f Tweede internationaal congres van de landbouwers te Schevenirtgen. V Binnenkort krygt couda weei oezoek van vreemdelingen, ür net oeiienswaardige van onze siati, van net poiaeriana en ue piassen 111 oogenscnouw willen nemen, brik Gouwenaar ver- neugt zien daarin -- en onze miüüenstand, 111 Uen runnsten /-111 genomen, /al er de voqr- ueeien van plukken. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. «ogenblik volkomen onderworpen is aan den invloed van zekere zoowel uit moreel als politiek oogpunt verdachte indivi duen en dat haar optreden vèr verwij derd is dat Rex zooveel enthousiaste en belanglooze aanhangers heeft bezorgd en ten tweede, dat er op het oogenblik onder de lemende persoonlijkheden van Rex een meerderheid bestaat die vol komen vijandig staat tegenover elke po ging tot oprechte verzoening met de kerkelijke autoriteit. BINNENLAND. Het vertrek van de Vorstelijke familie uit Amsterdam. Weer waren duizenden met oranje ger- tooide Amsterdammers naar den Dam gekomen om getuige te zijn van het ver- uek van de Vorstelijke familie. Kwart yoor vier, de deuren van het paleis openen zich en onder daverend gejuich van de menigte treedt H. M. de Konjjigiy, Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard naai- buiten. De Konin gin en de Prinses dragen ieder een fraai bouquet. Bevelen weerklinken, de muziek speelt het Wilhelmus, de stoet zet zich in beweging, voorafgegaan door het eere- escort nuzaren zweken de rijtuigen het Damrak op. Direct op het escorte volgen de rijtuigen van den burgemeester dr. W. de Vlugt en den hoofd-commlssaris den heer J. Versteeg. Daverende toejuichingen weerklinken op den Dam en langs het Damrak, vrien delijk buigen en groeten de Koningin en de Prinses, stram salueert Prins Bern hard, die den uniform van ritmeester draagt. Even voor vieren naderde de stoet het Centraal Station, waarvoor zich honderden verdrongen om nog een laau- sten blik op te vangen van het Vorstelijk "gezin, dat Amsterdam een week lang in zijn miuden heeft gehad. De deuren van den Koninklijken in gang waren geopend en de rijtuigen reden door de monumentale poort, tot voor den staatsietrap, welke naar de Ko ninklijke wachtkamer leidt. Hier onderhielden de Vorstelijke per sonen zich nog eenige oogenblikken met de autoriteiten, die hen uitgeleide kwa men doen. In 't bijzonder richtte H. M. de Ko ningin eenige woorden van dank tot den burgemeester dr. W. de Vlugt. Op het tweede perron en op de beide niet-afgezette uitloopers had zich een vrij groote menigte belangstellenden verzameld. Toen ongeveer te vijf minu ten over vier H. M. de Koningin het eer ste perron betrad, hief deze menigte een luid gejuich aan. H. M. de Koningin, ge volgd door het Prinselijk paar, begaf zich onmiddellijk naar den eere-wacht, be staande uit honderd man der Konink lijke marine en de marinekapel en in specteerde de keurig in het gelid staande mariniers, terwijl de pijpers den eere- marsch speelden. Daarop volgde het Wil helmus van de marinekapel, door alle aanwezigen met ontbloot hoofd aange hoord. Het oogenblik was nu gekomen, Waar op de Koninklijke familie afscheid zou nemen. Vóór den ingang van den extra- trein, welke uit locomotief en twee A.B.-rijtuigen bestond, groetten de Vor stelijke personen een laatste maal de aanwezige autoriteiten, het laatst burge meester de Vlugt, met wien de Konink lijke familie zich ook na het instijgen voor het venster van haar coupé nog eenige oogenblikken onderhield. Toen de trein dan langszaam in beweging kwam, klonk krachtig een driewerf hoera op voor de Koningin, voor de Prinses en voor den Prins, die dezen laatsten groet met hartelijk handgewuif beantwoord den. De trein was spoedig uit het gezicht verdwenen en hiermede was het einde gekomen van een feestweek, welke onge kende hoogtepunten van enthousiasme heeft gebracht en die inderdaad heeft bewerkt, wat de Prins bij zijn aankomst op het Centraal Station nu bijna een week geleden gezegd had te hopen: den band tusschen oranje en de hoofd stad heeft versterkt. Te fialf vijf arriveerde de Koninklijke trein te Baarn. De Koningin is daarop direct per auto naar het Loo terugge keerd De Prins en de Prinses zullen heden avond de Amsterdamsche burgerij per radio toespreken. De Prins en de Prinses hebben bij het afscheid op het Centraal StaJJon in Am sterdam aan den burgemeester meege deeld, dat zij zich voorstglltn heden avond, half negen precies, per radio het woord tot de Amsterdamsche burgerij te richten en een woord van dankte spre ken tot hqt Nederlandsche volk. De tuin van het paleis Soestdijk. De collectie nieuwste gorten dahlia's. De Nederlandsche Dahliavereeniging ontving dezer dagen van H. K. H. Prin ses Juliana een dankbetuiging voor de zeer gewaardeerde aanbieding, ter ge legenheid van haar huwelijk, van. de be planting van den tuin van het paleis Soestdijk met een collectie van de nieuw ste, door Nederlandsche kweekers gewon nen dahlia's. Thans is de beplanting ge heel gereed. Er Is eep, smaakvollen tuin van gemaakt, doorsneden met wandel- pacjefi, zoodat alle soorten goed bezien jcdrmen worden, dat was wel noodig, want er zijn niet minder dan 68 soorten geplant, zes planten van elke softt, van eenige soorten meer dan zés planten, zooals reeds eerder medegedeeld fcijn al leen de nieuwste door Nederlandsche kweekers gewonnen dahlia's geschonken, verdeeld over de volgende klassen: 36 verscheidenheden semi-cactus dahlia's, 1 verscheidenheid cactus-dahlia. 