-=r ti Opnieuw op zoek naar onderaardsche gangen. Beurs van Amsterdam. Verbetering van bet station. eerst. Ik hoop van harte, dat de vluchtige indruk, die U van het schip krijgt, een goede zal zijn. Voordat U overgaat tot de doop en te waterlating, zeg ik ook de leden van het Comité en alle verdere aanwezigen, dank voor hun belangstelling. Koninklijke Hoogheid thans verzoek ik U eerbiedig ,dit bijltje als geschenk van mij te willen aanvaarden ter herinnering aan dit oogenblik en hiermee de doop en tewa terlating van de „Piet Hein" te willen ver richten. De „Piet Hein" te water. Het moment van de tewaterlating is tharis gekomen. Aller aandacht richt zich op den hoog oprijzenden witten boegpunt, waarvoor H. K. H., die van haar zetel is opgestaan, thans het sierlijke bijltje op neemt. Een slag snijdt het koord door en neemt de laatste hindernis, die het schip op de helling heeft gehouden ,weg. Met een grooten zwaai valt een champagneflesch uit de hanebalken en vliegt tegen den boeg aan scherven. Een kort moment.en daar glijdt de Piet Hein weg, vult de wijde poort er is dan buiten, in het volle daglicht, waar het water spat om den romp en het gejuich opklinkt der honderden, die op schuiten en in bootjes tegenover de werf op dit oogen blik hebben gewacht. Het witte slanke schip elegant en hoofsch van vormen, drijft lang zaam op het watervlak uit. In de ioods, waar het ineens leeg gewor den is, sprak daarna mr Trip een kort woord tot het Vorstelijk paar,en zeide na mens alle deelnemers aan het huwelijksge schenk de hoop en tevens de overtuiging te willen uitspreken, dat de „Piet Hein" in alle opzichten aan de verwachtingen zal be antwoorden. Deze verwachtingen gaan niet in de richting van de verovering van een Zilvervloot. Maar wel mag en moet ver wacht worden, dat ook deze „Piet Hein" zich geheel en ".onder beperking aan de ge stelde taak zal geven en die taak op voor treffelijke wijze zal vervullen. Zy bestaat in het dienen van zijne Komntyke eigena ren in het bijdragen tot het geluk, de vreug de en gezondheid van het Koninklijk gezin, dat de „Piet Hein' de groote eer en het voovrecht zal hebben door Neerland's wa teren te voeren »n van de Nederlandsche watersport te doen genieten.- Dat Uwe Komnkiyke Hoogheden besloten hebben deze 10- ?eer geliefde en nationale „port te beoefenen tn ook in dit opzicht de e.mheid van het Huis van (banjo on het Nederlandsche volk tot uitdrukking t« bren gen, stemt tot groote vreugde en voldoe- mr.g. Het is de oprecht gekoesterde en innige wensch van het gansche Nederlandsche volk dat deze sport aan Uwe Koninklijke Hoog heden algeheele voldoening moge schenken en dat het Prinselijk jacht, de „Piet Hein", dus ons vaste vertrouwen niet zal bescha men en tot volle tevredenheid van Uw Ko- kinklijke Hoogheden zijn ta*\ zal vervul len. Met dezen wensch zou ik willen besluiten en hem willen bevestigen door een drie werf hoera op onze Prinses, op onzen Pring en op de „Piet Hein". Dit verzoek werd niet vergeefs gedaan. Hartelijk klonk door de loods net gejuich der aanwezigen. Prinses en Prins wuifden lachend ten dank. Nadat de heer de Vries Lentsch H. K. H. en 'L. K. H. geluk had gewenscht, deden uc zen by zich onthie len de leden der tech nische commissie, de •architecten de Voogt en Ravesteyn, den heer Stork tn de bazen van de werf, met wie zij zich eenigon tijd onderhielden. Uitgeleide gedaan door de hueren G. de Vries Lentsch Jr .en Mr. L. J. A. Trip, zyn Hunne Koninklijke Hoogheden korten tijd r auto naar SoestdyK vertrokken. Nederlanders te Sjanghai. Mogelijke evacuatie van vrouwen By de Dircttie van jde Koninklijke Paket- vaart Maatschappij te Amsterdam is de vol gende telegrafische medeaeeling ingeko men: „Het stoomshcip „Tasman" van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, dat Zaterdag of Zondag van Sjanghai zal ver trekken, zal, zoo noodig, de vrouwen en kin deren van de Nederlandsche kolonie in Sjanghai evacueeren." GEMENGD NIKUWS. Engelsch jacht in de Noordzee verdwenen. De .opvarenden gered. De opvarendn van een Engelsch jacht, hebben Zondagmiddag benauwde oogenblik- ken meegemaakt. Op de Noordzee, ter hoogte van het licht schip Noord-Hinder is hun jacht lek gesla gen, wa'ardoor het in zinkenden toestand geraakte. Zy' gaven teekenen aan de be manning van het lichtschip dat zij in nood verkeerden en redding wenschten. Aan boord van de Noord-Hinder liet ka pitein van der Ende een sloep strijken. Eenige leden der bemanning boden zich aan om de reddingspoging te wagen. De zwem vesten werden aangedaan en terwijl de sloep met een lijn aan het lichtschip bleef verbonden, trachtten de wakkere mannen verbinding te krijgen met het in nood ver- - keerende jacht. Door de hooge zeeën werd de sloep ech ter telkens opnieuw teruggeslagen, zoodat tenslotte, na tallooze vergeefsche pogingen, het reddingswerk moest worden gestaakt. De kapitein van de Noord-Hinder besloot daarop noodseinen te hijschen, welke wer den opgemerkt door den uitkijk van het Duitsche stoomschip „Oldenburg" van de Oldenburg-Portugal Dampfschiff Rhederei dat onmiddellijk van koers veranderde en bijstand verleende. Het gelukte verbinding te krijgen met het jacht en de opvarenden van boord te sleeptouw genomen, doch moest korten t\jd later wordien gekapt, daar het begon te zin ken. Het verdween dra in de golven. De „Oldenburg" zette daarop haar reis voort. Waarschijnlijk gaat het schip naar Engeland. Ernstig ongeluk bij het oversteken van een voorrangsweg. Een doode en twee gewonden. Zondagmiddag omstreeks half zes is op den Ryksweg Den BoschNijmegen, welke een voorrangsweg is, een zeer ernstig on geluk gebeurd, waarbij nu reeds een doode betreurd moet worden. De twintigjarige A. van den Br. uit Gef- fen kwam met zyn verloofde, Mej. J. H., eveneens uit Geffen, op de fiets uit een zij weg en wilde den Rijksweg oversteken. Doordat zy zich niet voldoende overtuigden of zij dit ongehinderd konden doel, werden zy by het overstteken plotseling aangere den door een uit de richting Nijmegen ko mende personenauto Beide