DE A N PELIK A STOOMEN- VERVEN Reurs van Amsterdam. Ongeluk op onbewaakten overweg in de lün Gouda-Schoonhoven. 30 JAAR ALTIJD BETER VLUGGER èn GOEDKOOPER JAPONNEN, MANTELS. HEERENKLEEDING enz. enz. Telefoon 3-0-6-6 moniarus was de Zeereerw. heer Agterof, secretaris van den bisschop van Haar lem. Alle katholieke troepen van de Jam boree, ten getale van ongeveer 10.000, waren op het grasveld voor het altaar aanwezig. De pauselijke internuntius werd door de deputaties der diverse lan den met de nationale vlaggen nan den ingang van het terrein ontvangen, ter wijl de troepvlaggen op het altaarterrein waren opgesteld. De plechtigheid, die een grootschen indruk bood, werd opgeluisterc door de harmonie van de Polen, terwijl de Mis door allen gezamelijk werd gezongen. Daarnaast lieten de Polen, de Franschen en de Nederlanders eenige religieuze lie deren hooren. Op het demonstratieterrein werd voor de protestantsche padvinders om 10 uur een aandacht gehouden door prof. dr. S. Berkelbach vaniden Sprenkel, hoogleer aar aan de universiteit te Utrecht. Deze dienst werd bijgewoond door den Minis-1 ter van Onderwijs, prof. Slotemaker de Bruine. In subkamp 8 werd voor de protestant sche deelnemers \an het Amerik.aansche contingent een godsdienstoefening ge houden, welke door een eigen muziek corps werd opgeluisterd. De internuntius bij de Limburgers. Na de pontificale hoogmis heeft de internuntius, Vergezeld van mgr. Van der Venne, mgr. Postma, mgr. Verhoeven, de hoofdverkennersgeestelijke dr. A. Eam- selaar en de .hoofdkwartiercopimissaris voor katholieke verkenners mr. Pi Hop- pener, een offieieele inspectie gehouden bij heb Limburgsche contingent in sub kamp 8, waar den hoogen gasten het „Limburg mijn vaderland" werd toege zongen. Mr. Hoppener heeft vervolgens den in ternuntius toegesproken en hem de ver zekering gegeven, dat hij als vertegen woordiger van den Paus ten allen tijde op de Limburgers kan rekenen In zijn dankwoord heeft mgr. Giobbe gezegd, dat hij trots was op do Limburg- sche padvinders. Voorts prees hij hun vlotheid en correctheid in hun optreden bij de inspectie en in het kamp. Hierna werden afzonderlijke kampen bezocht, waarna bij het vertrek van den inter nuntius de Pauselijke Hymne werd ge- Minister Slotemaker inspecteert de kampen. Na beëindiging van de protestantsche godsdienstoefening heeft de Minister van Onderwijs een rondgang door de ver schillende kampen gemaakt. De Minister toonde groote belangstelling voor de in richting van de subkampen en liet zich over allerlei onderdeelen inlichten. Spe ciale aandacht schonk minister Slotema ker echter aan het Indische contingent, dat nog steeds druk bezig was met het afbouwen van zijn pendoppo. De Minis ter, die hier bijna een half uur vertoef de, liet zich uitvoerig voorlichten door hopman Ranneft en maakte een gemoe delijk praatje met verschillende deelne mers van het contingent Vol trots hoor den we den Minister zeggen, dat hij zelf ook zoons in Indië heeft, in Batavia en in Malang. Bij zijn afscheid heeft de Minister zijn handteekening gezet in het logboek van het contingent. Kort onderhoud met den Minister. Wij hebben na den rondgang een kort onderhoud gehad met minister Slotema ker de Bruine. De Minister zeide het prachtig te vin den, dat me^ hier jonge menschen uit alle landen en van alle verhoudingen, bij elkaar heeft kurmen brengen en dat die jonge menschen zich met elkaar zoo goed verstaan. Druk bezoek van het publiek. Toen om 12 uur de poorten van het Jamboreeterrein voor het publiek ge opend werden, was het spoedig een druk te van belang. In dichte drommen kwamen de bezoe kers de toegangen binnen en den gehee- len middag en avond hield deze belang stelling aan. Het was vaak vermakelijk de opmer kingen aan te hooren, welke de dames bezoekers soms over het koken der pad vinders maken. De jongens trokken zich daar echter niet veel van aan en gingen ongestoord verder met het bereiden van hun potje, dat zij per slot van rekening toch zelf moeten verorberen. En zij had den daarin schoon gelijk. De bezoekers van hedenmiddag hebben zich voorts kunnen vermeien in het aan schouwen van een groote kerkparade met hun muziek en vlaggen en tal van con tingenten. Want om 4 uur had voor de katholieken een Christus Koninghulde plaats in de kathedraal van Haarlem, waarheen 3000 man met drie extra trei nen vertrokken. Ook voor de protestan ten bad des middags een dienst plaats in de Groote bf'SL Bavbkerk'te Haarlem. BINNENLAND. Het stuiversport weer hersteld. Met ingang van 1 September. Zooals wij reeds in het kort hebben ge mald, zal met ingang van 1 September het stuiversport worden hersteld. Als gevolg van dit besluit zullen nog eenige andere daarmede-verbar^tf hou dende -tarieven worden verlaagd. Aller eerst als logisch gevolg, het brieftarief irt/den 2en rgewicMstrap, dat van 12 op 13? cent wordt gebracht. Teneinde een cépvoudige tariefschaal te verkrijgen (tevens voor den uitvoerenden dienst van belang) en tegelijk ook voor de zwaardere brieven tot een belangrijke portverlaging te komen, is de tweede ge- wtehtstrap doorgevoerd tot 200 gram, ter wijl de daarop volgende gewjehtsgrenzen 0^500,-ïoob en 1500 gram komen te liggen. Deze wijziging der gewichtsklassen in het lnterlocaal verkeer bracht eveneens een herziening dezer klassen in het locaal verkeer met zich. De tweede grens voor dit verkeer is van 40 op 100 gram -ge: bracht. In de hoogere gewichtsklassen wordt hfet lnterlocaal tarief gevolgd. Mede uit geldelijke overwegingen, kon voor de briefkaarten niet verder worden gegaan dan een verlaging tot 4 cent. Door de briefportverlaging zou in de hoogere gewichisklassen het tarief voor brieven en spoed-eischende drukwerken gelijk zijn, zoodat deze laatste, boven een gewicht van 50 gram, vervallen. Eveneens was herziening van het tarief der monsters noodzakelijk, daar dit in de hoogere gewichtsklassen het nieuwe brief tarief te boven gaat. Het tarief der mon sters is daarom op 3 cent per 100 gram of gedeelte daarvan vastgesteld. Genoemde tariefswijzigingen brengen tevens mede, dat het porto van brieven en briefkaarten, geldende in het grens verkeer met België en Duitschland, als mede in het verkeei met Curasao en Su riname bij verzending per landmail, c.q. zeepost, en tevens het tarief der mon sters in het verkeer met Suriname, Cura cao en Ned.