Gemeenteraad van Gouda. Beurs Van Amsterdam. W. om het t?e~\ "K1 echt een ondörfoei^ ^ifrs aa /an den gang te Mevr. Besluiten tot sloopiiig van de achtergebouwen van de voormalige Arbeids beurs en tot koppeling van het electriciteitsnet aan tie Provinciale Utrecht- sche Electriciteitsmaatschappvj. Beslissing over onderzoek naai' onder- aardsche gang onder den IJssel blijft tot be&j-ooting 1938 rusten. Verzoek van „Ons Ideaal" om crediet voor bouw van 73 woningen. i)e Graaf Florisweg besproken. Plannen voor afbraak van tolhuis aan de Westhaven en overbrugging van Turf singel op de plaats van veerpont. Verlaging van personeele belasting voor café's en automobielen aangekon digd. Grootere aanvoer van goedkoope groenten. Kwaliteit van zwem water verbeterd. De gemeenteraad kwam gisteravond half acht in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Wethouder mr. De Witt Wij nen, loco-burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Van Wyk (a.r.) wegens uitstedigbeid. De notulen der vergaderingen an 2 Juni f en 25 Juni worden aangehouden. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: dat door den Commissaris der Koningin in deze provincie aan den burgemeester ver lof is verleend om zich van 20 Juni tot 20 Juli buiten de gemeente op te houden. Voor kennisgeving aangenomen. dat Ged. Staten hebben medegedeeld de goedkeuring van het Raadsbesluit van 22 Februari 11137, tot wijziging der begrooting, dienst 1936. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit van 2 Juni 1037 tot het verlengen van den ontruimingstermijn van eenige on bewoonbaar' verklaarde woningen aan de Boomgaardstraat. Alsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten van 2 Juni 1037 tot verhuur van de woning IJssellaan 12 aan den heer L. Schou ten; tot verhuur van de woning Houtmans gracht 5 aan den heer C. Wintershoven en tot verkoop van grond aan den heer A. van Straten Alsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten van 22 Februari tot wijziging van de begrootingen van den Keinigings- en Ont- smettingsdienst, het Grondbedrijf en het •Woningbedrijf, dienst 1936. Alsvoren de goedkeuring van. het raads besluit van 2 Juni, tot bet opnemen van kasgeld, gedurende hot 3e kvaitaal 1937. Alsvoren -de goedkeuring van het raads besluit van 25 Juni tot het aangaan (con versie) van geidleeningen. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit van 25 Juni, tot het aangaan (con versie) eener geldleening, groot ƒ2.000.000. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit van 2 juni, houdende aanvaarding der door Ged. Staten verleende vergunning voor het exploiteeren van een hoogspan ningskabel ten behoeve van de levering van electrischen stroom aan de N.V. Stooinolie- slagere „D i Phoenix" te Bodegraven. Alsvoren de goedkeuring van het raads besluit van 2 Juni tot aankoop van het ge bouw en erf c.a. van de Sociëteit „V rede best". Voor kennisgeving aangenomen. Dat z(j het wenschelijk achten het toe staan van een crediet voor het onderzoe ken van het eventueel bestaan van een gang van het v.m. kasteel van Gouda, te doen behandelen bjj de begrooting, dienst 1938. B. en W. stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. De heer MIDDBLWEERD r.k.) bepleitte zoo spoedig mogelgk tot uitvoering van het onderzoek over te gaan. Hij achtte dit een bij uitstek geschikt object voor werkver schaffing.—-Spf. vroeg te trachten van de regeering hiervoor medewerking te krijgen. De heer MUYLWIJK a.r.) achtte de zaak belangrijk genoeg om medewerking van Monumentenzorg te vragen en zoo finan- cieele steun té krijgen van rijk en provincie. De heer MAASKANT (s.d.) vroeg of er geen mogelijkheid bestaat om 1500.— op de begrooting 1937 te vinden, opdat direct met het onderzoek kan worden begonnen. Spr. .vindt het goed de medewerking van Monumentenzorg te vragen, maar primair moet zijn, dat Gouda besluit het onderzoek in te stellen. De heer SPRUIJT (v.b.) bracht hulde aan B. en W. en den diretceur van gemeente werken voor de voortvarendheid, waarmede inlichtingen zijn verstrekt. Spr. vond de zaak er hoopvol voorstaan en daarom sloot hij zich aan bij de Opmerkingen van de hee- ren Middelweerd en Maaskant om direct een onderzoek in te stellen. Wethouder PlOIiET (a.r.) trok persoon lijk in -twijfel of de zaak er zoo hoopvol voorstaat. Voor zichzelf heeft hij niet den indruk, dat de gai\tf bestaat. Als de raad het onderzoek well sent, dan ligt het op den weg van men W. in deze richting werk zaam te zm en daarom zegt hij toe, dat B. en W. met de verlangens van den raad zul len rekening houden en spoed betrachten. Spr. vindt het goed zich tot Monumenten zorg te wen jen en zal i:i lie richting werk zaam zijn. Wethouder KOEMANS (r.k.) vond het werk van het onderzoek naar den gang een uitstekend object voor werkverschaffing, te meer, daar het bedrag vrijwel alleen aan arbeidsloon zal worden besteed, daar bijna geen materialen noodig zijn. Spr. verklaart zich bereid aan de regeering medewerking voor uitvoering in werkverschaffing te vra gen. De VOORZITTER ontraadde de post voor het onderzoek op de begrooting 1937 te brengen. Het college van B. en W.' is niet van plan de zaak te laten sloffen. Het is nu midaen Juli, de vacanties aan de depar tementen duren tot September en dan wordt langzamerhand met de begrooting 1938 be gonnen, welke voor 1 Novemberjmoet zijn goedgekeurd. Dan kan men zich tevens be treffende werkverschaffing en subsidie voor onderzoek tot de betrokken departementen hebben gewend. De heer MAASKANT («.d.) vond het be ter, dat vast geprobeerd wordt voor de uit voering van het onderzoek in werkverschaf fing medewerking te verkrijgen. De VOORZITTER deelde mede, dat dit gebeuren zal. Ej* is echter natuurlijk eeni- Jen ty'd noodig om de zaak in orde te krij gen en dan nadert men reeds de begrooting 1938, Daarom komt de meening van den heer Maaskant en het standpunt van spre ker practisch op hetzelfde neer. t Het voorstel van B. en W. om het tpe- j staan van een crediet voor naar het eventueel bestaan van den gang behandelen by de begrooting 1938, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ingekomen