De Reeuwijksche en Sluip wijksche Plassen DUIZENDEN i. Fabricage van alcohol uit suikerbieten. i Berkenwoude. Ouderkerk a. d. IJssel. REEUWIJKSOHE PLASSEN VERHOOGT DAT GENOT. Dr. A. SCHEYGROND PRIJS ƒ0.50 LANDSCHAPSSCHOON IN REEUWIJK's DREVEN. kunst in de Goudsche kerk is geplaatst waarschijnlijk deze is dat er in Gouda meer dere goede glasschilders gevestigd waren, die daar als 't ware een school van glas schilderkunst vormden. Tal van interessante historische bijzon derheden deelde Mr. Ryksen mede omtrent de totstandkoming van verschillende glazen. Zoo werd b.v. dooi' burgemeesters en kerk meesters aan Philippus de Lignes een kerk glas gevraagd omdat deze van Karei V een tol op de doorvaart bij Gouwsluis had ver kregen; de schenking werd dus afs een contra-praestatie beschouwd. In de overeenkomst in r563 tusschen kerkmeesters en Wouter Crabeth aange gaan voor het maken van het raam van de Heeren van Oude Munster te Utrecht zyn de voorwaarden van levering en betaling nauwkeurig gestipuleerd. Daaruit blijkt dat voor dit raom goed Borgoens (Franseh) glas moest worden gebruikt en zoo min mo gelijk Hessels (Duitsch) glas. Alle dinck sonder argeüist. By de opdracht ontving Wouter Crabeth voor dit glas 50 gulden en by de aflevering de rest 93 gulden en acht stuvers. Dat de glasschilders bij de afreke ning op behoorlijke wijze door de Goudsche burgemeesters werden ontvangen, blijkt wel uit den volgende post uit de stadsreke ning van 1601: „Betaelt Jan Pieter Faessen, waert in den Eliphant, de somme van vyff ende tnegen- tich gl., vytien st... daerinne gerekent een maeltydt, dat de heeren Burgemeesteren hun (n.l. o.a. de glasschrijvers Dirck Jans Verheyden uit Delft en Claes Jansz. uit Rot terdam) hebben vergeselschapt." De burgemeesters zaten dus met beide glasschilders heel genoegelyk aan den.disch. Een markente bijzonderheid is ook dat op het door Delft geschonken zeer mooie glas, dat het Ontzet van Leiden voorstelt, een ander portret voorkomt van den Prins van Oranje, dan op het carton door burgemees ter Swanenburg van Leiden is geteekend. Blijkbaar heeft de glasschilder Dirck Jans Verheyden, die blijkens de laatste onder zoekingen dit glas heeft gemaakt, het por tret van den Prins uitgevoerd naar diens veel krachtiger beeld op het door den Prins geschonken raam de Tempelreiniging, dat door Dirk Crabeth is gemaakt. Na de bloeiperiode der glasschilderkunst is een tijdperk van verval ingetreden. Het onderhoud der glazen geschiedde door van overheidswege aangestelde glasschrijvers. In de 19e eeuw is dat onderhoud geheel en al verwaarloosd. Wat toen verworden is, is thans door de restauratie van Ir. Schou ten zijn ouden glans teruggegeven. De tentoonstelling, die nog verdere onder zoekingen vereischt, zal in 1938 gedurende den geheelen zomer geopend zyn. Dat algemeen in den lande daarvoor be langstelling bestaat blykt uit het feit dat een Eere-Comité wordt gevormd door tal van bekende lardgenooten, en dat a'"» eere voorzitters daarvan zullen optreden de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van Gouda. Na deze met groote aandacht gevolgde beschouwingen heeft de heer C. van Krim pen, kerkvoogd en lid van het Tentoonstel lingscomité, aan Mr. Ryksen dank gebracht voor de wijze, waarop hy de gasten de Goudsche Glazen voor oogen heeft gesteld en de beteekenis daarvan in verschillend op zicht heeft verklaard. Naar het Plassengebied. Met de boot naar Elfhoeven. De motorboot waarmede de pers voor de eerste maal naar Reeuwijk voer, heeft ook ditmaal de journalisten en genoodigden naar «Reeuwijk, gebracht, waar op „Elfhoe ven" de koffietafel gereed stond. Die boot tocht had ten doel de pers te toonen dat de vaartverbinding en het schutten in 't Reeu- wijksch Verlaat wel aardig zyn, maar voor het verkeer toch onvoldoende. Aan den koffiemaaltijd heeft de voorzit ter van de Goudsche V.V.V., de heer G. J. J. Pot een welkomstwoord tot de gasten gericht en iMr. Ryksen dank gebracht voor zijn interessante causerie. Daarna heeft de voorzitter van de V.V.V. Reeuwyk, de heer H. J. Lafeber tal van bijzondere mededee- lingen omtrent het Plassengebied gedaan, welke met een kaart werden toegelicht. De ontwikkeling van het Plas sengebied. Toenemende belang stelling. Aansluiting aan het open water noodzakelijk. Het uitbreidingsplan van Reeuwijk. De Reeuwyksche en Sluipwyksche plassen aldus vertelde de voorzitter van V.V.V. Reeuwyk, zyn niet natuurlijk gevormde plassen, maar ontstaan door verveningen, aangevangen in de zeventiende eeuw en, voor wat het Waterschap van Sluipwijk be treft, waarschijnlijk het eerst in de blokken ""sElfhoeven en Nieuwenbroek. De totale wateroppervlakte bedraagt 736 H.A., waarvan 284 H.A. in den Polder Reeu wyk en 451 H.A. in het Waterschap van Sluipwijk. In dit waterschap liggen de plas sen: Elfhoeven (Groot- en Klein-Elfhoe- ven), Vryehoef, Nieuwenbroek, Kalveren- broek, Roggebroek