R i Deze Courant komt in. vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8000 ex. RECLAME- DAGEN KLOOSTERBALSEM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ene. ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN No. 19554 Zaterdag 26 Juni 1937 76e Jaargang 1JIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, 1 I etM EERSTE BLAD. Een wreedaardige maskerade. Vacantiegenoegens. Brieven uit de Hofstad. Dit blad verachjjnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen MODERNE PENDULES 10.95. JONGENEEL DOOR KLOOSTERBALSEM wei kwi aan het Bureau zijn ingekomeB, teneinde van opname verzekerd te zijn. A/ii profiteered. 1 K. FEUILLETON. aar vader, die haar al Waar Violet Is? Wacht, nrVoninr rronf to! ilr haf in de rede te vallen. Maar dominé John haar zich nuttig maken en zoo eens heel worden, dan zal ik mij al ruimschoots (Wordt vervolgd). „zuster” had Laat haar stil de zieke oppassen, laat haar zich nuttig maken en zoo eens heel van nabij zien het eenvoudige, werkzame I Öit nummer bestaat uit twee bladen. i Neen, wees maar niet bang: de Jon- ge man is uit en de oude is boven bij Extra lage prijzen REGENMANTELS Enorme Keuze Naar het Bngelsch. MANTELS, COSTUMES, COMPLETS. JAPONNEN, enz. f. Biihlmann GOUDA die tjokvol zitten en die dus waarschijnlijk overal hebben opgekocht. Vandaar uit ver spreidt het zich wellicht over het geheele land en over het buitenland. Vooral Ame rika is dol op dit goed en betaalt in dollars het bedrag aan guldens dat er voor betaald wordt. Men kan er van op aan, dat in de bagage-koffers van de Amerikaansche tou- risten heel veel is meegevoerd naar de nieu we wereld. Dat kan niet anders, want ons land zo uer propvol van moeten zijn als alles hier wad gebleven wat in die eeuwen uit Indië is aangevoerd. Dok veel oud-Hollandsch goed is verdwe nen, maar ook dat schynt er in enorme hoe veelheden te zjjn. Het is niet ónmogelijk, dat het nog altijd wordt aangemaakt, want naar men steeds vertelt, bestaan er wel fabrieken van antieke meubelen, die vooral met het oog op export werken. Het komt er voor Amerika niet zoo precies op aan of het echt is of niet. Trouwens de Hollanders er in den regel ook geen ver- zelf hebben stand van. Zoo vergaat geleidelijk al het historische en monuentale van onze stad. De huizen verdwijnen of worden onherkenbaar ver minkt en de kunstschatten vloeien af. Ge lukkig blijft Indië nog steeds leveren, hoe wel daar ook een export van massa-produc- ten niet onbekend is. Zelfs spreekt men hier al van modern Oostersch werk, dat de invloeden van het modern Westersche al te duidelijk draagt. Wat zich eeuwen wist te handhaven heeft menschelijk gemoed, en, toen Madge be- 1 heeft vertrom - Vader de menschel „Geen goad zoo goed" Onovertroffen bij brand - en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel b|j Rheumatlek. snit en pUnlUke spieren MwooMoos M st Pottan «2H eL «a LM Het duurt niet lang meer of de vacantie- tyd breekt aan. Die vacantie duurt niet voor ieder van ons even lang. Er zijn er, die hee- lemaal geen vacantie hebben, die nooit vacantie hebben. Maar in een menschen- leeftyd is toch de vacantie meer en meer gemeengoed geworden. Ook de arbeiders, velen althans, hebben tegenwoordig enkele vrye vacantiedagen, waarin ze zich vrij kunnen voelen van den dagelijkschen arbeid en van den dwang, die deze arbeid oplegd. Het zijn de maanden Juli en Augustus, waarin die vacantie langer of korter ge noten wordt. En de zomerhotels en uitspan ningen hebben dan ook hun Zondagsehe kleeren al aangetrokkén en zijn gereed voor de ontvangst der gasten. In tal van bladen verschijnen reeksen advertenties, die naar zee of hei of bosch of naar de onge ziene