JNIE A I andel NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN COUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLÉ, WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena. No. 19553 Vrijdag 25 Juni 1937 76e Jaargang bit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen I aaao I r. Een wreedaardige maskerade. n SES VAN STAAL VLOOT NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Jaarvergadering te Haarlem. Prins Bernhard tegenwoordig. Ir. Plate en Jhr. van Karnebeek over de positie van ons land en de ontwikkelingsmogelijkheden. BERGAMBACHT, BERKENWOUDK, BODEGRAVEN, BOSKOOP, HJEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, I MAC. LANE boven 14 jaar. uur MATINEE. i, gekleurde i het zjj zonder zelfverheffing ge- I f hult HOOFDSTUK II. het FEUILLETON. TELEF. 3316. (Wordt vervolgd). ■IWlJ "V Op nde en tijger, charme. en dat „DE ?ilm tot een N GLAS TEN Naar het Engelsch. van ons land in de wereld, en de ontwikke lingsmogelijkheden, in de naaste toekomst. De verklaring van den genoemden, titel is veel ouder dan ik, dat hebt u wel ge zien, hè. Zuster? Nu, toen heeft Hugh het studeeren er aan gegeven en is hij gaan boeren. Daar heeft hij dan nog niet zoo INDEN. I I I PAMIROFF, filmwerken r. Wildernis” IG 30 JUNI er Rede Ir. Plate Indien de rede,, welke ik voor U mag uit- «preken aldus Ir. Plate conform het gebruik een titel moet dragen, zou ik daar voor den naam van een bekend Follandsch lied willen kiezen: „In naam Oranje, doe open de poort!” Spr. behandelde in zjjn rede de positi 'i Is vrijheid, vrede en vriendschap, In de woorden en in de boeken; Maar 't herte zit vol wargespin. Vol twist en tweedracht zoeken. G GEZELLE in Senaat» en Humor. W. t/m MAANDAG en PICK POWELL jke Marinefilm. titelt. Daar hoef je niet op aan te drin gen, zei Violet. Ik zou dien jongen man niet graag uit den droom helpen. Daarmee begatfen de meisjes zich ieder aan de vrijwillig op zich genomen taak. zoo knap geweest op school; vandaar dat mijn man en ik een spaarpotje had den gemaakt, om hem naar College te sturen. En daar had hij zich al zoo eer- aanwijzing zou geven omtrent haar iden- vol onderscheiden, toen mijn arme man j ineens''met blindheid bezocht werd. Hij Ook de aanriemerij typisch Neder- landsch bedrijf zou er wel by varen. Onder voorzitterschap van den. heer Ir. A Plate is heden te Haarlem de jaarlyk- 8che algemeen© vergadering aangevangen vim de Nederlandsche Maatschappij voor Np verheid en Handel. Als gasten waren aanwezig Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, de heer W. van Lieunt, loco-burgemeester van Haarlem, Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Vel- sen, Dr. T. P. v. d. Kooy, chef van de af- deeling Economische Voorlichting. De heer Ir. A. Plate uit Rotterdam werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Hij stelde voor een telegram van hulde te zen den aan H. M. de Koningin en aan do Be schervrouwe der maatschappij Prinses Ju liana, met welk voorstel de vergadering zich ónder applaus accoord verklaarde Vervolgens deelde hij mede, dat het hoofdbestuur besloten had voor te stellen dén oud-secretaris, den heer K. C. Honig en het lid van het hoofdbestuur den heer A. Spanjaard, oorzitter van de commissie van bezuiniging, te benoemen tot leden van verdienste, welk voorstel eveneens onder applaus werd aangenomen, waarna de heer Spanjaard, mede namens den heer Honig, •’oor de toegekende onderscheiding dankte Te ruim tien uur arriveerde Jhr. Mr. Dr H. A. van Karnebeek, Minister van Staat en Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland. Even later arrveerde in een hofauto on vergezeld van zijn adjudant, ABONNEMENTSPRIJS s per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ315. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie 'Pelef. Interne. 