GEH De Kroning van en Koning George VI Koningin Elisabeth Enorme belangstelling voor den Kroningsstoet. van Engeland gaarsche collega van Kanya, de ver- die eveneens dicht met kljkens zijn be zet Ook langs Constitution Hill en bij de Queens Gordens zijn de staanplaat sen vrijgehouden voor schoolkinderen, ouden van dagen, invaliden en oud strijders. 2.95 2.45 1.95 1.80 handel :rij lN« No. 19516 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen (bank ‘nfabriek Good*. De Gouden Brug. BERGAMBACHT, BERKENWOUDK, BODBGRAVDL NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, Een indrukwekkende plechtigheid in de Westminster Abbey. Triomftocht door de straten van Londen. Woensdag 12 Mei 1937 76e Jaargang BOSKOOP, QOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, WUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVBEN, ZEVENHUIZEN, ene. ■PERSEN Costuums ■ntala1 de eenige vertegenwoordiger Grandl. stoet, die niet alleen het publiek een pen drie lakeien en daarnaast aan eiken die tevens in zijn betrekkelijke eenvoud, den. Aan eiken kant van de koets rijdt werden FEUILLETON. TELEF. 3311 IORWEG. tklaad t«op II! !rven enz. FGI -^3 men tot nader 100%, «f zijn staart en sleept >’s warme overschoenen Roman van HANNO PLESSEN (Nadruk verboden). L.IKAAN". VEELEN- Amerikat 1086 en, wordt past! >edsel IELS NOTEN EN GLAS EIT. MANDEN. Benijdenswaardiff is de mensch. «ie «ün leven begrijpt, die met lijn lot ver wend is. nister Delbos en generaal Gameliïl, de Russische volkscommissaris van bulten- landsche zaken Litwlnof, de Duitsche mnister generaal Von Blomberg, de Tsje- choslowaaksche minister-president dr. Hodza, de Poolsche minister van buiten- landsche zaken dr. Beek en zijn Hoit- Renate opent het raam Het gelui der i klokken van de omliggende dorpskerken die hun ver- ta het gebruik jezonde men- anatogen vult levenskracht, die slapte en jazing zult ge !ven flink ais den koete met Koning George en Konin gin Elizabeth. Het is een schouwspel van bijna on wezenlijke, middeleeuwsche praal. Acht prachtige, twee aan twee aangespannen schimmels, waarvan de bijdehandsche vier door postillons wor den bereden en die elk door een schar laken met goud gekleede lakei bij den teugel worden geleid, trekken de groote, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f2.25, per week 17 cent, overal waar de belonging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bjj ome agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux ztfn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interne. 2745. Postrekening, 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den *becorgkring: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Laefdadigheids-odvertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereducoerden prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliode Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. van de wereldomvattende macht van het Britsche Rijk. Het was de stoet van eerste ministers der dominions, ver tegenwoordigers van Indië en Burma en koloniale bestuurders, die te ruim kwart over 9 Buckingham Palace verliet. De Koninklijke familie. Het geduld van degenen, die zich langs de Mali en Whitehall bevinden werd niet te lang op de proef gesteld, want kort voor tien uur verlieten de naaste fami lieleden van het Koningspaar Bucking ham Palace. Voorafgegaan door een escorte van officieren werd deze stoet geopend door een glazen statiekaros, waarin de beide dochter^ van den Ko ning gezeten waren, <je jeugdige Prinses Elizabeth en haar jonger zusje Marga ret. met haar tante, do Princess Royal Mary en het zoontje van deze, Lord Lascelles. Uitbundig werden vooral de beide Jeugdige Prinsesjes toegejuicht, van wie Prinses Elizabeth waarschijnlijk voorbe stemd is om eens op haar beurt als hoofdpersoon dezen weg te gaan, als zij zelf de kroon van het Britsche Rijk te torschen zal krijgen In de volgende glazen karos hadden de Hertoginnen van Gloucester en van Kent plaats genomen met haar neefje Gerald Lascelles. Het derde rijtuig