en Gravekoop, in Polder Reeuwyk: 's-Gravenbroek, Vogelenzang (Groot- en Klein-Vogelenzang), Ravensberg en de Sluipwyksche Sloenen. De trek naar de Reeuwyksche en Sluip wyksche plassen is in de laatste jaren sterk toegenomen. Wie de plassen hebben leeren kennen, ze uit eigen aanschouwing en beleving hebben leeren waardeeren, voelen in steeds sterker mate de lust, er bij voortduring heen te gaan, er te vertoeven getuige de vele piashuisjes en optrekjes en anderen op te wekken dit lustoord eveneens te gaan be zoeken. En inderdaad, het mag worden ge zegd en zulks zonder overdrijving, dit oord kan bogen op een zeer bijzonder landschap pelijk schoon. De verbindingen, te land en te water, laten nog te wenschen, vooral de laatste en juist hierop zit de ontsluiting der plassen vast. De plassen zyn niet in open verbin ding met Ryn of IJssel, terwijl de 2 toe gangspoorten tot de plassen gevormd wor den door sluizen van bescheiden afmeting en diepte. De sluis aan den Ryn, bij Bode graven ,is breed 3 M., c.a. 1 M. diep en 25.5 M. lang, de vaarweg verder naar de plassen bochtig en met vele bruggetjes wordt weinig of niet gebruikt. Het Reeu wyksche- of Dubbel Verlaat, by Gouda, de eigenlijke toegang naar de plassen, is breed 3 M., diep 0.95 M. en lang 22 M., maar, komend vanuit IJssel of Rijn resp. Gouwe, moet men eerst door Gouda heen, eenige Singels afvaren, meerdere bruggen passee- ren die 's Zondags dicht blyven, waarbij aan 't begin van de Karnemelksloot een vaste brug met een normale doorvaarthoog- te van slechts 1.90 M. boven Gouwepeil, dan nog de vaste spoorbrug over de Bree- vaart ,in de lyn Gouda'Utrecht, normale doorvaarthoogte 2.20 M. boven Gouwepeil. De verbindingen te land zyn beter, of schoon voor veel verbetering vatbaar. Van de wegen langs de plassen mag alleen be reden worden met auto's gedeeltelijk de Platteweg, tot den Kórsendyk, en tusschen de plassen 's-Gravenbroek en Ravensberg den 's'-Gravenbroekschen weg, maar de ver binding tusschen de plassen door (Kórsen dyk, Breede Ree en (Zoetendyk) is voor auto's gesloten, waardoor het maken van een geoorloofde autotocht daar niet moge lijk is. De intercommunale commissie voor werkverschaffing en werkverruiming Bos koopReeuwykWaddinxveen heeft ter ontsluiting van <le plassen als werkobject aangegeven verbetering en aanleg van we gen in het plassengebied en aanleg van een goede verbinding te water van de Gouwe Bevoegde deskundigen hebben de kosten van verbetering van bestaande wegen: Plat teweg, Kórsendyk, Breede Ree, Zoetendyk en 's-Gravenbroekschen weg, inclusief kunst werken, begroot op globaal 115.000. Klin kerbestrating, wegdek 4 iM. breed, bermen 0.75 M. Met aanleg van een voet- en rij wielpad opgenomen in het Uitbreidings plan op globaal 125.000. Uitstippelend een andere route, n.l. Plat teweg (geheel), Vlietdyk, gedeeltelijk OVEREENKOMST TUSSEN KERKMEESTERS EN WOUTER CRABETH BETREFFENDE HET RAAM GEGEVEN DOOR DE HEREN VAN OUDE MUNSTER TE UTRECHT (1563). GLAS 12 (1564). In manieren ende voirwaerden hyer nae begeven hebben die kerckmeesters van Sint Janskercke bin nen der Goude aenbesteet Wouter Pietersz. glaes- scriver, een glas te maecken aen die noordt zijde van den trans van 't choer recht ende neffens over het Heylige Sacraments huys inder voirs. kercke. 't welck m\jn heeren van Oude Munster tot Utrecht inder prochiekercke van der Goude voirs. gesconcken heb ben. Ende belooft Wouter Pietersz. voirn. dit voirs. glas in de voirs. kercke te leveren voir Sint Jacobs dach eerstcomende, van goet borgoens glas ende ge- scaeft loot, off zoo luttel Hessels glas ende getogen loot daer inne tebesygen als mogelick weesen sal naeden eysch van 't werck, schoon van Coleuren, met sulcker historiën als daer eyscht, nae uutwysen die rolle vande glasen inden voirs. trans aen mencander vervolgende, behoudelicken dat onder die historie comen sal een Salvator zeer triumphantelick, met alsulcken wapenen ende knyelders als myn heeren van Oude Munster voirs. nader qualiteyt des voirs. glas believen sal; waer voren die kerckmeesters voirs. belooft hebben van wegen myn heeren voirs. te be talen Wouter Pieterz voirn., van elcke voet van twaliff duym 't selve glas groet wesende, elff stuvers ende een halffen tebetalen, vyftich gulden in gereden pennin gen ende die reste als het voirs. glas sal opgelevert weesen. Alle dinck sonder argelist. In kennisse der waerheyt syyn hyer van gemaect twe cedullen van woorde te woorde aleensluyende uut een gesneden doer A B C D, daer van die bovenste, onderteykent byde kerckmeesters voirs., rust onder Wouter pieterz. voirn. ende d'ander, onderteyekent by Wouter pieterz. voirn., rust bij de kerckmeesters. Aldus gedaen in der kerckecamer binnen der Goude opden xxllen dach Septembris anno XVc drie ende tSestich. w.g. Wouter pietersz. Achter staat: lek Wouter pietersz. kenne