heerlijkheden van Zwitserland en Noorwegen en Duitschland en Frankrijk en België of nog verder lokken. Alles werkt mee om een soort vacantiestemming te wekken, 't Is of de wereld om ons een beetje anders wordt, blyder, zonniger, vrijer vooral, of we zelven ook anders worden, nu de wereld staat in het teeken van de vacan tie. En ook al hebben we maar luttele da gen vacantie, we gaan toch plannen maken omtrent de wijze, waarop we die vacantie zullen doorbrengen. De staat van onze fi- Hantiën spreekt daarbij een ernstig en vaak beslissend woord mee. We kunnen niet alle maal naar Zwitserland of Noorwegen .En naast onze finantieele draagkracht komt ook persoonlijke voorkeur in aanmerking. De één houdt van de zee met haar rust en eihdelooze verte, de ander prefereert de be slotenheid van schaduwige bosschen, een derde geniet van de weidsche heigezichten of van het zwerven over zon overglansde meren en langs vaarten. Maar waar we ook heen trekken en welke vacantiegenoegens we ook zoeken, we moeten niet vergeten, dat onze vacantiestemming het heerlijkste en ook het belangrijkste, het voornaamste van onze vacantie is. Dat brengt het uiter- iijk zoo groote verschil tusschen een vacan tie van maanden aan de Zwitsersche meren of in de Schotsche Hooglanden en een va cantie van enkele weken of dagen op de Veluwe of in het Gooi tot kleiner proporties terug en herstelt eenigszjns het evenwicht tusschen de luxueuse vacantie der rijken en Veel wordt bewezen, dat toch In den grond niet waar is. En veel is eeuwig waar, ofschoon 't Bewijs niet daar is. DE GENESTET de eenvoudige vrije dagen van de onhemid- delden. Want immers wie zelden gelegen heid heeft uit te gaan en steeds in den tred molen loopt van den dagelijkschen arbeid, ervaart die vacantiestemming zooveel in tenser dan hij, die, wanneer hy dat wil, al tijd vacantie kan nemen, althans aan zijn werk en zijn huis niet in die mate gebonden is. De laatste kent dat heerlijke gevoel van vr(j te zijn van de altijd durende gebonden heid niet, dat de wereld tot een ander oord maakt en ons zelven tot andere menschen, dat de weelde van de vacantiestemming uit maakt. Het ig het gevoel van uitgespannen te zijn uit het gareel, van een vry mensch te zijn voor wie de wereld openstaat. Men is niet meer meneer die en die of juffrouw die en die met die en die positie in dat plaatsje of die stad of dat dorp, waaraan men vastzit door allerlei banden. Maar, zwervend door bosch en over hei of langs de duinhellingen, is men niet anders als een mensch, levend onder Gods blauwen he mel, met geen andere zorgen en geen andere plichten dan gelukkig te zijn. Deze stem ming, dit gevoel is echter niet alleen het heerlijkste van onze vacantiegenoegens, het is er ook het waardevolste van .’t Is of we ons weer eens kunnen uitrekken, terwijl we steeds gedwongen worden in een bepaalde houding te staan. Dat komt onze geestelijke en z$delyke groeikracht ten goede en maakt ons tot andere, tot mooiere, tot betere men- schen, krachtiger ook voor den levensstrijd. Het is niet ons lichaam in de eerste plaats, dat van den weldaad der vacantie geniet, maar veel meer nog onze geest. We moeten ons daarvan bewust zyn en by het bepalen van bnze vacantiegenoegens daarmee reke- ming houden. Onze vacantie moet ook een geestelijk bad voor ons zijh. Dat bad heb ben we noodig. Temidden van onze maat schappelijke plichten en zorgen en strijd, die ons min of meer in een bepaalde rich ting dwingen, moeten we als vrije men- schen ons voelen op Gods wijde en mooie aarde. Dan zal de vacantietijd als het ware telkens weer een vernieuwing voor ons zyn, iets meer en beters nog dan een tyd van uit zijn en luieren en simpele vacantiegenoe