11FELIUM VERBLEEKT 3066 De Pelikaan Koninklijke Onderscheidingen. I K 1 min 19 BOUW VERBOD door de zon Stoomerij en Ververij De meening van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken. Ini de kringen van het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken is men, van oordeel, dat de totstandkoming van het niet- aan vals verdrag tusschen China en de Sovjet Unie een overwinning beteekent van de pro- Sovjet-kringen te Nankinig en neerkomt op een verwerping van de door Tokio geuite waarschuwingen tegen het communistische gewaar. Er wordt echter op gewezen, dat China spoedig zyn houding zal herzien, en met Japan zal samenwerken om den vrede in het Verre Oosten te verstevigen. In wel ingelichte Japansche kringen verklaart men algemeen, dat alleen de „wanhopige" posi tie, waarin China zich op het oogenblik) be vindt, oorzaak is, dat dit land de anti-com munistische houding, die het sedert tien jaar in acht nam, heeft prijs gegeven. De geheele Japansche pers kent bijzonder belang toe aan het Chineesch-Sovjet-Rüssi- sche niet-aanvalspact. De Ahasi is van meening, dat het pact een nieuwen diplo- matieken stap beteekent, welke Je geheele wereld in twee tegengestelde blokken kan verdeelen. Men meent, dat het doel van het pact aan Chineesche zijde is, materieelen steun van de Sovjets te ontvangen, voor Sovjat- Rusland. De wil is een eventueel Chineesch Japansche toenadering in den weg te staan en een anti-communistisch pact tus- schen China en Japan onmogelijk te maken en tenslotte het effect van het Duitsch-Ja- pansche verdrag tegen de kom-intern te niet te doen en de gevaren van een eventu- eele Japansch-Duitsche samenwerking te verhinderen. Het blad is tenslotte van mee ning, dat de totstandkonfng van liet ver drag de natuurlijke consequentie is van de anti-Japansche groep in fie regeering van Nanking. Het blad vermoedt, dat in dit verdrag geheime clausul/s zy'n vervat. On- moet het doel van dé Japansche politiek zijn de banden tusschen communisme en Kwo-Mintang te verbreken. De ahasi maakt melding van zijn sympathie voor maar schalk Tsjang Kai Sjek en minister van oorlog Hoying Hing en andere militaire leiders te Nanking, die verplicht zijn na een strijd van verscheidene jaren, aanzien lijke uitgaven en het verlies van duizenden menschen met de communisten te onder handelen. Geheel Zuid-China door de Japaiwieezen ontruimd. Volgens een Reuter-bericht uit Sjanghai verklaart men, dat na de evacuatie der Japanners uit Amoy, zich geen Japannee- zen meer op Chineesch grondgebied in Zuid-China zullen bevinden. - I gen van de wet op de evenredige vracht- t verdeeling, werd door deze B.C. eer» spe- j I claal tarief vastgesteld voor het vervoer I van basalt dat belangrijk lager was dan 1 het normale Terstond werd hiertegen van schipperszode geprotesteerd, maar de B.C. wist haar besluit door te zetten, dank zij het feit dat de schippers die weigerden, werden uitgesloten van de uitkeering ad 5.— jler week van Maat schappelijk Hulpbetoon (die een schip per ontvangt, die hier meer dan 14 dagen heeft gelegen). Donderdagmorgen werd weer een par tij basalt aangeboden naar nogal ongun stig gelegen plaatsen. De schippers wei gerden unaniem het vervoer. Toen zij ondanks het feit, dat de steunuitkeering zou worden ingetrokken, Vrijdag bij hun houding volhardden het basalt tegen dat tarief niet te vervoeren omdat het abso luut niet loonend was, werden zij hoof delijk opgeroepen voor de B.C., die allen heeft aangezegd, dat zij gedurende één maand van alle vervoer in Nederland zijn uitgesloten. De B.C. grondt haar be voegdheid op art. 15 van haar reglement. Door dc schippers zijn de landelijke bon den in het geding gemengd, die zich be reids tot de ministers van Binnenland- sche Zaken en van Sociale Zaken heb ben gewend. In afwachting van de be slissing hebben zij de B.C.-Zwolle aan sprakelijk gesteld voor alle voor de schip pers hieruit voortvloeiende schade. Doodslag te Terneuzen. In het woonwagenkamp is een 25-jarigen man met een zeis de halsslagader doorgesneden. In het woonwagenkamp even buiten de kommer gemeente Terneuzen is Zater dagavond een twist ontstaan. Men nam al spoedig een dreigende houding aan, waarna twee mannen elkaar met een zeis gewapend te lijf gingen. Een van hén verwondde den ander aan den hals slagader. De klap met de zeis kwam zoo aan, dat het slachtoffer ineenzeeg en vrijwel direct overleed. Geneeskundige hulp werd nog ingeroepen, doch de ge neesheer kon alleen den dood constatee- ren. Het slachtoffer was ongeveer 25 jaar oud. De dader, een familielid, is on geveer 40 jaar oud. Hij is door de ge meentepolitie aldaar overgebracht. In verband met den moord is het parket uit Middelburg gewaarschuwd, dat nog den- zelfden avond In Terneuzen wordt ver wacht. BINNENLAND. VERLAGING DER HEFFING OP BOTER, OLIëN EN VETTEN. Verlaging margarineprijs. Een kilo boter 10 cent goedkooper. Opheffing menggebod. Vermoedelijk In verband met de ver beterde economische omstandigheden vertoont het verbruik van boter op dit oogenblik een stijgende tendenz. De minister van Economische Zaken heeft gemeend dit meerdere verbruik van boter te moeten bevoröéren door ongeacht de wijziging van de heffing, welke in verband staat met de wisseling van de Leeuwarder noteering de heffing op botqr met 10 ets. per kg. te verlagen. Dientengevolge is met ingang van heden de heffing op 55 ct. per kg. vast gesteld .zoodat de boter tien cents per kg. goedkooper wordt. In verbancl met de stijging van de prijzen van verschil lende andere levensmiddelen zal deze prijsdaling te meer welkom zijn. De heffing op oliën en vetten wordt in verband hiermede verlaagd met 5 ets. per kg. terwijl de heffing op margarine zoodanig is vastgesteld, dat de prijs van de