Het 34ste Nationale Middenstandscongres. Beurs van Amsterdam. bassadet, Nisji, by zich onttojleïi, hem een protest der SovjetregeeriTyyte over handigen tegen de bezetting ^orjapansch- Mandsjoerysche troepen eilandjes in de Amoer. Niaji hij over geenerlei gen beschikte en der! Russische regeering 'hoogstens kon hy zich pansche militaire forma der eilandjes 'wareni bescherming der zorg te dragen." Voorts protesteerde de ger van het commissariaat scha zak^n tegeni het ir. kameer by Wladiwostok, een grenlsschending door Japansche troepen ziet .Er een schietparty voorgedaan,! waarbij zich daar beide kanten slachtoffers Nisji wees ook dit protest Admiraal der Verre Ooisten Domei meldt, dat gevallen. wostok aanhouden, volgens Victrof, commandant den Stillen Oceaan zou zyr - terwyl onder de officiere Leger1 massa-arrestaties plaat» gehad. Pieitro, chef van de Ieriei-afdeel ing van het Siberische leg strict en B</- iliansky, chef van de politi af deeling zou den te Habarovstk gearrej rd zijn en Moskou gezonden. binnen: Ministerie van Het nieuwe Bij K. B van 3 Juli is nriet ingang van den datum van instelling Van l»t minis- imd tot de Mi- in, minister ad, interim, eldt, dat het sent, van al- het be- na sinds l terie van Algemeene Zak< minister van Algemeene nister van Staat, dr. H. van, Buitenlandsche De regeeringspersdienst K. B., waarbij een gemeene zaken wordt ingèsteldi bepaalt, dat aan het hooid van dit departement de zorg wordt opgedragen voor de zaken betreffende: a. De samenstelling van de hoofdstuk ken Ien II der rijksbegrooting eb het be heer dezer hoofdstukken. b. het vice-présidentschap en het lid maatschap van den Raad] van| State en het lidmaatschap van de Algemeen Re kenkamer, alsmede het persojieel dier colleges, voor zooveel dé behandeling dezer aangelegenheid nied aan] het col lege zelf is voorbehouden. i d. De behandeling van 'adelszaken wapens van publieK-rechtéüjkejiicha: e. De riderorden f. De regéeringspersd ket besluit treedt In weVking op 8 Juli. De bureaux van persdienst. In verband met de overgang van den regeeringspersdienst naar het departe ment van Algemeene Zaken, vernemen wil. bii informatie, dat dé bureaux van dezen dienst in het departement van Buitenlandsche Zaken zullen gevestigd blij\ 1 Nieuwe Eerste Het Centraal f middag in de het niet aannemen van door den heer T. Nauta i danken als lid van prof. leden der Eerste Kamer I klaard prof. mr P. S. Gerj sterdam en den heer P. te Bilthoven. De heer Serrarens, die lid van de Eerste Kamer ;e zijnl geweest, bij de jongste verkiezingen tot lid van de Tweede Kamer werd benoemd, welke benoeming hij toen heeft| aanvaard, zal zijn benoeming tpt Eerste Kamerlid niet aannemen. Tot lid van de zal dan worden benoemd verklaard, prof. dr. J. A. J. Barge te Leilen. De Curaeaosche padvinders tiaar de Jamboree. Hun aankomst in het moederland. Bij een malsch regentje zijn de pad vinders, die de Nederlandsche Antillen op de Wereldjamboree je Vogelenzang zullen vertegenwoordigen, te Amsterdam aangekomen. De 23 broeders-verkenbers, die op 17 Juli hun droge eiland in, de Csjxaibische Zee hadden verlaten, en zich a(an boord van de „Simon Bolivar" Van de K.N.S.M. hadden genesteld, stonden, terwijl het schip meerde, in blakendten welstand daargelaten de verkoudheid, die ieder op zijn beurt onderweg had gehad op het voorschip te wuiven naat hun kamplei der, hopman H. de Groot, die eenige weken tevoren naar Nedwland \^as ge komen om het noodige te regelen en die thans tusschen de velen, |die vrienden en bekenden kwamen plaats had gevonden. Kort nadat het schip itil lag, klamp ten wij den transportleider vari de pad vinders, assistent-verkemjiersleider W. G. de Haseth aan, om hem te vragen over 4e pad' Amerikaansche gewest, koudheid had echter buiten werking gesteld, zijn, mede-voortrekkers waarnam. Deze vertelde, ondernomen door 15 troep zoo genoemd ni stelijk Curacaonaar de St. Tarcisiustroep, wi tholieke verkenners woordigd. De organisatie ders op Curasao is dezellfde als in het moederland en beide groepen maken deel uit van de Nederlandsche padvinders- vereeniclne en ander de honneurs lat de reis was van die Brion- een verdien- acht man van iede de ka- vertegen van de padvin- Iii totaal telt Curasao 68 padvinders, i De katholieken hebben behalve de St Tarciciustroep nog een Jonge St Huber- tustroep. De reis was zeer gunstig verloopen. In het begin alleen had de deinig eenige zeeziekte aan enkelen bezorgd en regen- 1 buien, hadden de komst In kouder con- treien aangekondigd. i Te Porto Caballo, de eerste haven in Venezuela, waren de Jamboree-gangers verwelkomd door hun Venezolaansche broeders verkenners en die in La Gualra namen ze zelfs mee naar de hoofdstad Caracas, een half uur rijden per auto. Ook op Trinidad was de ontvangst har telijk, evenals op Barbados, dat zijn Jamboree-contingent over enkele weken met de „Columbia" van de K.N.S.M. naar de lage landen bij de zee zendt. Het leven aan boord. Aan boord werd natuurlijk het gewone verkennersleven voortgezet, al had het kampvuur dan ook niet de vlammende blokken in het midden van den zingen den jongelingskring. Veel vrijheid werd den padvinders aan boord geschonken en deze hebben zij dan ook dankbaar be nut, vooral ook, omdat het voor allen op één na de eerste keer was, dat zij een reis naar,Nederland ondernamen. Dit is ook de reden van hun tijdige overkomst: zij willen de gelegenheid uit buiten