mJbiMK' Beurs van Amsterdam. 2.000.000 onder hypothecair verband der te bouwen schepen, terwijl zij voorts de beschikking kan krijgen over 500.000 door middel van de uitgifte van inkomst obligaties. "Daar voor den bouw van de benoodigde twee nieuwe «ihepen onge veer 6.000.000 zijn vereischt en de maat schappij t. z. t. zelf 2.000.000 beschik baar kan stellen, heeft zij zich tot de regeering gewend met het verzoek voor de resteerende anderhalf millioen gul den den staat nevens zijn reeds bestaan de aandeelenbezit te doen deelnemen ia een te ereëeren 4J pet. (niet cumulatief) prefer, aandeelenkapitaal van 2.000.000. Het komt de regeering voor, dat alles zins termen aanwezig zijn om de maat schappij op deze voor haar balanspositie minst bezwarende wijze te helpen haar dienst tot concurrentie in staat te hou den. In het belang van het behoud der nationale lijn op Engeland en van haar blijven varen uit Vlissingen vond de wet van 5 Maart 1921 haar grond; de waar borgen voor een en ander zijn neerge legd in de statuten, doch geven de maat schappij tegenover de voor haar daaruit voortvloeiende opoffering, wel eenige moreele aanspraak op hulp om de haar toegedachte rol behoorlijk te blijven ver vullen. Het is de bedoeling, dat op de 4i pet. inkomstobligaties (niet cumulatief) over eenig jaar slechts rente verschuldigd zal zijn, indien en voor zoover de exploita tierekening over dat jaar eep, overschot zal aanwijzen, na aftrek van een bedrag van 225.000 (te weten 150.000 wegens de 20-jarige annuïteit der hypothecaire leening en 175.000 wegens afschrijvin gen). Nederland en de Spaansche burgeroorlog. Op de vragen van den heer Wijnkoop betreffende het niet convooieeren van den vrachtvaarder Sarkani door den kruiser Java, de regeling van de clea ring tusschen Nederland en Spanje, de bevrijding van de bemanningen van de Andra en de Sarkani en de waarneming van de zaken van het Nederlandsche gezantschap te Madrid, heeft de Minister van Bultenlandsche Zaken, mede na mens den Minister van Defensie a.i. en den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, het volgende geantwoord: De commandant van H. Ms. „Java" weigerde konvooi aan den Nederland- schen vrachtvaarder „Sarkani" omdat hij hiertoe opdracht had van den Minis ter van Defensie a.L In verband met de uitgesproken ver onderstelling, dat het volkomen zou vaststaan, dat het schip te Rotterdam alleen levensmiddelen innam, wordt medegedeeld, dat zulks juist niet vol komen vaststond, omdat de reeder ver zuimd had bijtijds konvooi aan te vra gen, ofschoon op de noodzakelijkheid daarvan ten einde afdoende controle op lading en reisroute te kunnen uitoefe nen, uitdrukkelijk gewezen was. De ver klaring van de rijksambtenaren van in voerrechten, en accijnzen behelsde slechts de mededeeling, dat met hun medeweten geen andere lading dan levensmiddelen was geladen, terwijl de Rotterdamsche rivierpolitie weigerde een verklaring af te geven, dat er geen andere lading kon Zijn ingenomen. Dat het s.s. „Sarkani" na Rotterdam geen enkele haven meer aandeed, stond eveneens niet vast. Het zou uiterst nadeelig voor de Ne derlandsche scheepvaart en voor den Nederlandschen handel geacht moeten worden, Indien door Nederlandsche oor logsschepen een vrachtvaarder zou zijn beschermd, waarvan niet volkomen vaststond, dat hij geen vrijwilligers, wa pens of munitie voor Spanje vervoerde, zulks te meer waar het schip in kwestie reeds bij een vorige reis in dit opzicht onder verdenking stond. De op 6 Novemt^r 1936 ingestelde auto nome clejving fie?*t ten doel, de hou ders van achterstallige handelsvorderin gen op Spanje te beschermen. Daarne- vens wordt deze maatregel benut om de financiering van nieuwen uitvoer naar 1 Spanje mogelijk te maken, hetgeen met het oog op den vorengenoemden opzet van de autonome clearing slechts kan geschieden door een gedeelte van den invoer van Spaansche producten met 1 uitvoer naar Spanje te compenseeren, 1 terwijl het overblijvende gedeelte be stemd blijft voor de ontdooiing van acn- terstallige vorderingen. De getroffen maatregelen werken in het algemeen be- lang van Nederland en hebben ook ove- rigens, blijkens het verloop van den han del tusschen Nederland en Spanje, geen 1 ongunstige uitwerking gehad. i Invoer Uitvoer uit Spanje naar Spanje Jan.-April 1937 4.123.509 4.803.615 Jan.-Aprll 1936 4.825.000 3.169.000 Van een nadeelige situatie ten opzich- te van b.v. Engeland en Frankrijk kan reeds hierom niet worden gesproken, aangezien Engeland voor de totstand- koming van compensatietransacties geen voorwaarden stelt ter zake van de ont- dooiing van achterstallige vorderingen en Frankrijk een clearingvedrag met Spanje heeft gesloten, krachtens net- welk de Spaansche invoer voor een ge deelte (25 pet.) in vrije deviezen wordt betaald. Voor zoover der regeering bekend, zou den een twee-en-twintigtal opvarenden van het onder Panameesche vlag varen de s.s. Andra zich momenteel in een ge vangenis in de omstreken van San Se bastian en de opvarenden van het Ne derlandsche s.s. „Sarkani" zich aan boord van hun schip in de haven van Ceuta bevinden. Er is bij herhaling bij de betrokken Spaafische machthebbers op aangedrongen de Nederlandsche op varenden van. de bovenbedoelde schepen spoedig weder in vrijheid te stellen. In antwoord op de vraag betreffende de waarneming van de zaken van het Ned. gezantschap te Madrid wordt ver wezen naar de mededeeling van de re geering in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van bultenlandsche zaken voor 1937, en lui dende „Wat de zorg voor de zaken van H. Ms. gezantschap te Madrid betreft, is de toestand nog steeds deze, dat de vice- consul te Madrid belast is met de waar neming der zaken van het gezantschap. Het staat aan de Spaansche regeering om het mogelijk te maken, de Neder landsche vertegenwoordiging te Madrid weder op een voet te brengen, die meer in overeenstemming is met de betrokken belangen en verhoudingen." Aan deze mededeeling kan thans niet anders worden toegevoegd dan dat be doelde vice-consul zich op voortreffelijke wijze van zijn moeilijke taak kwijt. Raad van State. Gemeentelijke melkvoorziening op scholen. De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State behan delde heden een beroep van den Raad der gemeente Rotterdam, tegen het be sluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot wijziging der ge- meentebegfooting voor 1936. De Raad heeft namelijk op 12 November jJ. voor melde begrooting gewijzigd in dien zin, dat een uitgaafpost wordt verhoogd en omschreven; „verstrekking van melk aan schoolkinderen". Hiertegenover werd tie post van onvoorziene uitgaven met een zelfde bedrag verlaagd. Gedeputeerde Staten hebben overwo gen, dat onder de flnanqieele omstan digheden, waarin Rotterdam verkeert, aan de eischen van een goed financieel beleid slechts wordt voldaan indien alle niet wettelijk verplichte uitgaven tot het in strikten zin noodzakelijke beperkt worden gehouden ep dat daarom bij de beoordeeling van uitgaven voor uitbrei ding van de gemeentelijke bemoeiingen buiten beschouwing kan worden gelaten de vraag, of de voorgenomen voorzienin gen menschelijk zouden moeten worden geacht. Het gemeentebestuur betoogde, dat de voorgenomen voorziening uit een oogpunt van volksgezondheid wensche- lijk, doch toonde, naar het ooordeel van Gedeputeerde Staten, niet aan, dat zij uit dat oogpunt ook in strikten zin nood zakelijk zou zijn. Het beroep der gemeente Rotterdam werd /ter vergadering van den Raad van State toegelicht door den Rotterdam- schen wethouder van onderwijs de heer J. Ratté. Hij zette uiteen, dat in geen enkele wet of Koninklijk besluit iets te vinden is van een algemeen beginsel, dat ge meenten, die een extra uitkeerlng ont vangen uit het werkioosheidssubsidie- fonds, geen uitgaven mogen doen dan die, welke op een wettelijke verplichting berusten. Andere posten, die ook niet op een wettelijke verplichting berusten, zijn dan ook goedgekeurd, o.a. subsidie aan den armenraad. Voorts beriep pleiter zich op het Kon. besluit van 19 Novem ber 1900, waarbij verstrekking van voe ding en kleeding aan schoolkinderen mógelijk is, welk K. B. Gedeputeerde Staten te eng wordt geïnterpreteerd, n.L in dien zin, dat voedselverstrekking alles mag plaatst hebben als de betreffende leerlingen andere de schóól niet zouden bezoeken. Integendeel is sinds 1900 de voedselvoorziening steeds opgevat als een algemeen middel om „het schoolbe zoek te bevorderen. Dat deze bevordering nog noodig is, houdt o.a verband met de groote werkloosheid. Op dergelijke bij komstige uitgaven dient dan ook niet te worden beknibbeld. Er zijn nog tallopze andere overwegingen mogelijk, zjoals bevordering v&n dë veeteelt, van de ge zondheid en van de samenwerking tus schen stad en platteland, maar hoe sym pathiek deze overwegingen ook zijn, B. en W hebben deze zaak alleen opgezet als een aan het onderwijs verbonden aangelegenheid. Bovendiein sluit de maat regel geheel aan bij de sedert 1900 ge vestigde interpretatie van het betreffen de Kon. besluit. De beslissing der Kroon volgt later. De positie der slagers. Het Comité tot Opbouw in de Vleésch- warenbedrijven te 's-Gravenhage heeft aan den Minister van Landbouw en Vis- scherij een adres gezonden, waarin be toogd wordt, dat sinds Maart 1926 de po sitie der slagersbedrijven weder zeer be langrijk slechter is geworden, terwijl het distributie-apparaat steeds meer over bezet geraakt en de vleeschconsumptie in een jaar tijds met 20 pet. is teruggeloo- pen. Iedere prijsverhooging leidt onher roepelijk tot verdere inkrimping van het vleeschgebrulk. Adressant ziet alleen uitkomst: a. door afschaffing' van de accijnzen en crisisheffing op rundvleesch; b. door de omzetbelasting niet toe te passen op vleesch; c. door een politiek te voeren, die zal leiden tot verlaging der vleeschprijzen. Op deze wijze alleen, zegt adressant, j zal het mogelijk zijn tegelijkertijd het belang van het publiek in het algemeen en dat van den Nederlandschen Slagers- J bond in het bijzonder te dienen en laatstgenoemde groep van Nederland- l sche burgers te redden van een anders i wissen ondergang I Het Indische huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prnses Juliana. Vorming van de Juliana-Jeugdstichting- Naar wij vernemen heeft het Indische comité voor de aanbieding van een hu- welijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana een belangrijk bedrag ter be schikking gesteld, teneinde daaraan een bestemmihg te geven voor een algemeen doel, waarvoor in Indië belangstelling bestaat. In overleg met de hier te lande ge- J vormde commissie van advies onder voorzitterschap van dr. Meyer Ranneft "heeft H.~K.~H. de Prinses aan den wensch van het in Indië gevormde comité vol daan. door bovenbedoelde gelden be schikbaar te stellen voor het in 't leven roepen van een stichting, welke ten doel heeft het bevorderen van de lichame lijke en zedelijke ontwikkeling en ont spanning voor de Indischs jeugd. Aan de stichting zal de naam van Juliana- Jeugdstichting worden gegeven. Het comité uit Indië heeft dezer dagen aan het Prinselijk paar als laatste ge schenk doen toekomen een aantal films, welke betrekking hebben op de feeste lijkheden, die hl Indië ter gelegenheid van hét Prinselijk huwelijk gehouden zijn, vergezeld van een album met uit voerige beschrijving, het geheel vervat in een fraaie houten cassette, die met het K.L.M.-vliegtuig „Kieviet" naar Ne derland is overgebracht. Het fraai be werkte album is evenals de cassette in Indië vervaardigd Z. K. H. Prins Bernhard Koninklijk Commissaris van de Jaarbeurs. De installatie. In de gistermiddag gehouden verga dering van den Raad vay Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht is Z. K. H. Prins Bernhard der Nrderlanden geïnstalleerd als Koninklijk Commissaris. De voorzitter van de Jaarbeurs, dr. F. H. Fentener van Vlissingen hield een korte begroetingsrede, waarin hij den Prins dankte voor de aanvaarding van de hem toegedachte taak. De heer Fen tener van Vlissingen noemde het een ge lukkig voorteeken, dat de aanvang der werkzaamheden vans Z. K. H. samenvalt met het oogenblik, waarvan gezegd kan worden, dat de tweede periode van in zinking tijdens het bestaan van de Ne derlandsche Jaarbeurs achter den rug is. x Na de installatie oveihandigde de voorzitter aan Z K. H. het insigne van het lidmaatschap van den Raad van Be heer. Onmiddellijk daarop werd een aan vang gemaakt met beraadslagingen van internen aard. Om half zes vertrok de Prins van het administratiegebouw dpr Jaarbeurs naar Soestdijk. Kring v. directeuren en administrateurs