Voorjaarswerkzaamheden in den tuin. De behandeling van schoenen. W etenswaardigheden. FILMNIEUWS. Het belang van een goed ontbyt. Menukalender. Deze maand, kan nog naar hartelust geplant worden. Van stekkenenten en verpoten, Kamerplanten in zomerverblijf. In vruchten- en bloementuin. Van onze werkzaamheden in de eerste voorjaarsmaanden plukken wij nu in Mei althans voor zoover het den groententuin betreft reeds in Willen we tegen den winter weer mooie, krachtige kamerplanten heb ben, dan moeten we ze nu ook een tijd lang gelegenheid geven in de verster kende buitenlucht hun krachten te Voor zoover we niet al eerder heb- herstellen. Natuurlek mogen we zoo'n ben geënt, kunnen we dit in de twee de helft van Mei ook nog doen. Vruch- letterlijken zin de vruchten. De huis- tenzaailingen worden thans gepi- vrouw bemerkt met vreugde, hoeveel de tuin nu al weer oplevert en hoe meer de Meimaand naar den zomer spoedt, hoe overvloediger deze oogst wordt. Sla en spinazie hebben we in de eerste helft van de maand volop; de laatste dreigt in de tweede helft van Mei meestal al in bloei te gaan schieten, die moet dan dus opge ruimd worden. Reeds enkele weken geleden hebben we natuurlijk bedacht dat we, als het eenmaal zoover is, daarvoor in de plaats zullen zetten; Nieuw-Zeelandsche spinazie, radijs, salade en erwten komen hiervoor in aanmerking. Die zijn thans al opge komen en staan gereed, om de straks leegkomende bedden weer te vullen. Met het zaaien van gevoelige ge wassen, zooals komkommers en boo- nen hebben we, vooral met ffet oog op het koude weer van dit voorjaar mis schien nog wat gewacht, maar dat moet ook nu gebeuren. Ook alle on der glas getrokken planten, zooals tomaten, kalebassen en meloenen, ko men nu op hun definitieve plaats bui ten. Hebben we aspergebedden in den tuin, dan vereischen deze thans ook nauwlettende zorg. Het is hier onver moeid hakken en wieden, waarbij we reeds heel wat groen voor de varkens en voor den composthoop kunnen ver garen. We denken er natuurlijk om, dat we van de bladplanten liefst bij betrokken weer oogsten en wachten ons er wel voor, de wortelgroenten gier te geven. Wel is het bekend, dat de smaak van wortelgroenten door gierbemesting sterk lijdt, maar toch wordt deze fout nog vrij veel ge maakt, zoodat het nog steeds niet overbodig is, hieraan telkens weer te herinneren. Dat we in Mei ook reeds een ver woeden strijd tegen alle schadelijke insecten voeren, spreekt wel vanzelf. Hoe eerder we daarmee beginnen, des te gemakkelijker zullen v/e het later in het seizoen hebben. Ook de koolwitjes moeten we vooral nu zien te vangen, want als de wijfjes een maal eitjes hebben gelegd, beteekent dat voor elke vlinder een regiment vraatzuchtige rupsen meer. aan het strand de witte kiel uit de golven omhoog steken en de redde loos verloren schipbreukelingen woest om zich heen slaan in het water van de branding. De mannen op het strand stonden het zwijgend aan te zien. Dat was het einde, God zij hun arme zielen gena dig! Alleen in Harmen Olm stak het verzet op. Als oud varensgezel hier werkeloos te moeten toezien, hoe die daar huiten voor hun leven vochten, dat lagpiet in zijn aard. Reeds wilde hij zim omkeeren, om naar huis te gaan, opdat hij het ongeluk van zijn medemenschen ten minste niet zou behoeven aan te zien, toen een van de vrouwen luidkeels riep: Daar voor, voor de zandbank, daar drijft iets! Harmen Olm tuurde in de aange geven richting. En werkelijk... half zwemmend, half staande in het wa ter, worstelde daar een menschen- kind om het behoud van zijn leven. En toen sprong iets in hem op. Lijn hier? brulde hij, alsof hij op de brug van een driemaster stond. Haastig knoopte hij de lijn onder zijn armen vast, drukte het andere uit einde den mannen in de hand en toen ging hij, zooals hij was, het water in. 