3 JOURNALISTEN MET DE V.V.V. IN GOUDA EN REEUWIJK n neta NIEL."!i' ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN QOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, WUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. n andei 'Jaifc No. 19551 I BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen EN JT EIWEG 77. >E WSTE VINST DE TENTOONSTELLING DE GOUDSCHE GLAZEN 1938 door Mr. A. A. J. Rijksen toegelicht. ONTVANGST TEN STADHUIZE. Burgemeester Gaarlandt licht de pers in omtrent het verkeer naar en door Gouda. TUNNELBOUW IN 1938 VERWACHT. r. NAAR REEUWIJK’s PLASSENGEBIED. De heer H. J. Lafeber bepleit aansluiting aan het open water. Reeuwjjk’s Uitbreidingsplan. Ontvangst door de Roei- en Zeilvereeniging „Gouda”. bergambacht, bkrkenwoudk, bodegraven. IflEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATTO, I Woensdag 23 Juni 1937 76e Jaargang 1 I oor. TELEF. 3316. ZENZAKKEN. WILLEM DE ZWIJGER. •R EN DOOR LMETA)^ uit- erde N OLAS ITEN eide collectie ils en vorken. ANDSCH I K A A T 'era DA. met ike- 'EN ANDEN. Fragment uit Gias 16 van Dirk Pietersz Crabeth, in 1555 gegeven door George van Eg- mond .bisschop van Utrecht. Het Glas stelt voor de Jor- daan met de velen die naar Jo hannes den Dooper komen luis teren, met in het midden de doop van Christus door Johan nes. Dit centrale gedeelte, waarin men de Geest als een duif op Christus’ hoofd ziet neerdalen, wordt hier weergegeven. Baron Krayenhoff dankt voor de ontvangst. Baron Krayenhoff heeft mede uit naam van) de pers den burgemeester dank ge bracht voor zijn hartelijke ontvangst en I hem gelukgewenscht met de verkeersver- beteringen, die er konten, met de interes sante tentoonstelling, die in 1938 de Goud- sche Glazen, in het centrum der belangstel ling zal plaatsen en met de ontplooiing van Reeuwyk’s Plassengebied, dat ook voor Gouda van groote waarde is. Het gezelschap begaf zich daarop naai de St. Janskerk, waar het door den Voor zitter van het Tentoonstellingscomité, Mr. A. A. J. Rijksen en andere leden van hel bestuur werd ontvangen. DE DOOP VAN CHRISTUS DOOR JOHANNES. welke gedeelten der ramen nog oorspronke lijk zijn en welke zijn vernieuwd. Aan het levenswerk van Ir. Schouten de Goudsche Glazen in hun oude glorie te her stellen,, zal bijzondere aandacht worden ge schonken. Zoowel van de ramen als van de cartons zijn er oók lichtbeelden gemaakt, we’ke op het doek zeer scherpe reproducties weer geven. Voor de techniek der glasschilderkunst worden er de gereedschappen getoond met het glas in, de verschillende bewerklngs- btadia. een veilige plaats hebben, zijn nog enkele fragmenten duidelijk; uit kunst-historisch oogpunt zijn deze van groot belang. Dan komen er verschillende archiefstukken, waaruit blijkt hoe burgemeesters en kerk meesters van Gouda aanstonds na den brand van 1552 aan bisschoppen en vorsten, rid ders van het Gulden Vlies en rijke burgers hebben gevraagd een gebrandschilderd glas in hun parochiekerk te geven. Ook zullen er curiosa zijn omtrent de glasschilders zelven. Zoo is er ontdekt de overeenkomst tusschen de Goudsche kerkmeesters en Wou ter Crabeth, die in 1563 opdracht ontving voor het maken van het glas, voorstellende de geboorte van Christus, welk glas ge schonken werd door de geestelijke heeren van Oude Munster. In de Museumkamer van de St. Jan, worden sinds eeuwen de mooie oude cartons, dé origineele teekenm- gen van de kerkglazen in zinken buss: n bewaard, waarvan een aantal wordt ten toongesteld. Door deze cartons is het mo- gelijk geworden de door