nieuwj BEBfiAMBAQ nieitwerkef L J- Dit blad verschü Re bloedbai Chineesche op di De schoonheid der vrouw en haar typische haartooi, door NINA ARKINA Wegen der No, 19461 Dankbare kamerorchideeën ft FEUILLE' ge i I I het geld hebben leeren kennen, zoodat zij nu niet meer alleen voor eigen genoe gen op de .ukelele" speelt, doch eveneens voor de rijke Amerikanen. De vrouw van Nublë versiert haar kap sel met ronde snoeren, van gevlochten paardenhaar, waarin glazen en zilveren kralen. Midden op het voorhoofd draagt zij een amulet; „de beschermende vijf vingeren” en als zij dan bovendien nog zwarte streepen op haar wangen laat tatoueeren, dan gelooft hij beschermd te zijn tegen alle booze geesten. Verder be staat de kleeding van de Nubische vrouw uit een rokje rond de heupen, kettingen van kralen en zilveren munten om den hals en een grooten, witten doek als be schutting tegen de brandende zon zon en regen, wanneer zij op de rijst velden werkt. Wanneer in Mongolië een man ’n vrouw koopt, worden zijn „bruidpenningen” be steed aan... den hoofdtooi van de bruid. De hoofdtooi hoofd-„uitzet” zouden wij kunnen zeggen van een Mongool- sche bruid is kostbaar, zeer eigenaardig en niet smaakvol. Dit merkwaardig kap sel, dat jarenlang moet duren, wordt op De Japansche en Chineeschb vrouw vrouw verbergt haar gelaat nooit. Zij heeft trouwens ook geen enkel? reden haar mond te bedekken, want de kus in Er zijn lasten, die maken. DE VERREKUKER-CAMERA ONDER DE RADIOMAST. Een bijzondere attractie op de Duitsche radiotentoonstelling in Berlijn vormt de „verrekijkcr-camera”, die men onder de radiomast kan bekijken. FREDERIK SNITE IN ZIJN „IJZEREN LONG”. Frederik Snite, de zoon van een rijk koopman uit Chicago, kreeg op reis in China een ongeluk en hield daarvan een zware longontsteking over. Het eenige middel, dat zyn leven redden kon, was een apparaat, de „ijzeren long” genaamd, dat een hospitaal in Shanghai in bezit heeft. Daar de bloedverwanten overbrenging naar zyn vaderland wenschten, werd hij onder groote voorzichtigheid met apparaat en al naar Amerika getransporteerd aan boord van de „President Coolidge”. De jongeman verblijft nog steeds in zijn ijzeren omhulsel en dezer dagen vierde hij voor de tweede maal zyn borduurde zijden kinomo, gedragen over zes of zeven andere kinomo’s en een vier Naar het Enge SYDNEY HAR wordt in het midden gescheiden en vast- gelijnd aan twee houten horens, welke met zilveren snoeren worden omwikkeld en eindigen in een met juweelen bezet medaillon van zilver of goud, waar door heen e^tfange, stijf gevlochten vlecht komt, Tusschen deze zonderlinge „haar- horens” draagt de rijke Mongoolsche dame een zilveren kroon, versierd met bloedkoralen en twee turkoizen. Deze steekt door een zwarten, ronden hoed. I gen. Verder behoort bij het bruidstoilet China zoowel als in Japan is onbekend, j een zware, uit de hand geweven of ge- al heeft de Westersche beschaving ook ~“J hinrin PAnicrsizina urii’zio'lntr wotjsn ta j meter lange ceintuur, de z.g. „oabi”, wel ke om het middel wordt gewonden en eindigt in een fantastischer. strik, dik wijls in den vorm van een vlinder. Gekruld of gegolfd is het haar van de Japansche nooit. Het lange, zwarte haar wordt eerst met olie bewerkt en daarna gelast, zoodat geen enkele haar kan los raken. Het ingewikkeld kapsel van de Japansche vrouw omsluit het teere, ivoorkleurige gelaat als een uitgesneden versierde lijst. Volgens de Japansche op vatting is het de taak der kunst, de na tuur te verbeterendat ziet men aan hun dwergtuinen, hun kunstvoorwerpen en in het kapsel der vrouwen. Een bezoek aan de Japansche kapster, de „Kamiga- ma”, kost ongeveer 15.