-Indië per zeepost, dienover eenkomstig wordt verlaagd. De frankeeiing der postbladen wordt, overeenkomstig het nieuwe brieftarief, 5 cent. Dit geldt eveneens voor de uit sluitend per landmail naar Indië te ver zenden postbladen. De postzegelautomaten zullen, zoover noodig, worden gewijzigd. Overzicht. Hieronder volgt een overzicht der nieuwe tarieven: a. Binnenland: Brieven tot en met 20 gram 5 cent, boven 20 t.m. 200 gram 10 cent, boven 200 t.m. 500 gram 15 cent, boven 500 t.m. 100C gram 20 cent, boven 1000 t.m. 1500 gram 25 cent, boven 1500 t.m. 2000 gram 30 ct. Briefkaarten: 4 cent. Gedrukte stukken: Tot en met 500 gram 14 cent voor elke 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 t.m. 750 gram 174 cent, boven 750 t.m. 1000 gram 20 cent, en voorts voor elke 500 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Voor spoedbehandeling t.m 50 gram 2 cent. Voor drukwerken boven 50 gram vervalt de mogelijkheid tot spoedbehan deling. Monsters: 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. b. Locaal Verkeer. Brieven boven 20 t.m. 100 'gram 6 cent, boven 100 gram lnterlocaal tarief. c. Nederlandsch-Indië (al leen landmail enzeepost) Postbladen 5 cent, briefkaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. d. Suriname en Curasao Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan Postbladen 5 cent. Briefkaarten 4 cent. Monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. a België en Duitschland (grensverkeer) Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan. Briefkaarten 4 cent. Aanbieding van den Prinselijken standaard door „De Princevlag". Zaterdag heeft de Vereeniging „De Princevlag" bij de aanbieding van het tweede deel van het huwelijksgeschenx dezer vereeniging aan het Prins- «lj t aar te Baarn, tevens op grootsche wijze wa penschouw gehouden Zij heeft -aaru niet minder dan ongeveer 4000 leden ge deeltelijk in uniform, gedeeltelijk in «u- gerkleeding, voor de Prinses en Prins c°- defileerd Uit alle deelen van het land waren de afdeelingen per trein of auto bus gearriveerd en voor hen, die per auto of motorfiets kwamen, was er de attrac tie, aan verbonden een herinneringsme daille te ontvangen, mits zij om 3.15 uur op het parkeerterrein te Baarn waren. Dit waren niet minder dan 115. Hoewel de aanbieding van het geschenk de stan daard en autowimpel van Prins Bern- hard, en het défilé eerst op 5 uur in den namiddag was bepaald, stonden er reeds te half drie afdeelingen op de Torenlaan, het verzamelpunt, opgesteld. Geleidelijk kwamen er meer afdeelingen, zoodat te kwart voor vijf een aanvang werd ge maakt met het binnenmarcheeren van den paleistuin. Voorop ging een groep van zes dames gevolgd door een dame en drie heeren, die de Prinselijke standaard droegen en die besloten werd door zeven heeren, allen juist teruggekeerd van de vierdaagsche marschen te Nijmegen. De zeven dames en de 7 heeren droegen allen de Prinselijke autowimpel voor de borst. Na deze groep kwamen de tam bours en pijpers der vereeniging. Vervol gens kwamen de verschillende afdeelin gen, onderbroken door het muziekcorps Juliana uit Den Haag en het 's-Hertogen- bosch' muziekcorps uit Den Bosch, 't Was een fleurig Schouwspel daar al die vlag gen en keurige uniformen te zien, naast de oranje blanje bléu vlag, werden veel rood-wit-Blauwe vlaggen meegedragen. Het hoofdbestuur droeg uitsluitend de rood-wit-blauwe vlag. De muziekcorpsen stelden zich op het gazon voor het bordes van het palels op, de afdeelingen welke in uniform waren eveneens, terwijl de niet-geuniformeerde afdeelingen terzijle van het bordes een plants vonden. De groep met den Prin selijken standaard, posteerde zich vlak voor het bordes. Bij het verschijnen van het Prinselijk paar op het bordes gevolgd door baro nesse Van Heemstra, jhr. Dedel en Jhr. Roell. gingen op een commando de vlag gen recht omhoog en neigden de vaan dels. Fanfares weerklonken gevolgd door het Wilhelmus, gespeeld door het Juliana corps uit Den Haag, welk lied door alle aanwezigen werd. meegezongen en helder opklonk tegen het eeuwenoude geboomte. Tot slot hief de voorzitter Joh. G. L. Berlott een „Lang leve de Prinses", „Lang leve de Prins" aan, dat door de duizen den kelen werd overgenomen en eindigde met, hoer a-geroep Hier.na begaf het dagelijksch bestuur van „De Princevlag" zich naar het bor des waar jhr. Dedel de heeren aan het Prinselijk paar voorstelde. De heer Ber lott hield vervolgens een toespraak tot de Vorstelijke personen waarin hij vreug de uitte over het voorrecht, dat het tweede gedeelte van het huwelijksge schenk van „De Princevlag" de prince vlag persoonlijk werd aanvaard. Het was ons een bijzondere eer, aldus spreker, als grootste en meest universeele oranje- organisatie in den lande, .toestemming te ontvangen bij uw huwelijk de standaards voor uw paleis en uw auto's te mogen aanbieden, een geschenk, zoo volkomen liggend in de lijn onzer vereeniging, die toch beoogt het bevorderen van het vlag gen. Konden ln Januari nog slechts de standaards voor Prinses Juliana worden overhandigd, thans zijn wij blijde het geschenk te kupnen completeeren en het zij ons vergund daar thans bij te voegen, het album, vervaardigd door het medelid den heer Dick Meester, bevattende de namen van de Princevlag-leden, die be halve aan het algemeen geschenk, ook tot dit bijzondere geschenk bijdroegen. Zich tot Prins Bernhard richtende merkte spreker oj* dat de samenvlech ting in diens