De Koningin der Bloemen viert deze week hoogtij in Boskoop's Flora-gebouw. Beurs van Amsterdam. Zooals men zich zal herinneren maakte Harold Gatty in Juni—Juli 1931 te zamen met den later zoo tragisch om het leven gekomen vliegenier Wiley Post in een Lockhead Vega-ééndekker een vlucht om de wereld in etappes, waarby Zy een totaal af stand van 26549 K.M. aflegden. BELGIë. Snellere en meer frequente verbindingen tusschen België en Nederland. Een bijeenkomst heeft plaats gehad ten kantore der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en, Luxemburg van de afgevaardigden der Belgisch© en Neder landsche Spoorwegen teneinde de mogelijk heid te bespreken van betere verbindingen» wat (betreft snelheid en frequentie,, tiusschen beide landen. Diverse verbeteringen werden overwogen, met name van den dienst tusschen Brussel en Rotterdam, den Haag, Amsterdam, tus schen Brussel en Utrecht, Twente en Gro ningen, tusschen Brussel en Eindhoven Maastricht en vice versa. Eventueele wijzigingen zullen echter pas in werking treden met ingang van de dienstregeling, welke voor Mei 1938 af zal gelden. .De Nederlandsche Kamer van Koophan- del heeft by de Belgische en Nederlandsche afgevaardigden veel tegemoetkoming en goeden wil gevonden om die problemen op te lossen, die door eerstgenoemde aan de be- voogde autoriteiten werden voorgelegd. BINNENLAND. De ontwikkeling- van het Nederland sche luchtverkeer in West-Indië. Steeds betere verkeersresultaten. De verdere plannen der K.L.M. Het door de K.L.M. onderhouden lucht verkeer in West-Indië blijft zich gunstig ontwikkelen en ook de cijfers van het vervoer over de eerste zes maanden van 1937 toonen een vodfdurende sijglng« In het eerste half1 jaar van 1937 werden op de dagelijks, met uitzondering van den Zondag, in beide richtingen bevlogen luchtlijn CuraqaoAruba 1752 passagiers vervoerd. In het eerste half*jaar 1936 be droeg dit aantal 1385. Tusschen Curaqao en Maracaibo, welke luchtlijn sedert het einde van het vorige jaar drie maal per week in beide rich tingen wordt gevlogen, vervoerde men in het eerste halfjaar 1937 691 passagiers, en op het traject Curagao—La Guaira! dat twee maal per week wordt gevlogep, vervoerde men gedurende hetzelfde tijds verloop 480 passagiers. Het totale aantal in de eerste helft van 1937 vervoerde passagiers op het West-Indische luchtnet der K.L.M. bet- droeg 2851, of 450 meer dan het aantal, dat men in het geheèle jaar 1935 veri-' voerde. Ook het vrachtvervoer neemt geleide lijk toe Een aardig gevolg van het in stellen van de luchtlijn Curasao—Lh Guaira is, dat men sedert dien voor het eerst op Curagao versche bloemen kan krijgen. Tot Voor kort was daar op het eiland niet aan te komen Thans bren gen de K.L.M.-vliegtuigen via Caracas uit La Guaira de in het hooggebergte van Venezuela gekweekte bloemen mee. Het wachten is nu op de nieuwe, in Amerika aangekochte Lockheek Super Electra-vliegtuigen, om over te gaan tot de verwezenlijking van de verdere uit breidingsplannen De Super Electra is op het oogenblik een der snelste ver keersvliegtuigen ter wereld, met een kruissnelheid boven de 330 km. per uur De twee voor West-Indië bestemde Lock- heeds worden tegen het einde van het jaar op hun plaats van bestemming ver wacht. Het zijn de P.J.—A.I.T., die ge doopt is met den naam „Tropial" en de P.J.—A.I.P., „Parkiet". De derde, voor Nederland bestemde Lockheed, zal de letters P.H.-A.P.E. en den naam „Ekster" krijgen. Zooals reeds bekend is, zal tegen den tijd, dat de Lockheed-fabrielcen de dr}e machines kunnen afleveren, een der oud ste piloten der K.L.M. naar de Vereenig- de Staten vertrekken om de toestellen daar over te nemen, waarna hij gedu rende eenige weken in West-Indië ?al blijven om de daar gedetacheerde K.L.M. - piloten de behandeling van het nieuWe vliegtuigtype te leeren. Het ligt in de bedoeling, dat de beide thans in gebruik zijnde Fokker F. 18-vliegtuigen de drie- motorige „Snip" en „Oriol" (vroeger „Oehoe", voorloopig als reserve-materiaal in West-Indië blijven. Vanzelfsprekend zal tegen dien tijd ook het personeel der K.L.M. in West- Indië uitgebreid moeten worden. Op het oogenblik bestaat dat uit twee vliegtuig bestuurders, n.l. den heer Verhoeven en den Amerikaan VIcellio, twee radio-tele grafisten, een boordmecano, negen mtyn technisch grondpersoneel en elf andete geëmployeerden van gronddienst en ad ministratie, in totaal dus 25 man. De eerste uitbreiding, waartoe meri aan het einde van dit jaar hoopt oyer te gaan, is de instelling van een luchtlijn naar Columbia, waarvoor men reeds de toestemming der Columbiaansche regee ring heeft. Tot voor kort was te Baran quilla slechts een basis voor de water vliegtuigen der Pan-American Airways. Thans is te Baranquilla echter het nieu we vliegveld gereed gekomen van fle Scadta, de Columbiaansche Luchtvaart maatschappij, die o.a. een diehst onder houdt tusschen Baranquilla en Bogota, zoodat Columbia nu ook eenige voortref felijke luchthavens voor landVliegtuigen rijk is. De vooruitzichten voor de economische exploitatie van de in te stellen K.L.M.- lijn naar Columbia kunnen gunstig ge noemd worden, niet alleen omdat deze lljr te Baranquilla aansluit op het uit- gebreide, geheel Amerika omvattende" luchtnet der Pan-American, Airways, maar vooral ook omdat blijkens de jong ste handelsstatistieken de Nederlandsche antillen in den handel van Columbia als afnemers de derde plaats innemen, na de Véteenlgde Staten en Duitschland. Te Baradog, waarvoor de K.L.M. ook reeds gerulmen tijd de gevraagde ver gunning om er lucht/diensten op te on derhouden in haar bezit heeft, wordt hard gewerkt aan den aanleg van een vliegveld. Zoo spoedig de omstandig heden dit veroorloven hoopt men een nieuwe luchtlijn van Curasao via Port- of-Spaln op Trinidad naar Barbados te openen, van welke lijn eveneens gunstige resultaten verwacht mogen worden. Bar - bados Immers is het eerste punt, dat door het Trans-Atlantische scheepvaart verkeer naar Centraal- en het Noordelijk deel van Midden-Amerika wordt aange daan, terwijl ook het locaal verkeer tus schen Trinidad en Barbados zeer belang rijk is en Barbados zich de laatste jaren heeft ontwikkeld tot een belangrijk toe ristencentrum, dat jaarlijks door meer dan 15.000 Engelsche en Amerikaansche toeristen wordt bezocht