— en de behan deling duurt een halve dag. Natuurlijk moet de Japansche vrouw zuinig zijn op dit dure kapsel. Er op slapen mag zij niet; zij maakt gebruik van een „ma- hota”, een halfrond kussentje van hout of steen, waarop een dun, met veeren gevuld kussentje voor haar nek Er be staan verscheidene „modellen” voor het Japansche kapsel, o.a het beroemde Geisha-kapsel. Aan dit kapsel ligt een zekere architectuur ten grondslag, het heeft bepaalde lijnen en curven en steu nende zuilen van gouden spelden en ge maakte bloemen; zilver- en goudpapier versiert het bouwwerk ep houdt het bij een. Het moet wel zeer moeilijk zijn, een der gelijk kapsel te dragen, doch de Ja pansche behoort ook tot de meest gedul dige vrouwen ter wereld’ Karakteristiek HEINRICH HENKEL EN MC GRATH IN DEN EINDSTRIJD. De stryd om de Duitsche tenniskampioen schappen in Hamburg werd in den eindwed- strijd tusschen Heinrich Henkel (1) en Mc Grath (r.) beslist. De Chineesche vrouw draagt het haar zoo glad of een poes het had af gelikt! Er wordt n.l. een mengsel van kinabast en lak over gestreken. Achterin den hals ligt het haar in een wrong, waarin, al naar de financleele draagkracht dit toe«- De Mohammedaansche vrouw moet volgens de wet van den profeet het haar verbergen, want de Koran zegt: „Dek uw haar, Gij volgelinge van den Profeet en verberg Uw vrouwelijkheid en toon U niet met sierselen”. Vandaar, dat de Mohammedaansche een doek over het hoofd draagt. De Arabische vrouw van Omanstomen laat het gelaat zien in een lijst. Zij draagt sieraden, zoowel in het haar als rond de arinen en beenen. tiet meest bezorgd is de Mohammedaansche vrouw over haar zijden doek, welke over het hoofd moet hangen, al ziet men ook een groot deel van het haai;. Om dezen doek, die vaak zeer kostbaar is en dik wijls van moeder op dochter overgaat, niet van het achterhoofd te laten afglij- den, bevestigt men onzichtbaar spelden, onder den doek genaaid, aan het hoofd- Engelsche padvinders gaven humoristische demonstraties ten bekte. Hier ziet men hun voorstelling van den eersten trein, welke 27 September 1825 van Darlington naaif Stockton reed. Met natuurgetrouw geluid door den luidspreker „stoomde” de trein het terrein op. i hierin eenlgszlns wijziging weten te brengen. „Slechts katten en honden en jullie blanken likken elkaar of brengen de monden bij elkaar!” zoo zei mij eens een oude Japansche vrouw, die deze me thode zop zot vond, dat zij er slechts een verachtelijk schouder ophalen voor over had! De Oostersche vrouwen, de Japansche en Chineesche, gebruiken geen hoed om zich tegen regen en zon te beschermen, doch een parasol of parapluie. De trots van de Japansche, ook thans nog, is het kunstig opgemaakte haar. Natuurlijk hebben de vele in de groote steden wer kende Amerikaansche vrouwen ook hier in verandering gebracht en ziet men in Tokio Japansche dames, geheel volgens binnenland houden de vrouwen zich aan de zeden en gewoonten van hun voor ouders. Hedenmorgen hebben offensief te land, te wab tegen de Chineesche s’ nadat zij deze tevoren va den gebombardeerd, aldu R.bericht van hedenmorj De"Japansche vliegtuig» dit Reuter-bericht, met n Hoengjou gebombardeerd Terwijl de Japansche 1 batterijen zwaar donderei vrouwen en kinderen zie tie. De eerste vluchtelinge! ochtend met bestemmin trekken De Chineesche vliegen pansche troepehontschei te maken. Deze Japan: ijjn gezonden om het get Kief der land- zee- en 1 dat vanochtend is a. npev Om half twaalf vlogen bommenwerpers boven I zeven bommen uitgewor] op de schipbrug bij Izo« het land, terwijl een der dicht bij een schip tot ont Zal Japansche zaakg verlaten? Uit goede bron wordt rota den Japapschen zaa na, Hidaka. gemachtigd v Haten, indien oe omst wenschelijk zouden make Zaterdagavond seinde keerd geworpen bommen in de Fransche concess’e dwl en gewon I h?< internationale nederzett werden gedood en 600 ge De Japansche regee allerijl een hospitaalsehh zenden, teneinde de slacl De Japansche marine 1 oogenblk meester in de 1 hai zijn. Nadat de Chin gebombardeerd -zijn, zijn machines meer opgestQg( pers deelt mede, dat de krachten 7 Chineesche vernieM. Van Chineesche zijde v klaard, dat de aanval va luchtmacht op de Chine- geen succes is geweest, vliegveld Hangtsjau één ”e zyn vernield, doch h den vier Japansche vleig G ABONNEMENTSPRIJ! bexorging per l<x>Per ges Abonnementen worden bjj onze agenten en loop Onze bureaux zyn dagt Interne. 