De gerestaureerde Nieuwe Kerk te Delft. i Beurs van Amsterdam. recht en met de grondbeginselen der men- schelykheid. In haar antwoord aan Londen en Parijs vraagt de Sovjet-Regeering Frankrijk en Engeland voorts uit te leggen, waarom zij het nutitg achten tot deze conferentie uit te notjdigen een niet-Middqllandsche Zee mogendheid, zooals Duitschland. De regee ring te Moskou acht het tenslotte natuur lijk de regeering der Spaansche republiek uit te noodigen, een 'Middellandsche Zee mogendheid, vooral omdat de belangen der Spaansche regeering in het bijzonder wor den geschonden door „aanvaisdaden van piratenschepen". BUITENLANDSCH NIEUWS. Officieele ingebruikneming. Rede van Minister Slotemaker de Bruine. RADIOPROGRAMMA'S. Hilvei Het ITALIë. n Mussolini aan Duitschland. In de Voeé d'Italia bespreekt "Gayda het bezoek van Mussolini aan Hitier, dat naar zijn meening een belangrijke bijdrage niöet von ten voor de Europeesche orde en vrede. He Europeesche toestand doet zich op hrt oogenblik ingewikkeld voor en is op meer dan één punt gevaarlijk. Deze toestand wordt beheerscht door den toestand in Spanje. Duitschland weet evenzeer als ItafiA. zoo schrijft Gayda, dat in. Spanje een oorW k# voord wordt, die niet alleen de belangen van de Spaansche beschaving betreft, maar jn s ijl. basis zelf het probleem opwerpt van de politieke toekomst van Europa en van de 'verdediging van de fascistisohe regimes tegen de waanzinnige pogingen der onder mijnende stroomingen, die openlijk hun wil uitspreken ze te vernielen. Daarom heeft Duitschland niet minder dan Italië er be lang bij zijn rechtstreeksche controle op den loop der gebeurtenissen in Spanje te oehouden." In het verder verloop van zijn artikel voegt Gayda hier nog aan toe, dat de nieu we,. Fransch-Russische betoogingen Italië dwingen tot een actieve verdedigig en slechts den geest van adtie van den spil RomeBerlijn kunnen versterken. Mussolini, die op 25 September te Mün- chen zal aankomen, zal een dag in de „hoofdstad der nationaal-socialistischc be weging" doorbrengen om de Ideologische solidariteit tusschen fascisme en nationaal- socialisme tot uiting te brengen. In gezel schap van rijkskanselier Hitier zal de D'ije een bezoek brengen aan de groote manoeu vres te land, te water en in de lucht die in Mecklenburg en Pommeren worden ge houden. Vervolgens zullen te Berlijn poli tieke besprekingen worden gehouden, afge wisseld door groote ontvangsten. Op 28 Sepömber zal waarschijnlijk een officieel communiqué over het bezoek wor den gepubliceerd. Den volgenden dag ver trekt Mussolini naar Italië. Hij zal op zyn reis door Minister Ciano vergezeld worden. FINANCIEEL NIEUWS. 3 PCT. NEDERLANDSCH- INDISCHE LEENING 1937A, Zooals in onze advertentiekolommen reeds is bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgiftte van een 8 CU Nederlandsch- Indische leening ten bedrage van ƒ912.050.000.tegen een koers van uit gifte van 96% De leening, welke is vrijgesteld van cou ponbelasting, heeft een loctytyd van ten hoogste 37 jaren. Te beginnen met het jaar 1938 wordt elk jaar op 1 October een aan tal schuldbewijzen tot een bedrag van ten. minste ƒ24.650.000.—, bij loting aangewe zen, pari afgelost. Geheele of gedeeltelijke conversie dan wel versterkte aflossing kan te allen tijde plaats Onder groote belangstelling is vanmid dag de gerestaureerde Nieuwe Kerk te Delft, op plechtige wijze weder in gebruik genomen. Hiermede is de omvangrijke restauratie van dit historische kerkge- bouw, waarin zich de graven der Oranje- vorsten bevinden, al gesloten, nadat bin- nen de oude muren gedurende ongeveer I 15 Jaren, slechts onderbroken door en kele periodes van rust, het lied van den arbeid heelt geklonken. De genoodigden vullen het kerkge bouw. Het is tusschen half drie en drie uur in den namiddag Door de hooge gewel ven van het schip der gerestaureerde kerk, waarin door het flauwgetinte glas der ramen het daglicht getemperd naar binnen valt, ruischen de orgeltonen. I De organist de" heer J. H. Storm, im proviseert op het machtige instrument, dat hij, na een arbeid van vele jaren, zijn ouden luister heeft hergeven. En inmiddels vult zich het kerkgebouw met genoodigden. Er zijn 1400 zitplaatsen. De een na den ander worden zij bezet. Te ongeveer 3 uur zijn alle genoodig den binnen en alle banken en stoelen, gericht naar den kansel, zijn bezet. Slechts een gedeelte, dichtbij het preek- gestoelte, is opengehouden voor de auto riteiten, die, na in de consistoriekamer te zijn ontvangen, door het college van kerkvoogden en cortege naar de voor hen gereserveerde plaatsen worden ge leid. In den stoet der officieele personen merken wij op: den vertegenwoordiger van H. M de Koningin mr. W. J. baron van Lynden, den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den oud-minis ter van Onderwijs, K. en W. mr. J. Terp stra, den Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de dame du palais mevrouw C. E. de Brauw, geb. Jonkvrouwe Van Reenen, den opper-ceremoniemeester en grootmeester van het huis van H. M. de Koningin J. H. F. graaf Dumonceau. Wanneer de orgeltonen zijn verstorven en de autoriteiten hun plaatsen hebben ingenomen, betreedt dé president-kerk voogd prof. dr. H. B. Dorgelo het preek- gestoelte. Hij verzoekt den aanwezigen te willen zingen het eerste vers van psalm 75: „U alleen, U loven wij". Na het gemeenschappelijk gezang gaat prof. Dorgelo voor in gebed. Rede prof. Dorgelo. In zijn rede geeft spr. allereerst een uiteenzetting aangaande de geschiedenis der restauratie, waarbij hij zijn ambts voorganger wijlen den heer J. C. van Woerden memoreert, die zich aan de zaak van de restauratie heeft gegeven totdat een steeds voortwoekerende kwaal zijn laatste lichamelijke krachten had gebroken. In dit verband uit spr. den wensch, dat de gedenksteen, welke in den zuiderbeuk is geplaatst, tot in lengte van dagen zal mogen getuigen van zijn initiatief en krachtig streven. Nadat het Ned! Herv. Kerkkoor, onder leiding van den heer Chr. van Dam, „Danklied" van F. J. Haydn heeft ge zongen, betreedt de minister van Onder wijs, K. en W„ prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine den kansel. De minister ving'aan met zijn harte lijke dankbaarheid ervoor uit te spreken dat wij den grooten da-# beleven kunnen, waarop dit statige gebouw volledig is hersteld. Over de noodzaak van die her stelling bestond reeds jaren volledige overeenstemming. De gang van zaken is geschetst door den president-kerkvoogd en de minister gaat daarop zijnerzijds niet weder in. Alleen herinnert hij aan de grootsche samenwerking die te dezer zake heeft bestaan. Hare Majesteit de Koningin ging voor, tal van particulieren brachten hun of fes, de kerkelijke gemeente spande zich in, de overheid van rijk, provincie en bur gelij ke gemeente deed het hare, en langs dezen weg is het ideaal van de herstel ling bereikt. Ook de minister spreekt gaarne zijn dank uit tegenover den ar chitect, monumentenzorg, de opzichters en de werklieden. Zijnerzijds voegt hij er dan nog het volgende aan toe: Ten eerste vertoeven wij in de nabij heid van de rustplaats der Oranjes. Sinds 1923 en 1936 bezit deze rustplaats weder een waardige gestalte. In het eer ste jaar toch kwam de eigenlijke restau ratie van het koor der kerk als geschenk van het Nederlandsche volk tot stand, in het laatste Jaar werd de reeks van gebrandschilderde ramen voltooid. Daar voor komt aan de natie groote dank toe, hier heeft de overheid geldelijken steun niet behoeven te bieden. Sinds drie en een halve eeuw worden hier in oen lange reeks de telgen uit het Huis van Oranje ter ruste gelegd en Wij kunnen niet an ders doen dan met diepen dank aan God en diepen dank aan zoovele mannen en vrouwen op deze gewijde plaats vertoe ven. Hier rijst in zichtbaren vorm vóór ons de piëteit tegenover het geslacht, dat meer dan iets anders de samenbin ding van ons volk beteekent. Wij staan bovendien tegenover een restauratie van een monument. Öe ken ners hebben uit vele gegevens van vele eeuwen den zin der gewilde architectuur kunnen reconstrueer en. De minister noemt hier den heer Van der Kloot Mey- burg, wlen het gegeven Is geweest deze restauratie te leiden en te voltooien. Nogmaals laat het kerkkoor zich hoo- ren en dan ls tenslotte het woord aan den voorzitter van den kerkeraad. ds. H. ,P. Brandt, die sprak naar aanleiding van Genesis 28 17b: „Dit ls niet dan een huis Gods, en dit is de poort des hemels". Namens den kerkeraad bracht spr. dank aan de regeering, aan provincie en gemeente, aan de kerkvoogdij en aan leder, die aan de totstandkoming van dit nationale werk heeft meegewerkt Met de bede,,'dat velen in dit kerkge bouw de gemeetïschap met God in Chris tus zullen mogen vinden, besloot spr. zijn rede. Van het bedrag ad ƒ912.050.000.— is reeds ƒ340.846.900.— geplaatst. De inschrijving kan geschieden tot op Vrijdag, 17 September 1937, van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur by de in de advertentie vermelde Bankinstellin gen, benevens bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, met recht van voorkeur voor houders van niet-uitgelote, per 18 October 1937 afloB- baar gestelde schuldbewijzen der Neder- landsch-Indische Conversieleeningen 1934 en 1934 A, zoomede van de Nederlandkh- Indische leening 1934 (3de uitgifte). De betaling zal moeten geschieden op Maandag 18 October 1937, tegen in ont vangstneming van recepissen. RECHTZAKEN. Een fabrieksbrand met nasleep in de rechtszaal. Hebben firmanten getracht de ver zekeringsmaatschappij op te lich ten? In Maart, 1934, dus thans ruim drie jaar geleden brak brand uit in het ge bouw van de N.V. Stoommeelmolen en Koloniale Warenhandel voorheen Arie te Alphen a. d. Rijn. Het gebouw werd nagenoeg geheel een prooi der vlammen. Bij de schaderegeling met de Onder linge Brandverzekeringsmaatschappij deden zich verscheidene moeilijkheden voor. Allereerst bleken de boeken, waar uit men de waarde van de verbrande voorraden moest taxeeren, eveneens in de vlammen te zijn opgegaan, waarna later, toen de schade eindelijk bepaald was, de O.B.M. de verzekeringssom wei gerde uit te betalen. De O.B,fyL was n.l. voor bedragen boven 2D.ÓOO herverzekerd bij Lloyds en deze weigerde het hoogere bedrag het be- ,trof hier 72.000 te betalen. In den loop der tijden betaalde de O.B.M. aan de N.V. een bedrag van 40.000 uit en over de rest werd een civiel proces voor de rechtbank te Amsterdam gevoerd. Inmiddels had een bij de mole naars-firma ontslagen boekhouder, cue tegen de firmanten een hevigen wrok koesterde, zich tot de Onderlinge Brand verzekeringsmaatschappij gewend en hun verscheidene bezwarende feiten voor de leiding der molenaars-firma meege deeld. De boegen zouden n.l. heelemaal niet verbrand zijn, doch zich bij één der firmanten bevinden. In verband hiermee zou de opgave van de waarde der roe rende goederen veel te hoog zijn geweest. Inderdaad werden de boeken bij huis zoeking door de politie bij één der fir manten gevonden, doch deze verklaarde verbaasd, dat hij uit deze boeken niet de waarde van de roerende goederen had kunnen afleiden. De accountant, die voor de rechter commissaris werd benoemd kon dat ech ter wél en toen bleek, dat de roerendet goederen ongeveer 10.000 te hoog waren opgegeven. Tegen den 67-Jarigen F. 1$. V. presi dent-commissaris, en diens zoon, den 36- jarigen H. V. directeur van de N.V. werd een vervolging wegens oplichting inge steld en heden moesten zij zich voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. De officier van justitie, mr. Cohen Tervaert achtte de oplichting bewezen. Vast was komen te staan, dat de boeken niet verbrand zijn, hoewel verdachten dit hebben beweerd en dat zij de waarde van de roerende goederen te hoog heb ben opgegeven. De O.B.M. is daardoor tot afgifte van de schade-uitkeering bewo gen. Wegens oplichting eischte de officier tegen beiden een gevangenisstraf van 4 maanden. De verdedigers mrs. De Rijke en Schreuder betoogden in uitvoerige plei dooien, dat hier van oplichting geen sprake was. De totale schade ls in overleg met de experts van de Verzekeringsmaatschappij bepaald op 72.000. Mocht de post „roe rende goederen" daarin te hoog zijn hetgeen pleiters betwistten dan was het totaal bedrag toch Juist en kan