Zestig-jam» Independent Order of Odd Fellows. Beurs van Amsterdam. Duitsehland en Italië bijeenkomen oj, liet I Foreign Office in Londen, om de formule I op de versterking van de veiligheid der con. troleerende vloten vast te stellen, welke naar Valencia en Salamanca gezonden zal wor- «fen- Men verwacht niet, dat zich hierbij moei- lijkheden zullen voordoen en men hoopt, dat reeds morgen deze formule naar Valencia en Salamanca kan worden verzonden. De veiligheid der controlevlot™. Het ontwerp, waarover tusschen de con trolemogend heden overeenstemming zou i zijn bereikt, zou inhouden: 1ste een alge- meene verwijzing naar de noodzakelijkheid j van voorkoming van incidenten als die der laatste weken. 2e. een beroep op Valencia en Salamanca betreffende uitbreiding van het beginsel der veilige zones tot een grootsr oppervlak. 3e, bevestiging, dat een aanval op een der controlesohepen door alle con- trolemogendheden beschouwd zal worden als op baar gericht en dat in geval van in cidenten onmiddellijk raadplegingen zullen worden aangevangen tusschen haar regee- ringen om ^esluiten te nemen ten aanzien van de maatregelen, die genomen moeten worden. Deze raadplegingen sluiten voor iedere mogendheid niet het recht uit van wettige verdediging. ITALIË. De Paus ontvangt Duitsche pelgrims. Z. H. de Paus heeft gisteren een groep I Duitsche pelgrims ontvangen. De Heilige Vader zeide tot hen: „De tyd I is op het oogenblik voor Duitsehland niet I alleen ernstig, doch ook treurig. Zoo droe- I vig en dreigend, dat \yy er om moeten wee- I nenN Wy hebben evenwel de troost, dat wy I met u kunnen weenen en u kunnen troos- I ten als een vader zyn kinderen. Wy hebben I steeds ons best gedaan het droeve lyden te I verzachten en we zullen hiermede, voort- I gaan. Wat men er ook van zal zeggen. Het I eenige wat ons nog overblyft, is met u, uw I priesters en uw bisschoppen te bidden. De I goede God kent zyn wegen, doch ook wy I moeten onzen weg kennen om hem te kun- I nen bewandelen. Deze weg wyzen uwe her- I .ders u by na iederen dag. Het is de weg van I den Heer en het oude geloof, dut alleen het I geluk* kan schenken." Z. H. de Paus wordt langzaam zwakker. De Heilige Vader heeft ernstig te lyden van de groote warmte van de laatste dagen. Hy' is zeer vermoeid, vooral ook, omdat hy 's nachts byna niet kan slapen. Toch wil de Paus niet van zyn gewoonte afwijken en 1 minder audiënties verleenen. Tydens de audinëties spreekt hy de pelgrims toe, dik wijls in verschillende talen, hetgeen voor j den grijsaard zeer vermoeiend is. De behandelende geneesheer heeft den Paus aangeraden meer rust te nemen, zelfs wilde 'hy, dat Zyne Heiligheid in het geheel geen audiënties meer zou verleenen. Toen de Paus dit weigerde, heeft hy de kardina len verzocht zoo voorzichtig mogelijk te zyn by het rapport ,dat zy den Paus eiken och- I tend moeten uitbrengen. Hoewel de ziekte van den Paus niet ern stiger is geworden, nemen zyn krachten toch langzaam af. SOVJET-RUSLAND. Onvoldoende garenproductie. Verscheidene leiders in staat, van beschuldiging. In de eerste maanden van dit jaar was de hoeveelheid garen, welke op de Russi sche markt werd aangeboden, te gering, doordat het plan voor de spmneryen, niet I werd doorgevoerd. De Raad van Volkscom- I missarissen heeft thans den directeur van I de katoenindustrie in de districten Moskou I en Leningrad by het commissariaat voor de lichte industrie, Korothof, den directeur van I de garentrust van Leningrad Sosnin en I Grogorief, directeur van de meubelimtys- I trie van bet commissariaat van de hout- industrie, in staat van beschuldiging ge steld. De laatste omdat hy geen zorg heeft gedragen voor voldoende spoelen. Bovendien zyn verscheidene lagere amb tenaren in staat van beschuldiging gesteld. De Raad van Volkscommissarissen heeft verder den procureur van de Unie gelast den volkscommissaris voor de liehte indus trie, Lioebimof, verwijten te doen inzake deze kwestie. Toechatsjefski en anderen staan terecht. Talryke beschuldigingen. Officieel wordt medegedeeld, dat het vooronderzoek tegen Toechatsjefski, Jakir, Oeborewitsj, Kork, Eideman, Feldman, Pri makof en Poetna, die op verschillende'tijd stippen in hechtenis genomen waren vol tooid is. De gearresteerden worden beschul digd van schending van hun militairen j plicht (eed), verraad van het vaderland, j van de volken der Sovjet-Unie, van de Sov jet-arbeiders en van het roodê leger Door het vooronderzoek is komen vast te staan (aldus de officieele mededeeling) dat de beklaagden, en ook Ganxarnlk, die de hand aan zichzelf heeft geslagen, hebben deelgenomen aan tegen den staat gerichte betrekkingen met vooraanstaande militaire I kringen van een buitenïadsche staat, die I een de Sovjet-Unie vijandige politiek voert. I tenvjjl y.ij in dieat van de militaire spionna- 1 ge van dezen staat stonden, leverden zij I dezen staat stelselmatig berichten over den I staat van het roode leger; zij voerden een I actie ter verzwakking van het leger en he- I reidden een nederlaag van da, leger voor I in gevai van een militairen overval op de I Sovjet-Unie. 2jj streefden naar het herstel van de macht der-gfflWfcatttérs en kapi talisten in de Unie. Alle beklaagden hebben bekend aan alle ten laste gelegde feiten schuldig te zijn. Op 11 Juni staan de beschuldigden te recht voor een speciaJal college van het hooggerechtshof der Sovjet-lMe, dat de zaak met gesloten deuren zal behandelen. Voorzitter van het gerecht is Oerioh, de voorzitter van het militaire college van het hooggerechtshof. DU1TSCHLAND. Von Neurath's verblijf te Sofia. I In opdracht van den, Fuehrer heeft varf I Neurath den Bulgaarschen minister-prési- I dent en minister van bttitenlandsche zaken, Knsse Iwanof, het grootkruis van den I Duitschen adelaar overhandigd. De Duitsche minister heeft vanmiddag met Kusseiwanof een onderhoud «ehad tot langer dan een uur duurde. In het hedenmiddag gepubliceerde offi cieele communiqué wordt gezegd, dat het vriendschappelijke en openhartige karakter- der besprekingen volkomen in de ljjn was van de hartelijke betrekkingen, die ti*sehen de beide landen tot een jarenlange trhditie geworden zijn. Een groot gedeelte der be sprekingen gold de bespreknig