stukken. Van den heer H. J. Bal, tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Ambachtslieden een verzoek om eervol ontslag als leeraar aan deze school met ingang van 1 Juli 1937. Het ontslag wordt eervol verleend over eenkomstig het verzoek. van het bestuur der Woningbouwvereni ging „Ons Ideaal" ©en verzoek om beschik baarstelling van een crediet voor den bouw van 73 woningen op terreinen aan den Ko ninginneweg en de Van der Palmstraat. Voorgesteld wordt het verzoek in handen van B. en W. om advies te stellen. De VOORZITTER deelde mede, dat het verzoek om advies in handen is gesteld van den hoofdopzichter v»n het bouw- en wo ningtoezicht als technisch hoofdambtenaar. De heer H. VAN SOEST (s.d.) drong op spoed aan, gezien de stijging van de. prij zen van bouwmateriaal. De VOORZITTER verklaarde, dat B. en W. reeds spoed betrachten. Het verzoek is in <ie vergadering van B. en W. van vorige week behandeld, waarop besloten werd ad- .vies aan den heer Groenendijk te vragen. Het voorstel om het verzoek in handen van B. en W. om advies te stellen wordt zonder hoofdelijke stemming a.angenomen. Van den Directeur van Gemeentewerken het verslag over 1936. Van het College van Brandmeesters als voren. Van de Commissje van By stand in het der Gemeente-Lichtfabrieken als- Van Librijemeester alsvoren. Van de Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum van Oudheden alsvoren. Van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs alsvoren. Voor kennisgeving aangenomen. Van de autobus-ondernemers op trajec ten ,die in Gouda hun eindpunt vinden, een verzoek om verlaging van de standplaats gelden. In handen van B. en W. om advies gesteld. Van het Bestuur der Schoolvereeniging voor Bijzonder Neutraal Onderwys een adres van 7/8 Juli 1937, met betrekking tot het voorstel tot het weigeren van medewer king tot aanschaffing van een nieuwe leer methode. Zal by het betreffende punt der agenda behandeld worden. AAN DE ORDE: van een lid der commissie belast met het ontwerpen en herzien der plaatselijke verordeningen, .tegen welker overtreding straf is bedreigd, der commissie van bijstand in het be heer der gem een te-financiën en der commissie van bijstand voor het on derwijs, in veiband met het overlijden van den heer J. v. d. En'dt. ïeer BEGEER (::.h.i stelt voor in ailè ser Van Esschoten te be- wordt benoen (c.h.), opvol - In alle drie de heer D. C. van Esschoten (c, ger als raadslid fan wijlen den heer v. d. Endt, in de eerste commissie met 19 van de 20 stemmen, in de tweede met 16 en in- de derde met 19 stemmen. De fyer VAN ESSCHOTEN' verklaart de benoemingen aan te nemen. Het voorstel itot herbenoeming van de heeren O. van Dijk, W. van Lingen en M. Dijkwel tot tijdelijke leeraren aan de Handelsavondschool met 5-ja rigen cursus. Zonder diccussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot wijziging van de rechtspositieverordening politie 1936. De heer BEGEER (c.h.) maakt eenige op merkingen van redactioneelen aard. Hy wijst er verder op in de vorige vergadering te hebben gewaarschuwd tegen verminde ring van het aantal agenten. Het is toen met twee verminderd en nu verlangt de mi nister een nieuwe vermindering met Jwee. Mevr. VAN DANTZIG s.d.) wijst eK op, d*f in de toekom ;t Ie inspecteur, die opvolger van den heer Van Hoorn wordt, 850.— minder salaris zal krijgen. Spr. ver zoekt daarom alleen vast te stellen de in-, stelling van hoofdinspecteur zonder salaris- bepaling en niet van inspecteur, waardoor het mogelijk is, dat de toekomstige inspec teur 850.— meer salaris zal krijgen dan in het voorstel staat en evenveel als de hui dige functionnairis. De VOORZITTER erkende de juistheid van de opmerkingen van den heer Begeer betreffende de redactie van het voorstel. De vermindering van het aantal agenten wordt door den minister opgelegd. Aan de ver mindering zal niet te ontkomen zijn. Als het voorstel aangehouden wordt, laat men de kans voorbijgaan de functie van hoofdin specteur in te stellen, hetgeen de burge meester en de commissaris van politie zeei wenschelijk achten. Het beste is de functie hooxdinspe'.teu.' in tê ste len met de wedde er by. Als dan een nieuwe functionaris komt, valt hy in de wedde van den tegen- woordigen inspecteur. Instelling van de functie van adjunct-inspecteur is dringend noodzakelijk. Dan vervalt de toestand, dit by afwezigheid van den inspecteur de com missaris alleen is en omgekeerd, hetgeen nu weer klemt, daar de commissaris bin nenkort voor drie. weken voor herhalings oefeningen in dienst moet. Mevr. VAN DANTZIG (s.d.) vraagt on der deze omstandigheden of het dan wen schelijk is, dat Gouda een commissaris, een hoofdinspecteur^een inspecteur en een ad junct-inspecteur krygt. De VOORZITTER antwoordt, dat de mi nister deze functies heeft goedgekeurd. Het lijft echter niet in de bedoeling drie inspec- aan te stellen. VAN DANTZIG s.d.) merkt op, dat niettemin met de aanneming van het voorstel de gelegenheid tot het aanstellen van drie inspecteurs wordt geopend. De VOORZITTER wyst er op, dat het oorspronkelijke, niet door den minister goedgekeurde voorstel vier inspecteurs om vatte zoodat er dus al een afgegaan is. Mevr. VAN DANTZIG s.d.) heeft het ge voel, dat de raad met de functie hoofdinspec teur is medegegaan, omdat het den heer Van Hoorn betrof. In. het algemeen zal aan de functie van hoofdinspecteur geen behoef te gevoeld worden. De VOORZITTER merkt op, dat de for matie reeds is vastgelegd. Daarin nu wijzi ging te brengen zou beteekenen, dat men aan ©en reeds genomen besluit ging tornen en dat moet spreker ontraden. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke Het voorstel tot wijziging der rechts- positieverordening werkvrouwen '36. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel itot slooping der bijgebou wen van de voormalige kapel van het Sint Agnes-klooster, voormalige Bank van Leening, later Arbeids beurs, aan de Nieuwe Markt, ter ver krijging va,n meerdere mgrktruimte. De heer SPRUJJT (v.b.) merkt op, dat de slooping alleen betreft het achterste ge deelte van het gebouw, dat later is bijge bouwd. Daarin verheugt spreker zich, om dat daardoor het voorgedeelte behouden •blijft. Er wordt wel gezegd, dat het ge bouw leelyk is, rtiaar indien het gerestau reerd wordt en het cement van de muren verdwijnt, zal er, naar spreker verwacht, nog wel iets goeds te voorschijn komen. Restauratie acht spr. een geschikt object voor jeugdige werkloozen. Spr. vroeg of er hier in Gouda personen zijn, die voor een restauratie terzake kun dige geacht kunnen worden. In het andere geval geeft hy in overweging advies te vragen aan de vereeniging Hendrick de Key- zer. De heer VAN TRIET (e.g.) had er be denkingen tegen de kraampjes te verplaat sen van de Markt naar de Nieuwe Markt. Het is op zichzelf verheugend, dat de kaas markt bloeit, maar moeten nu andere men- schen steeds wijken voor de kaashandela ren Op de kaasmarkt heerscht slechts ge durende zes weken a twee maanden.in het jaar groote drukte. De kaasmarkt is óm half elf afgeloopen, de kraampjes staan tot on geveer 1 uur. Men moet rekening houden met de winkeliers en met de caféhouders op de Markt en men schaadt hun belangen door de kraampjes te verplaatsen. De afbraak van Ast gebouw op de Nieuwe Markt vindt sprefcr^est, maar hy vroeg ernstig te oveiit wegen of het nU wel noodig is de kraamt pjes naar de Nieuwe Markt over te brengen. De heer DESSING (r.k.) verklaarde zich met den heer Spruyt voorstander van het behoud van di(; historische gebouw. Dat de bijgebouwtjes worden opgeruimd, juicht hy toe. De kapél komt daardoor beter tot haar recht. Spreker is er voor het gebouw te res- taureeren, doch al» het in Gouda tot restau ratie komt, dient het stadhuis voor te gaan. De heer H. VAN SOEST (s.d.) heeft aan •het gebouw niets aan schoonheid kunnen ontdekken. Als het voor verkrijging van meer marktruimte noodig is een dergelijk gebouw geheel en al af te breken, is hy daar rond voor. Als men een qnderzoek gaat instellen en het cement gaat verwijderen, mpg men wel aan De Bilt vragen of er geen storm komt, want anders kon het, gezien de gesteldheid der muren, wel zoo gaan, dat er na den storm geen Agnes-kapel meer in Gouda te vinden zal zijn. Als men de kapel laat staan, moet men haar. ook restaureeren. Nu is het een oud gebouw en gezien de be- hoefte aan marktruimte is spreker voor stander te trachten toestemming te krijgen I het geheel af te breken. Wethouder FOLET a.r.) verklaarde dat het voor restauratie van het gebouw noodig zou zijn geheel nieuwe muren op te trek- ken. Spr. vindr«het gebouw niet van een dergelijke schoonheid om er zulk een be- drag aan te besteden. Overigens gaat het meer om een kamer op de eerste verdieping, die beteekenis heeft. Men kan liefde hebben voor oudheid en oude gebouwen, maa. men kan ook overdrijven. Als de markt de ruim te noodig heeft, is spreker er voor de Bank van Leening af te breken. Wethouder KOEMANS (r.k.) verklaarde, dat het voorstel beoogt in de noodzaai» van meerdere ruimte voor de kaasmarkt voor- loopig te voorzien door slooping van de bij gebouwen, in afwachting van een verzoek tot algeheele afbraak van het gebouw. Komt het tot restauratie, dan heeft spreker er ook al aan gedacht het gebouw door" jeug dige werkloozen te doen opknappen. Wat de verplaatsing van de kraampjes 'betreft, merkt spreker op, dat de kaasmarkt de laatste jaren zeer in bloei is toegenomen. Sinds spreker in 1923 wethouder is gewor den, heeft hij steeds een uitbreiding van de markt geconstateerd. Vroeger kon m«n geen 200 wagens op de Martk plaatsen, thans bergt men er door een goede organi satie 600. Aan het streven om de kaasmarkt op te voeren, zat tevens de bedoeling voor de middenstand te dienen. Hoe grooter de kaasmarkt ,-hoe grooter het aantal bezoe kers en hoe grooter de drukte in de win kels. Als de Bank van Leening wordt ge sloopt, zullen de kraampjes niet op de vrij komende 160 a 170 M2. groote ruimte van de bijgebouwen worden geplaatst, maar zij zullen komen langs de straat, die op markt dagen gevormd wordt van Zeugestraat naar Veemarkt en daardoor de beste plaats krij gen. By de uitbreiding van de kaasmarkt is dus zoowel aan de belangen van den mid denstand, als aan die van de kraampjeshou ders gedacht. De groei van de kaasmarkt maakt het wenschelijk alles wat op de2e markt betrekking heeft, bijeen te houden en niet hier en daar verspreid een plaats te geven. Na de kaasmarkt gaan de boeren naar de veemarkt en dan komen ze langs de op de Nieiwe Markt te plaatsen kraam pjes, die daaralor een veel betere plaats dan thans krygn. De caféhouders hebben er be lang by, dat de kaasmarkt steeds grooter wordt, want hoe grooter bloei, hoe meer be zoekers in de café's. Door de gunstige lig ging van de markt h bereikt, dat Gouda weer de grootste marktplaats van volvette boerenkaas in Nederland is geworden. De heer VAN TRIET (e.g.) vond, dat wethouder Koemans meer reclame voor de markt en voor eigen standje heeft gemaakt, door te zeggen, dat de markt is gaan groeien sinds hy in 1923 wethouder is ge worden, dan spreker's bezwaren weerlegd heeft. Wethouder KOEMANS (r.k.): Zoo de waard is... Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot inbreng van gronden, gelegen bsooeten het nieuwe kanaal IJssel-Gouwe, in het Grondbedrijf- De heer SFRUIJT (v.b) vond de prijzen voor weiland aan den hoogen kant. De heer POLET (a.r.) verklaarde, dat tot de transactie is besloten in 1930, zoodat er dus nu niets meer aan te doen is, al zyn de pryzen wat hoog te achten. Het betreft nu alleen maar het inbrengen van den gekoch- ten grond in het grondbedrijf. De VOORZITTER verklaart, dat hy ook altijd het gevoel heeft gehad, dat de grond veel te duur van de provincie is gekocht De heer DONKER (r.k.) vond de prys van den grond destijds niet te duur. Het is geen weiland maar bouwgrond en er zyn stukken bij, die in verband met den wegen aanleg belangrijk in prys zyn gestegen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot het aangaan (conver sie) ©ener geldleening met de Coöp. Producenten Handelsvereeniging. De VOORZITTER sprfeekt er zj^vreugde over uit, dat de leening zonder tusschenper- soon is tot. stand gekomen en dat