Beurs van Amsterdam. Het is een fout, geheel Zuid-Amerika over een kam te scheren, want Chili, dat 20 maal zoo groot is als Nederland, vertoont een geheel ander beeld. De bevolking is er meer gemengd en het zuidelijk landbouw- gedeelte heeft een sterk Duitschen inslag. Het mpest sprekende feit in het. economi sche leven van vroeger is de salpeter en zijn de nitraten, die in Chili zulk een be langrijken rol hebben gespeeld. Men kan van deze landen een overwegend agrarisch export verwachten, maar juist in den laatsten tijd zien wij een opkomende industrialisatie, mede onder invloed van de in den oorlog opgekomen behoefte van zelf voorziening, mede ook van het algemeene streven naar autarkie en de economische politiek, die op een actieven handelsbalans De industrialisatie heeft zich niet in alle landen op dezelfde wijze ontwikkeld. In Brazilië waar1 zij het verst gevorderd is, beperkt men. zich al niet meer tot ver- bruiksproducten, maar worden ook al ka pitaalsproducten en halffabrikaten geprodu ceerd. Vele fabrieken worden gedreven door bekwame energieke menschen en zijn gped ingericht dn. Uruguay staan de zaken heel anders Men schijnt daar toch in hoofdzaak agra risch exportland te willen blijiven en men houdt rekening met den invloed die een be teugeling van den import op den export zou kunnen hebben. In Argentinië doet zich hetzelfde verschijnsel in mindere mate voor. Ook hier schrijdt de industrialisatie voort, maar de belangen van den export, beheer- schen nog de situatie. In Chili heeft de industrialisatie daaren tegen groote afmetingen aangenomen. Spr. wijst uitvoerig op deze verschillen en op het streven naar bescherming, die met in dustrialisatie gepaard gaat, en ook op de' invloeden, die daarbij een. rol spelen. We staan in deze landen tegenover een geweldige concurrentie niet alleen van Engeland, Amerika en Italië, maar ook van Japan, Duitschland, België en Tsjecho-Slo- walqje. In Brazilië en Chili heeft Duitsch land een voorsprong, maar in Argentinië hebben wij een voorsprong van èOI procent door de daar voor ons geldende deviezen- regeling. De machten in Zuid-Amerika zijn voor het grootste deel prysmachten en men zegt vjel, dat onze producten niet bepaald goed koop zijn- Voor dit algemeene beeld kwam de mis sie te staan en daaruit moest zjj haar con clusies trekken. Zij is van meeding dat er voor ons land geen reden is otn negatief tegenover deze landen te staan. E zijn nog hiaten genoeg, die de productie van ver- bruiksartikelen, afgescheiden van wat er nog aan halffabrikaten en kapitaalgoederen kan worden bereikt. Ook voor onze metaal industrie en scheepsbouw zijn er nog moge lijkheden en het is de overtuiging van de missie, dat met noodige persoonlijke contact voor onze export hier veel bereikt BUITENLANDSCH NIEUWS. De huidige toestand in Spanje. Indrukken van den Spaanschen zaakgelastigde in ons land vah een dienstreis naar Spanje. De Spaansche regeering vastbeslo- te overwinnen. Verleden week heeft de Spaansche regee ring voor het eerst na het optreden van het kabinet-Negrin al haar diplomatieke verte genwoordigers in het buitenland te Valen cia bijeengeroepen voor het houden van een De Spaansche zaakgelastigde in ons land, de heer J. M. de Semprun Gurrea, is eer gisteren .van deze bespreking uit Spanje in ons land teruggekeerd en heeft gistermid dag in het gebouw der Spaansche legatie gehouden persconferentie eenige mededee- lingen gedaan over de door hem tijdens deze reis opgedane ervaringen en indruk ken. Daarbij wees hy er ter inleiding op, dat by Spanje had verlaten enkele maan den na het uitbreken van den burgeroorlog, dat hy als Spanjaard wellicht een andere kijk op vele dingen zou hebben dan buiten staanders, doch dat hij meende, lang ge noeg buiten Spanje te hebben vertoefd om eenige indrukken tot de gebeurtenissen al daar te kunnen nemen en deze uit algemeen- Europeesch oogpunt te kunnen bezien. Teneinde zijn ervaringen zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven' verhaalde hij uit voerig het verloop van zyn reis door het regeeringsgetrouwe gebied. Vier of vijf maal per week onderhoudt de Fransche Luchtvaartmaatschappij Air France een dienst van Marseille of Toulouse naar Bar celona en verder naar Valencia en Alicante. Aangezien al deze vliegtuigen echter vol geboekt waren moest de zaakgelastigde, die in gezelschap van, zijn echtgenoote reisde, de reis per trein maken. Zonder bijzondere moeilijkheden heeft hy Valencia bereikt. Wat hem wel als het meest abnormale had getroffen, was de normale wijze, waarop het leven daar voort gang heeft en de intensiteit, waarmee in deze stad geleefd werd. In normale om standigheden nog geen 500.000 inwoners hebbend, zijn er thans, nu regeering, depar tementen en leger-autoriteiten er him ten ten heibben opgeslagen, bijna een, jniHioen menschen bijeen. Ben druk (verkeer krioelt door dei straten, niet alleen overdag, maar den geheelen nacht door, want ook de tram- dienst wordt des nachts niet gestaakt, men Spaansche gewoon te in de café's en deze zyn tot laat in den nacht dicht bezet. Theaters, cabarets en bioscopen zijr geopend, en alleen de vele uniformen"" van soldaten en officieren als mede hier en daar de ruïne van een bij een der bombardementen getroffen huis her innert eraan, dat er oorlog heerscht. En zelfs in Madrid, dat direct achter het front ligt, gaat het leven in dezen vorm voort. Op enkele plaatsen worden naast vernielde huizen nieuwe gebouwd en men is thans be gonnen aan een werk, waarover men in normalen tijd tientallen jaren gepraat heeft en, eens per half jaar in den Cortez over de batteerde, n.l. de voltooiing van den recht- streekschen dubbelen spoorweg tusschen Madrid en Valencia. Te Valencia had de Spaansche zaakge lastigde niet alleen besprekingen gehad met den minister-president Negrin, den minister van huitenlandsche zaken Geral en diens voorganger Del Vayo, doch ook waa hij ontvangen door den president der republiek Azana. Zyn indrulf van deze besprekingen met regeeringspersonen samen vattende verklaarde hy, dat de regeering niets liever wil dan de republikeinsche grondwet eer biedigen en te doen eerbiedigen, evenals d persoonlijke vrijheid en de gewetensvrij heid. Men