't Is maar een half leven, dat ik op het spel zet, riep hij de lamentee- rende vrouwen toe, en toen worstelde hij zich stap voor stap door de woe dende branding, gof na golf overwin nend. Hij liep langzaam en voorzich- keerd, bij grootere boompjes wordt thans reeds met het snoeimes de kroon eenigermate gevormd. Om den groei te bevorderen, krijgen de oudere boomen in den loop van de maand een bemesting met verdunde koemest, hetgeen later in den zomer nog eenige malen wordt herhaald. Als Mei ons hetgeen nog al eens voorkomt veel droogte brengt, kan deze maand vooral den beginners in het tuinieren heel wat schade berok kenen, omdat zij er niet op verdacht zijn, dat de planten dan hun hulp noodig hebben. Als de pasgeplante boomen, ook die, welke reeds in het najaar geplant werden, in deze maand niet voldoende water krijgen, dan worden zij voor hun geheele le ven in hun groei geremd. Vooral op zandigen, drogen grond, kan men haast geen water genoeg geven in de zen tijd. Dat de jonge boomen vol doende krachten ontwikkelen, is ni^t alleen noodzakelijk om ze later goed. vrucht te doen dragen, doch ook om hen in staat te stellen, de schade door het ongedierte aangericht, beter te kunnen doorstaan, want Mei is voor al dat ontuig de maand, waarin zij hun slag slaan. Het jonge gras, dat met zijn fris- sche groen onzen tuin reeds vroeg zoo'n echt lente-aanzien geeft, heeft zich nu reeds zoover ontwikkeld, dat de schaar er aan te pas moet komen. Het maaien en knippen mag geen week worden overgeslagen, althans indien men prijs stelt op een werke lijk goed onderhouden gazon; daar voor is het ook noodzakelijk, vooral in perioden van droogte, het gras ge- buitenkuur alleen toepassen op plan ten die wat wind kunnen verdragen. Een plant als de bekende bontbladige phalangium komt ér dus in geen ge val voor in aanmerking. Deze zou, na één dag buiten in den wind te hebben gestaan, reeds onherstelbaar vernield zijn. Maar voor vele andere kamer planten, clivia's bijv. en azalea's, pri mula's en aralia's is zoo'n maand of wat buiten in den tuin op een beschut niet te zonnig plekje doorgebracht, een ware verkwikking. Ook onze cac- tusschen fleuren er zienderoogen van op en verbazen ons tegen het einde van den zomer door het geweldige „schot" dat ze gemaakt hebben. Af en toe een lichte gierbemesting en van tijd tot tijd, vooral na een periode van droogte, een flink stortbad met de gieter zullen wonderen verrichten. Het spreekt wel vanzelf dat de ka merplanten, die niet naar buiten kun nen, nu recht hebben op een extra goede verzorging. Voor zoover we ze niet reeds in Arpil hebben verpot, moet dit nu beslist gebeuren. Verder zullen we er bizonder voor waken, dat ze nooit te droog komen te staan en de bladeren met de grootst mogelijke zorg schoon en stofvrij houden, regeld, bijv. minstens eens in de week afsproeien met water van kamertem peratuur, zal hun het gemis van een verblijf in de buitenlucht reeds veel vergoeden. Meer dan in den winter moeten we in den zomer bij de kamer planten ook letten op blad- en schild luis, die zich, als zij eenmaal op een plant hebben postgevat, daar snel en in onrustbarenden omvang kunnen ontwikkelen. Geregeld en zorgvuldig onderhoud is ook hier het eenige mid del om schade of erger nog: algeheel verlies te voorkomeh. HEEL DUÏDELUïK. Agent: Is je man thuis? De vrouw: Neen, die is nooit thuis als ze hem zoeken. tig, de beenen ver van elkaar, zette zijn voet niet neer voor hij voelde dat hij vasten grond en rotsen onder zich had, doch geen drijfzand. Diep haal de hij telkens adem, als de golven op hem losstormden en zich boven zijn hoofd sloten. En toen eindelijk zag hij zjjn doel! Met donkere, loshangende haren, spookachtig wit het gezicht, worstel de daar een vrouw in de golven. Toen hij haar bereikt had en zijn hand naar haar uitstrekte, voelde hij, dat hij geen seconde te vroeg was geko men. Vast klemde Olm de schipbreu- kelinge tegen zich aan, schoof zijn arm onder haar door en tilde haar op. En toen hij haar zoo aan zijn borst voelde, toen zijn beenen onder het gewicht van dien dubbelen last begonnen te trillen, toen hij alles gaf wat er in hem was om vol te houden, toen