de geld schieter in Gouda woohfc Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangei Het voorstel tot verkoop van grond, ge legen aan de Da Costakade W.Z., aan den heer D. Stuurman. Het voorstel wordt zonder" discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot verhuur van het ge- aan het bestuur der Werkinrichting tot wering van bedelarij. Alsvoren. Het voorstel tot verhuur van sportter reinen aan den Bodegraafschen straatweg aan de voethaJvereenigin- gen D.O.N.K., GJ3.V. en Olympia. De heer HEERKENS (r.k.) vindt, dat B. en W. by de bepaling van de huren voor het Donk-veld de billijkheid wel eenigszins uit het oog hebben verloren. Voor D.O.N.K. stellen B. en W. verlaging van 400.tot ƒ375.vRr, voor Olympia van 1100. tot ƒ700.Spr. misgunt Olympia niéts, maar de verlaging voor D.O.N.K. is te klein. Het veld ligt veraf en is moeilijk bereikbaar Spr. verzocht ten aanzien van D.O.N.K. het voorstel terug te nemen, teneinde tot een billijker regeling te geraken. De heer MUYLWJJK (a.r.) informeert of de nieuwe huurprijs foor Olympia in ver houding is met de kosten van aanleg van de terreinen. De heer SPRUIJT (v.b.) juicht de ver laging toe. Overigens blijkt wel, dat het rendement voor de gemeente van de velden in verhouding tot de kosten van aanleg ge ring is en spreker verwacht daarom, dat men in de toekomst wel genoeg zal hebben van den aanleg van sportvelden. Als men ziet wat er van de huren der voetbalvelden af gaat, dan vindt spr. het treurig, dat destijds voor speeltuinen geen subsidie meer kon worden gegeven. De VOORZITTER verklaart, dat in <fe voeltbalvelden in eerste instantie ƒ50.000 is gestoken en dat er later nog wat is bij gekomen. Op de sportterreinen wordt dik en dik toegelegd. Het is als het ware een ver kapte subsidie aan de voetbalclubs. Spr. acht het principieel onjuist mede te parti- cipeeren in de voetbalclubs en hij acht het juist voor de gemeente zich in de toekomst ivan een dergelijken aanleg te onthouden. De heer POLMAN (s.d.) En het cultureel belang dan De VOORZITTER verklaart niet tegen beschikbaarstelling van voetbalvelden te zyn, maar niet op kosten van de gemeente en in dit geval kan de gemeente het niet dragen. De velden zyn destijds voor zeer hooge bedragen verhuurd. Olympia degradeerde, trok veel minder publiek en kon de huur niet meer opbrengen. He^ zelfde geldt ten opzichte van G.S.V., die bovendien heel weinig leden heeft. Voor Olympia is men tot 700 gekomen, omdat Gouda, die tweede klasser is geword-.m dus een klasse hooger speelt, 720 btcaait. Met D.O.N.K. is de zaak anders, üi .lub staat er goed voor, is kampioen geweest en men gaat zelfs eên tribune bouwen. Als compromis hebben B. en W. ten slotte 375 voorgesteld. Als de clubs promovea- ren, gaan zy meer betalen, hetgeen zakelijk juist is. De heer MIDDELWEERD (r.k.) acnt principieel het aanleggen van sportvelden een taak der overheid, al dient men het particulier initiatief te laten voorgaan. Wat D.O.N.K. betreft, merkte spr. op, dat het veld achteraf ligt, een slechten toe gangsweg heeft en slechts door een schuur- deurtje is te bereiken. Als men dan de veel betere ligging va» het Olympia-veld ziet, is het verschil in verlaging tusschen Olym pia eenerzyds en D.O.N.K. en G.S.V. an derzijds wel zeer opvallend. Spr. achtte het wenschelyk het voorstel aan te houden om de zaak nog eens te bekijken. De heer J. S. VAN SOEST (s.d.) noemt de voorgestelde huurverlaging billyk.. Spr. vond het jammer, dat er geluiden zyn op gegaan om by volgende gelegenheden ge n medewerkipg voor den aanleg van sport velden te verleenen. Het gaat hier om de lichamelijke oefening en dat is een alge meen belang. Als er van D.O.N.K. was af moet, dient men ook G.S.V. te verlagen. De heer HEERKENS (r.k.) vindt de fleur van de D.O.N.K.-week voor den tri- bunebouw geen uiting van weelde, want de week was juist niets anders dan een bedel- party. Men kan niet gaan zeggen, dat de kostprijs van de velden opgebracht moet worden, want dan waren er geen clubs en geen velden meer. Sport- mag een „ffer waard zijn. Gezien de ligging achteraf van het D.O.N.K.- en G.S.V.-terrein, bepleitte spr. voor deze clubfj/èen verdere verlaging. •Wethouder SANDERS (s.d.) meent, dat men met aanhouding van het voorstel niet zal bereiken, wat men wil. Het verheugt spr. dat men langzamerhand gaat instem men met het verzet van sprekers fractie tot intrekking van de subsidie voor de speeltuinen. Als men de baldadigheid der jeugd ziet, dan moeten speelterreinen wat waard zyn en daarom is spr. bly, dat er plannen bestaan om dit werk te hervatten. Het is mogelyk, dat de gemeente met den aanleg van sportvelden wat te royaal is geweest. In eerste instantie betaalde Olym pia 1300, ongeveer den kostpry s, maar men kon dit bedrag niet langer betalen en daarom is de prijs teruggebracht eerst tot 900 en thans tot 700. Men moet niet vergeten, dat men bij den aanleg van het Olympia-veld een veel hoogere huur heeft jcunnen bedingen dan voor de andere velden. De huren van de velden van D.O.N.K. en G.S.V. zyn niet te hoog. Iets anders is of de huur boven de draagkracht van de ver eeniging gaat. De afstand van een veld speelt geen rol, het is van geen beteekenis of men honderd meter verder moet^loopen. Vroeger heeft men in den polder wel in andere omstandigheden verkeerd, lntus- schen heeft men toch de ligging van het D.O.NJK.-veld in een verlaging van 25 laten spreken, doch 375 acht spr. een juisten prys, want gezien van het stand punt der gemeente gaat het niet op de velden voor een appel en een ei te geven. De VOORZITTER verklaart, dat Gouda en Olympia ©enigszins óp denzelfden voet zyn gesteld. Nu Gouda 720 betaalt, is voor het een klasse lager spelende Olympia 700 billyk. Ook G.S.V. en D.O.N.K. zijn over één kam geschoren, doch voor het D-. O.N.K.-veld is de ligging verder van den weg af tot uitdrukking gebracht irneen prys van 375 tegen G.S.V. 425. Al/ de clubs promoveeren, gaan de huurprijzen automa tisch omhoog. Ingekomen is een voorstel van orde van den heer Middelweerd c,s. om het voorstel van B. en W. aan te houden. Het voorstel van 'orde wordt verworpen met 15 tegen 5 stemmen (voor de r.k.