24 ver scheidenheden decoratieve dahlia's, 6 verscheidenheden pioenbloemige dahlia's en 1 verscheidenheid halskraag dahlia. De beplanting werd ültgevoerd door drie bestuursleden van de Ned. Dahlia vereeniging, de heeren W. Bruidegom te Baarn, H. Carlee te Heemstede en H. Hornsveld te Baarn. Het comité Trip ten paleize. H. M. de Koningin drukt haar waardeering uit. Herinne- ringsmedaiiie aangeboden. Voor het vertrek uit Amsterdam heeft de Koninklijke iamilie^de „Huldigings- commlssifc Amsterdam", welke de ieeste- njkneaen, in ae aigeioopen week heeft voorbereid ontvangen. H. Ni. de Konin gin heen bij deze gelegenheid uitdruk- King gegeven aan haar waaraeering voor net werx der commissie en ook namens net Pfinsehjk paar dank betuigt. De commissie heelt aan de Vorstelijke personen een 60 m.M. groote herinne- ringsmedaille op de blijde inkomst van het Vorstelijke echtpaar aangeboden, ontworpen aoor M. KubDennk en ver vaardigd in, ae ateliers van ae N.V. Ko lunxiijKe Bégeer te Voorschoten, De voorzijde, welke het randschrift draagt „Blijde inkomst in Amsterdam", steit de Amsterdamsche stecfenmaagd voor door een adelaar mat een keizers kroon gekroond, welk moflief ontleena is uan de marmergroep iïdjyt burgerzaal van net Koninklijk paleis, vervaaraigü aoor Queliinus. De beschrijving van de figuur op de penning is ontleend aan het boek „Het Koninklijk Paleis" door C. T. J. Louis Rieber. De hooidiiguur stelt voor de kracht in gedaante van Amsterdam gieten op een lagen zetel. Haar kieea is op de Dorst versierd met ae kruizen van het stede- Jij k wapen. In de rechterhand houdt zij ee^óïijf- tak, in de linker eenige vredespalmen Boven haar zweeft een adelaar, ale naar ue keizerlijke kroon aandraagt, hoewei haar hoofd reeds bedekuis met een lage ltroon, een gekanteelde burcht of vesting muur verbeeldende (z.g. stede, kroon). Haar zetel wordt aan elke zijde bewaakt aoor een liggende leeuw. De keerzij ae vertoont het Amsterdam sche wapen met rondschrift en datum. V rijz.-Godsdienstigen. Openluchtbyeenkomst op Ockenburg. Een kleine 4000 personen bijeen. Onder stralenden hemel en in groo- ten getale zyn de Vryz. Godsdienstigen Zondag uit stad en dorp van Zuid-Holland samengestroomd naar de ruime, ziel en le ven voedende hagepreek der Vrijzinnige Re-y ligie op Ockenburg gehouden. Het kleine Nieuw-Helvoet was o.a. vertegenwoordigd door 60 ouderen en 60 jongeren. Een ge luidswagen zfgde voor stichtelyk-opwek- kende muziek. Goed op tyd begon de heer Van Veen (Den Haag) zyn openingsrede. Spr. 'heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder Nieüw-Hel voet, en bepaalde zich tot het hoofdonderwerp van den Land- dag: Onze geestelijke weerbaarheid. Onze wapenrusting is niet in orde. De tyd ziet er wanhopig uit en wy gaan onder, tenzij Christus ons helpt. Deze wereld kan zonder Christus niets, met Hem alles. Christus maakt ons geestelijk weerbaar en onover- winbaar. Spr. eindigde met het voordragen van een lied van Nico van Suchtelen over den ,yHeld die het al herstelt". De Schiedamsche Koorvereeniging zong daarop het Onze Vader van C. H. Rinck, waarna ds. G. Westmij se (Rotterdam) het gehoor bepaalde bij Een scheut olie bij kwijnende olie lampen. Wy rriogen op dezen heerlijken dag ge tuigen van ons geloof en onze zielelamp is niet kwijnend vandaag, maar de kilte komt terug, in de natuur en ook in het hart. Deze dag moet staan in het teeken van getuigen, opdat wy geen stervende gemeenschap wor den, een aantal generaals* zonder leger. Wy hebben wtft tot deze wereld te brengen met haar groot aantal kwijnende zielelampen. Met vrome praatjes komen we niet tot gees telijke weerbaarheid en ook niet tot geeste lijke hulp van anderen. Spr. herinnert aan de triptiek van: Barmhartige Samaritaan, de Dwaze Maagden en de Verloren Zoon. Wij zyn op elkander aangewezen, maar wij saboteeren mee de Christelijke wet der naas tenliefde. Een heele wereld vraagt onze hulp, maar helpen is ,niet zoo gemakkelijk. Velen wi^jen wel, maar kunnen niet. Helpen is meéfly'k en het dient te geschieden met kennis en inzicht. Wy mogen ook niet altijd helpen. De olie van het geloof kan men zoo maar niet iemand anders geven. Er is voorberei ding noodig voor het g^joof. We hebben ons te bezinnen op ons gelpofsbezit. De ge meente heeft noodig het „vitamine-brood" van het Evangelie en niet het dogmatisch voedsel van de theologen. Het geloof is de olie in dejlevenslamp en wy hebben aan te wyzen, wjtar de olie te koop is. Wy staan byzomdefc-flterk, nu de wetenschap het ma terialisme heeft opgegeven en de wereld ■snakt naar openbaring van den Geest, naar geestelijk vitalisme. Een nieuwe tyd voor het Denken is aangebroken. Wanneer wy gelooven, dat deze wereld is Gods wereld, kan niets ons neerslaan. Deze wereld heeft doel en beteekwnis en «o^ wy zyn door God niet vergeten. De verkooper van olie ver koopt om nieft. Daarom dorst de verloren zoon tot den vader te gaan, die hem o wonder tegemoet kwam. Christus komt ons tegemoet, helpt en spoort ons aan, de blijde boodschap overal te brengen, waar aan zoo heel velen in hun nood en zorg fyehoefte hebben, want de Blyde Boodschap is een scheut olie voor kwijnende zielelam pen! Houden wy daarom onze lampen bran dende. God wil) dat van ons en Hij komt ons tegemoet, en dn gang met God is altyd een vreugdegang. Gezongen werd nu Gez. 194 1 en 3. Dr. Nicolette Bruining (Den Haag) sprak over: De wereld heeft ons noodig. De prysgeving van materialisme betee- kent nog niet omhelzing van gddsdienst. Soihmigen beschouwen godsdienst alleen als bestemd voor de huiskamer en geen an der heeft daar iets mee te maken. Het is zeker goed, in de binnenkamer te gaan, maar het geloof moet ook uitgedragen wor den in de wereld. Het gaat niet alleen on» God, maar ook om vnzen naaste, hetgeen God zelf wil. Het ge/oof de geschiedenis leert het noojtfé altyd tot getuigen er van (Amos). Ook wy hebben te getuigen van God en züfi liefdegaven. De wereld héei't Vrijzinnig Protestantisme noodig. Hej/Oongres te Oxford komt dezen zomer voor die leus samen. Wy zeggen daarmee niet, dat wy alleen het ware Ge loof hebben God beware ons daarvoor integendeel wy zien de pluraliteit van het geloof en wij vragen niet naar een vorm. Wij gelooven dat God in elk menschenhart spreekt. De mensch is in de kern Goddelijk. Als wy het voor het zeggen hadden, zou een kerk voor niemand gesloten worden. Daar- 'om vragen wij vrijheid voor ons zelf en voor anderen. Wij verwerpen geen enkel geloof, juist uit eerbied voor God. Aan gezag en dogma hechten wy niet; daarom eerbiedigen- wy elke oprechte ge loofsuiting van anderen. Wy willen ver draagzaamheid prediken en brengen. Wij staan voor het beginsel der vrijheid. Wy willen deze dingen uitdragen in de wereld in stad en dorp en overal