om- behalve het deelnemen aan de Jamboree, een behoorlijken indruk van Nederland naar de West mee te brengen. Het Curagaosche gouvernement heeft het belang hiervan ingezien en is den padvinders die in den gouverneur hun beschermheer hebben zeer wel willend tegemoet getreden. Bij het af scheid heeft gouverneur Wouters de ver- trekkenden geïnspecteerd en toegespro- ken, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de jongelieden een diepen indruk van Ne derland zouden opdoen, en waarbij hij zijn vreugde uitte, dat zij in staat waren naar Nederland te vertrekken. De Brion-troep neemt zijn intrek te Qverveen in het vacantiehuis „Onder de Olmen". Het vijftiental, onder wie zich vier voortrekkers bevinden, wordt hig? ingedeeld bij de „Grijze Driehoekstroep". Morgenavond zullen zij een begroetings kampvuur hebben De St Tarcisiustroep is vertegenwoor digd door acht voortrekkers en, een akela. De verkenners konden niet mee wegens examenzorgen... Verwacht wordt, dat deze troep wordt ingedeeld bij de werkvoortrekkers van de Jamboree, dat hebben ze zelf het liefst ook. 1 Voorloopig vinden zij hun onderdak in huize „St. Aloysius" aan de Elandstraat- te Amsterdam, welks rector, cte heer G. 1 F. Schneiders, een voorman int de Ka tholieke Jeugdbeweging, de broeders ver- kenners in de loods begroette. utet j Christelijke Boeren- en Tuindersbond. 1 In de voortgezette algemeen vergade- ring van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond hebben dertien sprekers van ge dachten gewisseld met mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en Landbouw en Visscherij, die in de ochtendvergadering een refe raat had gehouden over „De naaste ecu- nomlsche toestand van den Nederland- schen land- en tuinbouw". Mr. Van Rhijn beantwoordde de ver schillende opmerkingen. Op de vraag om de landbouworganisaties meer in te scha kelen bij de crisisorganisaties zeide hij, dat dit reeds het geval is. Bovendien is bij de samenstelling der crisisorganisa ties het advies der landbouworganisaties gevraagd. Dat de maatregelen ten op zichte van den akkerbouw te spoedig zijn opgeheven, kon spr. niet beamen. Toen de prijzen verhoogd waren heeft de regeering daaruit de conclusie getrokken dat de maatregelen ingetrokken konden worden. Instelling van bedrijfsorganen achtte spr. van groot belang, want de landbouw Is nog te veel onbeschermd. Maar de regeering heeft moeten ervaren, dat er op dit punt geen eensgezindheid heerscht onder de landbouworganisaties. Ten aanzien van enkele vragen over den steuh van aardappelmeel zeide spr dat het moeilijk was hiervoor een schat ting te maken. Na de controle dooi de crisisdiensten te hebben besproken, behandelde spr. enkele vragen over den boteruitvoermaar Engeland. In Engeland bestaat speciaal belangstelling voor harde boter, welke geleverd wordt door Limburg en Noord- Brabant. De zachtere boter wordt naar andere landen uitgevoerd. Men heeft echter de mogelijkheid in studie geno men, om ook in andere provincies harde hotter-te laten maken Spr. zeide voorts, dat hij voorstander is van handhaving der teeltbeperking, al zal het noodlg zijn enkele wijzigingen aan te brengen. Op de vraag om con trole uit te oefenen op de verpakking van eieren, welke voor Duitschland be stemd zijn, antwoordde mr. Van Rhijn, dat de regeering hieraan aandacht wijdt en reeds succes heeft bereikt. Er was gevraagd, om welke redenen de regeering den verkoop van groenten voor het plan-Deterding had uitgesteld. Spr. deelde mede, dat de heer Deterding enkele bezwaren had gehad en dat zich complicaties hadden voorgedaan, welke echter reeds uit den weg zlin geruimd. Men moet nu afwachten wat de heer Deterding zal doen Ten opzichte van een vraag over de positie der landarbei ders zeide mr. Van Rhijn, dat het de be doeling van de regeering is geweest, het geheele landbouwbedrijf te steunen, dus ook de werkgevers en de werknemers. De ingestelde arbitragecommissie ver richt haar werk tot aller tevredenheid. Nadat mr. Haastert namens den RJK. Ned. Boeren- en "JTuindersbond, de heer H. W. Tilanus namens de Chr.-HIst» Ka merfractie en de heer J. Schouten na mens de Anti-Rev. Kamerclub nog enkele woorden tot de vergadering hadden ge richt, werd deze door den voorzitter, prof mr. P. A. Diepenhorst op de gebruikelijke wijze gesloten. Des avonds hebben de deelnemers aan deze algemeene vergadering aangezeten aan een gemeenschappelijken maaltijd in Hotel Groot Badhuis te Zandvoort. De ordening van de kleedingindustrie. De firma Hartogs en Co., confectiefa- brikanten te Rotterdam, heeft zich tot den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gewend met een adres, waarin o.m wordt gezegt, dat het hun bekend is, dat eenige fabrikanten in dameskleeding een verzoek tot verbin dendverklaring van de collectieve ar beidsovereenkomst in dit vak aanhahgig hebben gemaakt. Het is hun echter even eens bekend, dat een nog grooter aantal fabrikanten en wel zij, die volksklee- ding fabriceeren, dus Juist zij, die aan het grootste aantal werklieden werk ver schaffen erkende tegenstanders zijn van verbindendverklaring in deze bran che. Voor het geval de minister voorloopig van oordeel mocht zijn, dat het verzoek van eerstgenoemde groep voor inwilli ging in aanmerking komt, verzoeken adressanten ,in de gelegenheid te wor den gesteld argumenten tegen de verbin dend verklaring aart te voeren. In de Buiten-Societeit in Zwolle. GEMENGDE BERICHTEN. Noodlottig ongeluk met een schietmasker. Ingezetene van Sittard bij schoon maken van het apparaat gedood. De vroegere slager J. L. te Overhoven- Sittard was hedenmiddag te zijnen huize bezig met het reinigen van een schiet- apparaat voor het dooden van slachtvee. Het wapen had enkele jaren geen dienst meer gedaan en was vastgeroest zoodat de heer L. zich wellicht niet voldoende kon overtuigen, of het geladen was Ver moedelijk heeft hij den slagpin te hard tegen de tafel gedrukt, met het gevolg, dat het wapen afging. Hij werd in de hartstreek getroffen en zakte in elkaar. