Als de rozen bloeien. Zomervacantie in 't zicht. Juli in den bloementuin. FILMNIEUWS. RECEPTEN. letten! - De Koningin onzer bloemen... Het is zomerDe lucht trilt 'boven de velden en een warme wind waait door de straten der steden en dryft de menschen naar buiten, naar de zee of naar bosch en heide, waar zij verkoeling of ontspanning kunnen vinden na dagén van ingespannen ar beid» welke des te zwaarder geleken, naarmate het kwik in de thermometer steeg. Het is zomer en de periode van de voorjaarsbloemen, de vlammende tulpen en de zwaar geurende hyaoin- then is voorby, verdwenen zy4. de botergele dotterbloemen en slechts het madeliefje pry kt nog met eenige paardebloemen in de weidende heide wordt donker van tint en in de bos- schen verschemert het licht vanwege de zware bladbedekking. Maar de koningin der bloemen, de roos, bloeit in den zomer in volle kleurenpracht, overal, byna in eiken tuin, groot of klein, treft men deze ge liefde bloem aan, welke byna overal kan groeien, een stevigen stengel heeft, en goed bestand is tegen vry- wél alle weersomstandigheden. Maar niet alleen vanwege deze eigenscnap- pen heeft de roos de menschen tot in de prille oudheid aangetrokkenis er schooner bloem te vinden, welke iedereen zich verschaffen kan, en een heerlyken geur verspreid? De kleu ren vertoonen vrijwel alle sdtake^rin- gen, van donkerrood tot licht rose en van wit tot diep geel. Waar eens het rijk der rozen xoas. Het middelpunt van het ryk der rozen is Centraal Azië, waar tevens de wieg van het menschelyk geslacht heeft gestaan en reeds hèel vroeg wekte zy de aandacht der menschen vanwege haar kleurenpracht en heer lijken geur. In een Tjoedengrai, dat circa 7000 jaar geleden werd aange legd, vond men reeds een munt en op de achterzyde hiervan was een roos afgebeeld. Bij de Indiërs, Syriërs en Egyptenaren werd de roos in den godsdienst betrokken en Herodotus verhaalt, dat de -Babyloniërs bij fees telijke gelegenheden zilveren rozen droegen, welke aan staven waren vastgehecht. Over Thracië en Mace donië, bereikte de roos Griekenland en in deze landen is zy tot op heden de voornaamste aller bloemen gebleven. In Griekenland wijdde men haar aan Venus en de Mythus zegt, dat de roos ontstond uit het bloed van Adonis, den schoonsten jongeling. En by de geboorte van Aphrodytus zou de roos zyn ontstaan uit het van haar afval lende schuim van het zeewater. In elk geval, de roos werd als een soort heilige bloem beschouwd en aan Bacchus eveneens gewijd. By gast malen was de roos een gewilde ver siering en ook als bloemenkrans werd zy voorheen gedragen en als het zin nebeeld der schoonheid beschouwd. Maar bovendien ook als symbool der vergankelijkheid, zoodat er een tyd is geweest ,dat men de graven met ro zen bestrooide. Vanuit Griekenland bereikte de schoone bloem het luisterrijke Rome en hier viel zy zoo in den smaak, dat de elite zich by feestelijkheden tooide met een diadeem van rozen, terwijl Nero veel goud uitgaf om met deze bloemen zyn hoofd, kleeren en de feesttafels te kunnen sieren. Ook de oude Germanen waren met deze koningin de*£bloemen zeer inge nomen en in het voorjaar hielden zij hun vergaderingen op plaatsen, welko waren afgezet met rozenhagen. Zy strooiden rozen op de graven der jon gelingen en maagden, gebruikten ze als versiering by optochten en fees ten en tooiden er hun schilden mee. Op vele adellyke wapens vindt men de roos terug, hetgeen een overniyf- sel is van de liefde der Germanen voor deze bloem. In de Middeleeuwen kregen de brui den* ben fözenkr&ns als bruidsgift. Te 'Brussel was de hoed van rozen een speciaal hoofdsieraad en vandaar dat toen de rozentuinen in de Belgische hoofdstad zoo taryk waren. Door ge heel België watf in dien tyd en ook la ter nog by de Rederijkers, by feesten en by wedstrijden de rozenhoed het hoofdgeschenk en de hoofdprijs. Een Arabische legende verhaalt het volgende over de „geboorte" der rozenToen Mohammed voor den troon van