DE KABINETSFORMATIE! Dreigt een tekort aan geschoole arbeidskrachten DR. COLIJN AANVAARDT DE OPDRACHT. 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. Naar w(j vernemen heeft Dr. Colijn de opdracht tot formatie van een 1 Kabinet aanvaard. Voorgedragen schijnen te worden: Buitenlandsche Zaken: a. i.: Dr. H. Colijn. Justitie: Mr. C. M. J. F Goseling. Binnenlandsche Zaken: H. van Boeüen. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Financiën: Mr. J. A. de Wilde. Waterstaat: Ir. Mr. Dr. J. A. M. van Buuren. Handel, Nijverheid en Scheepvaart: Mr. M. P. L, Steenberghe. Landbouw en Visscherij: a.i.: Mr. M. P. L. Steen- I berghe. 1 Sociale Zaken: Prof. Mr. C. P. M. Romme. Koloniën: Ch. J. I. M. Welter. 1 Defensie: J. J. C. van Dijk. Er wordt voorgesteld, een Departement van Alge- meene Zaken in te stellen, welk departement beheerd zal worden door den Minister-President Na de totstandkoming daarvan zal een definitieve titularis voor Buitenlandsche Zaken benoemd worden. 1 Tevens zullen de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij bin nenkort worden samengevoegd tot één departement i van Economische Zaken. De Gouden Brug. dCT- Beurs van Amsterdam. dag werd de vaste waarschuwer vervan gen door een tijdelijke kracht, die-op het tijdstip van het ongeval niet op zijn post was. De motorrijder had echter op den waarschuwingsdienst vertrouwd. De tweede maal kwam een bestuurder van een vrachtauto, iemand van bul ten de gemeente, in botsing met den trein. Niet alleen, dat deze niet op de waarschuwingsborden had gelet, doch ook nam hij geen nota van den man met de witte vlag, die nog wel speciaal den autobestuurder met zijn,vlag waar schuwde. De vraag doet zich thans voor of de handhaving van den waarschuwings dienst wel gewenscht is. Volgens sommi gen is deze dienst uit den booze, omdat hij niet voor alle treinen waarschuwt, waardoor de mogelijkheid op ongelukken juist wordt verhoogd. Immers het publiek gaat geheel op den dienst bouwen. Volkomen juist is zulks niet. Over het algemeen weet het publiek van buiten niet, dat bij dezen onbewaakten spoor wegovergang een gemeentelijke waar schuwingsdienst is gevestigd. De overweg heeft alle waarschuwings borden, welke bij eenTonbewaakten over- I weg voorkomen. Voor het publiek van I bulten de gemeente zal over het geheel j genomen de waarschuwingsdienst dan j ook eerder zijn nut hebben, dan gevaar opleveren. Iets dnders staat het met het Boskoop- sche publiek. De mogelijkheid bestaat, dat het op den dienst gaat vertrouwen. Dit is verkeerd. De overweg blijft voor alles onbewaakt. De ongelukken van den laatsten tijd hebben zulks geleerd. Men bouwe dus niet op den waarschuwings dienst. Dat hij overigens zijn nut heeft, be hoeft niet te worden betwijfeld, wan neer men ziet hoe druk het verkeer ter plaatse is. Bovendien wordt er practisch voor bijna eiken passeerenden trein gewaar schuwd. Mocht de dienst worden opgeheven, dan zal de toekomst moeten uitwijzen of feitelijk niet een vrij groote waarborg tegen ongelukken bij dezen onbewaakten overweg is weggevallen. C. Prae-adviezen voor de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen. In de heden te Eindhoven gehouden vergadering van de Vereeniging van Ne derlandsche Arbeidsbeurzen zijn een aantal prae-adviezen besproken. Aan de prae-adviezen zijn de volgende vragen ter beantwoording voorgelegd: „Is reeds in bepaalde bedrijfstakken gebleken van een tekort aan sommige categorieën van geschoolde arbeiders, of is er aanleiding om te verwachten, dat zich een dergelijk tekort zal voordoen bij herleving der bedrijvigheid?" Zoo ja, welke maatregelen kunnen worden genomen, zoowel ten aanzien van jeugdige als van volwassen weiklooze arbeiders, om tijdig in zoodanig tekort te voorzien .en de werkloozen wederom in het bedrijfsleven te brengen? De prae-adviseurs komen wat de be antwoording van de eerste vraag betreft tot verschillende conclusies. De heer H. Lindeman, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen te Amsterdam bfesluit zijn prae-advies met de volgende conclusies: Dat op een zeer enkele uitzondering na, van een tekort aan geschoolde of vakarbeiders nog niet gebleken is; dat vooralsnog voor een tekort aan ge schoolde werkkrachten, althans in verre weg de meeste bedrijfstakken, niet be- hofet te worden gevreesd; Dat echter bij voortgaande verbetering van het bedrijfsleven, indien geen ingrij pende maatregelen worden genomen, een tekort aan geschoolde arbeiders kan worden verwacht; dat daarom de vakcursussen dienen te wroden voortgezet en zoo mogelijk nog meer van deze cursussen dienen te wor den georganiseerd; dat het instituut der centralè werk plaatsen voor jongere en oudere werk loozen verder dient,,te worden uitgebreid en daaraan een meer permanent karak ter dient te worden gegeven; dat deze centrale werkplaatsen aan hooge eischen van inrichting en tech nische outillage dienen te voldoen, wil len zij aan het gestelde doel beantwoor den en dat de hieraan verbonden kosten door de regeering, de gemeenten en be langhebbende industrieele ondernemin gen gedragen moeten, worden; dat daarnaast de herscholing van vak arbeiders in fabrieken en werkplaatsen kan plaats vinden en gedurende deze herscholing aan de daarvoor in aanmer king komende arbeiders uit overheids middelen loontoeslag verstrekt zal wor den; dat de kans op het ontstaan van een teokrt aan geschoolde arbeiders vermin derd kan worden door verbetering der loonen en overige arbeidsvoorwaarden, waardoor voor de geschoolde arbeiders, die op dit oogenblik op andere wijze in hun onderhoud voorzien, de aantrekke lijkheid om tot den loondienst in hun oorspronkelijk beroep terug te keeren, l wordt vergroot. Ir. L. Th. Hesselfelt, inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's-Graven- I hag, komt tot het volgende