Propagandafilm „Nederland". In opdracht van.de Vereeniging „Ne derland in, den vreemde", heeft de N.V. Hagbefilm te 's-Gravenhage, directeür Willy Mullens, een geheel nieuwe film over Nederland vervaardigd# met spre kende en muzikale begeleiding. De rol prent is bedoeld om als propagandafilm over de gehëele wereld te worden, ver spreid en daarom werd zij gemaakt in vier talen, de Fransche, Duitsche, Engel sche efl, Spaansche taal. Vanmiddag werd deze film voor 't eerst vertoond in besloten kring, waarbij o.m. tegenwoordig was de consul-generaal van Frankrijk, de heer L. J. Judas. Voor het begin der voorstelling lichtte de heer Mullens zijn werk nader toe. Spr. vond het niet gemakkelijk een film te vervaardigen over Nederland: de materie is zeer omvangrijk, zoodat selectie moest worden toegepast. Zijn streven was ge weest een film te maken voor den bui tenlander, die toont, hoe hij Nederland moet zien. Niet zooals hij Nederland wil zien, maar zooals wij wenschen, dat hij Nederland ziet. Het is de bedoeling de film onder de groote massa te brengen en in de bui- tenlandsche theaters te laten projectee- ren. De film, die ruim drie kwartier in be slag neemt laat Nederland in al zijn ver scheidenheid zien. Beelden van oud stadsschoon ontwikkelen zich voor onze oogen, afgewisseld door opnamen van moderne architectuur. Landschappen, de duinen, de zee, onstuimig en rustig, heu vels en zandverstuivingen, de bloemen velden zien wij naast beelden van groote verkeerswegen, door de Neder landsche techniek tot stand gebracht. Ook de gropte Nederlandsche indus trieën en de handel hebbep in deze film een plaats gevonden. Tevens heeft de samensteller van de film de gelegenheid aangegrepen, eenige beelden van Indië door de film heen te vlechten om de ge meenschappelijke belangen van het moe derland en de overzeesche gewesten aan te toonen. Eenige actüeele opnamen, de totstand koming van den afsluitdijk, de tewater lating van 3e „Nieuw Amsterdam", de openstelling van de Moerdijk-brug voor het verkeer, verduidelijken hoe het Ne derlandsche volk leeft en werkt Dat Nederland een belangrijk sport centrum is wordt ook niet vergeten en zoo aanschouwen wij een film, welke, uit den aard der zaak fragmentisch, Neder land en den Nederlander aan den bui tenlander zal toonen. Aanbieding van een Lippiscben kei. Aan het Prinselijk paar. Gisteravond heeft de Amersfoortsche burgerij gelegenheid gehad haar wel zeer origineel geschenk, bestaande uit een 3) ton wegenden kei uit Lippe-Detmold, aan het Prinselijk paar aan te bieden. Het leek wel, of geheel Amersfoort wps ontvolkt. Vele inwoners hadden zich per fiets of autobus of met de beide extra treinen naar Baarn begeven, waar de stoet ge formeerd werd, die getuige zou zijn van het aanbieden van den kei. Maar behalve' deze duizenden had zich nog een veel grootere massa belangstel lenden voor het paleis opgesteld, om vandaar het schouwspel gade te slaan Het was voor deze wachtenden, wel teleurstellend, dat ze den stoet, waarin eenige muziekkorpsen meegingen en waarin talrijke vaandels werden mede gedragen, niet te zien kregen, want de stoet werd nog voor aankomst bij het paleis het bosch Ingeleid, om zoo door een der zijhekken het park te bereiken. De steen lag daar reeds op een wagen om door de keientrekkers naar de plaats van bestemming, de groote weide voor het Jagershuisje, te worden gebracht. Hier was ook een podium opgesteld, waarop het Prinselijk paar zou plaats nemen. De deelnemers groepeerden zich rond de weide en toen onder de tonen van het Wilhelmus het Prinselijk paar met ge volg naderde, trokken tegelijkertijd een 150-tal* Amersfoortsche ingezetenen den kei voor het front. Graaf Van Randwijck, de burgemees ter van Amersfoort, stelde aan het Prin selijk paar den voorzitter van het uit voerend comité, mr. Versveld, voor, die met eenige toepasselijke woorden den kei aan het Prinselijk paar overdroeg. De Prins beantwoordde deze korte rede waarna mr. Versveld ook de overige comitéleden aan de Vorstélijke personen voorstelde. Een kort gesprek met de comitéleden volgde en een dame bood den Vorstelijke personen het „kei-lied" aan, voor deze gelegenheid speciaal gemaakt, en dat werd gezongen door een koor van Amers foortsche ingezetenen, waarmede de plechtigheid was geëindigd. Een spontane hulde bracht het Amers foortsche mannenkoor nog, dat zich bij de laan, die naar het paleis voert, had opgestelde en hei Prinselijk paar toe zong. Staande voor het koor namen Prinses en Prinses deze onverwachte hulde in ontvangst. Onder luide toejuichingen, zoowel uit het park, als van den rijweg, begaven Prinses en Prins zich weder te voet naar het paleis. Prins Bemhard te Amsterdam. Een informeel bezoek aan de haven. Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren gezelschap van zjjn adjudant jhr. ir. W. Röell, een Informeel bezoek aan de hoofdstad gebracht, dat In het bijzonder de haveninrichtingen gold Je 10 uur arriveerde de Prins aan de établissementen' van de K.N.S.M. aan de Surinamekade. De Prins bezichtigde het los- en laad- bedrijf en heeft op de statistische af- deeling grafische voorstellingen, betrek king hebbende op het scheepvaartbedrijf, bestudeerd. Te ongeveer kwart over elf begaf de Prins zich met zijn adjudant naar de établissementen yan de-Stoomvaort Mij. Nederland. Te omstreeks kwart over twaalf be gaven zij zich na een bezichtiging van de bedrijven der Maatschappij Nederland aan boord van de Christiaan Huygens, die voor de reis naar Nederlandsch-Indië wordt gereed gemaakt, waar in tegen woordigheid van vooraanstaande perso nen uit het scheepvaartbedrijf het noen maal werd gebruikt. Later in den middag heeft Prins Bom hard een bezoek gebracht aan de wer ven en de werkplaatsen van de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij. Aanbesteding in verband met den weg 's-GravenhageUtrecht Driebergen. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed den aanleg van de aardebaan van een, gedeelte van dien weg No. 12 ('s-Gravenhage— UtrechtDriebergen), onder de gemeente Veldhuizen, Oudenrijn en Jutphaas, met bij komende werken. Laagste inschryfster was de N.V. Aap- nemers- en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen te Haarlem ,voor 1.723.900.