2745. Postrekening 48400. Een half uur later had Trevanlon zijn paard gezadeld en reed hij in zijn ma- cklngtosh naar het naastbljzijnd tele graafkantoor en de meisjes waren dus alleen op de haar onbekende hoeve met den hulpeloozen ouden man en diens zieke vrouw. Ze hadden een korte woordenwisseling: Ik voél mij tegenover je ouders ver antwoordelijk voor jou. Violet, had Mad ge met heftigheid verklaard. Ze hebben je aan mij toevertrouwd. Als ze van dit I ondernemen van je afwisten, zouden ze I het allerdwaast vinden en ze zouden het; mij zeer kwalijk nemen, dat ik het toe gelaten had Maar, Madge, vergeet niet, dat ik een-en-twintig ben. Ais ik hier wilde I blijven om die vrouw te verplegen, zou je daar niets aan kunnen veranderen. Bij deze ontnuchterende woorden kwam Madge tot een vergelijk: ze zou Violet dan nog vier-en-twintig uur haar gang laten gaan, als ze tenminste na dat ultimatum met haar de boerderij zou verlaten en Hugh Trevanlon geenerlei schap mocht willen zenden aan uw vrien den, stelde Trevanlon voor, terwijl ze alle drie naar den regen stonden te kijken» Madge teleurgesteld, Violet met ge mengde gevoelens en hun gastheer met een soort voldoening. U kunt er niet aan denken, om te vertrekken, zei hij. Al zouden de wegen ook begaanbaar zijn, wat nog in geen paar dagen het geval is, vooral niet voor fietsers, dan zoudt u zeker rheumatische koortsen of long ontsteking opdoen. En er is hier geen enkel vervoermiddel In de buurt. Ik zelf heb mijn paard, maar geen rijtuigje. Zoo- als ik u nog eens zeg: met genoegen wil ik een telegram voor u wegbrengen en voor vandaag zult u zich moeten tevre den stellen met de kamer boven. De meisjes moesten zijn raad wel vol gen en heel onschuldig zei Violet: Als u dan zoo goed wilt wezen, dan moet u maar liever aan den dominé te- legrafeeren, dan aan mijn familie. De dominé van Pentland is de welwillend heid in persoon en iemand, die alles even verstandig opvat Die dominé was de vader van Madge. Hebt u papier en inkt? vroeg deze dan ook en volgde Trevanlon naar een soort binnenkamer. Violet dacht intusschen: Ik heb zoo genoeg van het conven- tioneele, beuzelachtige leven in onze kringen, dat ik met genoegen hier Altijd zou willen blijven; tenminste, dat komt mij zoo voor. Of ik gelukkig zou zijn?... Och, dat kan ik immers niet meer hopen of verwachten Maar in zulk een mooie omgeving en met zoo’n kalm, maar wat moet worden gedaan om de nog steeds hoogst ernstige werkloosheid te overwin nen, steeds weer komt men tot de conclusie, dat voor Nederland een duurzame oplos sing veel meer buiten dan binnen onze grenzen ligt. Ik vestig de aandacht op h*et belang van uitbreiding onzer reedery, welke een on evenredig kleine plaats in de wereldvloot inheemt en die het aanknoopen van nieuw* Van het gety profiteeren Wij moeten van het getij profiteeren en met het oplooper, van de marict onzen in voer durven verruimen. De economische bloedsomloop eischt nu eenmaal een bewe ging in twee richtingen. Ook de abnormaal groote goud-toevoer naar ons land blijft aanleiding geven tot het stellen van de vraag of sterker verruiming van den jmport van goederen geen aanbe veling verdient. In dit verband moét ook gewezen worden op hervatting van onze taak ivan kapitaal- exporteur. Maar er is een andere zaak, welkr vooral de aandacht vraagt. In het verleden, is in bedrukte tyden het kenmerk van Nederland steeds geweest: „promoter”-schap en durf. Een, juiste opvatting de ordentngs- idee als reactie op de individualistische maatschappy-opivattingfcn uit het verleden zou er juist toe moeten leioen otn door meer samenwerking tot goedkooper pro ductie te komen. Daarmee zou men vooral op het gebied van onzen export succes kunnen oogsten. Ook brengt het belang van ons land mede, dat het heele vraagstuk van ordening niet in de eerste plaats nationaal wordt be zien, maar vooral in verband wordt ge bracht met onze buitenlandsche verhoudin gen. Hoe meer men het vraagstuk van onze economie belicht en hoe meer men nagaat, gang bedreigd werd, moesten maat- I regelen getroffen worden, om de nationale productie-organen te beschermen. Nu de