Nieuwe voorzieningen va* Sociale Zaken. Beurs van Amsterdam. Uitbreiding personeel van den dienijt der Arbeidsinspectie. Verscherpt toezicht op naleving vanfde Vleeschkeuringswet. Kosten Kijk voor werkloosheidsfilnt op 15.000 geraamd. Ingediend Is een aanvulllngsbegrooting van Sociale Zaken 1937. Bij de indiening van de begrooting, kon niet worden voorzien, dat bij de afdee- ling werkverschaffing en steunverleening laog controleurs voor de steunverleening moesten jvorden in dienst genomen. In verband hiermede wordt voor art. 2 een verhooging aangevraagd van ƒ50.000. Arbeidsinspectie. De dienst der Arbeidsinspetie heeft sinds eenlgen tijd te kampen met moei lijkheden doordat de sterkte van Zijn personeel niet meer in de juiste verhou ding staalt tot de werkzaamheden, welke tegenwoordig tot zijn bemoeiingen be- hooren. Zpo valt b.v. te wijzen op de in- l October 1936 van de Huis- Voorts is het gewenscht, dat tspectie haar toezicht op de naleving van de Arbeidswet in de bak kerijen verscherpt. Een en ander maakt het noodig, dat zoo spoedig mogelijk tot eenig uitbreiding van het personeel van uien dienst wordt overgegaan. Voorgesteld wordt, in den loop van dit jaar lü controleurs en 7 schrijvers of ad ministratieve ambtenaren in dienst te nemen. In. verband met enkele mutaties, welke onlangs bij het personeel der arbeidsin spectie hebben plaats gehad, is op den betrokken begrootingspost eenig geld vrijgevallen Daarom is een bedrag Van 12.000 voldoende riror het nieuw aan te stellen personeel De Vleeschkeuringswet. De toeneming van het aantal onregel matigheden bij de uitvoering van de Vleeschkeuringswet maakt een ver scherpt toezicht op de naleving dier wet, in het bijzonder met betrekking tot de naleving van de wettelijke voorschriften op de keuring, noodzakelijk. Met het thans beschikbare personeel een nog scherpere controle uit te oefenen is niet mogelijk. De minister acht het daarom ge wenscht, dat een inspecteur van de volksgezondheid in algemeenen dienst wordt aangesteld, die uitsluitend tot taak zal hebben de uitvoering van de wet in het geheele land te controleeren. Door dit verscherpte toezicht zal |en preventieve invloed worden uitgeoefend, waarvan een meer nauwgezette naleving van de wet en een vermindering van het aantal gevallen van fraude mag worden verwacht. Het is noodzakelijk gebleken het per soneel, werkzaam ten dienste van de ar beidsbemiddeling voor dienstboden, uit te breiden. Voor de aanstelling van vijf arbeidsbemiddelaarsters voor dienstbo den, alsmede voor verhooging van de salarissen van de reeds in dienst zijnde personen, wordt een bedrag van 5863 aangevraagd. Bijdragen verplaatsingskosten. Door de opleving in verschillende/in dustrieën neemt het werken van arbei ders buiten de woonplaats aanzienlijk toe, hetgeen o.a. blijkt uit het veel groo- ter aantal aanvragen om bijdragen in verplaatsingskosten over de laatste maanden. Te verwachten valt, dat bij voortgaande opleving deze aanvragen nog zullen toenemen, waardoor het be drag van 20.000 stellig te klein zal zijn, waarom voorgesteld wordt artikel 115 met 10.000 te verhoogen. Werklozenzorg. Nu op het breede terrein van de werk- loozenzorg reeds vele jaren achtereen zeer veel is tot stand gebracht en nog dagelijks, mede door maatregelen op het gebied van werkverschaffing en werk verruiming, werken worden aangevat^ welke voor het geheele Nederlandsche volk van beteekenis zijn, achtte de tegee- ring het wenschelijk, hiervan op voor- lichtende wijze te laten blijken Deze I voorlichting kan er toe bijdragen, dat meer algemeen inzicht wordt verkregen, j hoe de werkloozenzorg dienstbaar is en wordt gemaakt aan verruiming van de werkgelegenheid, terwijl tevens de be langstelling voor deze publieke zaak wordt vergroot Om dit te bereiken werd in 1936 met i financieelen steun van de regeering het boekwerk uitgegeven, getiteld „Het wer- 1 kende land"; hiervoor wordt bij supple- toire begrooting voor het dienstjaar 1936 een bedrag van 7100 aangevraagd. Thans is door de regeering opdracht ge- geven voor het vervaardigen van een film, welke in groote lijnen op het doek zal brengen, wat op het gebied van het verschaffen van werk is geschied. De hieraan voor het Rijk verbonden kosten zullen 15.000 bedragen. Ter bestrijding van de uitgaven der commissie, belast met de instelling van een onderzoek naar den voedings- en gezondheidstoestand der werkloozen, waarvoor bij vorenbedoelde suppletoixe begrooting voor 1936 een bedrag van 2500 is aangevraagd, zal voor 1937 een bedrag van 16.700 noodig zijn. In totaal wordt derhalve op het betref fende artikel 31.700 meer aangevraagd. Bliikens thans beschikbare gegevens zal het nadeelig saldo der bedrijfsreke- ning van het invaliditeitè- en ouder- domsfonds over het kalenderjaar 1936 belangrijk lager Zijn dan het aanvanke lijk hiervoor geraamde bedrag ad 9.6CO.OQO, zoodat het voor dit artikel uit getrokken bedrag niet ten volle noodig zal ziln. In verband hiermede wordt he.", betreffende artikel thans verminderd met 1.200.000. In Parijs zal dit jaar een internatio nale tentoonstelling, betrekking hebben de op de woning ten plattelande (expo sition internationale de la maiso'i rurale), worden gehouden. Deze tentoon stelling zal echter niet slechts den wo ningbouw, doch ook de hygiëne ten plat telande (zooals drinkwatervoorziening, ziekenverzorging, vuilverwijdering, enz.) omvatten. De minister acht het van belang, dat Nederland aan de uitnoodiging, om aan deze tentoonstelling deel te nemen, ge volg geeft. Aangezien de Fransche regeering niet slechts het gebouw op de terreinen van de wereldtentoonstelling beschikbaar stelt, doch tevens ook de inrichting, de verlichting, de watervoorziening, enz. bekostigt, zal, blijkens voorloopige be sprekingen met deskundigen met een Nederlandsche inzending een bedrag van ten hoogste 10.000 gemoeid zijn. Dit bedrag wordt derhalve door den minister aangevraagd. Jeugdwerkloosheidszorg. Het is in den aanvang van een be- grootlngsjaar uiterst moeilijk, zoo niet ondoenlijk, met eenige zekerheid te zeg gen, hoe de zorg voor de werklooze jeugd zich in