fw De Reeuwijksche en Sluip wij ksche Plassen DUIZENDEN 'DRUKKERIJ BRINKMAN— De Vlootrevue nadert. Wat er te Harenkarspel Vreeselijke uren van Utrechtsch echtpaar. I gebeurde. REEUWIJKSCHE PLASSEN VERHOOGT DAT GENOT Dr. A. SCHEYGROND HET AANGEWEZEN ADRES VOOR ALLE DRUKWERKEN PRIMA UITVOERING VLUG GOEDKOOP A. BRINKMAN ZOON TELEFOON 2745 OPGERICHT 1791 De Blik, letten! Maatregelen van orde. Drie nachten op den Mont Blanc. Het zal op het Buiten IJ een prachtig schouwspel worden. Op Zaterdag 28 Augustus as zal het nationale huwelijksgeschenk, t.w. het motorjacht „Plet Hein" <ian het Prin selijk Paar worden aangeboden. In net zeer heugelijke feit, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard dan eigenaren van een jacht zullen zijn geworden, vonden 4&^fl8inkHöctY^jjojijl§n^ederlandscbe Watersportvereenigingen aanleiding het MttWêP WThët" orgttfiisëéïfett vah' een 'revue van zeil- en motorjachten. De groote kring van beoefenaren der watersport wenscht de eerste te zijn, die het Prinselijk Paar op het water welkom heet en het een grootsche hulde bereidt. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zullen honderden jachten op het Buiten IJ bijeenliggen en zal deze vloot met zijn enthousiaste opvarenden en versierd met chiizenden vlaggen en wimpels een aan blik opleveren, die zijn weerga nog niet had. Bij jachten evenwel zal het niet blijven, want reeds nu worden in Am sterdam en elders booten besproken, welke gevuld zullen worden met- toe schouwers, die de ontvangst en de revue wenschen mede te maken. Het spreekt vanzelf dat strenge maat regelen van orde zijn genomen Het ge heel zal staan onder toezicht van de rijkspolitie, wier aanwijzingen door alle deelnemers zullen moeten worden opge volgd Orde-commissarissen der K.V.N. W.V. zullen de politie bijstaan Op het Buiten IJ is de geheele kom van Durgerdam en de zijde van het vaar water langs den steenen strekdam daar tegenover gereserveerd voor de zeil- en motorjachten Op 300 meter afstand ten noorden van den strekdam zal een rij van piketten worden geplaatst. Langs deze lijn zullen linies van Jachten wor den gelegd, te beginnen bij het admi raalschip naast den vuurtoren van het Buiten IJ, tot het z.g blauwe hoofd, de uitspringende hoek, die aan de westzijde de kom van Durgerdam afsluit. Geen deel van-een jacht mag naar het zuiden deze lijn overschrijden Hiertegenover, langs den strekdam zal een enkele rij worden gelegd. Alle schepen zullen voor één anker komen te liggen, zoodat zij alle met den kop op den wind liggen. Het is de bedoeling de jachten zooveel mogelijk vereenigingsgewijze bijeen te leggen. Verschillende watersportvereenigingen elders in den lande, voor wiet leden het om den verren afstand te bezwaarlijk is de reis naar het Buiten IJ te onder nemen, vatten het plan op een boot ten behoevp hunner leden te huren. Deze booten, uitsluitend ten dienste van leden van bekende watersportvereenigingen en varende onder de vereenigingsvlag, zul len in de westelijke helft van de kom van Durgerdam komen te liggen. Andere booten met toeschouwers ver krijgen ligplaats aan beide zijden van- het vaarwater bewesten het blauwe hoofd en tot op ruim 300 meter van de sluis. Een vaargeul blijft dus over, waardoor het Prinselijk jacht zijn zegetocht zal volbrengen en waardoor tevens de bin nenvaart kan. worden onderhouden. Het Jacht zal driemaal langs de vloot varen, zoodat ieder gelegenheid zal hebben het te bewonderen en het Prinselijk Paar te Jyn nte* n i I JoBtedsj^gjcT»-bekend,vö^naaklsy daUodg „Piet Hein" om 4 uu^naua. van Muiden zal vertrekken, dat de overdracht op zee zal plaats vinden en dat het te 4.45 ver wacht kan worden aan den vuurtoren. Te ongeveer 6.15 zal het aankomen aan de Oranjesluizen, daar schutten, Waarop op het Binnen IJ de begroeting zal vol gen van de roeiers en kanovaarders, die met hun booten het water aldaar zullen bevolken. Deze vaartuigen mogen zich niet in het grootscheeps vaarwater op houden en zullen ten noorden en ten zuiden van de twee ter plaatse liggende rijen tonnen en bakens moeten blijven. De jachten, die wenschen deel te ne men aan de revue en dit uit de richting Amsterdam komen, zullen om 3 uur ge schut moeten zijn Na 4.15 mogen geen jachten' of booten meer rondvaren en moet ieder zijn plaats hebben gevonden. Bij het ontbinden van de renue, het geen een aanvang neemt zoodra de „Piet Hein" in de sluis zal zijn aangekomen, zullen de jachten en booten, die vertrek ken richting IJsselmeer hun ligplaats mogen verlaten en in oostelijke richting