ws D I Mei-Aanbiedingen Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8000 ex. GOUDA NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, PIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene. WIELERBAAN No. 19508 Zaterdag 1 Mei 1937 76e Jaargang. De Gouden Brug. EERSTE BLAD. Bah/mann Betere economische perspectieven. Brieven uit de Hofstad. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig eea pot Spriltoli Bij alle Drogisten gen voortwentelt en haar weg vervolgt F over het lot van den enkeling, diens ge- j Met bewonderenswaardlge lankmoe- Dit blad versch jjnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen luk en verwoeste hoop? Het anders te FEUILLETON. de het f (Wordt vervolgd). macht wordt de Volker... Volrath... Voma Werlce A.G.... 'de koning het por- int. de ten foto gen- leeft nten, eegt heid B ge eis je van V in zan >tus- rden ond. eind was gekomen. Hoewel inmiddels een nacht, waarin de barones uitstekend heeft geslapen, verstreken is en zij het welvoorziene ont bijt als gewoonlijk alle eer heeft aange daan, is haar stemming toch nog altijd steeds op denzelfden hoffelijken toon gegeven antwoord. En dan weer de barones: Het zal toch waarlijk niet gevaar lijk zijn... ik bedoel met haar stem en zoo, nietwaar meneer Szartossy? In geen geval, barones. Nu ja en wat dan eigenlijk nog...? zien, dat ze ging trouwen in plaats van te zingen! Het ,een sluit het andere toch niet uit, meent Szartossy. Roman van HANNO FLESSEN. Dit nummer bestaat uit twee bladen. GOUDA I Op den Balkan heeft men altijd begrepen, De wereld op den tweesprong: Oorlog of Vrede? SCHITTERENDE COLLECTIES IN ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingebonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. MCOCLXX1II. Het vreemdelingenbezoek. Gedurende de wintermaanden is het be zoek van vreemdelingen aan onze stad na tuurlijk niet heel groot. Blijkens de opgave omtrent de maanden October tot en met Februari is net aantal, dat in de voornaam ste hotels en pensions vertoefde toch altijd nog ruim vijftien duizend. Dit cijfer zegt niet zoo heel veel, want het hangt er veel van af hoelang zij hier ter stede vertoefde en daaromtrent zijn geen gegevens aanwe zig. Inmiddels is dit aantal toch niet onbe langrijk. In werkelijkheid zal het nog wel grooter zijn omdat niet alle hotels en pen sions hier onder zijn begrepen en er hier en daar nog wel eens een opgave achterwege zal blijven. Uit vrijwel alle landen van de wefeld Zyn er gasten onder te vinden. Het zou inder daad interessant zijn te weten wat zij alle hier als doel hadden. Koevele zullen er on der zijn, die voor genoegen alleen komen? Koevele zullen er voor zaken-doen komen en hoevele zijn alleen maar op de doorreis, bij welke gelegenheid zij zich een of twee dagen even in ons' land ophouden om een kijkje te nemen. Het is moeilijk sa te gaan hoeveel vreem delingen hier blijvend zijn gevestigd. Dat zal heusch geen gering aantal zijn. Binnen korten tijd zijn hier ter steede twee Rus sische avonden georganiseerd in de beide kunstmilieus en daarbij is gebleken dat er nog heel wat meer personen van Russischen oorsprong in onze stad vertoeven dan men wel zou vermoeden. Wat die personen hier doen, of zij hier een werkkring hebben, valt moeilijk na te gaan. De meesten zullen wel een zwaar bestaan hebben en dit is wel een der redenen waarom zij elkaar opzoeken en in nauw contact met elkaar trachten te blij ven. Een enkele heeft het geluk door huwe lijksbanden met een Hollander of Holland- sche vereenigd te worden en een dergelijk paar is in den regel bereid de andere die hier rondzwerven te helpen. Op