besefte Harmen Olm opeens dat hij toch nog een fiksche kerel en hee- lemaal geen invalide was. Het zou overdreven zjjn, te beweren, dat Har men Olm in het geluksgevoel dat deze ontdekking hem gaf, langzamer naar het strand terugkeerde, dan hij wel zou hebben gekund. Hun die stonden te wachten, léék het maar zoo lang te duren. Maar zij behoefden ook niet hun beenen moeizaam stap voor stap voor elkaar te zetten en met hun rug den schok van de golven op te van gen, opdat die het meisje niet zou treffen. Toen Harmen Olm het strand be reikt had, strekten zich dertig, veer tig handen naar hem uit. Ook Chris tine stond tusschen de toeschouwers en Harmen wist, dat zij hem nu, on der den indruk van dit oogenblik, als heldhaftige redder uit het doodsge vaar, graag zou hebben. Maar hij let te niet op de anderen, hij zag^dleen het meisje, dat hij in zijn armen hield, stapte met haar, zoo als hij uit het water kwam, zwaar en bedachtzaam de duinen in naar zjjn kleine huisje. Toen hij Maria in het kamertje uit zijn armen legde, zag hij pas, dat ze mooi was als geen tweede in het dorp. En toen zij naar zijn hand greep en de linkermouw leeg vond, toen stond er noch schrik, noch goedkoop mede lijden in haar oogen te lezen, doch warmer dank nog en een groot ver trouwen. Harmen Olm trouwde met Maria van de „Preciosa", die ouders, wo ning, have en goed op dien dag ver loren had. Maar als Maria naast hem op de bank voor hun huisje zat en er zich over beklaagde, dat ze arm als een kerkrat bij hem was gekomen, dan legde hij zijn arm vaster om haar heen en zeiJe hebt me buiten je zelf meer meegebracht dan de rijkste boerendochter met huis en hof, je hebt mij mezelf weergegeven. En Maria voelde wat haar man daarmede bedoelde en drukte zich vaster tegen hem aan. Zijn herwon nen levensmoed was haar liefde en haar thuis geworden. Drie nuddagtonetten die ook zeer goted gebruikt kunnen worden vdor theater of visite-toilet. No. 4 is van crêpe marocain, no. 5 en 6 zijn combinaties van fluweel met satijn, in zwart en wit. regeld te besproeien. Al het jonge zaaigoed, dat we in bakken of potten hebben gekweekt, om dezen zomer weer volop bloemen in onzen tuin te hebben, kan nu wor den uitgeplant. De kamerplanten. In de tweede helft van de maand gaan we onze aandacht ook aan de kamerplanten schenken. Eerst hou den we ons met de houtachtige gewas sen bezig, daarna volgen de kruid achtige, maar allen hebben ze nu be hoefte aan licht en lucht, na zoo lang in de toch altijd ongezonde kamerat mosfeer te zjjn opgesloten geweest. Verlenging van levensduur mogelijk. Het klinkt wellicht een weinig vreemd, indien wij beweren, dat onze schoenen niet minder recht hebben op een goede behandeling dan... onze huid. Huid en leer hebben eenzelfde, niet te verloochenen afstamming. De doo- de, geprepareerde huid, zij het dan ook dat deze van een dier afkomstig is, heeft evenzeer behoefte aan een voortdurende voeding als de levende huid. Door de vele regendagen, die win ter en voorjaar meestal geven, wordt het schoenwerk door slechte verzor ging veelal hard en onaangenaam in het dragen. Men kan dit weer ver helpen door de schoenen in lauw wa ter te zetten en het leer zachtjes met de handen te kneden, daarna op lees ten plaatsen en ze flink droogwrij- ven met oude doeken, een soort mas sage dus! Het drogen mag niet be vorderd worden door kachel- noch zonnewarmte, doch moet bij normale temperatuur geschieden. Vervolgens wordt het leer driemaal achter elkan der ingewreven met ricinus-olie, die in de poriën moet trekken. Is dit laatste gebeurd, dan wrijft men ze in met schoencrême, die men 24 uren laat inwerken en eerst daarna met warme doeken uitwrijft. Op deze wijze wordt schoenwerk dat lang ge staan heeft en hard is, weer geheel soepel en zacht. Schoenen, die men dagelijks draagt moeten evenals andere,- die nu en dan eens voor den dag komen, op spanners of leesten worden gezet, echter eerst nadat ze niet voetwarm meer zijn en gelucht hebben. Heeft men