Van bedrijfsvereenigingen ter uitvoering van de Ziektewet. Dezer, dagen is te Utrecht onder voor zitterschap van den heer mr. M. H. de Jong de algemeene Jaarvergadering ge houden van bovengenoemden Kring. Het Jaarverslag en de 'Jaarrekening werden onveranderd goedgekeurd. Inplaats van qe aftredende bestuurs leden, de lieeren mr. B. Bouman, uit Amsterdam en J. C. Mebius, uit 's-Gra venhage, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden tot leden van het be stuur benoemd de heeren mr C. F. Haar man te Groningen en dr. G. F. Fortanier te Rotterdam. Het secretariaat van den Kling is op gedragen aan dr. Fortanier (adres Pieter de Hooghweg 110, Rotterdam). DrvJH. J. Lovink. Het Tweede Kamerlid dr H. J. Lovink is gisternamiddag een ongeval overko men dat betrekkelijk nog goed is afge- loopen. Terwijl de heer Lovink omstreeks half vijf op den Pompstationsweg een flètsrit maakte is hij van zijn rijwiel ge vallen waarbij hij een fractuur aan zijn dijbeen bekwam. De auto van dew G.G.D. was spoedig ter plaatse waarna dr. Lo vink ter verpleging is overgebracht naar het diaconessenhuis „Bronovo" Naar wij gisteravond laat vernamen was de algemeene toestand van den heer Lovink naar omstandigheden gunstig. Zooals men weet heeft di. Lovink in de Kamer zitting voor de Chr.Historische Unie doch zich bij de verkiezingen welke heden zijn gehouden, niet meer voor een candidatuur in de Tweede Kamer beschikbaar gesteld. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Vergadering van Dinsdag 25 Mei. Voorzitter: jhr. mr L. E. M v Flsenne, In de vergaderzaal van de Tweede Kamer zijn hedenochtend te elf uur d«i Provinciale Staten van Zuid-Holland ill gewone zitting büeen gekomen, onder voorzitterschap van jhr. mr. L. E M. von Fisenne. De voorzitter opende de vergadering met gebed. 'Tot leden van de Staten werden toe gelaten de heeren Van Kranenburg (s.ü. a.p.), Robitsh (r.w.) en In 't Veld (herv. ger). Hierna werden de afdeelingen getrok ken. Zonder eenige discussie werden de overige agendapunten afgedaan, waarna de voorzitter te half 12 de vergadering verdaagde tot Donderdag 27 Mei te 11 u. De nieuwe commissaris der Koningin in Groningen. Gisteren beëedigd- De nieuwe commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Lint horst Homan, is gistermiddag om half vier ten paleize Het Loo door de Konin gin beëedigd. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zuid-Holland: tot dijkgraaf van het hoogheemraad schap van Schieland de heer C A. W. Beelaerts van Emmichoven, te 's-Gra venhage, met machtiging om buiten het gebied van dit hoogheemraadschap te wonen met ingang van l Juli 1937, tot dijk graaf van het waterschap De Hoeksch© Waard, Ph. van den Hoek, te Strijen en A. B H. Vlielander, te Numansdorp. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 26 Mei. Aangevoerd 993 partijen. 1 Prijzen: le kw. 21—23, 2e kw. 18-20. Handel matig. Brand in een vuurwerkfabriekje te Leeuwarden. Twee menschen omgekomen. Te Leeuwarden heeft een ernstige brand gewoed in het hoofdgebouw der Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabriek van de firma J. N. Schuurman aan de Harlin- gertrekweg. Het complex bestaat uit een viertal gebouwen, resp. van steen cn plaatijzer. Hedenmorgen waren de mees terknecht, de 46-jarige B Laskewitz en de leerling-monteur, de achttienjarige B. de Vries in het hoofdgebouw bezig met het vervaardigen van fakkels en lonten. Omstreeks half 11 zagen omwonenden en in het veld werkende arbeiders groote gele rookwolken uit het gebouw opstij gen. Zij snelden te hulp, "doch door de ontzettende hitte, welke het fel bran dende vuurwerk ontwikkelde, konden zij niet naderen. De oorzaak van den brand is met geen mogelijkheid na te gaan, daar de beide in de werkplaats aanwe zige mannen in de vlammen zijn omge komen. Vermogdelijk zijn ze door de ge weldige rookwolken bedwelm^- terwijl langs de wanden kisten met Romeinsche kaarsen en Chineesch licht stonden op gesteld, die onmiddellijk vlam moeten hebben gevat, waardoor de mannen door het vuur omringd, geen uitweg hebben gevonden. Uit het feit, dat het stoffelijk over schot van B. de Vries OP de volderbaiken is gevonden, concludeert men, dat hij op den lontenzolder, waar 3G0 meter wa ren geborgen, heeft gewerkt en geen kans heeft gezien naar buiten te komen. In een naast gelegen gebouw werkten de overige arbeiders der firma, zekere P. Dekkinga en A. Laskewitz, terwijl daar mede aanwezig was de mede-firmant de heer P. A. de Bruin. Toen (leze men schen het eigenaardige geruisch, dat met het ontbranden van het vuurwerk ge paard gaat, hoorden, vluchtten zij ijlings en doodelijk ontsteld het veld in. k De politiebrandweer uit Leeliwarden was spoedig met twee motorspuilen aan wezig en richtte het eerst de stralen op het buskruitmagazijn, dat links naast het brandend gebouw was gelegen. Ieder in de byurt werd op het gevaar van een evèntueei hevige ontploffing attent ge maakt. Gelukkig is het zoover niet ge komen. De brandweerperkte het vuur in, dat het hoofdgebouw geheel verniel de. Muren moesten omver worden ge haald Uit den grond heeft men later de geheel verkoolde lijken der slachtoffers gegraven, die per politiebrancard naar de Noorcfer begraafplaats zijn'vervoerd. „Weenen aan de Vecht". Ten gerieve van vereeniglngen en par ticulieren, die nog nader wenschen te worden ingelicht omtrent het liefdadig- heisfeest „Weenen aan de-Vecht", dat op 19 Juni op kasteel Nijenroode zal wor den gegeven, zal de voorzitter van liet organiseer end comité mr. L. J. A. Trip, president van De Nederlandsche Banïc, op een nader te bêpalen tijdstip voor de A.V.R.O.