standaard van de Heraldi sche motieven uit het wapen van het Huis van Oranje en die uit het wapen van het Huis van Lippe Biesterfeld, niet slechts zinnebeeldig is, wij weten al dus spreker dat het de uiting is van een zeer gelukkige werkelijkheid, waar over ons volk zich uitermate verheugt. Na deze rede klonk handgeklap en hoera-geroep, de tambours sloegen een roffel en onder het spelen van „Wien Ncerlands Bloed" §fng op het dak van het paleis de Prinselijke standaard in top. Hierna bood de heer Berlott het fraaie album aan. De Prirses en Prins stelden aan de aanbieders verschillende vragen, waarbij de heer Berlott vertelde, dat de stan daard gedragen werd door leden, welke zoo juist van de vierdaagsche te Nijme gen waren teruggekeerd. De Vorstelijke personen daalden daarop de treden van het bordes af en lieten de overige be stuursleden aan zich voorstellen, terwijl zij zich ook eenige oogenblikken met de deelnemers aan de Vierdaagscho- onder hielden Zoowel de Prinses als de Prins getuig den dat zij het geheel zeer décoratief en fleurig vonden. Zoodra het Prinselijk paar weer op het bordes, was teruggekeerd, klonken commando's en nam het défilé een aan vang, dat de Prinses en de Prins tot het einde volgden. De ramp van de „Flamingo". Het stoffelijk* overschot van zeven slachtoffers van het vergaan van de „Flamingo" te Den Haag aan gekomen. Met den Parijscjie trein, die te 16.29 Uur aan het station Hollandsche Spoor te Den Haag moet aankomen, is Zondag middag het stoffelijk overschot gearri veerd van de zeven slachtoffers van de ramp van de „Flamingo", die in Neder land ter aarde besteld of gecremeerd zullen worden. Achter den D-trein, die ruim twintig minuten te laat was, was een goéderen- wagon gekoppeld, welke te Brussel aan den trein was gehaakt en waarin de zeven kisten met de stoffelijke hulsels der slachtoffers stonden Terstond na het binnenkomen van den trein werd deze wagon afgekoppeld en weggerangeerd naar het goederenempla cement aan den achterkant vap het station, waai- zeven automobielen van de firma Innemee stonden te wachten om de kisten naar de rouwkamer dezer firma te vervoeren. Aan het station waren aanwezig de algemeene secretaris van de K.L.M. mr. L. H. Slotemaker, twee oom van den om het leven gekomen vliegtuigbestuurder Steensma en een van de heeren Innemee wiens firma met het vervoer van de slachtoffers Is belast. Slechts in tegenwoordigheid van de bovengenoemden en van eenige leden van het spoorwegpersoneel werden op het emplacement de zeven blanke eikenhou ten kisten uit den spoorwegwagon getild en in de lijkauto's gedragen. Het waren de kisten van de vijf leden van het K. L. M.-personeel, nl. van de bemanning de bestuurder Steensma, den tweeden bestuurder Geering, de stewardess mej. Van der Laan, den radio-telegrafist Van Lulekuize en den werktuigkundige Wap- peron, alsmede van de om het leven ge komen passagier den heer N Nathans en den Mexicaan Trillo. Op elk der kisten had de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena een krans laten leggen met een lint in de Belgische kleuren Bovendien lag op de kist van Steensma nog een krans van den Nederlandschen zaakgelastigde te Brussel jhr. Van Lennep, van het bestuur der Belgische Luchtvaart en van het Ne- derlandsche consulaat-generaal te Brus sel met de'Nederlandsche kleuren. Met korte tusschenpoozen reden de auto's met hun droeve last van het sta tionsemplacement weg naar de Hooi gracht, waar de kisten zujlen worden op gebaard totdat zij morgen worden over gebracht naar de plaatsen van bestem ming, waar de slachtoffers ter aarde worden besteld Slechts de kist met het stoffelijk over schot van den heer Nathans is heden avond per auto naar Amsterdam over gebracht, waar het is opgebaard in een tot chapelle ardente ingericht vertrek van het gebouw der internationale trans portarbeiders-federatie, van welke orga nisatie de heer Nathans adjunct secre taris-generaal was, om Dinsdag a.s. te Westerveld gecremeerd te worden. Ook het stoffelijk overschot van den heer Trillo zal te Westerveld gecremeerd worden, waarna de asch naar Amerika zal worden overgebracht. GEMENGD NIEUWS. De brand in de filmcabine te Helmond. Het derde slachtoffer overleden. Het ontzettende ongeluk» dat Vrijdag avond in eten (bioscoop „Alcazar" te Hel mond heeft plaats gehad, heeft thans een derde slachtoffer geëischt. In het St. An- thonius-ziekenhuis is het lö-jarig en niet het 12-jarig, zooals eerst werd gemeld meisje Van der Made uit Schiedam, na. voorzien te zijn van de laatste tLH. Sacre- menten, overleden, tengevolge van de zwa re brandwonden, welke zij had opgeloopen. Nader kunnen wij over de ramp nog heit volgende mededeelen: Toen de brand in de Cabine uitbrak, za gen de drie zich daarin bevindende perso nen zich den uitgang naar het balcon van den bioscoop waarschijnlijk door hevige vlammen versperd. De heer Tersteeg moet toen een wanhoopspoging hebben gedaan zijn logeetje te redden. Hy heeft het kind door een raampje van 26 bij 40 centimeter van de cabine op een plat dak geduwd, waar het kind met zware brandwonden overdekt en in zeer opgewonden toestand werd opgemerkt. Het meisje dreigde aan stalten te maken om van het dak te sprin gen, maar zy werd hierin verhinderd door «enige personen» die ijlings een ladder had den gehaald en het kind veilig naar bene den brachten, waarna het naar het zieken huis werd vervoerd. Haar toestand was evenwel hopeloos en het meisje is dan ook, zoöal gemeld, vanmorgen overleden. By het eerste blussci.meswerk hebben de heeren J Grabbeek an J. van Berlo zlth bijzonder onderscheiden. Zy waren het, die, nadat de" vlammen voor het grootste ge deelte gedoofd waren, de beide slachtoffers, den 60-jarigen heer Tolsteeg en de 27-ja. rig" mejuffrouw J. Tersteeg. uit de cabine baalden en naar buiten brachten. De heer Van Berlo heeft hiermede nog zyn pols ver stuikt. Het