men niet van oplichting spreken. Bovendien heeft de O.B.M. nog slechts 40.000 be taald en over de rest wordt nu juist een proces gevoerd. Het is onjuist om tijdens dit proces een straf-actie te ontketenen, waarin beide partijen niet gelijkwaardig tegen over elkaar komen te staan Wat ten slotte de waarde van de roe- rende goederen betEeft, de door de recht bank benoemde accountant heeft' deze op ongeveer 13.000 geschat, terwijl ver dachten ongeveer 21.000 hebben opgei geven. Maar uit de boeken is die waarde nooit precies te .bepalen. Uit verklaringen van getuigen décharge is n.l. komen vast te staan, dat in het voorjaar 1934 de pak huizen van, de firma voller dan ooit wa ren, doch de waarde daarvan werd in de boeken gedrukt in yerband met de be lasting. Dit wordt door lederen zaken man gedaan. Pleiters concludeerden derhalve tot vrijspraak. Vonnis 21 September. Belastingdeurwaarder voor de rechtbank. Anderhalf jaar tegen hem gevorderd. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich vandaag een 41-jarig belastingdeur waarder en incasseerder van den 'ge meentelijken ophaaldienst der belastin gen te Edam te verantwoorden, verdacht van verduistering van ruim 800 ten nadeele der gemeente. De officier van justitie mr. de Muinck Keizer, requireerde wegens verduistering in dienstbetrekking een gevangenisstraf van anderhalf jaar Verdachte legde ter zitting e/n vol ledige bekentenis af. In 1932 was hij tot Incasseerder benoemd. Hij haalde de be lastinggelden op, beginnende per l Jan., dus reeds voor de aanslagen waren rond gestuurd. De gestorte gelden werden dan aangeteekend ih een boekje. Jarenlang had verdachte de gemeente bedrogen en gelden ten eigen bate aangewend. Door verd. werd een lijst opgemakt, welke bedragen aan belasting betaald moesten worden. Dikwijls klopten deze lijsten niet met de ingekomen gelden en verd. zeide dan, dat er een vergissing was begaan Korten tijd later kwamen er dan weer gelden binnen, zoodat hij het eene gat met het andere kon stoppen. I De heer G. van Dijk, hoofdcommies ter secretarie te Edam# had een onder zoek ingesteld en, het was hem gebleken/ dat verschillende afgedragen gelden over de jaren 1934 tot 1937 niet waren verant woord. Zijn loon was tamelijk laag, zijn vrouw hield een kruidenierswinkel om de Inkomsten wat aan te vullen. In totaal ls de gemeente Edam ruim 800 tekort gekomen. I De officier zeide in zijn requisitoir, dat verd. de gelden er op zeer laakbare wijze heeft doorgebracht. Hij handelde niet uit armoede. I Een dergelijke misdrijf, gepleegd door iemand in overheidsdienst, die het volle I vertrouwen verdiende, dient streng te worden gestraft. 1 De verdediger mr. Klaver, pleitte cle- mentie. Vonnis 22 September. Donderdag 9 Sept. rsum I, 1875 M. AVRO-Uitzending: Gramofootti; 10.— Morgenwijding; lO.'lö Gramofoon; l<f30 Het Omroeporkest; In de pauze: Declamatie12.30 Kovucb La- jos' orkest, soltót een gramofoon; 2.— Vioolvoordracht; 2.30 Jonny Kroon's ensem ble en gramofoon; 4.— Voor zieken en' thuiszittenden; 4.30 J. Kroon's ensemble; 5.05 Voor de kinderen; 5.35 Renova-kwintet; 6.30 Sportpraatje; 7.— Savoye-orkest en so liste; 7.30 Causerie over de Parysche We reldtentoonstelling; 8.— Berichten ANP, Mededeelingen; 8.10 Operette-orkest, ge mengd klein koor en solisten; 9.— Gramo foon; 9.40 Orgel, en vioolspel; 10.15 AVRO- Dansorkest; 11.— Berichten ANP; Vervolg dansmuziek; 11.30—12 Gramofoon. Hilvereum II, 301 M. 8—9.15 KRO, 10.— NCRV, ll_ KRO, 2—12 NCRV: 3—9.15 en 10.— Gramofoon; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Gods dienstig halfuur; 12.Berichten; 12.1'5 K RO-orkest en gramofoon; 2.Handwerk les; 2.56 Gramofoon; 3.— Vrouwenhalfuur; 3.30 Gramofoon; 3.45 Bybellezig; 4.45 Han denarbeid voor de jeugd; 5.15 De Gooilan- ders; 650 Gereformeerd Friesch halfuur; 7— Berichten; 7.16 Journalistiek week overzicht; 7.45 Reportage; 8.Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten; 8.15 De Koninklijke Marinekapel; 9./Herinnering aan het Volkspetitionnement", causerie; 950 Vervolg concert; (Om 10.Berichten ANP); 10.30 Gramofoon; 10.45 Gymnastiek les; 1112 Gramofoon; Hierna Schriftle- zing. Droitwich 1500 M.: 11.25 Gramofoon; 12.05 BBC-Welsch Or kest en solist; 1.05 Alt en tenor; 155 Gra mofoon; 2.05 Het Broadhurst Septet; 2.50 Declamatie; 3.05 Gramofoon; 3.35 Stedelijk Orkest Bournemouth en soliste; 5.05 Gra mofoon; 5.20 Henry Hall's Band; 6.20 Be richten; 6.40 „Psychology.and the Young"; 7.— Ogelspel en zang; 7.40 BBC-Orkest; 8.20 Jack Payne's Band; 9.06 „Eccentrics", causerie; 955 Radiotooneel10.— Berich ten; 10.20 Kerkdienst; 10.40 Orgelconcert; 11.20 Joe Loss en zijn Band; 11.60—12.20 Dansmuziek (gr.). Radio-Paris 1648 M.: 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoon; 12.20 Der- veaux-orkest en) zang; 2.20, 3.50 en 4.50 Gramofoon; 5.05 Radiotooneel; 7.23 Gramo foon; 7.35 Zang; 7.50 Gramofoon; 8.05 en 8.50 Zang; 9.05 Pianovoordracht; 9.20 „Tristan und Isolde", opera. Keulen 456 M.: 6.50 Plietzsch Manko-orkest; 8.50 E. Börschel-orkest; 12.20 Orkestconcert; 1.35 Omroeporkest; 4.20 W. Döhrmann's orkest; 5.35 Gevarieerd concert; 6.20 Omroeporkest 8.20 Uitzending uit München; 10.50—12.20 Boerehkapel, balalaika-orkest en solisten. Brussel 322 en 484 M.r 322 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Salon orkest; 1.30 Omroeporkest; 1.50220 Gra mofoon; 5.20 Kleinorkest; 6.50 en 7.23 Gra mofoon; 8.20 Omroepdansorke8t en vocaal trio; 10.301120 Graimofoon. 