geen span ners, dan vult men schoenen, die wei nig gedragen worden op met oude kousen, die men speciaal voor dit doel bewaart. Heeft men last van trans- pireerende voeten, dan moet men de binnenkant van de schoenen van tijd tot tijd uitnemen met een rose op lossing van overmangaanzure kali, waardoor de onaangename geur en lucht verdwijnt. Brandende schoenen zjjn hoogst pijnlijk, vooral bij warm weer. In vele gevallen helpt het be strijken van de binnenwanden met zuivere wijngeest. Wil men de fijne zijden kousen sparen, dan gebruikt men dunne inlegzooltjes met fluweel beplaikt. Niet alleen oude schoenen vragen vaak veel onderhoud, doch zulks is zeker ook het geval met nieuw schoen werk. Hoogst onaangenaam is het, wa'nneer men op licht leer na enkele dagen vlekken ontdekt, hetgeen men kan voorkomen, door er een dun laag je crème in de kleur van het leer op te brengen (niet uitwrijven). Krakende zolen worden met lijnolie bestreken, zóó vaak dat zij geen vocht meer opnemen. Het bovendeel mag echter niet in aanraking komen met deze olie. Wil men nieuwe zolen wa terdicht maken, dan bestrijkt men ze drie- of viermaal met copaal-vernis, na iedere behandeling eerst volkomen laten drogen. Voor kinderen bestaat gevaar van uitglijden op nieuwe zo len, daarom moet men eerst met grof schuurlinnen afwrijven. Lakschoenen zijn zeer gevoelig en vereischen een zorgvuldige behande ling. Ondanks alle zorgen kan het toch voorkomen, dat 't leer afbreekt. Geen enkele leverancier zal dan ook instaan voor lakleer. Men moet ze steeds op een spanner wegzetten en met zuivere olijfolie re gelmatig inwrijven, terwijl sterke temperatuursverschillen' zeer slecht op lak inwerken. Lakschoenen, die veel plooien hebben, worden boven de stoom van een ketel kokend water gehouden en daarna met olijfolie in gewreven. Vocht en vet zullen het leer weer soepel en zacht maken. Vetvlekken. Indien men een vetvlek in een ja pon maakt, bedekt men deze onmid dellijk met een laagje talkpoeder, dat men er een uur op laat inwerken, daarna uitschudden en borstelen. In de meeste gevallen zal men succes hebben." Strijkpatronen. Strijkpatronen, die op de stof over gebracht moeten worden voor het borduren van kleedjes, japonnen enz- worden met den gewasten kant op het weefsel gelegd, daarna legt men er een doek overheen en strijkt hierover met een warm, doch niet heet ijzer. Manmieren beeldjes. Marmeren beeldjes kan men schoonmaken met een papje van azijn en zout, dat men echter niet langer dan eenige minuten erop mag laten zitten, daarna afspoelen en drogen. Ziegfeld, de Revue-Koning. Luise Rainer, 'de nieuwe ster van Max Gabriël Anna Held en Florenz Ziegfeld. Weinigen, die in de Metro GoldwTyn Mayer film „The great Ziegfeld" naast dien groot sten showman dien de wereld ooit gekend heeft, Florenz Ziegfeld, tevens de niet min der beroemde figuur van een der charmant ste en geraffineerdste chansonnières van het Fransche repertoire, Anna Held, zien herleven, zullen daarbij de rol kunnen ver moeden, die de bekende en geliefde ope rette-componist Max Gabriël in het leven zoowel van Florenz Ziegfeld als van deze Anna Held heeft gespeeld. Door een toeval vernamen wij dat de beecheiden artist in ruste, die thans in een mooi huis in het Gooi uitrust van de lau weren, die hij in het oude Rembrandt Thea ter te Amsterdam met de door hem gecom poneerde operettes „iDe Mooie Cubaansche", „Trotsche Thea" en „Domme Doortje" be haald heeft, eigenlyk de man was die „meer wist" van het geval en die ons tevens zou kunnen inlichten over de loopende geruch ten, dat Anna Held wel degelijkin het hartje van Amsterdam geboren was! En de 76-jarige kunstenaar, wiens herinnerings- „The great Ziegfeld". vermogen even onverzwakt is als zijn-inte resse aan alles wat met het nationale zoo wel als het internationale revue- en ope retteleven te maken heeft, was terstond ten volle bereid ons over dit onderwerp te woord te staan. Anna Held, zoo vertelt hij, was een dier vrouwen, wi'er droomerige