H D WiPk iff PART E WATERNIMF" Adres van vertrouwen MEJ. VERKERK •pc academie van beeldende kunsten midd.techn. school v.bouwkunde en Voordeelig BADPAKKEN D.A.v.Yperen, Markt 18 Een duur geneesmiddel. Eau de Cologne Drogisterij „DE GOUDSCHE GAPER" advertenties. mondorgels. BRAVO's 60 CENT Hees Co., Kleiweg 54. RIJKSKWEEKSCHOOL TE SCHOONHOVEN. AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN HET BRUIDJE in „DE LELIE" heeft bericht gehad dat de bruigegom vóór 1 Augustus komt Mej. v. d. HEUVEL, MANUFACTURENHANDEL „DE LELIE", HOOGENBOSCH - Markt 52 - GOUDA. Internationale Vliegfeesten men en kunnen genieten. Uit een oogpunt van volksgezondheid is dit een belangrijke kwestie en men dient dit niet te onderschat ten. Duizenden hunkeren naar de weken van vrijheid, die hun weer nieuwe kracht en vooral nieuwe lust zullen geven. Want on der de huidige omstandigheden is het maar al te dikwijls de lust, die veel te lijden heeft. En het woord van den Duitschen dichter Fontane blijft eeuwig waar: Wer schaffen will, musz fröhlich sein. HAGENAAR. BINNENLAND. zijn onze WOLLEN Het meest gesorteerd Pl.m. 270 gram radium voor hei lut tele bedrag van 26 millioen gulden! De wetenschap gaat in de laatste jaren met rassche schreden vooruit. Men heeft natuurlijk verschillende soorten van weten schappen. Zy allen echter schijnen met el kaar te wedijveren in het ontdekken van nieuwe arbeidsvelden en theorieën. Wat be treft de wetenschap der geneeskunde kan men wel zeggen dat de ontdekking van het radium tot de belangrijkste der laatste 60 jaren behoort. Men denke echter niet dat de wetenschap rejeds geheel en al in het wezen van radium is doorgedrongen, integendeel, het is en blijft nog steeds een geheimzinnige materie welke, evenals het ondoorgronde lijke wezen electriciteit, nog zeer langen tijd noodig zal hebben om in haar volle waarde gezien te kunnen worden. Een Fransöh physicus hield zich bezig met de werking der Röntgenbestraling toen hij bij toeval het radium ontdekte. Zijn aan deel in de verdere verwerking van het ge heimzinnige „radio-actieve" materiaal bleef echter zeer beperkt, dè werkelijke eerste stap werd gedaan door Madame Curie. In ruim tien jaar tijds had zy slechts 10 giam „radium" verzameld! Het radium wordt slechts sporadisch ge vonden en er zijn jaren voor noodig om en kele grammen er van te verkrijgen, om nog niet eens te spreken over de vele geleerden en duizenden arbeiders die hieraan met de grootste moeilijkheden en krachtsinspan- Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Model aflossing der eerewacht, in tegenwoordigheid van den Prins. Duizenden belangstellenden stonden op den Dam in dikke rijen achter de af zettingen. toen gistermiddag te ruim één uur Z. K. H Prins Bernhard uit het paleis kwam. teneinde tegenwoordig te zijn bij de model aflossing van de eere wacht van het zevende regiment infan terie door de eerewacht van de Konink lijke marine. Bij deze plechtigheid de Prins droeg de uniform van luitenant ter zee met witte pet waren mede aanwezig de adjudant van Z. K. H. Jhr. ir. W. G. Roell, in de uniform van eersten luite nant der cavalerie, generaal-majoor P. W. Best, commandant in de vierde mili taire afdeeling, luitenant-kolonel W. A. Boswijk, garnizoenscommandant te Am sterdam, overste Dwtars van de staf der vierde afdeeling, kapitein Dè Haan, plaatselijk adjudant te Amsterdam en luitenant J. E. Meyer, commandant van het detachement politietroèpen. De eerewacht der infanterie, stond, toen de Prins onder het gejuich der me nigte den Dam betrad, onder commando van kapitein Jonkers op twee gelederen voor het paleis aangetreden. Vergezeld door generaal-majoor Best en gevolgd door de andere officieren inspecteerde, terwijl de stafmuziek van het vijfde re giment het „Wilhelmus" ten gehoore bracht, Z. K. H. de troepen. De eerewacht der marine, bestaande uit een compagnie matrozen, marcheerde vervolgens, voorafgegaan door de marsch muziek spelend mariniers, den Dam op, om zich, terwijl aan den Prins eti aan het vaandel van de eerewacht der infan terie de eerbewijzen werden gebracht, in het front van deze eerewacht op twee gelederen op te stellen. Nadat de com mandant, luitenant ter zee eerste klasse Hessing den garnizoenscommandant de aankomst der troepen gemeld had, ge schiedde, onder de klanken van het „Wil helmus", ten gehoore gebracht door de marinekapel te Den Helder, de inspectie door Prins Bernhard. Het publiek, dat dit onberispelijke mi- lntaire vertoon met groote belangstel ling gadesloeg, genoot hierna van de marschmuziek, welke geruimen tijd bij afwisseling door de muziek van de in fanterie en de marine ten gehoore werd gebracht. De meest frissche mond. Indien U poetpt met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVÜROL De eerste vindplaats van deze