-microfoon een toelichting geven 'over opzet en bedoeling van dezen avond. Inlichtingen zijn voorts steeds te krij gen bij het secretariaat van het comité: Reguliersdwarsstraat 108—114, telefoon 34520. Felle brand te Haarlem. Gisteravond heeft in een kruideniers winkel, annex drogisterij aan de Baxend- senstraat een felle brand gewoed, waar bij de eigenaar, de 30-jarige heer J. R. ernstige brandwonden aan gelaat en armen heeft opgeloopeq De juiste oorzaak van den brand is nog neit bekend, aangezien de toestand van den heer R van dien aard is, dat hij niet kanworden verhoord. Men ver moedt echter, dat hij in het vertrek ach ter den winkel, dat als opslagplaats diende, was heeft willen smelten, waar door de zeer brandbare stof vlam vatte. De buren zagen den heer R. plotseling naar buiten snellen met gedeeltelijk ver brande kleeren, terwijl in den winkel een hevigen gloed zichtbaar was. Zij waar schuwden de brandweer, die spoedig met eenlue stralen, od de waterleiding het vuur aantastte. Doordat aan de achterzijde allerlei chemicaliën waren opgeslagen, ontwik kelde zich een verstikkende rook, welke het aanvankelijk onmogelijk maakte het huis Wpnen te dringen. Vrij spoedig was het vuur echter be dwongen en toen bleek, dat de achter kant van het benedenhuis vrijwei ge heel was uitgebrand. De heer R. had zich naar het St. Eli- sabeth-Gasthuis begeven, om zijn won den te laten verbinden. Hier constateer de men, dat hij er vrij ernstig aan toe was. Zijn vrouw, die bij het uitbreken van de brand op de bovenverdieping ziek te bed lag, was door het voorgevallene zeer overstuur. Zij is bij kennissen on dergebracht De heer R. was verzekerd tegen brand en bedrijfsschade Politieke schermutselingen tussche» i N.S.B.-ers en politieke tegenstanders. Tweemaal dreef de politie m«t sabel en gummistok de belhamels uiteen. Vier gewonden. Vannacht zijn N.S.B.-ers en politieke tegenstanders in Den Haag tweemaal handgemeen geraakt. De eerste ontmoeting tusschen beide partijen had plaats omstreeks midder nacht. Dertig N.S.B.-ers waren op dat uur bezig, pamfletten te werpen in de bussen van bewoners in de Ompasstraat. Zij werden door eenige honderden politieke tegenstanders gevolgd, die op den hoek ivan de Compasstraat en de Magneet straat de N.S B.-ers met steenen begon nen te bekogelen. De politie gréep toen in en Joeg de menschen met sabel en gummistok uiteen. Een 16-jarige en een 28-jarige Scheve- ninger liepen verwondingen op. Zij wer den in de ziekenverpleging in de Duin straat verbonden en konden" hierna" on eigen gelegenheid huiswaarts keeren Geen van beiden wist mede te deelen of hij van de politie dan wel van een van de vechtersbazen een klap heeft gekre gen. Dezelfde N.S.B.-ers werden een uur latei andermaal lastig gevallen. Achter volgd door ongeveer honderd politiek*» tegenstanders raakten partijen slaags op den hoek van de Van Boetzelaerlaan en den Kranenburgerweg. Wederom maakte de politie door een charge met sabel en gummistok een ein de aan de vechtpartij. Ook hier vielen twee slachtoffers. De 3C-Jarige W uit de Frankenstraat en de 22-jarige B. uit de Jacob Gillesstraat werden gewond en konden, na in het Roode Kruiszlekenhuis verbonden tc zijn PP eigen gelegenheid huiswaarts keeren Noch de een noch de ander wist hoe hij gewond was geraakt. De politie zet het onderzoek naar de daders van deze relletjes voort. Botsing tusschen vrachtauto en autobus. Een doode, zes personen gewond. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op 'den rijksweg in het gehucht TJamsweer (gem Appingedam), bij het passeeren, een autobus van de Damster auto-maat- Schappij te Appingedam, waarbij behal ve de chauffeur zes personen waren gezeten, onder wie enkele kinderen, in botsing gekomen met een vrachtauto uit Groningen, bestuurd door den heer M. Jager, vrachtrijder te Overschild. 4 De autobus kwam door de botsing aan den rechterkant van den weg terecht, waar hij tegen een boom reed De inzit tenden werden allen dan de schouden gewond. De chauffeur, de 30-jarige a Mengedoth uit Appingedam, was er evenwel het ergst aan toe. In hopeloo- zan toestand werd de man naar het Aca- demisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Tijdens het vervoer is hij ovör- ledeh. De zes gewonden zijn, na door drie ge- neesheeren te zijn verbonden, naar hun woningen overgebracht. Vooral de autobus was deerlijk geha vend. De vrachtwagen werd aan de voor zijde beschadigd. Naast den chauffeur van deze auto zat een M-jarige jcmgen die evenals de bestuurder met den schrik vrij kwam Wel klaagden zij over inwen dige pijnen, doch niettemin hebben bel den met een andere auto de terugreis f naar Groningen aanvaard. I De muggenplaag op het IJsselmeer Mei de warmte verergerd. De schepen, welke, komende van het IJsselmeer, de Oranjesluizen passeeren zijn met een dikke laag muggen bedekt. De schippers zijn van meening, dat df ipuggenplaag de laatste dagen zeer is \erergerd. De schepen voeren vaak In een wolk van muggen, zoodat dé schip pers genoodzaakt waren tijdelijk voor anker te gaan om zich voor de insecten In hun kajuiten te bergefi. RADIONIEUWS A.N.P. Donderdag 27 Mei. Hilversum I, 1875 M. 8.-, KRO, 10.— NC RV, 11.— KRO; 2—12 NCRV: 8.Gram ofoon; 8.40 Plechtige Hoog mis; 10.Gramofoon; 10.16 Morgendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Gewijde voordracht (metmuzikale omlijsting); 12.Berichten' 12.15 KRO-orkest^n gramofoon; 2.Hand- werkcursus; 3.Violen en piano; 3.45 Bij bellezing; 4.45 Cyrsus handenarbeid voo de jeugd; 5.16 Gramofoon; 5.35 Christ JVfondaccordeonvereeniging „De kleine ba zuin"; 6.40 ONTV-kwartiertjè; 7.Berich ten; 7.15 Friesch halfuur; 7.45 Reportage; 8.— Berichten ANP,, Herh. SOS-Berichten; 8.16 Koorconcert m.m.v. vocaal kwartet; 9.15 „De By beltentoonstelling in Amster dam", lezing; 9.45 Gramofoon; 10.— Be richten ANP; 10.05 Hartvelt-kwartet; 11— 12 Gramofoon; Hierna schriftlezing. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitzending: 8.— Verkiezingsuitslagen; 8.30 Gramo foon; 10.Morgenwijding; 10.30 Orgel en zang; 11.30 Kovacs Lajos' orkest; 12.18 Lo> Argentines en soliste; 1.Kovacs Lajoi^ orket; 2.-— Voor de vrouw; 2.30 Zang; 8.-— Naaicursus; 3,46 Gramofoon; 4.Voor ris ken en thuiszittenden; 4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinderen; 6.30 De Palladians; 6.23 —6.55 Sportpraatje; 7.— Voor de kinde ren; 7.05 AVRO-Dansorkest^ 7.30 Engel- sche les; 8.Berichten'ANP, Mededeelin-' gen; 8.10 Radiotooneel met muziek; 9-80 lladiatooneel met muziek; 10-30 AVR0- Dansorkest; 11.Berichten ANP. Hierns Kovacs Lajos' orkest; 11.40—12 Gramo foon. Droitwich 1500 M.: 11.2511.50 Dansmuziek (gr.); 12.10 Het BBC-Welsch-orkest en solist; 1.06 De BBC- Zangers; 1.86 Sportreportages1.602.20 Gramofoon; 3.35 Sted. Orkest Bournemouth en solist; 5.06 Gramofoon; 5.20 Sportrepor- tage; Ö.36 Lou Preager en ztfn Band; 6.20 Berichte*6.40 Boekbespreking; 7.05 1ste acte „Die Zauberflötë", opera; 8.25 Variété programma; 9.