wielrijders wer den tegen den grond gesmakt en bleven bloedend liggen. De auto, waarvan de be stuurder op het laatste oogenblik nog wilde uitwijken, kwam tegen een boom terecht. Van den Br. was vry'wel op slag dood. Zyn verloofde bekwam zeer ernstige ver wondingen en brak bovendien een been. Men vreest voor haar leven. Beiden wer den de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. De chauffeur, Th. S., uit Orthen, die al leen in de auto zat, raakte by de botsing ernstig bekneld en liep daarbij een ernstige hoofdwonde en een gebroken been op. De slachtoffers j$yn allen naar het Groot- Ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. i Aanrijding ine/ doodelijken afloop. Een/auto slipte. Zondagmorgen/kwam een geneesheer Uit Den. Haag met/zyn auto door Terneyder., toen de wage/ plotseling op het door den regen glad geworden wegdek slipte. De wa gen scnoot naar links en raakte op het rij wielpad den wielrijder K. uit Terheyden. Deze liep ernstige verwondingen op en moest naar het St. Ignatius-Ziekenhuis te I Breda worden vervoerd. Hij is gisteravond f om zeven uur aan zyn verwondingen be zweken. Autobus geslipt en tegen boom gebotst. Zes inzittenden gewond. Zondagmiddag omstreeks vier uur is op den Zwoischeweg te Heerde tegenover de Nijverheidsschool voor meisjes een autobus van den dienst ApeldoornZwolle geslipt en tegen een boom gebotst. Onmiddellijk schoten voorbijgangers toe. De gevolgen bleken ernstiger te zyn dan men verwacht te. De chaufleur lag bewusteloos over het stuur gebogen, terwijl een vijftal passagiers uit verschillende verwondingen hevig bloed den. Zy werden by den aan den Zwoische weg wonenden heer Kessler binnengebracht. Enkele doktoren uit den omtrek waren da delijk ter plaatse van het ongeval en maak ten een begin met het verbinden der slacht offers .De heer R. Teilegen uit Zwolle had een beenbreuk opgeloopen en enkele ver wondingen aan de hand, terwijl zyn vrouw, Mevr. Teilegen'Kolfschoten den slagader van de slaap werd doorgesneden, waardoor zy veel bloed verloor. Haar toestand is ern stig. Beiden zyn naar een ziekeninrichting te Zwolle vervoerd. De heer L. Vomberg uit Zwolle bekwam verschillende verwondingen aan de armen en klaagde over pijn in de borstkas.- Zyn moeder, de 83-jarige Mevr. G. Vomberg, kreeg verwondingen in hét ge laat. Ook zij zijn met een ambulance-auto naar het ziekenhuis te zwolle overgebracht. De heer F. Peitersen uit Apeldoorn liep wonden aan beide handen op. De chauffeur, die wort na het gebeurde tot het bewust zijn terugkeerde, alaagde over inwendige pijnen. Hy werd naar zy'n woning te Vaas- sen vervoerd. De autobus werd totaal ver nield. Er zaten behalve de reeds genoemden nog enkele andere passagiers in de bus. Deze kwamen er evenwel zonder verwondingen af. Een raam stond open. De vitrine* en etalages bijna geheel leeg gehaald. De juweelendiefstal in Den Haag. In de juwelierszaak van den heer J. van Willigen in de Spuistraat in Den Haag heeft een brutale inbraas plaats gehad. In verband met het feit, dat de huisbe waarder met vacantie 5s, sliep Ue heer van Willigen deze week in de zaak. Zaterdag ochtend omstreeks half -icht begaf de werk ster zich naar het achterhuis, dat uitkomt ip een klein smal straqeje. Zy ontdekte, dat e-n raam openstond en dat dien nacht een groote hoeveelheid water naar binnen was geregend. Omdat net perceel naast de ju welierszaak een grondige verbouwing on dergaat en er dus 's morgens reeds vroeg werklieden aanwezig zyn. dacht de vrouw aanvankelijk, dat deze mannen het raam hadden opengezet. Ze mopperde wat ttegon de werklieden, die van den prins geen kwaad wisten en dan ook hun onschuld volhielden. De heer van Willigen was van het op eenigs- zins luiden toon gevoerd twistgesprek wak ker geworden. Hy voelde onmiddellijk, dat er iets niet in den haak was en spoedde zich naar beneden. Tot zyn ontsteltenis zag hü, dat cr des nachts was ingebroken en dat de vitrines in den winkel en die in de étalage aan de Spuistraat bijna geheel waren leeggehaald. Een nader onderzoek bracht aan het licht flat de inbrekers op zeer brutale wyze te we'rk waren gegaan. Profiteerende van de verbouwingen, uitgevoerd aan het naastge legen perceel in het stille achterstraatje, waren zy op de stellages geklommen en hadden een raam van het achterhuis om hoog weten te schuiven. Met behulp van een ladder, die zij in het aangrenzend bouw werk maar voor het grypen hadden, was het heel gemakkelijk om naar binnen te De dieven richtten hun schreden onmid dellijk naar den winkel, die aan de een* zyde grenst aan de Spuistraat en aan de andere zyde uiikomt in de Passage. Zy toonden uitsluitend hun belangstelling voor de diamant- en brillantvitrines. De vitrine in de etalage werd geheel overhoop gehaald. Naar de heer Van Wil ligen mededeelde, vermist hy minstens 12 sieraden, welke per stuk meer dan 1000 waard zyn. De duurste brillant, welke wordt vermist heeft een waarde van 3500.—. De gezamelyke waarde van alle gesto len briljanten en diamanten ligt tusschen 30 en 40.000 gulden. De .heer Van Willigen, die vannacht niets van den inbraak heeft gemerkt, is tegen diefstal verzekerd. Heffing op boter. De heffing op boter is voor de week van 15 tot ert met 21 Augustus, behoudens tus- schentijdsche wijziging, weder vastgesteld op ƒ0.65 per K.G. RADIOPROGRAMMA^ Dinsdag 17 Augustus. Hilversum I. 1875 M. AVRO-Uitzending: 8.— Gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.16 Gewijde muziek (gr.); 10.30 Jonny Kroon's ensemble; 12.— Omroeporkest; 2. Gramofoon; 2.30 Declamatiep3.— Lyra-Trio ën soliste; 4.30 Radiokinderkoorzang; 5.— 5.30 Orgel, tenor en viool; 6.30 Gramofoon; '7.15 AVRO-Dansorkest; 8.— Berichten A NP, Mededeelingen; 8.15 Utrechtsche Post- muziek „Onder ons"; 9.— Declamatie; 9.20 Omroeporkest en gramofoon; Om 10.10 Ac. tualiteitsflitsen; 1,1.— Berichten ANP; Hierna AVRO-Dansorkest; 11.30—12 Gra- mofoon. Hilversum II, 301 M. KRO-Uitzending, 4—5.10 HIRO; 8-9.15 en 10.Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Modern tfleinorkest, so list en gramofoon; 2.