opvaren. De schepen, die naar dc Oran jesluizen bestemd zijn, moeten blijven liggen. Op aanwijzing van de politie zul len de westelijke schepen het eerst mo gen vertrekken Niemand mag echter gaan voor zijn westelijke buurman zal, zijn vertrokken. Van West naar oost wordt dus de revue ontbonden. Alle aanwezige jachten moeten worden gepav.oiseerd, uitgezonderd de vaartuigen waarvoor dit onmogelijk is, dit pavoisee- ren behoort te geschieden met de vlag gen en wimpels van het internationaal vastgestelde vlaggenstelsel. Andere vlag gen behooren tot het pavoiseeren niet te worden gebruikt In top van den groo- ten mast moet de clubvlag der vereeni- ■ging, waartoe men behoort, worden ge- heschen. Daarboven waait aan den stok de nationale vlag. Extra aantrekkelijk zal het schouwspel worden, wanneer men boven de nationale vlag een lange oranje wimpel bevestigt, die zoo lang is dat hij in hangenden toestand het water bereikt. Bovendien behoort ieder jacht op den achtersteven een nationale vlag te voe ren, waarmede wordt gesalueerd wan neer het Prinselijk Paai' aan boord der „Piet Hein" zal voorbijvaren. Tenslotte zij er op gewezen, dat in schrijfformulieren voor de revue ver krijgbaar zijn aan het Centraal Bureau voor Watersport der Koninkl. Verbonden' Nederlandsche Watersport Vereenigingen N.Z. Voorburgwal 104 te Amsterdam. BUJTHNLANBSC'Fl NIEUWS. ENGELAND. Noodweer boven Londen. Boven Londen is gistermorgen een zwa^r onweer losgebarsten. Een wolkbreukachtige regen nmakte van de laaggelegen straten snelstroomende rivieren. Het verkeer on dervond veel vertraging, verschillende wa terleidingen sprongen. Op vele plaatsen is het plaveisel opgewoeld. DUITSCHLAND. Vliegtuig te Hannover neergestort. Acht dooden Boven het vliegveld te Hannover is gister middag een Dutsch vliegtuig neergestort en in brand geraakt. De acht inzittenden •nen om het leven. HET VERRE OOSTEN De toestand in Sjanghai. Pogingen tot onderhandelingen. Een in de bladen te Tokio gepubliceerd telegram uit Sjanghai meldt, dat de vloot- attachc bij' de Japansche ambassade in China, schout bij" nacht Honda, gistermid dag om zes uur verklaard heeft, dat hij des middags om twee uur een b°zoek heeft gebracht aan Kawagoe, den Japanschen ambassadeur en hem verzocht heeft po gingen te doen «Mn te komen tot een vreed zame regeling van eten toestand. In dezelf de verklaring wordt medegedeeld, dat kon- da later een bezoek heeft gebracht aan een niet nader genoemden Chineeschen leider wien hij verzocht heeft de Chineesche regeering in kennis te stellen van Japan's wensch om te komen tot een vreedzame regeling. Uit dit alles blijkt, zoo gaat de verklaring verder, hoezeer Japan voortdu rend wenscht tot een vreedzame regeling te geraken, hetgeen echter van Chin-eschen kapt volkomen genegeerd wordt. Toen Ho - da terugkeerde van zijn onderhoud met bo^pMoelden Chineeschen leider, aldus d(ft$nifrter^{t&vtesieilmrtnd Wj,id»ti''iden Chiwaesche troefjert fttetx ren 'éWTfttotfftftete-'Ofli vier uur begonnen waren te vuren, waarbij zij de brug vernielden. De Japansche landings troepen beantwoordden dit vuur. De verklaring eindigt met op te merken dat de Ghineezeft de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de verstoril ig van vrede en rust. in Sjanghai. - X Prins en Prins Chichi bu verlaten Nederland. Groote belangstelling aan het station. Na een verblijf van ongeveer twee we ken 'hebben gisteravond Prins Chichi bu, de 'broer van den Japanschen keizer en zijn echtgenoote ons land verlaten. Met den trein van 20.56 uur -van het Hollansche spoorwegstation te 's-Gravenhage is het hooge gezelschap naar Zwitserland ver trokken om daar in Grindelwald eenigen tijd door te brengen. De Japansche gezant te 's-Graivenfiage, Z. Exc. Kazue Kuwajima en den gezant schapssecretaris I. Yamaguchi hebben den JPrins en Prinses tot Antwerpen vergezeld. Op het perron waren aanwezig de groot officier van H.M. de Koningin R. A. Baron van Hardenbroek tot Hardenjbroek, freule Schimmelpennick van der Oye, hofdame 3fan H.M. de Koningin, de ter beschikking van de Prinses was' gesteld tijdens haar verblijf in Nederland en kapitein-luitenant ter zee K. W. P. Doorman, die aan den Prins was toegevoegd. Voort waren er de waarnemend hoofdcommissaris van politie, de heer P. Kramer, alle leden van de Ja- pansche legatie alsmede verscheidene Ja- pansche functionarissen, in de residentie 1 woonachtig. t Even voordat het uur van vertrek aan gebroken was, begaven de vorstelijke gasten met hun gezelschap zich in den voor hen gereserveerden