kostbare stof ligt in Bohemen, later ontdekte men ook radium-houdende streken in de Belgi- sche Congo en Turkestan. Om zich een goed beeld te kunnen vormen van dit „vinden" is het uitermate interessant te weten dat de Radio-Belge-Maatschappy in 20 jaar j slechts 32 gram radium verzamelde! Dat deze nieuwe stof daardoor uit de aard der Zaak duur werd valt natuurlijk te begrijpen. Vele zoekers, geleerden en an- dere personen hebben hun leven eraan op- j geofferd om de stof te verwerken in de vorm zooals zy heden ten 'dage gebruikt wordt. Er gaat een ongekende geneeskracht van uit en wel speciaal het kankervraag- stuk biedt voor de naaste toekomst groote mogelijkheden voor toepassing van hei ra dium. I De stralenwerking van het radium is j practisch gesproken door geen enkele stof tegen te 'houden, vandaar dat men jaren- lang niet wist hoe de stof te bewaren. Te- J genwoordig gebruikt men hiertoe een soort van looien brandkasten, welke wanden heb- ben van minimum 1 meter dikte! En nog biedt deze methode van opbergen geen vol- j komen waarborg tegen de eensdeels genees krachtige en anderdeels doodende stralen. Heeft dat radium nu een onbeperkte le vensduur zal men zich afvragen? Neen, zeggen de geleerden, want deze hebben be- rekend dat het radium een „kracht-periode" bezit van pl.m. 2000J jaar. De totale wereldvoorraad bedraagt onge- veer 270 gram, welkl voorraad in een tijds- verloop van rui»ï^36 jaar gedolven werd. De waarde hiervan bedraagt 26 millioen gulden. Het zoeken van de stof is een le vensgevaarlijk werk. Wordt er zoo een stuk- je gevonden, dat er uitziet als een heel klein stukje grauwe verdroogde klei, dan worden eerst omvangrijke veiligheidsmaatregelen genomen, anders zou het heelemaal niet tot de onmogelijkheden behooren dat er een of meer dooden vielen! De ontdekking van het radiiim en de j pioniersarbeid verricht door het echtpaar Curie heeft de wereld een schrede nader ge- bracht op den weg der bestrijding van vele ziekten, al moeten wy direct er aan toe voegen dat die weg oneindig lang is en vele moeilijkheden in zich houdt. Ongetwijfeld zal men echter het radium over langen tijd op de juiste wy'ze weten te gebruiken en er uit weten te halen wat er in zit. t Vrijdom van invoerrecht voor reisbagage. Artikel 34 van het Vrijdommenbesluit 1935 maakt t.a.v. reisbagage (goederen voor het persoonlijk gebruik van den reiziger gedurende de reis) uitdrukkelijk verschil tusschen hier te lande gevestig de personen (personen die van een reis in het buitenland terugkomen) en an dere personen, en wel in dezen zin, dat eerstbedoelde personen bij hun terugkeer desgevraagd aan de ambtenaren van de invoerrechten aannemelijk moeten ma ken, dat zij de goederen welke zij als „reisbagage" bij zich hebben, bij hun vertrek uit Nederland hebben medege nomen. Dit aannemelijk maken van den voor- afgaanden uitvoer uit Nederland wordt door de ambtenaren der invoerrechten van naar Nederland terugkeerende rei zigers, in het bijzonder gevorderd voor naar hun aanzien nieuwe of weinig ge bruikte goederen van bij zonderen of kostbaren aard, waarvan speciaal ge noemd worden: bontwerken, reisdekens, kostbare ne cessaires, dure fototoestellen en filmca mera's, kijkers en dergelijke artikelen, ook schrijfmachines en gramofoons. Ten aanzien van kleinigheden welke worden verbruikt (zooals zeep en tandpasta) of welke geregeld moeten worden vervan gen of vernieuwd, dan wel voor de dage- lijksche verzorging van den reiziger ple gen te worden aangewend, zoomede ten aanzien van de normale kleeding en uit rusting van den reiziger, wordt de vrij- dam in het algemeen zonder meer ver leend. Het aantoonen van den voorafgaanden uitvoer uit Nederland zal behalve door bewijzen van hier te lande betaald in voerrecht of door kwitanties van te goe der naam bekend staande Nederlandsche handelaren voorzien van den naam van den kooper en een afdoende omschrij ving van het gekochte goed, in het bij zonder kunnen geschieden door de goe deren vóór den aanvang van de reis, ambtelijk te laten waarmerken en daar voor een „identiteitsbewijs" aan te vra gen. Zoo een identiteitsbewijs is ver krijgbaar op elke plaats waar ambtena ren der invoerrechten en/of accijnzen zijn gevestigd. Bij de afgifte van een bewijs beoor- deelen de ambtenaren of het aangeboden voorwerp al dan niet van een herken- ningsteeken (loodje of lakzegel) zal wor den voorzien. Het speekt vanzelf dat dit ambtelijk aangebrachte herkenningstee- ken niet verwijderd mag worden. Een identiteitsbewijs kan meermalen dienst doen. Zij die zich bij hun terugkeer van een buitenlandsche reis kosten, tijdverlies en ergernis willen besparen, zullen dus goed doen vooraf te zorgen in het bezit te zijn van bewijzen waarmede zij den vooraf gaanden uitvoer uit Nederland kunnen aantoonen van tot