MËUBLLLN De wateraftapping van de Maas. Beurs van Amsterdam. WISSELKMKSBN. Schond Nederland het verdrag van 1863? Volgens den Belgischen agent deed het dit door den van het Juliana-kanaaL De verdeeling van het Maaswater, De conclusie waartoe een en ander leidt zoo ging de Belgische agent, de heer de la Reulle voort is, dat de slui zen van Neerhaeren en Bossche Veld moeten worden beschouwd als te zijn aangelegd overeenkomstig de bedoeling van de onderhandelaars over het'ver drag van 1863 en tevens ter ontwikkeling van de scheepvaart. Elke veroordeeling van België om de sluis te Neerhaeren op te ruimen, zou evenzeer met zich moe ten mede brengen het opruimen van de sluis bij Bossche Veld, die gemaakt is vóór de sluis te Neerhaeren en dan ook in. strijd met het verdrag. Wat de tweede Nederlandsche grit. betreft, zette pleiter uiteen dat indei> daad het Albertkanaal over een afstand van ongeveer 25 K.M. zal gebruik ma ken van den verbindingstek in de Kem pen tusschen Hasselt en Quartmechelen. Dit gedeelte wordt echter ruim gevoed door de wateren van de Demer. Pleiter gaf toe, dat er in verband met het feit, dat het beheer over dit Demer- water berust bij de plaatselijke overheid, moeilijkheden kunnen ontstaan wat be treft den voorrang van het gebruik van dit water door het kanaal boven het ge bruik voor andere doeleinden. Deze moeilijkheden kunnen echter slechts in tijden van buitengewone droogte zich voordoen en zijn .dus van voorbijgaande beteekenis. Maar zelfs indien de Demer ook onvoldoende mocht zijn om deze tak te Hasselt te voeden, dan zou dit nog niet de veroordeeling van België om dit gedeelte van den aanleg van het Albertkanaal ongedaan te maken, kun nen rechtvaardigen. Wanneer België dezen tak van Hasselt geheel opheft, dan is het daartoe gerechtigd, daar het dan handelt in de volledige uitoefening van zijn söuvereinlteit. Aan de scheepvaart- belangen van het Albertkanaal mag zij het locaal verkeer opofferen. Ten on rechte beweert Nederland dat dit Albert kanaal zelf is te beschouwen als een kanaal beneden Maastricht in den zin van art. 1 van het verdrag van 1863. Het derde punt betreft het stuk tus schen Herenthal en Antwerpen, waarbij het Albertkanaal tusschen Pulle en Ant werpen overgaat in het laatste gedeelte van het tracé van het verbindingskanaal tusschen Maas en Schelde. Hierdoor wordt de hoeveelheid water, die te Maas tricht wordt geput, ten behoeve van dit verbindingskanaal, hoegenaamd niet vergroot. Thans kwam hij tpt den Belgischen eisch in reconventie. De Nederlandsche regeering heeft onwettig gehandeld door zonder toestemming van de Belgische regeering het Julianakanaal aan te leg gen en in stand te houden. Trouwens ook de verbinding bij Bossche Vel'd met de Zuid-Willemsvaart is door de Neder landsche regeering zonder goedkeuring van België gemaakt. Intusschen heeft de Belgische regee ring te dezer zake de Nederlandsche regeering niet gedagvaard, maar zich haar houding voorbehouden. Pleiter ver wees hierbij naar den brief van 30 Juli 1935 van den secretaris-generaal van het Belgische departement van buitenland- sche zaken aan den Nederlandschen mi nister van buiteYüandsche zaken, welke brief blijk geeft van een breedheid van zienswijze welke steeds de Belgische regeering heeft bezield. Door den aanleg van een stuw te Borgharen heeft de Nederlandsche re geering het Maaswater naar eigen in zicht verdeeld. Het komt Nederland niet toe die verdeeling eigenmachtig te rege len en zelf te beslissen, waar het water aan de Maas kan onttrekken. Dit Maas water is immers, blijkens het verdrag van 1863, niet het uitsluitend eigendom van Nederland. Nederland heeft aanvan kelijk dat standpunt gedeeld, maar thans betwist het het recht van België op de sluis te Neerhaeren, waarbij hoog stens een klein beetje Maaswater kan binnenkomen, terwijl Nederland door de sluis van het Julianakanaal 2* a 4 ku bieke meter water per seconde meer wint dan in 1863 bij het verdrag Is voorzien. De Geul kan dit kanaal niet voldoende voeden. Het heeft niet de beteekenis van de Demer. Trouwens het Julianakanaal heeft veel grootere afmetingen en de aard van het terrein, waarin het is aan gelegd alsmede de grootte van de slui zen brengt mede, dat het veel meer wa ter gebruikt. Pleiter zou wenschen, dat het Hof een onderzoek door deskundigen hiernaar beval, hetgeen artikel 25 van het statuut van het Hof mogelijk maakt. Uit krantenknipsels blijkt volgens plei ter, dat men het Julianakanaal heeft gevuld met Maaswater en dat het in dien tijd bij Limmel vrij open stond voor de Maas. Pleiter wenschte thans nog iets te zeg gen over zijn conclusies, welke in een aantal exemplaren ter griffie van het Hof zijn gedeponeerd. Ook ai mocht het Hof ten aanzien van een of ander punt meenen, dat België in strijd met zijn verplichtingen gehan deld heeft, dan behoeft België toch nog niet veroordeeld te worden. Pleiter was gemachtigd door zijn regee ring om de verzekeringen, herhaaldelijk gegeven door verantwoordelijke Belgi sche ministers plechtiglijk te hernieu wen, dat België zijn verdragsverplichtin gen zal eerbiedigen, alle internationale verdragen ten aanzien van het Albert kanaal en de verbindingskanalen zal na komen in den geest van wederzijdsche welwillendheid zooals dit is geschied sinds de afgeloopen Jaren, en dat zij het gebruik van Maaswater zal beperken tot de werkelijke behoeften. De Belgische regeering Is bereid om ui viiuui ok gfudeg(. alle quaestles betreffende verbindings wegen in een geest van wélwillendheid te regelen. Pleiter kwam tot zijn peroratie. De Belgische regeering heeft haar missie bij dit Hof begroet als een belangrijke ge beurtenis. Het Hof immers waakt er voor dat de staten de legaliteit tegenover elkander in aoht nemen. Pleiter is over tuigd, dat het Hof ook dit geschil in dezen geest zal beoordeelen en dat het België niet zal veroordeelen tot een ser vituut, dat nooit in de bedoeling heeft en. Met het grootste vertrouwen .t de Belgische regeering 's Hofs be- IfaiSing af. Prof. Telders beantwoordt vragen. De Nederlandsche agent, prof. Telders, verkreeg