God verscheen, bloosde hy diep, omdat de Almachtige hem zoo sterk aanzag. Zijn gezicht werd met een glimmend vocht bedekt en toen hy dit met zyn hand wilde afvegen, vielen twee druppels op de aarde: uit een dezer druppels ontstond de rijst $n uit de andere de roos. Bulgarije, het rozenland. Is Perzië het rozenland van Voor- Azië, Bulgarye is het van Europa en hier worden groote hoeveemeden van de kostbare en geliefde roztenolie be reid. Het hoofddistrict varf den ro zenteelt vormt het veel bezongen „Dal der Rozen", hetwelk zich over circa 50 K.M. van Soppot tot Karsanlik uit strekt. De hellingen der bergen zyn als wijngaarden met rozenstruiken beplant. Reeds vroeg trekken vrou wen en meisjes («rozentuinen in en plukken de bloemefr af, welke mei groote karren naar de rozenoliefa- brieken worden getransporteerd. Daar wordt in reusachtige machines de olie uit de blaadjes geperst, welke dan verder Vordt verwerkt tot de kostbare rozenolie. Zóó is deze rozen olie-industrie i| Bulgarije geperfec- tionneerd, dat geen ander land het zal aandurven, tegen deze industrie concurrentie te beginnen. In de fa brieken is de lucht zwaar van rozen- geur, zoodat menschen, die er niet dagelijks vertoeven er hoofdpijnen van kr«gen. Het product wordt naar bijna alle landen der aarde vervoerd. Jammer, dat het product niet altijd zuiver afgeleverd wordt en vaak ver- valscht wordt. De oogst bedroeg eenige jaren soms zes millioen kilogram, maar in dezen tyd van malaise zal dit bedrag wel niet meer worden bereikt. Rozen aan den rand van Weenen. Slechts weinigen zullen weten, dat aan den rand van de Oosten ryksche hoofdstad Weenen, waar Schwechat en Semmering aan elkaar grenzen, zich weelderige rozenvelden uitstrek ken. Dit is een der grootste rozen- culturen van Midden-Europa en ze ker de grootste van Oostenrijk. De honderdduizend rozenstruiken bloeien daar ongeveer drie keer per jaar: rood, geel en rose en wit. Bernard Daneke, de eigenaar van deze rozen struiken, wijdt zich gedurende vele jaren aan het kweeken dezer rozen uit wilde soorten. Zyn bijna onuitput telijke voorraden voorzien tuinders, bloemen vrouwtjes en rozen vrienden in de omgeving der stad van de bloe men. De zaden der wilde roos, in den herfst gezaaid, komen in het voorjaar op en groeien vlug. De éénjarige zaad- planten worden sterk gesnoeid, gedu rende den winter in de aarde gelegd en in het voorjaar op rijen gezet. Sommige jaren gaan er 40.000 stek ken verloren van de droogte; maar pas, wanneer de helft1 der planten dat zyn er 80.000 verloren gaan, kan er van een slechte oogst worden gesproken. In het najaar staan er 150.000 ro zen in bloei. De verzorging van dit aantal vereischt enorm veel werk, een enkele arbeider moet op één dag 200 entingen uitvoeren. Het droge, Weensche klimaat is voor de roos niet gunstig, maar door kunstmatige be sproeiingen wordt er veel bereikt. Tijdig nemen van maatregelen Steeds meer naderen de weken van de groote zomervacantie, welke steeds een groote ommekeer teweegbrengen in het gezinsleven. Een groot deel der huismoeders gaat met man en kinderen eenige we ken op reis, al is het dan ook op de meest bescheiden wijze. Het is volstrekt niet als een over bodige luxe te beschouwen, want ieder mensch heeft op zijn tijd ver andering noodig. Te kunnen breken met de sleur van het alledaagsche, andere indrukken opdoen, in een to taal andere omgeving vertoeven, dit alles werkt zoo verfrisschend op li- fchaam en geest in Voor de huisvrouw beteekenen de laatste weken voor de vacantie vaak ingespannen drukte, omdat er zoo veel te regelen en af te doen is. Voor al zy, die buiten wonen en veel vruch ten en groenten van eigen tuin heb ben, zullen zooveel mogelijk alles vóór den dag van vertrek nog steriliseeren om gedurendet<Ie wintermaanden een reserve te hebben. Jam, gelei en marmelade zjjn thans eveneens aan de beurt en geven voor al in gezinnen mefltmderen een sma kelijke belegging voor de boterham, die