door den fabrikant af te leveren mar garine met 3 ct. wordt verlaagd. De wijziging van de heffing op boter en margarine komt vanzelf in een lage- ren prijs voor den verbruiker tot uit drukking De minister vertrouwt, dat ook de producenten van oliën en vetten hun prijzen met een overeenkomstig bedrag zullen verminderen .waardoor de verbrui ker ook van deze verlaging zal profitee- ren. Mocht dit onverhoopt niet het geval blijken, dan zou moeten worden over wogen de verlaging van de heffing, voor zoover deze niet aan den verbruicer wordt doorgegeven, weder ongedaan te maken. Ten slotte heeft de minister nog beslo ten om het menggebod van boter in de margarine op te heffen Het mengper- centage, dat destijds 40 pet. heeft bedra gen, was in den laatsten tijd reeds sterk verlaagd en bedroeg thans 10 pet De verlaging van deze heffingen betee kent voor het landbouw-crisisfonds een vermindering van inkomsten van ruim 8 millioen gulden. Deze vermindering is mogelijk zonder dat aan de tot nu toe geldende beginselen van de steunverlee- nlng aan de melkveehouders wordt ge tornd, doordat in den z.g. zuivelpot (hef- iingen krachtens de crisis-uitvoerwet) nog een belangrijk bedrag aanwezig is. De nieuwe regeling treedt heden in ng. GEMENGD NIEUWS. Honderd schippers te ZwoHe een maand geschorst. Den laatsten tijd is er ernstige wrij ving tusschen de schippers en de be vrachtingscommissie - Zwolle Toen het overladen van basalt Juist over de rijksgrens in Duitschland niet meer mogelijk was en dus ook niet het op deze wijze ontzeilen van de bepalin- Auto te water gestort. 27-jarige dame verdronken. Zaterdagavond omstreeks half negen is een tweepersoonsauto fti dè Delft, het water bij de Spoorwegstraat in Haarlem, gestort, waarbij de 27-jarige mevr. N. T., die onder toezicht van haar man de auto bestuurde, verdronk De heer T. maakte met de auto een proefrit aangezien hij het wagentje wil de koopen. Dicht bij zijn woning in de Spoorwegstraat nam zijn vrouw achter het stuur plaats. Bij den scherpen hoek reed de auto het trottoir op en daarna schuin op het water toe. Hier reed de wagen in de Delft,' waar hij over den kop sloeg. De heer T. wist de auto het eerst te verlaten. Hij bevrijdde zijn vrouw en trachtte haat boven water te houddn. De modder werd haar echter noodlottig. Mevr. T. zakte steeds dieper weg en ver dween ten slotte onder de oppervlakte van het water. Nadat de heer T. door omstanders op het droge was geholpen, vond men na tien minuten zijn echtge- noote. Zij was reeds bewusteloos door het vele water en den modder, welke zij had binnengekregen. Ruim een uur hebben dr. M. C. Hil- brink en een lid van den ongevallen- dienst getracht door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, doch dit heeft niet mogen baten. Het Hik is naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. De auto ls later door een kraanwagen op het droge gebracht. De politie heeft den wagen In beslag genomen. Tegen den 25-jarigen 'heer J. T is pro ces-verbaal opgemaakt wegens dood door schuld. De heer T. verklaarde, dat het gaspe daal had geweigerd, zoodat de auto niet tijdig tot stilstand kon worden gebracht. Hij zou het stuur tezamen met zijn vrouw hebben vastgehouden. Een rijbewijs kon de heer T. niet toonen. Maar naar hij verklaarde, zou hij het sinds negen maanden bezitten. Deze ver klaringen worden thans nader onder zocht. Doodelqk verkeersongeluk in de Residentie. Zondagmiddag omstreeks zes uur bot sten op het kruispunt De Savornln Loh- manlaan en Verlengde Duinstraat twee auto's tegen elkaar. Deze wagens waren respectievelijk bestuurd door den 23-jari- gen P van den D. en den 21-Jartgen G. H., beiden te Den Haag De botsing was zoo hevig, dat de auto, bestuurd door G. H., over dei) kop sloeg. Naast den be stuurder zat de 22-jarige mej. P. A. B. uit de Klimopstraat, die in bewusteloozen toestand werd opgenomen en met ern stige wonden vervoerd moest worden naar het Roode Kruis-ziekenhuis, waar het slachtoffer in den loop van den avond aan de gevolgen is overleden. Tengevolge van de botsing, die vermoe delijk is veroorzaakt omdat de auto, be stuurd door G. H., geen voorrang ver leende aan den andere wagen, geraakte de 44-jarige wielrijder A. van der V. uit de Banaanstraat onder de auto, welke over den kop sloeg. Hij kwam er wonder boven wonder met slecht» lichte verwon dingen af en kon, na in het Roode Kruis ziekenhuis verbonden te zijn, naar huts terugkeeren. De auto van H. werd ernstig bescha digd, terwijl de fiets van v. d. V. werd vernield. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M de KoningiA zijn, zooals ge bruikelijk, een groot aantal Koninklijke onderscheidingen verleend. Van deze vermelden wij de volgende: Bij Konink' Ik besluit zijn benoemd: Tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Mr. P J. Oud. oud-minister van Finan ciën, en mr. J. R. H. van Schaik, oud minister van Justitie. Is bevorderd tot groot-ofticier in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van Landbouw en Visscherij. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. M Slingenberg oud-minister van Sociale Zaken; Mr P. Droogleever Fortuyn, burge meester van Rotterdam; Dr. Ir. C. Feldmann te Delft, oud- hoogleeraar aan de Technische Hooge- school Prof. Ir. G. J. van Swaay te Delft, lid en voorzitter van de Nederlandsche Spoorwegen. Tot Ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw: Jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, oud-minister van Waterstaat; Dr. ir. H. C. J. H Gelissen, oud-minis ter van. Handel, Nijverheid en Scheep vaart. A. J. Lievegoed, chef van den Regee- ringspersdienst te 's-Gravenhage; Mgr. Dr. J. de Jong te Utrecht, aarts bisschop van Utrecht; Mr E. Jellinghaus, president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage; A. C. de Bruijn, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, te Utrecht; M. J. M. van Poll, lid van de Tweeae Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra venhage p. J. S. Serrarëns, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tp Biltho- ven; mr. F. G. C. J.