wil een strikte handhaving van de rechtsorde der democratische reppbllek, gebaseerd op sociale rechtvaardigheid. In grijpende sociale hervormingen zyn noodlg maar ook deze wil men slechts tot stand brengen binnen het kader van de wet en de constitutie. Voorts is de regeering vastbesloten den oorlog te winnen. Dat wil zeggen dat zy zich met al haar kracht verzet tegen elk denkbeeld van bemiddeling of van een over. eenkomst met dè rebellen. Zij wil haar over winning met rechtvaardigheid en edelmoe digheid gebruiken, doch zy aanvaardt slechts de volledige onderwerping der re bellen aan het wettig gezag. Daartoe za! de regeering geen poging ongedaan laten Een der voornaamste maatregelen om dit doel te bereiken is de vorming van een hecht en goed uitgerust republikeinsch le ger, dat thans reeds een realiteit is, en dat elke maand, welke de oorlog langer duurt, beter geoefend en uitgerust, grooter van omvang en sterker wordt. Men is bezig uit de belangryke industrieën en grondstof- bronnen, waarover men in het regeerings- gebied beschikt, een eigen nationale en van het buitenland onafhankelijke oorlogs industrie op te bouwen, waarvan men bin nenkort resultaten kan verwachten, en wat het aantal strijdbare mannen van republi keinsche overtuiging in het regeeringsge- bied betreft, beschikt de regeering over een schier onuitputtelijke reserve, die geleidelijk opgeroepen en geoefend wordt om het re publikeinsche leger aan te vullen, het leger, dat thans een sterke eenheid is, sedert alle milities en andere onafhankelijke formaties, die bij het uitbreken van den opstand, toen het grootste deel van het <>ude leJ?er «k re' geering verried, gevormd moest word« erin zijn opgenomen. Tijdens de aanwezigheid van de heer de Semprun te Valencia viel Bilbao. Uit een oogpunt van sentiment beschouwde men. dit als een groot verlies, strategisch achtte men het echter van geen beteekenis. BELGIS. Frontisten zeggen overeenkomst met Rexisten op. De overeenkomst, die tusschen de Rexls ten en Vlaamsch-Nationalisten bestond, is geschorst. De leider der Vlaamsch-Nationalisten, de Clerq, heeft aan den Rexistenleider, Degrel- le, een telegram gezonden, waarin hij zegt: „lk wil U mededeelen, dat ik in verban 1 met de houding van Rex gedurende de laat ste weken, en meer in het bijzonder die van de Rexistische parlementsleden ten aanzien van de amnestie, en thans by de betoogin^ te Brussel, de overeenkomst \oorloopig als niet bestaande beschouw totdat onze weder- zydsche standpunten zullen zyn opgehel derd." Degrelle heeft de ontvangst van deze mededeeling bevestigt en zich met <le schor sing accoord verklaard. VER. STATEN."' Het overleg van Van Zeeland met President Roosevelt. DeBelgische premier Van Zeeland, die een reeks gedachtenwisselingen heeft gehad met President Roosevelt, heeft gistermorgen ge durende twee uur geconfereerd met staats secretaris Hull en is daarna naar het Witte Huis gegaan om een afscheidsbezoek te brengen aan Roosevelt Staatssecretaris Huil heeft tegenover journalisten verklaard, dat het misschien noodzakelijk zou zijn de besprekingen nog te verdiepen. In de pers leidt men hieruit af, dat de gedachtenwisselingen van diep- gaanden gedetaileerden aard zyn geweest. Van Zeeland heeft medegedeeld, dat hy in zyn besprekingen met Huil zoo veel on derwerpen, die overweging vereischen be sproken heeft, dat hy in afwijking van het oorspronkelijke program Dinsdag a.s. we derom een ontmoeting met Huil zal hebben, den tusschenliggenden tyd zal hy in New- York doorbrengen. In een gesprek met journalisten heeft van Zeeland medegedeeld, dat by zyn bespre kingen met Huil de verschillende aspecten van den internationalen economischen en politieken toestand bestudeerd zyn met het oog op de mogelijkheid van vermindering der belemmeringen voor bet herstel Van den internationalen handel. Hij heeft van Huil de verzekering gekregen, dat de Vereenigde Sjlaten volledig zullen medewerken. De bei de heeren hebben verder gesproken over de vra^JVan de beste werkwijze bij de bestu deering van den toestand. Van Zeeland ver klaarde geen onmiddellijke en zeer concrete resultaten van deie besprekingen te ver wachten. Hij zal Huil Dinsdag opnieuw ont moeten. Uit Belgische bron wordt verder verno men, dat Van Zeeland en Huil het over de meeste besproken punten eens waren. Hier uit moet men echter niet'afleiden, dat bin nenkort een economische wereldconferentie zal worden bijeengeroepen, want deze moge lijkheid ligt nog ver in het verschiet. Uit dezelfde bron verneemt men, dat het niet zoo zeer de politieke als wel de econo mische omstandigheden zijn, die een der gelijke conferentie verhinderen. Men lenkt dan ook blijkbaar in de eerste plaats aan de verbetering van den economischen toestand en Belgische kringen achten de medewer king der Vereenigde Staten daarbij onmis baar. DUITSCHLAND. Nieuwe arrestaties van predikanten. Vandaag wordt uit Berlijn gemeld, dat wederom circa vijftien predikanten en lee- ken-adviseurs van de oppositioneele belyde- niskerie zijn gearresteerd, o.a. ds. Müller uit Dahlem. Alles wordt gedaan om te verhinderen, dat de arrestaties in het openbaar bekend worden. Zy, die ervan verdacht worden, dergelijke berichten aan de huitenlandsche pers te hebben verstrekt, stéllen zich bloot aan arrestatie en opsluiting zonder vooraf gaande iveroordeeling. Behalve ds. Midler zouden ook ds. Rathe- nau en ds. Bochum uit Berlijn in arrest zijn gesteld. Voorts ds. Lucking uit Westfalen, ds. Rentdorff uit Mecklenburg en ds. Iwans uit Oost-Pruisen. In totaal zouden tot dus verre zes en zestig predikanten, zyn gear resteerd, ofschoon eenigen later misschien weer op vrye voeten zyn gesteld. Acht arrestaties zyn gisteren verricht na een bijeenkomst te Berlijn van den Ryks- broederraad. De gearresteerden zyn de zes bovengenoemde predikanten en ds. Beck- mann benevens den juriddschen adviseur Perela. BINNENLAND. Feesten ter eere van Jan Pz. Coen. In zijn geboorteplaats Hoorn. Wanneer ge Hoorn niet kent, dan kent ge toch wel een der groote zonen dezer Westfrlesche stede: Jan Pietersz. Coen. Zijn rol in de vaderlandsche historie is voorwaar geen geringe geweest: als grondvester van onze macht in Indlë en als stichter van Batavia, dat hij deed verrijzen op de putnhoopen van Jacatra, was zijn optreden voor Nederland van vérstrekkende beteekenis Welnu, het is dit jaar drie en. een hal ve eeuw geleden, dat Jan Pieterszoon Coen, die later Gouverneur-Generaal van Ned.