2745. Postrekenu De vrouwen in Indo-China hebben een heel wat minder kostbaren haartooi. Zij zien er over het algemeen ook veel ar- moediger uit met hun blauwe jak en glanzend, van nature golvend. De cocos- j hun elgenaardigen hoed over het glad olie houdt het zacht en door het zee - 1 weggestreken haar. De hoed van de Indo- water (zij zwemt geregeld en doet dit Chineesche vrouw beschermt haar tegen met1 het gemak van een visch!) blijft het schoon en krullend. Een krans zoetgeu- rende gele plumeria en bonte halbiskus is het eenige hoofdsieraad en een rokje van stroo voltooit het toilet. Jammer is het, dat de Amerikaansche toeristen het Hula-meisje de waarde van Orchideeën te kweeken en tot bloei te brengen, is voor vele bloemenvrienden een droom, die hun onvervulbaar voor komt Er zijn prachtige orchideeën in den handel en niet eens altijd meer voor onbereikbare prijzen. Maar dikwijls be- leeft men daarmede niets dan teleurstel ling. Als men ze in bloei koopt, lukt het wel dikwijls, de bloemen, die ook als snijbloemen een buitengewoon goede reputatie bezitten wegens hun duur zaamheid, langen tijd goed te houden, maar daarmede is het dan ook afgelQo^ pen. in de kamer krijgt men de planten, zoo ze al in leven blijven, nooit meer iri bloei en men troost zich dan maar met de gedachte, dat de orchidee niet ge- schajha is voor den plantenvrlend uit den nHtldenstand, doch slechts een plant is voor de beter gesitueerden, die er een speciale ruimte voor kunnen afzonderen of zelfs er een orchideeënkas met eigen utinman op na kunnen houden. Toch zijn er enkele orchideeën, al is hun aantal ook niet zeer groot, waarmee degenen die er slag van. hebben met bloemen om te gaan, hun geluk kunnen beproeven, ook zonder kostbare orchi deeënkas met toebehooren. Naturulljk stelt de orchidee bepaalde’eischen, waar rekening mee gehouden moet worden, maar als men dit doet, dan' bestaat ook alle kans, dat men de planten niet alleen lan^ in leven houdt, doch ze ook geregeld in bloei krijgt. Zelfs vermenigvuldiging is dan mogelijk. Ofchldeeën van deze soort zijn o.a. en kele variëteiten van de soort Coelogyne. Zij zijn afkomstig uit de hooge Hlmalaja en hebben het voordeel, dat het hun niets schaadt, of ze wat koel staan. Reeds sinds lang heeft zich Coelogyne cristata, die in de meeste goede kweeke rsen verkrijgbaar is, in dit opzicht een goeden naam verworven. Een andere soort, die eveneens niet al te gevoelig is voor koude, is Coelogyne pandurata, die men op onze afbeelding ziet. Het heeft een aparte bekoring, deze belangrijkste vertegenwoordigers van de exotische bloemenwereld als gewone pot planten tusschen de andere op onze bloementafel te hebben Wat nu de speciale eischen van de orchideeën betreft, deze schuilen nergens anders in dan in de samenstelling van het igrondmengsel. Men zal verstandig doep, deze z.g. orchideeënaarde van een goeden kweeker te betrekken, want dit is geen werk voor beginnelingen. Verder moet met lauw water,’ liefst regenwater, gegoten worden. i laat, een zilveren of gouden haarspeld, is gestoken, of een spel van jade, veelal met een bloem, bestaande uit edelge steenten. Doch bij de bruidsdracht be hoort een hoofdtooisel, welke sterk doet denken aan een Scandinavische bruids kroon. Deze Chineesche bruidskroon is geweldig zwaar en gemaakt van zilver of goud, versierd met kunstbloemen en zijden pompons. Verder behoort tot de kleeding der bruid een met zijde gebor duurde mandarijnjas, met lange mouwen en tot de voeten reikend, en dan niet te vergeten de groote zakdoek, waarin de vrouw, -naar algemeen gebruik, behoort te huilen. Dezen doek windt