politie-onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft nog geen positief resul taat opgeleverd. Opgemerkt zy nog, dat d" dampen, welke de brandende celluloide ont wikkelde, de gevaarlijke nitro-cellulose- d amp en zijn. Als gevolg van de ontwikke ling van deze gassen, zijn de tweo oudst" slachtoffers waarschynlyk 'binnen weinig oogenblikken bewusteloos geraakt. Kostganger poogt weduwe van het leve" te berooven 56-jarige vrouw ernstig gewond. Dader meldt zich by de politie nan Zondagmiddag omstreeks half een heeft zich in een perceel aar. de Nieuwe Haven te den Haag een drama afgespeeld, waarbij een vrouw zeer ernstig gewond is. De 49-jarige grondwerker Van der M., die in genoemd perceel in de koat is bij de be woonster, de 56-jarige weduwe W., heeft na een woordenwisseling, waarby fiy zich zeer opwond, met een revolver op de vrouw geschoten. De weduwe W. werd daarby zeer ernstig gewond aan de linkerzijde van heb hoofd. Ten zeerste ontsteld over wat hy gedaan had, liep de dader het huis uit en de straat op. Zeer korten tyd later meld de hy zich by de politie in de Prinsestraat waar hy een relaas deed van wat er ge beurd was. Onmiddellijk stelde de politie een onderzoek in en werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Men vond de ge wonde vrouw» die er met haar hoofd wonde ernstig aan toe bleek te zyn. In bewuste - loozen. toestand werd zy naar het zieker- huis aan de Zuidwal vervoerd. Het schynt, dat die grondwerker, die als kostganger by de weduwe in huis woonde, voor de vrouw gevoelens koesterde, die door haar niet .beantwoord werden en dat hy in opgewonden toestand tot zyn daad is gekomen. De jwlitie stelt een onderzoek in en de dader zal ter beschikking van de jus titie gesteld worden. RADlO-PROGRAMMA's. Dinsdag 3 Augustus. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.— Reportage Jamboree en Orgelspel; 8.20 Gramoofoon; 10.— Morgenwijding; 10.15 Gewyde muziek (gr.); 10.30 Jetty Cantor's ensemble; (Om 11.— Huish. wen ken); 12.30 Gramofoon; 1.Jonny Kroon's Ensemble, soliste en gramofoon; 4.30 Kin derhalfuur; 5.Radiokinderkoorzang; 5.30 Edwin Walker's Tipica-orkest en Orgelspel: 7.— Jamboreeklanken; 7.40 Cembalo-voor dracht; 8.— Berichten ANP, Mededeelin- gen; 8.15 Het 's-Hertogenbosch' Muziek corps; 9.— Dialoog; 9.30 Kovacs Lajos' or kest en soliste; 10.30 Actualiteitsflitsen; 10.45 Gramofoon; 11.— Berichten ANP; Hierna tot 12.— De „Jumping Jacks". Hilversum II. 301 M. KRO-Uitzending: 8—9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gramoofon; 2.— Vrouwenuur; 3.Gramofoon; 4.KRO- Kamerorkest; 4>.45 Gramofoon; 5.KRO- orkest; 5.45 FeJicitatiebezoek; 6.— Gramo foon; 6.15 De KRO-Melodisten en solist; 7.J- Berichten* 7.15 Hippische causerie; 7.35 Sporthalfuur; 8.— Berichten ANP, Mededeelingeng 8.15 I£BO-koor en -orkest, gramofoon en declamatie; 10.— Reportage Wereldjamboree; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Report: ige Internationaal Katholiek Esperanto-Ckxngres; 11.1012 Gramofoon. Droitwich 1500 M.: 11.05 Dansmuziek (gr.); 11.35 Orgelspel; 12.05 Radiot»oneel; 12.50 Het North Pier Orkest; 1.30 Cricketreportage; 1.50 Het Wethmar-Trio; 2.20 Londensch Brandweer muziekcorps;. 2L50 Muzikale causerie (met gr.); 3.20 Jack Wilswn's kwintet; 3.50 Gra mofoon; 4.3(5 Het Hungaria Zigeuner-orkest 5.— Causerie „Pasteand Paper"; 5.20 Sportreportage; 5.40 CQa. Brill en zyn or kest; 6.20 Berichten; 6.45 Orgelspel; 7 20 Iiadiotooneel; 8.35 BBC-orkest; 9.20 Be richten; 9.40 Causerie over Amerika; 10 Cabaret-programma10.35 Het Bridgewa- ter-kwintet; 11.20 M. Winnick en zyn Band- 11.50^12.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en 10.36 Gramofoon; 12.20 0r- kestconcert en zang; 2.20 Gramofoon; 4.05 Zang; 4.20 Gevarieerd concert; 7.20 Zang; 7.85 Pianovoordracht; 7.50 Duetten; 8.35 Concert uit Ostende. Keulen 456 M.: 6.50 Militair orkest; 7.30 Het Bergische Landesorkest; 8.60 Westduitsche Kameror kest; 12.20 Fabrieksorkestconcert; 1.35 Om roep-Amusementsorkest van Miinchen; 4.20 Gevarieerd programma m.m.v. solisten, pianoduo en Erwin Steinbach's orkest; 6.05 Gramofoon; 7.10 Het Omroeporkest; 8.30 Omroeporkest; 9.20 Stedelyk orkest Osna- brück en soliste; 11.1012.20 Omroep- vrouwenkoor en -dansorkest. Iteiutschlandsender 1571 M.: 8.30 Gevarieerd concert; 9.20 R. Redde- mann's blaasorkest; 10.20 Bèrichten; 10.58 Pianoduetten; 11.05 'Weerbericht; 11.20- 12.20 Het Koningsberger Omroepkleinor- kets. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 2 Aug. Aanvoer in totaal 1811 stuks. Vette runderen 530, vette kalveren 180, nuchtere kalveren 5, schapen en lammeren 603, varkens 693. Pryzen per K.G.: Vette koeien le kw. 78,1 2e kw. 71, 3e kw. 54—64; Vette ossen lo kw. 74, 2e kw. 70, 3e kw. 54—64; Vette kalveren le kw. 1.05, 2e kw. 95, 3e kw. 75 —85; Varkerts (levend gewicht) le kw. 60, 2e kw. 59, 3e kw. 58; Schapen 5045—35, per stuk 28—23—18; Lammeren 62-57- 52, per stuk 181612. Vette koeien en ossen, aanvoer kleiner, handel lui,' pryzen als vorige week Dins dag, een prima koe nog 84, os tot 80 ct. Vette kalveren, aanvoer korter, handel kalm, pryzen duurder, prima kalf ging nog voor 1.15. Schapen en lammeren, aanvoer aanmerkelijk ruimer, handel vlug, prijs houdend. Varkens, aanvoer iets ruimer, handel redelyk, hoogere pryzen, een enkel exemplaar ging nog 1 cent boven notee ring. Er werden eenige partyen schapen voor export gekocht. Kaasmarkt Oudewater. 2 Aug. Aangevoerd 61 wagens, 2745 stuk3 wegende 13725 k.g. Prys le soort 23—25, 2e soort 2627, zwaardere tot 28. WISSELKOERSEN. 