der buiten- landsche politieke vraagstukken, die voor den Europeeschen vrede" in het algemeen en voor beide landen in het bijzonder van heteekenis zijn. In al deze kwesties werd een volkomen overeenstemming der stand punten vastgesteld, en daarbij van heide zijden de levendige wensch geuit, de vriend schappelijke betrekkingen tot nut van beidé volken verder te verdiepen en te verstevi gen. De reeds op economisch en cultureeel gebied bestaande samenwerking zal inge volge den van beide kanten geuiten wensch uitgebreid en versterkt worden. OOSTENRIJK. De plannen van den Hertog van Windsor. Hü blijft voorloopig in Oostenrijk. Dudley Forwood, stalmeester van den hertog van Windsor, heeft aan journalisten een interview toegestaan in den mooien tuin van het kasteel Wasserleonburg, waar de hertog en de hertogin van Windsor hun wittebroodsweken doorbrengen. Hij deelde de pers mede, dat de hertog en ds hertogin drie maanden op het kasteel Wasserleon- burg zullen blyven, vanwaar uitstapjes naar Venetië en Dalmatië zullen worden onder nomen. De Jiertog zal den winter in Oosten rijk blyven en een groot deel van den tyd gaan skiën in de Oostenryksche Alpen. Hy zal vooreerst niet naar Engeland terugkee- r«. Leden van de Koninklyke familie zul len echter binnenkort het jonge paar op Wasserleonburg bezoeken. De zegsman van den hertog van Windsor deelde mede, dat de hertog zich later aan liefdadigheidswerk I zal wyden, maar op het oogenblik behoefte I heeft aan rust. I Nopens de houding van Ae autoriteiten van de Engelsche kerk by> zyn huwelyk zei- I de Forwood, dat de hertog niet van plan I was over dit onderwerp een discussie te ope- I nen, doch volkomen gelukkig? was de zegen van ds. Jarine te hebben ontvangen. Sinds het huwelyk zyn ongeveer 5000 te- tegrammen op Wasserleonburg ontvangen, w.o. vele particuliere gelukwenschen van het Lagerhuis. Na deze mededeeling werden de interna tionale persfotografen door den hertog en de hertogin ten kasteele ontvangen. VEREENIGD| STATEN. Mevr. Alice Parsons ontvoerd. I De in Societykrigen in New-York be kende Alice Parsons is op geheimzinrtige wyze van haar landgoed ip Stony Brook (Long Island) verdwenen. Klaarblijkelijk is zy ontvoerd. De ontvoerders hebben een schryven achtergelaten, waarin zy den echtgenoot van mevrouw Parsons uitnoodi- gen 25.000 dollar losgeld te betalen. Fede rale, staats- en plaatselijke politie 7. ekt de omgeving af. Gangsters hebben de verpleegster Mar- &aret Montgomery, vriendin van John Rockefeller Prentice, den n$ef van den pe- troleum-magnaat, ontvoerd. Zy dwongen haar dezen telefonisch te verzoeken onmid dellijk naar haar toe te komen in een restaurant. Rockefeller Prentice kreeg arg waan, door het ongewone van dezen telefo- nischen oproep en waarschuwde de politie, die zich dadelyk naar het restaurant begaf. Toen de gangsters echter de sirene's dei- I politie-auto's hoorden namen zy de vlucht! De verpleegster heeft het signalement van I de misdadigers opgegeven. TWEEDE KAMER. Installatie van den Voorzitter. Vergadering van Vrudag 11 Juni. i Voorzitter Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. By den aanvang der vergadering wordt voorlezing gedaan van het Koninklijk be sluit, waardoor overeenkomstig de door de Iweede Kamer opgemaakte nominatie tot voorzitter fs benoemd Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. I Prof. Aalberse houdt de volgende instal latierede: Geachte medeleden, Myn benoeming tot voornitter van deze Kamer vervult my met eerbiedige dank baarheid jegens Hare Majesteit <Je Konin gin en met warme erkentelijkheid jegens U, die my aan Haar hebt willen voordragen. Doze door de grondwet voorgeschreven samenwerking tusschen Kroon cn parlement is al werd daar wel anders over geoor deeld naar myn meening de meest ge ëigende vorm voor de aanwijzing van hem, die geroepen is leiding te geven aan de werkzaamheden der Kamer. Daardoor wordt het karakter van zyn positie duidelijk uan- gewezen. De voorzitter toch is niet he man van de regeering, die haar in de volksvertegen woordiging representeert. De voordracht der Kamer dekt d,eze stelling en maakt haar inhoud tot werkelijkheid. Hy is even min de man van de grootere of kleinere meerderheid, die op hem haar keuze liet vallen. Hy is de man van de Kamer in haar geheel. Die hoedanigheid verleent hem op steviger wyze (An iets anders het zou kun nen doen, de Koninklijke benoeming, welke het uitgesproken verlangen der meerder heid in een zelfstandige regeeringsdajd omzet. Ojn afhankelijk t •- I van de regeering, onafhan kelijk van de meerderheid, boven de par tyen, zóó behoort de voorzitter in de Ka- 1 mer te staan. 1 Zyn taak is zwaar. Het best nog te ver gelijken met die eens rechters. Maar zwaar der dan deze. De rechter kan beslissen nu door partyen en haar raadslieden schrif- telyk en mondeling te zijn voorgelicht, na I rijp beraad. De voorzitter der Kamer heeft zjjü beslissing vaak te nemen op het oogen blik zelf, zonder mogelijkheid van raadple ging, zonder gelegenheid by zichzelf voor ^n tegen ampel te overwegen. Zoowel aar- zeling als vergissing zullen het in hem ge stelde en te stellen vertrouwen verzwakken. Als ik dit alles by het opnieuw aanvaar- den van deze functie overweeg, dan zeg ik het Vondel na: „Dees eer gaat boven myn waerdij". Wanneer ik desniettemin dit ambt vol goeden moed weder op mij neem, dan steun ik daarbij op de ervaring, in het verleden opgedaan, dat de voorzitter rekenen mag niet op de toegeeflijkheid, maar op de loyale medewerking van alle leden. 