— Taalkundige causerie; 9.20 Berichten; 9.40 „I protest", causerie; 9.45. Revue-programma; 10.20 Korle Kerk dienst; 10.40 Pianovoordracht; 11.20 BBC- Dansorkest; 11.6012210 Dansmuziek (gr-)* Radio-Paris 1648 ft!.: 7,10 en 8.20 Gramofoon; 12.35 Omroep orkest en soliste; 2.20 Gramofoon; 4.50 ,Zang; 5.05 Gramofoon; 8.06 Vioolvoor' dracht; 8.35 Zang; 8.60 Delune-Trio en zang; 10.05 Operette-concert; 10.60 Gramo- Ifoon. Keul«h 456 M.ï 6j60 Q. Fricke-orkest; 8M E. Börschel'a orkest; 10.20 Volksliederemconcert; 10.60 Gramofoon; 12.20 Ryksarbeidsdienst-orkest 2.36 Gevar. concert; 4.20 Omroepkleinor- kest; 6-20 Blaasconcert; 7.36 Keulsdhe w^enzangver«eniging; 8.30 Omroepor- t. iO.6012.20 iStuttgarter Volksorkeat, iKaiinkapel en Ibalalaika-prkest. gruaael 322 en 484 M.: l322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salon orkest; *1.30 Omroeporkest; 1.50—2.20 Gra mofoon; 6.60 en 7.20 Gramofoon; 8.§0 Om roeporkest en zang; 10.30—11.20 Gramo foon. 484 M.: 12,20 Gramofoon; 12.50 Omroep orkest; 1.30 Salonorkest; 1.50—2L20 en 6.20 Gramofoon; 6.35 Kleinorkest; 7.35 Gramo foon; 8.20 Omroepsymphonie-orkest; 10.30 —11.20 Viool en piano en gramofoon. Deutschlandsender 1571 M.: 8.30 HanB Bund's orkest; 9.20 Radiotoo neel; 10.20 Berichten; 10.40 Kamermuziek; 11.05 Weerbericht; 11.20—12.20 Dansmu- 474e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van 26 Mei. Hooge prijzen: 1000.—: 2003 6033 7833 16787 18018 400.—: 195 1596,7651 11101 13692 16827 200.—: 12364 j joo.r 717 1205 2880 2923 4266 5714 9572 10008 10770 12196 13184 15309 18309 18786 1975fl Prijzen van ƒ70. 24 49! 90 226 24Ö 277 295 302 309 491 549 614 649 666 1019 1416 1555 1560 1709 1811 1839 1881 2001 2026 2151 2165 2196 2351 2377 2416 2423 2541 2626 2073 2777 2883 2953 2990 3086 3168 3181 3195 3211 3283 3310 3650 3738 3756 3912 3913 3934 3964 4091 4108 4159 4395 4414 4522 4795 4894 4941 4942 5006 5023 5J39 5206 5386 5389 5419 5462 5511 5669 5711 6725 5837 5893 5934 6032 6181 6210 62*3 6248 6440 6559 6667 6685 6732 6758 6826 6908 6967 7042 7284 7405 7489 7501 7507 7620 7691 7606 7619 7862 7873 7879 8140 82Ó6 8300 8380 8423 8450 8457 8634 8759 8972 9010 9028 9056 9161 9185 9377 9508 9647 9760 9768 9878 9902 9938 10230 10239 10326 10350 10361 10502 10516 10599 10603 10662 10699 10713 10826 10937 10982 10988 11030 11039 11088 11116 11135 11294 11686 11746 11748 11759 11889 11901 11949 11979 11991 12052 12148 12189 12242 12498 12|22 12649 12681 12711 12776 12785 12955 1»25 13086 13252 13410 13607 13903 13998 14047 14074 14144 14145 14211 14336 14630 14708 14855 14939 14958 14990 15016 15072 16213 15402 15507 15512 15699 15755 15867 16006 16246 16367 16691 16702 16763 16817 16993 16995 17040 17053 17168 17181 17373 17421 17423 17650 17814 17975 18005 18454 18642,18863 18898 18901 18944 18966 18988 19224 19045 19318 19480 19524 19728 19869 19885 19917 19947 20160 20226 20334 20843 20367 20652 20737 20736 20774 20779 20843 Nieten» 21 40 52 60 83 88 109 183 153 248 264 293 394 411 487 507 511 518 563 569 576 593 652 688 /05 720 731 744 811 1000 1022 1060 1194 1138 1197 1214 1228 1264 1281 128d 1290 1291 1336 1355 1383 1899 1435 1436 1437 1461 1478 1535 1557 1576 1589 1591 1615 1621 1704 1719 1748 1810 1844 1869 1930 1940 2004 2007 2028 2094 2111 2115 2144 2162 2207 2287 2306 2333 2347 2367 2422 2436 2492 2498 2622 2656 2671 2698 2700 2747 2764 2767 2823 2826 2841 2843 2347 2854 2856 2857 2928 2935 2943 2980 2981 2996 3012 3061 3072 3079 3104 3150 3161 8175 3214 3229 3267 3285 3334 3336 3375 3399 3405 3406 3526 3529 3567 3590 3600 3616 3624 3687 3704 3754 3765 3769 3813 3875 3891 3984 4001 4026 4038 410% 4160 4152 4168 4183 4298 4330 4402 443fl\j X 4442 4451 4464 4480 4499 4501 4510 4578 4591 4604 4163 4617 4631 4668 4705 4707 4713 4717 4754 4758 477? 4784 4798 4858 4869 4936 4943 4954 4990 5008 GOUDA, 26 Mei 1937. Ernstig ongeval te Iteeuwijk. Kappersbediende op weg naar Gouda onder auto geraakt en zwaar ge- Hedenmorgen omstïeeks acht uur vond te Reeuwük een zeer ernstig ongeval plaats, dat waarschijnlijk aan' een ze ventien jarigén jongen het le,ven zal kosten. De 17-jarige kappersbediende Cof Voor- douw, wonende te Zwammend am, passeerde met nog een aantal personen de Keeuwyk- sche brug te Reeuwyk. De jongen, liet zich door een auto voorttrekken. Ter hoogte van het Raadhuis slipte hjj en kwam te vallen. Op het zelfde moment passeerde hem een vrachtauto van de zajtkenhandel W. Koe man en Zooji te Gouda. De jongeman werd aangereden, waardoor hy een ernstige hootdfractuur bekwam. Toevalligerwijze bevond zich op dat mo ment juist de heer Van Velzen uit Gouda daar ter plaatse, die lid is van de E. H. B. O. Deze verleende onmiddeliyk de eerste hulp, terwyl dokter Batelaan te Reeuwyk werd gewaarschuwd. Deze oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis te Gouda dringend noodzakelijk, waarop het slachtoffer in zorgwekkenden toestand met de auto van den G.G.D. naar het St. Josephpaviljoen werd vervoerd. Het ongelukkige slachtoffer was kappers bediende by den heer Arts in de StoolBteeg. Openbare vergadering Christelijk Historische Unie. Aan den vooravond Van den verkiezings dag heeft de, afd. Gouda der Christeiyk His torische Unie in het Blauwe Kruis nog een vergadering belegd om voor het laatst te spreken over de beteekenis van den verkie zingsstrijd. D'e belangstelling vOor deze bij eenkomst was echter zeer gering; slechts 10 personen waren aanwezig. Na een openingswoord van den w.n. voor zitter, den heer J. J. Straub, heeft mr. G. E. van Walsum, adj.-secretaris van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam, een in leiding gehouden. De heer van Walsum zei- de, dat by dieze verkiezing niet door het Nederlandsche'1 volk moet worden beslist over de samenstelling van een nieuwe re geering, doch over de samenstelling van de volksvertegenwoordiging. Deze verkiezing Mei samen met de door de regeering aan-' hangig gemaakte grondwetsherziening. Uit voerig stond "spr. stil by de acht verschil lende wetsontwerpen waaruit die grond wetsherziening bestaat en beschreef de pro cedure welke hiervoor moet worden gevolgd. Tot slot wees de inleider er op, dat het volk groote verantwoordelykheid draagt by de samenstelling der nieuwe volksvertegen woordiging, welk eover de voorgestelde grondwetsherziening zal hebben te beslis sen. Kantongerecht Gouda. Zitting van hedennw rgen. Visachcn in verboden water. De niet verschenen J. G. H. te Moor drecht fceeft met een zegen in verboden wa ter gevischt. De getuigen M. v. d. S. èn B. j. v. V. te Mool^cht, nebben het gezien. Verd. werd conf&fm den eisch tot hec by verstek gewezen vonnis veroordeeld. Ongestempeld vleesch. C. v. d. V. te Ammerstol stond voor d^ aangehouden zaak terecht betreffende het in voorraad hebben van ongestempeld vleesch. Verd. wees opnieuw op de gebrekkige gelegenheid tot aangifte. Verd. gaf het feit wel toe, maar zeide niet anders te hebben kunnen handelen, y. De ambtenaar van het O.M. was het daarmede niet geheel eens, al wilde spr. met de omstandigheden rekening houden. De eisch luidde f 7.50 stfbs. 