een volgend jaar zal ontwikkelen en hoeveel geld noodig zal zijn om de vereischte maatregelen te kunnen nemen De regeering ziet zich hier nl. gesteld voor een geheel nieuw probleem, dat hoe langer hoe meer haar aandacht vraagt, waar zich telkens nieuwe vraagstukken voordoen, die het noodig maken telken male voorzieningen te treffen of be paalde regelingen te wijzigen Gewezen moge worden o.a. op de noodzakelijk heid van het bijbrengen van scholing, welke uitbreiding van het aantal cen trale werkplaatsen noodig maakt. De op de begrooting van het departement van Sociale Zaken uitgetrokken gelden voor de cultureele zorg voor werkloozen blij ken reeds eenige jaren achtereen niet voldoende om dit in omvang toenemende werk financieel naar behooren te kun nen behartigen. Daarom is, teneinde een goede behartiging mogelijk te maken, eenige malen de aanvullende medewer king verkregen van het werkfonds, dat blijkens zijn aanvankelijken opzet ook voor dit doel gelden kan beschikbaar stellen. Zoo is voor het Jaar 1936 door het werkfonds f 500.000 voor dit werk toegestaan, voor 1936 900.000 en voor 1937 1.000.000. Hierdoor heeft het depar tement van Sociale Zaken voor het loo- pende jaar, met inbegrip van wat op de eigen begrooting staat, de beschikking over 2.000.000 Thans blijkt, dat het hierbedoelde werk nog zóó in omvang toeneemt, dat ook deze 2 millioen, al wordt alles met de grootst mogelijke soberheid beheerd, niet voldoende zal zijn om aan de redelijke elschen, welke dit werk stelt, te voldoen. Om nu in 1937 de belangen van de jeugdige werkloozen naar behooren te kunnen behartigen, waarbij tevens ge dacht is aan de herscholing van oudere arbeiders zal naar schatting in totaal noodig zijn 3.200.000. Er moge op wor den gewezen, dat boven dit bedrag nog komt hetgeen de gemeentebesturen voor de zorg voor de Jeudige werkloozen uit trekken, benevens hetgeen de onder scheidene organisaties bij het Neder landsche volk verzamelen ten behoeve van het kampwerk. Ten einde de totale kosten voor het Rijk van de 'cultureele zorg op de be grooting van het departement van So ciale Zaken tot uitdrukking te brengen, wordt daarom voorgesteld het aanvanke lijk hiervoor uitgetrokken bedrag ad 1.000.000 te verhoogen met 2.200.C00, i waartegenover dan de reeds genoemde - bijdrage van het werkfonds ad 1.000.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. 1 De in totaal aangevraagde verhooging ad 1.004.050 wordt geheel gecompen- seerd door daartegenover staande ont- gansten ten bate van de middelen. BINNENLAND. De heer A. Hammerskjold overleden. Na een langdurige ongesteldheid is gistermiddag in den ouderdom van 44 Jaar overleden de heer A. Hammerskjold, rechter in het Permanente Hof van In ternationale Justitie en oud-griffier van het Hof. Ake Hammerskjold werd in 1893 ge boren als zoon van den gouverneur van de provincie Upsala in Zweden. Hij stu deerde aan de universiteit van Upsala in de rechten. Na eenigen tijd in Genève te hebben gefungeerd als secretaris van de Juridische commissie van den Volken bond, werd hij in 1922 voor den tijd van zes jaar benoemd tot griffier van het Permanente Hof van Internationale Jus titie, in welke functie hij nadien werd herbenoemd, totdat hij in het laatst van het vorig jaar tot rechter in dit Hof werd gekozen. j Nederlandsche Aannemersbond j en Patroonsbond. Jaarvergadering te Amsterdam. In het Carlton-Hotel te Amsterdam i heeft de Nederlandsche Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven i in Nederlarid zijn jaarvergadering ge- i houden. De voorzitter, de heer ir. W. M. T. Thijssen, opende de samenkomst met een rede, waarin hij het begin van de opleving releveerde, welke gepaard ging met prijsstijging en later schaarschte der materialen. Eerst wanneer handel en Industrie hun verliezen hebben Inge- haald, zal het bouwbedrijf aan bod ko men. Spreker zag dit in het verschiet. Hij achtte het redelijk, dat men het aantal te werk gestelden in de werkver schaffing gelijken tred Het houden met het afnemend aantal werkloozen. Spr. bdschouwde daarna de tot stafid gekomen contracten en de besprekingen had besloten hieraan geen deel te nemen. Aangezien enkele afdeelingen dit stand punt niet juist vonden, bracht spr. dit punt ter sprake. Spr. zeide, dat het ging om het deelnemen als de bedrijfsraad er toch kwam De bedrijfsraad zelve werd door geen der bonden gewenscht. Spr. zag in de instelling iets kunstmatigs, van bovenaf opgelegd en in dit alles aanlei ding er vooralsnog niet aan defy te nemen Hij achtte een vrijen omgang met bedrijfsgenooten beter dan een ge reglementeerde. Na de behandeling van de ingekomen stukken en de mededeelingen was het woord aan den secretaris, mr. B. Bou- man, die het jaarverslag over 1936 uit bracht. Volgens het jaarverslag van den N.A. PB. heeft een belangrijk aandeel der werkzaamheden bestaan in het tot stand komen der collectieve arbeidsovereen komst voor den water-,, spoor- en we genbouw, de samenstelling der B.S.B.- regeling (behartiging der samenwerking in het bouwbedrijf) en den strijd tegen werkverschaffing en eigen beheer. Bij elk dezer onderwerpen wordt in het ver slag uitvoerig stilgestaan. Ook in het verslag over 1936 worden weer de noodige cijfers gepubliceerd," welke betrekking hebben op het bouwbedrijf Zoo blijkt in de werkloosheid over 1936 ten opzichte van 1935 wat het bouwbedrijf betreft geen verbetering te zijn gekomen (indexcijfer 1935 42.2; 1936: 47.7). Ook de woningbouw vertoont in 1936 een daling ten opzichte van 1935, n.I. van 36 pet. Het totaal der aannemingscijfers be droeg over 1936 ruim 84 millioen gulden tegen 81 millipen in 1935. Over de eerste vier maanden van 1937 is in totaal aan besteed voor een bedrag van ruim 27 millioen. tegen 27 millioen in de over eenkomstige maanden van 1936 (Maas tunnel, N.O.