Exposition de Paris. ONZE HUIZEN T. DE BRUIJN 1975. 2450.2750-3250-3750-45.- HAAS BOOG-AZIJN „Van VJicenuLe. Jinctten lOiij. GOUDSCHE COURANT - MAANDAG 21 JUNI 1937 - TWEEDE BLAD WEATHERPROOF EEN KLEINTJE EEN KWARTJE N. V. Utrechtsche Hypotheekbank academie van beeldende kunsten midd.techn school v.bouwkunde G. A.BELONJE,s- L. Tiendeweg 96 - Telef. 2235. Burgvlietkade 55 - Gouda Telef. 2632 MEISJE, Volksverzekering IETS FIJNS. POLAN GROGOL Oude MODJO 4 cent, L, Binnendijk KLEIWEG 87. HOOGENBOSC® - Markt 52 - GOUDA. ■sap DE OLYMPISCHE DAG. Monument onthuld voor Gaspard de Coligny. iiia SPECIAAU PLAATS VOOR OPGAVEN WORDEN VOOR VRIJDAGMIDDAG 12 UUR INGEWACHT UTRECHT 3'/2 PANDBRIEVEN 4 991/2 Alle nog niet aflosbaar gestelde 4% fc pandbrieven kunnen tot nader bericht nog geruild worden in: 4 Pandbrieven 4 100^4 °f 31/2 a 99 De Directie: Mr. A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG. prinsessegracht 4 's-gravenhage dagcursus 1 1. tekenen, schilderen, beeldhouwen 2. reclame-ontwerpen 3. bouwkunde (midd. teqhn. school) 4. binnenhuiskunst 5. opleiding midd. tekenakten (M.A., M.B.) en nijverh. akten (Nt, Nllb en NXI) inschrijving tot 15 juli a.s. voor toelatingseisen zie prospectus, hetwelk tegen betaling van 50 ct op aanvraag wordt toegezonden. spreekuur v. d. dir.maandag- en donderdagmiddag van 24 uur. Een bewijs van inschrijving in het Archief der N.V. Begrafenis- Onderneming van W. J. INNEMEE en ZONEN, 's-Gravenhage. waar borgt een regeling volgens beschreven wenschen en biedt gelegenheid tot sparen voor de kosten, wellj elk sterfgeval met zich brengt. De gespaarde gelden zijn verzekerd. Inlichtingen Denneweg 7173, Telef. 115940, 's-Gravenhage. Onze bekende Stofzuiger van 47,50 Ook in huur 1.— per week. Na 1 jaar Uw eigendom. Wordt reeds in honderden gezinnen gebruikt. Waarom zo vult U elders duurder koopen? Vraagt vrijblijvend den»nstratie aan bij z|jn weer bijna voltooidnieuwe zijn in voorbereiding. Het is nu nog tijd aan de geweldige prijsstijgingen te ontkomen, omdat we veel materiaal in voorkoop hebben. Komt U eens zien en praten. Het kost niets en ver plicht tot niets als U onze vele gerieven, keurige afwerking en scherpe prijzen beziet, alsmede de aan trekkelijke woonwijk, waarin de panden zijn gelegen. Te bevragen: In een gezin te LONDEN wordt een net, eenigszins ontwikkeld in de huishouding gevraagd. Zich te vervoegen BURGEM. MARTENSSINGEL 85. ACTIEVE AGENTEN gevraagd, kleine portefeuille aanwezig. Brieven onder no. 2Q52 Bureau Goudsche Crt.. Markt 31. Gouda. ONZE NIEUWE VORSTENLANDEN SIGAREN de kloeke 6 CENT sigaar. het beste voor 5 CENT oogst 1930. De moderne chemische en technische wetenschap heeft wederom een triomf behaald, van groot belang voor ieder, die een wasmachine bezit. Rinso, het populaire kwali teitsmerk, is thans door de hulp der moderne wetenschap een geheel ander product geworden, waardoor het nu bij uitstek geschikt is, om gebruikt te worden in alle typen wasmachines. Deze nieuwe Rinso lost in tegenstelling met tot nog toe bestaande zeeppoeders onmidde lijk in lauw water op en vormt een overvloedig schuim, daar de nieuwe Rinso „overvet is. Hierdoor wordt bij gebruik van Rinso een reinigende kracht verkregen, die absoluut ongeëvenaard is en de vuilste was zelfs zonder vóórweken in de kortst mogelijke tijd helder wit maakt -r Een van de nieuwe Swift-zomerschoentjes. Een van de vele flatteuse modellen uit onze groote Swift collectie. Nieuw van