t:Sii Het huwelijk cle grootste levensschool der vrouw. Nieuwe uitgaven. Ramenas en Radijs. _L FILMNIEUWS. RECEPTEN. «I Reeuw «k. UIT HET „MORGENLAND". Sjeik Ajil Al-Jawir uit Mosoel brengt met zgn zoon Ahamd eenv bezoek aan Berlijn. in eens het voorbeeld van Katchen von Heilbronn leefde. Zij heette in werkelijkheid Elisabeth Kornacher en werd in dit huis op 4 November 1773 geboren als dochter van Burgemees ter Kornacher. Zij huwde den Hof raad Dr. Klett en schonk aan negen kinderen het leven. Zij overleed te Heilbronn op 13 Mei 1858 het staat te lezen op haar grafsteen. Zij is dus 75 jaar oud geworden. Het „Katchen" van Kleist kan men zich intusschen moeilijk als hoogbejaarde vrouw voorstellen. Haar heden nog levende nakomelingen verzekeren (het zou o.a. blijken uit haar brieven) dat zij een nuchtere, energieke vrouw was met een helderen blik voor het noodzakelijke en de werkelijkheid. Toch had Dr. Gmelin, arts te Heil bronn, een boek „Geschichte einer magnetischen Schlafrednerin" gewijd aan de toen nog niet volwassen doch ter van Burgemeester Kornacher. De zonderlinge geneesheer, philosoof en latere hoogleeraar voor geologie, plantenkunde, zoölogie, mijnbouw en boschbouw aan de Universiteit te München, Heinrich von Schubert, heeft de geschiedenis van Elisabeth Kornacher ook behandeld in een aan tal te Dresden gehouden lezingen, wejke in 1808 onder den titel „An sichten von der Nachtseite der Natur-. wissenschaft" zijn uitgegeven. De dichter Heinrich von Kleist heeft deze lezingen bijgewoond en hierin de stof voor zijn „Katchen von Heil- Er bestaat in de gansche literatuur zeker geen tweede sage, welker ont wikkeling men zoo nauwkeurig kan vervolgen, als de Faustsage. De her inneringen aan Dr. Faust zelf zijn daarentegen vrij schaarsch. In 1507 en 1513 wordt hjj vermeld in brieven en volgens de „Zimmernsche Chro- Jtiiik|f overleed hij in het oude stadje öïalfen in het Zwarte Woud. Hij zou Knittlingen bij Maulbronn ter we- Teld zijn gekomen. Dit wordt beves tigd door Melanchton, den vriend en medestrijder van Luther, die in 1497 in het nabijgelegen Bretten werd ge boren. Luther zelf heeft Dr. Faust nooit ontmoet. In een zijner redevoe ringen heeft hij echter gezegd, te ge- looven, dat hij hem in den naam des Heeren machteloos zou kunnen ma ken. Te Spiers zou Dr. Faust name lijk hebben beweerd in staat te zijn alle wonderen Christi te herhalen I Het staat vast, dat in de jaren 1506 1536 een zekere Dr. Faust door Duitschland reisde. Hij stond alom bekend als een hooggeleerd man. Op de Hofkringen te Wurtzburg en In- golstadt zou hij diepen indruk hebben gemaakt. Te Kreuznach heeft hü Franz von Sickingen onderricht ge geven in de geheime wetenschappen. Te Heidelberg zou hij zijn gepromo veerd. Te Erfurt staat nog heden, in de nabijheid van de vroegere Hooge- school, het huis, waarin hij de groot ste geleerden van zijn tijd zou hebben ontmoet. Te Neurenberg en te Witte- berg gold hij als bedrieger en kon hij ternauwernood aan zijn arrestatie ontkomen. „Auerbachs Keiler" is, door poëzie en werkelijkheid, in de gansche wereld bekend. Men weet, dat Dr. Faust detzen kelder eens rij dend op een ton z>ou hebben verlaten. Er bestaat van heon een visitekaartje, hetwelk hij, toen hij zijn schulden in een herberg te !Mülhausen niet kon betalen, aldaar heeft achtergelaten. Tallooze titels ut&an onder zijn naam vermeld. Er wjordt veel verteld over zijn leven maar nauwkeurige ge gevens ontbrejken vrijwel geheel. Veel positiever is hetgeen wij we ten over Agnes Be.rnauer, die voort leeft in het Duitsche volkslied en in de Duitsche ballade en die door Heb ben in zfjn drama is vereeuwigd. Ag nes Bernauer leefde te Straubing, in de vruchtbare laagvlakte van den Do- nau tusschen Regensburg en Passau. Hertog Albrecht III