30 Juli. 2 Aug. Officieel. Londen 9.02% 9.027,, Berlijn 72.95 72.97 Parys 6.80 6.79% Brussel 30.51 30.51 Zwitserland 41.65 41.63% Kopenhagen 40.30 40.27% Stockholm 46.55 46.52% Oslo 45.95 45.30 New-York 1.81% 1.817,, Praag 6.34 6.33 Italië 8.40 Oostenr. bankpapier 34%, Prolongatie b, Part. disc. 7,* Daggeld Register- marken 40y*, Crediet Sperrmarken 16%, Effectensperrmarken 15%, Reismarken [53%, Bankpapier 46%. Vaste markt. Kalme handel, Phl lips willig. Unilevers hooger, b Ie", gingsmarkt prijshoudend, Amerito raat. De nieuwe week werd op de Amsterdam- sche effectenbeurs op bemoedigende wijze ingezet. De affaire was wel niet om zang rijk, doch in enkele fondsen soorten ging toch aardig wat om, zoodat de markt geen verlaten voorkomen had en daarbij bestond een uitgesproken vaste stemming. De bedrs t' i,onden was heden gesloten, zoodat da:.n an geen invloed kon uitgaan en ook ln ander opzicht hadden zich geen byzon- dere omstandigheden voorgedaan. Men meende de aangename tendens dan ook te moeten toeschrijven aan het vaste verloop van Wall street. De Amerikaansche shares waren om te beginnen goed gedisponeerd, doch gaven toch maar bescheiden omzetten te zien. Het meest ging nog om in Ana conda's en staalaandeelen, voornamelijk Republic Steels. De locale waarden lieten zich byna zonder uitzondering van den goe den kant kennen. De Philips-aandeelen, die tegen het einde van de afgeloopen week reeds een flinken spreng naar boven maak ten, zetten hun rijzing verder voort en kwamen opnieuw belangrijk hooger te liggen. Unilevers behaalden een koers winst van een paar procenten, aku's wa ren prijshoudend. Van de rubberfondsen gaven Amsterdam rubbers ruime omzetten te aanschouwen en daarby waren ze in de gelegenheid verscheidene procenten naar boven te loopen. Ook de minder courante soorten konden m?erendeels een goede koerswinst (behalen. De affaire in petroleumfondsen was nift groot. Koninklijken echter liepen een vier tal punten naar boven. Van de Amerikaan sohe soorten lagen Tidewaters vast in de markt. Voor suikerfondsen bestond slechts maltige belangstelling, doch dit kon nW beletten, dat Amsterdam Hava's eenige procenten avanceerden. De tabaksafdeeling was stil en weinig veranderd, Senembah s werden exslot dividend 7 procent gei teend. Op de scheepvaartafdeeling ontwik kelde zich wel eenige affaire en, daarbfl was de stemminggoed prijshoudend.j STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Aug. 1937. Ontheffing Winkelsluiting. .Jester en Wethouders brengen J is, dat zy op grond van artikel 9, 5e Juli 1934, S. lid der Winkelsluitingswet van 27 winkel- Maandag 2 s 160, gewijzigd bi) de wet 460, ontheffing van hebben verleend van ff™ met Zaterdag 6 Augustus 1937, tot üldairs U uur, uitsluitend voor het d,,rÏSen der Sociëteit „üns Genoe se te geven zomerfeest. De Goudsche Padvinders op de Wereld-Jamboree in Vogelenzang. Het Goudsche kamp heeft een Goudsch ^Goudsche Verkenners, die aan de jamboree deelnemen, maken het allen uit- Llnd Het Goudsche kamp, dat een ge- S, t vormt van het district Rotterdam, Sndt zich op het landgoed Woestdmn lij Vogelenzang, waar tevens het district )en Haag en het Ned. K.K. VerKenne,*- bniozün gevestigd. Deze drie contingen- Tbesteangin totaal uit ongeveer 3uuu verkenners. Het blijkt, dat de Gouwenaars Lnia werk hebhen geleverd, want ieder in dit subkamp we?* direct te vertellen waar Cauda op Woestduin ligt. Dat komt ook an hoofdzaak door de typische kamppoort, welke de jongens hebben gemaakt. Deze as eheel versierd met Goudsche pypen en schikbaar zyn gesteld door Goedewaagen s Pijpen en Aardewerkfabriek. Ook het kamp zelf ziet er welverzorgd en practasch ingericht uit. Het bestaat uit vyf 8-per- aoons patrouilletenten; in elke tent zyia «•hter maar zeven jongens ondergebracht. Voorts zü" twee leiderstenten, twee voor trokkeTS-shelters en een fouragetent opge slagen .alsmede vyf overdekte kampkeu kens waprin iedere patrouille afzonderlyk zijn'eigen potje klaarmaakt. Een groote vlaggen,ast met ra, waaraan de nataonale en Goudsche vlag zyn bevestigd, staat mad den in, het kamp. B(j het eerste kampvuur, waarby ruam 2500 padvinders tegenwoordig waren, lie ten de Gouwenaars eveneens van zich spre ken. Ken keurig uitgevoerde klompendans in origineele Volendamsche kleederdracht sloeg geweldig in onder de toeschouwers en verscheidene extra yels vielen den Goud- schen jongens ten deel. De centrale kamp leiding heeft besloten, dat de jongens met dezen klompendans ook voor de buitenland- sche gasten in het groote wiereldtheater zullen optreden. Zy zullen dan ongetwyfeld weer hun best doen den naam vaoa Gouda hoog te"houden. l)e wasch van 28000 Padvinders naar Gouda. Een onderneming op zichzelf. Zooals men weet wordt de geheele wasch van de deelnenaeis aan de Wereld-Jamboree in Gouda verzorgd. De Directie van de N.V. Goudsche Stoombleekery heeft op zich genomen te zorgen dat de vuile wasch van alle deelnemers op het terrein wordt inge nomen, naar Gouda wordt getransporteerd en daar in haar bedrijf en andere bedryven in korten tyd wordt gewasschen en weer keurig wordt terug bezorgd ter plaatse waar ze is ingenomen. Dat het een reus achtig werk is om de wasch van 28.000 padvinders op te knappen, laat zich den ken. Alleen het aannemen, de controle het Borteeren van het goed van deze, ver schillende talen sprekende jongelui, ver- eischt al eeia heele organisatie en arbeid, dan komt het transport door vice-versa autodiensten VogelenzangGouda, het wagschen, Sorteeren en afleveren zóó dat ieder freer zyn eigen goed krygt. Het is een ondérnepaing op zich zelf. Behalve de wasschen voor de deelnemers is er dap ook nog de wasch voor het groote restaurant, dat over een 3000—4000 stuks tafelgoed beschikt en dan de dienst gebouwen. De dagen voor den openingsdag viel er nog uietf veel te wasschen, maar toen kwa men de padvinders aan de wasschery-af< 'mg met hun zorgen van sokken stopi scheuren herstellen, die door prikkeldraad m hun kleeren waren veroorzaakt en zoo veel andere kleinigheden, maar de Directie van de Goudsche Stoombleekery wist daar °ok raad op en heeft de jongens zooveel hgt in haar vermogen was, geholpen. De ouders van de Goudsche padvinders, in Vogelenzang zyn en hun jongen* ®«n"pakje