484 M.: 12.20 Gramofoon; 12.50 Omroep orkest; 1.30 Salonorkest; 1.50-2.20 eri 520 Gramofoon; 6.35 Kleinorkest; 7.35 Gramo foon; 8.20 Omroeporkest; 10.3011.20 Gra mofoon. Deutschlandsender 1571 M.: 8.20 Uitzending uit Ntirnberg; 10.20 Be richten; 10.50 K. Ristenpart's Kamerorkest 11.05 Weerbericht; 11.20—12.20 Gramofoon. •ftPfYRT JJN W KBSTRTJTTRN De radio-reportage van de revanche match EuweAljechin. Het Nationaal Nederlandsch Comité wereldkampioenschap schaken Euwe Aljechin comité deelt ons mede, dat er met de Algemeene Vereenlglng Radio Omroep een overeenkomst is gemaakt betreffende een overzicht geven tijdens en na de wedstrijden om het wereldkam pioenschap schaken op dezelfde wijze als dit het vorig Jaar is geschied. Deze over zichten zullen worden gegeven door de leden van het comité en door personen, die daartoe door het comité zijn aange zocht, terwijl er tevens sprake van is, dat de nabeschouwingen door dr. Euwe en dr. Aljechin persoonlijk zullen, worden gehouden. De uitdagende oud-wereld- kampioen zal voor de microfoon in de Duitsche taal spreken. I STADSNIEUWS. HANDBAL. Om Turnkring-kampioenschap. Voor de competitie van den Turnkring Gouda en omstreken werd Zondag ge speeld Velocitas—Excelsior 33. Belde elftallen hebben met gelijk aantal puiv- ten de competitie.beëindigd Het Kring- bestuur zal nader bepalen of het doel- gemiddelde over het kampioenschap be slist dan wel een beslissingswedstrijd zal worden vastgesteld. Excelsior heeft het bestq doelgemiddelde. VOETBAL. G.S.V.—Transvalia. ^A.s. Zondag om 2 uur speelt G.S.V. op eigen terrein een vrlendschappelljken wedstrijd tegen Transvalia uit Rotter- WEERBERICHT. Hoogste stand 770.8 te Valencia. Laagste stand 736.3 te Andenes. Verwachting: Meest matige noordwes telijke wind, gedeeletelijk bewolkt, wei nig of geen regen, koeler. GOUDA, 8 September 1937, Dc Wichelrtfede. Een rapport van Mevrouw N Sprokkelhorst aan het stuur - Het rapport van de Wichelroedevereenl ging, inzake de resultaten welke door Mpv» Klein 'Sprokkelhorst met betrekking tot d onderaardsche gangen te Gouda zouden zlfo bereikt, aan het Gemeentebestuur van Gou. da uitgebracht, is voor de redactie van M Utr. Dagblad aanleiding geweest Mevrouw Klein Sprokkelhorst over deze aangeleeen- heid te interviewen. By dit interview waar. bij Mevr. Klein vertelde van haar ervarin* gen, zeide de heer Klein-Sprokkelhorst, dat hy en zyn vrouw met eenige verontwaardi ging kennis hebben genomen van boven genoemd rapport, en voornemens *wareni zelf ongevraagd een contra-rapport aan het gemeentebestuur te zullen inzenden dat au volgt zal luiden. „De gedane onderzoekingen op 13 jui, 11 Augustus, 14 Augustus en 18 Augustus 1937 en de daarna plaats gehad hebbende verificatie door middel van bestaande ge. gevens (byeen gezameld door den heer A, R. v. d. Putte) en mededeelingen van Gou wenaars en oud-Gouwenaars, wettigen het vermoeden dat een uitgebreid net van gan gen aanwezig is waar vroeger het kasteel stond en dus ook in het Houtmansplantsoen, benevens onder den IJssel door naar de Krimpenerwaard. De veronderstelling van den heer Goede- waagen dat enkele eeuwen geleden de IJs sel werd „omgelegd" over deze gangen, komt ons zeer aannemelijk voor. De op 15 Augustus plaats gehad hebben de excursie, gedurende 2 uur, der Ned. Ver. „De Wichelwoede", heeft op de meest be langrijke punten een zelfde resultaat ge boekt als mevr. Klein Sprokkelhorat De hoofdcommies van Ryks Monumenten zorg, jhr. dr. van Nispen tot Sevenaer, eveneens een begaafd wichelroede-looper, heeft de onderzoekingen van mevr. Sprok kelhorst op 11 Augustus geheel mede ge maakt en bevonden dat zyn roede-uiteb® practisch gelyk was aan die van mevrouw Klein Sprokkelhorst. Conclusie: Met verwyzing naar het belangrijke ar tikel .voorkomende in de Goudsche Courant van 28 Augustus van de hand van den heer D. A. Goedewaagen, waarin de meening wordt geopperd, dat bedoelde gangen mo gelijk reeds dateeren uit den Romeinschen tyd, en de groote cultureel-historische Waarde van een opgraving wordt aange toond, wettigen o.i. de geringe kosten van een opgraving van één der gaiigen in het Houtmansplantsoen, alwaar met behulp der wichelroede gangen zyn geconstateerd, welke anderhalf twee meter minus maai veld liggen." Dit contra-rapport is heden by het ge- I meentebestuur ingekomen. Loop der bevolking. Gevestigd: A. C. v. d. Vegt geb.de Pater, van Rotterdam, N. Binnenweg 33, ji. Jouibertstr. 190; W. F. Schipper, asp. inatr. maker P.T.T., van 's-Gravenhage, Piel Paaltjesstr. 50, naar C. Ketelstr. 33; L Grendel, electr. lasscher, van Rotterdam, Vestastraat 19, naar Woudstrapt 24; J. K Arendse, van Haarlem, Rijnstraat 71, naar N. v. Goorstraat 6; J. de Beer. eff. hande laar, van Amsterdam, Uiterwaardenstr. 19hs., naar Gouwe 11; L. Verwey, pakhuis knecht, van Bodegraven, Nieuwstraat 60 naar J. Luykenstraat 22; A. F. W. Tebrug- ge, \an Leiderdorp, Koningstraat 41, naa" J. Luykenstraat 22; A. W. v. Vliet, tim merman, van Utrecht, Bosboom Toussaint- straat llbis, naar K. Tiendeweg 10; G. I van der Flier, grondwerker, van Waddinx- veen, Noordkade 4, ilaar Heerenstr. 95; M V. Th. M. Goosen, van Wouw, Roösend.c'r. A 87, naar Gr. Beatrixstr. 19; J. J- van A- donne. stoffeerder, van Waddinxveen, Nese; 25, naar Reigerstraat 44; G. J. Verbun?, volontair, van Houten^(U.), Vlierweg H 85, naar Moordr. Tjeffdeweg 7; A. Heesterman, naaister, van Leitten, Julianastraat 2a, naar Gr. v. Bloisstraat 61; M. Timmers, reli gieuze, van Oudeiftosch, R 368, naar W«l- hayen 25; M. v. d. Berg, vakwerkman Pt T., van Gorinehem, Arkelschedjk 211, Ridder van (5atsweg 104; A. W. religieuze, van Breda, Haagweg 21, W Westhaven 25. Vertrokken: H. A. Brokktog, van Turfmarkt 69, en P. A. Kaars, van L. Tien- deweg 67, naar Hillegersberg, Meewfflla» 11; A. Muylwijk, Van Crabetharpk 6, naar 's-Gravenhage, Roelofstraat 89; Th. C. Vo gel, van Gouwe 166, naar Amsterdam, Pt. Hendrikkade 18»; A. Verkaaik, van Gr. Ja- cobastraat 56, naar Utrecht, Kanaalstraat 121 bis;, H. J. Korf, van Markt 32, Mat Wassenaar, Langstraat 21; P. J. Schoema- kers, van Stoofsteeg, 7, naar Utrecht, L»" van Nw. Guinea 120bis; J. Ferwerfa, van v. d. Palmstraat 126, naar- Wadditutveot, Oranjelaan 11; P. 4. Brand, van Toilet»» 98, naar Moordrecht, Oosteinde 6; A. Graaf, van Gouwe 208, en A. J. W. v. Broek, van Raam 35 en R. J. C. Bol, van -A de Vischmarkt 22, naar Amstelveen, Amsterdamscheweg 285; E. Klok, van rekietstr. 