ft® Hevige SNIJWOND IN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8000 ex. 76e Jaargang No. 19496 Zaterdag 14 Augustus 1937 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen MTREK. De Electriciteitstarieven in Nederland. Brieven uit de Hofstad. 1 OVEN. BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Waarom langer pijn verdiiran 'I illeen bestemd voor >erenbedTijf willen boerderij willen inlichten over de r op dit gebied te ouwer van rijpe er- d iets nieuws uit Verband mei KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 eer AKKER’S „Geen goud zoo goed” OnevertroHen bij brand- en snU wonden Ook ongeëvenaard als wriiïmiddel btf Rheumatlek, spit en pijnlijke spiere» J. DE MOL ZOON, Kleermakers. wy in contingent MMMIIL TBR INIABB s groot-verbrulkerstarleven en de tarieven den grond. lorna. fgenotnen door den Politieambtenaren, Molen, alhier. weer ver- Boek- ing Laat U bij. WILLEM SCHULD pedicuren.' Gedipl. Practipedint sinda 1929. Wydstraat 19, Gouda. Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daaj lureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd 1 Een delegatie uit den Kon. Ned. Middenstandsbond wijst den Minister van Economische Zaken op den nadeeligen invloed op het Nederlandsche bedrijfsleven. De Lichtfabrieken ook in Gouda belastingkantoor. soiiede Boe r de plaataii ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie TeJe/ Interne. 2745. Postrekening 48400. andelt uitvoerig ld moeten Worden xrffecring (geheel aan de inrichting en(, kelder enz.. In m de technische in- i.l. verlichting, wa- verwarming, be- rinslag enz., alle- ral den nieuwbakken leenltfk de noodige ven. Beide deeltjes d nut zijn, daar zij e van onwetendheid n proeft, dat in dit aring aan het woord rer als den bewoner nog heel wat heeft ven met Burgemeester en Wethouders ol Gedeputeerde Staten zijn dan ook ten eenen male onmogelijk, omdat deze als niet deskundig, geen wetenschappelijke discussie toelaten en het bovendien niet der overheid waardig achten, over deze, naar hunne meening uitsluitend aan hun bevoegdheid onderworpen, beslissingen kritiek van derden aan te hooren en zich hiertegen te rechtvaardigen. Op deze wijze is in Nederland de uiter mate groote verwarring op tarlevenge- bied ontstaan omtrent de prijsstelling van één enkel artikel, waarbij vanzelf sprekend het eigenbelang der overheid niet vergeten werd, die in de subjectieve, oncontroleerbare prijsbepaling tevens het eenvoudige en doeltreffende middel be zat. om iedereen omtrent hare zelfkosten in het ongewisse te laten, zoodat elk be toog om redelijke vaststelling der prijzen wel moest afstuiten op de onmogelijk heid van objectieve bepaling van den kostprijs voor ieder afzonderlijk geval. Alleen, wanneer met eigen opwekking gedreigd werd, ging de overheid met hare prijsnoteering als een transigee- rend koopman zoover naar beneden, dat meestal de zelfopwekking geen voldoen de baten meer zou afwerpen en dus de grootverbruiker voor het overheidsbedrijf behouden bleef. Om met dezen uitzon derlijken prijs het algemeene prijsniveau niet te behoeven .aan te tasten, werden condities opgesteld omtrent jaargarantie, avond- of dag-gebruik, maximum, enz. voor elk speciaal geval, met het motief, om eiken grootverbruiker een speciaal en dikwijls zeer laag tarief te kunnen geven, terwijl de kleinverbruiker, geen enkel machtsmiddel bezittend, in het al gemeene openbare plaatselijke tarief moest blijven berusten, ook al was hem zijn prijsnotatie volkomen onbegrijpelijk. Wanneer dan nog verder de speciale grootverbrulkerstarleven als min of meer of geheel vertrouwtlijk worden voorge steld dan is de controle op de rationali teit der in concurrentie met de eigen op wekking verkregen tarieven tegenover elkander en de openbare kleinverbrui kerstarieven volslagen onmogelijk en dus de machtspositie gehandhaafd Kloosferbalsem, die in met kinderen telkens Na een doekje met dezen c, tigen balsem op mijn vingt