materiaal, modieus, elegant. Komt U deze nieuwe Swift-zomerschoentjes eens aan passen. U vindt nergens zoo'n uitgebreide keuze. .,SWIFT"-modellen als bij de firma Teneinde het kopen ven de nieuwe Rinso nog aantrekkelijker te maken, hebben wij besloten tijdelijk gratis prima badhand doeken ter beschikking te stellen Knip daartoe het opge drukte etiket, dat zich op de voorzijde van het Rinso pakba- frindt en waarop staat „Verbeterd product - nu 1 5 sop", uit. Ze vetter sop uit. Zend 6 van deze uitknipsels, tezamen met 6 Rinsobons naar-. Levers Zeep Mij. N.V., Aid. Geschenken, Vlaardlngen. Indian in Uw woonplaats een Sunlight Geschenkendepot is goveitlgd. kunt U de bons en uitknipsels aldaar persoonlijk Inwisselen Eenmaal in het bezit van zulk een ijzersterke badhanddoek zult U zeker direct gaan sparen voor een tweedel Bedenk echter, dal deze aanbieding geldig is tot uiterlijk 31 Juli 1937. o Daar, waar de mode aangegeven wordt, daar is de Falcon en voguel Koop ook de jas met een wereldreputatie, nu de prijzen zoo aanlokkelijk zijnl Maar koop een echten Falcon, die heeft het zijden Falcon etiket in den kraag en het certificaat n ««WKtuMMMrw»' LHELMSHAI EN. De slachtoffers vïm de door de Regeeringstroepen beschoten „Deutschland" zyn naar hun vaderland overgebracht. Onze foto toont de door hun .makkers ten grave gedragenen; de kisten worden aan wal gebracht. Rondom en in het Stadion. Het weer valt mee. Amsterdam stond Zondag weer in het teeken van den Olympischen Dag. het groote Jaailijksche sportfestijn, dat steeds tienduizenden binnen de muren van het Stadion pleegt te vereenigen. Het weer liet zich Zondagmorgen in de hoofdstad niet van zijn beste zijde ken nen. Een bewolkte hemel en voor dezen tijd van het jaar vrij frisch. De zon, die tot voor een week zich zoo krachtig heeft doen gevoelen, ontbrak volkomen en een regenjas bij de hand getuigde niet van overdreven pessimisme. Toch is het weer gekn spelbreker geworden. Wel sputterde het af en toe en een halt uur voor het begin zag liet er, toen de lucht zwaar bewolkt was, en de regen neerviel, iets dreigender uit, maar daar bleef het bij. De verkeersdrukte. In het Stadion. Niettemin bood het Amsterdamsche ;portpark een prettigen en levendlgen aanblik, te meer daar het publiek, dat op zoo gemakkelijke en rustige wijze tijdig zijn plaats had kunnen bereiken, in de beste stemming verkeerde, en druk de kansen van de op het programma vermelde evenementen afwoog Dat hier bij de groote voetbalwedstrijd der beste voetballers van Europa het onderwerp van den dag was. behoeft nauwelijks be toog. Vroolijk wapperden de vlaggen van alle nationaliteiten van de thans verhoogde muren, en het scorebord werd geflan keerd door het nationale rood- wit en blauw en de blauwe vlag van den Inter nationalen Voetbalbond. Een internationaal gezelschap kon men aantreffen op de tribune en op den wielerbaan vóór de offlcieele tribune. 1 Amsterdam was heden het centrum van voetbal-officials uit de voornaamste lan- den en ook de wedstrijd zelf had vele vreemdelingen hierheen gebracht. Aankomst Prins Bernharti. Precies om half twee werd met het programma van den Olympischen Dag een aanvang gemaakt, nadat het Tweka- j orkest vroolijke muziek had laten hooren. Juist brak de zon even door. toen het schot weerklonk, voor de eerste serie llü 1 M. horden heeren en terwijl het athle- tiek-gedeelte verder afgewerkt werd, I steeg plotseling van de oflicieele tribun j gejuich op. en