KING 19" - 2450 - 2 750 - 45.- PEPERMUNT ■- *i Beurs van Amsterdam. Hirxh werd wegens het in bezit hebben van ontplofbjare stoffen ter dood veroor- tiocul. Volgens opgaaf van de Daitsche autoriteiten zou Hirsch een bekentenis heb- oen afgelegd. De .amerikaansche ambassade te Berlijn heeft vorige week'het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken ervan op de noogte gestéld, dat Hirsch een Amen- kaanseh burger is. Deze mededeeri* was op het feit gebaseerd, dat zijn grootvauer een genaturaliseerd Amerikaan was en zyn vader, hoewel in het buitenland geboren, eveneens Amerikaansoh burger was De Praagsche correspondent van de „Eve ning Standaard", die Hirsch' ouders in Praag heeft bezocht, deelt omtrent dit be zoek mee, Hirsch' ouders hun zoon hei laatst 19 December hebben gezien; dien dag was hij voor enkele dagen m^^een paa» vrienden naar Noord" BohertflH&aan voor ae wintersport. Op 21 Maart hfcdden zy "toevallig door Us radio gehoord, dat hun zoo* ter dood was veroordeeld. VEREEN. STATEN. De nieuwe neutraliteitswet. De nieuwe Neutraliteitswet Welke door huis van afgevaardigden en senaat is aan genomen, kan als volgt worden samenge vat: Ie. De president kan den staat van in ternationalen- of burgeroorlog uitroepen: 2e. Vanaf dit oogenblik is de uitvoer van wapenen en munitie en het vervoer op Amerikaansche schepen verboden. Finan- cieele transacties met de oorlogvoerende regeeringen en leeningen aan de oorlogvoe renden zyn eveneens verboden. Amerikaan sche koopvaardijschepen, welke goederen vervoeren bestemd voor de oorlogvoerenden mogen niet bewapend zyn. 3e. De president kan aan Amerikaansche schepen verbieden zekere goederen naar de oorlogvoerenden te vervoeren, kan gelasten, dat de eigendomsrechten op goederen, wel ke voor oorlogvoerenden bestemd zyn over alvorens de goe- topvaardy schepen van oorlogvoerenden den toegang tot de Amenkaansphe wateren verbieden. BINNENLAND. Liberale Omroep. Uitzenjding rede oud-minister Fock. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Vereeniglng van Libe rale Radio-LAmateurs (Liberale omroep)* de gebruikelijke zendvergunning verleend voor het jaarlijksch liberaal partij-con gres. Uitgezonden zal ditmaal worden een tafelrede van mr. D. Fock, Minister van, Staat, schappelij' in hotel (1875 M.). te houden aan een gemeen- ;n maaltijd van het congres, Gooiland te Hilversum, op 5 Mei, des avonds 7.15 uur De tribune-misère. Handelmaatschappij C. de Ruiter, te Amsterdam, voorloopig surcéan- ce verleend. De derde kamer van de arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam heeft vandaag voorlooplge surséance van be taling verleend aan de Handelmaat schappij C. de Ruiter, handel in ijzeren buizen en sanitaire artikelen, gevestigd te Amsterdam. Deze onderneming heeft surséance aangevraagd in verband met de belangrijke verliezen, geleden op de exploitatie van toeschouwerstribunes in Dep Haag, opgericht ter gelegenheid van hét Prinselijke huwelijk. Tot voorloopige bewindvoerder benoemde de rechtbank mr. I. Bünker. Het verhoor van crediteuren Is bepaald op Woensdag 16 Juni a.s. te 11.45 uur voor de derde kamer der rechtbank. Benoeming inspecteur der Rijksveldwacht. Tot inspecteur der Rijksveldwacht is benoemd de héér A. van Zoelen, com mlssaris van politie te Amsterdam. Naar wij vernemen is de heer Van Zoelen voor de vervulling van deze func tie door de Regeering aangezocht. Hij zal als leider van het korps Rijksveld wacht optreden, zoodra het zgn. Orga- nisatiebesluit-Rijksveldwacht in werking treedt, vermoedelijk over 3 4 weken. Als commandant van het korps krijgt de heer Van Zoelen Den Haag als stand plaats. De wateraftapping van de Maas. Het Permanente Hof van Internatio nale Justitie zal op Dinsdag 4 Mei des voormiddags om 11 uur een openbare zit ting houden ter behandeling van de zaak betreffende de wateraftapptng van de Maas. Deze zaak is op 1 Augustus 1936 door de Nederlandsche regeering jtegen België bij het Hof aanhangig gemaakt. Zij be treft de vraag of de uitvoering door Bel glë van verschillende werken met be r trekking tot het Albert-kanaal en de 'wijze, waarop België zonder toestemming van Nederland, op het odgentolik voorziet en in de toekomst schijnt te willen voor zien in de voeding van bestaande of ontworpen kanalen ln het noordelijk ge deelte van het land, in overeenstemming is met de rechten, welke aan Nederland toekomen uit het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 12 Mei 1936 betreffende de wateraftapping van de Maas. In deze zaak zullen 13 rechters zitting hebben. Een lid van het Hof is aanwezig, terwijl er een vacature is als gevolg van het overlijden van baron Rolin Jaeque- myns (Belgëi). Dr. Cheng Tien-Hsi (Chir&), die op October 1936 tot rechter is benoemd, zal voor de eerste maal zitting hebben. Bovendien zal in het Hof zitting heb ben professor Charles de Visscher, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, die door de Belgische regeering, op