hun gagage behoo- rende, hierboven breeder omschreven, goederen van bij zonderen en kostbaren aard. Tegen frauduleuzen invoer van goéderen door binnenlanders en buiten landers wordt streng opgetreden „Nos Jungent Rosae" te Boskoop. In samenwerking met Boskoopsche Kwee- irsvereenjgingen, zal „Nos Jungent Rosae" van 21 t/m 25 Juli a.s. een rozententoon- stelling te Boskoop houden. Zy heeft daarvoor één der speciaal voor bloemententoonstellingen gebouwde hallen gehuurd. Zonder twyfel heeft het bestuur van „Nos Jungent Rosae" zoowel wat gebouw als plaats betreft een gelukkige keuze ge daan. De belichting van een, bloementen toonstelling moet aan hooge eischen vol doen en op de groote bloemententoonstel ling, dit voorjaar te Boskoop gehouden is gebleken dat men dit probleem in de nieu we hallen vrywel heeft opgelost, zoodat men in dit opzicht de a.s. rozen tentoonstel ling by voorbaat reeds als geslaagd mag beschouwen. Boskoop is het centrum van de wereld handel in planten. Honderdduizenden rozen struiken worden van daar jaarlyks naar het buitenland verzonden. Waar zou een us beter zjjn nieuwe en STADSNIEUWS. De belangstelling voor deze tentoonstel ling blykt onder de rozenkweekers zoowel in Boskoop als elders reeds groot te zijn, zoodat, de tentoonstellingscommissie sa mengeteld uit het bestuur van ,Nos Jungent Rosae" en vertegenwoordigers van vier Boskoopsche vereenigingen vol moed de voorbereidende werkzaamheden is begon nen. V erkeersproblemen. Het ontworpen verkeersreglement. De studiecommissie voor verkeerspro blemen wendde zich dezer dagen tot den Minister van Waterstaat, met het ver zoek kennis te mogen nemen van de ontworpen „wegenverkeersreglement" en „wegenverkeersbeschikking" ten ein de de daarin verwerkte materie te kun nen bestudeeren en bespreken. Deze studiecommissie is voor ongeveer 6 maanden opgericht, naar aanleiding van den laatsten K.N.A.C.-verkeersdag en de toen gehouden inleidingen en be sprekingen. Voorzitter is dr. F. H. G. van Loon, zenuwarts, Surinamestraat 19, Den Haag, secretaris jhr. drs. D. J. van Lennep, dir. Ned. Stichting voor Psychotechniek, Wit- tevrouwenkade 6, Utrecht, terwijl verder zitting hebben: dr. J. Baart de la Faille, arts te Was senaar, leider der transportcolonne van het Roode Kruis aldaar; jhr dr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land, arts te Driebergen, bestuurslid van de Vereeniging van Artsen Automobi listen; dr. G. van Gangelen, arts te 's-Gra- venhage, onder-voorzitter van de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunde; ir. C. G. P. van Goor te 's-Gravenhage. vertegenwoordiger van de Kon. Nede'rl. Automobiel Club; mr. A. M J. de Jager, kantonrechter te Utrecht, vertegenwoordiger van den Al- gemeenen Ned. Wielrijders Bond; dr. M. Kamerling, arts te Amerslport, bestuurslid van de Vereeniging voor Art sen-Automobilisten dr. G. A. Prins, arts te Utrecht, voor zitter van de Vereeniging van Artsen- Automobilisten, en prof. ir. G. B. van de Werfhorst, te Vught, hoogleeraar in de voorlichtings techniek. Vóór alles Is de bedoeling van. deze commissie, om door bestudeering en on derlinge bespreking der nog talrijke, on voldoende gekende, vraagstukken, zoowel van wetenschappelijken als practlschen aard, op verkeersgebied, deze zoo goed mogelijk op te lossen en de resultaten ervan bekend te maken. De samenwerking van wetenschap en practijk heeft reeds tot goede resultaten geleid, o. a bij de voorbereiding der rap porten van de Vereeniging voor Artsen- Automobilisten, en van de Mij, tot Be vordering der Geneeskunde, aan het ministerie van Waterstaat, betreffende chauffeurkeuring, rijtijdbeperking enz. De laatste vergadering was gewijd aan verlichtingsproblemen van weg en auto terwijl op de volgende bijeenkomst op 30 Juni a.s. het vraagstuk der hemeralopie (nachtblindheid) zal worden behandeld. Hiertoe is prof. W. P. C. Zeeman te Am sterdam uitgenoodigd om eene inleiding te houden omtrent frequentie en-aard der hemeralopie in Nederland. Van de drie koeien één voor de belastingen. De R.K. Slachterspatroosvereeniglng „St; Petrus" heeft aan H. M. de'Konin gin namens de slagersvrouwen het vol gende telegram gezonden: „In de slagerij heerscht schrikkelijke nood, zaken en gezinnen gaan te gronde ten gevolge der groote en voortdurende stijging der veeprijzen en zware lasten, waaronder in het bijzonder de 10 procent rislsheffing op rund- en kalfsvleesch. Namens duizenden Nederlandsche sla gersvrouwen en hulsmoeders roepen, wij eerbiedig Uwe hulp in om door afschaf fing dezer crisisheffing eenige verlich ting in onze nood te brengen." Het telegram is onderteekend door drie slagersvrouwen. Het Handelsblad teekent hierbij aan, dat de slager per koe moet betalen: 10 pet. accijns op het geslacht; 10 pet. cri sisaccijns voor de reeds