was een statielan- dauer, waarin gezeten waren de Prins en Prinses van Connaught en de Gravin van Athlone Bereden officieren besloten weer den stoet. Uitbundige huldebetuigingen vielen ook ten deel aan Koningin Mary, toen deze, voorafgegaan en gevolgd door een escorte van bereden kapiteins te kwart •over 10 van Marlborough House in ge le Sindsdien heeft Renate’s levende en ontvankelijke fantasie de pendule een ®»rt van leven en bewustzijn gegeven. voorzien was, dat men er reeds vroeger alles was den geheelen nacht geopend en nog was men niet in staat, den reus- achtlgen stroom van publiek te verwer ken. Theaters, bioscopen en varlëté's gaven tot laat in den nacht extra voor stellingen. De bezoekers begaven zich na wM afloop ijlings naar die plaats langs den den eenen dag van den anderen scheidt, j weg. waar zij hoopten op de beste wijze heeft ditmaal volmaakt ontbroken, en 1 den kroningsstoet te kunnen zien Trams en ondergrond, overvol tenge volge van de busstaking, brachten het publiek uit de buitenwijken tot bepaalde eindpunten, die aan de grens van de coronation area lagen en waarmee men de route zoo dicht mogelijk kon naderen. Reeds zeer vroeg in aen avond begon dito en namen de velen, die geen gereser veerde plaats op een tribune of achter een venster hadden een plaats langs den kronlngsweg in. Lang voor middernacht stonden en zaten de menschen dan ook reeds in dichte rijen langs de route ge schaard. voor zoover de trottoirs en ae staanplaatsen terzijde van den weg niet gereserveerd waren voor schoolkinderen, invaliden en ouden van dagen. Voller en voller werden met het ver strijken van de nachtelijke uren de stra ten en wegen door de parken, die naar de kroningsroute leidden. Reeds tegen 4 uur hadden vele houders van kaarten plaats genomen op hun gereserveerde tribuneplaatsen, minder uit vrees, deze later bezet te vinden, dan wel uit angst,' de tribunes niet meer tijdig te kunnei bereiken. Om vijf uur vanmorgen waren dan ook vrijwel alle tribuneplaatsen oe zet, behoudens enkele tribunes, die men tot 7 uur kon bereiken. (Van een specialen A N P.-verslaggever) De groote dag van heden, de dag van de kroning van Koning George VI tot Koning en Keizer van het Britsche we reldrijk, heeft eigenlijk geen begin ge had. Want de periode van rust, die zelfs in een metropolis als Londen gedurende een gedeelte van den nacht intreedt en Langs den weg. Een zeer groot deel van het publiek is getooid met de nationale kleuren, rood, wit en blauw, welke kleuren ook bij de versiering van straten en gebouwen een hooidmotief vormen, wat op ons, Neder landers, even een wonderlijken indruk maakt, maar die ontleend zijn aan de kleuren van de krie kruisen, die de Union Jack vormen Langs het Victoria Embankment staan duizenden schoolkin deren met vlaggetjes, en tegenover het Embankment liggen dicht onder den wal verscheidene versierde schepen, op welker dek hooge tribunes zijn opgericht, vermengt zich met de slagen van de oude pendule. Plechtig klinkt dat in de stilte, van den nacht. Bella spitst haar ooreh. Met de voor- pooten op de vensterbank geleund, kijkt zij vol verwachting naar haar meesteres op. Instinctief gevoelt zij het bijzondere karakter van dit. oogenblik. Renate knikt den hond toe en haalt haar mantel en shawl... De dog antwoordt met een uitbundig gekwlspel van .vtvxi vm haastig Renate ZIJ leende haar zoo te zeggen een stukje J aan. 1 Als zij kort daarop het huls verlaat, blijft Bella dicht aan haar zijde... Langzaam loopt Renate om haar wo ning heen en vervolgens door de sneeuw naar de zoom van het bosch De echo der bergen weerkaatst het ge beier van de klokken, die het nieuwe jaar inluiden Sylvester, denkt Renate en zij glim lacht weemoedig. De hond wordt plotseling onrustig. Hij blaft kort, blijft eensklaps stokstijf staan en snuffelt met de neus in den wind om dan met een paar sprongen in het bosch te verdwijnen Vandaar dringt opnieuw herhaald geblaf tot Renate, die hef dier met stijgende belangstelling heeft gade geslagen, door Terwijl zij nog besluite loos overlegt, komt Bella reeds weer uit het bosch te voorschijn; zij loopt op Renate toe en trekt haar bij den mantel mee, Daarbij ligt in de verstandige oogen een onmiskenbaar dringend verzoek haar tegenwoordige!