willen toezenden, kunnen zonder kosten daarvoor gebruik maken van den Mtodienst van de N.V. Goudsche Stoom- leekerij, indien zy de pakjes aan het kan- r Turfsingel bezorgen. De Directie zorgt er voor dat de auto's de pakjes meenemen fin dat deze in het kamp der Goudsche pad- Wielrijder gedood. Hedenmiddag is op den onbewaakten overweg in de tramlyn GoudaSchoonho ven opnieuw een ongeluk met doodelyken afloop gebeurd, ditmaal op den overweg in den weg GoudaStolwyk nabij' Stulwyker- sluis onder <ie gemeente Stolwyk. Uit de richting Stolwyk kwam de 59- jarige reiziger J. G. Bik, wonende in de De la Reylaan, in betrekking by de koffie- en theehandel van de firma J. C. Dorlas, per fiets aanryden, terwyl gelyktydig uit Schoonhoven naderde tramtrein 645, welke te 15.18 te Gouda moet arriveeern. De trein geeft op dit punt signalen. De wielryder schynt wel erg in den trein gehad te heb ben, doch te hebben willen probeeren nog voor den trein over den overweg te ryden. Iemand, die op eenigen afstand stond, heeft althans gezien, dat de man aantrapte.' De poging mislukte echter, want juist toen de betrokkene op den overweg was, kwam de trein aan, die hem greep en een dertigtal meters medesleurde, waarna het slachtoffer ter zy'de van de spoorbaan geworpen werd. Het bleek ,dat de man op slag dood was. Twee leden van het Roode Kruis waren toevallig in de buurt, doch hun hulp kon niet meer baten. Per auto van den G.G.D. het stoffelyk overschot naar het Van Iterson Ziekenhuis vervoerd. De fiet,s werd geheel in elkaar gedrukt. De trein kreeg zeven minuten vertraging. Sharpies: 1. Nideggen, J. C. van Tien- j hoven, den Haag. J Kleine scherpe vaartuigen: 1. Jaap, D W. .Voglezang-de Jong, Krimpen a. d. IJssel; Turfdana, W. H. Bellaart, Gouda; 3. Diana, W. Bonte, Gouda. (Geregistreerde N.N. 16 M2.: 1. Lemmet, H. Kortman, Oegstgeest; 2. Hilda III, W. E. van Schelven, Gouda; 3. Ame Viril?, H. vinders worden bezorgd. Dit is een vrien- óelykheid, die ouders en vrienden van (le teudsche padvinders zeker zullen waardee- ren. Brug over de Gouwe. De Rijkswaterstaat heeft het vervaardi gen, leveren en bfedryfsvaardig opstellen J^n een basculebrug over de Gouwe naby Douda in de nieuwe wegen van den Haag Rotterdam naar Utrecht en van een Wtóculebriig over de Trekvliet te Voorburg overeenkomst opgedragen aan de N.V. F- KI, derdyk 'Qos en Zoonen's werkplaatsen te Kin voor 161 Beroep uitgebracht Chr. Geref. Kerk. Als predikant by de Chr. Gereformeerde Kmeente i8 beroepen de heer H. Visser, c®aldaat te 's-Gravendeel. Examen D ui tech L.O. "«denmorgen slaagde te 's-Gravenhage °°r het examen Duitsch L.O. onze stad- Wnoot óe heer B. Swanenburg. VOETBAL. Om Zilvi O.N.A. III winnaar. Zondag is het tournooi om den Zilve- em ti'di te bioiwijk besloten. De eond- suyd ging tusschen O.N.A. 3 en. Moor- uieent 2. De rust ging in met blanken stand. Een kwartier voor het einde nam O.N.A. uit een stratschop de leiding. Zomerdroom, W. M.U.L.O.-examen. Voor het M.U.L.O.-diploma zyn geslaagd: A. v. d. Ben, S. Kuizinga, A. v. d. Nadort, N. Mul, K. Mollema, T. Sdhümagher, leer lingen van de Joh. Calvynschool, alhier. Afscheid C. W- J. Nateijl. Bijzondere onderscheiding. Namens het gemeentebestuur van 's-Gra venhage is aan onzen oud-stadgenoot den heer C. W. J. Natzyl, die 3 Augustus a.s. den gemeentedienst met pensioen verlaat, door den gemeentelyken inspecteur van het Onderwys, den heer W. P. Blokpoel, de plaquette van het gemeentebestuur uitge reikt. De heer Natzyl is van 1 Juni 1908 af in Den Haag werkzaam geweest; de laat ste jaren als hoofd der Openluchtschool „Leyenburg". Opbrengst collecte Vereeniging „Zorg". Ruim 260.—. Het bestuur der Ver. „Zorg" verzoekt ons te berichten, dat de Zaterdag 31 Juli gehouden collecte uitstekend is geslaagd, de totale opbrengst bedroeg 262.55. Uit mooie inzameling blykt wel, dat de juist een half bestaande werkinrichting al gemeen wordt gewaardeerd. De op denzelfden dag in Lekkerkerk ten bate van de Goudsche werkinrichting ge- .houden collecte bracht mede ruim 60.— op. Het bestuur dankt de ingezetenen van Gouda en Lekkerkerk, die haar (hun) mede werking hebben verleend ten zéérste. Do Goudsche Ambachtsschool. Excursie. Dezer dagen maakten de leerlingen der afd. meubelmaktn van de Goudsche Am bachtsschool een excursie naar Utrecht. Eerst werd een bezoek gebracht aan de meubelfabriek U.M.S. In dit groote be-lryf kon het geheele fabricatiepvoces der meu belen gevolgd worden. Des middags werd het museum „Boschbeheer" bezichtigd waar het materiaal voor onze meubelen in al zyn hoedanigheden kon worden bewonderd. Examen gezel-meubelmaker. Te Utrecht zyn geslaagd voor het examen gezel-meubelmaker de heeren P. Schouten en C. Bakker, alhier. Zy ontvin gen hun opleiding van den heer H. Kamps Internationaal ZanRcóncoui s. Tydens de bloesemperiode 1938 in de Betuwe zal, ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan van Tiel's Mannenkoor, in de stad Tial een Internationaal Concours voor Vrouwen-, Mannen- en Gemengde Ko ren worden georganiseerd. Behalve deelna me aan dit concours zullen de vereenigin- gen gelegenheid hebben de fraaie Betuwe in oogenschouw te nemen. De bedoeling is het concours over eenige Zaterdagen, Hemelvaartsdag en 2e Pink sterdag te verdeelen. De heer Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris der Koningin in Gelderland heeft het Eere-voorzitterschap, en onze oud-stadgenoot de heer N. F. Cambier van Nooten, Burgemeester van Tiel het voorzit terschap van het te vormen eere-comité aanvaard. Secretaris is C. D. Feyten te Tiel tot wien vereenigingen zich reeds nu om in lichtingen kunnen wenden. Zeilwedstrijden op de plas „Elfhoeven". De Goudsche Watersportvereeniging „Elfhoeven" hield gisteren op de Reeuwyk- sche Plassen nationale zeilwedstryden, die een vlot en geanimeerd verloop hadden. De deelnemers konden slechts van eer. matigen wind profiteeren. Vooral