— Voor de vrouw; 3.—- Gramofoon; 4.05 „Het vinden van den Meester", causerie; 4.30 Gramofoon; 4.36 HIRO-OPost; 4.40 Gramofoon; 4.45 „Kan men jubileeren na een 40-jarige strijd tegen, de wreedheid der vivisectie?" causerie, 5.10 KRO-orkest; 5.45 Gelukwenschen; 6.— Gra mofoon; 6.20 De KRO-Melodisten; 7.— Be richten; 7.15 „Goochelkunst", causerie; 7.35 Gramofoon; 8.— Berichten ANP en KRO- Mededeelingen8.15 Koninklijke Militaire Kapel en ramofoon; 9.30 Gramofoon; 10.30 Berchten ANP; lb.40 Charley Wallace en zijn ensemble; LIÖO—12 Gramofoon. Brussel 322 en i 484 M.: 322 M.: 12.20 Gramofoon; 1.30—2.20 Luc Darcy's orkest; 5J20 Ramermuzik; 6.35 Gra mofoon; 6.50 José Schnyders' orkest; 8.20 E. Loiseau's orkest; 1030—11.20 Gramo- 484 M.: 12.20 Luc Darcy's orkest; 1.30— 2.20 Gramofoon; 5.20 José Schnyders' or kest; 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofoon; 9.20 Symphonie-concert uit Ostende; 11—11.20 Gramofoon. Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en 10.36 Gramofoon; 12.20 La- bis-orkest en zang; 2-20 Gramofoon; 4.10 dito; 4.20 Órgelconcert; 7J20 Zang; 7.35 Gramofoon; 7.50 Zang; 8.50 De Eayans- Siygers en het Goldy-orkest; 9.20—11.20 Concert uit het Casino te Ostende. Vijftiental wichelroede-loopers op en aan den IJssel. De oefening bevestigt de uitkomsten. WISSELKOERSEN. 14 Aug. 16 Aug. Officieel. Londen 9.04% 9.03% Berlyn 72.95 72.96 Parys 6.811 6.80% Brussel 30.53% 30 54 Zwitserland 41.66 41.66 Kopenhagen A 40.37% 40.85 Stockholm 46.65 46.60 Oslo 45.65 45.42% New-York 1.81 Vh 1.1817 Praag 6.33% 6.33 Milaan 8.46 8.50 Prolongatie Part. disc. Vu, Dag. geld Registermarken 42, Credint Sperr- marken 15%, Effectensperrmarken 15, Reis marken 54%, Bankpapier 45%. Verdeelde markt. Vrij opgewekte af faire. Vorstenlanden willig. Scheep- v vaartaandeelen vast. Rubber onge- v animeerd. Amerika kalm. Beleggings- markt prijshoudend. De berichten uit het Verre Oosten werden op de beursmarkt kalm opgenomen. De han del had een, tamelijk opgewekt karakter, waar diverse fondsensoorten aardig wat be weging veroorzaakten. Voor Scheepvaartpapieren bestond een uitgesproken vaste stemming, hetgeen in verband moest worden gebracht met de krijgsverrichtingen in China, zooals bekend komt het oorlogsbedrijf aan de Scheepvaart. maatsdhiappyen vrijwel onder alle omstan digheden ten goede. Alle bekende toonaangevende soorten werden goed prijshoudend ingezet en kon den zich onder beurstyd nog verder verbe ren. Koninklijke booten avanceeren een goe de vijftal punten. Ook de Indische lijnen en aandeel en Holland-Amerika Lijn waren 'eenige procenten hooger. Oj) de Suikerafdeeling weifd de aandacht in de eerste plaats getrokken door de ge wone aandeelen Cultuurmij. der Vorstenlan den die aanzienlijk hooger waren in ver- Qpnieuw heeft het complex van onder aardsche gangen, dat 'nze stad moe- lyk zyn, de belangstelling getrokken van wichelroede-wandelaars, van wie er Zater dagmiddag een aantal heeft geëxperimen teerd op de plaats aan den IJssel, waar in vroeger jaren het machtige kasteel „Der Goude" trotsch oprees en wtaar thans de korenmolen 't Slot de omgeving beh^rscht. De Nederlandsche Vereeniging tot bestu deering van het wichelroede-vraagstuk „De Wichelroede" heeft Zaterdag en Zondag in den Haag gecongresseerd en die gelegen heid was te baat genomen om, een excursie naar Gouda te orgpniseeren ten einde een practische oefening te houden in de stad, waar onderaardsche geheimen verborgen liggen cn, dat een dorado is voor lieden, die de tot dusver onverklaarbare gave of ta lent of wat het ook is van wichelroede-loo- pen bezitten. Een vijftien leden hebben hun ro?de laten spreken. Men heeft denzelfden tocht ge maakt, welken mevr. N. Klein Sprokkel- horst vorige week ondernam en waarbij zy den loop van de gangen aanwees. Men begon nabij het kaaspakhuis op de Punt, werd met de dekschuiten over den IJssel geboomd, ging de voortzetting van dc hoofd gang onder de rivier op den Gouderakschen oever na en stelde ten slotte in het Hout- manslpantsoen een onderzoek in. Deze uitgebreide excursie was mogelijk door de vriendelijke medewerking vnn het stadsbestuur, namens welk burgemeester E. G. Gaarlandt en de wethouders E. A. Polet en mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen aanwezig waren om den voorzitter, den heer J. C. Tengbergen, en de leden der vereeniging te begroeten en te vergezellen. By Get ge zelschap had zich ook een aantal journalis ten van buiten de stad en de teekenaar Jo Spier aangesloten. Voorts was aanwez'g mevr. Sprokkelhorst, die geen lid der ver eeniging is, maar uit belpngstellng uit Zeist overkwam. Variaties in roeden en reacties. Er waren wichelroeden in alle mogelijke soorten, van voerend ijzer, van gebogen ko per, van gekronkeld draad on van spiraal vormige samenstelling als was het een rits sluiting. Ook de reacties verschilden, de eene roede sloeg op, de andere neer, een derd? buitelde om. En dezelfde -variatie trof men aan onder degenen, die aan het experiment deelnamen. Sommigen moesten zich concentreeren, een ander had niet an ders te doen, dan de roede maar op te hou den, die uit zichzelf op elementen omsloeg. Er waren loopers in, wier handen de roede onbewust voor den drager reageerde en er was iemand, zoo overgevoelig, dat hy kram pen by het omslaan van het stukje draad onderging. Een der aanwezigen had geen roede noodig en peilde al/een door het uit steken van de hand wat er in den grond zit. Tenslotte behoorde tot het gezelschap iemand, die zonderiiete te doen tot bevindin gen kwam. Dat was een medium, die inder daad op een bepaald, controleerbaar, punt een ju.ste aanwijzing gaf. Het experiment gold een practische oefe ning zonder enkele verdere pretentie en be oogde geen controle op de door mevr. Sprokkelhorst gedane bevindingen. Die be- teekenie was er trouwens ook niet nan toe te kennen, omdat men niet de omgeving ging naspeuren, zooals mevr. Sprokkelhorst dit gedaan heeft, maar dadelijk naar de plaatsen werd gebracht, waar mevr. Sprok kelhorst gewelven heeft