Dusseldorp de stad der levensvreugde. Invloed van het kinderaantal op de ontwikkeling. FILMNIEUWS. Keukenzorgen der huisvrouw. Nieuwerkerk jl d. LJsseL DUSSELDORP. Het standbeeld van den keursvorst Wellem" voor op de stadhuis. „Jan het Dusseldorp pa<et zijn nationale ten toonstelling „Scheppend volk" zal de zen zomer zeker door ontelbare be langstellenden uit alle landen worden bezocht. Buitenlandsche gasten krij gen op de Duitsche spoorwegen een reductie van 60 en dit ook by een oponthoud van slechts één dag in Duitschland. Wie eens een paar weken, of maar slechts een paar dagen te Dusseldorp heeft doorgebracht, beseft waarom men deze vroolyke stad van schoone kunsten en tuinen aan den Neder- Kyn de „stad der levensvreugde" noemt. Er moet hier niet eens iets bij zonders aan de hand zyn. Men be speurt het toch, want dit levensblije element is hier niet slechts een aan gelegenheid van feestvieren. Het is de immer bemerkbare levende adem van een stad, welke iets heeft weten te verwerven van alle goede zyden van het bestaan. De gelukkige tyden van een residentie met den glans van het Hofleven hebben den Dusseldorpers een zekere lichtzinnigheid gegeven. Het is hun levenskunst de levens vreugde niet te verliezen over alle zorgen en moeilijke tyden. En moei lijke tyden heeft men hier beleefd in dit grensgewest met zyn aan afwisse ling zoo ryke lot! Steeds echter heeft het onverwoest bare optimisme van deze krachtige, levendige menschen den nood over wonnen. Nimmer heeft het harde, nuchtere rhythme van den arbeid het vroolyke, feestelijke 'lied doen ver1 stommen. Het is vermoedelijk te danken aan de kunstenaars der stad, die men zoo wel in de gezellige kroegjes van de oude wijken, als in de elegante, alom vermaarde lokalen ontmoet, en die tydens de tuinfeesten van den zomer alsook tydens het carnaval heerschen, dat deze stad iets artistieks heeft ver kregen en een levenscultuur bezit, zooals yien er elders geen kent. Men moet eens op een zomerdag op de „Königsallee", deze elegantste In de laatste jaren komen deze roof overvallen niet meer zoo vaak voor als een jaar of tien terug. Dit danken de bewoners aan het feit, dat het verkeer, vooral het autoverkeer, er belangrijk is uitgebreid in den laat- sten tijd. Macedonië wordt zelfs door vele vreemdelingen in den vacantie- tijd bezocht. De meeste buitenlanders doorkruisen het gebied met hun eigen automobielen of makep gebruik van den „Balkan-Wegen-Expresse". Daar liet leven er zeer goedkoop is en de bevolking gemoedelijk tegenover de vreemdelingen, kunnen de vacantie- gangers wekenlang in liet land vertoe ven zonder zichzelf op hooge kosten te jagen en wanneer het wegennet iets meer comfortabel was, zou een verblijf in het oude, gemoedelijke landschap van Macedonië zelfs aan bevelenswaardig zyn! straat van West-Duitschland, een paar uurtjes hebben doorgebracht, men moet de zomernachten l\uiten aan den Rjjjn hebbèn genoten om te be seffen wat Dusseldorp voor z'n vrien den beteekent. Dm het even óf men op de terrassen aan de rivier danst of onder de oude boomen van den Hofgarten zit én de drukte van het verkeer als een verre melodie te hoo- ren krijgt steeds zal men dit zalig stemmende bijzondere fluidum van deze stad voelen. In een schier Ame- rikaansch tem<I>o heeft Dusseldorp zich ontwikkeld van een lieflijk droo- rnerige residentie tot een stad van een half millioen inwoners en toen is zij gebleven, wat ze immer was: een stad der muzen vol sier en gratie, de stad van de mooie vrouwen, het vroo lyke leven, de talrijke gezellige loka len, de stad van het kunstenaars-car naval, van het eeuwenoude schutters feest, van de honderdduizend lam pions op iSt. Maarten, de stad waarin oud en nieuw, traditie en heden, zich vereenigen in een enkele symphonie