lang beëin digde en afbetaalde afslachting en in- blikkerij; 4 pet. omzetbelasting; 40 cent crisisaccijns per kilo gesmolten vet; 5 tot 12 gulden slacht- en keurloon, op welke laatste de gemeenten jaarlijks vijf millioen gulden bedrijfswinst maken. Het totaal der lasten bedraagt ruim 30 pet., zoodat men van elke drie koelen er één slacht voor de belastingen. GOUDE, 12 Juni 1937. Het Maarten Maartenshuis te Doorn. en vacantie-oord voor de jeugd. De afd. Gouda van de Ned. Ver. van Huis vrouwen organiseert op 22 Juni a.s. een be zoek aan het Maarten Maartenshuis te Doorn, het aantrekkelijke studiecentrum en vacantie-oord voor de jeugd. Het zal wellicht velen niet bekend zyn dat Nederland een dergelijk tehuis heeft. Zyn er in Engeland, Duitschland en vooral Oostenrijk pracht villa's en zelfs kasteelen en voormalige Koninklijke zo merverblijven voor de studeerende jeugd ingericht ,in Doorn doet de buitenplaats De Zonheuvel hiervoor niet onder en het is zeer verheugend dat het afdeelingsbestuur van de Goudsche Huisvrouwen op het denkbeeld kwam naar dit schitterend gelegen jeugd- verblyf een 'excursie te maken. Wy zeiden reeds dat het Maarten Maar tenshuis een studiecentrum is voor de jeugd het is tevens een vacantieverblyf waar jonge (en ook oudere gasten welkom) zyn. Het Huis behoort tot de Stichting De Zonheuvel en is opgericht tot bevordering van jeugdvorming en jeugdbeweging, waar bij nationale en internationale samenwer king werd beoogd. De buitenplaats De Zonheuvel met park, bosch en heide zyn geplaatst onder de na- tuurschoonwet, het Huis zelf is het voor malig woonhuis van den overleden dichter en romanschrijver Maarten Maartens, wiens ware naam was v. d. Poorten Swartz. Ver der behoort tot de stichting een jeugdher berg en padvinders troephuis en sportter reinen. Het Tehuis staat het geheele jaar open voor leerlingen van middelbare scholen in klasseverband, onder leiding van hun do centen, aan wie hier de gelegenheid ge boden wordt zich in een rustige omgeving te concentreeren op een bepaald onderdeel van hun studie, hetzy voor een paar weken, hetzy voor enkele dagen. Het programma (dagindeeling, vrye tyd, sport, eventueele excursies) wordt samengesteld door de leeraars, die met hun leerlingen in de sfeer van het schoolbuitenhuis een groot gezin vormen. Om te voorkomen, dat het klasse- verband verbroken wordt, helpt een vry- plaatsenfonds die leerlingen, welk om fi- nantieele redenen niet mee zouden kunnen komen. Belangstellenden kunnen voorbeel den van taken, uitgevoerd door verschillen de scholen, aanvragen bij de Directie, welke steeds gaarne bereid is meerdere inlichtin gen te verschaffen. Voor hen, die voor een conferentie, cur sus, reünie of vergadering behoefte hebben aan een huis, waar zy zich in hun groeps verband geheel vry voelen. Het is een huis, waarin jonge en oudere gasten uit verschillende landen, in welk ntilieu zij ook opgroeiden, zich thuis voe len; waar ernstig wordt gewerkt en veel wordt genoten; waar getracht wordt een samenleving te vormen waarin ejk tot zyn recht komt; waar gestreefd wordt naar een heid midden in de verdeeldheid van onzen tijd; een huis dat door zyn smaakvolle en sobere inrichting bekoort; dat door zyn rus tige sfeer, zyn zeldzaam mooie ligging en omgeving een verblyf tot een heerlijke herinnering maakt. Velen voelen zich aangetrokken tot een samenzijn met buitenlanders, maar nun ouders kunnen geen verre reis bekostigen; zjj leeren moderne talen, correspondeeren misschien met jongens en meisjes in andere landen, maar kunnen niet vlot spreken; aan die allen biedt een vacantie in het Maarten- Maartens Huis een mooie gelegenheid om jeugd uit andere landen te ontmoeten. Voor degenen, die zwak zyn in moderne talen, is er gelegenheid te werken met de aanwezige internationale staf, die, samen met de Directie van het Huis, de leiding heeft der zomerkampen. Gezamenlijke toch ten met vreemden geven dikwyls een nieu we kyk op eigen land en gewoonten; too- neel, muziek en sport brengen de gezellig heid aan; lez'ingen en besprekingen bepalen de gedachten by verschillende onderwerpen en problemen, die verdieping brengen in de gesprekken; zoo ontstaat ongemerkt een goede sfeer van wederzydsch begrypen. Melden wij tenslotte nog dat het Huis plaatsen biedt voor 60 gasten, en dat het te bereiken is met autobus of tramdienst Utrecht, Driebergen, Doorn, of busdienst Amersfoort-Doorn. Directrice van dit vacantie-oord, waar het voor de jeugd heerlijk is te vertoeven, is Mejuffrouw H. F. Faure, Presidente van de Stichting Mej. A. B. v. d. Poorten Schwartz, de dochter van den man naar wien het Huis is Onderlinge wedstrijden Bijz. Vrijw. Landstorm. By de op 29 Mei en 2 Juni j.l. gehouden onderlingen wedstrijd van de afdeeling Gouda van den By zonderen Vrywilligen Landstorm werden de navolgende resulta ten verkregen: Klasse Koningschutbers: 1. T C. Boot T. Czn. 98 pt.; 2, B. Blotkamp 98 pt; 3. A Ruügrok 97 pt.; 4, J. Westerhof 96 pt.. 6. L. A. Boot 96 pt.? 6. T. Radix 96 pt.; 7. J. v. d. Schans 96 pt.; 8. M. Binnendijk 95 pt.; 9. A. A .Boot 94 pt.; 10. R. L. Koel man 98 pt.; 11. D. A. Ponsioen 91 pt.; 12. L. A. Wiltenburg 69 pt.; 18. J. den Hertog 86 pt. Klasse Scherpschutters: 1. 