aangewezen. Op vele punten dekten de uitkomsten van de onderzoekers de vorige week verkre gen resultaten. Er waren ook verschillen, doch als mevr. Sprokkelhorst zich dan op een gang concentreerde, sloeg haar roede we' od, zoodat zij de opgegeven resultaten slechts kon handhaven. Ook deze loopers peilden verschillende gangen en wateraders. Dit alles heeft de meening versterkt, dat er op deze histori sche plaats merkwaardige dingen in den grond verborgen liggen. Het „wat" kan men van den buitenkant moeilijk precies na gaan, maar dat er wat is, mag men aan- Naar aanleiding van peilingen op het ter- rein van di3 N.V. Koudasfalt heeft mevr. Sprokkelhorst de veronderstelling geuit, dat er nog een tweede gang onder den IJssel is, die in de richting van Schoonhoven ggat, Aan het bestaan van deze gang bestonden op grond van overlevering vermoedens, in hoeverre dit juist is, moet nog nader blij ken, daar het onderzoek van Zaterdag zeer vluchtig is geweest. Het vraagstuk van het loopen. De uikomsten van de leden en mevr. Sprokkelhorst waren in vele opzichten eender, doch de uitspraken over het wichel- roode-loopen verschillen. Dat er wichel- roede-wandelaars zijn, weet men al langer dan vandaag. Al eerder hebben wichelroe- den belangrijke aanwijzingen gegeven, b.v. by het zoeken naar waterbronnen. Wat echter de invloeden zyn tot dia merkwaardi ge reacties, wat het is, dat de stukjes «oper of staaldraad doet omsiaan, dat vorscht de vereeniging na en hierbij bestudeert! zy' het vraagstuk uitsluitend op wetenschappelijke!! grondslag met afwijzing van verschijningen van, occultisme en spiritisme. Van de zyde der vereenigingsleden wordt gemeend, dat mevr. Sprokkelhorst, b.v. b|j het opgeven van de diepte der gangen, nog andere gaven dan wichelroede-loopen al leen bezit en in dit opzicht naar het occul- tisme zweemt door zich in haar onderbe wustzijn in de gang te laten zakken. Zelf is mevr. Sprokkelhorst zich hiervan niet bewust. Zij heeft geen verklaring voor haar uitkomsten, zy geeft alleen haar be vindingen bij een sterke gedachtenconcen- tratie. Zij meerit, dat haar inderdaad sterke reacties op de wichelroede voortspruiten uit de concentratie der .gedachten op het voor werp van onderzoek en als daarbij nog een andere gave kbmt, is zij zich daarvan fa elk geval niet bewust. Een feit is intusschen, dat .mevr. Sprok kelhorst zeer positief in haar bevindingen is, zy maakt een rustigen en zekeren indruk en in stelligheid wint haar optreden, al kan door het verschil tusschen onderzoek en oefening niet dezelfde maatstaf gelden, M van dat van de loopers van Zaterdag. Of dit is tengevolge van een occulte bijkom stigheid, is iets* wat de deskundigen maar moeten trachten na te gaan. Daarover kunnen leeken niet oordeelen, deze consta- teeren slechts. Hoe het zy, de vereeniging heeft gedu rende eenige uren een interessant experi ment gehad dat een talryk puibliek nieuws gierig volgde, geprikkeld door het ongewone feit, dat een aantal dames en heeren niet een draad in de handen schijnbaar doelloos over den weg en in een park rondloopt. Onderzoek in plantsoen? De oefening heeft de belangstelling voor deze curieuze zaak nog vergroot en in spanning wacht men op het onderzoek dal practische resultaten kan geven. Want dezen kant moet het uit. Het is interessant mede- deelingen te hooren over dingen, die ver borgen liggen, maar nog interessanter ls het deze zaken te aanschouwen. „The proof of the pudding is in the eating", zeide bur gemeester Gaarlandt Zaterdagmiddag tref. fend en hij sloeg hiermede den spijker pre cies op den kop. Wellicht komt het spoediger dan ver- wacht wordt tot een onderzoek. Nu mevr. Sprokkelhorst aangegeven heeft, dat in het Houtmansplantsoen het centrale punt der gangen slechts even twee meter onder den grond ligt, bestaat, zoo vernemen wij, de mogelijkheid, dat op dit punt vast 'n onder zoek zal worden ingesteld los van de enquête naar den hoofdgang onder den IJssel. Over deze tunnel is het, dat de raad by de be- handeling van de gememtebegrooting 1938 zal beslissen, daar voor dit1 onderzoek gel den noodig zijn. Ten opzichte van het Hout- 1 mansplantsoen staat de zaak anders, bier spelen finaniciën geen rol. Het grasperk is zeer geschikt om te graven, wat geen moei- j lijkheden en kosten met zich medebrengt, daar geen voorzieningen, die in een straat of in een gebouw moeten worden getroffen, noodig zijn. Alleen een paar schoppen en sterke armen worden gevraagd. Men neme een schop en grave! band met de nieuwe bestuursvoorstellen op grond waarvan de gewone aandeelhouders in een voordeeliger positie komen te ver- keeren. Deze aandeelen werden dan ook een twintigtal punten hooger genoteerd. Ook de winstaandeelen werden tamelijk druk verhandeld en konden zich eveneens iets verbeteren. Van de overige Suikerwaar- den openden H.VA.'s enkele procenten be neden het vorige slot, doch geleidelijk aan kon een verbetering worden waargenomen. Java-culture en Nisu'a werden iets hooger genoteerd. Voor Rubberfondsen was de stemming aan. den gedrukten kant. Amsterdam rub bers kwamen, wederom eens beneden 300 pet-, ook diverse aMeve soorten zagen zich iets van bun koers ontgaan, betgeen moet worden toegeschreven aan de verdere af brokkeling der rubberprys. Tabakken bewogen zich op den achter grond. De stemming voor deze fondsen was ongeanJmeerd, vooral Deli-Batavla's moes ten het ontgelden en zagen een vijftal pro centen verforen gaan. Tndustrieelen werden op beperkte schaal i verhandeld. De Philipsaandeelen verkeerden in reactie. Ook A.K.U.'s konden zich niet ten volle handhaven. Unilevers hadden even eens een gedrukt voorkomen. De Petroleumafdeeling had een Mm aanzien. Koninklijken waren in doorsnee zoo goed als onveranderd. Van) de Ameri- kaansche soorten waren Shell Unions aan- Onder divei^fvéroorzaakteni de Claim® Borneo-Sumat^wandelmij. nogal wat be weging, en dISKy werden zy afgedaan te- gen prijzen varieerepde tusschen 50.— e» 56.