der levensvreugde. Is het noodig uit te weiden over het carnaval te Dusseldorp? Is zijn roem niet sedert lang over de gansche we reld bekend en heeft het ook dit jaar weer niet duizenden gelokt, duizen den, die er zich van wilden, overtui gen hoe men hier de kunst verstaat feest te vieren Nauwelijks zijn .die onstuimige we ken tusschen Oudejaarsavond en Aschwoensdag vergeten ,of men be gint weer aan de voorbereidingen van het groote feest der schuttersgilde van St. Sebastiaan. Dit feest heeft een eeuwenoude traditie. Het wordt dit jaar voor de 502de maal gevierd en wel van 18 tot 25 Juli. Het is een volksfeest in den waren zin des woords. Op de groote feestweide aan den Rijn zitten de deelnemers, van eiken rang en stand, broederlijk naast elkaari aan blank geschuurde tafels. Op dit feest voelt het geslacht van heden ^ieh nog verbonden met de dappere burgerweer, welke, eeuwen geledep, ter bescherming van de stad werd opgericht en vermoedelijk ook elk jaar in den zamer haar stichtings- feest heeft gevierd met weelderige optochten en de gansche uitbundig heid van het Rijnlandsche tempera ment. En dan komt de zomer £n staat de gansche stad in bloei. Dan worden met een goede bowl de heldere nach ten aai} den Neder-Rijn gevierd. Dan schieteh witte zeilen, sterke paddel booten, sierlijke stoombooten, muziek en vroolykheid over den stroom. En dit ja|ar zal Dusseldorp in den zomer door izyn groote tentoonstelling nog indrykwekkender zyn dan anders. Ge leidelijk nadert dan de herfst en nu begint weer het groote feestseizoen dezer stad. St. Maarten nadert. Stra lender en levendiger wordtJ nu Dus seldorp met de bonte lichtreclames aan de hooge huizen, welke zich weel- spiegelen in het donkere water der stille grachten. Nu bereidt de stad zich t op den winter voor. Met hon derdduizenden lampions wordt dit jaargetijde op zeldzaam bekoorlijke wijze ingeluid. St. Maarten trekt door de straten. Roode, groene, gele, blau we en lila lampions stralen in de schemering. Alom ziet men schitte rend^ kinderoogen. Heldere stemme tjes izingen oude liederen. En de vol wassenen brengen hulde aan de na gedachtenis van den Heilige dóór zich tegoed te doen aan geurige ganzen en fonkelenden wijn. Ontelbare auto's vullën de Königsallee. In de lokalen zit tnen dicht op elkaar en meer dan ooit' komt hier dan de levensvreugde tot uiting, waar Dusseldorpers en vreemdelingen gezellige uren met el kaaf doorbrengen. Spoedig zijn allen het er dan over eens, dat er maar één Dusseldorp bestaat, maar één stad aan! den Neder-Rijn, waarin het altyd feestdag schynt te zyn. Niet lichtzin nigheid kenmerkt deze stad, maar het bewuste gevoel verheven te zyn over de kleine zorgen van den dag. Ih dit jaar, zoo rijk aan kleurige afwisseling en gezelligheid, heeft Dusseldorp er nog een geweldige ten toonstelling 'bygekregen. Voor de poorten der stad staan thans de nor- me hallen van „Scheppend Volk". Hier is tevens een nieuwe wijk met een Neder-Rynsche kunstenaarskolo nie ontstaan. Door deze tentoonstel ling zullen honderdduizenden uit alle landen een begrip krijgen van de vroolykheid en de schoonheid van deze oude residentie. Ontelbare feest avonden, verlichtingen, danspartijen in de open lucht, concerten en tooneel- 'voorstellingen op het tentoonstellings terrein zullen den roem van Dussel dorp als „stad der levensvreugde" weder over de gansche aarde dragen. Aanleg en karaktereigenschappen van een mensch zijn geen toeval, doch een kwestie van erfelijkheid. Hetzelf de geldt ook voor den lichaamsbouw, den verstandelijken aanleg en bijzon dere gaven. In sommige families heeft men van geslacht op geslacht b.v. predikanten, doktoren, chemici, staatslieden, phi- losofen en om niet te vergeten schil ders, musici enz. Mozart, Weber, Beethoven, Brahms, Schubert, Liszt