-Indlë zou worden, in Hoqrn het levenslicht aanschouwde. Dit feit, reeds eerder in tegenwoordigheid van Z. Exc. dr. H. Colijn officieel 'herdacht, wilde Hoor'n bevolking feestelijk uitleven t|n zoo werd besloten tot het organiseeren van Coen-zomer feesten, welke aanvangen Woensdag 30 Juni a.s. en zullen voortduren tot en met Zondag 4 Juli d.a.v. Men heeft zich opgemaakt om dit eep nationaal feest te doen zijn, waarop uit alle oorden van den lande bezoekers worden verwacht, een feest, waarop veel te genieten zal zijn en waaraan het Indische cachet niet zal ontbreken. Wij noemen hier de Indi sche tentoonstelling in de Parkzalen en het Indische marktplein, waar voorstel lingen worden gegeven van Indische dansen met gamelanmuziek, wajang, enz. De aankomst van Coen in de haven, de opvoering van het historisch openlucht spel „Onze groote zoon", waaraan hon derden. personen medewerken, de groote historische optocht, het zijn even zoo I vele hoogtepunten uit deze feestviering, welke met tal van andere attracties, harddraverij, verkeersweek, singelloop, Westfriesche koifiétafel enz. is omweven. Deze dagen beloven te worden hoogtij dagen voor de natie en dus rechtgevende op de belangstelling van heel Nederland. Wanneer ge Coen kent uit onze histo rie, waarom zoudt ge dan ook niet eens kennis maken met de Coenstad? Veel is er, dat herinnert aan. tijden van weleer, trotsche en mooie gevels spreken er van het bloeitijdperk, der Oost-Indische com pagnie, van de befaamde „gouden eeuw", Jhaar veel spreekt er ook van nieuw en stuwend leven. Hoorn staat bekend om haar West- frlesche gastvrijheid en met de Coen- feesten staat het „Welkom Vreemdeling" I extra dik boven hare poorten. Mogen zeer velen in deze feestweek i Hoorn, dat eens was de stad van een i Jan Pieterszoon Coen, van een schipper J Bontekoe en van zoovele anderen, wier I naam nog immer met ontzag of eeie Is OOTlAïsmri VPsWSpts VsJS7IMsV(lts WU1UL gcllUvlUU, AUUlCil Ia.Ma.acxi. Inlichtingen worden gaarne verstrekt I door het algemeen secretariaat Groote I Oost 55, telefoon 196. Groote radio-luisterwedstrijd ten bate I van den verkoop der Zomerpostzegels. 1 Dinsdag 29 Juni, des avonds half tien, i wordt er voor de A.V.R.O.-microfoon een I groote lutsterwedstrljd gehouden ten. bate van den verkoop der zomerpost- zegels. Er worden ruim 600 prijzen uitgeloofd, I iw.o. 1 D.K.W.-auto, „Elzed"-koelkast, Jaarsma-haard, retours Amsterdam of Rotterdam—Londen per K.L.M.-vliegtuig, Fongers-tandem, retourbiljetten Rotter dam—Londen per Batavier, luxe strand en tuintent van Carl Denig, Decca kof- fergramofoon, Erres-stofzulger, 2-per- soons cano, enz., enz. Steunt de noodlijdende kunstenaals, I de tuberculose- en kankerbestrijding en het geleidehondenfonds voor blinden en I doet aan dezen wedstrijd mede. Internationale Luchtpostconferentie te Parijs. In aansluiting op de Internationale Luchtpostconferentie welke In April j.l. te 's-Gravenhage is gehouden, heeft van 15 tot 19 Juni te Parijs wederom een conferentie plaatsgevonden. Te 's-Gravenhage was tusschen een beperkt aantal postadministraties over eenstemming verkregen over de voor naamste kwesties, welke zich voordoen bij het luchtvervoer van briefpost, waar voor geen luchtrecht van het publiek is geheven. Bij die overeenstemming heb ben zich te Parijs een aantal andere Europeeschc postadministraties aange sloten. Aangezien de hooge vergoeding voor het postvervoer, welke in vele gevallen nog aan de luchtvaartmaatschappijen moet worden betaald, een belemmering vormt voor een aanzienlijke uitbreiding van het gebruik :van het vliegtuig als vervoermiddel van post waarvoor geen luchtrecht is voldaan, werd besloten dat getracht zal worden, waar noodig, tot gunstiger voorwaarden voor dat vervoer te geraken. In beginsel vereenigde de conferentie zich met een vereenvoudigd stelsel van postdocumenten, betrekking hebbend op het luchtvervoer, met dit stelsel zullen ten spoedigste proeven worden genomen. Reizen naar Frankrijk. Naar aanleiding van desbetreffende verzoeken om inlichtingen, waaruit kon worden opgemaakt, dat eenige verwar ring bestaat omtrent de vraag welke identiteitspapieren men voor een reis naar Frankrijk noodig heeft deelt de K.N.A.C. mede, dat alleen die reizigers in dat land worden toegelaten, welke in het bezit zijn van een geldig Neder- landsch paspoort of van een geldig be wijs van Nederlanderschap. Nederlandsche athleten per K.L.M. naar de „Laenderkaempfe". Eenige der beste-Nederlandsche athle ten vliegen naar Budapest met de „Blau we Donau Express" om bij de „Laender- kampf", die aldaar op Zondag 27 Juni wordt gehouden, de Nederlandsche kleu ren te verdedigen De Koninklijke Neder - I landsche Athletiek Unie heeft hiertoe een 20-tal athleten uitgekozen, waaron der bekende namen als Osendarp, Van i Beveren, Brasser, Kaan en Baumgarten. De heer O. A. Burger van de K.N.A.U. zal het gezelschap begeleiden. 1 Niet alleen bij de „Laenderkaempfe" te Boedapest zal Nederland vertegen woordigd zijn, doch ook bij de wedstrij den te Weenen, welke op Dinsdag 29 Juni zullen worden gehouden. I De terugreis naar Nederland wordt eveneens per K.L.M afgelegd en hiertoe vertrekken de deelnemers op 30 Juni en 1 Juli uit Wpenen. GEMENGDE BERICHTEN- Café annex stoffeerderlj uitgebrand. Vrouw gewond- Vannacht omstreeks één uur is, door onbekende oorzaak, brand uitgebroken in een pand aan de Maasbreeschestraat, te Blerik, bewoond door den heer P. Bou ten. De bewoner, man, vrouw en eenige kinderen, werden door een voorbijgan ger gewekt. Daar op dat oogenblik de brand reeds een grooten omvang had aangenomen, moesten zij uit het raam van de eerste verdieping springen. Hier bij brak mevr. Bouten het hielbeen. Zij moest naar hel,ziekenhuis te Venlo wor den overgebracht. Het huls waarin een café en een stoffeerderlj van den heef Bouten gevestigd waren, brandde geheel uit. De bewoner is zoowel tegen brand- als bedrijfsschade verzekerd. Taxitarief zonder fooien. Ingaande 