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder tot bij kennis te zijn gekomen'is over- ledfen, voordat operatief kon worden in gegrepen. L., thans verzekeringsagent 'van beroep, was 36 jaar oud, gehuwd en I vader van drie kinderen. Nederlandsch echtpaar te Aken opgesloten. Verdacht van geldsmokkelarij. Een echtpaar uit Kerkrade, dat vrij ge- regeld aan de overzijde der grens een bezoek bracht, was sedert eenige dagen om onbekende redenen niet meer terug gekeerd. Het blijkt thans,' dat beide personen door de Duitsche grensbeambten zijn ge- I arresteerd. Zij worden er van verdacht, zich aan overtreding van de deviezenbe- palingen schuldig te hebben gemaakt. Bij het onderèoek zou gebleken zijn, dat zij ieder 250 mark in hun bezit had den, welke bedragen zij voor rekening van een derde trachtten over te smok kelen. Na hun arrestatie is het echtpaar naar Aken overgebracht en daar in de gevangenis opgesloten. j Steekpartij met doodelijken afloop, i In de Oleanderstraat in Rotterdam. In een winkel op den hoek van de Oléanderstraat en de Lavendelstraat te Rotterdam hebben gisteravond twee mannen een oude veete om een verkoop- en een steunkwestie uitgevochten. Een van hen is door messteken zoodanig ge wond, dat hij op weg naar het Üeken- huis overleed. De dader is gearresteerd. Binnen een tijdsverloop van 20 uren is Rotterdam andermaal het tooneel ge weest van een hoogloopende tVist, waar bij het mes werd getrokken met dcodelijk gevolg, ditmaal in Rotterdam-Zuid. Het slachtoffer, de 41-jarige P. J. van Berben, uit de Oleanderstraat, liep dus danig*: verwondingen op aan armen en borst, dat hij tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is overleden. De dader de 47-jarige J. V., die onder drankinvloed verkeerde, werd door om standers ontwapend, en door de politie in het bureau aan het Sandelinplein in gesloten. Omtrent de oorzaak van dit nieuwe drama wordt* het volgende vernomen: V. moest een bedrag van ruim 13.— aan Berben betalen, en deze zou V. eeni ge malen hebben beticht van het niet opgeven van verrichtte werkzaamheden bij den steun. Reeds vaak hadden beide mannen daardver oneenigheid en Maan-, dagmiddag is V. nog in den winkel van Herb,en geweest, waar hij tal van bedrei gingen aan het adres van den winkelier uitte. Daartegenover staat volgens een verklaring van een getuige dat de win kelier op zijn beurt gisterhiiddag in een fruithal aan de Vordtschelaan Vegen een onbekenden man zou hebben gezegd: „ik zal hem nog wel krijgen". Hedenavond hebben bewoners van de Oleanderstraat V. reeds te ruim zeven uur bij den winkel gezien, waar hij o.a. aan een voorbijganger om vuur heeft ge vraagd, waarbij hij de opmerking moet gemaakt hebben„Nu ga ik er een over hoop Steken". Daarop is V. den winkel binnengegaan. Daar V. ook dén vorigen avond ruzie was komen zoeken, verwachtte de fami lie Berben hem ook hedenavond, maar toen de 16-jarige zoon omstreeks zeven uur even poolshoogte was gaan nemen en V. niet in de omgeving zag, veronder stelde men, dat hij niet meer zou komen, waarop de jongeman is uitgegaan. 1 B. zijn .vrouw en een 18-jarigen zoon waren thuis. Toen V. later kwam bevond B. zich alleen in den winkel. Na een korte woordenwisseling werden bfcïde mannen handgemeen en V. die in het bezit was van een nieuw dolkmes, trok In het rijk met vlaggen getooide Zwolle is gisteren het 34ste congres wan den Kon. Ned. Middenstandsbond aangevan gen. Om tien uur begon de vergadering in de Buitensocieteit, nadat vooraf de congressisten in het Hotel van Gyten- beek waren ontvangen. Onder de gasten merkten wij o.a. op, de commissaris der Koningin in Over ijssel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, den burgemeester van Zwolle, dr. J E. baron de Vos van Steenwij k, den gemeente-secretaris mr. dr. G. van Ley- den, de wethouder H. G. C. Treep en L. Fransen, het Bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noorde lijk Overijssel te Zwolle onder leiding van den heer Jaspar Warner. In de ver gadering verscheen de oud-minister van/ financiën, mr. P. J. Oud, die met ap plaus begroet werd. Ook waren, tegen woordig nog mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, voorzitter van den midden- standsraad, mr. J. J. R. Schmal, ver- tegehwoordiger van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en ir. Van Caillie, directeur-generaal van den middenstand in België, namens de Belgisch regeering. De voorzitter van de Zwolsche Ver- eeniging voor Handel en Industrie, af- deeling van den K N.M B., de heer J. C. Elemans, sprak een welkomstrede uit, waarin hij zeide, dat de Zwollenaren blij waren het congres te mogen ontvangen. Het is voor de tweede maal, dat de bond in Zwolle bijeenkomt. Als bewijs va» dankbaarheid, die men in Zwolle voor den bond voelt, bood spr. een. lauwer krans aan. - Vervolgens huldigde