grond van artikel 31 van het statuut, voor deze zaak als nationaal rechter is aange wezen. Hoogheemraadschap Rijnland. Het Hoogheemraadschap Rijnland hield onder voorzitterschap van den dijkgraaf P. A. Pijnacker Hordijk te Lei den een vereenigde vergadering. Medegedeeld werd, dat de grootte van het Bemalingsfonds thans bedraagt 168.400. Toegelaten werden de nieuw- gekozen hoofdingelanden-plaatsvervan gers van het Ie, He, Vë, Xlle district. Besloten werd in het 5e district door de duWbele verkiezing van den heer J. Kem penaar, een nieuwe verkiezing voor het plv. te houden. Besloten werd tot het treffen van een regeling met den Houtrakpolder voor net maken van een oprit tegen den Spaarn- damschen dijk te Halfweg. Deze rege ling sluit niet in, dat het proces tusschen Rijnland en, dezen polder over de bij drage komt te vervallen t Besloten werd wegens de lage rente standaard en de te kleine bedragen, geen rente méér te vergoeden aan eigenaren van waarborgsommen. Gewijzigd werd het Ambtenaren-regle ment; het jaarverslag omtrent de wa terstaat van Rijnland werd de vergade ring aangeboden Aan het. einde der vergadering werden door de heeren Dluynisveld en Van der daas inlichtingen gevraagd over de be noeiingen van Rijnland inzake de ver ontreiniging van het boezemwater, ver oorzaakt door afvalwater der melkfa brieken. De Dijkgraaf was van dezen toestand, die hij onhoudbaar noemde, op de hoog te gesteld en had zich ai reeds verstaan met de R.I.S.A. eij het gemeentebestuur van Zoetermeer eii meende, dat hier wel aanleiding was om ingevolge art. 94 der Keur maatregelen te treffen tegen de Palenteinschen polder. Jhr. Loudon stelde voor Oostenrijksche dennen te planten in de vrije Duinen in plaats van helm. De Dijkgraaf wees op de onmogelijk heid hiervan, memoreerde dat, doordat de duinen niet het eigendom zijn van Rijnland, deze boompjes door de eige naren worden gerooid. Op een verzoek van den heer Van der Maas wérd de capaciteit van waterver plaatsing per etmaal der groote gemalen van Rijnland gegeven, resp. Katwijk i 7 millioen M3 per etmaal, Spaarndam 2.7, Gouda 8.2, Halfweg 2, te zamen 9.6 mil lioen M3 per etmaal Toekenning biggenmerken en mestvarkens. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat de Minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft twintigdui zend biggenmerken beschikbaar te stel len voor: 1. landbouwers die: t. voor eigen rekening als hoofdberoep den akkerbouw of veehouderij uitoefe nen; b. een bedrijf exploiteeren, waarvan naar de gegevens van de inventarisatie van de maand Mei 1936 de kadastrale oppervlakte van den cultuurgrond niet meer dan 5 ha is; c. een toewijzing van ten hoogste twee varkens, en d. geen toekenning van biggenmerken hebben. 2. landarbeiders die: a., een toewijzing van ten hoogste twee varkens, eh b. geen toekenning van biggenmerken hebben. Ten hoogste zaf aan de daarvoor in aanmerking komende personen kunnen worden toegekend een aantal biggen merken, gelijk aan het aantal toegewezen mestvarkens. Mocht het aantal van twintig duizend merken t niet toereikend zijn om alle aanvragen welke aan de gestelde eischen beantwoorden, te voldoen, dan zullen de merken allereerst worden toegewezen aan hei£ die er de grootste behoefte aan hebben' Voorts heeft de Minister besloten, vijf tien duizend varkens toe te wijzen aan die landarbeiders en kleine boeren (d.w.z. de landbouwers die aan de onder la en b. gestelde voorvaarden voldoen), die tot dusver geen toewijzing van mestvar kens hebben gehad en wel ln de ge legenheid zijn varkens voor eigen ge bruik te mestenden die wat hun gezins omvang betreft, hiervoor in aanmerking komen. Het huwelijksgeschenk van de Friesche vrouwen. Fraai geschenk aan Prinses Juliana. De beeltenis van H. M. de Koningin. Uit het bedrag, dat het comité voor het huwelijksgeschenk^der Friescije vrouwen aan het Prinselijk paar destijds bijeen heeft gebracht, is in de eerste plaats een kostbaar uitgevoerd Friesch costuum aan H. K. H1. Prinses Juliana aange boden. De som, welke nog overbleef, heeft men, in overleg met H. M. de Ko ningin, bestemd voor een schilderij, dat een plaats krijgt in het woonvertrek der Prinses in het paleis Soestdljk. Het is een door den Rotterdamichen schilder H. Mees vervaardigd portret van de Ko ningin aan haar schildersezel. Een por tret op levensgrootte, waarbij Hare Ma jesteit zelve heeft aangegeven, in welke houding zij wilde poseeren en waarvoor zij de plaats heeft aangewezen in het woonvertrek van Prinses Juliana. Het portret geeft de Koningin weer bij het schilderen en wel op een oogen blik, dat zij verondersteld wordt van het werk op te zien om de binnentredende Prinses té begroeten De Koningin draagt een japon van donker hortensia fluweel. Naast zich heeft de Landsvrouwe een tafeltje, waarop een bril en een bont ge kleurd schildersdoekje, een geschenk In dertijd van de Koningin-Moeder. Ook de schildersstok, die de Koningin gebruikt, is van Koningin Emma afkomstig, die zich in haar jeugd met teekenen heeft bezig gehouden. De schildersezel is ge heel van opzij gezien. Zonder officieel vertoon heeft men Prinses Juliana dit verjaardags-cadeau doen toekomen. Gistermiddag heeft de Prinses, in tegenwoordigheid der Konin gin het schilderij voor het eerst gezien. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse voorzitter van den Mjjnraad. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1937 voor den tijd van vier jaren benoemd tpt lid en voorzitter van den Mijnraad prof. mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Te rekenen van 15 April 1937 zijn bij de Staatsmijnen in Limburg benoemd tot directeur de heer dr. Chr. Th. Groot hof f, te Hulsberg, hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen, en tot adjunct directeur de heer J. Mous, te Heerlen, afdeelingschef bij de Staatsmijnen. TOONEEL. .LUCHTVAART. De toestemmine aan de K.N.I.L.M. voor de lnchtverbindine Java—Australië. Naar Aneta verneemt, zyn aan de toe stemming aan de K.N.LL.M. voor de ope ning van een luchtlijn aJavaAustralië, di verse voorwaarden verbonden, welk} echter op het voornemen om tot het instellen van deze lyn over te gaan, van geen princi- pieelen invloed zijn. Ten eerste is locaal vervoer van post en passigierg verboden, terwijl ook het mede- nemen van uitgaande mail uit Australië niet is toestaan. Voor deze verbodsbepalingen geldt het principe van reciprociteit ten aanzien van Australische maatschappijen, waarin de re geering van Australië belangen heeft. Binnenkort verwacht men de toestem ming van de Nederlandsche regeering tot openstelling van de luchtverbinding. Voor de dienst zal aanvangen, moeten aan Australië vliegtuigtypen, route en sche ma worden opgegeven. Verder valt nog het volgende omtrent de overeenkomst te melden: De Australische regeering bedong van de Nederlandsche re geering reciprociteitsrechten voor paassage en faciliteiten voor landingen van Austra lische luchtdiensten door of naar Neder- landsch grondgebied. De K.N.I.L.M. ontvangt formeele ver gunning voor het komen en landen in de Commonwealth of Australia, op voorwaar de, dat de condities, hiervoor genoemd, wor den aangenomen. Geen K*N.I.L.ML-verbinding- tusschen Ned.-Indië en Manilla. Amerikaansche regeering geeft voorloopig nog geen toestemming. Te 's-Gravenhage is bericht ontvan gen van den Netferlandschen gezant te Washington, dat de Amerikaansche Re- geerlng hem heeft medegedeeld, dat zij Nederland en het Nederlandsch-Indische gouvernement voorloopig niet de ge vraagde toestemming kan verleenen om met vliegtuigen 'vart de K.N.I.L.M. via Soerabaja en Tarakan een geregelde.! dienst te onderhouden op Manilla, de hoofdstad der Philippijnen, welke dienst aansluiting zou kunnen geven op den Clippcrdienst over den Stillen Oceaan der Pan American Airways Na de gunstige verwachtingen, die de besprekingen van de heeren Rendorp en Plesman, directeuren der K.N.I.L.M., te Washington hadden gewekt, stemt dit besluit ongetwijfeld tot teleurstelling Men weet niet precies, uit welke ovei - wegingen .de Amerikaansche regeering tot dit afwijzend besluit is gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Britsch-Amerikaansche overeenstemming op luchtvaartgebied hierbij een rol speelt. Immers ook ten aanzien van het verkeer over de noordelijke route van den Atlantlschen Oceaan bevat de over eenkomst usschen Imperial Airways en Pan American Airways bepalingen, -die concurreerende derden uitsluit. Dezer dagen is in samenwerking tusschen bei de genoemde maatschappijen een ver- binding tusschen Honkong en het lucht- I net der Imperial Airways in IndlÖ tot stand gekomen, die een aansluiting geeft I tusschen de Paciflo-lijn der P.A.A. van San Francisco—Honoioeloe—Manilla via Honkong en Penang op de Indië-lijn der Imperial Alrwys. Desondanks zou een doorverbinding via Tarakan—Soerabaja I naar featavla, waar aansluiting verkre gen zou kunnen wqrden op de Indië-lijn l der K.L.M., een Isnellere reismogelijkheid naar Europa bieden, dank zij de veel grootere snelheid van den K.L.M.-dienst vergeleken bij die van de Imperial Air ways. Er bestaat nog een tweede mogelijk heid, n.l. dat Amerika pas toestemming wil geven voor een luchtverbinding tus schen Manilla en Nederlandsch-Indië, die ongetwijfeld ln pool tusschen K.N.I. L.M. en P.A.A gevlogen zou moeten wor den, wanneer de P.A.A. In staat Is, zelï actief aan dezen luchtdienst deel te nemen, waartoe zij op het oogenblik niet over het noodige materiaal beschikt. Zou dit Inderdaad de reden zijn, waarom de toestemming geweigerd is, dan blijft de hoop bestaan, dat de vergunning alsnog zal worden gegeven zoodra de Amerika nen de luchtlijn niet geheel aan de K.N. I.L.M. meer behoeven over te laten, wat King. van een edele plant. King de ge urige, de smake lijke, de zui- vere. King houdt U fris er monter. I Een natuurlijke ver kwikking/1 TON^IEMA CIE. F AM. VAN KING REI PERMUNT SNEEK thans pet geval zou zijn geweest. In ieder geval spreekt het Amerikaan sche antwoord van een voorloopige af wijzing, en bereikt het onze regeering op hetzelfde oogenblik, dat de Jarenlang vergeefs gevraagde toestemming om naar Australië te vliegen, waarop men nau welijks meer durfde hopen, werd verkre gen. Dit wettigt de verwachting, dat bin nen afzienbaren tijd ook de Amerikaan sche regeering op haar afwijzend besluit zal terukomen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. A VR.O.