waar we komen. Toont* aan de wereld, dat wij een kracht zijn met een positief beginsel, zooals vorige week bleek op de vergadering der Vryz. Hervormden. Spr. hoopt dat het volgend jaar alle Vryzinnig-Godsdienstigen zullen komen ter wapenschouw, om de wereld te toonen, dat wy iets«#iebben te brengen en dat de wereld, als zy dat niet aanneemt, ar mer zou worden. Nadat gezamenlijk het Christelijk reislied ('Gez. 274 5) gezongen was en de Schie damsche koorvereeniging Ps. 115 voorge dragen had, werd rustloos gehouden. Toen, na de rustpoos het koor „Vrede" van Adama v. Scheltema gezongen had heeft de heer Bart Schouwink (Naaldwijk) ge sproken over „De Heilige Wake". Ds. D. Visser (Nieuw Helvoet) sprak het slotwoord. Spr. dankt sprekers, koor, de afdeeling Loosduinen voor haar orgel en organist, de vele jonge aanwezigen (appl.) voor hunne tegenwoordigheid en herinnert aan de col lecte (zonder kopergeld) by den uitgang en bedankt de E.H.B.O. Daarna het gesprokene samenvattend, geeft hy het woord: „Chris tus. In dat woord lag alles dezen middag opgesloten. Christus geeft de scheut olie in de zielelamp, Christus maakt het nieuwe leven wakker, maakt het mogelyk, dat ons leven vrucht draagt, dat wy wachters wor den by de heilige goederen. Een ieder oriën- teeer zich aan den grootsten aller helden, dien God gegeven heeft. Wie met Christus door het leven wordt een moedig en sterk mensch. Onder het zingen yan Een vaste burcht is onze God Een toevlucht voor de Zynen is daarop de Landdag uiteengegaan. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 15 Juni. Aanvoer in totaal 2583 stuks. 174 paarden, 6 veulens, 1 ezel, 667 magere runderen, 541 vette runderen, 162 vette kalveren, 61 graskalveren, 922 nuchtere kalveren, 55 schapen en lammeren, 36 zuig- lammeren, 13 varkens, 46 bokken en geiten. Pry zen per K.G.: Vette koeien 7870 54—62; vette ossen 74-^68—56—64; stieren 70—65—60; vette kalveren 85—70—48—53; schapen 52—46—36; nuchtere kalveren 46 —42—38; slachtp&arden 60-55-^7. Prijzen per stuk: Schapen 35—28—23; zuiglammeren 1714Uk nuchtere slacht- kalveren 12107; nuchtere fokkalveren 171513; slachtpaarde» 285—220—140; werkpaarden 340—290—lk; hitten 160— 130—80; stieren 345—2954-200; kalf koeien 276—235—105; melkkoeieh 280—240—180; vaarskoeien 205—175136; vaarzen 190 145—110; pinken 160—130—100; graskalve ren 60—40—20; bokken en geiten 14—10—6. Vette koeien en OBsen aanvoer korter, handel willig, pry zen van gisteren waren goed te handhaven; prima koe 84, prima os '80; stieren aanvoer gewoon, handel rede lijk, goed prijshoudend, eerste en tweede kwaliteit als gisteren, derde kwaliteit lager, prima kalf 95; vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel vlot, prima kalf 95; scha pen en lammeren handel gering, weinig handel, prijzen als gisteren; zuiglammeren aanvoer klein, handel kalm, prijzen iets hoo- ger; nuchtere sla^it- en fokkalveren aan voer korter, handel tamelyk, prijzen onver anderd; paarden aanvoer kleiner, handel stroef, werkpaarden en hitten als vorige week, slachtpaarden hooger; kalf- en melk koeien aanvoer als vorige week, handel ma tig pryzen hooger; vaarskoeien aan voer als vorige week, handel redelyk, beste iets duurder, overigens stabiel; vaarzen en pin ken aanvoer matig, handel stil, styve prij zen; graskalveren handel matig, handel kalm, pryzen constant; bokken en .geiten aanvoer onveranderd, handel vlug, pryzen als vorige week. Kaasmarkt Bodegraven. 15 Juni. Aanvoer 426 wagens, tezamen 19170 stuks. Pryzen: le srt. met nm. 23 25, idem 2e srt. 20»-22, zware tot 27. Handel vlug. WEERBERICHT. VerwachïBÉL Meest matige Noordweste lijke' tot Nwdelijké wind, aanvankelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later opkla rend, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. Opening door minister Deckers. Hedenmorgen is in. een der zalen van het Kurhaus het tweede Internationale congres van de Landbouwpers geopend, voorafgaande aan het groote internatio nale landbouwcongres, dat hier Donder dag a.s. begint en georganiseerd door ac Federation Internationale de la Presse Agricole. Op dit congres is de Nederlandsche regeering vertegenwoordigd door den heer A. J. Llevegoed, chef van den regee- ringspersdienst en fr. R. P. Bonthuis, hoofd van den buitenlandschen handels voorlichtingsdienst van net departement van Landbouw en Visscherlj. Het Koninklijk Landbouwcomité is ver tegenwoordigd door dr. H. Molhuysen en het Int. Tuinbouwcomlté te Dedemsvaart door den heer J. D. Ruys de Rollecatp. Te 10 uur heeft de minister van Land bouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, in de zaal van het Palais de Danse, het congres namens de Nederlandsche regee ring welkom geheeten. Rede minister Deckers- Aangenaam is het mij als minister van Landbouw en Visscherij namens de Ne derlandsche regeering, aanwezig te mo gen zijn op het 2e congres van de We- reldlandbouwpers en den deelnemers een hartelijk welkom toe te roepen in deze residentiestad. Dikwijls mocht 's-Graven- hage internationale samenkomsten van allerlei aard gastvrijheid verleenen. Hier vindt gij een symbool van internationale samenwerking als het Vredespaleis, 'tevens zetel van gewichtige internatio nale instituten voor alle natiën. Deze stad is wel geschikt om internationale gedachten te wekken en te versterken Uw congres wekt en versterkt het gevoel van saamhoorigheid van allen die, meC geestelijke middelen, dagelijKS werxzaam zijn om de belangen van den landbouw over de heele aarde te dienen. Aan u is de taak om wat, aangaande den land bouw en de landbouwers, de natuurwe tenschap navorscht, wat het wetenschap pelijk experiment blootlegt, wat de eco nomische en sociale studie constateert en voorstelt, wat de statistische centralen meten en berekenen, onder de aandacht van alle kringen der samenleving, met bekwamen spoed, in den meest geschik- ten vorm bekendheid te verschaffen, om naast de vermelding van deze resultaten, uit uw eigen wetenschap en ervaring de landbouwende wereld en hen die in haar dienst staan of moeten staan van goe den raad te dienen, om geestdrift te wekken voor den vooruitgang