56, naar 'suGravenhage, Frederlk Hendriklaan 32; R. M. van den Etende, van Krugerlaan 22, naar Winschoten, Gassing®1 18; A. C. Schouten, van Zeugstraat 's-Gravenhage, Bavoylaan 11; N. A J. SMP' -van Gouwe 76, naar Maartensdijk <W' Regentesselaam 52; J. Molegraaf, vanW._' Bloisstraat 87, naar Viaardingen, straat 121; A. W. Blanken, van Krui 130, naar Rotterdam, Valkenlersweg 2 Nagtegaal, van Tuinatfaat 47, naar 211 H. haas, Utr. Straatweg 109; A. Kruissirik, van Crabethstraat 20, naar 's-Gravenhage, j Copernjcufllaan 31; J. C. Blaazer, van F. W. Reitzstraat 32; naar Bodegraven, Juliana straat 14; G. van der Ham, van H. v. Al- phenstraat 22, naar Hoenkoop 68ib; A. Boer van Tollensstraat 85, naar Zoetermeer, Mo lenstraat 32; Th. A. van den Berg, van Kar- 1 nemelksloot 102, naiar Eindhoven, Willems- straa,t 45; J. A. Epping, yah Raam 96, naar jterkradie, Bleyerheidestr. 137; D. C. Berits van Westerkade 169, naar Boskoop, Emma- lcade 26; H. Poot, van Tollensstr. 77, naar liloordrecht, Stevensstr. EE 15; I. van Dj;k. van BleekerBsingel 52, naar Amsterdam, Bronkhorststr. H. v. Dp, igéb. Moomic- Jcendam, van Bleeikerssingel 52, naar Am- sterdam, N. Keizersgracht 133; D. J. de Jong, van Staringstr. 25, naar Zuilen, Lin- naens-str. l9bis; A. Koole, van! Winterdijk S, naar 's-Gravenhage, Westduinweg 34; S. Nagelaar, van C. Huygemsstr. 61, naaf Moordrecht, Oosteinde: F. N. Wendt, van Markt 34, naar 's-Gravenhage, Laan van Meerdervoort 216; S. van der Werf. van Crabethstraat 39, naar 's-Gravenlhag0, van Hagenhoucklaan 142; S. M. Rietveld, van Heerenstraat 54, naar 's-Gravenhage, Oud- Schev.weg 90; C. P. v. d. Burg, van Groe- nendaal 76, naar Wassenaar, Prinses Marie- laar 12; M. A. Compier, van Kleiweg 18. naar Oudewater, Westerwal 19; J. P. M. Löbker en C. ,C. Hergaarden «n Westha ven 25, naar Oudenbosch, A 368; H. K. Lëb- ktr, van Westhaven 25, naar Breda, Haag- weg 21; W. D. M. de Wolf, van, Westhaven 25, naar Heiloo (N.H.), Lefdegesticht; F. E. en KI. Kruimink, van Krugerlaan 191, naar Den Helder, Kon. Inst, v., d. Marine; A. C. de Visser, van v. d. Palmstraat 145, raar Moordrecht, Oosteinde; P. M. Spee, van Spieringstraat 149, naar Amsterdam. Euterpestr. 126; J. R. Smit, van B. Mar- tenssingel 26, naar Dordrecht, Nieuwehaven 4: T. de Kruyik ,van B. M. Singel 25, naai Dordrecht, Nieuwehaven 4; D. M. Dort'and, van Turfmarkt 104, naar Amsterdam, Nlc. Witsenkade 35. Het Thalia-Theater ireheel gerestaureerd. Vrydag heropening. In het Thalia-Theater, waar in de afge- loopen jaren week in week uit filmsterren "en groot formaat hun triomfen vierden, vaar dramatische speelfilms het 'i.stige genre van de amusementsfilm afwisselden of waar het oog en oor geboeid werd door grot'.sob. cgezette showfllms, is dez> week gren film vertoond, maar khpte hdt geluid van den ^vbeid. Gedurende 10 dager wat bet Thalia-Theater voor he' publiek geslo ten en in deze tien dagen heeft het popu laire Goudsche theater een volkomen meta morphose ondergaan. De Amtterdamsche architect, de heer C. C. W. Klyn. heeft volkomen gebroker. met de min of meer bonte theateraankleeding. Hy heeft begrepen, dat net publiek thans iets andeir vraagt en, onder zijn leidir.r I' Tbalia Itrrczen als eon hyper modern theater. Het kleurrijke plafond vervangen do>r een plafond van Wodar Plastiek, een zeer Mizonder yrocW. dat bet in de micle CTfcwWeur uitstekend doet. De wanden, nal en yang zijn.met hetzelfde nrocédé be werkt, terwijl in de -zaal een nieuwe Tier- cules-vloer is gelegd. Naast het tooneel zjjn vier lichtzuilen verrezen met een indirecte verlichting. Trouwens het geheele theater heeft een indirecte verlichting gekregen, hetgeen wel een bewijs Ls, dat men. met les het modernste heeft willen brengen, Wat huidige bifmenhuis-archxtectuur biedt. i De tooneelruimte heeft een uitbreiding ondergaan,, terwijl door het wegnemen van e muziekbak. die .door de komst van de soundfilms overbodig geworden is. ook be- "eden in de zaal meer plaatsen zyn verkre- ?en. Tn de hal is een nieuwe kassa in roomnikkelen uitvoering aangebracht, JJJJ1 00,1 entree veel heeft gewonnen. e schijnwerpers zullen het theater des avonds in een helle lichtgloed zetten. en nacht is er in de afgeloopen Week gewerkt. Het resultaat van dezen ingespan- ®n arbeid zal voor een ieder verbluffend qn. Dé nationale nlaquette-sterril der K.N.M.V. op Zondag a.s. Reeds meer dan 2000 inschrijvingen. Vo°r de,, nationalen plaquette-sterrit op september a.s. naar den Rotterdamschen rentum heeft het secretariaat der K.N. gisteren den tweeduizendsten deelne- mer ^geschreven. Ht 8taat dus vast, dat dit evenement een I ??.ces zal morden. cJl- !V'.ng is n°£ mogelijk aan het se- 8trsB+la<)o K-N.M.V„ 2de van den Bosch- Zif a GraVenhage. nemt'n if eerat ZondaS besluiten deel te Plann L nen °°k °og in het bezit van de trZÏ 7 en' dt)0r zich b« één der coh- ootvanS^n me^en, en zich met de in genomen deelnemerskaart te be- schrli#naijr <ie *inish» waar zy dan het in- MhWgeld voldoen. trólmw ree(*s Wer(* gemeld zij"n de con- DlpJn gevestigd te Gouda (Markt- smihq ~?r^recbl (Stationsplein) en Was- 8ena» (Den (Deyl). jv Vierde prijs gewonnen. 6.0 J? der Ned. Vereenigiing EJH. bij te Vught gehouden wed- 01 vierden, prys. Mr. J. W. R. van Eeten op het Kantongerecht herdacht. „Mensch van buitengewonen eenvoud en zeer groote hulpvaardigheid". Waardeering van alle zijden. De weemoed, die om het overlijden van mr. J. W. R. van Eeten, griffier by het Kantongerecht te Gouda heerscht, heeft vanochtend by den aanvang van. de weke- lyksche strafzitting van het kantongerecht uiting gevonden in een plechtige herden king, waarbij op treffende wyze is geble ken hoezeer de heer Van Eeten om zijn voortreffelijke eigenschappen in alle krin gen achting en waardeering genoot. Allereerst heeft de waarnemend kanton, rechter, mr. J. L. J. van Mechelen, eeni ge woorden aan de nagedachtenis van den zoo plotseling ontvallen griffier gewyd. Fy deelde mede, dat de kantonrechter, mr. T. de Jong, wegens bijzondere familie-omstandig heden niet aanwezig kon zyn en dat deze er prijs op stelde, dat dit werd gezegd. De heer Van Eeten had, vervolgde mr. Van Mechelen, twee goede eigenschappen die hem als mensch zoo zeer hebben gesierd- een buitengewonen eenvoud en een zeer groote hulpvaardigheid. Stil ging hij steeds zijn gang, nooit was hem iets te veel, voor een leder stond hy klaar. Als de menschen op schrikten door een of ander document van het kantongerecht, gingen zy naar