1VÏ. Gebuis 94 pt.; 2. J. v. Die 98 pt.; 3. W. F. Blok 92 pt; 4. W. J. Adriaansz 92 pt.; 5. Th. Boot 92 pt; 6. A. v. d. Wal 92 pt.; 7. W. E. Koel man 91 pt.; 8. Joh. de Jong 91 pt.; 9. L. A. Rijnhout 91 pt.; 10. R. Prummel 91 pt.; 11. F. P. Oomens 90 pt.; 12. C Nederhof 89 pt; 18. H. A. Oarlier 88 pt.; 14. M. Frie 88 pt; 15. J. de Vrind 86 pt.; 16. D, Kap. teyn 86 pt.; 17. J. v. Mechelen 85 pt.; 18. A. de Rek 84 pt; 19. J. H. v. Velzen 82 pt- 20. H. de Jong 80 pt Schutters le en 2e klasse: 1. M. Straub 94 pt.; 2. C. Jansen 93 pt.; 3. Chr. v. Hof wegen 92 pt; 4. P. Bestebreurtje 88 pt.- 5. J. L. Mimpen 84 pt; 6. C. Ilornsveld 83 pt. De prijsuitreiking zal op een nader te bepalen datum geschieden. Inschrijving leerlingen Handelsavondschool. De aandacht wordt gevestigd op de in dit blad voorkomende advertentie, betreffende inschrijving; van nieuwe leerlingen voor de Handelsavondschool. In tegenstelling met andere jaren zal de inschrijving plaats vin den vóór de vacantie en wel van Dinsdag 15 t/m Vrijdag 18 Juni aja., des avonds van 7—8 uur in het schoolgebouw, Paradijs 5. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe aanwinsten. Romans. H. S. Ashton: Rembrandt. Een weergave van de Rembrant, voortgedreven door het lot, dat zich aan elk te groot kunstenaar noodzakelijk moet voltrekken. Top Naeff: Een huis in de ry. Het levens- gebeuren van Gustaaf Rippe, leeraar in viool- en orgelspel aan een muziekschool in een provinciestad. Jeanne van Schaik-Willing: Nachtvorst. Dit boek is de geschiedenis van een mis lukkend mensch, iemand die in houding en daden ver beneden het peil blyft, waartoe het oordeel van allen, die het schrandere, in menig opzicht bevoorrechte kind gekend hebben, hem voorbestemd had. Buitenlandsche Roman. Victoria Wolf: Madchen wohin? Barbara, de hoofdpersoon, wordt ons geteekend als de verpersoonlij king van het meisje en de jonge vrouw van heden en morgen. Studiewerken. E. M. Buiige; In het schijn sel van de mijnlamp. Met dit boeiend en vlot geschreven boek wordt op populaire wijze een beeld gegeven over het mijnbedrijf in ons Limburg. Wat niet al is er verbon den aan het verkrijgen van de in onze sa menleving zoo onmisbare steenkool? Het uitvoerige antwoord geeft deze deskundige schrijver. 'i R. Swierstra: De werking; ontwikkeling en toepassing der radio op eenvoudige wijze verklaard. Geen leerboek, maar een cause rie waarin de schrijver de op zyn vele voor drachten 'behandelde stof heeft verwerkt en waarin een schat van feiten, begrippen en verklaringen wordt gegeven, terwyl bijzon dere aandacht is geschonken aan de histo rische ontwikkeling. Remonstrantsche Broederschap. Gewestelyken Broederschapsdag op Zondag 27 Juni 1937 te Gouda. Zondag 27 Juni a.s. zal hier ter .stede worden gehouden de gewestelijke broeder schapsdag van de Remonstrantsche Ge meenten te Leiden, Boskoop, Waddinxveen, Nieuwkoop, Zwammerdam, Oude-Wetering, Schoonhoven en Gouda. De dag zal worden geopend te 10.30 uur met godsdienstoefening in de Rem. Kerk te Gouda, Keizerstraat. Voorganger Ds. J. Nienhuis. Na oen gemeenschappelijke koffiemaal tijd in de Soc. ,jOns Genoegen", volgt een boottocht naar Reeuwyk en een bezoek aan de Waterhaan, waar de thee zal worden ge bruikt en waar door den heer J. A. Riedel uit Leiden een lezing zal worden gehouden over „De beteekenis van het persoonlijk ge tuigen". Om 6 uur is er een gemeenschappelijke koude maaltijd in de Soc. „Ons Genoegen". Bij ongunstig weer vervalt de piassen- tocht 011 komt hiervoor in de plaats een be zichtiging van de kerkramen in, de St. Jai.s kerk; dé lezing wordt in dat geval in de Remonstr. kerk, Keizerstraat, gehouden. Kantongerecht Gouda. Uitspraken van 9 Juni. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 23 Motorwet: A. A. de B. te Gou derak 2.50 subs. 1 d. h.; A. de J. te Moor drecht schuldig z .toep. v. str. Art. 27 idem: C. D. te Groot-Anuners 6.— subs. 2 d. h.; H. V. te Rotterdam 6.— subs. 3 d. h.; W. L. de J. te Goude rak en H. J. v. d. B. te Bleiswyk, ieder 3.subs. 1 d. h. Art. 8 Motorr. Kegl.: C. J. T. te Wad dinxveen 3.subs. 1 d h. Art. 4 idem: B. de J. te Ouderkerk a. d. IJssel 8.subs. 1 d. h. Art. 6 idem: J. F. K. te Gouda schuldig zonder toep. van straf. Art. 11 idem: H. W., H. v. EL, A. J. v- H. en J. Th. v. d. B. te Rotterdam, ieder 2.