conjunctuur stijgend is, is het I voor .een klein en dichtbevolkt land met I hooge levenseischen een zaak van het aller- I I grootste belang om van veel maatregelen, I welke in de scherpe conjunctuurdaling hun rechtvaardiging vonden, wr af te komen, om door nivelleering van het binnenland sche prijsniveau met het buitenlandsche de baan voor export glad te maken. By goedkooper leverfSstandaard en meer buitenlandschen handel wint menig bedrijf meer dan by behoud van een door over heidsmaatregelen opgeschroefde binnen land sche markt. Opnieuw moeten wy met onze producten op groote schaal er uit! JCAUA VA «AJAUlft VVV1V1A1U 4.1DVC14 AAA UCU AAA de kussens. Alles in het vertrek was weer even netjes en ordelijk. Ik ben verpleegster, zei Violet met haar vriendelijke, zachte stem en reikte de patiënte de hand. Ik ben toevallig hierheen gekomen, is dat niet eigenaar dig? Zoo pratend zette ze zich naast de blijkbaar eenlgszins verlegen en althans zeer zenuwachtige vrouw, die wel twintig jaar jonger was dan haar man en even blond en teer leek, als haar zoon donker en sterk was. Ik ben toch zoo’n rem op mijn jon gen dat kwelt mij nog het meest, klaag de zij. En Violet kon haar maar niet troosten in dezen grief. Hij had het zooveel verder in de j wereld kunnen brengen, Zuster, ging zij voort na een korte pauze. Hij is altijd ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den beaorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjalag op den prijs. liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel ageer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prfla. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Bobk handelaren, Adverten tiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. 3 Niet mooi?. Om thee te schenken en om naderhand voor de arme zieke te doen, wat Ik kan? Wees toch niet zoo raar. Dat Is niets voor mijn goede, lieve Madge, ik ben immers ook niet meer de Violet, die je hebt gekend? Dat heb je daar straks al verteld. Madge bleef zich verbazen over de wijze, waarop haar vriendin met haar gastheer sprak, of ze geheel gelijken wa ren; want, ofschoon Hugh Trevanlon wel vertelde, dat hij college geloopen had, was hij toch maar een pachter en gaf hij meer dan eens blijk van zijn min achting voor het nutteloos leven van de aristocratie. Madge zou er dan ook op zijn blijven aandringen, om zoo gauw mogelijk te vertrekken, nadat zij bij de zieke waren geweest, en alles voor hun gastheer in orde hadden gebracht; maar, ofschoon net onweer nu wel opgehouden was, viel de regen toch nog bij stroomen neer. Ik zal naar het telegraafkantoor in Bodlan End rijden, als u soms een bood- De verklaring van den genoemden, titél komt dan by de conclusies vanzelf voor den I dag. I Een' terugblik in, het verleden brer.g* en j xele markante factoren naar voren, waaruit de groote welvaart, welke ons volk tot vóór de crisis genoot, rechtstreeks is te verkla- ren. De ligging van ons land aan den Nooru- Westelijken kop van Europa, tusschen de politiek en economisch eertijds machtige landen van Centraal-Europa en het centrum van het Engelsche Wereld-Imperinm, bracht ons midden in een sterk economi- schen trek. Het bezit van eigen rijke koloniën stimu leerde dien trek. Da aard en talenten van ons volk maak ten het mogelyk, dat het de taak, welke het door de geografische omstandigheden scheen te zijn, opgelegd, uitmuntend kon vervullen. Niet alleen de ijver en bekwaamheid maar zeer zeker ook de rust, welke onze landaard kenmerkt, waren eigenschappen van beteekenis, zonder welke Nederland zyn rol in het verleden niet zóó voortreffelijk had kunnen vervullen als wy het in werke lijkheid het zij zonder zelfverheffing ge- I constateerd hebben gedaan. „The most quiet, the most intelligent and calculating people in the world”, zeide mij eens een Engelschman, die ons volk kende. Zonder de genoemde eigenschappen had Nederland, liggende in het brandpunt der politieke spanningen en militair hoogst