3 dagen. Het 6^22 5054 5065 6078 5084 5151. 6244 5303 vonnis was 5.— of 2 dagen. 5308 5315 5325 5326 5331 5336 5373 5384 5394 5416 5501 5509 5620 5667 5698 5691) 5724 5738 5762 5798 5822 5863 5868 587/ 5889 5951 5973 5987 6003 6261 629J3 6299 «841 6368 6501 6561 6178 6581 6584 6690 6«a0 6664 6670 6708 6710 6729 6770 6833 6868 7014 7052 7054 7065 7.131 7155 7199 7281 7285 7408 7439 7479 7505 7510 7619 7610 7634 7638 7646 7658 7669 7730 7774 7782 7815 7829 7837 7912 7929 7935 7984 6620 8022 8026 8046 8095 8099 8110 8175 8181 8243 8392 8436 8498 8515 8516 8539 8568 8580 8606 8644 8655 8677 8683 8687 8708 8730 8761 8846 8851 8856 8857 8901 8916 8926 8943 8947 8948 9012 9061 9069 9088 9146 9148 9243 9371 9452 9460 9472 9505 9531 9568 9568 9703 9705 9760 Verkeersbeleranvering ie water. G. v. d. V. te Rotterdam, gezagvoerder van de sleepboot „De Volkarak", voer met twee aanhangvaartuigèn naby Nieuwerkerk a. d .IJssel met zoodanige vaart, dat de schipper H? V. te Gouda niet kon passee ren. V 1 1 V. d. V. werd conform den eisch veroor deeld tot 10.boete of 2 dagen hechtenis. A. H. S, te Uithoorn, die evenmin ver schenen was, heeft in den IJssel zoo snel gevaren, dat de veerpont van A. B. te Gou derak door de te snelle golfslag werd be schadigd. Hiervoor eischté deze 17.60 ver-1 goeding. Een aanrijding. C. B. uit Bodegraven zou met zUn auto te snel gereden hebben, waardoor een aan rijding met een van rechts komenden auto ontstond. V». Verd. zeide, geen signals^ te hebben ge hoord. De getuige! C. P. uit Wad- diiocveeh heeft gezien dat verd. met een te groote snelheid reed, wat ook de getuige C. J. H. te Reeuwyk werd bevestigd. Het O.M. eischte 15*of 3 dagen. De kantonrechter veroordeelde de man tot 7.50 of 3 dagen. Niet ingeschreven jn Handels register. De timmerman P. G. te Ouderkerk a. d. IJssel heeft zyn onderneming niet inge schreven in het Handelsregister. Om hem daartoe alsnog in de gelegenheid te stellen, •werd de zaak 14 dagen aangehouden. Overtreding Winkelsluitingswet. B. N. H. v. L. te Gouda heeft op een Zon dagavond zyn winkel open gehad en een klant bediend. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werd de winkelier veroordeeld tot 3.— of 2 dagen. Laatste bijeenkomst van den Vrijheidsbond vóór de stemming. Dank van den Partyvoorzitter. Een zeer belangstellend publiek dat de Kunstmin-zaal der Sociëteit „Ons Genoe gen" geheel vulde, heeft gisteravond de laatste byeenkomst vóór de verkiefingen, welke door de Liberale Staatsparty „De Vryheidsbond" was georganiseerd, byge- istig den eisch werd verd. by irdeeld tot 10.of 2 dagen 9774 9793 9896 9959 10022 10084 10098 I hechtenis en, toewyzing der civiele vorde- Overd^om verstek ^sroo: W126 10134 10140 10167 10333 1034 110372 10400 10411 10545 10683 10661 10680 10681 10689 10811 10816 10830 10838 10842 10888 10960 10991 11045 11051 11095 11166 11221 11248 11258 11290 11292 11315 11348 11399 *1438 11458 11460 11462 11499 11504 11568 'U573 11639 11672 11722 11742 11766 11709 11813 11826 11840 11898 11962 12029 12081 12140 12143 12204 12260 12270 12292 12299 12450 12473 12604 12528 12550 12571 12621 12661 12691 12734 12747 12748 12756 12779 12791 12805 12862 12867 12890 12909 12934 '2950 13029 13117 13160 13256 13265 13356 1*398 13493 135i0 13590 13592 13636 13638 13648 13674 13660 13736 13746 13772 13787 18812 1383,1 13900 13945 14021 14062 14125 K138 14149 14210 14214 14225 14335 14362 U3'l 11400 14449 14421 14423 14433 14477 14478 '4514 14557 14564 14576 14604 14626 !468l 14d95 14709 14712 14847 14848 14868 14882 14916 14963 14979 14980 15006 15027 15090 15116 15145 15171 16178 15220 15305 <15362 16356 15377 15382 16394 16427 15466 15464 15495 15508 15536 15543 15548 16660 JM96 15602 15646 15689 15704 15729 15776 15899 15955 15987 16146 16218 16224 16312 «820 16337 16847 16360 16374 16383 16394 «8434 16486 16474 16494 16521 16554 16577 ring. Politiek Tandalisme. J. M. te Schoonhoven scheurde in zyn woonplaats biljetten van een mnur, die daar door een politieke party waren aangeplakt. De ambtenaar van het O.M. eischte daar voor 10.of 4 dagen. Het vonnis luidde 2.50 of 1 dag. 16637 16652 16667 16683 1697 16724 16884 16982 17012 17032 17050 17074 17104 17126 1"1S6 17172 17209 17227 17282 17290 17308 17320 17360 17370 17409 17431 17547 17598 17659 17660 17687 17694 17704 17752 17777 17794 17821 17829 17917 17929 17960 17989 18013 18054 18068 18005 18145 18161 18192 18224 18254 18262 18310 18324 18337 18343 18357 18282 18555 18658 18602 18613 18619 18626 18728 18762 18767 18791 18812 1888,. 18975 19019 19028 19131 19177 19186 19228 19311 19313 i9?17 19332 19346 19427 19547 19593 19597 19633 19635 19653 19670 19693 19697 19753 10/69 19781 19903 19908 19946 1D981 19996 20020 20057 20111 20121 20125 20173 20232 'WS5 20253 20341 20353 20868 20359 20379 20440 20451 20516 20530 20554 20556 20557 20601 20686 20628 20632 20658 20662 20668 '20683 20716 20727 20781 20826 20881 20913 5-0933 20936 20945 20953 Na' een inleidend wóórd v^n den w.11. voorzitter, den heer Ir. G. F. van der Want, trad allereerst op de heer C. G. Roos, bur gemeester van Lekkerkerk. Deze gaf de hoofdlynen weer waar het voor de liberalen by deze stembus om gaat. Spr. zette de be teekenis uiteen wat democratie is, her innerde er aan dat de grondwettelyke vry- heden waarop thans een aanslag wordt ge- yleegd, geschonken zyn door de liberalen en wees er op dat de jeugd, om haar plaats naar eigen wensch te kunnen innemen in het maatschappely k leven, dit alleen zal kunnen doen in een maatschappij, die