zij om de hand. Verder draagt zij hooggehakte, ge borduurde mandarijnschoentjes, welke de arme, mishandelde en mismaakte voe ten moesten verbergen. Wij zeggen „moesten”, want gelukkig behoort de af schuwelijke mismaking van de voeten der Chineesche vrouw tot het verleden. De z.g. kleine voetjes, welke eeuwenlang door de dichters werden bezongen, gaven de meisjes en vrouwen heel wat verdriet. Het is het Westen, dat hierin een ver andering heeft gebracht. Sterke overeenkomst met de Chinee sche bruidskroon treft men bij ’n Hai- dange^bruidskroon. Als men den een bij den ander vergelijkt, ziet men de groote gelijkenis en toch kan men niet zeggen, dat de eene ’n zuster is van de andpre. Een dergelijke gelijkenis treft ons ook tusschen den> Chineeschen hoofdtooi en de nationale dracht van de Groot-Rus- sen. Men vindt hier dezelfde lijnen, den- zelfden stijl, dezelfde yersiering van. eöel- steenen en halve edelsteenen, paarlen, turkoizen, enz., doch deze hoofdtooi is kleiner en eenvoudiger, ik zou haast zeg gen: meer vereuropeescht. Wij weten niet, hoe Eva’s haartooi was, oi dit ravenzwart was, kastanjebruin of licht-blond, goud als de zon of rood maar het moet betooverend zijn geweest de voIsende wijze gewrocht. Het haar in die oudste tijden, waar de vrouwen in het Oude Testament gedwongen wa ren hun haargroei te bedekken. Rachel bedekte heur haar, toen zij Jacob bij de bron ontmoette en Rachels zedigheid en 1 bleuheid leeft nog heden ten dage voort, waar de rechtgeloovige Jodin en over het algemeen genomen iedere vrouw van het Oosten, heur haar verbergt. i Ook thans nog zijn er vrouwen, die het haar lang dragen, daartoe behooren o.a. de beroei|Me Hula-me'isjes van het schoone Hawaii, in den Stillen Oceaan. Doch ook de Polynesische Eva heeft haar dat iedere vrouw haar kan benijden. Als ’n oerwoud omsluit het ’t hoofd, zacht en De Kaja-Kaja-dames van Nieuw-Gui- nea dragen het haar in ontelbare dunne vlechten; deze vlechten moeten de hoo rnen van het woud verbeelden. Volgens de wetten van den stam is het leven van de Kaja-Kaja-vrouw verdeeld in zes perioden en voor iedere periode is een bepaald kapsel aangewezen. Vanat het êlfde jaar dragen zij een gordel om de heupen en laten het haar groeien; met het 14e jaar, wanneer de Kaja Kaja- Vrouw den huwbaren leeftijd heeft be reikt, krijgen zij een rok rond de heu-, pen, aan een band om den hals han gend. Nu wordt het haar bewerkt met cocosolie en een kleine vlecht wordt op den trouwdag versierd met gekleurde schelpen. Tijdens de huwelijksceremonie moet de vrouw haar haar opnieuw kort laten knippen tot in den hals. Maar als getrouwde vrouw laat zij het haar op den rug hangen en mag er nooit eenige versiering in dragen. Is zij oud en afgeleefd, op vari het werk, dan laat zij heur haar weer af knippen. DE OORLOG IN CHINA. Een nieuwe foto van het front in het .Verre- Oosten, n.l. uit Loukau-Kiac. De I plaatselyke commandant van de Japansche troepen, commandant Tsussui, bekijkt de Chineesche projectielen, waarmee de Japan- I ners beschoten werden. 8) Mr. Mulligen keek vol houtwerk van het portie; --Dat zyn de overbluf Hier liggen stukjes v vloermat. En daar is de p de deur i9 aangekomen «wets in een treincompi Heb je het ongemerkt, c binnenkwam Dat zou ik niet di neer. Ik was zóó geschn voor dergeiyke b( °en ik zag dat er niet Jdrommel gedaan de deur weer dicht ei e*n> nadat ik den mac en trein hier te laten j En je hebt het por Neen meneer. Het Hrt faden dicht, toen ik haar, ofwel men naait onder den doek voor het Japansche bruldskapsel Is de een soort van geraamte, gelijkehd op een kostbare met de hand geweven brocaat- half lampekapje. rand, welke het geheele hoofd omsluit, afhangt op het voorhoofd en met goudfti spelden en kunstbloemen wordt vastge houden. Boven deze brocaatband wordt een lage kroon van filigraanwerk gedra-

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 5