-simultaanwedstrijd te Utrecht. Gisterenavond werd in „Tivoii" te Utrecht de Fbeks simultaan-schaakwed- strijden, georganiseerd door de A.V.R.O., voortgezet. De uitslagen waren: Dr. Euwe, 3U borden, l remise, 29 ge wonnen, tijli 4 uur. Dr. Allechin, - 3u borden', 1 remise, 3 gewonnen, tijd 1 uur 43 min. Dr. Lasker, 30 borden, 1 remise, 29 ge wonnen, tijd 3} uur. Bogoijubow, 45 borden, 1 verloren, 7 remise, 37 gewonnen, tijd 2 u. 35 min. Fiohr, 45 borden, 1 verloren, 2 remise, 42 gewonnen, tijcl 2 uur 35 minuten. Fine, 46 borden, 2 verloren, 1 remise, 42 gewonnen, tijd 2 uur. Tartakower, 45 borden. 3 verloren, .7 rehilse, 35 gewonnen, tijd 3 uur 45 min WEERBERICHT. Hóógste stand 774.3 te Yarmouth. Laagste stand 750.7 te Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matige in het noorden meest noordelijke ln het zuiden meest oostelijke wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. RADIONIEUWS A.NJP. Zaterdag 1 Mei. Hilversum I, 1875 M. KRO-Uitzending, 4—5 HIRO: m 89.15 en 10.Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.15 De KltO-Melodisten solist. 1.Gra mofoon en postduivenberichten; 1.15 KRO- orkest; 2— Voor de rypere jeugd; 2.30 Vervolg KRO-orkest; 3.— Kinderuur; 4.— Het 20-jarig bestaan van de Centrale Bond van Werkmeesters en ander opzichthoudend personeel; 5.De KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek week overzicht; 6.45 Gramofoon; 7.— Berichten; 7.L5 „Maria de Meimaand", causerie; 7.35 Actueele aetherflitsen; 8.— Berichten ANP, Mededeelingen; 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting; 8.35 Declamatie; 8.55 Het KRO-orkest; 9.25 Inleiding vol gende uitzending; 9.45 Opera-uitzending; 11.— 'Sportreportage; 11.30—12 Gramo foon. Hilversum II, 301 M VARA-Uitzending. 10—10.20 v.m. VPRO: 8.- Opening van het 1 Mei-programma m.m.v. spreke*, koor en orkest; 10.Mor- genwyding; 10.20 Declamatie; 10.40 Orgel spel;'11.— Vervolg declamatie; 11.20 Voor de vrouw; 12.Gramofoon; 12.45 VARA- koor „Cantecleer" m.m.v. solist; 1.— „De Mei in het Plan", causerie; 1.20 Cello en orgel; 1.452 Vervolg koorconcert; 2.15 „De Krekeltjes" en „De Roodborstjes"; 2.30 Hobo eoi piano; 2.40 Voor de kinderen; 3.—Vervolg concert; 3.10 Vervolg klnder- Jcoorconcert; 3.30 Gramofoon; 4.— Voor de jonge mensch- 5.VARA-Grootorkest; I 6.— Declamatié; 6.15 VARA-koor „Can- tecleer"; 6.30 „Onveranderlijke leuze", toe spraak; 6.50 Vervolg concert; 7.05 D Ramblers; 7.30 Vocaal ensemble; 8.— FTerh. SOS-Berichten; 8.00 Berichten ANP; 8.10 VAR A-orkest; 8.30 Radiotooneel; 9.30 Ver volg orkestconcert; 9.55 Berichten ANP; 10.— „Mei-weide", toespraak; 10.2C „Mu- sica", m.m.v. soliste; 11.Sluiting 1 Mei- programma; 11.10—12 Sollstenconcert. Droit wich 1500 M.j 10.05 Voor de vrouw; 10.20 Orgelspel; 10.50 BBC-Northern orkest m.m.v. soliste; j 1\.50 BËC-Dansorkest; 12.20 Commodore Grand-orkest; 12.35 Sportnieuws; 12.50 Vervolg concert; 1.20 Het' Dulay-kwintet; I 2.08 Sportreportage; 4.05 Sporinieuws; 4.°0 1 Sportreportage; 4.35 Ternilsreportage; 5.21) Berichten; 5.35 Sportnieuws; 5.50 Welsch intermezzor; 6.05 BBC-Orkest m.m.v. solist: 6.50 Cabaret; 7.20 Revueprogramma; 8.20 Berichten; 8 40 Gramofoon; 9.05 Orgelspel; 9.35 Viool en cembalo; "10.— Declamatie; 10.20 Jack Jackson's Band; 10.50 Berich- ten: 11-11.20 Vervolg Nieuwe Schouwburg. „Biografie". N.V. Amsterdamsche Toonert. vereeniglng. De N.V. Amsterdamsche Tooneelver eeniging dir. A. v. Dalsum en A. Defronsè heeft gisteravond in den Nieuwen Schouwburg ten tooneele gebracht Blo grafie" een comedie in 3 bedrijven van S. N. Behrman met Loudi Nyhoff in riP hoofdrol. „Biografie" brengt de toeschouwers ln kennis met Marlon Froude, een nog Jeug dlge kunstenares die als portretschilderes naam heeft gemaakt en zoowel vooraan staande figuren uit de Sovjet-Unie schil derde als Amerikaansche mlllionnairs De jonge bekoorlijke schilderes woon de eenlge jaren in Weenen waar z» de vriendLn was van een bekend com ponist, voordien had zij een verhouding met een student in de rechten. Na den dood van den musicus vertrok zij naar Amerika. Aanvankelijk had Marlon niet te kla gen^ zij kreeg voldoende opdrachten om met haar oude getrouwe huishoudster (Anna Sablairolles) te kunnen leven Maar dc opdrachten werden minder en zij begint een beetje angstig te worden wat er van haar moet worden. Dan opeens verschijnt Melchior Fej. dak, een broer van den musicus. Hij is op weg naar Hollywood en wil Marlon overhalen met hem mee te gaan Nau