ende lide ontfangen te hebben op deze voerwaerden die somme van Vijftich Carolus gulden op den vijfden Dessember. Hier op noch betaelt den twintichsten Octobris ter volder betalinge die somme van drie en tnegentich gulden, acht stuvers Brief uit het gemeente-archief van Gouda. r BRIEF (VAN BURGEMEESTERS EN KERK MEESTERS AAN PHILIPlPUS DE LIGNES INHOUDENDE HET VERZOEK EEN GLAS IN DE KERK TE GEVEN. GLAS 24 (1.559). Aen den edele welgeboerren ende mogende Heerren myn heere van Linges Wassenaer etc. Remonstreeren ende geven oetmoetdelick midt reverentie te kennen, die burgemeesters ende kerck meesters der Stede vander Gouwe» hoe in de maent van Januario A° xvcL ii stilo commini, die selve enige prochikercke geheel ende alle dueer den blixem (God beter 't) d(eerlick) verbrandt is zulex (dat) van stof ofte materiaellen nyet gebleven en is diennende tot restauratie van dien, dan alleen die buijtten muyrren. Ende hoe wel den tyt zeer beschaemt perplex ende benawt is geweest, ende tiegenwoerdelick noch veel meer is, bysonder binnen der vors. steede, daer alle neeringen cesseeren, es nochtans die vors. desolate enige prochykerck (nyet genoten gedoteert wesende mit enige goeden) weederomme by zulex ende sub- ventie van de gemeente zoe verre ende in sulcker gedaente op gelevert dat men aldaer bequammelick den dienst Goeds celebreert ende onder houdt wordt ende oeck mitter tyt vercijert midtt schone ryeke- licke glaessen die uuyt caritaetten ende in aelmissen by diverssche heeren zoe prelaetten als andere ge- schoncken zyn. Ende alzoe uwe Mtmeede een vande pricipael Hollantsche vassaellen ende heeren ende bovendien binnen die selfve steede vander Gouwe zeeckere perthyen van domeyne (wesende een toll up die doervaert aldaer) ontfangeaide is, supplieeren daer om oetmoedelick die vernoemde van der Gouwe dat uwer Mtgeliefte zij mede uuyt puyrÜer aelmisse een glas in de zelfde verbrande kercke te geven tot Goeds eerre ende uwer Mteuwige memorie, duende midts dien een zonderling werck vande cari- taten, blivede wederomme zij Suppliantten verobli- geert den Heere Almachtich voer uwe Mt prosperite ende welvaert te bidden. r Transscriptie door den custos van der Kraats van het af schrift van den brief, aanwezig in het gemeente-archief van Gouda. Twaalfmorgen, tot aan Oostélyïêén dyk Vryehoef, over dezen dyk naar de Breede Ree, Zoetendyk en s-Gravenbroekschen weg, inclusief kunstwerken etc. op globaal 141.000.eveneens klinkerbestrating, wegdek 4 M., bermen 0.75 M. (over den Oostelijken dyk Vryehoef is voor het oogen- blik in strijd met het Uitbreidingsplan). Worden echter de bestaande grintwegen eenvoudig met een grintverharding verbreed dan worden de werken aanzienlijk goedkoo- perf c.a. 30 'A, maar de onderhoudskosten hooger. Verbetering van bestaande wegen buiten het plassengebied, van of naar omliggende localiteit, blyve binnen het kader van deze verhandeling buiten beschouwing, daar toch de aangewezen hoofdverbinding met de Reeuwyksche en Sluipwyksche plassen voor verder gelegen gebieden moet worden ge zien in den nieuwen Rijksweg, welke in ver binding met den Bodegraafschen Straatweg wordt gebracht. Ook zal waarschijnlijk mo gelijk worden gemaakt om van den nieuwen Rijksweg, by de Gouwe onder Waddinxveen, op den Provincialen weg te komen, dien voor een gedeelte volgen, met aansluiting op een nieuw aan te leggen weg, die weer aansluit op den Graaf Florisweg naar den Bodegraafschen Straatweg. Wat den aanleg betreft van een goede verbinding te water van de Gouwe naar de Plassen, deze is door de intercommunale commissie gedacht ten Noorden van den spoorbaan Gouda-Den iHaag-Rotterdam. De kosten, globaal geraamd ip 1935, bedragen c.a. 180.000.waarbij echter moeilijk heden blijven ten aanzien van onderhoud en bediening der kunstwerken. De genoemde cijfers zyn op zichzelf hoog en ofschoon daarvan, voor de ondernemende lichamen grootendeels het arbeidsloon, dat van 30 tot 40 'A van de totaalsom bedraagt, zou afgaan, gaat een en ander de finan- cieele draagkracht en het vermogen van de Gemeente Reeuwyk verre te boven. De ont sluiting van dit rust-, lust- en ontspannings oord moet echter niet worden gezien als een specifiek Reeuwyksch belang, doch als een algemeen belang. De beteekenis van verbetering der be staande wegen in het plassengebied wordt geenszins onderschat, toch echter moet de oplossing van het vraagstuk der ontsluiting gezien worden in een rechtstreeksche vaar- verbinding met de Gouwe; zij is voor dit gebied een absolute noodzakelijkheid en worde daarom door Ryk en/of anderen krachtdadig bevorderd. Over het uitbreidingsplan van Reeiftoijk heeft de heer Lafeber nog de volgende me- dedeelingen gedaan: Tot 1944 mogen de zomerhuisjes in de verschillende plassen blyven zooals zij thans zyn. Wanneer iemand thans aan B. en W. een verzoek om een dergelijk huisje te bou wen zou richten, dan