de heer Elemans den neer Ed. S. Schuermann, den bonds voorzitter, die 35 Jaar bestuurslid is. Als dank voor het vele door hem in het be-' lang van den bond verricht, bood spr. hem een presse-papier aan, hém toewen - schend, dat hij nog vele jaren voor den bond Werkzaam zou mogen zijn. Ten slotte verzocht spr. den bondsvoorzitter voor den bond een vlag te willen accep teeren, als herinnering aan het 34ste congres te Zwolle gehouden. Nadat de heer Schuermann voor deze woorden en de geschenken gedankt had sprak hij de openingsrede uit. De rechtsvorm van het midden- standsbedrijf. Daarop is begonnen met de behande ling van het prae-advies van mr, C. W. A. Schuermann over: De rechtsvorm van het middenstandsbedrijf. Aan de discussies namen deel de hee- ren L. Vos (Den Haag), J. J. Rotteveel (Den Haag), J. Maltha (Delft) en mevp. H. Huysman (Amsterdam), de heet Vos stelde de volgende motie voor: het congres enz. overwegende, dat aan het gebruik maken van de mogelljK- hcid welke de bestaande wetgeving t.a.v. beperkte aansprakelijkheid-in het zaken leven biedt, groote bezwaren voor den kleinen middenstand verbonden zijn; van oordeel, dat de verkoop van lijf goed en hulswaar in kleine faillissemen ten ingevolge de preferentie van fis cus, gerechtskosten, curators- en deur waardershonorarium en de geringe op brengst bij gedwongen verkoopingen dikwijls geen en gewoonlijk slechts zeer gering voordeeld voor de crediteuren op levert: spreekt als zijn meening uit, dat dt gevolgen,' welke het faillissement van een éénmansbedrijf voor hét gezin van een ondernemer met zich brengt, ver zacht dienen te worden; noodigt het hoofdbestuur uit een com missie in te stellen, welke de mogelijk-" held zal onderzoeken om voor een één mansbedrijf de aansprakelijkheid eeni- ger mate te beperken, zulks met behoud van het in ons huidige faillissement»- recht bestaande beginsel, dat de waar borgen der crediteuren zoo groot moge lijk dienen te zijn. Spr. .zeide, dat de bedoelde kleide zakenlieden hun bedrijfje niet in N.V. kunnen onderbrengen. De bezwaren zijn vooral de hooge kosten daaraan verbon den. In denzelfden geest lichtte spr. de vol gende motie toe: Het congres enz.; overtuigd van de noodzakelijkheid, dat hier te lande een wet tot stand kome ingevolge welke de opbrengst van levens verzekeringen voor het gezin van de fail liet kan behouden blijven, naar het voor beeld van een reeds in Engeland be staande 'wettelijke regeling; dringt er bij alle lichamen en colleges, welke zulks kunnen bevorderen op aan, daartoe hun medewerking te verleéïien; doet een beroep op de regeering en parlement om met spoed een dergelijke wet tot stand te brengen. In zijn repliek heeft mr. Schurmann beide moties bestreden. Zij zijn daarop na nog eenig debat ter nadere overweging en afdoening han den van het hoofdbestuur gesteld De voorzitter heeft aan het slot van de morgenvergadering den stenograaf Bas- tiaans gehuldigd, die gedurende 25 jaar de verslagen maakte en bood diens echt- genoote een ets van de Sassenpoort aan. Daarop zijn telegrammen van hulde aan de Koningin, de Prinses en Prins Bernhard verzonden. Bericht van verhindering, vergezeld van goede wenschen. was ingekomen \jan den minister-president dr. Colijn en de i ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Sociale Zaken, Binnenland- sche Zaken en Waterstaat. De middagvergadering- Na de gemeenschappelijke koffiemaal tijden, die in verschillende Zwolsche res- i taurants aangencht waren is het con gres voortgezet, j Aan de orde kwam het prae-advies van den heer F. L. van der Leeuw, directeur van het Bureau van den K.N.M.B. te Den Haag, over organisatie van publiek rechtelijke vertegenwoordiging van het bedrijfsleven. Voor men met de beraadslaging begon heeft de voorzitter, de heer Schurmann dén heer Elemans, voorzitter van de Zwolsche afdeeling een vlag aangeboden, als symbool van den hechten band, wel ke er bestaat tusschen den bond en de afdeeling. Verder heeft oud-minister Oud bedankt voor de hem bereide ontvangst. Er ontwikkelde zich over het prae- advies een zeer uitgebreide gedachten- wissbling, waarvan het resultaat was, dat de conclusies van het prae-advies wer den aanvaard. Om vijf uur begaven de congressisten zich vervolgens naar het gemeentehuis, waar zij door het college van B. en W. van Zwolle ontvangen zlin. De burge meester van Zwolle, dr. J.*E. baron de Vos van Steenwijk, heeft daarbij een rede uitgesproken, die door den heer Schur mann beantwoord is. plotseling dit wapen waarmede hij zijn tegenstander drie steken toebracht, wel ke den bovenarm, den schouder en de borst raakten. Vermoedelijk werd ook het hart of een van de longen geraakt. Tij dens dp worsteling is een ruit van een deur, welke V. achter zich had dichtge trokken gebroken en op dit lawaai kwam de echtgenoote van den winkelier aan- loopen, die ziende wat er geschiedde, alarm maakte, waarop een van de over buren, de heer F. B. Jansen, die het gegil hoorde, V. naar buften zag komen met het dolkmes nog in de hand. Aangezien V. in kennelijken staat verkeerde waagde de heer J. het niet den man alleen te ontwapenen en daar een tweede buur man zich blijkbaar liever buiten den twist wilde houden, moest de heer J. wachten op assistentie van den heer Gruts, die een eind verder ini dezelfde straat woont en deze slaagde er in V. te antwapenen. Een juffrouw ontnam daarop V. nog de scheede van het 'mes. V. die trachtte te vluchten werd gevolgd door zekeren S. wien hij toeriep: „Dat is de tweede keer dat je me verraden hebt bij den steun, nu ben je er aan". Op den hoek van de Moerkerkstraat en de Millinxstraat sprak S. den dader aan, deze wilde opnieu\y vechten doch de Inmiddels ontboden politie hield hem aan en bracht hem over naar het bu reaux Zwartewaalstraat en vandaar naar het bureau aan het Sandelinplein waar men hem insloot. - RAPI°-pR0GRAMMA's. Donderdag 8 Juli. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzending: 8.— Gramofoonl; 10.Morgenwijding; lft.30 Residentie-stryklowartet; In de pauze; declamatie; 12.— Gramofoon; 12.30 Kovacs Lajos' orkest; 1.30 Orgelspet en zang; 2.30 Kovacs Lajos' orkest, Bussums Dameskoor, solist en gramofoon; 4.— Ziekenhalfuur; 4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinderen; 5.30 Aeolian orkest; 0.30 Sportpraatje; 7. 1 A VRO-Dansorkest7.45 Voor rywieltoe- risben; 8.— Berichten ANP, Mededelingen; 8.15 Omroeporkest en solist; 9.— Reporta ge; 9.30 Omroeporkest en soliste; 10.15 Re- nova-kwintet; 11.Berichten ANP; Hienia I AVRO-Dansorkest; 11.40—12 Gramofoon! Hilversum II, 301 M. 8—9.15 KRO, 10.— NCRV, 11.— KRO, 2—12 NCRV: 89.15 en 10.Gramofoon; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.Berichten; 12.15 K RO-orkest en gramofooni; 2Handwerk- eursus; 3.Orgelspel; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Handenarbeid voor de jeugd; 5.15 So- listenconicert; 6.15 Gramofoon; 6.45 £NV- kwartiertje; 7.Berichten; 7.16 Lucht vaartcauserie; 7.35 Gramofoon; 7.45 Repor tage; 8-Berichten ANP, Herh. SOS-be- richten; 8.15 Arnhemsche otkestvereeni- ging; 9-Vroolyke voordracht; 930 Ver volg concert; (Om 10.05 Berichten ANP); 10.35 Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; 11 12 Gramofoon. Hierna Schriftlezing. Droitwich 1500 M.: 11.25 Gramofoon; 12.05 BBC-Welsch or kest en soliste; 1.20 De BBC-zanigers; 1.50 Golf-reportage; 2.05 Het Schwiller strijk- sextet en solist; 2.50 Declamatie; 3.10 Gra mofoon; 3.35 Het Stedelijk orkest van Bour nemouth en soliste; 5.05 Golf-reportage; 5.20 Tommy Kinsman en zyn band; 6.20 Be- $chten; 6.40 Boekbespreking; 7.— BBC- Harmonie-orkest en solist; 7.45 Revue-pro gramma; 8.20 Het Ivondensch symplionie- orkest; 9.20 Berichten; 9.40 BBC-variétó- orkest m solisten; 10.20 Kerkdeinst; 10.40 Litarair-muzikaal programma; 11.20 M. Winnick en zijn orkest; 11.50-42.20 Dans muziek (gr.). Brussel 322 en 484 M.: 822 M.- 12 20 Gramofoon; 12.50 Sabn- orkest: 1.80 Omroeporkest; 1.502.20 Gra mofoon; 5.20. 6.50 en 7.23 Gramofoon; 8.20 „Der1 fidele Pauer", operette; 10.30—1110 Gramofoon. 4Si M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Omroep orkest; 1.80 Sclonorkest; 1.50—2.20 Gramo foon; 5.28 Salonorkest; 6.35 Gramofoon; 7.05 Zang'; 7.35 Gramofoon; 8J20 Omroep orkest en solisten; 10.30 Piano en ceflc; 11.0511.20 Gramofoon. WEERBERICHT. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van TVJuli. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bilt Verwachting: Zwakke tot matige Zuid westelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Juli 1937. 3/2 Gemeenteleenintf Gouda 1938. De inschrijvingen ten volle toe gewezen. Naar wij vernemen zullen de insehrijvin- gen op bovenstaane obligatieleening ten volle worden toegewezen. Anto van Eiervciling te water. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteren is <te vrachtauto van de Coöpe ratieve Zuid-Hollandsche Eierveil<ng te dezer stede opl weg naar de P«mncle Utrecht om eieren op te halen m de buurt- schap Cabouw onder de gemeente Jsars. veld op den smallen weg van dein kant ge- gleden! en in de wetering terecht gekomen. De wagen stond op de wielen een meter on der water. In het voertuig zaten twee per sonen de chauffeur I). J- van Hoff en diem vrouw, die voor plezier medereed, wonende op de Spieringstraat. Beiden konden onge deerd uit de cabine komen. De vrouw hul een nat pak. In de cabme werd m zakjes een grbot bedrag aan geld medegevoerd ter uitbetaling van het eierengeld der vorige veiling. Het geld bleef behouden. Met een kraanwagen van den heer J. L. Hulleman Is het voertuig gelicht. De auto was niet gehavend, doch de motor had wa terschade. Verzekering dekt de schade. Prof. G. Wisse spreekt over de Oxfordbeweffirtg in de Chr. Geref. Kerk. Prof. G. Wisse, oud-hoogleeraar in de theol. school der Ohr. Geref, Kerk, houdt op on- derseheidenfe plaatsen in ons land Jpingen over de OxfordiGroep. Te Den Haag is spr. in de Jeruzalemkenk opgetreden; de be langstelling was zoo groot, dat velen in de portalen van, het ruime Jcarkgebouw ston den. In deze rede ibitoogde spreker o.m, dat de hedendaagsche mentaliteit der menschheid technisch Is Ingesteld; dit zou ook op geestelijk gebied zijn invloed laten gelden, waardoor bjj die Orford-Groep de bekeering der menschen een methode krijgt, welkè geestelijk technisch kan genaamd worden; formeel een tactische greep; maar waardoor juist de materieele inhoud en waarde als Heilige Geesteswerk in ge vaar komen. Donderdag a.s. hoopt prof. Wisse zijn rede te Gouda te houden in de Chr. Geref. Kerk. Gouwe 141. Aanvang 8 uur. De toegang is vrij. Promotie 4.ot Doctor in de letteren en wijsbegeerte. Heden promoveerde aan de Rijks Univer siteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeere de heer P. J. T. Endenburg, geboren te Gouda, leeraar aan d, Rijks Hoo- gere Burgerschool te Rotterdam op een proefschrift getiteld „Koïrioouia en gemeen schap van zaken bp de Grieken in den klas sieken tijd". 