en te wa ken tegen ontmoediging van hen, did druk of nood ondervinden. Gij zijt geroepen om aan de lezers van uw bladen en tijdschriften niet alleen het brood der exacte kennis te reiken, maar daarnevens op hun geest algemeen ontwikkelend en veredelend te werken. Gij zijt in een woord, al moge uw doel stelling eenigszins beperkt zijn. Journa listen, die als zoodanig gewichtigen In vloed kunt oefenen en daarom groote verantwoordelijkheid draagt. U allen zij, naast beroepsijver, een hooge opvatting van uw taak aanbe volen, en in het bijzonder dankbaarheid jegens hen, die uw beroep tot aanzien," invloed en de grootst mogelijke vrucht baarheid hebben gebracht. In aansluiting aan dezen laatsten wensch moge ik de bijzondere aandacht, vragen, en mijnerzijds bijzondere waar deering uitspreken, voor de heeren prof. dr. Angelini en dr. P. de Vuyst, die reeds sedert vele jaren van een groote liefde voor den landbouw In het algemeen en voor de landbouwpers in het bijzonder hebben blijk gegeven. Gij kent hen allen als grondleggers van het werk, dat u hier heden vereënigt. Het staat vast, dat dit reeds goede vruchten heeft afgeworpen. Het moge door dit tweede optreden aan gefundeerdheid en belangrijkheid win nen, en de landbouwpers der geheele wereld in doelbewuste eensgezindheid tot grooteren bloei' brengen, tot heil van allen, die hft landbouwbedrijf uitoefe nen, van hen, die daarin Indirect hun bestaan vinden en zoo tot heil van de heele menschheLd, welke in de producten van den landbouw voorziening vindt van haar nooddruft en verschaffing van ge not. Een congres als dit waar personen van zeer verschillende herkomt, dragers van velerlei kennis, samenkomen, verbonden door een ideaal, kan niet nalaten gunstl- gen invloed te oefenen. Het zal tot* heil zame resultaten voeren, indien In on baatzuchtige toewijding de vele en ge wichtige vraagstukkerf, die de politiek, de sociologie en ^e techniek van den landbouw voortdurend, blijven stellen, hier worden behandeld, verhelderd en tot goede oplossing gebracht. Weest overtuigd, dat lk uw werk met belangstelling volg en zijn resultaten gaarne zal nagaan. Ik moge eindigen met de hoop uit te spreken, dat gij allen Nederland moogt verlaten met een schei - pen Indruk van zijn volk en zijn lana- bouw en, in uw land wedergekeerd, spon taan u zult gedrongen1 gevoelen om van dien indruk vriendêlijk critisch en waai deerend getuigenis te geven. Na minister Deckers sprak prof. dr. Franco Angelini, hoogleeraar aan de landbouwfaculteit van de universiteit te Napels en secretaris-generaal van de in ternationale Federatie van de Landbouw pers. In laatstgenoemde functie dankte hij minister Deckers voor de gastvrije ont vangst van het congres in Nederland en heette hij de aanwezige regeeringsver- tegenwoordigers, de vertegenwoordigers van de pers en van de landbouworgani saties welkom, in het bijzonder dr. A. G A. Ridder van Rappard en dr. H. Moi- huysen, voorzitter en secretaris-generaal van het groote Internationale landbouw congres dat hier Donderdag, wordt ge opend. Het laatste nummer van het tijdschrift „La Technique Agricole Internationale" is geheel gewijd aan het congres en be vat alle rapporten, die voor dit congres zijn uitgebracht. Niet alleqp uit veel Europeesche landen, maar ook uit Ame rika, Afrika en Azië zijn antwoorden binnengekomen op de vele vragen, die de landbouwpers in de geheele wereld inter* De in de rapporten neergelegde ant woorden zullen bij .de afgevaardigden de overtuiging vestigen, dat de hier tar- tegehwoordigde beweging een nieuwe kracht is, oorspronkelijk en constructief, en dat te meer waai zij in het heden en in de toekomst tot vruchtbare resultaten zal kunnen komen. De ontwikkeling en \ervolmaklng van de landbouwpers ls hol voornaamste doel van de federatie en vindt haar reden van bestaan in de noodzakelijkheden van het oogenblik, ln het weer naar juiste waarde schatten en de herleving van den landbouw als essentieele voorwaarde voor het herstel van het economisch evehwloht en -de welvaart der naties. Prof* Angelini herinnerde eraan, dat de internationale organisatie van de landbouwpers ongeveer 44 Jaar geleden te Rome ls tot stand gekomen en sedert dien groote vorderingen heeft gemaakt. Daar, waar nog geen nationale organi saties bestonden ls men, mede onder in vloed van de Internationale federatie tot oprichting van nationale comitó's overgegaan. Het thans gehouden tweede congres heeft overal Instemming ont moet, tot zelfs ln Brazilië en Britsch- Indië In andere landen daarentegen heeft men nog niet geantwoord op den oproep van de federatie Waar nog geen nationale groepeering van de landbouw pers bestaat, moet naar totstandkoming daarvan gestreefd worden. Spr. bracht ten slotte namens alle congressisten een eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin en sprak zijn groote bewondering uit voor het Nederlandsche volk, dat door zijn reusachtige werken geniale exploltatiemethoden van den bodem een kostbaar vporbeeld geeft van constructieve en scheppende kracht, die de schoonheid en grootheid* van'een na tie vormt. provinciale Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen heden in het Gebouw der Eerste Kamer byeen onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. H. A, van Karnebeek, commis saris der Koningin. Als buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen de heer W. Warnaar (a.r.) met 36 stemmen, tegen 22 op den heer Van Zadelhoff (s.d.), een op den heer Schouten (a.r.) en eenige blanco's. De Voorzitter brengt in herinnering dat de heer Warnaar 25 jaren geleden in de zomerzitting tot het lidmaatschap van de Prov. Staten werd toegelaten en dat h(J sedert dien onafgebroken in dit college zit ting heeft gehad. Spr. getuigt met veel waardeering van hetgeen de heer Warnaar in die kwart eeuw voor de provincie heeft gedaan en hij wenscht hem geluk voor het toekomstige (applabs). De heer Warnaar dankt den voorzitter voor de vriendelijke woorden en betreurt dat hy voor de provincie niet meer heeft gedaan. By het voorstel tot wijziging van het al gemeen polderreglement aangaande de ze- kerheidsttelling der penningmeesters (welk voorstel de strekking heeft de borgstelling te doen vervangen door het opleggen eener verplichte verzekering tegen schade) zegt de heer Van der Bas (a.r.) 