- der Spaansche regeering Besteiro en de Itallaansche ambassadeur zware gouden koets, die rijk versierd is Grandl. de eenige vertegenwoordiger k - zoowel van de Itallaansche Koninklijke familie als van de regeering. De heerscher over het Britsche Rük. Nauwelijks waren de auto’s van deze hoogwaardigheidsbekleders gepasseerd Siam, de schilderachtig uitgedoschte c SJarHar WaN Vhnn von Af«rHonIc_ - ----- welschap van haar schoonzuster, Konin gin Maud van Noorwegen, met een gla zen statiekoets naar de Westminster Abbey reed. 6 De Koning en de Koningin. »En eindelijk, omringd door hooge of- iftieren in blinkende uniformen, degou- f te voleindigen. Zij taxeert den afstand tot haar woning. Het moet gaan, denkt ze en zich daar na tot den hond wendend, beveelt ze luid: Pak aan, Bella., naar huis! Het slimme dier begrijpt onmiddellijk, wat zijn imeesteres bedoelt. Het zet zijn tanden In de kleeren van den man en l sleept het lichaam handig over de dikke sneeuwlaag tot voor den ingang van de woning. Zóó snel volbrengt de dog haar taak, dat Renate het transport slechts in de looppas kan volgen Spoedig heeft ze den bewustelooze in de hall neergelegd. Hier in de Lantaarn zijn kussens en dekens, cognac, warme thee en verder alles, wat noodlg is om den man weer tot bewustzijn te bren- gen. En Renate’s pogingen worden met succes bekroond. Eenige diepe zuchten ontsnappen den mond van den bijna verongelukte. Daarna begint hij met de handen om zich heen te tasten en keert hij het hoofd om Op dit oogenblik weerklinkt het ont ploffen van donderbussen, waarmee de Tirolers het nieuwe jaar plegen in te luiden. In den langzaam tot het leven terug keerenden geest wekken deze detonaties allereerst het gehoor. Luisterend heft de man het hoofd op en nu bewegen zich ook reeds zijn lippen In een vraag: Wat Is dat...? Renate, die even moet zoeken naar een antwoord, dat den ontwakenden man *aan haar voeten niet verontrust, -zegt de vele tienduizenden, die zich gister avond op straat hebben begeven, werden zich vanmorgen bij het aanbreken van den dag pas bewust, dat de Dinsdag on gemerkt was overgegaan in coronation day, den dag. waarop de feeststemming en de gespannen verwachting van de millioenen in Groot-Brittannlë en in alle deelen van het Britsche Rijk daar buiten een climax hebben bereikt, die van historische beteekenis zal blijken te zijn voor het Britsche wereldrijk. De menigte op den vooravond. Wie de laatste dagen de verkeersdruk te te Londen heeft gadegeslagen, heeft zich met verwondering afgevraagd, of hier nog climax in kon zitten. En toch was het gisteravond wederom voller dan tevoren, was de menigte nog dichter, die door de straten van het West End en Westminster schuifelde, langs de versier de en verlichte gebouwen van Whitehall en Oxford Street, voorbij Buckingham Palace, langs Strand en Regent Street. Evenals Maandagmiddag en Maandag avond werden de voertuigen geleidelijk van den rijweg verdrongen en vulde de stroom van voetgangers als een onaf zienbare menigte de geheele breedte van de hier toch zeer breede straten. Geen verkeersregeling, hoe voortreffelijk ook, kon voorkomen, dat op tal van punten als Oxford Circus, Piccadilly Circus, Mar ble Arch en Hyde Park Corner onont- knoopbare verkeersstagnaties ontston den, zoodat de politie reeds vroeg in den avond besloot, het geheele gebied rond om de route van den kroningsstoet, dut tot coronation area is verklaard, voor eik verder rijverkeer te sluiten, een maat regel, die anders toch te middernacht in werking zou zijn getreden en waarbij toe zou overgaan Café’s, restaurants, lunchrooms, de kleine ultheemsche eethuizen in Soho, met symbolisch beeldhouwwerk, dat boven de assen gevormd wordt door vier I tritons, die de macht van het Britsche Rijk over de Oceanen verkondigen. Door de groote glasruiten