-polder Zuiderzeewerken). Verder wordt in het verslag stilgestaan bij het bondsorgaan „De Aannemer", de algemeene bedrijfsvereeniging voor de bouwbedrijven, den raad van arbitrage voor de bouwbedrijven en de middelbaar technische school voor de bouwkunde te Utrecht. Tenslotte volgt een financieel verslag van den Bond en en de door den Bond beheerde fondsen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening van den penning meester. De wet op de vestigingseischen. Bij de behandeling van de wet op de vestingseischen van nieuwe ondernemin gen ter uitoefening van ambacht of klei ne nijverheid en haar gevolgen voor het bouwbedrijf, gezien in samenhang met het wetsontwerp tot vestiging van on dernemingen in het algemeen en met de B.S.B -regeling, werden de normen voor toelating van nieuwe ondernemingen en erkenningen van bestaande behandeld, j Inleider was de secretaris, mr. B. Bou- man.. j Spr kwam tot de conclusie, dat voor i de N.A.P.B., ,welke een vooraanstaande j plaats inneemt in het Nederlandsche be- I drijfsleven, di taak is Weggelegd de toe- i passing van de wet op de vestigings- j eischen ter hand te nemen, om ertoe mede te werken, eenige verlichting in veler benarde positie te brengen. 1 Een uitvoerig debat volgde op deze j inleiding I In het verdere verloop van de jaarver gadering werd tot districtscommissaris van Limburg bij enkele candidaatstelling gekozen de heer G. Th. Deriks te Venlo. 5 De statutenwijzigingen en de vaststelling der reglementen inzake arbeidsvoorwaar den, districtsvergaderingen, uniform 1 compromis (geschillen, waarin bonds- 1 leden zijn betrokken, werden goedge keurd j Het bindend verklaren van bepa- i lingen uit de collectieve arbeids- overeenkomsten. Aan de orde was hierna de behande ling der wet op de bindend- en onver- bindendverklaring van bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten. In leider was mr. B. Bouman. Spr. schetste in het kort de geschiedenis de eerste collectieve arbeidsovereenkomst dateert van 1824 en werd afgesloten na een steenkoolstaking gevolgd door een uit sluiting door de mijneigenaren te Wales en de ontwikkeling van de C.A.O., die eigenlijk pas in de na-oorlogsche jaren zulk een vlucht heeft genomen. Op l Juni 1936 was het aantal arbeiders, dat collec tieve contracten had aangegaan 252.312, het aantal ondernemingen 38.761, waar van bij cte bouwbedrijven 48.464 arbeiders in 10.733 ondernemingen. Het aantal col lectieve contracten, dat in Nederland be staat is 1.229, waarvan bij de bouwbe drijven 107. Na uitvoerig de voor- en nadeelen van de collectieve arbeidsovereenkomsten te hebben besproken, kwam de ihjeider op de wet op de bindend- en onverpindend- verklaring der C.A.O. De bindend verklaring aldus spr. bevordert het aantal collectieve arbeids overeenkomsten en schept tegelijkertijd mogelijkheid tot centralisatie d^r sociale wetgeving. Het verplichte lidmaatschap (wordt er door overbodig. De bezwaren, die tegen de bindetid- verklaring kunnen worden ingebracht, zijn niet van wezenlijk belang en werdlen door spr. weerlegd De wet, die onder minister tot stand is gekomen, verklaart de bepalingen uit de collectievel overeenkomsten. Een nieüwe bijzonderheid Is de lijkheid van onverbindend verklaring van bepalingen uit de C.A.O. Het is ibe te Juichen, aldus spr. dat deze mo gelijkheid er in is opgenomen) ter be scherming van consumenten tegen be dril fsegoisme. Spr. concludeerde, dat het lri het be lang van het bouwbedrijf is de collec tieve arbeidsovereenkomst t.z.t. bindehd te verklaren. Na behandeling van enkele huishou delijke aangelegenheden werd de ver gadering gesloten. met B.N.A. tot saneering in het bouw bedrijf. Inzake den bedrijfsraad deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur Een Koninklijk voorbeeld voor de veiligheid op den weg. Prins Bernnard onderwerpt zich aan een chauffeurskeuring in het psychotechnisch laboratorium van P.T.T. Het psychotechnisch laboratorium van P.T.T. in Den Haag, dat onder leiding staat van mej. dr. Biegel en, zooals be kend, beschikt over een inrichting voor keuring van chaffeurs, heeft onlangs zijn 500ste chauffeurskeuring verricht. Het beperkt zich niet tot de keuring van het chauffeurspersoneel van P.T.T., het staat eveneens open voor keuring van particulieren of personeel van particu liere bedrijven. Zoo zijn o.a de chauffeurs van het Koninklijk staldepartement te Soestdijk psychotechnisch onderzocht en heeft ook Jhr. Roell, de adjudant van den Prins, zich dezer dagen aan een keuring onderworpen. Thans heeft ook de Prins zelf, ondanks zijn reputatie van uiterst vaardig auto bestuurder, den wensch te kennen ge geven de psychotechnische keuring te willen ondergaan. Gistermiddag heeft deze keuring plaats gevonden, waarbij 2. K. H. er op stond, dat zij geheel zou geschieden als voor ieder ander chauffeui, zoodat alleen zij, die de proef afnamen, aanwezig waren. Voor het laboratorium van, P.T.T. blijft de 512de keuring er een van heel bijzondere beteekenis. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Goudsche Voetbalbond. De jaariyksche algemeene vergadering van den Goudsche Voetbalbond is vastge steld op Zaterdag 7 Augustus, des avonds 7 uur in „Het Schaakbord". De heer D. A. Os kam te Lekkerkerk stelt zich niet als be stuurslid herkiesbaar. Juniorencompetètie G.\.B. Aan de juniorencompetitie van den Goud- schen Voetbalbond neemt nog deel Bode graven B, groep 2. Bodegraven A is uit deze groep overgeplaatst naar afdeeling A, groep 3. Programma Juniorescompetitie. Zaterdag 10 Juli. AFDEELING A. Groep l: Bergambacht ALekkerkerk A, 4 uur; Gouda A—A.N.A. A, 4 uur. Groep 2; Gouda BWoerden A, 5 uur. Groep 3: Olympia AVoorwaarts A, Dinsdag 13 Juli, 7 uur; O.N.A. B—Olym pia A, 4 uur; Gouda C—Voorwaarts A, Donderdag 15 Juli, 7 uur; Bodegraven A Gouda C, 4 uur AFDEELING B. Groep 1: Moordrecht A—Olympia B, 4 uur; O.N.A. C—G.S.V. B, 5 uur; Groe- neweg A—Gouda D, 4 uur. Groep 2: Bosk. Boys A—Gouda E, Woensdag 14 Juli, 7 uur; Haastrecht A— Bodegraven A, 4 uur; Bodegraven B— Bosk. Boys A, Woensdag 21 Juli, 7 uur. Trainer bij O.N.A. De heer P. J. Bom (niet de heer Boon) alhier, is aangesteld als trainer der ver- eeniging O.N.A. WIELRENNEN. Naar wy vernemen zullen onze stadge- nooten E. de Jong en J. Rietveld, het beken de Goudsche koppel, een drieavondsche ry- den te Giessendam op 8, 9 en 10 Juli. WATERPOLO. Goudsche Kringzevental. By de op Zaterdag 17 Juli in het bad „Elfhoeven" te Reeuwyk te houden zwem wedstrijden om de kampioenschappen van den Zwemkring Gouda, zal een polomatch gespeeld worden tusschen het Kringzevental en De Zyl uit Leiden. Het Kringzevental is als volgt samenge steld: Doel: N. Meulman (GZC); Achter: W. N. de Bruyn (Elf hoe ven), S. Versloot (De Gouwe), W. v. d. Oever (S.Z. en P.C.); Voor: C. van Leeuwen (AZC), W. den Boer (GZCj, H. Groese (Boskoop). De Zyl komt in de volgende opstelling uit: Doel: C. Rameau; Achter: W. Wasselbach, J. H. Keij, K. Kraayenbrink; Voor: P. Lut, D. Kraayenbrink, W. Greeve. G.Z.C. en Elfhoeven in actie. Gisteravond werden voor de polo-compe titie gespeeld de wedstrijden: Kon. Ned. Zwembond: Poelmeer—-G.Z.C. 2—2; A.Z.C.