'te betwijfelen of zulke ingrijpende maatregelen noodig zyn, waardoor de autoriteit der polderbe sturen wordt aangetast. Spr. bepleit het uit schrijven van een vergadering voor de ge zamenlijk^ polderbesturen in Zuid-Holland ten einde *in d%zen een gemeenschappelijke oplossing te zoeken. Spr., hoewel persoon lijk tegen alle verzekering, steunt het adres van het bestuur van den Zuidplaspolder om een coöperatieve verzekering voor te schrij ven. De heer Schilthuis (v.d.) kan zich zeer Ï1 vereenigen met het voorstel van Ged. aten. Een onderlinge verzekering kan ns inziens aan de polderbesturen niet worden opgelegd. De heer Kersten (s.g.) kan met het voor stel van Ged. Staten niet meegaan, omdat hy tegen eiken verzekeringsdwang is. Overigens wenscht spreker een zoo ver mogelyk gaande decénsii'alisatie. De heer Von Fisenne bestrijdt de opvat ting van den heer Va" der Bas» dle !*et denkbeeld van een provinciale verzekering in overweging gaf. De provincie zou de kos ten daarvan bezwaarlijk voor haar rekening kunnen nemen. Een maandelyksche controle van provinciewege op de kassen der pol ders bestaat reeds. Het voorstel van Ged. Staten wordt z. h. st. aangenomen, evenals de overige voor- stellen. Bij het laatste agendapunt: Me< gen van Ged. Staten inzake de veren, bepleit de heer Trouw (lib-P j maatregelen ter tegemoetkoming autoverkeer, o.a. vastlegging in de tingsvoorwaarden van de bepaling datT een behoorlijke rserveboot ter beschikking moet staaife De heer De Bruin zegt overweging toe. De ifiededeelingen van Ged. Staten wor den voor kennisgeving aangenomen. Te 12:40 wordt dê vergadering gesloten. De bisschopswijding van Mgr. A. RinkeL Met groote plechtighei dis hed< gen in de oua-katholieke Kerk van de gemeente van de heilige Gertrudis alhier ae nieuwe gekozen aartsbisschop, mgr. prof. Andreas Rinkel tot bisschop ge wijd ln de kerk was geen plaats onoe- zet gebleven en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Onder de aanwezigen waren de burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelk- wluk en de gemeente-secretaris dr. J. de Lange bene veins de bi^rgeiueester van Amersfoort, mr. ,J. C. graal van Rand wijk, oe voorzitter en secretaris van den Eeumenlschen Raad dr. C. W. Th. baron van Boetzelaar van Dubbeldam en dr. J. C. Wissing, verder de voorzitter van het Lausanne-comité prof. dr. S F. H. J. berkelbuch van den Sprenkel en ds. N. Blokker ais vertegenwoordiger van den Bijad van Kerken Op het altaar hadden als bultenland'- sche gasten plaats gepomen de bisschop van Glouchester, dr. Hearlan, en de bis schop van Fulham, or. B. »A. Batty, die den aartsbisschop van Canterbury ver- tegenwoordigdeft. yan de buiteniandsche oud-katholieke kerken namen aan de plechtigheid deel bisschop E. Kreuzer uit nonn, bisschop A. Paschek, dr. A. Küry uit Bern. De bisschoppen uit Oostenrijk en van de Amenkaansche en Poolsche gerkeii waren verhinderd aanwezig té zijn. l)e wijdingsplechtigheid werd verricht door den bisschop van Deventer, mgr. jH. Berends, daarbij geassisteerd door prol. C. Wijker uit Amersfoort en pas toor R. J. van Harderwijk uit Schiedam ais presbyter-assistenten en door de aartspriesters X. E. J. Gouard uit Rot terdam en A. Smit uit Lelden resp. als diaken en -subdiaken. De nieuwe aartsbisschop had als assisteerende bis schoppen mgr. H. Th. van Vlijmen uit Haarlem en dr. A. Küry uit Bern, als asslsteerenden priester dr. C G. v. Driel uit Amsterdam en ais diaken en sub diaken aeken L. Rinicei uit IJmuiden en pastoor B A. van Kleef uit Egmond. ijjdens ae plechtigheid hield mgr. '-Berends een toespraak naar aanleiding van i limotheus 3 1. lvAinOMEUVVS A.N.1'. Woensdag 16 Juni. Hilversum I, 1875 M. NCRV-Uitzending, 6.30—7 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaait; 8.— Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gr.)8.30 Gramofoon; 9.30 Geluk- wenschen; 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgen dienst; 11.— Sopraan en piano; 12.— Be-» richten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Het Stichtsch salonorkest; 2.—Gramofoon; 2.15 Viool en piano; 3.— Christ. Kinderkoor „Con Amore" en piano; 4.Gramofoon; 4.45 Gelukwenschen; 5.-- Kinderuur; 6.— Gramofoon; 6.30 Causerie over het Büuien- STADSNIEUWS. 7.— Berichten; 7.15 Landbouwhalfuur; 7.4o Reportage; 8.— Berichten ANP, Herhaling SOS-Ber.8.15 Nationale Herdenkingssa menkomst ter gelegenheid van het 300-ja- rig bestaan van de Statenvertaling; 945i Tenor en orgel; (Om 10.05 Berichten Aj\' P); 10.45 Gymnastiekles; 112 Gramofoon; hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. VARA-Uitzending, 16-10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.— Gramofoon; 8.Ü5 Toespraak; 8.1U Gramofoon; 9.30 Keukenpraatje; 10.— Mor genwijding; 10.201 Causerie over kinderbe scherming (gr.), Fantasia en declamatie; 12-— Gramofoon,; 12.30—1.45 De Fliere fluiters en solist; 2.— Melody Circle en so liste; 3.— Voor de kinderen; 5.30 Gramo foon; 6.— Orgelspel; 6.30 Gramofoon; 7.— Zang; 7.30 Onze geestelijke verscheiden heid; 8.Herhaling SOS-Berichten; 8.07 Berichten ANP, ^ARA-Varia; 8.15 Gramo foon,; 9.-»- WordtVe akker goed bewerkt? causerie; 9.10 VlARA-orkest; 10.Berich ten ANP; 10,05 Orgelspel; 10.30 Fantasia; 1L— Reportae jlajödedstryden; 11.1012 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11-05 Orgelspel; 11.3611.60 Gramofoon; 12.05 BBC-Northern orkest en solist»; 1.05 Het Coventry ^Hippodrome-orleest; 1.50- 2.20 Gramofoon; 3.101 Het Coventry Oollie- Hf-orkest en soliste; 3.50 Pianovoordracht; *•20 Vesper; 5.10 Het MacArthur-kwintet; 5l36 Het BBC-Dansorkest; 6.20 Berichten; 6-40 Fransche causerie; 7.— Radiotooneel 2 BBC-Mannenkoor en solisten; 7.50 Jfoilütle causerie; 8.10 Orgelspel; 8.35 B ®G-Symphonig-orkest; 9.36 Bercihten; 9.55 Vervolg concert; (.0.40 Declamatie; 11.