zag men Prins Bernhard verschijnen, in gezelschap van zijn secrc- taris. jhr. Dedel en zijn adjudant, jhr. ir. Roell. Het was juist kwart voor twee Even plantte het gejuich zich voort. D> Prins drukte verschillende personen ae^ handom vervolgens plaats te nemen* tusschen den heer Jules Rimet. president van de FI F A. en» den heer mr. A. baron Schimmelpennlnck van der Oye. voorzit ter van het Nederlandsch Olympisch Co mité Bij Z K H namen verder plaats de burgemeester van Rotterdam, de heer mr. Droogleever Fortuyn en de heeren dr. D. van Prooye. voorzitter van den KNVB Inmiddels waren de weersomstanalg- hcdc/i aanmerkeli>k verbeterd. De zon was doorgebroken en toen de hockey spelers he t veld betraden, was de prach tige grasmat van het middelveld helder cn glanzend Naarmate de tijd verstreek, nam de spanning toe. in afwachting van het groote voetbal-gebeuren Overwinningen voor Osendarp en Fanny Koen. Van de athletieknummers was de 100 meter voor heeren het belangwekkend ste In de eerste serie won Osendarp vóór Bocrsma cn K. Baunfgarten, terwijl Van Be veren in de tweede serie de eer ste plaats bezette vóór „de Haas" en Btfr- ger De eindstrijd gaf een uitstekende race 'tusschen de beide serie-winnaars te zien. Osendarp kreeg een kleinen voorsprong, maar Van Beveren gaf geen kamp en be dreigde zijn tegenstander zelfs een oogenblik. Met gering verschil ging Osen darp als eerste over de eindstreep. Zijn tijd. 10.7 sec., kan voor deze zware baan zeer goed genoemd worden, terwijl ook de prestatie van Van Beveren (10.8 sec.) er mag zijn Boersma eindigde vóór „de Haas" op de derde plaats Op hetzelfde nummer voor dames stak Fanny Koen met hoofd en schouders boven de andere deelneemsters uit, zoo wel In haar serie als in den eindstrijd bleef zij gemakkelijk voor mej. Ter Braa- ke.' Alic de Vries, die haar serie won, faalde in den eindstrijd Fanny Koen maakte een tijd van 12.4 sec. De 110 meter horden bracht een goede Overwinning voor Brasser, die In de iinale W Kaan versloeg Hij had deze zege te danken aan zijn goed vertrekken, want den kleinen voorsprong, die hij daarbij behaalde, wist hij tot het einde te behouden. De Hagenaar Jansz bezette de derde plaats. De uitslagen luiden: 1Q0 meter hardloopen heeren: eerste serie: 1. Osendarp (Trekvogels) 11 sec.; 2. Boersma (AAC) 11.1 sec.; 3. K. Baum- garten (Trekvogels), 4 Martini (Vlug en Lenig)tweede serie: 1. Van Beveren (AV 1523 11 sec., 2. de Haas (Vlug en Lenig; 11.2 sec., 3. Berger (AAC), 4. Baumgarten (Trekvogels). Eindstrijd 1 Osendarp 10.7 sec.. 2. Van Beveren 10.8 sec3. Boersma, 4. „de Haas". 110 meter horden heeren: eerste serie: 1. W. Kaan (Haarlem) 16.2 sec., 2. A. Jansz (Vlug en Lenig) 16.3 sec., 3. Schim melpenning (Haarlem); tweede serie: 1. Brasser (AAC) 15.6 sec., 2 Balhan (Trek vogels) 16.1 sec., 3. van Leeuwen (AAC), 4. Spanjerdt «Philips). Eindstrijd: 1. Brasser tijd 15.1 sec2. W. Kaan 15.2 sec.. 3. Jansz, 3. Balhan. 100 meter hardloopen dames: eerste serie: 1. Fanny Koen (Sagitta) 12.5 sec., 2. Ter Braake (Ada) 12.7 sec.. 3. J Bol- widt (Qlta Haarlem). 4. M. Koster (Uda Utrecht); tweede serie: 1. Alle de Vries <Ada) 13.3 sec., 2. A. Doorgeest tAda) 13.3 sec.. (Uda), 4. T. Wijn malen (Minerva Rotterdam). Finale: l. Fanny Koen 12.4 sec., 2. K. ter Braake 12.7 sec.. 3. A Doorgeest. 80 meter horden: Finale: 1. K. ter Braake (Ada) tijd 12.2 sec., 2. A Door geest (Adat zelfden tijd, 3. D. de Bruyne Odia). 