behooren allen tot families, die bui tengewoon muzikaal waren. Bij Gli der opvallend is de erfelijkheid van de begaafdheid in de familie Bach, die in vyf generaties niet minder dan 14 vooraanstaande musici telde. De vraag rijst wel eens, of de te genwoordige tyd minder groote man nen voortbrengt. Niettegenstaande de groote vooruitgang op verschillend ^gebied en de mannen ven beteekenis, die ook onze tijd heeft, kan men toch niet ontkennen, dat men slechts wei nig uitgesproken genieën aantreft. Wellicht is de oorzaak ook te vinden in het feit, dat het aantal kinderen van geestelijk uitblinkende ouders, dikwijls veel kleiner is dan in vroeger tyden en de mogelijkheid om groote talenten op hen over te brengen ver mindert. De vader van Johann Se bastian Bach had 8 kinderen, waar van Johann de jongste was en niet minder dan 19 kinderen had. Mozart was de zevende, en Wagner de negen de, Handel de 10e zoon en de Balla den-componist Loewe het 12de kind, terwijl Frans Schubert als dertiende het levenslicht zag. Men beweert wel eens, dat het vier- in een gezin, doch dit kan geenszins aan de hand van theorieën of wetten bevestigd worden. Wel is het opval lend, dat in gezinnen, die cultureel en sociaal op eenzelfde peil staan, de kin deren dooreengenomen verstandiger en tevens van opgewekter humeur zyn dan in gezinnen met réén of twee kinderen, waar zy meest droomerig •zijn, zichzelf niet kuntien concentree- VOOR DE MOOIE DAGEN. Het kinderjurkje dat hier is afgebeeld is gemaakt van witte of rose crêpe de chine het rokje is geheel geplisseerd. De twee andere toiletjes rijn van zijden linnen. Zij hebben slechts een heel eenvoudige garneering. DRIE AARDIGE TOILETJES VOOR DE MOOIE ZOMERDAGEN. Het eerste is van bauine crêpe marocain, het middelste van bedrukte crêpe de chine met bandfluweel garrieering, het laatste is eveneens van bedrükte crêpe de chine ren en veel minder gemakkelijk in dep omgang zijn. Deze laatsten zyn vaak lastig, ontevreden, kenmerken zich door een bijzondere onrust, vervallen van het eene uiterste in het andere en zijn onevenwichtig. Kinderen uit groote gezinnen voeden elkander op, wijzen elkander soms hard op fouten en gebreken en leggen meer lust tot werken aan den dag, omdat het voor beeld stimuleerend werkt. Opvallend is dikwijls, dat de oudste van een ^oot gezin zich niet alleen verantwoordelijk gevoelt tegenover de jongere kinderen, doch ook zedelijk overwicht op hen heeft. Samenvattend komen wij aldus tot de conclusie, dat kinderen uit zeer kleine gezinnen vaak minder lust tot werken aan den dag leggen en zich dikwijls tot minder krachtige per soonlijkheden ontwikkelen, omdat er te veel aandacht aan hen wordt be steed door overbezorgde ouders. Bij groote gezinnen daarentegen grootere mogelij klieid, dat de kinde ren zich tot krachtige persoonlijk heden ontwikkelen, die in de toe komst iets zullen beteekenen, zoowel door de gaven van geest als van ge moed. Roode 1 Roode tegels, die aangeslagen zijn onder den invloed van het weer en door schrobben hun mooie kleur niet herkrijgen, behandele men met geest van zout. Oppassen voor spetten op kleeren of handen. Tulle gordijnen worden na het was- schen vochtig opgehangen en daarni schuift men in de breede onderzoom een roetje, waardoor zij, droog zijnde, keurig recht hangen en gelijkmatig Hans Albers en Lotite Lang in „Verboden Lading", Ufa-film. Schouwburg-Bioscoop. De'Nederfandsche film „Drie Wenschen". Vrijwel alle medewerkenden in of op weg naar Italië. De opnamen van de film „Drie Wenschen" die in de nieuwe studio's te Rome zoowel in het Italiaansch als in hpt Nederlandsch zullen geschieden, vangen waarschijnlijk omstreeks 16 dezer aan. Het scenario van dr. F. Zeckendorff is dopr den auteur, in samenwerking met