van Beieren- München had de mooie dochter van den dorpsbarbier gehuwd. In zijn mooie sl-ot aan den Donau doorbracht hij met haar dagen van ongestoord geluk. In 1435 lokte? zijn vader hem van zijn slot en liet, tijdens zijn af wezigheid, Agnes gevangen nemen. Zij werd van 'toovertf beticht en in den Donau geworpen. Op het kerkhof van St. Peter staat de kapel, welke hij als boete over zijn daad, aldaar liet oprichten. Op haar grafsteen staat Agnes zelf afgebeeld. Men heeft haar den trouwring aan de rechter hand gelaten. Aan haar voeten liggen* hond en hagedis, als zinnebeelden van den echtelijken trouw. Ook is zij ge huld in vorstelijk hermelijn. Haar gouden haar, hetwelk den hertog zoo had bekoord en waaraan de beul een stang had gebonden ten einde een red ding uit het water geheel onmogelijk te maken, is in sluiers gehuld: diep ste bekentenis van het aan haar ge pleegde onrecht. Een drietal smaakvolle avondtoiletten. Ieder kent de potsierlijk uitge- doschte vrouwen wel, die vele geïllu streerde bladen soms plegeft te geven. Het is merkwaardig hoe deze figuren nog bij caricatuurteekenaars voor den geest zijn blijven zweven, alhoe wel zij reeds lang uitgestorven zijn. De vrouw van thans heeft geen tijd om het kleedingvraagstuk als het be langrijkste te stellen, zij heeft er niet genoeg interesse voor en... geen geld! Werkende vrouwen en meisjes worden, evenals huisvrouwen, geheel en al door haar beroep in beslag ge nomen,. zoodat haar geen tijd over blijft zich overmatig voor het klee dingvraagstuk te interesseeren. Hief geldt echter den gulden middenweg weten te bewandelen. Over moeders behoeven wij eigen lijk niet eens te spreken, want deze brengen menigmaal offers, en zorgen dat de kinderen eerst aan de beurt komen met hun nieuwe kleeren. Inderdaad is het een feit, dat al deze offervaardigheid niet altijd ver standig is, hoe goed zij ook bedoeld moge zijn. Vele getrouwde vrouwen denken, dat het er voor haar niet meer op aankomt, hoe zij er uitzien, wanneer zij eenmaal wat jaren getrouwd zijn en vinden het orinoodig haar uiter lijk te blijven verzorgen en zich goed te kleeden. Ook dit is een uiterste, dat in werkelijkheid zeer onverstan dig is, want ondanks het getrouwd zjjn en kinderen hebben, is het nu eenmaal niet mogelijk op de rose- blaadjes der eerste jeugd te blijven rusten. De aantrekkelijkheid der jon ge jaren raakt in°het vergeetboek en wil men een man blijven boeien, dan geeft niet alleen een mooi innerlijk leven den doorslag, doch speelt de uiterlijke vorm eveneens een groote rol. Wij houden natuurlijk geen plei dooi voor overdreven ij delheid, daar déze als ondeugd beschouwd kan wor den, in tegenstelling met de wensch, er gaarne zoo lang mogelijk goed ver zorgd uit te willen zien. De persoonlijkheid eener vrouw be hoeft niet verloren te gaan bij het sluiten van een huwelijk, integendeel, dit maakt het mogelijk deze nog meer tot ontplooiing te brengen. Het hu welijk is voor haar een groote levens school, die niet langs lijnen van ge- leidelijkheid voert, doch waar zij moet trachten steeds weer andere moeilijkheden te overwinnen. Zij moet nieuw leven weten te brengen in den tredmolen van het alledaagsche om tenslotte niet onder te gaan in een sleurleven. Het streven hiernaar zal haar tevens noodzaken belangstelling te toonen voor alles wat om haar heen gebuert, niet al leen in engen kring, doch ook daar buiten, hetgeen noodig is om een fris- sche geest te behouden. Wanneer een vrouw zóó staat te genover haar gezin, dan zal er tus schen haar en den echtgenoot een band groeien, welke tot een harmo nisch samenleven leidt. Beide echte lieden zullen elkander begrijpend te gemoet treden, waardoor de basis ge legd wordt voor een goed huwelijk en gelukkig gezinsleven. VOOR DE JEUGD. "1-405 Vier