4. M M Koetsier-Knyff (Uda). Speerwerpen t J F. van de Poll (PSV. Eindhoven) 64.05 M2. N B Lutkeveld AAC, Amsterdam) 62.15 M. Centraal- slaat West-Europa. Een verdiende 3—1 zege. Hoogeschoolvoetbal In het Olympisch Stadion. Deze ontmoeting tusschen Centraal en West Europa was geen gewone landen- wedstrijd vol ^panning en sfeer, zopals wij die kenn, n in de Nederland—België- serie. Hier kon ook het publiek zich piet voor zijn favoriet uitspreken, al ging de meeste sympathie vanzelfsprekend uit naar West Europa. Dus rüet die span ning, die geladen atmosfeer van onze gewone landenwedstrijden. Maar wel voetbal, zoowel waar het samenspel als individueel werk betrof, van zeer schoone kwaliteiten. Dat Centraal Europa gewonnen heeft n mei 3—1 verdiend, heeft o.i. twee oor zaken In de eerste plaats was de Cen traal Europeesche ploeg homogener dan die van West Europa. De oefenwedstrijd. .Donderdag te Milaan gespeeld, heeft re sultaat gehad. Bovendien kennen de spelers van Oostenrijk. Hongarije. Italië ion Tsjecho-Slowakijc eikaars spel door }cn door. gevolg van het uitgebreide en veelvuldig contdct tusschen die landen. Maar in de tweede plaats vertoonden alle spelers van Centraal Europa con stant goed spel. het aantal foutjes, dat gemaakt werd. was zoo miniem, dat het jniet storend werkte 1 West Europa vormde een minder goed geheel. Men kon duidelijk constateereu, ?dat de spelers elkaar veel moeilijker be grepen, dat ieder zoo'n beetje zijn eigen spel speelde en vooral de werkelijk® kracht van de voorhoede is daarmede niet tot uiting gekomen. De combinatie Braine Bakhuys vlotte niet goed. Meen de Bakhuys dat Braine naar rechts zou plaatsen, dan ging het juist naar links. Lehner— Braine vlotte voor'de rust wel, doch in de tweede helft was het oen .stuk minder. Stanley van den Eyndewas Te Chutillon-Coligny in het departe ment Loiret is heden het gerestaureerde monument voor Gaspard de Coligny ont huld voor het kasteel, waar de groote krijgsman en protcstantsche leider ge woond heeft. De onthulling van, dit mo nument is mogelijk gemaakt door schen kingen van H. M. Koningin Wilhelmlna, H IC H Prinses Juliana en bijdragen \an de Nederlandsche burgerij, die hier voor op initiatief van de „Haagsche Cou lant" bijeengebracht waren. De plechtigheid, die tevens het karak ter kreeg van een uiting van Fransch-- Nederlaiidsche vriendschap, werd o.m. bijgewoond door den Nederlandschen ge zant jhr. Loudon, die om 1 uur heden middag uit Parijs naar Chatillon was ge komen, in een trein, die nog tal van ge- noodigden derwaarts voerde Voorts be vonden zich onder de aanwezigen nog Roland Marcel, commissaris-generaal voor het toerisme, graaf de Sergefleury van het departement van bultenlandsche zaken, de markies en de markiezin De Coligny en de hertog van Noailles. Na een toespraak van den heer Lestur- geon, die namens de „Haagsche Courant" het woord voerde, sprak de Nederland sche gezant jhr. Loudon een redevoering uit. waarin hij een karakterschets gaf van admiraal Gaspard de Coligny, wiens hooge moreele en geestelijke kenmerken hij in het licht stelde, terwijl hij een parallel trok tusschen den admiraal en zijn schoonzoon Willem den Zwijger, door wien het geslacht Coligny door familie banden aan het Huis van Oranje is ge bonden. Zijn redevoering eindigend zeide onze gezant zich er over te verheugen bij deze gelegenheid den lof te kunnen prijzen der FranschNederlandsche vriendschap, die hij in de lange jaren, dat hij in Frankrijk verblijf