tevens gezond is. Ook de zorg voor de garderobe vraagt de aandacht der huisvrouw en deze houdt weer verband met de plaats waarheen men denkt te gaan. Het verblijf aan zee stelt andere eischen dan wanneer men naar de bosschen gaat of naar de hei, terwijl watersport weer andere kleeding vra gen, evenals de bergen. Voor kinderen behoeft het kleeding- vraagstuk niet zoo'n punt van belang DRIE AARDIGE BLOUSES. FLATTEUZE HOEDJES ViOOR WARME DAGEN. uit te maken, omdat zij zich het aan genaamst gevoelen, wanneer zy een voudig gekleed gaan. Niets is vrese lijker voor hen, dan wanneer zij zich buiten zijnde, moeten ontzien en zich niet eens naar hartelust kunnen laten gaan. Voor moeders die gaarne zooveel mogelijk met haar troepje naar oui- ten trekken, zullen een paar eenvou dige waschjaponnen, effen of bedruk te katoentjes, het meest geschikt zijn, terwijl kunstzydjes voor de middag en avonduren gedragen worden. Het kleedingvraagstuk moet tijdig ter hand genomen worden, opdat men niet voor onaangename verrassingen komt op het laatste oogenblik. Jur ken die te kort geworden zijn, Kun nen veelal nog als hanger vermaakt worden, waarvoor mouwen en een ge deelte van voor- en rugpand worden verwijderd. Uit deze gedeelten maakt men breede reepen, zoodat het geheel kan zakken. By deze overgooiers kan men witte en gekleurde zijden blou ses dragen, o.a. de zijden tricot en tweka blouses zyn zeer practisch. Droogt men ze na het wasschen voor zichtig en rekt men ze vochtig zijnde nog eens op, dan is er weinig aan te strijken. Voor kinderen zijn stevige wollen sokjes wel het meest practisch, aangezien ze veel minder gauw sly- ten dan de fijnere soorten. Met warm weer worden de kousen meestal „ver geten". Na het ordenen van de kleeding ko men de koffers aan de beurt en wor den sloten en handvaten nagezien. Veel onaangenaams wordt op het laatste oogenblik vóór men op reis gaat voorkomen, indien datgene wat er niet soliede genoeg uitziet, ty'dig gerepareerd wordt. Aangezien de woning eenigen tyd onbeheerd blijft is het verstandig dit even aan de politie op te geven, even tueel met vermelding, waar de huis sleutel in geval van nood te krijgen is. Ongeveer een week van te voren zal men schriftelijk de tijdelijke adres verandering aan de administratie def couranten moeten opgeven, wil men verzekerd zijn deze op tijd te ontvan gen. Verschillende planten, o.a. cacteeën kan men op een schaduwrijk plekje, b.v. onder heesters in den tuin zeiten. Die soorten, welke echter niet naar buiten kunnen, worden bij elkander gezet, b.v. op de keukentafel, waarop men in het midden een immer water plaatst waaromheen de planten ge zet worden. In het water hangt men vernuftil- lende draden katoen, die met het an dere uiteinde in de aarde gebracht worden, die zoodoende vochtig gehou den wordt. In den bloementuin hebben wij ons in de maand Juli, behalve met het ge wone steeds weerkeereude werk, be zig te houden met het vermenigvul digen van de planten. De leeggekomen (gakken in den groententuin kunnen hiervoor goede diensten bewijzen, want zy maken het ons mogelijk vol-' doende jong gewas voor het volgend jaar te kweeken. Vele vaste planten en tweejarige bloemen kunnen thans gezaaid worden, andere planten J natuurlijk alleen de reeds uitgebloeide worden gescheurd, wat gewoonlijk een nog dankbaarder manier van ver menigvuldiging is. Dit kan men ook doen met verschillende bolgewassen, zooals oranje- of boerenlelie en kei zerskroon. Houtachtige planten wor den door stek vermenigvuldigd, anje lieren door afleggen of stekken. Wil men het zich met de anjers heel ge makkelijk maken, dan neemt men een voudig de planten geheel op, snijdt een stuk van de wortels af en zet ze vervolgens weer in den gTond, maar dan veel dieper dan ze eerst gestaan hebben, zoodat de jonge spruiten weer met de aarde in aanraking komen. Dit is dus ook een soort afleggen. Verder is er in dezen tijd in den bloementuin heel wat werk met