aardige jurkjes voor de vacantietij'd. De eerste is van wit linnen en heeft een donker jasje, No. 2 een vroolyk jurkje in groen en wit, No. 3 heeft een geplisseerd donker rokje en een witte blouse en No. 4 van blauw linnen heeft een witte bolero. Bij de Zuid-Holl. Uitgevers-Mij. in Den Haag is verschenen: Op Eigen Erf, door Gladys Hasty Carroll, in de Nederlandsche bewer king uit het Engelsch door -Mevr. C. van Nes-Ui lkens. Gladys Hasty Carroll verstaat de zeldzame kunst om met haar warm- kloppend hart uit eenvoud iets groots te scheppen, de dagelyksche dingen tedoorschouwen en ze te plaatsen in het licht van de eeuwigheid. Haar eerste Nederlandsche boek, door de goede zorgen van Mevr. G. van Nes-Uilkens bewerkt, werd dan ook een uitgave van blijvende waarde. Ook nu had Mevr. G. v. Nes-Uilkens groote vreugde in haar vertalingsar- beid en zij heeft dezen nieuwen roman gemaakt tot een stuk literatuur over het menschelijk leven, dat ontelbaren dierbaar zal worden. Voor Op Eigen Erf, als het ware aansluitend op En de aarde draait, en daardoor geworden een grootsch opgezetten familieroman, die in tal rijke schakeeringen het gezinsleven uitbeeldt, verzorgde Anton Piecks de illustraties. Ik, Ibn Sina, een nieuwe oorspron kelijke historische doktersroman van Dr. P. H. v'. d. Hjobg, Zuid-Holl. Uit- geVers-Mij., Den Haag. Een reiziger, die de geheele wereld doortrok, een kundig dokter, een groot psycholoog en uiterst bekwaam sty list vond als pestbestrijder in Arabië een oud Oostersch manuscript, dat het leven ontsluierde van een anderen geneesheer, die duizend jaar geleden leefde en als beroemd chirurg, levens kunstenaar, zwerver, zoeker Gods, wijsgeer, minister, vagebond, een der grootste dichters en menschenkenners is geweest. Met een wonderbaarlijke verve schildert de auteur ons de avonturen van dezen man met zijn ongelooflijke werkkracht, zijn phenomenaal ver stand en zijn nuchteren zin voor de werkelijkheid die ondanks alles toch een „dichter" was. Tegen verschillende ziekte toestanden. Wellicht nergens wordt zooveel ra menas en radijs gegeten als in Zuid- Duitschland, het is iets, waar men eenvoudig niet buiten kan. In Mün chen, waar, evenals in Zuid-Beieren veel bier gedronken wordt, komen weinig lever- en gallijders voor, het geen men toeschrijft aan het eten van deze knolgewassen. Men kent beide een uitstekende werking toe bij alle stofwisselingsziekten en bij blaas- en nieraandoeningen. Fijngemalen ra menas als papje gelegd op ledematen bij rheumatiek en neuralgie, vermin dert de pijn. Reeds in de oude tijden werden ge noemde knolgewassen bij verschillen de ziektetoestanden aangewend, over tuigd als men was van de heilzame werking. Nog gebruikt men uitgehol de ramenas met suiker gevuld bij he vig hoesten. Het sap dat jzich vormt en met de suiker vermengt, werkt verzachtend en lost*de slijm op. Voor al bij slijmhoest past men dit middel veel toe. Het krachtigst werkt de zwarte ramenas, de witte knollen zijn zachter, doch worden nog véél te weinig gebruiktgeraspt of aan dun ne reepjes of plakjes gesneden als sla, terwijl gestoofde knolletjes eveneens buitengewoon gezond zjjn. Radjjs,' aan dunne plakjes gesne den, is niet alleen een uitstekende be legging voor de boterham, doch het eten ervan reinigt het bloed van on zuiverheden en kan niet genoeg wor den aanbevolen. BENNY GOODMAN en zün Band in The Big Broadcast of 1937. GINGER ROGERS. Paramount'» nieuwe „Big Broadcast" in het Thalia-Theater. Een feest van klank en rhythme. Gene Krupa, virtuoze drummer van Ben ny Goodman's swingband, slaat een helsch rhythme uit zjjn cymbaal, dat flonkert in het felle schijnwerperlicht. De scherpe koT pe&lank snijdt door de stilte van de stu dio vier maten lang dam attaqueert de band „Bugle Call Rag"met een fantastische