3 Juli wordt eerste aan'slag 40 cent voo/ één kilometer. Proeftermijn van drie maanden. Vanaf Zaterdag 3 Juli zal te Amster dam een proef worden genomen met een fooiloos tarief voor de blokbandtaxi's. De afgevaardigden van de werkgevers- e.i werknemersorganisaties in het station- neerbedrijf de raadscommissie ad hoe en het college van B. en W., hebben zich reeds met de nieuwe regeling accoord verklaard en de ledenvergaderingen der chauffeursbonden zullen, naar wij verder vernemen, de volgende week terzake etn beslissing nemen. Wethouder O. Baas Kzn plaatsvervan ger van wethouder Kropman, deelde het Hld. de volgende bijzonderheden omtrent de nieuwe regeling van chauffeursloon en taxitarieven mede: De bedoeling is geweest een tarief te vinden, dat het publiek niet zwaarder belast dan noodig is ln verband met de positie van het statlonneerbedrijf. De commissie, die tot taak had een dergelijk tarief te ontwerpen, kreeg de aanwijzing om te streven naar een fooiloos tarief. Dat is nu inderdaad gelukt en dit stelsel heeft, ook op moreele gronden, de in stemming van beide betrokken groepen verworven. Wel Is het publiek eraan gé- wend fooien te geven, maar die gewoonte moet men nu van 3 Juli af laten varen. Geen fooien meer aan de chauf feurs; aHéén betalen hetgeen de taxameter aanwijst, dat wordt op 3 Juli het parool! Bij de nieuwe regeling zijn de chauf feurs, wat hun inkomsten betreft, niet meer afhankelijk van de fooien, gelijk thans nog het geval is. Zij ontvangen nu nml. een garantie loon van 10.80, vermeerderd ®et fooien en van 3 Juli af zullen zij een grond loon (een vastge steld loon derhalve) ontvangen van 15 16 (nog nader vast te stellen, doch vermoedelijk 15) plus een bepaald per centage van het „opgereden bedrag", waardoor het weekloon 23 4 25 zal bedragen. Fooien zijn daarbij niet meer noodig, tenzij de chauffeur in een be paald geval eens zéér bijzondere dien sten zou hebben bewezen. De mededee ling van de afschaffing; der fooien, zal in de taxi's worden aangeplakt. Auto tegen een boom gereden. Twee gewonden- Gistermiddag omstreeks vijf uur i3 op clen provincialen weg Winsun?—Onder - dendam een auto door nog onbekenden oorzaak tegen een boom gereden In den wagen bevonden zich de heer Schotanus Jr. uit Harlingen eh de heer L. Vewater uit Haren. De heer Schotanus, die chauffeerde, bekwam lichte verwondingen, zijn mede passagier, die naast hem zat, werd ern stig aan het hoofd gewond. Beiden zijn ter verpleging in het Academisch Zieken huis te Groningen opgenomen. De auto werd totaal vernield. Zij is later rne een kraanwagen weggehaald. RADIONIEUWS A N P. Zaterdag 26 Juni. Hilversum I, 1875 M. KRO-Uit zending: 6.Gramofoon; 9.15 Reportage TT- Races; 9.45 Gramofoon: 10.20 Vervolg re portage; 10.50 Gramofoon; 11-Godsdien. stig halfuur; 11.90 Vervolg reportage; 12.15 Gramofoon; 12.30 Berichten. 12.45 KRO- orkest; 1.35 Gramofoon; 1.45 Voor de rij pere jeugd; 2.16 .Reportage TT-Races; 3.— Gramofoon; 3.30 Vervolg reportage; 4.— Kinderuur: 5.Vervol" renortage; 5.45 Be KRO-Nacht°g?»alties: 6.15 Gramofoon: 6 "6 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 Gramo foon; ,7.— Berichten; 7.15 Causerie over R.K. Blindenzorg; 7.35 ftctueele aetherflu- sen; 8.— Berichten ANP, Mededeelingen; 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting; 8.35 Gevarieerd programma; 10.20 De KRO- Boyssolist; 10.40 Internationole Sport- revde; 10.55 Vervolg KRO-Boys; 1115-12 G Hilversum II, 301 M. VABA-Uitieiidiuï, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.Gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Fantasia,, VAiRA-orkest en Orgelspel 121.45 Gramofoon; 2.Causerie over de Frlesche beweging; 2.18 Melody Circle; 3,15 Causerie over de 3de Arbeiders-Olywi, I piade; 3.30 De Flierefluiters eu solist; 4.30 j Esperanto-uitzendng; 4.50 Gramofoon; 5.4) j Declamatie; 6.Orgelspel; 6.30 De Ram- 1 hlers; 7.— Filmland; 7.30 Causerie „Van I Evangelie tot getoeente"; 8.05 Herhaling; I SOS,-Berichten; 8.07 Berichten ANP, VARA I Varia; 8.16 Fantasia; 8.45 Radiotooneei; 9.Zang; 9.15 VAKA-orkest; 9.40 Cause- ri. over het a.s. VARA-Zomerfeest; 9.50 Gramofoon; 10.— Berichten ANP; 10.05 VARA-orkest; 11—12 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11.20 Orgelspel; 11.40 Sportreportage; 11.55 BBC-Northern orkest en soliste; 12.50 BBC-Dsmeorkest; 150 Comodore, Grand- orkest; 1.35 Sportfeportage; 1.50 Gramo foon; 2.05 Sportreportages; 5.85 Dansmu ziek (gr.); 6.20 Berichten; 655 Sport nieuws; 6.50 Welsch intermezzo; 7.05 BBC- Vrouwenkoor en BBC-orkest m-m-v. soliste; 7.50 ABC-Cabaret; 8.20 Varidté-prograni- ma; 9.20 Berichten; 9.40 Toespraak voor Padvinders; 9.50 BBC-Theater-orkrat en so list; 10.55 Zangvoordracht; 11^0 Ambrose en zijn Band; 1150 Berichten; 12-12.20 Ambrose en zyn Band. Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en 10.36 Gramofoon; 12.20 en 12.50 Orkestconcert; 1.36 Zang; 2.05 Ver volg orkestconcert; 2.50 Gramofoon; 3.— Hoorspel; 3.40 Zang; 5.20 Poulet-Siohan- orkest; 7.55 en 8.10 Zang; 8.50 Het Omroep- kwartet en solisten; 10.05 Het Omroep orkest: 1050 Gramofoon; 11.20 Het Bou l- lon-dansorkest. Keulen 456 M.: 6.50 E. Rambour's orkest; 8.50 Landes- symphonie-orkest Saarpalts; 9.50 Gramo foon; 12.20 Omroeporkest; 2.35 Gramofoon; 4.20 Gevarieerd programma; 6.25 Het Om- roepkajnerkwintet; 7.20 Het Prisca-kwartet; 8.30 Reportage; 9.20 Kringbijeenkomst van de NSDAP; 10.50 Ad. Lutter's dansorkest; 12.10—1.20 Populair concert. Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salonoi. leest; 1.30 Kleinorkest; 1.50 Gramofoóft, 3.20 Pianoduetten; 3.50 Gramofoon; 4.20 Viool en piano; 4.55 Gramofoon; 5.20 Guetta Milano's orkest; 6.20 Salonorkest; 7.35 Gra mofoon; 8.20 Omroeporkest; 10.30 Gramo foon; 11.3612.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Kleinor kest; 1.30 Salonorkest; 1.50 Gramofoon; 2.23 Ed. Loiseau's orkest; 3.20 Accordeon- muziek; 3,35 Vervolg van 2.23; 4.30 Gra- piofoon; 5.36 Omroeporkest; 6.35 en 7.45 Gramofoon; 8.20 Omroepsymphonie-orkest In de pauze Radiotooneei; 10.30 11.20-12.20 Gramofoon. 