kwetsbaar, zich in den wereldoorlog niet neutraal kunnen houden. Aan dit alles is het ook te danken, dat wij langer dan een eeuw onze onafhanke- lykheid en ons prestige op politiek rehied zoo ongerept hebben kunnen beWaren De wyze waarop het beheer over onze koloniën steeds werd gevoerd, verhoogde nog de beteekenis van onze rol als trustee. Een, en ander was en is nog voor ons volk van eminent belang. Het zal dit ook voor de naaste toekomst blijven, ook nu de omstandigheden anders zyn geworden. Bij de dalende conjunctuur na 1929, toen onze afzet overal gevaar liep en de invoer veelal op abnormale wijze plaats vond, waardoor menig gezond bedrijf met onder- I handelsrelaties zou kunnen bevorderen. werkzaam leven en dan met al die heer lijke dieren en bloemen om mij heen, zou Ik althans heel tevreden kunnen zijn. Jhi. Ir. Röell, Prins Bernhard, die aan den ingang van de gemeentelijke concertzaal ontvangen werd door den secretaris der maatschappij, Mr. Bierens de Haar, die <i0m binnenleidde. a oen de Prins binnenkwam, verhieven alle aanwezigen zich van hun zitplaats on heetten hem met een hartelijk applaus welkom. De Prins nam op het podium, naast den voorzitter, plaats, waarna Ir. Plat* zij" openingsrede hield Indirect zou de industrie hiervan de vruch- I ten kunnen plukken. Door meer bekendheid in verre landen zou voor den Nederlander ook de kans op het verkrijgen van conces sies op verschillend gebied kunn^i worden vergroot. Ook de aanriemerij typisch 1...«1 kil „C De buitenlandsche handel. Zeker wordt in de laatste jaren van re- geeringszyde veel gedaan om onzen buiten landschen handel meer kansen te bieden. De organisatie van den economischen voorlichtingsdienst, welke ik vaak door hen, die ermede in contact staan, hoor prijzen, de goed opgezette en uitmuntend geleide handelsmissie naar Zuid-Amerika zijn re cente voorbeelden van regeerings-activiteit in goede richting. Wellicht bestaat er aanleiding om op overeenkomstige wyze ook andere gebieden te doen bezoeken. Heerscht in ons volk in verhouding tot het getal nog dezelfde fantasie om zyn ge luk te durven wagen in het gedeeltelijk on bekende en om niet alles vooruit in winst gecalculeerd te willen zien Staan er naar verhouding genoeg jonge energieke mannen ter beschikking om op exploratie uit te gaan in voor onzen handel onbekende gebieden? Zjjn er voor zulk werk genoeg krachten met durf en gezond verstand, goed en prak tisch geschoold zonder al te veel geleerd heid, welke slechts remmend werkt? Schiet ons onderwijs misschien tekort door juist teveel aan kennis te willen ge ven? En kregen waar zij in voldoende getale aanwezig zyn onze jonge moedige men- schen rykeiyk hun kansen? Worden zy gesteund en uitgezonden door hen, die door hun plaats in industrie en handel daarvoor de aangewezen personen zijn? Doet ook nog in voldoende mate de oude spreuk: „De cost gaat voor de baat uit’’ opgeld, of zjjn wij langzamerhand zoo knap geworden, dat wij meenen, dat het econo mische vak in de praktijk gelijk staat met het ingenieursvak, dat alles op papier voor af haarfijn leert berekenen en geen risico!s tolereert? Spr. stelde dit alles vragenderwijs aan de velen, die deze materie kunnen beoordeelen. beter dan ik zelf en van wier daden de toe komst van ons volk in zoo belangrijke mate afhangt. Want die toekomst, waarbij spr. in de eerste plaats denkt aan het nijpende vraag stuk van de werkloosheid, wordt nu vooral beheerscht door hetgeen Nederland buiten zyn grenzen zal presteeren. Binnen on?e grenzen is op het gebied van werkverschaffing en werkverruiming ongetwijfeld nog wat te doen, maar men be denke, dat Nederland op het gebied van Madge had het toezicht over de huis houding en de zorg voor den ouden man en Violet ging naar boven en tikte aan de kamerdeur van de zieke. Op een met zwakke stem uitgesproken „binnen”! vond zij een vrouw van een jaar of vijftig overeind zitten in bed in technische outilleering in veel opzichten het buitenland