ge grondvest is op de liberale begrippen. De jeugd kan alleen baat hebben by de vrye ontwikkeling van het individu en 'van het maatschappelyk leven. Vervolgens sprak Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van den Vryheidsbond, die een bloemlezing gaf van zyn ervaringen gedu rende deze verkiezingsperiode. f Aan het slot zyner rede heeft Mr. Wendelaar een harteiyk woord van dank'gesproken tot allen in de party die zich op eenigerlei wyze beyverd hebben om de liberale beginselen uit te dragen, daar voor propaganda te voeren of die als stille werkers achter de schermen het hugne hebben gedaan om de actie voor de verkie zingen te steunen door wóórd en daad. In 't byzonder richtte Mr. Wendelaar zioh tot Zyne Excellentie Van Udth de Jeude, die, dag in dag uit Was uitgetrokken om overal in het land te gaan spreken, waarby hy des daags zyn plichteh ajs Minister van Waterstaat in vollen omvang heeft vervuld. Daarnaast betuigde de voorzitter zyn groo te erkentelykheid voor de andere sprekers van den Vryheidsbond, de heeren Rpos en Mr. de Witt Wynen in 't byzonder, aan de besturen der Centrales en de talryjce afdee lingen, die nagenoeg alle groote activiteit hebben ontplooid. Naast deze uitte spr. zyn groote waardeering voor den reuzenarbeid, die op het bureau van den Vryheidsbond dn den Haag onder de bekwame leiding van den algemeen secretaris, Mr. J, Rutgers is ver richt. Als laata^ spreker trad op de Minister van Watezd&t Jhr. ir. O. C. A.Van Lidth de Jeude. In een vlot kort slotwoord uitte spr. zyn byzondere vreugde, na zyn eerste optreden hier ,ook, op dezen laatsten avond voor de verkiezing te Gouda te kunnen zyn, waar het traditie is dat de lijstaanvoerder dan tegenwoordig ia. Met goeden moed verklaarde spr. den stemmingsdag tegemoet te zien, ongeacht welk resultaat deze zal brengen. Spr. be sloot zyn opwekkend wooird met te herin neren aan he't bekende woord: „Ende deses- pereert niet"! Met een opwekking tot 3teun aan de lyst van den Vryheidsbond sloot daarop de voor zitter de byeenkomst. Aanbestedingen. De rijkswaterstaat te 's-Gravenhage heeft gisteren aanbesteed het aanbrengen van gefundeerde en gemetselde klinkerver hardingen, benevens het maken van tegel- en betonverhardingen op gedeelten, van weg no. 3 ('s-Gravenhage^—-UtrechtDrie bergen) onder de gemeenten Moordrecht en Waddinxveen, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was R- Byker te Haarlem, met 335.000. Het maken van één onderdoorgang met aansluitende keerpunten van gewapend be ton. in het gedeelte BodegravenMoor drecht (station) van den aan te leggen weg ino. 3 (Amsterdam—Bodegraven—Rotter dam) van het rykswegehplan, in de ge meente Moordrecht. Laagste inschrijvers waren A en J. den Ouden,, te Alphen a. d. Rijn, met lDl.700. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau vaan politie zyu te bevra gen de navolgende aldaar als gevonden ge deponeerde voorwerpen: een ledige acten- tasch, een sleutel, een damesrywiel, een bril ln koker. Verder zyn aan de navolgende adressen te bevragen: een dameshandwchoen,, N. de Jong, Gr. van Bloisstraat 15; een porte feuille, Smink, C. Huijgenstraat 63; ee», hal* ons gewicht, A. Verwey, Wachtelstraat 52; een zilveren ring, L. v. Heerem, Woudstraai "2T; een klei» zwart hondje, J. Vérgoed, Parkstraat 2; een schrijfgarnituur, Juffr. Smits, Karnemelksloot 118; een sleutel, W. de Knecht, Moordrechtsche Verlaat 7; een sleutel, P. Boegheim, Gr. van Bloisstraat 89- een, hamer, Lekkerkerk, Gr. van Bloisstraat 103; een doublé armbandhorloge, Mare chaussée, Noordwolde; een actentasch met inhoud, HL v. Vliet, Platteweg H 159, Reeu wyk; een hangertje van ,halskettnig, N. de JoRg, Korte Tiendeweg 2; een zilveren beurde, Lammertse, P. C. Bothstraat 94: C«-n padvindersmes, G. Oud* Groenendaal b6; een poes, Iberenaayl; ee^ vulpen, De Pater, Haastrechtsche Dyk D 33een blauw kindermutsje, II. Boer, Snoystrgat 63'; een klos wit garen, Kalmeyer, St. Josephstraat 32; een autoband, P. van Zwieten, Platte- Weg H 259; een glacé dameshandschoen, G. d- Jong, Adr. Vlackstraat I; een werk- rcjioen, Radegeie, Groeneweg 46A; een le dige portemonnait, F. de Korte, Turfmarkt 19; een portemonnaie met inhoüd, Kerper Gr. Florisweg 88; een portemonnaie, H. van -Maren, Weth. Vcnteweg H 87; een blauwe ceintuur, J. Meijer, Korte Tiendeweg 7; een poi temonoiiaie, De Bruin, Vorstmanstraat ')8; een gewicht, Lugthart, Boschweg 6; een groene ceintuur, 1'.egdeman., Blauwstraat 7; een zilveren halsketting, Ouwerkerk, Boomgaardstraat 112; een rywieltabch mei jnhoud, K. Brusbé, F. W. Reitzstraat 87; ten paar stofbrillen,, li. Stamps, Boelekaöe 75. Diploma Boek verkoopster. Ie 's-Gravenhage is geslaagd voor het diploma boekverkoopster Mej. Gerda van Hurk. Mej. van Burk genoot haar opleiding aan de 2-jarige vakcursus te Den Haag, inge steld door den Ned. Uitgeversbond en de Ned. Ver. tot Bev. van den Boekhandel. Nederlai Ische Jazz-Liga. Het bestuur van de afdeeling Gouda der Nederlandsche Jazz Liga organiseert een lezing door den Heer C. Buddingh uit JDor- ureent, getiteld „Armstrong en zyn invloed op de Jazzmuziek". De lezing zal gehouden worden op 27 Mei a.s. in de zaal Duynstee, Markt, en zal des avonds 8.15 uur aanvangen. Een onbeteekenend brandje. Hedennacht omstreeks 12 uur werd de politie kennis gegeven dat er vonken kwamen uit de houtzaagselketel van de meubeliabriek van den heer B aan. de Vest, alhier. Bij een onmiddellijk inge steld onderzoek bleek dat er een begin, van brand was ontstaan in bedoelde ketel. De brandweer die met een motor- spuit aanwezig was, heelt de brand ge- biuscht met eén stiaal Schade werd niet aangericht. Kath. J. M. Vereeniging. Wegens aftreden van den heer J. Groös ia de heer B. Verzyl gekozen tot voorzitter der K.J.M.V. Gonzaga. De heer A; Verhoef ■werd als bestuurslid herkozen, terwijl de heeren W.'Straver en G. Vonk als leden van het bestuur toetraden! De heer W. ötraver zal het secretariaat waarnemen. AGENDA. 29 Mei, 8 uur. Zaal „Kunstmin". Feestavond „Ter Gouw". 