precisie slingeren de saxes en de kopergroep èr de klanken uit. Det leider staat voor het orkest, leidt zjjn bla zers door de valstrikken van een moeilijk arrangement. Hey! Boys! swing it out! Daar gaat de heele Sax-groep noten tuimelen uit de blinkende instrumenten, Stokowsky dirigeert Naar een andere studiohet groote symphonie-orkest van Leopold Stokowsky staat opgesteld. Onafzienbare batterijen strijkers en houtblazers,, de slagwerkers achter hun pauken. Het oog van den maes tro'geacht op het lichtsignaal by zyn lesse naar. Daar gloeit het op... Stokowsky's handen pakken het orkest in hun greep, sterk en teeder tegelijkdaar1 zet het een fuga van Bach in... grootsch en breed machtige accoorden, die even in studio lij ken te hlyven hangen Weer een deur verderijle klanken, het pregnante geluid van een mondharmo nicaLarry Adler, de virtuoos van het volks-instrument-bjj -uitnemendhe idis aan het werk. Hy is de man, die op zyn mond orgel de Bolero van Ravel speelde zonder dan men er aanstoot aan nam, hy is de kunstenaar, die uit het kleine Instrument Ellington's Sophisticated Lady haalde en het heelemaal niet leeg deed klinken, hy is de man, diemaar luistert u naar wat hij in de Big Broadcast doet. Sluit uw oo- U dan te- gelooven, (Jat U een mondharmonica hoort..,. 1 dansen Eleanore Whitney en Louis Da Pron, „America's populaire tap ping team", een tapdance op een spiegel., rond-om óók spiegelsen zoo zyn er vier, vijf Adlers en dansparen, die in feillooze regelmaat hun „stuff" doen Verder, verder... ergens anders vertellen George Bunts en Gracie Allen hun gags, Amerikaansch „droog", maar oer-geestig. Bob Burns haalt wonderlijke klanken uit zun „bazooka", een voor-historisch instru ment, dat de man zelf uitgevonden en ge maakt heeft een stuk looden pijp, nog een eind buis, een trechter en een stuk perdraad... ziedaar, waarmee je al niet ®"ieh kunt maken! Klik! „La Bomba!" Groote hoeden, soe- pel-bewegende lichamen, rumba-rhythme «Bomba!... Prank Forest zingt en de nSCn langS de glazen décors zij 8 Wen voort, heup-wiegend, plotseling ver enend achter een fantastisch-gevormde boom... dan weer tevoorschijn komend en Frank zingt La Bomba met de fascinee- rende begeleiding van de groote tom-toms... Jack Benny, de ceremoniemeester par excellence, kondigt aan... Snirley Ross zingt „I'm talking through my heart" dan daveren de klanken van Goodman's band weer door de stu/Tb... dan... maar stop, we kunnen het haast niet meer ver werken. Zóó is de „Big Broadcast of 1937", de Paramount-film, die als een van de films uit de jubileum-productie van de 25-jarige maatschappij, "haar triomftocht maakt. Fred Astaire en Ginger Rogers in de Schouw burg-Bioscoop. Fred Astaire, die de moderne opvatting van Terpsichore's kunst to.t een voor eenige jaren nog voor onmogelijk gehouden vol maaktheid heeft opgevoerd, en die momen teel niet alleen de best betaalde specialist van zyn beroep is, maar bovendien tot een der hoogst gesalarieerde filmacteurs van de wereld behoort, is ook in andere opzichten een interessante persoonlijkheid. Fred Astaire is namelijk één van de wei nige wonderkinderen, die ook in hun later leven de belofte hebben vervuld, die hun eerste optreden voor het voetlicht inhield. Als ooit historici trachten na te vorschen, waar Fred Astaire's wieg stond, moge hiei vermeld worden, dat Fred heel onroman tisch werd geboren in Omaha, een jeven ver- velendê als weinig beroemde stad in den Amerikaanschen staat Nebraska, als zooi. van een winkelier. Veel ontberingen geleden of strijd ge voerd heeft Fred ook al niet, althans indien wy de wilde gevechten en het handgemeen, die de kleine, goed-opgevoede en byna schuchtere Fred wel eens met zyn vriend jes had, niet meetellen Toen hy vyf jaar was, kwam zyn danstalent al in