—. Geestelijke verzorging op de Jamboree. Een tiental predikanten zal tijdens den heelen duur van het kamp aanwezig zijn. i'rotestantbche velddiensten. Wanneer me# op 31 Juli a.s. het teir- rein van de groote Wereldjamboree van de Internationale Broederschap van Pad vinders zal betreden, dan vindt men op één van de terreinen links van de Beks- laan, dichtbij het marktterrein een „diensttent" tevens inlichtingenbureau van het commissariaat voor de geeste lijke verzorging- van de Protestantsche deelnemers. Daar zal aanwezig zijn ds. W. M. A. Kalkman van Amsterdam, hoofdkwar tiercommissaris van „De Nederlandsche Padvinders" en tevens hoofdleider van de geestelijke verzorging. Ook zullen daar zijn drie secretarissen en eenige voortrekkers, die als klerken en ordon nansen zullen dienstdoen. En daar zal heel wat te doen zijn. Ds. Kalkman is in gedeeld bij den staf van de Jamboree. Een tiental predikanten van verschil lende nuanceerïng zal tijdens den hee len duur van het kamp, dus van 28 Juli tot 14 Augustus, aanwezig zijn, als assis tenten van ds. Kalkman. Ieder van hen wordt toegewezen aan den subkampstaf. Deze predikanten kampeeren ook in het subkamp en zijn den geheelen dag bij de troepen. Zij hebben hun geeste lijke leiding uit te strekken over alle Protestantsche groepen. Het zijn de hee- ren: ds. H. Dekker van Amsterdam, ds. J F. Bqjkel van Apeldoorn, ds. J. W. van Swigchum van West-Terschelling, ds. G. J. W. den Herder van Franeker, dr. W. ten Boom van Hilversum, ds. H. Hinde- loopen van Amstelveen, drs. J. Haveman van Amsterdam, de heer C. J. Lambour, caudidaat te Katwijk aan Zee, ds. A. K. Krabbe van Hillegom, ds. J. W. Sepmeyer van Lobith. Deze predikanten zullen lederen dag beginnen met een morgen wijding, volgens vastgesteld schema: schriftlezing, gezang, kort gebed. Zondag 1 Augustus des morgens om 10 uur zal er op het groote demonstra tieterrein een velddienst gehouden wor den onder leiding van prof. dr. Berkel- bach v. d. Sprenkel van Utrecht, 's Mid dags zullen vele deelnemers naar Haar lem marcheeren om daar in de groote of St. Bavokerk op de Oude Groenmarkt een dienst bij te wonen, die geleld zal worden door dr. Ter Laak Poot uit Den Haag. In Engeland* noemt men zoo'n marsch naar de kerk „church parade" In dezen dienst zal de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" yan Haarlem, directeur de heer F. Schuur man, medewerken voor koorzang De heer Piet van Egmond, organist van het Con certgebouw te Amsterdam, zal het orgel bespelen. Op 8 Augustus des morgens om l'i uur zal weer op het demonstratie terrein een velddienst worden geleid door prof. dr. A. H. dén Hartog van Amster dam. In de beide morgendiensten zal liet Leidsche Chr. Harmoniecorps, directeur de heer H. J. A. Bokhove, lid van de Kon. Militaire Kapel, den massa-zang bege leiden. Bij den aanvang van de diensten ont vangen alle deelnemers de orde van. den dienst, diegedrukt wordt in het Neder- landsch, Fransch, Duitsch en Engelsch De te zingen liederen, de gebeden, de toespraak... het wordt alles zooveel mo gelijk woordelijk opgenomen Met de keuze vafn de liederen wordt er meege rekend, dat het wijzen zijn, die inter nationale bekendheid hebben. Zoo kun nen allen in hun eigen taal den dienst geheel en uitktekend volgen. De beide professoren spreken in het Nederlandsch, dr. Ter Laak Poot zal in het Engelsch den heelen dienst leiden Het herstel van de kerk te Alkmaar. Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft namens den minster van Onderwijs een te legram gekregen, waarin de minister toe zegt het crediet voor de allernoodzakelijk ste herzieningswerken met 5000.te ver- ihoogen. Dit vindt zyn oorzaak in) het aan brengen van steigerwerk aan de zijde van het postkantoor. De architect Van der Kloot-Meyburg heeft de kerkvoogdij laten weten, dat de begrooting der algeheele votooiing van de restauratie van 1904 van 429.000 tot 4915.000 moet worden verhoogd, wegens prijsstijging van materiaal en slechteren toestand van de kerk. Men zal tevens een onderzoek instellen naar den toestand van verschillende fundeeringen. GEMENGD NIEUWS. Groote brand te Werkendam. Vier woningen en twee werkplaat sen uitgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de wagenmakérlj van den heer Kallewaard, gelegen aan den Werkenschedijk onder de gemeente Werkendam. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat ook de in de nabijheid gelegen smederij van den heer Van der Schuyt werd aangetast terwijl de brand verder oversloeg naar de aan de over zijde van den weg gelegdft. boerderijen van de landbouwers Ippel en Bakker. Spoedig na het uitbreken van den brand waren de motorspuiten van, de ge meenten Werkendam en Sleeswijk ter plaatse aanwezig Onder leiding van den burgemeester van deze beide gemeenten, den heer W. Beukenkamp, werd het blus- schingswerk met kracht aangevat. Door de langdurige droogte vond het vuur in de grootendeels van hout opgetrokken wagenmakerij zoo goed voedsel, dat net niet te stuiten was. De brand breidde zich uit naar de woning van den heer Kallewaard. naast de wagenmakerij ge legen, en sloeg daarna over naar de smederij van den heer Van der Schuyt, terwijl ook de woning van laatst ge noemde werd aangetast. Na korten tijd kwam men plotseling tot de ontdekking dat door het over waaien van vonken ook brand was ont staan in de aan de andere zijde van den weg gelegen boerderijen van de landbou wers Ippel en Bakker. De brandweer kon, hoewel zij over twee motorspuiten beschikte, weinig tegen het vuur uitrichten. De smederij en de wa genmakerij brandden geheel af. De wo ning van den heer Kallewaard werd eveneens een prooi der vlammen. De wo ning van den heer v. d. Schuyt is blijven staan, doch is inwendig totaal uitge brand. Ook de beide boerderijen met bijbehoo- rende schuren werden geheel een prooi der vlammen. De schade, door den brand ontstaan, die zeer aanzienlijk is. wordt grootendeels door verzekering gedekt. Persoonlijke on gelukken, kwamen niet voor Boerderijbrand door blikseminslag. Gistermiddag tegen zes uur ontlastte zich boven het stadje Borculoceen hevig onweer, dat gepaard ging met hevige regehbuien en eenigen hagel. Tijdens dit noodweer sloeg de bliksem in de boer derij van den landbouwer J. T. Geerlings, gelegen in den z.g Dijhoek. Het. pand is geheel uitgebrand. Het grootste gedeelte van den inventaris en den hooioogst gin gen verloren. Een bijgebouw kon echter behouden blijven. Eenige kippen werden door het hemelvuur doodgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Toen men eenmaal eenige beekjes in de buurt gevonden had, bleek de brandslang te kort te zijn, zoodat van blussching in het geheel niets komen De 25.000ste passagier op het vliegveld Haamstede. Gisteravond om half zeven landde met het K.L.M.