die wijste ontstaat een kring die ook op andere manier in aanraking komt met Ongetwijfeld zijn de berichten der laatste weken heel wat hoopvoller dan langen tijd het geval was. De betere economische pers pectieven zijn geen gevolg van doelbewust streven naar onderlinge samenwerking, doch van bittere noodzaak. Men wordt naar samenwerking gedreven. En juist daardoor mag men een groot gewicht eraan hechten. Was de neiging om tot betere economische wereldverhoudingen te komen uitgegaan van den een of anderen idealist met gezag, dan zou de beweging niet zoo sterk zijn als juist nu, waar de urgentie de menschen tot handelen verleidt. De bewapening wordt zoo krankzinnig opgevoerd, dat elk land, dat er aan mede doet, naar het staatsbankroet wordt gedreven, terwijl de kans op revolu tie erdoor grooter wordt. Vandaar een groeiende neiging om met die krankzinnige bewapening op te houden, niet uit altruïs me, niet uit een oogpunt der menschelyk- heid, maar zuiver en alleen omdat de lasten niet meer gewillig door de volkeren zullen worden gedragen. Lang is gedebatteerd over de hetverdee- ling van het goud. Niemand voelde ervoor, want dit zou beteekenen het verstrekken van zeer groote credieten aan de kapitaal arme landen, Duitschland, midden-Europa, etc., met kans dat er van terugbetaling van credieten niets zou terechtkomen. Boven dien bestaat de mogelijkheid, dat de ver strekte credieten zouden worden benut om de bewapeningen uit te breiden, zoodat een land door zyn vijand zou worden bestookt, mogeljjk gemaakt door het zelf aan den vijand geleende geld. Nu neemt de goudtoevoer zulke verhou dingen aan, dat daaruit enorme gevaren voor de eigen economie ontstaan. Men loopt kans op een geweldige inflatie en toch is men niet in staat om dien goudtoevoer te stoppen zonder het ontketenen van een crisis. Toen Roosevelt op een onvoorzichtig moment op de mogelijkheid wees om b.v. den dollar te revaloriseeren, begonnen alle grondstoffenprjjzen sterk te dalen, terwijl groote speculatieve posities werden afge wikkeld. Vandaar dat landen als Amerika op een gegeven moment, ter wille van zich zelf moeten komen tot het afstaan van het gele metaal aan arme landen, teneinde de wereldkoopkracht te doen stijgen en ten einde mede te werken het oorlogsgevaar in de wereld te doen verminderen. Deze beide factoren, die elk voor zichzelf Er is slechts één geluk: de plicht. Er is slechts één troost: de arbeid. Er is slechts één genot: het schoone. de Haagsche kringen, waarin men nu een maal een zwak heeft voor vreemdelingen. Het is altijd interessant eens met dezen kennis te maken en met hen over hun en over ons land te spreken. Of het altijd juist is wat zij ons vertellen, is niet na te gaan. Alleen reeds.de omstandigheid, dat zij zich hier vrij en veilig gevoelen, wekt,bij hen een aangename stemming en doet hen vrien delijk tegenover ons en onze gewoonten staan. Wy beseffen het voorrecht van die vrijheid en veiligheid niet zoo sterk en uit den mond dier vreemdelingen wordt ons pas de gröote beteekenis daarvan duidelijk. Er is altijd iets heel weemoedigs in de verhalen van deze uit hun land uitgeweken zwervers. Vooral de wetenschap, dat zij waarschijn lijk nooit meer zuilen kunnen terug keeren stemt hen in den regel somber, hoe aange naam zy het hier ook mogen hebben. Bijna allen hebben een avontuurlijke periode in hun leven gehad, een drama of een tragedie, die nu eenmaal een stempel op hen heeft gedrukt. Ze spreken daarover in den regel niet graag en juist die stilzwijgendheid stemt hen zelf altijd eenigermate somber Er is een stil verlangen, misschien een hef tig bestreden