wagon en op oostersche wijze brachten de Japansche aanwezigen een afscheidsgroet. Altijd practisch. Dat is het portret van mijn braven man. Links daarvan hangt onze huwelijks akte, rechts onze akte van scheiding! Ziek veulen geslacht en het vleesch verkocht. Para-Typhusbacillen in het vleesch vergiftigde menschen. In de dorpstragedie te Harenkarspel en rondom Warmenhuizen is j&ids Donderdag avond plotseling een wendiwg gekomen, die veel ,dat totj nu toe in een duisternis gehuld bh J ."Sen ^tiür varTHrt Volk Het Is niet ieders werk, bergtochten te maken. Dat heeft het jonge Utrechteche echtpaar P moeten ondervinden, toen het na met de tandradbaan 2500 meter de Brévent te zijn opgeklommen aan het dwalen ging en vervolgens drie nachten en twee dagen op het kolossale bergmas- sief van de Mont Bla-nc ronddoolde voor- dat het ter elfder ure gered w^rd. was verdwenen, te trachten in een pik- donkeren nacht en zonder zoorzien te zijn van klimijzers, pickels en bergtou- wen, ons een weg naar het dal te banen langs onbekende wegen en gevaarlijke steilten. Er bleef dus niets anders over, dan op een tamelijk droge plek te overnachte? .overnachten" een tamelijk opti- woo»d y/>or,£et*een wij ln komen, bleek daaruit, dat het opgezonden vleesch besmet was met Para-Typhusbacil- len. Daarmee kwam dus vast te staan, dat hier inderdaad sprake was van vleeschver- giftiging. Het merkwaardige was echter, dat dit rund vleesch was goedgekeurd, zoodat men eerst vermoedde, dat het vleesch na de keuring ondeugdelijk geworden was. Echter ,al spoedig kwam er klaarheid in deze duistere zaak. Immers heel geleidelijk kwam vast te staan, dat slager vén D. in den loop der vorige week een jong veulen had gekocht van den veehouder v. I. uit Noordscharwoude. Deze veehouder had van zy'n veearts de mededeeling gekregen dat het jonge dier niet in orde was en dat het 't beste was dat V. het veulen maar zoo spoedig mogelijk Verkocht. Daarna heeft V. het dier voor een zacht prijsje aan sla ger van D. verkocht. Slager van D. heefjt het jonge dier naar zijn noodslachtplaats getransporteerd en het daar snel geslacht. Hj>ewel hij wist, dat het dier niet in orde was en dat het waar schijnlijk aan darmontsteking leed, dacht hij na de slachting dat de ziekte minder beteekende, dan het Aanvankelijk leek, om dat de darmen na de slachting niet dade lijk zwart werden, hetgeen anders steeds gebeurde met adn de*e kwaal lijdende die ren. van D. liet toen het vleesch van het veu len keuren door den keurmeester U. Wester uit Schagen, aan wiénj hy echter verzuimde mede te deelen, dat het beest waarschijnlijk ziek was. De heer W|ester die als een accuraat keurmeester bekend staat keur de het vleesch dan ook niet op bacterieën, maar voorzag het na een normale keuring van een vierkanten stempel, hetgeen beteekent, dat dit vleesch voor versprei ding en verkoop over het geheele land ge schikt was. Zou het vleesch niet geheel in orde zijn geweest, maar nog wel goed zijn voor onmiddellijk gebruik, dan had het voorzien moeten zyn van een rond keur stempel. Bacillen van het zieke veulenvteesch kwamen op het gezonde rundvleesch. Nadat wy van bovenstaande feiten had den kennis genomen, zyn wy opnieuw bij slager van D. op bezoek geweest. De man, die den geheelen nacht was verhoord en die nu een middagdutje deed, was terstond be reid om ons nogmaals te woord te staan. En terwijl zich groepjes menschen voor den winkel verzamelden, gaf slager van D. ons het volgende relaas: Zaterdag voor een week werd ik bij V. geroepen, die mij zeide, dat ik een nood- slachting moest doen van een veulen, dat niet goed meer was. ,,'t Was weer het oude liedje", z<jide hy en daaruit maakte ik op, dat het dier aan darmontsteking leed. Ik heb het toen geslacht en het laten keuren door Wester en toen heb ik slager van D. erkend het ronduit en volmondig de fout bagaan om niet te vertellen, dat het dier waarschijnlijk ziek was. Immers, de darmen werden niet zwart. Wat is hiervan het gevolg geweest? Pfet veulen is snel geslacht, daarna gekeurd en toen, Zaterdagavond, in de ijskast geuaatt, waar ook het andere vleesch l'ag. En nu neemt men- aan, dat dit paardenvleésch, waarop de bacillen zich reeds bevonden, het andere goedgekeurde en inderdaad ge zonde vleesch heeft besmet en dat daar door zooveel menschen zijn ziek geworden! Niet door uitsluitend het gebruik van het paardenvleesch, maar ook het nuttigen van het besmette rundvleesch uit de ijskast werd dus oorzaak van deze dorpstragedie. Want op den drukken kermiszaterdag