-toestel de 25.000ste passagier op het vliegveld Haamstede. Het was mevr. Kersten, echtgenoot» van ir. Van Kersten, werkzaam bij de Philips Fabrie ken te Eindhoven. De burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Roell, wenschfce mevr. Kersten geluk en bood haar namens het gemeen tebestuur bloemen aan. Verder voerden nog het woord een der leden van het luchtvaartcomité Schouwen—Dulveland en de vertegenwoordiger van de K.L.M. die een geschenk overhandigde. RADIO-PROGRAMMA's. Donderdag 22 Juli. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzending: 8.Gramofoon; 10.Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Gramofoon en declamatie; 12.30 AVRO-Dansorkest; 1.— Kovacs Lajos' orkest; 2.— Declamatie; 2.30 De Octophonikens, orgelspel en gramofoon; 4.— Voor zieken en tfiuiszittenden; 4.30 Gramofoon; 4.50 Voor de kinderen'; 5.30 Kovacs Lajos' orkest; 6.30 Sportpraatje; 7.Orgelconcert en'aang; 7.45 Voor rywiel- toeriaten8.Berichten ANP, Mededeelin- gen; 8.10 Omroeporkest en solisten; 9.30 Oarillonconcert; 10.Het Omroeporkest, opera-koor en soliste; 11.— Berichten AN P, Gramofoon; 11.30—12 AVRiO-Dans- oHce&t. Hilversum II, 301 M. 8—9.15 KRO, 10.- NCRV, 11.— KRO, 2—12 NCRV: 8—9.15 en 10.— Gramofoon; 10.15 Mor- gendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.16 K RO-orkest; (Om 1.— Gramofoon en poet- du ivennieuws); 2.Handwerkcursus; 3 Orgelconcert; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Voor de jeugd; 5.15 Zang en piano; 6.— Gramo- foon; 6.45 GNV-kwartiertje; 7.Berichten; 7.15 Luchtvaartcauserie; 7.36 Causerie over voet reizen; 7.45 Reportage; 8.Berichten ANP, Herh. SOS-Beriehten; 8.15 Christ. Mandoline-Gezelschap „Excelsior"; 9.^ Bybelsche causerie; 9,30 Gramofoon; 955 Berichten ANP; 10.— Kamerorkest „Ars nova et Antiiqua"; 11.30—12 Gramofoon; Hierna Schriftlezing. Droilwich 1500 M-: 11.35 iGramofoow; 12.05 BBC-Welsch-or- kest en soliste; 1.05 BBC-)Zan,gers; 106 Gramofoon; 2.05 Het Elman-Sextet; 2.35 Declamatie; 2.50 Gramofoon; 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth; 5.05 Gramofoon; 5.20 Oscar Rabin en zyn Band; 6.20 Berichten; 6.40 Boekbespreking; 7.Lou Preager en zyn Band; 7.35 Het Menges-strijkkwartet; 8.20 Gevarierd programma; 9.20 Berichten; 9.40 iBBC-orkest; 10.20 Kerkdienst; 10.40 Orchestre Raymond en soliste; 11.35 Jack Harris en zyn Band; 11.'5012.20 Dansmu ziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.10 en 11.20 Gramofoon; 12.50 0r- kestconcert; (In de pauze Zang); 2.20 Gra mofoon; 4.05 Zanig; 7.23 Vioolvoordracht; 7.50 Pianovoordracht; 8.05 Zang; 8.50 Con cert mm.v, solisten, Raugel-koor en het Nationale orkest; 10.50 Grpmofoon. Keulen 456 ,M.: 6.50 H. Putsche's orkest; 7.30 Orkest van het hippische Landestheater; 8.50 E. Bör- schel's orkest; 9.50 Gramofoon; 10j20 Volks liederen; 12.20 Kurhessisch Landes-orkest; 2.35 Omroepkwintet en solisten; 4.20 Stede lijk orkest Gelsenkirchen; 6.20 Gouw-orkest; 7.20 Omroeporkest; 9.30 Dansmuziek (gr.); 10.50 Literair-muzikaal programma; 11.25 —12.20 Landesorkest Gouw Badèn en dans- orkest. Brussel 322 en 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 J. Sehny- ders' orkest; 1.30 Salonorkest; 1.50—2.2" Gramofoon; 5.20 Salonorkest en gramofoon; 6.50 en 7.23 Gramofoon; 8.20 Omroeporkest; 10.30—11.20 Gramofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salon- orkest; 1.30 J. Schnyders' orkest; 1.502.20 en 5.20 Gramofoon); 6.35 en 7.315 dito; 8.20 Omroepsymphonie-orkest; 10.3011.20 Gra mofoon. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Paardensport. Dressuurproeven Landelijke Rijvereenigingen. Bij de dezer dagen te Klaaswaal ge houden wedstrijden voor landelijke rij vereenigingen werd in de afdeeling dres suurproeven handicap, waar hooge elschen werden gesteld, mej. N. Oskam van de vereen. Siegfried met Nelly l met 7.2 punten: 2 werd A Ph. v. d. Breggen van de Gouweruitens met Pirniskeno. 4 D Bodegom van Siegfried met 6.8 pnt. Bij de dressuurproef voor afdeellngen 4-tallen werd één de vereen, de Gouwe- ruiters, twee de vereen Siegfried uit Bergambacht. Een eervolle vermelding kreeg mej. W. de Jong van Siegfried in de dressuur proef klasse N. WATERPOLO. G.Z.C.R.Z.C, 5—2. Het eerste zevental van G.Z.C. heeft gis teravond den competitiewedstrijd tegen R- Z.C. verdienstelijk met 52 gewonnen. Door deze nederlaag van de Rotterdammers heeft S.V:H. het kampioenschap behaald. Fraai was de stry'd geenszins, maar <i« vele doelpunten in de tweede helft hebben veel vergoed. Beide zeventallen verschenen onvolledig. GjZ.C. miste de gebrs, Tybout en Beek, en bracht een team in het veld waarvan vader en zoon Den Boer, drie ge broeders Gravesteyn, Meulman en Cabout deel uitmaakten. By R#Z.C. ontbrak de in ternationaal Regter. Krachtverschil heeft er vrijwel niet be staan, doch voor doel was G.Z.C. gevaarlij ker en productiever. Invaller Cabout, de oud-doelman, speelde midvoor en lag voor Joel zyn kansen af te wachfen. Men had in de gegeven omstandigheden geen betere keus kunnen doen, want hy bleek een uiterst nuffig speler, die driemaal prompt zijn slag sloeg. Aanvankelijk hadden de voonvaart- sen weinig gelegenheid tot schieten. De Rot terdammers kregen een fraaie kans, maar de lat bracht voor de thuisclub redding- Aan den overkant werd een hard schot vfl" Wout den Boer, die opgezwommen was, ge stopt. Tegen de rust plaatste Cabout den goed aangegeven bal in het hoekje (1—0). Na de rust waren de doelpunten veel tal rijker. Cabout maakte er 20 van, waarna onmiddellijk R.Z.C. met een tegenpunt re pliceerde. Door Wout den Boer werd het 3tl, maar opnieuw liepen de gasten in (3—2). In het resteerende gedeelte van den stry'd was G.Z.C. sterker en door een goede eindspurt beklonk zij een royale overwin ning. Cabout trof nogmaals de roos, wa&rna Wout den Boer met een keurig achter- waartsch schot den stand op 5—2 bracht. Hierbij bleef