1571 M.: 8.30 Gevarieerd programma; 10.20 Be richten; 10.50 Fluit en piano; J1.05 Weer- 11.20—1.15 G. Hoffmann en H. LUCHTVAART. Amelia Earhart naar Bandoeng teruggekeerd. "T^adat Amelia Earhart gistermiddag te half vijf te Soerabaja was gearriveerd, alwaar zij werd ofltvangen door, den ma nager de Socony-Vacuum Oil Co. en een. dertigtal andere belangstellenden, keerde zij heden te 1.55 uur 's nachts naar het Bandoengsche vliegveld Andir terug, al waar zij te 820 uur 's morgens arriveer de. De machine was nog niet in orde en Amelia Earhart durfde dan ook niet de zee over te steken. STADSNIEUWS. GOUDA, 26 Juni 1937. Gemeenteraad. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Gouda op heden Vrydag 25 Juni 1937, des n.m. 8 uur. Aan de orde: -De voorstellen tot conversie van geld- leeningén. Wijzigingen der begrooting, dienst 1936 eii 1937 en verder voorkomende zaken. B. en W. schryven aan den Raad: Krachtens Uw besluit van 17 Augustus 1932, goedgekeurd door de Ged. Staten de zer provincie op 23 Augustus 1932, no. U9, werd door deze gemeente een obligatielee- nlng aangegaan ten bedrage van 200.000 tegen een rente van 5% Het restant dezer leening bedraagt na aflossing op 1 September a.s. 160.000.—. By voormeld raadsbesluit werd o.m. be paald, dat op of na 1" September11937 tot aigeheele aflossing der leening, zonder extra vergoeding, kan worden overgegaan. In verband met het thans geldende rente type zijn onderhandelingen gevoerd om ds leening te converteeren. Van de heeren Staal Co. te 's-Graven hage is een aanbod ontvangen voor, een leening op onderhandsche schuldbekentenis B& 160.000.—, tegen een rente van 3% CA k pari. Voor provisie wordt V*. van het ieenipgsbedrag bedongen. Aangezien deee aanbieding gunstig w,; stellen wy Uwen Raad voor: a. het restant ad 168.000.— der obliga tielening, oorspronkelijk groot 200.000, welke leening is aangegaan by Uw besluit van 17 Augustus 1{)32, goedgekeurd door de Ged. Staten d.d. 23 Augustus 1932, no. tipper 1 Septeiuber 1937 geheel af te los sen! b. de door bemiddeling van de i.eeren Staal Co. gedane aanbieding tot het slui ten van een leening op onderhandsche schuldbekentenis, ten bedrage van f 160.000 op de in het ter visie gelegd concept-beslui^ gestelde voorwaarden te aanvaarden. Voorts werd by Raadsbesluit van 22 Juni 1920, goedgekeurd door de Ged .Staten de zer provincie d.d. 28 Juni 1920, de leening door dqze gemeente met de Ryksverzeke ringsbank gesloten ten| bedrage van 1.000.000.tegen een rente van' 6 Het- restant dezer leening bedraagt na af lossing op 31 Juli a.s. 575.001). By mededeeling d.d. 11/25 Mei j.l. is o.m. ter kennis van den Raad gebracht, dat de rente dezer leening met ingang van 15 September 1986 is teruggebracht tot 4 en. dat in afwijking van het bepaalde in het betrekkelijk contract, thana verstrekte af lossing, met eeiji opzeggingstermijn van J 1 en. wel te uilen tyde is toege- »i>Apollo", d „Gouda" en haar kinderkoor. j Benoeming tot 1 eeraar. j De heer J. H. Bal, monteur bij de Ge meente Lichtfabrieken en leeraar aan de J Avondschool voor Ambachtslieden, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot. leeraar in de electro-techniek aan de Ambachts- I rriiool te Winterswijk. Examen nuttige handwerken. Mej. P. C .L. Aberson is aan de Rijks kweekschool te Schoonhoven geslaagd voor het examen nuttige handwerken. I Bij verstoort vacüntiepret. Auto met ze-a Gouwenaars in België I tegen boom. Een bij heeft een, ontijdig en onprettig einde gemaakt aan een vacantiereis, die eén i Goudsche familie per aufc> door België maakte..Nabij Henri Chapel in de provincie Luik wilde de bestuurder een bij, die zieh op zynkleeren had neergezet, Wegslaan, waardoor hij even de aandacht op den weg verloor. De wagen reed in een greppel en i botste vervolgens tegen een boom. Behalvo den chauffeur, een garagehouder t.-> Gouda, zaten in den. auto vyf personen, het echt paar Tak, wonende aan de Parkstraat, een 20-jarige zoon, een 22-jarige zóón en diens 20-jarige verloofde mej. G. Dasselaar uit de Willem Tombergstraat. De ouders en de, oudst» zoon kregen hoofdwonden, de be stuurder had een wonde aan de knie. De twee anderen kwamen er me* lichte schaaf1 wonden af. In een ziekenhuis in de omgeving is het gezelschap- verbonden. Het echtpaar moet er eenige dagen ter verpleging 'blij ven. De overigen zyn met een daartoe ge zonden anderen wagen van den garagehou der naar Gouda teruggekeerd. De auto, waarmede de botsing geschiedde, werd aan één zyde ernstig beschadigd. Herbenoeming "Kantonrechtei j piaatservanger. By Kon., besluit van 23 Juni zyn herbe noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger jn I het kanton Gpuda, Miv A. A. J. Rijkson en Mr. J. L. J. A. van Mecheleu. 1 AGENDA. Thalia-Theater „De Jungle Prinses*'. Schouwburg-Bioscoop „De Kreutzersonate". i Réunie-Bioscoop „Leve de Vloot" er .Man nen van Staal", j 27 Juni 10% uur. Aanvang Gewestelijke 1 Remonstrantsche Broederschapgdag met een godsdienstoefening in de Rem. Kerk. 28 Juni 8 uur Zaal Kunstmin. Ledenverga- dering Soc. „Ons UIT DEN OMTREK. .JftpeweL het rautetype dez merkelijk is verlaagd .hebben B. en W. in verband raet den tegenwoordigen rente stand, onderhandelingen gevoerd, om ook deze leening te converteeren. Van de heeren Staal Co. te 's-Graven hage is een aanbod ontvangen voor een drietal leeningen op onderhandsche schuld bekentenis, resp. groot 200.000.—, 200.000.— en 175.000.— pari en te gen een rente van 3% per jaar. Voor provisie wordt 14 van de lee- ningsbedragen bedongen. Aangezien deze aanbiedingen gunstig zijn te noemen, stellen B. en W. den Raad a. het restant ad 600.000.— der lee ning, oorspronkelijk groot 1.000.000. per 1 September 1937 geheel af te lossen; b. de door bemiddeling van de heeren Staal Co. gedane aanbiedingen tot het sluiten van een drietal leeningen op onder handsche schuldbekentenissen ten' bedrage van resp. 200.000.—, 200.000.— en 176.000.