resultaat: i Er is reeds in verschillende bedrijfs- takken van een tekort aan eenige cate- gorléën van geschoolde arbeiders geble- ken en het is te verwachten, dat zich ook in andere bedrijfstakken een zelfde tekort zal voordoen bij de huidige her leving van de bedrijvigheid. Het van overheidswege gesubsidieerde „nijverheidsonderwijs" verschaft naar de mate van de op Rijks- en gemeentebe- grooting daarvoor beschikbare gelden, aan een zoo groot mogelijke laag van i jeugdige ambachtslieden de aanvanke- lijke en aanvullende opleiding. Ook is getracht weder belangstelling te wekken voor de opleiding volgens het gesubsidieerde leerlingstelsel, waardoor in bepaalde ambachten en vooral ook in groote en middelgroote bedrijven een scholing van beteekfinis verkregen kan worden. Het avondnijverheidsonderwijs, zoowel j in de practijk van het-vak, als in de bij- i behoorende theorie- en teekenvakken, kan meer in het bijzonder voor in de bedrijven werkende jeugdige ambachts lieden (tot 23 Jaar) een goede aanvul lende scholing gevén. Overigens kan het „nijverheidsonder wijs" weinig doen voor groote groepen van halfwas- en volwassen werkloozen. De heer Th. van Lier, referendaris adviseur bij het departement van Sociale Zaken bespreekt de verschillende be drijfstakken afzonderlijk. In den scheeps bouw, zoo concludeert hij o.a., is een tekort aan speciale geschoolde kracnten. De radioitoéstèllèn en gloelampenfabrie- ken missen voldoende geschoolde fijne bankwerkers en gereedschapmakers. In de textielbedrijven baart de op leving, die in den laatsten tijd zich open baarde, nog een noemenswaardige moei lijkheid ten aanzien, van de personeels voorziening; in het keerenkleedingbe- drijf is in de confectiebranche een te kort aan goede ontwerpers van model len. Betreffende de sigarenindustrie merkt de prae-adviseur op, dat indien de circa 1400 Belgische sigarenmakers, die in Oost Noord-Brabant werken en de 200, die in West Noord-Brabant dagelijks over de grens komen, zouden worden uitgescha- keld, er een tekort zou zijn aan geschool- de krachten in Noord-Brabant, de oplei- j ding is verwaarloosd. 1 Ook openbaart zich nog steeds een te kort aan goede stenotypisten met talen dlgde 'samenvoeging' vandeThanThts staande departementen een, telt zal zUm geworden. In het tweede ministerie-Colijn trad hij af, wegens verschil van meening over het monetaire vraagstuk. Mr. C. M. J. F. Goseling. Minister Goseling werd in 1891 in Am sterdam geboren en studeerde aldaar in de rechtswetenschappen. Na zijn promo tie in 1916 vestigde hij zich als advocaat in de hoofdstad. In 1929 werd hij voor de R.K. Staats partij tot Tweede Kamerlid gekozen. Sinds 1930 is hij voorzitter van het par tijbestuur der R.K. Staatspartij. Prof. mr. C. P. Romme. —De nieuwe minister van Sociale Zaken werd in 1896 in Oirschot (N.-B.) geboren. Hij genoot in Amsterdam gymnasiaal onderwijs en ging daarna aan de Am- sterdamsche Universiteit in de rechten studeeren. In 1919 promoveerde hij op stellingen in de rechtswetenschap. Prof. Romme heeft een grooten naam als publicist. Ttal van geschriften, o.„ over den corporatieven staat, over ..et erfelijke nationaal koningschap, zijn van zijn hand verschenen. Sinds eenige jaren is prof. Romme ook lid van Prov. Staten van Noord-Holland Ir. mr. dr. J. A. M. van Buuren. Ir. Van Buuren werd in 1884 in Schie dam geboren en ging in 1905 als civie. ingenieur naar Indië. Hij promoveerde tot doctor in de rech ten aan de Leidsche Universiteit in 1922 Daarna keerde hij naar Indië terug en hervatte zijn ingenieurswerkzaamheden bh burgerlijke openbare werken, en later tot doctor in de technische wetenschap pen promoveerde. De eerste vergadering. De constitueerende vergadering van het nieuwe kabinet is heden in de Dr Kuyperstichting te 's-Gravenhage ge houden. De bijeenkomst ving aan om 11 uur en duurde tot 3 uur n.m. RECHTZAKEN. Dr. H. Colijn. Dr. Colijn, die dezer dagen 68 Jaar is geworden, is thans geslaagd met de for matie van het vierde ministerie-Colijn. Het eerste ministerie-Colijn werd op 4 Augustus '925 geformeerd, doch moest reeds in Maart van het daaropvolgend jaar aftreden als gevolg.van de moeilijk heden in verband met de opheffing van het gezantschap bij het Vatlcaan. In 1933 kwam h.et tweede ministerie- t Colijn, dat in stand bleef tot 31 Juli 1935, toen het aftrad na de verklaring van de R.K. Tweede Kamer-fractie betreffende het vertrouwen in het kabinet. Daarna kwam het derde ministerie- Colijn, dat 's lands zaken tot nu toe be stuurd heeft. In dit vierde ministerie-Colijn heeft de premier zijn wensch doorgevoerd om als hoofd der regeering en als voorzitter van den ministerraad niet belast te zijn met de dagelijksche leiding van een uit gebreid departement, doch zich te be perken tot een ministerie van algemeene zaken, waardoor hjj in ruimere mate de gelegenheid zal hebben zich te wijden I aan de behartiging van die zaken, welke I de speciale aandacht van den minister- j president vragen. De levensloop van dr. Colijn is te zeer bekend, dan dat het noodig zou zijn een j uitgebreide levensbeschrijving van hem te geven. Slechts een beknopte samen vatting volgt hier. Dr. Colijn werd in 1869 in Haarlemmer meer, geboren, werd aanvankelijk opge leid voor onderwijzer, doch kreeg daarna een militaire opleiding en ging in 1892 als tweede luitenant naar Indië. Als mi litair' oogstte hij zich grooten roem en werd met tal van belangrijke, zoowel mi litaire als burgerlijke opdrachten door de regeering belast. In 1907 verliet hij als majoor den militairen dienst. Hij werd toen benoemd tot gouvernementssecre taris en later tot adviseur voor de be- FEUILLETON. kennis, aan jonge opgeleide machinisten i stuurszaken der buitenbezittingen tor Irnnnirnn vHii ooooViooUo t„ ter koopvaardij, dienstboden. geschoolde kappers en Roman van HANNO PLEÓSEN. (Nadruk verboden). 