en romantische schoonheid tegen het einde van de vorige eeuw tot legende rees: naast Cléo de Mé- rode, La Otéro, Eugénie Fougère was Anna Held met haar ,/B'soir m'sieurs dames!", haar coquetterite en haar truc van het „spie geltje", waarmede zy al dansende en zin gende den weerschijn op de... kaalhoofdige oude heertjes in de loges liet vallen, een symbool voor dien eersten tijd dar groote revue-operettes. Met haar introduceerde Max Galbriël, als haar chef d'orchestre „La Petite Tonkinoisè" in Amerika, het beroem de liedje, dat ook in de film „The great Ziegefeld" zulk een groote rol vervult, even als het „iCome and play with me", „Mlmselle Nitouche" en de repertoiremuziek van dien tijd. Anna Held was een groote uitzondering, zij was een edel karakter, kolossaal nobel, Eenige fleurige zomerhoedjes voor zonnige dagen. Gezonde kinderen hebben een nor male eetlust, men behoeft hen niet voortdurend tot eten aan te zetten. Vele kinderen, die in hun groeiperio de zijn, eten vaak meer dan volwas sen, hetgeen volstrekt geen onge woon verschijnsel is. Zij zjjn voort durend in beweging en verbruiken veel energie en men kan opmerken, dat naar verhouding, bewegelijke kin deren meer eten dan zeer rustige. Het gebeurt meermalen, dat sommige kinderen een abnormale eetlust heb ben en te zwaar worden, hetgeen het regelen van de toename van spijzen Eewenscht maakt. Het ideale kind behoeft men zich volstrekt niet voor te stellen met op blazen, bolle wangen, doch van veel meer belang is, dat zijn lichaam ge- z°nd en zijn spieren sterk zjjn. Noodig is, dat het ontbijt als eer ste maaltijd, na een tijdsverloop van Pkm. 14 uren, rustig gebruikt wordt, omdat het wellicht de voornaamste maaltijd van den dag is. In vele gezinnen heerscht de ge woonte de kinderen 's morgens te la ten beginnen met een bordje haver moutpap, hetgeen voor het groeiende organisme zeker heel goed is, omdat de haver, welke geplet wordt, fosfor- zure zouten bezit, die voor de op bouw van de hersensubstantie noodig zjjn. Hebben zij echter een tegenzin in pap, dan zal in de plaats hiervan bruin- en roggebrood, karnemelk en een appel, sinaasappel of banaan e#n uitstekend ontbijt vormen. In plaats van worst of vleesch geeft men kinderen liever honing, jam, appelstroop, koek, radijsjes e.d., hetgeen veel lichter verteerbaar is en tevens gezonder. Jonge kaas is even eens uitstekend, doch eieren worden slechts matig gegeven. Wanneer de kinderen een eenvoudig, doch met zorg gekozen en niet te zwaar ontbijt hebben vóór zij naar school gaan, zul len zij hun gedachten veel beter kun nen concentreeren. Een overladen maag werkt even verkeerd op het denkvermogen als een leege maag. zegt Max Gabriël in hef enthousiasme van zjjn herinneringen. Zy was zeer minutieus ook, liet niets aan 'het toeval over en repe teerde en repeteerde tot in het oneindige toe. Trouwens Ziegfeld, die reëÉS spoedig op haar verliefd geworden was en met wien zjj in 1896 trouwde, stond daarop. En zoo was ik byna dagelyks bij haar in haar ho telkamer en zoo '<cwam het Qok aan het licht dat Anna Held eigenlijk geen Frangaise was, maar een geboren Nederlandsche. Want toen ik tydens een repetitie eens te vergeefs naar een Fransch woord zocht dat me niet wou invallen, antwoordde Anna Held me heel onverwachts niet in haar eigen rappe Fransch, maar met een „Ja, aber warum- sprechen wir dann eigentlich nicht dleutsch?" En toen kwam ook de rest aan het licht: herinneringen aan Amster dam, waar zy geboren was in de Warmoes straat, diezelfde straat waar ook de be roemde Sarah Bernardt het levenslicht aan schouwde En Anna Held, Max Gabriël en Flo Zieg feld werden vrienden. Flo Ziegfeld, de eeuwige plannenmaker, de droomer met het groote realiteitsbesef, omringde Anna Held met alle vereering van een geboren min naar: hy liet voor haar een pompeuze sa lonwagen bouwen, die het gesprek van den dag in Amerika bleef en aan den gewonen trein gehaakt kon worden. Hy maakte van haar „een ster", zooals maar zelden een