het schoonhouden en het verwijderen van uitgebloeide bloemen. Ook moeten we, als we het tenminste al niet eerder gedaan hebben, mi aan den wind gaan denken. Vele planten zyn intusschen reeds hoog opgeschoten, vooral in de stadstuintjes worden ze nogal eens lang en spichtig en daardoor staan ze lang niet meer zoo stevig op hun bee- nen als in het voorjaar en in den voorzomer. Nu moeten de stokken er dus aan te pas komen. Deze dienen echter zoo geplaatst te worden, dat ze zoo min mogelijk in het oog vallei en liefst geheel door de planten met hun bladeren en stengels worden be dekt. Stokken zijn altijd ontsierend in den-tuin, maar het is een noodzake lijk kwaad, want als men ze niet za^ en de wind vrij spel heeft, wordt het in den tuin een rommel van jewelste. Ook voor de verzorging van onze kamerplanten is Juli allesbehalve va- cantiemaanji. In Juli moet er door gaans het meest gegoten worden, om dat de plantentfLy^Jn hun sterksten groei zyn. ^M3|^®yanten zonnig staan, is eenmaJÉqjp^P per dag niet eens voldoende. Ook de cactussen krijgen nu flink water en toonen zich daar dankbaar voor door ons te ver rassen met een alles behalve woestjjn- achtig schrale ontwikkeling. Primu la's en calceolaria (pantoffelplant), die we de vorige maand gezaaid heb ben, kunnen thans worden verspeend. Ook dit jonge goed moet natuurlijk flink gegoten worden. efiSBS Martha Eggerth in ^Maddalena". De Lümina-filr „Maddalena". Réunie-Bioscoop. Carmine Gallone, de Italiaansche regis seur, die Jan Kiepura voor de film ontdekte en wiens Lumina-film „Maddalena" heden in de Réunie-Bioscoop zal worden vertoond, heeft reeds vele voortreffelijke films gere gisseerd, o.a. „De laatste dagen van Pom pei", de film die Gallone reeds in de eerste jaren van zijn carrière een wereldnaam gaf, „Das Land o'hne Frauen" met Conrad Veidt en de Jan Kiepura-Lumina-film „Mein Herz ruft nach Dir" en thans de Italiaansch-En- gelsche Lumina-film „Maddalena (Vincenzo Bellini's groote liefde), met in de hoofd rollen Martha Eggerth en Phillips Holmes. De film werd vervaardigd ter gelegenheid Van de 100ste sterfdag van den beroemden Italiaanschen componist Vincenzo Bellini. Aan deze, onder de protectie van Mussolini tot stand gekomen film, verleenden Italië's meest beroemde musici hpn medewerking, o.a. werden opnamen gemaakt in de Sca'a te Milaan. Vincenzo Bellini studeert muziek te Na pels en gedurende een lunch ten huize van 'den rechter Furmaroli, leert hy Maddalena Fumaroli kennen, die zich tot zyn muziek aangetrokken voelt en wier betooverende oogen hem tot het maken van een lied op haar inspireeren. Bellini 9chenkt haar het lied, dat zy zoo schoon zingt, dat zelfs de gedachte aan Maddalena's verloofdei Ernes to Tosi, zyn geluk niet vermag te vermin deren. Zy schept voor hem de gelegenheid een cantate ter eere van de geboortedag van den koning te componeeren en hy be haalt een succes. Maddalena en Bellini be kennen elkaar hun liefde, maar het meisje voelt, dat hy carrière moet maken en dat door met hem weg te loopen en in armoede te leven .aan'hun liefde afbreuk zou wor- den gedaan. Zy weigert dus met hem mee te gaan. De teleurgestelde Bellini vertrekt met de opera-zangeres Ginditta Pasta en Componeert de opera's, die hgm beroemd maken. De componist Rossini vertelt hem, dat in werkelijkheid al zyn werk geïnspi reerd wordt door zyn liefde voor Maddalena die na alles toch niet met Tosi getrouwd is, maar Bellini, die dit loochent,, zegt, dat hU een opera zal componeeren, gebaseerd», op haat. Het resultaat is „Norma", waarvan de eerste opvoering een mislukking wordt. Maddalena begrijpt, dat één lied het fiasco misschien kan redden en geeft Pasta het lied, dat Bellini voor haar maakte en dat, buite* Bellini's medeweten ,in de tweede uitvoering gelascht wordt. Na het succes, is Bellini zich van zyn liefde bewust, maar juist als hij zijn plan kenbaar wil maken om naar Napels te vertrekken, verneemt hij, dat Maddalena