mr. Van Eeten toe, die hen op hun gemak Stelde. Het publiek zal het verlies van den grif fier zwaar aanvoelen. Op de meest pretti ge wijze hebben allen, die met het kanton gerecht verbonden zyn, met den heer Van Eeten samengewerkt. De nagedachtenis van onzen griffier zal zeer langen tijd in dank bare herinnering blijven. Ten slotte spi*k mr. Van Mechelen de hoop uit, dat mevr. Van Eeten de kracht zal vinden om c'ït zwa re verlies te dragen. De ambtenaar van het Openhaar Mi nisterie, mr. G. J. de Lindt, herdacht den heer Van Eeten als een trouwen medewer ker, die is heengegaan na meer dar. zes en twintig jaar zyn beste krachten aan het kantongerecht te hebben gegeven Voor alles wat hij gedaan heeft, moeten wij hem ten zeerste dankbaar zijn, verklaarde de heer De Lindt, die wees op de toewijding, de vriendelijkheid en de blijmoeriigheid van mr. Van Eeten, waarvan diens geheele om geving getuigenis kan afleggen. De voor treffelijke hoedanigheden van den griffier, die deze voor alle medewerkers aan den dag legde, bracht de samenwerking on een hoog peil. Door zyn uitnemerdc eigende ha ppen heeft mr. Van Eeten op het kantonvTecht een eigen stempel gedrukt. Pc heer De Lindt sprak de hoop uit, dit dii het kanton gerecht zal blijven kenmerken en hij ver klaarde overtuigd te zipi, at mr. Van E"tt-n in aller herinnering zal blijven voortleven Namens de kantor re chter-plaatsvervan gers, sloot mr. A. A. J. Rijksen zich by f' vorige sprekers aan. Mr vj-n Eeten was een bron van. alle inlichtingen. M«t voork - mendheid trad hij naar voren, terwijl hij met humor de dingen bezag. Namens allen, die deri heer Van Eeten gekend lie' ben, bracht mr. Rijksen dank voor do prettige en gewaardeerde samenwerking. Mr. S. H. Smit sprak namens de balie Hij herinnerde eveneens aan de pre'Uge sa menwerking. die met den heer Van Eeten steeds heeft bestaan. Ouze goede griffier, aldus mr. Smit, was bijzonder vriendelijk en buitengewoon attent, een mensen met zeer vredige gedachten, altijd hulpvaardig voor anderen. Zijn nagedachten s zal in dankbare herinnering blijven. De heer G. W. Nagtglas Boot vertolkte de gevoelens van de notarissen. Ook hii her dacht de hulpvaardigheid van mr. Van Foten en sprak namens de notarissen dank uit voor al het goqdej dat mere altijd van den griffier heeft ondervonden. Ten slotte heeft de heer H. Maaskant namens de pers dank gezegd voor de mede werking en welwillendheid, welkt steeds van mr. Van Eeten werd ontvangen. Bii de plechtigheid waren het griffie-personeel, de oud-deurwaarders de "neeren B. H. v. d. Wcrve en J. .1. P. den Boer en de oudJbrigade-commandant van de rijksveldwacht, de heer A. J. Bakker, aan wezig. Uitvaart mr. J. W. R. van Eeten Velen brachten een laatsten groet. Hedenmiddag om 3 uur is op de Eerste Algemeene Begraafplaats te' Utrecht het stoffelijk overschot ter ruste gelegd van mr. J. W. R. van Eeten, griffier by het Kantongerecht te Gouda. Behalve vele familieleden waren talrijke vrienden uit Gouda en omgeving naar Utrecht gekomen. Tot de aanwezigen be hoorden de heer E. G. Gaarlandt, burge meester van Gouda, mr. H. P. C. M. de Witt Wynen, vertegenwoordiger van den kanton rechter, mr. T. de Jong, mr. G. J. de Lindt, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, vryVel alle leden van de balie, bijna alle notarissen uit het kanton Gouda, het per soneel van de Griffie, deurwaarders en oud deurwaarders en vertegenwoordigers van de Rotary-Club en vele vrienden uit vroegeren en tegenwoordigen tyd. Onder bloemen van de familie gedekt is de baar ten grave gedaald. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene werd aan de groeve niet gesproken. Ir. J. C. Begram van Eeten uit Amster dam dankte namens de familie de autori teiten voor hun aanwezigheid en voor de 'laatste eer aan mr. Van Eeten beweaen. KANTONGERECHT GOUDA. Te licht brood. „Je wilt zeker gauw rijk worden", vroeg vanmorgen de waarnemend-kantonrechter, mr. J. L. J. A. van Mechelen, aan een bak- ker te Reeuwijk, die brood had verkocht, dat te licht woog. „Je moet de menschen waar voor hun geld geven." De bakker wist er weinig tegen in te bren gen, het brood wils te licht. 't Is niet de eerste keer, merkte de amb- tenaar van het O. M. op, die er op wees, dat bij de contröle volkomen willekeurig een brood is gekozen, dat een vier en twintigste deel te licht was. De dertig gulden boete van den vorigen keer schijnen niet gehol- I pen te hebben, meende het O. M., dat voor deel te licht bleek. De dertig gulden boete „Ik kan het niet betalen", verklaarde ver dachte. „Alles goed en wel", repliceerde de kan tonrechter, „maar je moet niet knoeien". Het vonnis werd 30.subs. 6 dagen. Melk met spoelwater. „Kan ik alsjeblieft voorwaardelijk krij gen", vroeg de volgende verdachte bij voor baat, zonder dat er nog een woord gespro ken was. Het was een melkhandelaar uit Bergambacht, die melk met water er in had verkocht. Uit vijf monsters was gebleken, dat er 6, 8, 12, nog eens 12 en 14 procent water aan de melk was toegevoegd. „Deze man kan in snel tempo rijk wor den", aldus de ambtenaar, die de 14 wa ter een schandelijke vervalschlng noemde, die de spuigaten uitloópt. Daarbij komt, dat geen zuiver water by de melk is-gedaan, maar spoelwater. Het O. M. eischte ƒ60. subs. 12 dagen. „De menschen zyn uit, die dergelijke le veranciers treffen", meende de rechter, die overigens de hand over het hart streek en ƒ30.