—Elfhoeven 2—1; A.Z.C. 2— G.Z.C. 3 1—a. Zwemkring Gouda: A.Z.C. 3—Elfhoeven 2 2—0; S.Z. en P.C. 3—G.Z.C. 4 0—1. G.Z.C. bleef met het gelijke spel tegen nummer laatst beneden de verwachtingen. In den belangrijken wedstrijd, welke heden avond in de Stedelijke Zweminrichting te gen de leidende S.V.H.-ers gespeeld wordt, zal over de kans op het kampioenschap van G.Z.C. beslist worden. Hetzelfde geldt ten opzichte van de Goudsche reserves in den wedstrijd GvZ.C. 2—S.V.H. 2. Het tweede van Hillegersberg gaat eveneens ongesla gen aan den kop. Elfhoeven leed een eervolle nederlaag te gen de pretendent A.Z.C., die hiermede re vanche nam. G.Z.C. 3 speelde in Alphen niet onverdienstelijk gelijk, doch blijft onderaan. In den Zwemkring Gouda was S.Z. en P.C. 3G.Z.C. 4 de big-match. D, S.Z. en P.C.- ers hadden ongeslagen de leiding. Met (ie 10 zege heeft G.Z.C. revanche genomen, en een goede kans gekregen. A.Z.C. 3 won voor het eerst, ten koste van Elfhoeven 2, aan welk zevental de Alphenaren de laatste plaats overdeden. ATHLETIEK. Wedstrijden van Alphia. A.s. Woensdag zal de vereeniging „Al phia" de wedstryden om de clubkampioen- schappen voortzetten, waaraan tevens eeni ge open nummers zijn verbonden, n.I. 800, 1500 en 3000 M. hardloopen, waaraan ook niet K.N.A.U.-leden kunnen deelnemen. De 800 M. wordt geloopen om 8.30 uur, de 1500 M. om 8.45 uur en de 3000 M. om 9.15 uur. De inschrijving staat open tot 12 Juli hjj den heer It. Munsterman, Tolstraat 20, Al phen a. d. Rijn. Rie Mastenbroek wint te Kopenhagen. Tijdens de gisteravond te Kopenhagen gehouden zwemwedstrijden slaagde Rie Mastenbroek er in tweemaal vani Ragn- hild Hveger te winnen n.l. op de 100 m. borsterawl en de loo M. rugslag. Weder om is bewezen, dat de Deensche zwem ster op de IOC M. hetzij, dat het bórst- crawl, hetzij dat het rugslag is, nog niet zoo snel is als enkele Nederlandsche zwemsters. De tijd van Rie Mastenbroek op de 103 meter borsterawl was i minuut 7.9 sec. Ragnhild Hveger tikte in 1 min. 9.6 sec na feilen strijd met haar landge- noote Gunvor Kraft, die een tijd noteer de van. 1 min. 9.7 sec. Op de 100 meter rugslag werd Rie Mas tenbroek eerste in i min. 17.6 sec. gevolgd door Ragnhild Hveger in 1 min. 18.5 sec. terwijl Tove Bruunstroem derde tyerd in den tijd van l min. 19 sec. RADIO-PROGRAMMA' Vrydag 9 Juli. Hilversum I, 1875 M. 8.— V, VPRO. 10.20 VARA, 12.— AVRÖ, 4^- VA RA, 7.30 VPRO. 9.— VARA, 10.40 VURO, 11.— VARA; 8.— Gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoon; 11.10 Vervolg declamatie; 11.30 Gramofoon; 12.— Kovacs Lajos' orkest; In de pauze: Zang en orgel en causerie „Over trekken en jeugdherbergen"; 2.15 Boekbespreking; 2.45 Viool en piano; 3.1a A'VRO-Dansorkest; 4.Orgelspel; 4.30 Gramofoon; 5.Kin deruurtje; 5.30 Fantasia en gramofoon; 6.30 Politiek Radiojournaal; 6.50 Gramo foon; 7.„De beteefkenis van arbeiders verzekeringsbanken voor de arbeidersklas se", causerie; 7.20 Gramofoon; 7.30 Berich ten; 7.35 ^^izen in den Bijbel"; 8— Trio Ligtelyn; 8.30 „Het Vondeljaar", causerie; 9.Gramofoon; 9.30 VARA-Grootorkest en soliste; 10 30 Berichten ANP; 1 10.40 Avondwijding: - 11.Jazzmuziek (gr.); 11.30-^-12 Gramofoon. Hilversum II, 301 M. Algemeen program ma, verzorgd door den KRO; 89.15 en 10.Gramofoon; 11.30 Bybel- sche causerie: 12.— Berichten; 12.15 De KRO-Melodisten en zang; (Om 1.Gra mofoon en Postduivenraeuws)2.Gramo foon; 2.15 K'RO-orkest; 3.Grarooofon; 3.15 KRO-Kamerorkest en gramofoon; 5.— Gramofoon; 5.15 De KRO-Melodisten en zang; (Om 6.Land- en Tuinbouwlhatf- uur); 7.Berichten; 7.15 „De KRO-Lucht- lyn", causerie; 7.35 Musica catholica; 8. Berihten ANP, Mededeelingen; 8.15 Gra mofoon; 9.16 Radiotooneeil9.45 Gramo foon; 10.—L. Mathé en haar Zigeunericna- penorkest; 10.30 Berichtep ANP; 10.40 De KRiO-Boys; 11.3012 Gramofoon. Droit wich 1500 M.: 11.05 Voor de vrouw* 11.20 Gramofoon; 12.10 Reportage Koninklijk ibezoek aan Schotland; 12.50 BBC-Dansorkest; 1.36 Gramofoon; 1,50 Siportreportage; 2.05 Fr. Biffo's BI aaskwintet; 2.36 Gramofoon; 3.— Pianovoordracht; 3.30 Radiotooneel; 4.— Gramofoon; 4.20 Reivue-programma; 5.05 Sportreportage; 5.20 J. Reynders en zijn orkest; 6.20 Berichten; 6.45 BBC. Midland- ork'est; 7.35 Voor tuinllefhebbers; 7.50 Uit Amerika: Fr. Black en zyn orkest; 8.20 Louis Levy's Film-orkest; 8.50 Radiotoo neel; 9.20 Berichten; 9.40 „People on the move", causerie; 10.Het Shadwick strijk kwartet en zang; 11.20 Eddie Carroll en ayn Band; 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoon; 12.50 Het Jadbara-orkest; (Om 1.35 Zang); 2.50 Ra diotooneel; 4.20 Pianovoordracht; 5.20 Pas- quier-Trio en piano; 7.20 Viool-voordracht; 7.35 Zang; 7.50 Pianovoordracht; 8.05 Zang; 8.50 Zang; 9.20 Concert door leerlingen van het Conservatorium; 11.20—1.05 Orkestcon cert en sembalo. Keulen 456 M.: 6.50 Militair concert; 7.30 Gramofoon; 8.50 Schrammel-ensemible, Saxofoonkwar tet; 9.50 Gramofoon; 12.20 Fabrieksorkest; 1.35 West-Duitsch Kamerorkest; 2.35 Ge varieerd concert; 4.20 Bergische Landes- orkest; 5.40 Solistenconcert; 6.35 Pianovoor dracht; 7.10 Rob. Gadem's orkest; 9.20 Ca baret; 10.50—12.20 E. Sbneidewind's or kest, J. Krepela's sextet en solisten; Brussel 322 en 484 M.s 822 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Kleinor- kest; 1.302.20 Zang en piano; 5.20 Klein- orkeet; 7.20 Gramofoon en declamatie; 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten; 10.30 11.20 Trio-concert. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 1.05 Salonor kest; 1.30 Kleinorkest; 1.502.20 Gramo foon; 5.20 Omroeporkest; 6.35 Gramofoon; 6.50 Pianlovoordracht; 7.35' Zang; 8.20 Gra mofoon; 9.40 Koorconoeirt; 10.3011.20 Gramofoon. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Juli 1987. De ouden ven dagen naar Ypenburg. Prachtige tocht en veel plezier voor 300 oudjes. Nagewuifd door een groote menigte, zette gistermiddag om kwart voor twee de lange stoet zich in beweging, die een 325 ouden van dagen in 70 auto's en drie autobussen naar het vliegveld „Ypenburg" by Rijswijk zou brengen. De uittocht vanaf de Markt was een ware vreugdetocht. Terwijl het Fanfarecorps „De Korte Akkeren" in de muziektent vroolyke wy'sjes speelde, reed de eene wagen na dc andere via den Kleiweg en den Kattensin- gel in de richting Boskoop, overal toege juicht door honderden en nog eens honder den verwanten, kennissen en publiek dat zich rodom het vertrekuur altyd ire het cen trum van de stad ophoudt. Wat een glunderende gezichten, wèt een gelach en een wenschen voor een prettige tocht en een behouden thuiskomst. Nu, het heeft aan dit alles niet ontbroken. Er heerschte overal een opgewekte stem ming en zelfs de zon onthield haar mede werking niet en kwam van tijd tot tijd eens vanachter de wolken kijken. Zoo ging het in een stevig gangetje in de richting Boskoop, ook daar, evenals in Waddinxveen toegejuicht door de verzamel de dorpelingen. Overal waar de stoet langs trok, waren kijkers en vriendelijke gezich ten ,als boodschappers van even zoovele goede wenschen. In Delft werd langs de singéls gereden naar den rijksstraatweg, waar om kwart over drie het vliegveld „Ypenburg" van de Nationale .Luchtvaartschool werd bereikt. Op de» ruime terrassen, waar men een riant uitzicjit heeft op het schitterend ge legen vliegveld werd plaatsgenomen en een aapje thee met cake dit laatste door enkele buisvrouwen zelf gebakken' ge bruikt. Met verrukking werden de demonstraties van de vliegtuigen gevolgd en menig oudje zag met verbazing en verwonderende blik ken naar de capriolen der groote vogels die op zoo vervaarlijke wijze over hunne hoof den vlogen. Soms als een stalen vcfeel wat al te laag vloog gingen de hoofden als bij in tuïtie omlaag, als wilden de oudjes hun stille angst in een weinig bukken verbergeh. Maar dat er door allen van ganscher harte genoten werd, liet geen twy'fel mo gelijk. Er werd heel wat gekeuveld en ge snapt. Nog een verversching werd rondgediend en de mannen lieten zich een sigaar en het pakje tabak goed smaken en nog in de auto's werd door de vrouwtjes van dc aan geboden bonbons lekker gesnoept. Alle versnaperingen waren door firma's en winkeliers hier ter stede geschonken, terwyl alle kosten uit vrijwillige bijdragen van particulieren en instellingen zyn be streden. Als vorige jaren dit was nu al •het zevende jaariyksche uitstapje, alleen kon het verleden jaar niet doorgaan stel den tal van ingezetenen hun auto gratis ter beschikking voor dit goede doel en hen al len heeft de voorzitter van het comité, de heer P„ Bokhoven, op het terras van „Ypen burg" in hartelijke bewoordingen dank ge zegd voor hun spontane medewerking. Omstreeks kwart over vyf werd de terug reis naar Gouda weder aanvaard. Boven Den Haag naderden dreigende regenwolken, die het gezelschap echter volkomen met rust hebben gelaten, zoodat gezegd kan worden, dat het weer medewerkte aan het slagen van dezen tocht. Met een 5O-kilometer-gangetje reden, alle auto's gisteravond Gouda weer tegemoet, waar om kwart voor 7 de Markt werd bereikt, de stoet werd ontbonden en de oudjes voor zoover noodig, weer veilig werden thuisgebracht. De reis is vlot verloopen; alleen op den terugweg bekwam een der auto's een lekke band. De artsen, de heeren dr. A. Beek, dr. J. M. Buwalda en dr. E. D. Meeter behoef den geen medische hulp te verleenen. De Goudsche politie zorgde onder leiding van den commissaris, den heer C. Hess voor oen uitstekende regeling van het verkeer. Ook in de plaatsen welke de stoet aandeed, regelde de politie het verkeer. Tenslotte meenen wij de tolk te zijn van allen wien gisteren zulk een heerlijke tocht bereid werd, als we een woord van lof uiten tot het Comité en zyn medewerkers en de hoop uitspreken voor het voortzetten dezer sympathieke traditie in de komende jaren. Op verzoek van het Comité herinneren wy de autobestüuders er by deze aan, dat de gebruikte linten en nummerkaarten gaarne worden terugverwacht aan het Bestedelin- genhüis, Oosthaven 10. Loop der bevolking. Gevestigd: D. Fahner, verkoopster, van Zwolle, Vechtstraat 10, naar Groenen- daal 5; p. Hofman* dienstbode, van Wad dinxveen, Henegouwerweg 79, naar Ridder van Catsweg 45; A. Roelands, kleerm., van Bergen op Zoom, Mondafscheweg 68, naar Kleiweg 79; J.. J. Bik, chauffeur, van Bar- i neveldf Kb 97, naar Fluw.singel 51; A. P. M. Teuiïissen, rector,,van Heerlen, Beersöal- J weg 64> naar Tollensatraat 53; M. C. Mul- I der' winkeljuffr., van Oudewater, Oost IJs- selkadle B 36. na^r Kamemelksloot 42; P. Rietkerk, vani Curasao, naar Burg. Mar- tenssingel 14; E. Th. Scorrea, van Curasao, Nieuwstraat 14, naar Markt 10; J. den Outer, bleekerskm, van Rotterdam, Mei- doornstr. 39a, naar Wbudstraat 88; H. Vlag, I z- b., van Rotterdam, Burg. Hoffmanpl. 62a, i naar Jani Luykenstr. 19; P. de Gruyter, van 1 Lekkerkerk, Schuwaoht 52, naar Vai'ktn- markt 3; H.'P. v. Wijngaarden, kapper, vani Haastrecht, Wyk C no. 112h, naar Crabeth- 5; H. Eichlhorn, van Overschie Rott. Rijweg 46* naar FLuw.singel 54; F. L. J. Pullens, winkelchef, van Tiel, Weerstraat 29, naar Kattensingel 72a; A. M. La Haye, religieuse, van Hoeven II 35, naar Gr. F!o- risweg 77; G. Hendnksen, fabr.arb., van Arnh<m, 3e MuLSchenshr. 28, naa** Pretoria- plein 28; H. v. d. Kraats ,van Waddinxveen, KeHoveg 77, naar Tollensstr. 119; J Vlag, kl urn., van Vlaardingen, Hoogstraat 196a, naar Westhaven 61; C. M. Giling, relir-us van H m (L.), Heythuijserweg C 56, vr Gr. Floriswag 77; J. P. Jonker-, foto graaf, van Breda, Van Voorst tot Vooi"* straf 48. naar St. Josephstraat 92; J. Cok, combez.. van Bergambacht C 44. naar Gouwe 104; S. Doifi'ng, dienstbode, van Boskoop, Zijde 412, naar Fluw.singel 50; P. Tuk, 1. w., Vi>~\ Amersfoort Coninckftr. 