A. M. de Jong, tot een vlot draaiboek verwerkt en Zoodra alle ar- tisten uit Nederland gearriveerd zyn, nemen de repetities een aanvang. De hoofdrollen in deze romantische co- medie zullen worden gespeeld door Lien Dyers, die, na in een groot aantal Duitsche films zeer belangrijke rollen te hebben ver tolkt, thans voor het eerst haar moedertaal voor den microfoon zal spreken. Jan Teu- lings, wiens filmdebuut in „Lentelied" reeds een belofte voor de toekomst was, Mirrv Boesnach en Piet Bron, die zulk een groot aandeel in het succes van „Mertfntje Gy- ren's Jeugd" hadden, Jules Ver3traete. Aaf Bouber en haar man Herman Bouber, die allen, om zoo te zeggen al tot de „oude garde" van de jonge Nederlandsche film industrie behooren, en J. Oster, een der jongere krachten van het Rotterdamsch Hofstad- toon eel De regie is in handen van den in ons land welbekenden Kurt Gerron, het camerawerk wordt verzorgd door Akos Farkas en de motnage geschiedt door G. J. Teunissen. Voorts is A. M. de Jong, belast met de Ne derlandsche dialoog-leiding, terwijl Rita Roland als regi-assistente zal fungeeren. De technische staf vertoeft reeds eenigen tyd in Rome, teneinde de noodige voorbe reidingen te treffen en binnen enkele dagen zullen ook alle medespelenden daar present zyn. Lien Deyers vertrok Dinsdag van Den Haag. Eefgisteren is ook reeds een groep artisten naar het zonnige Italië vertrokken. Jan Teulings legt het traject per auto af en de heer en mevrouw Bouber volgen zoo spoedig mogeiyk. Blijkens uit Rome ontvangen berichten overtreffen de studio's, die zooals men weet Jjort geleden geopend werden, de hoogste verwachtingen. Het studio-complex is verve- weg het grootste in Europa en de inrich ting is van een zoodanige moderniteit, dat men het zich in Hollywood niet beter zou wenschen. De meeste technische apparaten komen dan ook uit Amerika. „Drie wenschen" wordt door een Italiaan- sche maatschappij geproduceerd, met mede werking van de Italiaansche regeering. De film zal in Nederland worden uitgebracht door het Filmverhuurkantoor Odeon. Het ligt in de bedoeling om alle scènes der beide versies onmiddellijk na elkaar te draaien in delfde décors. Met den bouw daarvan zal in<tet begin van de volgende week een aan- vafig worden gemaakt. „Verboden lading" Ufa-film in de Schouwbuifebioscoop. Hans Albers, kapitein van een vracht boot, loopt een kleine haven binnen, om dat zijn hoöfdmachinist aan acute blin dedarmontsteking lijdt. De dronken qua rantaine-arts constateert cholera en wil de boot vasthouden, doch de kapitein, Kellersperg zet met volle kracht koers naar de dichtst bijzijnde haven, teneinde den man en zijn vaarplan te redden. Hij wordt echter gearresteerd en van het commando ontheven. Ondertusschen sterft de machinist inderdaad aan blin ded armontsteking Kellersperg raakt aan lager wal en wordt door den reeder Calf a (Aribert Wftscher), een man van duistere zaak jes, tot kapitein van de Gorboduc aan gesteld. Onder de passagiers bevindt zich ook Rosa Ferugas (Lotte Lang), de vroe gere verloofde van den gestorven hoofd machinist, die geprotegeerd wordt door Calfa, doch spoedig blijkt, dat het amu sementsbedrijf, waar zij moet werken, het hoofdkwartier van Calfa ls^In een scène, tusschen Calfa en Rosa, waarbij ook Kellersperg verschijnt, wordt de ree der gewond en de politie doet in het hoofdkwartier een Inval en ontdekt het complot. Kellersperg en Rosa ontvluchten met de Garboduc. Toevalligerwijze ontdekken de passagiers, dat de lading planokisten aan boord een hoeveelheid mitrailleurs bevat. Een ontzettend tumult barst los en een agent van den ge»/onden reeder, die zich aan boord bevindt, wil het schip tot zinken brengen. Het gat in den scheepswand wordt echter dadelijk door Kellersperg ontdekt en met