het. Vooraf speelde GJZ.C. 2 vriendschap^eiP tegen S.Z. en P.C. uit Schoonhoven. De urt' slag was 1—1, waarmede beide teams loon naar werken kregen. Zwemkring Gouda. Voor dien Zwemkring Gouda is gister- avond gespeeld de wedstryd Be Gouwe 2-- A,Z.C. 3 3-4). STADSNIEUWS. Wethouders brengen GOUDA, 21 Juli 1937. Hinderwet, Burgemeester ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie is gelegd een verzoek met byla«en van de NjV. Petroleum Maatschapy „The Texas Company" ,te 's-Gravenhage, om ver dunning tot het uitbreiden der ondergrond- he bewaarplaats voor benzine, door ver- ranetoï van de aanwezige 2000 L, tank dMr een «000 L. tank in het perceel gele- Kleiweg no. 20, kadastraal bekend In imeente Goudg, Sectie C, no. 2224. Voorts een verzoek me( bijlagen van J. Hofman, om vergunning tot het oprichten van een' sigarenfabriek met droogkast in het perceel Raam no. 48, kadastraal bekend «emeente Gouda, Sectie D, no. 2844; en van de fa. Spit van Catz Touwfa- brieken! N.V., om vergunning tot het uit breiden der garenfabriek en het bijplaatsen V3n 4 motoren van resp. 12, 7, 5 en 4 PJC. in de perceelen gelegen Fluweelensingel nos. 96—97, kadastraal bekend in gemente Gouda, Sectie A no. 5963. Op Dinsdag 3 Augustus 1937, des voor middags ten 9V2 ure zal op het Raadhuis gelegenheid zyn om, bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen, gedu rende drie dagen vóór dien dag zal op de secretarie der gemeente van: de ter zake in gekomen schrifturen kunnen worden kennis KANTONGERECHT GK)UDA. Volontair-reiziger. De geschiedenis van den jeugdigen Hon gaar, die vanmorgen voor den kantonrech ter terecht stond, was een harde werkelijk heid uit het leven, welker vertolking op het tooneel een roode belichting krijgt. Het leek een simpele zaak van allen dag. De jongeman reed nabij' Oudewater op een motor en werd .aangehouden door de politie, die de verschillende bescheiden van den be rijder in orde bevond, doch een mankement aan de handrem constateerde. De rem pakte niet goed, hetgeen het gevolg was van een onwillig draadje. Een minuut later was de zaak in orde, maar niettemin kreeg de mo torrijder een bekeuring. Het vehikel was een hakkepof, die hoog stens 30K.M. per uur reed en daarmede reed de Hongaar over de landwegen van zijn tweede vaderland om zyn sigaren aan den man te brengen. Hij vertelde dat hy volontair-reiziger was. Daar zal je ook niet vet van worden, vond de waarnemend-kantonrechter mr. C. Jonker en hy sloeg hiermede den spyker op den korf want de adspirant-vertegenwoordi ger bleek drie en een halve gulden in de maand te verdienen en van dit schamele bedrag moet hy zyn kleeren nog betalen. De kóst krijgt hy van pleegouders, die hem liefderijk hebben opgenomen. De toekomst leek hem somber. Als begin neling moest hy de dorpen met de kleine (winkels afreizen, de betere posten zyn voor anderen. De betrekking biedt weinig perspectief, maar, zoo hoopt de jongeman, misschien kom ik nog eens bij een betere fabriek. Drie gulden of twee dagen vorderde d' ambtenaar van het O. M., die, naar hy zeide, de omstandigheden in aanmerking nam. De rechter liet ze duidelijker spreken en legde vijftig cent of een dag op en dat 'was tenminste nog een lichtpunt in het duistere bestaan van den reizenden Hongaar, die ver van zyn vaderland ploetert om zyn hoofd in de woelige levenszee boven water te Dure hobby. 1 Een rare hobby houdt een smid uit Bleis- wyk er op na, een liefhebberij, die hem bo vendien veel geld kost. Hy had twee revol vers en munitie in voorraad gehad. f Dat is toch nergens voor noodig, merkte de kantonrechter op, die den smid onder de j aandacht bracht, dat hy in Schiedam al eens veroordeeld is ,n desondanks er op nieuw vuurwapenen op na gaat houden. Je schiet er niets mede op, zeide de rechter, want de dingen worden verbeurd verklaard en je krijgt een hooge boete op den koop 1 toe. De verdachte had geen bepaald motief, maar hij scheen er een genoegen in te scheppen revolvers te bezitten. Jn het land ging hij wel eens oefenen. Het eene wapen had hij' in Beigië gekocht, het andere van een kennis gehad, die hem geld schuldig was. Allemaal gesmokkeld goed, oordeelde het O. M., dat ƒ200 subs. 20 dagen met ver beurdverklaring van de revolvers eischte. Het vonnis werd 'bepaald op ƒ100 subs. 10 dagen met verbeurdverklaring. Deze week viert de roos, de Koningin der bloemen, hoogtij in het fraaie ten toonstellingsgebouw van Flora in Bos koop. I De Vereeniging tot bevordering der Ro zen,teelt „Nos Jungunt Rosae", die tot heden in de groote steaen haar steeds l zoo zeer geroemde rozenshow hield, waarop een keur van het allerbeste j steeds bijeen was, heeft ditmaal Boskoop l tot haar tentoonstellingsterrein gekozen. 1 Zij vond daarvooi samenwerking bij verschillende vereenigingen en met elkander is daar nu een tentoonstelling georganiseerd, die de roos weer in het 1 middelpunt der belangstelling plaatst wijl daar het fijnste wat door de rozen- kweekers is voortgebracht, in een milieu is saamgebracht dat bewondering wekt en bekoort. I Een rozententoonstelling is iets heel aparts; tegenover de verscheidenheid Geen veilig verkeer. Van gewassen, waaraan de Roskoopsche 1 Als fietsers ook een nummer hadden, had bloemen- pn klantententoonstellingen ik een klacht ingediend, sprak een automo- zoo rijk zijn, praalt thans de roos daar bilist, die terecht stond, omdat hy op een in volle schoonheid van vorm, van tint, I winteravond op den Haastrechtschen dyk van kleur en van geur. De verscheiden- by het passeeren van twee wielrijders den heid van soorten, is op deze tentoonstel- weg had afgesneden» lin6 enorm. Men krijgt er eenig idee van Er lifirpn Wp fiPtsnnHpn n-csf u-po- wanneer men weet dat éen rozenkwee- j J In Hiweï ker ult ReeuwUk daar een sortiment van vwa aTf A- unlet minder dan 112 variëteiten heeft bij- Waagde de man den auto, die vertelde brachu een praestatie die een I de fietsers nog beduid te hebben op het pad denkbeeld geeIt van hetgeen daar door j ,?aa" ryden de begte rozenkweekers van ons land is Het fietspad was door den sneeuw onbe- ingezonden, rydbaar, vertelde een der twee wielrijders - - I en daarom gingen we naar den hoofdweg. J De rijweg is inderdaad niet voor het ry- Botervariaties. Een 63-jarige winkelier uit Stolwijk had een koopje willen hebben, maaT