— Het Broadhurst S^ytefc; 11.35 Billy Cotton, en z}jn Band; 11.5012.20 Jazzmuziek gr. Hodio-Paris 1648 M.: 7-10 en 8.20 Gramofoon; 10.35 dito; 12.20 sciano-orkest en azng; 2.20 Gramofoon; '20 Zang; 3,315 Grampfoon; 4.05 Pianovoor- facht; 5.20-Symphonie-concert; 8.05 Viool- T°ordracht; 8.50 Omroeporkest, Noyon-koor solisten; 10.50 Gramofoon. »Keulen 456 M.; toO Westduitsch Kamerorkest; 8.50 SA- wjtest; 0-60 Gramofoon; 12.20 Omroepklein- oritest, boerenkapel en de ®tuttgarter volksmuziek; 2.36 Omroepschrammel- flwemble; 4.50 Bonnsch Kamerorkest er lst' ^-*6 Gramofoon; 7.30 Mannenkoor- pjöcert; 8.30 Omroepklein orkest; 10.50 ^voordracht; 11.20—12.20 Omroepdans- accordeon-orkest en soliste. ^«tschlandsender 1571 M.i I0*>n ö®6r^nscH Plhilharmonisch orkest; "«richteft; 10.60 Viola da gamba en 11,05 Weerbericht; 11.20-12.20 tor Joost's dansorkest. GOUDA, 15 Juni 1937. Plaatsing nieuwe wegwijzer A.N.W.B. Dank zy u« tostemming van de Prov. Vvaterstaai en ue medewerking van uen dienst van uerneeniewerKen, werd nedea onuer toezicht van net consulaat Gouda vaa 4en A.if.w.B. en qe poutie, de toue weg- wyzer van ue ivon. iNeü. toeristenbond a. N.w.h. in ue gemeente Gouua geplaatst, up de plaats, waar de «osenweg uitkomt op ue nouge öcnieianuscne Aeeuyk zal uezt wegwijzer in de toekomst het door de „Kor te Akkeren" omgelegde verkeer aanduiden weue.rom op den groeten verkeersweg te zyn gekomen. Waar iedere wegwyzer eiken weggebruiker groot gemak verscnait (men denke sieents aan ue méeste landen met een veei mindere bewegwijzering) is de wensen uit te spreken, dat steeds meer en meer in vervulling moge gaan de irfopa-* ganda-spreku van de Kon. xved. loensten- ooUd A.JN.w.b.: steunt de bond, welke de wegwyzers plaatst". Inspecteur van Hoorn. De inspecteur van politie, de-heer D. L. van Hoorn» is van zyn verblijf te Ede, waar hy in verband met het hem in verband met zyn ziekte verleend verlof eenigen tyd ver toefde, in onze stad teruggekeerd. Binnen- kort hgopt de beer Van Hoorn zyn arbeid de po by politie te hervatten. Examen gemeente-administratie. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het diploma gemeente-financiën, de heer K. van den Berg, adj-commies der gemeente secretarie afd. financiën alhier. Man verdronken. Hedenmorgen is uit de Haven te Haas trecht, het z.g. Vischgat, opgehaald het lijk van den 37-jarigen scharenslijper L. Lug- ters, wonende aan de Boomgaardstraat te dezer stede. De man was Zaterdag naar de kermis te Haastrecht gegaan en is vermoe delijk des nachts in beschonken toestand te water geraakt. Hy was gehuwd en had eenige kinderen. Het stoffelijk overschot is. naar de Algemeene Begraafplaats te Haas trecht overgebracht. Diploma Stenografie. Bij het te Gouda gehouden examen van de Kon. Erk. Alg. Stenografenbond, zyn voor het diploma Stenotypiste geslaagd de dames T. Koerts en L. Pot. Ze werden op geleid door Mevr. Boot-Rietveld. Sted, Gymnasium. Voor het eindexamen Sted. Gymnasium zyn geslaagd de volgende candidaten: Voor diploma A: Joh. Ewoldt, Bergam bacht, Susanne Fr. J. Franoken, Gouda, J. A. de Man, Gouda, Anna S. Torensma, Gouda. Voor diploma B: J. H. Becking, Gouda, iL. J. A. van Dantzig, Gouda, M. J. van1 Kleef, Boskoop, H. W. B. Michgelsen, Gou da, P. Nyhoff, Alphen a. d. Ryn, Gijsberta Ringeling, Gouda en J. G. Steyn, Bodegra- Derde Volksconcert Sted. Muziekkorps. Het Stedelijk Muziekkorps geeft onder leiding van haar directeur, den heer Joh. Fabriaan, op Donderdag 17 Juni a.s. des avonds 8 uur, het derde volksconcert in het Houtmansplantsoen. Het programma luidt als volgt: 1. Rühm und Ehr., marsch Walter Meier. 2. Le Retour au Pays, ouverture, F. Mendelssohn (Eerste uitvoering). 3. Le Sang viennois, wals J. Strauss, 4. La Tête de St. Cécile, F .J. Schweinsberg. 5. Nederland in lied en dansJ. Ooms 6. La Joiive (fantasie) F. Halevy. (Eerste uitvoering). 7. LoudspeakerS. P. van Leeuwen. Oude man a Op de Blauwstraat zyn een 2-wielige handwagen bestuurd door een 65-jarigen man, en een personenauto in botsing geko men. De oude man viel en werd licht aan de hand gewoed. Zyn pantalon werd be schadigd. Soc. „Om Genoegen". ergadering De leden van de Soc. „On^ Genoegen" zijn opgeroepen tot een algemene verga dering op Maandag 2(kJuni te 8 uur> De agenda vermeldt o.a. de volg) punten: Rekening en verantwoording,^ ^p^/den Penningmeester over het Societeitsjaar 1936/37. Benoeming van 1 bestuurslid wegens pe riodieke aftreding van den heer P. J- Hubregtse; het aftredende lid is herkies baar. De door de leden-commissie gecontroleer de en accoord bevonden rekening van den Penningmeester der Sociëteit over het boek jaar 1936/37 ligt 'n bet Sociëteitsgebouw voor de leden ter inzage vanaf 15 Juni a.s. Wielrijdster ernstig gevalle*. Gisterennamiddag reed op het rijwielpad langs den Provincialen weg naar Rotter dam met zeer groote snelheid-een wielrij der, een bankwerker uit Rotterdam. Van den zijweg naar het Dieselgemaal kwam een 26-jarige wielrijdster, eveneens uit Rot terdam, met baar fiets aan de hand om het rijwielpad' over te steken. Er onsttond een /botsing, waardoor de wielrijdster kwam te vallen .Zij Weef bewusteloos - liggen. Met een hersenschudding is zij per auto van den Cr.G.D. naar het van fterson Ziekënhtis VREEMDELINGEN VERKEER. menige weken geleden ver- scnenen er in de 1 ounsten-Kam- pmen een paar onvriendelijke artikelen aan ons adres, men klaagUe daarin over de üaldadig- neiu van eenige opgeschoten jongens, die het kanovaarders or kanovaarsters lastig hadden gemaakt. Het spreekt vanzelf, uat ik het hierbij niet heb laten zitten. Maar net is reeds 111 il)öb voorgevalleh en het uieek niet mogelijk, daar nu nog klaar hem in te orengen. ik nep natuurlijk aan de ite- uaetiu gesenreven, uat de on- neooelij Kneden van een uiterst kiem ueel uer Devolking zeker met door het puhlieke oordeel worden gedekt. Maar ook deze misdragingen van misschien niet meen uan V2 yo van de oeroiking zuiien moeten eindigen. Laten wy naar ïeuer voor ons een emu aan ma ken, ais wy zien, dat üe goeue naam van onze stad er mee .ge moeid is. Oogeforikkenjk de po litie waarschuwen dat is de remedie. JJie »/2 moge bedenken, dat ue overige 9yy2 v/o hen in het oog houui; üe naam van Gouda