hierop het woord om de vragen te beantwoorden van den Poolschen rechter, graaf Rostworowski, betreffende tusschen 1930 en 1931 gevoerde onderhan delingen omtrent herziening van het verdrag van 1839 Deze onderhande lingen hebben zelfs niet geleid tot een geparafeerd accoord. Alleen is er eind 1931 een voor-ontwerp gemaakt, dat ge heel en al van voorloopige beteekerfts was en dat het onderwerp heeft uitge maakt van verschillende herzieningen, zonder dat men gekomen is tot een defi nitieven tekst. Prof. Telders deelde mede, dat m dit voorontwerp ook nog verscheidene leem ten voorkomen, zoodat de Nederlandsche regeering bezwaar moet maken tegen overlegging daarvan. Dit zou aanleiding geven tot onjuiste opvattingen. Overleg ging van dit stuk is dan ook geheel on- noodig. Overigens moet de Nederlandsche re geering het meest formeele voorbehoud maken ten aanzien van de hedenoch tend door den Belgischen agent geuite bewering, dat de aanvaarding van dit ontwerp afhankelijk was gesteld van concessies van de zijde van Nederland met betrekking tot de verbinding van België met den Rijn. Van Nederlandsche zijtfe is geen en kele concessie gedaan. De regeling, die in 1931 was voorzien, was niet ideaal voor Nederland, maar hield rekening met de Belgische en de Nederlandsche belangen, onafhankelijk van andere kwesties, die daar buiten stonden. Het bedoelde voorontwerp was niet geparafeerd en is nooit gepubliceerd. Overlegging er van zou slechts schade kunnen toebrengen aan tie debatten van dit Hof. De president, de heer Guerrero, deelde mede, dat het Hof overeenkomstig een genomen beslissing een opneming van den toestand ter plaatse zal verrichten en verdaagde in verband daarmede te 12.45 uur de zitting tot Dinsdag 18 Mei des morgens 10.30 uur. Alsdan zal het woord zijn aan prof. Telders voor zijn repliek, v De Belgische agent heeft nog mede gedeeld, dat de dupliek niet door hem zal geschieden, maar door zijn collega R. Marcq, advocaat te Brussel. BINNENLAND. De verhooging der heffing op margarine. Het dagelijksch bestuur .van het Chr. Nationaal Vakverbond heeft zich dezer dagen in een adres tot den Minister van Landbouw en Visscherij gewend inzake de mededeeling in de dagbladpers dat de heffing op margarine zou worden verhoogd en die op boter werd verlaagd. Door dezen maatregel wordt een pro duct, dat bij uitstek een volksvoedsel is, niet onbelangrijk in prijs verhoogd Te gelijkertijd wordt een artikel, dat zooal niet uitsluitend, dan toch in veel groo tere mate door de beter gesitueerde groe pen der bevolking wordt gebruikt, in prijs verminderd. Alhoewel het aan het bestuur bekend is, dat voor de gezinnen der werkloozen, margarine en vet wordt beschikbaar gesteld, die dus niet door deze heifing worden getroffen, zoo mag er toch wel op worden gewezen, aldus adressanten dat daarnaast duizenden gezinnen, wier economische positie niet veel uitgaat boven die der werkloozen, de gevolgen van deze verhoogde heffing in volle zwaarte zullen ondervinden. In dezen tijd, nu er toch reeds ten- denzen van prijsstijging zijn, zonder dat de inkomsten in het algemeen gesproken vermeerderen, treft dit wel dubbel zwaar. Het bestuur verzoekt daarom den Mi nister den genomen maatregel, althans voor zoover het de v'erhoogde heffing op margarine betreft, weer ongedaan te maken Korting op de benzineprijs voor buitenlandsche bezoekers der Parijsche tentoonstelling 1937. De voprwaarden, waaronder.de kor ting van 60 frs. per 100 L. aan buiten landsche bezoekers van Frankrijk ter gelegenheid van de tentoonstelling 1937 verleend zal worden, zijn nu bekend ge maakt, meldt de K.N.A.C. Bij aankomst aan de grens ontvangt de automobilist op vertoon van de z.g. „Carte de legiti mation" eeijt bon, waarop men reeds 20 L. goedkoope benzine kan koopen. Bij aan komst in Parijs dient de automobilist zich te wenden tot de „Direction Gene rale des Douanes a la Chambre Syndi cale" voor een boekje met benzinecou pons. Ieder boekje zal 6 coupons ter waarde van 60 frs. per coupon bevatten. Deze boekjes zullen aan de bezoekers worden uitgereikt op vertoon van hun douane-papieren, welke een tijdelijk* vergunning bevatten voor het verblijf van hun wagens in Frankrijk en de „Carte de legitimation", die o.a. doof het secretariaat der K.N.A.C. en door de Services Nationaux de Tourisme, Wil lemskade 15a te Rotterdam worden ver strekt tegen 1.80. De boekjes zullen be paalde door de douane verkregen inlich tingen bevatten, n.l den datum van af gifte van het boekje en den datum, waarop het geldig wordt. Elk van de 6 coupons in het boekje kan door den automobilist eiken 5den dag gebruikt worden, b.v. den 5den, lOden, 15den tot den 30steh van den datum van uitgifte van het boekje af. Op den isten tot den 4den, 6den tot den 9den enz. dag van zijn verblijf moet dp automobilist het volle bedrag voor zijn afname betalen. Op den 5den, lOden, 15den enz. dag kan de buitenlandsche automobilist de correspondeeerende coupon gebruiken til zullen de pomphouders hem tegen afgif te van zijn coupon voor een waarde van 60 frs. benzine leveren Bij het verlaten van het land moet de automobilist het boekje met de eventueel ongebruikte coupons teruggeven aan net Bureau d'Exportatlon. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de automobilist geenerlei verplichting heeft zijn benzine-behoefte lederen keer bij hetzelfde station te dekken en dat er geen controle wordt uitgeoefend op de hoeveelheden benzine, welke hij afneemt op de dagen, dat de coupons niet geldig zijn. D.w.z. dat indien de automot*list zijn wagen slechts weinig gebruikt en minder dan voor 60 frs. aan benzine be trekt. hij gedurende de 5 dagen geen uitgave zal hebben te doen, voor zoover het benzine betreft. Aanbesteding* Rijksgebouwendienst. De Rijksgebouwendienst heeft heden aanbesteed het verbouwen van een op stal en het in aansluiting daarmede bouwen van een spoorwegpostgebouw op een terrein gelegen aan den Boschveld weg te den Bosch Laagste inschrijver was H. C. van Tie nen te Nijmegen voor 72.680. GEMENGDE BERICHTEN. Tragisch ongeval. Door den bliksem gedood. Giesternamiddag omstreeks kwart over vijf ontlastte zich boven de residentie een kort, doch zeer hevig onweder. Uit de Boschlaan kwam een moeder met drie kinderen in de richting Bezuidenhout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen de moe der het raadzaam vond, voor den hevi- gen regen feschuijen in den winkel van de firma K., bij den hoek van den Be- zuidenhoutschenwég riep zij de beide kinderen, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan on middellijk, het oudere zusje, de 9-jarige A. K. uit de Schiestraat, aarzelde en bleef nog een ondeelbaar oogenbllk on der een boom staan, hetgeen noodlottig werd. Een felle bliksemstraal trof het kind, dat op slag dood was. De conster natie ter plaatse was natuurlijk groot. De moeder gilde hevig en werd door voorbijgangers gehplpen. Later heeft de geneeskundige dienst het lijkje naar het Gemeente-Ziekenhuis gebracht. Nieuwe muggenplaag op komst? Waarnemingen doen uitbreiding verwachten. Nu aan de kusten van, het IJsselmeer de eerste zwermen zijn gezien van het beruchte groene Insect, dat verleden jaar den bewoners van die streken zoo veel ongerief heeft veroorzaakt, heelt een verslaggever van het A.N.P. aan den Amsterdamschen Zooioog, prol. dr. N. H. Swellengrebel, die lid is van de door de regeering Ingestelde commissie ter be studeering van de muggenplaag, de vraag gesteld, of Inderdaad een vererge ring van de .plaag te verwachten is. Of schoon niet met volle zekerheid, meende prof. Swellengrebel op grond van de hem ten dienste staande gegevens, deze vraag bevestigend te moeten beantwoor den. Er zijn ln dit seizoen zeer veel mug- gènlarven gevonden. Het is moeilijk een vergelijking te maken met verleden jaar. Het onderzoek, dat toen is ingesteld, was niet systematisch. Doch, al kan het vei - schil met verleden Jaar dan niet met cijfers worden geïllustreerd, de Indruk der deskundigen Is, dat dit jaar een her haling op grootere schaal te zien zal geven. Wij zullen dus weer de zwermen van millioenen groene Insecten op de kusten van het IJsselmeer zien neer strijken. De plaag schijnt zich ook tot de onmiddellijke omgeving van Amster dam, Monnikendam en Muiderberg dui zenden larven aangetroffen. v „Meent u, dat de grobte stad aantrek kingskracht op de muggen zal uitoefe nen"? vroegen wij den hoogleeraar „Als het muggen waren, zou dat zeker het geval zijn" antwoordde prof. Swel lengrebel; maar het zijn eigenlijk geen muggen. Zooals bekend Is, steken de diertjes niet Ze eten niet eens. Zij leven slechts zeer kortstondig om te paren en eieren te leesten. Aantrekkingskracht zal de stad op de diertjes niet uitoefenen. Zij gedragen zich passief. Of Amster dam last van hen zal hebben, zal van de windrichting en van het weer afhangen. Noord-oostenwind op een warmen dag kan inderdaad onaangename verrassin gen brengen." Een bestrijdingsmiddel is niet gevon den, zoo vertelde onze zegsman. De com missie door de regeering ingesteld, is nog slechts aan het begin van haar onder zoek. Een moeilijkheid is, dat, al weten wij nog niet hoe de bestrijding zal moe ten worden aangepakt, ln ieder geval zeker is, dat zij veel geld zal moeten kosten, wil men de millioenen „muggen" afdoend verdelgen. Nd zal het Rijk niet spoedig grootè sommen ten koste leggen aan de bestrijding van een plaag, die wel zeer hinderlijk Is, doch die vermoe delijk geen enkel gevaar voor de volks gezondheid oplevert. Een bezoek van een zwerm is natuurlijk alles behalve aange naam, want al eten de diertjes niet, ze hebben wel stofwisseling en laten een witachtig laagje vuil achter op de hel deren Hollandsche woningen, waar zij zijn neergestreken. Doch de gezondheid bedreigen zij niet, al zijn er ook geleerden, die daar niet zoo zeker van zijn. Wat eigenlijk de oorzaak van de plaag is, maakt nog voorwerp uit van het on derzoek der regeertngscommissie. Het evenwicht in de natuur Is verstoord, ver moedelijk ten gevolge van de plotselinge verandering in, den vlschstand ln het IJsselmeer. Maar hoe dieper de biologen, deze zaak bestudeeren, hoe duisterder de finesses worden. Men meent, dat het bestrijdingsmiddel op den duur gevon den zal moeten worden door een ver meerdering van op den bodem levende visschien, die zich met de larven voe den. De larven van het betrokken groe ne insect leven namelijk in de modder van den bodem, in tegenstelling tot de larven van de eigenlijke muggen, die aan de oppervlakte leven; dat is ook de reden waarom chemische bestrijdings middelen welke tegen muggenlarven zouden kunnen worden aangewend, moe ten falen tegen het groene insect. „Wanneer denkt u, dat de plaag zich weer zal voordoen?" vroegen wij. „De eerste symptomen zijn er al. Waar schijnlijk komen de groote zwermen tegen het einde van deze maand". Voorts vertelde prof. Swellengrebel ons nog van de organisatie, welke de regeerlngscommlssle heeft opgezet ten einde betrouwbare en wetenschappelijke inlichtingen omtrent de muggenplaag te verkrijgen. Langs de kusten van het IJsselmeer zijn overal geschikte personen aangewezen tot het verzamelen van ge gevens. Het centrale punt, waar deze ge gevens samenkomen, ligt te Bakkum ln Noord-Holland, waar de Jonge bioloog, dr. Van der Torren, in opdracht van de rijkscommissie, ze wetenschappelijk rang schikt en bestudeert Op deze wijze hoopt men tot een eenigszins volledige beschrijving van het optreden van de plaag te komen, opdat daaruit wellicht conclusies zullen kun nen worden getrokken omtrent de mo gelijke bestrijding. Dit Jaar is van een bestrijding In elk geval geen sprake. Wij hebben gelaten af te wachten. In tobbe kokend water gevallen. Gistermiddag was de vrouw van den landbouwer Kuiper met haar vijfjarig dochtertje bij een familielid ln Stap horst, om deze behulpzaam te zijn bij het slachten van een varken. Op een ge geven oogenbllk liep het kleine meisje achteruit en viel in een groote tobbe met kokend water. Hoewel het kind direct uit de tobbe werd gehaald is zij eenigen tijd later, aan de bekomen brandwonden overleden. Ongeregeldheden op de markt te 's-Hertogenbosch. De