weersinvloeden en l andere oorzaken gedeeltelijk vernielde gla zen weer in hun oude vormen te herstellen, waarbij gebruik is gemaakt van oude glas scherven ,die door alle tijden heen van de gebroken glazen zorgvuldig zijn bewaard. Ir. Schouten heeft er bij het herstel cok voor gezorgd van verschillende fraaie de tails der glazen afdrukken op lichtgevoelig papier te maken, zoodat deze van nabij kunnen worden bewonderd. Ook zijn er tee- keningen gemaakt, waarop is aangegeven rechte lijn tusschen twee punten, gebonden- is. En zoo zal men hel zien gebeuren, dat van het dichte verkeer, tusschen de groot ste vier steden van ons land: Amsterdam Rotterdam—-Haag en Utrecht, genoegzaam zal worden afgestooten, om Gouda nog tot een nog drukkere, levendiger stad te uk ken. De door het Rijk aan te leggen verbin dingsweg tusschen de Gouwe en den tunnel zal zich voor deze afsplitsing van het ver keer uitermate leenen, De voorbereidende besprekingen daar over zijn tot een einde. De bijdrage van de Provincie is in, uitzicht gesteld, over die van het Rijk wordt nog een beslissing in gewacht. Het tracé is bepaald, de admi nistratieve en wetteljjke vodrbereidingen hebben haar beslag gekregen. In 1938kan paardeverwach- t i n g is m e t d e n aanleg va n den tunnel worden begonnen. Een fraaie verbinding van de stad mei het stadsgedeelte benoorden, de spoorbaan, met de wegen RotterdamAmsterdam en Den HaagUtrecht zal hiermede tot stand zijn gebracht. Daarnaast vraagt het singelplan de verbetering van de Bleekers- en Fluweelén- singel om een, oplossing. De aanvragen om bijdragen in een bereids uitgewerkt plan tot verbetering, zijn ingezonden. Een verbetering tusschen Mallegatsluis en den, tol Haastrechtsche brug is evenzeer, zoo niet noodzakelijk, dan toch wenschelijk. We staan aan het begin van een nieuwe opleving. Gouda wil er haar deel van heb ben. En onze stad kan er haar deel van krijgen, als men beseft, ook door de voor lichting van de pers, dat deze stad op het gebied van land- en waterwegen, om van de zeer versnelde electrische verbindingen per rail maar te zwijgen,^ de meest gunstige verbindingen kan aanbieden. Daarbij ligt Gouda eerlang op een kwartier afstand per trein van Den iHaag en Rotterdam en zal binnen twintig minuten van Utrecht, bin nen veertig minuten van Amsterdam af te bereiken zijn. Het nieuwe stroomkanaal, in het weste lijk deel der gemeente, door de Provincie aangelegd, kan schepen tot 2000 ton van Rotterdam naar Amsterdam voeren. Het is een machtig bouwwerk geweest, een kranig werkstuk van den Provincialen Waterstaat. Een uitermate goed gelegen industrie terrein aan den IJssel en aan den Rotter- damschen dijk op 200 M. van dit kanaal verwijderd, biedt gunstige kansen voor nieu we industrieën, die in het midden van ons land naar vestiging of uitbreiding uitzien. TENEINDE in den lande belangstelling te wekken voor de in den zomer van 1938 hier ter plaatse te houden tentoonstelling /„De Goudsche Glazen” en om de ont wikkeling te toonen van het gebied der Reeuwyksche en Sluipwijksche Plassen, linds het oogenblik dat de plannen voor de droogmaking dezer Plassen voor goed zyn afgewezen, hebben de Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Gouda en Reeu- wy’k in gezamenlijk overleg een aantal journalisten uitgenoodigd naar Gouda en Reeuwijk te komen, om hen daarover van voorlichting te dienen. Ook de Voorzitter van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer was hiervoor geïnviteerd. In het Museum der Crabeth’s. De plannen voor de tentoon