25.000 bijen op stap. Vanmiddag is op den gevel van dei. heef A. J. Zoet in de Sint Anthoniestraat eem zwerm bijen neergestreken. De dieren wa len afkomstig uit het bezit van dr. J. W. Schotman op de Turfmarkt, <iae op dit ge bied een groote liefhebberij heeft en veel studie maakt en in den tuin van zyn wo ning een zestal kasten houdt. Wegens over bevolking is een jong koninginnetje er uit getrokken op zoek naar een nieuwe woning en daarbij is een groot aantal bijen haat gevolgd, welke die/ren op den gevel in d. Sint Anthoniestraat neerstreken. Door in de dakgoot een korf te plaatsen met een stukje raat er in, heeft men de dieren successieve lijk weer verzameld en naar hun veridijf teruggebracht. De «verm op den gevel had een gewicht van 2% K.G. EénK.G. is 10.000 0 stuks, zoodat aan het slippertje 25.000 bijen hebben deelgenomen. In totaal bestaat h; bezit van dr. Schotman uit ongeveer 300.000 stuiks. A. H. Schrijver, f Tot ons groot leedwezen is hedennacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden na een ongesteldheid van, slechts enkele dagen overleden on2c gewaardeerde medewerker te Boskogp, de heer A. H. Schrijver die vanaf de oprichting 1 April 1955 ons weekblad „De Boskooper" in zijn woonplaats heeft verzorgd. De heer Schrijver is op den zeer Jeug digen leeftijd van nog geen 25 jaar ont slapen VOOR DEN KANTONRECHTER. Hooge boeten, aan opkoopers DE VREUGDEDAG VOi IN 71 AUTO'S EN 3 AUTOCAR YPENBURi )OR DE OUDEN VAN DAGEN. LS HEDEN NAAR HET VLIEGVELD VERTROKKEN. Jeugdige boefjes. Gevoelige straffen heeft de kantonrech ter vandaag uitgedeeld by de voortzetting van de twee zaken betreffem/de bet koöpen van goederen van' kinderen beneden achttien jaar, affaires, waarmede opkoopers zich, rrnar deze weken is gebleken, in êen wespen nest steken. Allereerst stond een vrouw terecht, die van! twee jongens lompen had gekocht. Met die lompen zat het echter niet zuiver, want 'naderhand bleek, dat de aanbieders ze uit een pakhuis aan het Paradijs ontvreemd hadden. De daders warerï tien en dertien jaiir oud en ze werden als getuigen gehoord. De oudste heeft, al kan ihy nauwelijks bo ven de tafel kijken, al zooveel op zijn kerf stok, dat hij nu te Rotterdam lm voorloopige hechtenis zit met eenl verblijf in de tucht school in het vooriytzicht. Als gedetineerde werd hij door een veldwachter voorgeleid. Wat ben je. als je lompen steelt, vroeg de waarnemend kantonrechter, mr. H. P. C. M. de Witt Wynien, Een dief, moest de knamp erft^nnen. De juffrouw gaf den koop toe. Zy ver telde, dat zij niet geweten had, dat de lom pen gestolen waren, want anders had zij ze niet gekocht. De peuters deelden mede al meer lompen versjacherd te hebben. De vrouw had niet gevraagd hoe ze aan de goederen kwamen en deze zonder meer aangenomen. De ambtenaar van Jiet O.M. vond het een ernstig feit, omd^t op deze wijze Goudsche jongens boefjes worden. Hij eischte 100 bcete subs. 50 dagen hechtenis. De kantonrechter legde 75 subs. 50 da- Ren op. In de zaak tegen een 73-jarigen man, die oud ijzer had gekocht, speelden dezelfde jongens een rol. Ditmaal hadden ze op de Veemarkt hun slag geslagen De verdachte vertelde niiet geweten te hebben, dat hy niet van minderjarige jon gens mocht koopen. Z'n leven lang zit hy "in het vak en nog nooit h^d hy last gehad. Een der knapen had 'hem verteld, dat zyrt vlader ging verhuizen en daarom had hij het ijzer gekocht. De jongens verklaarden echter dat de man niet naar de herkomst van het yzer had gevraagd en dat evenmin over verhui zen was gesproken. Het O.M. kon niet aannemen, dat de ver dachte geloofd had. dat het zuivere koffie was. Terwyl de juffrouw uit de vorige zaak royaal bekende, draait deze man er om heen en haalt een verhaal van verhuizen op, waarvan de jongens niet gerept hebben. De ambtenaar vond dit feit ernstiger dan het vorige en vorderde vier dagen hechtenis. In velband met zijn leeftijd vroeg ver dachte een voorwaardelijke straf. De kantonrechter wilde nog geen heidstraf opleggen. Hij veroordeelde den man tot f 100 subs. 50 dagen en gaf hem er de verzekering bij, dat hy bij herhaling ondanks zyn 73 jaar in de gevangenis Dan vyftig dagen zitten, riep de onthut ste koopman uit én van. dien kant was de eisch voordeeliger. Maar wie weet, ligt er in- zyn zaak een: oude kous. Experiment. Een iPgewikkelde geschiedenis was die. waarvoor een Goudsche vogelhandelaar ver scheen, die terecht stond wegens h<jt zon dter vergunning ten verkoop voorhanden n beschermde vogels. De vogels waren er wel, vertelde de man, maar by had ze niet om te verkoopen. Naast zijn handel, houdt hy als privé-aangelegen- heid voor liefhebberij al jaren lang be schermde vogela, die hij echter niet verhan delt. Voor de kweek experimenteert hy er mede en zoo zyn in diverse formaties ge scheiden man-syizen en vrouw-syzen, man en vrouw-schildsvmkem bijeen en er schljr t ook nog een papegaai te zyn, doch het bleek ter zitting niet of deze 'bevelhebber dan wel ceremoniemeester is. Het gevederde gezelschap, 22 stuks, zit in een schuur achter de woning in een volière. Dit vogeltehuis moest echter schoon gemaakt worden en daarom werden de die ren in kooitjes gezet. Dat gebeurde des Vrijdagsavonds en des Zaterdagsmiddags kwam de politie kyken, die het niiet ver trouwde, dat de vogels in kooitjes aanwezig waren, waarbij nog kwam,, dat er in de vo- l'ère ook vogels zaten. Die m< HET GOUDSCHE H.B.S.