- fractie). V Thans dient de heer Middelweerd c.s. een amendement op het voorstel van B. en W. in om de huurprijzen te bepalen voor het G.S.V.-veld op 400 (voorstel B. en W. 425) en voor het D.O.N.K.-veid 350 (voorstel B. en W. 375). Wethouder SANDERS (s.d.) informeert of B. en W. met GjS.V. over 425 overeen stemming hebben bereikt. De VOORZITTER antwoordt bevredi- (iZie verder Tweede Blad.) STADSNIEUWS. GOUDiA, 13 Juü 1937. Vee- en Zuiveltentoonstelling te Gouda J937. In 'het jaar 1936 werd te Gouda een V€e. en Zuiveltentoonstelling georgani seerd welke dank zij Üe medewerking van het Goudsche Gemeentebestuur over het algemeen genomen, geslaagd mocht worden genoemd. i Het inmiddels door het Gemeentebe stuur permanent verklaard Comité heeït reeds eenigen tijd geleden gepubliceerd, dat ook voor het Jaar 1937 een Vee- en Zuiveltentoonstelling wordt voorbereid, welke zal worden gehouden op Donder dag 26 Augustus a.s. Uit de Tentoonstelling 1936 heeft het Comité eenige leering getrokken en voor- l gelicht door uitermate deskundigen heeft i het bij het samenstellen van het vraag programma en het voorloopig program- ma voor de aanstaande tentoonstelling maatregelen getroffen, welke aan. eenige bezwaren van handel en veehouders vol- I ledig zullen tegemoet komen. De opzet der tentoonstelling 1937 is forscher dan die der proef tentoonstelling 1936; dit blijkt o.m. uit het voor prijzen beschikbaar gesteld bedrag dat van 1100 in 1936 steeg tot 2450 in 1937. Voorts zijn de rubrieken en klassen voor het op de tentoonstelling te brengen vee aanmer- j kelijk uitgebreid o.a. door de twee be- i langrijkste veeslagen daarin op te nemen alsmede rubrieken voor klein-vee. Verder is de regeling voor het inleggeld herzien, waarvan belangrijke inzendingen zullen profiteered Het thans verschenen vraagprogram ma is op ruime wijze verkrijgbaar ge steld. Met het oog op de te verwachten inschrijvingen worden belanghebbenden j in de gelegenheid gesteld reeds thans i hunne aanvragen en inschrijvingen in te zenden. Zij kunnen worde» gericht tot het bureau van het MarktWteaen, Markt 36 te Gouda. Doordat de tentoonstelling dit jaar wordt gehouden op den gewonen marktdag zal de belangstelling zeer stij gen. en daarom wordt aangeraden de in schrijvingen voor de tentoonstelling ten spoedigste in te zenden. Nadere mededeelingen omtrent deze tentoonstelling en de daaraan verbonden attracties zullen binnen enkele weken volgen Overgang Stedelijk Gymnasium. Aan het einde van den cursus aan het Stedelijk Gymnasium zijn bevorderd Van klasse V naar kl VI: Johan Blan ken. Gouderak; Andries van Dantzig, Gouda; Gerard van Dijken, Gouda; Hen- Gouda; Karei Kerling, Cornells Kremer, Bos koop; Ernst dé Planque, Gouda; Geer- trulda Rensma, Gouda Van IV naar V: Barend Albada, Gou da; Madelaine Becking, Gouda; Jan de Bruyn, Bodegraven; Corrie Dankelman, Gouda; Johanna Flohil, Groot-Ammers Elisabeth Gallas, Zevenhuizen; Jan v. d. Graaf, Schoonhoypn; Jan Aart La Gro, Bodegraven; Chrlstiaan v. Leeuwen, Gouda: All Loef, Boskoop; Louis Nagt- glas Boot. Gouda; Annie Simon, Gouda; Francina Vixseboxse, Gouda: Johan van Westendorp, Moordrecht; Werner Zim- mermann, Gouda; Mlen Zuydam, Gouda. Van III naar IV: Jan Boer, Boskoop; Johan de Jong, Ouderkerk; Nelma Kool, Gouda; Jan Meyer, Alfen; Ahna Nagt- glas Boot, Gouda; Jan Nlcolaï, Woerdén; Harry Nieuwenhuisen, Schoonhoven Plonie v Eeden Petersman, Waddinx- 5en; Arle Schep, Groot-Ammers; Wil lem van Vliet, Gouda; Jan Zwartendijk, Boskoop. Van II naar III: Pieter de Beun, Gou da; Netty v. Duyvendijk, Lekkerkerk; Jenny v. Duyvendijk, Lekkerkerk; Lode- wijk van Dijk, Lekkerkerk; Adriaan van Eyk. Gouda; Dirk van Hoevelaken, Ouderkerk; Pieter de Jong, Gouda; Nico de Jongh, Gouda; Arle Landaal, Lelden; Maarten Mourik, Streefkerk; Gerrlt van Muiswinkel, Bodegraven; Johan Pfauth, Bodegraven, Jan 'Pruymboom, Gouda; f^fülan te Reus. Zevenhuizen; Paula schiltv Gouda; David Slager, Schoonho ven; Diederk Verhagen, Oudewater. Van I naar H: Lcendert van Beekum, uouda; Koos v d. Boon, Bodegraven; Jan Burggraaf, Bodegraven; Johan Dek ker. Zevenhuizen; Willem Desslng, Gou- lac Pranken- Gouda; Robbert Gal as. ZevenhuizenMaarten v. Leeuwen, Gouda; Walter Pönitz. Gouda; Jan aeton Schoonhoven; Tobi Sprik, Gouda; Anneke Tiele, Gouda; Joke v. Xanten, teda; Hans Zimmermann, Gouda. n)BroJ de le klasse zijn toegelaten: Trieu- p de Boer, Schoonhoven; Geertruida won. Schoonhoven; Jan Dogterom. Lek- E Antj4e van Esmond. Gouda; Jeanne Gautier, Berkenwoude; Johan agen, Gouda; Marianna Hamburger, tejkoop, Cornelia Hendrikse. Groot- Ans Heusdens, Gouda; Rudolf aÏL !wegen' Gouda; Annie Hueting, Ainmerstol: Tineke Kooiman, Gouda: KroondiJk- Gouda; Antonie van j^euwen. Zevenhuizen; Johan Loef. Boa- Augusta Nolst Trénité, Schoonho- m r, f Slaser, Schoonhoven; Johan- id snoep, Bodegraven; Adrianus Ver- "ley. Boskoop. Op gevaarlijke helling geslipt. Door te groote snelheid by het afrijden van de helling van Stolwykersluis naar den Stohvykdchen weg is den door den 14-jari- E. Hughes, die den 13-jarigen L. de Vroom, bedden wonende op de OosHiaven, achterop had, bereden fiets geslipt en tegen boom gebotst De bestuurder kreeg een oedende hoofdwonde. Per auto van den G.D. i« bij naar het Van Ibemoh Zieken- uis vervoerd. Nadat hy verbonden waa*^ U miaar huis gebracht. De mederijder schaafwonden aan zyn arm. I Motorrijder tegen afsluitboom I aan de Haastrechtsche brug gebotst, j Rijwiel in den IJs»el gestort, de bj- Een wel bijzonder goed (afgeloopen onge luk ia vannacht by de Haastrechtsche brug gebeurd. Omstreeks twaalf uur kwam de 26-jarige electricie W. A. C. var Oye uit de Gravin Jacobastraat per motorrijwiel u't de ridhtinlg Stolwykersluis. De brug was opgehaald, daar in den IJssel een motorboot en, ©en door dat vaartuig getrokken zeil schip passeerden. De aan den kant van Stolwykersluis aanwezige afsluitboom was dwars over den weg geplaatst. Aan den boom hing een branldende roode lantaarn. De motorrijder had geen erg in boom en lantaarn. Hij regelde juist het licht van zijn motor