- M. Teulings, lid van dt Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Hertogenbosch dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te Amsterdam; mejuffrouw S. Groeneweg, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Barendrecht; W. H. Vliegen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's-Gra- venhage S. J. H. Wesselink, directeur van den Postchèque- en Gii-odienst, te 's-Graven hage; G. Wolters, inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie in algemeenen dienst, aangewezen als directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage; Dr G. A. van Poelje, directeur-generaal van het onderwijs bij het Departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage; B. H. M. Lips te Dordrecht, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers; Dr. Ir. L. R. Wentholt te 's-Graven- i hage, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, hoofd van den Centra- len Dienst voor de Wegene en Bruggen. i Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: l G. van Tienhoven te Bloemendaal, voorzitter Vereeniging „Klnderzorg" Ir. L. J. A. Bergansius te 's-Graven hage, hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat; P. W. Schilthuis te Rotterdam, voorzit- ter van den Bond van $ed. Graan- en Zaadimporteurs; Ir. L. A. H. Peters te Brussel, Rijks- landbouwconsulent voor België en Lu- 1 xemburg: j tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau: i Jan Bakker, kunstschilder te Voorburg; 1 i S. David (Loui§ Davids) voordrachts kunstenaar te Amsterdam; L. Nienhuis, sierkunstenaar te Amster dam; 1 Frits Tartaud, oud-tooneelspeler te Rotterdam I L. Sassen, directeur van Hotel Central, Assen. I MARKTBERICHTEN, Veemarkt Rotterdam. 30 Aug. Aanvber in totaal 1997 stuks. 495 vette runderen, 204 vette kalveren, 7 nuchtere kalveren, 636 schapen en lamme ren, 650 varkens, 5 bokken en geiten. I Pryzen per K.G.: Vette koeien 78—68— 50—60; vette ossen 72—68—60; vette kai- I veren 10590—7075; varkens (levend ge wicht) 59—58; schapen 52—46—35; lamme ren 62—58—52. Prijzen per stuk: Schapen 282318; lammeren 18—16—13. Vette koeien aanvoer iets grooter, handel lui, prijzen le kw. iets stijver, 2e kw. on veranderd, 3e kw. iets lager, prima koe 82, prima os 78; vette kalveren aanvoer ruimer, handel tamelijk, le kw. prijzen iets hooger, overigens prijshoudend, prima kalf 1.15; schapen en lammeren aanvoer kprter, han del stroef, prijzen onveranderd; varkens aanvoer ruimer, handel levendig, niet ge heel prijshoudend, prima edging tot 1 ct. boven noteering. Epnige partijtjes schapen werden voor export gekocht. Kaasmarkt Oudewater. 30 Aug. Aanvoer 55 ufegens, 2475 stuks, wegende 12375 kg. Prijs le srt. 26 j WEERBERICHT. 1 Hoogste stand 768.7 te Sornoway. 1 Laagste stand 759.8 te Vardö. 1 Verwachting: iZwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. LUCHTVAART. STADSNIEUWS. t GOUDA, 30 Augustus lj)37. Koninklijke onderscheidingen in Gouda en omgeving. RONDVLUCHT DOOR NEDERLAND. Ongeveer 65 deelnemers kwamen op „Ypenburg" terug. Vele vliegers raakten koers kwijt. Dd Nederlandsche Rondvlucht, die Zater dagmorgen tengevolge van de weersomstan- I dagheden dreigden te mislukken, mag toch nog wel gedslaagd heeten. j Het groote veld vliegtuigen werd aan den start van Ypenburg Zaterdagochtend door I de laag hangende wolken en het slechte zicht volkomen uit elkaar geslagen en slechts een gedeelte der deelnemers bereik te de eerste landingsplaats: Eindhoven, I terwijl andere toestellen in Gilze-Rijen, Rot- uudam en Haamstede neerstreken. Om een uur ,of één was de lucht echter dermate opgeklaard, dat de leider van de vlucht, de heer Schmidt Crans, de respectle- 1 velijke vlieghavens toestemming gaf, de deelnemers te lateil vertrekken. Onze oud-stadgenoot Dr. A. Overbosch, Het contingent dat in Eindhoven was ge-I' arts te Leeuwarden, daald, totaal 26 vliegtuigen, zette den tocht Toegekend zijn: naar Teuge om half twee voort. Het hee- De eere-medaille in goud verbonden rendeel der naar Ypenburg teruggekeerde aan de Orde van Oranje-Nassau aan; Ter gelegenheid van den verianrri van H. M. de Koningin zijn In Gouda, omgeving de volgende Koninklijke ondT scheldingen verleend; Bij Kon. besluit zijn benoemd- I tot Ridder in de orde van Oranfc Nassau: Ir. L. C Becking, directeur van de Nv De Goudsche Siroopfabrlek; Me}. M. A. Clausing, besturend muter directrice van het Ziekenhuis der Ne derduitsch Hervormde Gei Wijkverpleging) E. H. Tonckinck, commissaris van po litie te Haarlem (voormalig inspecteur van politie te Gouda); L C. Brinkman .burgemeester van He- kendorp, Lange Ruige Weide en Papekoo Tot officier in de Orde van Oranje (De vliegtuigen vloog rechtstreeks naar Teuge, terwijl ook de verdwaalde toestellen opste- j gen met bestemming Teuge. Terug op Ypenburg. I Tusschen 4 en 6 uur keerden de circa 65 deelnemers aan de Nederlandsche rond- vlucht 1937 op Ypenburg terug. I De acht militaire toestellen uit Soester- berg, die 's ochtends thuis waren gebleven, namen 's middags weer aan de rondvlucht deel .vlogen van Soesterberg rechtstreeks 1 naar Teuge, evenals een 10-tal sportvlieg- tuigen, die des ochtends op Ypenburg waren I blijven staan. Na de lunch, die de vliegers in Apeldoorn hadden gebruikt, startten in Teuge 67 vlieg tuigen voor het laatste gedeelte naar Ypen burg, waar het eerste toestel te circa 4 uur landde. Het was de Ph. Kok, het twee-mo- torig sportvliegtuig van ir. de Kok met als passagier de heer Schmidt Crans, den leider van de rondvlucht. Daarna was het gedaver der vliegtuig motoren niet van de lucht. Regelmatig kwa men de deelnemende toestellen binnen. Ook de groote F. 36, die nog even over Amster dam was gevlogen om de passagiers in de gelegenheid te stellen de vlootschouw ter gelegenheid van de officieele overdracht van de „Piet Hein" van uit de lucht gade te slaan. RADIOPROGRAMMA'S. Dinsdag 31 Aug. Hilversum I, 1875 M. AVRO-Uitzending: 8.