935 t.m. 31 October 1936, hetwelk werd goedgekeurd, ontleenen wij het navol gende Bij de vereniging waren aangesloten per 31 October 1936 32143 werkgevers, ter wijl 3348 patroons persoonlijk vrijwillig verzekerd waren én 1626 leden voor hun ne kinderen aan de vrijwillige ongeval lenverzekering deelnamen. Het door de gezamenlijke leden uitbe taalde loon bedroeg over het bedoelde boekjaar ruim 49 millloen gulden. In, het verslagjaar werden bij <3g ver eeniging aangegeven 9489 ongevallen, waarvan 14 gevallen met doodelijken af loop; van deze laatste gevallen gaven, er 13 aanleiding tot het toekennen van een rente aan nagelaten betrekkingen. In totaal moest aan contante waarden van toegekende en nog toe te kennen blijvende renten worden opgebracht bijna 98.000. Tenslotte zij vermeld, dat de vergade ring tot lid van het college van commis sarissen herkoos den heer G. W. Stroink, burgemeester van Steenwijkerwold, ter wijl in de vacature-De Boer werd be noemd de heer mr. J. Linthorst Homan, burgemeester van Vledder. Tot plaatsvervangend lid van het col lege van commissarissen werd voorts herkozen de heer H. Meijeringh Jzn. te Gieten. Na afloop der vergadering verkoos het college van commissarissen uit zijn mid den tot voorzitter dén heer mr. J. Lint horst Homan voornoemd. Een beroep op den Minister voor de varkenshouderij. •Het hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw heeft zich in verband met de doorloopend slechte positie waarin de varkensmesters verkeeren, welke nog in sterke mate verergerd is door de stijging der voerprijzen, telegrafisch tot den Minister van Landbouw gewend met het dringend verzoek een snelle aanpassing'' van den varkensprijs aan den voerprijs te bevorderen. In de bijeenkomst?, waarin tot het ver zenden van dit telegram besloten werd, werd gewezen op het feit, dat de var kenshouders hun stapel enorm hebben moeten beperken en daartegenover van de regeering meenden te mogen ver wachten het in stand houden van eèn redelijken prijs. Niet ^Ileen in verband met de doelstelling, der regeling, die er toch niet is om doorloopend verliezen te doen lijden, doch inzonderheid ook ih verband met de monopolieheffingen op granen. Het genoemd ■bestuur meent, dat het een onhoudbare toestand is, dat ten bate van het landbouwcrisisfonds de varkenshouders jaar in jaar uit worden belast, terwijl ?e vrijwel doorloopend verliezen lijden. In verband met de verlaging per 4 April der monopolie-heffingen, wordt opgemerkt, dat deze verlaging veel klei ner was dan de stijging der graanprij zen, zoodat de veehouders steeds duur dere granen moeten koopen. Bovendien werd opgemerkt, dat deze rechten in geen geval hooger behooren te zijn dan noodig is om in het binnenland een voor de akkerbouwers loonend prijsniveau te verkrijgen. Indien dit criterium in acht was genomen, zou de verlaging grooter hebben kunnen zijn geweest. Het zou beter zijn en soepeler werken, indien aan monopolie-heffingen het karakter van schaalrechten werd verleend. Beslo ten werd in het Kon. Ned. Landbouw Comité deze gedachte in bespreking te brengen. Immigratie-overeenkomst tusschen Nederland en Argentinië. De immigratie-overeenkomst, welke gis teravond is onderteekend door kanselier Saavedra Lamas en den buitengewoon am bassadeur Jhr. Van Karnebéek, leider van de Nederlaridsche missie, bepaalt, dat de beide landen wederkeerig de voordeelen zul len genieten van de Nederlandsche emigra tie naar Argentinië. De regeering van Ar gentinië zal de Nederlandsche regeering jaarlyks op de hoogte houden van de moge lijkheid immigranten op te nemen, van de arbeids- en crediet-faciliteiten, van de mo gelijkheid van grondaankoopen en andere omstandigheden. De regeering van Nederland zal de regee ring van Argentinië op de hoogte houden van het aantal personen en gezinnen, dat bereid is naar Argentinië te gaan. Een gemengde commissie zal worden in gesteld om de gezondheidstoestand en, het goede gedrag van de immigranten te con troleeren, alsmede toezicht uit te oefenen op de# betaling van den overtocht en de vestiging. De overeenkomst kan met een termijn van zes maanden worden opgezegd. Verder wordt nog vernomen, dat gelijke De nieuwe verkeerstunnel te Dordrecht is bijna gereed. Overzicht van het werk.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 3