gedaan, hield het bloeden en de hevige wond was tot m(ji bazing in 24 uur geheel gehet. totaal genese*." - „Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk m(j b(j 't brood snijden een flinke Jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den J1‘ mijn.huisgezin van pas komt, geneeskrach- ger te hebben .1 dadelijk op jn ver teld en B. D. te Gr. 4 M st. PotlSBl MM si» SB/aet - J-- -- MOCCLXXXVn. Beweging in het economische leven Zij, die het weten kunnen, vertellen dat er beweging komt in het economis- he leven Met name in de havenplaatsen moet dit duidelijk aargden dag komen. In de resi dentie bespeurt men er nog niet veel val;; hier zal de eventueele verbetering achter aan komen, gelyk de daling inderdaad ook veel later intrad. Pas als de hoogere win sten zyn uitgekeerd, zal men het hier in de beurzen kunnen merken. De actie, die elders al is ingezet om te trachten meer werk aan den winkel te bren gen, heeft ook in deze stad weerklank ge vonden. Maar de situatie is hier zóóveel anders, dat daarvan niet veel te verwachten is. Tn September zal men wat ophef en drukte gaan maken om het publiek er toe te brengen weer werk te laten verrichten. De reclame ervoor is al in elkaar gezet, maar veel verder dan wat muziek en strooi biljetten kan het hier njet komen. Alles wat men wil is maar eventjes een ver schuiving teweeg brengen in de bestedings- wijze van het geld. Wie nu in een vlaag van sociale saamhoorigheid wat werk laat verrichten, zal dit toch weer op wat an ders moeten verhalen. Het meest merk waardig wordt dit gedemonstreerd door het gemeentebestuur zelf, die vy'ftig mille toe gezegd heeft voor meer werk aan de ge- meentegebouwen. pat haalt niets uit. want het werk zou te eeniger tijd toch gedaan 1 ervoor wordt uit de beurzen der belastingbetalers ge haald. Men heeft bijvoorbeeld pas de hon denbelasting met 8 gulden verhoogd! en Dezer dagen Is een delegatie lit het Hoofdbestuur van den Kon. Ned Mid denstandsbond op audiëntie geweest bij den Minister van Economische Zaken en eenige urgente wenschen te bepleiten. Zoo is den Minister de noodzakelijkheid onder het oog gebracht van verlaging van bedrijlslasten, waarbij gepleit werd voor een soepele toepassing der contln- genteering van den invoer, een geleide lijke hefiing der landbouwcrlsismaatre- gelen en een spoedige verlaging van cri sisheffingen, inzonderheid die op rund- vleesch. welke laatste geen reden van bestaan meer heeft. Ook bracht de delegatie de urgentie van een wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel ter sprake, waarbij zij wees op de Inmiddels gewijzigde omstandig heden. welke de oorspronkelijke bezwa ren van het Departement, naar mag wor den aangenomen, goeddeels hebben op geheven. Onder overhandiging van de door het 34ste Nationaal Mlddenstandscongres te Zwolle aangenomen resolutie en het des betreffende prae-advles werd den Minis ter voorts verzocht zijn bijzondere aan dacht te willen wijden aan den nadee- llgen invloed, welke de tariefpolitiek van vele electrlclteitsbedrljven op het Neder landsche bedrijfsleven heeft. Op het hierbedoelde prae-advles van Ir. Haga willen wij hier nog eens de aan dacht vestigen. Ir Haga heeft daarin ge wezen op de groote verwarring die er bestaat door de verschillende soorten van bepalingen, die er ten aanzien van de stropmleveringscontracten bestaan. Overal zijn groote tegenstellingen in een en hetzelfde district en de klachten wor den steeds menlgvuldiger en dringender Wanneer men trouw was gebleven aan het oorspronkelijk beginsel, dat bij de 'oprichting van electriciteitsbedrijven voorop stond, dan zou in een bepaalde groote stad het kKh. beneden de 2 cent aan lederen inwoner geleverd kunnen worden. De prae-advlseur beschrijft dan het beginsel, volgens hetwelk electrlsche stroom in de centrales wordt opgewekt en berekent den kostprijs daarvan. Wa ren de centrales meer gemoderniseerd, dan zou de kostprijs nog lager kunnen liggen, doch door groote