1 Het is te verwachten, dat deze ervaring zal worden bestendigd, welke my den moed geeft dezen zetel weer in te nemen. En zoo aanvaard ik dan opnieuw de func- tie van voorzitter der Tweede Kamer in het geloovig vertrouwen op Gods bijstand en 1 in de stellige verwachting, dat ik by het, j naar beste weten en kunnen, volvoeren van min zware tgak, gelijk in het verleden ook in de toekomst de hartelijke, in vertrouwen gewortelde, medewerking en steun moge ondervinden van U allen. De rede van den voorzitter wordt gevolgd jloor een hartelijk applaus der leden. Onderzoek der geloofsbrieven. Ingekomen zyn'de geloofsbrieven van den heer Rost van Tonningen (Nat. Soc.). Zy worden in handen gesteld van de commis sie voor het onderzoek der geloofsbrieven, bestaande uit de heeren Bongaerts, Tilanus, Joekes, Terpstra en Drees. I BINNENLAND. Bezoek van Prins Bernhard aan het Bureau Verkeerswezen. Z. K. H. Prinsb Bernhard heeft van- 1 niorgen een bezoek gebracht aan het bureau verkeerswezen, waar hij in het bijzonder de organisatie van de ver- keerssignaleering heeft bezichtigd. Te half elf arriveerde Zijne Konink- 1 lijke Hoogheid in gezelschap van zijn particulieren secretaris, jhr. mr. C. Dedel, 1 en zijn adjudant, jhr. ir W G. Roell, aan de Telefoon-Centrale In de Teniers- straat. Hier waren ter begroeting aan- 1 wezig de burgemeester van Amsterdam, dr. W de Vlugt, de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteegh, de commissaris van het bureau verkeers wezen, (}e heer C. Bakker, de wethouder I voor de bedrijven, de heer Jac. Rustige, j de direëteur van de gemeente-teiefoon. Ongeveer kwart over elf arriveerde het J gezelschap %an het bureau verkeerswe zen, waar commissaris Bakker een in- I leiding hield over het wezen, de inrich ting en de techniek van de verkeerssig- nalen, de normaliseering en de in,terna- tionaliseering van die" bignalen. Deze in- t leiding werd gehouden in de kamer van den commissaris, onder het gezellig nut- 1 tigenvan een kopje koffie. Daarna heeft de Inspecteur, eerste klasse, de heer A. C. Bos, aan den hand van grafieken een gedetailleerde werking van de verkeers- signalen uiteengezet en tevens uitge legd, op welke factoren deze signaleering berust. De Prins volgde alles met bui tengewone belangstelling en bleek door 1 het stellen van vragen de beteekenis van een en ander zeer goed te begrijpen. Hij toonde zich een geroutineerd en ervaren automobilist. t Vervolgens heeft Inspecteur Eos het centraal commandement, dat zich In het bureau verkeerswezen bevindt, aan den Prins getoond er, daarbij uitgelegd, op welke wijzen de verkeerspolitie in Am- J sterdam het verkeer kan regelen, name lijk des morgens progressief In de rich- I ting van de binnenstad, later synchroon en des avonds weer progressief in omge- keerde richting. De Prins gaf toen den wensch te ken- I nen. zelf od een kruispunt de handscha- j keling te probeererr tot dat doel begaf het gezelschap zich naar het Leidsche Plein, waar het publiek natuurlijk zeer l verrast was, plotseling zijn Prins, verge- zeld van den burgemeester en zoovele bekende Amsterdamsche figuren, op het trottoir te zien staan. Voordat echter op dit drukke punt eeh verkeersopstopping kon onstaan, is de Prins het was toen j kwart over twaalf per auto in' de richting van het paleis vertrokken. Broederschap op ethische en charitatieve basis. 1 Op 19 Maart 1877 heeft een groepje uit de Vereenigde Staten gerepatrieerde I diamantbewerkers, die in de nieuwe we- reld lid waren geweest van de Indepen dent Order of Odd Fellows te Amsterdam een af deeling van deze orde gesticht, de Paradijs-loge. j Het was een bescheiden begin, doch het I doel en streven vond alras in breeder kring aanhang, geleidelijk breidde de organisatie zich in ons land uit en nu, na zestig jaren, zijn 58 loges, 5 clubs, I 6 rebecca-loges, en 8 afdeelingen Jong- 1 Odd Fellows met in het geheel 2aoo leden vereenigd in de Nederlandsche jurisdic tie van de in 1819 te Baltimore door Tho- mas Wildey in het leven geroepen stich- ting. Ook de 4 Belgische en de 3 in Neder - landsch-Indië gevestigde loges staan on der deze Nederlandsche jurisdictie, wel-, ker afdeelingen loges en kampemen ten elk een vertegenwoordiger heb ben in de groot-loge, het wetgevend lichaam, dat onder leiding staat van den groot-sire dr. P. IJssel de Schepper. Het feit, dat het zestigjarig bestaan van de orde in Nederland a.s. Zondag te Apeldoorn zal wortjln gevierd, was voor een der redacteurérf van het Algemetn Nederlandsch Persbureau aanleiding in het gebouw der I.O.O.F. aan de Keizers gracht eens iets naders te informeeren over het werk der orde in oris land. De assistent-gr9otsecretaris de heer A. de Vries, en de districtsgedeputeerde grootmeester de heer J. A. van de Geer. waren onmiddellijk bereid op alle infor matieve vragen van een buitenstaander antwoord te geven. „U vraagt maar, wat u weten wilt, al dus de heer De Vries. Ik zal u gaarne alles beantwoorden. Want, weet u, men verwijt ons geheimzinnigheid, maar daartoe bestaat niet de minste reden. Het groote geheim van onze orde is, dat wij... in het geheel geen geheim hebben. Daar aan dankt de orde ,ook haar succes: meer dan 2000 leden in Nederland, op de geheele wereld 2.736,000 leden. Alleen te Amsterdam hebben we veertien loges met ruim 500 leden. Vriendschap, liefde en waarheid. Het devies van de orde is: „Vriend schap, liefde en waarheid" en het doel „gij zult de dooden begraven, de zieken bezoeken, de weduwen verzorgen, en de weezen opvoeden". U hoort het, aldus de zegsman, altemaal slechts plichten tegen over anderen en wat wij doen is: trach ten iedereen er van te overtuigen, dat onze beginselen de juiste zijn, meer niet. Het doel is door onderlinge opvoeding tot betere verhoudingen in de samen leving te komen. Wij gaan uit van de broederschapsgedachte en hoewel het werk voor een belangrijk deel van cha ritatleven aard is, blijft het ethische deel toch de hoofdzaak Hulp uitsluitend aan nlet-leden Onze organen van maatschapnelili; werk, aldus de heer De Vries, function neeren uitsluitend ten behoeve van niet leden Iedere loge heeft de verplichting er een commissie voor maatschappeliik werk op na te houden. Deze commissies stellen zich tot taak te bemiddelen over al waar moeilijkheden zijn. In sommige gevallen kan de commissie een regeling tot stand brengen, doch wanneer finan- cieele hulp van noode is, tracht zU ook de noodige middelen bijeen te brengen De IO.O.F. heeft op dit punt al heel wat kunnen verrichten. Het zijn vooral kleine middenstanders, die moeilijk er gens anders terecht kunnen, die de aan dacht der commissies vragen. Waar dat noodig is wordt geholpen Op dit gebied werken de Odd Fellows dus in oapvulllng op hetgeen de over heidsorganen kunnen doen In de commissie van madlschappêlijk werk der Amsterdamsche afdeeling heeft elk der veertien Amsterdamsche loges een -afgevaardigde. Al