— Gelukwensch, Wilhelmus, orgelspel; 8.15 Carillonconcert; 8.30 Zanghulde te Rot- I terdam; 9.15 Gramofoon; 10.— Morgenwy- dmg; 10.1*5 Gramofoon; 10.30 Jetty Cantor's ensemble; In de pauze: Gramofoon; 12.— Kovacs Lajos' orkest en soliste; 12.40 Wy wenschen U...; 12.45 Omroeporkest en draaiorgelmuziek; (In de pauze Relais Nirom: Openbaar gehoor); 2.30 Reportage; 3— Orgelconcert en zang; 3.45 Lyra-Trio; 4.30 Kinderkoorzang; 5.— Kinderhalfuur; 5.30 Kovacs Lajos' orkest en soliste; 6.15 Orgelspel; 6.30 AVRlO-Dansorkest; 7.— Uitzending voor a.s. studenten; 7.10 Piano- voordracht; 7.40 Causerie „Een gelukkige verjaardag"; 8.— Berichten ANP, Mede- deelingen; 8.15 Amsterdamsche Postharmo- nie; 8.40 AVRO-Kinderkoor en Harmonie orkest; 9.15 Carillonconcert; 9.35 Gramofoo" D. H. van der Horst, procuratiehouder bij de N V. H Eyssen's Kaashandel; J. van Donselaar te Rotterdam,'pro curatiehouder bij de N.V. Kaashandel- Magtschappij „Gouda". De eere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-NasSau aan: F. Bloot, pakhuisknecht bij de N.V Kaashandel-Maatschappij „Gouda"; B. J. Heisterborg, pakhuisknecht bij de N.V. Kaashandel-Maatschappij „Gouda"; T. Domburg, agent van de Levensver zekering-Mij. Utrecht te Bodegraven De eere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, aan: C. Matse, bleekersknecht bij de firma H. Schrave en Zoon; C. van der Velden Sr., vakwerkman der telegrafie en telefonie in tijdelijken dienst te Schoonhoven; C. C. de Wilde, eerste-bedlende-relzlger bij de firma H. J. Schrijver, voorheen Q. P Santman te Schoonhoven, Benoemd tot KoloneUitulair. Bij Koninklijk besluit is de titulaire rang van Kolonel verleend aan den eervol ont slagen reserve-luitenant-kolonel van den ge- neralen staf J. Kooiman, burgemeester van Bergambacht en Ammerstol. ,10.15 Reportage; 11.— Berichten ANP; Hierna AVRO-Dansorkest; 11.40—12 Gra- van der Heydenstraat en de P.C. Both- Koninginnedag. De stad in feesttooi. Vlaggen, versieringen. Groote optocht. Wedstrijden. Kinderspelen. Muziek. .'t Wordt morgen een feestelijke Konin ginnedag. In tal van stadsgedeelten is men druk bezig versieringen aan te brengen. Rond- j om de Markt hangen de kleurige ballons, i waarin door electrische lampen een aller aardigste verlichting zal worden ontsto- ken. overal beijvert men zich om de stad in feestkleed te steken. Er worden voor zoover ons bekend versieringen aange bracht en waar mogelijk ook verlichting aan de Krugerlaan, het noordelijk ge deelte, de Joubertstraat en Bothastraat, óp Burg. Martensslngel, Burg. Marteas- straat, de La Reylaan, de Karnemelk- sloot en Klein Amerika, de Bleekerssin- gel, de Korte- en Lange Tlendeweg, de Groenendaal, Oost- en Westhaven, de Jan van der Heydenstraat, de P.C Both- straat ,de Van Strijenstraat. Behalve de kinderspelen, welke door de Commissie voor Oranje- en andere Openbare Feesten op de Markt worden georganiseerd, zullen ook kinderspelen plaats hebben in de Krugerlaan, de Jan lofoon; Hilversum II, 301 M. KRO-Uitzendii*g: 8—9.15 en 10.— Gramofoon; 11.30 Gods dienstig" halfuur; 12^- Berichten; 12.15 K RO-orkest; (Om 1.Relais Nirom: Open baar gehoor); 2.Vrouwenuur; 3.Gra mofoon; 4.De KRO-Melodisten en solist; (Om 4.45 Gramofoon; 5.4© Felicitatiebe- zoek; 6.— Orgelspel en gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 Causerie „Op H. M.'s Ver jaardag"; 7.35 Gramofoon; 8.— Beriéhten ANP, Mededeelingen; 8.15 Carillonconcert; 8.30 HarmoiYiemuzlek (gr.); 9.15 De KRO- Boys m.m.v. solisten; 10.15 Gramofoon; 10.30 Berichten ANIPf 10.40 KRO-orkest; 11,15—'12 Gramofoon, Droitwich 1500 M.t 11.05 Dansmuziek (gr.); 11.35 Orgelspel; 12.05 Revue-programma^A35 Toni en het North Pier Orkest; l^wSportreportage; 1j50 Het Victor Olof jjBet; 2.20 Het In ternationale Staforkest van ,het Leger des Heils; 2.50 Muzikale causerie; 3.20 Jack Wilson's Kwintet; 3.50 Gramofoon; 4.35 Het Hungaria Zigeunerorkest; 5.— „The British diarists", causerie; 5.20 Sportrepor- tage; 5.35 Eugene Pini's Tango-orkest; 6.20 Berichten; 6.45 Het Reynolds Octet; 7.20 Orgelconcert; 7)50 De tally Brothers en de Rhvthm Brothers; 8.20 Radiotooneel9.40 Orgelspel; 10.— Berichten; 10.20 „Unem ployment insurance and labour echanges"; 10.40, BBC-orkest; 11.35 Billy Cotton en zyn Band; 11.50-12.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8 20 en 10.36 Gramofoon; 12.20 Or kestconcert en zang; 2.50 en 3.35 Gramo foon; 4J20 Zang; 4.50 Gramofoon; 5.20 Po pulair concert; 7.20 Zang; 8.50 Klarinet kwartet; 9.2011.20 Concert uit Knocke. Keulen 456 M.j 6.50 Militair orkest; 8.50 H. Hagestedt's orkest; B2.20 Trompetterkorps; 1.85 Om- roep-Amusementsorkest; 4.3© Bas en piano; 5.50 Omroeporkest; 8.80 Kamerorkest en soliste; 11.10—12.20 Populair concert. straat, welke door dc buurtcommissies 1 worden geregeld. In al de genoemde stra- I ten zal er muziek zijn: op de Krugerlaan en in de Groenendaal zullen muzikale rondgangen plaats hebben, op den Tien- deweg zal „De Bazuin" vroolijke muzltk i doen hooren en op de Oost- en West- haven zullen -muziekversterkers de opge- wekte stemming verhoogen. Naar ons gemeld wordt zal de Buurt- vereeniglng S.I.O.S. van Korte- en Lange Tlendeweg. in den optocht met twee praalwagens uitkomen, waarvan één een heel bijzonder karakter hebben