heimwee in hen, dat hen op den duur verteert. Wanneer eens gelijk hier ter stede nog al vaak het geval is, de gelegenheid zich voordoet om er in eigen kring en in den kring van welgezinde Hollanders te vertoe ven, dan is dat een versterking van hun levenslust en moed. Helaas kan in den regel niet veel meer voor hen gedaan worden, omdat wy hier ook geen arbeidsgelegenheid hebben. Graag willen zy natuurlijk hier werk vinden om zich zelf te redden en zich een blijvende positie te verwerven, maar daarop bestaat in den regel weinig uitzicht. Het is een moeilijk vraagstuk hoe die ver- ALLE AFDEELINGEN Lage prijzen REGELING VAN BELASTINGAANGIFTEN 1937/’38. Met genoegen zij medegedeeld, dat on langs alle 18 door myn Kantoor ver- zorgde reclames verlaging werd verkregen van Personele Belasting 1936, grondslagen huurwaarde van woningen en winkels, mobilair en biljarten. L. O. RUTTEN, accountant. GOUDA, Crabethstraat 48, Tel. 2202. ver beneden peil. op een gegeven moment duchtig’ op de we- reldmentaliteit zullen inwerken, kunnen ook gezamenlijk hun invloed uitoefenen, waardoor het nuttig effect sterk wordt ver groot. Immers komen de groote naties tot sa menwerking inzake de uitbreiding der be wapening, zoodat men tot vermindering van dpze bewapening besluit, dan behoeft men niet bang te zyn, dat de landen, die goud- credieten op grooten schaal wórden gege ven, deze voor bewapeningsdoeleinden be steden. Indien men daarvoor niet bevreesd is, dan zal weinig meer in den weg staan om groote credieten te verstrekken. Geheel verbonden aan deze beide fac toren is het teruggeven van in den wereld oorlog afgenomen koloniën. Wenscht men coute que coute een oorlog te voorkomen, dan kan men het koloniale probleem niet uit den weg treden, dan moet men aan de groene tafel tezamenkomen om het kolo niale vraagstuk te bespreken. Dan moet men tegen elkander af wegen: de nadeelen aan een herverdeeling der koloniale gebie den verbonden en de nadeelen aan een nieuwe wereldoorlog, waarbij geen der par tijen het zal winnen. Er wordt hard gewerkt aan het vermin deren van de handelsbelemmeringen, ten minste men belegt conferenties daartoe, men doet moeite om het internationale han delsverkeer vryer te maken. Zulke pogingen hebben geen succes, omdat men uit het oog verliest, dat er speciale redenen zyn ge weest, die de autarkische idee naar voren hebben gebracht. Doch tegenover dit theo retische gedoe Oslo-besprekingen etc.' staan reëele dingen, zooals de internatio nale suikerconferentie, waarby men reali teiten tegen elkaar tracht af te wegen en op die manier tot een concreet resultaat te kunnen komen. De internationale suikercon ferentie is een symptoom van beteekenis, niet omdat men misschien tot een verstan dige regeling <en opzichte van de suiker productie komt, maar doordat men den practischen weg zoekt om tot samenwerking te komen. Ongetwijfeld mag men nu spre ken van betere economische perspectieven. j dat voor de kleinere staten aldaar de taal een ernstige hinderpaal zou zyn en is daar al langen tijd geleden er toe overgegaan op I de lagere scholen naast de moedertaal een belangryke plaats te geven aan het leeren (iOUIMII E COURANT. Op kamer 130 van het Grand Hotel Grunwald in München zit Johanna voor den toiletspiegel en koelt haar koorts achtig gloeiende slapen met eau cologne. Er wordt geklopt. De kellner serveert het ontbijt. De warme thee doet Johan na goed. Nadat ze haastig achtereen eenlge kopjes heeft gedronken, begint zij de kamer op en neer te loopen. In gedachten verzonken blijft ze staan voor een tafeltje, waarop de telefoon en de daarbij behoorende gids een plaatsje hebben gevonden. Onbewust, slechts door iets kan antwoorden, zegt ze gedeci deerd: In ieder geval zal ik de teugels voortaan wat strakker moeten aantrek ken. Tot een der gelijk stoutmoedig voor nemen weet de goede, oude tante zich echter slechts dan op te werken, als eenlge honderden kilometers haar van het eigenzinnige nichtje schelden en Szartossy is dan ook zoo vrij om deze aankondiging in stilte met een korreltje zout te nemen. HEMELVAARTSDAG 2 UUR n.m. 100 K.M.