hetgeen de Odd- Fellows doen, doen zij om niat. Eigen belang is niet de drijfveer hunner daden De commissie van onderzoek voor toelating wan candiaat -.eden let er d.m j' ook speciaal op, dat geen personen woi-J den toegelaten die-denken zijde te spm-f nen bij een lidmaatschap der orde Een positieve elsch. welke de orde stelt, 19 dat haar leden een zedelijk leven leiden Het werk in eigen kring. In logeverband is het verboden gods dienstige of politieke vraagstukken te behandelen en zijn het vooral de ethi sche kwesties, welke de aandacht vragen. Dit neemt nochtans niet weg, aldus de heer De Vries, dat ook wel ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van leden het een en ander gedaan wordt. In dit verband noemde de zegsman het weduwen- en weezenfonds, dat beoogt de weduwen en weezen van overleden leden te doen voortleven in den stand, waarin het hoofd van het gezin dat had bedoeld Verder is er een stipendium, Ïaaruit onbemiddelde jongelieden mid- ;len kunnen ontvangen om hun stutfia te bekostigen. De orde bezit een rust- en herstelhuis te Dieren, de „Acacia-Hof", waar menigeen in de gelegenheid is ge steld weer wat op verhaal te komen en< dan is er de „Vereeniging tot steun, van nagelaten betrekkingen, het Nederland sche Odd Fellow Fonds", dat indien een der tot dat fonds toegetreden ledën komt te overlijden en de financieele om- standlgheden dat npodig maken, door onderlinge bijdragen den nabestaanden uit uitkeering verstrekt om de eerste moeilijke tijden door te komen. -1 Consumptiemelk regeeringscontract. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. Nederland sche Zuiveleentrale, 13 Juni tot en met ]9 Juni 1937 consumptiemelk regeerings- contracvt. andere dan taxemelk 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met kwaliteitsafdracht. Over- melk regeeringsminimumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering* in consumptie van andere dan taxemplk 2.50 cent. Nieuwe deviezenbepaliiuren voor korte uitstapjes van Duitschers naar het buitenland, enz. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitsehland te 's-Ora^ hage deelt mede: I Een nieuwe bekendmaking geeft o.m. de volgende nieuwe bepalingen: I 4 In het x groote reisverkeer is inschrij- ving van R.M. 10.in het paspoort niet j noodig. Wel is dit nu vereischt voor per sonen, die zich tijdelijk in de grensdis- tricten ophouden en op een uitstapje de grens passeeren. Deze zouden daarvan immers door herhaalde reizen misbruik kunnen maken en daarom is inschrij ving noodzakelijk., I Een nieuwe bepaling is ook, dat per sonen, die niet in het bezit zijn van een „grenzdevisenheft" voor bewoners van 1 de grensdistricten, wanneer zij een legi- mitatie voor het uitstapjesverkeer bezit- 1 ten, een bedrag van R.M. 3 dagelijks naar het buitenland mogen medenemen Voor zoover plaatselijk een grooter be drag is toegelaten, geldt dit eveneens voor dit verkeer. De bedragen mogen in het buitenland slechts voor reisdoeleinden gebruikt wor den. Het medenemen van deze bedragen vfin R.M. 3 per keer wordt niet be schouwd als gebruikmaking van het maandelijksch toegelaten bedrag van R.M. 10.— Teraardebestelling Henri van Wermeskerken. Groote belangstelling op Westerveld Een groot aantal belangstellenden volgde de baar met het stoffelijk over schot van den man, die, begaafd schrij ver als hij was, de Nederlandsche litera tuur met zóóveel werken heeft verrijkt, toen deze in een stralende lentezon naar zijn laatste rustplaats op, Westerveld werd gedragen. Wat zal er hebben om gegaan ln de harten van zijn vrienden, I toen zij met om zich heen een natuur van bloei en leven van den man waar van nog zooveel verwacht kan worden, voor altijd afscheid moesten nemen. Vele leidende figuren uit tooneel- en letterkundige kringen woonden de plech tigheid bij. De Bond van Nederlandsche Tooneelschrijvers was vertegenwoordigd door de heeren Aug. Heyting, tweede voorzitter, dr. J. j. Pock en E. O. van j Bolhuis, de Nederlandsche Kunstkring 1 door den heer J. Haver Droeze, de redac- I tie van „De Groene" door den heer Th. Moussault van de Hollandsöhe Revue I door den heer Joh. Koning. Verder merkten wij o.a op mevr. Rika Hopper en de heeren H. Harms,, Chr. Stapeleld en Elias van Praag. 1 De heer Heyting sprak eenige waar- deerende woorden namens den Bond van Nederlandsche Tooneelschrij vers, namens den Vlaamschen Bond, waarvan de overledene eerelid was, namens het N.I.V.A. en Arti et Industriae. Namens vele vrienden sprak mr. J. H. E. Nord Thomson, namens den Nederlandschen Kunstkring de heer Haver Droeze. Ds. F. W Drijver, emeritus-predikant, her innerde er aan, dat de moeder van den overledene, Johanna van Woude, spreker had verzocht, haar zoon godsdienston derwijs te geven, waaraan hij gaarnj gevolg had gegeven. Hieruit was een war- 1 me vriendschap gebleven. Nadat mr. Nord Thomson de aanwezl- I gen voor hun belangstelling had bedankt strooiden allen bloemen in de groeve. A. B. van Beers overleden. Directeur der posterijen te Amsterdam- In het Mariapavlljoen te Amsterdam is gisteren overleden de heer A. B. van Beers, directeur der posterijen te Am sterdam. GKMENCDE BERICHTEN. I Door de warmte bevanien. Gistermiddag te kwart over vijf is de 31-jarige M. R„ wonende in de Stfeltjes- straat in Den Haag, bij het grasmaaien in het Zuiderpark, door de warmte be- De geneeskundige dienst heeft den man in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis, aan den Zuidwal vervoerd. f Jongeman verdronken. Gisteravond omstreeks half acht is een ongeveer 16-jarige Jongen, wonende in de Ravesteunstraat in Den Haag, bij het zwemmen in de buitenhaven te Scheve- I ningen, naar zee afgedreven en verdron- Jongen uit het raam gevallen. Gisteravond stond de 17-Jarige Jongen S. voor een raam van de eerste verdie ping der ouderlijke woning aan de We&- j tergracht te Haarlem. Hij zag, dat zijn vader, die op straat niet een buurman I stond te praten, werd aangeblaft door een hond. De jongen haalde een pan water en wilde daarmede den hond weg jagen, maar hij verloor het evenwicht en I viel met het hoofd naar beneden op het I trottoir, waar hij bewusteloos bleef lig- gen. I Leden van den ongevallendienst ver- I leenden de eerste hulp en constateerden 1 een zeer ernstige schedelbaslsfractuuir. In hopeloozen toestand ls het slachtof- fer naar de Maria-Stlchtlng gebracht, waar hij werd voorzien van de H.H. Sa- I cramenten der Stervenden. LUCHTVAART. K.L.M.