was de geheele ijskast leeggekocht en „Jan en alleman hadden er van gegeten"... Ik ben er kapot van en ik ,kao myn zaak wel sluiten, aldus de slager. Ik weet, dat mijn vrouw en kinderen geruïneerd zyn en ik voel, dat men van alle kanten op mij loskomt en mij met den vinger aanwijst ah de eenigi schuldige... Zoo sprak de man, die sinds Woensdag lichamelijk hard achteruit was gegaan en totaal op was. De Rijksveearts geschorst. Behalve slager van D. ondervindt thans ook de nyksveearts de gevolgen van zijn tekortkoming. De rijksveearts U. Wester te Schagen, de keurmeester, die het veulen vleesch van slager van D. heeft gekeurd en van een vierkant merk voorzien, is door den burgemeester van Oudkarspel, den heer A. J. Wijnveldt, voor onbepaaldên tijd ge schorst. Van dez? schorsing is mededeeling gedaan aan de afdeeling Noord-Holland boven het IJ van het Staatstoezicht op de Voiksge- Icomst hen bere: tuur, dat provinciaal blad had gestaan, te doen. Wij waren Zondagmorgen om zeven uur op weg gegaan, aldus begon de heer P. zijn geschiedenis. Wij wilden de Bré vent op, een top van het Mont Blanc- massief, die ongeveer 2500 meter hoog is. Wij hadden brood meegenomen voor ons twaalf uurtje en waren in luchtig zomer - toilet gekleed, en aldus volkomen on voorbereid op een bergtocht. Ik was voor zien van spijkerschoenen en een berg stok, mijn vrouw 'had niets anders dan een dun jurkje. WK gingen met het elee- trische baantje orthoog en waren om acht uur op den top. Toen hebben wij met ons tweeën wat door de sneeuw ge dwaald. waarbij wij ons geen rekenschap ervan gaven, dat wij op gevaarlijk ter rein waren. Tegen een uur of twee dach ten, wij eraan weer terug te gaan naar het kabelbaantje, maar wij merkten, dat wij beland waren op een sneeuwveld, dat in de zomermaanden onbegaanbaar was wegens het groote gevaar van sneeuw- lawines. Natuurlijk waren wij ons, toen wij daar zoo vreedzaam wandelden, geenszins bewust van het gevaar, dat wij liepen. j Maar plotseling gleed mijn vrouw zeventig meter naar berieden en haar val werd gebroken door een rotsblok. Dit was het begin van een serie allerminst prettige avonturen. Ik ging haar halen en duwde haar achterwaarts loopende i weer naar de plaats waar wij vandaan kwamen. Vijf, zes maal, was ik er bijna in geslaagd ons punt van uitgang weer te bereiken, maar telkens zakte ik, wan- neer ik enkele meters van onze vroegere standplaats verwijderd was, weer naar beneden. Mijn vrouw was toen angstig 1 geworden voor sneeuwvelden en wilde, toen het ons eindelijk gelukt was, vasten 'voet te verkrijgen, niet meer langs dien weg terug. Ik heb toen geprobeerd een pad te vinden over de rotsblokken, maar ik merkte al spoedig, dat ik den weg was kwijtgeraakt. Terugweg afgesneden. inmiddelè was het geen twee uur, maar zeven uur geworden en ik voorzag de mogelijkheid, dat het ons niet meer zou gelukken, nog voor den nacht viel, thuis te komen. Het was buitengesloten om) wanneer de zon eenmaal achter de besneeuwde toppen van het bergmasslef n jmidda# g Leidsch stiufent bij «bergtocht ip van •rd. verongelukt. In een gletscherspleet i gestort. In de Fransche Alpen, by Chamonix, is de heer F. Le Cbsquino de Bussy, 23 jaar oud en student te Leiden, oudste zoon van den heer O. L. Le Cosquino de Bu3sy, di recteur der N.V. Drukkery en Uitgeverij J. H. de Bussy te Amsterdam, by een val in I den glijden, maar bovendien streek, toen de zon verdwenen was, een ijzige koude i over den bergrug, zoodat wij tusschcn twee rotsblokken gezeten, waar het ta- melijk droog was, alle moeite hadden I elkaar warm te houden 1 Den volgenden dag slaagde het echt- paar er ook niet ln de terugweg te vin den. I Nergens zagen wij, zoo vertelde de heer P. verder, eem herkenningsteeken, waar- 1 naar wij onze schreden zouden kunnen richten en door de krampachtige kllm- partijen, waren vooral de kleeren van mijn vrouw totaal aan flarden gescheurd. Zij hingen als draden aan haar lichaam! Bovendien kwelde een steeds sterker wordende dorst, die wij niet konden les- schen, ook al schepten wij telkens han denvol sneeuw. Dien nacht en ook de volgende bracht het echtpaar door in een smalle ruimte, waarin zij hun lichamen konden uit- strekken. Aangezien het was gaan rege nen was de situatie, waarin zij verkeer- den, zeer onaangenaam. Zij trachtten de schier overweldigende koude te verdrij- .ven door beurtelings op de hurken te gaan zitten en zoo dicht bij elkaar te blijven, dat zij wederzij dsch hunne lichaamswarmte konden voelen. Zoo brak de morgen van den derden