winstonttrekking is er geen geld voor snelle modernlsee- ring. De prijs beneden 2 cent per kWh is hier en daar reeds bereikt In de gevallen, dat verschillende overheidsdistrlbutiebe- drijven hun stroom aan een ander op- wekkingsbedrlj t verkoopen of bij leverin- gen aan verschillende groot-verbruikers. Bij de wijze waarop de prijzen voor klein- en grootverbruikers vastgesteld worden, volgt men geheel andere nor men dan in den particulieren handel ge bruikelijk is Daar is het uitgangspunt: tostprijs af fabriek. Ook in het feit, dat in vele steden nachtstroom wordt verkocht voor ij ct„ evenals in twee provincies, ziet Ir. Haga zijn stelling, dat voor 2 cent geleverd kan worden, bevestigd. Vervolgens wordt in het prae-advles de geschiedenis der electriciteitstarieven behandeld ..Het gebruiken van de steeds groeiende winsten der bedrijven (ook die der gas fabrieken) voor dekking der andere, met Woote kracht aanzwellende gemeente- asten, maakte het onderlinge verband ^er e^ctficiteltsbedrijven geheel onmo- £e al ontstond ook in gedeeltelijke navolging van het buitenland hier een vereeniging van directeuren, wier taak ot nu toe mfter heeft bestaan in het HET MA ASSTATION IN ROTTERDAM GAAT VERDWIJNEN. Een tweede spoorbrug over de rivier. Toen indertijd' na een ernstige verzakking de spoorbaan van Rotterdam naar Gouda voor een gedeelte een zeer kostbare ver sterking onderging, is het baanvak Nieu- werkerk(Rotterdam blijven liggen. Om 2 redenen, waarvan de voornaamste was een uitschakeling van dat baanvak, althans voor het personenverkeer, door de concen tratie daarvan aan het station D.P. De ceintuurbaan zou dan meer noordelijk een kortere verbinding krijgen met de spoor baan naar Gouda. Om deze reden kon de versterking van het genoemde baanvak uit blijven, omdat het niet zoo slecht is, Jet het ook voor het goederenverkeer groote risico’s zou opleveren. Deze voorloopige overwegingen hebben in oen laiatsten tijd een vaderen vorm aange nomen niet alleen, maa gaan thans in de richtipg van algeheel? opheffing van het Maasstation, dat aan de Rotterdamsche stadsontwikkelingspl mnen zoo leelyk den weg staat. Zooals gezegd, moet er dan een nieuw stuk spoorbaan worder gemaakt, dat de ceintuurbaan in Rotterdam meer noordelijk in verbinding brengt met de IJjn naar Gou da ter hoogte van Nieuwerkerk, zoodat de treinei» zonder omweger, aan de D.P. kun nen komen, wat te gema< kei ijk'' t <m dat een verlegging var de Ceintuurbaan naar het westen is losgelaten. Dit zou toch het traject RotterdamGouda vanif het station D.P. al te veel hebben verlengd. Doch bij de spoorwegen 's ook nog een ander plan den laatsten tijd sterk naar voren gekomen, namelijk, dat tot het bou wen van een tweede spoorbrug over de Maas ten oosten van de stad in aanslui ting eveneens op de ceintuurbaan, Een seinhuis in deze buurt, dat eigenlijk herbouwd moest worden, zal thans nog en. kei worden gereipareerd met het oog op de ze plannen. Wel een bewijs, dat ze re’ds zeer vasten vorm hebben aangenomen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat het Maasstation ook als goederenstation binnen afzienbaren tijd zal vervallen, zoo dat dan heel het spoorbedrijf op den rech ter Maasoever op het emplacement D.P. wordt geconcentreerd. weer, dat het lijke, hooge tarieven voor de reeds tot --stand gekomen toepassingen, de speciale groot-verbruikerstarleven en de tarieven moeten worden en het geld voor nieuwe toepassingen, die vanzelf- sprekend met meer moeite en dus tegen 1 lagere prijzen worden verkregen, het vol- 1 Het geval is curieus genoeg om het te vertellen. Langs de Sportlaan, de laan, die van het 'sportterrein Houtrust naar Kijk duin leidt, ligt een fietspad, dat aanvanke lijk in beide richtingen bereden mocht wor den. Alzoo moest dit met borden worden aangegeven. Men greep er één uit de tach tig: het ronde bord met xooden rand en in het midden een fiets er op. Die greep was echter fout, want dit bord beduidt- Alle