— subs,6 dagen oplegde. Een tweede Methusalem. Voor een jeugdigen Bergambachtenaar had het Koninginnefeest geen prettige her innering. Hy had zonder licht gefietst en er kwam nog wat by. „Je had een borreltje gedronken", infor meerde de kantonrechter, 't Was zoo. ,iBy' je verhoor door de politie heb je op gegeven, dat je negentien jaar oud en in 1800 geboren was. Dan moet je toch wel een goed glaasje bier gedronken hebben", vond de rechter. ,,'t Was feest", verontschuldigde de jon geman zich. „Je wordt een tweede Methusalem", ver onderstelde de rechter. De ambtenaar vorderde voor het zonder, licht ryden 1.subs. 1 dag en voor de dronkenschap 6.subs. 3 dagen. „Als ik er wat af doe, ga je er zeker bieïtjes voor drinken", vroeg de kanton rechter, maar verdachte haastte zich een ontkennend antwoord te geven. Het werd 1.subs. 1 dag en 2. subs. 1 dag. Boete met verklaring. Er was een man, die .in verboden water had gevischt. „Wie kan zeggen, dat ik op 26 September zou ghan visschen", spruit hij. De orakel taal was gauw verklaard, want er stond een schrijffout in de dagvaarding. Het vis schen was op 28 Augustus geschied. De ambtenaar vroeg en kreeg toegestaan een wijziging van de dagvaaiding. „Wordt hiervan een schriftelijke verkla ring verlangd", vroeg de rechter aan den visscher, die van de bedoelde verklaring niets begreep. Je kan echter nooit weten en uit een soort intuitief veiligheidsbesef zeide hy ja. „Dan zullen we de zaak aanhouden tot het einde van de zitting", besloot de rechter en dat kostte de man een half uur wachten. Toen de laatste zaak behandeld was, kreeg de visscher de veclangde verklaring plus 1.50 boete, hetgeen twee kwartjes hooger was dan het tarief in deze zitting. Maar daarvoor had hy ook het stuk papier gehad. Auto zonder uitzicht. Tal van aanrijdingen waren te berechten. Tot de verdachten behoorde een automobi list, die achteruit gereden was zonder zich te overtuigen of er geen verkeer aankwam, met een botsing als gevolg. Hy had links uit het portierraampje ge keken, vertelde hy, maar de weg maakte een bocht en daardoor kon hy niets meer zien en toen had hy' het er maar op ge waagd. Waarom hij niet door de achterruit of door het andere portierraam gekeken had, informeerde de rechter. Een achterruit bezat de auto niet, ver klaarde de man en als hy door het rechter- raam had gekeken, zou hy zyn stuur en zyn gaspedaal hebben moeten loslaten. „Heb je ook zoo'n wagen, dat je alles moet loslaten", vroeg de kantonrechter aan den getuige, die een ander voertuig bleek te besturen. Het O. M. schetste den automobilist als iemand, die de wereld verontwaardigd aan- zi?t, dat zij hem verwyten durft te maken. De ambtenaar sprak van klakkeloos achter uit rijden en de rechter van een tientje Motor duwt ouden man door etalageruit. Goed afgeloopen botsing. I Hedenmiddag omstreeks vier uur kwam uit de Wy'dstraat in de richting Markt een 'motorrijder met de bedoeling rechtdoor te gaan. Tegelijkertijd reed naar de Groenen- daal een auto, die recht de Markt was over- gestoken. De motorrijder zag geen kans den auto te ontwijken en reed daarom de Groe- nendaal in. Hierby is hy in botsing gekomen met een voetganger, de 75-jarige P. J. Ra- 'bouw uit de Snoystraat, die juist de Groe- nendaal was ingegaan en op het smalle 'trottoir aan de rechterzijde liep. De man kreeg een duw en vloog door de etalageruit van den winkel van de firma Van Buren. Men bracht den voetganger naar het po litiebureau, waar dr. Kroondijk vaststelde, dat de betrokkene er zeer goed was afge- komen. Hy had een wonde aan het voor hoofd, eenige snywonden aan de rechter hand en een bloeduitstorting aan den lin kerknie. Nadat dr. Kroondyk hem verbon den had, is de man per auto van den G.G.D. naar huis gebracht. De etalageruit werd vernield. Jongen tijdens spelen in botsing. Tegen een bakfiets geloopen. In dé Snoystraat is gistermiddag een jongen, de 6-jarige A. v. d. Kleyn uit de Van der Palmstraat, spelenderwijs tegen een bakfiets geloopen. De knaap viel en bleef gewond liggen. Omstanders hebben hem opgenomen en naar huis gebracht, vanwaar hij later op medisch advies naar de Wijkverpleging is vervoerd. Het bleek, dat de Jongen een lichte hersen schudding en eenige schaafwonden had. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 31 Aug.: Leendert, z. v. W. P. H. Jansen en H. Verwey, Vondelstraat 43. 1 Sept.: Johanna Martina, d. v. W. Konings en M. J. Roest, Woudstraat 14. 2 Sept.: Adriana Maria Gerarda, d. v. A. \n den Berg en A. M. G. BakW;r, C. Huy- gmsstraat. 4 Sept.: Hans Joaef Sebas- tman, z. v. ,S- C. van Hoff en M. J. Schmied, ^ophiastraat 10. Johanna, d. v. H. L. van Schaik en N. Polet, J. Philipsweg 75. 5 Sept.: Geldrina en Maria Johanna, d. v. L. H. Verzijl en J. Viveen, St. Anthonie- straat 11. 6 Sept.: Hans, z. v. D. Steur en G. Hooimeijer, Gr. Jacobastraat 49. OVERLEtDEN: 4 Sept.: Johannes Wil helmus Richard van Eeten, 67 j. AGENDA. 8 Sept., 8 uur. Geb. Daniël. Cursus E.H.B.O. Leider Dr. C. van Elk. 10 Sept., 8.15 uur, Bovenzaal „De Réunie". Lezing Mej. C. A. van Hees over de Frans Hals-Tentoonstelling. 12 Sept. Excursie leden Volksuniversiteit naar de Frans Hals-Tentoonstelling. I door de Sovjet-autoriteiten vastgehou den. De kapiteins zullen voor den rech- I ter moeten verschijnen. Japan Olympische Spelen, en de organisatie der 1940. Spelen 173e NEDERL. STAATI.OTERIJ. 4e klasse. Trekking van 8 Sept. Hooge prijzen: I 1000.— 7116 j 400.—: 3237 48114 100.— 8081 11686 Prijzen van 65. j 86 275 408 555 837 1041 1449 1495 1499 1672 1878 1961 1995 2049 2414 2423 2577 293B 2969 3123 4028 6160 6172 6407 I 6953 7017 7136 7327 7922 8183 8249 8278 8388 8477 8645 8894 9029 9322 9589 9959 10067 10073 10753 10803 10974 11116 11167 11181 11399 11785 11989 12472 12897 13140 13982 14218 14237 14443 14783 14884 14963 15369 15523 15704 16009 16187 16449 16961 17636 17706 17879 18287 18476 18781 18952 19044 19242 19358 19766 20084 20432 20472 20609 21467 21511 22208 22221 22292 22467 23079 23224 23280 23791 23915 MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 8 Sept. Aangevoerd 594 partijen. Prijzen: ie kw. m. r.m. 2728.50, 2e kw. m. r.m. 2426, zware 30. Handel matig. LAATSTE BERICHTEN. Dame te Groningen beroofd. Van tasch met 135. Dader ontkomen. i Nadat de vorige week een bewoner van de Leeuwarderstraat te Groningen, na dat hij op het hoofdpostkantoor geld had ontvangen, op weg naar huis was beroofd, werd gistermiddag een dergelijk brutaal stukje uitgehaald bij het hulp- postkantoor in de Steentilstraat. I De echtgenoote van een Groningschen dokter, mevr. R. Brandsma, had aan het hoofdpostkantoor 135 aan papiergeld ontvangen Zij had graag kleingeld, doch aangezien men haar dit niet kon ver strekken, begaf zij zich naar het hulp postkantoor. Zij zette haar fiets bij de brievenbus en hing dé boodschappen- tasch met de 135 aan het stuur. Terwijl zij zich bukte om haar fiets op slot te zetten, hoorde zij plotseling een gil en toen zij opkeek om te zien wat fer te doen was, greep een man haar tasch van de fiets, sprong op een andere fiets en ging er met de 135 van door. De man wist te ontkomen en is tof, nu toe nog niet door de politie gepakt. Ook de dader van de vorige berooving is nog niet opgespoord. 