gestorven is in haar laat ste oogenblikken heeft zij Tosi voor 'hem aangezien en hem het verhaal van haar zelfverloochenende liefde vertelt. Martha Eggerth is als geschapen voor de rol van Maddalena Fumaroli en zingt met gevoel en charme. Phillips Holmes is de eenigszins verstrooide, maar altijd hoffe lijke romanticus Vincenzo Bellini. tóe had Laurience stéêds voor de weten- scihap gewerkt, maar de onheusche behan deling van HaBlewood brengt zijn verstand geheel in de war, met het gevolg dat hij Haslewood vastbindt in een stoel en diens hersenen verwisselt met die <twn een mis maakte. Van nu af aan huist in het lichaam van Haslewood het brein van een ander. Eenigen tijd later stérft de man met de verkeerde hersens en op dit eene sensatio- neele geval volgen nog vele andere experi menten en de hersentransfuse van dezen professor worden hoe langer hoe meer sen- sitioneel. Boris Karloff is de, man die dergelijke rollen weet te spelen. De nacht pa de Opera. Schouwburg-Bioscoop. De nacht na de opera is een Krimlnal- film, geregisseerd door Paul Wegener en heeft overal buitengewoon succes gehad. De film vertelt de geschiedenis van Dr. Leut- tern, een jong energiek advocaat met een goede, uitgebreide practyk, die hem maar al te weinig tyd overlaat voor zyn particu liere leven. Zonder dat dit direct tot hem doordringt, lydt zijn vrouw daar erg onder. Zy voelt zich eenzaam en veronachtzaamd^ Des te meer verheugt zij zich dan ook, als haar man een avond vry heeft en deze aan haar kan wijden. Ze besluiten naar de opera te gaan en krygen vrijkaarten van een ze keren Mac Norris. Deze is in dezelfde ry- clüb als Mevr. Leuttera en hoewel vreemde geruchten omtrent zijn leven de rond$ doen, zoekt Dr. Leuttera geen kwaad achter de vriendschap van zijn vrouw met Mac Nor- ris. Daarvoor is het vertrouwen, dat hy in zyn vrouw stelt, te groot. Beiden verheu gen zich uitermate, eindelyk eens samen te kunnen uitgaan en ze genieten van de mooie opvoering van „Rigoletto". De yreugde duurde echter kort. Het duurde niet lang, of Dr. Leuttera werd voor een dringend ge val weggeroepen. Mevr. Leuttera Irenq blijft alleen achter met in de loge naast haar Mac Norris De vrouw van een van Leuttera's beste cliënten „Gheimrat" Rüdiger bleek uit de zenuwinrichting, waarin zij verpleegd werd, ontsnapt te zyn en nu moest alles in het werk worden gesteld, om haar verblijf plaats op te sporen. Volledigheidshalve zy hier nog opgemerkt dat het gerucht wilde, dat mevr. Rüdiger ln intieme verhouding tot Mac Norris zou hebben gestaan. Dr. Leuttera stelde zich telefonisch met Mac Norris in verbinding, 1 doch bet gesprek ,dat hij met hem voerde, werd plotseling"verbroken. In de woning van Mac Norris was een schot gevallen. Leut tera vermoedde onraad en spoedde zich naar Norris' huis. Norris bleek vermoord te zyn. Op den grond lag de poederdoos van Irene! Was zy ih de woning geweest? Had zy iets met de misdaad te maken? Wy zullen het niet verklappen. De hoofdrollen in deze bijzondere film worden gespeeld door Lida Baarova, Gustav Frölich, Harold Paulsen, Theodore Loos, Elisabeth Wendt en vele anderen. De mu ziek is van Guiseppe MUZIEK. „De man die zyn ziel verkocht." Thalia-Theater. Professor Laurience is een bekeyd geleer de .die een groote ontdekking heeft gedaan, n.l. hy kan de electrische beweegkracht van de hersenen van een mensch verwijderen, terwyl de patiënt gewoon leven blijft. Hij kan deze hersenen geruimen tyd bewaren eri ze later weer in den schedel terugplaat sen. Lord Haslewood, een krantenmagnaat, is geïnteresseerd in het werk van Laurience en biedt hem een mooi laboratorium aan, indien hy tenminste een lezing wil houden over zijn proefnemingen. Laurience neenjt dit aan, maar als hy de lezing houdt, lacHt men hem uit. Haslewood is kwaad over dit échec en verbiedt Laurience verder in het 'laboratorium te experimenteeren. Tot nu Lida Baaro va die de hoofdrol speelt in deze film. Tomaten met garnalen en kom kommer. 