vrouw voor de komst van de film een ster kon worden: ster in zyn levten en in dat van den toeschouwer. Waar zyn de vroegere „Ziegfeld Follies"? Toen de productieleider Hunt Stromberg en de regisseur Rolbert Z. Leonard op zoek waren naar nieuwe girls voor Metro Gold- w-n Mayer's „Ziegfeld de Revuekoning" (The great Ziegfeld), kwamen zy tot de ontdekking, dat de vroegere Ziegfeld-girls in het algemeen gesproken carrière hadden gemaakt. Mqrion iDavies byvoprbeeld is nu film ster. Billy Dove, die tot voor kort nog in films meespeelde, leidt nu een huiselyk le ven. Eileen Percy is nu journaliste. Lilian Lorraine trouwde met een schat- ryk inwoner uit Chicago. Mary Lewis werd een groote operazangeres. Gladys Glad trouwde met Mark Hellinger, een New- Yorksch schryver. Lilyan Tashman, die eveneens voor de filim speelde, stierf. Zy was de vrouw van Edmund Lowe. Ruth Et- ting verdeelt haar tyd tusschen filmspelen en radio. Helen Morgan is nog «teeds een vermaarde blues-zangeres. Ruby Keeler, de vrouw van Al Jolson, is filmster. Jessie Reed trouwde met een mul- timillionnair. Dorothy Mackaill speelt nog steeds mee in films. Allene Carter is Mevr. Fred Stone. Lina Basquette werd de vrouw van Teddy Hayes, een bekend bokspromo- tor. UIT DEN OMTREK. REEUWIJK. In een moddersloot. Een tweejarig meisje van een familie aan de Gravin Jacobastraat te Gouda was een oogenblik ontsnapt aan het toe zicht van de moeder. Het kind had de reis aanvaard naar de Wethouder Ven- teweg onder Reeuwijk, waar het in de daar aanwezige moddersloot liep. Het ongeval werd opgemerkt door de familie Van Dijk aldaar, die het kind op het droge brachten. Een verstoorde kanovaart. De heer G. Kooijstra uit Gouda was Zondag voor het eerst met de kano gaan varen op de plas Elfhoeven. Toen hij midden op den plas was geraakte hij door lekage van de kano te water. Op het hulpgeroep snelde onze plaats genoot W. Schouten Dz., die juist met een boot op den plas was, te hulp. Kooijstra werd geheel verkleumd vAn de koude door Sch. uit het water ge haald en aan wal gebracht. Gevonden voorwerpen. Bij de politie is kennis gegeven van de navolgende gevonden voorwerpen: een belastingmerk, bij H. Haverkamp; een jasje bij veldw. Wondergem aan de Brug. In volle vaart tegen een boom gereden. Maandagmiddag is een vrachtauto af komstig uit Utrecht, die in groote snel heid over de zoogenaamde Spookjesbrug reed, die door de vernieuwing een ver hooging in den straatweg heeft onder gaan, in volle vaart tegen een boom ge reden en over den kop geslagen. Het aan de voorzijde overstekende gedeelte cabi ne, alsmede de geheele bovenbouw van de auto, werd in elkaar gekraakt. De be stuurder en een tweetal jongens werden aan het gelaat door glasscherven ge wond. Zij werden door een passeerende auto medegenomen naar Bodegraven en aldaar door een dokter verbonden. De klap, alsmede het gegil van de kinderen werd in verren omtrek gehoord. Het wrak van de auto werd met een kraan wagen weggesleept. Dr. W. C. Kersbergen. Zondag was het 50 jaar geleden, dat de oud-chef van den Militair Genees kundigen Dienst in Ned.-indië, gep. generaal-majoor dr. W. C. Kersbergen aan de Leidsche universiteit tot arts be vorderd werd. De heer Kersbergen, die in 1863 te Reeuwijk geboren werd, is thans woon achtig te Zeist. De begrooting van den polder Reeuwijk- Het bestuur van polder Reeuwijk heeft bekend gemaakt, dat de rekening over 1936, alsmede de begrooting voor 1937," met de daarbij behoorende beschei- j den en voorstellen tot vaststelling daar van, tot 13 Mei a.s. ten kantore van den secretaris ter inzage is nedergelegd. Collecte orgelfonds. De collecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp voor de kerkelijke belangen heeft over de maand April 32.10 opgebracht, terwijl het orgelfonds voor een nieuw orgel in de kerk, hetwelk ten jaar in werking is, in totaal in het eerste jaar heeft opgebracht 246.