15, naar Raam 81S; H. Pouw, van Waarder no. 89, naar Hoofs'e-ag 9; J. H. Meylink, van Reeuwyk, Wieth. Venteweg H 71, naar Kareikietstr. 6; H. M. S. L. Kop, h. i. d. hulsh., van Gent (B.), naar Gouwe 21; M. W. Jielof igeb. v. Wyk. van 's-Gravenhage, Celebesstr. 7L naar Oostihaven 71; L. A. M. Rutten, van- Nijmegen, Berg en Dalweg 81, naar Crabethstraat 48; J. A. v. d. Velden, mag.bed., van- Herwen en Aerdt, C 202, naar Fluw.singel 88; A. M. Hendriks, dienstbode, vani Hilversum, H. de Grootstr. 7, naar Gr. Florisweg 77; E. Schinkelshoek, l.l.verpl., van Woerden, Zandwijksingel 22, naar Kru- gerlaan 130; G. M. Slot, dienstbode, van Reeuwyk, Spoelwijk B 74, naar Goej.verw. dijk 83; H. J. Berghout, stoffeerder, van Rotterdam. Gaffelstraat 64b, naar Wester kade 44; F. G. W. Schmidt, oberkellner, van Weesp, Singel 6, naar Gr. Florisweg 33; W. Radder, bakker, van Waddinxveen, Wilhelminakade 23, naar C. Huijgensstr. 99; J. Gast, koopman, van Zierikzee, Oude Haven D 377, nJaar A. G. de Vryestr. 22,; S. H. v. Zoomeren, van Boskoop, Emmakade 29, naar Tuinstraat 52; M. J. Zuidweg wed. L. C. J. de Groot, van Almelo, W. de Clercq- straat 12, naar Gr. Florisweg 26. Vertrokken: d. van der Ree geb. Boele, van Karnemelksfoot 126, naar Meer kerk, Gorinchemschestr. Q 170; R. Meijer, van Krugerlaan 35-, naar Rijswijk (Z.H.), Heerenstraat 66; P. Léurbaaij, van Kruger laan 130* naar Koudekerke (Z.), Nwe. Vlfe- schingscheweg E 182; G. Stynis, van Kru gerlaan 130, naar Haastrecht, Hoogstraat G 68; E. M. den Butter, van Krugerlaan 130, naar Woerden, Van der Valk Bouman- laan 5; W. van den Broek, van Gr. v. Blois- straat 23, naar Reeuwyk, Weth. Venteweg H 35; A. S. van der Kieijn, van Heerenstr. 167. naar Rotterdam* Feyenoorddijk 65b; J. B. Bogert geb. Vaal, van Bogen 54, naar Rotterdam, Oudaenstr. 43A ben.; G. Groe- neweg, van Westhaven 11, naar 's-Graven hage, Charlotte de Bourbonstr. 120; W. A. J. Leeflang, van Walvisstr. 74, naar Rotter dam, Zaagmolenstr. 172A; M. Nieuwets, van Lethmaetstr. 26, naar Rotterdam, a. b. „St. Maria I"* waladres Visschersdyk 24; C. den Haag, van Bockenbergstr. 28, naar Amsterdam, Corn. Springerstr. 351; C. Holthuysen, van K. Dwarsstraat 9, naar Koog a. d. Zaanl, Sluisstr. 46; H. J. Bal, van iBothastraat 7, naar Winterswijk, Eelingstraat 31; A. Koomen, van Kievitstr. 24, naar 's-Gravenhage. Fish er straat 55; M. A. Benders, van Tollensstraat 55, naar Waddinxveen, Onderweg 25; C. C. Schoon- derwoerd, van N. v„ G oorstraat 26, naar NumansdOrp A 38; G. H. Mann, "an Klei weg 89, naar Ermelo, l astorijweg 94AA; J. M. Rollft. of Roelofs, vani Joubertstr. 162 naar Den Helder, Duinweg 22; A. M. Leye- naar. van Gr. Florisweg 74c, naar Rhenen. Parallelweg 10; H. de Korte, van Crabeth straat 23, naai Zutplhen, Hellenraetplein 21: D. 0. de Jong, van IJssellaan 209, naar Zutphen, Waterstraat 34; A. IJsselsteijn, van O. de Boompjes 46, naar Waddinxveen, Burg. Trooststr. 112; T. en H. Lugters van Boomgaardstraat 78, naar Gorinchem, Mo lenstraat 40; G. Dekker, van J. Philipsweg 42. naar Waddinxveen, Nesse 54A; S. Rof fel, van! a. b. woonark, naar Zaandam, woonark bij de Julianabrug; K. J. Buur man, van Wijdstraat 17, naar Waddinxveen, Zuidkade 71; C. iP. de Gruyl, van F. W. Reitzstraat 56, niaar Reeuwyk, Breevaart H 17; C. den' Ouden,, van Oosthaven 31, naar Beeuwijk, 's-Gravenbroekschewetr F 40; E. J. M. Prinsenberg. van Eerste Kade 19, naar 's-Gravenhage, Sweelinckplein 56; M. Kole, van Oosthaven 40, naar Delft, Póortlandlaan 61; J. M. Dubbelman, van Krugerlaan 130, naar Deventer, Singel 4; G. E. van Kammen,, van Krugerlaan' 130, naar 's-Gravenhage* Waalsdorperweg 223; H. v. Veen, van Jaagpad 54. naar Linscho- ten,, Mastwijk D 10EE; W. van den Broek, van Boschweg 9, naar Utrecht, Kogelstraat 4; E. G. Jongman geb. Lammers, van Gouwe 205, naar 's-Gravenhage, Fagelstraab 14; A. Bouwman* van Tweede Kade 72, naai* Arnhem,, Velperweg 147N. C. v. Esschoten, van Van Strijenstraat 18. naar Zeist, Oud- Arnhem scheweg 3; D. van' Lith, van woon schuit H 3996, naar Wadenoijen* P 32 Drumpt; J. Th. van Rhyn, van M. Tiende- weg 4, naar Amsterdam, Nassaukade 139*. Zelfs op trottoir niet veilig. Op de Markt is een juffrouw. d"ie aan den kant op bet trottoir stond, aailgércden dpor een personenauto. Ze* bleef ongedeerd, doch haai' mantel werd ernstig beschadigd* Voor de keus gesteld. De politie heeft twee ingezetenen aange houden, die; te boek standten voor resp. 30 boete subs. 10 dagen hechtenis en 12 subs. 10 dagen. De eerste is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, de tweede heeft betaald. KANTONGERECHT GOUDA. Je moet maar pech hebben. Een pechvogel is een bakker te Gouda geweest. In zijn winkel was des ochtends voor tien uur versch brood afgeleverd aan een dienstbode, die op weg naar huis een politieagent tegenkwam. Politie-agenten hebben een scherpen neus en de man in het onderhavige geval rook als het ware het brood, dat de tongen van de familie, bij welke de dienstbode in betrekking is, moest streelen. 4 De agent toog naar den bakker. Het ge sprek werd gevoerd in een als melksalon in gericht vertrek achter den winkel, voor welke salon eem verlof B geldt. De pcMtie-agent had behalve een scherpen neus ook scherpe oogen, want tijdens het onder houd ontdekte hij in de verlofzaak een flesch brandewijn en een flesch wijn, die in een melksalon) .volgens de bepalingen der Drankwet contrabande zyn. En zoo sneed voor den bakker het mes van twee kanten. Het brood was door iemand van het per soneel zonder zijn voorkennis afgeleverd, vertelde hy. En wat den sterken en alcohol- houdendten drank betreft, dit zat zoo. Er is in zyn gezin in de naaste toekomst een ver jaardag. Eenige weken geleden deed een drankzaak een reclame-aanbieding in dezen vorm, dat men by den drank glaasjes cadeau kreeg. Toen- had moeder de vrouw met he. oog op de glaasjes gezegd hoe zyn die vrouwen, lichtte de bakker verontschuldi gend in zyn uitvoerig verhaal toe laten we nu den drank vast koopen eni zoo was geschied. Brandewijn en wijn venhuisden naar de provisiekast. Maar de geschiede nis heeft vele acten de schoonmaak kwam en daarbij kreeg ook de kast een beurt. De kast werd uitgehaald en de verjaardags drank zoo lang in dte verlofzaak gezet. En de flesschen stonden er juist, toer. de agent in verband met het voor tienen verkochte brood verscheen, 't Was echter geenszins de bedoeling stilletjes drank in de verlof zaak te verkoopen, verzekerde de bakker. Inzake de overtreding van dtei Arbeidswet merkte de ambtenaar op, dat dit een her haling was. Hy eischte 5.