3 4 groote tomaten, 100 gram garnalen, komkommer (b.v. 1/3), peper, zout, 2 eet lepels mayonnaise of slaolie en citroensap, stukje fijngesneden ui, takje peterselie. Tomaten doorsnijden en uithollen (pulp bewaren voor tomatensaus b.v. bij bloem kool). Garnalen ih warm water wasschen, uit laten lekken en drogen, daarna in een kom doen, fijngesnipperd uitje toevoegen, peper, zout en de in kleine blokjes gesne den komkommer en alles aanmaken met sla olie en citroensap, en de massa verdeelen over de tomatenbakjes en bovenkant bedek ken met een weinig mayonnaise. In het midden eenige blaadjes peterselie als garneering of over de mayonnaise ge hakte peterselie strooien. Opdienen op schotel met een rand vatt slablaadjes en aardappelsla. Eenvoudige theebiscuits. 225 gram zelfryzend bakmeel, 100 grarp boter (margarine), 125 gram lichte basterd suiker, 2 eieren, 1 theelepel dubbel kool zure soda, een eetlepel water, tikje zout. De bloem zeven en in een kom doen. Bo ter toevoegen en met de vingertoppen tot een kruimelige massa verdeelen. Men kan dit ook met behulp van een mes doen, doch'1 dan kan men de bloem beter op een brood- of deegplank uitstrooien. Suiker door de massa mengen en in het miden van de in grediënten een kuiltje maken, waarin de eieren gebroken worden, tikje zout toevoe- geil en de in het water opgeloste dubbel koolzure soda, daarna kneden tot een soe pele deegbal en zoo noodig nog een weinig melk toevoegen. Een uur op koele plaats laten rusten en daarna uitrollen tot een deeglap van c.M., waaruit men met een blikken vorm of met een waterglas ronde blokjes snijdt, die op een ingevet bakblik gelegd en 10 minut'en in een warmen oven gebakken worden. Koud laten worden en in een afgesloten trommel bewaren. Koude vruchtenjmdding. 1 K.G. kruisbessen, 5 volle eetlepels lichte basterdsuiker, pl.m. 350 gram oud brood zonder korst, boter, 1 eetlepel suiker, 2 eieren, 1 d.L. melk. Kruisbessen van steeltjes ontdoen, was schen, met aanhangend water gaar koken op lage pit, daarna kloppen met houten lepel en zoeten met suiker. Het brood wordt verdeeld in fyne krui mels, daarna doet men een derde ervan in een ingevetten vuurvasten schotel, hierop de helft van de vruchten, vervolgens weer een laag brood, vruchten en brood, waarop hier en daar klontjes boter gelegd worden; de lepel suiker wordt overgestrooid en ten slotte beide eieren, die met de d.L. melk ge klopt zyn. Een half uur in den oven plaatsen en daarna storten en koud laten worden. Presenteeren met koude vanillesaus. Sagosneeuw. Liter melk, 2 volle eetlepels vlugkoken- de sago (fyne), 75 gram suiker, 2 eieren, vanille-essence of -suiker, 1 eetlepel suiker, enkele geeoyfyte kersjes. Melk aan de kook brengen en 75 gram suiker er in oplossen, jaarna de sago er in strooien en btyven roeren totdat de korrel tjes doorschijnend worden, pan van het vuur nemen en de beide goed doorgeklopte dooiers er Üodr roeren evenals de vanille; kloppen met een garde totdat de massa afgekoeld en luchtig is, daarna de beide eiwitten dooi geklopt zijn. Klopt men het eiwit door de massa, dan wordt deze veel minder luchtig. In een glazen schaal overbrengen en zeer koud opdienen, gegarneerd met geconfyte kersjes. Beschuit met aardbeien. Maak deze pas op het laatste moment klaar. Besmeer 8 groote beschuiten dik met boter, druk er met een vork wat mooie, groote, goed gewasschen ën uitgelektl aardbien op fyn, en bestrooi ze met poeder-, basterd- of bruine suiker. RECHTZAKEN. Veroordeelend vonnis in de zaak tegen de Haagsche Verzekerings Sociëteit. De Haagsche rechtbank deed heden morgen in hooger beroep uitspraak in de strafzaak tegen den directeur van de Haagsche Verzekerings Sociëteit. Men zal zich herinneren, dat de kantonrechter den directeur onlangs wegens overtre ding van art. 2 der Loterijwet veroor deelde tot een geldboete van 2500. De officier van justitie vroeg in hooger be roep bevestiging van dit vohnls. Heden