67 Nou voor de reis natuurlij)c. Wij zijn met alles precies op tijd klaar... Als u nu niet voortmaakt, 'missen we den trein nog.. Therese wordt bijna hand tastelijk bij zooveel onbegrijpelijke pas sieve resistentie van den man, die er totaal verbluft en wat hulpeloos bijstaat. Het is goed, Therese; ga jij intus- schen maar naar beneden. Ik zal hier wel helpen, besluit zuster Elisabeth. En als het meisje vertrokken is, zegt ze tot Sylvester: Ik heb m'n instructies van mevroufkr Lien en breng u zelf nog naar den trein. Daar kan ik u gerust aan uw lot over laten. U bent nu weer volkomen hersteld. Daarmee helpt ze Sylvester met rustige beslistheid in de bontjas, welke over haar arm hangt. Mevrouw von Lien...? Duidelijk den klemtoon leggend op het, door hem zelf er aan toegevoegde adellijke prae- dicaat, herhaalt de portier vahi Hotel Imperial te Weenen Stefan Szartossy's vraag... Tja... die had kamer 86, maar ik weet niet, of ze er nog is... de koffers zijn tenminste al afgehaald... de reke ning Is ook al betaald... maar ik zal eens even laten informeeren... en hij wenkt zijn protégé, liftboy no. 5. Stefan Szartossy volgt den geuniform- den jongeling den trap op naar de eer ste verdieping en stuurt hem met een respectabele fooi weg, als op zijn klop pen óp de deur van kamer 86 Renate's stem antwoordt. Zij staat geheel reisvaardig voor den grooten toiletspiegel en trekt Juist haar handschoenen aan. Zonder zich om te keeren, zegt ze tot den binnentredende, in wien ze niemand anders dan een lid van het hotelpersoneel vermoedt: Als er nog iemand naar me mocht vragen wilt u wel zeggen... dat ik juist vertrokken ben... Snel draait ze zich om en een diepe blos kleurt haar wangen Oh/.. Ik kon eenvoudig niet langer braaf en gehoorzaam wachten... Rustig en vastberaden treedt hij op haar toe. Renate glimlacht en strekt beide ar men naar hem uit: Wat heerlijk, dat je op het Juiste moment ook... ongehoorzaam kunt zijn Stefah... Joy istenem, roept Stefan sy's tfouwe Andor, oppasser b.d., thans majordomus, uit volle borst, terwijl tra nen van blijdschap hem over de dikke wangen rollen. Dat is toch waarlijk een onverwacht geluk! Zijn oude kapitein is eindelijk getrouwd en keert met zijn jonge 'vrouw terug in het fraaie huis in de Andrassy ut. Triomfantelijk zwaait hij het telegrajn uit Londen boven zijn hoofd» terwijl hij het geheele dienstper soneel bijeen roept: JülcziEtelka... Imre... kom vlug... Koop alle bloemen bij elkaar die er in Boedapest te krijgen zijn... EINDE. In 1909 kwam hij naar Nederland en werd gekozen tot Tweede Kamerlid. In 1911 werd hij voor de eerste maal minis ter en kwam aan he^ hoofd te staan van het departement van Oorlog. In 1913 trad hij af. Gedurende de oorlogsjaren was hij di recteur van de Bataafsche Petroleum Maatschappij en lid der Eerste Kamer. Na den dood van dr. Kuyper werd hij in 1922 aangewezen als 'leider der anti revolutionaire partij. To 1923 was hij minister van Financiën in het tweede ministerie-Ruys de Bee- renbrouck. Tenslotte moge nog vermeld worden het groote aanzien, dat dr. Colijn in in ternationaal opzicht geniet en waardoor hem tal van gewichtige functies bij in ternationale conferenties werden toebe deeld. De nieuwe minister-president is sinds 1929 Minister van Staat en doctor honoris causa der Vrije Universiteit. Het is niet voor'de eerste maal, dat dr. Colijn als minister een tweede depar tement a.i. beheert. Men zou haast kun nen zeggen, dat in elke ministerieele periode van den heer Colijn, hij zich met een interimaat van een ander departe ment heeft moeten belasten Toen hij in 1911 minister werd, zag hij zich het vol gend jaar a.i. belast'met de marinezaken. In zijn eerste ministerie (1925) was hij minister van Financiën en gedurende korten tijd minister van Koloniën a.i. Voorts nam dr. Colijn (in zijn tweede ministerie, 1933), na het' overlijden van ir. K&lff, het departement van Water staat en na het aftreden van mr. Ver schuur het departement van, Economi sche Zaken a.i. bij zijn eigenlijke taak als minister van Koloniën In het derde ministerie-Colijn heeft de premier naast Koloniën ook Defensie beheerd. I Thans zal hij in het nieuwe naast de algemeene zaken de buiten landsche aangelegenheden tijdelijk be hartigen. H. van Boeijen. De heer Van Boeijen is christelijk-his- torisch. Hij is geboren in Putten in 1889. Na de H.B.S. doorloopen te hebben werd hij ambtenaar bij de provinciale griffie in Gelderland en kwam in 1915 naar Hen Haag, waar hij als adjunct-commies bij het hoofdbestuur der P.TT. werd aange steld. In 1917 volgde zijn benoeming tot commies, in 1918 tot hoofdcommies en in labo tot referendaris. Hij werd toen wethouder van de ge meente Voorburg en in 1923 tevens lid van de Provinciale Staten. In 1925 werd hij gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en bedankte ia verband daarmede als wethouder van Voorburg In 1932 werd de heer Van Boeijen door de regeering benoemd tot voorzitter van de Radio-Raad en van de Radip-Omroep-Controle-Commissie. De heer Van Boeijen heeft bijzondere belangstelling betoond voor uitbreidings plannen en was ook voorzitter van de commissie voor de uitbreidingsplannen in Zuid-Holland, voorzitter van de streekplan-commissie voor IJsselmonde en ook voor die van het Westland. Naast zijn bovenvermelde functie bij den radio-omroep, is hij ook voorzitter van de Algemeen Programma-Commissie en van de Indië-Programma-Commissie. Voorts moge nog vermeld worden, dat hii eedurende vele laren penningmeester is van de Vereeniging Ned. Hervormde Stichtingen voor Geestesziekten en re dacteur van „Gemeentebeleid". Mr. J. A. de Wilde- De nieuwe minister van Financiën is in 1879 in Goes geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, eerst in deklassieke letteren en later in de rechtswetenschap pen. Hij vestigde zich als advocaat in Goes en latpr in 's-Gravenhage. In het derde ministerie-Colijn (1933) werd mr. De Wilde minister van Binnen landsche Zaken. Hij is vice-voorzitter van het centraal comité der anti-ree partij. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Prof. Slotemaker de Bruine werd in 1869 in Sliedrecht geboren en studeerde in Utrecht in de theologie. Vele jaren was prof. Slotemaker de Bruine lid van de Prov. Staten van Utrecht en van 1922 tot 1926 lid van de Eerste Kamer. In laatstgenoemd jaar werd hij be noemd tot minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, hij trad in 1929 af en werd lid van de Tweede Kamer. In 1933 werd prof. Slotemaker de Bruine wederom mi nister en thans hoofd van het nieuwe dpeartement van Sociale Zaken. Ch. J. I. M. Weiter. De heer Weiter werd in 1880 in 's-Gra venhage geboren en ging als Jong amb tenaar van het binnenlandsch bestuur naar Indië. Hij doorliep de verschillende rangen btf het binnenlandsch bestuur en ter algemeene secretarie en werd in 1921 algemeen gouverneme^tssecretaris. J. J. C. van Dijk. De nieuwe minister van Defensie werd in 1871 in Leeuwarden geboren. Hij kreeg een militaire opleiding en was eenigen tijd leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda en daarna directeur van de topografische inrichting In 1921 werd hij minister van Oorlog en tevens van Marine a.i. Zijn ministetschap duur de tot 1925. Daarna werd hij voor de anti-rev. partij lid van de Tweede Ka- Minister Van Dijk is i Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen, van „Ons Leger" en van den Nederlandschen Militairen Bond. I Mr. M. P. L. Steenberghe* I Mr. Steenberghe wordt thans voor de tweede maal minister van Economische Zaken, wanneer de hierboven aangekon- I Rotterdamsche Rechtbank. De diefstallen van koperdraad. 1 Alle beklaagden veroordeeld tot gevangenisstraf. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de volgende taken: J. E., 41 jaar, heier, A. M., 31 jaar, hout- draaier, J. S24 jaar, houtbewerker, r., H„ 36 jaar, los werkman en L. A, 33 jaar, bi werkman, allen te Gouda en gedetinccid, uitgezonderd L. H., wegens diefstal in, ver eeniging van koperdraad van een terrein der Nederlandsche Spoorwegen nabij sein huis I te Gouda, tot ieder 4 maanden ge vangenisstraf, voor wat de gedetineerden betreft met aftrek van de preventieve hech- tenis. J. H., 21 jaar, koopman, gedetineerd, we gens heling van koperdraad, dat doo> de vorige verdachten was ontvreemd, tot 4 maanden gevangenisstraf. C. D., 18 jaar, koopman te Gouda, even eens wegens uitlokking tot heling, tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met èen proeftijd van 3 jaren. M. L. J. D., 53 jaar, koopman, recidivist en gedetineerd, wegens heling, tot 4 maan den gevangenisstraf. C. W., 32 jaar, yzerwerker, gedetineerd, wegens diefstal van koperdraad te Gouda gepleegd, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. L. R., 35 jaar, koopman te Waddinxveen, wegens heling van het door den vorigen verdachte ontvreemde koperdraad, tot 2 maanden gevangenisstraf. In een zaak van M. J. v. D., 38 jaar, zon der beroep te Gouda, appellant van een von nis van den kantonrechter te Gouda, waar bij hij wegens overtreding van de Waren wet verdachte had margarine voorhan den gehad, welke- niet aan de vereischten voldeed -- was veroordeeld tot ƒ200. boete subs. 1 maand hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In een zaak van C. J. K., 54 jaar, expe diteur te Gouda, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij, wegen.s een overtreding van de Motor- en Rijwielwet was veroordeeld, heeft de recht bank het vonnis vernietigd en opnieuw recht doende verdachte van rechtsvervol ging ontslagen. In een, zaak Van C. S., 37 jaar, slager, ap pellant van een vonnis van den kantonrech ter alhier,< waarbij hy wegens een overtre ding van de Vleeschkeuringswet was ver oordeeld, heeft de rechtbank het vonnis verniètigd en opnieuw rechtdoende verdach te veroordeeld tot 26.— boete subs. 10 da gen hechtenis. Gerechtshof 's-Gravenhapre. De Haagsche zedenzaken. Belde verdachten ook In hooger beroep vrijgesproken. Het Haagsche gerechtshof wees heden arrest tegen den chauffeur C. van der Z. en den kleermaker W. wien het ln 248bis Wetboek van Strafrecht genoemde misdrijf was ten laste gelegd. Het betrof hier twee van de vfcr zeden zaken, welke Indertijd voor de Haagsche rechtbank zijn behandeld en waarbij twee verdachten voorwaardelijk zijn ver oordeeld en de twee anderen vrijgespro- Van de laatste vonnissen ls de officier van Justitie in hooger beroep gekomen en de procureuf-generaal had tegen bel den een gevangenisstraf van zes maan den geëischt. Het Hof bevestigde heden de beide vrijs] RADIONIEUWS A.N.P. ig 24 Juni. I. 875 M. 8-6.15 KRO, 10.— NCRV, 11— KRO, 2—12 NCRTx 89116 en 10.Gramofoon; 10.15 Mor gendienst; 10.46 Gtamofoon; 11.30 Gods- jienfitig dJalfuuPr 12— Berichten,; 12.16 K Darkest en gramofoon; 2— Handwerk- sGramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Ouisus handenarbeid voor de jeugd; 5.15 flet Rotterdamsch Pianokwartet en solist; 445 CNV-kwartiertje; 7— Berichten; 7.16 Causerie; over Christ. Lichamelijke Opvoe dt 7.30 Causerie over zeereizen; 7.45 Reportage; 8.— Berichten ANP, Herhaling gOS-Berichten; 8.15 CauBèrie over den kouw van de Maastunnel te Rotterdam; 8.45 Christ. Radiokoor m.m.v. solisten en het NCRV-orkestf 9.50 Gramofoon; 10.Be richten ANP; 10.05 NCRV-orkest; 10.45 Gymnastiekles; 1112 Gramofoon, hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitaending: 8.— Gramofoon; 10.