-toestel door onweer uit den koers. Vlotte landing op R.A.F.7vliegvelö in Suffolk. De P.H.A.L.U., de Uil, Douglas DC 3. die gisterenavond om half negen, van Schiphol voor Croydon was opgestegen met elï passagiers aan boord, heeft door een zware onweersbul Croydon niet kun nen bereiken. De bestuurder Tepas, verrichtte een vlotte landing op het vliegveld Milden- hall van de Royal Air Force in Suffolk, vanwaar de passagiers per auto naar Londen vervoerd werden. Het Commod foon; 2.50 Or, 3.50 Sporti-e Het BBC-D sportberichten; KADIONiEUWS A.N.P. Zaterdag 12 Juni. Hilversum 1, 1875 M. KRO.Uitzending: g—9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30 Gods- üenstig halfuur; 12.— Berichten; 12.16 De KRO-Mélodisten pn solist; (Om .1.— Gra- piofoon eni postduivenberichten)2.— Voor de jeugd; 2.30 KRO-orkest; 3.Kinderuurj ,4— KRO-orkest en gramofoon; 5.30 Gra mofoon; 5.46 De KRlO-Nachtegaaltjes; 6.16 Gramofoon; 6.20 Journalistiek weekover zicht; 8.45 Gramofoon; 7.— 'Berichten; 7.15 Een bezoek by de Melaatscben, gauserie; 7.36 Aétherflitsen; 8.— Berichten ANP, Hededeelingen; 8.10 Overpeinzing met mu zikale omlijsting; 8.30 Residentie-orkest, en het Ballet van de Wagnervereeniging. In de pauze: Reportage en aetueele causerie; 10.45 Internationale Sportrevue; 11.Be richten ANP; 11.10 De KRO-Melodisten en golist; 11.4612 Gramofoon. Hilversum. II, 301 M. VARA-Uitzending, lOhrlO.20 van. en 7.308 VPRO: 8.— Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.20 Orgelspel, radiotooneel enVARa- Grootorkest; 12'1.45 Gramofoon; 2. Melody Circle; 2.40 Raketvliegen, causerie; 8.— De Flierefluiters en sojist; 3.40 De Frans Hald-tentoonstel ling te Haarlem, cjuserie4.Viool en piano; 4.30 Espe- rgnto-uitzending; 4.50 Gramofoon; 5.— lanj en piano; 5.40 Literaire lezing; 6. Gramofoon; 6.10 Sportreportage; 6.30 De jknblers; 7.Filmland; 7.30 Van Evange lie tot gemeente, causerie; 8.05 Herhaling SOS-Berichten8.07 Berichten ANP, VA RA-Varia; 8.16 Fantasia, gramofoon en „Op naar den Dolder", toespraak; 9.15 „The Four Kaetha"; 9.30 Radiotooneel; 9.45 Verl volg accordeoncocert; 10.Berichten, AN P; 10.05 VAiRA-orkest; 11.Berichten; 1106—12 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11.05 Voor de vrouw; 11.20 Orgelspel; 11,50 BBC-Northem orkest e solist; 1.21) 220 Gramo- Olof Sextet; )foon; 5.20 Nieuws- en Welech intermezzo; 7.06 Solistenconcert; 7.60 ABCiCrib&ret; 8.20 Variété-programma; 9.20 Berichten; 9.40 Nieuws uit Amerika; 9.65 BBC-Thea- terorkest m.m.v. de Gresham Singers; 10.2b Reportage Aldershot Taptoe; 10.45 Vervolg concert; 11.10 Vervolg reportage; 11.40 Ambrose en zyn Band; 11.50 Berichten; 12 -12.20 Vervolg reportage. Kadio-Paris 1648 M.: 7.10 en 8.20 Gramofoon; 12.20 Sympho- nie-concert en zang; 3.20 Gramofoon; 3.50 Violaconcert; 5.50 Andolfi-orkest; 8.35 Zang; 8.50 Omroeporkest; 10.50 1120-11.20 J. Bouillon-dansorkest. Keulen 456 M.: 650 H. Kavlies-orkest ;8,50 phonie-orkest Saarpalts; 9.50 Gramofoon; 1220 Omroeporkest; 2.35 Gramofoon; 4.20 Wcatduitsch Kamerorkest en solisten; 6.26 Omroepkwintet; 7.20 Solistenconcert; 8.30 Omroepkleinorkest; 10.60 Melodie-Serena- der-ansorkest em kwintet. Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Kleinor- kest; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gramofoon; 2.22 Kamermuziek; 3.20 Gramofoon; 4.20 Ed. Loiaeau's orkest; 5.20 Gramofoon; 5.35 Vervolg concert; 6.20 Gramofoon; 6.35 Zang; 6.50 Pianovoordracht; 7.20 Zang; 1.36 Pianovoordracht; 8.20 Bonte Avond; 1030 Omroepdansorioest; 11.2012.20_Gra- mofoon; „n 484,M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salonor kest; 1.30 Kleinorkest; 1.50 Gramofoon; 2.23 A. Felleman's orkest; 3.20 Zang; 3.S5 Vervolg orkestconcert; 4.35 Kamermuziek; 5j35, 6.35 en 7.45 Gramofoon; 8.20 Klein orkest; 9.20 Radiotooneel; 9.50 Vervolg concert; 10.80 Graimof oon11.3612.20 Omuoepdansorkest. Deutschlandsender 1571 M.: 8.30 „Juni-K&fer", gevarieerd program ma; 10.20 Berichten ;10.50 Piano-duetten; 1L06 Weerbericht; 11.20'1.16 G. Hoff mann's orkest en het Heyden-kwintet. 474o NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Uasse. Trekking van 11 Juni. Hooge prjjzen: f 3070.19305 f «»■-: 11899 Wizen van 70. 1277 1467 1583 4230 5663 5870 6026(6184 8513 7296 79Ö» 9086 9646 9763 10556 10791 11064' 11859 14449 15132 15152 15276 15858 l7«« 18600 18687 Ntfte»i 448 602 606 654 750 998 1095 '142 1422,1521 1787 1846 21166 22S9 23R8 2412 2762 3482 3580 3708 3786 1802 4235 C"4 4834 4961 6096 5196 6227 5872 6608 •441 6747 7086 7843 7898 8761 8774 8888 '125 9143 9389 929S 10023 20269 10602 '1564 1(932 1238J 12951 13304 13627 13720 ITO 14038 14291,14610 14769 14824 15480 [•742 15881 16513 16563 16764 17164 19161 (26 19761 20021 20199 h de vorige '«st stond 17968 ra. z. 7968. WEERBERICHT. Weerbericht naar waarnemingen ver- lri ^en m°rgeh van 11 Juni, mede geld door Ijet Kon. Ned. Met. Inst. te "e Bilt. ®«>6ste Stand 764.J te Memel wfcgste itand 760.0 te Ablsko. pachting: Zwfkke tol matige wind Wteenloopende richtingen, gedeelte- -fcwolk* droog warm weer, behou- weer toememende kans op onweer. STAD8NIHEW8.' GOUDA, U Juni 1937. Vernieuwing van perron, perronkap en perrongebouwtjes op het station Gouda der Ned. Spoorwegen. In verband met den slechten toestand van het houten perron, de perronkap en de per rongebouwen van het station: Gouda heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwe gen besloten deze te vernieuwen. Onmiddellijke aanleiding hiertoe „as de overweging dat de breedte van de beugels der eiectrische motorrijtuigen, welke met den zomerdienst 1938 hier,zullen rijden, ver- smalling van de perronoverkapping nood zakelijk maakte tn dus een vr« kostbare voorziening eischten, welke niet moer aan deze oude 1tap mocht besteed worden. Het ligt nu in de bedoeling dat de oude stations inrichtingen hij het in werking treden van de electrificatie van het middennet door een nieuw, betegeld perron met ijveren overkap ping en moderne gebouwtjes vervangen zullen