veroordeelde de rechtbank den directeur tot betaling van een geldboete van f 100Q. In herinnering wordt gebracht, dat de H.V.S. levensverzekeringen afsloot, waar bij tevens een obligatie werd aangekocht in een wettig aangelegde premieleening met prijzen gelijk aan 1/20 lot In de staatsloterij, in dit geval de N.V. Haag sche Assurantie en Credletonderneming (H.A.C.O.). De verzekerde, aan wiens erfgenamen 100 zou worden uitgekeerd, kreeg, behalve de polis een bewijs, waar op het nummer, met hetwelk hij in de loterij speelde, vermeld stond. Van dood door schuld vrijgesproken. Wegens dood door schuld, eischte de officier van justitie Donderdag tegen den 18-jarigen B. B. een geldboete van 1000, subs. 1C0 dagen hechtenis. In den nacht van 4 op 5 April reed een door B. bestuurde auto op het nieuwe en des tijds nog niet voor het openbare verkeer opengestelde gedeelte van den rijksweg Den Haag—Gouda, tegen een midden op den weg staande hijschkraan, met het gevolg, dut het voertuig" geheel in elkaar werd gedrukt en de beide inzittenden van den auto zoodanig werden gewond, dat de mede-passagier, een oom van B., ter plaatse overleden is. De rechtbank heeft Verdachte gisteren vrijgesproken, omdat dë ten lastelegging niet wettig fp overtuigend bewezen ge acht werd. De overval met roof op den Pastoor van Gefj'steren. Uitspraak der rechtbank te Roermond. De rechtbank te Roermond heeft van ochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier,verdachten van den over val met roof op pastoor Litjens te Geijs- teren. De officier van justitie had op 15 Juni tegen ieder negen jaar gevangenis straf geëischt met aftrek van voorarrest voor A Dut vanaf 22 Juni 1936 en voor J. Janssen vanaf 23 Mei 1937. De rechtbank veroordeelde thans de verdachten W. Janssen, J. Janssen, a. Dut en M Hendrikx ieder tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest voor A. Dut en J. Janssen tevens werd de gevangenneming bevolen van W. Janssen en M. Hendrikx. moest de Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is De heer Goudoever vraagt ontslag als dirigent van het Utrechtsch StoHljk Orkest. Het bestuur van het Utrechtsch Stede lijk Orkest deelt mede, het verzoek van den heer Van Goudoever te hebben ont vangen, hem op 1 Juli te willen onthef- dïrl orkest. fen van zijn taak als dirigent van het Het bestuur heeft dit verzoek ingewil ligd en aan den heer Van Goudoever op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag verleend. Als gastdirlgent heeft het bestuur van het Utr, Sted. o.a. aangezocht Eduard van Beynum. Vijftig jaar Concertgebouw. Volgend seizoen (1937-1938) zal het Concertgebouw haar vijftig-jarig be staan herdenken Ter gelegenheid hiervan zal het Con- vertgebouw-Orkest in een aantal steden van ons land, waar het orkest nooit of geruimen tijd niet geconcerteerd heeft, onder leiding van prof. dr. Willem Men gelberg een feestconcert geven. Het stemt het bestuur van het Con certgebouw en prof. dr. Willem Mengel berg tot groote voldoening, te bemerken, dat voor deze Jubileum-tournee alom ln den lande groote en verheugende be langstelling bestaat. Verschillende plaat sen verzekerden zich reeds van het op treden van het Concertgebouw-Orkest onder leiding van zijn beroemden diri gent, terwijl elders plaatselijke actie- comité's gevormd worden, teneinde ook ln deze steden een optreden mogelijk te maken. Gerechtshof 's-Gravenhage. De malversaties te Vlissingen. Voor het Haagsche gerechtshof te Den Haag stond de vorige week in hooger be roep terecht de 56-jarige P. G. L., oud wethouder te Vlissingen Wegens valsch- heid in geschrifte had de rechtbank te Middelburg hem veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van 8 maan den met aftrek van voorarrest. Men zal zich herinneren, dat de oud wethouder in zijn functie van penning meester van het gewest Zeeland van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm ver schillende leveranciers te Vlissingen en omliggende