groote in spanning wordt het lek voorloopig ge dicht en de paniek adn boord bedwon gen. Plotseling nadert er een escadrille watervliegtuigen, ten einde het schip te confiskeeren. Kellerspefg rekent er op, dat hij gearresteerd zal worden, doch voordien komt hij de belofte aan zijn vriend na en laat zich door den eersten officier met Rosa in het huwelijk ver binden. Hij wordt echter niet gearres teerd, doch geprezen om zijn moedig ge drag: zijn hulp bif„de ontdekking van het complot voorkomt Internationale verwikkelingen. Een dergelijke film, die een aaneen geschakelde reeks wilde, spannende avonturen laat zien, is juist iets voör Hans Albers en men zal erbij genieten van de uitstekende fotografie en van de vele vlotte en grappige episoden. Hans Albers ls natuurlijk in zijn kapiteinsrol d,e man, die overal op af gaat en alles weer in het reine brengt met moed, kracht, beleid enz. Lotte Lang is een goede Rosa, een mengsel van naïveteit en berekening, terwijl ook de reeders- flguur van Aribert W&scher en Bruno Hübners vertolking van den dronken dokter vermelding verdienen. Het ls een boelende ontspanningsfllm. - „The Shall Have Music" met Jack Hylton en zijn band in het Thalia-Theater. Na Jac Payne, de bekende bandleider, die overal waar hij kwam met groot enthousiasme werd ontvangen, heeft thans ook Jack Hylton, de bekende bandleider die zoo mogelijk nog meer populair is dan Jac Payne, zijn eerste groote film gemaakt. N V. Filman te Amsterdam brengt deze rolprent van de oolijke bandleider met zijn boys in Nederland uit en het Thalia Theater was zoo gelukkig deze film reeds zoo spoedig hier te kunnen vertoonen. Jack Hylton, de beweeglijke kleine mu sicus, die ook in ons land vele bewon deraars heeft, had bij zijn laatste optre den in het Carlton Hotel in Amsterdam, toen hij zijn bekende shows vertoonde een daverend succes, en ook in denHaag en in Rotterdam werd Hylton luide toe gejuicht. Vandaar dan ook dat het Tha lia Theater van deze film zeer zeker veel vreugde zal beleven. Men ziet Jack Hyl ton en zijn jongens bijna doorloopend op het witte doek en het grootste deel van den duur der projectie hoort men hun voortreffelijke jazz-muziek. De film speelt zich voor het grootste deel af aan boord van een groot jacht, dat een reis maakt naar de Stille Zuid zee. Aan boord zijn vele aardige meisjes, natuurlijk is er een romantische liefde, en veel pittige dansen en leuke liedjes. UIT DEN OMTREK. Jack Hylton. Groenten als voorjaars-delicatesse. Asperges op verschillende manieren toebereid, Waaneer mep groenten, smakelijk toebeiwa, op den middagdiseh kryg£ realiseert men zich nimmer, dat zelfs hieraan vaak een voorgeschiedenis is voorafgegaan en dat zij niet steeds 'als product van kweekerskunst be kend zijn geweest. Doperwten zyn uit de Zuidelijke landen tot ons gekomen en waren tot het einde van de 17e eeuw in Mid den- en Noord-Europa onbekend. In 1680 verbouwde Arnaud d'Andilly, de tuinarchitect van den Franschen Zonnekoning in de Abdij van de Porte Royale de eerste groene erwten. De fijnproevers, welke zich onder de le den der hofhouding bevonden, waren eenvoudig verrukt over de smaak de zer groente en in een der nagelaten brieven van Madame de Mallitenon komt het volgende voor*. *,-de groene erwtjes maken nog dagelijks een onderwerp van het ge sprek uit. Het ongeduld, waarmede men ze aan het diner tegemoet ziet, terkers in Thujingen waardeeren. In de kookboeken van de 16de eeuw beschouwde men het als eetlust op wekkend en werd speciaal door de meer gegoede families als voorgerecht aan den middagdiseh gegeten. De hooge marktpi^js maakte, dat water kers buiten het bereik van velen viel, die zich wisten te troosten men het zoeken van wilde waterkers, die aan beekjes, bronnen en oevers van rivie