-. In, Amerikaansche waarden was niet vee te doen. De koersen verschilden weinig bu die van den vorigen beursdag. Later op den middag werd de stemming aarzelend *n Anaconda's zoowel als de staatsaandee en gingen een benedenwaartsche richting vo gen. De fluctuaties onder beurstyd waren overigens niet groot. De Beleggingsafdeling was stil <W» prijshoudend, vooral voor de Nederlandsche staaspapieren van het lagere rentetype- WEERRERirHT. Verwachting: Krachtige tot matige westelijke tot Westelijke of ZuW"6'™'™! wind, meeat zwaar bewolkt, aanvnnkelU* kans op regenbuien, later iets warmer. Verdere vooruitzichten: Onzeker. STADSNIEUWS. GOUDA, l« Au«. 1987' Perron en gebouwen worden geheel vernieuwd. Afbraak heden begonnen, Het werk in Maart gereed. Eindelijk dan, gaat het Goudsche station een vernieuwing tegemoet, die zich bepaalt tot het perron, waarop een betere outillage en huisvesting zullen tot stand komen. Er zijn vele verzuchtingen geuit over Gouda's station, dat wel eens een pakhuis op palen is genoemd. Inderdaad de situatie is erg gebrekkig, maar niettemin heeft het lange jaren geduurd voor het van plah tot uitvoering is gekomen. Telkens waren er nieuwe ideeën, maar even zoovele malen, gebeurde er niets; ons in het spoorwegver keer zoo belangrijke station behield zijn oude gebouwen en, zijn lekkende kan. Het besluit tot electrificatie van het mid- dennet van Amsterdam, Den Haag Rot- erdam naar Arnhem en Eindhoven bracht het vraagstuk opnieuw oji den voorgrond. Plannen werden gemaakt, maar wederom ging de verbetering zweven Tot bleek, dat de toestand zoo slecht valt té aeVen, dat langer uitstel niet mogelijk is. Thans is het zoover, het werk is begon nen. Daar het treinverkeer ge/oor moet doorgaan, zal de uitvoering geleidelijk ge schieden, maar het plan komt ulte'udcfyk hierop neer, dat er van het tegenwoordige perron niets zal overblijver. Indeeling der gebouwen. Met den bouw van nieuwe gebouwen on dergaat de groepeering een wijziging cn wordt de indeeling logischer. De huievelriug van den stationsdienst, nu aan de oostzijde bjj den overweg gelegen, gaat naar den an deren kant, waar in één gebouw komen het stationsbureau, het bureau van den sta tionschef en de afdeeling van den buiten dienst. Dan volgt de tegenwoordige trpp en vervolgens komen de wachtkamers met restauratie, nu gescheiden ter weerszijden van de tunnel naar de uitgang, maar fn de toekomst bijeen in /één gebouw. Tenslotte zal als derde een gebouw verrijzen, w*arin de posteryen, een wachtruimte voor de con ducteurs, een goederenloods en de toiletten een plaats krijgen. Het dienstgebouw wordt achttien meter lang, de wachtkamers met restauratie krij gen een lengte van zes en dertig meter an het derde gebouw zal weer achttien meter lang zijn. De seinhuizen naast de trap worden in westelijke richting verplaatst en komen by den stationsdienst. Nieuw is een aparte af deeling grenzend aan de wachtkamers voor reizigerB met de nachttreinen. De indeeling van de wachtkamers is zoodanig, dat de derde klasse-afdeelng komt by de trap en de eerste en tweede klasse-zaal aan het an dere einde in de richting van den overweg. Alle gebouwen worden van ijzer-construc tie. Ze zullen centrale verwarming krijgen. Perron en kap- Het planken perron zal geheel van tegels worden voorzien. Lengte en breedte blijven onveranderd. De gebouwen zullen echter eenigszins smaller worden en vyf meter be slaan, waardoor de perron* aan weerzijden iets breeder kunnen worden bot drie meter aan eiken kant. Verder zal de houten overkapping geheel verdwijnen om plaats te maken voor een metalen, electrisch gela&chte kap. D-> leng te wordt iets grooter tot 250 meter, de breedte bijjft 11% meter. De knp zal lager dan nu en met den onderkant een kfetne drie meter boven het perron komen. Op de kap boven de restauratie zal een woning voor den restaurateur worden gebouwd. De ijzeren spanten, die het dak drapen, worden onderheid In totaal zullen 172 pa len van twaalf of vijftien meter lengte in den bodem onder het perron worden gedre ven. Het zullen houten oalen met betonnen opzetten zijn. De uitvoering van hte werk is bekennen aan de westzijde. De wachtkamer derdfc klasse en het aansluitende bureau van den stationschef zy'n reeds ontruimd en zullen weldra gesloopt zijn. Vandaag is de afbraak aangevangen. Eveneens zal spoedig he4 dienstgebouw nabij'den overweg verdwijnen. Twee houten noodgebouwtjes, aan elke zijde van het perron één, zullen tiideliik open trokken worden. Uitvoering in twee gedeelten. Het ligt in de bedoeling eerst bet perren de oostzijde te vernieuwen. Dc hoi«- vesting van een en ander gaat dan zoolang "aar den anderen kant. Is 't eerste gedeelte aar, dan volgt opnieuw een verplaatsing en dan wordt het perron aan de weHri'de vernieuwd. Ook de kap zal in tweo gedeel ten verbeterd worden. Reeds zijn ran de oostzijde palen voor een tijdelijke verlich- t'nir geplaatst. Het zal ongetwijfeld eenige maanden be- ePen worden, zoowel voor het stations- tersoneel als voor het publiek, mapr dat jn noodwendig vast aan elke verbetering. "°k de uitvoering van bet werk heeft boer Ukheden, daar de dienst ontreetoord ^00r^aan' bet perron wordt van *'t, on uit begonnen, zoodat er eenigen tijd ..ee smr'Dc stukken naast de rails zullén im voor f 66-OCO opgedragen aan N.V Aannemingsmaatschappij ™„rh»n JElrtiland tc Uithoorn. De overkap- P staat «part. Deze de N.E.L.M. te loeiden. De uilvotring van het werk moet op 1 Maftrt a.s. voltooid zijn, dus éenige maau- voor net geëlectrificeerd middennet in dienst wordt gesteld. Zooals men ewect, is het de bedoeling, dat de tlectrische. treinen by den aanvang van den zomerdienst 1938 gaan rijden. j De \orl etcring van het Goudsche statioi omvat alleen eén vernieuwing van het pei- rorf en de opstanden. Ten opzichte vvi het stati insgcbcvw aan de"straatzijde, waar iK loketten en de expeditie-nfdeeling zijn, blijft de toestand onveranderd. Als straks het perron zijn nieuwe uiter lijk zal hebben gekregen, zal blijken, dat op dit in het spoorwegverkeer drukke en be langrijke station een groote verbetering zal zijn tot stand gekomen. Drankwet. Burgemeester