— Morgenwijding; 1016 Gewijde muziek (gr.); 10.30 Solisten concert en declamatie; 12.Kovacs Lajoa' orkest; 12.46 Gramofoon; 1.30 KovAcs La- jos' orkest; 2.10 Literaire causerie, decla matie en gramofoon; 3— Omroeporkest en solist; 4— Voor zieken en thuiszitten den; 4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinde- ren; 6.30 De Palladians; 6.39 Sportpraatje; 7— AViRO-Dansorkest; 7.30 „Fietstochten door Nederland", causerie; 7.45 Gramofoon; 8__ Berichten ANP, Mededeelingcn; 8.15 Omroeporkest, Toonkunstkoor en solisten; 9.06 Gramofoon; 9.30 Massazang met or kestbegeleiding; 10.— Omroeporkest en so liste; 10.30 Gramofoon: 11— Berichten A Nip, Damnieuws; Hierna tot 12— AVRO- Uansorkest en gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11.26—11.60 Gramofoon; 12.15 RBC- Welsch-orkest, en soliste; L06 De BBC- Zangera; 1.35-^2.20 Hgt Willoughby Strijk kwartet; 3.10 Causerie ,,It oecurs to me"; J.30 Gramofoon; 4.35 Sportreportage; 5.20 Gramofoon; 5.35 Roy Fox' Band; 6.20 Be- STADSNIEUWS. GOUIDA, 23 Juni 1937. j KAMER VAN KOOPHANDEL. Allerlei onderwerpen ter sprake. I De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda én Omstreken heeft hedenmid dag ondtr voorzitterschap van den heer Herm. A. Schreuder Sr. vergaderd. De hee- ren A. Goedewaagen en A. van Wijnen wa ren ftiet kennisgeving afwezig. 1 De secretaris, de.heer C. H. Hagodorn, bracht verslag uit van de door hem oyge- wöomle examens van d* Broederschap van Makeiaais. vroeger sconu men tegenover I deze examens «enigszins sceptisch, maar nu het persoonlijk bezoek is de indruk zeer gun stig geworden. De secretaris concludeerde, dat de Broederschap ernstige en goeue po gingen doet tot verheffing van den make- iaarsstand. s De voorzitter sprak de wenschelykheid uit, dat het exdmen Van staatswege zal wor- den erkend, waarmede bereikt wordt dat alleen makelaars met diploma zullen worden beëedigd. I Medgedeeld werd, dat de pogingen', welke de Kamer in het belang van de nijverheid te Waddinxveen heeft gedaan om te berei ken, dat. het gemeentebestuur van Waddinx- I veen zal afzien van zyn voornemen om de sluis van de Gouwe naur de Alpher wete ring, toegang gevende tot den Voörofschen polder, op tt? heffen, succes hebben gehad, j De sluis is than3 voor reparatie voor onbe- pa. l-.n tijd gesloten. Inmiddels is de sluis i drooggelegd om den toestand nader te be- '..ijken. Ook de Jtamer zal zich op de hoogte r.tel»Jn. I Van den Minister was bericht ingekomen, dat de rekening en verantwoording over 193(5 der Kamer is goedgekeurd. De heer J. van Bergen Henegouwen te richten; 6.40 Boekbespreking; 7^Zang; i Zoetermeer had adhaesie gevraagd op een vork" verojek orb vergunning voor het in werking 720 BBC-orkest; 8.05 „My day's work", causerie; 8.20 Revue^programma; 9.20 Be- l richten; 9.40 Volksdaiisenprogramma10.20 10.40 Het Londensche Blaa-s- e nsolist; 11.35 Het Chalet Club 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.j. I schelyk acht, doch dat zij reeds adhaesie Kadio-Paris 1648 M.: j heeft betuigd aaneen verzoek van den heer stellèn van een autobusdienst van Zoeter meer (station) naar Gouda (station) in aan sluiting op den bestaanden dienst Zoeter meerDen Haag. De Kamer heeft geant woord, dat zij een dergelyken dienst wen 7.10, 8.20 en. 11.10 Gramofoon; 12.50 Or kestconcert; 1.35 Zang; 2.05 Vervolg orkest concert; 2.20 Gramofoon; 4.10 dito; 5.05 Radiotooneel; 7.23 Pianovoordracht; 8.05 Viool voordracht; 8.60 Zang; 9.20 Piano voordracht; 10.5011.05 Gramofoon. Keulen 456 M.: 6.50 Het Leipziger Omroeporkest; 8.50 E. Börschel's orkest; 9.50 Gramofoon; 10.20 Volksliederencohcert; 12.20 Orkest van 1.35 Het Kurhessiche spoorwegpersonee Landes-Theaterorkest; 2.35 Sohstenconcert; 4.20 E. Ram hour's okest; 5.40 Zang en piano; 6.20 Blaasorkest; 7.20 Sloistencon- cert; 8.30 Orkestconcert; 9.20 Radiotooneel met muziek; 10.50—12.20 Populair concert 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Liedjes; 1— Salonorkest; 1.30 Omroeporkest; 1.50 Liedjes; 2—2.20 Gramofoon; 5.20 Klein- orkest; 6.50 en 7.23 Gramofoon; 8.20 Om- 10.30—1120 Gramofoon. INGEZONDEN. De Kinderbond. Het stukje van Burgemeester Gaarlanat in uw courant van 15 Juni was ons uit her hart gegrepen. Het tegengaan van de bal dadigheid onder de jeugd, dat is waaraa-. de Kinderbond die hier meer dan 25 jaar bestaat, haar beste krachten geeft. Haar doel is liefde aan te kwee ken voor al wat leeft en de baldadigheid tegen te gaan. Niet genoeg is het bekend dat er ook in ada een afdeeling bestaat vdn den Kin derbond. Ware dit zoo, er zouden veel meer nschen lid zyn en onze vereeniging finan cieel en moreel steunen, die dat zou org noodig heeft. Straks zal er propaganda gemaakt wor den voor onze vereeniging, die haar l >rgen uitstrekt tot kinderen van alle gezindten en *r doel tracht te bereiken door het hou den van wekelyksche bijeenkomsten Moch ten dan velen, indachtig- aan het stukje van sen Burgemeester, zich opgeven als lid van de afd. Gouda van den Ned. Kinder- bond, die het tegengaan van de .baldadig heid in haar vaandel schrijft. Het Bestuur: M. DE VOOYS—DE LANGF.. T. VAiN DER POLOOSTERLING Mej. H. H. KORTENOEVER. Het verkeer op de Oosthaveiv I bil het Postkantoor. i Geachte Redactie, Telkenmale vraag ik my alh Havenbe woner af hoe weinig is toch een menschcn- leven waard en vooral by de autoriteiten van onze gemeente. Immers wanneer 'iet niet zoo was en de gemeentelUk1 autori teiten van andere mfeening waren, zou er al lang een stopsein zytt geplaatst'op dfe Oost en Westhaven bij de gevaarlijke höekên. Maandag veertien dagen geleden wevu op den hoek Korte NoodgodSteeg-Westhaven een leerares aangereden en nu gisteren weer een motorryder met een meisje op de duo. In beide gevallen liep het gelukkig nog vry J?oed af. Als men ƒ9000.