-KAMP NAAR ENGELAND. Het is vandaag weer de jaarlyksche vreugdedag voor de Goudsche Ouden van Dagan. Het comité dat er nu al verschillen de jaren voor heeft gezorgd dat deze oud-os ;n de gelegenheid worden gesteld eens een dag uit de gewone dagelyksche sleur te kun nen komen door hen een drettig uitstapje te bezorgen, heeft hen varidaag wederom verblyd. Nitet minder dan 250 oudjes zijn vandaag in feesteiykert stoet in 71 auto's en drie (ffoote autocars naar het vliegveld uit, vertelde de handelaar aan den kanton rechter. Ma de ontdekking was een deskundige gaar: kjjken, die op grond van de omstan- jigheuên geconcludeerd liad, dat het hier geen liefhebberij, maai een handel betrof. Kr bleef ter zitting veel onopgehelderd en daar noch de kantonrechter noch' de ambtenaar in de geheimen van de vogfl- wereld thuis zijn, werd besloten de zaak voor onbepilaltlen tijd aan te houden om den deskundige te hooren. Wel en niet betaald. De politie heeft twee Ingezetenen aange. houden, die resp. 30 en 12 boet? betalen of 10 en 6 dagen hechtenis ondergaan moes ten, De eerste heeft betaald, de tweede is naar het Huis van Bewaring te Botterdam overgebracht. Ruzie tusschen- ijscoventers. Gisteravond bebbetf* in den Boschweg twee ijscoventers het met elkaar aan den stok gekregen. De politie heeft aan de ruzie een einde gemaakt, waarmede tevens aan den oploop, die ontstaan was. een einde kwam. AGENDA. Thalia Theater t.m. Woensdag „De man die zyn verstand verkocht". 7 Juli, 8 uur, bovenzaal Réunie. Ds. Bor ger spreekt voor Logos verband. 8 Juli 8 uur Ohr. Geréf. Kerk. Prof. Wisse over de Oxford-beweging. 8 Juli, Ned. Geref. Gen).; 7.30 uuyr. Spr. ds. Joh. van Weizen. 8 Juli, 8 uur, Vrye Evang. Gemeente. By- bellezing en Bidstond. 9 Juli, 7.30 uur, Heerenstraat 5. Spr. de heer C. Faas uit Amsterdam. 9 Juli, 8 uur, bovenzaal Hollandia. Repetitie Gouda's Liedertafel. 9 Juli, 8 uur, ge"bouw Daniël. Rep. Mannen koor „Apollo". Naar wij vernemen gaat het H.B.S.-kamip onder leiding van Dr. W. Zuydam dit jaar naar En/geland. De reis daarheen wordt .gemaakt via Oostende-rDover. Het kamp zal van 24 Juli3 Augustus te St. Margaret» on Cliff in East Kent worden opgeslagen.' Het ligt in de bedoeling aan dit kamp een dagtocht naar Londen te verbinden. UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Officieele opening van de Drinkwaterleiding. Naar wy vernemen zal de Drinkwaterlei ding „De vyf gemeenten" officieel geopend worden op Vrijdag 16 Juli door den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek. HAASTRECHT. Tydelyke wepafsluiting. LopikBenschopPolsbroek. De A.N.W.B. meldt, dat de Damweg (lig gende in de gemeenten Lopik, Benschop en Polsbroek) zal worden afgesloten van 13 tot en met 15 Juli a.s. en zooveel langer als voor de uitvoering van het werk noodig zal bl y ken, in verband! met het bestraten van enkele bochten naby den watertoren. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 7 Juli. Aangevoerd 422 pïartyen m. r.m. Pryizen: le kw. m. r.m. 2426; 2e kw. m. r.m. f 2123; zware 20%. Handel matig. Kaas naar Indië. De uitvoer van k'aas naar Nederlandseh- Indië bedroeg in de maand Juni 1937 •80.642 kg. brutx*, met een waarde van f 33.420, waarvan: Goudakaas 48.355 kg. bruto, met een waarde van 20.715 en Edammerkaas 19.407 k.g. bruto, met een waarde van 7172. Evenals voorheen is in deze opgaaf niet begrepen de Gouda- en Edammerkaas in1 broodvorm. Ypenburg gereden om daar enkele genoe- gelyke uren door te brengen. Wat zullen zij daar opkijken van dat groote vliegveld waar de vliegmachines in de luaht daveren. Het Comité heeft onder leiding van den heer P. Bokhoven weer voor een uitnemen de organisatie' gezorgd en de politie, ook de Commissaris zelf en de hoofdopziMiter van het Marktwezen, de heer Van Dyk en zyn helpers hebben op de Markt by de I plaatsing (jer auto's en het vertrek van don LAATSTE BERICHTEN. Prins Bernhard in het kamp Waalsdorp. Op den 108en verjaardag der grenadiers en jagers. Aan de geschiedenis van de regimen ten grenadiers en Jagers is vandaag een belangrijk feit toegevoegd Hedenochtend immers deed Prins Bernhard de beide regimenten de eer van zijn bezoek aan ter gelegenheid van den I08en verjaardag van de grenadiers en jagers. Precies half elf kwam de Prins te paard bij het kamp Waalsdorp aan. Hij droeg de uniform van kapitein der grenadiers en was vergezeld van majoor Phaff, ad judant van H. M. de Koningin en van Jhr. Roell, adjudant van Zijne Konink lijke Hoogheid. Toen de Prins met zijn gezelschap on der- de poort doorreed zette de kapel het Wilhelmus in en werd de standaard van den Prins geheschen Na de inspectie .van de eerewacht had op het plein de inspectie en het défilé van de troepen plaats Eerst reed de Prins in draf langs de troep voor het brengen van een saluut aan de vaandels, de troepen en tegen over de troepen opgestelde niet-ingedeel- de officieren. Hierna inspecteerde Prins Bernhard de troepen, waarna deze in dubbelcolonne voor den Prins defileerden. De kapel opende het défilé en bracht de regiments marsch „Turf in. je ransel" ten gehoore. Na het défilé stelden de troepen zich rondom het monument van de beide regimenten op, welke monument is opge richt voor tde grenadiers en jagers in den tiendaagschen veldtocht gesneuveld. Aan den voet van dit monument legde de Prins een palmtak met witte lelies neer, waaraan