de^ ochtend zat het hun in dit opzicht niet ^nede. In de klasse geregistreerde vergr.. B.M.'s ging het er om of de wisselprys, reeds tweemaal achtereen gewonnen dnor W. van Sdhelven, definitief in diens bezit zou komen. Des morgens slaagde hy er in gis eerste de eindstreep te passeeren, doch des middags had H. Kortman uit Oegstgeest een aan- merkelyken voorsprong, zoodat deze voor een jaar den beker verwierf. De uitslagen zijn als volgt: Groote scherpe vaartuigen: 1 B. van Leeuwen, Gouda; 2. Blauwvoet, W. Jonge- neel, Gouda. Tjotters: 1. Stern, C. PrinB, Gouda. de Kok, Gouda; 4. Steenland, Gouda. Niet-geregistreerde N.N. 16 M2.: 1. Kemphaan, C. J. v. d. Hoorn, Gouda; 2. Ve- dute, P. H. Woerlee, Gouda; 3. Onrust, G. J. Bouwman, Gouda. B.M.'s: 1. Nellie, D. van Vliet, Gouda; 2. Amaco, P. Rietveld, Krimpen a. d. IJssel; 3. Dalijo, W. Voglenzang-de Jong, Krimpen a. d. IJssel; 4. Ibis, A. van Duin Jr., Krim pen a. d. IJssel: 5. Hilda II, N. H. van Schelven Jr., Gouda. Poliitie-nieuwB.» De politie heeft twee minderjarige jon gens uit 's-Hertogenbosch aangehouden. De knapen zyn naar huis teruggebracht. Voorts is een inwoner aangehouden, die achttien gulden boete betalen of zes dagen hedhtenis ondergaan moest. De betrokkene heeft de boete betaald. Tweehonderd kinderen naar Katwijk aan Zee. Met G-V.IL VI Vandaag zijn bijna tweehonderd jongen-, en mebjes, leerlingen van openbare en bij zondere scholeh, voor een vijfdaagse!, ver- blij'f naar het kamp te Katwijk aan Zee van het Goudsch Vacantie-Kinderfeest ver trokken. Met de kinderen waren hedenmor gen vele ouders en familieleden op de Markt bijeengekomen, vanwaar om half ne gen met zes groote autobussen het vertrek geschiedde. Hierbij waren ook aanwezig burgemeester en mevr. Gaurlandt, die dei. hoofdleider, den heer D. Duilemond, leiders en leidsters en de jeugd goede reis en veel plezier wenschten. Een der kinderen bood mevr. Gaarlandt bloemen aan. A.s. Zaterdag komt het gezelschap naar huis terug. Het wordt omstreeks 2 uur op de Markt verwacht. ATHjLETIEK. Turnkring Gouda en Omstreken. De laatste competltiedag. Zaterdag en Zondag hield de Turn kring Gouda en Omstreken zijn derde en laatste competitiedag op het G.S.V.-ter- rein to Gouda, waarvan de resultaten zoowel als de belangstelling bevredigend Moorurc-cht weerde zich danig en tracht genoeihd kunnen worden. De uitslagen van de derde competitie dag zij ja: Dames: Hoogspringen: l, A. v. d. Zaan, Excel sior, Gouda, 1.25 M.; 2. en 3. J. v. Wijk en A. Hartkamp, belden D.O.S., Schoon hoven, 1.15 M. Balwerpen: 1. en 2. J. v. Wijk, D.O.S., Schoonhoven, A. v. d. Zaan, Excelsior, Gouda, beiden 17.91 M.; 3. J. Huysman, Excelsior, 15.98 M. 100 meter hardloopen: 1. J. v. Wijk. D. 0.5., Schoonhoven, 14.5 sec.; 2. A. Hart kamp, D.O.SSchoonhoven, 14.6 sec 3. J. Huysman, Excelsior, Gouda, 15.6 sec. Adlspirant meisjes: Hoogspringen: 1. T Baas, Excelsior, Gouda, 1.15 M.; 2. J Huysman, Excelsior, 1.U) M. Balwerpen: 1. J. v. Welzenis, Excelsior, Gouda, 18.69 M.; 2. T. Baas, Excelsior, 80 meter hardloopen: l. J. v. Welzenis, Excelsior, Gouda, 11.8 sec.; 2. T. Baas, Excelsior, 12.1 sec. Hejeren: Speerwerpen: 1. J. Oskam, T.H.O.R., Gouderak, 36.65 M.; 2. J. Stoute, Veloci- tas, Gouda, 33.45 M.; 3. P. M. Beyen, T.H. O.R., Gouderak, 32.95 M.; 4. C. Luynen- burg, Excelsior, Gouda, 30.48 M. Verspringen: 1. P. M. Beyen, T.H.O.R., Gouderak, 5.76 M.; 2. C. Luynenburg, Ex celsior, Gouda, 5.60 M.; 3. B. Vis, T.H.O.R. Gouderak, 5.55 M.; 4. J. Brandse, Excel sior, Gouda, 5.44 M. 800 meter hardloopen: l. J. Wlltenburg. Excelsior, Gouda, 2 min. 17.4 sec.; 2. O. de Groot, Veloeitas, Gouda, 2.17.9; 3. J. Brahdse, Excelsior, Gouda, 2.18.4; 4. J. v. 0. heuvel, Excelsior, 2.20. gelijk te maken wat niet gelukte. Daarentegen doelpuntte O.N.A. nogmaals Vérder werd niet gescoord, zoodat de Gouwenaars met 2—o wonnen. Hierdoor kwam O.N.A. definitief in het bezit van den Zilveren Bal. Om den derden en vierden prijs speel den O.N.A. 6 en Gouderak 2. O.N.A. won met 31. Na afloop heeft de voorzitter van Stol wijk met een toepasselijk woord de prij zen aan de aanvoerders uitgereikt. Gouda op tournooi. Gouda heeft ingeschreven voor het tournooi van Neptunus te Rotterdam om den Gevleugelden Bal, dat op 15 Augus tus begint. Gouda heeft geloot tegen Filninieuws. Bioscoopvoorstellingen in de Schouwburg-Bioscoop tijdens het Kermiö-Tuinfeest. De Schouwburg-Bioscoop welke hedenavond nog vertoont „Swing Times" met Fred Astaire en Ginger Rogers, zal gedurende de kermisdagen, in de tuinen van de Soc. „Ons Genoegen", een geheel nieuw pro gramma brengen. Dinsdag, Woensdag ey Donderdag zal men zich kostelijk kunnen amuseeren met de operettefilm „Zijn groote kans" na^t Oanailla Hom en Hans Söhnker en de bui tengewone geestige film „Ruggles dient twee heeren", een van de beste Engelsche films die tot nog toe z(j\a vertoond. De film „Zyn groote J'kans" ,werd ge mankt naar het volksstuk van Alfred Möl- ler en Hans Lorenz. Met Hans Sohnker en de mooie Camilla Hom treden in deze rol prent op Hansi Niese, Walter Steinbach, Hubert v. Meyerink en vele anderen. In „Ruggles dient twee heeren" worden de hoofdrollen gespeeld door Charles Laughton, Mary Boland.en Charlie Ruggles. Vrijdag a.s. staat op het programma „Hofkonzert" jnet Martha Eggerth en Jo- j han Heesters. Men raadplege verder de betreffende ad- vertentie. Volksgaarkeuken. In Juli zijn in de Volksgaarkeuken in de zaal genuttigd 837 en afgehaald 312 por ties .totaal 1149 porties. Scheepvaart door de Mallegatsluis. Vorige maand zyn door de Mallegatsluis geschut 1822 schepen met een inhoud van f 125092 M3. Voorts passeerde 1 houtvlot, uitmakende 3 lagen hout. j Examen Coatumière. Bij de verleden -week in den Haag gchou- den examen voor costumière zij'n geslaagd de volgende dames: Truus Engelhard, Nel- ly Hoogwaarde, Annie Sóholten, Truus v. d. Voorden, alle leerlingen