welijks heeft hij deze goede oplossing voor haar gevonden of "e« jeugdvriend 'Leander Nolan (Paul H'tf), die in Ame rika carrière heeft gem aakt, verloofd ls met d,e dochter van ee a millionnair en aspiraties heeft om senator te worden, komt op bezoek en vraagt Marion zijn portret te schilderen; kort daarop ont vangt de jonge vrouw een verzoek om haar blografie te schrijven' voor een magazine. De a.s senator die doodsbenauwd ls dat Iemand iets te weten zal komen van zijn vroegere verhouding met de schil deres, wat zijn politieke carrière in de war zou brengen, stelt alles in het werk om te maken dat deze biografie niet wordt opgenomen. Tot zelfs de a.s. schoonvader, de millionnair, wordt ln deii arm genomen om de uitgave te ver hinderen. De millionnair Orrin Kinjücott (Louis van Gasteren) die verwacht eeu vrouw te vinden die chantage wil plegen op zijn a.s. schoonzoon, ls bij zijn bezoek aan het schildersatelier, binnen weinige minuten totaal van opinie veranderd en in minder dan geen tijd is hij verrukt over zijn gastvrouw die de kunst ver staat door haar innemendheid en char me zich overal vrienden te maken. Toch wordt de blografie niet géschre ven, want Marion heeft een goed hort en hoéwei zij weigert een huwelijk aan te gaan met Leander Nolan, die graag tot zijn oude liefde wil terugkeeren, wil zlj.liem toch geen verdriet doen en zijn carrière niet. onmogelijk maken. Even min stemt zijter in toe de vrouw te wor den van den- journalist Kurt (Paul Rforrrn een verbitterd revolutionair, die juist hoopte met het levensverhaal van Marion den a.s. senator naar beneden te halen. Marion blijft in vertwijfeling achter, maar dan brengt de oude vriend, Feydak, uitnemend gespeeld door Ph. la Chapellc, uitkomst Hij heeft tal van opdrachten voor haar Ln Hollywood en met de oude Minnie vertrekt de jonge vrouw, en hoopt in haar werk bevredt- ging te vinden. Loudi Nyhoff die wij hier nog niet in zoo'n rol hebben zien spelen, was een charmante Marlon. Tot het laatst toe wist zij tc boeten En al de anderen, Paul Huf, Louis van Gasteren eri Pabl Storm, beprpetdc krachten van de Amsterdam sche Toont elvereeniglng, evenzoo. Voortreffelijk was Louis van Gasteren als de millionnair, die er prat op ging zoo goed met de vrouwen tc kunnen om gaan en niet minder Paul Huf als de man die eigenlijk wel een beetje neer buigend deed tegenover zijn vroeger vriendinnetje,' maar later toch tot de ontdekking kwam dat zij, zijn eerste lief de, hem toch wel heel na aan het halt lag. Ook de anderen Ans Koppen, de «ver loofde van den senator en Peter van Hulzen als de knappe filmacteur hebben tot het succes veel bijgedragen Lóudi Nyhoff kreeg mooie bloemen. De regie en de decors waren uitnemend verzorgd door Albert van Dalsum. Radio-Paris 1648 M.j 6.10 en 7.20 Gramofoon; 11.20 Parysch Kamerorkest en zang; 2.20 Gramofoon; 4.50 Pascal-dansorkest7.35 Zang; 7.50 Na tionaal orkest; 9.50 Gramofoon; 10.20— 12.20 J. Bouillon-dansorkest. Keulen 456 M.: Zie Deutschlandsender. Brussel 322 en 484 M.ï 322 M.: 11.20 Gramofoon; 11.50 Klein- orkest; 12.30 Salonorkest; 12.50 Gramo foon; 1.20 Zang; 1.35 Gramofoon! 1.50 Zang; 2.20 dito; 2.35 A. Felleman's orkest; 3.20 Zang; 3.35 Gramofoon; 4.20 Kleinor kest- 5.50 Gramoofon; 6.20 dito; 7.20 Om- roeporkest en soliste; 8.05 Radiotooneel; 8.35 Omroepsymphonie-onkest; 9.30 Caba ret} 10,20 Gramofoon; 10.35—11.20 Om- rcepdansorkeat. 484 M.: 11.20 Gramofoon; 11.50 Salon orkest; 12.30 Kleinorkest; 12.50 Gramofoon; 1.40 A. Felleman's orkest; 2.20 Gramofoon; 3.35 Gramofoon; 4.20 Salonorkest; 5.20 Kleinorkest; 6.35 Gramofoon; 7.20 Sympbo- nie-concert; 8.05 Zang; 8.35 Radiotooneel; 9.30 Omroepdansorkest; 10.20-11.20 Gra mofoon Deutschlandsender 1571 M.: 7.30 Het Mtlnchener Omroeporkest; (Van 0.108.20 Reportage); 9.10 Berichten; 9.W Reportage; 10.20 Het Berlijnsrhe Omroep- kleinorkest; 11.20-1.20 Het Omroep-Amn- sements-orkest en Mandoline-orkest. WEATHERPROOF Falcon STADSNIEUWS. GOUDA, 30 April 1937. De verjaardag van Prinses Juliana. Heden, ter eere van den jaardag van Prin ses Juliana was van, het Stadhuis, de toren van de J3t. Janskerk en van andere offi- cieele gebouwen en by vele particulieren de driekleur ontplooid. Hedenavond is er, naar men. weet. een wjjdingsavond in de St. Janskerk en een concert van „De Bazuin" op de Markt. Afscheid van den Hoofdagent rechercheur J. F. L. Negrijn. Gaat 1 Mei met pensioen. Vandaag gaat} een zeer verdienstelijk po litieman den dienst by de politie verlaten. De hoofdagent-rechercheur J. F. L. Negryn gaat met ingang van morgen 1 Mei met pensioen. Gedurende 39 jaar is de heer Negryn Lin het Goudsche politiekorps verbonden ge weest, eerst als agent, vervolgens als hoofdagent en ten slotte als hoofdagent rechercheur. Op jeugdigen leeftyd kwam hij reeds in dienst. Op den 30en October 1881 werd hy te Haarlem géboren, zoodat hy thans den leeftijd van 55 jaar heeft be- reikt- i Vanmiddag heeft het gansche politie korps afscheid va^ hem genomen. De Com missaris van Politie, de heer C. Hese, heeft eten scheidenden functionaris, die met zijn vrouw in de politiewacht aanwezig was, in het byzyn van het gansche politieperso neel op hartelijke wyze toegesproken. Al lereerst deelde de Commissaris mede dat de burgemeester, zoowel als de loco-burge- meester tot hun leedwezen verhinderd wa ren tegenwoordig te zyn. Vervolgens zei spr. op verzoek van den heer Negryn by zijn afscheid geen terugblik te zullen wer pen op zyn loopbaan en alle lofuitingen achterwege te zullen laten. Echter spr. wil toch zeggen dat de heer Negryn een mooie, goede en lange diensttijd achter zich heeft, waarop hij met voldoening kan terugzien, en waarby hy zich verzekerd kan achten van aller sympathie. Twee dingen uit zyn loopbaan wil spr. toch releweren. In de eerste plaats dat hy na 9—10 jaar dienst bij keuze tot hoofdagent werd bevorderd en vervolgens tot hoofdagent-rechercheur en dat hij getoond heeft te beseffen hoezeer theoretische bekwaamheid ook noodig was door wat in <fien tyd iets heel bijzonders was, het politie-diploma te behalen met aar.teekening. Het moge den scheidenden functionaris een lichtpunt zyn voor züB verder leven de overtuiging mee te dragen dat allen, dié met hem hebben samengewerkt, hem heb ben gewaardeerd. Voor al hetgeen door den beer Negi'ijn in dienst der politie is ge daan, bracht de Commissaris hem hartelijk dank. Het was den Commissaris een byzorder genoegen hem naast de beste wenschen ook een stoffelyk blyk van belangstelling te gevei^ waaraan vanaf den burgeméëter tot dén laatsten agent is bijgedragen. Dat geschenk bestond uit een paar gemakkelij ke stoelen, waarvan de heer Negryn en zijn vrouw nog lange jaren, naar de Com missaris hoopt, gebruik zullen maken. Aan Mevrouw Negryn bood de Commissaris daarenboven mooie bloemen aan. Mej. Laf ree van den adm. dienst der po litie, richtte daarna enkele vriendelijke en zeer waardeerende woorden tot den heer Negrijn, waarby zy hem als blijk van sym pathie. een geschenk aanbood. Vervolgens sprak de agent M. Qebruis namens de Goudsche Politie-Sportvereeni- fiug den scheidenden hoofdagent toe, voor wien allen bijzondere waardeering hebben. Ook deze bood daarbij een geschenk aan, ®en schemerlamp, met den wensch dat het echtpaar Negryn nog lange jaren daaronder zou mogen schemeren. Tenslotte sprak de majoor der Rijksveld wacht, de heer Bakker, enkele woorden, waarin hy deed uitkomen, dat hoewel niet behoorende tot denzelfden dienst, de brigade der Rijksveldwacht er toch prijs op stelt den scheidenden hoofdagent-rechercheur haar warme belangstelling te doen blijken. Er is steeds een uitnemende samenwerking teweest en deze is en wordt zeer op prijs gesteld. i De heer Negrijn dankt allen. Mede uit naam van zyn vrouw heen d*arop de heer Negryn aan allen, die hem v«n hunne belangstelling hebben doen bly- zÜn hartelijken dank gebracht. Aller eerst richtte de heer Negryn zich tot den beraniissarisi, wiens waardeerende woorden hem zeer hadden getroffen. Hij verklaarde e^iHSer op prijs te stellen dat deze com missaris, hoewel nog slechts kort hier, zich zoozeer heeft beijverd om hem dit afscheid "Wgenaam te maken. Voorts betuigde hy dank aan Mej. Laf ree en de hoofd- agentfen voor de aangename samenwerking, ,le |J 8teeds is geweest en de agenten, die aarby evenmin zyn achtergebleven. De ^endschappelyke gevoelens van goede ka- ~hap, waarvan ook majoor Bakker eeft gewaagd, worden door hem op hoogen 8 Besteld. De heer Negryn zal zich dez "nendschap gaarne blijven herinneren. Met een handdruk heeft hierop Commis- Hess van den Neer, Negryn en zijn uw afscheid genomen, welk voorbeeld °°5 alle aanwezigen werd gevolgd. i zlnnT m°^e ^en steeds actieven en scherp- JS*1* hoofdagent-rechercheur Negryn Sev*n zÜn van een 'ange rustperiode te «eiueten. Een zilveren jubileum. Zaterdag 1 Mei 1937 hoopt de heer Fre- j dorik Stuurman, terreinchef bij de N.V. I Vereenigde Fabrieken vaj, Stearine, Kaar sen en Chemische Producten te Gouda, den dag te herdenken waarop hy voor 25 jaar in dienst trad by bovenstaande vennoot schap. Veertigjarig jubileum. Maandag j.l. herdacht de heer C. Matse den dag waarop hy voor 40 jaren in dienst trad by de Stoomwasschery firma H. Sehrave en Zn. alhier. Den jubilaris werd een geschenk onder couvert De uitdeeling van de Goudsche Ver. van Genees-, Heel- en Verl. Hulp aan de bewaarscholen. In ons bericht gisteren over het uit reiken van bekers met lekkernijen door de Goudsche Vereenlging van Genees-, Heel- en Verloskundige Hulp is een abuis geslopen, niet bekers met snoeperijen werden aan de bewaarscholen uitgereikt, maar alleen de overgeschoten lekker nijen heeft het bestuur aan de bewaar scholen in de gemeente gezonden ter versnapering aan het jonge volkje op die scholen. Wij plaatsen deze rectificatie om dat aan kinderen van leden van 1417 jaar bekers geweigerd zijn en nu door ons bericht van gisteren allicht het idee ge vormd zou