— sube. U3t;J.Gv. O. te Utrecht, V. te Woeden, H. V. te den Haag, L. J. H. O. te Hilversum en A. H. L. te Maar tensdijk, ieder 8.subs. 1 d. h.; J- H. te Harmeien, iB. J. T. te Bleiswyk, B. J. A. te den Haag en A. W. P. te Deventer, ieder 4»subs. 2 d. h.; A. H. G. te Rotterdam 5.— suba. 2 d. h. Art. 14 idem: P. v. E. te Benthuizen 7.60 subs. 3 d. h; C. J. V. te Hazers- woude 26wsubs. 6 d h.; P. A. v. H. e Rotterdam) voorw. 26.— subs. 4 d. b. met proeftijd van 1 jaar. Art. 21 idem: C. M. te Gouda 3. sube. 1 d. h. Art. 28 idem: A. v. D. te Gouda 7 sube. 1 d. k Art. 27bis idem: D. K te Lange Rulge- welde 7.50 sube. 8 d. h. g§ÏArt. 68 idem: W. de K. te Gouderak 11.50 subs. lib. Ait. 59 idem: C. W. B. te Gouda 2.— gub6_ i d. h.; J. D. B. te Rotterdam schul dig z. toeP- van straf' A* S- Boskoop f subs. 1 d. h.; G.S. L. te Rotterdam 1.50 subs. 1 w. t.; J. de V. te Waddinx veen berisping. Art_ 16 idem en art. 9 Motorbesch.: G. v. gch, te Gouda schuldig z. toep. v. straf. Art. 9 Motorwet en art. 5 Motorbesch.: J. j, v. d. S. te Moorrecht 5.subs. 2 d. h. Art. 458 W. v .Str.: G. de B. te Oudewa- 5.— subs. 2 d. h.; A. L. te Gouda 6.— subs. 2 d. h. Art. 460 idem: J. van V. en C. B. te den Haag. ieder 1.subs. 1 d. h. Vaflrwegeni iRegl.: A. G. v. V. en J. L. Sliedrecht, J. M. en W. de K. te Pupen- drecht, J. de J- te Dordrecht en J. B. te Ridderkerk, ieder 2.— suhs. 1 d- h. Alt. 49 Alg. Pol. Verord. te Zevenhuizen: *0. C. in't V- en p- "t t v-» J- H* te Rot terdam, ieder 3.— subs. 1 d. h. Art. 3 idem Gouda: J. de R. te Gouda i,_ suibs. 1 d. h.; J. N. te Gouda 2^— subs. 1 d. h. M Art 47 idem: I. J. v. L. te Rotterdam schuldig z. toep. v. straf. Art. 88 idem: N. CL O. te Gouda 2 subs. 1 d« b« Art. 20 idem Oudewater: G. Y. te Oude- vjater schuldig z. toep. van straf. Art. 26 idem: A. A. te Utrecht 2.— sobs. 1 d. h. Art. 1 idem Ouderkerk a. d. IJssel: W. v. d. B. te Rotterdam schuldig z. toep. v. str. Art. lllh Alg. Pol. Verord. Waddinx veen: W. de W. te Boskoop 4.— subs. 2 (Lb Art 12 idem HoenkoopC. B. te Ginne- ken 2.— subs. 1 Ah. Art. 58 idem Schoonhoven: J. F. te Uden j subs. 1 d. h. Art 16 Prov. RegL: M. J. v. d. K. te Hillegersberg 3.subs. 1 d. h. Art. 11 IJkwet: N. G. B. te Gouda 5.— sobs. 2 d. h. v.v. voorwerp; M. C. H. v. E. te Gouda 2.— subs. 1 d. h. idem. Art 25 Handelsreg.wet: P. G. te Ouder kerk a. d. IJssel 1.— subs. 1 d. h.; P. G. te idem, idem. Art. 22 Leerpl.wet: A. V. te Waddinxveen 10.-— subs. 2 d. h. voorw. met proeftyd van 1 jaar; J. W. K. te Hoenkoop 10.— subs. 2 d- h. Art. 4 Jachtwet: A. V. te Ouderkerk a. A IJssel en, H. D. S. te Rotterdam, ieder 7,50 subs. 3 A h. Art. 39 Binnenaanv. Regl.: W. R. te Pa- pendrecht 16.subs. 3 A h. Art. 59 Drankwet: J. v. V. te Haastrecht voorw. 8 dagen hechtenis met proeftijd van 1 jaar v.v. voarwerp. Art. 17 Visscherijwet en art 6 Byz. Vis- icherjj Regl.: H. E. v. D. te Gouda 2 x,f 1.50 subs. 2 x 1 A h. Art. 7 Winkelsl.weti J. v. M. te Gouda jf 1.— subs. 1' dL h. 5 14 Rynv. PoL Regl.: W. H. K. te Am sterdam 5.— subs. 2 d. h. (Zie verder TweedeBlad). UIT DEN OMTREK. reeuwijk. Collecte reclasseering. De collecte ten behoeve van den Nat. Reclasseering heeft in deze gemeente opgebracht 52,87. Plezlerige< kermis. De kermis heeft dit jaar wel een zeer groot aantal vermakelijkheden getrok ken. Zoowel het groote Concordla-terrein als de tuin van de Kleine Betuwe is ge heel bezet met diverse tenten en spelen, waarvan we er verscheidene nog niet hier zagen. Indien het weder een klein beetje medewerkt kunnen goede zaken verwacht worden. Het onweder. Tijdens de onweders in deze dagen is een paar maal storing veroorzaakt in het bovengrondsch net alhier en in Vllst. De schade bleek gelukkig vrij gering. Bij den landbouwer Blok te Vlist werd nog een kalf door den bliksem gedood. BOSKOOP. Middenstandsdiploma Handdscuraus. Bij het alhier gehouden examen voor het Middenstandsdiploma Handelskennis slaag- Óen de dames W. Eelderink, R. Groenewe- gen, Gr. Grootendorst, allen alhier; C. Smits uit H&ieiswoude ep M. Rooymans uit Wad- dinxveen; verder de heeren M. Kompeer, G. Loeve, P. v. d. Tol, C. Verbeij en C. M- Verby, allen alhier, G. Boonstoppel, P. v. d. Linde, C. J. van 'Os, F. M. van Tol uit Wad- dinxveen, Ant. Stolkwyk en J. Timmermans uit Hazerswoude „Deze candidatèn zijn opgeleid aan den scursus alhier. 1 MCHTZAKEN. De overval op Amsterdamsche f geldauto. Zwaardere straf geëischt. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft de strafzaak 'behandeld tegen den 22-jarigen ijzerwerker F. de J., die van twee misdrij ven wordt verdacht. Ten eerste is 'hem ten laste gelegd, dat hy tezamen met anderen in den nacht van 1 op 2 November 1935 heeft ingebroken in het kantoor van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek Verschure en Qo. De bi and- kast werd geforceerd en ongeveer 6000.