-KOPPELWEDSTRIJD met de KOPSTUKKEN uit de PARIJSCHE ZBSDAAGSCHE. Vonberg... Johanna’s blik blijft geboeid op dezen, geenszins alledaagschen naam gericht. Met kloppend hart leest ze: „Vonberg S. Nymphenburg, Nibelun- genstrasse 4...” De villa In Nymphenburg... Zou hij misschien toch... Maar was dat dan mo gelijk...? Koortsachtig werken Johanna’s ge dachten. Wenschen, hoopvolle verwach tingen en vrees strijden om den voor rang. Haar polsen hameren en met de hand op het hart gedrukt, laat zij zich in een stoel glijden. Het duurt eenlge minuten voor zij in staat is de nummer schijf te draaien en de vijf nummers te kiezen, welke het telefoonnummer van S. Vonberg in Nymphenburg vormen. De, zelfs in de telefoon duidelijk te on derscheiden stem van een welgeschool- den huisknecht geeft antwoord. En plot seling voelt Johanna een weldoende rust over zich komen. Is meneer Vonberg thuis? Wien mag ik zeggen? Een plotselinge ingeving laat Johanna antwoorden: Opera-intendance Eèn oogenblik alstublieft, klinkt het onderdanig. Na een korte pauze hoort Johanna het >acrAnrio Wniin?” van een mannestem. En dan volgen vraag en antwoord elkaar snel op, waarbij Johanna tot het laatst haar stem werkelijk mis zou loopen, dan neooen gevonaen. unoewusi, arouw uwi kan zij tenminste geen concertzangeres 1 een onverklaarbaar instinct gedreven, worden, mijn Hannerl... I bladert zij in het boek. Haar blik glijdt I Nee, nee... zegt Szartossy aarzelend 1 zonder bijzondere belangstelling over de en de oude dame vervolgt levendig: I groote, vet gedrukte letters in denhoven- I ik zou tenminste heel wat liever hoek der verschillende pagina's: R. S. T. gepauzeerd, als een van de l held van het nichtje, nu plotseling een r‘1oote ti v ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. - U. V.... 1 vragende „Hallo?’ Het omslaan der bladzijden geschiedt vrc plotseling minder nonchalant. De wijze, I uit, meent Szartossy. waarop zij de verschillende kolommen haar kalmte weet te bewaren. I Alles goed en wel, maa^ dan wordt afzoekt, getuigt nu van een bewust han- I het voor allebei half werk, concludeert 1 delen de barones en voor Szartossy daarop nog 1 Volker... Volrath... Voma Werke A.G.... even dwaas is het tegen eeuwenoude met een schier eindeloos geduld herhaalt xTioto op Ihaar verzoek voor de zooveelste maal tot in de details hoe alles zich doolde vreemdelingen te helpen zyn zonder ons eigen land te schaden. Wat vooral de Russen op zoo’n specialen avond zooveel vreugde bereidt is dat zy nog eens hun oude nationale kleederen kunnen dragen. Zij zyn daar uitermate trotsch op t en zij voelen zich dan nog eens echt in hun oude element. Vele Hollanders vermommen zich by die gelegenheid als Russen en dit maakt het avondje des te kleuriger. Voor namelijk zyn het natuurlijk de dames die zich by zoo’n gelegenheid eens graag „ver- kleeden” mAar ook de heeren laten niet na zich een mip. of meer Russisch uiterlyk te geven. Misschien zijn zij in stilte blij ,dat zij hun stijve boord en hun smoking kun nen thuis laten en daarvoor in de plaats een luchtig soepel Russisch hemd kunnen ^Iragen, dat heel wat aangenamer is dan ons zwart