wordt zulks tot het genoemde jaar toegestaan. De plassen 's-Gravenbroek en Elfhoeven mogen na 1944 niet meer met zomerhuisjes ontsierd worden. In enkele gevallen zullen zy nog linge afstand minstens 50 M. bedraagt In de achterste plassen mag niets gebouwd worden. (Tot 1944 wordt dit echter wel toe gestaan.) De meeste piasbewoners weten, dat zy in 1944 moeten opbreken. In het plan is gerekend] op verbreeding van wegen en het aanbrengen van parkeer plaatsen op verschillende puften in het plas sengebied, o.a. aan den Kórsendyk. Ten iNoorden van tde Reeuwyksche brug ongeveer 200 M. konjt een brug over de Breevaart. Bij het bruggietje van Hagen- dijk tot de ontworpen brui over de Bree- welke op den en aansluit. Het tot d kunnen aldaar vaart komt een autoweg straatweg GoudaBodegravi gedeelte Reeuwyksche brug t rijksweg is het z.g. verzorg ngsgebied. Stra ten zyn geprojecteerd en ijieuwe bedrijver o.a. bakkers, slagers enz. worden opgericht. De plas Ravensberg is bestemd in 1944 zal dit eerst tot haar recht komen voor den bouw van zomerhuisje». Over de wyde wateren. In den namiddag maakte het gezelschap met de motorboot een tocht over de wjjde wateren. Het weer was wel niet zomersch, de zon bleef achter de wolken en zoo nu en dan viel er een drup, maar daar bleef het dan ook bij. Er stond een stevige bries, die het water flink beroerde. Het was een prachtige tocht van 's-Gra venbroek naar Elf hoeven en alle achter ge legen plassen, waar niets de rust verstoort en de watervogels in hun element zijn. Wat een prachtige aspecten bood dit waterland schap onder de zwaar bewolkte lucht. Op Vryenhoef werd een daar nog in bedrijf zijnde veenderij bezichtigd, waar de korte turf wordt gemaakt. Vandaar werd door de andere plassen naar 's-Gravenbroek geva ren, waar het bestuur der Roei- en Zeilver- eeniging „Gouda" de gasten op het riant gelegen clubgebouw ontving. Ontvangst op het Clubgebouw der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda". Na een vaartocht van enkele uren was een v^rpoozing in dat gastvrij milieu een bij zonder aangename afwisseling. De heer F. 'H. Sixma, voorzitter der Roei- en Zeilver eeniging, heeft zyn gasten een en ander om trent de club verteld en het prachtige ma teriaal getoond dat in de groote booten- loods geborgen is en aan de steigers ligt. De journalisten hadden zulk een inrichting daar niet verwacht; trouwens over al wat zij op Reeuwyk gezien hebben, waren zij geweldig enthousiast. Het besluit van den dag. Vanaf het clubgebouw brachten auto's het gezelschap naar Gouda terug, waar aan den disch in Hotel „De Zalm" de herinne ringen aan den interessanten dag zijn op gehaald. Een der journalisten dankte na mens de pers voor de ontvangst, en ver klaarde daarby dat het vele belangwekken de dat hun was getoond en medegedeeld de volle aandacht van de pers IDYLLISCH PLEKJE AAN DEN 's-GRAVENBROEKSCHEN PLAS BINNENLAND. De Wereld-Jamboree. Bijzonderheden over de voedselvoorziening. De Haagsche Crt vertelt de volgende bijzonderheden over de voedselvoorzie ning van de Jamboree: Het speciale commissariaat, dat inge steld is voor de voedselvoorziening van worden en ook dagelijks versch worden aangevoerd De bediening van deze tent zal geschieden door reserve winkelperso neel van Simon de Wit, dat daar onder leiding van een speciale vleeschwaren- deskundige van dit concern ten dienste gesteld wordt van het ommissariaat voor de voeding. De benoodigde snij- en weeg machines worden aldaar door van Ber- kel geplaatst. Met het oog op het warme jaargetijde zullen kaas, boter en vet eveneens via de 25000 Jongens, die van einde Juli tot <jeze „Simon de Wit's Centrale" aan de 1 half Augustus een stad op zichzelf gaan vormen, heeft een hoofdverdeeling ge maakt door tweeërlei menu's in te stel len, een z.g. Engelsch menu en een z.g. Hollandsch menu De onderbrenging van de vele verschil lende landaarden bij deze menu's kan natuurlijk niet zonder meer gebeuren, maar moet met de diverse landelijke vereeniglngen definitief worden vastge-, steld. Bij deze menu's is met de speci fieke voedingswijze, die in Engeland ge woonte is, gerekend tegenover die, welke den Hollandschen landaard eigen is. Zoo vinden de Engelsche jongens voor hun ontbijt naast meelspijzen afwisselend een vischspijs. Het Holiandshe menu be vat een echt Hollandsch ontbijt met kaas, appelstroop en koek De geheele voorziening van kruide nierswaren, inclusief kaas en de versche vleeschwaren, is opgedragen aan Simon de Wit, welk- bedrijf er zich geheel op instelt, om een vlotte voorziening, juist met het oog op de duurzame en minder duurzame levensmiddelen, te helpen be vorderen. Meel- en grutterswaren, Jams, stjpopen, enz., komen in afzonderlijke kisten van het centrale magazijn te Zaandam, dagelijks naar het Jamboree terrein, terwijl voor de aan bederf on derhevige artikelen de levering aan de jongens