ren groeide en met olie en azijn aan- gemaaktj werd. Het euvel van de wil de kers, was, dat deze buitengewoon sterk van smaak was en een onaange naam brandend gevoel in mond en keel gaf. Een officier van Napoleon's leger bracht in de negentiende eeuw de wa terkers naar Frankryk, nadat hy deze in Erfurt had leeren appreciee- ren. Hij verbouwde het in het dal van Nenette, waardoor een nieuwe tak van Fransche groententeelt ontstond, die thans nog een belangrijke omzet 'het genot ze te eten en het verlangen 'heeft, welke in de millioenen francs ze weer op tafel te zien, wordt voort- loopt, durend besproken gedurende de Iaat- J ste vier dagen. Onder de' dames der hofhouding bevinden zich verschiHen- Asperges zyn uit Klein-Azië en Noord-Afrika tot ons gekomen en werden in Zuid-Europa reeds ten zen aten alleen de punten en slechts bij wyze van sla. Thans gelden asperges nog als een fyne groente, die in verschillende vorm opgediend wordt. Men moet echter met kennis de goede soorten weten te kiezen, aangezien de plaats d«, die zóó dol z(jn op deze nieuwe j tyde van de Romeinen verbouwd. De- groente, dat zy er eerst van smullen aan de koninklijke tafel en vervol gens vóórdat fcjj' maar bed gaan mog een Portie laten klaar maken op ge- vaar af haar spijsvertering in de war brengen. Het is een ware manie geworden aan het hof om deze mode- groente te eten en wy zullen ons dit van herkomst, lengte, dikte en versrh- m°eten laten welgevallen, totdat de 1 heid van grooten invloed zyn op gemoederen ietwat tot rust gekomen 1 smaak en aroma. Zoo gelden b.v. de 2Un in dit opzicht." I Bergen op Zoomsche asperges als btf- Waterkers daarentegen komt uit zonder fyn en heeft men zich daar, de Noordelijke landen en is sedert de 1 waar de bodem-toestand, voor deze vijftiende eeuw bekend bij ons en in I teelt bijzonder gunstig bly'kt te zijn, de naburige landen. In Duitschland hierop bijzonder toegelegd. De dikke, *erd het in hoofdzaak voor het eerst lange asperges zyn volstrekt niet a - ^gezaaid aan den Nederryn, in Oost- tyd het fijnst, doch de middelgroote Friesland, het land van de bekende ^rijver Frenssen en later in West- kien, om ïich vervolgens meer en Uteer populair te maken. Eerst in de ^ventiende eeuw leerde men de wa norden door fijnproevers btï voor keur uitgezocht. De uiteinden van de zware, dikke asperges zijn houterig, die van de dunne soorten daarentegen ziin zachter. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de asperges het smakelijkst zijn, kort nadat zij gestoken zyn. Men begint met het schillen aan (jen onderkant en dogtdit met een z.g. dunschiller, die ook voor aardap pelen, wortelen enz. gebruikt wordt en in alle huishoudelijke winkels ver krijgbaar is voor een gering bedrag. Bij het schillen moet men vooral oppassen, dat het bovendeel, dat het fynste is, niet afbreekt. In tegenstelling met onze grootmoe ders, die asperges met zoutwater op zetten, wordt het zout thans eerst toegevoegd nadat deze groente een half uur gekookt heeft, terwyl de aroma aanmerkelijk verhoogd wordt, indien men een theelepel suiker by het kopkwater doet. t Het kookwater van asperges wordt voor een smakelijke gebonden soep 1 gebruikt. Sleepasperges worden op een rooster gelegd en gekookt en, in dien men dit niet heeft, bindt men ze in bosjes van pl.m. 10 stuks bijeen. Ze worden voorzichtig uit het water genomen en opgediend met gesmolten boter (b.v. in leege citroenbakjes), geraspte nootmuskaat en hardgekook- I té eieren. Er zijn ook nog verschillende an dere manieren om asperges op te die nen, o.a. gestoofd in een melk- of roomsausje, waartoe men de stengels in vingerlange stukken snijdt, gaar kookt en overdekt met een sausje van boter bloem en melk, eventueel room. Wil men zuinig te werk gaan, dan doet men de