zijn, terwijl tevens het uiterlijk aan zien van de stationstunnel verbetert zal worden. Waar de spoorwegdienst op en langs het perron op de gewone wyze moet blyven functionneeren zal de uitvoering moeilyk zyn: het is natuurlyk niet eenvoudig 't per ron, dat voor reizigers in gebruik moet blij ven en waarlangs de treinen ryden, af te breken, door een nieuw te vervangen en van een nieuwe kap te voorzien. De reizigers zullen zich dan ook wel eenige overlast moeten getroosten en zich ook tydelyk ten aanzien van wachtkamer ruimte, enz. moeten behelpen, doch zy zul len dit zeker blymöedig dragen uitzrrnde naar de groote verbetering welke hun wacht. Tentoonstelling „De Goudsche Glazen". Was het aanvankelijk het voornemen in 1937 te Gouda een tentoonstelling te orga- niseeren van al hetgeen betrekking heeft op de vermaarde gebrandschilderde kerk glazen der Goudsche St. Janskerk, het bleek by de uitwerking der plannen dat een gron dig onderzoek en een gedegen 'opzet zooveel tijd vordert, dat besloten is deze tentoon stelling gedurende de zomermaanden van 1938 te houden. .4 Het Comité, dat voor deze tentoonstel ling in het leven is geroepen, en dat ge steund wordt door een Eere-Comité van tal van Nederlanders van naam, met als eere voorzitters de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en den burgemeester van Gouda, stelt zich voor gedeelten van verschillende oorspronkelijke cartons te ex- poseeren, welke gedurende ruim drie eeuwen door de Kerkvoogdij der St. Janskerk zyn bewaard. Voorts ligt het in de bedoeling op die tentoonstelling te doen uitkomen hoe de Goudsche Kerkglazen uit de jaren 1555 tot 1601 behooren tot de laiat-renaissance-kunst en hun achtergrond vinden in het humanis me, aanvankelijk binnen het Roomsch-Ka- tholicisme, later samengaand met de Her vorming. Naast de kunsthistorische beschou wing van deze glasschilderkunst, is daar voor van belang wie de kunstenaars waren, die dit werk tot stand brachten, hun verdere arbeid en hun levensgeschiedenis. Verder de Noord-Nederlandsche geschiedenis, die in deze ramen in sterke mate haar weerslag vindt, de plaatselijke geschiedenis met den overgang van Gouda naar Prins Willem I, met Coornhert eia. Dan de beteekenis van verschillende schenkers van de ramen als -George van Egmond, bisschop van Utrecnt, Prins Willem I, Philips II, Margaretha van Parma ,de Graaf van Aremberg e.a., de wa penen, die op de glazen voorkomen enz. Verder nog het onderhoud van de glazen, de verschillende reproducties ervan en in 't bijzonder de geschiedenis van de laatste restauratie, die na 30 jaren arbeid door Ir. Jan Schouten te Delft thans is beëindigd, waarvoor door'kunstzinnige Nederlanders, o.w. ook de leden van ons Vorstelijk Huis, meer dan vier ton gouds is geschonken. Hinderwet. Ruriremeester en Wethouders doen te weten dat. zy vergunning hebben verleepd aan H. Bijl, en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een banketbakkerij met een heeteluchtoven en 1 electromotor van 2% P.K. voor het dry ven van een amandel en een klutsmachine in het perceel plaat selijk gemerkt Lange Tiendeweg no. 63, ka dastraal bekend gemeente Gouda sectie C no. 1595, behoudens het recht van belang hebbende (n) tot het instellen van beroep .binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, in gevolge artikel 15 der Hinderwet. Hij, die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktij dig kennis aan het gemeentebestuur en (by deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de verdunning is verleend. Kantongerecht Gouda. Uitspraken van 2 Juni. Veroordeeld weiden wegens overtreding van: t Art. 9 Motorwet: N. H. te Wadïlinxveen. schuldig zonder toep. v. straf. Art. 27 idem: B. van G. te Alphen 0.50 subs. 1 d. h.; J. P. den T. te Rotterdam 7.50 subs. 3 d. h.; idem 15.-— subs. 5 d. h.; C. den U. te Jaarsveld 6.— subs. 2 d. h. Art. 3 Motorr. Regl.: N. V. te Bergam bacht 7.50 subs. 3 d. h.; A. G. H. te den Haag 16.— subs. 3 d. h. Art. 41b idem: G. v. d. S. te Rotterdam f 8l— sulbe. 2 d. h. Art 11 idem: C. K. v. -H. te Waddmxveen f 1.- subs. 1 w. t; A. C. O. te Waddinx- reen 1.60 subs. 1 d. h.; M. I. P. v. I. te Rotterdam, A. M. S., M. v. W. en G. B. te Waddinxveen, ieder 2.— subs. 1 d. h.; G. B. te Stolwijk 2.50 subs. 1 d. h.; C. v. K. te Schiedam, A. A. v. d. L. te Rotterdam, C. M. te Gouda, F. V. t© Groningen, P, O. te Rotterdam. C. C. Th. H. te Gouda, A. J. I. te Rotterdam en,J. H. H. v. G. te Utrecht, ieder 3.— subs. 1 d. h.; A. J. C. G. te Rotterdam en W. B. B. te Rijswijk, ieder 4.— subs. 2d. h.; P. B. te Gouda 6.— 2 d. h. Art. Motorr. Regl.: W. B. te Deil 7.50 subs. 3 d. h. Art. 58 idem: J. v. d. W. te Reeuwyk, be risping; S. R. te Gouda 1.50 stibs. 1 d. h. Art. 69 idem: F. V. te Jaarsveld 1.60 subs. 1 d. h.; A. D. en J. de B. te Gouda, ieder 1.— subs. 1 d. h.; H. W/v! te Ze venhuizen terugg .ouders z. t. v. str. Art. 9 Motorr.wet, art. 16 Motorr. Regl., art. 9 Motorbeschk.P. fiL te Gouda 2 x 2.subs. 2 x 1 d. h. Art. 424 W. v. Str.: A. B. te Bergam bacht berisping. Art. 444 idem: D. A. v. d. R. te Gouda 2.subs. 1 d. h. Art. 463 idem: A. P. te Rotterdam 6. subs. 3 d. h. Art. 460 idem: M. v. L. en A. V. te Gou da,lieder 1.subs. 1 d. h.; A. W. te Gouda 0.60 subs. 1' d. h.; L. v. d. B. te Gouda idem; J. W. en J. C. te Gouda, G. W. té Waddinxveen en J. C. B. te Alphen, ieder f 3.subs. 1 d. h. Art. 37 Alg. Pol. Verord. Gouda: W. Z. $e Gouda 1.50 subs. 1 d. h. Art. 52 idem: L. K. te Oudewater, beris ping; J. D. G. te Rotterdam 1.50 subs. 1 d. h. Art. 79 idem: H. E. B. te Gouda, beris ping; A. H. en H. v. d. T. te Rotterdam, ieder f 3.subs. 1 d. h. Art. 101 Alg. Pol. Verord. Waddinxveen: N. J. B. te Waddinxveen 1.