ziet men den Ko- I ning en de Koningin, die onder dave rende vreugdekreten en toejuichingen hun intocht naar de Abbey maken, goed of uit Buckingham Palace vertrok een zitten Ter weerszijden van de koets loo- stoet, die niet alleen het publiek een pen drie lakeien en daarnaast aan eiken meer spectaculair schouwspel bood, maar kant twee yeoman met lange hellebaar- die tevens in zijn betrekkelijke eenvoud, den. Aan eiken kant van de koets rijdt vergeleken bij de praal, die nog komen een officier van de lijfwacht met blin- zou, een symbolische weerspiegeling was kend borstkuras en getrokken zwaard, van Ha «mrririnmvAttmufo manht. v«n terwijl de koets gevolgd wordt door acht vier aan vier voortschrijdende ylomen of the guard Een officier te paard draagt den Ko ninklijken standaard achter den gouden koets aan. Te paard volgen ook de beide broers des Konings, de Hertog van Kent in den uniform van kapitein, de Hertog van Gloucester in den uniform van ge neraal-majoor, en hun zwager, de Earl of Harewood. Is de Engelschman koud en flegma tiek? Men zou het niet zeggen als men hoort, hoe overal waar de gouden koets langs rijdt de daverende toejuichingen zich voortplanten, hoe fnen zich de kelen lieesch schreeuwt en hoe uitbundig de menigte zwaait met de allooze vlagge tjes, waarvan men zich heeft voorzien. In Westminster Abbey. In de Westminster Abbey bevinden zich reeds sedert uren de hooggeplaatste personages, wier rang of positie hun aanspraak konden doen maken op het voorrecht, aanwezig te mogen zijn bij de plechtigheid, die zich hier aanstonds zal voltrekken. Te ongeveer 11 uur zijn de Koning en de Koningin, blijkens het gejuich, dat men in de statige kathedraal, waar men een keur van prachtige toiletten en de schitterendste, meeste fantastische uni formen ziet, vaag heeft kunnen hooren, aangekomen bij den westelijken Ingang, waar zij zijn ontvangen door den earl- marshal. den Hertog van Norfolk. De deken van Westminster en de dom- heeren hebben zich van het altaar naar de westelijke deur begeven en er hangt merkbare spanning in de groote ruimte, waar iedereen de komst van het Ko ningspaar verwacht. In het midden van het schip, tegen over het altaar, bevindt zich een verhoo- ging, waarop twee gouden troonzetels staan, en daarvoor de eeuwenoude, zware eikenhouten stoel van King Edward, waarin overeenkomstig de traditie reeds 600 jaar lang alle Engelsche koningen worden gekroond. Tusschen deze verhoo- de dubbele beteekenis van het woord wel allerminst vermoedend op gerust stellenden toon: Sylvester Daarbij buigt zij zich vol vrouwelijke zorg over hem heen om haar arm voorzichtig onder zijn schou der te schuiven. Het woord en de aanraking van de vrouw tooveren een glimlach op zijn ge laat en tot haar verbazing ziet Renate hoe dit plotseling verheldert en oneindig veel knapper wordt Langzaam openen zich nu ook zijn oogen. Groote, donkere oogen zijn het, die geleidelijk het beeld van de vrouw in zich opnemen. Het ontpopt zich als de tot mensch geworden goedheid, waarop ware zielenadel het stempel der schoon heid heeft gedrukt. En de donkere, spre kende oogen omvatten het met een blik, waarin dankbaarheid en diepe vereerlng liggen opgesloten. Hemelsche stamelt de man. Dan zinkt zijn hoofd terug op haar arm. Zijn oogen sluiten zich weer en spoedig hoort men nog slechts zijn regelmatige adem haling. Hij slaapt... De slaap der ge nezing. Innerlijk diep ontroerd bewaakt Re nate deze sluimering. Teneinde ham niet te storen, volhardt zij in haar half knielende, halt gebukte en op den duur zeer ongemakkelijke houding Zij ver roert haar arm niet, niettegenstaande deze onder het zware gewicht van den man, spoedig inslaapt (Wordt vervolgd). De tribunes langs de Mali en langs Whitehall waren geheel ter beschikking van de regeering. Hier zitten dan ook alle gasten en genoodigden, die geen plaats in de Abbey hebben gekregen, en de vele ambtenaren van ministeries en openbare diensten, die evenals het per soneel van tal van andere overhe!asi>- stellingen gelegenheid