— minder i.ud be steed voor den bouw van een veestal bij het abattoir, en er een stalling die minder prachtig was, gebouwd zou 'ïijn, had nen nu op de gansche Haven voor dien priis nood en groen stoplicht gehad, waarmede- velen gebaat zouden Jsyn. Indien de rijwiel- hewaardér, en laat Ik m(j zelf ook noemen, niet steeds naar de- kleuters, 'die op weg naar school den geVaatrlijkerihoek passee- ren, kyken, zouden er nog veel meer onge lukken gebeuren. C. KAARS. TI. van Vliet te Moercapelle voor een con cessie op hetzelfde traject en dat zy een tweeden dienst niet noodig vindt. Verzoeken om subsidie van de Neder- landsch-Poolsche Kamer van Koophandel, van het Comité Nederland-Palestina te Den Haag en van het Binnenscheepvaartcongres werden aangehouden tot de behandeling van <le begrooting 1938. Ingekomen was een mededeeling dat de heer G. van Hofwegen te Waddinxveen is beëedigd als makelaar in onroerende goe deren, "hypotheken en assurantiën. De N.V. Iffa iMinimax had een offerte ge maakt inzake de levering van snelblus- schers. De Kamer besloot de.beslissing aan le houden en «erst advies in te winnen van de Goudschei brandweer. Het gemeentebestuur «van'Schoonhoven heeft aan dën ryksinspecteur van het ver. voer in het district Zuid-Holland bezwaren kenbaar gemaakt tegen het feit, dat inzake de behandeling van concessie-aanvragen voor autobusdiensten, in dit geval van Schoonhoven naar Gouda en" Rotterdam, geen advies, zooals vroeger, iB gevraagd aan de besturen der belanghebbende meenten, ^ierop is bericht ontvangen, dat de aanvragen voortaan om advies zullen worden gezonden. De Kamer besloot één colportage- en één kleinverkoopvergunning overeenkomstig ge dane aanvragen te verleenen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Groningen had een afschrift gezonden van oen adres aan de regeering om tot ver laging van de omzetbelasting over te gaan. De Kamer verzocht hieraan adhaesie te be- tuigen. I Eenige leden wilden adhaesie betuigen, anderen meenden, dat het beter is het oor- I deel op te schorten tot wat meer bekend is over de al of niet verlenging van de per 1 Januari '1539 eindigende heffing. Met 7 te gen 5 stemmen werd besloten geen adhae sie te betuigen. Ten slotte heeft de Kamer besloten een adres aan den Inspecteur-generaal van het verkeer- te zendeh in verband met de ver- zooken om concessieverleening voor auto- busdiensten op de trajecten Gouda—.Schoon- hoven, Schoonhoven—Rotterdam en Gouda— I Moercapelle v.v. I Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. De Kamer ging hierna in besloten zitting. Prov. Bond van Chr. Meisjes- I vereenigingen in Zuid-Holland. Byne 700 meisje op bezoek aan Gouda. Onze stad heeft vandaag een groot be zoek gehad. De Bond van Chr. Meisjesver- eenigingen hield te dezer stede zyn bonds dag. Uit alle deelen der provincie, uit «el- levoetsluis, Rotterdam, Lisse, Hillegom, Dordrecht, Alpjien a. d. Ryn, Boskoop, Maarssen en Leidén, waren de leden naar Goüda gekomen. In totaal zyn' er 660 meisjes, gekomen in atuobussen, waarvan er 27 in de vroege ochtenduren de stad bin nenreden. Om 10 üur kwamen de deelneemsters in de St. Janskefk bijeen, waar een voordracht over- het onderwérp „Beeping" werd gehou den. Na afloop gingen allen naar de wa gens op het Veemarlcttprrein om koffie te drinken. Het'gezelschap vertrok vervolgens om 12 uur met de autobussen naar Austerlitz, waar naby de Pyramide in bosch en heide de middag prettig werd doorgebracht. Omstreeks half aoht vanavond hoopt men In Gouda terug te zUn. nl de St. Janskerk zal ds. <G. Elzenga, Ned. Herv. predikant al hier, den dag besluiten, waarna de meisjes naar huis terugkeeren. 1 De politie heeft het drukke verkeer in goede banen geleid. KANTONGERECHT GOUDA. Het speclsche hondje. Hondjes zyn aardige tjieren, maar van hun aardigheid kan je lóst beleven. Dat ondervond een landbouwer -te Reeuwyk, die een jongen viervoeter had, die uit speelsoh- heid tegen èen meisje opsprong, welks ja ponnetje de sporen van deze vriendelyke kennismaking als een blijvend aandenken overhield. Papa wilde een gulden schade vergoeding, maar het bedrag kwam niet op tafel en toen werd het geheele gerechtelijk apparaat in werking gesteld, hetgeen tot gevolg had, dat de hondeneigenaar heden morgen voor den kantonrechter op zijn beurt een herinnering kreeg in den vorm van een boete van vyf gulden subs, een dag hechtenis. Transformatie. Schoenmaker blijf by je'leest was van toepassing op een 53-jarigen man uit Ouderkerk a. d. IJssel, die ^ltyd bode was geweest en op zyn ouden ilag boer weri. Hij ging boter maken, maar deze kunst ver stond hy blykbaar niet, want toen hy in het botterhuis te dezer stede zyn product kwam markten, bleek- Jby controlé, dat de boter een vetgehalte had van 75.3 fcerwyl het wettelijk voorgeschreven percentage tachtig bedraagt. De oorzaak was hem duister. Dan begryp ik wel, waarom de boter zoo slecht was, aldus de waarhemend kanton rechter, mr. C. Jonker, na^at de mm van zijn transformatie van bode in boer had ver teld. Je hebt er zeker consistent-v t 'n t;e daan, veronderstelde de rechter. De ambtenaar van het O^M. nam in aan merking, dat de man pas in he^ vak was en vorderde 30 subs. 6 dagen. De kanton rechter liet de verzachtende omstandighe den nog zwaarder wegen en legde 15 subs. 3 dagen op. Mallejan -avontuur Voor een moeilyk probleem had een Goudsche chauffeur gestaan, Hy moest van Alblasserdam naar Gouda een heistelling vervoeren. Het transport van de stellage geschiedde op een zes-wielige vrachtauto en daarachter werd een mallejan gehaakt, waarop de palen lagen, die een heel eind buiten het voertuig uitstaken. De mare chaussee verbood het transport, waarom men de auto alleen rijden', en een paard aanrukken liet om de malleen te trekken. Denk er om, had de politie gezegd, zet de auto nu onderweg niet voor de mallejan want we zullen laten controleeren. Maar in Nieuw Lekkerland was de politie uit het gezicht en toen werd het transport toch vereenigd, hetgeen er ióe leidde, dat de chauffeur thans terechtsfond, want de politje had zich niet om den,tuin laten lei- Nu was dit -het lastige voor -den chauf- feur, dat de politie had gezegd, dat hy het niet mocht doen, terwyl degene, voor wien des -bestuurders patroon het vervoer had aangenomen, opdracht gaf, dat hy het moest doen. En het laatste had voor hem het zwaarste gewogen, want, aldus zijn overweging, als ik weiger, is het mogelijk, dat ze wat van mijn loon afhouden of voor my een ander nemen. Men kon gemakkelijk zeggen, dat hy alleen met zijn patroon te maken had en geen opdrachten van dew klant had af te wachten, ma Ar alé je voor het feit staat, valt het niet 'mede neen te zeggen. „Daar kryg ik gezanik mede, wan! er zyn er genoeg, die wel willen ryden" aldus de strekking vart zyn verweer. Het O.M. voelde eenigszins de moeilyk- heid en eischte daarom 4.