dag aan. Wij poogden, zoo vertelde de heer P. verder, door luid roepen de aandacht te trekken van gidsen, die naar wij veronderstelden, v/el zouden zijn uitgezonden om ons te moeken. Maar de wanden v$n de bergen weerkaatsten alleen ontelbare malen onze eigen stemmen, die in de wijde ruimte weerklonken. Wij konden nauwe lijks meer voortgaan en hadden tal van wonden aan gelaat cn handen, gekerfde voeten, dorst en honger, j Toen zagen zij heel in de verte pet huigje van de electrische tandrandbaan. Op hun geroep kwpm er een mannetje aan, die zich ontpopte als een gids, die belegde broodjes en cognac in een rug- 1 zak meevoerde Toen was het ergsté leed geleden en zij werden verbonden, men vere<*haffp hun kleeren en dat was wei ™ndig, want zij zagen ér niet meer toou- baar uit. Na enkele dagen van rust en goede verpleging was al, het leed en -de door gestane angst vergeten. een gletscherspleet ernstig gewond en aan de gevcljVten van zyn verwondingen weldra overleden. De heer Le Cosquino Je Bussy was in gezelschap van den heer Van der Moer te Leiden. De heer De Bussy was gistermorgen vroeg met zyn vriend vertrokken voor de moeilijke "bestijging van den „Dent du Re- quin". Die bestyging was goed volbracht en de twee jongelui keerden niar Chamonix terug, toen zij by het passeeren van den gletscher genaamd „L'envers du Plan" op de helling boven de Rimay eensklaps uit gleden en in een 15 meter diepe spleet stortten. De heer Van der Meer kwam er met en kele lichte kneuzingen af en kan uit de kloof kruipen, maar de heer De Bussy, die zwaar gewond was, was niet in staat zien te bewegen. Vijf Italiaansche Alpinisen, die dezelfde bestyging hadden gedaan en -mr beneden kwamen, brachten hulp. Twee Run ner daalden zoo snel mogelijk, verder om laag om den wachter van de berghut van Je „Dequin" te waarschuwen, terwyl de drie anderen zich belastten met de zorg voor den gewonde, die zy op hun schouders namen. Helaas overleed de heer Le Cosquino de Bussy vóór met het chalet had bereikt. Het lyk van den ongelukkigen jongeman zal heden door egn karavaan van gidsen naar Chamonix worden omlaag gebracht. bezoeken elk jaar de en brengen daar uren vol genot door. door U te laten voorlichten door het uit stekend beoordeelde fraai uitgevoerde werkje door DERDE herziene druk; geïllustreerd met 44 afbeeldingen naar foto'« en penteeke- ningen, benevens 2 duidelijke KAARTEN van het plassengebied. Verkrijgbaar in eiken boekhandel en bij de Uitgevers A. BRINKMAN ZOON Markt 31 GOUDA. PL K01 Ziellier nog een drietal aardige costuums voor fietstochten. No. 4 een broekrok met knoopen, de twee anderen zijn beide jupe culotte. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid d«r Redactte.) De Goutlsche kermis. Beleefd verzoek ik U opname van het volgende in Uw courant. By voorbaat hier voor vriendelijk dank. Door middel van een artikeltje van een „Oud-Gouwenaar", voorkomende in het blad van Zaterdag j.l. wordt een warm ple:- ■ivoor de wederinvoering van, nt de „echte oud-Holland- scheGoudsche kermis''. Met weemoed.in het hart vermeldt hy o.a. dat destijds dit ver maarde volksfeest 's morgens klokke zes nur door de stadhuisklok „plechtig" werd ingeluid. Hy vindt, dat Gouda een saai stadje is geworden, denkt aan, zijn belas- tingbiljet aan een gemeentekas, die het aardige buitenkansje, dat anders de ker mis oplevert, thans ontbeert, enz. Ten slotte iB de geachte schrijver van meening, 'de tolk te zijn van hit overeroote( deoi van het Got'dsche publiek, wanneer hij zoo hoog van den toren blaast om weder te ge ratel tot herstel van de vermaarde Goud- sche ïêrmistraditie en al wat daarmede verband houdt. De motieven, welke hebben gegolden voor het afschaffen van de kermis zijn ons voldoende bekend1. Onnoodig wordt het dan ook geoordeeld, deze hier aan te roeren. Ook de financieele zijde, speciaal t.a.v. de schatkist dezer stad moge worden verswe gen, Tenslotte zal het „overjrroote deel van Gouda's ingezetenen" toch zijn cyns heb- hert te betalen, zij" het dan in den vorm van kermisbezoek. Neen, ik wil trachten aan te toonen, dat wat eena zoo vermaard was, de belangstel ling van de zjjde van het publiek grooten ded» heeft verloren. Ongetwijfeld zal onze ..Oude Gouwenaar" in de afgeloopen dagen wel meerdere malen het „pretpark" heb- MI'NAtTirt Ki hem daarbij niet heb ben ontgaan, dat over het algemeen het bezoek aan dit surrogaat kermisvermaak niet overweldigend genoemd kan worden, in tegenstelling met de drukte op de oude kermis. Wellicht zal inzender aanvoeren: «Ae werkloosheid