— werd gestolen. Ten tweede zou hy een van de drie man nen zyn, die op 17 Januari 1936 een over val pleegden op de auto, waarmee de loon gelden van de Nederlandsche Scheepsbouw My. werden vervoerd. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde hem voor beide feiten tot een ge vangenisstraf van vier jaar. De procureur-generaal bij het Amster damsche hof heeft nu een gevangenisstraf van vijf jaar geëicht, daar de straf, die de rechtbank had opgelegd, naar zijn mee ning te laag was. z Arrest 24 Juni. Hakienkruisvlag vernield. In hooger beroep straf aanmerkelijk De in deze gemeente gehouden speld- Jesverkoop ten behoeve van het reclas- seerlngswerk in Nederland bracht ae somma van 91,59 op. BERKENWOUDE. Een koe door het hemelvuur g«dood. Bij een kort, doch hevijf onweer, is Woensdag by den landbouwer J. Verburg een koe door het hemelvuur getroffen en gedood, tevens werd den 'heer C. M. de Jong tegen den grond geslagen, doch bekwam geen letsel. WADDINXVEEN. Verkeer gestremA Burgemeester en Wethouders van Wad dinxveen brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het verkeer door de sluis van de Gouwe naar de Alpherwetering met ingang van Dinsdag 15 Juni a.s. voor ©n- bepaalden tyd zal zyn gestremd daaraan te verrichten reparaties. De politierechter te 's-Gravenhage had den Apeldoornschen muzikant H. E., die terecht had gestaan wegens het vernielen van een hakenkruisvlag, welke op 19 De cember den dag van ondertrouw van de Prinses by de woning van een Duitscher te 's-Gravenhage uitgestoken was, veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie we- E. had ten stelligste ontkend de vlag vernield te hebben én in hooger beroep ver klaarde zyn zoon, als getuige h décharge gehoord, dat hy de schuldige was geweest. Het gerechtshof deed heden uitspraak en achtte E. schuldig aan het hem ten laste gelegde, doch legde hem een geldboete op van 25.— subs. 10 dagen hechtenis. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Programma voor Zondag 13 Juni. K N V. B. Kampioenschap van Nederland. I Feijenoord—Be Quick, Zaterdag 7.30 u. I AFDEELING IV. Promotiecompetitie e klasse. MirandaWillem II. Middelburg—MW. G. V. B. 2e klasse A: ONA 5—Gouderak 2, 11.30 I uur. 2e klasse B: Gouderak 3—Schoonhoven I 3, 2 uurGouderak 3—Moordrecht 2, Za~ I terdag 12 Juni, 7 uur. I 3e klasse B: Ouderkerk 1—Moordrecht I 3, 2'utiL" I 3e klasse D: Stolwijk 3—Oudewater 3, 2 uur; Gouda 7—llaastrecht 3, 11 uur Om den Nederlandschen Voetbalbeker. I Eindstrijd. De Spartaan—Eindhoven. De Olympische Spelen in 1940. Van 24 Augustus tot 7 Septembe#. In de zitting van heden van het I.O.C.- congres te Warschau werd besloten de Olympische zomerspelen in 1940 van 24 Augustus tot 7 September te Tokio te organiseeren. Voorts werd bepaald, dat tijdens de Spelen geen ontvangsten, feesten e.d. zullen plaats vinden. Voor deze aangelegenheden zullen de dagen vóór en na de Spelen worden ge- re-£r bestaat nog een kans, dat de win terspelen In 1»» niet te Sapppro worden gehouden Men heeft n.l. den Japan- schen gedelegeerde, graaf Soyeshlma, verzocht aan het Japansch Olympisch Comité te willen voorstellen van de or ganisatie der winterspelen afstand te willen doen ten behoeve van Noorwegen Graaf Soyeshlma verklaard dat h« deze kwestie ln het Japansch Olympisch Comité zal bespreken, doch hij geloofde niet, dat Japan afstand van de organi satie der winterspelen zal doen Op het coagres, hetwelk in 1938 te Cairo wordt gehouden, zal waarschynlljk een voorstel op de agenda staan, waarin wij zigingen der bepalingen van het I.O.C. zullen worden bepleit. Onder meer zou bil deze wijzigingen op den voorgrond worden gesteld de kwestie van het schel- I den Olympische zomer- en wlnterepelen, I wat betreft de aanwijzing van het orga- nSeerlnd land. Met andere woorden, m- Hion de zomerspelen aan een bepaald S worto ^gewezen, dan zou dit de toekomst nog niet willen zeggen, Tt ,ïk de «mtersjelen door dat land WNaa? Sd-Tfhet volgend I.O.C.- eongres in te Cairo gehouden, in 1939 komt men te Londen bijeen, ln 19*) van zelfsprekend te Tokio en in 1941 te Bel- grado. De vijfde Olympische winterspelen te Zaoporo. Beslissing van h«t I. O. C. 1„ de te Warschau gehouden büeenkomst van het Internationaal Olympisch Comité a behandeld de kwestie waar 19*10 de Vijfde Olympische Winterspelen Z^erdu1t"v»iteenzetting van den t kin «delegeerde Graaf Michimasa Japanschen ge S ïerschillende vragen Soeshima, waarbu op verse inlichtingen werden PW de T.O.C.-Congres met agemeene vijfde Olympische Winterspelen Zapporo in Japan te honden. voor BUIKGORDELS BUIKCORSETTEN BREUKBANDEN ELASTIEKEN KOUSEN— STEUNZOLEN en RECHTHOUDERS. Aparte paskamer. Desgewenscht bezoek aan huis. Levering aan de Ziekenfondsen zoowel buiten als binnen de stud. KLEIWEGSTRAAT 6—8 TELEF. 