geschiedt via een centrale tent, op het terrein te Vogelenzang, alwaar de vleeschwaren dagelijks versch gesneden jongens worden verstrekt. Aangezien het de bedoeling van de Jamboreeleiding is, dat de jongens in groepen van 40 man hun voedselberei ding verzorgen, dienen alle levensmidde len in porties voor 40 man te worden ge reedgemaakt, hetwelk weer met zich brengt dagelijks 600 kisten kruideniers- Bruin, óók zondar zon, door de snelle huidibruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zon der zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50. en 25 <t. waren vanuit Zaandam naar de Jam boree en dagelijks 600 porties vleesch waren, kaas vet en boter van uit de cen trale. Daar dit alles nog slechts een gedeelte is van wat de jongens behoeven, aange zien hun daarnaast verstrekt wordt ver sche groente, aardappelen, fruit, enz., zal een ieder begrijpen, dat de leiding van de voedselvoorziening, om alles dagelijks vlot te doen verloopen, zich gedwongen ziet vrij strenge maatregelen te treffen en er dan ook toe over heeft moeten gaan om zelfs het aan- en afrijden van groote vrachtwagens aan bepaalde uren te binden, dit mede met het oog op de mogelijkheid voor de bezoekers, om on- de jongens van alle nationaliteiten te kunnen gadeslaan en het leven en stre ven van de jongens in hun kampeertijd van nabij te leeren kennen. Over de speciale voorzieningen, die het commissariaat voor de Wereld-Jamboree heeft getroffen, zooals het instellen van ruilmagazijnen, waar de jongens bepaal de soorten voeding kunnen omwisselen (b.v. rijst tegen havermout) hopen wij in een volgend communiqué over de Wereld-Jamboree iets te kunnen mede- deelen. Ook de ingenieuse wijze, waarop het commissariaat voor de voeding, dat geheel onder leiding staat van overste Kools, de moeilijkheden als specerijver- strekking, tegemoetkoming aan religieuze eischen e.d. heeft weten op te lossen, komt dan aan de orde. AANTAL GEHEEL WERKLOOZEN EINDE MEI 1937. Eind Mei 1937 64.000 minder geregistreer de werkloozen Can eind Mei 1936. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt de volgende cijfers mede be treffende het aantal geheel werkloo zen, bij alle organen der openbare ar beidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven. Aantal geheel werkloozen op Daling het einde van gemeenten met Mei 1937 April 1937 100.000 en meer inw. 137.129 142.305 5.176 50.009—100.000 42.195 44.487 2.292 20.0a1—50.000 40.823 44.090 3.267 minder d. 20.000 108.390 128.844 20.454 Totaal 328 537 359.726 31.189 idem Daling Mei 1936 April 1936 gemeenten met ICO.OOO en meer inw. 158.387 163.155 4.768 50.000—100.000 49.102 50 466 1.364 20.000—50.000 48.412 50.736 2.324 minder d. 20.000 136.983 151.386 14.403 Totaal 392.884 415.743 22.859 Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, bedroeg ondfmks/de toeneming der bevolking en' hW"^daarmede gepaard gaande nieuwe aanbod van arbeids krachten het aantal ingeschreven ge heel werkloozen einde April 1937 rond 56.000 en einde Mei zelfs 64.300 minder dan een jaar geleden. De reeds In vorige maanden geconsta teerde sterke daling van het aantal werkloozen (van Maart op April 1937 met 43.600) zette zich ook in Mei 1937 voort 'van April op Mei 1937 met 31.200). in het vorige jaar was de vermindering van Maart op April en van April op Mei resp. slechts 13.000 en 22.800. Ook in alle ge- meentegroepen was de daling in 1937 grooter dan ln 1936. Ten slotte volgt hieronder nog een op gave van de aantallen geheel werkloozen per beroepsklasse. Aantal geheel werkloozen op het einde van: Mei'1937 April 1937 Aardewerk, enz8.229 10.525 W.o. steenfabr6.432 8.662 Diamantindustrie 1.025 714 Drukkersbedrijven, enz. 2.981 3.104 Bouwbedrijven, enz. 62.731 68.244 Houtbew., enz9.699 10.238 Kleeding, enz 4.480 4.792 Leder, enz3.469 3.426 Oer, turf3.084 3.468 W.o. mijnwerkers1.162 1.279 Papier 1.545 1.565 Textielnijverheid 6.775 6.911 Voed. en genotmiddelen 14.350 14.931 W.o. sigarenm. en ta- baksbew4.139 4.289 Landb.bedr38.056 49.609 Visscherij 2.446 2.924 Handel 13.186 13.1 Verkeer 42.010 44.314 Vrije beroepen (o.a. kan toorbedienden) 11.825 12.731 Hulsel, diensten .r8.021 8. Ongeschoolde fabr. en andere arb. 57.800 61.052 Zonder voorkeur (geen handenarb.) 1.675 1.875 Ov. beroepsklassen 1.806 1.1 Totaal 328.537 359.726 Wereldkampioenschap Schaken. Initiatiefvoorstel van K.N.S.B. en' A.V.R.O. aan den Wereldschaapbond. Aangezien reeds meermalen is gebleken in schaakkringen, dat de tegenwoordig, pri cedure om te geraken tot aanwijzing van den nieuwen uitdager voor een wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken, niet wordt bewonderd, heeft de Koninklijke Ne- derlandsche Schaakbond, op initiatief van de A.V.R.O., hy den Wereldschaakbond het volgende voorstel ingedientj, met verzoek daaraan goedkeuring te verleenen. In 1938 zal door de A.V.R.O. een tour- nooi met dubbele ronden worden gehouden, waaraan de sterkste schaakmeesters ter we reld kunnen deelnemen, te weten: de verliezer van de revanchematch Euwe- Aljechin, Botwinnik, Capablanca, Fine, Fïohr, Keres, Reshevski en eventueel een achtste meester, nader aan te wijzen. De winnaar van dit A.V.R.O.