staat op het spel. GAARLANDT, Burgemeester. G.W;V. Zeilwedstrijden Zondag 13.Juni. De weersomstandigheden wafen nu niet bepaald fraai voor een zeilwedstrijd. Werd vóór het eerste startschot de wind geacht uit den oostelyken hoek te waaien, gedu rende den wedstrijd toerde zoo n,u en dan een zomerbuitje over alle streken van het compas. Zoodoende kwam, het voor, dat wie aanvankelijk vooraan lag, naar de achter hoede verhuisde en omgekeerd, be fortuin sprak dan ook een hartig woordje mee. In den tuin van restaurant „Elfhoeven" reikte de voorzitter, de heer de Kok, met toepasselijke woorden de prijzen uit. Deze werden behaald als volgt: Klasse A, kl. sch. vaart.: 1. Turfdam II st. W. H. Bellaart; 2. Jacoba st. F. C. Donk. Klasse B, scherpe vaart.: 1. Dofine st. Th. Steenland; 2. X st. B. L. v. Veen. Klasse Ba, Sharpie's: 1. Kobold st. E. Hattg. Klasse C, Ger.str. N.N,: 1. Zomerdroom st. W. Steenland; 2. Hilda III st. C. v. Schelven; 3. Zonnekind st. C. J. Boer. Klasse D, Niet-ger. N.N. 16 M.: 1. Kemp haan st. C. J. v. d. Hoorn; 2. Vedüte st. P. H. Woerlee; 3. Robbert st. J. Hoogendoorn. Klasse E, Tjotters: 1. Stern st. C. Prins. Klasse Ea, Geregistr. B.M.'s 12 M.: 1. Hilda II t. N. H. v. Schelven. Klasse F, Niet-Ge. B.M.'s 12 M.: 1. Tri ton st. J. J. v. Wijngaarden; 2. Tarzan st. J. de Weger; 3.'Kwiek st. C. v. Diest. Zangavond „De Lofstem" in de Kleine Kerk. Het Christelijk Mannenkoor >rDe Lof- stem" houdt, op Donderdag 1 Juli a.s. 's avonds 8.15 in de Kleine Kerk in de Pe perstraat, een zangavond, waar men o.m. kennis ial kunnen maken met de nieuwe Psalmberijming, zooals die is bijeenverza meld uit den Reformatietyd. Ds. H. Hasper, Geref. 'pred. in H.V. te den Haatf een der pioniers op dit gebied, hoopt dezen avond in te leiden. Medewer king wordt naast het Mannenkoor, door het Dameskoor uit den Ohr. Vrouwenbond ver leend. Organist en koordirigent is de heer G. Nieuwland. Orgelbespeling St. Janskerk. Wij herinneren er op verzoek nog even aan dat hedenavond in de St. Janskerk de eerste orgelbespeling plaats vindt door den heer J. C. de Man orgel, met médewer king van de heeren Albert Bode, bas^ J. J. Jager, viool. Het concert vangt te 8% uur aan. Uitvoering „Krachtsport". Bijgewoond door een talrijk publiek hield kJCrachtsport" op 9 Juni j.I. haar jaarlijk- sche onderlinge wedstrijd, voor hare da mes, heeren, adspirant meisjes en jongens, overgebracht. De wielrijder kreeg eenige schaafwondjes. De Koningin van den Nacht hedenavond in bloei. Van den Dienst van d© Stadskweekery vernemen we dat hedenavond van acht uur tot h%lf elf op de Gemeentelijke Kweekery de „Koningin van den Nacht" in bloei zal staan. in haar oefenlokaal aan de H.B.S. Als jury leden fungeerden de volgende heeren: D. A. Blanken, P. Mudde, D. A. Blanken, R. Laan, allen leden van de gymnastiekvereniging T.H.O.R. te Gouderak. Dames lste graad: 1. J. v. d. Brink win nares van de wisselbeker, 32% pnt.; 2. J. de Vries 30% pnt.; 3. M. de Jong 30% pnt.; 4. Tr. van Kooten, Dames 2de graad: 1. C. van Kooten 29 pnt.; 2. S. van Steyn 28 pnt.; 3. N. Ver boom 26 pnt. Dames 3de graad: 1. F. v. d. Eind 30 pnt.; 2. L. van Loon 28% pnt.; 3. N. Mikkers 27% pnt Heeren 2de graad A en B: 1. G. Bouman 41 pnt.; 2. N. v. d. Wouden 36% pnt.; 3. C. Bouman 36% pn,t. Heeren 3de graad; 1. J. Perdyk 38% pnt.; v. v. a. Urinx o 1 Va pnt.; 0. k. verwaai 00 pnt. Aaspirant jongens: 1. C. v. Kooien uy-,a pnt.z. u. Koster 2ö^a pnt.; jo vinn zo pnt. Auspirant meisjes: 1. A. Tlokkaar 3uJ/a pnv., .v. öioiK pnt.; 3. M. Wasse naar 3 üpnt.; 4. C. Kuif 29 pnt. Burgelyke Stand. GEBOREN: 10 Juni: Paula Antje, d. van C. A. Brem en N. J. C, Christ, Snoystr. 44. Bernardus Augustinus Maria, z. van J. van der Wolf en M. J. van uen Hoven, Klieweg 50. II Juni: Hermanus Jacob, z. van J. F. Fredrikze en C. de Jong, IJssellain 131. 13 Juni; Arie Autonie, z. van P.m.. IjBsel- styn en K. Vergoed, Noorderstr. 5. OVERLEDEhf13 Juni: Gerrit van der Bijl, 37 j. Johanna van Everdink, geh. met G. A. van den Berg, 56 j. 14 Juni: Pieter Brlyn, 20 j. DA. Thalia-Theater „Jack Hylton en zyn band". 16 Juni 8% uur St. Janskerk, Orgelconcert. 16 Juni, 8 uur. E.H.B.O. Buitenoefening Ko ninginneweg, stadsdeel Korte Akkeren. 22 Juni, 10% u. Ver. v. Huisvrouwen. Ex cursie naar Doorn naar het Maarten Maartenshuis. Vertrek Autobusstation. 23 Juni, 8 uur. Oef. EJLB.O. Rotterd. dijk naby de watertoren. 28 Juni 8 uur Zaal Kunstmin. Ledenverga dering Soc. „Ons Genoegen". 5e. blad" lem. UIT DEM OMTREK. f WAÜOINXVEEft. Een extra leerkracht. De Minister van Onderwas heeft aan het gemeentebesturu doen weten dat voor het L. O. in dene gemeente een extra leerkracht voor rekening van het rflk kan worden toe gestaan, hetgeen noodzakelijk was in ver band met de bekende schoolkwestie, waar door de kinderen aan de Chr. scholen werden onttrokken. Thans kunnen 25 kinderen, die van Mei af geen onderwys genoten, weer naar school. Tot tydelyk onderwijzer aan de openbare lagere school A, hoofd de heer Van 't Hoff, waar de kinderen geplaatst zullen worden, is benoemd de heer A. Bouters, wachtgel- der te ,Am8terdam. KRIMPEN a. d. USSEL. Nieuwe diphterie-gevallen. Onderzoek ingesteld. De diphterie te Krimpen a. d. IJssel blijft een hardnekkig karakter behouden. Had men aanvankelijk hoop, dat door de getrof fen maatregelen de uitbreiding zou worden tot staan gebracht, den laatsten tyd zyn weer tóf nieuwe gevallen geconstateerd. De ziekte blyft overigens gunstig verloo- pen. Ook de nieuwe gevallen bepalen zich tot leerlingen van de drie scholen in de uit breiding, in welke wijk de ziekte heerscht. Het gemeentebestuur heeft besloten, alle kinderen uit de besmette klassen genees kundig te laten onderzoeken. De plaatselijke dokters en de Schoolarts leiden dit onder zoek, dat inmiddels is aangevangen. Door aldus eventueéfe diphtherie-patiënten op te sporen hoopt men verdere uitbreiding te voorkomen en daarmee aan de ziekte, die niet heftig maar wele van langen duur is, een eind te maken. De eenige weken geleden gesloten scho len bly'ven voorloopig nog dicht. SPORT EN WEDSTRIJDEN. SCHAKEN. Om het wereldkampioenschap Schaken. De match EuweAljechin. Voorloopig schema van de te spelen partijen. Omtrent de door de Directie van de „Haagsche Courant* in samenwerking met het Eeuwe-Aljechin-Comité te organiseeren match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. Euwe, den titelhouder en Dr. Aljechin, kan als resultaat vah de gevoerde besprekingen thaps ,het volgende worden medegedeeld: In totaal zullen dertig ontmoetingen plaats vinden, welke voorloopig als volgt over verschillende steden van ons land zyn verdeeld: le. In den Haag zullen acht partijen worden gespeeld, met de organisatie waar van de directie der „Haagsche Courant" zich heeft bplast. 