gemeenten kwitanties ln blanco had laten teekenen, welke kwi tanties hij dan verder invulde en op deze wijze bijdragen aan den kas van den B.V.L. onttrok Ook had hij leveranciers kwitanties voor gefingeerde uitgave*, laten teekenen en zelf handteëkenlngen vervalscht. De procureur-generaal vroeg de vorige week bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg. Het hof, heden arrest wijzend, be krachtigde het vonnis en veroordeelde den oud-wethouder tot een gevangenis straf voor den tijd van 8 maanden met aftrek van voorarrest. GEMENGD NIEUWS. Het auto-ongeluk bij Namen. Nadere bijzonderheden. De toestand der gewonden. In verband met het auto-ongeluk te Namen, dat Zondagochtend heel in de vroègte de familie Booma uit Den Haag, bestaande uit man en vrouw en twee kinderen, jongetjes van zeven en zes Jaar, benevens de heer en mevrouw de Chavonnes Vrugt uit Wassenaar Is over komen, verneemt de H. Crt. dat de belde families voor een ééndaagschen tocht naar België waren vertrokken ln een, den heer van Booma die van beroep mag netiseur is toebehoorende vler-per- soons Opel-auto, een betrekkelijk klein wagentje. De heer van Booma, die zeer gematigd reed, had aan de ingewikkeld aanrijding part noch deel. Hij werd, terwijl hij rechts van den weg reed, als 't ware door den veel zwaarderen wagen van de ga ragehouder uit Nyl St. Vincent getorpe deerd. De gevolgen waren afschuwelijk. De belde auto's werden totaal vernield. De heer de Chavonnes Vrugt ,die naast den heer van Booma zat, was er het erg ste aan toe. Hij was uit den wagen ge slingerd tegen eep. boom en gaf spoedig den geest. Allen anderen Inzittenden moest bijstand worden verleend. Het ge kreun op den weg immers ook ande ren bij dit ongeluk betrokken werden ge dood of gewond was afschuwwekkend. Het verkeer stond geruimen tijd stop. Verschillende automobilisten yerleenden weldra de eerste hulp. Later kwamen meerdere doktoren ter plaatse, alsmede de geneeskundige dienst uit Namen. De familie van Booma werd naar het zie kenhuis aldaar vervoerd, alsmede mevr. de Chavonnes Vrugt. Het stoffelijke overschot van haar echtgenoot volgde later. Kind ernstig gewond. Volgens nader bericht is het 7-jarig jongetje van Booma er het ergste aan toe. Hij heeft een schedelbaslsfractuur De afgeloopen nacht was vrij rustig. Alle andere gewonden behalve het 6-jarlg Jongetje van Booma, dat heden naar de residentie terugkeert mogen nog niet Hervoerd worden. Zij maken het naar omstandigheden redelijk wel. Mevrouw de Chavonnes Vrugt, die het zelf redelijk wel maakt, is natuurlijk diep geschokt door het zware verlies, dat zij lijdt, wegens het verscheiden van haar echtgenoot. De heer J. M. de Chavonnes Vrugt, het doodelijk slachtoffer van dit ongeluk, was pas 36 jaar oud. Sedert 20 Augustus 1918 was hij in dienst van het hoofdbe stuur der P.T.T. Den laatsten tijd was hij als adj.-commies werkzaam aan het bureau documentatie. Een renner vloog uit de bocht. Een toeschouwer op wielerbaan levensgevaarlijk gewond. Op de Scheldebaan te Bergen op Zoom. waar de „Avond-Zesdaagsche" wordt verreden, ls Zondagavond een ongeluk gebeurd, waarbij de 15-jarlge toescnou- wer J. Demmers, uit de Artillerlestraat, zulke verwondingen heeft bekomen, dat voor zijn leven wordt gevreesd Daar tijdens dit ongeluk tegelijkertijd twee renners een val in de baan maak ten, werd aan het eerste voorval weinig aandacht geschonken. Een der renners was echter uit de bocht geschoten en raakte met zijn ellebogen een toeschou wer. Deze vioog hierdoor achteruit en raakte op zijn beurt met zijn ellebogen den 15-Jarigen J. Demmers ln het ge zicht, die bewusteloos achterover viel, zoo meldt de„ Crt." Hij bleek een zware hersenschudding en een inwendige hersenverbloeding te hebben opgeloopen; de dokter kon wei nig hoop meer geven. Ho* IcMmt u don ho«k naar link» datartafMt... ('tliwdi dJdfVMid Mi hi aft* U «W|d redNi M iMttdMt-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4