is in casu de oorzaak" ik geloof het niet. Veeteer moeten wij mi. naar andere oorzaken zoeken. Eén van de< te oorzaken ligt volgens my in het feit, dat de mentaliteit van een groot deel van het publiek (en vooral by de jongere m schen is dit waar te nemen) t.a.v. het be zoek aan de kermis, dermate is gewijzigd, dat ingezien wordt, de kermis heel goed te kunnen missen. Dat het ten eenemale ón- zinnig is, het so«ms zuur verdiende arbei.ls loon, aan zeer betrekkelijk vermaak te ver morsen. By velen treden thans andere, betere, nuttiger dingen naar voren: sport, genieten van de natuur, naar zee, bosch en hei, enz. Men ziet in, dat de exploitanten van de diverse „spullen" er op uit zyn hen zoo gauw mogelyk van het geld te ontdoen, van het geld, waarmede heel wat meer go- noten kan worden» Wat mij betreft, verdwijnt evenals de kermis op de Markt ook het Lunapark. Zou ik namens een klein gedeelte van het Goudsche publiek gesproken nebben? EEN JONG GOUWENAAR. RADIÖpROGRAMMA'9. Zondag 15 Augustus. Hilversum I, 1875 M. 8.55 VARA, 10.— VPRO, 12.— AVRO, 5.— VARA. 8.— AVRO. 8.55 Gramofoon; 9.Postduivennieuws; 9.05 Tuinbouwpraaije; 9.30 Gramofoon; 10.- Ned. Herv. Kerkdienst; 11.30 Voor de kin deren; 11.45 Gramofoon; «12.— Orgelspel; 12.10 Filmpraatje; 12.35 Omroeporkest; 1.15 „Het schilderij van de maand"; 1.3g Ver volg concert; 2.— Sportreportage; 2.30 Utrechtsche Mannenzangvereen. „Aurora"; 3.Residentie-Orkest en soliste; 4.30 Sportreportage; 5.Gem. Arbeiders Zang- vereeniging ,jHet Roode Koor" en Gramo foon; 6.Sportuitzending; 6.15 Sport nieuws AN'P; 6.20 Gramofoon; 7.— Decla matie; 7.20 „Tusschen 7 en 8"; gevarieerd programma; 8.Berichten ANP; Mededee- lingen; 8.15 Residentieorkest en soliste; 9.15 Radio-Journaal; 9.30 Omroeporkest eb de „Song Singers"; 1112 Berichten ANP, hierna AVRO-dansmu?iek. Hilversum II. 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NC RV. 12.15 KRO, 5.— NCRV, 7.45—11 KRO. 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gramofoon; 9.50 Geref. Kerkdienst. Na afloop gewijde mu ziek (gr.pl.); 12.115 KRO-Orkest; Van 1— 1.20 Boekbespreking; 2.R.K. Harmonie orkest „St. Gregorius de Groote"; 2.45 R.K. Dubbelmannenkwartet „Orpheus"; 3.Ver- lwr'Uvr>rroo5»f>L' 'rn MARKT 31 GOUDA volg orkestconcert; 3.30 Vervolg vocaal con cert; 3.45 Causerie over de eerste luchtver dedigingsdag in Nederland; 4.— Declamatie met muziek; 4.30 Voor de zieken; 5.05 Ger. Gem. Zangyer. „Euphonm"; 5.35 Orgelspel; 6.Nederd. Herv. Kerkdienst; na afloop orgelspel; 7.45 Gramofoon; 7.50 „De litur gie en het huisgezin", causerie; 8.10 Berich ten ANP, KRO-mededeelingen; 8.25 Gra mofoon; 10.10 Sportreportage; 10.30 Be richten ANP; 10.40—11 Epiloog. Droitwich, 1500 M. 12.50 St. Stephen's Silver Band en solist; 1.50 Het Orpheus Trio; 2.20 Declamatie; ,2.45 Het Willie Wakérübctatr;T2'ö' Graiyb- foon; 3.50 Frajik Biffo's 'fclaaskwintetj; 4.20 He"stèdé-Jyk Orkest van Folkestone en so list-, 5.20 Causerie ovtr de conferentie te Edinburgh; 5.40 Het Arthur Dulay Kwin tet; 6.20 Filmpraatje; 6.35JHet Reginald Paul Pianokwartet; 7.408.10 Troise and his Mandoliers; 8.15 Kerkdienst; 9.05 Lief- dadigheidsoproep; 9.10 Berichten; 9.25 Het Richard Crean Orkest; 10.Spörtpraatje; 10.20 Vioolvoordracht; 10.50 Epiloog. Rido Paris, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoon; \11.50 Orgelcon cert; 12.40 Gramofoon; 12.50 Visciano-or- kest en zang; 3.20 Accordeonconcert; 3.35 Chansons; 4.05 Zang; 4.20 Radiotooneel 5.20 Goldy-orkest; 8.35 Zang; 8.50 Radio tooneel; 10.50 Gramofoon; 11.201.20 Dans muziek. doorTRUUS ZEEMAN. moest de Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet dat er geen agent in de buurt is Maandag 16 Augustus. Hilversum I, 1875 M. Algemeen Program ma, verzorgd door de VARA, 10t—10.20 v.m. VPRO. 8.Gramofoon; 10.Morgenwijding 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofgon; 11.10 Vervolg declamatie; 11.30 Orgelspel; 12. „Melody Circle"; .12.45 Gramofoon; 1—1.45 „De Flierefluiters" en solist; 2.Gramo foon; 2.40 Declamatie; 3.— Orgelspel; 3.30 Gramofoon; 4.30 Voor de kinderen; Fantasia en Gramofoon; 6.— Gramofoon; 6.30 VA'RA-orkest; 7.05 Muzikale causerie; 7.25 VARA-orkest; 8.— Herhaling SX).S.- berichten; 8.03 Berichten ANP; 8.10 Harp en orgel; 8.45 Declamatiq; 9.10 „Fantasia" en Gramofoon; 10.— Berichten ANP; 10.05 C. Steyn's accordeon-orkest; 10.30 Gramo foon; 11.— Zang en orgel; 11.15—12.00 Gra- II, 301 M. NCRV-uitzending. .ditatie, gewijde mu ziek (gr.pl.); 8.30 Gramofoon; 9.30 Geluk- wenschen; 9.45 Gramofoon;10.30 Morgen dienst; 11.