2e. Ook zullen acht ontmoetingen plaats vinden te Rotterdam, onder auspiciën van de directie van het „Rotterdaipsch Nieuws blad". 3e. Eveneens acht partijen zullen wor den gespeeld in Amsterdam, waar de direc tie van het „Algemeen Handelsblad" zich met de regeling zai belasten.,' e. Voor Leiden en omstreken één ontmoeting zal in deze stad plaats vinden is de organisatie in handen gesteld van het „Leidsch Dagblad". 'De directie van „Haarlem's Dag- regelt één wedstrydparty te Haar de. Wat het Noorden van ons latte, be- «treft is de keus gevallen op Groningen, waar de directie van het „Nieuwsblad" van het Noorden" één ontmoeting tusschen Ewe en Aljechin zal organiseeren. 7e. De schaakliefhebbers uit het Oosten van ons land zullen worden toevertrouwd aan de-zorgen van de directie van de „Pro vinciale Overysselsche en Zwolsche Cou rant", die eveneens eén party voor haar rekening zal nemen in de stad Zwolle. 9e. Voor het Zuiden van ons land heeft „Philips Amu8ementsvereeniging( afdee ling schaken te Eindhoven de organisatie van één ontmoeting op zich genomen. 9e. Tenslotte zal te Deltt, onder auspi ciën van de directie der „Delftsche Cou rant" evenens één party plaats hebben. ln verband met de ontzaglyke groote be langstelling, welke in ons land voor dezen revanchewedgtryd zal blyken te bestaan, wordt den schaakliefhebbers aangeraden, zich ter zyner tyd in verbinding te stellen met de directies der bovengenoemde dag bladen, teneinde d*> bijzonderheden over de organisatie te vernemen. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de openingsplechtigheid te Den Haag zal plaats vinden, waarschynlyk op 4 Oc tober a.s. De eerste partij zal dan op 5 Oc tober, eveneens in de Residentie worden ge houden. Verwacht wordt, dat de stryd Euwe.-Al- jechin midden-December besloten zal wor den. Turnkring Gouda en Omstreken. De oerste athletiekbyeenkomst. Zaterdagmiddag 5 uur en Zondagmorgen 10 uur zal de Turnkring Gouda en Om streken de eerste competitiewedstrijden houden op het G.S.V.-terrein aan den Graaf Flori8wegi te Gouda, waarvan het program ma als volgt samengesteld: Dames: Stilstaand verspringen, speer werpen, 100 M. hardloopen en driesprong. Heeren: Driesprong, discuswerpen, 100 M. hardloopen, verspringen zonder aanoop. Het programma voor de adspiranten is gelijk aan dat der dames. Na afwerking der bovenstaande nummers zal zoowel voor dames als heeren een ver- eenigings-estafette geloopen worden, die eveneens voor de puntentelling in aanmer king wordt gebracht, zoodat men een uit stekende kamp kan verwachten. 14 Juni. 15 Juni. Officieel. Londen Beriyn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo 'New-York Praag 8.98% 72.90 8.10 30.71 41.68 40.12% 46.32% 45.15 1.81% 6.34% 8.97% 72.92% 8.08 30.69 41/65% 40.10 46.30 45.12% 1.81% 6.34% Prolongatiel, part. disc. daggeld registermarken 38%, crediet sperrmarken 16%, effecten sperrmarken 16, reismarken 52 .bankpapier*44%. Beursoverzicht. Zeer kalme markt met meevallend koerspeil. Parüsche belangstel ling voor Koninklijke. Amerika nen beneden New-Yorksche pariteit. Fransche obligaties zwak. Be leggingen prijshoudend. Tegenover de bepaald flauwe houding, welke de markt hedenmorgen vertoonde, viel de stemming in het offieieele effecten verkeer betrekkelijk mee, althans de vrij scherpe koersverliezen welke hedenmorgen geboekt werden, waren tot kleinere propoi- ties teruggebracht en aandeelen Koninklijke Olie die vanmorgen tot 413 waren ingezet, wisten weer het peil van gisteren, t.w. 420 te 'befeiken. ©e financieele en monetaire toestand in Frankrijk scheen aan deze ont wikkeling niet vreemd te zyn. Van Parysche zyde waren kooporders voor JConinklyke Olie aanwezig, hetgeen na de aangekondig de regeeringsmaatregelen in verband met de moeilijkheden van de schatkist geen verwon dering wekte. In Koninklijke Olie ging dan ook iets meer om dan op vorige dagen, waarbij aanvankelijk de koers van gisteréh behouden bleef, later echter een lichte be- nedenwaartsche richting werd ingeslagen. Overigens was de markt ^wakker gedispo neerd en wel in het bijzónder voor suiker waarden. Zoo waren niet slechts H.V.A. maar ook Javacultuur .4 r/r lager en lagen eveneens Nisu en de Cultuurbanken zwak ker in de markt. De affaire was hier echter viin geringe afmetingen en ook overigens verliep de handel zeer kalm. De arbeids situaties in Amerika welke gisteren tot een zeer flauwe stemming in Wallstreël heeft geleid, is een factor waarmede de markt ook hier terdege rekening houdt, temeer daar nog weinig aanwyzigingen voor e#l spoe dige oplossing van het conflict bestaan. Amerikanen noteferden hier dan ook beneden New-orksche pariteit, zonder dat zich eenig herstel voordeed. De financieele moei lijkheden in Frankrijk vormen de tweede factor welke de markt met bezorgdheid ver vullen. De koersen toonden na de openings- prijzen dan ook weinig levendig herstel. Rubberwaarden bleven op een iets lager peil gehandhaafd -Het .beste hield zich nog het hoofdfonds Amsterdam nuhhar op 278% De tabakken waren voor de Sumètrasoor- ten bepqgld zwak, met name voor Deli's. De industrieelen konden zich evenmin' handhaven. Met Aku op 64%, Unilevers op 158%, en Philips op' 322. Scheepvaarten wa ren aangeboden, vooral yoor scheepvaarunie en vaarten. De Fransche obligaties waren lager zoowel voor de gulden als de fran^, soorten. Nederlandsche beleggingen bleven prijshoudend en zeer kalm gestamd,

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2