asperges op een schotel met de saus en legt er een rand om van worteltjes, overstrooit het geheel met gehakte peterselie. Wanneer men goedkoope asperges koopt g'oor soep, kan men de boven einden gebruiken voor een heerlijke ömmelet of wel men maakt een voor gerecht in den vorm van een schotel tje, waarbij men in een ingevet vuur vast schoteltje een laagje asperges doet, hierop komt geraspte kaas, een laagje-asperges en tenslotte weer ge hakte ham, die men overgiet met 3 k 4 geklopte eieren en pl.m 30 minuten in den oven plaatst. Een heerlijke aspergeschotel maakt men door 1 K.G. geschilde en in vin- gerlarfge stukken gesneden asperges gaar te koken (de koppen laatste 20 minuten bijvoegen), men snijdt 300 gram ham in reepjes, omgeeft deze met een krans van asperges, afgeslo ten door een rand mooie gele sla blaadjes, plakjes tomaat en partjes ei. Mayonnaise wordt er apart bij ge serveerd. Een heel eenvoudig voorge recht zijn ham-asperges, waarvoor men telkens pl.m. 8 bovenstukken van asperges byeenbundelt en in een plak ham rolt en op toast of Weerter be schuitjes serveert. Ten slotte geven wij nog het vol gende smakelijke gerecht, waarvoor 500 gram kalfsragout in 1 Liter wa ter gaar gesmoord wordt met een takje peterselie, een worteltje, lau rierblad en uitjemen haalt het bou quet eruit en voegt 1 bos geschilde en aan stukken gesneden asperges toe die men in de bouillon gaar stooft, die men later met boter, bloem, een wei nig Qitroensap en een eierdooier bindt. Opdienen in rijstrand, waarover men gesmolten boter heeft gegoten. Men ziet: asperges kunnen op ver schillende wijze bereid worden en zelfs al rekenen wij deze groente on der de z.g. fijnere, dan toch is er een tijd, dat zij goedkoop zyn en onder veler bereik vallen. Tenslotte willen wy nog even opmerken, dat asperges het fijnst zyn tot 21 Juni, daarna Verminderen smaak en aroma. Cola. Een versterkend middel, dat vele doktoren zenuwzwakke patiënten Voorschrijven is Cola. Dit isN afkomstig van den colaboom en wordt bereid van de vruchten van dien boom, die op de westkust .van Afrika groeit. Hier geldt deze vrucht als een ge notmiddel, dat of versch gegeten wordt, of tot poeder gewreven en dan met melk toebereid wordt. In groote hoeveelheden genuttigd, zijn dergelijke opwekkende middelen veelal niet onschadelijk, daar zij de zelfde stoffen bevatten als koffie en thee, n.l. coffeïne en theobromine. Gemeenteraad. Woensdagmiddag te 2 uur is de ge meenteraad van Nieuwer kerk a. d. IJs- sei onder voorzitterschap van burge meester F. Jas bijeen geweest. Met ken nisgeving was de heer P. de Man (s.d.>. atwezig. Na voorlezing en vaststelling der no tulen, deed de Voorzitter mededeeling van eenige ingekomen stukken. Gedeputeerde Staten hebben goedge keurd de algemeene politieverordening en de begrootingen voor de Gemeente lijke Electriciteitsbedrijven en het Wa terleidingsbedrijf. Voorts werd goedgekeurd de verhuur van -grond aan C. van Wageningen en de woningen E 25 aan G. de Jong voor 234.en A 98 aan A Jongeneel voor f 247.per jaar. Goedgekeurd werd ook de verbouwing bij onderhaatdsche aanbesteding van de veldwachterswoning A 115. Verdaagd is de goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuur der gemeente- woningen A 67 aan P. J. v. d. Weeie. Goedgekeurd werd de capitulanten- verordening, waaronder vallen de ge meentewerkman en de hulpmonteur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf; eveneens goedgekeurd werd de samen werking tusschen Nieuwerkerk en Moor drecht inzake de werkloozencontrole en de verleende gratificatie va,n 35.aan den veldwachter K. v. d. Weiden bij zijn 25-jarig ambtsjubileum. Vervolgens is goedgekeurd de rekening van ontvangsten en uitgaven van het schoolaftsendienst, district Lek en IJssel voer 1936, aan