houdt, ge diend heeft. Namens de Maatschappij voor de Ge schiedenis van het Protestantisme in Frankrijk voerde vervolgens de heer De Wltt-Guizot het woord, gevolgd door Ro land Marcel. Deze wees op de rol van verzoening, die door admiraal De Coligny Is gespeeld in de godsdiensttwisten van zijn tijd, terwijl hij tevens aandacht vroeg voor de Coligny als politieke figuur en als koloniaal voorlooper. Ook deze spr. prees de FranscheNederlandsche vriendschap. De plechtigheid werd voortgezet met het in acht nemen van een minuut stilte bij het monument van de gesneuvelden te Chatillon, waar onze gezant jhr. Lou don en de directeur van de „Haagsche Courant", de heer A W. Sijthoff. bloemen neerlegden. Ten slotte werd het gezelschap ontvan gen ten stadhuize, waar den gasten een terewijn werd aangeboden door den maire van Chatillon-Coligny. die aan Jhr Loudon een kistje ter hand stelde voor Koningin Wilhelmina, gevuld met bloemen, die op het graf van admiraal De Coligny zijn geplukt Een gecalligrafeerde lijst met de na men der schenkers werd het gemeente bestuur aangeboden. BINNENLAND. Nieuwe geïllustreerde briefkaarten. Door den P T T-dienst verkrijgbaar gesteld. Met uitbreiding van de bestaande soorten zal thans eeix serie van 24 nieu we geïllustreerde briefkaarten op de postkantoren verkrijgbaar worden, ge steld. Deze kaarten vertoonen, in tegen stelling tot de tot dusverre gangbare, over de geheele keerzijde een fotogra fische afbeelding van bekende histori sche gebouwen e.d. in Nederland, waar van de omschrijving op de adreszijde zoowel in het Nederlandsch als In het esperanto Is vermeld. Zij zijn door mid del van het fotodrukprocedé op a.g. broomzilverpapier vervaardigd. De kaarten zijn van een zegelafdruk van 74 cent voorzien (frankeering voor builmlandsch verkeer) en worden voor denzelfden prijs verkocht. HET GEDENKTEEKEN VOOR DE KONINGIN-MOEDER TE WASSENAAR. De plechtige onthulling. Zuterdugmiddag is,.te Wassenaar het mo nument ter nagedachtenis van H. M. de Ko ningin-Moede.- onthuld. Het is verrezen op het Wilhel mi napleineen der schoonste plekjes van Wassenaar. Er was zeer groote belangstelling. Scheen het aanvankelijk dat de weersomstandigheden op deze voor Was senaar zoo belangrijken dag niet wilden meewerken en plaste de regen nog tot kort voor de plechtigheid in stroomen uit het inktzwarte wolkendek, tegen 3. uur klaarde de lucht plotseling op en kwam de zon toch nog geheel onverwachts de bijzondere ge beurtenis luister byzetten. Op het afgezette gedeelte van het in het groen verscholen Wiinelminaplain^dat rond om feestelyk met vlaggen was versierd, hadden zich zeer* vele genoodigden verza meld. H. M. de Koningin was vertegenwoor digd door Baron van Burmania Rengers, oud-hofmaarschalk van wylen de Koningin- Moeder. Aanwezig waren voorts verschillende le den van de vroegere hofhouding van Wylen Koningin Emma. O.m. werden opgemerkt de secretaris van H. M. de Koningin, C. S. Sixma Baron van Heemstra, Baron Bentinck van Schoonheeten, Freule Schimmelpen- nick van der Oye en Mej. Steenkamp, lec- trice *-an de Koningin, vroeger lectrice van wijlen Koningin Emma. Voorts waren aanwezig het dagelyksch bestuur van Wassenaar, verscheidene raads leden, de leden van het comité uit de be volking tot oprichting van het gedenktae- ken en zeer vele vertegenwoordigers van plaatselijke vereenigingen en corporaties. Een groot aantal padvinders en padvind- sters hadden zich in een kring rond het plein