2166 Ingang SPORT- en LEDERWARENZAAK. GOUDA. STALT DIT SEIZOEN UW JACHT BIJ JACHTHAVEN VOOR DE JAMBOREE voor Uw tochten HOHNER's PIANO KLAVIER 30.50. Desgewenscht gemakkelijke condities. Direct bespeelbaar. HEES Co. - Kleiweg 54. per maat. MARKT 6 TELEF. 2423. I'S GRAVENBROEKSCHEWEG F 20 WIELRENNEN. Stadion Wielerbaan Utrecht. Eerste avondwedstrijd. Naar wy vernemen zal de eerste avond- wedstryd op de Wielerbaan van het Utrechtsche Stadion worden gehouden op Dinsdag 15 Juni a.s. 's avonds 8.15 uur. Aan den wedstryd achter groote motoren zullen deelnemen de Utrechtsche favoriet Cor Wals, de kampioen van Nederland Henk Alkema, de Italiaan Manera, ex-kam pioen van Italië, de ex-Wereldkampioen Grassin, de Belg Michaux, die dit jaar 2de eindigde in het kampioenschap van België j en de Hollandsche comingman van der Stel. Een zeer attractief nummer van, het pro gramma vormt het omnium tusschen Piet van Kempen en Jan Pynenburg. Zij ryden een sprint, een tydrace en een achtervol- j 1 ging achter groote motoren over 10 K.M. Het programma wordt verder aangevuld met een tandemwedstryd voor Amateurs en I Onafhankelyken en een afvalwedstryd voor nieuwelingen. ZWEMMEN. Elf nieuwe Nederlandsche records erkend. De, recordcommissie van den Koninklyken I I Nederlandschen Zwembond heeft de volgen- I I de prestaties als Nederlandsch record er- I I kend: I 200 M. rugslag 2 Februpri Amsterdam, I Nida Senff, 2 min. 44.6 sec. j 100 M. schoolslag 20 Maart, den Haag: I Jopie Waalberg 1 min. 23.8 sec. 200 M. schoolslag 21 Maart, den Haag: I Jopie Waalberg 3 min. 2.4 sec. 200 M. schoolslag 11 April, Amsterdam: I'H. Smitshuyzen 2 min. 48.2 sec. 200 M. schoolslag 11 April, Amsterdam: I Jopie Waalberg 3 min. 0.4 sec. j I 400 M. schoolslag 9 Mei, Rotterdam: H. I I Smitshuyzen 5 min. 58 sec. j 200 M. rugslag 9 Mei, Rotterdam: Nida I Senff 2 min. 43.4 sec. I 100 M. borstcrawl 9 Mei, Rotterdam: J. 1 I C. Scheffer 1 min. 0.2 s»c. 1 1 400 M schoolslag 9 Mèi, Rotterdam: Jot I pie Waalberg 6 min. 24.4 sec. I 10 x 100 M. estafette borstcrawl, 11 Mei I Amstredma: Het Y 11 min. 6.4 sec. 200 M. schoolslag 11 Mei, Amsterdam: I Jopie Waalberg 3 min. 0.2 sec. De tyd van Jopie Waalberg op de 200 M. 3 min. 0.4 sec. is aan de L.E.N. doorge geven met verzoek het als Europeesch re cord te erkennen. Voorts is aan de F.I.N.A. gevraagd den tyd van 3 min. 0.2 sec. als wereldrecord te^ homologeeren. In verband met het feit, dat de Nederlandsche bepalingen inzake het er kennen van een record veel strenger zyn dan' die van de F.I.N.A., is er geen twijfel mogelijk of de prestatie van de A.D.Z.- zwemster zal als wereldrecord kunnen wor den Ingeschreven. Het is anders wel opmerkelijk, dat van deze 11 nieuwe records er 7 zijn, die op den schoolslag zijn gemaakt, wel een bewijs, hoe ons land ook op dit gebied groote vor deringen heeft gemaakt. GROOTSTE SORTEERINO LAAGSTE PRIJZEN BESTE MERKEN MOB 6# <*nt ECHO LUX vanaf 90 cent PICOLO's vanaf 39 cent CROMATISCH MONDORGEL met handleiding 3.o0 HOHNERS kleinste mondorgel als reclame deze week 20 cent\ Is bespeelbaar. moet gedaan worden vóór of op 26 JUNI bij den Candidatèn voor de eerste klasse moeten voor 1 Augustus 193, la jaai zijn geworden. De Directeur, J. P. ROSENDAAL. TOT 19 JUNI KUNT U NOG DE JUISTE DATUM RADEN. Voor de goede rader of de dichtst nabijzijnde geven wij 5 KOOP BONNEN van j 5. Zeer tevreden over het bezoek van Zaterdag j.l.. geven wij ZATERDAG 12 JUNI weder ieder kooper boven f 1.— een TROMMELBALON, ZEPPELIN 'of AARDIGE VERRASSING. HOOGSTRAAT 1. Een van de nieuwe Swift-zomersdioentjes. Een van de vele flatteuse modellen uit onze groote Swift collectie. Nieuw van materiaal, modieus, elegant. Komt U deze nieuwe Swift-zomerschoentjes eens aan- r passen. U vindt nergens zoo'n uitgebreide keuze. „SWIFT'-modellen als bij de firma prinsessegracht 4 - da ^cursus 1. 2. 3. 4. 5. 's-ffravenhage tekenen, schilderen, beeldhouwen reclame-ontwerpen bouwkunde (midd. techn. school) binnenhuiskunst opleiding midd. tekenakten (M.A., JVL.l>.) en nijverh. akten (Nt, NHb en NXI) inschrijving tot 15 juli a.s. voor toelatingseisen zie prospectus, hetwelk tegen betaling van 50 ct. op aanvraag wordt toegezonden. spreekuur v. d. dir.: maandag- en donderdagmiddag van 2-4 uur.- X VLIEGVELD WAALHAVEN Zat.rd.r <2 Juni 3 uur Z.nd., t3 J.nl 2.30»»- De «rootste Buitenlandsche kunstvliegers De bekendste Nederlandsche kunstvhegers ENTRÉEPRIJZEN Psddock(ïltpl J2.50 1o Rang (zltpl.) f 1.50 2e Rang ■'0.90 3e Rang'0.»0 (Belasting Inbegrepen) Escadrilles van de Militaire Luchtvaart en de Nationale Luchtvaartschool e Demonstraties mot Zweefvlieg-sleep. Scheldemusch, Parachuie- apringen. Ballonrammen, Wedstrijd Kindarballons Grootete Vliegfeest ooi, in Nederland georganreeerd De vliegdemonstraties ^^^pi^T^SHDO" VV illemsplein.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2