— subs, l w. t. Art. 250 idem Oudewater: L. K. te Oude water. berisping; N. V. en W. V. te Oude- vater, ieder 1.subs. 1 d. h. Art. 39 Melkbesluit: A. v. K. te Moerka- pelle, berisping. Joodsche Jeugdfarm. Binnenkort opening van opleidings school voor Joodsche kindere11. Eendgen tyd geledein hebben wy reeds melding gemaakt van de plannen die be stonden voor de oprichting van een oplei dingsschool voor Joodsche kinderen die la ter hier te lande of elders, doch vooral in Palestina, hun brood willen trachten te ver dienen. Er heeft zich een stichting, d© „Jood sche Tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbereL- dingsvereeniging" gevormd, die in Gouda beslag heeft gelegd op de ruime villa „Fa vorite" in de Ridder van Catsweg. Deze voor dit doel uitermate geschikte woning wordt momenteel geheel voor de op leidingsschool ingericht opdat aan het ein de dezer maiand een aanvang met de les sen kan worden gemaakt. Villa ^Favorite" zal een internaat wor den voor meisjes en jongens van 141 jaar. Dit jaar zullen 10 12 kinderen hier onderwys krygen, doch het ligt in de be doeling dit aantal het velgend jaar tot on geveer 20 leerlingen uit te breiden. H«t internaat zal onder leiding staan van de directrice, mej. A. de Leeuw uit Am- hem, die tevens onderricht zal gevvi in voortgezet lager onderwys voor zoover dit noodig mocht blyken en verder Ej'gelseh, aan de meisjes huishoudonde-richt, terwyl allen van den heer H. Knol theoretisch en practisch tuimbouwonderwys zullen ont vangen. Voor het practische gedeelte van dit laat ste biedt de ligging van deze jeugdfarm een voortreffelijke gelegenheid, omdat achter het huis een stuk grond van twee en een halve H.A. gelegen is. Hierop staan reeds tal van gewassen als koolsoorten, erwtey, boonen, wortelen} rabarber en in kassen een ryke oogst tomaten. Dit alles is door het stichtingsbestuur gekocht en de teelt zal door de leerlingen gewoon worden De gekweekte groenten zyn ten deele be-- stemd voor eigen gebruik en de rest woidt verkocht op de Rotterdamsche veiling. De leerlingen worden na twee jaar des- gewenscht overgenomen door de zusterver- eeniging in Deventer, die meisjes «1 jon gens van Joodschen huize, boven de 17 jaar opneemt en hen een werkking bezorgt in Palestina of elders, indien dit laatste mo gelijk of gewenscht is. De Joodsche Jeugdfarm1 te Gouda is da eerst© van dien aard in ohs land en zoo als gezegd de eerste leerlingen worden tegen het einde van Juni verwacht. De of ficieele opening zal echter eerst in Sep- Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. Ingebruikneming van kerkgebouw aan de Turfmarkt. De Nederduitsch Gereformeerde Gemeen te welke tot dusver haar kerkdiensten hield in het pand aan de Westhaven 19, heeft gisteravond het voormalige Oranjezaaltjc voor dit doel ln gebruik genomen, nada: het van de Gereformeerde Gemeente, die een nieuw kerkgebouw aan de Stationpiaon heeft betrokken, was gekocht. De belangstelling voor den dienst van gisteravond was niet groot; nauwelijks vyf- tig personen vulden het gebouw. Na psalm gezang en voorlezing v)an de Geloofsbelij denis, sprak ds. Joh. vain Weizen over het tekstwoord uit het Boek Ezra, hoofdstuk 9 vers 8: ,/En nu is er, alts een klein oogen blik, een genade geschied van den Heere onzen God, om ons een ontkoming over te laten en ons een nagel te geven in Zyn heilige plaats, om onze oogen te verlichten, 0 onze God! en om ons een weinig levens U geven in onze dienstbaarheid". Aan de hand van dezen tekst sprak ds. Van Weizen over de komst van den profeet Ezra te Jeruzalem ten tyde dat de inwo ners bezig waren aan den tempelbouw en. de versterking^der stad. Voorts over Ezra's gebed voor het van God afgedwaalde volk tot behoud van zyn ziel, en de openDaiiiig van God's geest in dat gebed. Aan het slot van deze predikatie trok de predikant een parallel tusschen het afvalli ge volk van Israel in den tyd van Ezra en de zonde der wereld van thans. In dezen donkeren tyd dacht spr. met vol doening terug aan zyn arbeid te Rotterdam, Gouda en elders en kwam tot de conclusie, dat God hem rykelyk heeft gezegend en aan de gemeente wonderen heeft gedaan. Ds. van Weizen beëindigde zijn predikatie met het uitspreken van de hoop, dat God ook in de toekomst deze gemeente zal bly- Met psalmgezang en dankgebed werd de dienst gesloten. £en speldjesdag voor de Goudsche Jeugdherberg. Het bestuur van de Goudsche Jeugd herberg verzoekt ons onder de aandacht te brengen, dat morgen," Zaterdag, ten bate van deze nuttige instelling een speldjesdag wordt gehouden. Wedvlucht postduiven. De Postduiververeeniging „De Vriend schap" hield Zaterdag een wedvlucht van uit St. Denis, afstand 381 K.M. De pryzien werden behaald als volgt: G. Blok 1, 4, 12, 29, 30; J. Overkamp 2, 6, 7, 9, 11, 13, 17, 18, 24; W. Houtman 3, 19; H. van Hattum 5; W. Bos 8, 26; A. Kulik 14; B. Zappey 15, 23; N.N. 16; L. Kulik 19; A. v. Tok 20; R. van Dy k 21; C. v. d. Kley 22; Ph. Kuilenburg 25; van Bergen 27, 28; P. Roepers 31. Los 9 uur. Aankomst le duif 1.58.32; lyaatste duif 2.30.21. Tevens hield zy een stedielyke wedvlucht vanuit Woerden. De pryzen werden behaald als volgt: C. v. Grieken 1; C. v. d. Kley 2; M. L. Dijkman 3; P. Boks 4, 7; P. Roepers 5, 22; J. Bron 6, 13; H. Lakerveld 8, 35'; J. v. d. Valk 9, 29, 38; A. 't Hoogen 10, 34; D. van Leeuwen 11; J. Överkamp 12, 18; J. Koren 14, 25; P. Broekhuizen 15, 32, 40; J. v. Delft 16, 39, 44; P. Vermeullen 17, 41; L. Kulik 19, 36; G. Brenkman 20, 26, 37; N.N. 21, 30; A. v. Tok 23; A. v. d. Pool 24, 33; F. Leys 27; H. Burger 28; J. v. d. Wil- lik 31; G. Verwaal 42; Sijl 43; H. van Hattum 45; R. v. Dyk 46; Th. v. Betgen 47. Los 2 uur. Aankomst le duif 2.15.45, laatste duif 2.19.29. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop „Verboden lading". Thalia-Theater „Jack Hylton en zyn band". 11 Juni, 8% u. n.m. Geb. Middenstandsbank, Oosthaven. Jaarvergadering Onderlinge Goudsche Winkeliers- en Middenst. Glas verzekering. 16 Juni, 8 uur. E.H.'B.O. Buitenoefening Ko ninginneweg, stadsdeel Korte Akkeren.' 22 Juni, 10% u. Ver. v. Hdisvrouwen. Ex cursie naar Doorn naar het Maarten Maartenshuis. Vertrek Autobusstation. 