op een wit lint een gou den gekroonde B prijkte. Bij het monument. De Prins heeft hier enkele woorden gesproken. Met duidelijken stem zeide Z. K. H.: „Ik stel er prijs op de in 1820 gevaneit grenadiers en Jagers mijn hulde te be tuigen door het neerleggen van een palmtak bij dit monument, dat te hun ner eere is opgericht". De brigadecommandant, kolonel Van der Bent, betuigde den Prins hiervoor zijn eerbiedigen dank en verzekerde hem, dat de grenadiers en jagers van 1937 even bezield zijn als die van 1930 waren. Luitenant-kolonel J. van Voorthuysen, de regimentscommandant, bood de sabel aan en zeide tot den Prins, dat het hem een eer was deze grenadierssabel, die Z. M. Koning Willehi III, die bij het regi ment zoo geëerd en geliefd was, als ko lonel der grenadiers gedragen heeft, te mogyn aanbieden. Nadat de Prins zijn sabel had afgelegd en de nieuwe sabel had omgegespt, sprak Z. K. H. als volgt; „Voor dit zeer bijzondere geschenk be tuig ik U mijn grooten dank en ik be schouw het als een buitengewohe eer den sabel van Z. M. Koningin Willem III bij dezen uniform te mogen dragen. Ik voel het als een nieuwe versterking van de banden tusschen deze beide regimen ten en het Huls van Oranje". In het verenigingslokaal der grena diers heeft Prins Bernhard, namens H. M. de Koningin een schilderij aange boden. bestemd voor het museum van de grenadiers en jagers, voorstellende Ko ning Willem III, gezeten te paard in de uniform van kolonel der grenadiers. Nadat alle officieren van beide regi menten en van den brlgadgstaf hier aan Z. K. H. waren voorgesteld, nam de Prins de vlag, die het schilderij bedekte, weg en sprak de volgende woorden: „Mijne heeren, het is mij een bijzon der genoegen geweest met U kennis ge maakt te hebben en het is mij een groo te vreugde, om U op dezen dag, den J08sten verjaardag van de regimenten grenadiers en jagers, namens H. M. de Konlniip te tyogen aanbieden het por- 8toet alles zóó-geregeld, dat het perfect ver loopen is. Een fanfarekorpsje uit de Kbrte Akkeren zorgde voor wat vroolyke mfziek vóór het vertrek. De Goudsche oudjes 'hebben vandaag hun feestdag. Zy, die vandaag hun auto be schikbaar stelden en zelf den tocht mee maken, zullen hun vreugde hebben aan de blydschap, die zy de oudjes hebben kunnen verschaffen. tret van wijlen Z. M. Koning Willem III in den uniform der grenadiers, dat H. M. bestemd heeft voor uw museum". Kolonel Van der Bent en luitenant kolonel Adams dankten hierna voor dit ge«:henk, waarna de bezichtiging van het kamp werd voortgezet. WISSELKOERSEN. 6 Juli. 7 Juli. Officiéél. Londen 9.01% 9.02% Berlyn 73.— 73.05 Parys 7.02% 7.04% Brussel 30.63% 30.62 Zwitserland - 41.61' 41.65 Kopenhagen 40.25 40.30 Stockholm 46.52% 46.55 Oslo 45.32% 45.35 New-York 1-82 1.81"/,. Praag 6-34 6.35 BEURSOVERZICHT. Vasite markt. matige omzetten. Koninklijken onveranderd. Scheep vaartpapieren gevraagd. Amerika vaat. Beleggingsmarkt prijshou dend. De sausse-beweging in Wallstreet werd te Amsterdam beanwoord met een vaste stemming, waaruit blykt, dat van de beurs te New-York nog steeds de noodige invloed uitgaat. Het is een bekend verschynsei, dat de aandacht voornamelyk wordt getrokken door oploopende koersen en het behoeft daarom gëen verwondering te wekken, dat heden voor de Amerikaansche shares een goede belangstelling aar. den dag werd ge- legd. Daar de stijging in Wallstreet echter een zeer geprononceerd karakter had gedragen en men bevreesd was, dat hierop een terug slag zou kunnen volgen, werd voorzichtig te werk gegaan en de koersen zouden waar- schynlyk hooger zyn geweest indien winst nemingen op vry groote schaal geen druk- kenden invloed hadden uitgeoefend. Des niettemin werden alle Amerikaajische waar- 'den vry belangryk boven de vorige pryzen afgedaan en over het geheel genomen be wogen de koersen zich op pariteit. De grootste omzetten vonden wederom plaats in de staal- en koperaandeelen, doch ook voor enkele Amerikaansche petroleum- waarden en spoorwegaandeelen werd be langstelling aan den dag gelegd. Op de lokale markt bestond aanvankelyk een vaste stembiing, doch later op den mid dag kreeg het aanbod de overhand en volg den de koersen een benedenwaartsche rich ting. Op de petroleuaiafdeeling werden Konink- lyken ex-dividend (11% 70 verhandeld, en hiermede rekening houdende was de ope ningskoers ten opzichte van het vorige slot vrywel onveranderd en onder beurstyd had geleidelyk aan een inzinking plaats, zoodat per saldo een klein verlies werd geleden. Voor rubberfondsen bestond een goede tendenz. Amsterdam rubbers waren in door snee niet veel veranderd, doch voor diverse minder courante soorten kwamen beduidend hoogere noteering tot stand. In tabakken ging zoo goed als niets om, doch de sumatra-aandeelen konden zich ge- makkelyk handhaven. Industrieelen waren pryshoudend. in de Fhilipstandeelen ging begin beurs nogal wat om, waarby e n koerswinst van enkele procenten kon worden verkregen, doch geleidelyk aan voltrok zich een kleine reactie. Suikeraandeelen hadden een. kalm ver loop. H.V.AJ's werden verscheidene punten hooger ingezet, doch konden zich niet op het verhoogde peil volkomen handhaven. Voor scheepvaartpapieren bestond tame- lyk goede belangstelling en daarby viel een vaste tendenz waar te nemen. Aandeelen Holland-Amerikalyn, Scheepvaartunies en enkele andere soorten werden hooger geno teerd.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2