hebben gekregen, tegen redelijke prijzen het schouwspel te kunnen gadeslaan. Van kwart voor negen af reden na elkaar de hofauto’s van Buckingham Palace naar de Westminster Abbey, om de gasten der Koninklijke familie, de Vorstelijke bezoekers uit het buitenland en de officieele vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden met mili taire escorte naar de Abbey te brengen. Prinses Juliana en Prins Bern- hard met luid gejuich begroet. Als de inzittenden herkend werden, steeg een luid gejpich op. Dit was o.a. het geval toen tegen negen uur de auto passeerde, waarlrr*Prtnses Juliana en Prins Bernhard gezeten waren. Onze Prinses schijnt zich, zooals ook reeds Zondagavond bij de aankomst van het Prinselijke paar is gebleken, in Engeland op een groote populariteit en bij het Londensche publiek op groote sympa thie te mogen verheugen, en waar velen hier de Prinses reeds bij verschillende gelegenheden hebben gezien, trachtten velen nieuwsgierig een glimp van Prins Bemhard op te vangen. Tot de Vorstelijke personen, die zich omstreeks dezen tijd naar de Abbey be gaven bevonden zich voorts de Kroon prins en Kroonprinses van Denemarken en het Kroonprinselijk paar van Noor wegen en van Zweden, prins Karei van Bélgië. Prins en Prlnsqs Tsjitsjibu van Japan. Kroonprins Michael van Roeme nië, Prins Paul en Prinses Olga van Joe- go-Slavië, de Prins-Gemaal van Luxem burg. Prins Abdoel Moneim van Egypte, de meesten gekleed in schitterende uni formen, evenals Prins SJoela SJakrabongs van F* Prins Sardar Wall Khan van Afghanis tan, de Arabische vorsten Emir Saoed van Saoedie, Emir Abdoel Illah van Irak en Prins Self al Islam Hoessein, zoon van Koning Hoessei* van Temen. Van de niet-vorstelijke vertegenwoor digers trokken sterk de aandacht de ge delegeerden der Fransche regeering mi te volgen Ja, zegt Renate, terwijl zij de aog bij den halsband neemt en zich door haar laat lelden... Eenige minuten later staat zij tegen over Sylvester Vonberg, die met gesloten oogen languit op den grond ligt. In het vale licht van de maan lijkt zijn gelaat nog bleeker dan het in werkelijkheid is. Een doode, denkt Renate. In een eer ste opwelling var. schrik en afgrijzen doet zij instinctief een stap achteruit. De dog echter blaft wederom, kort en scherp. Het klinkt als een aanmoediging. Zij duwt haar kop tegen het gelaat van den man en begint dit, eerst aarzelend, maar gaandeweg sneller en systematisch met haar vochtigen, warmen tong te streelen. Bella, brave hond, zegt Renate zachtjes, bijna beschaamd, terwijl ook zij zich nu over den verongelukte heen- buigt. Dan ziet ze, hoe uit diens half geopen- den mond een lichte, fijne damp in de koude lucht stijgt. Nog ademt de man! Hier in de sneeuw in te slapen, zou zeker zitn einde hebben beteekend, als de hond hem niet ontdekt had. Snel overlegt Re nate, wat haar te doen staat en even snel gaat zij tot handelen over. Zij tilt het hoofd van den man wat op, knoopt zijn skipak open en masseert zijn borst. Daarna knielt zij bij hem neer en. begint zijn armen regelmatig op en neer te bewegen om de adem haling te bevorderen. Spoedig moet zij echter erkennen, dat het onmogelijk is haar Samaritaan werk hier ter plaatse haar ziel en gaf haar daarmee in I tokeren zin de mogelijkheid zich met haar te onderhouden. En zoo is dan de oude klok eigenlijk een deel van haar «lenares geworden en neemt zij een 802Jt eereplaats in de Lantaarn in. Tlk-tak, tik-tak, gaat onophoudelijk slinger in korte, elkaar steeds gelijk- WUvende tijdsafstanden. Renate overziet het verleden en richt naar blik op de toekomst, waarmee zij «ïenlijk eveneens heeft afgedaan en **arvan ze in het diepst van haar ziel toch niets meer verwacht. Verrassingen kan het nieuwe jaar ons toch niet weer brengen, zegt ze, uit t overI>eln3dngen ontwakend, halfluid tot de oude pendule, terwijl ze het lang- voortglijden van de wijzers gade- /Twaalf uurl Het fijne slagwerk begint beëindigde laatste uur van het jaar aan te kondigen.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1