— Christelijke lectuur; 11.30 Gramofoon; 12.Berichten; 12.15 Gramo foon; 3.— Tuinbouwpraatje; 3.45 Bijbel lezing; 4.45 Orgelconcert en Gramofoon; 6.- Gramofoon; 6.30 Cello en piano; 7.— Be richten; 7j15 Vervolg concert; 7.45 Repor tage; 8.Berichten ANP, herh. S.O.S. be richten; 8.15 NCRV-Orkest; 9.— Declama tie; 9.30 Vervolg concert (om 10.— Berich ten ANP); 10.30 Gramofoon; 10.45 Gymnas tiekles; 11—12 Gramofoon. Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 Gramofoon; 12.2C De stafmuzik van H. M. Scots Guards; 1.05 Gramofoon; 1.35 Sportreportage; 1.50 Or gelconcert; 2.30 Juridische causerie; 2.50 Pianovoordracht; 3.20 Het Stedelijk Orkest van Margate; 4.20 Gramofoon; 4.50 Cello en piano; 5.20 SportreportagS; 5.35 F. Wal ker's Octet; 6.20 Berichten; 6.40 „Tricks of the trade", causerie; 6.55 Het BBC-Nort- hen-Ireland orkest en solist; 7.50 Oude Zweedsche dansmuziek; 8.20 Radiotooneel met muziek; 9.05 „Good correspondents", causerie; 9.25 Jack Payne en zyn band; 10.— Berichten; 10.20 „World affairs", cau serie; 10.35 BBC-Orkest; 11.35 Eddie Car roll and his Music; 11.50—12.20 Dansmu ziek (gr.pl.). Rido Paris, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoon; 10.35 dito; 12.20 Porée-orkest; 2.20 Vocaal concert; 2.50 Max Francy's orkest; 3.20 Chansons; 3.35 Zang; 4.05 dito; 5.20 Concert; 6.20 Zang; 6.35 Pianovoordracht; 7.20 Gramofoon; 7.25 „Die Zauberflöte", opera; 10.25 Chansons en pianoduetten; 10.50 Gramofoonplaten. Niet jsrauw tevreden. Je hebt zoo'n klein mondje, dat «ten kusje van jou my' niet voldoende is. Het liep tegen den avond. De tram was vol. De groote kantoren en zaken hadden juist gesloten en het perso neel begaf zich naar huis. Er lag een soort moeheid op de gezichten van de mannen en vrouwen, die zwijgend naast elkaar zaten. ±L> lil" In een hoekje bij het raam ^.pepj vUoiiWi va».ongeveer veertig jaar. Het werk was óo'K zyaar*. dag in dag uit gebogeln over de naaimachines in de groote naaizaal van het fabrieks gebouw. Het was het smalle kleur- looze gezicht aan te zien, de dunne bleeke lippen, de even gekromde rug. Alleen de oogen, die diepbruin waren, glansden helder, met een warm licht van moederlijke goedheid. Ze gaf zich over aan dit oogenblik van rust en liet haar gedachten den vrijen loop. De werkdag was weer ten einde, straks zou ze weer in de kale huur kamer zijn, waar niemand op haar wachtte. Ineens vloog een gedachte door haar heen; had ze de sieütel niet op de werkplaats laten liggen Haar hos pita werd altijd boos, als ze de deur moest opendoen. Haastig zocht ze in de groote zwarte tasch. Gelukkig, de sleutel zat er in. Maar haar vingers voelden een glad, hard papier in de tasch. Och, dat was waar ook, ze had niet eens de brief gelezen, die ze van morgen gekregen had. Nu kan ze hem rustig even lezen. Geen afzender op de enveloppe. Ze opent hem snel, kijkt naar de onderteekening.V/out Veld man heeft 'haar geschreven. Lang zaam stijgt een dieproode kleur haar naar de wangen, de oogen lezen ge- jaagd'de woorden. Ze lezen dat maan den geleden de vkrouw van haar jeugd vriend, Wout, is gestorven en dat hij drie kleine meisjes en een jongetje heeft, die de moederlijke zorgen moe ten ontberen. Nu zou hij haar willen vragen of zij niet wilde komen om de zorg voor zijn huishouding en zijn kinderen op zich te nemen. Ze sluit de oogen. Ze is weer jong en woont met haar ouders in het dorpje, waar ze opge groeid is. Ze ziet weer haar school kameraadjes, Annie en Berta en Ali en Henk en Kees en Wout. Dat was de aardigste, Wout, de zoon van den heereboer, even oud als zy en altijd zoo vriendelijk. Hij vond haar ook het aardigst, dat zei hij soms onder het spelen, en toen ze ouder werden, had hij haar toegefluisterd: Zij was de liefste van allemaal, van haar hield hij. De mooie zomer, toen ze geloofd hadden, dat ze eens man en vrouw zouden worden... Maar toen waren kort na elkaar haar ouders gestorven en ze had voor zichzelf moeten zorgen. Ze had een goeden dienst gevonden in de stad en in het dorp was ze niet meer terug gekomen. Wout was getrouwd met een ambtenaarsdochter uit een nabu rig provinciestadje. Ze was er niet boos om geweest. Eigenlijk hoorde ze toch ook niet in dat rijke, groote huis. Ze had hem nog eens gezien uit de verte, toen ze een bezoek bracht aan het dorp. Ze vond hem een knappe man, hij zag er welvarend uit. En nu, zou ze nu terug kunnen keeren, weg uit de stad, en weer naar het dorp toe, naar de korenvelden en de bloeiende weiden, naar het bosch en de boomgaarden? De