8 Juni 11 uur „Ter GouW"„ bovenzaal. Al- gem. Vergadering Zuid-Holl. Water- schapsbond. UIT DEN In Amsterdam-Noord heeft de politie voorts een troep politieke fanatici uiteen gedreven, waarbij een man een slag met een gummistok kreeg. FRANKRIJK. Zeeliedenstaking geëindigd. Heden wordt het werk hervat. Over eenstemming omtrent arbeidsvoor waarden. Gistermiddag hebben de minister-presi dent en de minister van handelsmarine ver gaderd. met ae vertegenwoordigers van, de zeeltedenbonden. Na de vergadering verklaarden de afge vaardigden, dat de besprekingen met de regeering tot eeri gunstig' resultaat hebben geleid en, dat de stakjjflg geëindigd was. De secretaris van den Bond van Zeelie den heeft medegedeeld, dat ten aanzien van de drie voornaamste punten overeenstem ming tot stand is gekomen, n.l. inzake de toepassing van de veertigurige werkweek, vacawtie met behóud van loon en een pen sioenregeling. Vandaag is m alle havens het werk her vat en de „Normandië" zal op het vastge stelde uur het anker licnten. Voor het bekend worden van de bereikte overeenstemming hadden verscheiden afge vaardigden van Algiers op het ministerie van handelsmarine een verzoekschrift ge deponeerd, waarin zy verklaarden, dat het niet toelaatbaar is, dat Algerie geheel {ver stoken is van vergindangen met het moe derland. In de sloot getuimeld. Zondagavond is een wielryder, die wat te veel van het „goede" had genoten, met rywiel en al naast het ry wielpad in'de rich ting Gouda in de sloot getuimeld. Wielrij ders, die achter hem reden, wisten den man, (lie nog tegenspartelde, op het droge te ha len, en brachten hem laten veiligheidshalve Het liep ip« de gaten. Door de pqlitie is een varken, dat by dén koopman W. op de Groote Haven opgefokt werd in een schuurtje, in beslag genomen. Het dier was niet gemerkt terwyl de hou der niet by de Grisisorganisatie was aan gesloten. LAATSTE BERICHTEN. Consumptiemelk regeeringscontract. 's-GRAViENHAGE, 26 Mei. Nederland sche Zuivelcentrale, 30 Mei tan. 5 Juni 1937 ëonswmptiemelk regeeringscoBtract, taxe- -gedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsaf dracht. Overmelk regeeringsminimumprys 4 cent. Afdracht by levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Prins Bernhard in den Haag. s-GRAVENHAGE, 26 Mei. Z. K. H. Prins Bernhard was heden in den Haag ter by- woning van de vergadering van den Raad van State. Verkiezingsopstootjes. AMSTERDAM, 26 Mei. De stembusstrijd heeft op verscheidene plaatsen in Amster dam vandaag opstootjes veroorzaakt. In de Ten Katestraat maande een agent van po litie een opgewonden menigte voor een stembureau tot doorioopen. De samenscho- 1 enden reageerden hierop door met steenen te gooien in de richting van den agent. Deze werd aan zyn knie geraakt en loste daarop een schot ln de lucht. Het schot trof een juffrouw die uit een raam het tumult gadesloeg. Zy kreeg een schampschot aan liet hoofd en is per auto van den G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Haar toestand is niet ernstig. 25 Mei. 26 Mei. Officieel. 8.9954 8.99 73.03 73.00 8.15% 8.18 30.67% 30.69 41.58 41.59 40.15 40.15 46.37% 46.37% 45.20 45.20 1.81% 1.81% 6.85 6.35 WISSELKOERSEN. Londen 'fieriyn Parijs 'Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Praag Prolongatie 1, part. disc. daggeld 54, registermarken 36, crediet sperrmarken 1754, effectensperrmarken 16%, reismarken 51, bankpapier 48. Overzicht Amsterdamsche Effectenbeurs. Kalme handel. Goed prijshou dende stemming. Koninklijken willig. Rubberaandeelen weifelend. Amerika gedrukt. Beleggings- markt stil doch prijshoudend. Hoewel de handel op de Amsterdam sche effectenbeurs heden, nog veel te wenschen overliet, was de stemming on danks de verklaringen van den Britschen minister van handel, omtrent de protec- tionnlstische politiek en ondanks het te leurstellende verloop van Wallstreet goed prijshoudend. De bemoedigende tpon, die .uit vele jaarverslagen klinkt, en de hoopvolle verwachtingen omtrent de ontwikkeling van het zakenleven hier te lande missen hun uitwerking niet. Het ieit, dat de werkloosheid te onzent aan het vermindeyen is, werkt in het bijzon der stimuleerend. De aandacht werd heden in de eerste plaats getrokken door Koninklijken die bij de opening niet veel veranderd waten, doch die zich lang zaam aan naar boven werkten totdat zich omstreeks midden beurs flinke vraag openbaarde zoodat de opwaart- sche richting in een snel tempo kon worden gevolgd. En tenslotte een koers winst van meerdere procenten kon wor den geboekt. Aankoopen voor bulten landsche rekening speelden hierbij klyr blljkelijk eveneens een rol Van de Ame- rlkaansche petroleumaandeelen waren het alleen Shell Unions die teekenen van aanwezigheid gaven. Op de afdee ling industrieelen waren Philips-aandee- len zoo goed als onveranderd. Aku's wa ren nauwelijks prijshoudend, Unilevers die ex 3 procent dividend werden geno teerd, konden zich goed handhaven. Een open hoek vormde zich in de aandeelen Fokker-vliegtuigen, die niet officieel werden verhandeld en daarbij verge leken met dë lnschrijvingskoers een aanzienlijke koerswinst aangaven. In hoofdzaak werd gehandeld tegen prijzen varieerende tusschen 165 pet. en 173 pet. De handel in tabakken was geheel tot stilstand gekomen Voor suikerfondsen was de stemming prijshoudend H.V.A.'s bewogen zich vrijwel voort^dürend Juist eveh boven 500 pet., Java Culturen en Nisu's trokken langzamerhand een klei nigheid aan. Naar gemeld heeft de Nivas de prijzen van consumptiesuiker met 20 cent per quintaal verhoogd, bovendien zijn verkoopen bewerkstelligd tot een hoeveelheid van ca. 17.000 ton. Voor scheepvaartpapieren bestond slechts ma tige belangstelling, de koersen waren vrijwel onveranderd, doch de tenaens was niet onaangenaam. Voor rubberaan deelen bestond vooral bij de opening een gedrukte stemming, Amsterdam Rubbers en diverse minder courante soorten be wogen zlqh op feen eenigszins verlaagd peil. Onder invloed van het algemeene beurssentiment viel later op den middag een verbetering waar te nemen. Ten op zichte van Amc-rikaansche Shares werd een gereserveerde houding aangenomen. De omzetten ih Anaconda's waren nu en dan echter vrij groot, doch in de staal- waarden, ging maar weinig om. In over eenstemming met New-York kwamen algemeen lagere koersen tot stand. WEERBERICHT. 1 Hoogste stand 769.0 te Koningsbergen. Laagste stand 756.3 te Vestmanoer. Verwachting: Meest zwakke verander lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens toenemende kans op onweer.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2