gens. is, nu snelt het hoe langer hoe vlugger voort totdat de laatste spoor van oud-vaderland- sche deftigheid uit deze wyk is verjaagd en de moderne helden in allerlei soorten en variaties er hun daden zullen verrichten. Wellicht zal over een halve eeuw van het oude niets meer over zijn dan de foto’s en teekeningen in het museum. Eén der plaatseljjke dagbladen gaf on langs interessante mededeelingen uit oude familiepapieren, waaruit bleek welke lief hebberijen men er in vorige eeuwen op na hield. Het verzamelen van curiositeiten, het aanleggen van vlinder-verzamelingen, het byeen brengen van mooie boeken, het waren tijden lang de ontapanningsvermaken van velen. Waar dat alles gebleven is? Het is zoo jammer, dat waarschijnlijk alles een maal onder den hamer van den vendumees ter is geraakt of by familie-deeling van er fenissen veel is uitéén geraakt en wat nog erger is, is vernietigd omdat men voor dien „rommel” geen belangstelling meer had. In den loop der eeuwen is uit onze Oost een ongelooflijke hoeveelheid kunstschatten naar Nederland meegebracht. Er is geen familie in den Haag of ze bezit Indische, Japansche en Ohineesche voorwerpen en curiositeiten. Ook hier weer de vraag waar dit op den duur allemaal blijft? Er zyn tal van antiquiteitenwinkels waarvan er zijn, gelezen in zijn blik, maar er zat voor haar niets anders op, dan zich te schik ken in de opvatting van haar vader. Violet had intusschen de maaltijd ge bruikt met den boei en zijn zoon en ver wachtte niet andefs, dan dat ze den dominé zou zien verschijnen met een zuster, om Mrs. Trevanion te verplegen en onwillekeurig liep ze dan ook het venster, toen ze den dogcart hdfcRh aankomen. Ze zag alleen Magde en een koffer daarin. Eerst toen de koetsier weg was en de koffer veilig en wel voor de deur stond, trok ze haar vriendin in de keuken, om- MOOOLXXXI. Het oude centrum van de stad. Het aspect van den Haag is in de laatste halve eeuw wel zeer veranderd. Zy, die bij voorbeeld lange jaren in Indië hebben ver toefd en eindelijk weer eens in hun geliefde stad den Haag teruggekeerd zyn, zyn ver baasd over de geweldige wijzigingen op ieder gebied. Vooral geldt dit het oude cen trum van de stad, het historische gedeelte dat in een halve eeuw tijd vrijwel finaal is uitgeroeid. Het knusse oude is weggebro ken om aan de eischen van het groote ver keer de noodige ruimte te geven. Nu is het waar, dat veel van dat oude, wellicht his- torisch-interessante en misschien zelfs ar tistieke is verdwenen waaraan men gehecht kon zyn, maar er was ook veel by dat zoo oud en vervallen was dat het niet langer in stand te houden was. Erger dan dat vinden wij het altijd, dat de fraaie behuizingen, die niet minder his torisch van belang zyn, of zyn weggevaagd of zoozeer van bestemming zijn veranderd, dat zij hun oude glorie ten eenenmale heb ben verloren. Kneuterdijk, Lange en Korte Voorhout, I^ange en Korte Vijverberg en Tournooiveld, wat is er van de oude roem overgebleven. In één der beroemdste huizen, van Jan de Wit, bivakkeert een restaurant, elders is een boekwinkel of een kleermaker, een lees zaal of een bridge-centrum gevestigd. Niet minder dan tien banken hebben er hun kan toren geopend in de statige patricische wo ningen, soms met behodd van den ouden gevel, soms echter met totale vernietiging van het uiterlyke schoon. Midden in de oude ry staan moderne kantoorgebouwen, die als brutale indringers er een plaats hebben ge vonden. Majestueus in oude glorie staat alleen nog de Koninklijke Bibliotheek, maar het uitzicht daarvan is ook al niet meer dat. Wellicht zal dit gebouw zich het langst handhaven omdat het een vaste bestemimng heeft en aan den achterkant de