-tournooi zal het recht verkrijgen na de revanche-match Euwe-Aljechin den wereldkampioen schaken tot een match om den titel uit te dagen. De A.V.R.O. deed in verband met boven staand voorstel de toezegging samen te sullen werken met den K.N.S.B. om het spelen van de nieuwe match om het wereld kampioenschap in Nederland mogelijk te maken. Voor bijmenging met benzine econo misch niet verantwoord. De commissie, welke einde Maart 1935 werd ingesteld om de mogelijkheid en de wenschelykheid van de fabricage van alco hol uit suikerbieten en de aanwending van dezen alcohol als motorbrandstof na te gaan, heeft na medio 11)36 een voorloopig rapport te hebben uitgebracht, dezer dagen haar definitief advies aan den Minister van Landbouw en Visscherij aangeboden. De commissie komt in haar rapport, dat gebaseerd is op gegevens verkregen vóór de depreciatie, tot de volgende conclusies: Ten aanzien van de technische consequen- ties verhonden aan het gebruik van alcohol gemengd met benzine, zal, hoewel de tech nische nadeele niets grooter zullen zjjn dan de voordeelen, toch de grootte van dit meer dere nadeel niet nn die orde zün, dat het van de invoering van een gemengde brand stof zou behoeven te weerhouden. Een men ging van gemiddeld 10 alcohol is zonder overwegend bezwaar technisch mogelijk. Jen aanzien van de technische mogelijk heid van de fabricage van alcohol uit sui kerbieten en de kosten daarvan heeft de commissie een onderzoek ingesteld in Frank rijk, Duitschland en Tsjecho-Slowakije en voorts advies van diverse deskundigen in- gewonnen. Rekening houdend met een afzet van 5.350.000 H.L. mengbrandstof, waarvan 10 door alcohol zou kunnen worden vervan gen en met een afschrijving van het te in- vesteeren kapitaal in 5 jaren, raamt de com missie den kostprijs van 1 H.L. alcohol op vóór-depreciatiebasis op ƒ19.04. Stelt men hiertegenover de benzinewaarde op ƒ3.— per H L., dan is het gevolg, dat de motor- alsmede verscheidene predikanten brandstof by een mengpercentage van 10 autoriteiten op kerkelijk gebied, per H.L. 1.66 duurder wordt. ds p a R. de Boer ooende 't Ten aanzien van de economische, en so- zijn met liet votum, waarna gemeen- Zomerpostzegeis. Van H K. H. Prinses Juliana kwam bij het Comité voor de Zomerpostzegels een belangrijke bestelling aan zomer postzegels binnen. Ook Z. K. H. Prins Bernhard heeft J door aankoop van deze postzegels van zijn belangstelling doen blijken. De Rijksweg WoerdenBodegraven. In de verbeterde en in goeden staat verkeerende klinkerbestrating van den Rijksweg WoerdenBodegraven is een i asverkeersstreep aangebracht van klin kers van een andere kleur dan het weg- i dek. Door het uitzakken van het weglichaam I zijn de voegen langs deze asverkeers- 1 streep zoodanig verruimd, dat klinkers zijn komen los te liggen en omhoog wor- i den gewerkt, waardoor het gevaar voor 1 slippen verhoogd wordt. i Op een verzoek van den A.N.W.B. om verbetering te bevorderen heeft de weg- beheerder medegedeeld, dat sinds eenige weken een prpef wordt genomen om door het aanbrengen van een voegvul- ling het leegzuigen van de verwijde voe gen en het daardoor losraken van de klinkers te beperken en zooveel»mogelijk te voorkomen. UIT DEN OMTREK. Vrijz. Herv. Gemeentedag. Zondag j.l. werd in onze gemeente ge houden de Vrijz. Herv. Gemeentendag voor de Krimpenerwaard. De plechtig heid had plaats in het Ned. Herv. Kerk gebouw, dat geheel gevuld was toen de samenkomst geopend werd. Onder de belangstellenden merkten wij op ds. A. G. van Wijk, de vroegere predikant, vele afgevaardigden uit de Krimpenerwaard, DE BURGEMEESTER VAN LONDEN BIJ HET GRAF VAN DEN ONBEKENDEN SOLAAT TE PARIJS. De Lord Mayor van Londen bracht een bezoek aan de Fransche hoofdstaf en heeft het Britsche paviljoen op de tentoonstelling geopend. De Lord Mayor, Sir Georges Broad- bridge, legd,e, zooals men op de foto kan zien, een krans op het graf van den Onbekenden Soldaat, onder de Are de Triomphe. ciale aspecten verbonden aan het livoeren van een gemengde motorbrandstof heeft de commissie 3 gevallen onderscheiden: In de eerste plaats stelt de eommissie de mogelijkheid, dat de verbouw van bieten voor alcoholfabricage plaats zou vinden boven het bestaande suikerbietenareaal. Hier vond zy naast een aantaf cultuur-tech nische en sociaal-economische voordeelen voo* den landbouw en een aantal voor- en nadeden voor handel en industrie het feit, dat de vervanging van tarweverbouw door alcoholbietenverbouw over een areaal van 12.000 H.A. een meerdere steunverleening van ongeveer 6.600.000.met zich zou brengen. Vervolgens ziet