van het Zuster- j huis, Oosthaven. Gift voor de Zending. I Ds. Elzenga, Ned. Hervormd predikant, haeft voor de Zending een gift van 175 ontvangen. AGENDA. Tuin Soc. „Ons Genoegen" tot en met Za- j terdag Lunapark. Thaiia-Theater tot en met Donderdag 5 Aug. Big Broadcast 1937 (Hallo hier Amerika). Woensdag 4 Aug. 2 uur ma- ^tinée Alleen op de wereld. Schouwburg-Bioscoop Swing Time. Vanaf Dinsdag twee hoofdfilms „Zijn groote kans" en .Ruggles dient twee heeren". j Réunie-Bioscoop „De weg naar Glorie" en „Het geheimzinnige eiland". Woensdag middag „De Jonge Graaf" met Anny Ondra. UIT PEN OMTREK. GOUDBRAK. Oranjevereeniging. In de plaats van den heer S. Hailing die had bedankt, is tot bestuurslid van de Oranjevereeniging gekozen de heer Jac. van Rooyen. STOLWIJK. Tot tijdelijk opzichter benoemd. Tot tijdelijk opzichter van de Krimpe- nerwaard is benoemd de heer L. Koot Wz., alhier. WIELRENNEN. Aan wegwedstrijd deelgenomen. In de Zondag verreden „Ronde van Etten" bezette de Goudsche renner Th. Peek bij de professionals en onafhanke- lijken de veertiende plaats LAA'I STB BERICHTEN. J ongens: Hoogspringen: 1. en 2. D. Brouwer en A. Poot, beiden Veloeitas, Gouda, 1.40 M. 3. A. v. Hoff, Excelsior, Gouda, 1.30 M. Balwerpen: 1. M. J. Bakker, Veloeitas, Gouda, 27.5 M.: 2. A. v. Hoff, Excelsior, Gouda: 25.71 M.; 3. A. Poot, Veloeitas, Gouda, 24.94 M. 80 meter hardloopen: 1. A. v. Hoff, Ex celsior, Gouda, 11.6 sec.; 2. J. Lok, Velo eitas, Gouda, 11.7 sec.; 3. M. J. Bakker en A. Poot, beiden Veloeitas, Gouda, 11.8 sec. As. Zondagmorgen 10 uur zullen deelnemers aan de drie kringen wedstrijd Den Haag, Dordrecht, Gouda, die op 15 Augustus te Dordrecht zal plaats heb ben, nog éénmaal bijeenkomen, waarna dan de offieieele groep zal worden, sa mengesteld en (fc noodige gegevens zal worden verstrekt. ZWEMMEN. Om de nationale titels. Rie Mastenbroek geklopt. Zaterdag en Zondag zijn te Wilder- vank de wedstrijden gehouden om de nationale kampioenschappen. W. Geer- lings van. Het Y vestigde op de 1500 M. borstcrawl een nieuw record door den afstand te zwemmen in 21 min 36 sec. (oud record De Man 22 min,. 12.1 sec.). De groote verrassing was, dat op de 100 M. borstcrawl dames de titelhoudster en Olympische kampioene Rie Mastenbroek door de jeugdige Rotterdamsche Rie van Veen werd geklopt. t De kampioenschappen werdpn als volgt behaald: ïoo meter borstcrawl heeren: 1. K. Ho ving (R.Z.C.) 1 min. 13/5 sec I 100 meter borstcrawl dames: R. van Veen (R.D.Z.) 1 min. 9 sec. Schoonspringen dames: G. de Hooge (R.D.Z.) 75.12 punten. 100 meter rugslag heeren: J. C. Schef- fer (D.J.K.) l min. 131/5 sec. 100 meter rugslag dames: N. Senff (A.D.Z.) 1 min. 18 sec. 100 meter schoolslag heeren: H. Smlts- huysen (A.Z. 1870) 2 min. 534/5 sec 200 meter schoolslag dames: J. Waal- berg (A.D.Z.) 3 min. 6 sec. 400 meter borstcrawl heeren D. van der Kuil (S.Z.C.) 5 min. 212/5 sec. 400 meter borstcrawl dames: C. Wag ner (Het IJ) 6 minuten. Schoonspringen heeren: W Schatens (A.Z. 1870) 114.52 punten. 4 x 200 meter borstcrawl estafette hee ren: Het IJ 10 min. 16 sec 4 x 100 meter borstcrawl estafette da mes: R.D.Z. 4 min. 481/5 sec. 1500 meter borstcrawl heerenW Geer- lings (Het IJ) 21 min. 36 sec. Helène Cals te Rimini It.) overleden. Zaterdag is te Bimini (Italië), waar zii tot het ondergaan va» een rustkuur met v. cantie vertoefde, in den leeftijd van 36 jaar overleden, de bekende Nederlandsche zangeres Helene Treep-Cals. Helène Cals is te Amsterdam geboren ZB genoot haar opleiding aan het conset- vatorium aldaar. De zangeres was zeer po pulair als soliste by dc A.VJI.O. en trad ook in 't buitenland, laatstelyk in Duitsch land, als Opera-zangeres op. Zy was hoofdleerares voor solozang aan het conservatorium te Utrecht. Naar wy nader vernemen, heeft de ter aardebestelling ncden te Rimini plaats ge had. Viermoejendhedenoonferentie in October te Londen.' Besprekingen over nieuw Locarno. LONDEN, 2 Aug. (A.N.P.) De diploma- tieke correspondent van de Daily Tele- graph verneemt, dat Chamberlain hoopt, een byeenkoiyst der Locarno-mogendheden Groot Brittanje, Frankrijk,, Duitschland en Italië te Londen in October a.s. tob stand te kunnen brengen. Eden. die in de zen in nauwe samenwerking met den mi nister-president optreedt, is reeds bezig met het nagaan der houding der Duitsche regeering en het is mogelijk, dat hy later, een bezoek aan Rome zal brengen. Men looft, dat de premier dit bezoek voorstelt in het persoonlijke schrijven, dat hy de vorige week aan Mussolini heeft gericht. Naar de diplomatieke correspondent ver der aanneemt, heeft Chamberlain het kabi net er van in kennis gesteld, dat naar zijn meening de moeilijkheden: in Europa het best geregeld kunnen worden door het slui ten van een viermogendhedenpact op de basis van het oude Locamopact. Men hoept dat Von NeuratW en Ciano voor de voor gestelde conferentie naar Londen zullen De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken zou echter niet kunnen komen zonder dat een regeling is getroffen voov de erkenning der Italiaansche souverein; teit in Oost Afrika. Chamberlain zou wen- schen, dat deze kwestie volledig wordt op gehelderd in' het najaar, teneinde een be langrijke hinderpaal op den weg naar een kalmeering in Eairopa weg te nemen. Prins Bernhard naar de zeilwedstrij den op het IJsselmeer. MUIDEN, 2 Augustus. Vanmorgen is Z.K.H. Priios Bernhard vergezeld van zyn adjudant, Jhr. Roell, in de jachthaven te Muiden aangekomen. By het zien van de:i (Prins ging in de jachthaven een gyuich op. De Prin3 is aan boord van de ,Tromp van den heer Dudok van Heel uitgevaren naar de zeilwedstrijden van de Hollandweek op het IJsselmeer. Omstreeks half v(jf keert Prins Bernhard terug. Verwachting: Zwakke tot matige meest noordelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran dering. enz. doet het al

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2