verkeer toegestaa^ behalve fietsers. Welis waar werd het pail dus gesloten voor de fietsers, maar tevens geopend voor auto’s motoren, paarden, enz. Hoewel in, de kranten on die fout werd gewezen en zelfs de A.N.T.B. er de aan dacht op vestigde, blijven de borden er staan. De politie wil klaarblijkelijk haar fout niet bekennen. Eenigszins humoristisch is het, dat aan deze laan o.a. woont.de hoofdcommissaris van politie, die dus dagelijks de borden kan gadeslaan. Zoy hij ook de tachtig borden niet kennen? Het geval typeert wel de verwarring, die er bestaat en die voor de auto-bestuurders noodlottig kan worden. Misschien moeten wii hier ook eerst door dén chaos heen om tot de orde te komen. Inmddels wordt ook "de versiering aan de straten er ook niet fraaier op. Misschien was eenstraatcommissie niet onge- wenscht om het vraagstuk eens te bestu- C deeren. HAGENAAR. Maar welk een moeite het den deskun digen van de overheidsbedrijven kost, hunne afnemers de rationaliteit van de irratdonalitet te verklaren, is in de verste verte niet te begrooten. Reclames op ta rieven worden na maandenlang stilzwij gen meestal na aanmaning beant woord met een nieuw tariefvoorstel, ter wijl op de motieven van. de aanvrage om herziening geen contra-betoog plaats vindt. Besprekingen met de deskundigen be palen zich bijna steeds tot vergelijkingen met tarieven van anderen, die dan meestal andere mérites hebben en dus anders beoordeeld moeten worden, of tot vergelijkingen met tarieven in andere gewesten, welke vergelijkingen natuurlijk blijken om de een of andere reden mank te gaan Nooit wordt hierbij afgedaald tot de kern der zaak. n.l. den kostprijs van het overheidsbedrijf zelf, en steeds is het gunstigste resultaat een nieuw voorstel, waarvan de goedkeuring aan de overheid wordt verzocht. In hoeverre dan tariefsverlaging volgt, hangt af van de deskundigheid van den aanvrager, zijn machtspositie een eigen bedrijf te kunnen stichten, het advies van den Directeur van het openbare be drijf hieromtrent aan zijne overheid en ten slotte van de beslissing dezer laatste instantie. I Het gevolg van een en ander is. dat door het aanhouden van de oorspronke- gende algemeene beeld is ontstaan: a. de lichtverbruiker betaalt het meest: b. de kleinkrachtverbruiker betaalt minder, zij het nog veel; c. de grootverbruiker betaalt iets meer dan. evenveel als of iets minder dan zijn eigen krachtsopwekking gekost zou heb ben: d. de verwarmlngsstroomverbruiker be taalt minder dan a. en b. met het mo tief, dat de verwarmlngsstroom zijn spe ciale lage waarde bezit; e. de nachtstroomverbrulker, die dezen stroom voor waterverwarming gebruikt, is er het voordeeligst aan toe: f de huishoudstroom boven het nor male lichtverbruik kost ook weinig en de prijs wordt berekend volgens een aan- moediglngstarief om‘meer dan het nor male lichtkwantum te gebruiken. Plaatselijk zijn verschillende variaties mogelijk, doch alle hebben dit met elkaar gemeen, dat zij niet het minste verband hebben met den zelfkostprijs van het bedrijf, waarover de sluier der onbekend heid ondoordringbaar blijft neergelaten.” Wat de kostprijs betreft: door verkeer de politiek der overheid om de afschrij vingen te beperken door groote winst- onttrekkingen varieert in de groote ste den de kostprijs tusschen 3.3 en 5 cent, terwijl bij voldoende afschrijvingen deze tusschen 1 en 2 cent gelegen zou hebben. Doch waar moet de ©verheid het geld vandaan halen als de bedrijven deze groote winsten niet meer leveren? Zullen dan geen nieuwe directe belas tingen worden Ingevoerd? En hebben wij in wezen clan niets anders dan een ver schuiving van belasting bereikt? Ir. Haga zegt hiervan allereerst, dat thans de belasting op de bedrijven ge heel willekeurig verdeeld wordt over de ingezetenen en voornamelijk drukt op handel en industrie, in plaats dat deze laatste wordt bevorderd, (bezwaren van „bedrijfsbelastingen” en indirecte belas tingen). Doch daarnaast zal goedkoope