23 Juni, 8 uur. Oef. E.H.B.O. iRotterd. dyk naby de watertoren. UIT DEN OMTREK. BOSKOOr. Hand bevroren in ijswagen. Weddenschap om ijsco. Een zoon van den heer Binken alhier, had met eenige vrienden een wedden schap aangegaan, om een ijsco, dat hij zijn hand minstens 5 minuten in het pekel-ijs van een ijswagen zou kunnen houden. Aldus, de daad bij het woord voegende, geschiedde. Het gevolg van deze onvoorzichtige daad was echter, dat het lichaamsdeel bevroor en de jonge man dokters hulp moest inroepen. Het slachtoffer zal waarschijnlijk zijn hand moeten missen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. G.Z-C. start met een dubbele zege. Beek, een aanwinst voor het eerste zevental. Op zeer succesvolle wijze is de-G.Z.C. gisteravond in de polo-competitie ge start. Zoowel het eerste als het tweede zevental kwam met een overwinning uit het water. Vooral het spelpeil van het eerste was dien avond, d^t wij alle hoop hebben op een overwinningrijke compe titie. G.Z.C. wint met 1. Het eerste van G.Z.C. kwam met een zevental naar voren, dat een heel andere samenstelling had dan het vorig jaar. Een aanwinst mag zeker de Indische speler Beek genoemd worden Deze nieu we G.Z.C.-er toonde zich niet alleen een snelle zwemmer en een goed schutter maar liet ook zien dat hij het spel vol komen beheerscht. Aan zijn uithoudings vermogen moet evenwel nog zorg besteed worden. AUes bijeen heeft de G.Z.C. thans een uitgebalanceerd zevental. Een productieve voorhoede, gesteund door een stoere en solide verdediging. Dat m o e t dit jaar toch succes hebben? De opstelling was het eerste elftal was als volgt: N. Meuleman (d.); J. C. Gravestein, J. C. den Boer en C. J. Tyboul (achter); J. T. Gravestein, O. Beck en W. den Boer (voor). Reeds direct na het beginsignaal ging het offensief van G.Z.C. uit. Zoowel tn snelheid, balbehandeling a|f schotvaar digheid was de thuisclub beter dan Poel meer. Toch verkochten de gasten hun huid wel duur en het duurde nogal even voordat Beek een door Gravestein inge schoten bal tenslotte in de touwen duw de (10). Vlak daarop maakte een der gasten gelijk (1—1). en dit bl«ek hun eenigste doelpunt te zijn, want kort daarop maakte Den Boer Jr gebruik van een fout in de verdediging der gasten om keihard in te schieten (2—1), terwijl Tybout kort daarop de score op 3—1 bracht. In eigen doelgebied kreeg hij htt leder vrij, bracht het snel opzwemmend voor het vijandelijk doel en het pleit I was beslecht. Na de rust werd het eveneens een aantrekkelijke partij. Den Boer bracht I uit een pass van Tybout de stand op 1 41, terwijl hij kort daarop met een j prachtig acliterwaartsch schot de score 1 tot 5—1 verhoogde Een der voorspelers1 van Poelmeer moest wegens overtreding het water verlaten. Ondanks de num- nnrieke meerderheid zag G.Z.C. geen kans de stand le verhoogen, zoodat bij het eindsignaal de G.Z.C. met een vol komen verdiende 5—1 overwinning de I competitie was begonnen. J Daarvóór speelde G.Z.C. II tegen Maas II. Onze stadgenooten wonnen met een benauwde 1—0 overwinning, een over winning die wel verdiend maar toch niet buitengewoon gedecideerd was. Dit eenig ste doelpunt scoorde A. de Jong overi gens op zeer fraaie wijze. LAATSTE BERICHTEN. Prins Bernhard in de Cavalerie- kazerne. AMSTERDAM, 11 Juni. Na gisteravond een bezoek te hebben gebracht aan H. IVl.'s „Gelderland", heeft Prins Bernhard van morgen de cavalerie-kazerne aan de Sar- phatistraat bezocht, waar Z. K. H. op het daarachter gelegen terrein eenigen tya paard heeft gereden. De Prins heeft zich later op den morgen naar het bureau der verkeerspolitie aan den Overtoom begeven om zich daar van verschillende bijzonderheden, o.m. betrek king hebbende op het systeem der automa- tische verkeerssignalen in welk verband tevens de telefooncentrale „Zuid" werd be zocht op de "hoogte te stellen. Het op hedenmorgen vastgestelde bezoek Van H. M. de Koningin aan „Arti et Ami- citiae" aan het Rokin is overeenkomstig de ten deze gedane mededeeling niet doorgegaan. WISSELKOERSEN. 10 Juni. 11 Juni. Officieel. Londen 8.97'% 8.97% Berlyn 72.8,0 72.82% Parjjs 8.09% 8.09 Brussel 30.67 30.69 '.Zwitserland 41.55 41.58% Kopenhagen 40.10 40.07% Stockholm 46.30 46.27% New-York 1.81% 1.87% Praag 6.34% 6.34% Prolongatie 1, part. disc. daggeld registermarken 38%, crediet sperrmarken 16%, effecten sperrmarken 16, reismarken 52, bankpapier 45%. Amsterdamsche Beursoverzicht. Meevallende stemming, omzetten echter gering. Suikerwaarden vast. Koninklijke Olie hoosfer. Philips beter. Amerikanen prijshoudend. Beleggingen prijshoudend en vas ter voor nieuwe 3 leening. De thans byna dageljjks verschijnende jaarverslagen der groote en kleinere onder nemingen laten over het algemeene een weer vrij wat beter geluid hooren dan d? vórige maal het geval was en vormen mede door de optimistischer beoordeelingen der vooruitzichten een weergave van de gewij zigde economische omstandigheden. Dit is ook het geval met de heden ver schenen jaarverslagen der Koninklijke Pe troleum Maatschappij en der Nederlandsch- Indische handelsbank. Het dividend der eerste heeft over het algemeene bevrediging geschonken en na dat de markt gisteren gedrukt was ge weest, viel heden een iets betere tendens waar te nemen, zoodat de beurs', het zwak kere verloop van Wallstreet in aanmerking genomen, hier betrekkelijk meeviel. Koninklyke Olie werd bij opening gedaan van 420 tot 421%, onder betere belangstel ling dan de laatste dagen het geval was. Indische bankaandeelen .waarvan het 5 r'r dividend reeds is aangekondigd, waren heden goed prijshoudend. Ook de andere afdeelingen en met name suikerf jndsen, ga ven van een betere stemming blijk. H.V.A. was in herstel en verbeterde 5 cf< tot 519, terwijl ook Javacultuur en Nisu vaster la gen. Een andere willige factor bevond zich in de afdeeling der industrieelen, waar Phi lips aandeelen opliepen tot 326. De affaire 'bleef echter overal van zeer bescheiden af metingen en werd in het verdere verloop zelfs zoo gering, dat deze laatste beursdag van de week een bepaald lusteloos aanzien verkreeg. A.K.U. noteerde goed prijshoudend op 67%. Unilever wist zich goed te handhaven. Alleen de tabaksmarkt viel tegen. De Su- matrasoorten kwamen alle op lager peil en Oude Deli's verloren zelfs 5 tot 315. Rubbers vertoonden weinig beweging en Amsterdam rubbers noteerde 281. Bandar was weer iets aangeboden op 248. De aandeelen van scheepvaartonderne mingen lagen hooger maar omzetten waren er practisch niet. De koersen boden latei nauweiyks eenige fluctuaties. Alleen Oude Deli herstelde zich tot 319. Koninklijke bleef op 421 gehandhaafd. Amerikanen lagen prijshoudend. Op de 'beleggingsmarkt was de nieuwe 3 Nederland in herstel op 93%. Prolongatie 1

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2