-*- subs. 2 da gen. 't Was best, zeide de chauffeur en toen vond de rechter het ook goed. Hjj viel niet. Een reis per tandem kan gevoegelijk zyn maar ook onprettige gevolgen hebben. Dal was de ervaring van een 22-jarigen rijwiel hersteller uit Krimpen a. d. Lek, die met een vriend op weg was naar de kermis te Stolwyk. Het tweetal voerde" eeni gespre'c en daarby had de verdachte dingen verteld, die allesbehalve netjes waren. En hy liep er nog mede te koop ook, want een vekl/wach ter, die op vyftig meter afstand stond, hoorde het. We waren niet luidruchtig, want wo hid den nog niets op, zeide de jongeman alsof hy' meende, dat dit een excuus was. Voor het onfatsoenlyke gedrag eischte de ambtenaar 10 subs. 2 dagen. Is verschrikkelyk, vond verdachte, ik val er steil van achterover. Maar hy viel niet en zyn optreden was ook niet van dien aard, dat het aanspraken op clementie liet gelden. Zoo werd ook het vonnis 10 subs. 2 dagpn. Na de kermiP. De kermis, ditmaal die in Haastrecht, had ook een onprettigen nasleep voor efn Goudschen jongeman, die 's avonds laat per fiets naar huis terugkeerde. Hy reed zonder licht. Terwyl muggen op het licht komen 1 aanvliegen, hebben juist gedoofde lantaarns 1 een groote aantrekkingskracht voor politie. 1 agenten, maar de man van de wet was in dit geval niet gelukkig, daar op zijn som- matie tot afstappen de fietser nog harder j ging trappên en een heele achtervolging moest worden ingesteld voor de wielrijder eindelyk stond. I 'Het motief? Hy moest om elf uur thuis I zyn en het was al kwart voor twaalf en bovendien had hy een glaasje bier op. Was je dronken informeerde de rechter, waarop het eenigszins vreemde antwoord kwam: neen zenuwachtig. Dat van bier ndet dronken, maar wel zenuwachtig wordt, was een nieuwtje, 't Waa dan zeker ook van wege de zenuwen, dat de jongeman zyn snelheid had vergroot, meende de rechter. Dc verdachte bleek niets te verdienen Het bier had hy gehad. Don moet degene, die op de biertjes ge- füifd heeft, ook de -boete maar betalen, zei- de de kantonrechter, die ƒ5.subs. 1 dag opleefde, nadat het O.M. dat er op wees, dat verdachte -boft, dat hy ook niet wegens dronkenschap terechtstaat, 7.50 subs dagen had gevraagd. Dure grapjes En zoo waren er in deze zitting van klein goed nog meer malle gevallen. Een fietser uit Bodegraven was over den straatweg ge komen op een oogenblik, dat de wielerbaan uitging. Daardoor was hij in de drukt1 eenigszins ln het nauw geraakt. Daarover maakte hij zich zoo nydig, dat hy op een auto afstormde en daarvan het portier openrukte, hetgeen een even gevaarlijke als zonderlinge daad was. Maar het was een daad en het verrichten er van bracht den fietser weer in zyn evenwicht, want verder deed hy niets. Met een schrobbeering incasseerde hy 7.50 boete subs. 3 dagen hechtenis. Een duur grapje werd het ook voor -en chauffeur uit Rotterdam, die op den Klei weg, toen het verleer vast zat, zonder uit te kyken achteruit gereden en tegen een auto, die evenmin terug kon, omdat achter dit. voertuig nog een auto stond, was ge botst. Even kyken was hier geboden ge weest, verklaarde de kantonrechter, die den chauffeur by verstek overeenkomstig den eisch tot 10 subs. 2 dageni veroordeelde en de civiele vordering van 7.50 toewees. Korting. Er was straks iemand, die zêide van den eisch achterover te vallen, maar niet viel, doch wel hevig schrok een koopman, die met een motorbakfiets had geleden, waar van de verlichtingsinstallatie defect raakte. En daar hiermede ale lampen bediend wer den, haalde de eigenaar zich in één slag drie vervolgingen op den- hals wegeits het ryden, ten eerste zonder licht, ten tweede zonder achterlicht en ten derde zonder verlicht nummerbord. Voor het eerste feit vroeg de ambtenaar tien gulden en, voor de twee andere elk vier gulden. 't Is meer dan1 ik van de week verdiend heb en dat voor één kapot draadje, klaagde de man. De rechter toonde begrip en legde 8.— subs. 1 dag en tweemaal 1.— subs. 1 dag op, waarmede de man 13 in zyn zak hield. Hokus pokus Geestig zonder het zelf te beseffen, was een wielrijder, die zonder reflector had ge reden. Hoe het kwam? Wel zeide de man, de reflector zat er op en ze was er af! Dene hokas pokus werd onthuld door dé nadere verklaring, dat hij twee fietsen had. De reflector van de eene had hy op het an dere karretje gedaan en toen by vergissing het andere rywiel genomen. Het kostte hem een gulden. Weer een botsing op hoek by Postkantoor. Gisteravond is op den gevaarlyken hoek WésthavenKorte Noodgodsteeg wederom een aanryding geschied. Een over de West haven passeerende motorryder kwam in botsing met een uit de Noodgodsteeg na derende vrachtauto uit Utrecht. De motor ryder, de 22-jarige bakker A. Lans uit Rot |erdam, had een wondje aan zyn rechter hand. Op de duo zat zyn meisje, de 21-jari- ge winkeljuffrouw J. v. d. Ree, eveneens uit Rotterdam, die viel en een flinke bloe dende vleeschwonde aan haar rechtervoet kreeg. Per taxi is zij naar de Wijkverple ging vervoerd. Na verbonden