Bossche veemarkt hebben zich van - morgen omstreeks «half twaalf eenige ongeregeldheden voorgedaan. Crisisambtenaren waren ter plaatse voor het controleeren der oormerken en kalverschetsen. Bij een der boeren vonden de amb tenaren valsche kalverschetsen, waarop zij, bijgestaan door rechercheurs tot ar restatie overgingen. Ee* aantal boeren kwam hiertegen ln verzet en nam een dreigende houding tegenover de politie ambtenaren aan. De politie voerde een charge met de blanke sabel uit en ar resteerde nog drie boeren Na het inci dent, dat ongeveer een kwartier duurde, kon de handel den verderen dag onge stoord worden voortgezet. Bakkerij met woonhuis uitgebrand. Omstreeks drie uur is vanmiddag door- „dat de kinderen met vuur speelden, brand ontstaan in een schuur, grenzen de aan den bakkerswinkel van den heer Sybren Meintema te De Wijk. De vlammen sloegen weldra naar de bakkerij en het woonhuis over. De plaat selijke brandweer en die uit Koekange bestreden het vuur Zij moesten zich evenwel beperken tot het nathouden der naastgelegen hulzen. De bakkerij en het woonhuis brandden evenals de schuur, geheel uit. Slechts een gedeelte der In boedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. RECHTZAKEN. Onnes van Nijenrode veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een stampvolle publifeke tribune en zeer veel advocaten wachtten vanmor gen ln de strafzaal van het gerechtshof met spanning dfe uitspraak af ln de Nijenrode-zaak. De hoofdverdachte Onnes van Neijen- rode, die tegenwoordig in Duitschland woont, was niet ter zitting aanwezig om het arrest aan te hooren. Wel was de hoofdgetuige in de Onnes- zaak, Koning, eveneens verdachte, ver- schenen. Veroordeeld. Te ruim tien uur opende de president, mr. Jolles de zitting en begon hij met j de voorlezing van het zeer uitvoerige ar- rest, waarin Onnes van Nijenrode schul dig werd bevonden en wegens oplichting veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest? Het Hof neemt dus als bewezen aan, dat Onnes van Nijenrode in overleg met Koning een Inbraak in zijn kasteel Neijenrode in scène heeft gezet en doen' uitvoeren in den nacht van 28 op 29 Fe bruari 1932. Zooals men zich herinnert zijn voor zeer hooge bedragen, aan schil derijen (zeven stuks), miniaturen en kostbaarheden, meegenomen door de drie „verhuizers". Onnes heeft steeds zijn onschuld vol gehouden en Koning beschuldigd van chantage en diefstal. De rechtbank vond ln deze zaak zoo-' veel twijfelpunten, dat zij verdachte On nes vrijsprak, doch de officier van jus titie, mr. Van Dullemen, die veroorcee- ling had gevorderd tot 2J jaar, teekende appèl aan. Het gerechtshof vernietigde het vrij sprekende vonnis van de rechtbank. In het arrest waren allereerst uitvoe rig opgenomen de vele getuigenverklarin gen, w.o die van Koning, Witbraadt Grotjohan, Maag, Van Binsbergen (oe verhuizers) en van Mees Gerritsen en Hierdoor acht het Hof bewezen, dat Onnes van Nijenrode de verzekering heeft bewogen tot het aangaan van een dading, door listiglijk en bedriegelijk mede te deelen aan de vertegenwoordi gers van de verzekeringen, dat er inge broken was en vele goederen (ln het ar rest opgesomd) waren gestolen. Uitvoe rig releveert het arrest dan de wijze waarop Onnes zijn verhaal inkleedde. Hij verzweeg, dat in werkelijkheid alles was gebeurd met zijn medeweten. Een paar dagen na de inbraak gaf hij aan de verzekeringsvertegenwoordiger een lijst van de gestolen goederen. Door een en ander werd de verzekering in den waan gebiacht, dat er inderdaad was ingebroken. Op deze wijze heeft Onnes de oplichting gepleegd. Het Hof verklaart met eenparigheid van stemmen de tenlaste gelegde oplich ting bewezen. Betreffende de strafmaat wordt overwogen- dat verd. reeds gerul- men tijd in voorarrest heeft doorge bracht en de hooger beroep-behandeling herhaaldelijk door ziekte moest worden uitgesteld. Ook met den ernst van het feit werd rekening gehouden. Het gerechtshof veroordeelt Onnes op deze gronden tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest (eveneens een Jaar). RADIONIEUWS A.N.P. Vrydag 14 Mei. Hilversum I, 1875 M. Algemeen program. ma, verzorgd door den KRO: 89.15 en 10.Gramofoort; 11.30 Bybel- sche causerie; 12.— Berichten; 12.15 Gra- Modern Kleinorkest m.m.v. 1.Gramofoon; 1.20 Vervolg concert; 1.45 Gramofoon; 2.15 KRO-orkest en gramofoon; 4.Gramofoon; 4.20 De K RO-Melodisten m.m.v. solist en gramofoon; 6.Land- en tuinbouwhalfuur; 6.20 Orgel spel; 7.— Berichten; 7.16 Luchtvaart kro niek; 7.85 Orgelspel'; 8.— Berichten ANP; 8*15 „Doktor und Apotheker", opera; 10.15 Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.40 De RRO-Boys m.m.v. solist en gramofoon,; 11.30—12 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. 8.— VARA, 10.— VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4.— VA RA 7.30 VPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO, U—12 VARA: 8.Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 16.40 Gramofoon; 11J5 Vervolg declamatie; 11.30 Gramofoon; 12<— Kovacs Lajos' orkest en gramofoon; 2.— Modepraatje; 2.20 Gramofoon; 3.15 AVRO- l)ansorkest; 4.Melody Circle «n gramo- tgpn; 5.— Kinderuurtje; 5.30 De Fliere fluiters m.m.v. solisten; 6.30 Politiek radio- journaal; 6.50 Gramofoon; 7.05 „Hoofd momenten uit de geschiedenis der Neder landsche arbeidersbeweging", causerie; 7.25 Gramofoon; 7.30 Berichten VGP; 7.36 „Lezen in de Bijbel", causerie; 8.— Neder- iandsch Strijkkwartet; 8.30 „De vensters open", causerie; 9.— Rotterdamsch Tram- koor en solisten; 10.De Ramblers; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.— Jazzmuziek (gr.); 11.30—12 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 10.05 Medische wenken; 10.20 Gramo foon; 11.05 Orgelconcert; 11.60 BBC-Dans- orkest; 12.36-—1.20 Birminghamsch Phil- harmonisch Strijkorkest; 2.20 BBC-Schotsch orkest; 3.20 Radiotooneel3.50 Gramofoon; 4.20 Sportreportage; 4.35 Reg. King en zjjn orkest m.m.v. soliste; 6.20 Berichten; 5.40 „Families i nfiction", causerie; 6.BBC- Theaterorkest m.m.v. solist; 7.Interview; 7.20 Geraldo's orkest; 8.20 Pianovoordracht; 8.50 Berichten; 9.10 Annus mirabilis (1911)", causerie; 9.25 BBC-orfcest m.m.v. solist; 10.20 Joe Loss en zijn Band; 10.50 11.