debet- en creditzijde slui tende met 8393.60 en een batig saldo van 505.94, hetgeen wordt overgebracht naar den dienst voor 1937. Blijkens het verslag van dezen dienst waren 49 scho len aangesloten met ln totaal 6331 leer lingen. De Voorzitter stelde vervolgens voor, afwijzend te bescnikken op een verzoek tot ontheffing van hondenbelasting van de wed. Aalbers en Ammerlaan. Op ver zoek van een der leden werd dat van laatstgenoemde onderzocht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de woning B 306 aan den 's-Gra- venweg onbewoonbaar verklaard. B. en W stellen voorts voor, de tijde lijke aanstelling van den hulpkeurmees ter S. Woudstra wederom voor den tijd van een Jaar te verlengen. Na ampele bespreking geschiedde zulks. Het voorstel tot wijziging van ae stroomleveringsovereenkomst met de ge meente Gouda werd aangehouden omdat de Bedrij vencommissie binnenkort over leg zal plegen met" de directe der Ge meente-Lichtfabrieken te Gouda, alvo rens met een concreet voorstel bij den Raad te komen. Aan de orde kwam hierna het voorstel tot het doen rioleeren en opnieuw be straten alsmede het maken van trottoirs van de Dorpsstraat, een gedeelte van de Kerklaan vanaf A. G. F Haak tot aan de Coöperatieve Graanmaalderij, be nevens het Buurpad. De Voorzitter deelde mede, dat van den inspecteur der Rijkswerkverschaffing be richt is ontvangen, waaruit valt op te maken, dat zeer waarschijnlijk geen sub sidie uit het Rijkswerkloosheidssubsidie- fonds zal worden verleend voor deze werkzaamheden. Besloten zitting. De Raad ging ter behandeling van dit agendapunt over in geheime zitting en bracht ruim twee en een half uur door met het met gesloten deuren beraadsla gen over deze aangelegenheid waarbij de gemeente-architect, de heer P. Valken burg aanwezig was. Bij de heropening werd het voorstel van B en W. zonder hoofdelijke stem ming aangenomen Eveneens werd aangenomen het voor stel vyn de meerderheid van B. en W. om de straatsteenen van de Dorpsstraat voor het pad aan de woningbouw te ge bruiken. Wat er verder met het rioleeringsplan gebeuren gaat, of het in eigen beheer zal worden uitgevoerd dan wel zal worden aanbesteed, hoe lang deze werkzaam heden zullen vorderen een aange legenheid waarbij vele winkeliers zeef geïnteresseerd zijn wanneer er mede begonnen zal worden enz., is ons echter niet bekend, daar alles in de geheime raadsvergadering werd afgehandeld! Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Tom (s d^yipe het komc, dat B. en W. nog geenfmttófrlng hebben gegeven aan de ciife$J&*«>^mden Minister van Sociale dat van in wonende ktra|m®Sfc BOTpden de 21 jaar van werkloozeprainË^n niet behoeft te worden afgetrotk^ft en van kinderen boven de 21 jaar 4 gulden niet, een maat regel die reeds in tal van gemeenten werd uitgevoerd, doch in Nieuwerkerk nog niet. Spr. hoopte, dat dit ook hier spoedig gebeuren zal. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit in overweging zullen nemen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer J. Tom (s.d.) betreffende hem te oore gekomen klachten over het feit dat de verbetering van de Dorps straat zoo lang op zich laat wachten, wraakte de Voorzitter de berichtgeving van een blad dat hierover op z.i. onjuiste wijze geschreven had. De heer K. Dekker (s.d.) zeide, dat de aanstelling van een ambtenaar voor de distribute van levensmiddelen onder de werkloozen nog steeds niet een verrui ming van het aantal levensmiddelen heeft bevorderd Spr. vroeg wanneer hiermede een begin zal worden gemaakt, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dit toch al gebeurde. Er wordt volgens den burgemeester, voor de werkloozen in Nieuwerkerk goed gezorgd De vergadering werd hierna om half

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4