zal. Deze zal uitbeelden de Tiendewegspoort, zoo- - als die was in 1748. Indien B. en W. hun toestemming daarvoor geven zal deze I Tiendewegspoort morgenavond worden I geplaatst bij het begin, van de Lange I Tlendeweg bij het Houtmansplantsoen, waar ze door schijnwerpers zal worden belicht. Zoo mogelijk zal deze poort daar dan de geheele week blijven staan. Dat ze daar veel bekijks zal hebben staat wel vast. Wanneer de burgerij morgen nu wil medewerken door aan elk huis waar dit mogelijk ifc, de vlag te ontplooien, dan zal morgen Gouda ln een feesttooi zijn, die in bijzondere mate bevorderlijk U voor een enthousiaste viering van aen Koninglnne-ver j aardag. Men raadplege den uitvoerigen Feest wijzer, die in eiken boekhandel verkrijg baar is. Hedenavond zanguitvoering i op de Marict. Ter inleiding van de feestelijke viering van den Koninginnedag geven de Ge- mengde Zangvereeniging Gouda, het Kinderkoor Gouda, de Mannenzangver- 1 eeniging Apollo hedenavond half acht een uitvoering op de Markt onder leiding j van Pascal Jansen. Voorts zuilen de leden van het kinderkoor onder leiding van 1 Luce van den Brink rythmische dansjes uitvoeren op het op de Markt gelegde platform. De dansjes zijn gekozen uit de kinderoperette Roza, de schoone slaap ster, en de kabouterdans uit de Prins van Bind. n. «oote optocht op 31 Augustus. Wijziging in de route. n» groote deelname aan den optocht, de stoet xal beataan uit meer Z! 40 praalwagens en voertuigen van al- wlei aard en meer dan 800 deelnemers - lakt het noodzakelijk, teneinde een goede (reling te verzekeren, een wijziging te iwLven ia de route welke voor den optocht omesteld, en welke in de feestwijzer is afgedrukt. Inplaats dat de optocht vanaf 1fbrfmarkt zal oversteken naar de St. Anthoniestraat en langs de Zeugestraat de riendeweg zal bereiken, zal de stoet gaan Turfmarkt via de Hoogstraat de Markt langs de Waag naar de Korte- en vervolgens den Langen Tiendeweg, om dan den vast- len weg te volgen. he heer Van Zuylen legt zijn functie neer. Ruim |28 jaar stadabeiaardier. Pe gem nteraad heeft, zooals men in Traadsverslag heeft kunnen lezen, aan >i G. P. M. J. van Zuylen op diens met ingang van 1 November a.s. eervol" ontslag verleend als stadsbeiaardier. De heer Van Zuylen heeft ruim 28 jaar, van 1 Juli 1909 af, als opvolger van den heer W. K. van Zutphen, deze functie ver vuld. In April van het vorig jaar moest hij wegéns ziekte zijn werk neerleggen en het is ook om gezondheidsredenen, dat de heer Van Zuylen, die momenteel in het Sint Jo- sephpaviljoen verpleegd wordt, ontslag heeft gevraagd. Trouw heeft de -heer Van Zuylen zyn taak om op Donderdag- en Zaterdagochtenden en in de Meimaand gedurende drie avonden per week het carillon van den Sint Janstoren te bespelen, vervuld. Hoevelen zullen niet naar xijti spel hebben geluisterd en voor hoevelen zal het een bron van vreugde zyn geweest als de beiaardier de vertrouwde klanken over de stad deed klinken. Daarom moge by dit afscheid tot dezen verdienstelijken functionnaris woorden van dank worden gericht, waaraan Wij' gaarne de beste wenschen voor de gezondheid van den heer Van Zuylen toevoegen. Eervol ontslag verleend. Aan den heer J. v. d. Bos is op zyn ver zoek met ingang van 1 September a.s. eer vol ontslag verleend als stoker aan liet stoomgemaal van het hoogheemraadschap van Rijnland aan den Fluweelensingel. De heer v. d. Bos is ruim 39 jaar by Rijnland in betrekking geweest. Zestig vliegituigen boven Gouda. By de Zaterdag gehouden Nederlandsche rondvlucht voerde de reis naar het eind punt Ypenburg over Gouda. Er beëindigden zestig vliegtuigen den tocht en van dit groote aantal vlogen in den namiddag de deelnemers alleen of in formatie over onze stad. Velen hebben het interessante schouw spel gadegeslagen. Reorganisatie van den Vleeskeuringsdienst. Kring Gouda. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoiland hebben plannen in voorbereiding tol reorga nisatie van den vleeschkeuring3(iienst in deun zin, dat kringen zullen woiden ge vormd met aan het hoofd een keuringsvee- artg, die speciaal ambtenaar var. Jen dienst i.'l zy#t. Hiermede wil men een eindt- maken aan den tegenwoordigen toestand, die n de dmne plaatsen algemeen beste ui, dat een veearts, die praktyk uitoefent, als hoofd van dienst optreedt. Het is dr bedoeling o.a. een kring Gouda te vormen. Centrale Reddingsbrigade. Jaarlijksche onderlinge wedstr.jden. Begunstigd door fraai zomerweer hield de Centrale Reddingsbrigade Vrijdagavond jl haar jaarlyksche onderlinge wedstry- den in zwemmend redden. De hoofdschotel bestond uit een z.g.n. driekamp, n.l. 50 M. schoolslag gekleed, 50 Meter rugslag met handen in de heupen en popduiken, zoowel veor dames als heeren. Kampioene 1937 driekamp dames werd Mej. A. van der Kroef en van de heeren de te* Jo Sanders. De wedstrijden hadden een vlot en span nend verloop. De uitslagen zijn als volgt: 59 M. schoolslag adspirant meisjes: 1. f/"an Lit in 52.2 sec; 2 Annie Gravesteyrt 54 sec.; 3. Joh. Gravesteyn 54.8 sec. 50 M. schoolslag adspirant jongens: 1. J. Endenburg 44 sec.; 2, B. van Leeuwen "1.2 sec.; 3. Fl. v. d. Kroef 51.6 sec. 26 M. rugslag meisjes met handen in de 1- J. van Lit, 30.8 sec.; 2. A. Gra- 38.8 sec.; 3. F. v. d. Koolwijk 35.2 25 M. rugslag jongens idem: 1. J. En denburg 28. sec.; 2. P. v. Leeuwen 32.8 sec.; PI. v. d. Kroef 34.6 sec. 50 M. schoolslag dames gekleed: 1. A. v. d- Kroef 56.6 sec.; 2. R. v. d. Kroef 60.4 3. M. van Loon 61.8 sec. 5Q M. schoolslag heeren gekleed: 1. F. J*eber 46,8 sec.; 2. J. den Os 47.2 sec.; ÏS Eegdeman 47,,4 sec. ,50 M. rugslag .dames met handen in de eupen: 1. a. v. cf. Kroef 1 min. 10.6 sec.; J Mevr. de Jong 1 min. 12,4 sec,; 3. R. v. 50 M. rugslag heeren idem: 1. J. den Os, sec.; 2. C. Eegdeman 57.8 sec.; 3. J. San- öns 1 min. 0.4 sec. Popduiken dames: 1. A .v. d. Kroef 24 J 2; R- v- d. Kroef 26 sec. rtipduiken heeren: 1. J. Sanders 23.2 sec.; van Waalde 00 A 0 17 1 - Eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Januari 1938 is de kantoorbediende bij de P.T.T. W. Bou- I wer, alhier, op zijn verzoek eervol ont- I slag verleend. Muziekonderwijs. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de hervatting van de door Mejuf frouw Ouweneel te geven lessen voor piano, violoncel, samenspel en theorie. Werk opgedragen. Het bouwen van een winkelhuis met bo venwoning aan de Vlumingstraat 24, voor rekening van den heer N. Blonk, is opge dragen aan den heer J. M. Plak te Reeuwyk, die by de aanbesteding laagste inschrijver was voor ƒ4405. Diefstal van rijwielplaatje». De laatste dagen zyn hier verschillende rijwielplaatje8 gestolen, zoowel een dat in een étuitje aan het stuur hing, als een, dat in een houdertje aan de fiets was bevestigd, waariay de dader zich van een tang be diende. TVlen zij op z'n hoede. Ze»tjg jaar getrouwd. Het echtpaar W. N. v. d. Berg en J. A. de Jong, wonende Boomgaardstraat 20, hoopt Zondag 19 September zyn 60-jarig huwelijksfeest te herdenken. Als lid van schoolbestuur bedankt. De iheer A. Quant heeft bedankt als lid van het R.K. schoolbestuur. Ruim twee en veertig jaar beeft dei heer Quant ee» func tie in het bestuur vervuld. Hoogheemraadschap van Schieland. By Kon. besluit zyn benoemd in Zuid- Holland: a. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Schieland, mr. A. A. Reep maker, te Wassenaar, met machtiging, in gevolge art. 19 van het reglement voor het hoogheemraadschap, buiten het in dat arti kel bedoelde gebiedt te wonen; b. tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Schieland, A. van der Dreg gen te Waddinxveen. Examen electro-techniek. De heer P. de Jong is te Rotterdam ge slaagd voor het examen electro-techniek. Oranje-bal oa Elfhoeven. In hotel-, café-restaurant „Elfhoeven" te Reeuwyk wordt morgenavond een Oranje bal georganiseerd. De tuin zal feestelijk ver licht zyn. De dans- en stemmingsmuziek wordt verzorgd door The Blue Birds met medewerking van Cor Jue. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop „Wordt nooit ver liefd". Réunie-Bioscoop „Twintig millioen schatjes" en „Het geheim van den schorpioen". Woensdag 2 uur matinee „Pleegvaders". Thaüa-Theater „Durf te leven". 30 Aug., 7.30 uur. Markt. Concert Mannen koor „Apollo" en Gem. Zangvereeniging „Gouda" en kinderkoor. .30 Aug., 8 uur. Concordia. Feestzangavond Chr. Oranjevereeniging. 81 Aug. Feestelijke herdenking Koninginne- verjaardag. 1 Sept., 8 uur. Geb. Daniël^. Cursus E H.B.O. onder leiding van Dr. A. Montagne. Soc. „de Réunie" Woensdag 1 Sept. 8 u. n.m. Ds. J. bevoegdheid van den burgemeester tot het opleggen van een tapverbod in de gemeen te overeenkomstig art. 66 van het Mobili- satiebesluit. Voorgestelde bepalingen voor het auto vervoer van particulieren en aansluiting by de Ryks-verkeers' inspectie tot 15 Febru ari 1938 tegen 10.— per jaar op kosten der autoverhuurders, gingen eveneens on der den hamer door.' Een verzoek van den commissaris der Koninfcih tot het doen deèlnemen dogr den veldwachter aan een pofitie-vakcursus te gen 22.60 werd op 'voorstel van de beide •vethouders niet ingewilligd, daar de veld wachter bijna den pensioengerechtigden leeftyd heeft bereikt 'en een dergelyke cui sus dap geen zin 'meer hebben zal. De raad besloot voor dit doél geen gelden beschik baar te stellen. Alleep de heer J. Boer (nat. herst.) was er vóór. De raad hechtte voorts zyn goedkeuring aan het toetreden der gemeente Langerak tot de schoolartsendienst voor Lek en IJsel per 1 Januari 1938. Naar de voorzitter mededeelde, hebben Ged. Staten geen bezwaar tegen het met ingang van 1 Jan. 1938 uitkeeren van 25 per maand aan een kweekeling met acte aan de Openbare Lagere School. De raad beschikte vervolgens gunstig op een verzoek van de plaatselyke Esperanto- vereeniging om beschikbaarstelling van een schoollokaal onder de bestaande voorwaar den. Aan een dergelijk verzoek van een co mité dat een geitenfokvereeniging wil op richten, zal in zooverre worden tegemoet gekomen, dat een leslokaal beschikbaar zal worden gesteld voor 'het houden van een oprichtingsvergadering. Etn Nt-rzoek van het BorgstellincsfonJs voor Gouda en omstreken om een bijdrage nale wedstrijden: Lawntennis: Westende: BelgiëNeder land 2113. Honkbal: Haarlem: NederlandBelgië 5—3. KORFBAL. Ter Gouw Het eerste twaalftal van „Ter Gouw" is in de competitie 1937—1938 van den Ned. Korfbalbond ingedeeld in de 3e klasse B met Ehima, Die Haghe, Ons Huis, Rood- Wi,t Rozenburg 3 en Schiedam. ATHLETIEK. Turnkring Gouda en Omstreken. A'fhletiekkam pioenschappen. Onder begunstiging van zèer mooi athle- tiekweer heeft Zaterdagmiddag de Turn kring Gouda en Omstreken zijn jaarlijksche athlotiekkampioenschappen gehouden en daarmee het seizoen' beëindigd. De wed- ?tryden hadden, afgezien van de technische moeilijkheden, die een vlugge afwerking on mogelijk maakten ,een goed verloopi, waar bij het gezellig toeging, terwijl de deelne mers elkaar geen streep toegaven. De prestaties waren in het algemeen, goed, hoe wel wy by het verspringenl in de competitie wel eens veel betere sprongen hebben kun nen noteeren. De voornaamste uitslagen zijn: 100 M. hardloopen; 1. P. M. Beyen, THOR Gouderak, 11.4 sec., kampioen; 2. W. Kwin- kelenberg, Velocitas, Gouda, 12 sec.; 3. C. Luynenburg, Excelsior, Gouda, 12.2 sec.; 4. B. Holthuiizen, Excelsior, Gouda, 12.5 sec. Kogelstcjjpten: 1. J. Oskam, THOR, Gou derak, 11.83 M., kampioen; 2. C. Lnynen- Iburg, Excelsior, Gouda. 