worden, dal aan kinderen van niet-leden alsnog via de bewaarscho len ook bekers zouden zijn uitgereikt. Dat is natuurlijk niet heb geval. De Arbeidsbeurs. Stand der werkloosheid. Up Donderdag 29 April waren by de Ar- Oirdsbeurs ingeschreven: aardewerkers 68, letterzetters 22, bouwvakken 373, distilla teurs 1, houtbewerking 57, lederbewerking zy, Kleedingbcwerking 46j, metaalny verheid 111, papierbranche 6, textielindustrie 73, suikerwerkers 121, sigarenindustrie 93, landbouw 63, pakhuisknechts, schippers knechts, koetsiers en cnauffeurs 435, verz. agent 1, kantoor- en winkelpersoneel 73, onderwijspersoneel 4, huiselijke diensten 24, fabrieksarbeiders 170, transportarbeiders 83, totaal 1853 -f 5 fabrieksarb. gedeelt. werkloos (2 dagen per week). Openbare weg is geen wielerbaan. De 16-jarige wielryder J. W. H. K. is op den hoek VorstmanstraatPr. Hendrik straat aangereden, door een wielrenner, ge naamd C. v. d. L., oud 17 jaar. De fiets van K. werd ernstig beschadigd. Hond doodgereden. Hedenmorgen is op den Fluw. Singel een hond door een motorryder overreden en gedood. Het cadaver is door den, Gem. Rei nigingsdienst weggehaald. Wedvlucht postduiven. Zondag 25. April hield de Postduivenver- eenrging „Het Westen" een wedvlucht van uit Sint Kathelyne Wavre, afstand 108.8 K.M. Loji 9.10 u. In concours 163 duiven. De aankomst der duiven was als volgt. P. Prevoo 1, 20, 30; H. Versteeg 2, 5, 8, 24, 25, 54, 43; w"j. de Haan 3, 6, 9, 32, 37, 64; Snoek 4; H. Massar 7; M. Massar 19, 11; C. P. J. Boer 18, 14, 15, 17, 18, 19, 22, 26, 35, 36, 39, 40, 44, 52; J. y. Roon, 13, 29; J. Radix 16; D. Kroaienbrink 21; P. Broek huizen 23, 41; Lakerveld 27, 38, 63; Groe- nendijk 28; Navis 31, 42, 55; J. y. d. Meer S3, 49; W. Erberveld 45, 46, 51; m Luynen- burg 47, 48; v. Buuren 53. Aankomst eer- sfe duif 11.08.47. laatste duif 12.21.32. AGENDA. 30 April 7.80 uur Bethel. Spreekbeurt G Faas. 80 April 8 uur St. Janskerk. Wijdingsavond Chr. Oranjevereeniging. 8 uur Concert op de Markt van „De Ba zuin". 4 Mei 8 uur Voorm. kazerne. Cursus Transportcolonne Ned. Roode Kruis. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Gemeenteraad. Hedenmorgen is de raad der gemeente Gouderak in| voltallige vergadering onder voorzitterschap van burgemeester H. Berg man byeen geweest. De Voorzitter deelde mede, dat Ged. Sta ten het raadsbesluit betreffende de ver" pachting van het veer hebben goedgekeurd. De gemeente Bergambacht heeft beslo ten, zich niet aan te sluiten by den school- artsendienst voor Lek en IJssel. Ged. Staten hebben toestemming ver leend aan der burgemeester om tot 1 Mei 1939 buiten de gemeente woonachtig te zyn. W. de Groot te Gouderak heeft om ver laging van de kosten der waterleiding ge vraagd. Al deze mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. Voorts was er ingekomen een verzoek van de afdeeling Gouda van den Nederland- schen Bond van Koffiehuishouders, om de café's gedurende de zomermaanden tot 11 uur des avonds te mogen, open houden. De beide wethouders z|jn voor inwilliging van dit verzoek, doch de burgemeester niet. De Voorzitter deelde op voorhand reeds mede, dat, indien de raad mocht besluiten tot jhet openhouden der café's tot 11 uur 's avonds, de burgemeester geen enkele fa ciliteit meer zpl verleenen ten aanzien van verlenging van den sluitingstijd. Wethouder da Bruyn (lib.) zag het ver zeek uitsluitend als een cojmpensatie aan den zomertijd en niet als een beknotting van de rechten van den burgemeester. De heer Noorlander (St. Ger.) verklaar de zich tegenstander en de heer Vleggeert (s.d.) voorstander van het verzoek, dat door den raad werd ingewilligd met 4 tegeni 3 stemmen. Tegen stemden de hee ren Van Dam (a.r.), Boer (nat. herat.) en Noorland^r (st. ger.). i B. en W. hebben de begrooting voor 1937 terug ontvangen van Ged. Staten m«t eeni- ge opmerkingen ten aanzien van verschil- De onderhoudskosten voor de woning van den 'gemeenteveldwachter moeten tot 25 worden teruggebracht, waarmede de raad accoord ging. De kosten voor de leden der stembureaux mogen het totaalbedrag van 24.-— niet overschryden. In meerderheid is de raad echter van oordeel dat dit niet mogelijk is en met de stemmen der heeren van Dam (a.r.) en Noorlander (st. ger.) tegen en de heer Boer (nat. herst.) blanco, besloot de raad op het voorstel van Ged, Staten niet in te gaan. De raad ging voorts accoord met het ver zoek van Ged. Staten óm de subsidie aan de plaatselyke afdeeling van het Groene Krui3 uitsluitend toe te kennen ter dekking van het exploitatie-tekort. De kosten voor lager onderwas werden met 16.verlaagd. By de behandeling der begrooting be sloot de raad tot handhaving van de raming voor ziekenfondskosten en ziekenhuisver- pleging. Ged. Staten verwachten nader be richt betreffende het ziekenfonds en ten aanzien van ziekenhuisverpleging afwach ting van de beslissing na het onderhoud met den minister van sociale zaken. De Voorzitter deelde den raad echter mede, dat pen bespreking met de directie van de Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging geleid heeft tot de toezegging om een deel der kosten in de gemeentekas terug, te storten. Dit zal aan Ged. Staten worden bericht. Voorloopig vinden de werkzaamhe den van gemeentewege op den ouden voet plaats. Tenslotte willen Ged. Staten verlaging van den post voor den gemachtigde voor de werkloosheid. Daar deze post van 100 een onderdeel vormt van het salaÉ| van den ambtenaar v. d. Meulen, zal cm niet mogelyk zyn. De raad besloot aldus. Niets meer aan de orde zijnde, werd de openbare zitting hierna gesloten. LAATSTE BERICHTEN. De Prinses en de Prins naar Den Haag;. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Naar wij vernemen, heeft het steeds ln de bedoe ling gelegen van de Prinses en den Prins om a.s. Maandag in Den Haag aan te komen. H. K. H. zullen hun intrek ne men in het Huis tën Bosch. Het pantserschip „Espana" tot zinken gebracht. BILBAO, 30 April (Reuter—A.N.P.). De luchtmacht van de regeering heeft het slagschip „Espana" van de vloot van Franco voor Santander tot zinken ge bracht. Reuter meldt nader, dat de bemanning van de „Espana" in paniek over boord sprong, zonder eraan te denken de boor ten uit te zetten. Tusschen het begin van den aanval en het oogenblik dat het schip in de golven verdween verliepen twee en een half uur. De Baskische autoriteiten verklaren te weten, dat de kanonnen van de „Espa na" werden bediend door DjRtsche ka nonniers. WISSELKOERSEN. 29 April. 30 April. Officieel. Londen 9.01 J 9.02} Berlijn 73.93 73.30 Parijs 8.18 8.16J Brussel 30.80 30.80 Zwitserland 41.80 41.78 Kopenhagen 4027 40.30 Stockholm -46.30 46.50 Oslo 45.32 45.35- New-York 1.82} 1.82g Praag 6.37 6.37 Prolongatie 1, Part, disc i, Daggeld l, Registermarken 35j|, Crediet Sperrmarxen I7j, Eifectensperrmarken 664, Reismar ken 50, Bankpapier 41f. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs. Kalme handel. Algemeen her stel. Philips-aandeelen veel ver beterd. Koninklijken en Amster dam Rubbers vast. H.V.A.'s hoo- ger. Amerika weifelend,, doch daarna prijshoudend. Beleggings markt vast. De stemming op de Amsterdamsche effectenbeurs was lieden aanmerkelijk verbeterd. Van liquidatiedrang was geen sprake meer integendeel openbaarde zich op verschillende afdeeltngen eenige vraag. Door de plaats gehad hebbende reactie vele zwakke posities opgeruimd zoodat de markt in een krachtiger con ditie is komen te verkeeren De onder nemingslust was echter nog niet boven matig groot en. de handel droeg dan ook een kalm karakter. Op de Amerikaan sche afdeeling verkeerden enkele specia liteiten in navolging van New-York flink in herstel, doch andere soorten zooals U.S. Steels waren ten opzichte van de slotkoersen circa hall drie bekend wor den, neemt men voor dien tijd een af wachtende houding aan. Toen heden be kend werd dat de stemming te New-York bij de opening vast was, openba&rde zich voor de aandeelen ln kwestie onmiddel lijk weer vraag. Op de locale markt viel een algemce.ï herstel waar te' nemen. Enkele speciali teiten waren zeiis veel verbeterd, in de eerste plaats dienen te worden genoemd de Philips-aandeelen die zich bij de ope ning een kleine üü-tal procenten boven het vorige slot bewogen, weliswaar had daarna een inzinking plaats doch ver volgens werd toch weer een opwaartsche richting gevolgd. Unilevers en Aku 8 lagen vast in de markt. Van de rubber - londsen waren in het bizonder Amster dam Rubbers goed gedisponeerd, reeds bij de opening was de koers belangrijk beter, en nadat een kleine reactie was ingetreden, had later op den middag het herstel verder voortgang De incourante rubberfondsen bewogen zich op eenigs- zins onregelmatige wijze doch konden zich over het geheel goed handhaven of zich zelfs verbeteren. Voor de tabakken kwamen bij matige omzetten algemeen hoogere noteeringen tot stand. Suiker- fondsen werden op kleine schaal ver handeld. De hoek van H.V.A.'s wasn nu en dan nergens te vinden, tegen het slot echter werd de affaire iets drukker en daarbij volgden de koersen een opwaart sche lijn. Enkele specifieke suikeraan- deelen zooals Java Culturen en Nisu's behaalden een belangrijke koerswinst. De affaire in scheepvaartpapieren was niet bepaald omvangrijk doch onder beurstijd viel geregeld een kalme handel waar te nemen. Daarbij kwamen ae koersen algemeen hooger te liggen. Van de petroleumfondsen werden Koninklij ken iets boven het vorige slot ingezet, doch daarna trad een kleine reactie in. De Amerikaansche soorten waren alle gevraagd. De beleggingsmarkt was stil, doch vast gestemd in het bizonder voor de 3 procent» obllgatiën en de integralen. Wat zien die kinderen e uit in hun nieuwe Falcons die kleurige omgeving, die lentezon; alles bij elkaar bi tevredenheid I Ja, tevreden zult U over U kunnen zijn, nu, en later, ma toe op het certificaat en h halsetiket, dat is Uw garai

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2