kinderen zou den al niet zoo heel klein meer zijn, de oudste wel een jaar of tien. Ze zou voor hen zorgen, met al de teederheid die in haar hart woonde, ze zou trach ten hun liefde te winnen.. Nee! 4e Haaipjgjicl^tcrWl/rdt opeens Jjard, !de Hppön persen zieh-Qpeeg. Wat "denkt' zè wel Is ze vergeten Ii#e oud en leelijk ze is geworden? Ze weet het immers zelf heel goed, niets is er meer over van die frisschheid, die haar in haar jevjgd zoo aantrekkelijk maakte Zoo denkt Wout aan haar, zoo ziet Wout haar in gedachten en ze wil niet dat hij haar ziet, zooals ze nu gewor den is. Leelijk is ze, hij zal haar ver vallen en oud vinden. Dat zal ze niet kunnen verdragen. De stem van den conducteur stoort haar gedachten. Ze laat jmr abonne mentskaart zien en haar oog valt op een man tegenover haar. Verbeeldt ze Ziftit.jdaL of kijkt hij haar zoo strak aan? Ze wendt het ÜödfdÜfmjiar blijft. Ze moet hem weer nanzien. On der den rand van den flappen hoed kijken twee donkere oogen naar haar. Ze voelt zich onrustig' wcjrden. Wat is er aan haar te zien*?1 fc Iets aan haar kleeren, dat niet goed zit? Ze strijkt even langs haar haren, die onder het bruine mutsje uitko men, ze trekt het mutsje recht, ver schikt wat aan de plooien van haar japon. Misschien vindt hij dat het witte kraagje belachelijk jong staat bij haar oude gezicht. Schichtig werpt ze weer een bliK in zijn richting. Hij kijkt nog naar haar, ze durft even in Idie donkere oogen te zien, maar het jls geen spot in leest, het langstelling, of afkeuring wat ze daaijii is, ja, het is een soort beU het is een bewonderende blik. En toch is zij het, naar wie die obgen kijken, haar geldt die blik. Hij yindt dat zij er aardig uitziet, anders izou hij niet zoo lang naar haar kijken met zoo'n vreemde uitdrukking. Eeb man kijkt bewonderend haar haar..i En in plaats van den vreemde ziet zij in gedachten Wout. Als hij ook zoo naar haar keek, ja, dan'.J. En waar- onj niet? Deze man... Wout... De kin deren zouden van haar gaan houden, ze zou zorgen voor de kleintjes en voor hem. Ze ton hun aller liefde win nen, ze zou niet alleen bewondering in zijn oogen lezen, maar ook dank baarheid, gedegenheid, jiets van de oude liefde tnisschien..Vanavond nog zal ze schrijven. Toen de tr^m stilstond en ze uit moest stapper!was ze vastbesloten. Ze voelde zich gelukkig^ ze zou ein delijk haar levensvervulling vinden. De tram gaat verder. Weer een halte. De man staat op. De conduc teur gaat naar hem toe, grijpt hem bij de arm. Voorzichtig maar, ik zal U wel helpen, zegt h^j. En als de man uitgestapt is, vertelt de conducteur terloops aan de andere passagiers: t Die meneer is blind, ziet U. De amie doode oogen kunnen niets zien, maar ze hebben een groot werk verrichtze hebben een mensch het zelfvertrouwen weergegeven en op den weg tot geluk gebracht. RECHTZAKEN. Kotterdamsche Rechtbank. Diefstal van eenden. De 28-jarige koopman J: F. v. d. H„ uit Bergambacht, hgeft zich voor de Rotter- damsche Rechtbank te verantwoorden gehad terzake van eendendiefstal. Ver dachte gai toe, in het bezit van acht eenden te zijn geweest, doch ontkende, dat deze niet zijn eigendom waren ge weest De president wees verdachte er op, dat hij tijdens het vporonderzoek heeft toe gegeven, dat hij twee jaar geleden zijn eenden had afgeslacht. Verdachte ant- woordde daarop, dat één eend aan die algemeene slachting was ontkomen, en volgens hem was het heel goed mogelijk, dat deze eend de moedereend van de acht Jonge eenden was geweest. De landbouwer G. A de Mik had acht eenden, die zich altijd ophielden in een sloot bij het erf van Ter Louwt vermist. Later heeft getuige drie eenden op het gemeentehuis teruggezien, die geheel ge lijk waren aan (lie, welke hij vermiste. Of hij werkelijk zjijn eigen eenden terug gezien had, kon getuige niet zeggen. Het O. M„ waargenomen door mr. H. A. J. Reumer was van oordeel, dat de ten laste gelegde diefstal bewezen was Vol gens het O. M. moeten eenden op het platteland fa volkomen vrijheid 'kunnen"1 fwejnm^n..tW3pder kans te loopen, gesto- len te worden. D&UFOfp, moeten deze die ren extra besch^rbid worden. De boer heeft daar recht1 op. Die extra bescher ming kan men alleen krijgen door een bijzonder zware straf op de diefstal te zetten. Hoewel hét hier slechts gaat om een waarde van énkele dubbeltjes, eischt het O. M. tegen verdachte, die zich reeds meer aan dergelijke diefstallen heeft schuldig gemaakt, een gevangenisstraf van 10 maanden. Uitspraak 14 Augustus.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 4