sterke mate naar voren, en hij en zyn zusje Adèle, die eveneens natuurlijken aanleg bleek t« bezitten, mochten op geen enkel kinder, feestje ontbreken, waar zy parodieën, dans- grotesken en stepdansen ten beste gaven. Op achtjarigen leeftijd verdienden Ered en zyn zusje als danspaar in variété's al 200 in de week en meer. Toen zy achttien jaar oud waren, een leeftijd, waarop menigeen nog pas de schoolbanken verlaat en naar een beroep moet omzien, „waren Fred en Adèle al de lievelingen van Broadway. Zij' waren de „trekpleisters" in 18 Broadway-revues, zoo als „Funny Face", „Lady Be Good" er „The Band Waggon". „The Gay Divorcee" was de revue, die hun een wéreldreputatie bezorgde, maar die tevens Fred bijna aan het einde van zyn carrière bracht. Na twee jaar op het programma te hebben gestaan, werd „The Gay Divorcee" namelijk naar Londen gebracht, en hier maakte Adèle kennis met Lord Cavendish, een lid der Engelsche aristocratie, dien zij trouwde, en het duo bestond niet meer. Alleen hij, die de variétéwexeld kent, kan beseffen, wat het voor een artist beteekent, als hy z'n partner verliest. Den danser al leen wilde men niet zien, wel het duo, en Astaire nam graag de kans waar, die Hol lywood hem gaf om een bijrolletje te spe len in de Joan Crawford film „Dancing Lady". Het nieuwe team ontstaat. Toen was het Pandro S. Berman, pro ductieleider van RKO Radio, die de vondst van zyn leven deed. Hij combineerde Fred 'Astaire met een „chorusgirl" uit „42nd street" de roodharige Ginger Rogers, enga geerde hen voor RKO1 Radio, en schiep daarmede een team, zooals de filmgeschie denis van Amerika dit nog nimmer gekend had. De eerste film van de beide nog zoo onbekende acteurs was direct al een schla ger. De film heette „Carioca", en daarna volgde de verfilming van „The Gay Divor cee" (De vroolijke scheiding), kort daarop „Roberta", en het ging steeds crescendo. „Top Hat" volgde, daarna „Follow the Fleet", en „Swing Time". En alle geruchten ten spijt, dat Fred As taire de combinatie met Ginger Rogers zou verbroken hebben, volgt nu binnenkort hun zesde film voor RKO Radio: „Shall we dance?" De weg naar Glorie. Réunie-faioscoop. In „De weg naar Glorie", de film die zich afspeelt ten tijde van de wereldoorlog maakt men kennis met Kapitein La Roche, één der velen, een als alle anderen: ontze nuwd, plichtbewust, militair, stipt, dapper, onverschillig, ruw, goedhartig, totaal over werkt en slapeloos, half kapot en altoos op zijn post; het type van den officier, uit die vier krankzinnige jaren. Een man, voor wie het leven een bloedënde ellende zou zyn, als hij niet enkele lichtpunten had, om zich op de been te houden: de cigaretten, de wyn en... de „marraine", het „oorlogs pleegmoedertje", dat zich het lot aantrekt van de mannen aan het front, de kleine Monique, die hem troost. Een koerier komt binnenvallen, het eeuwige bevelschrift: voort, naar de voor ste linie, naar het brandpunt van den stryd. Afscheid, Monique,* die verpleegster is, keert terug naar haar hospitaal. Maar tei- wyl de twee elk huns weegs gaan, doen de Duitschers een onverhoedschen lucht aanval. Monique vlucht een beschermende kelder binnen en ontmoet daar Luitenant Denet. Denet is uiteraard al evenzeer over zijn zenuwen als La Roche, al uit zich dat op gansch andere wijze. W i e was in die wil de dagen een evenwichtig mensch? Hij zoekt een avontuurtje met het meisje, dat zoo plotseling in zijn nabijheid komt, maar Monique wijst hem af, wil hem zelfs haar naam niet zeggfen. Na dezen luchtaanval ^brengt hei Denet en La Roche tezamen. De luitenant moet den kapitein aflossen. La Roche spreekt zijn manschappen toe op de inspi- reerende wyze, waarvan hy allen het ge heim kent. Ieder doet het zijne, om onder de oorlogs omstandigheden een zoo goed mogelijk fi