het werd "oor hem een duur grapje. Hy had by een nichtje een pond boter J»ehaald zonder merk, hetgeen goedkooper is dan met een stem pel. Dat hy het niet doen mocht wist hy: maar hy heeft het arm en daarom had hy' het er op gewaagd. En voorts was er m zyn familie een neef, bij wien het evenmin vet pot is en die al een paar weken zonder bo ter zat. Uit medelijden had hij voor hem eveneens een stukje medegebracht. Hij gaf de feiten grif toe, maar de beteekenis van overtreding der Crisiswetgeving scheen hem te ontgaan. Voor het eerste geval luidde de eisch subs. 10 dagen. De uitspraak wer4 f subs. 4 dagen. In de tweede zaak eischte het O.M. 30 subs. 10 dagen. De winkelier reeE ƒ10 subs. 2 dagen. Een Goudsche ingezetene had niet met boter vermengde margarine voorhanden ge- ad. Boter, die voor distributie aan werk- loozen en behoeftigen is bestemd, mag men met hebben, maar de bezitter wist dit niet. r moest een stukje vleesch gebaden wor den en toen waren er twee pakjes van het verkeerde stapeltje genomen. De ambtenaar eischte vijf gulden subs, twee dagen. De U'tspraak werd twee gulden of een dag. Ook een veehouder te Reeuwijk had moei- ïlkheden met boter, die door hem geprodu ceerd was en een te laag vetgehalte bezat. e kunst tot boterbereiding schy'nt hem te machtig, want hy is ai eens een keer ver oordeeld en toen in dit geval de ambtenaren em aanhielden, had hy' ai vooruit gezega a hy liever had dat er geen monster ge- omen werd, omdat hy, indien er wat mis wur, weer boete zou krijgen. Maar het mon- wr werd genomen en de boter was niet Roed. gu^en veertlen dagen vroeg et u. M. De kantonrechter maakte er vyf- 'g gulden of tien dagen van en gaf den eehouder den goeden raad mede de melk te u°° verko°Pen en de boterbereiding s aken, daar de man de methode nu een maal met beheerscht. wielverkeer afgesloten, gaf de rechter toe, maar hij bracht den wielrijder oi|der het oog, dat het berijden van den hoofdweg een gevaarlijke manoeuvre is. Als dan het rij wielpad onbegaanbaar was, had dan achter elkaar op den ryweg gaan fietsen, maar niet naast elkaar, kreeg de getuige te hoo- ren. I In* het vonnis werden de omstandigheden •erdisconteerd. Het luidde een gulden of een dag. Daarin werd uitgedrukt, dat snij den niet mag, maar ook hield de uitspraak een duidelijke afkeuring van het ry'den der fietsers in. Er was nog een verkeerszaak, een aan rijding in de Kuiperstraat tusschen een auto en een ijecowagen. De auto kon er niet door en toen had de bestuurder zyn weg ovei den stoep genomen, waarby het wiel tegen den trottoirband stuitte, netgeen de ijsco- wagen in de verdrukking bracht. Erg vriendelijk schijnt het overigens niet toegegaan te zyn. De ijsverkooper maakte geen haast den weg vry te maken en de automobilist had volgens de getuigen ge zegd: „Als je niet opzij' gaat, rijd ik Je te barsten." Hij reed nog' harder dan een D-trein, zei- de een der getuigen, maar de rechter, deze snelheid realiseerend, nam de verklaring met een korreltje zout. En dezelfde reserve werd ook betracht ten opzichte van de ci viele vordering van den ijsverkooper, die ƒ40.95 declareerde voor schade aan wagen, bedrijfsschade en verzuim. De rechter vond dat er met dubbel krijt geschreven is. Het O. M. noemde het optreden van den automobilist meer dan treurig door te gaan schelden en dan nog door te ry'den. De amb tenaar vorderde 25 subs 5 dagen. De kantonrechter overwoog, dat er ook van de zijde van den ijsverkooper wel iets gezegd zal zyn en meende, dat met ƒ5.— subs. 1 dag de zaak tot haar ware propor ties was teruggebracht. De civiele vordering werd ontzegd, daar de ijscoman de decla ratie niet aannemelijk had gemaakt. Naweeën. Een bedrijfsleider van een Goudsche on derneming had zich wegens overtreding van de Arbeidswet te verantwoorden. Hij had personen beneden de veertien jaar buiten de toegestane uren laten werken. De zaak is erger, omdat u wagens her haling voor hechtenis op de nominatie staat, kreeg de betrokkene van het O. M. te hooren. En het was voor verdachte vooral niet prettig, omdat hy inmiddels by de betrok ken firma weg is en een andere betrekking heeft aanvaard. Onder deze omstandigheden is vroegere verantwoordelijkheid ook hee. onaangenaam. Dit werd ook begrepen, want met toepas sing van het dispensatie-artikel verdween het spookbeeld der hechtenis. Er kwam voor in de plaats een eisch van 20.subs. 4 dagen. De kantonrechter deed er de helft af. Opdrachten van werk. B. en W. hébiben het vernieuwen van de walmuren, lang dq Hooge Gouwe van Re- gentesseplantsoen tot Groenemdaal, opge dragen aan) den heer J. Brongersma tc Gou da voor 6780. Het vernieuwen van de boord voorziening langs de Karnemelksloot (beide zijden) is gegund aan den heer A. Mooten te Moor drecht voor 6337. Beide uitvoerders waren by de aanbeste dingen laagste inschrijvers, Hedenmiddag heeit de directeur-gene raal van den Landbouw, ir. A. L H. Roe zaal van het aangrenzende gebouw „Flora", waar vele autoriteiten en ge- noodigden aanwezig waren. Als eerste spreker voerde het woord de voorzitter van „Nos Jungunt Rosae", jhr. P. P. de Beaufort, burgemeester van Driebergen—Rijsenburg. Hierna nam de burgemeester van Bos koop, mr. E. P Verkerk, het woord, die de Vereeniging „Nos Jungunt Rosae" mede namens het centrum Boskoop zijn dank bracht, dat zij te Boskoop haar tentoonstelling heeft willen houden. Spr. betuigde zijn groote erkentelijkheid jegens de vereeniging, omdat zij een schakel vormt in de propaganda voor de roos en omdat zij met haar krachten de moeizame strijd om het bestaan van vele kweekers in Boskoop en omvevirig steunt. Ten slotte sprak de directeur-generaal van den Landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, Openingsrede ir. Roebroek. Ir. Roebroek ving aan met te herinne ren aan de groote liefde en toewijding, waarmede deze dag is voorbereid. Ik heb dit op menig gebied persoonlijk kunnen faststellen, aldus de directeur-generaal. Elk facet van het rozenvraagstuk boeit door groote aantrekkelijkheid. De ge schiedenis der roos in ons Nederland is ten nauwste samengeweven met die van ons Nederlandsche volk, zooals spr. met voorbeelden aantoonde. Ook uit indus trieel oogpunt, heeft de roos een belang- stellingwekkende zijde Wij denken slechts aan de bereiding van rozenwater, zooalö