statige pakje voor een feest avond. Wat blijft anders de taalkwestie altijd een sta-in-den-weg tusschen volken. Met Russisch komen die menschen in ons land geen stap verder en eer zy Nederiandsch kennen, duurt veel te lang. De meeste ken nen Duitsch en door middel daarvan gaat het beter om met elkaar in contact te ko men. Het blyft echter behelpen en men voelt altijd weer zoo scherp hoe het ver- zich 1 schil in taal veel meer verbroedering der volken in den weg staat dan zeden en ge woonten en opvattingen. De taal moge gansch het volk zijn, zij is ook de groote belemmering tusschen de menschen onder ling. De geluiden van den ontwakenden dag verdringen de stilte van zijn kamer. Het ls het dagelijksche geroezemoes van het hoteibedrijf, waar het gewone werk be- Slnt. Hij hoort deuren dichtslaan, schel- voetstappen op de gang, gedempt «oepen Hij onderscheidt alle kenteeke- van de nooit eindigende zorg voor “e onderscheidene gasten van dit luxu- ®U2e wintersporthotel, tot wie hij op dit I oogenblik ook nog behoort... En precies zal het morgen hier toegaan en over morgen en eiken volgenden dag... Ook al ai de musicus Vonberg reeds lang aan un leed te gronde zijn gegaan en met en schande overladen zijn. ant heeft het eeuwig en altijd draai- nnw ïad ÖeS °°lt maar hev H ,fQcel van een seconde stil gestaan? eert het leven, het groote, algemeene "Weiogebeuren zens maar een Kort «ogenblik j_ b''F“UOtWU, CU£» CC1X Vtu_- ‘naasa, door dit rad getroffen, niet vet- «rf.1?®6 kon en hulpeloos achterbleef? wat beteekem oeduldend menscheniot in de wereld, die Woote, met de i Machine werkende wereld, die onbewo- Toen Stefan Szartossy den vorigen avond de oude inuuiie» op ue hoog te J stelde van de onverwachte r$ls van haar dame een oogenblik sprakeloos geweest 1 van verbazing. Doch toen zij eenmaal van haar verrassing bekomen was, vond zij, met het egoïsme van den ouderdom, in het betreurenswaardlge Incident een welkome aanleiding om zichzelf eens diep te beklagen. Daarbij was het niet bedenkt deze zich plotseling. Als het met geheel duidelijk, wat haar het meest op- I haar stem werkelijk mis zou loopen, dan wond: Hannerl’s eigenmachtig optreden Vt)ri fonminuta «reen concRrtaanoreres en haar grenzenlooze onverschilligheid voor tante’s rijpere ervaring of de om standigheid, dat aan de. bereids tot eeyr 1 prettige gewoonte geworden aanwezig- een persoonlijk, een on- schenlot in de wereld, die nauwkeurigheid van een nde wereld, die onbewn- oude dame een van haar diepste zuch- ton nm rioarnn ten evervlnerie nnir ppns den nieuwen dag op zich neemt, bedenkt hij in een gemengd gevoel van vrees en I hoop, dat deze hem de laatste zekerheid meneer Szartossy, zal Hannerl mij direct moet brengen... I luk en verwoeste hoop? Het anders te digheid onderwerpt Szartossy zich aan willen zien is een dwaze vermetelheid en haar onophoudelijken woordenstroom en natuurwetten te willen optornen. Niets 1 anders blijft den mensch over dan lijd- - - zaamheid, aanpassing en onderwerping j heeft toegedragen. En wederom slaakt de aan het bestaande. oude dame een van haar diepste zuch- Terwijl Sylvester Vonberg den last van ten om daarna ten overvloede nog eens taar verzoek voor de zooveelste te vragen: Dus als ik het ,goed begrepen heb, J, uunucu--- I telefoneeren als de professor haar on- derzocht heeft?!? Zoo is het, barones, is Szartossy’s avond de oude barones op de hoogte reeds bekende, niet anders verwachte en eFnlzl/a rla nnvararaphU raio van hoa^ ctaarlc nr\ rlarxzalfdpTl "hnffpUilron fnnn nichtje naar München, was de oude I 24 :he ?en

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1