geschaard, waarachter nog zeer vele belang stellenden uit deze gemeente stonden. D» plechtigheid werd geopend met een rede van den voorzitter van het comité, dr. Ph. J. ldenburg. De onthulling. Nadat het Wassenaarsche muziekgezel schap Excelsior 3 coupletten van het „Wilt heden nu treden'" ten gehoore had gebracht, verzocht de heer ldenburg den vertegen woordiger van H. M. de Koningin"het ge- denkteeken te willen onthullen. Het was een treffend moment, toen Baron Rengers onder het spelen van het Wilhelmus het monu ment onthulde en een groot bloemstuk aan den voet daarvan neerlegde. Dr. ldenburg verzocht vervolgens het gemeentebestuur van Wassenaar het monument te willen aan vaarden. De burgemeester van Wassenaar voerde hierna het woord. Aan het slot van zijn rede, legde de bur gemeester namens het gemeentebestuur een grooten krans aan den voet van het ge- denkteeken, welk voorbeeld hierna gevolgd werd door verscheidene deputaties van de plaatselijke vereenigingen <en corporaties. De schooljeugd van Wassenaar kreeg hierna gelegenheid langs het monument te defileeren. Ongeveer 500 kinderen van la gere en UJ*0. scholen marcheerden langs het gedenkteeken; elke.school legde bloe men neer, daarmede een treffende hulde brengend aan de nagedachtenis van Haar, die ook in de harten der Wassenaarsche be volking een onvergetelyken indruk heeft achtergelaten. De heer ldenburg richtte ten slotte een woord van dank aan den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en verzocht hem den dank van de Wassenaarsche bevolking over te brengen aan H. M. voor Haar ver tegenwoordiging by deze plaatselijk zoo be langrijke gebeurtenis. Ook den burgemees ter dankte spr. voor de medewerking bij de totstandkoming van het monument onder vonden. De vervaardiger van het monumentje beeldhouwer prof. L. O. Wenckebach te Noordwijkerhout, was helaas wegens ziekte verhinderd de plechtigheid by te wonen. De plechtigheid is besloten met het spe len van 2 coupletten van het Wilhelmus. Trekkersverkeer en Jeugdherbergen. Men deelt ons mede: Er zijn een aantal maatregelen ge troffen door het bestuur van de Neder landsche Jeugdherberg Centrale, welke het trekkersverkeer zeer ten goede zul len komen. Men heeft ..jeugdherbergbankpapier" ingevoerd: trekkersbons. Deze bons heb ben een waarde van een kwartje en wor den in elke jeugdherberg en ten kantore van de N.J.H.C. als betaalmiddel aang"- nomen. Trekkers kunnen dan door middel van deze bons een geheele vacantletochl bij elkaar sparen, zonder dat het steeds aanwezige gevaar bestaat, dat de reis penningen tenslotte als sneeuw voor de zon verdwijnen. Ook zal menige goede geest, die graag in de reiskas bijdraagt, dat liever doen in de vorm van trek kersbons. dan in klinkende munt. Zoo'n boekje met 5 of 10 trekkersbons is een alleraardigst geschenk. Ook als premie voor Jeugdige arbeiders en op tal van andere manieren kan het worden ge bruikt. Ouders, wier kinderen op stap gaan met trekkersbons. hebbe» ook de abso lute zekerheid, dat zij niet terecht komen In gebouwen, welke niet onder de ver antwoordelijkheid vallen van het be stuur van de N.J.H.C. Meermalen werd van de zijdé van jeugdleiders, leeraren en onderwijzers het bezwaar vernomen, dat zij als leider van jeugdreizen een groote verantwoor delijkheid droegen, n.l. de aansprakelijk heid van den leider tegenover de ouders en tegenover derden voor eventueele on gevallen of toegebrachte schade, waar voor menigeen