—, op de in de ter visie' gelegde concept-besluiten gestelde voorwaarden te aanvaarden. Schaakclub „Messemaker". Om het kampioenschap van Gouda. Voor het eerst sedert zijn bestaan heeft 4# Schaakclub „Messemaker" wedstrijden I georganiseerd om het kampioenschap van Gouda en Omstreken in verschillende klas- wo. I» de hoogste klasse wist de heer F. Roggeveen, uit Waddinxveen met de prach tige icore van 6 punten uit 6 partijen voor «fit jaar beslag op den kampioenstitel te Dit jaar hebben zich vo «ten bekenden bekerwedstrijd in totaal 35 spelers aangemeld. Twee ronden zijn reeds «Ater den rug. Momenteel hebben de lei- «fing: de heeren G, H. Aalfs, A. v. d. Heuvel, F. v. Katwijk, J. v. d. Marei, B. Rietveld, A. Vente en A. Rietdijk met punten, dan volgen de heeren L C. Kamer en A. H. Langer aar met 1% punt, terwijl de heeren F. Hekker, B. A. de Jong, C. P. Hooimeyer, H. Binnendijk, J. den Broeder, A. v. Erie, Eflnwachter, J. M. Naerebout, J. Rer.e- man, H. W. M. v. Geelen, J. Groeneweg, J. v. d. Harst, A. Hey, N. J. T. Hoogen- doorn; F. p. ©omens, C. Rozendal, A. R. Smit en Ph. v. d. Zouwen elk 1 punt heb- *>«n m de heer J. J. Jager punt, zoodat ^gevallen- zijn de heeren M. Lakerveld, J. Jtewbfté!, J. Hamerslag, W. de Jong, C. J. Kranendonk, L. Sprik en Ph/Woerlée. in de muziektent óp de Markt. Op 30 Augustus zal onder leiding van den heer Pascal Jansen des avonds van 7.30 tot I REKUWIJK. l Gemeenteraad. Gisteravond is do Raad dor gemeente Reeuwijk onder voorzitterschap van bur gemeester A J Lucasse in openbare ver- gadering bijeen geweést Do heer K. van Wingerden was met kennisgeving afwezig. Na de gebruikelijke opening en vast stelling der notulen, deelde de Voorzitter mode. dat Ged Staten de op de begroo- J ting voor 1937 uitgetrokken rx>st van f 17.10 voor consumptie voor den gemeen teraad, hebben geschrapt I De, heer J van Roon (c.h.) betreurde dit, daar den raadsleden, wanneer zij in dienst van het algemeen welzijn verga deren, wel een kopje koffie toekpmt. Op zijn voorstel besloot de Raad, leder voor i eigenrekening dan maar koffie te drin- I ken. En zoo dronk de Raad gisteravond dan toch koffie, al werden er even zoo- vele dubeltjes voor geofferd. Een bericht van het Comité voor ont- t wikkeling en ontspanning der werkloo- zen te Gouda, betreffende een te houden tentoonstelling van werkstukken welke Zaterdag o.s wordt geopend werd voor l kennisgeving aangenomen Ingekomen stukken. De Voorzitter deed mededeeling van I cjq ontvangst van verschillende Ingeko- I men stukken. Een nieuwe boot voor de politie. De polltieboot, welke de gemeente l vroeger als tweedehandsch gekocht heëft ls drie weken geleden bij het landen aan een eiland op de Reciiwijkschc plassen lek geslagen en gezonken. Daar reparatie vermoedelijk wel een 40 gulden kosten zal, stelden B. en W den Raad voor, de oude boot ter plaatse te verkoopen en een nieuwe aan te schaffen waarvoor het college er een op 't oog had, gemaakt door den. heer Maatje, welke zonder mo tor f 225— en met een omgebouwde l autofordmotor typ<* A, f 4<X).zal kosten. De heer Schouten voelde er voor, deze post te plaatsen op de begrooting 1938, omdat voor de boot ln gebruik zal kunnen worden genomen ftet seizoen vrijwel verstreken Is. Op de begrooting 1937 is geen post voor dit doel gereser- veerd De Voorzitter zeide, het met dit laatste eens te zijn; de begrooting sluit zelfs al met een tekort. Maar de aan te schaffen boot zou betaald kunnen worden uit de opbrengst van het Plassenbedrijf 1 De heer Schouten, (sd repliceerde en vond bovendien de prijs nog al hoog. I Vermoedelijk is alleen maar bij Maatje 'prijs gevraagd? De Voorzitter merkte hieromtrent op, '■dat Maatje reeds voor eigen rekening een bopt gemaakt heeft, die voor de po litie zeer goed zou voldoen. Daarom von den B, en W. het niet noodig, buiten de gemeente naar een boot om te zien. De heer P Vis (lib.) vond 400.— ook nog al prijzig en vroeg of het niet met ;een kleinere kon, wat de Voorzitter ont kende. Hierop aansluitende, merkte wethou- aer J. C Hage (a.r.) op, dat een flinke boot wel noodig is, voor event, ongeluk ken. De gemeente is dan het best ver antwoord met een geheel volwaardige boot. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens aangenomen met 6 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heeren Vis (lib.), Schouten (s.d.), v. d. Hoorn (r.k.) en Groenendijk (s.d.). Verhooging der steunregeling. Bij besluiten d.d. 31 Maart 1936 en 31 Maart/1936 hebben Gedep. Staten dezer provincie vastgesteld, de uitkeertogen per Inwoner voor deze gemeente, resp. voor de jaren 1931, 1932, 1933 en 1934. Bij de vaststelling van deze uitkeerin- gen werden buiten berekening gelaten: werklooze personen, die in verband met hun leeftijd niet onder de algemeene steunregeling voor werkloozen konden worden gebracht; werkldoze personen, die* in verband met het aangaan van een huwelijk van de toepassing van de alge meene steunregeling voor werkloozen waren uitgesloten, en werklooze personen die vóór hun werkloosheid niet in loon dienst waren <z.g. kleine baasjes) en deswege van de toepassing van de alge meene steunregeling waren uitgesloten. In zijn. circulaire van U Juni 1937, deelt de Minister van Blnnenlandsche Zaken mede, dat hetFlnanCieele Verhou- dingsbesluit is gewijzigd in dien zin, dat ook de bovenomschreven uitgaven voor berekening in aanmerking komen. In deze circulaire deelt de Minister tevens mede, dat tegen de besluiten van Gedep. Staten, waarbij deze uitgaven werden uitgeschakeld, vóór l Juli a.s. bij hem in beroep kan worden gekomen. B. en W. stellen den Raad voor, hiertoe over te gaan, waardoor de uitkeering per inwoner over de jaren, 1931 t.m. 1934 wel licht met een klein bedrag zal worden verhoogd. Do uitkeering over 1935, waarover in de circulaire wordt gesproken, is voor deze gemeente nog niet vastgesteld en hierbij zal uiteraard met de wijziging van het Financieele Verhoudingsbesluit rekening gehouden worden. De Raad vereenigde zich met dit ad vies van B. en "W. Na het aanbrengen van wijzigingen in de gemeentebegrootingen, van 1936 en 1937, die van het Burgerlijk Armbestuur van 1936 en het overeenkpmstig het voor schrift van den Commissaris der Konin gin in deze provincie samensrfielten van het beheer van de electHeitéits- en wa terleidingsbedrijven, kwam aan de orde het voorstel van B en W. tot het teeren van Kaagjesland in verband met oen- verzoek van de be woners van dien weg. Dè heer C. Bontebal heeft den gemeen te aangeboden, dit gedurende 9 jaar te doen voor 191,— per jaar, wat B. en W. gunstig voorkomt, omdat de uitvoering d£n samenvalt in het eerste jaar al thans met het teeren van den Zwar ten weg. De kosten, zouden dan betaald moeten worden uit de post „Wegen en. voetpaden". De heer Schouten •(S.tW vohd het bë-- drag knap prijzig. Ovei"B jkar gerekend zal dit dus ruim 'f 1700.