en wedhouders brengen ter openbare kennis, dat op 12 Augustus 1937 by hen is ingekomen een verzoek schrift van J. van Beek, wonende te Gou da, Groenendaal no. 15, om een verlpf B. ingavolge de Drankwet voor de volgende localiteit: Het perceel Groenendaal no. 15 aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het vèrleenen van dit vferlof schriftelijk be zwaren bij burgemeester en wethouders in brengen. Hinderwet. Burgemeester en wethouders d«n weten: dat zy de beslissing hebben ver- ydaagd op het verzoek van J. Vergoed, al hier om vrgunniing tot het oprichten van een aardewerkfabriek met een oven in de perceelen plaatselijk gemerkt Turfmarkt 95-9/, kadastraal bekend gemeente Gouda, Sectie B nos. 1?62 en 1763. Voorts, dat zij vergunning hebben ver leend! aan D. Sibbes, alhier en zyn,e recht verkrijgenden tot het uitbreiden der kunst- aaj-dewerkfabriek door het by bouwen van een oven in de perceelen, plaatselijk ge merkt Vest 81 tA en met 91 (oneven), ka dastraal bekend gemeente Gouda, Sectie D no*. 1577 tot en met 1582, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het in stellen van beroep binnen 14 dagen by II. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Afbraak achterste gedeelte gebouw Arbeidsbeurs. Met de slooping ran het achterste gedeeltj van het gebouw; der voormalige Bank van L ening, later Arbeidsbeurs, aan de Nieu we Markt is een aanvang geinaakl. De afbraak geschiedt, zooals men weet, ter verkrijging van meerdere marktruimte. Het voorste stuk, de z.g. Sb* Agnes-kapel, die op de monumenten- ïyst staat, blyit voorloopig in at wachting van nadere voorstellen van B. en W. 40-jarig huwelijksfeest. A.s. Woensdag 18 Augustus hoopt het editpaar S. J. den Edel en E. W. Breiim, wonende IJssellaan 21, zyn 4ü-jarig huwe lijksfeest te herdenken. Gouden jubileum op de Kaarsen fabriek. Mej. A. Blanken zeer harteiyk Ru huldigd. 'Zondag was het vijftig jaar geleden, dat mej. A. Blanken, wonende Bockenbergstraat 78, in betrekking trad by de N.V. Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". Ter gelegenheid din het gedenkwaardige feit is haar vandaag een huldiging bereid., die een zeer hartelijk karakter droeg. Allereerst is zy hedenochtend ten kantore der directie ontvangen, waar een der direc teuren, ir. C. van Loon, haar gelukwenschte en in waardeerende bewoordingen toesprak en een geschenk ondar couvert aanbood. Voorts reikte de directeur de jubilaresse de gouden medaille voor 50-jarigen trou wen dienst met bybehoorende oorkonde van. de Maatschappij van. Nijverheid uit. In de afdeeling kaarsengieterij, waar mej. Blanken chef over de meisjes is, was het een groot feest. Het lokaal was versierd en verder heeft het personeel in lied en ge schenken zyn sympathie voor de juibilaresse uitgedrukt. Mej. Blanken ontving o.a. een mooie foto van zichzelf, zooals zy in func tie is, een haardkachel met haardstel, een eikenhouten tafel, een mand met fruit, bloe men en nog verschillende andere cadeaux. De viering van het feit heeft den geheelen dag voortgeduurd. Alles bijeen is het voor mej. Blanken een mooie feestdag geweest. I Diploma reddend zwemmen. Nederlandsche centtrale reddingsbrigade. Vrijdagavond werd in de stedelijke zwem inrichting ten overstaan van een viertal examinatoren het examen afgenomen ter verkrijging van het diploma zwemmend redden. Dit examen, dat zeer uitgebreid en zwaar genoemd mag worden, werd door de drie candidaten heel vlot afgewerkt, zoo wel prnctisch als theoretisch, zoodat de examinatoren met lof het diploma zwem mend redden uit konden reiken aan de na volgende heeren: R. den Haag, W. de Jong «n H. Horten- sius, allen lid der afd. Gouda van de N. C.R.B. Genoemde heeren zijn thans gerechtigd tot het dragen van de bronzen medaille ën gekroonde tricot-insigne van voormelHe brigade. Radio-uitzending over de onderaardsche gangen. De V.A.R.A. geeft a.s. Zaterdagmiddag de onderaardsche gangen, welkd tte dezer stede worden verondersteld. De heer A. R. v. d. Putte, secretaris van de commissie van toezicht op het Stedel. Museum van oudhe den, zal spreken over „De historie en de ont dekkingen van onderaardsche gangen op de plaats, waar tot 1577 het toen reeds eeuwen oude kasteel van Gouda heeft gestaan". Daarna zal mevr. N. Klein Sprokkelhorst te Zeist, die by haar onderzoek met de' wiq-helroede tot het bestaan van de gangen heeft geconcludeerd, eenige vragen van den heer C. Huisman beantwoorden over haOr experiment van vorige week en haar be vindingen op deze historische plek. Dieseltrein op koeien ingeredeX. Een der dieren gedood. Op de spoorlijn UtrechtGouda is Za terdagmorgen Dieseltrein 516, die om 11.26 te Gouda moet aankomen, tusschen d blok ken 10 (Twaalfmorgen) en 11 (Willens) op een koppel koeien ingereden, tengevolge waarvan een der beesten werd gedood. Toen de wagenvoerder blok 10 was ge passeerd, zag hij dat een koppel van twaalf koeien de lyn overstak. Hy trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen, maar desondanks werd een der beesten ge raakt. Het is naar het abattoir te Gouda vervoerd en daar geslacht. De trein kreeg door het stoppen acht mi nuten vertraging. Tegen den eigenaar vatf'de koeten, eei» landbouwer uit Reeuwyk,- -is*proces-verbaal opgemaakt. De man was bezig de dieren via oen particulieren landovërweg van de eene Weide naar de andere te brengen, doch was zoo onvoorzichtig dit te -doen op e*n tijd stip dat een trein moest paroeeren. Hij is nu niet alleen een koe kwyt, maar zal waar schijnlijk ook nog een boete hebben te be talen. Opbrengst collecte. De Zaterdag door de afdeeling Gouda van den Ned. Sigarenmakers- tn Tabaksbewer- kersbond ten bate van het tuberculosefonds gehouden collecte, heeft ƒ176.77 opge bracht. AGENDA. Thplia-Theater tot en met Woensdag: „Naar de stratossfeer". Woensdagmiddag 2 uur Maflteée. Schouwburgbioscoop tot en met Maan dag: „Onder het asphalt van een wereld stad". Réunle-Bloscoop. Twee hoofdfilms: De geheimzinnige vingerafdruk. Met donderend gev/eld. Woensdag 2 uur Matinée. 