te zyn, kon ,-ii de reis voortzetten. Tot gemeente-veldwachter benoemd. De heer A. M. Leijenaar, agent van poli tie te dezer stede, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot gemeente-veldwachter te Rhenen. Wedvlucht postduiven. Zondag 20 Juni hield de Postduivenver- eeniging „Het Westen" een concours vanuit Salbris. Afstand 645 K.M. In concours 75 vogels. De duiven werden om 6.30 in vrij heid gesteld. De volorde der prijswinnaars is: P- J. Boer 1, 6, 15, 19, 22, 23, 24; W. j J. de Haan 2, 3, 12; H.Versteeg 4, 26; W. Luynenburg 5; J. v. d. Meer 7, 9, 11, 17; W. Navis 8, 16, 21; iH. L. Tom 10, 18; P. Prevoo 13; Groenendyk 14; J. Radix 20. Aankomst eerste duif Zondag 4.27.06, laatste duif Maandag 10.02.16. Geslaagd bouwkundig opzichter. Voor het le gedeelte van het examen voor waterbouwkundig opzichter van de P. B. en, A. te Arnhem slaagde onze stadge noot, de heer B. J. van Wingerden. AGENDA. Thalia-Theater „Het Spookkasteel". 23 Juni, 8 uur. Oef. E.H.B.O. Rotterd. dyk naby de watertoren. 28 Juni 8 uur Zaal Kunstmin. Ledenverga dering Soc. „Ons Genoegen". 23 Juni 2 uur Gebouw Crabethstraat 3. Ver gadering Kanier van Koophandel en Fa brieken. 24 Juni Hotel d6 Utr. Dom L. Tiende«og Controle Bedrijfsauto's. 27 Juni 10% uur. Aahvang Gewestelijke RemonBtrantsche Broederschapsdag m°t een godsdienstoefening in de Rem. Kerk. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRENNEN. De driedaagsche begonnen. BiesheuvelMeinders nemen de lei ding op punten. -Het startschot voor de driedaagsche, wel ke op de Wielerbaan wordt gehouden, is gisteravond voor een- handjevol publiek ge lost. De wegblyvers hebber, evenwel ongelijk gehad, want reeds op dezen eersten avond nebben de jeugdige renners oen stryd ge leverd en dikwylB een vuurwerk afgestoken, waarmede zy hun „groote" collega's be schaamd zouden kunnen maken. Onmiddeliyk na het begin werd in hoog tempo gereden, dat een kwartiertje werd volgehouden. Daarna probeerden de koppels eikander, door stuk voor stuik een, uitloop- poging te wagen. Opmerkelyk was het, dat het peleton niemand, maar daii ook niemand, een kans gaf om een behooriyke voorsprong te nemen. Er zyn er wel geweest, die het ver brachten, "maar nimmer tot het eind. Lunen-burg toonde zich een vechtjas van groot formaat. Dat Biesheuvel rekening met hem hield, bleek telkens uit de achter volging, die door den Goudschen favoriet, op hem werd ingezet, lie stryd is dan ook dezen avond niet uitgevochten met ronden, maar alleen in de klassementsprints. Bies heuvel onderscheidde zich het meest, dooi de eerste klassementen fraai te winnen. Zooals uit een en ander zal blyken be looft deze driedaagsche heden- en morgen avond een open stryd. De koppels zyn vol komen aan elkander gewaagd en zy bieden den toeschouwers een course, die op een hoog peil staat. Alleen het koppel Schuler- Wensveen heeft onomstootelyk het BewUs geleverd niet mee te kunnen. Ook Hofstede heeft in Scheepbouwer een maat gevonden, die zeer weinig in dezen wedstryd presteert. Het sterke koppel Verhoef-Westbroek uit Utrecht heeft evenmin nog sterke staaltjes laten zien, maar wy hebben het idee, dat he hedenavond toch wel tot een duel tus- schen dit koppel en Biesheuvel-Meinders of de Jong-Rietveld zal komen. Na het goedo begin van gisteravond zal ook de belang stelling voor heden- en morgenavond wel grooter zyn. De stand luidt: 1. Biesheuvel-Meinders 12 pt.; 2. Verhoef-Westbroek 11 pt.; 3. v. d. Meer-Verburg 6 pt.; 4. Lunepburg-Pappers 6 pt.; 5. E. de Jong-Rietveld 4 pt.; 6. Was sing-van Vliet 3 pt.; 7. Hofstede-Scheep bouwer 1 pt.; op 1 ronde: 8. Schuier-Wens- veen 0 pt. Afgelegd 78 K.M. 833 M. WATERPOLO. Zwemkring Gouda. Voor den Zwemkring Gouda werd gister avond gespeeld de wedstryd De Gouwe 2 Boskoop' 1—0. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 23 Juni. Aangevoerd 453 partyen. Pry zen: m. r.m. le kw. 2325; 2e kw. m. r.m. 2022; zware 26. Handel matig. WISSELKOERSKN. 22 Juni. 23 Juni. Officieel. Londen 9.— 8.997» Berlyn 72.95 72.94 Parys 8.11% 8.10% BrusSel 30.71% 30.71 Zwitserland 41.72% 41.72 Kopenhagen 40.17% 40.16 Stockholm 46.40 46.37% Oslo 46.22% 45.20 New-York 1.81% 1.81% Praag 6.— 6.34 Prolongatie 1, Part. disc. V-, Dag geld K, Re gistermarken 37%, Crediet Sperrmarken 16%, Effectensperrmarken 16%, Reismarken 62, Bankpapier 44%. Beureoverzicht. Vaste markt. Kalme affaire. Later lichte reactie. Philips vrU aanzienlijk hooger. Beleggingen prijshoudend. Amerikanen vast. De beurs droeg heden een uitgesproken vast karakter, waarby de vanmorgen reeds venomen hoogere koersen onveranderd ge handhaafd' bleven. Eén fonds als Philips ging zelfs nog boven het peil van hedenmor gen uit en kwam op 321. Eenerzyds vormt net nbg steeds onopgeloste conflict m de Amerikaansche staalindustrie een remmen de factor, anderzyds ontving de markt eenigen steun van Fransche zyde, waardoor een ^ast aspect ontstond. Het meest be sproken feit was echter de samenstelling van het nieuwe Kabinet Colyn, waaraan vele bespiegelingen werden vastgeknoopt, met name ten aanzien van de bezetting van de portefeuille van economische zaken. Be paalde meeniiigen welke in verband hier mede werden vastgeknoopt aan onze toe komstige monetaire politiek, vonden haar weerlegging in de beleggingsmarkt welke rustig en pryshoudend gestemd was. Dat'de beurs over het algemeen een beter aspect droeg, vond tenslotte ook zyn oor zaak ïn Wallstreet, waar de affaire welis waar opnieuw van geringe beteekenis was, maar waar eenige fondsen toch beter ge disponeerd waren. Ook hier bleef de handel zeer kalm. WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige ver anderlijke wind, later uit oostelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer behoudens kans op on weer, Iets warmer

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4