en lette niet op den weg, in de ^er- onderstelling levende, dat hij kon doorrijde". Het gevolg; was, -dat de bestuur Ier tegen den: afsluitboom opvloog. De motor schcot onder hem uit en stortte van den twee en een halver, meter hoogen kant in den IJssel, waar het voertuig juist tusschen motorboot en, zeilschip in dé diepte verdween. De berijder werd door den, boom tegen gehouden en als het ware van zijn motor gelicht. Hy kwam tegen een paal terzijde va den weg terecht. De brugwachter snelde aanstonds te hulp. Het bleek echter, dat de jonigeman er won derlijk goed afgekomen was. Hij had pijn in de borst en schaafwonden aan beenen en licheam, maar overigens was hij ongedeerd Hij kon zich, zonder dat medische hulp be hoefde te worden ingeroepen, naar huis be geven. Hedenmorgen is hy gewoon aani het werk gegaan. De motor is vanochtend opgevischt. Het voertuig was aan dfe voorzijde beschadigd en de motor had uiteraard waterschade. De afsluitboom werd geheel verbogen Gemeentewerken: heeft hem weggehaald. Vcrltooping notaris mr. Franken. Bij de gisteravond door notaris mr. H t. J. M. Franken gehouden verkooping, zijn koopers geworden): van het pand Korte Tienldeweg 14 dè heer J. G. Lunenburg te Woerden voor 7600; van het pand^ Vlamingstraat 24 de heer N. Blor.k te Gafida voor 1650; van het panfi Boschweg 23 de heer J. J. Me roe te Gouda voor 530; van, het pand Derde Kade 164 de heer P. van Vliet te Gouda voor 1600. de brug. Teneinde een aanrijding te voor komen, wendde de fietser het stuur naar rechts en reed de betonnen brug op, waar hy tegen de leuning botste en vervolgens van het rijwiel in het grint viel. Hij' had geen letsel gekregen. De fiets was ernstig beschadigd en onberijdbaar. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 9 Juli: Cornelis, v. C. Meek en W. C. van Vliet, Zoutmanstraat 13. 10 Juli: Rudolf, z. v. A. de Jong en E. M. P. Donk, St. Josephstraat 56. 11 Juli: Gerrit, z. v. A. Rietveld en C. V. Bakker, i Fourieweg 6. 12 Juli: Corrie, d. v. W. van Heeren en M. van der Ham, Raam 92. 1 OVERLEDEN: 9 Juli: Elisabeth Maria Mathot, 56 j. AGENDA. Thalia-Theater: „Opgejaagd". Woensdag 2 uur. Itéunie-Bioscoop. Matinee I „Het arme rijke meisje"'. 13 Juli, 7.30 uur. Heerenstraat 66, Spr. ds. Toes van IJsselmonde. 13 Juli, 8 uur. Voorm. Kazerne. Cursus Transportcolonne Ned. Roode Kruis. t 14 Juli, 8 uur. Bovenzaal Réunie. Os. J. J. Borger spreekt voor het Logosverband. 15 Juli, 8 uur. Vrije Evang. Gemeente. By- 1 bellezing. en Bidstond. 16 Juli, 7.30 uur. Heerenstraat 5. Spr. de heer C. Faas uit Amsterdam. 16 Juli, 8 uur. Bovenzaal Hollandia. Rep. 1 Gouda's Liedertafel. 16 J-uli, 8 uur. Gebouw Daniël. Rep. Man- 1 nenkoor „Apollo". 17 Juli, 8 uur. Vrye Evang. Gem. Openlucht- samenkomst Nieuwe Markt. i cvl'ÜKl Efv W EJLto 11UJ DJhllN Coi ert op de Markt door de R.K. Harmonie „St. Caecilia". A.s. Donderdag 15 Juli, 's avonds kwart over 8 geeft de R.K. Harmonie „St. Cae cilia"' onder leiding van den heer P. J. Oomes een concert op de Markt. Het programma luidt als volgt: 1. Sous of the Brave, Marsch T. Bidgood. 2. La Paupée de Nurnberg, Ouverture, A. Adam, arr. L. E. Rugers. 3. Valse Interrompue Légende, L. Montagne 4. Der Jongleur, Galop, P. Dittrich, arr. P. J. Oomes. '5. Faust, Fantaisie sur l'opera de Gounod, arr. Wittebropd. 6. Suite Ballet Francis Popy. 7. Souvenir de Circus Renz, Galop, *tm G. Peter, arr. P. J. Oomes. 8. A. Toi, Valse de E. Waldteufel, arr. J. Bouchel. 9. Met Vaandels en trompetten, Marsch, x F. Jakma. De nummers 4 en 7 solo'h voor xylophoon met orkestbegeleiding. Vernieuwing walmuren langs Hooge Gouwe. B. en W. hebben hedenmorgen aanbe steed het vernieuwen van de walmuren langs de Hooge Gouwe van Regentesseplafltsoen tot Groenendaal. Ingekomen waren 9 biljetten. Er werd als volgt ingeschreven. J. Brongersma ƒ6780. N.V. v.h. J. H. de Wilde 67697.— N.V. v.h. W Bokhoven „6850. P. Bokhoven 6980.— A. M. de Korte „7250.— fa. E. Sandefs en Co. „7465. H. E. van Deest „7624.— A. Mooten te Moordrecht v7777. A .den Ouden 7975. De gunning is aangehouden. Nieuwe boord voorziening Kamemelksloot. B. en W. hebben hedenmorgen aanbesteed het vernieuwen van de boordvoorziening langs de Kamemelksloot (beide zyden). De volgende dertien inschrijvingen waren ingekomen: A. Mooten te fMoordrecht 6337.— J. Brongersma „6620. M. B. Middelkoop „6647.— A. den Ouden 6825.— H. E. van Deest6832— L. A. van Straaten „6856.— J. v. d. Velden „6885.— P. Bokhoven „6999.— A. M. de Korte 7070.— fa. E. Sanders en Co7085.— N.V. vv.h. W. Bokhoven 7170.— N.V. v.h. J H. de Wilde 7183.— ChY. G. F. de Jong „7190.- De gunning geschiedt later. Wielrijder in de knel. Gisteravond is in den Graaf Florisweg een nog goed afgeloopen verkeersongeval gebeurd. In de richting van de stad fietste de heer C. T. Smit. huidarts, wonende In de Crabethstraat. Achter den wielrijder kwam ^en bestelauto van de Stoomwasschery' der firma J. H. van Straaten, welk voertuig naar het terrein van de wasschery moest. De be stuurder wilde voor'den dokter heen de brug naar het bedrijf oprijden, doch toen hij de bocht nam was de wielrijder gelijktijdig by ATHLETIEK. Twee nieuwe wereldrecords van Robinson op 800 meter en 880 yards. Tijdens openingswedstrijden van een nieuw stadion op het Dandalls-eiland nabij New-York is de Amerikaanschc athleet Elroy Robinson er in geslaagd de wereldrecords over 30u nieter en 880 yards te verbeteren. Hij liep de 880 yards in den tijd van l min 49.6 secterwijl het oude wereldrecord sedert 16 Juni 1934 op naam stond van zijn landgenoot Ben Eastman met een tijd van 1 min. 49.8 sec., gevestigd tijdens wedstrijden te Princeton. Op de 800 meter werd vopr Robinson eveneens 1 49 6 sec. genoteerd. Houders van het oude wereldrecord, zijnde een lijd van i min. 49.8 sec., waren tliana Hampson (Engeland) gevestigd tijdens de Olympische Spelen in 1932 te Los An gelos en Ben Eastman (Vereenigde Sta- I ten) gevestigd op dezelfde wedstrijden I in 1934 te Princeton. Robinson was ook u.i sec. sneller dan Glenn Cunningh&n, die op de Olympische Spelen in 1936 te Berlijn een tijd vat) l min. 49.7 sec. liet noteeren, welke tijd evenwel nog niet als wereldrecord was erkend. Hilversum II, 301 M. NCRV-Uitzending, 6.30—7 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr.); 8.30 Gramofoon; 9.30 Geluk- 9.45 Gramofoon; 10.30 Morgen- li— Orgelspel; 12.