—. Niet alleen kinderen, doch ook vol wassenen meenen, dat ze met weinig of zelfs geen ontbijt kunnen volstaan, B hetgeen echter een zeer verkfeerde opvatting is. Daarom zal de aandacht der huis vrouw gevestigd dienen te zijn op een goed en gezond ontbijt, waaraan bruinbrood en vruchten nimmer mo gen ontbreken. Champignonsoep. 300 gram kalfspoulet, 1 liter water, 1 uitje, 10 paddestoelen, 36 gram boter, 35 gram bloem, 1 d.L. melk, zout, peper, 1 d.L. room. De bouillon wordt getrokken van de kalfs poulet, die met koud water wordt opgezet, een takje peterselie, worteltje, klein uitje en laurierblad, waardoor een fyne aroma wordt verkregen. De champignons schoonmaken en in zout water enkele malen wasschen, fyn snyden en evenals het zeer fyngesnipperde uitje by de bouillon doen, waaruit vleesch en krui den verwyderd zyn. Alles zachtjes in goed gesloten pan gaar smoren en daarna champignons en uitje door een zeef wryven. Boter smelten en vermengen met bloem, melk toevoegen en even roerende door laten koken, vervolgens gezeefde bouillon en fyn- gewreven champignons toevoegen en de soep afmaken naar smaak met zout en pe per en eenige minuten door laten koken. Room met zout styfkloppen en de soep warm opdienen met op elk bord een lepel geslagen room. Asperges au gratin. 1 blik asperges, 2 eetlepels bloem, eenige lepels paneermeel, zes lepels geraspte kaas, een volle beker melk, 2 volle eetlepels boter, 1 eetlepel gehakte peterselie. Een beboterde vuurvaste schotel wordt gevuld met de aan stukken gesneden asper ges, afwisselend, indien er meerdere lagen zyn, bestrooid met peterselie en geraspte kaas. De boter wordt in een pannetje ge smolten en vermengd met de bloem, daarna langzaam en roerende de melk toevoegen, Gebakken hamsandwiches. 2 ons ham, 2 eieren, 2 eetlepels boter, anjBedjes oud casinobrood, twee kopjes melk, mosterd, peper. De ham wordt fyn gehakt en met peper en mosterd vermengd en over vier sneedjes brood verdeeld, de vier andere worden met boter besmeerd en met de beboterde kant op de ham gelegd en beide sneedjes worden zachtjes op elkander gedrukt. Eieren goed kloppen en vermengen met de melk en nogmaals opkloppen. Boter in een koekenpan smelten en de dubbele sneed jes brood onderdompelen in het eiermeng- sel, daarna in de boter aan beide kanten lichtbruin bakken en warm opdienen. Macaroni met bacon (inplaats van aardappelen). 250 gram macaroni, pl.m. 4 d.L. water, 2 bouillonblokjes, 100 gram bacon of ma chinaal gesneden mager spek, 30 gr. boter, peper, zout, nootmuscaat. De macaroni wordt in kleine stukjes ge broken van pl.m. 2 c.m. en gedurende 5 mi nuten in zout water gekookt, daarna af gieten en uit laten lekken. Het water moet geheel verkookt zyn als de macaroni gaar is, dus mag er niets Pl.m. 4 d.L. water 'koken en bouillonblok jes oplossen en de macaroni hierin zachtjes gaar koken, nootmuscaat, peper en zout toevoegen. meer aan toegevoegd worden, dan de aan gegeven hoeveelheid, zoo noodig later iets meer. Opdienen in goed verwarmde schaal. minuten-door laten koken en over de as perges gieten, afdekken met paneermeel en klontjes boter en 20 i 25 minuten in een ZONDAG (le Pinksterdag): Champignon soep, ossenhaas met pikante saus, dop erwten, aardappelen, ananaspudding. MAANDAG (2e Pinksterdag): Gevulde to maten, koud vleesch met remouladesnus asperges au gratin, aardappelpuree, vruchtensla. DINSDAG: Ommelet met groene kruiden, gestoofde knolseldery, aardappelen, ryst met rabarber. WOENSDAG: Gebakken ham-sandwichea, gehakt, andyvie, aardappelen. DONDERDAG: Saucysjes, bloemkool, aard appelen, ryst met abrikozen. VRIJDAG: Zalm (blik), aardappelsla, ge mengde sla, Deènsche vla. ZATERDAG: Macaroni met bacon, spina zie met gepocheerde eieren, rabarber- tentoonsteliing. Het bestuur van de tentoonstellings- vereeniging te Boskoop heeft aan B. en W. van Reeuwijk bericht, dat mede ook voor ingezetenen der gemeente Reeuwijk een speciale avond zal worden belegd, waarvoor de toegangsprijzen tot de ten- toonstelling op halven prijs (25 cent) is bepaald. I De avond voor de ingezetenen van deze