stelling. Toen in het laatst van het vorig jaar de restauratie van de Goudsche Kerkglazen, door Ir. Jan Schouten te Delft en zijn mede werkers na vijf-en-dertig jaren arbeid tot stand is gebracht, is er te Gouda een co mité in ihet leven geroepen, hetwelk zich tot taak heeft gesteld, in breeden kring be kendheid te geven aan de schatten in de Goudsche St. Janskerk, welke door de ta lentvolle Delftsche glasschilders thans in vollen luister zijn hersteld en door wier zorgen de gansche geschiedenis dier kerk ramen en de meesters, die ze in de tweede helft der 16e eeuw hebben gemaakt, is na gespeurd en aan de vergetelheid ontrukt. Deze restauratie heeft duidelijk gemaakt dat de Goudsche glazen niet alleen moeten worden beschouwd als een monument van glasschilderkunst maar dat ze zijn een stuk historie uit het midden van de wordings geschiedenis van het Nederlandsche Volk en den Nederlandschen Staat, waarin weer spiegeld worden de godsdienstige stroomin- gen van gansch We st-Europa. Nasporingen in de kerkelijke en stadsarchieven ~n Gouda en elders, ook buiten de landsgren zen, hebben tot merkwaardige ontdekkin gen geleid,, die zoowel voor de glasschilder- kunst als voor de historie van dien roerigen 1 tijd, waarin de 8’0-jarige oorlog een aan vang nam eni voor det verhoudingen en de geestelijke stroomingen van beteekenis zijn Dit comité gaat daarvoor in de St. Jans kerk, die een museum van glasschilderkunst kan worden genoemd, een tentoonstelling organiseeren van al datgene wat op de gla zen in die kerk en op de meesters der glas schilderkunst der 16e eeuw betrekking heeft. In een omlijsting der kunstwerken zelve, welker gloed en verve het machtig kerk gebouw doorstraalt, wordt daar bijeenge bracht wat uit die historische tijden is be waard. gebleven: allereerst de oorspronke lijke teekeningen van Lucas van Leyden van de vroegere Janskerk, welke in 1552 door brand is verwoest. Van deze cartons, welke in het Rijks Prentenkabinet thans Ontvangst ten Stadhuize. Burgemeester Gaarlandt heeft allereerst de gasten ten stadhuize ontvangen. Met een vriendelijk woord heeft de burgemeester, nadat de koffie was geserveerd, den Voor zitter van de A.N.V.V., de heer C. R. T. Baron Krayenhoff en de persvertegenwoor digers welkom geheeten in de stad van de Crab ths waar in 1938 de tentoonstelling zal plaats hebben van datgene wat de glorie is van de Goudsche St. Jan» De burgemeester heeft tot de pers gezegd hoe het Gouda van heden naast de stad van de industrie van kaarsen en het plateel de kaasstad is bij uitnemendheid, de grootste marktplaats van de boerenkaas in ons land. Het verkeer in de stad is levendig, ge zellig, rusteloos. Als overal zijn onze stra ten en grachten voor het verkeer niet be rekend. Daarvoor zijn maatregelen noodig geworden. Waar vroeger de diligence, de kaasbrik, de vrachtwagen zijn weg zocht en vond, daveren nu de trailers op 16 wielen van 2530 ton door onze kronkelende straten en zetten de aartsvaderlijke gemoedelijk heid buiten de deur. Het verkeer in de stad is geregeld moeten worden. Het Rijk heeft het inter-stad ver keer ter hand genomen. Stuk voor stuk hebben de gemeenten moeten zwichten, die het doorgaand verkeer dóór de kommen van de steden wilden ge leid hebben. Overal is de beslissing gevallen. Hoog stens zyn er nog ringbanen toeg°laten voor het omgaand verkeer. Het eigenlijke centrum, het hart van de steden, is voor de traffic van Rotterdam naar Groningen, van Amsterdam naar Maastricht, van Den Haag naar Amster dam, enz. enz. losgelaten. Het beeld