dat in vroeger jaren ook in one land ge schiedde, voor de bereiding van aroma i tische en medicinale wateren. Wat de publiek aan te kweeken teneinde de rozencultuur weer tot het glorieuze peil op te voeren waarop ze behoort te staan. De tentoonstelling is in twee gedeelten opgebouwd: het eerste deel, dat direct aansluit aan het Flora-gebouw is als een Engelschen tuin, waar in 't midden op het trissche groene grastapijt, in reus achtige tuinvazen een schat van roze rozen hun weelde tentoonspreiden Op den voorgrond staan de nieuwigheden, daar toonen de rozenkweekers hun selec- producten: de nieuwe nog niet hl den handel zijnde tozen, die uiteraard de bij zondere aandacht trekken van den vak man. Terzijde van het grasveld staan de inzendingen der kweekers, die letter et een eigen sortiment uitkomen, oude- i en nieuwere soorten, maar steeds de beste en in de beste conditie. De polyan- tharozen zijn er in een groot aantal variëteiten en kleur, die met haar andere zusters, met hun teere en ook vaak war- kleuren coquet tusschen het sier- groen uitkijken. Het tweede deel van den tuin, die de helft van het groote tentoonstellingsge bouw beslaat is tot een exotischen tuin ingericht, met een weelderigen planten groei, zeer attractief en zeer voornaam. Daar zijn de grootbladige planten met hun diepe tinten, waarin de nerven zoo scherp uitkomen. Elk blad is een studie waard. De aanleg van dezen tuin getuigt van fijnen smaak. Terzijde zijn het ook hier gesneden rozen in fraaie vazen, die de aandacht vragen. Op de inzendingen zelf komen wij nader terug. broek, namens den Minister van Econo- loos betcekent in de menschelijke samen mlsche Zaken, de vijfdaagsche rozenten toonstelling, welke tot en met Zondag 25 Juli a.s. door de Vereeniging tot Be vordering der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" te Boskbop woïdt gehouden, offi cieel geopend. De tentoonstelling wordt gehouden in het z.g. overgangsgebouw en in een ge deelte van de groote permanente ten- leving ik behoei dit voor de vrienden van de roos niet te zeggen. „Nos Jungunt Rosae" werd op de 10e November 1891 opgericht. Wij zouden in dien. naam alleen kunnen zien dit eene, dat de vrienden van de roos zich ver eenigen tot een bepaald doel. Maar ik wil het ook zien in breeder zin en in een diepere beteekenis: de roos als centrum toonstellingshal. Het aantal inzendingen, i van het geheele meiwchelijke^ leven, met dat uit het geheele land afkomstig is en ongeveer vijitig bedraagt, is zeer bevre digend, temeer daar zich onder deze in zendingen veel nieuwigheden bevinden. Alle belangrijke variëteiten van rozen zijn aanwezig. De architect van de ten toonstelling is de heer F. J. Abbing, tuin architect te Driebergen, die gedurende den laatste nacht onvermoeid heeft door gewerkt om te zorgen, dat alles op tijd gereed zou zijn. In het overgangsgebouw is een rozen tuin te zien, waar als enkele der nieuw- set bijzonderheden dienen te worden ver meld de roos „Prins Bernhard" en de kleinste roosjes ter wereld (Rosa Lauren- tia Peon). Hier staag, de rozen in man den, bakken, siervadèa en drijfschalen en vormen met het groen van het gladde grasgazon, de palmen, planten en de coniieren langs de zijwanden zoo'n kleur rijk geheel, dat het een lust voor de oogen is dit alles te aanschouwen. In hoofdzaak zijn geëxposeerd afgesneden rozen, doch potrozen ontbreken er niet. In het groot# gebouw, dat gedeeltelijk in gebruik is genomen, is door een rij van hooge sparren een achterwand ge schapen, welke met rozen en enkele planten een schitterende afscheiding vormt van het overige gedeelte van dit gebouw. In deze ruimte zijn, behalve langs de wanden, waar rozen staan, tro pische en sub-tropische planten te be wonderen, in natuurlijken aanlegstijl, waarbij het frissche gras een effectvolle cynlijsting van het tentoongestelde vormt. De breede paden en de banken, welke i de bezoekers een oogenblik rust kunnen verschaffen, zullen een bezoek aan deze tentoonstelling veraangenamen. I Ongetwijfeld zal de tentoonstelling veel 1 bezoekers tot zich trekken. Zij is ge- i opend van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Op Zondag 25 Juli wordt zij des middags te 12 uur opengesteld. I De officieele opening geschiedde in de- 1. Officer of the Day, Marsch, R. B. Hal. 2. Une nuit d'été, Ouverture fantastique, G. Tack. 3. Juanita., Grande valse de Concert, Jos. Bauwen». 4 Steeds Voorwaarts, Sempre Avanti, Marsch, H. Bolderky. 5. Secret de Sphinx, Ouverture, G. Gad enne 6. La .Fleur de la Reine, Ouverture, G. Feremans. 7. Martha, Opera de Flotow, G. Gadenne. 8. Daar komen ze aan. Marsch-Potpourri, arr. A<fc\ J. Maas. 9. Le Chef du corps, Marche Militaire, V. Bury. U Beroep aangenomen. j De heer Joh. Bijlsma, candidaat alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Oostrum en Juwswier (Fr.) aan genomen. Het Jubileumprogramma. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, wordt het jubileum-programma ter gelegenheid van het 6-jrlg bestaan ook I nog Woensdag en Donderdag gegeven. Men zie de betreffende advertentie. Concert op de Markt door de Fanfare-Vereen. „Korte Akkeren" Het Fanfarecorps „De Korte Akkeren" zal morgenavond om 8 uur in de muziek tent op de Markt een concert geven. Teil (gehoore wordt gebracht het vulgen- Examen Stenografie. Voor het Diploma Kantoorstenograaf, 139 lettergr. p. min, vanwege de Ver. v, Leera ren, slaagden Mej. S. den Haag en de heer N. M. de Wild, leerlingen van den heer H. E. de Kok. AGENDA. Thalia-Theater „De laatste Hinderpaal". Réunie-Bioscoop Jubileum Galavoorstelling. Films en Variété t.e.m. Donderdag. 27 Juli 814 uur Sint Janskerk. 