26 Aug., 9% uur. Rest. Nieuwe Veemarkt. Officieele opening Vee- en Zuiveltentoon- s telling. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETlijlK. Driekamp tusschen -Turnkringen. Gouda eindigt als tweede. Op de terreinen van D^'.C. te Dordrecht is Zondag een driekringfcnontmoeting ge- nouden tusschen atheletiekploegen van de Turnkringen Dordrecht, Gouda en Den Haag. Door den voortdurenden regen had den de prestaties zeer te lijden. De uit tien nummers bestaande kamp eindigde in een overwinning van Dordrecht met 59 punten. Gouda werd tweede met 36 pt. Den Haag verscheen met slechts twee deelnemers en werd daardoor niet geplaatst. De beste prestaties waren: 100 M. hardloopen: 1. R. Jaarsma (Dordt) 11.8 sec.; 2. P. M. Beyen (Gouda) 11.8 sec.; 3. Th. v. Eysden (Dordt) 12.2 sec. 800 M. hardloopen :1. J. v. d. Heuvel (Gouda) 2 min. 17.1 sec.; 2. P. Leeuwrik (Dordt) 2 min. 19.2 sec.; 3.A. Heyer (Dordt) 2 min. 22.4 sec. 1500 M. hardloopen: 1. J. Wiltenburg (Gouda- 4 min. 51.4 seci; 2. J. Westerhof 1 (Dordt) 4 min. 54-5 sec.; 3. J. Brandse I (Gouda) 4 min. 55 sec. I Speerwerpen: ll. G. de Haan (Dordt) 43.24 M. 2;. A. de Graaf (Dordt) 37.33 M.; 3. J. Oskam (Gouda) 36.82 M j Kogelstooten: 1. Coomans (Den Haag) 11.79 M.; 2. J. de Bruin (Dordt) 11.17 M.; 3. W. Nunnikhoven (Dordt) 11.08 M. I Verspringen: 1. J. Aarnoutse (Dordt) 6.24 M. ;2. C. Luynenburg (Gouda) 6.04 M.; 3. A. de Graaf (Dordt) 5.90 M. I Hoogspringen: 1. Coomans (Den Haag) i 1.65 M.; 2. J. de Bruin (Dordt) 1.60 M.; 3. Th. v. Eysden (Dordt) 1.60 M. Discuswerpen: 1. J. de Bruyn (Dordt); 31.14 M.; 2. W. Nunnikhoven (Dordt) 31.09 M.; 3. J. Oskam (Gouda) 28.89 M. Hinkstapsprong: 1. J. Aarnoutee (Dordt) 12.46 M.; 2. C. Luynenburg (Gouda) 12.07 M.; 3. W. Aarnoutse (Dordt) 12.05 M. I 4 x 100 M. estafette: 1. Dordrecht 47.4 j sec.; 2. Gouda 48.2 sec. Vierstedenontmoeting te Gouda. Den Haag wint bij de dames, Rotterdam by de heeren. Zondag is op het Olympia-terrein de Ste- denontmoeting gehouden. Doordat Dor» drecht niet had ingeschreven in verband met den Kringwedstr\jd van het K.N.G.V., ging de strijd tusschen de vertegenwoordi gende ploegen van de Goudsche, Leidschfe en Rotterdamsche Athletiek-Commissie. De deelnemers troffen het niet met het weer, daar den ganschn middag de regen neerstortte. Het veld werd uiterst zwaar om te ioopen, terwijl ook de vry sterke wind een handicap was voor de te leveren prestaties. Verschillende nummers hadden door gering krachtsverschil een spannend verloop. By' de dames heeft Den Haag den wiasd- beker gewonnen, die in het bezit van Lei- 1 den was. De Goudsche dames speelden geen rol van beteekenis. Reeds van het eerste nummer af bezetten zy de laatste plaats, welke geen moment werd verlaten. Bij tie heeren is «ie strijd iy hoofdzaak gegaan tusschen Den Haag en Rotterdam, waarbij Rotterdam, die ook vorig jaar den prys behaalde, met slechts een punt voor sprong de overwinning behaalde. Gouda" en Leiden eindigden met een gelijk aantal pun ten. Van de Goudsche ploeg bezetten de Ruyter op de 800 M. en Verkerk bij het ver- springnummer de eerste plaats. Het kogelstooten werd een overwinning voor den nationalen kampioen de Bruyn, die ook het hoogspringen en discuswerpen voor zijn rekening nam. By de dames was het mej. Diebei uit Leiden, die een drievou dige overwinning behaalde. De voornaamste prestaties met de be paalde punten luiden: Dames 100 M .hardloopen: 1. J. v. d. Wyk, R.A. C., 14 sec.; 2. M. v. d. Laan, HAC 14.1 sec.; 3. G. koudijs, RAG, 14.1 sec.; RAC 14 pt.; HAC 10 pt.; LAC 6 pk; GAC 6 pt. Z00 M. hardloopen: 1. T. v. d. Klauw, HA 29.2 sec.; 2. L. Kok, HAC, 29.7 sec.; 3. N. v. d. Wyk, RAC, 30.4 sec.; HAC 15 pt.; RAC 11 pt.; LAC 5 pt.; GAC 5 pt. Hoogspringen: tl. F. Dieben, LAC, 1.45 M.; 2. D. de Bruijne, HAC, 1.35 M.; 3. N. v. d. bpek, RAC, 1.30 M.; LAC 11% pt.; QAC 9 pt.; HAC8 pt.; RAC 7% pt. Ver-pringen: 1. L. Kok, HAC 5.05 M.; Js. M. v. d. Laan, HAC 5.04 M.{ 3. P. Dieben, LAC 4.72 M.; RAC 15 pt.; LAC 11 pt.; HA C. 7 pt.; GAC 3 pt. Kogelstooten: 1. P. Dieben, LAC 11.71 M.; 2. G. Aarnoudse, RAC, 11.27; 3. J. Makatita, HAC, 10.57 M.; LAC 12 pt., HAC 11 pt., RAC 9 pt., GAC 4 pt. Speerwerpen: 1. P. Dieben, LAC 20 M,; 2. de Bruijne, HAC, 27.85 M.; 3. T. Kuy- per, HAC, 2578 M.; HAC 13 pt., LAC 13 pt., GAC 5 pt„ RAC 4 pt. Discuswerpen: 1. Z. Makatita, HAC, 30.10 M.; 2. J. Makatita, HAC, 26.58 M.; 3. G. Aarnoudse, RAC, 24.86 M.; HAC 15 pt., LAC 8 pt., RAC 7 pt., GAC 6 pt. 4 x lüO M. estafette: 1. HAC 55.1 sec.; 2. LAG 56.2 sec.; 3 RAC 57.8 sec.; GAC ge- diskw.; HAC 8 pt., LAQ.6 pt., RAC 4 pt., GAC 0 pt. Totaal-uitslag: Den Haag 87 p.; Leiden 72% p.; Rotterdam 71% pt.; Gouda 38 p. Heeren: 100 M. hardloopen: 1. L. Kok, HAC, 11.9 sec.; 2. J. Grysseels, RAC, 12 sec.; 3. tte Vries, HAC, 12.1 sec.; HAC 14, RAC 10 pt., LAC 7 pt., GAC 5 pt. 800 M. hardloopen: 1. A. de Ruyter, GAC 2 min. 6.5 sec.; 2. de la Bey, LAC, 2 min. 6.5 sec.; 3. G. Middelkoop, GAC, 2 min. 7.4 sec.; GAC 14 pt., LAC 10 pt., RAC 7 pt., HAC 5 pt. 1500 M. hardloopen: 1. P. Kriise, RAC, 4 min. 27.1 sec.; 2. G. Middelkoop, GAC, 4 min. 31.5 sec.; 3. de Rooy, RAC, 4 min. 33.7 sec.; RAC 14 pt., GAC 9 pt., LAC 8 pt., HAC 5 pt. 5000 M. hardloopen: 1. Walbeek, RAC, 17 min.; 9.5 sec.; 2. H. v. d. Does, HAC, 17 min. 16.7 sec.; 3. Groeneweg, RAC, 17 ïpin. 23.4 sec.; RAC 14 pt., LAC 8 pt„ HAC 7 pt., GAC' 6 pt. Verspringen: 1. Jac. Verkerk, GAC, 6.51 M.; 2. W. Roest, HAC, 6.25 M.; 3. van Es, HAC, 6.21 M.; HAC 13 pt.; GAC. 13 pt.; RAC 6 pt., LAC 4 pt. Hoogspringen: 1. H. de Bruyn, HAC, 1.70 M.; 2. J. Splinter, HAC, 1.60 M.; 3. J. Tournier, RAC, 160 M.; HAC 15 pt„ RAC 8 pt., GAC 6% pt., LAC 5% pt. a Kogelstooten: 1. H. de Bruyn, HAC 14.27 M.; 2. O. Kronig, LAC, 12.66 M.; 3. H. En klaar, HAC 12.19.; HAC 14, RAC 9, LAC i 9 pt., GAC 4 pt. Discuswerpen: 1. H. de Bruyn, HAC 40.73 M.; 2. R. Mess, RAC, 37.70 M.; 3. A. van Dijk, RAC, 35.63 M.; HAC 13 pt., RAC 13 pt., LAC 7% pt., GAC 7% pt. Speerwerpen: 1. J. Bakker, RAC, 45.62 M.; 2. F. v. Veen, LAC, 41.18 M.; 3. D. Mar ree, RAC, 40.18 M.; LAC 14 pt., LAC 10, HAC 6 pt., GAC 