— Berichten; 12.15 Gevarieerd programma; 1.15 De jjGooilaivders"3.— Gramofoon; 3.15 So praan en piano; 4.30 Gramofoon/; 4.45 Fe licitaties; 5.— Kinderuur; 6.Gramofoon; 6.30 Causerie over het Binnenaanvarings- reglement en stoommachines; 7.— Berich ten; 7.15 LandbouwhaJfuur7.45 Reportage, 8.— Berichten ANP, Herhaling SOS be richten; 8.15 Gramofoon; 8.30 Versterkte Haarlemsche Orkestvereeniging, carillon, koren en) blazers; 10.— Berichten ANP; 10.05 Gramofoon; 10.45 Gymnastiekles; 11 —12 Gramofoon; Hierna Schriftlezing. Droitwich 1500 M.: 11.05 Orgelspel; 11.35 Gramofoon.; 12.20 BBC-Northern Orkest en solist; 1.35 Cric ket verslag; 1.50 Het Ruglby Town Orkest en solist; 2.35 Harry Engleman's Kwintet ep solist; 3.05 Gramofoon; 3.50 Pianovoor dracht; 4.20 Vesper; 5.10 Gramofoon; 5.20 Cricket verslag; 5.35 BBC-Dansorkest; 6.20 Berichten; 6.40 Peter Yorke en zyn Band m.m.v. solisten; 7.20 Kamermuziek; 8. Sport-dialoog; 8.20 Orgelspel; 8.40 Variété programma; 9.20 Berichten; 9.40 BBC-Mid- land Orkest en soliste; 10.45 Declamatie; 11.Het New Georgian Trio; 11.35 Roy Fox en zyn Band; 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8j20, 11.20 eri 11.50 Gramofoon; 12.20 R. Porée-orkest en zang; 3.35 A. Huard's Dansorkest; 4.05 Zang; 4.20 Radio, tooneel; 5.20 Orkestconcert; 6.35 Gramo foon; 6.50 Zang; 7.20 dito; 7.35 Bold('s Z - geuner-orkest; 8.05 Accordeonsol i; 8.50 Or kest van de Garde Républicaine, koor en solisten; 0.50 Gramofoon; 11203.20 Dans. muziek. W Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Kleinor- kest; 1.30 Omroepdansorkest; 1.50220 en 6.20 Gramofoon; 7.20 Pianovoordracht; 8.29 Omroeporkest en solist; 10.30—1120 Gra mofoon. j M 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.5U Omroep dansorkest; 1.30 Kleinorkest; 1.502 20 Gramofoon; 5.25 Kleinorkest; 6.35 Gramo foon; 8»20 Symphonie-orkest en reportage; 10.3011.20 Omroepdansorkest. Deutschlandseinder 1571 M.: 8.30 Het Nedersaksisch Symphonie-orkest 9.20 Militair oencert; 10.20 Berichten; 10.50 Het Lutz-kwartet; 11.05 Weekbericht; 1120 12.20 Dansmuziea (gr.). MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. j 13 Juli. Aanvoer 415 partijen allehnet r.m., 18675 stuks, 168075 K.G. Pryzen le De Internationale Zwemwedstrijden van kw. met r.m. 2426, idem 2e kw. 2223, I zwaardere- tot 27.Handel matig. Veemarkt Rotterdam. I 13 Juli. Aanvoer in totaal 2990 stuks. 195 paarden, 41 veulens, 715 magere run- deren, 745 vette runderen, 112 vette kalve- 1 ren, 128 graskalveren, 718 nuchtere kalve- I ren, 253 schapen en lammeren, 2 varkens, 81 bokken en geiten. Pryzen per K.G.: Vette koeien 76—68— 52—62; vette ossen 72—68—52—62; stieren I 70—65—60; vette^kalveren 100—90—70— 75; schapen 52—46; lammeren 60—55—50; graskalveren 5848; nuchtere kalveren 52 —48—44; slachtpaarden 58—53—45. Rie v. Veen slaat Willy den Ouden. Ita Mol wint van Willy den Ouden op 100 meter rugslag. Zaterdag zijn in het zwembad La Tou relies te Parijs de Intemation^le zwem wedstrijden van de "Parljsche dames- zwemclub „Les Mouettes" gehouden, waaraan van Nederlandsche zijde een ploeg zwemsters van de Rotterdamsche Dames Zwemclub deelnam. Onze landge- nooten wisten steeds op de nummers waarop zij uitkwamen, de eerste plaatsen te bezetten De Nederlandsche wereldrecordhoud ster Willy den Ouden kwam ook weer op individueele nummers uit, n.l. op de 100 meter borstcrawl en rugslag, maar beide malen moest Willy zich met de tweede plaats tevreden stellen. Op de 1C0 meter borstcrawl, hét num mer van Willy den Ouden, moest zij een lellen strijd leveren tegen haar jeugdige clubgenoote Rie van Veen, die reeds ge- ruimen tijd een der opkomende sterren is ln de Nederlandsche zwemwejeld. Het jonge sterretje slaagde erin haar be roemde rivale te verslaan. Met 0.4 sec. verschil tikte zij in den tijd van 1 min. 9.8 sec. als eerste aan. Annie Timmer mans werd derde met flinken achter stand op de beide andere zwemsters in 1 min. 16 sec. Ook op da.100 meter rugslag wist Willy den Ouden de eerste plaats niet te bezet ten. De eveneens nog jonge Ita Mol maakte hier den niet bijzonder fraaien tijd van 1 min. 25.8 sec. Willy werd weer tweede met precies een seconde achter stand. De 2C0 meter schoolslag leverde een gemakkelijke zegfe op vyor Jeanne Groe nendijk. Met groot verschil kwam zij aan ln den tijd von 5 min. 14.4 sec., terwijl Tini Brouwer de tweede plaats bezette met een tijd van 3 min. 25 sec. RADIOPROGRAMMA'S. Woensdag 14 Juli. Hilversum I, 1875 M. VARA-Uitzending, 10—10.2 Ov.m. VPRO, 6.30—7 RVU, 7 30 —8 VPRO: 8.— Gramofoon; 9.30 Keuken praatje; 10.— Morgenwijding; 10.20 Fantasia, decla matie, causerie over het ontstaan ert de be- teekenis der Friesche plaatsnamen en gra mofoon; 12.Gramofoon; 12.301.45 De Flierefluiters, solist en gramofoon; 2. Gramofoon; 2.45 Melody Circle; 3.30" Voor de kinderen; 5.30 VAR A-orkest; 6.15 Cause rie over de Tour de France; 6.30 Dag en nacht op onze planeten, causerie; 7.— Zang; 7.30 Vrijzinnige Protestanten in Drente; 8.05 Herhaling SOS-Berichten; 8.07 Berich- ten ANP, VARA-Varia; 8.15 Gramofoon; 9.Radiotooneel; 9.30 Gramofoon; 9.35 Radiotooneel; 9.45 Viool en harp; 10.