2de Orgel bespeling poor den heer H. C. J. de Man. Medewerking verleend het Toonkunstkoor dir. H. Blokbeigen. al zijn op- en neergangen; de roos, uiting van onze vreugde en als weergave van ons medeleven, ook wanneer de droefheid over ons gekomen is. De roos ook is het, die in ons doet ontwaken den zin voor het schoone en doet waardeeren, wat schoon is. Maar ook heeft het rozen- vraagstuk een bijzonderen technischen inslag. De kennis van deze bloem en de kunst om haar te kweeken is in den loop der jaren voortdurend toegenomen. Brengt ons de rozenteelt in aanraking met tal van idieele, cultureele en tech nische kwesties, kunnen we dit alles interessant vinden,, doch mogen we ook hier de economie niet voorbijgaan. Ben ik goed ingelicht, dan is niet minder dan 21) pet. van de voor boomteelt benutte oppervlakte in gebruik voor rozenteelt, hetgeen in 1936 neerkomt op 359 hectaren, terwijl nog een oppervlakte van 109 hec taren in gebruik is voor den aankweek van rozen-onderstammen. Wat aan ro zenstruiken wordt geëxporteerd en wat in het binnenland wordt uitgezet, is niet precies bekend, maar zeker mag worden aangenomen, dat het enkele millioenen stuks betreft. De economische beteekenis j is eveneens groot, omdat het een arbeids j intensief bedrijf is, dat geen uitgave naar het buitenland met zich brengt. Zoo 1 worden de bottelstammen hier te lande in het veld gezocht en daarna in de i kweekerij geplant, terwijl de onderstam men worden gewonnen in eigen kwee kerij. In dit verband moge ik nog even 1 wijzen op de belangrijke Aalsmeersche cultures en den export van snijrozen, geteeld onder glas. Ik heb slechts hier en daar een greep willen doen, om de beteekenis van de rozenteelt in ons j vaderland aan te geven. I Wij mogen dankbaar zijn, dat een ver eeniging als „Nos Jungunt Rosae" de 1 groote stimuleerende kracht is geweest 1 en nog steeds is om met moed vooruit te gaan. „Nos Jungunt Rosae" heeft door dit alles de liefde voor de roos ongetwijfeld doen toenemen en de leiders verdienen daardoor onzen warmen dank Ik heb me erin verheugd, dat zoovelen hebben, samengewerkt aan de organisatie van deze tentoonstelling. Moge de samenwer king zoo blijver, en gestadig toenemen, opdat niets onbeproefd blijve, wat eul tuur en handel kan ten goede komen. In de hoop, dat deze tentoonstelling ons in die richting weer een stap verder brengt, verklaar ik haar in naam van den Minister van Economische Zaken Tjfoor geopend. (Applaus). Het Bestuur begaf zich daarop met zijn gasten naar de tentoonstellingsgebouwen, J tot bezichtiging der rozenweelde De tentoonstelling. Wie van uit het Flora-gebouw de ten toonstelling betreedt, wordt getroffen door het aspect dat deze expositie als geheel biedt. Op den achtergrond ver heffen zich daar hoog tot aan, den nok van het gebouw de statige dennen, die als een, woud den tuin begrenzen, waarin een weelde van kleuren en geuren ovef stelpt. Aan den voet dier hooge boomen staan de bloemen, en planten, in ver j scheidenheid van soort en kleur. Hier zijn het niet alleen rozen, daar deze ach tergrond bedoelt een demonstratie te geven van wat er aan de Boskoopsche veiling dagelijks wordt verhandeld. De rozen spelen, daarin ook een voorname rol, al heeft de geweldige daling van het prijsniveau van 12 tot 2 en 3 cent per struik de animo der rozenkweekers om zich op deze cultuur intensief toe te lég gen, danig getemperd. Maar het is daar om ook dat „Nos Jungunt Rosae" met deze tentoonstelling te Boskoop beoogt de liefde voor de roos bij het bezoekend M ARKTBERICHT EN Kaasmarkt Woerden. 21 Juli. Aangevoerd 442 partijen m. ,m. Prijzen: ie kw. m. r.m. 25—27, 2e kw. m. r.m. Handel matig. WISSELKOERSBN. 20 Juli. 2d Juli. Officieel. 1onden 9.92% 9.02 Berlyn 73.— 72.95 Par(js 6.80 6.62 Brussel 30.52% 30.49 Zwitserland 41.56 41.55 Kopenlhagen 40.30 4007% Stockholm 46.55 46.50 •>slo 4507% 45.85 New-York 1.81% 1.81% Pnug 6.34 6.82 Prolongatie 1, Part. disc. Mi Daggeld H, Registermarken 41%, Crediet Sperr- ken 15, Effectensfrerrmarken 14, Reis marken 54, Bankpapier 48. Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs. Stille markt. Ongeanimeerde stemming. Terugloopende koer sen. Amerika gedrukt. Ueleg- gingsmarkt kalm. De effectenbeurs te Amsterdam had heden een stil voorkomen. De onderne mingslust was geheel afwezig en op geen enkele afdeeling van de localq markt ontwikkelde zich affaire van eenige be teekenis. Daarbij bestond een gedrukte stemming en de koersen legden aller wegen een neiging tot reageeren aan den dag. Het aanbod was verre van groot, doch van koopzin was nog minder te be merken. In den algemeenen economi- pchen en politieken toestand was niet zooveel verandering gekomen, dat de lichte reactie daaraan onmiddellijk kon worden toegeschreven. Te Londen echter was het sentiment heden wat zwartgal- liger geworden en aan het Daiprak on dervond men hiervan klaarblijkelijk den weeromslag. Bovendien is de markt den laatsten tijd vrijwel aanhoudend goed gedisponeerd geweest, zoodat een kleine verzwakking geen verwondering behoef de te baren. Voor scheepvaartpapieren bestond nog wel eenige belangstelling, doch de handel was van bescheiden af metingen. Oude Vaarten werden lager ingezet en zakten vervolgens nog iets in. Scheepvaartunies, de aanverwante soor- etn Koninklijke B,ooten en Japan-lijiun gedroegen zich op overeenkomstige wijze. Op de rubberatdeeling bestond aanvan kelijk een flauwe stemming voor Am sterdam Rubbers, die in een korte spa®ne tijds eenige procenten achteruit liepen doch later op den middag trad een her stel in. De Incourante soorten werden op onregelmatige wijze genoteerd, over het algemeen kwamen de koersen Iets lager te liggen. Tabakken waren veronacht zaamd. Van de industrieelen hadden Aku's van eenig aanbod te lijden, zoodat zij op een eenigszins verlaagd peil te recht kwamen De Philipsaandeelen wa ren aanvankelijk prijshoudend, doch konden zich niet handhaven. Unilevers werden wat lager ingezet en bleven daar na zoo goed als stationnair. In suiker- aandeelen ging weinig om. H.V.A.'s wa ren zoo goed als onveranderd. Van de petroleumfondsen golden Koninklijken een kleinigheid lager. Op de Amerikaan sche afdeeling had het aanbod de over hand, en de koersen volgden vrijwel al gemeen, een benedenwaartsche richting. Midden beurs evenwel viel een kentering waar te nemen, en de meeste fondsen konden zich dan ook lichtelijk herstellen. De beleggingsmarkt was stil. De 3 pro cents Nederlandsche schuldbrieven 1937 kwamen wederom lager te liggen, de Oude Schuld echter was vast gestemd. WEERBERICHT. Weerbericht naar waarnemingen ver richt in den morgen van 21 Juli, verricht door het Kon Ned. Met. inst te De Bilt. Hoogste stand 764,5 te Hernosand. Laagste stand 749,5 te Vestmanoer. VerwachtingZwakke tot matige zui delijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met veel kans op regen of onweer, later opklarend en koeler.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2