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 6.10 en 7.20 Gramofoon; 11.36 Poulet- Kamerorkest en zang; 3.20 Claude de France-ensemble4.50 Zang; 5.05 Viola- voordract; 6.50 ziang; 6.06 Violavoordracht; 70.5 Pianovoordracht;" 7.35 Zang;17.69 Or- kestconcert; 8.20 Radiotooneel met muziek; 9.50 Gramofoon; 10.2012.05 Orkestcon cert, 322 M.: 11.20 Gramofoon; 11.50 Omroep- dansorkest; 12.30 SaIonorkest; 12.60—1.20 Gramofoon; 4.20 Clemor and his Lucky Stars; 5.20 Kamermuziek; 6.20 Gramofoon; 7.20 „Prins Max keurt zijn bruid", operet te; 9.3010.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gramofoon; 11.50 Salon- orkest; 12.30 Omroepdansorkest; 12.50 Zang; 11.20 Gramofpon; 4.20 Omroepor kest; 5.36 Gramofoon; 6.50 Pianovoor dracht; 6.36 Zang; 7.20 Voor oud-strijders; 9.3010.20 Gramofoon. Deutschlandsendisr 1571 M.: 7.30 Dansmuziek m.m.v. orkesten en so listen; 9.20 'Berichten; 9.60—11.20 Het Om roep-Amusementsorkest; (Om 10.05 Weer bericht). TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige. Zuid westelijke tot Zuidelijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring. Aanvankelijk nog kans op regenbuien, later iets warmer. „Des Duivels Prenteboek". Een Hollandsch blijspel. In dien Nieuwen Schouwburg. Het Rotterd. Hofstad Tooneel heeft gis teravond in den Schouwburg een voorstel ling gegeven van »Des Duivels Prente- boek", een Hollandsch blijspel van C. M. den Hertog, de auteur ook van Ex-Koning Peter, welk spel vorig jaar met zooveel guccee ten tooneele is gebracht. „Des Duivels Prenteboek" is, zooals men weet, het kaartspel; de door speelwoede be- eeten man heeft in vroeger tijden, als hij al lijn geld had verspeeld, meermalen zijn vrouw ingezet en verdobbeld. Men zegt dat dit ook wel gebeurde als de man zijn geld liever behield dan zijn vrouw, hetgeen ook wel mogelijk is. De auteur brengt een tooneelschrijver mar voren, die een onderwerp zoekt voor pakkend stuk. Het toeval brengt hem in kennis met een jongen man, een aarts dobbelaar, die hem een flinke schuld moet betalen, en die naar zyn secretaris beweert, best in »taat zou zijn, zijn vrouw te ver dobbelen. De auteur vindt het een onmoge lijk idee en onbruikbaar, hy piekert er over, en laat aan zijn oog voorbijtrekken wat voor mogelijkheden de situatie zou kunnen teweegbrengen. De speelschuld behoort binnen vier en twintig uur yoldaan te worden, tyd om te iche'den voor de vrouw, die verdobbeld werd ,is er dus niet; voor den winnaar zal h?t opstrijken van de winst dus met vele moeilijkheden gepaard gaan. Hoe zal de echtgenoot reageeren op het gebeurde, als hij tot bezinning gekomen is? Hoe de vrouw zelf, de schoonvader en niet te ver geten de vriendin, die niet °P haar mondje gevallen is De auteur heeft dit alles heel geestig behandeld en een dialoog geschre ven, vol verrassingen en heel vermakelijk. Het succes van het stuk zou volkomen zijn geweest als de schrijver in zijn droom met was afgedwaald. De jonge vrouw is hielemaal niet mooi, en de speler speelde diet om zyn vrouw, maar om een bloem. Men ziet, het gaat met deze droom als met alle droomen, het wordt een verwarde si tuatie en een onontwarbare geschiedenis. Als de schrijver dan uit zyn droomtoestand ontwaakt, blijft hy by zijn meening, 4at het motief ongeschikt is e^ onbruikbaar. Dirk Verbeek was de tooneelschryver en prijswinnaar, en hy speelde zyn rol als de man die op jacht is naar stof, en er een zeldzame brutaliteit op na houdt, voortref felijk. Vera Bondam, die we in langen tyd hier niet zagen, was de charmante jonge vrouw, die verdobbeld werd en die haar kordate vriendin, alleraardigst gespeeld door Joekie Broedelet, niet noodig had. Zy wist zelf best hoe zij de twee mannen tegen elkaar moest uitspelen. Het was een ge noegen Piet Rienks weer eens te zien. Hy was de secretaris van den schrijver en de eigenlijke uitvinder van het motief voor het tooneelstuk. Paul Steenbergen speelde de verliezer, en Henk van Buuren had een wel verdiend pucces als de correcte butler. De regie was van Bets Ranucci-Beckman, de zeer verzorgde decors waren van Karei Brückman. Het alleraardigste blyspel had veel suc- *UKIvTHKW!< HTKN Veemarkt Gouda. 13 Mei. Aangevoerd in'totaal 2171 stuks, waarvan 43 slachtvarkens. Vette van 14—24* ct. per pond levend met 2 pet. korting, 422 magere varkens r rijzen, van 25—35, 079 biggen pr. van 12—-17, Gel- dersche van 1822, 8 runderen pr. van 190240, 227 nuchtere kalveren pr. van 712, 477 lammeren pr. van 1015, 15 bokken en gelten pr. van 26, alles Per stuk. v Handel vlug. Kaasmarkt Gouda. 360 partijen kaas Prijzen le kw. met r.m. van 29—22, 2e kw. met r.m. van 17—19, Handel redelijk. EIEREN. 213.000 stuks eieren. Kipeleren yan 2i0—2.80, eendeleren van 2—2.25, alles per 100 stuks. Handel willig. BOTER: 622 ponden boter. Goeboter van 0.65—0.70 p.-p. Weiboter van 0.60 ~°'tó Per pond. Handel vlug. Zuid-Hollandsche Eierveiling d.A. (C.Z.H.E.) te Gouda. 13 Mei. Aanvoer 175.000 kipeleren. WJïen: 56-58 K.G. 2.50-2.55, 58-60 K.G. 256-460, 60.63 KG f 2.60-2.70, 62-70 2.70-3.35, bruine 58-68 K.G. 2.65 -M5, klelene 2.30—2.45, alles per 100 st. Aanvoer 1500 eendeleren. Prijzen: ƒ1.50 21 en ganzeneieren 6—7 per 100 st. GraanmarkfyjBouda. Mei- Tarwe 8.50-10.50, rogge li«r9'50, gerst 8-50—9.25, haver 7.50 Jjw.' erwten ƒ8.50—9.75, bruine boonen n 100 KG- Dfficiieele Deensche boternoteering. J^ENHAQEN, 13 Mei- De officieele MM?0*16 betemoteerinfg bedroeg heden 4 «ronen of 0.73 per K.G. .Nederlandsche boternoteering. «^RAVIENIHAGE, 13 Mei. De com- j Jeering voor Nederlandsche boter «den vastgesteld op ƒ0.68 per K.G. JWg«deelte cons urn ptiemelk. J^MENHAGE, 13 MH Nederland- con« ^^entrale, 16 Mei t.m. 22 Mei '37 re8eeringscontract, taxe- Prwni. cent eventueel verhoogd met dracht nL verm^er(J met Icwaüteitaaf- t ^ennelk regeeringsminimumprijs kQ levering in consumptie van taxemelk 2.60 cent. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Mei' 1987. Wydingsavond Blauwe Week. G. Westmüse mllv. „Ontwapening in den Blauwen etrtjdr' Ter gelegenheid enn de Blauwe Week, die elk jaar in alle deeien van ons land door de Geheelonthouders en Urankhestrüdersorga- msaties tosschen Hemelvaartsdag en Pink steren wordt gehouden, heeft het Goud sc h Urankweercomité, bestaande uit de Nederl, Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Gr anken, I.O.Ü.T., Nat. Chr. Geheelonth. Vereenigmg, Spoorweg Onthouders Vereelii- gihg, Ned. Bond van Abstinent Studeeren den en de N.G.J.G.O.V. „De Schakel", gis teravond in de liemonstrantsche Kerk een wvidingsavond belegd, waar ds. U. West- miise van Rotterdam gesproken heelt over „Ontwapening in den Blauwen Strijd V" Spr. begon zjjn «de met te constateeren dat er momenteel een moedeloosheid, een defaitisme heeracht in de rijen der geheel onthouders, hetgeen echter niet gerecht vaardigd is, omdat er in de afgeloopen twin tig jaren zooveel is gebeurd dat aanleiding geeft tot volharden illplaats van ontwape nen in den blauwen strijd. Juist nu er zooveel belangrijke geeste lijke goederen in de waagschaal worden ge steld, wil de drankbestrijdersbeweging het blauwe ideaal hoog heffen en trouw zwe- ren aan het eigen ideeele verleden voor hen dk na ons komen. Want in dezen tjjd is door het toenemende snelverkeer, dat als een rijdende dood over onze wegen gaat, nuchterheid meer dan ooit geboden. Daarom denken de drankbestrijders niet aan ontwapenen, maar ijveren z(j voort tot de opvoering van het maatschappelijk peil van de menschheid, wat mogelijk zal zijn door het geloof in de evolutie. Wh werken zeide spr. an den op bouw van een nieuwen tijd en dat kan al leen mogelijk zijn door nuchtere hoofden en warme harten. Zoo gezien, is de drank- bestrjjdersbeweging ook een cultureele be weging, omdat zij een machtig brok be schavingsarbeid vertegenwoordigt. In dezen arbeid weten de drankbestrijders naast de sport, de openbare meening naast zich als een groot bondgenoot en mede daardoor is het drankgebruik in den loop der jaren zoo sterk verminderd. Voortgaan de op dezen weg, zullen zoo besloot ds. Westmhse zijn toespraak de geadelden in den Blauwen Strijd niet van ontwapenen weten, doch volhouden tot het einddoel bereikt. De bijeenkomst werd met muziek opge luisterd en geleid door den voorzitter van het Drankweercomité, den heer T. de Bruyn, die voorts een opwekkend woord sprak voor de demonstratie en meeting, welke heden avond in het Houtmansplantsoen zal wor den gehouden en waarvoor men om half acht met muziek vanaf het Blauwe Kruis vertrekt. „„O* .,tr. Filmnieuwfl* t- -• Thalia-Theater. Dc film „Ziegfeld, de revue-koning". In het Thalia-Theater wordt vanaf Vrij dagavond vertoond „Ziegfeld, de revue koning" een rolprent gemaakt naar het leven van Florenz Ziegfeld, den revue koning. De man, die het scenario schreef, William Anthony McGuire, was een van de intiem ste medewerkers van Ziegfeld, en hy had de beschikking over een onnoemelyk aan tal persoonlyke herinneringen en docu menten. Toen Ziegfeld stierf dit was in, 1982 waren er al direct plannen om zyn leven te gaan verfilmen. Het scenario daarvoor had al zooveel kleur en zulk een rijken achtergrond, dat het zich uitstekend leende t»t verfilming. Maar onder al degenen, die Ziegfeld voldoende kenden om zyn glorie te verkondigen, was er faitelyk maar één man. die door zyn werkzaamheden als studio-scenarioschrijver op de juiste wyee in staat was om Ziegfeld's carrière te schetsen, en dit was Mc Guire. Eerst thans is McGuire er toe gekomen en wordt den schepper van de idee der verheerlijking van de vrouw een gloriueze hulde gebracht door de film „Ziegfeld, de revue-koning", welke Robert Z. Leonard, de regisseur, voor de Metro-Goldwyn-Mayer maakte. Luise' Rai- ner, de nieuw-ontdekte Weensche actrice, speelt er de rol van Ziegfeld's eerste vrouw, Anna Held, in, Myrna Loy speelt Billie Burke, Ziegfeld's tweede vrouw. De vertol king van de hoofdrol', Florenz Ziegfeld, wordt gegeven door William Powell, die hiervan een zeer bijzondere creatie maakte. Voorts wordt vertoond de Kroningsfilm van de Koning en de Koningin van Enge land. Schouwburg-Bioscoop. „Pygmahon". De Schouwburg-Bioscoop heeft zooveel succes gehad meit „PygmaJion", dat de di rectie besloot deze zeer geslaagde Neder landsche rolprent te prolongeeren. Verder wordt vertoond de film van de Kronings feesten in Engeland, een Profilti-opname van de kroning van Koning George VI en Koningin Elisabeth. Zondagmorgen half 11 draait „Hoogspan ning op de lijnen", een spannende rolprent vol avonturen^ Maandag (2de Pinksterdag) wordt ever eens om half elf vertoond „Bulldog Drum mond overwint" met Ronald Colmep en Warner Oland. Men zie verder de betreffende adverten ties in dit nummer. „T.OJV naar buiten. Met Pinksteren houdt de toeristenclub ^TjO.P." haar 'bekende tweedaagsche tocht ©n wel naar de (Holl. Rading bij Hilversum. De dames logeeren iri pension, terwijl de heeren zullen kampeeren. Het vertrek is Zondagmorgen 8 uur vanaf het Stadhuis, thuiskomst Maandagavond ongeveer 7 uur. Introductie is toegestaan. Examen Ziekenverpleging van Iterson Ziekenhui». Op 4 en 11 Mei werden in het van Iter son Ziekenhuis de examens ziekenverple ging afgenomen, waaraan zich 11 zusters onderwierpen, die werkzaam waren en hun opleiding hadden genoten in genoemd zie kenhuis. Allen slaagden, tw. de zusters: J. L. Bijl, E. M. den Butter, M. C. van Diest, J. M. Dubbeldam, P. Fleurbaaij, N. Hei koop, G. Stynis, J. R. Terhenne, D. G. Ver- wey, A. C. de Vreugt en M. J. Wiggelink- huizen. Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken. Naar wy vernemen zijn benoem/ tot leeraar voor het vak algemeen vormend onderwys, de heeren W. van Geelen en J. H. Schoorel voor de Woensdagmiddag, voor praktyk bankwerken de heer G. J. v. d. Bos en voor praktyk, vakteekenen en theor.e electrotechniek, de heer 'H. J. Riemers. Herstellen en verzwaren van Schielands Hooge Zeedijk. Aanbesteding. Dijkgraaf en hoogheemraden van Schie- lar.d hebben Dinsdag in het Gemeenlands- huis aan den Eendrachtsweg te Rotterdam aanbesteed: 1. Het verzwaren en Schielands Hooge Zeedyk te Rotterdam vanaf den overgang van den spoorweg Rotterdam—Gouda naby hmp. 5 tot hmd. 8 (bestek 235). Ingekomen wa ren 34 inschrijvingen. Laagste- was de fir ma J. B. van der Haag Amsterdam 33.900. 