gemeente is bepaald op Zaterdag 15 Mei a.s. Het ligt in de bedoeling de toegangs bewijzen in de gemeente zelf verkrijg baar te stellen. Loop der bevolking. Vertrokken: C. M. Bunnink uit C naar Bodegraven, Nieuwerbrug; C„ v. Vliet uit F 85a naar Pinneburg (D.), Dam 4 p.a. W. Karbeek. Ingekomen: H. Boef in H 237 uit Den Haag; A. J. van Leeuwen in C 52 uit Koudekerk; M. H. van Dam en gezin in H 202 uit Rotterdam; C. van Dijk uit Bodegraven; Tr. de Bruin in K 57 uit Jaarsveld; M. F. D. Verboom in C 42 uit Alphen a. d. Rijn; W. C. Huisman in E 94 uit Kruiningen. Doopen. De eerstvolgende doopsbediening in de Ned. Herv. Kerk Reeuwijk-dorp zal plaats hebben op Zondag 30 Mei a.s. Doopouders aanmelden op Vrij dag- da vond 28 Mei a.s. in de Kerkeraads- k&mer. ZEVENHUIZEN. Huldiging eerste elftal Groeneweg. Zaterdag 8 Mei is in hotel Vos te Zevenhuizen onder een groot aantal be langstellenden het eerste elftal van de voetbalvereen. Groenweg te Zevenhuizen op spontane wijze gehuldigd in verband met het behalen van het kampioenschap van de 2e klasse B van den G.V.B. De voorzitter opende de huldiging met enkele vriendelijke woorden, waarop hij liet woord gaf aan burgemeester Th. H. Klinkhamer, die het elft,al toesprak en feliciteerde met het kampioenschap waardoor het elftal in de 2e klasse B van den G.V.B. is gekomen. De aanvoerder, de heer J. Hordijk, dankte den burgemeester voor zijn goede woorden. Verschillende bloemstukken waren het elftal aangeboden en ook verschillende gelukwenschen door middel van tele grammen en brieven kwamen in. Het duo Joe en Nelli uit Utrecht heeft de avond verder opgeluisterd Loop der bevolking. Ingekomen: H. v. d. Spek, van Gouda; Geertje C. van Dam, van Stol wijk; C. Benningshol, van Moordrecht; M. N. J. Krijn, van den Haag; Leendert Stem, van N. Kerk a. d. IJ.; H. W. A. F. Deneche, van Hengelo; Nic. Rosenboom, van N. Kerk a. IJ.; H. de Graaff, van Moercapelle. Vertrokken: W. Vogelaar naar Waddinxveen; W. F. Blok naar Gouda; Jacob J. Dekker naar Woerden; M. van Rijswijk naar Noordwij kerhout; Arie Jongenelen naar N. Kerk a.d. IJ.; J. M. Spijker naar Benthuizen; Alida v. d. Bos naar Waddinxveen; Neeltje Rijm naar N. Kerk a.d. IJ.; Maria Matse naar Bo degraven; A. Offerman naar Capelle a. d. IJssel; J. P. de Graaf f naar Moerca pelle; M. C. v. d. Graaf naar Gouda; J. C. Roos naar Pijnacker. Succes voor de Kleine Trompetter. De muziekvereen. de Kleine Trompet ter behaalde op Hemelvaartsdag te Ca pelle a. d. IJssel in de eere-af deeling een 1ste prijs met 359 punten, zijnde het hoogst aantal punten die behaald wer den. NIEUWERKERK A.D. IJSSEL. Een nieuw leesbord. Op de 18, 19 en 20 Mei a.s. te Rotter dam te houden tentoonstelling van leer middelen tijdens de onderwijzersverga dering in de Diergaarde zal ook het nieuwe leesbord van den ontwerper H. J. Leppink alhier, worden geëxposeerd. Op dit nieuwe leermiddel werd octrooi aangevraagd en naar den heer Leppink ons mededeelde maakt zijn leesmethode het mogelijk den leerlingen van den eer sten schooldag af woorden en zinnen te laten vormen; op allerlei wijze wordt de eigen combinatie der leerlingen bevor derd en de verschuifbaarheid der letters en woorden, alsmede de vaste richtings lijnen der woorden maken van dit leer middel voor het leesonderwijs een prac- tisch werkobject. Vooraanstaande paedagogen gaven van hun warme instemming blijk MOERCAPELLE. Keuring paarden. Vrijdag 7 Mel J.1 had alhier een keu ring plaats van paarden (Belgische) ge leverd door den heer C. de Wilde, paar denhandelaar, wonende aan de Achter weg no. 195, alhier. Alle paarden, afkom stig van bekroonde ouders, werden goed gekeurd en werden in het stamboek in geschreven. Qenoeming onderwijzeres. Mej. Tijsterman, onderwijzeres uit Bos koop die tijdelijk de functie voor derde leerkracht aan de openb lagere school alhier waarnam, heeft een betrekking te Haarlem gekregen. In haar plaats is be noemd mej. A. Boer uit Gouda.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4