10.43 M.; 3. P. M. voor 1938 in de administratiekosten van 2 j Beyen, THOR, Gouderak, 10 M.; 4. P. Mud cent per inwoner werd ;afgewezen met - stemmen. Aangeboden werd de Gemeenterekening over 1936, waaruit bleek, dat 'de Kapitaal- dienst sluit met een nadeelig saldo van 235.38 en de gewone dienst mot een batig saldo van ƒ2200.-. De rekening werd in handen gesteld van de commissie tot het nazien daarvan. Mot algeir.eene stemmen besloot de raad voorts on; oen telefoonaansluiting met door verbinding vnoi de veldwachter en het ge nu em chtiis tot stand te doen brengen, waar van de kosten ongeveer ƒ36zullen be dingen SPORT EN WEDSTRIJDEN. 28 «e,. 18.4 sec.; 8. F. Lafeber '"kt ,dat bü dit nummer de j^-50 M. diep lag en pl.m. 14 M, uit de Onder ÏIL taKnag. fru.1 P^Jzen bestonden uit medailles en aie kunstvoorwerpen, beschikbaar ge- door particulieren, winkeliers en e 'abrieken hier ter stede. water zwemmen: 1. Jo Sanders, 46 3. W. de Jong: 4. R. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Gemeenteraad. Vrijdagavond is in de gemeente onder voorzitterschap van burgemeester H. Berg man in openbare vergadering byeen ge weest. De Voorzitter deelde mede, dat overeen komstig ministrieel voorschrift de iepen- boomen en de wilgenboom bij het kerkhof zullen worden gerooid en verkocht, daar de eersten door iepenziekte zijn aangetast Ged. Staten hebben de verlaagde grond slag voor de biljartbelasting goedgekeurd en de goedkeuring op het raadsbesluit be treffende het aandeel in de financieele bij drage voor de verlichting van Stolwyker- sluis Verdaagd. Voorts deelde de voorzitter mede,, dat B. en W. plannen hebben tot verbetering van eenige wegen, w.o. de Dorpsstraat, de Smitsstraat en waarschijnlijk de Kerk straat. Hieromtrent zullen B. en W. zich in verbinding stellen met het bestuur van den Krimpenerwaard om van daar uit de uitvoering der werkzaamheden te doen ge schieden. Blijkens de gemeenterekening, hebben de bedryven over 1936 een voordeelig sal do gemaakt van 1504,en het Water leidingbedrijf een verlies van 311.— De raad besloot met vier tegen drie stemmen, toe te treden als lid van de ver eeniging van Ambtenaren van Gemeente- financiën, Gemeentebedrijven en Gemeente diensten tegen 5.— per jaar. Tegen stem den de heeren M. van Dam (a.r.), J. Boer (nat. herst.) en C. M. Noorlander (staatk. geref.). Ged. Staten hebben teruggezonden de door den raad vastgestelde verordening be treffende de besmettelijke ziekten, die was aangepast by het tarief, dat in Gouda geldt. Ged. Staten willem, dat dit zal aan sluiten bij de tarieven, die voor Rotterdam gelden, dienovereenkomstig te besluiten, waarmede de raad accoord ging. Op verzoek van den commissiaris dei Koningin in de provincie Zuid-Holland bracht de raad vervolgens zonder eenige discussie een wijziging aan in de Alge- meene Politieverordening, betreffende de VOETBAL. ipetitie G.V.B. Twee kampioenen. Voor de juniorescompetitie van der. Goudschen Voetbalbond werden gespeeld de wedstrijden: 4 Afdeeling A, groep 1; ONA ABergam bacht A 14; Groep 2: Oudewater AG A 0—1; Groep 3> «NA R--Olympia A 1—1; Voorwaarts A—1 Bddegraven A 31. Af deeling B, groep 1:'Gouda DGr ome- weg A 64; GSV BMoordrecht A uitgest. Olympia BONA C 1—4; Groep 2. Gouda EBosk- Boys A 9—12; Bosk. Boys A— Bodegraven B 10. In groep 3 van afdeeling A heeft Voor waarts A en in groep 2 van afdeeling B Bos- koopscl.^ Boys A het kampioenschap be haald. Definitief laatste werden Oudewater A in groep 2 van afdeeling A en Gouda E in groep 2 van afdèeling B. Junioreedag GSV—VIOS. A.s. Zondag wordt een wedstrijddag GSV VIOS voor juniores gehouden. Het program ma luidt: 11 uur GSV cK-VIOS d, 12.15 uur GSV b'VIOS bh 1.30 uur GSV e—VIOS C, 2.45 uur GSV a—VJOS a. Alle wedstrijden' Seizoen officieus geopend. Met de wedstrijden om den Zilveren Bal te Rotterdam en van deh A.R.O.L.-beker te Amsterdam, de traditio'neele inzet, is gis teren het voetbalseizoen officieus geopend. De uitslagen waren: Om den Zilveren Bal: HVV—Excelsior 101 (Excelsior wint met strafschoppen); RFCDFC 3—5; VOC—Hermes-DVS 2—2 (flermes-DVS wint met strafschoppen); S VVWillem II 2—1; Quick H.—Sparta 1—'4 ;ADOCW 0—1. A.R.O.L.-tournooi: DWVHFC 2—0; ZeeburgiatZAC 31; NAGAFC 13; DWiS'HBS 1—2, Blauw-Wit—Zeeburgia 2—0. Goudsche elftallen in actie. Ook eenige Goudsche elftallen hebben gisteren oefenwedstrijden gespeeld. De uit slagen waren: Gouda—Neptunus 6—3, Gou da 2—Neptunus 2 6—3; Arnhemsche Boys— ONA 2—2; Schoonhoven—Olympia 2 3—3; Gouda—Adspiranten-Toerelftal Arsenal, Rotterdam 6-1; ONA 3Groen-Wit (Rot terdam) 73, Voorwaarts 2GSV 4 15. Nederlaagwedstrijden Voorwaarts: Voor- waartsGSV 1—7. Kon. Ned. Voetbalbond vergadert. De Koninklijke Nederlandsche Voetbal bond heeft gisteren te Scheveningen zijn jaarvergadering gehouden. Besloten werd de eerste en tweede klasse groepen van afdeeling IV met ingang van he? seizoen 1938—'39 op elf en het daarop volgend seizoen op twaalf te brengen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om de contributie van zestig tot vijftig cent per lid te verlagen. Medegedeeld werd, dpt het bestuur be sloten heeft een commissie in te stellen tot bestudeering van het scheidsrechtersvraag- stuk. Internationale wilstrijden. Gisteren werden gespeeld de internatio- de. THOR, 9.85 M. Hoogspringen: 1. C. A. de Groot, Veloci tas en C. Luynenburg, Excelsior, beiden 1.55 M. (na overspringen C. A. de Groot, kampioen); 3. J. Stuute, Velocitas, Gouda, 1.50 M.; 4. B. Vis, THOR, Gouderak, 1.45 M. Discuswerpen: 1. J. Oskam, THOR, Gou derak, 3158 M., kampioen; 2. C. Luynen burg, Excelsior, Gouda, 28.66 M.; 3. P. Mudde, THOR, Gouderak, 26.98 M.; 4. Jo v. d. Heuvel 24.71 M. Verspringen: 1. P. M. Beyeiy THOR, Gouderak, 5.58 M., kampioen; 2. C. Luynen burg, Excelsior, Gouda 5.52 M.; 3..C. A. de Groot, Velocitas, Gouda 5.50 M.; 