opwek king van gas en electriciteit ten voor- deele van handel en Industrie kunnen worden aangewend. Nieuwe toepassingen zullen tot stand komen en activiteit zal weer hoofdzaak in het leven worden. A Wat Ir. Haga hier in algemeenen zin heeft betoogd, geldt ook voor Gouda Ook hier is sinds Jaren van de Lichtfabrieken een belastingkantoor gemaakt, inplaats van een industrieele onderneming, die haar tarieven stelt op de basis van den kostprijs. Dit is een systeem dat vooral in deze tijden' fnuikend is voor handel en industrie, die onder de lasten gebukt gaan. men kan de hoogere opbrengst nu aan verf op de gemeentegetbouwen smeren. Het is het oude cirkeltje, waarin draaien en nu wil men het publek weer eens iets nieuws voor de oogen laten draai en alsof er dan iets bijzonders gebeurt. Van eenige bestrijding der werkloosheid is hier geen sprake, want wat 'men met de ééne hand geeft, ontneemt men wel elders met de andere. Zoolang niet van buiten-af meer geld in dèn Haag wordt binner.gebracht, is er hier geen verbetering te verkrijgen- En dat be geerde geld zal nog niet spoedig komen. Misschien in het volgend jaar als de divi denden zyn uitbetaaldi en... zijn meege vallen. Slechts heel geleidelijk zal er dan weer werk ontstaan en misschien vermin dert de werkloosheid daardoor eenigermate Er zyn op het oogenblik nog 22.000 werk- loozen en armlastigen en het ziet er naar uit, dat er een deel, een groot deel van zal blijven. Trouwens, dit heeft men al jaren kunnen voorzien als heeft men er geen maatregelen tegen willen nemen, dat zich hier arbeidskrachten van elders vestigden, terwijl daaraan geen behojfte bestond. Overigens nogmaals de visieusc kringloop tan den fiscus, de meer geld opeischt, daar door de hoeveelheid werk, dat de burgerV kan laten verrichten, vermindert enz. enz. Het met ophef aangekondigde propa gandaplan voor de meer-werk-actie is niet anders dan reclame van het gemeente-be stuur om zyn ijver te demonstreeren, maar het heeft geen basis en geen doel. Het zal tot niets kunnen leiden al zal men straks met veel ophef van resultaten spreken. Wat men dan echter niet ziet, is al het geen nagelaten wordt. Den Haag heeft gelaten af te wachten tot de resultaten der economische opleving in klinkende munt zijn gearriveerd. Wanneer daardoor de belastingopbrengst stijgt, dient de belasting geleidelijk verlaagd te worde'i Misschien krabbelen wij op die wyze terug naar een betere verhouding. Het is aardig om muziekale wandelingei door de stad te houden en reclame-papieren uit te deelen, maar als middel tot economische opbloei zijn ze niet bijster geschikt. Pour la galerie is het aardig en misschien succesvol, m pour la patrie heeft het niets te beduiden Het autonjbewijs. Mer zegt, dat zjj, die thans examen wil len doen om een auto-rijbewys te verkrij gen niet minder dan 80 verschillende weg merken” moeten kennen. Tot die hoogt’ s het aantal borden en teekens al gestegen. Natuurlijk wordt het er niet duidelijker p vooral niet omdat de verschillen te klein zijn. Trouwens, een grappig geval demon streert wel, dat de politie er zelf ock geen raad meer mee weet. 60ID8CHE (1)1 KAM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 15 regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den pry's. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van s handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. onderling uitwisselen van technische ge- Keyens en In het vormen van een een heidsfront naar bulten, dan dat zij zich jot taak gesteld heeft, de unificatie van oneven, beheer en Administratie te be vorderen De oorzaak is we~“ J-‘ -- leitelljke beheer uitgeoefend wordt door oe ontechnische politieke organen en aeze in hun egocentrische alleenheer- schappij hun hoogste belang zochten en Dieven vinden. Besprekingen over tarie- Turfmarkt 75 - Gouda - Tel. 2900. i. d. IJSSEL. jfdakte. eslaagcj voor het heer F. J Gou-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 1