moderne boekensilo’s zijn gebouwd, die voldoende plaatsruimte geven zoodat het hoofdgebouw onaangetast kan blijven. Als een verdwaalde te midden van win kels en kantoren ziet het oude paleisje van de Koningin-Moeder over de volle lengte van het Lange Voorhout. Het zag daar tien tallen jaren de oude glorie tanen en wie weet welk lot ook dit monument eenmaal beschoren zal zijn. Het andere paleisje op de Kneuterdijk gaat verdwijnen. Al betee- kent dit uit een aesthetisch oogpunt niet veel, de rust in dien hoek zal verstoord worden ‘als er „negotie!” in gedreven zal worden. Zoo is het alles geleidelijk vergaan en nu eenmaal dat ontbindingsproces aan de gang Terwijl ze toen naast den ouden man ging zitten, praatte ze wat met hem en Madge stak Intusschen de lampen aan en warmde bouillon voor de zieke: Violet mocht dan hebben leeren verplegen ge durende haar bezoek aan haar gewonden vader In Egypte, Madge had al van kind af het huishouden geleerd en was hier zeer bedreven In. Toen Trevanion terugkwam, stond het avondeten al op tafel en waren de belde meisjes aan het praten met zijn vader. Hij ging even naar boven en zijn moeder was opgewekter dan hij haar In lange gezien had. Na het avondeten bracht hij de be zoeksters In de „mooie kamer”, waar een plano stond. „Zuster” begeleidde hem olj een Noorsche ballade en ze voerden Inte ressante gesprekken over maatschappe lijke toestanden, waaruit bleek, hoezeer belezen de jonge man was, maar ook hoe democratisch van opvatting, iets waar ..de vriendin”, zooals hij Madge In ge dachte noemde, zich niet mee vereenigen kon. Op zijn eenvoudig zolder keertje ge komen, duurde het lang eer hij den slaap vatte, maar toen droomde hij van de mooie „zuster”. Dien volgenden ochtend, na zijn ronde, vond hij haar in de keuken bezig aan het thee zetten; zijn vader zat al bij den haard. Mijn vriendin is teruggegaan, kon digde zij aan, om enkele schikkingen te maken Zijzelve leek Hugh dien ochtend stijf en koel en het gesprek onder het ontbijt ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorgingjMirJooper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interne. 2745. Postrekening 48400. naam als achternaam te gebruiken; dus ben Ik voort&an Margaret Clare. Dan zal ik Violet Smith zijn! Als ik Ie7ên7dat"dle* menschen lelden Dat, zal nu enkel maar die zieke mag beter zien haar niets geen kwaad doen i werden, dan zal ik m" al ruLnxchectc Madge durfde niet «eggen, dat de jonge beloond achten voor alles! boer een knappe man was en dat zij In- nlge bewondering voor de „zuster” had ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Ldefdadigheids-advertantiëin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels 2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tiusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing sloot met de opmerking: En nu. vader, gaat u zeker dadelijk met mij terug, om haar te halen; dan nemen we zuster Pollwhete mee, zoodat Violet overtuigd is. dat zij een goede plaatsvervangster heeft, antwoordde hij, met een vastbe raden hoofdschudden: Neen, daar denk ik niet aan! Ik geloof, dat dit juist heel goed Is voor Violet. Sinds ze in Egypte is geweest, is - - er een verandering over haar gekomen. heeft mij geraden, om mijn tweeden BIM-BAM SLAG DOELESTRAAT 18 - TELEF. 