decennia vóór is. Bij ons ligt het accent veel meer buiten de grenzen en het is zaak daarvoor de volle belangstelling te wekken. De tyd is thans overrijp om op alle mogelijke wyzen te trachten onzen buitenlandschen handel te vergrooten. Rede van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. Vervolgens sprak Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissa ris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, als leider van de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika over de resultaten van deze missie. Spr. dankt den voorzitter voor de heusche wyze, waarop deze hem heeft ingeleid, en dankt tevens Prins Bernhard voor het feit, dat deze de tweede voordracht van spr over dit onderwerp heeft willen by wonen. Daar uit blijkt de belangstelling van Z. "K. H. voor het werk der missie. Spr. kan zich voorstellen dat juist deze maatschappij groote belangstelling heeft voor de resultaten die de missie in Zuid- Amerika heeft verricht. Door de uitnoodiging om hier te komen spreken te aanvaarden, heeft spr. de lyn Goorgetrokken, die hy gevolgd heef, door het aanvaarden van de groote nationale op dracht, die hem had bereikt. Niet zonde i eenige aarzeling heeft spr. deze uitnoodi- ging aanvaard, omdat de hier aanwezigen beter met handel en nijverheid op de hoogte zijn dan hyzelï. Het doel van deze missie was het doen van een economische verkenning- op in dustrieel, monetair, economisch, politiek financieel en landbouwkundig gebied. An deren. waren ons met dergelyke ecwmnw- sche verkenningen voor geweest. De missie heeft groote landen bezocht, zich bewogen in groote verhoudingen, om den hoorders daarvan een denkbeeld te geven, wyst spr. erop, dat Brazilië vier en een half maal zoo groot is als Nederlandsch- Indië, een enorm gebied met groote ver scheidenheid, van landschap, grondstoffen en, bevolking. Brazilië is een grondstoffen reservoir, en staatkundig een federatie van afzonderlijke staten, elk met een uitgespro ken lokaal onafhankelykheidsgevoel. Toch vormt het land waarschijnlijk nog onder den invloed van de monarchie, die er van 1808 tot 1889 heeft bestaan, een politieke en economische eenheid. Argentinië is anderhalf maal zoo groot ala Nederlandsch-Indië. Het toont minder verscheidenheid dan Brazilië, doch in tegen stelling tot Brazilië heeft het een zuiver blanke bevolking en vormt het een gecen traliseerde staat, die overwegend agrarisch is. In tegenstelling ook tot Brazilië waar men twee middelpunten heeft, concerteert zich in Argentinië alles rondom een punt, de hoofdstad Buenos Aires. verkeerd aan gedaan, zei Violet. En ter wijl ze alles heel handig voor de patiënte in orde bracht, schilderde ze af de ge varen, waaraan studeerende jongelui bloot staan. Mrs. Trevanlon luisterde vol aandacht en verrassing en zei eindelijk: U praat als een vrouw van ervaring Zuster, en toch zult ji misschien net even twintig zijn? Ik ben een-en-twintig, maar een paai- maanden verpleging op en naolj het slagveld geeft je zoo’n kijk op het leven, al is het dan ook niet van den vroolijksten kant. De zieke vatte ineens haar hand en vroeg smeekend: O, u zult toch bij mij blijven, tot ik weer beter ben? Mijn zoon zal wel zor gen, dat we gauw weer een dienstbode krijgen; dan hoeft u geen ruw werk meer te doen. Vanmorgen nog juist, toen hij mij kwam vertellen, dat die twee f vrouwen ons in den steek gelaten had den, was ik zóó wanhopend, dat ik niets liever wenschte, dat hij mij zóó maar zou laten liggen. Nu is u hier net als een zonnestraal komen binnenvallen en ik vind het leven ineens weer schoon. U blijft toch, nietwaar? We zullen zien, antwoordde Violet ontwijkend. Maar terwijl zij op aanwij zing van mrs. Trevanlon lakens en hand doeken, die zoo heerlijk naar lavendel roken, voor haar en Madge uit de kast haalde, voelde ze een sterk verlangen in zich opkomen, om de patiënte „er door heen te helpen”. (iOlKOIE COURANT.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1