— kosten. Spr. zou het werk liever in brofiel gebracht en dan per stoomwals gerold zien Daartegenover stelde de Voorzitter, dal Bontebal de andere wegen steeds goed behandelt en daarnaast 'het voordeel ls, dat men dien man alttjti bij de hand •heeft bij event, voorkomende reparaties. Op voorstel van wethouder Van Leeu wen <r.k.) besloot de Raad, met den voorzitter van het poldertjestuur Middel burg «overleg te plegen oVer mogelijk ge zamenlijk uitvoeren van de wegverbete- ring van Kaagjesland. Rondvraag. De heer C. van den Heuvel (lib.) bracht den burgemeester dank voor" de door hem aan de gemeente geschonken ner- inneringssteen ter gelegenheid van het Prinselijk huwelijk. Verder wees spr. op een hem ter oore gekomen klacht betreffende oneerlijke éoncurrentie tusschen gemeentenaren die met koopwaar langs de huizen gaan, doch waarvan sommigen wel- en ande ren niet door de gemeenwatorden ge steund. Eerstgenoemde Ipiegorie zou daardoor haar waren tegen lagere prij zen kunnen aanbieden Na hem te hebben dank gezegd voor de tot den burgemeester persoonlijk ge richte woorden, zegde de Voorzitter den heer v. d Heuvel een onderdek aan gaande deze kwestie toe De heer Schouten (s.d.) maakte den Raad opmerkzaam op het feit, dat van het loon in werkverschaffing, in totaal 1.95 wordt afgehouden voor regendagen bondsgeld, ziekenfonds, enz., waardoor nauwelijks 12.overblijft voor levens onderhoud in het gezin. Spr. stelde voor, den Minister te verzoeken, een kinder toeslag van 75 cent te verstrekken. De Voorzitter zeide, dit voorstel te on dersteunen, waarna de Raad zich er eveneens mede accoord verklaard. Voorts vroeg de heer Schouten (s.d.) hoe het staat met de reiniging van de sloot bij het gemaal ln den Wethouder Venteweg, waarop de Voorzitter ant woordde, dat hieraan niet begonnen kan worden, voor dat Ged. Staten de begroo ting ook op dit punt hebben goedge keurd. Tenslotte brak de héér Schouten een lans voor het ook in deze gemeente toe passen van de door den minister van Sociale Zaken getroffen maatregel, waar door dfe aftrek van gezinsinkomsten voor steuntrekkers, mag worden verhoogd. Wethouder Van Leeuwen (r.k.) zeide, dat hieromtrent juist besprekingen zijn N.a.v. een desbetreffende vraag van den heer Van Roon (c.h.) antwoordde de Voorzitter, dat met den Minister overleg 2al worden gepleegd t.a.v. het al of niet handhaven van den controleur voor de ^werkloozen, nu dit aantal steeds minder wordt. Ook zegde de Voorzitter een bespre king met het polderbestuur toe, inzake reparatie van den weg bij de Middei- burgsche brug. Tenslotte zeide wethouder Van Leeu wen (r.k.), dat besprekingen met de di rectie der Gemeente Lichtfabrieken te Gouda, hebben geleld tot het plaatsen van een transformatiegebouwtje, waar schijnlijk achter de school. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter hierna de vergadering. HAASTRECHT. Goudsche A thletiek-Com missie, zal >iet, zooals aanvankelijk bepaald, op het G.S.V.- terrein, maar op het Olympia-veld gehou- De G.A.C. organiseert dp Zondag 18 Juli te Woerden propaganda-wëdstryden op het terrein van de Voetbalvereeniging Woerden. WIELRENNEN. De heeren Olieman (a.r.) en Van Roon (c.h.) laakten de naar hun meening niet Juiste naleving van het ventverbod op Zondag, waarbij laatstgenoemde zich bovendien heeft geëergerd aan het bellen door ijsc< sten i De gemeenteraad is bijeengeroepen le gen Dinsdag 29 Juni a.s. voormiddags 10% uur, ter behandeling.o.a. van: benoeming plaatsvervangend lid stembureau III (Stol- j wykersluis) waarvoor wordt aanbevolen de iheer A. J. Dogterom; bijdrage tractatie schoolkinderen, die te Oudewater werden onthaald; vaststelling verordening inzake 1 de inning van leges voor jachtakten; ge- 1 meenschappelijke regeling met Gouda, I Gouderak en Stolwijk inzake de straatver- I lichting te Stolwijkersluis; contract met E. j Verboom inzake het stortten van vuilnis; goedkeuring rekening Burgeriyk Armbe stuur 1936; voorstellen a. om afwijzend te beschikken op het verzoek om afschaffing van personeele 'belasting voor biljarten en b. verlaging dier belasting voor automobie len. sport en wedstrijden! WATERPOLO. I Competitie-uitslagen. Voor de competitie van den Kon. Ned. Zwem bond werden gisteravond in de Stede lijke Zweminrichting gespeeld de wedstry- I den G.Z.C.-r-De Zyl 5—4 en G.Z.G. 3—H.Z. en P.C. 5 14; Te 's-Gravenhage werd deze week ge speeld Z.I.A.N 5—G.Z.C. 3 4—1. Zwemkring Gouda: A.Z.C. 3t)e Gouwe 2 0—6. G. Z. C.—De Zij! 5—1. Een bescheiden 5—4 zege voor de G.Z.C. na een royalen 4—0 voorsprong was het re sultaat van een merkwaardig en na ué rust onverwacht spelverloop. In het eerste ge deelte was G.Z.C. voortdurend sterker. De I Goudsche doelman moest eenmaal ten koste van een hoekschop redden en een paar on gevaarlijke schoten van verren afstand stoppen, maar dat was ook alles wat hy te doen had, want de strijd speelde zich overi gens steeds op ,de Leidsche helft af. Het vlotte by de Gouwenaars, by wie Bicknese inviel voor'aanvoerder J. C. den Boer, die wegens een lichte bronchitis op den kant moest blijven, uitstekend. Er werd een goed tempo onderhouden en al was het schieten eenige malen onbeheerscht en onzuiver^ het ging van een leien dakje. Al dadelijk schoot A. Beek, de Neptunus-man uit Bandoeng, die in verband met zyn studie aan de R. H.B.S. te dezer stede verblijft, den bal uit een door Wout den Boer genomen vrijen worp in (1—0). Even later scheen Den Boer Jr te zullen scören, maté? door hinderen mislukte het schot. Een schot van Beek kwdm tegen den paai, waarop dezelfde spéler den terug stuitenden bal thans in het doel deponeerde (2—0). Uit een strafwofp maakte J. Gra- vesteyn er 3—0 van, waarna Beck, die zich opnieuw een soepel en agressief speler toon de, met een fraai en zuiver schot in den bovenhoek den stand op 4—0 bracht. Op het moment, dat een speler van de Zyl vry- liggend den bal en daarmede een goede kans kreeg, klonk het rustsignaal. Na de hervatting was de thuisclub veel minder op