zy de mogelijkheid onder de oogen, dat een zekere hbeveelheid sui kerbieten tot alcohol zou worden verwerkt, terwyl de mindere suikerproductie hier te lande zou worden vervangen door invoer van buitenlandsche of van Indische suiker. In deze gevallen is er van voordeel voor den binnenlandschen landbouw geen sprake, omdat deze er als zofdanig in beginsel geen belang by heeft of het product suikerbieten tot suiker of tot alcohol wordt verwerkt, terwijl de nadeelige geldige gevolgen voor de Nederlandsche gemeenschap, voort vloeiend uit de vervanging van goedkoope benzine door den duurderen alcohol, gecom- bineerd met vervanging van binnenlandsche bietsuiker door hetzy buitenlandsche hetzij Indische rietsuiker, worden becijferd op ƒ3.500.000.— resp. 4.60z.000.— In het laatste geval, namelyk indien In dische suiker* zou worden aangekocht, zou echter voor de productie daarvan in Neder landse h-Indië voor ongeveer f&000.000. meer worden Wkteed aan grondhuur, Too nen, salarissen, spoorvrachten, provisie enz. In een aaptal bijlagen geeft de commis sie een becijfering van de financieele ge volgen zooals die geraamd worden op na- depreciatiebasis. Het plan blykt door den invloed van de depricatie en van de prijs stijging van verschillende grondstoffen op de wereldmarkt nog aanmerkelijk kostbaar der te worden. De kostprijs van den bietenalcohol wordt dan geraamd op* 21.27 per H.L., terwyl de nadeelige geldelijke gevolgen in de 3 hier boven genoemde gevallen becijferd worden op resp. ƒ8.400.000.— ƒ4.800.000.— en 5.400.000.—. De commissie concludeert tenslotte, dat economisch een regeling, waarbij ten koste van zeer groote offers een product wordt gefabriceerd, waaraan voor de voorziening jn ons gebruik aan motorbrandstof geen be hoefte bestaat, niet verantwoord is. Verder zou de tijdelijke invoering van een gemengde brandstof annex terugscha keling na eenige jaren op onvermengde brandstof, dermate in de structuur van dis tributie en gebruik van motorbrandstof in grijpen, dat er tweemaal een verstoring van de ontwikkeling der verkeerstechniek zou plaats hebben. Voor een crisisproject acht de commissie dit wel een zeer ernstig be zwaar. Tenslotte zou bij een betrekkelijk korten duur van een dergelijk project een groot deel van de kostbare kapitaalsinvestatie voor het productie-apparaat, waarvan de technische levensduur aanzienlijk langer is, dan de crisisperiode, waarmede rekening zou kunnen worden gehouden, verloren gaan. TOONEEL. Adolf Bouwmeester bij hel Cor Ruys-Gezelschap. Adolf Bouwmeester zal het komende sei zoen deel uitmaken van het Nederlandsch- Indisch Toöneel (directeur Cor Rüys), waar aan hij ziefi als eerste karakterspeler heeft verbonden voor den a.s. tournee door Né- derlandsch Oost-Indië. schappelijk gezongen werd gezang 4 en 3. Daarop volgde het lezen van de I schuldbelijdenis van een gedeelte van het evangelie en de wet, waarojj de ge- I meente met Psalm 130 2 antwoordde. Na de genade verkondiging naar aan- i leiding van Joh. 3 16 en 17 en gebed sprak ds. De Boer een wijdingswoord over Psalm 84 5. Leden van de jeugdvereeniging te Ber- i kenwoude zorigen daarna psalm 73 12, 13 en 14, naar de 16e eeuwsche melodie. Het orgelspel stond onder leiding van den heer K. M. Hailing. In de plaats van dr. J. C. Wissing, die door ziekte verhinderd was, sprak ver volgens prof. Sevenster uit Leiden over „De Boodschap der Kerk in onze dagen". Spr. wees er op, dat de arbeid der kerk in onze dagen zwaar is en bovenal be droevend om de verdeeldheid die er ln de kerk is. De Christelijke kerk behoort een eenheid te zijn en wat ziet men vaak, hoe ver dwaalt men soms af. Laat men toch elkander De.teï verskaan en begrijpen, dat God in Christus naar de menschen gekomen is met zijn genade en zijn liefde en dat Christus de weg, de waarheid en het leven is. De kerk moet op eenvoudige en klare wijze kunnan zeggen, wat haar ter harte gaat en dan zal de eenheid der kerk ons meer bewust worden. Voor alles moeten we echter Gods verzoening begrijpen. Alleen door Gods vergeving leven wij, alleen door Gods liefde kunnen we bestaan en het besef daarvan zal ons alle hoogmoed ontnemen. God eischt niet van ons, dat wij al het schoone uit de wereld weg doen, integendeel. Alleen dan echter wordt het genieten van de schoonheid van het leven zonde, als het een schel ding maakt tusschen het hart en God. Na een prettige gedachtenwisseling zong de jeugdvereeniging „De heilige Wake".. Ds. De Boer sprak een slotwoord en ging in dankgebed voor. Met het gemeen schappelijk zingen vay Gezang 237 4 en de zegenbede werd de samenkomst be sloten. A. Mynlieff L.Fzn. f Op 73-jarigen leeftyd overleed te 's-Gra- venhage de heer A. Mijnlieff L.Fzn. De overledene die gedurende vele jaren steenfabrikant waai, en eigenaar van de steenfabriek „De Spreeuweiïhoek" alhier, genoot de hoogachting van zyn personeel, dat hy steeds