2. Het vernieuwen van de Maashoofden 4 en 6 (bestek 236), Hiervoor waren 11 in schrijvingen. Laagste was de firma W. Bak ker, Gouda voor 16.390. 3. Het uitvoeren van eenige herstellin gen aan Schielands Hooge Zeedyk (bestek 237). Hiervoor waren 9 inschrijvingen in gekomen. Het laagst werd ingeschreven door de firma G. van Linschoten, Rotter dam voor 4962.—. Smalfilm-avond Daems in „Ter Gouw". Het was van den heer Daems, de beken de foto-handelaar hier ter stede, een goede gedachte om door het geven van een smal film-avond aan foto-amateurs de gelegen heid te geven wat meer te weten te komen van het smal-filmen en, de mogelijkheden daarvan, en zy, die van de uitnoodiging geen gebruik maakten, hebben veel gemist. De spreker van den avond, de heer J. de- Heerken, verbonden aan'de firma Gevaert, Dfen HAag, begon met ste zeggen, dat de avond niet direct bedoeld was als recla me voor de firma Daems en de Gevaert- film, al zou het natuurlijk beide firma's wel aangenaam zijn als door het gesprokene en vertoonde meerderen zich op smalfilmen zouden gaan toeleggen, en dan artikelen of producten van bedoelde firma's gebruiken. Spr. zou echter op geen'enkele wijze recla me maken, doch alleen vertellen van zyn ondervindingen als smalfilm-amateur. Reeds van 1928 af, toen <fe eerste smalfilm op 16 m.m. breedte uitkwam, is spr. amateur, en een in dien tyd gemaakte film „Ontwakend Amsterdam" liet zien, dat er in dien tyd al een uitstekende amateurfilm kon worden vervaardigd, al is het verschil met het te genwoordige film-materiaal wel merkbaar. Op onderhoudende wijze vertelde spr. in het kort hoe een film ontstaat, hoe men zelf titels en trucfilms kan maken, over mon tage van filmB enz. Achtereenvolgens wer den nog vertoond een,roei- en sportfilm, een - film van da bloemententoonstelling „Flora", waarbij uitstekend geslaagde ge kleurde gedeelten, een ongemonteerde film Amsterdam, en een met kunstlicht opgeno men speelfilm „Bridge", die'duidelyk aan toonde wat op dit gebied door amateurs is te bereiken. Verder beantwoordde spreker verschillende vragen, die hem door de aan wezigen werden gesteld. Het was een genotvolle, leerzame avond, waarvoor den spreker door de aanwezigen na afloop een hartelyk applaus werd ge bracht. De En gelach e KroningpfUm in de Schouwburg-Bioscoop. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijktr wordt van morgenavond af in de Schouwburg-Bioscoop de speciale Profilti- reportage van de Kroningsplechtigheden in Engeland vertoond. Inschrijving leerlingen Openbare Scholen. De inschrijving van leerlingen, die met 1 September a.s. wenschen te worden ge plaatst, wordt in de hieronder genoemde scholen gehouden als volgt: a. scholen voor gewoon lager onderwys, nos. 1, 2, 4, 7 en 8 (hoofden: de heeren J. Bruyn, L. Verjaal, J. Ringeling, S. Jaring en J. Torensma) op Woensdag 19 Mei a.s., des namiddags 4 uur; b. Centrale Kopshcool 7e en 8e leer jaar ('hoofd de heer J, Eelkema) gedu rende de week van 18--22 Mei a.s. des na middags van 4—5 uur. Aangifte kan ook geschieden ten hüize van het hoofd Burg. Martenssingel 61, des avonds van 7—8 uur; c. opleidingsscholen B en C (hoofden de he§r O. van Dyk en Mej. P. A. Snoep) op Woensdag 19 Mei a.s., des namiddags van -5 uur; d. school voor uitgebreid lager onder wijs (hoofd de heer W. van langen) op Woensdag 19 Mei a.s., deB namiddags van uur; de bewaarscholen 1 en 3 (hoofden Mej. E. van Wyngaarden en Mej. L.~A.'Ho-~ gendoorn) op Woensdag 19 Mei a.s., des namiddags 4 uur. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aanplakbiljetten. „Dowjano" Kindermatinee. Het door de JBelangenvereeniging „Do- wano" georganiseerd kindermatinee zal worden gehouden op Woensdag 19 Mei e.k. om 2M uur in het gebouw „Concordia" aan de Westhaven alhier. Toegangsbewijzen moeten uiterlijk Dins dag 18 Mei zyn afgehaald in de sigaren magazijnen van de Doele-, Wale- en Nood- godstraat. Examen Kantoorstenograaf. Voor het diploma kantoorstenograaf 130 lettergr. p. min. uitgaande van de Kon Ver. v. Leeraren, slaagde de heer L. Rog geveen te Waddinxveen, leerling van den heer de Kok, Gouda. Burgelyke Sta«dL GEBOREN: 10 Mei: Hendrik Kryn, z. van H. Korpel en A. de Wit, v. d. Palm- strnat 136. 11 Mei: Dirk Cornelis, z. van A. J. van Harten en E. M. Lorius, C. de Wetstr.1 Helena Maria, d. van A. J. Koemans en Th. de Knegt, L. Tiendeweg 55b. Sara Josi- na, d. van F. J. de Bruln en N. Boot, vVesterkade 18. GETROUWD: 12 Mei: A. G. Bosman J. A. M. Straver. N. J. Prinsenberg M. A. van Jaarsveld. N. IJ. A. Galama en C. J. M. van Dokkum. L. v, en A. Zandvoort. J. F. van der Kind B. J. van dep Heuvel. G. N. de Jong en G. Zuidema. J. Myderwyk en W. Poot. OVERLEDEN: Geen. AGENDA. 13 Mei 8 uur Café „H«t Schaakbord". Ver gadering Expediteurs. Spreker Mr. D. P. Dirkzwager, 13 Mei 8 uur Nieuwe Schouwburg. Dynamo- Revue „Dat is wat anderB". 14 Mei 814 uur Openluchtvergadering bij slecht weer in de zaal. Bijeenkomst N.S.B. 19 Mei 8 uur geb. Daniël, Naaierstr. E.H. B.O. Examen». 25 Mei 814 uur Zaal Kunstmin. Vrijheids bond. Openbare vergadering. Sprekers Mr. W. C. Wendelaar en C. J. 25 Mei, 2 u. n.m. Raadhuis, Aanbesteding ten behoeve van werken voor de Gemeen te-Lichtfabrieken. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Dat waa raak. Dinsdagmiddag heeft een vrij hevig on weder gewoed in de buurt Roozendaal bjj Oudewatqr. De bliksem sloeg herhaalde ma- leh op de draden van het bovengiondsche electrische net, waardoor verschillende aan sluitingen defect raakten. By eenige per- ceelen werden zelfs de lampen in de Wo ningen vernield. Een groote boom werd eveneens getroffen en vrywel versplinterd. Bjj de ten overstaan van den Notaris K. Zeevat te Haastrecht in het Café van den heer P. van Dam te Vlist gehouden ver- kooping van een landbouwerswoning met landerijen en van een rentenierswoning werd het geheel ingezet door den heer J. H. Kastelyn voor ƒ29.700.