1 i Japansch vaartuig door Russische schepen opgebracht. I MOSKOU. 8 Sept. (Havas-A.N.P.). Het Telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt uit Chabarofsk, dat Sovjet Russi sche patrouillevaartuigen op 5 September een klein Japansch vaartuig, dat Osaka Maru, dat in Sovjet Russische wateren op 2J mijl van de oever tusschen het i eiland Furuguelm en de monding van de rivier Tumenoela, voor anker lag, hebben opgebracht. Aan boord van de Osaba Maru, welker bemanning bestaat uit dertien Japan- neezen, drie Koreanen en een Russischen tolk, werden aangetroffen een. machine geweer, geweren, revolvers en verder oorlogsmateriaal. De kapitein verklaarde, dat hij de ac tiviteit van Japansche visschersschepen had gecontroleerd en deze verboden had de Russische wateren binnen te gaan. Deze verklaring, aldus Tass, Is niet in overeenstemming met de werkelijkheid.. Men merkt op, dat dit Jaar was gecon stateerd, dat de onwettige aanwezigheid in de Sovjet Russische wateren van Ja pansche visschersvaartuigen uit een oog punt van visscherij geen enkele waarde was. Verscheidene dezer booten werden In een bijeenkomst van het Japansch Olympisch Comlfé onder voorzitterschap van. Prins Tokoegawa is besloten, on danks de ongetwijfeld aanwezige moei lijkheden, aan de, organisatie van de Olympische Spelen ln 1940 vast te hou den. Verscheidene ministers en economische deskundigen zijn echter een andere mee ning toegedaan en gevoelen weinig vftor de organisatie der Spelen. Minister-president Konoye Verklaarde andermaal, dat binnenkort een beslissing der regeering in deze aangelegenhéid mag worden verwacht. De bekroning van Alfred Rosenberg's werk. NEURENBERG, 7 September (D.N.B.). Rijksminister Goebels heeft bij gelegen heid van het toekennen van den natio nalen prijs voor kunst en wetenschap een lede uitgesproken, waarin hij de der prijswinnaars motiveerde, na te hebben uiteengezet waarom de als zoodanig was ingesteld. In zijn iveering van. de toekenning van den aan Alfred Rosenberg zeide Goe- als den eerste onder de levenden Heeft Hitler den Duitschen nationalen prijs verleend a an partijgenoot Alfred Rosenberg. Alfred Rosenberg heeft ln zijn werken op de voortreffelijkste wijze de wereldopvatting van het nationaal socialisme wetenschappelijk en intuitief helpen grondvesten en vestigen. Russen brengen Japansche visschersschepen op. TOKIO, 7 Sept. (Havas). Uit Sjeisjin op Korea wordt aan het Japansche Tele graaf agentschap Domei, gemeld: De Sovjet-Russische autoriteiten zijn overgegaan tot inbeslagneming van acht Japansche visschersschepen op 7 Sept. ip volle zee buiten, de baai van Possiet ten zuiden van Wlasiwostock. Het totaal aantal Japansche schepen, dat door de Sovjets in beslag ls genomen, bedraagt thans 28. Een Russische torpedojager kruist buiten de baal van Possiet, maar de Hayoeko Maroe, toebehoorende aan de provinciale regeering van Kanxyo Hokoedo (Noord Korea) ls er ln geslaagd vijf Japansche visschersschepen, die door de Sovjets ln beslag waren genomen, te bevriiden. De Hayoeko Maroe beylndt zich thans in de nabijheid van het Rus sische patrouillevaartuig. WISSELKOERSEN. 7 Sept. 8 Sept. Officieel. Londen 8.99 8.981 Berlijn 72.75 "72.78 Parijs 6.76j 6.75| Brussel 30.60 30.63 Zwitserland 4f.64 41.69 kopenhagen 4Ö.1S 40.12 Stockholm 46.37 46.36 Oslo 45.17 X 48.15 New-York 1.81| 1.814 Praag 6.33 6.33 Milaan 8.10 Oostenr. papleren 33.36 Prolongatie i, Part. disc, i, Daggeld i ïTCfKtermarken 4H, Crediet Sperrmarken 161, Effectensperrmarken l6i, Reismarken 54), Bankpapier 52). Overzicht Amsterdamsche effectenbeurs- Veerkrachtige markt. Kalme handel. Meevallende noteerin gen. Amerika lager. Beicg- gingsmarkt weinig veranderd. De daling in Wallstreet werd op de Amsterdamsche beurs kalm opgenomen over het algemeen was men, de zienswijze toegedaan dat de reactie in New-York waarschijnlijk te scherpe vormen had aangenomen, zoodat een herstel mocht worden verwacht. Bovendien werd de politieke situatie niet zoo verontrustend geacht, dat een catastrophe behoeft te worden gevreesd. Aan het Damrak werd dan ook een groot, weerstandsvermogen aan den dag gelegd en de stemming //as geenszins onbehagelijk en kon naar ver-t houding van de omstandigheden zelfs prijshoudend worden genoemd. De koer sen kwamen hier en daar wel iets lager te hggen, doch verliezen van beteekenis werden toch niet geleden. In navolging van Wallstreet werden de Amerikaansche fondsen beneden de prijzen Van gisteren afgedaan, doch over het geheel genomen werd niet onbelangrijk boven pariteit gehandeld, waarmede dus op een herstel op de Amerikaansche beurzen werd ge - enticipeerd. Het zakenverkeer op de locale af dee lingen droeg een kalm karakter. Van de petroleumfondsen waren Koninklijken ln doofsnee onveranderd en deze bewogen zich rondom 400 procent. De Amerikaan sche petroleumfondsen trokken slechts geringe attentie. De scheepvaartpapieren werden minder druk verhandeld daji de laatste dagen het geval was. Daarbij werd vrijwel over de geheele linie op een lichtelijk verlaagd peil afgedaan De af faire in suikerfondsen was van kleine afmetingen. H.V.A.'s waren gemiddeld zoo goed als onveranderd Enkele speci- ileke suikeraandeelen werden enkele punten lager genoteerd. Van.de indus- trleelen werden de Phllips-aandeelen iets boven het vorige slot Ingezet, doch daarna viel een kleine inzinking waar te nemen. Unilevers en Aku's kwamen wat lager te liggen. De tabaksmarkt had een rustig voorkomen De Sumatra-aandfe- len werden meerendeels lager afgedaan. Deli-Batavia's moesten zich ln* het bij zonder een vrij gevoelig verlies getroos ten. Rubberaandeelen hadden een be perkte markt Amsterdam Rubbers wa ren niet veel veranderd.

Goudsche Courant | 1937 | | pagina 2