dreef. Aanvankelijk was G.Z.C. weer aanvallend, maar de spelers in de voorhoede begrepen elkaar en de situatie niet. Töen De Zyl attaqueerde en van ver een schot gelost werd, sloeg Wout den Boer den bal naar den verkeerden kant en in eigen doel door (4—1). Even later boekten de gasten opnieuw succtfc, nu met een goed en onhoudbaar schot dat De Greve van dichtbij loste (4—2). Het volgend oogenblik had G.Z.C, geluk, toen de deklat den bal tegenhield. Hierna kwamen de Gouwenaars even los, waarbij Wout derf Boer met een treffer van repliek diende (52). Achteraf bezien, was het maar goed, dat de thuis club haar voorsprong had vergroot, want De Zyl zou nog tweemaal scoren. Dat was te gen de verwachting in, daar over het geheel genomen GjZjC. toch positief sterker was en stellig was het krachtsverschil grooter dan één doelpunt. De bezoekers waren ech ter gelukkiger, maar bovendien, en dit pleit voor het tactisch inzicht van de voorhoede, gelukte hun met minder moeite meer dan de tegenpartij. Met een keurig doelpunt maakte midvoor Lus er 53 van. Even voor het einde werkte de Goudsche keeper by een gestopt tam schot den bal in eigen doel en zoo werd de stand 54. VOETBAL. Slat van G.V.B.-competitie. Voor a.s. Zaterdag en Zondag zyn de laatste wedstrijden in dit seizoen van den Goudschen Voetbalbond vastgesteld. Het programma luidt: Zaterdag: 2e klasse B: Zwervers 2—Stol wijk 1, 7 uur. Zondag: 3e klasse D: Gouda 7—Haas trecht 3. 3e klasse E: Bosk. Boys 5—Groeneweg 8, 12 uur. ATHLETIEK. Goudsche Athletiek- Commisaie D? a.s. Zaterdagmiddag 5 uur en Zondag ochtend 9,30 uur vastgestelde derde en laat ste competitiedag in dit seizoen van de Finale tot Zondag uitgesteld. De finale van de Drie-daagsche kon gis teravond door de regenbuien geen doorgang vinden. In overleg met de renners heeft de Directie besloten den 1 kat sten avond van deze course te houden op Zondagavond a.s. aanvang 7.30 uur. LAATSTE BERICHTEN. Eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr, R. de Marees van Swinderen als gezant te Londen. 'S-GRAVENHAGE, 25 Juni. By Kon. be sluit van 19 Juni 1937 is aan Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister by het üritsche Hof, met ingang van 15 Juli 1937 op zyn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in den diplomatieken dienst aan Hare Majesteit de Koningin en^pn den lande be wezen zeer belangryke^én langdurige sten. By Kon. besluit van\22 Juni 1937 is Mevrouw Jhr. Mr. R. de Mterees van Swin deren te Londén, benoemd totX)ffic»er in de Órde van Oranje-Nas By Kon. besluit van 22 Juni \937 is met ingang van 16 Juli 1937 benoemd tot bui tengewóón gezant en gevolmachtigd minis ter te Londen, Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister ter beschikking. WISSELKOERSEN. 24 Juni. 25 JUni. Officieel. Londen 8.98% 8.97% Berlijn 72.90 72.91 Parijs 8.10% 8.09% Brussel 30.72 30.72 Zwitserland 41.69 41.68% Kopenhagen 40.12 40.10 Stockholm 46.35 46.27% Oslo 45.17% 45.12% New-York 1.81% 1.817* Pra»K 6.34 6.34 Prolongatie 1, Part. disc. Vu, Dag geld: Rxegistermarken 38, Crediet Sperr- marken 10%, Effectensperrmarken 16%, Reismarken 51, Bankpapier 45%. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs- Iets gunstiger gestemde markt. Hoogeré koersen, speciaal voor ar bitragewaarden. Rubberfondsen willig. Koninklijke H.V.A. en Philips vast Slot vrijwel het hoogste punt. Amerikanen beter Beleggingen kalm. De omstandigheden, waren heden voor de markt iets gunstiger. Nu Wallstreet weer een vastere stempning vertoond heeft, hoopt men dat het lichte herstel van vandaag hun koers zal aanhouden. Immers een enkele beter gestemde markt heeft nog niet veel te beteekenen. Als Amerika voorgaat in een geanimeer der tendens, zal het Damrak ongetwijfeld niet achterblijven Het is een bekend feit dat het staalconfHct daarbij ëen over- heerschende rol speelt en zoolang dit onopgelost ls, valt weinig stimulans te verwachten. De berichten dienaangaan de lulden nu iets hoopvoller maar bieden toch nog weinig houvast' temeer daar thans de directies der vier onafhanke lijke staalmaatschappijen de vèrgaderlng van de bemiddeltngsraad verlaten heb- béh_en Lewis beschuldigen dat hij de wet niet eerbiedigt. Het feit echter dat de staat van beleg in Pennsylvanië is opgeheven, duidt in ieder geval op een afneming van de spanning. De Ameri- kaansche beurs trok hieruit de logische conclusie, en de koersen liepen op waar na Amsterdam hedenmorgen reeds met een vaste stemming volgde. Toch werd in het officieele verkeer het peil van hedenmorgen nauwelijks overschreden, hoewel de stemming merkbaar vast bleef, en Parijs weer als kooper van arbitrage waarden scheen op te treden. Dat de vooruitzichten voor den franc daartoe voortdurend aanleiding geven, behoeft geen nader betoog. Ook in effectenkrin gen vraagt men zich met bezorgdheid af, waar het met het Fransche ruilmid del heen moet. In ieder geval was do stemming hierdoor iets geanimeerder al kon van een drukke, affaire in het ge heel. niet gesproken worden, eerder had de markt, en met name in Amerikaan- sche afdeeling een kalm aanzien. Alleen het hoogere koerspeil veroorzaakte wat meer beweging. Vooral rubberfondsen trokken de aandacht. De Iets betere rub- berprijs droég er mede toe bij dat Am sterdam Rubber tot 288 opliep, dus 6 pet. boven het peil van gisteren lag Ook in Dell-Batavia die 10 pet. verbeterde en SerbadW die eveneens eenige punten ^opliep», was eenige, affaire waarneem baar. Aandeelen Koninklijke Olie welke vanmorgen tot 429^ gedaan waren deden thans 427, dus 2 pet. onder gisteren. ,De handel bleef beperkt evenals ln suiker fondsen, die echter voor H.V.A weer 5 pet. hooger gewaardeerd waren specifieke suikersoorten verbeterde ge middeld 2 pet. Industrleelen vielen be trekkelijk tegen.. Philips lag vrijwel ver laten op 323L Unilever trok 1 pet. aan, en ook Aku was iets beter. Tabakken be wogen zich op het vorige koerspeil. Scheepvaarten bewogen zich later even eens ln opgaande richting. Amerikanen waren vast maar kalm. In het verdere Verloop behield de markt haar vasté uiterlijk, en wisten enkele fondsen nog iets verder aan te trekken. Amsterdam Rubber kwam op 290*,

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2