6 pt. 4 x 100 M. estafette: 1. HAC 46.1 sec.; 2. RAC 4G.2 sec.; 3. LAC 46.2 sec.; 4. GAC. H.A.C. 6 pt., RAC 6 pt., LAC 4 pt., GAC 2 pt. Totaal-uitslag: Rotterdam 101 p.; Den Haag 100 pt.; Gouda 70% pt.; Leiden 79% pt. VOETBAL. Olympia-Veteranen—Politie. A.s .Donderdagavond 7 uur wordt op het Olympia-terrein een wedstrijd gespeeld tus schen de Olympia-veteranen en een elftal van de Goudsche Politie Sportvereeniging, dat laatst tegen de Gouda-veteranen met 3—3 gelijk speelde. Juniorencompetitie G.V.B. Twee kampioenen. De uitslagen van de Zaterdag v oor de juniorencompetitie van den Goudschen Voet- banbond gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Afd» A: Groep ll: O.N.A. A'Gouda A 013; Groep 2: Oudewater AWoerden A 13; Groep 3: Gouda CBodegraven A 3—4. Af. B: Groep 1: G.S.V. B—O.N.A. C 0—2; Olympia BGouda D 08; Groep 2: Haas trecht AWaddinxveen A 50. In afdeeling A heeft Gouda A het kam pioenschap van groep 1 en Woerden A dat van groep 2 behaald. In groep 3 van afdee ling A kwam Gouda C definitief onderaan. Jaarvergadering van Gouda. Bloeiend vereenigingsleven. De V. en A. V. Gouda heeft Zondag in „Het Schaakbord" haar jaarvergadering ge houden. Nadat de voorzitter, de heer J. van Til burg, een openingswoord had gesproken, wérden de diverse jaarverslagen uitge bracht. Hieruit bleek, dat het ledental pta- tionnair is gebleven en dat de juniorenaf- deeling een flink aantal leden heeft gewon- i nen. De jaarverslagen der diverse commis- sjes g'etuigden over het algemeen van eeri Gloeiend vereenigingsleven. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. De heeren Sevenhoven (de secr.) en Slinger land (2e secr.) zullen van functie verwis- 1 selen. De trainer» de heer Curtiss, heeft zyn werkzaamheden in het afgeloopen jaar tot alfer tevredenheid verricht. Hij zal ook in hej; komend jaar Gouda trainen. Gouda in Neptunus-tournooi geklopt. In het tournooi van Neptunus te Rotter dam om den Miss Blanche-beker is Gouda gisteren door een 3—2 nederlaag tegen Ex celsior uitgeschakeld. •De Rotterdamsche eerste klasser bracht haar reserves in het veld. Ook Gouda had niet de sterkste samenstelling. In de eerste minuut namen de Gouwenaars door Breedyk ds leiding. Spoedig maakte Excelsior gelyk. lEen strafschop liet zy onbenut. Opnieuw döol Breedyk kwam Gouda voor te staan, maar ten tweede male nivelleerden de Rot terdammers den stand. De tweede helft bood een feilen stryd. In de laatste minuut scoor de Excelsior, om aldus met 32 te winnen en zich hiermede in de halve eindstrijden te plaatsen. Gouda't lef tal bestond uit: de Jager; Brons en De Jong; Bovenkamp, de Waal en Groen; Breèdyk, Pijpers, Hommels, Appel en v. d. Bos. Vriendschappelijke wedstrijden. In een Zaterdag gespeelden wedstrijd Gouda-cobinatieSiemens Sportvereeniging wond Gouda met 62. Zondag werd vriendschappelijk gespeeld O.N.A. 2Lekkerkerk 21. WIELRENNEN. Goudsche renners in wegrace. Zaferdag is te Apeldoorn met een hon derdtal deelnemers de Ronde van Apeldoorn verreden. By de nieuwelingen over 36 K.M. werd J. van Vliet uit Gouda tweede, by de amateurs over 54 K.M. de Gouwenaar J. Hofstede derde en by de profs en onafhan- kelyken over 90 K.M. de Goudsche renner Th. Peek zevende. Korte berichten. By de te Amsterdam gehouden roeiwed- stryden om de Europeesehe kampioenschap pen behaalde Duitschland vier en Italië twee overwinningen, terwijl Zwitserland één titel won. Duitschland kwam daardoor in het bezit van de Coupe Glandez. Een Zondag te Brussel gespeelde cricket- wedstrijd België—Nederland eindigde in een Nederlandsche overwinning. Te Luzern is Zondag een tenniswedstryd Zwitserland—Nederland gespeeld. Zwitser land won met 13—4. Te Biiedapestt wordt een internationaal waterpólo-tournooi om de Horthy-cup ge houden. By de tot dusver gespeelde wed- stryden verloor Nederland met 80 van Hongarije en won met 31 van Oostenryk. In het internationaal schaaktournooi te Stockholm is Amerika winnaar geworden met 54% punt. Nederland einoigde als vier de met 44 punten. Rie Mastenbroek is thans defenitief als instructrice aan de zweminrichting te Hil versum verbonden, waardoor de Olympische kgmpioene de amateursport, waarin zy zoo veel groote successen behaalde, verlaat cn automatisch op de beroepsiyst wordt ge plaatst. LAA1VTE BERICHTEN. Driemaal wekelijksche dienst AmsterdamBatavia. treedt met ingang van 1 October a.s. in werking. 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. Naar wy vernemen zal de driemaal wekelyksche dienst van de K.L.M. Amsterdam—Batavia v.v. met ingang van 1 October a.s. in wer king treden. Het eerste vliegtuig zal dezen dienst in de richting Amsterdam—Batavia op 2 Oc- 'tober aanvangen. In de richting Batavia— Amsterdam zal het eerste vligtuig 9 Octo ber vertrekken. De vertrekdagen zyn bepaald op Dins dag, Donderdag en Zaterdag en wel in bei de richtingen. De sluiting voor de mail valt dus op MoondagT, Woensdag- en Vrijdagavond, laatste lichting. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 16 Aug. Aanvoer in toaal 2009 stuks. Vette runderen 797, vette kalveren 230» nuchtere kalveren 6, schapen en, lammeren 665, varkens 640, 1 bok. Pryzen per KG.: Vette koeien le kw. 77, 2e kw. 68, 3e kw. 5464; Vette ossen le kw. 72, Be kw. 68, 3e kw. 54—64; Vette kalveren le kw. 95; 2e kw. 85, 3e kw. 66— 75; Varkens (levend gewicht) le kw. 58; 2e kw. 57, 3e kw. 56; Schapen 6045—35, per stuk 282318; Lammeren 625762, per stuk 18—16—12. Vette koeien en ossen, aanvoer als vori ge week, handel lui, prijzen als vorige week Dinsdag, prima koe 82, prima os 78. Vette kalveren, aanvoer veel grooter, handel stroef, prijzen lager, prima kalf 1.05. Scha pen en lammeren, aanvoer aanmerkelijk ru - mer ter markt, handel traag, nauwelijks prijshoudend. Varkens, aanvoer ruimer, ban. del tamelijk, prijzen iets lager. Er werden eenige partijen schapen voor exi»ort ge- Kaasmarkt Oudewat er. 16 Aug. Aanvoer 55 wagens, 2475 stuks, wegende 12375 K.G. Prijzen le srt. 2729, 2e srt. 2526, zwaardere ƒ30.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2