dat hierdoor van Gouda ont staat, zal niet worden dat van een doode stad. Gelukkig niet, natuurlijk niet. De stad zelf trekt verkeer aan en stoot verkeer af. daarnaast vormen de kilometerslange, kaarsrechte, voorloopig nog geheel kale hoofdverkeerswegen allerminst een aan trekking vooi; het personenverkeer, voor "®t toerisme, voor den automobilist, die niet per se aan den. allenkortsten weg, Je Mr. Rijksen licht de plannen toe en verklaart de beteekenis der glazen in het kader van den tijd, waarin ze zijn ge plaatst. In de kerkekamer heeft Mr. A. A. J. Rijksen voor de pers en andere genoodigden ook Baron Krayenhoff en de burge meesters van Gouda en Reeuwijk waren daar tegenwoordig een interessante be schouwing gehouden over de plannen voor de tentoonstelling, welke dooi iraaie licht beelden en door een expositie van enkele merkwaardige archiefstukken en allerlei over de Goudsche Glazen verschenen litera tuur, werd toegelicht. Op zeer onderhoudende wyz'' heeft Mr. Rijksen de beteekenis der Goudsche Glazen ui het kader van den tijd waanr. ze wer den geplaatst, uiteengezet. De 31 Ramen werden gemaakt tusschen 1555 en 1603. Hiervan werden er 22 ge plaatst vóór Gouda in 1573 overging naar den Prins en de Kerk hervormd werd. Alle Glazen behooren tob de laat-renais- sance kunst. De voor 1573 geplaatste ta rnen dragen echter in het algemeen een rijkeï en meer levendig karakter, dan de andere 9. De onrust van het begin van den 80-jarigen oorlog teekent zich af in het feit dat er van 1571 tot 1694 (23 van de 48 ja ren) geen enkel glas geplaatst werd. De 9 tusschen 1594 en 1603 geplaatste ramen zijn meestal minder vol; ze bevatten vooral voorstellingen van beelhouwwerk en wapens en dragen een meer nuchter karakter. Teekenend voor de gematigde verhou dingen in Gouda in die roerige dagen noem de Mr. Rijksen het dat in de dagen van den Beeldenstorm de Goudsche kerk en de glazen zijn gespaard en dat ook na de her vorming onder protestantsch 'beheer de Maria-figuur, op meerdere glazen is be waard gebleven. De ramen zijn in Eras- miaansche sfeer gegroeid. Het zÖn Keen heiligen, die er op zijn afgebeeld, doch fi- guren uit de Evangeliën. Mr. Rijksen vestigde er ook de aandacht I op dat de reden waarom het werk der Cra- - beth’s en andere meesters der glasschilder- Fragment uit Glas 25, vol gens teekening van Swanen- burg gemaakt door de Delft sche glasschrijvers Dirck Jansz Verheyden en Dirck Beyniersz van Douwe; geschenk in 1603 van de gemeente Delft. Het geheele Glas stelt voor het Ontzet van Leiden. Vanuit Delft, met Prins Willem 1 en admiraal Boisot op den voor grond, ziet men in vogelvlucht het ondergeloopen land en lei den daarachter in de verte. Dit fragment geeft de groep met het prachtige portret van Willem den Zwijger; men ziet ook riog iets van den achter grond met de platboomde vaar tuigen die vanuit Delft haring en wittebrood naar Leiden ver voeren. eenvoudig model •art van lijn, een Uw leven lang, iet onovertroffen )-metaal is door daardoor blijvend azijn, mosterd, is nooit gepoetst is onverslijtbaar. in f 7.50 per dozijn, >auslepel f2 - per irdappellepel f 2.10 f3.-, Taartvorkjes >r dozijn. ei vanaf f 1 7 95. >p dit gebied zal U üreerd prijiboekje >f U de volledige jen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den pry’s. Laefdadigheids-advertentiën de helft van den pry’s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1^1 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. GOUDSCHE COlRAXT.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1