2969. nen gaan. We zullen dus een paar uur rusten en met het aanbreken van den dag vertrekken wij dan. Ik hoop toch, dat u zoo verstandig Is, om dit niet te doen...? Ik verzeker u. dat de wegen nog één modderpoel zijn. Ik had ook zoo gehoopt, dat Miss Miss, nu dan „Zuster”dat u een goede Sa- maritaansche zoudt zijn en dat u een paar dagen bij mijn arme moeder zoudt willen blijven, totdat ik een geschikte hulp uit Truro kan krijgen? Ik zal blijven, zei Violet vastbeslo ten. Ja, Ik weet wel, wat je er tegen In wilt brengen, Madge. Maar mevrouw Trevanion is zóó zwak, dat, als zij niet goed verzorgd wordt, dit zeer noodlottig zou werken op haar gestel Toen Hugh Trevanion de ronde was gaan doen, om te zien of ieder van de knechts z’n plicht had gedaan, en of de dieren goed verzorgd waren, verweet Madge weer haar vriendin: Je praat dan wel heel mooi, Violet! Maar je misleidt jezelve, daar ben ik zeker van. Bedenk toch eens, hoe onge rijmd eigenlijk, dat jij, als de dochter van een... in vredesnaam. Madge, wees toch stil! Hij was de eerste, die er op aan drong. dat ik mijn incognito bewaren zou en nu zeg je dit zóó, dat iedereen dit hooren kan. Maar die ouwe man mag nu doof heeten. Je weet zelf, hoe dit is. dooven verstaan meestal iets, dat in het geheel niet voor hen bestemd is. Je be weert. dat je tegen Je vader zult zeggen, dat hij mij hier komt weghaien. Nu, Ik beloof je, dat hij dit niet doen zal. werd geen succes. Hij wilde niet, dat zij eenig hulshou- delljk werk zou verrichten, maar zou hier zelve wel voor zorgen, terwijl zij zijn zieke moeder verpleegde. Intusschen fietste Madge door den modderpoel. Het was zwaar werk, maar in nog geen drie uur had zij den tocht volbracht en hield ze stil voor het hek van de pastorie. Hebt u mijn telegram gekregen? vroeg ze aan haar vader, die haar al tegemoet kwam Waar Violet is? Wacht. als u in de studeerkamer gaat, zal ik het u vertellen. Dit deed zij dan ook en de dominé 1 helsde haar en riep: luisterde, zonder haar een enkele maal - -- In de rede te vallen. Maar dominé John ge man Is uit en de oude Is boven bij Rossiter had een goeden kijk op het 1 zijn vrouw. Je vader is een engel: liij - - - - - ..x... )U^n in myj UMft te veel vertrouwen in iujke natilur. Maar hoor nu eens, Vi, je kunt hier blijven en de zieke verplegen, tot er iemand anders is ge vonden. maar In dien tusschentljd blijf Ik wat op je toekijken en zal het huis werk doen. Laat dien jongen man er niet achterkomen, wie je bent! Beloof mij eerlijk, dat niets je er toe brengen zal, om hem je waren naam te zeggen. Vadey (lOlDStHE COURANT. 4 Zij begreep het geval zeer goed het was bloedvergiftiging door veronacht zaming van een wonde. Zij had er onder de militairen wel bijgewoond, die her steld waren van een ernstiger vergifti ging dan deze was Terwijl zij met een arm vol schoon linnengoed naar beneden ging, nam zij een. besluit. Trevanion trad haar al tegemoet met dankbaren glimlach. Zooals ze hem daar zag, beschenen door den gloed van het vuur, leek hij meer dan ooit op den man, dien zij had leeren liefhebben, terwijl hij In de Egyptische hitte half bewusteloos daar neerlag op wat tegenover allen, die hem zagen, zijn sterfbed leek. -—Wat denkt u van moeder? vroeg hij met Innige bezorgdheid. Violet scheen het hoopvol In te zien en dit was hem een pak van ’t hart Juist kwam Madge uit de bijkeuken, waar zij afgewasschen had. Het klaart wat op, zei ze uitdagend. Morgenochtend vroeg zullen we wel kun- ten «W»e nek behoeft Ge du niet langer te hebben ^lk had den geheelen dag door regen- achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik savonds thuis kwam, kon ik mjjn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren aan mjn nek. Ik ging vroeg naar bed tsaar liet mti tevoren eens stevig wrij ven met Klooster balsem, ‘s Morgens ■mm ik verrast te bemerken, Hat er aan mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had isfj in oen enkelen nacht, of in 8 uur aan hanige stijve nek af geholpen. S. Sch. te den H. OttieiNGIL TIN INSACI

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1