terugschrok. Dit bezwaar inziende, heeft het be stuur van de N.J.H.C. een wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering gesloten voor alle houders van de door de N.J.H.C. uit gereikte leiderskaarten. Niet alleen echter ten behoeve van het binnenlandsch verkeer zijn belangrijk^ maatregelen getroffen, ook t.o.v. bulten landsche trekkers zijn er nieuwe plan nen. en wel om hefi de Duitsche jeugd weer mogelijk te maken ons land te be zoeken. Er is steeds een druk verkeer geweest tusschen onze oostelijke buren en ons. De laatste jaren is dit zeer een zijdig geworden door de devtezenbepalin- gen. 4 Na lange onvermoeide onderhandelin gen Is thans een regeling tot stand ge komen. welke aan deze moeilijkheden tegemoet komt. In Duitschland en in Nederland worden bons uitgegeven, wel ke als betaalmiddel ln Duitsche en Ne derlandsche jeugdherbergen gelden, dus ook „trekkersbonds" Deze bons mogen Duitsche trekkers onbeperkt mee over de grens nemen. Zij kunnen dus de 10 r.m. als zakgeld be- ■schouwen en hun verdere betalingen in de jeugdherbergen geheel met bons ver richten. Nederlanders evenzoo in Duitsch land. Voorwaarde bij deze regeling is. dat m Duitschland nooit voor hooger waarde aan bons verkocht wordt dan in Neder land. zoodat deze bons dan met gesloten beurzen verrekend kunnen worden. Wat moet dus nu de Nederlandsche trekker doen. om zijn Duitsche coUega het trekken in Holland mogelijk te ma ken? Indien hij naar Duitschland gaat voer een jeugdherbergentocht. haalt hij dus niet zijn reischeque bij de bank. maar haalt zijn bons bij dc N.J.H.C. hij spaart daarmede allerlei extra geloop en romp slomp in Duitschland uit. Het ls te hopen, dat vele trekkers, die het plan hebben een Duitsche tocht te maken, van deze regeling gebruik ma ken. omdat zij daardoor vele Duitschers. waarvan het bestuur van de N.J.H.C. weet. dat zij om vele redenen graag een Nederlandsche trektocht willen maken, daartoe ln de gelegenheid stellen. Dit wil allerminst een propaganda zijn, om -en vacantletocht ln Duitschland te maken Uit dc jaarcijfers blijkt echter, dat gemiddeld 15.000 overnachtingen in Duitsche jeugdherbergen door Nederlan ders gemaakt worden. Indien deze trekkers de nieuwe rege ling toepassen, brengen zij niet zonder meer hun geld naar Duitschland, maar het blijft in ons eigen land en daarvoor kunnen Duitschers weer hier trekken Het is dus zeker een nationaal belang, cn zeker een belangrijke poging om de balans van het internationale Jeugdtoc- risme weer in evenwicht te brengen: Im mers tegenover de pl.m. 30.000 overnach tingen van Nederlandsche Jongons en meisjes in bultenlandsche jeugdherber gen staat nog slechts een aantal van 15.000 vreemdelingen in ons land Ook hiervoor wende men zich om na den- inlichtingen tot het bureau van dc N.J.H.C.. Tulpstraat 4^—6, Amstcrdam-C. De Wereldjamboree 1937. De commissie Wereldjamboree 1937 deelt mede: Reeds eenige malen is in de pers oen bericht verschenen, dat de begrooting van de Wereldjamboree loopt over een bedrag van 800.000. waarvan slechts de helft zou zijn gedekt. Dit ls te eenen- male onjuist. De begrooting loopt over f 550.000. welk bedrag volkomen gedekt is bij een voorzichtige raming van de inkomsten. BEELTELEGRAM VANUIT ln tegenwoordigheid van Hitier werden de gevallenen van He Duitsche kroner dDeutschlnnd" herdacht. Op onze foto: Generaal-Admirnal Raeder houdt een hei-den- kings toespraak.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 3