—. Inenting. Op Woensdag 26 Mei a.s., des namiddags 2 uur, zal in een der lokalen der O. L. School gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting. MOORDRECHT. Werkloozencorttrole. <GUl. Staten hebben de gemeenschappe lijke regeling inzake de werkloozencontrole tusschen de gemeente Nieuwerkerk a. d. IJsel en deze gemeene goedgekeurd. Tot controleur is aangewezen de heer A. van Putten te Rotterdam. Spoedig zal nu tot deze controle worden overgegaan. Verpachting veer goedgekeurd. Ged. Staten hebben goedgekeurd dat het veer tusschen deze gemeente en Gouderak voor den tyd van drie jaren onderhands ver pacht wordt aan den tegenwoordigen veer man dten heer A. Borst. Een jubileum. De heer S. Paul Czn. was op Zaterdag 8 Mei 25 jaren lid van het bestuur van den Zuidplaspolder. Ongeveer 12 jaren vervult hy de functie van dykgraaf. LAATSTE BERICHTEN. De gevaren van den onbewaakten overweg. Werklooze moest met vlag zwaaien, doch vergat dit. Motorrijder reeddaardoor tegen den trein. Op den onbewaakten overweg over de lyn Gouda—'Alphen a. d. Ryn, waren ver schillende ongelukken gebeurd, toen de ge meente besloot iemand aan te stellen, om, wanneer een trein naderde, met een witten vlag te zwaaien, of, by avond, met een lan taarn met wit licht. Des Zondags had deze man een be ambte van de spoorwegen vrij en deed in zyn plaats een werklooze het werk. Deze moest met behulp van een spoorboekje en zyn horloge uitrekenen, wanneer een trein zou naderen. Op 7 Febr. evenwel was de trein al ge komen, toen de werklooze nog niet met zyn vlag gearriveerd was. Die chauffeur J. van H., die in de buurt van den overweg woonde en met de gebrui ken van de vlag op de hoogte was, meende dat de weg veilig was en wilde met zyn motor de treinbaan passeeren. Op het laat ste oogenblik zag hy echter, dat een trein naderde, doch toen kon hy niet meer stop pen. Hy trachtte nog door naar rechts te sturen dfen trein te ontwyken, maar ver- geefsch. Hy werd eenige meters meege sleurd, met een aantal gebroken ribben werd van H. naar het Ziekenhuis gebracht. Wegens het in gevaar btfengen van het spoorwegverkeer (art. 165 W. van S.) en 'net veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld (art. 308 W. van S.) had de nalatige vlaggenzwaaier zich vanmorgen voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Ook had de gedupeerde chauffeur een ci- wiele vordering ingesteld. De officier van justitie Mr. Cohen Ter- vaert, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een geldboete vtn ƒ30.subs. 30 daggen hechtenis. 12 Mei. - 13 Mei. Officieel. Londen 8.9914 8.9914 Berlijn ,73.05 72.95 Parys 8.16% 8.1514 Brussel 30.67% 30.66 Zwitserland 41.66 41.66 Kopenhagen 40.16 40.15 Stockholm 46.37% 46.40 Oslo 45.20 45.20 New-York 1.81*7* 1.81*/* Praag 6.35 6.35 Prolongatie 1, part. disc. 14, daggeld 14, registermarken 36%, creddet spermarken 17%, effectensperrmarken 16%, reismar ken 50, bankpapier 41%. Amsterdamsch Beursoverzicht. Zwakke stemming. Kleine omzetten. Herniewde reactie. Amerika gedrukt. BeleggingBmarkt prijshoudend. Het herstel dat zich gisteren baan brak, bleek slechts van voorbygaanden aard te zyn geweest en de koerswinsten, gingen heden dan ook geheel of gedeeltelijk verin- ren. De stemming was 'bepaald gedrukt doch de handel was wederom van garing# afmetingen. Omtrent de oorzaken, die aanleiding iiad den gegeven tot de gedeprimeerde bours- tendenz, liepen de meeningen uiteen. Het ia overigen^ wel een eigenaardig ver schijnsel, dat terwijl gisteren de heurs te Londen gesloten was zich een vaste stem ming baan brak, terwijl, waar heden de beurs te Londen weer geopend was, het sentiment totaal was omgeslagen. Hieruit werd de gevolgtrekking gemaakt, dat de situatie aan de Theems nog niet ge heel is opgeklaard. Het teleurstellende verloop van Wall- strecHtwam aan de geestesgesteldheid van Amsterdam natuurlijk ook niet ten goede, bovendien werkt de onzekerheid waarin men verkeert omtrent de monetaire ver houding en vooral de positie, die het goud op het oogenblik inneemt weinig oemoedi- gend. Op de lokale markt waren Koninklijken aangeboden en thans bewogen die zich vrij wel aanhoudend net even beneden 400 pet, De Amerikaansche soorten konden zich niet geheel handhaven. Rubberfondsen ondervonden een te rugslag van de kleine reactie der rubber- prijzen, Amsterdam rubbers alsmede diver se minder courante soorten, weiden ver scheidene procenten beneden het vorige peil afgedaan. Van de Tabakken waren Deli Batavia's zoo goed als onveranderd. Oude Deli's wer den een tiental punten lager ingezet, kon den zich daarna iets herstellen, doch zak ten vervolgens weer wat in. Senembah's vertoonden een overeenkomstig beeld. Op do af dealing der Industrieelen liepen Philips na lager opening een kleinigheid naar boven, Unilevers werden iets beneden het vorige slot verhandeld, AXU.'s waren aangeboden doch in doorsnee niet zooveel veranderd. Onder de Suikerrubriek kwamen H.V.A.'s meerdere punten lager te liggen, de andere soorten, brachten het er niet veel beter af. De Scheepvaartmarkt was stil en onge animeerd zonder dat groote koersverschil- len voorkwamen. De affaire in Amerikaansche Shares be paalde zich hoofdzakelijk tot de Staalaan- deelen en de koperwaarden. Anaconda's werden in, een open hoek verhandeld en eveneens was dit het met Kennecot, die beide een klein verlies te boeken kre gen. Staaiwaarden liepen over de geheele linie achteruit. De Beleggingsmarkt was stil doch prijs houdend, ini het byzonder voor de oude Prolongatie 1 pet. Koersen Nederlandsch Clearinginstituut. Koeren voor stortingen op 13 Mei 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 73.06, lires 9.61, pese ta's 9.75, Turksche ponden 1.46. ADVERTRNTItN. Groote N.V. levert prima Meube len zooals EET-, SLAAP- en SALON- ameublementen, Fauteuils, stoelen, tafels etc. etc. Inlichtinjfen en condities zonder verplichting aan te vragen. Br. onder No. 1548 Bur. Goudsche Courant, Markt 81.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2