guur te slaan. Zoo is daar bijv. de ordon nans Bouffieu met zyn eeuwige grappen en zyn vreeselyke liedjes, die hy niet zingt, maar fluit. Terug in het kwartier ontmoet La Roche Monique weer, die heil brengt aan zyn ver nield zenuwgestel. Denet zyherzyds kan het meisje niet vergeten en zoekt overal naar haar tot hy haar tenslotte in een der vele hospitalen vindt. Aanvankelijk volhardt zij bij haar weigering, om iets met hem te doen te willen Hebben. Maar op den duur zwicht zij, wijl de oorlog elkeen schrik aan jaagt, omdat de mannen zoo deerniswek kend zyn, omdat het leven zoo ontwricht is in deze wilde tijden en omdat Denet ten slotte toch óók een slachtoffer is, die recht heeft op een beetje menschelijk geluk... Intusschen bereidt de legerleiding een massalen aanval voor. La Roche wordt nier door volmaakt in beslag genomen en vraagt daarom of Denet een bezoek wil brengen aan Monique en haar van een en ander op de hoogte stellen. Hy vermoedt immers in het minst niet, hoe het tusschen die beiden staat!... Opnieuw: troepenverplaatsing. De eeuwi ge onrust van het front! Nieuwe stand plaatsen, nieuwe manschappen... Onder deze nieuwe aanvoer ontdekt La Roche een ouden man, te bejaard reeds om aan het front te strijden. En deze gry'saard, deze strijdvaardige oudgediende, deze toegewijde vrijwilliger is... zijn eigen vader! Het is de plicht van den zoon, den vader terug te zenden, wijl zijn instructies zoo 1 luiden. De vader, die soldaat is, weigert... De zoon, die officier is, beveelt... Zulke wanhopige conflicten zijn het erfdeel van den kryg! Het groote offensief zet in. De furie van den oorlog heerscht alom. In de spanning, die zulk een voorbereiding tot genadeloozen strijd onvermijdelijk met zich -meebrengt weet de oude La Roche toch ongemerkt weer in de gelederen te slbipen. Hy toch is een vetteraan van '1870! Hy toch heeft die. vroegere worsteling tusschen Fransch- man en Duitscher meegemaakt. Hy toch stak de trompet en blies ten aanval, om de soldaten, van Keier Napoleon III op den vijand aan te zetten! Maar de grijsaard overschat zijn krach ten. Niet voor niets bepaalde tie Fransche legerleiding de leeftijdsgrens! En de oor log van thans is zóóveel ontzettender dan dien van 18701871!... Het is den ouden man teveel; de zenuwspanning is te groot. Het ïfrengt hem buiten zinnen! Hoe het Noodlot snel toeslaat en het drama inscèneert, wordt in de film in bijzonderheden uiteengezet. FRED ASTAIRE. flensjes met garnalen-ragout. Flensjes: 3 eieren, 100 gram bloem, Afmelk, zout, boter. Vulsel: 100 gram garnalen, 2\a d.Liter melk» 25 8Tam bloem, 30 gram boter, peper, «M, noot, gehakte peterselie. eieren worden voor het beslag met een weinig zout geklopt en lepel voor lepel *ordt de gezeefde bloem bijgevoegd, totdat mengsel geheel en al glad is. Voor de ttgout worden boter en bloem verwarmd en Wordt de melk roerende bijgevoegd, Wper en zout naar smaak en alles éven Z8c tjes door laten koken. Van het vuur de ?«wasschen en gedroogde garnalen en de 'f r8e''e door de dikke saus mengen, die met mag doorkoken, doch warm gehouden woraen. het beslag worden goudgele flensjes P lten» in het midden legt men een smal- k6 *eP gamalen-ragout en slaat de zij ten er over heen. Op verwarmde scho- 161 waw opdienen. Stoofde kalfslever met tomaten «mohetti. gram kalfslever, 1 uitje, 80 gram bo ter, bloem, peper, zout, 250 gram spaghet ti, 1 later water, zout, 500 gram tomaten. Kalfslever in lange reepen snijden en door de bloem wentelen, bestrooien met zout en peper en in de verwarmde boter gaar smoren met 2% d.Liter water en de aan stukken gesneden tomaten en het ge snipperde uitje. Is de lever gaar, dan wonlt deze uit de pan genomen en de tomaten en vloeistof gezeefd. De eerste fijngewreven en de saus zoonoodig nog met wat