4. Abr. Vis, THOR, Gouderak, 5.22 M. 400 M. hardloopen: 1. Jo v. d. Heuvel', Ex celsior, Gouda, 57.4 sec., kampioen; 2. C. A. de Groot, Velocitas, Gouda, 58.8 sec.; 3. D. Huisman, THOR, Gouderak,, 58.9 sec. Verspringen zonder aanloop: 1. J. Oskam, THOR, Gouderak, 2.74 M., kampiben; 2. en 3. W. Kiwinkelenberg, Velocitas en P. M. Beyen, THOR, beiden 2.63 M.; 4. en 5. J. Stoute, Velocitas en P. Muddé, THOR, bei den 2.59 M. Speerwerpen: 1. J. Oskam, THOR. Gou derak, 38.42 M., kampioen; 2. J. Stoute, Velocitas, Gouda 33.25 M.; 3. C. Luyneburg, Excelsior, Gouda, 33.15 M.; 4. D. Huisman., THOR, Gouderak, 2760 M. IIink-stap-sprong1. C. Luynenburg, Ex celsior, Gouda, 11.87 M.; 2. J. Soute, Velo citas, Gouda, 11.51 M.; 3. J. Oskam, THOR, Gouderak, 10.80 M.: 4. P. M. Beyen, THOR, Gouderak 10-71 M. j Dames: J 109 M. hardloopen: 1. A. Hartkamp, DOS, Schoonhoven» 14.4 sec., kampioen; 2. J, van Wijk, DOS, Schoonhoven 15 sec. I Kogelstooten: L J. van Wijk, DOS 7.57 M., kampioen. Verspringen: A. Hartkamp, DOS, 424 M., kampioen; 2. J. v. Wyk, DOS, 3 M 1 Hoogspringen; 1. A, Hartkamp, DOS, 1 15 M., kampioen; 2. J. v. Wijk DOS, 110 M. WIELRENNEN. Scherens weer wereldkampioen. Arie van Vleit tweede. In de wedstrijden van de wereldkampioen schappen te Kopenhagen is gisterem het sprinttourypoi voor profs beëindigd. Wereld kampioen, werd de Belg Scherens, die hier- mede voor den zesden .achtereenvolgenden keer den titel behaalde. Onze landgenoot Arie van Vliet, vorig jaar wereldkampioen der amateurs, zorgde voor een verrassiAg I door in. dit sterke gezelschap de tweede I plaats te bezitten. Derde werd Gérardin (Frankrijk), vierde Richter (Duitschland). Tn de halve eindstrijden vielen af Michard (Frankrijk), Merkens (Duitschland), Ham- I sen (Denemarken) en Chaillot (Frankrijk). Het bezoek van Mussolini aan Duitschland. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Mus solini in de laatste tien dagen van Septem ber zijn bezoek aan Duitschland zal bren gen. Volgens de gegevens, verkregen in door gaans goed ingelichte Duitsche kringen, zou de Duce eerst naar Berchtesgaden gaan, waar hij de gast van Hitier zal zyn. De beide staatslieden zouden daar belangrijk- besprekingen hebben, die twee of drie da gen zouden duren, om vervolgens tezamen naar Berlijn te gaan. Reeds thans bereiden de Duitsche auto riteiten, naar m§n zegt, een reeks luister rijke ontvangsten voor, van een omvang zonder ..weerga in de geschiedenis van het Derde Rijk. Tienduizend ltaliaansche vlag gen zullen dienen ter versiering van de Via Triumphalis, die verlicht zal worden door duizenden lichtmasten, bekroond met het hakenkruis en de Romeinschen pijlenbun del.' Tweeduizend militaire muzikanten oefe nen zich eiken dag in het Olympisch sta dion in verband met een monsterconcert, dat Mussolini zal worden aangeboden. Aan het einde van zy'n verblijf zou de Duce een parade bijwonen van de gemoto riseerde troepen, die met andere eenheden langs de autostrade van Berlyn naar Stet tin voorbij de twee staatslieden zouden trek ken. De telefoon- en telegraafverbindingen met Sjanghai verbroken. LONDEN, 30 Aug. De kabelverbindingen met Sjanghai zijn verbroken. Reuter ver neemt te Londen, dat de kabels tot Hong kong werken, doch dat de oudergrondsche kabels in Sjanghai niet werken, zoodat dé berichten uit Hongkong naar Sjanghai pet radio worden verzonden. De lijn Sjanghai-Manilla werkt evenmin. De verbinding tusschen Sjanghai en Ja pan is slechts langs draadloozen weg mo gelijk. Ir. de Kok naar Zuid-Afrika. 'S-GRAVENHAGE, 30 Aug. Naar wij vernemen zal de Directeur-Generaal van de Koninklije, Ir. J. E. F. de Kok, in de twee de helft van September per eigen vliegtuig een kort zakenbezoek brengen aan Zuid- Afrika. De heer de Kok zal naar Cairo vliegen en vandaar de route der Imperial Aairways volgen. Hy zal, als gewoonlijk, vergezeld zy'n van den heer H. M. Schmidt Crans. ADVERTENTIEN. De BURGEMEESTER van Gouda; GeJet op artikel 35, 6e lid der Woning wet; Brengt ter algemeene kennis, dat ter secnetarie dezer gemeente, afdeeling Alge meene en Sociale Zaken, is ter Inzage ge legd het Raadsbesluit van 27 Augustus 1937 met bijbehoorenden kaart en staat van per- ëeelen, betreffende het leggen van een •bouwverbod op gronden, gelegen in de na bijheid van een in' de Spoorwegstraat en den Radder van Oatsweg aan te leggen spoor wegtunnel met bijbehoorende verbindings straten tusschen Kattensingel en Stations plein, benevens tusschen Noothoven van Goorstraat en Stationsweg. Gouda, 28 Augustus 1937. De burgemeester voornoemd, GAARLANDT. laatste berichten. Doodelijk ongeluk bij motorraces in Alkmaar. Zondagmiddag is ttldens de motorra ces te Alkmaar een der renners doode- lilk verongolukt. In de ttnale der Juniores zou ln de tweede ronde de renner Pas- sier uit Leiden den leider Houtop Jr. bin nendoor passeeren. Hij reed hierbij ech ter Houtop Jr. aan en maakte met zijn machine een val. Vlok achter Passier reed Huykman, die den vallenden renner niet meer kon ontwijken. Huykman viel ook en ziln motor kwam neer op het onderlichaam van Passier Belde renners werden bewusteloos weggedragen. Huyk man bleek er het beste te zijn afgeko menhij had eenige hoofdwonden en een gebroken arm. Passier was er zoo ernstig aan toe, dat ht) naar het zieken huis moest worden overgebracht met zware ln wendlge kneuzingen. Kort na in het zlekenehuis te zijn aangekomen ls hij aan zijn verwondingen bezweken. en daarom kunt U die overigens zoo l>eeldiige MANTEL jpA niet meer dragen Wanneer U hem door GOUDA T E laat verven in een der flatteuze mode kleuren, hebt U er weer een schat van een MANTEL aan. Verven en stoomen bif „De Pelikaan" is zéér voordeelig! van 1907 Gouda Telefoon

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2