door woord en daad aan zich wist te binden, en was ook, speciaal onder de bewoners van Wyk A, waarin de fabriek is gelegen, een algemeen geziene figuur. Dinsdag 15 Juni werd zyn stoffelijk over schot van den huize „Spreeuwenhoek", door de ouderen onder zijn personeel, naar de laatste rustplaats uitgedragen, en in het familiegraf op dc alg. begraafplaats te Nieuwerkerk a- d. IJssel bijgezet. Tijdens het oversteken van de lykauto, familie en dragers met de veerpont, was aan beide oevers van de rivier van de zyde van het publiek vr-y veel belangstelling. De baar werd door tal van bloemstukken ge dekt. Met dep heer Mynlieff is een van de laatste steenfabrikanten der „oude garde" langs den Holl. IJssel heengegaan. Schietvereenigfrig „Joubert". De schietvereeniging „Joubert" alhier, heeft besloten haar schietoefeningen voor loopig tot 31 Juli a.s. te staken. ^Drie-vier- de deel van de leden zyn landbouwers, en met 't oog op de hooibouw is het hen, even als de baancommissarissen en baancomman- danten niet mogelijk om 7 uur 's avonds in het schietlokaal aartwezig te zyn. Een verkeersstremming. Een groote tractor met aanhangwagen van de fa. R. A. J. v. d. Windt uit Kerk- drlel die een lading waalsteen had ge lost aan de IJssellaan, wilde op de hoog te van de Lageweg nabij het veer Eve- groen Zatterdagavond keeren. Het ge vaarte kon echter z'n draai niet nemen, met het gevolg, dat de tractor met de voorwielen van den weg ging. Het duur de bijna een paar uur, eer het voertuig met vereende krachten weer op den weg was gebracht. Dooï dit obstakel, dat on geveer dwars over den weg stond, was de Lageweg gedurende dien tijd voor alle dóórgaand verkeer afgesloten. Vele auto mobilisten moesten noodgedwongen den Groenendijk rond rijden. Bijz. Vrijw. Landstorm. Zaterdagavond beëindigde de plaatse lijke afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm in het gymnastieklokaal der o. 1. school haar groote wedstrijd om fraaie prijzen. De uitslag was als volgt: Koningschutters: l. C. Vermeer 198 p., 2. C. Horsman 194 p., 3. G. Burger Cz. 191 p., 4. p. Goudriaan 189 p., 5. I. Slinger land 185 p., 6. J. Speksnijder 172 p. Scherpschutters: l. C. Hoogendijk 195 p., 2. G. Spoormaker 193 p., 3. H. Heuvel man 191 p., 4. A. I. Batenburg 191 p., 5. G. Burger Dz. 190 p., 6. Ant. van Soest 190 p. 7. E. Hendriks 189 p., 8. B. Meerkerk 188 p., 9. A. J. van Viiet 187 p., 10. Af. Slebe- ling 186 p., 11. W. P. van Dijken 185 p., 12. C. Visser 185 p., 13. K. van Rijswijk Dz. 185 p., 14. D. Spek 184 p., 15. D. van Duyvendijk 184 p., 16. K. van Rijswijk Kz. 184 p., 17. A. Goudriaan 182 p., 18. G. de Jong 181 p., 19. I van Rijswijk 181 p., 20. J. M. Noorlander 180 p., 21. C. Burger Cz. 178 p., 22. P. H. Heuvelman 167 p. Schutters lste klasse: 1. L. Rijkaart 186 p., 2. C. Spek 182 p., 3. S. J. Loeve 180 p. Schutters 2de klasse: 1. N. van Wijk 193 p. (buiten mededinging naar een prijs), 2. G. Honkoop 184 p., 3. C. Rietveld 183 p., 4. P. G. Visser 164 p., 5. W. Ver boom 158 p., 6. W. Visser 144 p., 7. Abr. Omon 70 p. Aan het eind van den wedstrijd wer den de prijzen dopr den voorzitter der Plaatselijke Commissie de heer P. G. Visser, nadat htfseen woord van dank had gericht tot de heeren C. Horsman, plaatselijk leider en C. Vermeer, instruc teur, alsmede tot hen die eiken schiet- avond mede behulpzaam waren, aan de winnaars uitgereikt. Auto van den dijk. Lij het ai acnteruiuyaenu lossen van een luuiiig aiei, ging vvuensuagimdaag ïiauy ue uUKvelnuoging aan aen uroe- nenuuK unuer aooruai. ae wieien ie ver aoorgieaen, een vraclnauto van aen stenen usseiayic. Lie enaiïlieur ue heer n. ae ivwaausternet uit uouueraJc, was echter juist Dijiyas ungesiupi. Aje uuto oieea, na op uen weg gebracht ie zun siecnta nent oesciiaaiga en Kon weer in georuiK woraen genomen. Onze dorpsgenoot Mar. de Jong, slaagde aan üe KyKSKweeKscttool, te Schoonhoven voor üe Unüerwyzers-akte. BEVALLEin: Lr. Luavelanu—Jongebreur, z. L. Heuvelman—de Groot, z. J. van Reeuwyk—Uittenboogaert, z. J. Mourik Heuvelman, d. OVERLEDEN: Gerrit de Jong, 68 jaar, echtgenoot van G. Verkerk. ONDERTROUWD: H. Honkoop, 21 en E. v. d. Grond, 23 j. T. de Jong, 24 en C. 1 j. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Juni. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. J. G. Woelderink. Wykgebouw, 10 u. v.m. en 7 u, n.m. De heer A. de Redelijkheid. Geref. Kerk, 10tu. v.m. en i u. n.m. Ds. J. Kapteijn van Kralingsche Veer. bezoeken elk jaar de en brengen daar uren vol genot door. door U te laten voorlichten door het uit stekend beoordeelde fraai uitgevoerde werkje door DERDE herziene drukgeïllustreerd met 44 afbeeldingen naar foto's en penteeke- ningen, benevens 2 duidelijke KAARTEN van het plassengebied. Verkrijgbaar in eiken boekhandel en bij de Uitgevers 'A. BRINKMAN ZOON Markt 31 GOUDA.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2