maïzena gebonden en zachtjes enkele minuten door laten koken. Spaghetti in water en zout gaar koken, daarna op vergiet uit laten lekken en even met kokend water overgie ten, vervolgens op schaal doen en bedekken mot Je gebonden saus. De reepen lever over de spaghetti leg gen en het gerecht warm opdienen. Noorsche tomatenbroodjes. Week 2 gezouten haringen even in wat meshaal de graat eruit en mijd ze in kloWfttukjes. Besmeer 4 dunne sneedjes bruinbrood met boter, beleg ze met de ha ring en garneer met dunne schijfjes hard gekookt ei en tomaat. Bedruppel met wat citroensap en strooi er een fijngehakt uitje UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Gemeenteraad. Gistermorgen is de gemeenteraad van Bergambacht onder voorzitterschap van Burgemeester J. Kooiman in openbare ver gadering bijeen geweest. De heer C. v. d. Velden (s. d.) was met kennisgeving afwe zig. Na owning der vergadering met voor lezing van het ambtBgebed en vaststelling der Notulen der vorige vergadering, deelde de Voorzitter mede, dat van den heer D. Kok te Ammerstol een dankbetuiging met bericht was ingekomen, dat hij de benoe ming tot gemeente-architect en opzichter der bouwpolitie aanneemt. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Hollsltd heeft aan den burge meester verlof verleend om vanaf 28 Juli voor een maand buiten de gemeente ie verblijven. Het Jaarverslag van het Gemeentel ijk Electriciteitabedlryf en het verslag van den agent der Arbeidsbemiddeling zal ter visie voor de raadsleden, liggen. Voorloopig werd het voor kennisgeving aangenomen. Van deen gemeente-veldwachter M. de x om vrji- de voort tellen van B. en W. betreffende te verleunen bijdragen voor leerlingen uit de gemente, die een Openbare- em U L.O.- school of een Gymnasium in andera plaat- jjtjui bezoeken. Het bedra<r, rot noodt* is en ni^tr geheel op de begrojting is geplaatst lal uit de post „onrvoor, l.-r." worden be taald. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat Gedeputeerde Staten n'et hebben goed geks mi het raadsbesluit betreffend' aan te leggen voetpaden, daar in de registers, van 1200 1300 eigena- staan, oen viertal fouten blijken voor te komen. De legger zou dus opnieuw moeten worden gemaakt. De heer Kok, die indertijd de leggeir ge maakt heeft, is bereid deze werkzaamhe den te verrichten tegen betalinig van 25.- terwijl de gemeente het benoodigde mate riaal, dat pl.m. 16.— zat kosten, voor haar rekening zal nemen. B. en W. stelden daarom den raad' voor, voor dit werk 40.- op de begrooting te plaatsen. De raad ver- eenigde zich hiermee zonder discussie. De gemeenterekening voor 1936. De gemeenterekening voor het dienstjaar 1936 werd ,v«>rloopig vastgesteld. In den gewonen dienst zijn de ontvangsten 163.74461, de uitgaven 136.927.77 en het batig slotj 16.816.74. In den kapitaal- dienst zün de ontvangsten: 19.380.25, de f 19.212.27 en het batig slot: 167.98. Rondvraag. By de rondvraag vroeg de heer P. v. d. Dool (a.r.) hoe B. en W. denken over een ar- tikel van dr. v. Rietschoten, dir. van 't Goud- sche Waterleidingbedrijf, in de Schoonho- vensche Courant, naar aanleiding van de totstandkoming van het Drinkwater- leidingbedrijf „De Vijf Gemeenten" en den bouw van een watertoren. In dit artikel zou een lans worden gebro ken voor een drukapparaat i.p.v. een water toren. De voorzitter antwoordde, dat dit mos. tend na den maaltijd is, terwijl bovendien deze kwestie bereids onder de oogen is ge zien, doch het .bouwen van een drukappa raat door de adviseurs werd afgewezen. N. a. v. een tweede vraag van den heer v. d. Dool, zegde db voorzitter bespreking toe in heb college van B. en W. omtrent het haventarief voor schippers, die in Schoonhoven goedkooper terecht stelling' van de betaling der abonnements gelden ivoor het