— Be richten ANP; 10.05 VARA-Grootorkest; 11 Ji—42 Fantaeai en orgel. Pryzen per stuk: Schapen 302520; lammeren 17—14—10; nuchtere slachtkal- veren 14128; nuchtere fokkalveren 19 -17—15; slachtpaarden 280—215—135; werkpaarden 365—315200; hitten 200— 170—130; veulens 140—120—80; stieren 350 —290—190; kalf koeien 285—245—175; melkkoeien 290—250—185; vaarskoeien 200 ilTO130; vaarzen 190-145—110; pinken 155—125—100; graskalveren 60—40—20; bokken en geiten 1285. Vette koeieir en ossen aanvoer ruimer, handel matig, pryzen iets lager, prima koe 83, prima os 78; stieren aanvoer groot, handel stroef, prijzen lager; vette kalveren aanvoer matig, handel redelyk, pryzen hoog, prima kalf 1.10; schapen en lammeren aan voer aarimerkely'k ruimer, handel slecht, prijzen schapen als gisteren, lammeren als vorige week Dinsdag; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets korter, handel re delijk, pryzen gedrukt; paarden aanvoer iets grooter, handel stug, pryzen slacht paarden iets minder, werkpaarden en hitten hooger; kalf- en melkkoeien aanvoer iets grooter, handel zeer kalm, pryzen vooral niet hooger dan vorige week; vaarskoeien aanvoer matig, handel lui, pryzen jager; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel slap, pryzen iets minder; graskalveren aan voer grooter, handel stil, pryzen iets min der; bokken en geiten aanvoer veel ruimer, handel tamelyk, pryzen lager; veulens aan voer ruimer,'hdndel levendig, prijshoudend. LAATSTE BERICHTEN. Ernstig ongeluk te Rotterdam^ Liftkooi naar beneden gestort.""" Alle zes inzittenden gewond. ROTTERDAM. 15 Juli. Hedenmiddag omstreeks half één heeft in het gebouw van de Nationale Verzekeringmaatschap pij en van de Eerste Rotterdamsche. ge legen aan de Boompjes, een ernstig on geval plaats gehad. Een liftkooi, waar mede zes leden van het personeel zich van de parterre naar de op de derde ver dieping gelegen koffiekamer begaven, is deze verdieping voorbij gegaan, op den zolder tegen het einde der liftschacht ge botst en daarop naar beneden gevallen. De liftkooi werd totaal vernield en alle inzittenden kregen ernstige verwondin gen. vooral beenbreuken. Drie van hen zijn naar het ziekenhuis aan de» Cool- slngel vervoerd, de drie overigen naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Ds. NiemöIIer vry en niet-vvy. BERLIJN. 13 Juli. Ds. NiemöIIer, die op l Juli is gearres teerd. werd verleden Zaterdag, op bevel van den rechler-commissaris, formeel uit de gevangenis -van Moabit ontslagen, maar onmiddellijk daarna weer door de geheime politie gearresteerd en naar het bureau Ale^fender-Platz gebracht. De reden voor zijn nieuwe arrestatie is niet bekend. De nationalisatie der Fransche Spoorwegen. MARSEILLE. 13 Juli (Havas). In zijn gisteren tijdens het socialistische con gres alhier uitgesproken redevoering neelt de vice-premier Blum, sprekende over het fisc&le program van de regee- ring Chautemps, o.m. verwezen naar de verhooging van de spoorwegtarieven. Hij verklaarde: „deze verhoogtng werd door dt socialistische minister aanvaard on- aer voorbehoud dat vóór 31 Augustus een decreet zal worden uitgevaardigd tot wijziging van het regime der Fransche spoorwegen en tot het opnemen van de spoorwegnetten in een nationale maat schappij, waarvan, de meerderheid der aandeelen in staatshanden is". Van Zeeland biedt ontslag kabinet aan. Koning weigert ontslag te aanvaarden. BRUSSEL. 13 Juli (Havas). Minister president Van Zeeland heeft den Koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De Koning gaf Van Zeeland te kennen, dat hij onder de huidige omstandigheden dit ontslag niet kon aanvaarden. Delaveleye zal dus de eenige minister zijn die vervangen wordt WISSELKOERSBN. 12 Juli. 13 Juli. Officieel. Londen 9.02% 9.02 Berlijn 73.10 73.10 Parijs 7.05% 7.05% Brussel 30.63 30.57% Zwitserland 41.67% 41.63% Kopenhagen 40.30 40.27 Stockholm 46.55 46.50 Oslo 45.37% 45.32% New-York 1.81% 1.817* t Praag 6.34% 6.34 I Prolongatie 1, part. disc. 7», daggeld registermarken 40%, crediet sperrmar- ken 16, effecten spermarken 15%, reismar ken 53, bankpapier 47%. Beumoverzicht. Matige omzeitteit. Ongedecideerde stemming. Eenigszins teleurstel lende markt. Weinig veranderde koersen. Amerika prüshoudend. Belegginsmarkt kalm. Het vaste verloop van Wallstreet had den indruk gewekt, dat ook te Amsterdam een gunstige tendenz zou zyn waar te nemen. De stemming was heden niet slecht, doch rekening houdertde met de koersstijging te New-York viel de markt hier toch met inee. De Amerikaansche fondsen werden in overeenstemming met de overgeseinde no teeringen algemeen hooger afgedaan, doch over het algemeen werd toch niet boven pa riteit gehandeld. De omzetten waren be perkt. Weliswaar gaven de staalaandeelen en Anaconda's nog vrij wat affaire te zien, doch New-York gaf dit keer toch niet die stimulans als anders wel eens met een stij ging het geval is. Het had er den schyn van of men te onzent een oplossing door ©ploopem van de koersen niet vertrouwde en de kat uit den boom wenschte te kijken. Ook de handel in locale waarden droeg een kalm karakter. Daarby was de tendenz aarzelend. Klaarblijkelijk moest dit worden toegeschreven aan het feit, dat enkele in- ternatnonale fondsen voor Fransche reke ning werden verkocht. Zoo waren Konink lijken die aanvankelijk goed prijshoudend in de markt lagen, later aan aanbod onder hevig, zoodat zij zich niet geheel konden handhaven. Ten opzichte van gisteren werd echter geen verlies geleden. Van de Ame rikaansche soorten waren Shell Unions prijshoudend. Op de suikerafdeeling ging maar weinig om. H.V.A.'s bleven op peil, doch hiermede was alles gezegd. Enkele minder courante soorten werden iets hooger genoteerd. Op de afdeeling der industrieelen gaven A.K.U.'s weliswaar nog eenige beweging te zien, doch de handel was vergeleken met de laatste dagen toch ingekrompen. Na een aanvankelijke verdere stijging trad later op den middag een kleine reactie in. De Phi- lipsaandeelen die vast waren geopend, lie pen 'eveneens iets terug. Voor-scheepvaartfondsen bestond weder om eenige belangstelling en by de opening konden ten opzichte van de vorige slotno- teeringen voordeelige koersverschillen wor den genoteerd, doch tydens het beursverloop had een kleine inzinking plaats. De affaire in rubberfondsen was klein, Amsterdam rubbers waren in doorsnee -vrij wel onveranderd. Tabakken bewogen zich op den achter grond. De beleggingsmarkt had een kalm ver loop. De koersen waren zoo goed, als on veranderd. WEEKBERICHT. Weerbericht naar waarnemingen ver richt ln den morgen van 13 Juli, mede gedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Hoogste stand 766.3 te Rochefort. Laagste stand 747.3 tc Vestmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige, zuid westelijke tot westelijke wind. half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2