— subs. 2 dagen. De kantonrechter gaf 3.subs. 2 dagen met de boodschap er bij, dat by een vol gende overtreding hechtenis moet worden opgelegd. Wat d'e overtreding van de Drankwet be treft, vroeg het O.M. 6.— subs. 3 dagen met verbeurdverklaring van den in beslag genomen drank. De kantonrechter bepaalde de uitspraak op 3.subs. 2 dagen met verbeurdverkla ring. Dan de verjaardag maar met water vie ren. sprak de bakker. Vreemde verkiezingsreclame. Er stonden 86 zaken op de rol, maar ze ker zestig verdachten lieten, verstek gaan. Wel waren er de vyf jongelui uit Zevenhui zen, die in den verkiezingstijd in vereeni ging een zonderlinge daad hadden uitge haald. Eenige pakken met reclamebiljetten) hadden ze zoo maar op straat uitgeworpen, zoodat er op den weg in het dorp aan de Rotte dikke hopen papier lagen, die voor het verkeer gevaar opleverden. Het waarom bleef duister. Plakken mocht niet en, kalken evenmin en daarom hadden ze, vertelde een hunner, de biljetten maar Op straat geworpen* Eenig motief bleek niet aanwezig, het was zoo maar gedaan. Een soort baldadigheid, vond de kanton rechter. Ik dacht, dat er geen kwaad in zat, ant woordde er één. Overigens wisten de "vyf blijkbaar zelf niet goed ,wat ze er mede voor hadden, want toen de politie kwam, boden) ze dadelijk aan de papieren op te ro- pen. Maar toen mocht het niet meer. De ambtenaar vroeg voor ieder 5.— subs. 2 dagen. De kantonrechter gaf elk der vijf propagandisten 2.— subs. 1 dag. Filmnieuws. Réunie-Bioscoop. De Réunie-Bioscoop brengt van Vrydag tot en met Dinsdag en Woensdagmiddag „Het arme rijke meisje" metf Shirley Temple het kleine veel geliefde filmsterretje. De film houdt zich uitsluitend bezig met de eerste phase in het leven van een ver wend dochtertje van een rijken vader, een zeepfabrikant. Het is een zeer onderhou dende film, waarin de ongeëvenaarde Shir ley Temple laat zien, dat er vermoedelijk nooit een wonderkind,zal worden gevonden, dat bij haar in de schaduw kan staan. Met* de kleine Shirley treden in de film op Michael Walen, Claude Gillingwater, Gloria Stuart, Alice Faye en anderen. Als tweede hoofdnummer draait ,J)e Zwartte1 Tulp" naar den roman van Alexan der Dumas met Patrick Wadldington enAnne Screen. Zondagmorgen wordt vertoond „De laat ste dagen van Pompey", een grootsch film werk, met prachtige opnamen. Schouwburg-Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop zal vanaf Vrij dag vertoonen „De Spion" een Ufa-film met Willy Birgel, Herbert Böhme, Paul Dahlke, Heinz Wenzel, Lida Baarova, Irene von Meyendorff, Theodor Loos en anderen in de hoofdrollen1. De film brengt de toeschouwer in de kringen van hen die geheime documenten van vreemde mogendheden in handen trach ten te krijgen. De film is ongelooflijk spannend, en heeft een senaationeelen inhoud. Thalia-Theater. Tn het Thalia-Theater zal vertoond wor den een Gaumont British film „Opgejaagd'f met Constance Bennett, Douglas Montgo mery en Oskar Homolka in) de hoofdrollen. De jilm vertelt van het leven van een Brits,* h officier, die in den oorlog in Duit- sohe krijgsgevangenschap is geraakt, en van de mensehlievendheid van een politieman. Aan deze spannende film gaat een uitge breid voorprogramma vooraf. Men zie voor meerdere bijzonderheden de beitreffende advertenties in dit nummer. Tot veldwachter benoemd. De heer G. J. Spaans, agent van politie te dezer stede, is meit ingang van 1 Augus tus benoemd tot gemeente-veldwachteir te •Heusden (N.Br.). Tentoonstelling handwerken. De Buurtvereeniging „Door Eendracht Saamgebracht" in de Korte Akkeren orga niseert binnenkort een tentoonstelling van het door de leerlingen van den cursus naai-, borduur- en fraaie handwerken vervaardig de materiaal. (La. zullen op deze expositie te bezichtigen zyn de voorwerpen zooals deze als huwelijksgeschenken aangeboden zijn aan het Prinselijk echtpaar. De téntoonstelling zal worden opgeluis terd door het kinderkoor der Gemengde Zangvereeniging „Gouda". Burgerlijke Stamd. GEBOREN: 2 Juli: Margaretha Cornelia, d. van C. Verboom en M. Zorg, R. Visscher- straat 5. 4 Juli: Corstiaan Adrianus, z. van C. A. van dter Klis en G. Gen, Steynkade 23. 5 Juli: Ida Adriana, d. van 'H. J. Agten en V. de Jong, Varkenmarkt 6. 6 Juli: Arie Petrus, z. van) M. G. van Schaik en E. Zamtvoort, Lethmaetstraat 64. Elizabeth, d. van G. van der Kleiin en E. Swart, Heerenlstr. 138. GETROUWD: 7.Juli: A. Hersche en K. Rustwat. C. Vermeulen en#». A. Vonk. G. A. van Maaren en K. J. de Graaff. J. B. Boot en Th. Overkamp. W. Bojawal er M. J. van der Kreke. OVERLEDEN: 5 Juli: Hendrik Reparon.. 1 dag. AGENDA. 8 Juli 8 uur Ohr. Geref. Kerk. Prof. Wisse over de Oxford-beweging. 8 Juli, Ned. Geref. Gem., 7.30 uur. Spr. ds. Joh. van Weizen. 8 Juli, 8 uur, Vrye Evang. Gemeente. Bij bellezing en Bidstond. 9 Juli, 7.30 uur, Heerenstraat 5. Spr. de heer C. Faas uit Amsterdam. 9 Juli, 8 uur, bovenzaal Hollandia. Repetitie Gouda's Liedertafel. 9 Juli, 8 uur, gebouw Daniël. Rep. Mannen koor „Apollo". 9 Juli, 8% uur Gebouw Leger des Heilê, Turfmarkt, Jubileumvergad. Goudsch Vacantie Kinderfeest. UIT DEN OMTREK. KRIMPEN a. d. IJSSEL. Diphterie. Alhier hebben zich weer nieuwe gevallen van diphterie voorgedaan. Het betreft hier drie leerlingen van de Chr. school II. De dokters gaan voort met het onderzoek. De openbare lagere school III is nu al twee maanden gesloten. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 8 Juli. Aanvoer in totaal 1452 stuks, waarvan 76 slachtvarkens. Vette 24%25 ct. per pond; 603 magere varkens ƒ2436; 655 biggen 1418; 2 runderen 190230; 101 nuchtere kalveren 812.50; 1 gras- kalf; 14 bokken en geiten 27 per stuk. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 8 Juli. Aanvoer 418 partijen. Prijzen: le kw. met r.m. 2426, idem 2e kw. 21 23, zware tot 28.Handel matig. EIEREN: Aanvoer 101.000 stuks. Prijzen: Kipeieren ƒ3.203.60, eendieren ƒ2.60 pei 100 stuks. Handel matig. BOTER: Aanvoer 267 ponden. Prijzen: Goeboter 70—76, weiboter 65—70 ct. per pond. Handel vlug. Coöp. Zuid-Hollandsche Eierveiling G. A. te Gouda. 8 Juli. Aanvoer 100.000 kipeieren. Pry- z?n: 56-58 K.G. ƒ3.440—3.45, 58-60 K.G. ƒ3.45—3.60, 60-62 K.G. ƒ3.60—3.65, 62-66 K.G. 3.65-8.90, bruine 58-68 K.G. 3.55 —4.05, kleine eieren 3.15—3.35. Eendeieren. Aanvoer 1000 stuks. Prijzen: ƒ2.302.75 per 100 stuks. Kalkoeneieren 4% ct. per stuk. Deensche boternoteering. KDPENHAGEë, 8 Juli. De officieele Deensche boternoteering is voor de komende week vastgesteld op 200 kronen is ƒ0.80. Taxegedeelte consumntiemelk. •s-GRAVENHAGE, 8 Juli. Nederland sche Zuivelcentrale, 11 Juli t.m. 17 Juli 1937 consumptiemelk regeeringscontract, taxegedeelte 6.26 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteits afdracht. Overmelk regeeringsminimumprys 4.90 cent. Afdracht by levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. LAATSTE BERICHTEN. Ongelukki? begin van vacantiereig. Auto tegen boom gebotst. Een doode en een zwaar gewonde. Op den weg van Breda naar Roosendaal is onder de gemeente Etten een auto, be stuurd door mr. J. van Drooge uit Dor drecht, geslipt en tegen een boom gebotst. De hqpr en mevr. Van Drooge waren op weg naar Vlissingen^ waar zij zich zouden in schepen voor een vacantietocht naar Enge land. De auto werd door de botsing van voren geheel ingedrukt. Mr. Van Drooge liep een gebroken knieschijf, een gebroken rib en verwondingen aan hoofd en armen op. Zijn echtgenoote was er erger aan toe. Zy had een gebroken linkerbeen, een sche- delbasisfractuur en inwendige kneuzingen opgeloopen. Generaal S. van Praag, inspecteur van den militairen geneeskundigen dienst, die toevallig passeerde, verleende den gewon den de eerste hulp. Op zyn advies werd het echtpaar overgebracht naar het St. Igna tius Ziekenhuis te Breda. Kort na aankomst in het ziekenhuis is mevr. Van Drooge overleden. Mr. Van Drooge zal vermoedelyk een oog moeten missen. De electricileitsvoorziening van 's-Gravenhage. Heit raadsbesluit goedgekeurd. 's-GRAViENHAGE, 8 Juli. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben goedgekeurd het besluit van den Haagschen gemeenteraad in zake het betrekken van electrischen stroom van de gemeente Rotterdam. WISSELKOERSEN. 7 Juli. 8 Juli. Officieel. Londen 9.02% 9.00% Berlijn 73.05 73.05 Parijs 7.04% 7.02 Brussel 30.62 30.62% Zwitserland 41.65 41.63% Kopenhagen 40.30 40.22% Stockholm 46.55 46.45 Oslo 46.35 45.27% New-York 1.81"/* 1.81"/ Praag 6.35 6.35 Prolongatie 1, part. disc. 7*, daggeld registermarken 42%, crediet sperrmar- ken 16%, effecten sperrmarken 16%, reis marken 55, bankpapier 46%. Beursoverzicht. Bescheiden omzetten. Prijshoudende stemming. Philips aandeelen wil lig. Scheepvaartwaarden gevraagd. Amerika [prijshoudend. Beleg- gingsmarkt stil. De handel op de Amsterdamsche Effec tenbeurs was heden van kalmen aard. De rijzing in Wallstreet had geen verdereq •voortgang gehad en de affaire in Ameri- kaansche aandeelen was klaarblijkelijk in verband hiermede aanmerkelijk ingekrom pen. De staal- en koperaandeelen, die nog de grootste beweging veroorzaakten, wer den per saldo toch maar op kleine schaal verhandeld. De stemming was aanvankelijk aarzelend en de koersen van de bekende leidende aandeelen waren ten opzichte van gisteren Geinig veranderd of eerder iets lager, doch tijdens de middaguren brak zich weer een betere tendenz baan en werd een opwaartsche richting gevolgd, zoodat het slot vrywel op het hoogste punt van den dag kwam. Klaarblijkelijk werd gean ticipeerd op een vast verloop van de effec- tenmarkt te New-York. Op de lokale afdeelingen ging niet veel om. De aandacht werd in de eerste plaats getrokken door de Philips aandeelen, die na prijshoudende opening in een snel tempo verscheidene procenten naar boven liepen. Door eenzelfden kooper werd nog al wat materiaal uit de markt genomen en hieraan moest de ryring worden toegeschreven. Om trent de motieven tastte men overigens in het duister. Unilevers waren verwaarloosd. In Aku*3 ontwikkelde zich een opgewekte handel, daarbij openbaarde zich goede vraaj;, zoo dat de koers na goed prijshoudende^opening langzamerhand nog verder aantrok. De affaire in yubberfondsen was van ge ringe afmetingen en bepaalde zich in hoofd zaak tot Amsterdam rubbers. By de ope ning kwam de koers iets lager te liggen, doch reeds spoedig trad een krachtig her stel in, waarna een kleine inzinking viel waar te nemen. De tabakken hadden een zeer stille markt doch waren prijshoudend. Van de petroleumaandeelen werden Ko ninklijken geregeld in een open hoek ver handeld, waarbij tydens de middaguren ge leidelijk aan een kleine verbetering kon wor den waargenomen. In doorsnee bleef de koers zoo goed als ongewijzigd. Voor scheepvaartpapieren werd eenige kooplust aan den dag gelegd. Oude vaarten waren goed prijshoudend, doch niet veel veranderd. Koninklijke Booten werden op bescheiden voet regelmatig uit de markt ge nomen. Nederlandsche Scheepvaartunies en de aanverwante soorten kwamen iets hoo- ger te liggen. Ook voor enkele minder cou rante aandeelen kwamen hooger noteerin gen tot stand. De suikermarkt was stil. H.V.A.'s bewo gen zich voornamelijk op ongeveer her slot- peil van gisteren. De beleggingsmarkt was stil. De Neder landsche staatspajjjeren waren niet noe menswaardig veranderd. De 3 9'r obliga- tiën 1937 liepen thans niet verder naa, bo ven, doch kwamen integendeel fractioneel wat lager te liggen. Prolongatie 1 7r. WEERBERICHT. Hoogste stand 767.8 te Rennes. Laagste stand 752.8 te Helsingfora. Verwachting: Zwakke tot matige Noord westelijke tot Zuidwestelijke of Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2