watergebruik, waaromtrent B. enW. adviseeren, niet aan te ne men. De ljeer P. van Bnuren (s. d. a.p.) vond het vopnstel van B. en W. eigenlijk een beetje contract-breuk. Het is z.b gewoonte, dat de woning, inclusief de waterleiding bij het salaris is inbegrepen. De veldwach ter heeft altijd water gehad en hü zou met de inwerkingstelling van het nieuwe Drink- waterlpidingbedrüf nu de waterleidnngskos- ten zelf moeten gaan betalen. De Voorzitter antwoordde, dat de term „contractbreuk" onjuist is. Het is altüd ge woonte, dat de bewoner zbif de waterlei- dingskosten betaalt. De beschikking over een vrije woning wil niet zeggen, dat daar in de waterleiding begrepen is. De heer J. Boer (a. r.) onderschreef deze woorden, waarna het voorstel van B en W. tot afwijzing van het verzoek, zonder hoof delijke stemming werd aangenomen. Benoeming onderwijzer Openbare schooi Na eenigen tijd in geheime zitting te hebb.'tt beraadslaagd, benoemde de raad uit een voordracht varf drie eaudidaten tot on derwijzer aan de Openba-e lagere school heer J Zandman te Rotterdam. De raad vereenigde zich vervolgens met Tenslotte heeft wethouder D. Blanken (a. r.) den burgemeester, die vanaf 28 de zer met verlof gaat, een prettige vacantie toegewsnscht, waarvoor de heer Kooiman heeft dankgezegd. De voorzitter sloot hierna de openbare vergadering. BERKENWOUDE. De burgemeester met verlof. De burgemeester van Bergambacht en Ammerstol, de heer J. Kooiman, zal van 28 Juli tot en met 27 Augustus met verlof afwezig zyn. Het loco-burgemeesterschap wordt gedurende d'ien tijd waargenomen door den oudsten wethouder, den heer D. Blanken. Vergunning verleend. B. en W. hebben aan auto- en taxiver- hpur, voor zoover in de gemeente aanwe zig, onder de aandacht gebracht dat inge volge het reglement Autovervoer Personen (R.A.P.) met ingang van 1 Sept. voor het uitoefenen van deze bedrijven door hun College vergunning moet zyn verleend. De voorwaarden die aan de vergunning zullen worden verbonden liggen ter kennisgeving ter secretarie. Gevonden voorwerpen. Als verloren is 'by de politie aangegeven een kort jasje en een portemonnaie. Gevonden een portemonnaie met inhoud, terug by P. van Dam, Not. d'Aumerielaan. Feest op Koninginneverjaardag. Vrijdagavond werd in de zaal van den heer Blesgraaf een door het bestuur der Oranjevereeniging te Reeuwyk uitgeschre ven openbare vergadering gehouden om te komen tot het al of niet houden van een feestje op den verjaardag van H. M. de Koningin. Het bestuur was in beginsel be sloten de vergadering voor te stellen om een bescheiden feestje te doen plaats heb ben. Na eenige besprekingen werd hiertoe besloten. Om in de noodige financiën te kunnen voorzien werd besloten een lyst ter inteekening aan de ingezetenen aan te bie den. Tevens werd een financieele commis sie benoemd bestaande* in een drietal be stuursleden en de heeren J. de Kamper, Haverkamp en Blesgraaf. Het bestuur met de commissie zullen de plannen nader uit werken. Gehoopt wordt dat een ieder aan het uitgeschreven feestje, hetwelk bedoeld te zyn beseheidelijk, zal willen medewer ken. Loop der bevolking. Vertrokken: J. Jonker uit H 162 naar Utrecht; A. de Kamper uit H 123 naar Gouda, Tollenstraat 57; I. J. W. Opstelten uit E 105 naar Harmeien, Tiendeweg C 231; K. v. d. Heyden uit D 81a naar Overschie, Kieipolderkade 1; C. v. d. Heyden en gezin uit E 44 naar ZWammerdam, Goudsche straatweg; B. Kloot uit E 110 naar Wad- dinxveen, Bodegr. straatweg 52; A. v. d. Berg uit H 44 naar Leiden, Smitstr. 48; aaËÉOjkiurik uit'H 96 naar Hilversum. Zil- tgSLuwstr. 34. Ingekomen; P. Pauk in D 107b uit Wad- dinxveen; J. C. Kraayenhof in woonwagen uit Harderwijk; H. Molema in H 56 uit Gouda; M. P. Verbeij in B 69 uit Zwammer- dam.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4